AM'Mtje^ Afgewezen. De Politieke Crisis. V erkeer$f>p.^e^'eik MARKTNIEUWS. LAATSTE NIEUWS. DE SPAARNEBANK Dinsdag 1 December 1925*4 50ste Jaargang No. 16113 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. De R. K. Kamerfractie wijst de samenwerking af met d e Vrijz Democr. en de S.D.A.P. Aanrijding in de Bsrteljorisstraat. Ir. Albarda over het antwoord der R. K. Kamerfractie Agenda 2 December Tram Vertraging. UIT DEN OMTREK. VELSEN. BEVERWIJK. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BENNEBROEK. SCHOTEN. NQORDWIJKERHOÜT. tP»'/l« 67x/a 54Va '8812a Het Zandvoortsche strand. J. J. WEBER ZOON De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen; Per week 0.2a Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT HBSg Advertentiën 35 ceats fat regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonaen mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 cl bij vooruitbetaling. Alle abonn.es op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Q fl fï A tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: UUUÖ< Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7CO hij een ongeval met f 9 fl bij verlies van een hand, f 19C bij verlies ven een f C|1 bij 'n breuk van f l O m bij verlies v. een v wU.^doöc'elijken afloo-': I U." een voet of een oog: ItLv, duim of wijsvinger: »*U. been of arm: ltU» verlies van beide armen, beide beenen of heide oo^co- andere vinger. Gelijk algemeen verwacht werd heeft de R. K. Kamerfractie het voorstel van mr. Marchant om met de sociaal- en vrijzinnig democraten een parlementaire regeering te vormen, afgewezen. Niettemin, hoewel alge meen verwacht, verheugt dit besluit ons toch om de termen, waarin het aan den heer Marchant is meegedeeld. In het communi qué toch wordt gezegd, dat de R, K. Kamer fractie volledig aanwezig was met uitzon dering van één lid, baron van Wijnbergen. Over de gevoelens van dezen laatste om trent samenwerking tusschen en Katholieken en sociaal-democraten bestaat intusschen niet de minste twijfel. Wanneer de zoo pas afgetreden voorzitter van den Bond met opzet zou zijn weggebleven om te demon- streereh: „het denkbeeld is mij zelfs de moeite niet waard om er over te praten" zou ons dat niet verwonderen. En de overige leden hebben blijkens het communiqhé allen eenstemmig uitgesproken: lste, da) zij onverzwakt de meening hand haven, dat de rechtsche coalitie de meeste waarborgen geeft voor een alzijdige behar tiging van 's Lands belangen; 2de, dat het treden in een nieuwe poli tieke combinatie, als door mr. Marchant voorgesteld, onder meer het bezwaar mee brengt van noodgedwongen samenwerking met sociaal-democraten, met wier beginse len de Katholieke 1 ij n r e c h t in strijd zijn; 3de, dat tot die ongewenschte samenwer king met de sociaal-democraten alleen in de uiterste noodzaak zal worden overgegaan; 4de, dat die noodzaak thans niet aanwezig wordt geacht. Ziedaar nu eens een uitspraak, welke aan duidelijk niets te wenschen overlaat. Zij bevat als het ware een nieuwe uitnoodiging tot de andere christelijke groepen, spe'ciaal tot de christelijk-historischen, om tot nieuwe samenwerking te komen. Samenwerking met de sociaal-democraten wordt krachtiger dan ooit op principieele gronden afgewezen met het natuurlijke voorbehoud, dat force majeure, dat nood wetten breekt. Over het tijdstip, waarin die noodzaak intreedt kan alleen nog twijfel bestaan. Uit de wijze, waarop het communiqué der R. K. Kamerfractie is geredigeerd en dc eenstem migheid, waarmee de duidelijke en krasse termen zijn onderschreven, mag men intus schen wel opmaken, dat in de R. K. Kamer fractie dezelfde geest leeft, als zoo spontaan in de Roomsche pers tot uiting is gekomen: met de socialisten samengaan? Nooit! Nooit, dat wil dan natuurlijk zeggen „menschelij- kerwijze gesproken," zooals een fatsoenlijk man zegt: ik zal altijd mijn schulden beta len; waaronder dan begrepen is: behalve wanneer ik absoluut niet meer kan. Zoo denkt ons Roomsche volk gelukkig ook nog over samengaan met de socialisten; ons Roomsche volk, waarvan de pers en de Kamerfractie de spreekbuis zijn. Moge die noodzaak ook nooit intreden; moge aan ons land gebeurtenisseri bespaard blijven als aan Duitschland, waar samen werking tusschen Roomschen, democraten en socialisten noodig was om het bestaan van den staat te redden, om het volk niet aan de communisten ofet te leveren. Moge ons ook bespaard blijven een partijbederf als in België waarvan de socialisten profi teerden om de sterkste groep te worden. Moge ons bespaard blijven een verbrokke ling van de Katholieke partij als België tot :it den treure, jaren lang te zien heeft ge leven, waardoor het vertrouwen bij een froot deel van het volk verloren ging, vaardoor de kracht ontbrak om sterk te itaan tegen den rooden aanwas. Dit nu is juist het verheugende in de betreurenswaardige crisis van 11 November, dat de R. K. Staatspartij er zich als een sterker eenheid door demonstreert, dan blijkbaar hier en daar wel vermoed werd. Die eenheid is de beste waarborg, dat de noodzaak van een samengaan met de socia listen niet spoedig zal intreden. Het besluit der R. K. Kamerfractie geeft nog aanleiding tot andere beschouwingen, over de politieke perspectieven van thans, over de vraag, of het wel noodig was, om voor dit algemeen verwachte besluit de op lossing der crisis een week op te houden. Maar daarover praten wij liever een ander maal, om thans niets te bederven aan de goede stemming, door het besluit der R. K. Kamerfractie gewekt. B' TO-j Vanwege de katholieke Kamerfractie ir het volgende communique ontvangen: In een op heden, 30 November, gehouden Jp één lid na voltallige vergadering der Katholieke Kamerfractie der Tweede Ka mer, is door deze eenstemmig ontkennend geantwoord op de vraag, of zij in beginse bereid zou zijn hare medewerking te ver- leenen tot het vormen van een parlemen tair kabinet, steunende op de Katholieke, Sociaal-Democratische en Vrijzinnig Demo cratische fracties. De Katholieke Kamerfractie, onverzwakt handhavende hare meening, dat een kabi net, steunende op de drie rechtsche partij en, de meeste waarborgen geeft voor een alzi'dige behartiging van 's Lands belargen, heeft tegen de gevraagde medewerking o.sn, het bezwaar, dat zij haar tot samenwerking zou brengen met de sociaal-democratische arbeiderspartij, wier diepere beginselen met de Katholieke beginselen lijnrecht in strijd zijn. Alleen bij uiterste noodzaak zou de Ka tholieke Kamerfractie tot deze, om ver schillende redenen, door haar zeer onge- wenscsit geachte overgaan. De Katholièke Kamerfractie ziet niet in, dat deze noodzaak thans reeds aanwezig zou zijn. len van een op den Lisserweg rijdende luxe auto, waarin een viertal personen waren gezeten. De chauffeur raakte hierdoor de macht over z'n stuur kwijt; dit had Üot ge volg dat de auto met den kop in de weg sloot terechtkwam. De inzittende personen bekwamen eenige lichte kwetsuren door de glasscherven van de gebroken voorruit. Zij hebben per gehuurde auto' hun reis naar Leiden voortgezet. De gehavende auto is Vrijdag weer op het droge gebracht. Te kwart over 7 gisteravond stond in de Barteljcrisstraat een auto, toen een vracht- samenwerbing kunnen auto passeerde. Juist op dat oogenblik zette de luxe auto zich in beweg ng. De bestuurder der vrachtauto kon niet uit wijken, want een tram reed achterop. Een aanrijding volgde en de luxe au'o werd op het trottoir geschoven. De linkerspat borden werden ingedrukt. In zijn Rottardamsche rede, heeft Mr. Marchant medegedeeld, geen minderheids- ministerie te vormen, bestaande uit Vrijzin nig- en Sociaal-Democraten. Wij mogen dus aannemen, dat de heer Marchant aan de Kroon zal mededèelen de opdracht tot Kabinetsformatie, welke hij in beraad hield, niet te kunnen aanvaarden. Maandagavond heeft de Federatie Am sterdam der S. D. A. P. een groote open bare vergadering gehouden ter bespreking van de regeeringscrisis. Ir. Albarda, de leider der partij, heeft me degedeeld, dat de R.K. Kamerfractie beslo ten heeft, nki in te gaan op de uitnoodiging van Marchant. Optimistisch waren de ver wachtingen der S. D. A. P. in dit opzicht niet, te meer, daar., baron van Wijnbergen de vergadering niet heeft bijgewoond. Zoo een besluit in andere richting had gedreigd, zou hij zeker wel aanwezig zijn geweest. In dit antwoord houdt de R.K. fractie ech ter toch de deur wagenwijd open voor sa menwerking in sommige omstandigheden met de weinig achtenswaardige soc. demo craten. Die uiterste noodzaak wordt echter niet aanwezig geacht. Die komt, aldus spr., misschien op een la ter, niet zoo heel ver verwijderd tijdstip. Men zal ons uitlachen over het blauwtje, dat we geloopen hebben, maar daarop kun nen we slechts antwoorden met een glim lach. Voor ons is dit geen nederlaag, doch voor de R. K. arbeiders en democratie, en wel een zeer oneervolle nederlaag, omdat het besluit eenstemmigis genomen, dus de democr en onder de R. K. zelf niet voor de democratie hebben gevochten. Sociëteit „St. Bavo." Haarlemsche In- kfiop Combinatie 8 uur1 Willen is Kunnen 8 uur Cursus Vrouwenbond 8 uur Vioolonderwijs- 3 uur Bevolkings Bureau: half 9 uur. Stadsschouwburg. Vereenigd Tooneel. Een huwelijk onder Lodewijk XV 8 uur. Statenzaal Prinsenhof. Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlem half 2 uur en 8 uur. Atelier Meesterlottelaan 10. Tentoonstel ling van Batikwerk van Geojges Gussen- hoven en van beeldhouwerk van verschil lende beeldhouwers 10—4 uur. Arbeidsbemiddeüngsburean vnn Sint Frsn- ciscns Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89H uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur R K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. .10—12 uur. des middags van 2—4 uur, en s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvrager voor verpleegsters aan net Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Bosch). R K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van halve des Maandagsochtenas en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr 1, Zon dags en Woensdags van 8 10 uur. n.tn gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, d.e hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevoikingsburean Gebouw Sint Bivo - Smedestraat 23 van 8—10 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag- avond St Elisabeth's Vereenigïng Janostrant Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23^uur Donderdag van 12 ft K. Kraamverzorging van de Derde Orde - St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de wit kruis aan den huisgevel DE GLADHEID DER WEGEN. Door den sneeuwval zijn de wegen in den Haarlemmermeer zóó glad geworden, dat ze gevaar voor het verkeer opleveren en op verschillende plaatsen ongelukken zijn voor gekomen Eenige wielrijders zijn door het slippen der wielen omgeslagen en zoodanig tegen den grond gesmakt, dat ze verwondingen opliepen Te V' flmizen sloeg Maandagmorgen door het uitglijden van bet paard een brandstof- fenwagen omver. De bestuurder kwam er heelhuids af De wagen werd nogal bescha digd P'' den Spaarnwouderweg gleden Maan dag twee auto's door de gladheid van den weg de wegsloot in Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor AUTO IN DE WEGST OOT. Vanwege den modderigen toestand van den weg sÜDten Donderdag de achterwie- Het tramverkeer op de lijn Den Hout Schoten, ondervond gisteravond van kwart voor 8 tol kwart voor 9 vertraging, door dat een defect ontstond aan de boven leiding op de Dreef, hoek Hazepaters- laan. EINDE BIETENCAMPAGNE. Het laatste met suikerbieten geladen schip is Dinsdag uit den Haarlemmermeer door de sluizen bij Aalsmeer naar Halfweg vertrokken, zoodat de bietencampagne in de Meer thans als geëindigd kan worden beschouwd. De campagne heeft ruim 8 weken ge duurd ep het vervoer heeft vrijwel geregeld vlot plaats gehad. Nu de winter is ingeval len zijn d- bieten gelukkig net op tijd uit den Haarlemmermeerpolder vervoerd. Het ge,halte der bieten was dit jaar over 't algemeen zeer hoog en ook de opbrengst viel niet tegen. Statuten, De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. K. Luyting's bouw- materialephandel, alhier. De sneeuw. De betafékkelijk vroeg gekomen sneeuwval heeft den gemeentelijken reinigingsdienst te werk gesteld. De sneeuwlaag is nog wel niet zoo heel dik en ernstige storingen zijn er nog niet het gevolg van geweestechter, het drukke autoverkeer en ook het andere verkeer op de hoofdwegen in onze gemeente vraagt met deze weergesteldheid spoedige voorziening. Zondag werd reeds, met het oog op de gladheid, met den zaadstrooier gewerkt en gisterenmorgen is de nieuwe motorsneeuw ploeg er dadelijk op uitgetrokken om de we gen te „banen." Naar wij vernamen had de ploeg goed werk gedaan. De resultaten waren bevredigend. Intusschen was ook het oude materiaaf in dienst gesteld. Werkloozen behoefden er niet aan te pas te komen. Men heeft het met eigen personeel kunnen doen. Tdfaziek en belasting. Tegen den ver- grfriinghouder W. H. W. is proces-verbaal opgemaakt wegens het zonder vergunning doen geven van muziek en terzake overtre ding van de verordening op de vermakelijk heidsbelasting. Politienieuws. N. V. werd bekeurd terzake het venten zonder vergunning. In een logement werd zekere K. L. aan getroffen. Het bleek dat h':in het politie-blad stond gesignaleerd, wegens twee vonnissen ten zijnen laste, van elk f 10.boete of 11 dagen hechtenis. De man had geen geld om te betalen, weshalve hij in bewaring werd gestela voor het ondergaan van 20 dagen hechtenisstraf. Intusschen kreeg hij nog een procesverbaal wegens het opgeven van een valschen naam. Vechtpartij. Zaterdag hadden een zekere N. en zijn kostganger op Oud Meere- steyn een meeningsverschii. Ze probeerden Ondertrouwd: Ph. Klaassen en M. J. G. Brinkman. 1 Getrouwd: T. A. Valkering en J. E. Goemans; B. J, Wafelbakker en E. J. Marees Benoeming, Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot pastoor alhier, den Wel Eerw. Keer A. Koopman, die kapelaan was te Amsterdam (H. Willibror- dus buiten de Veste). Brutale Diefstal. Zondagnacht hebben ongencode gasten zich door het verbreken van een raampje toegang verschaft tot de Directiekeet, van den aannemer van de W aierletdmgswerken. staande aan den Aals- meerderdijk bij de Vijfhuizerweg. De dief of dieven maakten zich jneester van een kooktoestel en een kisi met sigaren, terwijl een aan'al teekeningen in een grootendeels onbruikbaar gemaakten toestand werden teruggevonden. De politie stelt een onderzoek in. Fijne zaden, Men schrijft ons: Nu de handelaren in fijna zadgn zich in één cen trale organisatie vereenigd hebben, achten de besturen van alle landbouworganisatie^ in deze omgeving het noodzakelijk dat alle fijnzaakverbouwers zich ook vereenigen om te zamen hun belangen te bevorderen, zoo wel bij het contractecren, als bij het afleve ren der producten. Waar er in Haarlemmer meer en de aangrenende polders steeds meer contracten voor den verbouw van fijne za den afgesloten worden zal het voor de land bouwers ongetwijfeld van groot belang zijn, hiervoor een zelfde regeling te treffen, zoo als dit jaar reeds met succes in het Noor den dezer provincie heeft plaats gehad. Wij wekken daarom alle landbouwers op -de be langrijke vergadering bij te wonen, die voor bovenstaand doel belegd is. Zie hiervoor de advertentie in ons nummer van j.l. Zaterdag. St. Nicolaas komt! Op uitnoodiging van de tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn" zal Sinterklaas ook dit jaar weer een be zoek aan Hoofddorp brengen, en wel op Zaterdag 5 December a.s. De goede Sint zal met den trein van 2.59 namiddags in Hoofd dorp arriveeren, komende uit Haarlem. Hij zal, op z'n schimmel gezeten en vergezeld van zijn trouwe knecht, eerst een rondgang door het dorp maken. Het R. K. fanfarekorps „Hoofddorp" zal hem vergezellen en als eerbetoon eenige muzieknummers ten beste geven. De feestviering voor de kinderen (er zullen hieraan ongeveer 7C0 deelnemen) zal verder plaats hebb enin de groote zaal van het ho tel „lje Beurs". Voor de jeugd van Hoofddorp belooft deze dag recht genoeglijk te worden. Burgerl, Stand van 27—30 Nov. 1925. Geboren: Jan Dirk, z. v. G. W. Bulk en B. van den Akker Margaretha Maria, d. van J. C. v. Woerkom en A. M. v. d. Geest Caiharina Theodora, d. van L. v. d. Broek en G, C. Kramer Abraham Levinus Cor* nelis, z. van D. Buis en M. M. S. Moens Maria Geertruida, d. van F. A. v. d. Maden en A. C. Kreike Aaltje, d. van H .G. J. Andriessen en M. Bulder Theodorus Anthönius, z. van H. J. Post en A. P. Kou- wenhoven Willebrordus, z. van W. Stol wijk en C. Selis. Overleden: Jacomina Filius, 55 j„ geh. met J. Hennink te Bloemendaal Elisabeth Goemaat, 53 j., geh. met J- Gelein. Rijbewijs ingetrokken. Bij vonnis van het kantongerecht te Haarlem d.d. 7 Oct. 1925, is aan J. Telkamp, van beroep bloe mist, wonende te Hillegom, wegens over treding van artikel 15 der Motor- en Rij- wielwet, de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen, ontzegd voor een termijn van één jaar, welke termijn is ingegaan op 21 Nov. 1925. Burgerl. Stand. Geboren: z. van E. M. Weijersvan Berkel d. van J. J. Hop manvan der Post z. van M. van der WestenMaaskant d. van D. Valk Venderbos z. van G, Th.. Frederifes Buckens z. van M, van der W,erff—van der Jagt. Getrouwd: S. P. Visser en P. Kwast J. A. O. Rutten en P. A. Kokkelkoren. Aanbesteding. Door den architect H. Kijne, alhier, is voor rekening van den heer M. Van Til aanbesteed het bouwen van een villa aan de Weeresteinstraat. De uitslag is, dat voor den bouw het werk werd gegund elkaar met de vuisten te overtuigen. Toen de lan de heeren De Vries Cozijn, het schil politie kwam hadden de vechtersbazen ic! lerwerk aan den heer J. M. Philippo, het verwijderd. Dien was de rust er weer spoedig hersteld. De winter. De Winterkoning heeft dit jaar niet lang op zich laten wachten. 'Tot teleurstelling van de Breestraatvereeniging- die voor haar winkelweek wat anders noodig heeft dan sneeuw- en hagelbuien. Was de intocht van den Fint reeds een mislukking door de vele hagelbuien, de snweeuw, waarmee we op het oogenblik worden onthaald, werkt ook al niet mee om veel belangstellenden naar de winkels te brengen. We hoorden, dat er vandaag weer een Sinterklaas zijn intocht zou hoden. En nog wel vergezeld van den „koning van Spanje". Beverwijk is zeer vereerd piet deze buiten gewone belangstelling alleen wvreezen we, dat de gasten, wanneer ze in onze Russi sche atmospheer komen, heimelijk zullen denken waren we maar in het warme zuiden gebleven Intusschen is het gelukkig dat de Sinters van tegenwoordig van noordelijke afkomst1 zijn! En dat zal met dezen „koning van Spanje" ook wel het geval zijn 1 We hopen tenslotte, dat de winkeliers toch nog eenige mooie dagen krijgen. Dan zal hun energieke actie toch nog wel succes hebben. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor in beginsel te béslu'len aan A. Redelijkheid te verkoopen grond, gelegen op den hoek van den Driehuizerkerkweg en den Rijks straatweg, tegen 13 oer M2. Tevens vragen zij een crediet van 1300 aan voor verbetering van d'en hoek. Burgerlijke Stand. Geboren: C. Versluis Gootjes, d.; K E. C. ScheermanVogel zang, z. Overleden: E. Wijnkoop, 74 jaar, geh. met L. Mooienaars (overl. te Haarlem). Burgerlijke Stand, Geboren: Antonius, zoon van G. Bakkum en C. de Wit; Petronella Jacoba en Catbar'na Ferdinanda. dochters van P. J. de Wildt en C. A. Koning, lood- en zinkwerk aan de firma D .H. G. Langeler en Zonen, allen te Hillegom, Burgerlijke Stand. Getrouwd: A. Eve- leens en H. W, Toeset. De Rijksstraatweg. Vanwe*: de ge- meen'e .Scheten, heeft men bij de noord grens een aantal lantaarnpalen geplaatst. In de gemeente Velsen was er reeds eeri goede verlichting, doch het noordelijkste deel van Schoten bleef van alle verlichting verstoken. Het is een zeer goede ver: betering. (Ingezonden.) AAN ST. NICOLAAS. .Sin Nicolaas, goedheilig man. Na twee en viiftig weken, Kom ik weder als voorheen. Een woordje met ie sDreken. Veel is er in dat tijdsverloop, In ons dorpje hier geschied, Maar hierover, waarde heer, Spreek ik liever niet. De mensch is zwak. gij weet het. Sint. Verleiding lokt ons allen, Wij werpen dus volstrekt geen steen, Op hen, die zün gevallen. Maar hopen slechts dat dit geval Een leering moge zijn. En totx voorbeeld moge strekken, Aan kllen: groot en klein. Maar Waar ik over spreken wil, Dat geldt een andere zaak. En zal U geenszins stemmen. Sint, Tot vreugde of vermaak. Wii hadden aan het Vaticaan, Een tüdelrk Gezant, Die Kerk en Staat verdedigde. Naar roomschen geest en trant. Die post is heden afgeschaft, Tot voordeel van den Staat, Maar gelooft het niet, eerwaardé heer, 't Was louter papenhaat. Het Ministerie viel daardoor. Natuurlijk uit elkaar. Maar stel U maar gerust, hoor Sint. Voor ons is geen gevaar. De Katholieke Staatspartij, Is machtig, fier en sterk. En de leus blijft immer nog: Voor Maatschappij en Kerk. Dus wat er ook gebeuren mag. Wij kijken zonder schroom. Met open oog en zonder vrees. Het katje uit den boom. En als straks niemand slagen kan. Een Kabinet te vormen, Dan komen ze vanzeli wel weer, Bij de katholieken tornen. En dan is Ruys de Beerenbrouck, Wellicht de ware man. Die het gevallen Ministerie. Op de beenen helpen kan. St. Bavo-Gesticht, Noordwijkerhout. F. DE VROEGE. BODEGRAVEN, 1 Dec. 1925. Kaas. Aangevoerd 138 p.; 5308 sta Eerste kwali teit 6770; tweede kwaliteit 6265; zwaardere Rijksmerk 6165; handel matig. PURMEREND, 1 December 1925. 11 kleine fabriekskaas 56 per 50 kilo; met merk 59; 8 kleine boerenkaas: met merk 59.50 per 50 K.G.; 1 commissiekaas; 1 Goudsche kaas. De handel op de kaasmarkt was stuk. Boter. Aanvoer: 632; 2.30—2.40 p. K.G Runderen, waaronder 285 vette 1.00 1.30 per K.G., vlug; en 175 melk- en gelde- 175450 per stuk, vlug; 12 stieren; 20 paarden 100200 per stuk, matig; Vette Kalveren 5, 1.50—1.70 per K.G., vlug; 159 Nuchtere Kalveren 1542 per stuk, stug; 550 Vette Varkens 0.900.96 per K.G., vlug; Zouters 0.860.90 oer kilo; 25 Magere Varkens f 2046 per stuk, vlug; 137 Biggen 1626 per stuk. vlug; Scha pen 1330: 4054 per stuk, stug; 217 Gan zen 67 per stuk; 26 zwanen f 11 per stuk. Kipeieren 13.5016.50 per 100 stuks; Eendeieren 9.50 per 100 stuks. Jonge hanen 0.403.00 per stuk. De Oostenrijksche postbeambten. BERLIJN, 1 Dec. Uit Weenen wordt ge meld, dat de postbeambten het voorstel om 1.8 pCL van de zuivere wins op het bedrijf aan de beambl enuit te keeren. hebben aan genomen. Sneeuw in Berlijn. BERLIJN, 1 Dec. Vanmorgen is het weer beginnen te sneeuwen. Het verkeer wordt ernstig belemmerd. Sir Gilbert Clayton uit Irak terug. BERLIJN, 1 Dec. Sir Gilbert Clayton, de Britsche grensdeskundige, is gister hier aan gekomen. Hij zal aan de regeering van Irak mededeeling doen van den korten tijd gele den getroffen schikkingen over de grenzen met sultan IbnSaüd. Bankdisconto TsiechoSlowakije. BERLIJN, 1 Dec. Het Tsjecho—Slowakij- sche Bankdisconto is tot 654 pCt. verleagd. ZWEEDSCH S.S. IN NOOD. HOEK v. HOLLAND, 1 Dec. Het Zweed- sche s.s. „August I.eifler", groot 1949 ton, op reis van Finland naar Amsterdam,, be vindt zich op 54 gr. 20' in nood. Het s.s. heeft noodseinen gegeven en vraagt direct assistentie. Bijzonderheden ontbreken. 5% Nederland 1919 10l%6 6% Nederland 1923 '0215/16 10245/ 4M NederL 1917 983/8 98% 756 N.-L 1921 A «017/8 101% 656 N.-L 1923 D.. 103 103% hoIL Lloyd 43 Oude Vaart dito Gem Eigend Mij „Nederland" 171 Scbeepvaart-Unit 159 160 Rotterd. Lloyd 1391/j 189 781/a 79 Holl. Stoomboot 17 17 H V. A 6461/a 6481/2 Java Cultuur 3441/2 355 Jurgens gew '211/4 1211/j y oioniale Bank 92 194 1 dische Bank t54!/8 158 Cert Handel Mij '461/2 149% Keac dito '473/8 Phoenix •033/4 Geconsolideerd* 1901/2 187 Kon Olie 410% 407 131 130 Marina coma. 10% 10% Vorstenlanden 169 1691/j Actions td. i54.50 155 mp. Merc. Arg, 811/16 9 Poerwored)o «15% Oude Deli 428i/8 425 510 506 Jeli Batavia 442 440 A dam Rubber 421l/2 415 Serbadjadi 4501/2 440 Silau 2451/2 Wai Sumatra 413% Dordtsche Petr. 389 - Southern Rails '10% 113 147 148 98% W abash 4013/l6 40% Comm. Maxwell Op de laatst gehouden vergadering van strandpachters te Zandvoort is de vraag naar voren gekomen of het niet wensche- lijk is e^n terrein bij de badkoetsen af te zetten. Men vindt het baden vanuit de badkoet sen nu heel erg onvrij en wil dit terrein afzetten, zooals het alleen kan worden be treden door hen die van het bad gebruik maken. Dit voorstel lijkt wel erg eenvoudig. Maar iemand, die aan het strand goed bekend is, vestigde onze aandacht op de smalle strook strand, die over zal blijven, als deze strandafzetting er door zal«gaan. We weten allen, dat het bij hoog water soms ontzettend druk op het strand kan rijn- Zoo druk, dat er haast geen doorkomen aan is, daar elk plekje op het smalle strookje mul zand dan „bezet" is. Thans grenzen drie badinrichtingen aan elkaar en nog wel in de onmiddellijke nabij heid van den Strandweg, den grootsten toegangsweg naar het strand. Daar zal dus voor het wandelverkeer aan het strand het smalle strookje overblijven, dat ligt tus schen duinvoet en de hoogwaterlijn. Want als het plan doorgang heeft om bet terrein der baden af te zetten, dan zouden de badkoetsen zooveel mogelijk een vaste plaats krijgen op de hoog waterlijn, zoodat het heen en weer rijden dan vermeden werd. De verdere afsluiting zou dan geschieden door touwen, dwars het strand over en ook verankerd in zee. Met slechts hier en daar een stukje er tusschen zou er voor den niet-bader dus van Seinpost tot aan het terrein waar vroeger Germania stond niet meer dan een reep als wandelgang overblijven. Wij verklaren ons geenszins deskundigen, maar zooals de opmerking gemaakt werd, lijkt het ons toch wel belangrijk genoeg om over de gevolgen van zoo'n maatregel ook eens na te denken. En nu wordt er des zomers niet reel aan schelpen visschen gedaan. Maar er zijn er toch. Wat moeten die visschers met dat afgezette terrein? Want hun toegangsweg naar bet dorp loopt langs „De Wurf" naar den Strandweg. Nog een andere opmerking maakte onze man van het strand. En dat was een zeer ondeugende. Er behoeft maar een kleinig heid bij te komen, en het geheele strand wordt afgezet, meende hij. De eigendommen der verschillende groote maatschappijen toch grenzen wat het grondgebied betreft aan de hoog waterlijn. Als nu eenmaal per contract bepaald is. 'dat het badgebied bij elk in gebruik tot aan de hoogwaterlijn mag wor den afgezet, dan is het een klein kunstje om ook eigen terrein af te zetten. Het heele strand zou afgesloten zijn ia dat ge- Ons lijkt het afzetten van het.strand niet in het belang van Zandvoort. De bezoekers immers hebben ook recht op een stuk zand? Een gelukkiger oplossing zou het zijn in dien de badinrichtingen verplaatst werden in noordelijke of zuidelijke richting, buiten de groote drukte van eiken dag. Wanneer de badinrichtingen verplaatst werden naar strandgedeelten waar weinig publiek komt, zou tegen het afzetten van het badterrein geen bezwaar zijn. Ba* „meterstand 9 uur v.m.. 752. Vooruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlenk L1CKT OP. De lantaarns moeten morgc® worden opgestoken om 4.17. FRANSCH-DUITSCH HANDELSVERDRAG. ARIJS, 1 Dec, Het „Journal" meldt, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland. over een handelsverdrag, ni de onderteekening van het verdrag van Locarno zullen worden hervat. De Duitsche vertegen, woordiger von Trendelenburg zal op 6 of December te Parijs aankomen. DE P.P.T.-AMBTEN AREN IN OOSTEN. RIJK. WEENEN, 1 Dec. De directeur-gene raai van de Posterijen is in verband met het in. willigen van de eischen der postbeambte* afgetreden. ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN POLEN EN OOSTENRIJK. WEENEN, 1 Dec. Dezer dagen zullen te Weenen Poolsche gedelegeerden aankomen voor het voeren van economische onder, handelingen met Oostenrijk. DE BURGEROORLOG IN CHINA. LONDEN, 1 Dec. „Daily-Express" meldt uit Peking, dat generaal Kuo-Sung-Ling een bondgenoot van Feng, meldt, dat hij den oud gouverneur van de provincie Anhui heeft gearresteerd en terechtgesteld. BRIAND EN DE VREDE IN MAROKKO. PARIJS, 1 Dec. Gemeld wordt dat Briand in overleg met de Spaansche regeering be reid is zoo spoedig mogelijk in Marokko vrede te sluiten, oo den basis eener inter nationale overeenkomst, waarbij aan d« Riffs het bestuur over hun gebied zou wor den gelaten. STAKING IN HET BELGISCHE MUN. GEBIED. BRUSSEL. 1 Dec. In het mijngebied van Stréby is een algemeene staking uitgebro ken. Er zijn 2500 stakers. Tot beden deden, zich deen incidenten voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1