IN EN OM HAARLEM t&rocheê i Smaakt ailemeen Verkeersongevallen. h Donderdag 3 December 1925++ 50ste Jaargang No. 16115 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Uit den Gemeenteraad. Agenda 4 December De brandkastdiefstal der American Petroleum Company. DE VERDACHTEN VOOR DE RECHTBANK. J. j. WEBER ZOON Konhiestraat 10 Haarlem OPTICIENS - FABRIKANTEN St. Nicolaas bezoekt Haarlem. Gisteren maakte St. Nicolaas per auto een tocht door de met sneeuw bedekte Haarlemsche straten, geestdriftig begroet door de talrijke jeugd. Dierenmishandeling. Telegraphisch Weerbericht BEVERWIJK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertenties 35 ceat» J5Jt refeï,' Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksti als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel, op de ie pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver» tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne 'egen ongevallen 's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 9fSjjft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfj bij een ongeval mei f O Q ver^e® '*,n f125." duinhof wijsvinger: 'f 30." been of arm: f40» andere vinger, rallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I dUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 «JU. doodelijken «flooo: I een voet of een oog.** du.m ot wi[«vinger We hebben ons voor eenigen dagen tusschen Jacobijnestraat en Groote Markt laten insneeuwen. 't Is begrootingstijd! Woensdag en Donderdag van half 2 tot bij middernacht met een uurtje om te eten, wonen we deels in de oude Raadszaal, deels op het Prinsenhof, De Staten van Noord- Holland zitten n.m. den Raad der gemeente leelijk in den weg. De volgende week zetten wij de begrootingsdebatten weer twee dagen voort en zoo verder, totdat het einde in zicht is. In Amsterdam is men nu aan zijn vijftiende begrootingsdag. Het kan bij ons in Haarlem dus nog heel wat vriezen en dooien, alvorens wij geen troost meer vinden in de gedachte, dat het dicht in de buurt, in de hoofdstad, toch nog heel wat erger is dan hier! De Raad behandelde eerst de Gemeente- rekening 1924 en de suppletoire begrooting 1925 alvorens tot de nieuwe begrooting over te gaan. Daarmede was anderhalf uur ge moeid. Vroeger werden dergelijke rekenin gen en sppletoire begrootingen meestal zon der meer voor kennisgeving aangenomen. Sinds de heer Joosten zijn onmiskenbaar scherpzinnige geest aan de bestudeering dezer cijfers wijdt en de Raad in den heer Roodenburg een accountant is rijk gewor den, heeft de Wethouder van financiën het niet zoo gemakkelijk meer. Er zijn zware discussies gevoerd over een stille reserve, die plotseling ontdekt heet te zijn in het Waterbedrijf en men spreekt daarbij over bet vinden van een paar ton gouds, alsof men in Californië was. Misschien bekruipt menig zakenman wel de lust om ook eens te gaan snuffelen in oude rekeningen. Wie weet, wat er nog voor den dag komt! Het onbevredigende in den onderzoekingstocht bij de gemeenterekeningen is echter, dat, wanneer je een ton gouds ontdekt hebt, je alleen maar kunt gaan vechten over de vraag of al dat geld nu in dit of in dat boek moet worden bijgeschreven. Wanneer een der Raadsleden nu eens een paar ton vond, welke in de gemeentekas konden worden gestort, de belangstelling zou waarschijnlijk grooter zijn. En wellicht kreeg de ontdek ker wel het recht om zijn naamplaatje op den hoek van een nieuwe straat aan te brengen. Wij willen maar zeggen, dat heel de discus sies over rekening en suppletoire begrooting ten slotte niet veel meer waren dan verschil len van inzicht over boekhoudkundige kwesties: het leek meer op een accountants dag dan een gemeenteraad. Zoodat wé er onze lezers maar niet mee zullen vermoeien. De heer Peper bracht critiek uit op de installatie van de kamer van den Wethou der van Openbare Werken. Onze commu nist deelde mee, dat de inrichting van die kamer plm. 3500 heeft gekost; zelfs de aschbakjes moesten van Peddemos komen, zei de heer Peper. De heer Reinalda deed er wijselijk het zwijgen tofe en liet het aan den voorzitter over om verzachtende omstandigheden te pleiten. Een beetje luxueus lijkt ons deze installatie toch ook well De begrootingsdiscussies werden ingeluid met twee verzoeken van den burgemeester: om 1ste bij de algemeene beschouwingen alleen te spreker^ over het algemeen en het financieel beleid van B. en W.; en 2de dat alleen zij zouden repliceeren, die in eersten termijn gesproken hadden. Tegen dit laatste kwam 6en storm van verzet, waarop de voorzitter dadelijk retireerde. Verder bleek, dat de nestor van den Raad, de heer v. d. Kamp een verzoek had rondgestuurd onder zijn mededeelen, dat van alle fracties slechts één lid zou spreken. Een verstandig advies, waaraan men wel de hand aan zal houden. Namens de R. K. raadsfractie opende de heer van Liemt de discussies met het uit spreken van teleurstelling over het weinige perspectief in deze begrooting. Van alle ver wachtingen: afschaffing van zakelijke be drijfsbelasting, verlaging van gasprijzen, haven- en bruggegelden enz. is niets geko men. Wanneer we nu nog maar konden den ken: door deze zuinigheid bereiken wij ten minste afschaffing van de evenredige hef- fiög dan kon men zich nog troosten. Maar het vooruitzicht, dat de eigen plaatselijke belasting slechts met een half percent kan worden verlaagd, is een schrale troost! In denzelfden toon klaagden ook de andere sprekers: de beer Loosjes, dat alles maar bij het oude bleef en B, en W. zich eenvoudig van al hun beloften niets aantrokken: nog altijd wordt de begrooting in December in plaats van in November behandeld; van her ziening der salarissen van niemy aan te stel len ambtenaren heeft de Raad nog niets ge hoord. Dé Schoonheidscommissie zweeft nog altijd in de lucht. En de heer Gerritsz klaagde evenzeer en- nog sterker namens de soc. dem. fractie over de werkloosheid van B. en W. met uitzondering natuurlijk van zijn partijgenoot Wethouder Reinalda, de «enige, die in het collége nog wat uitricht! B. en W. hadden dus de wind tegen. Wanneer de heeren echter van de algemeene op de detailcritiek komen, gaan zij uit el kaar. Zoo waarschuwt de heer van Liemt tegen gemeentelijk^ bemoeiing op particu lier terrein. En hij ziet reeds die gemeente lijke bemoeiing in het feit, dat gedacht wordt aan reclame maken voor de gasfabriek; dat voert maar tót gemeentewinkels en derge lijke uitwassen als in Amsterdam. Straks misschien ook (waarlijk geen vergeefsche waarschuwing!) tot gemeentelijke autobus sen, wat de gemeente Arnhem over 1925 125,000 heeft gekost, terwijl voor 1926 een tekort van 180.000 wordt geraamd. Zoo ook waarschuwde de heer van Liemt en de heeren Miezerus en Boes tegen voornemens om een nieuwe 2de H. B. S. te bouwen, ter wijl zonder een nieuw gebouw'in de be hoefte aan ruimte voor het middelbaar on derwijs kan worden voorzien. Een kwestie van vier ton! Maar de heer-Gerritsz rede neert precies andersom. De gemeente kan niet genoeg doen. Zoo moet. zij b.v. het debiet van het gasbedrijf trachten uit te breiden. En dat moet gevonden w<Jrden in tariefverlaging, liefst in een tarief, analoog aan dat der electriciteit, met een vastrecht, een huishoudtarieL De gasfabriek moet concurreeren tegen petroleum en kolen. In dit verband deed de heer Gerritsz het denk beeld aan de hand om meer concentratie in de gaslevering tot stand te brengen, b.v. door afneming -:van gas van de Hoog ovens, vanwaaruit op den duur, heel Kenne merland moet worden voorzien, 's Avonds is Wethouder Slingenberg daarop uitvoerig ingegaan. Uitzetting van het debiet der gas fabriek mede door prijsverlaging zijn denk beelden, die ook de Wethouder al lang koestert, en niemand zal ze wel bestrijden. Het gas kan als verwarmingsmiddel nog een groot afzetgebied krijgen, maar daarvoor moet het tarief een Keel stuk naar omlaag. Nu zijn er twee plannen in overweging welke samen verband houden. Bij de direc tie der gasfabriek werkt men momenteel aan een tarief, overeenkomend met het vastrecht van de electriciteitsfabriek. De zaak is echter lang niet zoo eenvoudig als bij elcctrischen stroom en daarom zal het nog wel een paar maanden duren, eer dit tarief kan worden gepubliceerd. Verder zijn B. en, W. in onderhandeling met de Hoog ovens. Deze hebben een contract voor gas levering met de gemeente Velsen Maar dat is niets voor Haarlem. In dat contract staat ovens niet verplicht zijn het overeengeko men kwantum te leveren. Haarlem moet zekerheid hebben. Deze kan vermoedelijk verkregen worden, omdat het in de bedoe ling van B. en W. ligt dé eigen gasfabriek te houden. Dat voorkomt 'veelmoeilijkheden. In de meerdere behoefte bij uitzetting van het debiet zouden dan de Hoogovens kunnen voorzien. Onderzocht moet \ntusschen wor den of het transport van Velsen naar Haar lem nog een voldoend laag tarief mogelijk maakt om tegen petroleum en kolen te con curreeren. Voor één ding willen wij intus- schen waarschuwen. Uitzetting van het gas- debiet veronderstelt, gebruik van gasver- warming op groote schaal en daarvoor is niet enkel een laag tarief voldoende. Men moet ook rekening houden met de dure in stallaties. En deze aanschaffingskosten zijn het, die velentegenhouden hun haarden en kachels weg te doen. Nu wij het toch" over Wethouder Slin genberg hebben, doen wij goed, ook het overige van zijn rede te bespreken. Wij ont moeten de verdere critiek uit den Raad dan van zelf op onzen weg. Het was een knappe rede, die de Wethou der van tien uur tot kwart na elf in den avond hield. Vooral zijn verdediging tegen over de sociaal-democratische klacht, dat heel het college van B. en W. op zijn lauwe ren rustte met uitzondering van Wethouder Reinalda. In dezen geest hadden zich de heeren Gerritsz en Joosten geuit. De heer Boes had zich daartegen al met eén sympa thiek woord verzet door te wijzen niet zoo zeer op het werk van zijn partijgenoot, mr. Slingenberg, als wel op dat van den anti revolutionairen Wethouder mr. Bruch, die vaak ook nog aan zijn eigen voorliefde voor het bijzonder onderwijs het zwijgen opiegt om het openbare met al zijn krachten te dienen. Mr. Slingenberg op zijn beurt trók wat harder van leer. Natuurlijk schertste hij is het maar toeval, dat de heer Rei nalda sociaal-democraat is en partijgenoot van den heer Gerritsz. Ware het anders, de heer Gerritsz zou zijn lof en blaam even billijk hebben vedeeld. Maar het fabeltje, dat de sociaal-democratische Wethouder nu eerst eens recht voor de volkshuisvesting is gaan zorgen, dat wil ik toch eens en voor goed de wereld uit helpen, zei mr. Slingen berg en hij gaf daartoe het volgende over zicht. Van 1919 tot 1 December 1925 zijn de vol gende woningen in Haarlem tot stand ge komen: Vereenigings particuliere bouw bouw 1919 106 35 1920 345 87 1921 445 61 1922 745 99 1923 171 112 1924 126 222 1825 320 120 Wanneer men nu bedenkt, dat mr. Ten slotte nog een woord over de belas- tingpolitiek en de bezuiniging Van verschil lende kanten was de klacht geiAt, dat de verlaging van het evenredig Heffingspercen tage zoo langzaam gaat; nu is er nog maar 73 procent verlaging in uitzicht gesteld! Zoo doende komen wij nooit aan het cijfer 0. Wat de Wethouder daartegenover opmerkte was niet erg bemoedigend. Ik heb nooit ge zegd, dat ik in drie jaren het percentage van 3 op 0 zou brengen. Zelfs moet ik waar schuwen tegen de verwachting, dat er voor .1926 een verlaging van pet. komt. Dat staat nog lang niet vast! En nu zegt men wel: dan moet er maar meer bezuinigd worden, maar niemand weet een weg. Voor bezuini ging is ingetogenheid noodig; men moet n.m. het een en ander van zijn eigen lieve wen- schen los laten. Maar daarvoor is niemand te vinden. Eén positieve raad is er gegeven door de heeren Wolzak en Miezerus: bezui- ning op de pensioenen van de nieuw aan te stellen ambtenaren en gemeentewerklieden. Maar de laatste twee jaren zijn er wel een aantal ambtenaren en werklieden ontslagen, echter zoo goed als geen aangesteld. Hoe kan men dan op loonen en pensioenen be zuinigen! Vermakelijk was nog de schildering, wel ke de wethouder gaf van den anti-climax in de houding der S. D. A. P. tegenover het nemen van winsten uit de bedrijven en het verzet tegen het evenredig heffings percentage. Van al dat verzet is zoo goed als niets overgebleven. Ondanks' "de knappe rede van den wet houder wil ons toch een onbehaaglijk ge voel niet verlaten. Wat de sprekers, mis schien onvolledig, misschien onbillijk heb ben weergegeven, wijst toch op 'n stemming van onvoldaanheid, welke haar oorzaak vindt in hooge en vele belastingen bij on mogelijkheid om zelfs het noodzakelijke voor de gemeente te doen. Natuurlijk weet iedereen, dat de schaduw der grensuitbrei- ding het doorbreken van het licht tegen houdt. Maar zal de annexatie werkelijk licht, dat wil zeggen verlichting bréngen? Hebben B. en W. zich al volkomen reken schap gegeven van den financieelen en eco- nomischen toestand van Haarlem, wanneer het straks Groot-Haarlem is? Of gaan wij een sprong in het duister doen? Het heeft ons verwonderd, dat niemand deze vraag bij de algemeene beschouwingen heeft gesteld. genberg Wethouder van de Volkshuisvesting was van 1919 tot en met 1922 en de heer Reinalda van 1923 tot heden, dan zijn deze cijfers inderdaad te sprekend om te zeggen: met den sociaal-democratischen Wethouder is er eindelijk eens wat werkkracht in het college van B. en W. gekomen) Sociëteit „St. Bavo." Polyhymnia 8 uur Rederijkers 8 uur Begrafenis- vereeniging 8 uur Bestuur Bouwvak- bond 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atelier Meesterlottelaan 10. Tentoonstel ling van Batikwerk van Georges Gussen- hoven en van beeldhouwerk van verschil lende beeldhouwers 104 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sim Prao- cisens Lieldewerk Zoetestraat II - Elke» flondTdagvan 8 -9H uur R.K Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo Smedestraat 23, Telefoon 100*49 Alle werkdagen van 9 half 9 Uur Zaterdags alleen van 92 en van 2—6)4 en s avonds van hall 8 half 9 uur R K. Arbeidsbeurs voor Vronwen - Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v m. 1012 uur. des middags van 2 A uur. e» s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbenrs voor R. K Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en sanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI weg 309 Overveen Idr C Bosch) R K Leeszaal en oitleenbibliothceh lansstraat 49 Eiken dag geopend van halve des Maandagsochtenos en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging. Bloembofstr 1, Zon dag; en Woensdags van 8 10 uur n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsbnrean Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 Jut op Maandag-. Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 2-3 uur Donderdag van 12 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord» - St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te/ richten tot Mevr Cocbergh. Ged Oude Gracht 74. hes Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkwe^ Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. „VEILIGHEID VOOROP." De Raad van Arbeid schrijft ons: Naar aanleiding van eenige ongevallen veroorzaakt door electrische stroom, waar onder twee van recenten datum te Hilver sum, vestigt men er onze aandacht op, dat in het beg n van 1926 hier ter stede een krachtige propaganda zal worden begonnen voor veiligheidsmaatregelen, niet alleen in fabrieken en werkplaatsen, doch ook op ander terrein in acht te nemen. Reeds heeft men zich de medewerking verzekerd van den directeur van het Veiligheids- museum te Amsterdam. Deze zoo buiten gewoon nuttige stichting, die nog lang niet genoeg bekend is bij het publiek, verspreidt, zooals men weet, thans reeds z.g. veilig- hcidsplaten (hier ter stede verkrijgbaar ten kantore van den Raad van Arbeid), waar door op meestal sterk sprekende wijze het nut en de doelmatigheid wordt aangetoond van allerlei beveiligingen. Onbekendheid met en vooroordeel tegen de toch meestal zoo gemakkelijk toe te passen middelen ter voorkoming van ongevallen, tracht men op werd na overleg met een deskundig be stuurslid buiten gebruik gesteld. Van een steenkolenhandelaar te Haarlem, werd een kreupel paard, na overleg, door den eigenaar bij een dierenarts in behande ling gegeven. Te Bennebroek werd een paard zoo ern stig kreupel aangetroffen, dat het op last van den Inspecteur werd uitgespannen en naar stal geleid. Naar aanleiding van een ingekomen klacht werd de conditie van de paarden van den aannemer van de Gemeentereiniging te Bloemendaal onderzocht. Inderdaad bleek een der dieren ongeschikt om te werken. Het was trouwens door den eigenaar reeds ivoor de slachtbank bestemd. Het is natuur lijk van.het hoogste belang dat Gemeente diensten geen paarden gebruiken of door anderen doen of laten gebruiken die kreu pel of totaal versleten zijn. Het helaas nog te veel verspreide „Misbruik" dat van der gelijke dieren gemaakt wordt, zou daardoor een soort van officieele sanctie krijgen. Eveneens naar aanleiding van een klacht werd eenige malen toezicht gehouden bij het steenen rijden aan de Kleverlaan. Mis handeling werd evenwel niet geconstateerd. Nog werd nagegaan een aangegeven gevrl van het gebruiken van een kreupelen hit door een groenteboer. Het bleek gelukkig dat. de man reeds eigener beweging het dier in behandeling had gegeven. In de Asphyxiatie-Inrichting der Vereeni ging werden in de maand October 125 die ren pijnloos gedood. Hiervan werden er 49 eerst 5 dagen als zwerver voor rekening der Vereeniging verzorgd. De sneeuw, die thans het landschap siert, en de straten in modderpoelen veranderen, wier mogeliikheid om voedsel te vinden zeer wordt beperkt. Bij het bestuurslid on zer Vereeniging, Mevrouw G. D. Pasteur Zuijderhoff, Baan 39, Tfel. 10945, zijn a 20 ets. per stuk verkrijgbaar vetblokken. een voor de vogels goede voeding, voor velen hunner zelfs een versnapering. Men hangt de blokken bij voorkeur in de boomen. Op telefonische of schriftelijke aanvrage wor den de blokken desgewenscht thuis bezorgd tegen overgave van het verschuldigde be drag. die wijze te bekampen niet alleen, doch ook hoopt men daardoor meer algemeen de belangstelling voor beveiliging te wekken. Tot in de kleinste werkpaatsen worden thans mach nes gebruikt, die alleen dan geen js gen zaajj van groote zorg. voor de vogels of weinig gevaar opleveren, wanneer de noódige voorzorgsmaatregelen in acht wor den genomen. De algemeen heerschende drang echter om in korten tijd zooveel te produceeren, heeft dikwijls ten gevolge, dat aan die voorzorgen niet wordt ge dacht. Daargelaten andere oorzaken, als onkunde, onverschiligheid, onvoorzichtig heid, is het ook vooral die gejaagdheid, die het gevaar voor het moderne snelverkeer op den publieken weg zoo schrikwekkend doet toenemen, dat er geen dag voorbij gaat of auto, motor en fiets maken slacht offers. Tot zelfs in de rustige omgeving van den intiemen huiselijken kring, moet men voortdurend op zijn hoede zijn tegen ge varen 'van gas en electriciteit. Dat „VEILIGHEID VOOROP" een eisch is, die steeds dringender door het algemeen be'ang wordt gesteld, behoeft geen nader betoog. Wij twijfelen dan ook niet, of zoowel m werkgevers- als in werknemers-kringen, zal men volle medewerking verleenen, wan neer, zooals hierboven werd vermeld, de propaganda voor beveiliging binnenkort met meer kracht zal worden gevoerd. Aanrijding in de Groote Houtstraat. In de Groote Houtstraat nabij het Ver- wuift werd Dinsdagmorgen te ongeveer 11 uur de 74-jarige A. v. D., wonende Kinder huissingel, aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, die hem achterop reed. v. D. kwam te vallen en werd door een burger - in het perceel Groote Houtstraat hoek Gedempte Oude Gracht binnenge bracht, waar een lid van E. H. B. O. de eerste hulp verleende. Vandaar werd v. D. per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Hij klaagde over pijn in de zijde. Aanrijding op den Wagenweg. Op den Wagenweg werd Dinsdagmiddag te kwart over 3 een aanrijding plaats tus schen een' vrachtauto en een luxe auto. De aanrijding ontstond, doordat de luxe auto moest uitwijken voor eenige karren van den Gemeentelijken Reinigingsdienst, juist toen een vrachtauto passeerde, tengevolge waar van' de vooras Van de luxe auto werd ont zet, benevens het sturrad van de vracht auto. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen v/orden opgestoken om 4.16. TEGEN IEDER DER BEKLAAGDEN WORDT 2 JAAR GEVANGENISTRAF GEËISCHT MET AFTREK. BEKLAAGDEN VRIJGESPROKEN EN ONMIDDELLIJK IN VRIJHEID GESTELD. Zooals altijd, wanneer de Haarlemsche Rechtbank een geruchtmakende zaak te be handelen heeft, was de belangstelling van de zijde van het 'publiek bij de open'bare te rechtzitting hedenmorgen zeer groot, zoo groot zelfs, d^ kort na de openstelling der publieke tribune geen enkel plaatsje onbezet was, want reeds lang had een groote rij voor het gerechtsgebouw ge.wacht. De Rechtbank had te berechten de zaak van den brandkastdiefstal op het terrein der Americ. Petrol. Company op het Phoe- nixterrein alhier. Men zal zich waarschijnlijk herinneren ,hoe de zaak zich toedroeg. Uit het kantoor der A, P. C. was des nachts de brandkast verdwenen benevens paard en wagen, waarop de kost was ver voerd. Paard en wagen werden later in de Barne- steeg teruggevonden, terwijl het onderzoek uitwees, dat de brandkast verborgen was in een schuur aan den Ouden Weg, toebe- hooreride aan den landbouwer A. S, wonende te Haarlem. Aanrijding in de Kruisstraat. Te ongeveer half 4 kwam Dinsdagmiddag van de richting Kruisbrug door de Kruis straat een vrachtauto, toen een luxe auto uit de Nassausraat kwam aangereden. De chauffeur van de vrachtauto stopte, zooals de regelen van het verkeer dit vor derden, doch door de gladheid van den weg gleed de wagen door, waardoor een aanrijding volgde. De vrachtauto werd zoodanig beschadigd, dat deze naar een garage gesleept moest worden. Aan het rapport van den Inspecteur der Vereeniging tegen het mishandelen van die ren voor Haarlem en Omstreken, ontleenen wij het volgende: Eenige malen moest worden opgetreden in gevallen, waar foutieve aanspanning den dieren hinder of pijn veroorzaakte. Proces verbaal opgemaakt tegen een groentekoop man, wegens het, ondanks reeds vroeger gegeven waarschuwing, gebruiken van eene zichtbaar drachtige hond. Het paard van een bleeker te Heemstede, dat al meermalen kreupel aangetroffen was. Deze landbouwer werd destijds eveneens in arrest gesteld, als verdacht van mede plichtig te zijn, maar eenige weken later op vrije voeten gesteld. De politie legde zich in hinderlaag bij de schuur en toen zekere J. K. en C. A. K. na derden kon zij Jv K. arresteeren, C. A, K. ontkwam echter en werd eenige dagen la ter teAntwerpen aangehouden en naar Haarlem overgebracht. In de dagvaarding der twee beklaagden wordt alleen gespróken van diefstal der brandkast en niet het weghalen uit de schuur daar de politie reeds tot arrestatie overging, voor zij de schuur binnengingen. In deze zaak waren thans 11 getuigen ge dagvaard. Als verdediger trad op Mr. W. de Rijke. De rechtbank bestond uit de volgende heeren: Mr. R. de Marees van Swinderen, president; mr. Josselin de Jongh en Mr. Baas, rechters; mr. v. Everdingen, Officier van Justitie, benevens de griffier. In de gereserveerde tribune hadden ver schillende personen plaats genomen. Als de beklaagden zijn binnengeleid vol gen de gewone vragen omtrent naam, leef tijd, woonplaats enz. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Verricht naar waarnemingen in den morgen van 3 December 1925. Hoogste Barometerstand 771.0 m. M. t« Blacksod. Laagste Barometerstand 748.6.6 m. M. te Janmayen. Verwachting van den avond van 3 Dec. tot den avond vim 4 Dec. Zwakke tot matigen wind uit Noorde lijke richtingen: licht- tot halfbewolkt, weinig of geen sneeuw, matige tot strenge vorst des nachts; overdag temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Dan wordt de dagvaarding voorgelezen, waarin diefstal van de brandkast door mid del van Op de desbetreffende vraag antwoorden beide beklaagden pertinent ontkennend. J. K. bekent wel in den nacht van Za terdag op Zondag met C. A. K. op het ter rein langs den Ouden weg te zijn geweest Hij was er heen gegaan per rijwiel. Ook dfc tweede beklaagde bekende dit, evenwel ontkennen beiden in het schuurtje te zijn geweest. C. A. K. vertelde daar te zijn gekomen op zijn weg naar Halfweg om daar te vis- schen. Op den Heerensingel had hij den volgenden dag wel de wagen der A. P. C. gezien. Toen hij op den Ouden Weg was, had hij een persoon gezien, die per rijwiel pas- i seerde en naar het schuurtje ging, wat hij verdacht vond. Even later zag hij weer iemand komen, hij ging terzijde van den weg liggen en zag J. K. passecren. Hij volde hem. J. K. stapte af. daar zijn rijwiellantaarn uitging. C. A. K. kwam bij hem en vroeg waar hij heen- ging. Ik moet hier een kast openmaken, ver klaarde J. K. Toen zij daar stonden te praten, hoorden zij geruchten van stemmen en hij hoorde kogels fluiten en ging er vandoor. Beklaagde J. K. verklaart niet in gezel schap van C. A. K. te zijn geweest. Ook ontkent hij een brandkast te hebben gesto len. De officier van Justitie merkt op, dat de verklaringen van C. A. K, nu heel omstan dig zijn, terwijl hij voor den rechtercom missaris niets bekende. (Wordt vervolgd.) St. Nicolaas in bet St. Jozefgesticht. - Gistermiddag heeft de Sint audiëntie ver leend in de school van het St. Jozefge sticht aan de Peperstraat. En het was een „audiëntie" waaraan de meest aangename herinneringen zullen blijven bestaan. St. Nicolaas bczoct allereerst de ver schillende klassen, waarna hij, des middags, ontvangen werd in het voor dit doe! keurig ingerichte lokaal, waar de kleintes van de bewaarschool en de ouden van dagen, die in het gesticht wonen, zich hadden opge steld. De Sint aanhoorde hier het gezang dei kinderen, en besteeg toen den troon, welke voor hem was opgericht, crm vandaar het défilé der kleuters te zien voorbijtrekken Het bood een alleraardigsten aanblik, dat voorbijr trekken der bewaarschool-kinderen voor den Sint, voor wien ze zooveel ont zag hebben. Met een groote speculaaspop en een mooi cadeautje, won de Sint Nico laas de vriendschap der kleintjes in één oogenblik. En hi) moet zeer getroffen zijn geweest, toen twee kindertjes een vers, voor hem op zegden, waarbij alle kinderen zich afwis selend met gezang aansloten. De oudjes werden niet vergeten. Voor de vrouwtjes eenige versnaperingen, in den vorm vein speculaas .en borstplaat en voor de mannen een echt Hollandsche verassing: een pijp met een zak tabak: Met het oog op de gevolgen van deze verassing gaven we de zusters in overweging, er een schoor steen bij te laten maken! Doch in ernst: het was een luisterrijke dag in „St. Jozef". En op deze plaats mag zeker wel een woord van dank gericht wor. den aan de velen, die door hun giften d« mogelijkheid geopend hebben voor het or- ganiseeren van dit aardig St. Nicolaasfeest, dat zoo uitstekend geslaagd is. Hieruuit volgt vanzelf een woord van hulde aan de dames, mevr. Verbunt, mej. Zoontjes, mej. V. d. Berg, mej. Ettema en ine. v. Baar, die zich met de organisatie van het feest hadden belast en die thans met voldoening op hun werk mogen terugzien. En ten slote de goede zusters. Zij had den een drukke dag; met plezier hebben ze echter èet hunne er toe bijgedrage «|ll het St. Nicolaasfeest te doen slagen. Want aan het rijwiel ontbrak. 1 egea de politie is proces-verbaal opgemaakt Ifgeo een paar personen, omdat aan bun rijwiel remmen en bel ontbraken. Neg wet te goed. In een logement ia aangetroffen P. de R„ die in het politie blad 6tond gesignaleerd voor een vonnia van 4 boete of 4 dagen. R. heeft de boete betaald. Op stap. De politie te Amsterdam heeft aldaar aangehouden en naar hier overgebracht de minderjarige D. M. Hij ie aan zijn ouders overgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1