ÜÏFÈN verkeer en posterijen UIT ONZE .OOST. KERK EN SCHOOL. Alleen op de wereld. Toeneming der werkloosheid in Duitschiand. De bezittingen der Hchenzoilem-. worden verdeeld tussehen Pruisen en het voormalige ko ninklijke huis. Polen belemmert het transitoverkeer tussehen Duitsch iand en Rusland. Onder de Radio-berichien: Na de onderteekening van het verdrag van Locarno. Hevige sneeuwstormen en overstroomingen in het Balkan- gebied. Gem. buitenl. berichten. DE PAUS BUITEN HET VATICAAN GEEN KORTE ROKKEN MEER. Mededeeling van het Nat. Steuncomité. Wijnkoop, Van Ravenstein en van Rurinh uitgeworpen. Hulpbehoevenden Kantoor bedienden. DuitsckNederlandsck Handelsverdrag. Tegen den woeker. ïn een dezer dagen gehouden vèrgaderinrf der Gemeentelijke Commissie te Amsterdam ter bestudeering van het vraagstuk der. woe kerbestrijding zijn uit de commissie vier sub commissies gevormd. Een juridische stib- comissie, bestaande uit mej, mr. Fr. Katz en de heeren mr. dr. G. van dén Bergh en mr. J. Everts, welke zal onde-zoeken of an op welke wijze bii gemeentelijke verordening tégen den woeker kan worden opgetreden en het systeem van verkoop op afbetaling aan. een regeling kan worden endenvorpeo. Rijksverzekeringsbank. W eldadigheidszegels. Moord en bijgeloof? H. H. Wijdingen in het Aartsbisdom. Pater G. Steins Bisschop S. J. 1' Benoemingen in het Aartsbisdom. De Karthuizers weer terug in ons land. HT' EN mhv'arhF.ID. ORDE EN ARBEID. Overeenstemming in het Veen bedrijf in Noord-Holland. HTS/.A KEN. Het gebeurde op „De Democraat". UIT HET &ND- f. Sneeuwstormen en over stroomingen. De eiscken van het Syrisch-Pales- tijnsche comité en het antwoord van De Jouvenel. De onderteekening van de overeenkomsten. Een tea op het Buckingham Palacê. Een lunch ter eere van de gedelegeerden. FEUILLETON. De onderteekeniflg van de verdragen van Locarno. In een onderhoud met Rruter zeide Briar d, dat het de grootste voldoening in zijn leven was het verdrag van Locarno, dat een geest ademde van wederzijdsch vertrouwen en een wederkeerig verlangen naar vrede, te teeke nen. Hij gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat er thans voor Europa een nieuw tijdperk zou beginnen, dat de wonden van den oor log thans kunnen worden geheeld en de ge; zondheid van Europa hersteld. Benêsj wees in hoofdzaak op de noodzake lijkheid om spoedig tot een schikking met Rusland te komen, indien het ten slotte even- Sis Duitschiand zijn psychologische positie zal beseffen. Een der Duitsche gedelegeerden zeide tot Reuter Een onzer voornaamste zorgen is de ontwapening, de tweede is de Russische quaestie. Tsjltsjerin naar Londen? De meeningen over de vraag of de aanwe zigheid der verschillende buitenlandsche staatslieden tot gewichtige politieke onder handelingen op ander gebied za! leiden, loo- pen uiteen. De bestingelichte bladen ontken nen dit, doch de „Daily News" beweert, dat Maandagavond bekend werd, dat Tsjitsjerin, die thans in Frankrijk is, den wensch moet hebben te kennen gegeven, naar Londen te komen. De Iersche grensquaestie. President Cosgrave is uit Dublin naar Lon den vertrokken om deel te nemen aan de be sprekingen in verband met de Iersche grens regeling. Uit de Fransche pers. De bladen wijden uitvoerige artikelen aan de ondertee kening van de overeenkomsten van Locarno, welke lieden te Londen zullen worden onderteekend. Zij wenschen „de han dige arbeiders" van het verdrag geluk, daar zij een nauwkeurig mechanisme is elkaar heb ben gezet, waardoor, zooals de „Oeuvre" zegt, het gevoel van innige solidariteit in het geweten der volken van Europa is ont waakt. De „Matin" en de „Petit Parisien", die in. het bijzonder het gerucht bespreken vol gens hetwelk Luther en Stresemann beslo ten zouden zijn te Londen de bespreking te openen over de ontruiming der tweede en derde zittingszone, zijn van oordeel, dat de Duitschers een grove fout zouden begaan door op buitensporige wijzigingen aan te dringen in het door den vrede tot stand ge komen regiem, en dat zij groöte kans zouden loopen te worden teleurgesteld, daar Cham berlain en Briand van meening zijn, dat zij vrij ver zijn gegaan op den weg der concessies en niet voornemens zijn een dergelijke be spreking te openen. Pruisen en de Hohen- zollcrns. De werkzaamheden in het Pruisische mi nisterie van financiën aan het vergelijk tus sehen de staaisregeering en het voormalige koninklijk huis zijn geëindigd. Met het oog op het feit, dat fantastische cijfers in verband met deze regeiing zijn ge noemd en op de gisteren in den rijksdag te houden discussue worden de belangrijkste punten uit het vergelijk gepubliceerd. De Staat zal ontvangen de kroonkastee- len met historische schilderijen en tuinen de kunstwerken in de Berlijnsche musea en de Schackgalerie te München de kroon- versierselende beschikking over het Ho- henzollernmuseuj, de huisbibliotheek en het buisarchief, den schouwburg, 111.000 mor gen veld en bosch, de bouwterreinen te Ber lijn en Potsdam op enkele uitzonderingen aa en de rente der fidei- commis-mijnen. Het voormalige koninklijk huis ontvangt een aantal kasteelen, het paleis van Keizer Wilhelm I, het Nederlandische Palais Bel- levue en Babelsberg, een aantal stukken bouwterrein, meubelen, familiesieraden, 290.000 morgen veld en bosch en 30 milli- oen rijksmark. Dit bedrag komt ongeveer avereen met de waarlde van het grond-bezit, de landgoederen, bosschen en bouwlanden, die aan den Staat komen, Aanzienlijke toeneming der werkloosheid in Duitschiand. Van 1 tot 15 Nov. steeg het aantal steun trekkende werkloozen ,van 364.000 tot 471.000, nl. dat der mannen van 333 tot 430.000 en dat der vrouwen van 31.000 tot 41.000. Een officieel handelsblad. De „Industrie- und Fa idelszeitung", het bekende Stinnesblad, is met ingang van he den door de afd. Buitenl. Zaken overgenomen Het zal in het vervolg als officieel handelsblad verschijnen. Het transitoverkeer DuitschiandRusland. De Poolsche minister van financiën publi ceert in de „Monitor Polski" een verorde ning, waarin wordt bepaald, dat de doorvoer van alle Duitsche goederen bestemd voor Rusland via Polen en ook het transitoverkeer in omgekeerde richting afhankelijk is van de goedkeuring van den Poolschen minister van handel. Het „Berl. Tageblatt" ziet hierin een nieuwe Poolsche chicane en een poging om het Duitsch-Russische goederenverkeer te belemmeren. De toestand in Syrië. Er worden nog geregeld versterkingstroe- pen ontscheept. De Japansche spoorwegen Het Japansche ministerie van spoorwegen deelt mede, dat op alle spoorwegtrajecten in Japan de rails zullen worden vervangen door Engelsche en Duitsche rails. Amerikaansche rails wenscht Japan niet meer te gebruiken. Een commissie van deskundigen heeft na proefnemingen, die ruim twee jaar hebben geduurd, geconstateerd, dat de Amerikaan sche rails niet gelijkwaardig zijn met de pro ducten der Europreesche industrie. De uit voering van dit omvangrijke werk zal 10 jaar duren ea ca. 50 millioen yen kosten. De burgeroorlog in China De gezant der V. S. te Peking meldt, dat de pogingen om Tsjang Tso Lin te Moekden ten val te brengen, mislukt zijn. Tsjang is weer volledig heer en meester ten Noorden van den .Grooten Muur, terwijl alleen in het zuiden zijn invloed verminderd, en wellicht geheel verdwenen is. Te Peking vet wacht men een crisis als gevolg van den terugkeer van Karachan, die gisteren verwacht werd. Het schijnt dat de aanhangers van de Kwomingtang (nationalistische partij) in twee vijandelijke kampen verdeeld zijn van welke de eene den wassenden invloed der bolsjewisten tegenover den vroegeren chaos in China als het grootste kwaad beschouwt, terwijl de andere partij er met alle middelen naar streeft, den huidigen toestand te bezigen voor een volledige samensmelting met de communistische politiek. Algemeen wordt aangenomen, dat Feng Joe Hsiang zelfstandig oorlog voert en niet op raad en bevel van Mcskoti handelt, Een locomotief tegen een automobiel aangereden. Uit Plytheville (Arkansas) wordt gemeld Negen personen zijn gedood en één ge wond, doordat een locomotief in botsing kwam met een automobiel, waarin de gezin nen van twee boeren zaten. EEN NIEUWE FRANSCHE GEZANT IN WASHINGTON. Blijkens een draadloos bericht zou Henri Bérenger (die binnenkort tair Washington zou gaa i ofn de quaestie der schulden nog eens te bespreken) tot gezant in de Ver. Sta ten worden benoemd ter vervanging van Deschner, die een andere belangrijke post zou krijgen. Izich acht dagen eerder had laten inschrijven. Chauvin volgde kort daarop. Gedurende vele jaren waren deze beide dames de eenige „consoeurs" in het Paleis van Justitie. Zij werden met eenige nieuws gierigheid gadegeslagen en waren er zoowel het onderwerp van den dag in de recht bankkronieken der dagbladen als in de re vue's in de café-concerts 1 Pas in 1907 begon zich het vrouwelijk element snel te ontwikke len en op het oogenblik telt de Parijsche balie 143 vrouwen onder haar leden. Gisteren zou mej. Chauvin te Parijs ge huldigd worden. Onder de buitenlandsche advocaten, die ter receptie zullen verschij nen, bevindt zicht'mevr. mr. BakkerNort, lid der Nederlandsche Tweede Kamer. DREIGBRIEVEN AAN STRESEMANN. De Berlijnsche correspondent van de Frankf. Ztg." deelt in zijn beschrijving van het vertrek der Duitsche delegatie mede, dat het uur en de nadere bijzonderheden van vertrek tot het laatste oogenblik geheim wa ren gehouden, daar de familie Stresemann den laatsten tijd talrijke dreigbrieven ont vangen moet hebben. Mede in verband daar mede had men besloten de salonwagen voor de delegatie niet aan den gewonen sneltrei- aan te haken, maar was een extra trein be schikbaar gesteld. De reis ging over Hanno ver, Aken, Luik en Ostende. Bij ket vertrek oefende de politie scherp toezicht. WAT IS HET FASCISME Een Skandinayisch journalist te Rome heeft een onderhoud gehad met Mussolini. Mussolini verklaarde, dat er een politieke basis gegeven zal worden aan de vakvereeni- gingsorganisaties. In dit verband sprak hij vol lof over de overeenkomst, die op 2 Octo. ber tot stand is gekomen tussehen arbeiders en werkgevers. Hij achtte deze overeenkomst een zeer belangrijke vooruitgang voor het economische leven in Italië. „Het fascisme", zeide hij, „maakte een einde aan het socialistische monopolie en stelde de arbeidersorganisaties in dienst van het land en de arbeiders. De magistraten die conflicten tussehen kapitaal en arbeid heb ben op te lossen, zijn naar het voorbeeld van Nieuw-Zeeland aangesteld." Mussolini wees op de verbetering van de Italiaanschc valuta na de overeenkomst van Washington en deelde mede, dat Italië haar politiek van controle en beperking der cir culatie, welke zoo goede resultaten oplevert, zal voortzetten. De strijd ter verhooging van de productie duurt nog voort. Mussolini beschreef het fascisme als volgt„Het fas cisme maakt Italië tot een eenheid, geba seerd op de .beste religieuze en patriotische tradities, <3 vijandig tegenover het commu nisme, gehoorzaamt aan de belangen van den openbaren dienst en streeft naar overeen stemming tussehen kapitaal en arbeid in het nationale belang. Het fasisme, zoo gezien, heeft reeds de grenzen overschreden, maar het heeft nog geen invloed gehad op de bin- nenlandsche aangelegenheden van andere landen." HET HEILIGE JAAR VERLENGD? Volgens berichten uit Rome zou de Paus voornemens zijn het „Heilige Jaar" met zes maanden te verlengen. DE MISSIE UIT DE VER. STATEN TERUG. Graaf Volpi, de minister van financiën is tezamen met de Itaüaansche schulden commissie uit de Ver. Staten teruggkeerd. Naar de „Tribuna" mededeelt, is de paus voornemens ter gelegenheid van het eeuw feest van Franciscus van Assisië in 1926 een pelgrimstocht naar diens graf te doen. In R.-K. kringen schenkt men dit bericht, dat zou beteekenen, dat de paus het Vaticaan zou verlaten, weinig geloof. DE ROEMEENSCHE SCHULDEN. Naar uit Boecharest gemeld wordt, be staat cr veel kans, dat de Roemeensche tegen voorstellen tot regeling der schulden aan Amerika worden aangenomen. De politie te Athene heeft een speciale verordening uitgevaardigd waarbij het aan I meisjes boven twaalf jaar en aan vrouwen ver- DE EERSTE VROUWELIJKE FRAN-i boden wordt rokken te dragen, die korter SCHE ADVOCAAT. Mr. Jeanne Chauvin, de eerste vrouwelijke advocaat in Frankrijk, vierde gisteren haar 25-jarig jubileum. Den ln December 1900 werd de wet van kracht, die den vrouwen de balie opende. Gedurende vier jaren heeft mej. Chauvin destijds moeten strijden, nadat zij haar mees tertitel had behaald, tot de balie te worden toegelaten. Zij begon niet gewoon haar toe lating te vragen, welke de Raad van Dis cipline weigerde. Zij ging daarna in beroep bij het Hof van Appèl, waar zij echter even min succes had. Pas toen zij Léon Bourgois voor haar standpunt had weten te winnen, naderde de overwinning, waitBourgeois dien de een desbetreffend wetsontwerp in, het welk na zijn aftreden door Viviani werd overgenomen. Eigenaardig was zeker dat mej. Chauvin niet eens de eerste was, die van de nieuwe wet profiteerde. Een „outsider", Mme Bah- conowskiPetit, was haar vóór, daar zij zijn dan 12 c.M. van den grond. De veror dening treedt 15 December in werking. Bffl-j Het Nationaal Steuncomité Stormramp heeft thans medegedeeld, dat het bedrag der ingekomen giften zoodanig is, dat thans met groote mate van zekerheid aangenomen kan worden, dat de geleden schade op billijke en redelijke wijze vergoed kan worden. Er is tot nog toe ruim 3.065,000 inge komen. Opgemerkt dient te worden, dat nog steeds enkele bedragen opgegeven worden, zoödat het geheel vermoedelijk iets hooger zal worden. Ook wordt nog opgemerkt, dat bij den Nationalen, Bcnd voor Reddingsv/ezen en Eerste Hlifp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" eén vijfde gift ad 50.000 van het Smeroefonds uit Indië. is ingekomen, die in reserve gehouden wordt voor het geval, dat het Steuncomité het noodig mocht hebben. Ofschoon de taxaties in de verschillende streken nog niet tot in alle bijzonderheden zim geschied, zijn zij voor een deel reeds afgeloopen. De schade is op vele plaatsen al uitbe taald en met den wederopbouw is men reeds ver gevordejd. Het laat zich aanzien, dai het bijeengebrachte kapitaal de onkosten ruim zal dekken. Het Nationaal Steuncomité Stormramp wenscht nu reeds uiting te geven aan zijn diepgevoelde erkentelijkheid tegenover hen, die tot het bereikte resultaat hebben mede gewerkt. He Néderlandsche volk heeft blijken ge geven van zitn gropte saamhoorigheid en zijn opofferingsgezindheid. Voor het Steuncomité is het een -groote voldoening, dat het in staat is gesteld zijn werk onbezorgd voort te zetten. In een vergadering van de communistische partij, te Amsterdam gehouden, werd een motie aangenomen van prof. Mannoury, met 117 stemmen tegen 22 en 3 blanco, ,waarin bet Partijbestuur wordt uitgenoodigd te be sluiten de ex-communisten Wijnkoop, v. Ra venstein en v. Burink als leden der C. P. H. te royeeren en de Ekki te verzoeken dit be sluit ten spoedigste te -bekrachigen. De Bondsraad van den Algemeenen Neder- landschen Bond van Handels- en Kantoor bedienden heeft besloten zich te wenden tot de Regeering met verzoek om steunmaat regelen. ten behoeve van kantoorbedienden, die door hun leeftijd in moeilijke omstandig heden komen te verkeeren. Het onderteekende Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag bevat, gelijk bekend, een ta rief-overeenkomst, welke eerst bij de ratifi catie er van bindende kracht krü-'t. Volgens een .Wolff-ielegram hebben dou ane-autoriteiten echter opdracht van 2 De cember af, dat is van den dag af, waarop het verdrag bij ratificatie terugwerkende kracht kriigt, na te gaan het verschil tussehen de werkelijke douane-rechten en die. welke het verdrag vaststelt, wanneer de, in het verdrag genoemde artikelen in Holland, nf in een meestbegunstigd land gemaakt wor den, De-tweede subcommissie, bestaande uit de heeren E. j. Abrahams, G. Betel. j. L. Jan sen én J. Vf/. Jurrema, zal onderzoeken of er behoefte bestaat aan verbetering,,en zoo noodig uitbreiding'van de b es t a a n d eg ele gen - beid tot het verkrijgen van voorschotten, hetzij met of zonder borgen en zoo ja, op welke wijze daarin het best kan worden voorzien, De derde sub-commissie, bestaande uit de heeren J. Douwes, A. A, van Hamersveld en J. P. van der Tak, zal nagaan hoe de ctadsbank-van-leen,ing beter aan de woeker bestrijding kan worden dienstbaar gemaakt. De vierde sub-commissie, bestaande'uit de dailies A. van den BlitzBonn en A. M. Koek,Mulder en den heer O, Betel, heeft tot taak na te gaan op welke wüze bii de bevolking het snaren kan worden bevorderd, ten einde ook langs dezen weg tot vermin dering van de levensbehoeften te geraken. Benoeming Secretaris-Generaal. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari 192*: aan mr. L, del Baere, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris generaal der Rijlesverzekeringbank, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diepten; Benoemd is tot secretaris-generaal der Rijksverzekeringsbank mr, J. C. Heyning te Hilversum, Naar het Corr.-Bur. meldt, zu'len de wel- dad'gheidspos[zegels voor het Kind, dit jaar verkrijgbaar zijn van 17 December tot 16 Januari d. a.v. Gelijk men weet, zijn deze zegels ver lengbaar in dr'e waarden, nl. van 2, van 7 -■ eh van 10 cent, welke zegels verkocht zul'en worden voor 4, 11 en 12ka cer.tr Dfmaal worden ze ook in ro'len ver krijgbaar gesteld, zoodat men ze ook op de postzegelmachine kan gebruiken, De j „Mak. Cour." schrijft; Donderdag, 1 October j.i,, ging te Bima liet gerucht, dat men een persoon had zien loopen met een menscbenhoofd, verpakt in een npandje. In den beginne meende men ie doen. te hebben met losse geruchten, doch den volgenden dag, werd in de boschjes nabij de kampong Koembe het lijk van een naar schattin)1 tienj-'rigen iontfen gevonden. Groot was de ontsteltenis, toen men be merkte, dat het hoofd aan het lijk ontbrak en dadelijk dacht men aan de den vorigen iag verspreide berichten over het zien van èen man, die een menschenhoofd bij zich had. Door het flinke optrefen van het disiricts- en het onderdistrictshoofd van het district Rasana E„ waaronder kampong Koembe -essorteert, werd binnen zes uur licht, in deze zaak gekregen en werden twee perso nen gearresteerd, die bekenden den moord gepleegd te hebben. De moordenaars gaven als reden voor hun laad op, dat zij het hoofd van hun slacht offer hadden willen verkoopen aan het ra diostation te Bima en het hoofd in de om geving van dat station hadden verborgen. Denzelfden dag werd inderdaad het hoofd 'n een bamboestruikje nabij het radiostation gevonden. Welke bedoeling de moordenaars hadden met het willen verkoopen van het hoofd aan het radiostation weet men nog niet; de moordenaars hebben hieromtrent nog geen uitleg gegeven. Maar heeft men soms hier te •naken met een geval van hét bijgeloof on der de Inlanders, dat men in andere stre ken van onzen archipel ook wel aantreft, bijv. bij bruggenbouw, dat voor de bruggen hoofden de hoofden van kinderen noodig zijn? Of dienden door het kinderhoofd de booze geesten van het radio bezworen te worden? Wie zal het zeggen? TEGEN DEN SCHRIK! De directeur van Onderwijs schreef aan den resident van Midden-Preanger; „Binnenkort wordt U door tusschenkoihst van de Landsdrukkerij toegezonden een 25- tal kaarten met Soendaneesche tekst, be trekking hebbende op de zonsverduistering, welke op 14 Januari 1926 zal plaats hebben, Beleefd noodig ia UHedG. uit, deze kaar ten onder de daarvoor in aanmerking ko mende Inlandsche ambtenaren in -Uw gewest te doen verspreiden. Soortgelijke kaarten zullen door tusscnen- komst van den inspecteur van het Inlandsch onderwijs worden gedistribueerd op de openbare en bijzondere Inlandsche 2de klasse-scholen, alsmede op de volksscholen. Verwacht wordt, dat op deze wijze zal worden voorkomen, dat dit verschijnsel zoo als nog dikwijls gebeurt bij de Inlandsche bevolking, onnoodige vrees verwekt." Z, D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zondag. 29 November 1.1. in de kapel van het Groot-Seminarie „Rijsenburg" tc Driebergen toegediend. De vier mindere Orden aan de volgende heeren Theologanten van voornoemd Semi narie: - J. J. A. Aalders; L, G. Eppmk; G. J, Jan sen; B. A. Knippers; W, H. Kohlmann; F. I. B, Kóopmans; J. B. Lohuis; W. P. A. ter Meulen; W. F. C, Mientjes; Th. J. M. van -'er Moolen; J. Tb. Oderkerk; G. A, Pierik; M. S. M. Reijers; Th. G, J. Spelthuis; J. A. Vernooij; Th, van Wee en M. J. Ydema. De H. Wijding van het Diaconaat aan de volgende eerw. heeren van het Groot-Semi narie: G. A. Blankenheijm; Th. V/, van Dijk; B. H. A, Eppink; J. A, Geerdinck; J. A. de Goeij; A. G. L, Golbach; A. W. Hoegen; W. H. Knuif; J. H, Krabbenborg; H. H. Kfuse; W. J. J. M. Paimans; J. B. Pothof; H. J. J. v. Schaick; J. Ch. J. Scheerder; A. J, Tu- 'ert' V/. H. L. Verhoeven; B, J. Wilmink en J. Th, G. Wilmink. In den ouderdom van 87 jaren is Dinsdag na voorzien te zijn van de H.H., Sacramen ten der Stervenden te Maastricht overleden de Zeereerw. Pater P. Steins Bisschop S.J. De thans overledene werd te Amsterdam geboren op 25 December 1837, Hij trad in de Sociëteit van Juzus op 5 October 1856 en werd priester gewijd den 19en Septem ber 1868. Nadat hij te Rome in de theolo gie had gestudeerd werd hij in 1871 benoemd .ot professor aan het Collegium Canisianum te Maastricht, waar ölj theologie en kerke lijk recht doceerde. In 1910 werd hem uit deze functie eervol ontslag verleend. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. heer T. H. A, van iderkel op diens verzoek om gezondheids redenen eervol ontslag verleend als pastoor le Herveld en heeft benoemd tot pastoor aldaar den weleerw. heer C. M, I. P, Hens en tot pastoor te Hasselt den weleerw. heer H. S, Brugman. Naar „de Msb." verneemt, zal binnenkort de orde der Karthuizers zich weer in ons land komen vestigen. Reeds werden terreinen aangekocht in den omtrek van Amersfoort. De nieuwe stichting gaat uit van het klooster te Valsainte in Zwitserland. De orde der Karthuizers is in 1084 gesticht door St. Bruno, die zich met zes gezellen vestigde op een eenzame plek in het ge bergte in de buurt van Grenoble. Uit deze nederzetting is de beroemde Grande Char treuse gegroeid, net moeder-klooster der orde, thans echter sedert net ;n werking treden der schctdingsweiten in Frankrijk, verlaten. De eerste nederzetting in ons land kreeg de-orde in de buurt van Geertruidenberg in het jaar!336. Krt daarna werd een twee de stichting begonnen, Monnikhuizen in de buurt i van Arnhem. Een derde Kartuizer klooster te Cadzand in Zeeuwsch Vlaan deren is nimmer tot bloei gekomen en heeft 'niet lang bestaan. Maar groote vermaard heid kreeg de nederzetting te Roermond, v/aar de beroemde mystieke schrijver Dionysius de Karthuizer geleefd heeft. Twaalf Karthuizerp van Roermond zijn in 1572 door de soldaten van Willem van Oranje, ter wille van 't Geloof, een ver- schrikkelijken marteldood gestorven. De Karthuizcr-kloosters in ons va4erland zijn in den hervormingstijd ten onder ge gaan, behalve de stichting te Roermond, die zich daarna nog heeft kunnen handha ven. In 1784 moest echter ook deze roem rijke nederzetting, onder regeeringsdwang, worden opgeheven, waardoor het laatste Karthuizer-klooster in ons vaderland ver dween. liet is voor de Hollacische Katholieken zeker een reden tot groote blndschap, dal thans de Karthuizers zich weei nier komen vestigen en op onzen valei landschcn grond hun streng contemplatief coenobielen leven komen hervatten. JURGENS' FABRIEKEN TE OSS. Naar „de Tijd" verneemt, wordt een sterke opleving in Jurgerss' margarine-indu strie te Oss merkbaar. Er wordt met dag en nachtploeg gewerkt. Er werd ook meer personeel aangenomen. In de Noord-Hollandsche veenderijen is tuschen de werkgevers en arbeidsorganisa ties in het veenbedrijf overeenstemming ver kregen, over de loonen in 1926. Met hand having van het uurloon van 45 ets. zullen de tarieven met 10 pCt. worden verlaagd. De rechtbank te Rotterdam heeft Dins dagmiddag uitspraak gedaan in de zaak te gen het communistisch raadslid G, v. Burink, die de vorige week heeft terecht gestaan, terzake van opruiing, in verband met z'n op treden bij de ontruiming van het woonschip „De Democraat". De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak den beklaagde vrij. Chamberlain aangericht. Redevoeringen werden aan deze lunch niet gehouden. Uit Midden-Servië, Bosnië en Kroatië komen berichten van sneeuwstormen, die verwoestingen en storing in het spoorweg verkeer veroorzaakten.» De omgeving van Bosnanska en Gradltsj- ka is 'overstroomd, doordat de Save bui ten haar oevers is getreden. In 40 dorpen wordt de aangerichte schade op ca. 15 Millioen dinar geschat. Men herinnert zich, dat het z. g, Sy- risch-Palestijnsche comité aan, De Jouvene! een lijst met eischen heeft overhandigd waarop o.a. voorkwam het opgeven val het mandaat over Syrië. Naar uit Kaïro wordt gemeld, heeft d« hooge commissaris thans hierop geantwoord en verklaard, dat de voorstellen onaanneme- delegeerden'a'an 'een particuliere lunch, ter lijk waren c-n de zaak des vredes slecht: van laatstgenoemden door Austen 'ronc en benadeelen. Gisterenavond had op het Foreign Office een bespreking plaats tussehen Chamber- lain, Briand. Luther en Van der Velde. Bri and verklaarde daarna, dat alle aan de or de gestelde vraagstukken, ook dat van de ontruiming van het Duitsche gebied, in den •'eest van Locarno waren besproken. Bri- -nd gaf ook uiting aan zijn optimisme be treffende ontwapening. Op het Buckingham paleis had ter eere van de onderteekenaars van het verdrag van Locarno .een tea plaats. Elk der onder teekenaars werd door Chamberlain aan den koning voorgesteld. Baldwin, Churhill en andere ministers ver- eenigden zich met de buitenlandsche ge- 20 Haar heldere blauwe oogen hebben zich gevestigd op de groote zwarte van Frans en die staan vol van tranen. „Frans, je hebt tranen in je oogen." „Ik lijd er zoo onder." Onnadenkend beeft hij dat woord gezegd, maar nauwelijks heeft hij dat uitgesproken, of een wereld van herinneringen rijst voor hem op. Na dat woord, aldus uitgesproken, heel langen tijd geleden, op den dag, dat zij elkaar voor het eerst ontmoetten is hun vriendschap ontslaan. Zij leden toen. En thans lijden zij nog. Zij !ijdi> alle twee, want terwijl groote tranen over Frans' wangen vloeien, teekent op Ma rie's gelaat een uitdrukking van onzegbare droefheid. Waarom lijdt zij? Waarom? Weet zij het zelf? O ja! Vele avonden heeft zij, geknield voor haar bed, weenend aan baar gestorven moeder de geheimen van haar hart toever trouwd. x Zij hebben geleden als kinderen. Zij lijden ij 't klimmen hunner jaren. Zullen zij altijd moeien lijden? Lijden! O. het valt altijd hard, maar op zestien- of aeht'.ienjarigen leeftijd als de ziel zich gewoonlijk opent tot blijde hoop en alle levensvreugde, is lijden wreed. Wat is zij zwaar, die atmosfeer van droefheid, die hun jonge hoofden neerbuigt! Marie wil die atmosfeer afschudden. Zij be grijpt de noodzakelijkheid om het stilzwij gen te verbreken; zij ondervraagt haar vriend over de omstandigheden van zijn proces-verbaal, over den dood van Tremblet, zij beklaagt hem. En ga je nu vertrekken? Het land uit?" „Ja. Ik kon niet langer blijven, zonder ouders, geheel alleen.'" Zu huivert bij dat woord, zij wil hem te genspreken maar zij herinnert zich, dat zij zelf hem verzocht heeft, haar niet meer toe te spreken, om Dollet. Zij houdt de woor den in, die op de lippen lagen, en zegt: „Geheel alleen? Maar ben ik dan ook niet alleen?" „Jij hebt je oom, je neef!" „01 die!" Niets meer dan die uitroep. Daarna weer stilte. „Ik heb niemand anders dan jou," zucht ze, „hoewel we sinds langen tijd gescheiden waren. En het spijt me zoo, dat je heen gaat." Frans antwoord .niet, hij is bang zijn ge heim te verraden, hij voelt zich benauwd. Eindelijk neemt hij een kloek besluii; „Kom Maric. je hebt me dikwijls gezegd verstandig te wezen, We moeien scheiden.'' Zijn toon is krachtig, ongewoon krachtig, want zij staat er versteld van. Een antwoord ontglipt hem, waarover hij onmiddellijk als het er uit is, spijt gevoelt." „Omdat je 18 jaar bent en ik bang ben je in opspraak te brengen. Misschien zien ons anderen waarvan mogelijk iemand je later zou wenschen te trouwen." Zij is rood geworden, haar blauwe oogen hebben een flikkering van verontwaardiging en zoo is ze schooner dan ooit te voren. En in gedachten verzonken herhaalt zij onwille keurig maar steeds: „Trouwen! Trouwen!" Dan wordt zij weer rustig. Als zij bij de brug van de Bionne zijn ge komen, die met twee groote steenbogen de rivier overspant, toont zij hem den weg, die aan de linkerhand de bosschen en de velden indringt den weg, waarop zij hem eens ge sproken heeft over God. „Neen. Laten we nog niet scheiden. Laten we terug gaan. Je zult heengaan, als wij het voetpad hebben bereikt, dat naar ons huis leidt. Marie Picot had een besluit genomen. Zij begon te spreken op eenvoudigen toon, maar daaritn trilde al de ontroering en al de ernst, die zij in haar woorden leggen wilde. ,Ik wil je geen verwijten doen, Frans, over wat je daar zoo pas gezegd hebt en toch heb je me veel verdriet daardoor aan gedaan. Ik ben 18 jaar; ik ben geen kind meer, daar heb ia gelijk in, maar daarom juist begrijp ik heel goed, wat ik doe. Ik ben niet bang, voor wat men zal zeggen j over mijn gedrag. Ik heb mijn geweten, en ik stoor mij niets aan de lasterlijke praat jes. Overigens, onthoud dat wel, ik Zal niet .trouwen." Hij voelde een trilling van egoïstische blijdschap, hij opende den mond om te spre ken, maar Marie liet hem den tijd niet. „Laat mij doorgaan Ik heb geen moeder; als zij er geweest was, had ik haar om raad gevraagd in deze ernstige kwestie en ik had haar raadgevingen gevold. Maar ik heb als eenigen bloedverwant Dollet, die mij geen vertrouwen, geen eerbied heeft kunnen .in boezemen. Ik ben alleen, en vrij om over mij zelf te beschikken. Weinul Ik zal niet trouwen!" Haar stem beefde. Zij gaf zich moeite erf ging voort: „Ik zal niet trouwen, omdat ik mijn echt genoot; wil liefhebben en omdat ik mijn hart reeds héb weggegeven.'1 Hij luisterde naar haar, niet wetend wat te denken, door elk woord getroffen als door een bliksemstraal. „Omdat ik mijn hart reeds heb weggege ven en omdat ik het niet meer terug wil nemen. Frans, begrijp je me?" Hij begreep niets; zijn verstand scheen stil te staan, „Frans! Frans! Ik zal niet getrouwd zijn. als je terug komt uit 't leger. Ik za) daarop w="hten. Zij herhaalde het twee keer. Toen kwam een plotselinge openbaring. Het onvoorziene geluk overstroomde hem. Hij strekte zijn armen naar voren: „Marie!" Daarna week hij terug, doodsbleek van de schrikkelijke overwinning, die hij op zichzelf behaald had. Verwonderd zag zij hem aan: „Frans!" Met een koude stem, die uit het graf scheen'te komen, ging hij voort: „Tiet is onmogelijk. We moeten scheiden, Marie. Ik heb niet begrepen, wat je zeide. Tot ziens.'' Verstijfd van schrik stond zij midden op den weg, >f „Ach God! Je bemint me niet.' Zoo'n wanhoop lag er in die klacht, dat hij zich omkeerde, zijn gelaat was besproeid met tranen. „Marie! O Marie! Je hebt niet nage dacht wat je wilt. Je bent rijk. Denk eens na, wat ik bezit en...." Hij aarzelde een oogenblik: „Wat ik ben!" Zij was rustig geworden: „Ik ben alleen, ik heb jou alleen, ver laat m<-, niet. O, wees niet wreed. Maak me niet wanhopig." Hij voelde de klacht niet meer om weer stand te bieden. Zij vroeg hem, smcekend met haar oogen, haar handen, haar ge- heele houdim*» „Bemin je me?." En heel zacht antwoordde hij: „Ja." De avond viel. Vlak bij stond de boom waarop het roodborstje gezongen had. Onder het kreupelhout piepten de vo gels en zochten een onderkomen voor den nacht. „Laten we verder gaan," zeide Marie, „Als het niet zoo laat was, zouden we naar de pastorie gaan en aan pastoor Cal- lot vragi-n, om ons te zegenen. Maa,r van den hoogen hemel ziet mijn moeder ons en zegent cns." Zij glimlachte, hem aanziend, innig geluk kig. En ook hij glimlachte; al zijn zorgen waren verdwenen Nog eengen tijd spraken zij, zoo lang zaam Voortgaande, naast elkander, onschul dig cn blijde onder den schoonen blauwen hemel. Helaas! Weldra kwamen zij aan het kleine, nauwe voetpaadje, wat tussehen twee uitgestrekte weiden naar Dollets wo ning liep. Het oogenblik van scheiding wa9 gekomen. „Tot over vier jaar." Met deze woorden namen zij afscheid, beide diep bedroefd en tegelijk innig ge lukkig. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6