Onze GRATIS Ongelukken-Verzekering Zeven Honderd en Vijftig Gulden 750 GULDEN irson^eyaWen. f125. Woensdag 2 December 192E 50ste Jaargang No. i6114 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden Derde Blad Onze 25ste UITKEERING in 1925 groot Heden keerden wij aan Mejuffr. de Wed. P. OFFENBERG- SCHELVIS, Relweg 230, Wijk aan Zee uit, desommavan Wegens een aan haar echtgenoot overkomen ongeluk, waardoor deze het leven verSoor. B1NNENLANDSCH NIEUWs! De Politieke crisis. Tweede Kamer-vergadering. Het Gezantschap bij den Paus. Nr. Narchant af. Agenda 3 December Dierenmishandeling. DE MELKPRIJS 1 CENT PER LITER VERLAAGD. Rijwieldiefstallen. Verduistering. Teraardebestelling A. Wijkhuizen. Hinde-wet. Bank voor Roerende Goederen. Onbedachtzaamheid. Vereeniging „Kindervreugd". Faillissementen. Moet de vischmarkt worden afgebroken? Gevonden Dieren en Voorwerpen. TOONEEL. Het Zandvoortsche strand. J WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht De gladheid der wegen. De abonnementsprijs bedraagt voof Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij "ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cents £Sr eegeL Bij contract belangrijke korting. /Cdvertentiën tusschen den tekst, als ingez<>noen mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflftft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyCfi bij een ongeval metfO ft bij verlies tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: wUU* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 «l/."doode!ijken aflooo: 1 U.''een voet van een hand, of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van f 1(1 m bij verlies v. been of arm: tU« andere vin eer inger. Mr. Marchant op het Loo. Hel Corr.-Bureau meldt: H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag mr. Marchant ontvan gen, die verklaarde, dat hij tot zijn leed wezen niet in staat is de hem gegeven op dracht tot samenstelling van een parlemen tair Kabinet te aanvaarden. Naar in parlementaire kringen verwacht wordt zal, indien het mogelijk blijkt, de Tweede Kamer de volgende week in open bare vergadering bijeenkomen ter behande ling van eenige wetsontwerpen, welke vóór 1 Januari moeten zijn afgedaan, met het oog op tegen dat tijdstip afloopende termijnen. Naar in parlementaire kringen het gerucht loopt, zal in hot gezantschap bij den Paus worden voorzien door de accrediteering van onzen gezant te Weenen of dien te Madrid bii het Vaticaan. Wij geven dit; aan „Het Volk" ontleende bericht, onder voorbehoud. (Red.) Te midden der crisisdagen in ons politieke leven, komen van. zelf sprekend allerlei denkbeelden naar voren welke nieuwe richt lijnen zoeken voor onze staatkundige ver houdingen. Een er van was de mogelijkheid om de coalitie der christelijke partijen voor goed dood te verklaren en een samengaan van vrijzinnig-sociaal-democraten en Katho lieken te bevorderen. De opdracht aan mr. Marchant om een parlementair kabinet te vormen, was een po ging om de mogelijkheid van deze nieuwe „democratische" coalitie te beproeven. Wi voor ons hebben haar van den eersten dag af aan „tijdverlies" genoemd. Het besluit van de R.K. Kamerfractie heeft bewezen, dat daaraan in onze kringen niet wordt gedacht. Waarom dan toch dit oponthoud is ver oorzaakt? De vraag, is of wij daarop ooit afdoend antwoord krijgen, De adviezen aan de Kroon zijn en blijven nu eenmaal geheim. Een veronderstelling mag intusschen gewaagd en wordt ons ingegeven door een der arti kelen in „het Centrum", waarop wij al meer doelden, de gedachte n.m. blijkbaar levend bij een deel van onze Roomsche politieke voormannen dat nu of op den duur een democratische middenpartij, staande tusschen de liberalen en christelijk-historischen als de conservatieven eenerzijds en de socialisten en communisten anderzijds, mogelijk zou zijn. Daartoe zou dan de opdracht aan mr. Mar chant den weg moeten bereiden zooal niet dadelijk, dan voor de naaste toekomst Als dat de reden is, waarom de R.K Kamer fractie niet onmiddellijk even spontaan als bijna de geheele Roomsche pers aan mr. Marchant het neen! heeft toegeroepen, dan moeten wij toch een verkeerd inzicht in de mentaliteit van onze Nederlandsche politieke partijen constateeren. Dit denkbeeld immers veronderstelt een samengaan van de anti-re volutionairen met katholieken en vrijzinnig- democraten tegen chr.-hist en liberalen eener- en socialisten en communisten anderzijds/Welnu, wie weet, waaraan de an ti-revolutionaire partij hoofdzakelijk haar verlies van drie zetels bij de jongste ver kiezingen te danken heeft, n.m. aan het op treden van ds. Kesten met zijn gereformeerd staatkundige partij, die weet ook, dat de anti-revolutionairen nooit te vinden zullen zijn voor een samengaan met de katholieken t e g e n de christelijk-historischen. Dat zou zelfmoord zijn voor de partij van Kuyper. Evenmin is te verwachten, dat de zwakke *:ijzinnig-democratische partij zich met de volgelingen van den heer Colijn ooit zal ver binden tegenover de sterke sociaal-demo cratische partij. Zoodat ons het advies, om m'r. Marchant gelegenheid te geven de op lossing der crisis tien dagen op te houden aog altijd een raadsel is. Ook het denkbeeld, dat mr. Marchant zou irachten om met de sociaal-democraten een linderbeidskabinet te vormen, heeft ons van den beginne aan een onmogelijkheid geleken. Daarvoor is de heer Marchant een veel te geroutineerd politicus en ook de 'S. D. A. P. is langzamerhand politiek genoeg geschoold geworden om te begrijpen, dat zulk een min- derheidsregeering na drie maanden tegen den grond zou liggen, met de zekerheid de eerst komende jaren niet meer voor een leidende rol in aanmerking te komen, Het bericht van gisterenmiddag: ,de heer Marchant heeft aan H. M. de Koningin be richt niet kunnen slagen in zijn opdracht", zal dan ook niemand verbaasd hebben. Dal kon met zekerheid al worden voorspeld op hét oogenblik, dat die opdracht aan den lei der der vrijzinnig-democratische partij werd verstrekt. Waar wij dan heen moeten? Opnieuw zeggen wij, wat wij in de eerste 'agen van de crisis schreven: naar een her- ttel der oude coalitie. Gaat dat niet direct, da.n over een paar jaar, Een oplossing voor het pauselijk gezantschap zal nu, zooals de omstandigheden eenmaal geloopen zijn, naar wij vreezen, moeilijk zijn te vinden. Kunnen katholieken en christelijk-historisdhen het in deze dagen over dit netelige punt nog eens worden, des tp beter! Een standbeeld voor hem, die een oplossing geeft! Maar wij vree zen, dat beide partijen door het gebeurde op 11 November thans te ver van elkaar staan. Wanneer de mogelijkheden om tot een par lementaire regeering te komen zijn uitgeput, dan komt een nationaal kabinet aan de beurt, hoe ongewenscht dit ook moge zijn. De groote vraag is dan, of momenteel een figuur van de politieke standing van een Cort van der Linden gevonden kan worden om het partijleven gelegenheid te geven om op ver- ■aal te komen. Is zulk een persoon te vinden an lijkt ons de aangewezen weg, dat zulk een een regeering vormt, steunende voorna melijk op de drie christelijke, de nationale partijen. In dien tusschentijd is er dan kans en gelegenheid om de geslagen wonde te heelen. Wij worden in deze meening versterkt na lezing van een brochure van de hand van den welbekenden anti-revolutionairen voor man te Rotterdam,, den heer H. Diemer. Wij hebben dit boekje „de anti-revolutionaire partij zichzélf' met groote belangstelling ge lezen en hopen op het geschrift van dezen in onze Nederandsche politiek zoo doorkne den schrijver, in deze crisisdagen nog wel eens terug te komert. Voor heden willen wij nog op' ééne passage wijzen, er aan herin nerend, dat de brochure geschreven werd vóórdat de beslissing der Katholieke Kamer fractie bekend was. De anti-revolutionaire partij, schrijft de heer Diemer, zal zeker moeten weigeren al leen met de Roomsche een bondgenootschap aan te gaan en mede te werken tot de sa menstelling van een Kabinet. Er zou geen slechter maatregel zijn te treffen voor onze partij. De vrijzinnigen gaan met hun advie zen dezen kant uit, zij zouden wei willed, dat op deze wijze voor, hen de kastanjes uit het vuur werden gehaald. Maar het zou het beste middel zijn om alle anti-papistische ele menten op de anti-revolutionaire partij los te doen stormen. Moet er een nieuw Kabinet komen uit de christelijke groepen, dan zal het moeten kunnen steunen op alle drie en, wat de Protestanten betreft, dus zeker op de bei de groote groepen, opdat niet de een straks wordt uitgespeeld tegen den ander. Is dat niet mogelijk, dan: de anti-revolutionaire partij zichzelf. Inmiddels zal toch worden gezien, dat op andere deelen van het openbare leven in Raden, Staten enz. de drie nu een kwart eeuw met elkander saamgewerkt hebbende partijen, elkaar meestal niet kunnen ont beren. Bij ons anti-revolutionairen, valt geen anti-papisme op te merken. De Marnixvrien- den, die voor 30 a 40 jaren in onze kringen werden gevonden, ontmoet men niet meer. Wij handhaven ten volle onze beginselen, en zien tóch niet over het hoofd dat wij* veel meer punten van overeenkomst hebben met de Katholieke Christenen,'dan met vrijzinni gen en sociaal-democraten Kan, wanneer de anti-revolutionairen den eisch stellen van slechts mee ,te doen aan kabinetsvorming, als de drie Christelijke groepen er opnieuw toe genegen zijn, en dat dan eerst alle maatregelen moeten zijn ge nomen tei voorkoming van verrassingen, wel licht hiervan het gevolg rijn, dat de Katho lieken met de socialisten gaan samenwerken? Ons dunkt van niet. Anders zou de Room sche actie in ons fend gedurende de laatste kwart eeuw niet anders zijn geweest dan één groote leugen. Ik ben nog eens- voor mijn boekenkast gaan staan en heb vele der in de laatste jaren van Katholieke zijde uitgeko men geschriften in de hand genomen en bij mijzelven de opmerking gemaakt, dat er niét een kleine brandstapel noodig zou zijn, om al deze geschriften, waarin principieel stel ling is genomen tegen de socialisten en hun beginselen, zóó grondig te vernietigen, dat er nimmer weer een beroep op zou kunnen worden gedaan. België en Duitschland dan? zal men vra gen. Men vergeet het ontzaglijk groote ver schil. Noch in België, noch in Duitschland worden positief protestantsch-christelijke partijen gevonden. Was zulks het geval ge weest in Duitschland, waar overigens nog zeer veel orthodoxe protestanten gevonden worden, de politiek zou daar waarschijnlijk ook een anderen loop hebben genomen. Zóó is het: nergens ter wereld bestaan partijverhoudingen als ten onzent; maar met dien groei van ons Nederlandsch partijwe zen moet dan ook rekening worden gehou den: de drie christelijke partijen behöoren bii elkaarl Sociëteit „St. Bavo" Bestuur' Overheids personeel 8 uur Cursus Esperanto 8 uur Vioolonderwijs 3 uur Jonge- vrouwenbond 8 uur Cursus Kerkzan gers 8 uur Casano 8 uur Eer bied in Gods Huis - 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Vergadering van den gemeenteraad van Haarlem half 2 en 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atelier Meesterlottelaan 10, 1 entoonstel- ling van Batikwerk van Georges Gussen- hoven en van bceldhouwerk van verschil lende beeldhouwers 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint fran- cisens Liefdewerk. Zoetestraat II Eiken Donderdag van 8—9H uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en iongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, 'elefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2634 en avonds van half 8— hall 9 uur R K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen - Bloem hofstraat 1 Alle werkdageD van v m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en ,s avondi van 8-9 uur behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen ep. lanvragen voor verpleegster» aan het Bu» 'eau BI weg 309 Overveen Idr C Bosch). R K Leeszaal en uitleen bibliotheek lansstraat 49 Eiken dag geopend van halve des Maandagsochtenos en op Zon en Feestdagen Uitleenen vaa boeken van 2 tot 5 uur en van 7--9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr 1. Zon dag? ei) Woensdags van 8 10 uur, n.tn gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R K. Bevolkingsbnrean Gebouw Sint Bavo - Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- er; Vrijdag- avond St Elisabeth's Vereèniging Janastraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 X K. Kraamverzorging van de Derde Ord» St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. aes Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkwegl - Dinsdagavond Eerste Hulp bij Qngelakken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de wit kruis aan den huisgevel Aanrijding in de Groote Houtstraat. In de Groote Houtstraat nabij het Ver- wuift wérd gistermorgen te ongeveer 11 uur de 74-jarige A. v. D., wonende Kinder huissingel, aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, die hem achterop reed. v. D. kwam te vallen en werd door een burger in het perceel Groote Houtstraat hoek Gedempte Oude Gracht binnenge bracht, waar een lid van E. H. B. O. de eerste hulp verleende. Vandaar werd v. D. per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Hij klaagde over pijn in de zijde. Aanrijding op den Wagenweg. Op den Wagenweg had gistermiddag te kwart over 3 een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto en een luxe auto. De aanrijding ontstond, doordat de luxe autp moest uitwijken voor eenige karren van den Gemeentelijken Reinigingsdienst, juist toen een vrachtauto passeerde, tengevolge waar van de vooras van de luxe auto werd ont zet, benevens het sturrad van de vracht auto. Aanrijding in de Kruisstraat. Te ongeveer half 4 kwam gistermiddag van de richting Kruisbrug door de Kruis straat een vrachtauto, toen.-een luxe ifuto uit de Nassausraat kwam aangereden. De chauffeur van de vrachtauto stopte, zooals de regelen van het verkeer dit vor derden, doch door de gladheid van den weg gleed de wagen door, waardoor een aanrijding volgde. De vrachtauto werd zoodanig beschadigd, dat deze naar een garage gesleept moest worden. Aan het rapport van den Inspecteur der. Vereeniging tegen het mishandelen van die ren voor Haarlem en Omstreken, ontleenen wii het volgende: Eenige irjalezi moest worden opgetreden in gevallen., waar foutieve aanspanning den dieren hinder of pijn veroorzaakte. Proces verbaal opgemaakt tegen een groentekoop man, wegens het, ondanks reeds vroeger gegeven waarschuwing, gebruiken van eene zichtbaar drachtige hond. Het paard van een bleeker te Heemstede, dat al meermalen kreupel aangetroffen was, werd na overleg met een deskundig be stuurslid buiten gebruik gesteld. Van een steenkolenhandelaar te Haarlem, werd een kreupel paard, na overleg, door den eigenaar bij een dierenarts in behande ling gegeven. Te Bennebroek werd een paard zoo ern stig kreupel aangetroffen, dat het op laSt van den Inspecteur werd uitgespannen en naar stal geleid. Naar aanleiding van een ingekomen klacht werd de conditie van de paarden van den aannemer van de Gemeentereiniging te Bloemendaal onderzocht. Inderdaad bleek e£R der dieren ongeschikt om te werken. Het was trouwens door den eigenaar reeds voor de slachtbank bestemd. Het is natuur lijk van het hoogste belang dat Gemeente diensten geen paarden gebruiken óf door anderen doen of laten gebruiken die kreu pel of totaal versleten zijn. Het helaas nog tc veel verspreide „Misbruik" dat van der gelijke dieren gemaakt wordt, zou daardoor een soort van officieele sanctie krijgen. Eveneens naar aanleiding van een klacht iverd eenige malen toezicht gehouden bij het steenen rijden aan de Kleverlaan. Mis handeling werd evenwel niet geconstateerd. Nog werd nagegaan een aangegeven geval van het gebruiken van een kreupelen hit door een groenteboer. Het bleek gelukkig dat de man reeds eigener beweging het dier in behandeling had gegeven. In de Asphyxiatie-Inrichting der Vereeni-> ging werden in-de maand October 125 die ren pijnloos gedood. Hiervan werden er 49 eerst 5 dagen als zwerver voor rekening der Vereeniging verzorgd. De sneeuw, die thans het landschap siert, en de straten in modderpoelen veranderen, is een zaak van groote zorg, voor de vogels, w-er mogeli'kheid om voedsel te vinden zeer wordt beperkt. Bij het bestuurslid on zer Vereeniging, Mevrouw G. D. Pasteur Zuijderhoff, Baan 39, Tel. 10945, zijn a 20 ets, per stuk verkrijgbaar vetblokken. een vóór de vogels goede voeding, voor velen hunner zelfs een versnapering. Men hangt de blokken bii voorkeur in de boomen. Op telefonische of schriftelijke aanvrage wor den de blokken desgewenscht thuis bezorgd tegen overgave van het verschuldigde be drag. Naar alle waarschijnlijkheid zal de prijs der melk met ingang van Zondag a.s.„ een cent per liter verlaagd worden. Bij. de politie hier ter stede zijn gisteren wederom van twee rijwieldiefstallen aan giften gedaan, waaruit te meer blijkt, dat de „Zwijntjesjagers nog steeds met succes hun slag blijven slaan. Een heerenrijwiel, in de Schoutensteeg geplaatst, vèrdween op geheimzinnige wijze, evenals een rijwiel dat stond voor een, café in de Berkerodesteeg. Door de politie te Leiden is op verzoek van de politie te Haarlem aangehouden, de 28-jarige D. S. gedomicilieerd te Amstev -dam. verdacht van verduistering-van 63 ten nadeele van een winkelier te Haarlem. Maandagmorgen werd het stoffelijk over schot van den heer A. Wijkhuizen, die Woensdag door een noodlottig ongeval op de Oude Groenmarkt om het leven kwam, op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. Aan de groeve werd gesproken door Mr. A. R. Baas, een der directeuren van de Algemeen Noord-Hollandsche Ver zekeringsmaatschappij, waarvan de overle dene boekhouder was. Ook namens het per soneel werd door den heer D. F. Breithor gesproken. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van B. en W. der ge meente Schoten da' ter secretarie dier ge meente ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van de Mij. Franco Egyptienne te Amsterdam om vergunning tot het oprich ten var. een benzinc-pompinstallatie met ondergrondsche tank van 2000 liter inhoud en bovengrondsche aftapinrichting vóór het perceel Gen Crcméstraat 154, kadastraal bekend gemeente Schoten in sectie B no. 1938. Op Dinsdag, den 8en December 1925, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raad- huize der Gemeente Schoten gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de se cretarie der gemeente Schoten kennis ne mén Van de terzake ingekomen schrifturen. AANEESTEDING. Gisterenmiddag werd in het gebouw „De Nijverheid" door den architect H. Korringa aanbesteed: Het bouwen van een Bewaar school te Heemstede. Ingeschreven werd als volgt: M. J„ C. Nolet, Haarlem 17540.G. Broertjes en J. Broertjes, Heemstede en Bloemendaal 22860,Fa. M. Joustra Haarlem 24083.—: H. J. C. Koek, Haar lem 24685.Gebr. v. d. Putten, Heem stede 24875,V. P. Braun, Beverwijk 2510C.N. J. Tromp, Overveen 25474.-; W. C'. Kloos. Haarlem 25985.J. Splin- ter, Leiden f 26900.D. H. Granneman Jr., Heemstede 26944.N.V. Mij. tot het Aannemen van Werken voo-heen B. Hagen, Haarlem 26990; D. Bruijn, Haarlem 28490.fa, W. A. v Amstel en D. F de Wilde, Heemstede 28733. Laagste inschrijver is dus M. J. C. Nolet te Haarlem voor 17540, Opgericht is een instelling, welke zich spe ciaal ien doel stelt finantieele bemiddeling te verleénen bij den aan- en verkoop van alle daarvoor in aanmerking komende roe rende goederen als: automobielen, motoren, machines, landbouwwerktuigen, -muziek instrumenten enz. Als een staaltje van onbedachtzaamheid deelde men ons mede dat gisteren in de brievenbus van het Postkantoor een enve loppé zonder ad-es en zonder afzender werd gevonden, gevuld met gecorrigeerde druk proeven. De post deed haar best uit te zoe ken aan wie de enveloppe toebehoo-t, doch tot nu toe tevergeefs. Haar schuld is het niet als deze enveloppe niet aan het be stemde adres arriveert. De afd. Leidschekwartier van de vereeni ging „Kindervreugd" houdt op Woensdag December a.s., des namiddags half 4 uur, haar 21ste St. Nicolaas.'eest in het gebouw „Bloemhof" aan de Bloemhofstraat. Medewerking wordt verleend door Prof. Antomni en het Haarlemsche komische trio N. E.D. Bij goed weer is er een optocht met St. Nicolaas te paard. Om 2 uur wordt dan vanaf het Leidscheplein vertrokken. I December 1925 werden in staat van fail lissement verklaard: J. Boerrigter, timmerman te Haarlem, Bis schop Ottostraat 31. Curator Mr. P. Ti- dema, alhier. J. Koelma, fouragehandelaar te Bloemen daal, Verbindingsweg 28. Curator Mr. H. Muller Brands te Haarlem. L. van Maas, sigarenwinkelier te Haar lem, Brouwersstraat 28. Curator Mr. L. A. i3n. van Ittersum te Haarlem. Jan Meyns Wz., vroeger autobushouder, gehandeld hebbende onder den naam E. W. A. G. Eerste Wormerveersche Auto Garage te Wormerveer, thans stoker, Kromme- nieërweg 218. Curator Mr. H. H. Riepma, tc Edam. Marinus Buysman, handelende onder de firma H. Buysman Rzn., boterhandel te Pur- merend. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. Opgeheven werden de faillissementen van: C. G. Sanders, vroeger boekhandelaar te Haarlem, Zijlstraat, thans zonder beroep te Schoten. Curator Mr. G. E. Hellema te IJmuiden. J. F. Hoogteyling, kruidenier te Zaandam. Curator Mr. C. van Sprang, aldaar. J. van Soelen, grondwerker te Haarlem mermeer, Akerdijk. Curator Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: H. A. Baars, winkelier en smid te Haar lem. Curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. J, van der Greft, timmerman te Oude Wetering. Curator Mr. Jhr. L. U. Hora Siccama Rengers. Jacob Klomp te Beverwijk. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. S. van Wienen, koopman te Haarlem. Curator Mr. Julius Hoog, alhier. K. Jongewaard, schipper te IJmuiden. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, te ilaarlem. De heer A. A. Kok, secretaris van den bond „Heemschut", die gisterenavond in een vergadering pleitte voor het behoud der Commiezenhuisjes, bracht daar ook ter sprake het denkbeeld, dat door een raads lid geopperd is, om de vischmarkt af te breken. Men zou dan een fraaier gezicht op de Groote kerk krijgen. De heer Kok waarschuwde dat toch voor al niet te doen. Men heeft in andere ste den beproefd kerken te ontdoen van die oude aanhangsels, maar met teleurstellend resultaat, zeide de heer Kok. Hij wees b.v. op den Dom van Keulen, die nu kaal staat op een .open vlakte. Volgens den heer Kok is de vischhal niet leelijk. Misschien hier en daar gehavend door een leelijk kozijn wat er in gezet is, maar overigens ver-* dient de hal te blijven staan. L. J. v. d. Wetering, Zocherstraat 93. arm bandhorloge; H. J. Leenaarts. Oost Indiëslr. '3, kinderceintuur; J. Misset, Zuidarstraat 20i„ cape; Politiebureau. Smedestraat. di- .éctoir; G. Joustra, Da Costastr. 26. geld stuk; M.Drenth, Fr. Varkensmarkt 20, handschoen; J. v. Putten, lange Boogaari- str. 9, herdershond; W. v. Mierlo, Tulpenstr. 45 zw., zwarte hond; v. Basten. Wagenweg 102, herdershond; Politiebureau, Smedestr hondenhalsband; Ten Hope, Brouwersplein, 4 rd., gr. witte poes; H. ter Haak. Oranje- boomstiaat 181padvindersmes met sleutel- je; H. Piët, Zijlstraat 75, mus; v. Loenen, Vrouwesteeg 8, dames overschoen; A. Smit, Leidscheplein 81 rd.. portefeuille met zegels; A. Hoevens, Zomerstraat 40, prikstok van slee; H. J. Leenaarts, Oost Indieërstr. 48, rijwielbel.metk; C. der Kinderen, Brouwers- st; 52, Lips' sleuteltje; v. Leuven Snoeks, Amsterd. vaart 30. Haarl'liede. 2 paar- schoenen;- H. C. v. Ingenhoes, Voo-helm- plein 27 zw.; overschoen; Wed. Willemse, Eendjespoorstr. 2a, sleutel; School B, Bo- tei markt, bril; Hoogendorp, Olivierstr. 4, Schoten, bril; M. Helder, Oranieboomstr. 134, vulpenhouder; J, H. Breems, Delfstraat 10 zw. zak met aardappelen. RIJK... EN GEEN GELD. Philips Oppenheim is een buitengemeen vruchtbaar romanschrijver en veel gelézen auteur. De vlotheid van zijn pen en de vraag naar zijn boeken zijn niet bevorder lijk geweest voor de ontwikkeling van zijn talent, dat zich in veel hei halingen uitput. Een zijner meest gelezen boeken is: „Rijk en geen geld, het verhaal van een jongen rentenier, die ziek wordt van luiheid en door een der beroemdste geneeshecren van Londen wordt opgegeven, omdat er maar een geneesmiddel is: werken, en zoo n luie fat wil dat natuurlijk niet. In deze uitspraak voelt de held van den roman, Er- nest Bliss, een beleediging en hij gaat met den doleer een weddenschap om 25.000 pond aan, dat hij een jaar lang zijn eigen kost zal verdienen. De vermakelijke ma nier, waarop de jonge rijkaard zich dan zonder geld op zak door het leven slaat, is het succes van het verhaal. Max Peter heeft dft veel gelezen werk van Oppenheim tot een tooneelstuk ver werkt, wat geen gemakkelijke opgave wp, Uit de 25 betrekkingen, welke Ernest Bliss vervult, konden er maar enkele op de plan ken worden gebracht, terwijl bovendien tal van situaties veranderd moesten worden. De bewerker heeft dat knap gedaan in zes tafreelen. De sporen van een romanbewer king blijven natuurlijk. Het stuk als too neelstuk is verre van gaaf, het rammelt hier en daar nog al erg. Maar de indruk van het boek komt zeer goed tot zijn recht; en de regie heeft er c-en zeer dragelijke vertoo ning van gemaakt. Door de levenswijsheid, welke uit dit tooneelverhaal spreekt, ver dient het niet minder volle zalen dan om de uitvoerende wijze, waarop het „Schouw- tooneel" het voor het voetlicht breng. Jacq. de Haas, die tot nu rollen van den twee den rang vervulde, heeft hier de hoofdfi guur uit te beelden en verzekerde daarmee zijn succes. Hij gaf den Ernest Bliss in al diens ongewone situaties overtuigend en soms zoo raak, dat het publiek door luide en herhaalde bijvalsbetuigingen zijn instem ming te kennen gaf. Enny de Leeuwe was de typiste, welke Bliss in een zijner betrekkingen vindt en die zijn vrouw word'. Omoodig te zegden, d deze begaafde rctuce volmacht tegen- pol léverde. Van Warmeio als de dokter. Op de laatst gehouden vergadering van strandpachters te Zandvoort is de vraag naar voren gekomen of het niet wensche- lijk is een terrein bij de badkoetsen af te zetten. Men vindt het baden vanuit de badkoet sen nu heel erg onvrij en wil dit terrein afzetten, zooals het alleen kan worden be treden door hen die van het bad gebruik maken. Dit voorstel lijkt wel erg eenvoudig. Maar iemand, die aan het strand goed bekend is, vestigde onze aandacht op desmalle strook strand, die over zal blijven, als deze strandafzetting er door zal gaan. Wc weten allen, dat het bij hoog water soms ontzettend druk op het strand kan zijn. Zoo druk, dat er haast geen doorkomen aan is, daar elk plekje op het smalle strookje mul zand dan bezet" is. Thans grenzen drie badinrichtingen aan elkaar en nog wel in de onmiddellijke nabij heid. van den Strandweg, den groolsten toegangsweg naar het strand. Daar zal dus voor het wandelverkeer aan hét strand hét smalle strookje overblijven, dat ligt tus schen duinvoet en de hoogwaterlijn. Want als het plan doorgang beeft-om het terrein der baden af te zetten, dan zouden de badkoetsen zooveel mogelijk een vaste plaats krijgen op de hoog waterlijn, zoodat het heen en weer rifden dan vermeden werd. De verdere afsluiting zou dan geschieden door touwen, dwars het strand over en ook verankerd in- zee. Met slechts hier en daar een stukje er tusschen zou er voor den niet-bader dus van Seinpost tot aan het terrein waar vroeger Germania stond niet meer dan een reep als wandelgang overblijven. Wij verklaren ons geenszins deskundigen, maar zooals de opmerking gemaakt werd, lijkt het ons toch wel belangrijk genoeg om over de gevolgen van zoo'n maatregel ook eens na te denken. En nu wordt er des zomers niet veel aan schelpen visschen gedaan. Maar er zijn er toch. Wat moeten die visschers met dat afgezette terrein? Want hun toegangsweg naar het dorp ■loopt langs „De Wurf" naar den Strandweg. I Nog een andere opmerking maakte onze j man van het strand. En dat was een zeer i ondeugende. Er behoeft maar een kleinig heid bij te komen, en het geheele strand wordt afgezet, meende hij. De eigendommen der verschillende groote maatschappijen toch grenzen wat het grondgebied betreft aan de hoog waterlijn. Als nu eenmaal per contract I bepaald is dat het badgebied bij elk in gebruik tot aan de hoogwaterlijn 'mag wor- j den afgezet, dan is het een klein kunstje om ook eigen terrein af té zetten. Hét heele strand zou afgesloten zijn in dat ge val. Ons lijkt het afzetten van het strand met in het belang van Zandvoort. De bezoekers immers hebben ook recht op een stuk zand? Een gelukkiger oplossing zou het zijn in dien de badinrichtingen verplaatst werden in noordelijke of zuidelijke richting, buiten de groote drukte van eiken dag. Wanneer de badinrichtingen verplaatst werden naar strandgedeelten waar weinig publiek komt, zou tegen het afzetten van het badterrein geen bezwaa- n. S Barometerstand 9 uur v. ra.: 760. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Komdustraat 10 Haarlenv Licht op. De lantaarns moeten morgea Worden opgestoken om 4.17. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen .van 2 December. Hoogste barometerstand 768.3 ln.M. te Vestmanoer. Laagste barometerstand 750.8 m.M. t» Memel. Verwachting van den avond van 2 tot den avond van 3 December: Zwakke tot matigen noordwestelijke tol zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring,' waarschijnlijk enkele re gen- of sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, over dag lichte dooi. Carel Rijken als de vriend, Pierre Mols als de schurk, Sam de Vries als huisknecht (pracht type!), mevr. Rijken als de juf frouw van het café en Ezerman als de dronken, ploertige echtgenoote van de laatste, zij allen droegen bij om het succes van het stuk te verzekeren. Het vrij tal rijke publiek was ten zeerste voldaan en wij twijfelen er niet aan, of Rijk en geen geld wordt een stuk, dat repertoire zal houden. De landbouwer B. te Abbenes had Maan dagavond het ongeluk, vanwege de gladheid van den weg, met zijn rijwiel in de Meer te vallen. Hij gevoelde zich zoo pijnlijk, dat hij niet loopen kon en per auto naar zijn wonfng moest worden gebracht. Dinsdag kwamen in dezen polder ook hier en daar door de gladheid van de wegen kleine ongevallen voor. Zoo kwam een paard van denkruidenier V. alhier te vallen en brak een poot; een 7-jarige schooljongen kwam met z'n hoofd op den weg terecht en erd vrij ernstig verwond. Ook maakten enkele wielrijders rare tuimelingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1