evem HET PARFDWER1EHU1S bestand zijn tegen een verkeer, dat meer en meer geworden is èn snel èn zwaar." M. REEMERS KRUISSTRAAT 43 - Telefoon 13337 - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Zaterdag 28 November kindertoeslag. VOOR BYOUTER lëN en MASCOTTE ARTIKELEN VRAGENBUS. PLUS WINTERSPORT FOURS STADSNIEUWS. VOOR PARFUMERIëN en TOILETARTIKELEN bij Het Kampeeren aan het strand te Zandvoort. VOOR 1 GULDEN BESTEED ONTVANGT U EEN GRATIS - CADEAU NAAR KEUZE - UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. Voor LEDERWAREN en LUXE ARTIKELEN SCHOTEN. BEVERWIJK. Voor Bestellingen of thuis bezorging FEUILLETON. Alleen op de wereld Het percentage is dus 6.4 en overeenkomstige week van 1924 respectievelijk 6.5 2. Er zijn in R.K. kringen heel wat voor standers van kindertoeslag te vinden en dat er in het particuliere bedrijf nog be trekkelijk weinig tot stand kwam. moet dunkt mij veel meer worden toegeschre ven aan de groote moeilijkheid om een stelsel uit te denken wat practisch toege past kan worden, dan wel omdat er onder de werkgevers geen animo voor iets derge lijks zou bestaan, In elk geval zal er zonder sterke vakver- eenigmgen aan weerszijden al heel moeilijk iets van terecht komen en zullen we wel licht moeten wachten, totdat de wetgever daaraan eenigen steun zou willen verlee- nen; 't zij dan meer rechtstreeks of wel door het bindend verklaren van bepalingen in de Collectieve Contracten welke daarop betrekking hebben. Intusschen: zoover zijn we op het oogen- blik nog niet en we moeten ons, wat de practische doorvoering van kindertoeslag betreft, vrijwel bepalen tot de publiekrech telijke lichamen waar men zonder al te groote gevaren wel tot invoering kan over gaan. Verschillende dezer lichamen deden het dan ook reeds, waardoor al heel wat gezin nen geholpen zijn en tot heden heb ik nog heel weinig bezwaren tegen dat stelsel ver nomen. Zooals reeds gezegd, staat - het in het particuliere bedrijf wel eenigszins anders, en daarom is het minst genomen raadzaam dat we bij de propaganda voor dat overi gens sympathieke doel heel voorzichtig te werk gaan en anders doen we aan de zaak meer schade als voordeel. Vooreerst hebben we te waken, dat we geen stelsel propageeren, waarbij de indi- vidueele patroon tot extra betaling aan zijn kinderrijken arbeider wordt verplicht, want dan loopen we gevaar, dat we iuist de ge zinnen, die we willen helpen, nog verder achterop zetten. En op de tweede plaats moeten we zorgen, dat we de beginselen welke aan ons loonstelsel ten grondslag lig gen, of althans daarvan den grondslag moe ten vormen niet aantasten. Volgens onze R.K. Sociologie is de pres tatie de voornaamste grondslag van het loon en een loon naar behoefte kunnen we stellig niet aanvaarden. Professor Aengenent schrijft daarvan in het Katholiek Sociaal Weekblad van 7 No vember: „Allereerst eischt de strikte rechtvaar digheid, dat het arbeidsloon het aequi- valent zij van de door den arbeid ver leende diensten. Dit princiep is, zooals vanzelf spreekt, het eerste, dat bij de loonregeling moet worden in acht geno men. Bij het arbeidscontract heeft een ruil plaats. De arbeider biedt aan zijn diensten; de patroon betaald daarvoor een vergoeding. En nu eischt de strikte rechtvaardigheid, dat die vergoeding het aequivalent van de waarde dier diensten bevatte. Krachtens datzelfde princiep is het natuurlijk onverschillig, door wien die diensten verleend wordfen. of zulks geschiedt door een man of door een vrouw, door een gehuwde "of een onge huwde, door iemand die veel of door iemand die weinig kinderen bezit,m.a.w door iemand, die meer. of door iemand, die minder behoeften bezit. Bij een ruil- contract komt allereerst in aanmerking de strikte rechtvaardigheid, en deze heeft met de behoeften der wederpartij niets te maken. De waarde nu van goederen of diensten wordt in het ruilverkeer be paald door de a'eemeene schatting. En deze wordt ongetwijfeld beinvloed door de wet van vraag en aanbod, Is er veel vraag en is het aanbod gering, dan zal oor de algeheele achting een hoogere waarde aan een artikel worden toege kend. Is de vraag gering en het aanbod groot dan zal de waarde vanzelf dalen. Dat ook bij de vraag naar en het aanbod van arbeidsdiensten, deze wet van invloed zal zijn, ia een vanzelfsprekend feit, waarte gen de strikte rechtvaardigheid geen be zwaar zal maken. Daar is echter een grens, beneden welke de waarde van de arbeidsdiensten niet mag dalen. zonder dat een conflict met de strikte recht vaardigheid ontstaat. Het arbeidsloon mag n.l. niet dalen beneden het benoo- digde voor het levensonderhoud van den arbeider en daartoe behoort het levens onderhoud voor een gemiddeld gezin. Dat de arbeider persoonlijk strikt recht heeft op levensonderhoud, blijkt uit de volgende redeneering: De arbeider heeft den plicht zijn leven te onderhou den. Dat is een plicht, door de natuur hem opgelegd, en waarvocr de natuur hem dus ook de middelen moei hebben geschonken. Welnu, het eenige middel, dat de arbeider daarvoor bezit is de ar beid. Derhalve moei de arbeid voldoende opleveren, om den arbeider in het leven te houden, en derhalve moet de arbei Ier een strikt recht hebben op een „oon, dat minstens zoo veel bedraagt. Want be stond dit strikte fecht niet. dan z^u het middel niet geëvenredigd zijn aan het doel, God nu. Die de natuur gemaakt heeft, kan niet gewild hebben, dat de natuurlijke middelen niet voldoende zou den zijn om het doel te bereiken. Maar de strikte rechtvaardigheid vraagt meer, n.l, dat het loon den arbeider minstens in staat stelle om een gemiddeld gezin te onderhouden, m.a.w. een absoluut fa- milieloon, dat daarom absoluut genoemd wordt, omdat het niet varieert naar ge lang van het gantal kinderen. Het argu ment voor deze stelling luidt als volgt. Iedere arbeider heeft het recht öm 'e huwen. Dat is een recht door God hem gegeven. Wel niet iedereen behoeft fei telijk een huwelijk aan te gaan. God gaf daaromtrent aan het menschdom slechts den collectieven plicht. Maar een ieue" heeft toch een natuurlijk recht om ie huwen. Welnu, wanneer God aan ieder dat recht heeft gegeven, dan heeft Hij daartoe ook de mogelijkheid of het mid del gegeven. Het eenige middel is, dal zijn loon toereikend zij om een gezin te onderhouden, dus moet hij op een derge lijk loon ook een strikt recht hebben. Tot zoover gaan de eischen der strik te rechtvaardigheid." Dit citaat is wellicht wat lang, maar het leek mij noodig om het zoover over te ne men, nu blijkt, dat die theorie nog lang niet overal is doorgedrongen. Precies een week later komt bijv. de „Westerbodej" een stelsel van kindertoe slag verdedigen, wat zeer kennelijk in strijd is met bovenbedoelde theorieën. De „Westerbode" wil n.l, voor het West- land komen tot een kindertoeslagfonds. Iets, wat men in beginsel kan toejuichen, al weet ik uit ondervinding dat er, zoolang de patroons niet beter georganiseerd zijn als thans, daar heel wat moeilijkheden aan zijn verbonden. Doch die moeten de be langhebbende groepen maar onder de oogen zien. Mijn bezwaar gaat tegen het stelsel. De „Westerbode wil n.l. een minimumloon vaststellen en dan de patroons voor eiken volwassen arbeider een zeker bedrag la- ien betalen, wat dan in een fonds kan ge stort worden en op de een of andere wijze verdeeld wordt onder de gehuwde arbei ders, naar gelang van het aantal kinderen daarvoor in aanmerking komt. Tot zoover gaat het, althans wat de the- orie betreft, uitstekend. Volgens bedoeld artikelel van prof. Aengenent kan men van den werkgever, al la het dan niet krachtens de strikte rechtvaardigheid, tcch wel iets meer verlangen, dan de betaling vaii het minimumloon. „De kindertoeslag is een eisch van de sociale rechtvaardigheid en van de naastenliefde. Men meene niet. dat dien tengevolge het stelsel minder sterk komt te staan. Want, zooals boven reeds werd gezegd, de moraliteit eener handeling dient evenzeer te worden beoordeeld naar de eischen der twee genoemde deugden als naar die van het strikte recht. En al vraagt dus het strikte recht n'et het stellen eener bepaalde handeling of het doorvoeren van een bepaald stel sel,^ dit stelsel staat even vast, wanneer sociale rechtvaardigheid en naastenliefde er om vragen. Ook deze deugden immers moeten evenzeer geobserveerd worden als de deugd der strikte rechtvaardigheid." Hieruit blijkt dus overduidelijk, dat ei alle aanleiding is voor de werkgevers om iets in die richting te doen en lot zoover is dan ook de stellig goedbedoelde poging van de „Westerbode" toe té juichen. Maar zij wil daarenboven den óngehuw den arbeiders tot een wekelijksche bijdrage aan dat fonds verplichten en nu meen ik, dat zij daardoor haar eigen propaganda ondergraaft en de zaak waarom het gaat schade doet. Wie nog eens met aandacht overleest, wat Professor A. omtrent het loon ons leert die moet toch m. i. wel erkennen, dat er geen enkele bevoegdheid is om den ónge huwden arbeider te verplichten een stuk van zijn loon, dal hem volgens strikt recht moet worden toegekend, te storten voor zijn kameraden met groote gezinnen. Op gronden aan het algemeen belang ont leend, zou de Overheid dat wellicht kun nen, maar noch een besluit van zijn eigen vakvereeniging, noch van een patroonsver- eeniging kan een .óngehuwden arbeider daartoe verplichten. Ik heb gemeend, het stelsel, door de „Wes terbode" gepropageerd, niet onweersproken te kunnen laten, omdat het groote schade zou kunnen doen aan de zaak zelf, wan neer dat denkbeeld veld won. Terwijl het practisch van geen waarde is, omdat de on- gehuwde,n, zoolang het bedrijf niet volkomen georganiseerd is, zich toch aan dergelijke „verplichtingen" zouden kunnen onttrekken Ook de vraag of de óngehuwden hun loon wel nuttig besteden, kan hier niet geplaatst worden. Zijn er die op dat terrein niet ge heel vrij uit gaan, dan doen zij heel ver keerd,, maar dat kan m.i. geen titel zijn, waarop men de onteigening van een deel van het loon van een geheele groep zou kunnen goedpraten. A. J. L. WERKLOOSHEID. Volgens de gegevens verstrekt door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering, en Arbeidsbemiddeling waren in de week van 26 tot 31 October van de 269241 te gen werkloosheid verzekerde personen 15978 geheel en 4211 gedeeltelijk werkloos. Vr Wat i? ue korts:e weg per rijwi van Le'muiden naar Montfoort en hoeveel K, M. is dit? Aritw. Leimuiden, Rijusaterswoude, Ouds hoorn, Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam, Bodegraven. Barwoutswaarden. w oercien, Linschoten, Mon.foort; afst. 37.5 K.M. Vr, 1. Mag een Dtiitscher, die al vóór 1918 naar Nederland is gekomen en wiens pas op onbepaalden tijd s verlengd, zich voorgoed in Nederland vestigen? 2. Zoo ja, mag hij dan de andere familie leden bij zich laten inwonen? Moeten de zen m het bezit van een pas zijn? 3. Mag hij dan de meubels enz., uit Duitschland naar hier laten vervoeren. Welke bewilligingen moeten daarvoor inge haald worden? Antw. 1. Ja. 2. Ja. Tot nu toe wel, doch er is sprake van de passen in het verkeer tus- schen Duitschland en Nederland af te schaffen. Dit zou met ingang van 1 Januari 1926 het geval zijn; of dit inderdaad ech ter zoo zal loopen weten wij niet. 3. J. Hieromtrent kan men u aan de vrachtgoedérentations der spoorwegen in lichten. Of er invoerrecht op de meubelen komt, hangt af van wat er bij is. Vr. Is het geoorloofd nieuw schoenwerk (maatwerk) mede naar Duitschland te ne men. 2. Zoo niet, op welke manier kan ik het wel gedaan krijgen? Antw. Ja, u moogt nieuwe schoenen me- denemen naar Duitschland, maar we mee- nen dat schoenen aan invoerrecht onder hevig zijn in Duitschland. Vr,: Mag men een naaister, die voor vast om de 14 dagen bij iemand naait, twee dagen voordat die dag daar is, schrijven, dat men haar niet meer noodig heeft? Heeft de naaister recht op één dag ver goeding? Antw. Ja, zij heeft recht op vergoeding indien de naaister geen reden tot onmid dellijk ontslag heeft gegeven. Vr. I: Hoe moet een konijnenhuid geprepa reerd worden, om er een mofje of bontje van te maken? 2. Met Juli 1925 ben ik verhuisd van Scho ten naar Bloemendaal na mijn belasting 19241925 te hebben voldaan. Moet ik me het komende jaar 19251926 nog heelemaal of gedeeltelijk in Schoten betalen of alles in Bloemendaal? 3. Hoeveel belasting zal ik moeten betalen in de gemeente Bloemendaal? Mijn inkomen is 19.75 per jaar. Ik ben ghuwd, heb 2 kin deren en een moeder om te onderhouden. Antw. 1: Eerst 24 uur in het zout zetten. Spijker verder de huid goed gerekt op een plankje met den vleeschkant boven. Dan da gelijks inwrijven met een mengsel van gelijke deelen aluin en kamfer tot het geheel door trokken is. Het duurt gewoonlijk 10 dagen. Verder kloppen en kneden om het soepel te maken. 2. U wordt voor 19251926 aangeslagen te Schoten en niet te Bloemendaal. 3. 55.50 in totaal. Vr. van J. H. R. te H, Antw. Inlichtingen omtrent de soliditeit van financieele instellingen worden in deze rubriek niet gegeven. Vragen omtrent loten. Antw. Geen enkel is uitgeloot. Vr. Ik heb een stuk tuingrond in huur en al jaren in gébruik zonder contract. Ik huur van Kerstmis tot Kerstmis. Nu heeft de ver huurder het land verkocht zonder mij er i^ts' van te zeggen. Hoe lang kan ik het lanavol- gen de wet nog houden? Antw. Ook de nieuwe eigenaar moet zich houden aan den wetteiijken opzegtermijn. Hiervoor gelden de plaatselijke gebruiken. K. van L. Z. te H. Antw. Ja, tegen zulk les geven is wet telijk geen bezwaar. Evenmin tegen het geven van een diploma mits dit geen on waarheden bevat natuurlijk. Vr. Hoe maakt men chocolade borst plaat? Antw. Benoodigd: 500 gram suiker, 30 gram beste cacao, 1)4 d.L, water. Meng suiker en cacao goed dooreen en zorg dat er geen kluitjes inblijven. Giet het water er op en laat inkoken tot de vereischte dikte verkregen is. Dit kunt ge zien door een druppel van de lepel, waarmee ge roert," te laten vallen, kunt ge hiervan een dunne draad trekken, dan is 't goed. Neem ze dan van het vuur en roer ze af en toe tot het l 1.7. In del Of dit bedrag van 400 als inkomen goed is, ïuanon «9911 SSPtliPTIlif OlYlfiat ZÜ tlIBt 24 was dit'kunnen wij niet beoordeelen, omdat u met e jUflZ© WOCJCIl gaan aCniOlUlIj UIIlUcll J c opgeeft wat de kinderen aan kostgeld be talen. Vr. van R. te S. Antw. U betaalt dan ongeveer 34 meer. Immers nu wordt het inkomen naar beneden afgerond tot 2200 en dan wordt het inko men 2400. ondoorschijnend wordt. Laat nog een poosje staan, tot het vrij stijf is en giet dan in ringen, die een poosje in koud water hebben gestaan en daarna op glad wit papier gezet zijn. Keer de borstplaat, als de bovenkant stijf is, om en laat dan den onderkant stijf worden. Daarna de ringen er af nemen. Vr. I. Als ik taartjes wil bakken, kan ik dan eiermeel gebruiken of mag ik daar nog eieren bij gebruiken en bakpoeder? 2. Mag ik om krentenbrood te bakken bakpoeder gebruiken inplaats van gist? Antw. I. U kan beide gebruiken. Eieren en bakpoeder is evenwel aan te bevelen. 2. Indien u zelfrijzend bakpoeder ge bruikt, ja. Vr. Mijn moeder, een weduwe is aange slagen naar een inkomen van elfhonderd gulden voor rijksinkomsten-, verdedigings-, gemeenteleijke belasting yoor 29.60. Haar pensioen bestaat uit 600 per jaar. Daarbij heeft ze twee kinderen thuis boven de 21 jaar. Is de aanslag dan in orde? De twee kinderen betalen kostgeld. Ze woont in Schoten. Antw. De aanslag is goed van 1100. Men schrijft ons uit Zandvoort het vol gende. Verschillende malen werd ook weer in dit jaar door een onzer Zandvoortsche mede werkers geschreven over den toestand, de gevaren, het weinig afdoende toezicht en de gevolgen- van het kampeeren. Ook in raadsvergaderingen kwam het kampeeren en het tegenwoordige strandleven vaak ter sprake. Zelfs werd opgemerkt bij de behan deling van de nieuwe Politieverordening, dat, wanneer het artikel uit die verordening niét in al zijn gestrengheid werd toegepast, het niet onwaarschijnlijk zou zijn, dat een voor stel den raad zou bereiken, tot algeheele opheffing van de kampeervergunning. Want, men diende er ernstig voor te waken, dat Zandvoort niet alleen financieel, maar ook moreel niet zou1 achteruitgaan. Dit gaf een plaatselijk blad aanleiding om te spreken van een draconisch voorstel. Toch gaan er gelukkig thans meerdere stemmen in die richting als in den raad gehoord. Immers, in de „Zandvoortsche Courant" van 20 November j.l. treft men. een verslag aan over de vergadering der strandpachters, waarbij de burgemeester tegenwoordig was. Uit dit verslag namen wij over de wenschen en meeningen der pachters, op die vergade ring naar voren gebracht. Eerste verzoek was verlaging van de strandpacht. De aandacht werd gevestigd op het groot aantal vent vergunningen, dat er te veel muziek gemaakt wordt. Men wenschte toezicht op het ma teriaal van gemeentewege Alsmede een tent voor berging van „verloren" kinderen. Ver der wenschte men, dat het gedeelte strand bij de badkoetsen, wanneer die op het strand stonden, vrij bleef voor de baders en niet toegankelijk voor toeschouwers. Besprekende het kampeeren, was men algemeen van oor deel, dat het kampeeren aan het strand nadeelig was voor Zandvoort. De burgemeester vond al die onderwerpen van veel belang en zou die in een vergade ring van B, en W. ter sprake brengen. Wij willen hier niet alle gedane verzoeken en wenschen der pachters beoordeelen. Wij willen onze meening over enkele punten in het kort neerschrijven bij de pertinente uit spraak, dat men het algemeen eens er over is dat ksmpeeren schade beteekent voor Zandvoort. Verlaging der strandpacht. Strandpacht diende zoodanig herzien, dat er meer variatie is in prijs. Wij kunnen ons voorstellen, dat de waarde bijv. bij de entree van 't strand aanmerkelijk hooger kan en mag zijn, dan bijv. aan het uiteinde van den Zuidkant. Zelfs daartusschen zijn varieerende prijzen mogelijk. Voor wat de ventvergunningen betreft, heeft men ons inziens rekening te houden met werklooze huisvaders; echter waar bij het verhuren der gemeente-winkels reke ning werd gehouden dat geen concurrenten naast elkander zouden komen, dient hier ook rekening gehouden te worden met de tent der strandpachters. Wij kunnen het b.v. niét goedkeuren, dat, nadat een verver- schingstent die allerlei versnaperingen heeft, zooals melk, bier, limonade, enz, en voor welke tent apart betaald wordt, een strand- venter staat, die geen vergunningsrecht be taalt en dus uit dén aard der zaak zijn artikel goedkooper van de hand kan doen. En nu over de opmerking, n.l. kampeeren aan het strand is nadeelig voor Zandvoort. Juist, het is ^e.deeiig voor Zandvoort, waar aan wij ons steeds gehouden hebben. Na deelig iji financieele en moreele zedelijke beteekenis. Financieel nadeelig, omdat Zand voort, behoudens een enkeling, weinig of geen voordeel ervan heeft, omdat onder de kampeerders familie's zijn. die zeker, wan neer een kampeerverbod werd uitgevaardigd, opperd, doch dit zou o. i. de kwaal nog meer verergeren dan verbeteren. En ook dient er aan gedacht te worden, dat bij een dergelijke strandbevolking vele ongeluk ken gebeuren kunnen en daarom ook zou het niet gewenscht zijn in dit opzicht hen verder terug te drijven. Wij herinneren ons nog een storm in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus van dit jaar. Heel duidelijk staat ons nog voor den geest, hoe de kampeer ders genoodzaakt werden, overvallen deor de hooge zeeën, te vluchten naar hoogere gedeelten, medenemend in hun vlucht, wat het eerst te grijpen viel. Wij herinneren ons nog zeer goed, hoe moeders met zuigelingen den geheelen natten, kouden en stormachti- gen nacht een beschutting moesten, zoeken achter hooger gelegen duinen; hoe zij 's mor gens de eerste gelegenheid benutten, geheel als het ware verwaarloosd, om naar hun heimat terug te keeren. Zou men nu meencq, dat dit alles ten goede komt aan ouders of kind? Wij zijn zoo vrij dit ten stelligste tegen, te spreken. Maar nu liep alles nog betrekkelijk goed af. Toch dient men derge lijke gevallen niet te onderschatten. Kam peeren is nadeelig voor Zandvoort. dus mag Zandvoort o. i. ook geen nadeelige uitgave doen. Laat men het kampeeren toe, dan dient men voorzorgsmaatregelen te nemen. Maar nog iets anders. Het is, zoo zeggen de kampeerders, voor onze gezondheid. Ja, veel wordt door Rijk en. Gemeente gedaan ten opzichte van het groote vraagstuk: de Volkshuisvesting. Vochtige huizen, kleine behuizing, enz., zijn alle zoovele argumenten om hierin te voorzien en wat ziet men bij het kampeerleven? Een toestand, die men niet wenscht in onze weningen, verplaatsen naar het strand. Men legt zijn kinderen en zichzelve des nachts ter ruste op een ge deelte van een bos stroo, uitgespreid op het kille zeestrand. In de kleine ruimte der tent bevindt zich de geheele f.-milie. Hoe dikwerf gebeurt het zelfs niet, dat warme dagen gevolgd worden door een killen avond en nacht? Ja zelfs behoeft het geen ver wondering, als dikwijls een kille zeedamp de voorwerpen op het strand omhult. Is dit al les nu ter bevordering van de gezondheid? Wij kunnen ons alleen het nadeel hiervan indenken. De Zandvoortsche raad krijgt dus waar schijnlijk gedocumenteerde voorstellen van de tafel van B. en W„ welke ernstige over wegingen en besprekingen zullen verdienen bij de a.s, begrooting en in verband daar mede zouden wij ook gaarne onze meening uiten. Men, begint thans in te zien, dat het ksm peeren een nadeel, wij zouden willen zeg gen. ook een gevaar voor Zandvoort is. Welnu, men ruime dit gevaar uit den weg. Dus een kampeerverbod. Kan het niet an ders, welnu Iaat men dan een gelegenheid scheppen, waar men alleen op gestelde uren per dag zijn tent plaatsen kan. maar in geen geval des avonds Iaat of 's nachts. Dan zegt de Politieverordening nog, dat men zich alleen in badcostuum van en naar een badkoets of tent mag begeven. Zijn wij juist' ingelicht, dan heeft Zandvoort een ge meentelijke badtent, welke des avonds reeds om zes uur wordt opgeruimd. Dit achten, wij veel te vroeg. Een ieder is niet in de ge legenheid overdag een bad te nemen. Dus lated open. Maar niet alleen deze tent, ook 'n tweetal tenten er bij. Dan zouden er vol gens ons geen bezwaren kunnen, zijn om in bedoelde badtenten tegen een matige ver goeding badcostuums te verstrekken. Vervol gens legge men den strandpachters de ver plichting op, mede met de politie streng toe te zien, dat geen overtredingen, in welken vorm ook. pk.ats vindt. Wanneer op der gelijke wijze besluiten worden genomen, zóu dit alles aan Zandvoort ten goede komen. Een ieder zou dan weer zónder ergernis Zandvoort en haar strand kunnen bezoeken; mén ^:ou in volle gerustheid zijn kinderen weer alleen, naar het strand Lunnen laten gaan en ieder, zonder onderscheid, zou dus weer kunnen genieten van het heerlijke strandleven. Wil Zandvoort dus geen nadeel ondervinden, dan zal men o. i. dien weg die nen op te gaan. Als men Zandvoort wil bezoeken, moet men er ook met een gerust hart naar toe kunnen gaan. EEN HERDENKINGSDAG. Donderdag 'is voor eenige bewoners van Zandvoort een herinneringsdag geweest. Een echtpaar herdacht, dat het 60 laar met elkander in den echt vereen.gd was en van een gemeente-ambtenaar was het 35 jaar geleden, dat hij in gemeentedienst was gekomen. Degenen, die hun diamanten bruiloft vierden waren Floris molenaar en Arendje van der Meije. Floor is bij de Zandvoorters en ook bij de badgasten zeer goed bekend a's de oude omroeper. Hij is anders de laatste jaren erg verouderd, maar zijn opgewektheid heeft hij behouden. Wil hij nu eens naar een onderdak zouden zoeken en vinden tegen behoorlijken prijs in de vele arbeiderswonin gen hier ter plaatse. Moreel zedelijke be teekenis? Moeten wij die nog eens opnieuw illustreeren? Immers neen! Reeds verschil lende malen deden wij zulks en een ieder, die wel eens een kijkje nam en eerlijk zijn meening uitsprak, moet het met ons eens zijn, dat het op zijn zachtst genomen een „janboel" is. Om nu dal alles in de iuiste banen te leiden, zou Zandvoort niet anders kunnen doen. dan zorg dragen voor ruim toezicht, toezicht, dat van gemeentewege dient betaald te worden. Dcch waar het ksmpeeren een nadeel is voor Zandvoort, mag de gemeente o. i. dat nadeel door uit gaven niet vergrooten. Verder terugdrijven van het gewone stranddeel 'is al eens ge- buiten gaan, dan moet hii zich behelpen met een driepoot. Daar de muziekkapel Donderdagavond eene uitvoering moest geven. werd hen Maandag j.l. een serenade gebracht. Het gemeentebestuur complimenteerde het oude echtpaar Woensdagmiddag en overhand.gde het een geschenk in couvert. Wat het echtpaar nu nog wenschte. Nu niet veel, zeiden 'zij; alleen wilden zij gaarne de bediening van het gemeentelijke gemak huisje aan den Strandweg behouden. Daar zou niet veel bezwaar tegen zijn. En zoo leven zij verder als het type van oud-Zandvoort en de oude Zandvoorters. De andere jubJaris in de gemeente is de heer J. A, W. Hiebendaal. thans adjunct commies ter Secretarie, vroeger inspec teur van politie. Ook zeer bekend. 's Morgens werd hij op de Secretvrie door den secretaris en het verdere perso neel gelukgewenscht en werd hem een klein geschenk als aandenken aangeboden, be nevens bloemen. De 35 jaren d_enst hebben hem nog niet veel verouderd. Of hij zich nog goed den eersten dag, dien hij in Zand voort doorbracht kon herinneren. O ja, 't was guur, koud weer. De Van Linden was juist gestrand. Er was een rijksveldwachter en twee gemeenteveldwachters maakten het verdere politiepersoneel uit, waarvan er nog maar één, die des namiddags dienst deed, want die had er de betrekking van gemeentebode en concierge nog bij. De eerste dagen had hij den burgemeester met gez.en, maar in het lokaal, dat in het bureau was, had hij een uniformpet gevon den van z'n voorganger. Die paste hem wel en zoodoende had hij het eerste teeken van zijn waardigheid op. Het eerste ver baal maakte hij den anderen avond op. Een dronken kerel, die in de Kerkstraat stond te vloeken, maar niet eens meer wist waar hij woonde. Later zijn er nog vele verbalen gevo'gd, maar zco'n eerste verbaal ont houdt men het beste. Thans is hij ambtenaar ter secretarie, meer speciaal yoor den buitendienst en nu komt zijn bekendheid met de plaats, die hij als politieman heeft opgedaan, hem nu ten goede. Wel aardig op zoo'n hermneringsdag het verleden nog eens op te halen. Begrooting Grondbedrijf. Verschenen is de begrooting voor het Grondbedrijf voor 1926. Zij sluit in haten en lasten met een bedrag van 35.440.66 en over den kapi- taaldienst met een bedrag van ƒ127.790.05. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan een zesde wijziging der secretarie-verordening. FEESTAVOND VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT." Eindelijk was de lang verwachte feest avond, ten bate voor het Tuberculose-fcnds „Herwonnen Levenskracht" aangebroken, waarop het bestuur zijn vertrouwen had ge steld. Het hoopte dat deze avond in alle op zichten zou slagen, om van de opbrengst het leed van zoovelen te helpen verzachten, en aan vele nieuwe levenskracht te schenken. Het ijverig bestuur had voor dezen feestavond een programma samengesteld, dat in één woord niets te wenschen overliet, en velen, die dezen feestavond niet hebben bijgewoond, zullen bij het vernemen van dit keurig pro gramma spijt hebben niet naar het K. S. A.- gebouw te zijn gegaan. Ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer v. Zutphen, deze feestelijke bijeenkomst, heette, de niet talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den Geestelijk Adviseur, memoreerde het doel van dezen feestavond n hoopte dat velen zullen medewerken, en hun krachten inspannen, voor het behoud van het leven, der t. b, c. -lijders. Het grootee vraagstuk aldus. spr. is „geld." Het bestuur rekent er nu eens stellig op, dat ook allen, financieel zullen medewerken, om aan het doel té beantwoorden. Voorts verzocht spr. meer bekendheid te geven, aan „Herwonnen Levenskracht,"". Na dit inleidend vsfoord werd de Velser Accordeonclub, „Crescendo" alsmede het Dubbel-mannenkwartet onder leiding van den heer B. J. W. Langendijk hartelijk welkom geheet&n. Een luid applaus volgende op deze toespraak. Een aanvang werd gemaakt met het afwerken van het pro gramma, en we kregen toen ten gehoore, de Velser accordeonclub. Directeur C. Zwaanenburg. De nummers werden onbe rispelijk uitgevoerd, en een ieder verbaasde zich, over dit orkest. Prachtig klonken deze muziek instrumenten in het K. S. A. ge bouw. Geen wonder dat bij het eindigen, van ieder nummer een luid applaus kloak, voor dit muzikaal kunstgenot. Ook de Solo-num mers van den accordeon-virtuoos, waren in één woord schitterend. Een donderend ap plaus volgde op de uitgevoerde nummers. Als een bijzonderheid vermelden we, dat het nummer Vinctie-klokken, door den heer C. Zwaanenburg een enorm succes is ge weest. Het Dubbel-Mannen-kwartet, voerde eveneens, op zeer verdienstelijke wijze, verschillende nummers uit, en met een aan dachtig gehoor, werden deze keurige zangen gevolgd. Een dankbaar applaus, mocht dit kwartet in ontvangst nemen, en het moet voor den heer Langendijk wel een voldoening zijn geweest aan Herwonnen Levenskracht, medewerking te verkenen. Ook het bestuur van de K. S. A. liet zich niet onbetuigd. Ter afwisseling, werden enkele Bioscoopnum mers afgedraaid. Na deze voorstelling sprak de heer Elligens secretaris van Comité Haar lem, nog een opwekkend woord, en ver trouwt, dat de aanwezigen, hun offervaardig heid zouden blijven toonen: opdat de voorzit ter geen noodkreet meer zal behoeven te doen hooren. Voorts schetste spr. den toestand van een lijdend gezin. Het was reeds ruim 11 uur, toen de voorzitter, het slotwoord sprak en allen hartelijk dank bracht, voor den steun en medewerking. Voorts rest ons nog te mel den, dat de muzi1"*le-begeleiding in de goede handen was van M j. A. v. 't Hof, wie zeker een woord van hulde- toekomt. 17 Doch onmiddellijk steeg het bewustzijn van zijn onschuld hem naar het hoofd in een wolk van schaamte. Onder den arm, die hem kromde richtte hij zich op en met een straal van gekrenk- ten trots in zijn blik, bevestigde hij, op een toon, die eiken menschkundigen rechter zou overtuigd hebben: „Ik ben geen dief." Maar de man lachte grinnekend: ,Net als de rest! 't Zijn allemaal eerlijke lui.'' Frans had geen moed meer tot tegen spraak. Hij begreep, dat alles legen hem was. De boschwachter zag dat hij zich gewon nen gaf. Hij liet hem los en begon hem te bespotten, blij, dat hij zich kon wreken voor die lange uren, die hij had moeten doorbren gen, loerend achter den stam van den groo- ten eik. En die strik! Die heb je zeker ook niet gezet, is 't wel. Neen. Je hebt een haas ge zien en die heb ie willen meenemen, om n naar den eigenaar te brengen. Is 't niet zoo? Frans antwoordde niet. Een waanzinnige woede greep hem aan, met vreeselijke heftig heid. Hij zou dien man willen aangrijpen, doodslaan of zich zelf doodvechten in een woedenden strijd. Maar op hetzelfde oogen- blik herinnerde hij zich Marie Picot, die hij dienzelfden dag nog gezien had; den zouaaf die op het oogenblik lag te zieltogen; pastoor Callot, die hem, met de keiyiis van God het gevoel van plicht en deugd had ingeprent. En hij dacht, dat zijn daad, ontdaan van alle redenen tei verontschuiging, toch inderdaad een diefstal was, Een dief! Dat was het woord, waarmee hij morgen zou worden uitgescholden, hij, de berooide zwerver, de familielooze, de vader- landslooze, wien niet andets restte tot ge tuigenissen dan zijn eerlijkheid en zijn goed gedrag. Verpletterd door schaamte en spijtfhoor- de hij de woorden van den boschwacht^r niet: n „Men kende je. Je was aangebracht. Ik bespiedde je al lang." Hij was in gedachten alleen bezig met zich zelf. Hij voorzag al die minachtende scherts die hem v^jvolgen zou, hij dacht aan Lu- cien en alle anderen, die hem benijdden, hem haatten, hij dacht aan Marie, die zich mis schien schamen zou over hem. En hij zeide in zich zelf: Als oom dood is, zal ik niet in het land h'iiven. Neen ik zal wegtrekken." En terwijl de boschwachter zijn adres op nam en proces-verbaal maakte, rijpte in hem het plan om vrijwillig te teekenen bij het Vreemdelingenlegioen. Gebogen onder den last van zijn wan- Dat stond nu vast, onvermijdelijk. Het hoop en zijn schande, ging Frans met lang- gerecht zou zijn eerste stap zijn naar zijn zame schreden den weg op, waaróver hij ongeluk, de gevangenis of de boete, de enkele oogenblikken geleden nog geloopen tweede. En dan! Dan, waf zou er van hem had met zoo'n vluggen stap. Het scheen worden! Waar zou hij werk vinden, alleen hem toe, dat zijn leven plotseling wreed op de wereld, zonder familie, zonder be was vaneen gescheurd, dat zich voor zijn kendheid, met als het eenig getuigschrift voeten een afgrond geopend had, waarin eene veroordeeling! hij was neergestort. Zijn hoofd dacht niet Welk kastèelhek, welke hoevepoort zou meer, maar haat en walging stegen op in zich openen voor zulke verschoppelingen als zijn hart. hij? Hem bleef niets anders over, dan zijn Arme wees! Arme onschuldige! noodlof na te komen, te doen, waarvoor hij Hij had gemeend het juk van ellende en bestemd was: zwerven. Men ontkomt niet schande van zich te kunnen afwerpen. On- aan zijn van ouderwegc overgedragen nood- gelukkige! IJdele droombeelden. lotsbestemming' Het kalme, rustige, bestendige leven was Vooral niet in een maatschappij, die er het erfdeel van de zonen der landelijke be- aan gelooff. en er naar handelt, volking. Hij was voorbeschikt voor het zi- Dat alles zeide zich de jonge Italiaan wel geunersleven. Hij moest zwerven over de niet in juiste woorden, maar hij gevoelde groote wegen, over de marktpleinen, zijn het. En zijn vuisten balden zich. roes uitslapen in stinkende kroèglokalen Als hij zich op iemand had kunnen wre- en sterven van honger op zekeren dag aan ken! Maar de eenige bewerker van zijn on- den voet van een korenmolen. geluk was, of ten minste scheen te zijn, het Dat was zijn lot. En men kan zijn lof niet noodlot, veranderen. Hij had willen werken, één O, als hij meer aandacht geschonken had degelijk mensch willen worden. Vruchte- aan de woorden van den boschwachter: looze pogingen. Eeuwen lang reeds was van „Men kende je: je was aangebracht!" Als ouder op ouder die noodlotsbestemming hij de ware beteekenis begrepen had! Voor- overgeleverd. En dat noodlot, dat hem be- al, als hij geweten had, dat Lucien 'Dollet loerde en noodzakelijk hem eens besóringen zijn gesprek met Marie had afgeluisterd, moest, was nu op hem neergevallen, had Dan had hij, en met recht, een andere zaak hem vastgegrepen. Hij was weer neergeslin- de sphuld kunnen geven van zijn onheil, gerd in den modderpoel, waaruit' hij zich dan een denkbeeldige onbestaanbare nood- had willen opwerken, Jlotskracht Maar hij was niet zoo slecht, niet zoo ach terdochtig, om te kunnen vermoeden, dat de haat en de afgunst zelfs van een Lucien Dollet in staal' zouden zijn tot zulk een minne, laffe daad, als het verraad, waaraan de zoon van den ouden wethouder zich had schuldig gemaakt. Naar den hemel, schitterend in sterren glans, richtte Frans zijne oogen. Hij be schouwde de hemellichamen, doorvorschte het oneindige, i dacht aan God. En in den vrede van de rustig slapende landstreek, herinnerde hij zich enkele woorden van pas toor Callot. En een woord, een zin kwam in het ge heugen terug. Beproevingen? „God beproeft dege nen, die Hij liefheeft."- Een weinig kalmte drong in zijn verwar de ziel. Een -oogenbiik kwam de verschij ning voor zijn geest van Tremblet, uitge strekt op zijn bed; en hij vatte oogenblik- keliik weer moed. „Mijn oom sterft. Hij mag de ramp die mij getroffen heeft, niet weten." En toen hij de arme hut weer binnen trad, lag er niets geen ongerustheids op zijn voorhoofd. De oude strooper sliep, met gevouwen handen; en hij zou niet meer wakker wor den. De onmerkbare ademhaling, die hij nog uitblies door zijn bestorven lippen, hield op, zonder dat Frans of de waakster het merkten. En toen den volgenden morgen pastoor Callot kwam, lag Frans geknield voor bef lijk van zijn weldoener en dankte God, die in Zijn goedheid den ouden strooper de ge- nada had gegeven zich met Hem te ver zoenen voor zijn sterven. August Tremblet werd begraven op het kerkhof van Sint Jan de Braye, bij de plek waar eenige jaren te voren het lichaam was gelegd van den zwerver, die zich had ge- zelfmoord. Een armmoedig kruis van wit hout droeg het volgende opschrift: AUGUST TREMBLET. Oud-Zouaaf. 70 jaar. Hij was goed. Die laatste zin werd er aan toegevoegd op uitdrukkelijk verlangen van Frans. Enkele weken verliepen. De zon, schoo ner dan ooit, verguldde en verwarmde de aarde, maar haar stralen deden geen- vruchten rijpen. De boomen hieven ten hemel groote, verwrongen, naakte armen; de kale wijnbergen boden het armelijk ge zicht van gekneusde wijnstokken, beroofd van bladeren en trossen. Augustus had in een oogenblik van razende woede alle be loften van Juli vernield. September was triestig. De vogels zongen, als altijd. Maar geen vroolijke opgewektheid heerschte er in de wijnkelders. De wijngaardeniers warmden hun kuipen niet en bepekten niet hun draagkorven, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9