GROOTE SORTEERING ST. NiCOLAAS CADEAUX St Hoi - - St. Slobs Zijn de meest dot 'm lip StJiso'aas Gesctah HOESBERGEN KÖGKMANN i Anion losse MMëMMas 1 HIS HASTEN8 VOICE Si StsphaniiS'ïereeiiiging I |tt tt-jüigg Is" Spitairj OBLIGATIELEENINC L. SEVE&E - 20 BARTEL JORISSTR. HOUDT IJ VAN: [króoORDI =2 WINTERAVOND-SPELEN I EL A. Cassee Zonen |6a.^ouTS'n|.io8| CREFELD poot f 125.000.- tot den koers van 100 pCt. PETRIK Co. GEMENGD NIEUWS. H l Kn«MQIL Olszanski meldt zich bij de Beriijnsche politie aan aan en herhaalt zijn bekentenis inzake den moord op den Pooischen president. De aanne ming verzekerd van hst verdrag van Locarno door d enDuitschen Rijks dag. De overstroomingen in Griekenland. Zeventien slachtoffers. In Amerika wordt gevreesd, dat de dreigende staking der Engelsche marco nisten naar de V. S. zal overslaan. In de abdij van Westminster heeft giste renmorgen de aangekondigde plechtigheid plaats gehad in verband met de begrafenis van koningin Alexandra. Aanwezig waren de koning, de koningin, alle leden van de koninklijke famiiie, benevens de koning var Denemarken, de prinsen Waldemar en Axel van Denemarken, de koning der Belgen, de koningin van Spanje, de koning en de ko- atngin van Noorwegen, de kroonprinsen van Roemenië, Zweden en Noorwegen en prins Sarei van België. Ir. de nabijheid der abdij 'ad zich een ontzaglijke menigte verzameld. Ingekomen Stormberichtén. Een solied stuk Gereed schap, Zakmes, Zak-nagel- Borduur- of Linnenschar r, Etuis met Prima Tak - of Dessertmessen, Messen - Polijst of Slijpmachines, Zuiver vertinde Vleesch- hakmachines, Kaasscha ven, ïnbraakvrije geldca- setten, Papiertrommeis, Geldmandjes, Echte Frie- sche Schaatsen merk Nooitgedacht, Amerikaan sche Sleden, Kisten met bruikbaar gereedschap, Soliede Figuurzaaggereed- schappen, KRUISSTRAAT 34 EN 36 TELF. 12485 Centraal IJzermagazijn Vakkundige Bediening Lage Prijzen Vlotte Expeditie. WüWUm l 12 Barteijorisstraat 12 TELEFOON 10163 Bahangers - Stoffeerders - Beddenmakers [ZIJLSTRAAT 83, Tel. 11307 - OSTADESTR. 3| Grootste keu2e in nuttige ST. NICOLAAS CADEAUX en KERSTGESCHENKEN Zie de Etalages en Toonzalen Zeer lage pryzen DANSMUZIEK VIOOL-SOLO'S en CONCERTEN SYMPHONIË N OPERA-ZANG en -MUZIEK KOORWERKEN enz. enz. Koopt U zich dan een en U heelt dit alles in Uw eigen huls tn den meest volmaakten zin. KOMT EENS HOOREN? f SCHRIJFCASSETTEN GELDCASSA's DAGBOEKEN SCHRIJFGARN1TUREN WHISTDQOZEN HOE WILT OE CONCURREEREN ZONDER ADVERTEEREN in stukken van f 1000.en f 509. met volledige garantie vcor rente en aflossing van het R. K. Kerkbestuur der St. Stephanus- Parochie, Crefeld. Gesloten met goedkeuring en aanbeveling van Zijne Eminentie Kardinaal Jos Schulte, Aartstinschep van Keulen, en van de Pruisische Regeering te Dü:seldorf. Ondergeteekenden berihten, dat de inschrijving te hunnen kantore is opengesteld, alwaar pros-, pecti en inschrijvingsbiljetten veikijgbaar zijn, Bankiers, Ged. Oude Gracht 82. Waarom vinden wij van U seen advertentie? fPIBNEa De begrafenis van ko ningin Alexandra. De dreigende staking der Engelsche Marconisten. ï)e staking der marconisten, die naar ver wacht wordt heden zou uitbreken, betreft niet een eisch tot loonsverhooging doch is gericht tegen den aan de marconisten ge- stelden eisch, dat zij zullen toestemmen in een loonsverlaging van 22 shilling 6 oencc per maand. Thans ontvangen zij van 8 17 sh. 6 p. tot 20 per maand. Hiervan moeten de kosten van hun uitrusting worden afge trokken, die volgens de marconisten 50 aan aanschaffing en 20 per jaar aan on derhoud bedragen, alsmede die van hun wasch, die vooral in de tropen hoog heeten te zijn. De kabinetscrisis in Frankrijk. Alvorens Briand te belasten met de vor ming van een kabinet, had Doumergue ge confereerd met Herriot, Cazals en De Sel ves. Briand verklaarde, dat men er bij hem zeer krachtig op had aangedrongen, dat hij de opdracht zou aanvaarden. Onder de hui dige omstandigheden heeft hij gemeend zijn medewerking aan den president aer republiek niet te mogen weigeren. Briand zal hedenochtend weder met Dou mergue confereeren. Briand heeft eergisterenochtend een begin gemaakt met het raadplegen van verschil lende personen. Hij zou de portefeuille van buitenlandsche zaken behouden en is voor nemens naar Londen te gaan cm de over eenkomsten van Locarno te onderteekenen. In politieke kringen wordt hij besrhouwd als de geschiktste man om een levensvatbaar kabinet samen te stellen, gebaseerd op de eenheid van alle republikeinen op een pro gram, welks punten onverwijld te verwezen lijken zijn. Van de personen zijner medewerkers valt nog weinig te zeggen, omdat dit nog zeer veranderen kan. Men verwacht echter dat hetzij Loucheur, hetzij Doumer de nieuwe minister van financiën wordt, dat Painlevé aan ooTog blijft en dat Laval, die uit hoefde van zijn aanhankelijkheid aan Caillaux uit het voorlaatste ministerie gelijk met dezen verdween, een belangrijke portefeuille krij gen zal. Aangezien Briand zelf naar Londen wil om het verdrag van Locarno te teek er"-", wordt voorzien dat, zelfs indien let mini t - rie vandaag gevormd wordt, het niet vvo Donderdag a.s. voor de Kamers zal verschij nen. Dit geeft den nieuwen minister van linanciën gelegenheid om behoorlijk in el kaar zittende plannen voor te bereiden. Waarschijnlijk zal daarin een lichte inflatie voorkomen om den vervaldag in December der schatkistbons het hoofd te bicden, aan gezien de meerderheid der Kamer de con solidatie heeft verworpen. Tsjitsjerin bij Briand. Het onderhoud tusschen Briand en Tsjits jerin liep over de voornaamste problemen, waarbij Frankrijk en Rusland belang heb ben. Er werden evenwel in geen enkel op zicht onderhandelingen voorbereid. Tsjitsjerin heeft ook een bezoek gebracht aan Herriot. Het onderhoud dat Tsjitsjerin Donder dag eerst met Briand, daarna met Berthelot heeft gehad, wordt geschetst als een abso luut voorloopige bespreking, dienende tot voorbereiding voor de meer seriiuze discus des over de tusschen Frankrijk en Rusland hangende problemen, die zullen plaats heb ben als de Russische minister over een dag of veertien terugkeert van zijn rustkuur in het Zuiden. De moordaanslag op den Pooischen Staatspresi dent. Het Beriijnsche hoofdbureau van politie deelt mede De student Olszanski, die in dertijd bij Beuthen, waar hij op Duitsch grondgebied kwam, heeft verklaard de da der van den aanslag op den Pooischen staats president te zijn, heeft zich Donderdag vrij willig bij de politie aangemeld. Hij legde andermaal een uitvoerige be kentenis af en schilderde tot in de kleinste bijzonderheden de voorgeschiedenis van den aanslag, de beweegredenen en de bijzonder heden van de uitvoering. H»i had zich tot dusver niet aangemeld, omcUi hij wist, dat de organisatie, welke hem opdracht had gegeven tot den aanslag nd. de „geheime Oekrajiensche militaire or ganisatie", een uitvoeiig rapport omtrent den aanslag aan de Poolsche justitie had ge zonden, ten einde te verhinderen, dat een onschuldige zou worden veroordeeld Toen echter in weerwil van deze mededecling hef proces tegen Steiger nog zes weken lang werd voortgezet had genoemde organisatie hem last gegeven andermaal bij de Pruisi- sche politie een uitvoerige bekentenis af te' leggen. De politie is overtuigd dat Olszanski in derdaad den aanslag heeft gepleegd. De discussie in den Duit- schen Rijksdag. Gisterenmiddag om twaalf uur kwam de Rijksdag bijeen voor de derde lezing van Lo carno. Het resultaat van de stemming van Woensdag, die reeds een meerderheid van ca. 120 stemmen voor het regeeringsontwerp opleverde, kan alleen nog ten gunste van de regcering worden gewijzigd. De oppositie was vrijwel voltallig aanwezig. Daarentegen ontbraken bij de partijen, die voor de over eenkomst van Locarno zijn, ca. 30 afgevaar digden, die natuurlijk wel bij de beslissend eindstemming aanwezig zullen zijn. In ieder geval kan Luther dus rekenen op een vrij aanzienlijke meerderheid. De partijen, die vóór Locarno zijn, t.w. D.V.P., Centrum, democraten en soc.-dempcraten, beschikken te zamen over 283 stemmen, de oppositie partijen, D.-nat., Völ' ischen en communis ten over 170. Onbeslist is op het oogenblik nog de houding der B.V.P. en der Ec. Ver., die samen 36 stemmen tellen. Spoorwegongeluk Tengevolge van de sneeuw ontspoorden Donderdagavond op het traject Thernar- Ilmenau kort voor het station Rennsberg de twee eerste wagens van een personentrein. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De Duitsch-Russische overeenkomst. De rijksraad heeft het wetsontwerp no pens de Duitsch-Russische overeenkomst na een korte bespreking aangenomen. Een paleisvieugel ingestort. In Napels is de vleugel van het Palazzo San Severo ingestort, waarbij vier arbeiders die met herstelwerkzaamheden bezig waren, werden gedood en twaalf ernstig gewond. Overstroomingen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat door overstroomingen van de Save een 200 men- schen dakloos zijn geworden, terwijl de ma- terieele schade zeer aanzienlijk is. Noodlottige overstroo mingen; Reeds maakten wij melding van zware overstroomingen, die in de buurt van Athe ne hebben plaats gehad. Uit nadere berich ten blijkt 'dat zich Maandagmiddag jl. om twee uur een geweldig onweer boven Athe ne, Piraeus en de omliggende velden ont lastte. In enkele minuten tijds stonden de straten en f>leinen in Athene blank. Daar de stad geen moderne nokertng bezit, vorm den zich in de benedenstad ware meertjes, waarin zich watervallen uitstortten. De Ilisos en Cephisos, de twee legendari sche rivieren, die in den regel vrijwel droo'- liggen, werden tot onstuimige rivieren, cie hofsteden, bruggen en boomen meesleepter. Tal van bewoners op het platteland konden zich niet tijdig bergen en kwamen jammer lijk om. Alleen in Athene verdronken 17 personen en werden 50 huizen vernield. De onrust in Erzeroem. Men seint uit Konstantinopel, dat de offi- eieele telegrammen omtrent de onrust in Erzeroem, waar de staat van beleg is afge kondigd, melden dat een gedeelte der bevol king poogde de bazaar te sluityi en voor het pabis van den gouverneur samenschoolde onder de kreten „Wij willen geen ongdoo- vige ambtenaren". Zij weigerden het bevel om uiteen te gaan op te volgen en werden ten slotte door de gewapende macht uiteen ge- i jaagd. Er werden 27 personen gearresteerd. Een mandaat van alle Mohammedanen over Mekka en Medina. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat Sir Gil bert Glayton daar Donderdag is aangeko men na namens de Britsche regeering een overeenkomst te hebben gesloten met den sultan van Nesjd, Ibn Sao'd, over de gren zen tusschen Ncsjd er. Transjordanië en Irak. Volgens deze overeenkomst wordt Akaba (heel aan het Noordeinde van de Ro^de Zee gelegen) bij Transjordanië ge voegd. Chyton vertrekt heden naar Amman (de hoofdstad van transjordanië) en gaat vervolgens naar Bagdad teneinde Èmir Ab- dcella en koning Feisoel te bewegen de over eenkomst te aanvaarden. Ibn Saoed is voornemens den staat Heds- jaz, waarvan het grootste deel in Z'jn han den is, op te heffen en zal een pan-Islamie- '.isch congres bijeenroepen teneinde een mandaat in te stellen waarbij Mekka en Me dina word-n overgedragen aan een lichaam, dat alle Mohammedanen der geheele wereld vertegenwoordigt. De opstand in Syrië. Gedurende de laatste dagen is herhaal le lijk gesproken van de belegering en de be vrijding van Risjaya. Het betreft hier een versterking westelijk van Damascus, in het bergland gelegen, welke een eskadron Spa- hi's en een detachement van het vreemden legioen tot garnizoen had. Maandagochtend vroeg deden de opstan dige Droezen een verwoeden aanval op Ras- jaya en slaagden er in het fort op een ount binnen te dringen, zoodat de verdedigers zich in een ander gedeelte moe-ten terug trekken. Dit geschiedde echter niet vóór dat er een schrikkelijk handgemeen had plaats gehad, waarbij vele jonge mannen het leven lieten. Gelijk in de verhalen uit de midden eeuwen, verluidt ook thans dat de belegeraars de wallen der versterking met ladders be klommen en dat de lijken van mannen en paarden op de binnenplaats lagen dooreen- gemengd. Toen er Fransche versterkingen kwamen opdagen trokken de Droezen zich snel in de heuvelen van Hasjbava terug, door de Fran- schen achtervolgd. Uit de vallei langs den Hermonberg stijgen dikke rookwolken op van de brandende dorpen. Uit Kai'ro wordt gemeid, dat koning Foead daar uit Alexandria is aangekomen. Dit houdt ve'band met hangende kabinets wijzigingen, die zeer ingrijpend zullen zijn nu Zagloel Pasja weer in het politieke strijd perk getreden is. Toen de koning door de straten reed, werd hem toegeroepen „Leve de grondwet, leve Zagloel De zeeliedenstaking in N.Z. Wales opgeheven. Uit Sydney in N.Z. Wales wordt gemel J, dat de zeelieden besloten hebben de staking te beëindigen en Maandag naar hun schepen terug te keeren. De Amerikaansche Mar conisten. In New York wordt verzekerd, dat er geen gevaar bestaat, dat de staking der Engelsche marconisten overslaat naar Amerika, daar de Ame.'ikaatrche marconisten niet georga- ni eerd zijn. In scheepvaartkringen vreest men, dat de staking de afvaarttabellen der transatlantische schepen in de war Zal bren gen, daar de Britsche wet het bezigen van 'Britsche marconisten vereischt. De toestand in China. Zesduizend man troepen van Feng Joe Hsiang* zijn in de hoofdstad aangekomen. Behalve dat zij tot taak hebben de inwoners van Peking te beschermen, werd hun opge dragen een groot aantal politici op te sporen en gevangen te nemen, clie aansprakelijk zijn voor de overeenkomst met Frankrijk inzake de betaling ia gouden franken van de schadeloosstelling voor den Bokser-op stand, Deze ove eenkomst heeft veel verbit tering veroorzaakt dan eenige andere diplo matieke gebeurtenis en het schijnt dat noch de Chineezen noch de vreemdelingen het hatste woord gehoord hebben over deze re- geiing met Frankrijk. De reeks van stormfcefichten is nog niet ten einde. Voortdurend komen nog berich ten omtrent ongelukken en bange uren op zee doorleefd, binnen, f Zoo wordt uit Delfzijl geipeld: Ten gevolge van den hevigen Noordoos ter-storm, die hier woedde, is de alhier thuisbehoorende sleepboot „Cornclis," kapt. Bult, door de hooge zeeën op de stcenen "dooiing van den dijk bij Termunterzijl ge worpen. De bemanning is met moeite gered. Woensdagavond is hier gearriveerd het •i.s. Kanze IX op reis van Hamburg naar Groningen. Ter hoogte van Norderney heeft dit s.s. door den geweldigen Noord-Ooster storm de deklading en een sloep verloren. Uit Gouda: Gedurende het stormweer be- -eiktc de IJsel alhier om 1,15 's nachts zijn hoogsten stand, 2.20 M. A. P. De water- wacht was opgeroepen, deze moest door zandbanken te plaatsen, het water keeren. Vanaf 11 uur 's morgens konden de schepen niet meer geschut worden, deze moesten wachten, wat een eno-me stagnatie en 'rukte veroorzaakte en het verkeer over 'e verschillende bruggen telkenmale deed stop zetten. Op verschillende plaatsen in de stad trad het water buiten zijn oevers, vele kelders •iepen onder, verschillende straten stonden blank. Het in den IJsei naast een groot s-hip ge meerde scheepje „Verandering III", geli- -'en met graan is gezonken. De schipper Spek uit Reeuwijk, die reeds te bed lag, en zijn knecht konden gered svorden. Ruinen.' Alhier zün tijdens den hevigen storm van den molen, toebehoo'-ende nar, den molenaar Pierpot, alle wieken afge waaid. Persoonlijke ongelukken kwamen siet voor. Het vergane tjalkschip. Steeds komen nog bij Medcmbiik stuk ken aandrijven van de verongelukte tjalk, schipper J. de Boer uit Amsterdam. Het schip ligt op geen diepe plaal9. Met laag water komt de roef boven. Het vaartu'g is waarschijnlijk van zijn anker geslagen en weggeslingerd, 's avonds om ongeveer elf uur was er nog een lichtje waargenomen. De sloep, welke tegen de steeren terecht kwam is geheel vernield; verder werden opgepikt de luiken, boomen, haken, klom pen en een stuk van het roer. Vermist, Van de botvisschers gebroeders Paai, te Medemblik die ook tijdens den storm op zee waren, heeft men nog niets gehoord, men hoont dat ze in een veilige haven ge komen zijn. Eea wachthuisje opgenomen en neergezet. Door den hevigen storm werd een wacht huisje van de spoorhalfe te Martenshoek in zijn geheel opgenomen en netjes in de ipoorsloot, neergezet. Een fabrieksschoorsteeen van de machine fabriek van de firma D. H. Landeweef Zonen werd neergeworpen, gelukkig ook zonder ongelukken te veroorzaken. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie, De Oranfc-sluizen weder opengesteld. De Oranjesluizen bij Schellingwoude, die ledert Woensdagmiddag wegens den hoo- ;en zeestand geslooten bleven, zijn Donder- 'ag weer voor de scheepvaart opengesteld. Tijdens de stremming lag aan weerszijden een groot aantal stoom- en zeilschepen te wachten. Door den hoogen vloed zijn te Durger- :'am 3 ramen en 3 kleine vischschuiten van Jen wal weggevoerd. Gisteren zijn bij Die- merdam 2 pramen teruggevonden. De an dere vermiste vaartuigen zijn vermoedelijk 'zonken. DE VERMISTE LOODSSCHOENER. Marine-vaartuigen op onderzoek uit. Het Corr.-Bur. meldt nog. De loodsschoe- ner der Marine, die bij Terschelling kruist tusschen het Terschellinger lichtschip op de Tcrschellingergronden is niet op zijn kruis punt bevonden, hetgeen echter bii stormach tig weer wel. meer plaats heeft. Intusschen heeft de commandant der Marine te Wil lemsoord met het oog op het stormweer der laatste dagen, zekerheidshalve maatregelen ge. troffen, om door uitzending van Marine- vaartuigen van Willemsoord poolshoogte te nemen, waar het vaartuig zich zou kunnen bevinden en of het wellicht assistentie non Jig heeft. Uit Helder wordt geseind, dat twee tor' •edobcoten en het politievaartuig „Trion ier opsporing van den loodsschoener zijn uit gezonden. Het lichtschip Terschellinger Bank verloor het anker en 150 vaam ketting en dreef 1000 meter van zijn ligplaats. De sleepboot „Dren the" is ter assistentie vertrokken. „DE NIJVERHEID" GEVONDEN. Vrn de bemanning nog geen spoor ontdekt. Bij de directie van J. en A. van. der Schuyt te Rotterdam, is thans bericht ingekomen, dat de plek, waar de „Nijverheid I" gezon ken is. gevonden werd. Van de bemanning is nog geen spoor ontdekt. Vrijdagmiddag zou ''oor assuradeuren op de Rotterdamsche beurs voor het bergen van de „Nijverheid" een inschrijving worden gehouden. EEN DUITSCH STOOMSCHIP MAAKT SLAGZIJ. Scheepsongeval bij de K. N. S. M. Het Duitsche stoomschip „Lotte", gechar terd door de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij, dat aan de Levant- kade te Amsterdam, in lading ligt, heeft Donderdagavond te ruim negen uur zware slagzij aan stuurboord gemaakt. De lading rijst uit het achtcr-tusschendek is hierdoor in het om'er ruim gevallen. De ruim 40-jarige bootwerker Veltman, geraakte hieronder Kckneld - en werd, nad»t hij be vrijd was, te Ti.-If elf naar het Burgerzie kenhuis vervoerd. Tot Iaat in den avond was men bezig het schip recht te krijger. AANVARING PIJ DE HL BRUG, De „Neptunes" midschceos lelrgestorficn. Het uitgaande si-omschip „Neptunus" van de Koninklijke Stoomboot Maatschap pij is Donderdagavond te ongeveer zeven uur bij de He.tr.brug in aanvaring gekomen met het stoomschip „Djokfa" van de Rot terdamsche Lloyd, op het oogenblik ir dienst van de Ho'Iand-Westarfikalijn. De „Nectunus" kreeg midscheeps een gat van een halven M2; het schip is terugge keerd om bij de Arrslerdamsche Droogdok Maatschappij te wo-c'en gerepareerd. De „Djokja" die vcr-roa-ielijk geen schade heeft ligt thans aan i'c Eriska^e te Amsterdam. De „Neptunus" zal via Rotterdam naar Gibraltar gaan. De „Dfokia" kwam van Hamburg. PERRY-MAGAZIJN VULPENHOUDERS - CAW S1ÜÜIHH iniiiliUU'MiiniiliUIiliiiriMilftllMiHUHliilHiinUlinillllilllllltlllllllllUiUliliiniilllllUlliliUMIitiilUIIUilllSIIMiinillllilitiUIMflIIIIIHI VANAF HEDEN TOT EN MET MAOAZIJNEN '3 AVONDS TOT 4 DECEMBER ZIJN ONZE I T 10 UUR GEOPEND giitrrfittm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 14