ST.HICOLAAS CADEAÜX V erkeersongevaüen, é-' 'M DE SPAARNEBANK MODERNE LAMPEN SCHEMER LAMPEN PIANO- EN BUREAULAMPEN RUIME KEUZE ELEO. ARTIKELEN ORANJESTRAAT 1 - TELEF. 12628 i—n iiiiiMM ■■ii FRANKEN heeft ook ruime keuze in BANKET en in BONBONS Die BONBONS koopt men in DOOZEN maar ook EVEN GOED per ons. LETTERS in BANKET van FRANKEN. zijn van PRIMA KWALITEIT en als SPECULAAS van FRANKEN met de grootste zorg bereid Een kinder St. Nicolaas-feest. BURGERLIJKE STAPJD. LAATSTE NIEUWS. Ernstig spoorwegongeluk. Dr. De Visser heden naar Het Loo. Vergadering der Chr. Hist. Kamerfractie. "3 Vw 650V« (öU/a >92 Va 'OVi 116 424 511 431 4Q7 i/s 429 233 398 i88x/o I I0Va 1493/4 98 41V, 7 420 506 427 4131/a 405 H9*/4 41 59.30 9 55 11.35 36— 12.05 66 60' 61 55 50 85 48 -• 2.49 10.10 59.22 9 53 Vj 11 27 35.10 12.Q58/k» 66 55 61 82 50 55 47 93 2 493/| 10.02 keu uugevoeru Kunnen wcraeu, yeike iceus. lang gedaan hadden moeten zijn. Toch is het ontmoedigend, dat geregeld beleefd ge vraagd wordt door de raad. dat zelfs prae- adviezen toegezegd worden, maar dat men er in een heel 'aar niets van hoort. Zoo heeft spr. meermalen gevraagd, de begroo ting niet in December te behandelen. Zrn er te weinig ambtenaren, of hebben de wet houders te weinig tijd, om de begrooting eerder te laten behandelen? Thans vraagt spt. voor de derde maal herziening van de loonen der jongere amb tenaren. Verleden jaar werd er aan ge werkt, maar nog steeds is er niets aan ge beurd. Thans is bij de commissie voor ar- beidsaangelegenheden deze kwestie in het begin-stadium gebracht, zeker omdat ont dekt was, dat zooiets verleden jaar beloofd en men nu weer tegen de begrooting liep. Ook heeft spr. nog nooit' iets gehoord, omtrent de instelling van een Schoonheids commissie. Spr, vraagt daarop thans een uitvoerig prae-advies. Dit alles werkt echter ontmoedigend. Met de financieels politiek kunnen spr. er. zijn tractie zich vereenigen, behalve met het gfbruik der gelden, vrijgekomen door de snellere aflossing der crisisleening. Dat bedrag moet gebruikt worden voor belas tingverlaging en vooral voor het verdwijnen van de evenredige belasting. Spr.'s fractie is verheugd over de voor stellen tot verlaging van tarieven van ver bruik van electrische stroomn en water. Zij is echter niet voor verlaging van den gas- prijs op dit oogenblik. De winsten van het gisbedrimoeten ten goede komen aan de belastingbetalers. Ten slotte brengt spr. dank aan den nes tor van den raad, die circulaires heeft rond gestuurd, waarin gevraagd wordt, dat van eike fractie slechts één het woord voert. De heer GERRITSZ bespreekt eerst het houden der raadsvergaderingen en hij vraagt óeTjb weder om de 14 dagen te houden. Dan kemt spr. tot de Kömmiezenhuisjes, bi; welk voorstel tot afbraak de voorzitter ge zegd heefi naar Den Haag te kijken. Dat acht spr. niet juist. De burgemeester moet naar het gemeentebelang kijken en spr. vraagt van den voorzitter hiervan een na dere verklaring. Ock wil spr. het budgetrecht van der raad ten opzichte van de politie aanvoeren Spr. bedoelt hierbij de bevordering van in specteurs 2e klasse tot inspecteurs le klas se. Formeel mag de burgemeester bevorde ren, maar na enkele jaren moet meer sala ris gegeven werden en de raad heeft de cor, -jquerna te trekken, zonder haar tc willen. Wenscht de raad wel aldus een sa- •r instelling van het politiecorps? Spr. vraagt daarom, dat omtrent de bevordering bij de politic overleg gepleegd wordt met der. raaa. Uitgezonderd het woningvraagstuk en wc- genverbetering in het bijzonder, is tot het doen van belangrijke werken all einitiatie' an den raad uitgegaan. Spr. noemt het sa- measUl.cn van het Zickenhuisrapport en tier, wc. rioosheidsstcun. Getraineerd is met ccn bouw eencr 2e H. B. S„ met den bouw van c a badhuis aan de Houtvaart. i .r. klaagt over. dat de raadscommis sies niet voldoende worden ingelicht, v/ai o.'.v.. nog dezen middag is gebleken bij de bespreking over het gebeurde bij het Wa terleidingbedrijf. Vc-.'er wijst spr. er op, dat de democra ten in dfi andere fracties toch maar B. en V,o ven voigen. Men aarzelt en daardoor krijgt men hoc weinig vóoruitstuwenpe in he. college van B. en W. W nncer men een andere scheidingslijn had«gehad.- Stemmen: Hè! Och!" De heer GERRITSZ acht ook de gevoerde prondpoiitiek niet juist en betreurt, dat de andere democraten in den raad de S. D. A. P. niet steunen in haar grondpolitiek. Spr. ijst de verantwoording op de democraien in de andere partijen, als de politiek é-r S. D. A. P. in deze faalt. Spr. acht aan de openbare aanbestedin gen groove nadcïien verbonden, waartegen ■r vocrdeelen niet opwegen en als regel -ulica de wcr'un in gemeeniebchecr moeten ..orden uitgevoerd. Spr. betreurt het, dat Gied. Staten nog geen beslissing genomen hebben omtrent Oen bouw der 427 woningen. Dit heeft tol gevolg, dat de bouw nu geruimen tijd za. moeten worden uitgesteld, wat belangrijk grootere werkloosheid ten gevolge zal heb ben. Aan het hebben van een vertegenwoor diger der S. D. A. P. in het college van B. cn \7. zijn zoowel voor- a's nadeden ver- Ionden, doch de eerste doen de balies over scan naar deelneming aan dc stadsregee- r.ng. Spr. dringt aan op verdere uitvoering v an den woningbouw, thans komt spr. tot de belastingpolitick. Het vorige jaar is een voorstel tot evenre- enge heitmg verworpen en nu zal dc S. D. A. P. net zoo n voorstel indienen, omdat afgewacht zal v, orden de eventueels wijzi ging der rijksinkomstenbelasting. Ook kan de grensuitbrciaing tot stand komen. De S. D. A. P. behoudt zich echter het eventueel indienen van een belastingvoorstel voor. Wal het trekken van winst uit de gemeen tebedrijven betreft, elk geval moet op zich zelf beschouwd worden. Waar de winsten echter steeds grboter worden, moet wijziging van tarieven volgen. Het te hoog houden der prijzen heeft tot grond het winstbejag. Aan het gasbedrijf wordt concurrentie aangedaan door andere brandstoffen. Naar sprekers meening is er reden tot gasprijs- i erlaging in het belang van het bedrijf. Wordt de gasprijs niet verlaagd, dan zal het debiet nog meer terug loopen. Gas als warmtebron zou groot debiet brengen. De uitbreiding van het debiet is mogelijk,maar dan moet de prijs zeer omlaag, in Amster dam is deze zelfs 5 cent. Stemmen: „Boven 2C0 M3." De heer GERRITSZ wijst er verder op, dat aan het Hoogovenbcdrijf gas vrij gela ten wordt; dat best benut zou kunnen wor den. Spr. vraagt zich af, of dat benutten niet kan geschieden door centralisatie cn met medewerking van het Hoogovenbedrijf.. Men zal zich af moeten vragen, of het gastariei niet analoog moet worden aan het electriciteitstaricf. Dan komt spr. tot het Waterleidingbedrijf. Spr. verschilt hierin rtlet Amsterdam, dai op dit bedrijf winst zou mogen worden ge- maakt. Om maar één ding te noemen, be- smettelijke ziekten zijn juist verdwenen na de invoering van het Waterleidingbedrijf. Spr. acht op dit bedrijf ie veel winst ge maakt. Spr. komt terug op de belastingpoiitiek in verband met de bedrijven politiek. Van de crisisschulden moelbn we af en vrijkomend geld moet daaraan besteed worden en niet aan belastingverlaging. De wethouder van financiën stelt alles maar uit in de hoop, dat er grenswijziging komt, maar als die niet komt, zal zijn opvolger met de gebakken peren zitten. Ook de heer Bomans was ge waarschuwd, dat hij met zijn belastingpoii tiek vast zou loopen. Een oplossing moet gevonden worden voor .de medezeggenschap van de arbeiders in hot bedrijfsleven. De arbeiders hebben een hoo- gere plaats kunnen innemen en nu kunnen zij zich niet meer tevreden stellen met onder danig te zijn in het proces der productie. De overheid kan dit bevorderen. Dc S. D A. P. wil de socialisatie. De heer MIEZéRUS acht medenzeggen- schap onmogelijk. Ze willen allemaal baa: zijn. Mogelijk gebeurt dat in verre toe komst, maar thans kan het nog niet. Mc- denzeggenschap in de bedrijven acht spr. uit den booze. Wat uitvoering in eigen beheer betreft komt hei de Christ. Hist, fractie voor, dat zoo min mogelijk in eigen beheer uitgevoarc moet worden. Juist eigen beheer maakt alles duurder. Spr. acht de bezuiniging niet tot uiting gekomen in de begrooting en in dit ver band vraagt hij of niet een commissie in gesteld kan worden, die onderzoekt welke loonen aan nieuwe ambtenaren of werklie den moeten toegekend worden. Aan be staande rechten wil spr. niet tornen, maar hij meent, dal meerderen loon hebben bo ven hun stand. Spr. is verder van oordeel, dat verschil lende bezuinigingen gebleken zijn, geen be zuinigingen te zijn geweest. Als voorbeeld noemt spr. den Reinigingsdienst. 19 Maart 1924 v.-aren er 4 ambtenaren, thans zijn er weer 6. Op de begrooting staat nu ver meld. dat er weer een directeur zal zijn. Dat gebeurt zonder dat den raad eeri voor stel bereikt heelt. Hier onderbreekt spr. zijn rede tot 's avonds. Avondzitting, Om 8 uur wordt de zitting heropend. Wethouder REINALDA deelt mede, op de 's middags gestelde vraag van den heer De Braai, dat bij Publieke Werken 34 per sonen, los personeel, ontslagen worden. 28 er van zullen morgen te werk gesteld worden bij den Gemeentereimgingsdienst. De heer DE BRAAL dankt B. en W. hier voor. Voo-tgegaan wordt met de behandeling der gemeente-begrooting voor 1926 en de daarbij beboerende ingekomen stukken en voorstellen. De heer MIEZERUS zet zijn algemeene beschouwingen over de begrooting voort. Spr. wijst er op, dat bij de gemeentereini ging 6 ambtenaren werkzaam zijn, terwijl er 5 op de beg ooting staan. Spr. berekent, dat de dienst der gemeente- reiniging volgens de begrooting voor 1926 2500 meer kost dan in 1925. Dat zal nog meer worden als er een directeur komt. Spr. vindt het heel erg, dat nu weef een diec- teur benoemd wordt en hij geeft in overwe ging, niet tot die benoeming over te gaan. Een benoeming zou ook in strijd zijn met het advies van B. en W. 1 jaar geleden ge geven. Spr. acht vooral meerders baantjes, _oor één persoon beoefend, verkeerd. Wat de 2e H. B. S. betreft, sluit spr. zich aan bij de idéé van den heer Van Liemt. Spr. vraagt verder, of er geen enkel mo tief is, de onredelijke zakelijke belasting op het 'bedrijf af te schaffen of althans te ver lagen. Spr. klaagt over dc moeilijkheid van het opnemen der watermeiers. Controle is er niet op uit te oefenen. Hoe denken B. en VV. zich het opnemen van de watermeters? Wat een schoonheidscommissie betreft, cpr. ziet van de instelling daarvan geen nut. Een van sprekers fractie zal dit verzoek wel steunen. Vervroegde aflossing der crisisleeningen acht spr. niet gewenscht. De heer E'0£S acht het door den heer Gerritsz in het begin gesprokene omtrent dsn arbeid van het collega van en W'. prikkelend. Heeft ook de vorige wethouder der volkshuisvesting daar niet veel voor ge daan? Doet mr. Bruch niet veel voor het onderwijs? Daarvoor mag toch wel waardee ring worden uitgesproken. In de begrooting ziet spr, geen nieuwe perspectieven, zoodat er niet veel te zeg gen is bij de algemeene beschouwingen. Ook de Financieele Commissie schijnt geen pers pectief daarin te hebben gezien, want daarin is niet eens besproken de kwestie, welke den raad van middag zoolang heeft bezig gehouden en welke toch nog den meesten duister bleef. In de afdeelingen zijn uitvoerige algemeene beschouwingen gehouden en B. en W..hebben ze uitvoerig geantwoord. Spr. hoeft gezocht naar het midden tus- schen wel- en niet-verlaging van het belas- tingpe-centage, doch het niet gevonden. Dat ligt misschien nog in het duister, omdat de wethouder het zelf nog niet weet. Spr. hoopt, daf, als het percentage beneden 2 komt, ook gedacht wordt aan verlaging der tarieven. Spr. zou bepaald willen zien, dat de winstuitkceringen niet verhoogd we den. Tegen redelijke prijzen moeten licht en warmte e.a. verstrekt worden. De wiastuii- keeringen moeten niet hooger wo-den en de prijzen moeien daaraan evenredig zijn; ee~st dan zijn ze redelijk, al zullen ze mettertijd ook verlaagd moeten worden. Spr. heeft bezwaar tegen het voorstel- Keesen c.s. Het voorstel-J. H. Visser brengt weinig verandering in de opbrengst. Tegen dat voorstel zou spr. dus geen bezwaar heb ben. Bij de algemeene beschouwingen is ge wezen op de uitgebreidheid van het ver keer en in dit verband klaagt spr. over de riechte inrichting der E, N. E. T„ waarvan velen geen gebruik willen maken, omdat het er zoo tocht en omdat de rook er blijft staan. Spr. is van oordcel. dat voor een goede huisvesting der 2e H. B. S. moet gezorgd worden, maar daarbij mogen de andere in richtingen niet in het gedrang komen. Er is mogelijk een gebouw te vinden, dat ge schikt is voor het doel Worden de onder- v.ijsbelangen niet geschaad, dan moet men geen nieuw gebouw stichten. Tot verhooging van het gemiddeld aantal leerlingen moet volgens spr. niet worden overgegaan. Op samensmelting van kleine klassen moet 'steeds het oog gehouden •worden. Wat het Middelbaar Onderwijs betreft, -pr. acht het niet juist, dat de 3e en 4e klasse aan de Middelbare School voor Meisjes gesplitst zün. De VOORZITTER deelt mede. dat inge diend is een voorstel tot wijzig'ng van het voorstel-Keer.cn en door de hecren Gerritsz c.s. een voorstel, waarbij B. en W. nitge- noodigd worden, een vocrstel in te dienen tot vaststelling van een vastrecht voor huis- houdtarief van het gasbedrijf. De heer JOOSTEN bespreekt het feit, dat getracht moet worden, het heffingsper centage omlaag te brengen. In dien angst daarvoor leven de raadsleden. Daardoor blijven verschillende zaken achterwege. Aoo acht spr. het beter, als het pensioenfonds versterkt werd. Een andere post, welke volgens spr. op de begrooting had moeien verschijnen, is het grondbedrijf. Het vorige jaar heeft spr. tegen waarde vermindering der gronden gewaarschuwd. Maar thans is gebleken, dat de reserve van het grondbedrijf slechts fictief is en nu wil men het tekort uit een zgn. andere re serve van, 200.000 dekken. Maar dat is niet de reserve, welke dc verordening be doelt. Er is een verlies geleden, dat volgens de letter der verordening in 5 jaar gedekt •neet worden. Een vijfde van dat verlies had nu dus op de begrooting moeien staan. Wat de inkomstenbelasting betreft, lijkt het, dat op een kohier van 53 millioen gerekend wordt. Men wil de uitkomst van 1925 afwachten, om het nieuwe percen tage vast te stellen. Maar dat beteekent >K dat men tnans bij de begrooting in het wilde weg praat. Spr. acht het veel beter, het voor- of nadeelig saldo van 1925 te brengen op 1927; dat plaatst de begrooting op steviger basis. Anders leidt het op den duur tot tegenslagen. Spr. heeft overlegging gevraagd van het verbruik in 1924 en van de resultaten der veranderingen van den watermeter. Daarover zijn twee rapporten overgelegd. Spr. acht daarmede zijn vragen echter gedeeltelijk niet beantwoord. Spr. is gebleken, dat de rekening pessimistisch is en we eigenlijk voor een tekort staan. B. en W. wilden, volgens hun zeggen, en tekorf op een vorige begrooting, niet op het wa terleidingbedrijf leggen, maar achteraf ha len ze toch een winstje binnen. Dat acht spr. niet juist. Dan heeft hij liever, dat van- te voren een winstsaldo wordt vastgesteld. Spr. zou liever niet medewerken, al de oude meters in nieuwe te veranderen, als waar is, dat geen meerder gebruik aange wezen wordt. De heer WOLZAK wijst er op, dat B. en W. zeggen, dat de financieele toestand wel niet zorgelijk is, maar toch voortdurend zorg vereischt. Betreft het hier een zieke, die toch wel genezen kan. Zien B. en W. dus den financieelen toestand niet- róoskleuri* in en moet er een geneesheer bij komen? Zijn in de begrooting die middelen opgeno men, welke tot genezing (bezuiniging) lei den? Het doel zat steeds voor, het heffingsper- cenfage tot nul te brengen. Worden daar toe ernstige maatregelen genomen? Spr. is niet gebleken, dat er bezuinigd wordt. Kun nen B. en W. dat zeggen? Zal inderdaad mettertijd het evenredig percentage kun nen verdwijnen? We werken altijd met een tekort, al wordt schijnbaar met voordeelige saldi gewerkt. De rekening 1924 vertoont eed eigenlijk tekort van een ton en evenzoo de rekenin gen van 1923 en 1922. Daarbij komert nog de nadeelige saldi der buitengewone uit gaven. De gemeente betaalt thans 750.000 aan pensioenen. Kunnen de ambtenaren en beambten daar niet aan mede betalen volgens den grond slag, als in andere gemeenten geschiedt? Kan dit dan niet zoo geschieden, dat nieuw personeel pensioenbijdrage betaalt? Daar zou spr. zich ook mee kunnen vereenigen. Een andere kwestie is die van het zgn wetenschappelijk tekort van het Pensioen fonds. B. en W. moeten er toch op wijzen, wat ten slotte gedaan moet worden. Spr. gaat vervolgens de benoeming van een directeur bij de gemeentereiniging na. Anderhalf jaar geleden was dit niet nood zakelijk cn thans wel. Spr. acht dit geen behoorlijke manier van doen. B. en W. had den aan den raad van hun veranderde ziens wijze moeten laten blijken. Spr. is niet tegen het voorstel zelf, maar er had een voor dracht ingediend moeten worden, al bestaat die ook uit één persoon. Dat schijnt een monopolie te zijn van B. en W., want als het' college van regenten een voordracht van één persoon indient, wordt daarop be merking gemaakt, maar B. en W. schijnen het wel te mogen doen. De heer PEPER herinnert allereerst aan dc Novemberdagen van 1918 en is van oor deel, dat naarmate de angst dier dagen ver dwijnt, de aanvallen der bezittende klasse op de arbeiders toe- en de welvaart der laatsten afneemt. De geheele wereld moet aanvaarden, wat 't sterkste kapitalisme, dat van Amerika, wil. België werd gedwongen, ^e Amerikaansche voorwaarden aan te ne men, en ook met Frankrijk zal dat straks het geval zijn. In Nederland heeft men het aangedurfd, den nationalen dienaar van het kapitalisme aan het hoofd der regeering te plaatsen en spr. is er van overtuigd, dat, hoe de regee- ringscrisis ook eindigt, er een reactionnaire regeering zal komen. Spr. keert tot Haarlem terug. Hij durft beweren, dat weinig tot stand gekomen is van het program, waarop de S. D. A. P. wilde mede-regeeren in Haarlem. Wat den financieelen toestand betreft, men blijft maar doorgaan, indirecte belas- ir.gen te heffen. Op het Gasbedrijf is een winst van 18 pet. gemaakt. Het voorslel-Kcesen moet volgens spr. worden aangewezen. Voor de muntgashou- ders is het al heel erg. Zij moeten 3 cent maor betalen per M3. In het particuliere leven zou men zeggen dat die menschen afgezet zijn. Van "hen is 23.000 afgenomen. Ten opzichte van de woningvoorziening rijn B. en W. en de raad nogal tevreden. Maar spr. zal aantoonen, dat voor voldaan heid geen reden is. Er is zelfs de grootste -eactie. In 1924 zijn 324 woningen gebouwd. In 1921 waren dat 566 arbeiderswoningen en In 1922 505 arbeiderswoningen. Die cijfers zijn veel hooger dan wat gebeurd is onder den tegenwoordige ijverigen, alles ondersteboven loopenden wethouder der volkshuisvesting. Toen was men echter ook dichter bij 1918. De bevolking van Haarlem is teruggeloo- oen, maar men vraagt zich niet af, hoe dit te voorkomen. De wethouder der volkshuis vesting is echter blij over dat terugloopen. Een sterk staaltje van reactie is het erf pachtstelsel, wat spr. nader toelicht. opr. komt dan tot de uitkeering van den vakantietoeslag. In Zaandam heeft dc kan tonrechter de gemeente veroordeeld tot uit betaling van den vacantietoeslag. Spr. acht de uitkeering een socialen plicht. Op het gebied van onderwijs is Haarlem niet slecht. Het leerlingenaantal bij het openbaar onderwijs loopt echter belangrijk terug. Het volksonderwijs voor arbeiders kinderen verschrompelt daardoor. De an dere zaken van het onderwijs zal spr. bij het betrokken hoofdstuk behandelen. Ook bij armenzorg is neen teruggegaan, wat spr. afkeurt. Spr. gelooft verder, dat de tegenwerking der rijken annexatie tegenhoudt- en het is de vraag, of zij ooit zal komen. Spr. constateert een vermindering van overheidszorg, een zich minder bemoeien met de openbare zaak door het gemeente bestuur. Hierna is het woord aan de wethouders, allereerst aan dien v&n financiën, mr. SLIN- GENBERG.. Deze dankt voor de welwillende critiek. Echter moet hij één uitzondering maken, n.l. voor het feit dat de heer Gerritsz gezegd heeft, dat het college van B. en W. admi- nistreerende ambtenaren zijn en slechts - v,erkend lir er in is, n.l. de heer Reinalda. Het is natuurlijk zuiver toeval, dat de hee- ren Gerritsz en Reinalda beiden sociaal democraat zijn, het is een persoonlijke op vatting. Spr. erkent den ijver van den heer Rei nalda, die ook voor den financieelen opzet een open oog heeft In September -1923 heeft de heer Joosten een rede gehouden over de volkshuisvesting. Hij sprak toen, dat er met ernst aan de volkshuisvesting zou gewerkt worden, wat hij na een interruptie van spr. verbeterde tot „met meer ernst". Dat wees er reeds op, welke richting het uit zou gaan. In 1919 zijn gereed gekomen 141, in 1920 432, in 1921 505, in 1922 844 woningen. Een respectabel getal. Vanaf 1923 daalt het aan tal woningen. Daarvoor stelt spr, niet den heer Reinalda verantwoordelijk, doch hij wil alleen het feit maar noemen. In'1923 kwa men er 283 woningen tot stand, in 1924 348 woningen en in 1925 440 woningen. Ook hierin zit climax. Maar deze cijfers wijzen uit, dat het uit moet zijn met de bewering der S. D. A. P. dat de woning bouw eerst sedert 1923 ter hand is genomen (applaus). Spr. verheugt zich, dat de heer Boes de zwakke puntèn van het financieele beleid heeft aangewezen; heeft aangeduid, dat niet te veel uit de bedrijven gehaald mag wor den. Door de begrooting zijn de raadsleden te leurgesteld, Men had meer bezuiniging ver wacht en meer verlaging van belasting. Ook B. en W. betreuren dit, doch zij hebben toe gezegd, concrete voorstellen tot bezuiniging te onderzoeken. Niemand heeft echter mid delen tot bezuiniging aangewezen. Alleen de heer Wolzak bepleitte pensioenverhaal op de nieuwe ambtenaren en de heer Loosjes ver laging der salarissen der lagere ambtenaren. Maar al zou dit gebeuren, dan zou men zich blij maken met een doode musch, want de bezuiniging daarvan zou nog geen 1000 be dragen, In de laatste 2 jaar is zoo goed als geen nieuwe ambtenaar bij de gemeente aan gesteld. Wel zijn er ontslagen, zoodat het aantal ambtenaren veel verminderd is. Van 19191923 was er groote stijging in de begrootingen; van 1923 tot 1926 bijna niet zoodat de maatregelen daartoe toch wel belangrijk moeten zijn geweest. Ingetogenheid bij bezuiniging is een groote deugd. Die zou de-heer Loospes bijv. hebben, als hij op onderwijs wilde bezuinigen. Mevr. Maarschall glimlacht, maar zij zou moeten goedvinden, dat op zuigelingenzorg bezui nigd wordt. Dat is de goede intentie, als ieder bezuinigt op zijn eigen tak van dienst. Daartoe moeten ook de hoofden van dienst medewerken. Spr. verklaart de zin, dat de financieele toestand der gemeente zorg behoeft. Men moet de financiën beschouwen als een teer plantje, da veel zorg vereischt. De heer v, d. KAMP; Mooi gezegdl Wethouder SLINGENBERG is het niet eens met die leden, die belastingverlaging wenschen. De zakelijke belasting is geen straf op het hebben van arbeiders. Er valt een zeer hoog bedrag op te brengen aan in komstenbelasting, maar dat is toch geen straf op den arbeid. B. enW. hopen echter, dat de zakelijke belasting op het bedrijf een der eerste belangen is, vyelke verdwijnt. Spr. kan riu echter niets beloven. Het volgend jaar kan zij niet afgeschaft worden. De intentie tot bezuiniging moet ook be tracht worden bij groote gebouwen en de uitgaven voor den buitengewonen dienst. De 2e H.B.S. moet een betere huisvesting hebben niaar onderzocht moet worden, of dit kan geschieden, zonder een nieuw ge bouw te stichten. De zaak is in onderzoek en spoedig zal een voorstel den raad bereiken. Ook moet afgezien worden van nieuwbouw voor den geneeskundigen dienst. De huisves ting daarvan aan de Botermarkt is niet goed, maar zij had reeds twee jaar beter kunnen zijn. In den zomer van 1923 is het Militaire Hospitaal bezocht en den linkervleugel be keken. Doch sindsdien is er een 0nb3kcr.de geest geweest, dien spr. al twee jaar zoekt, die de directeuren ingefluisterd heeft dat de huisvesting niet goed is in het Militaire Hospitaal, Eerst was het wel goed, maar men moet niet het mooiste, maar het moge lijke nemen. B. en W. zeggen thans geen belastingver laging met Hl pCt. toe, maar zij zeggen al leen, dat de mogelijkheid bestaat, dat een kleine verlaging mogelijk is, als de dienst 1925 meevalt en de begrooting 1926 niet te veel gedrukt wordt. Juist is, wat de her Joosten zei omtrent de vaststelling van het percentage maar zoo heel eenvoudig is het niet. De burgerij moet niet zwaarder belast worden dan uoodig is, maar met verschillende factoren moet daar bij rekening worden gehouden. Spr. komt tot de opmerkingen van den heer Gerritsz over de bedrijven. Het is geen bezwaar, op do bedrijven winst te ma ken, spr. zondert even het Waterleidingbe drijf uit. Ook de S.D.A.P. maakt daar thans geen bezwaar tegen. Dit overbrugt wat meer de klove tusschen B. en W. en de S.D.A.P. Voor bet Waterleidingbedrijf was de heer Gerritsz iets te dogmatisch, meent spr. Ook daarop is een kleine winst geoorloofd. In Amsterdam wordt 1.200.000 winst gemaakt, v/at op 150.000 voor Haarlem komt, doch dat acht spr. iets te machtig. Een winst van bijv. 50.000 acht spr. echter wel geoor loofd. Het Waterleidingbedrijf dient niet al- 'een voor drinken en voor het gebruiken vooi hygiënische maatregelen, maar ook voor de mdustrie. Voor een groot doe! onderschrijft spr. ,wat de heer Gerritsc sprak over het Gasbedrijf. Het instellen van een vastrecht-tarief kan spr. volkomen onderschrijven. Dit is thans bij den dir. van 't Gasbedrijf in onderzoek en het resultaat zal zoo spoedig mogelijk aan den raad voorgelegd worden. B. en W. ma ken bezwaar tegen de ingediende voorstel len tot gasprijsverlaging. Het voorbeeld van het differentiëel tarief zit hem niet in de beter gesitueerden, doch in de groote gezin nen. In de groote villa's is electrisch licht. In het algemeen gebruiken groote arbeiders gezinnen meer gas dan de beter gesitueer den. Er wordt veel waarde gehecht aan het propagandistisch karakter van het differen tiëel tarief. Spr. vraagt de voorstellen tot gasprijsver'agtng in handen van B. en W. om prae-advies te stellen, om af te wachten de voorstellen van B. en W. tot instelling van een vastrecht tarief met een belangrijk ge- reducce'rden prijs. Wat gasverstrekking als warmtebron be treft, moet men tot verlaging van den kost prijs komen B. en W. voeren reeds onder handelingen met het Hoogovenbedrijf om trent levering van gas in den Haarlemscben gashouder. Er moet voor die levering echter bedrijfszekerheid zijn voor dat gas en dat is op het oogenbl-'k nog niet hel geval. Spr. ■ïeeft aan, op welke technisahe Wijze die ze kerheid geleidelijk te verkrijgen is. Het tweede voordeel is, dat wanneer de leve ring op 18 20 millioen M3 gebracht is, geen uitbreiding van het Gasbedrijf noodig is. tfeen I ricuwe gashouder gebouwd behoeft te wor- den. Een tweede vereischte is de financieele ze kerheid. Wat het clectriciteitsbedrijf betreft, daar bij is de winst niet zoo gtoot In Amsterdam maakt men 5.000.000 winst wat voor Haa-- lem 5CO.OCO a 6C0.000 betreft, terwijl we maar 325,000 maken. Spr. gelooft niet, dat, al zou het de be- loeling zijn, meer winst uit de bedrijven ge laaid kan worden. De directeur van het Gasbedrijf heeft moeite, aan zijn betfrooting toe te komen, wat zijn oorzaak vindt in de levenproducten. De opbrengst dier neven producten is voor 1925 200.000 hooger ge- aamd, dan we-kclijk gemankt zal worden, "pr. wijst in dit verband op den prijs der kolen. Bii het elcctricitcitsbedrijf is men kunnen geraken tot verlaging van den kostprijs, /aarom ook verlaging van de tarieven voor gesteld wordt. Des nachts is de verlichting .van de hoogovens, wat een gunstige yeran- 'cring is. Juist is de opmerking, dat men zoo wei- lig mogelijk moet drijven op de batige sal- li van vorige dienstjaren. Maar dat doet "aarlem niet. Spr. vergelijkt weer Haar- em met Amsterdam, waarbij Haarlem gun- tig afsteekt. In Amsterdam begint men met en batig saldo van ruim 5 millioen en :en bedrag van bijna 2 millioen uit de •eserve, terwijl Haarlem met 400.000 a 500.000 begint. Spr. komt tot de bemerking, van den leer Peper, betreffende de houders van nuntgasmeters.Het is onjuist, dat men van ken 23,000 meer vraagt. Dc 3 cent meer betaling is slechts een vooruitbetaling uit voorzichtigheid, welke volkomen geresti tueerd wordt. Van die gaspenningen wordt iet watertarief mede betaald, Spr. gaat vervolgens de redevoering van len heer Joosten na. De heer Joosten heeft -altijd beweerd, 'at we er met 3 pCt. niet zouden komen.. Dat beweerde hij zelfs verleden jaar. Spr. gaat dit verder na en wijst er op, 'at de hceren Joosten en Gerritsz nu ten- ninste niet zeggen, dat hel percentage hoo ger zal moeten worden. Zij zeggen, alleen, lat het niet lager zal kunnen worden. Hoe staat het met het tekort op het Pensioenfonds? Dat fonds heeft alleen be- rekking op die ambteuaren, die vóór 1913 n dienst der gemeente waren. In 1914 heelt pr., als raadslid, bepleit, naar het rijks- "onds over te gaan, doch de raad hand haafde het pensioenfonds. Tengevolge van ie stijging der salarissen, werden vooral de oudere ambtenaren deelgerechtigd aan het "onds, terwijl ër geen reserve voor hen is. Zoodoende is er een wetenschappelijk tekort van 1.300.000. Dr. Turksma heeft de activa en lasten onderzocht en kwain tot een belangrijk hooger bedrag aan de lasten dan de activa. Spr. is er echter nog niet zeker van, dat de uitkomst niet belangrijk gunstiger zal zijn, dan wetenschappelijk berekend is. De zaak moet echter ernstig behandeld worden. Onderzocht is, wat in andere gemeenten geschiedt. Men kan tweeërlei gang volgen: men kan het z.g.n. fondsstelsel volgen, waardoor de pension- neering niet op de bc-grooting drukt. Doch :pr. acht daar groote bezwaren tegen, door de toeneming van kapitaal in dat fonds. Men kan echter ook den weg volgen, een 'aarlijks varieerend bedrag op de begrooting ie brengen, naarmate er te pensioneeren ambtenaren zijn. Dit acht spr. een juisten weg, Spr. heeft hieromtrent eens geïnformeerd 'n verschillende gemeenten, al^ Amster dam, Rotterdam, Utrecht, 's-Gravenhage, Leiden, Groningen, Apeldoorn, Tilburg, Arnhem e.a. en leest voor, wat hem daar omtrent uit onderscheidene gemeenten is gemeld. Alleen Alkmaar heeft het weten schappelijk tekort in zijn geheel op de be grooting gebracht, maar spr. acht netgeep onsoliede politiek, deze zaak eerst nog eens aan te kijken en een nadere regeling te bezien. Spr. beantwoordt den heer Joosten be treffende datgene, wat deze opgemerkt beeft over het grondbedrijf. Tot op zekere hoogte is diens voorspelling van verleden jaar uitgekomen, maar een tekort is er niet. De verlaging van Taxatie kan vol komen gedekt worden door de beide activa, welke niét fictief, doch reëel zijn. De vergadering wordt geschorst tot Don- ierdagmiddag. Hedenmiddag werd de behandeling der ge- meentebegrooting voor 1925 met de daarbij behoorende ingekomen stukken en voorstel len voortgezet. Allereerst is het woord aan mr. HEER- ICENS THIJSSEN, wethouder der Bedrijven. Wordt vervolgd. Gisteren werd door de vereeniging „Kin- lerverzorging cn Opvoeding", aid. Haarlem, en kinder-St. Nicolaas-feest gehouden in het Oud-Milifair Hospitaal aan de Nassau- straat. De feestelijkheden werden in tweeën gehouden en wel van 3—5 en van, 79 uur. Om 1 uur was St. Nicolaas met eenige knechts per auto uitgereden en onze stad -ondgegaan. De route plaatsten v/ij reeds in onze courant. Doch 's middags om 3 uur be gon het eigenlijke feest pas. Er kwamen :eer veel kinderen, meestal begeleid door 'e moeder. Met het plaatsen van de kin- Ieren ging nogal eeni^en tijd heen, want de een wilde bij moeder blijven, een tweede begon te huilen, enz. Eindelijk werd het feest geopend woor mej. H. E. Robin- ■on, directrice van het „Huis voor Ouders", 'ie de kinderen welkom heette en een oraatje maakte om ze een beetje „moed" e geven. De ouders werden daarna welkom ge- heeten, cn werden allen bedankt, die mede gewerkt hadden, om het feest te doen sla- jen. Dan zongen de kinderen uit vollen borst Zie ginds komt dc stoomboot", „Zie de naan schijnt door de boomen," enz. De stemming zat er toen in en eenige der kleine praatjesmakers kregen al gauw het hoogste woord. Mej. Brinkir.ann vertelde daarna aan de kinderen een St. Nicolaasverhaaltje, over leine Kees. Dat de kleinen mèt aandacht luisterden behoeft geen betoog. Het spreekt vanzelf, dat de St. Nicolaas- liedjes na de vertelling niet achterwege bléven. En de ouderen deden ook vroolijk nee, Mej. Brinkmann deed zich hierna als "joocheiaarster kennen. Een paér gemakkelijke toeren vonden bij ie jeugd veel bijval. Alsdan werden de kinderen overgebracht vaar een drietal lokalen, waar ze spelletjes deden en onthaald werden op chocolade melk, koekjes en borstplaatjes. Ook ver- •chenen daar drie zwarte knehts van St Nicolaas, die hun gaven ronddeelden en ook rirooiden. Ieder kind kreeg een cadeautje. In de groote zaal teruggekomen werd een -chirnmenspel vertoond. Tot slot kwam St. Nicolaas zeli, die vanaf het toopeel de kin deren hartelijk toesprak. Bij het naar huis gaan ontving ieder kind zog een cadeautje. Een bijzonder woord van lof voor mej. "ómmes, die het feest met haar p'anospel opluisterde, fs hier zeker op zi'n H»nts. Ondertrouwd: 3 Dec. H. Roe'ofs en W. M. T. Kloezeman C. F. Petit, dit de la Roche n J. G. de Vries J. M. Kneijnsbcrg en C. H, Balder J. N. Immers en W, Hofsté E. F. J. v. Blokland en L. F. Mulder F. v, Musscher en W, Treuren M, Ver meer cn H. C. Smelter J. Mandemaltef en A. J. E. Nieuwland Z, J v. 't Sand en P. M. A. Engeiberts. Getrouwd: 3 Dec. H. Elskamp en M. n. v. d. Berg W J. Lauwerens en A. P. Schrijndérs W. v. Beek en F. v, d. Heu vel w. J. Hogcslag en M. E. Lewis. Geboren: 28 Nov! M. G. SchoutenZend- vliet, d. 2 Dec. A. M. W. v, d. Lande— ^cheij, z. J. M. T. Everts— Hetem, z. M. E. Spierings—Lourenburg, z. C. de GrootSmit, z. Overleden: 1 Dec. P., 2 j„ d, v A. J. Ko lenbrander, Teding v. Berkhoutstraat A. Sinneinade Jonge, 76 j., Heerensingel 2 Dec. J. de Vries, 69 j„ Schotersingel C. G„ 21 mnd„ d. v. G. A, Spoor, Cornclis v. Noordestraat C. F. Prins—v. d. Gooi, 72 j„ Iordensstraat J. Blokland, 32 j„ dé Jenestetstraat. c- Tram uit de raüs. Op den Schoterweg geraakte gistermiddag te ongeveer half 5 een tramwagen der N. Z. H. T, M. door een defect aan de wissel uit de rails. Gedurende drie kwartier stond bet tramverkeer stil, waarna om kwart over 5 doo het personeel der Maatschappij de wa gen weer in het spoor gebracht was. ZALT-BOMMEL, 3 Dec. Hedenmorgen tegen 11 Vt uur heeft op den spoorweg even vóór Za!t-Bommel een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad, dat gelukkig geen menschenlevens heeft geëischt. Kort voordat de D. trein 355 uit Bazel de lijn moest passeeren was van een kolen- trein een deel afgebroken; ongeveer 10 wa gons van dezen kolentrein waren op den spoorweg blijven staan. De D.-trein 355 reed met vrij groote vaart op deze 10 wa gons in, met het gevolg dat 6 daarvan bijna geheel vernield werden, terwijl de andere 4 uit de rails werden geslingerd. Ven den D.-trein ontspoorde 1 wagon. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, de materieele schade is belangrijk; beide sporen zijn ver sperd, zoodat het treinverkeer ernstige stagnatie ondervindt. De passagiers van den D.-trein zijn met een trein uit Zalt-Bora- mel, bestaande uit locomotief, personen én goederenwagen verder vervoerd. Kaar ofis van bevoegde zijde wordt mee gedeeld, is de machinist -van den D,-trein door onveilig signaal gereden. Het sein was namelijk toen het ongeval met den kolen- trein had plaats gehad, waardoor een deel op de lijn was blijven staan, op onveilig ge zet, hetgeen de machinist van den D.-trein niet zou hebben <*eizen. DEN HAAG, 3 Dec Naar wij vernemen heeft -Dr. De Visser, voorzitter van de fractie der Chr.-Historische Kamerleden zich hedenoch tend naar de Koningin op Het Loo begeveiv Naar wij vernemen, zal de fractie van Christelijk Historische leden der Tweede Kamer morgenmiddag te half 2 een verga dering houden in het gebouw der Tweede Kamer in verband met de Kabinetscrisis. 5% Nederland 1919 6%-Nederland 1923 Neder! 1917 N -L 1921 A- f>% N.-L 1923 D„ Loll. Lioyd Oude yaarl iito Gem Eigend Mij „Nederland" Scöeepvaart-Ünie Rotterd Lioyd Paketvaart Oude Boot Hol! Stoomboot H V. A. Java Cultuur jurgexas gew. y oioniale Banlc 1 dische Bank Cert Handel Mij Keac dito Phoenix Geconsolideerd* Kon. Olie U. S Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. mp. Mere. Arg t'oerworedjo Oude Deli Senembah Jeli Batavia Adam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda 'Ofabasb Comm Maxwell 101S/8 10'3/8 CD CO O 9815/le 9816/ie '018/4 lOlVj ID:5/, 103s/8 43 64x/2 53 '713/4 159 V 8 160 140 891/j 1893/4 78 78I/4 64 667 162 357 191/ 2 12OV4 1973/4 1951/2 >638/4 162 '511/4 1501/a 151 102 191 409 412 '295/8 132 <713 U 168 61 159 9 9 3 DECEMBER. Et RSTE KO KS LATERE KOi RS BERLIJN PAR1JS t t i BRUSSEL >i«i WEENEH .tee LONDEN .tee STOCKHOLM KOPENHAGFN OSLO i i in tit BAZEL i e i JEW-YORK ROME i a a i i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2