PUROL 30c Stadsnieuws Radio-omroep 75 ct. HET PARFDMERIEHUIS M. REEMERS Alleen op de wereld. KRUISSTRAAT 43 Telefoon 13337 - NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Donderdag: 3 December KAMER VAN KOOPHANDEL. De heer F. Meyer herdacht. De propaganda voor de Nederlandsche Nijverheid. De postbestellingen. De inkrimping van 4 op 3. De Zondagbestelling opgeheven. VOOR BYOUTERIëN en MASCOTTE ARTIKELEN Provinciale Staten van Noord-Holland. VOOR PARFUM ER lëN en TOILETARTIKELEN bij VOOR 1 GULDEN BESTEED ONTVANGT U EEN GRATIS - CADEAU NAAR KEUZE - FEUILLETON. Ingezonden mededeeiingen 60 cents per regeL Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springendd Lippen Voor LEDERWAREN en LUXE ARTIKELEN RADIO- LUIDSPREKERS oer week. omplete 3 fampstoestellen vanaf f 1.8S per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. VRAGENBUS. Voor Bestellingen of thuis bezorging Onder voorzitterschap van den heer E. fi. Krelage vergaderde Dinsdagavond in het gebouw Kruisweg 70, de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken. Bij den aanvang der vergadering wijdt de voorzitter enkele woorden aan de nage dachtenis van het overleden lid, den heer F. Meyer, welke woorden de leden staande aan- hooren. Aan de woorden van den voorzitter ont- leenen wij het volgende: De heer Meyer was een ijverig lid der Ka mer, hij was voo'zitter der commissie van binnen- en buitenlandschen handel en lid van de commissie voor de makelaardij. Maar ook tal van andere onderwerpen hadden zijn volle belangstelling. Hij nam het initiatief tot het oprichten van een door de Kamer ingestelden cursus in de Spaansche taal, waaraan inderdaad behoefte bleek te bestaan en hij was een ijverig strijder voor de economische inzich ten, die hij de juiste achtte. Het moet hem een voldoening zijn geweest te weten, dat, hij bij zijn aftreden opnieuw candidaat was gesteld ook met medewerking van velen, die zijn economisch inzicht van handelspoli tiek niet deelden. De heer Meyer heeft nog zijn verklaring van aanvaarding der candidatuur geteekend, maar het bericht zijner benoeming bij enkele candidaatstelling heeft hem niet meer mogen bereiken. Ik weet uw aller tolk te zijn, indien ik op deze plaats uitdrukking geef aan de ge voelens van innige deelneming, die reeds na mens de Kamer aan mevr. Meyer en hare kinderen, zoowel als aan de N.V. van Wa- veren's Graanhandel in brieven van rouw beklag zijn neergelegd in het door hen. ge leden verlies. Requiescat in pace. De voorzitter spreekt dan enkele harte lijke woorden van welkom tot den heer Brokmeier, die na een korte ongesteldheid weer in het midden der Kamer is terugge keerd, welke woorden de Kamer met applaus ondersteunt. De notulen der vorige vergadering wor den vastgesteld. Mededeeiingen. Enkele mededeeiingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Aangehouden wordt een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Leeuwarden, inzake berekening van de kos ten door den kantonrechter voor doorhaling enz. in het Handelsregister. Verder worden eenige reeds vermelde me dedeeiingen voor kennisgeving aangenomen. Onderzoek geloofsbrieven. Dan wordt een commissie benoemd tot on derzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. Het bureau stelt voor te benoemen de heeren W. J. B. van Liemt, Beijnes, Enschedé. N. Cohen, H. J. L. &lein Schiphorst en J v. d. Burg, welke leden in de commissie worden benoemd, waartoe de vergadering enkele oogenblikken geschorst wordt tot onderzoek der geloofsbrieven, die volgens mededeeling van den voorzitter alle zijn ingekomen. Na heropening der zitting wordt medege deeld. dat alle geloofsbrieven in orde ziin bevonden, waarna medegedeeld wordt, dat hiervan aan de benoemden zal worden ken nis gegeven. Subsidies. Het bureau stelt voor, voor 1926 het lid maatschap weder te aanvaarden van de Ne derlandsche Kamer van Koophandel te Brus sel. Dit wordt goedgekeurd. Verder stelt het bureau voor, voor 1926 wederom een subsidie te verleenen van 25 aan de Nationale Vereeniging voor Handels onderwijs. Hiertoe wordt eveneens besloten. Artikel 62. W. v. K. Hef conceptschrijven van de commissie van makelaars aan de vereeniging van Kamers van Koophandel, betreffende art 62 W. v. K., wordt goedgekeurd. Nederlanusche Nijverheid. Aan de orde komt het voorstel Weyburg De heer WEYBURG stelt voor de Neder landsche Nijverheid meer daadwerkelijk ie steunen, door op alle officieele uitgaande stukken der Kamer, een stempel sluitzegel te doen aanbrengen, waardoor de aandacht wordt gevest:gd op voortbrengselen van eigen nijverheid. De heer Weyburg had zich de volgende redacties gedacht: 1. Geeft de voorkeur aan voortbrengselen van eigen nijverheid (of van Nederlandsche Nijverheid). 2. Steunt eigen Nijverheid. 3. Steunt de Nederlandsche Nijverheid. Het bureau der Kamer stelt voor, het voorstel niet aan te nemen. De heer v. HARDENBROEK verklaart zijn meening omtrent dit voorstel. Spr. ver- k'aart zich sterk voor het voorstel. Een Kamer van Koophandel heeft de plicht de belangen te behartigen van de zaken, die haar zijn toevertrouwd. De industrie verdient allen steun ten zeerste en spr. vindt dit voorstel des te «leer sympathiek daar het van de zijde van den handel komt. De heer BURGERDIJK vraagt naar de motieven, die het bureau tot zijn afwijzende houding leidden. De V OOK/.I i'TER merkt op, dat de heer v. Hardenbroek de kwestie van den ver keerden kant beziet. Steun der industrie is zeer sympathiek, doch het bureau acht het middel in dezen niet juist. - Het bureau acht hel niet met het karak ter van officieele stukken overeenkomend, wanneer hierop sluitregels of stempels van dergelijken aard voorkomen. De heer v. HARDENBROEK interrum peert: Blue Band bij de Posterijen. De VOORZITTER: Dat is een heel slecht voorbeeld, zelfs een afschrikwekkend voor beeld. De heer WEYBURG licht zijn voorstel nog nader toe. De VOORZITTER zegt, dat wel een aan sporing tot steun aan de Nederlandsche Nijverheid in het orgaan zou kunnen wor den opgenomen, maar niet op officieele stukken, waarop dergelijke mededeeiingen het karakter van een advertentie zouden krijgen. De heer WEIJBURG stelt dan als amen dement voor, een inlegger bij de stukken te voegen, op welken inlegger een aanspo ring tot steun van het Nederlandsch Fabri kaat kan worden geplaatst. De heer v. LIEMT zet zijn standpunt uit een. .Wat het voorstel Weijburg betreft, spr staat aan zijn zijde, wat betreft de appre ciatie van de industrie. Maar wat het middel hier betreft, dit is verkeerd. t Men weet wel waarmede men begint, maar mot was'mede men eindigt. Het Nederlandsch fabrikaat moet zijn re- reclame zelf maken. De heer KLERCQ is het met den heer v. Liemt eens. De heer BEIJNES merkt op, dat de Ka mer met het aannemen van het voorstel Weyburg zeer goed zou doen. Bovendien zou de Kamer niets oorspron kelijks doen, daar zooiets reeds in het bui tenland geschiedt. De heer WEYBURG dient dan zijn gewij zigd voorstel inzake een inlegger met me dedeeling in. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Verkeerswegen. De commissie voor Verkeer en Vervoer stelt voor, aan het Propaganda-comité voor wegenveri>eterir.g „P. C..W." te Amsterdam te berichten dat zij meent, dat het eerst voor verbetering in aanmerking komen, de volgende wegen: Rijksstraatweg Haarlem Velsen; Rijksstraatweg HaarlemHillegom; Rijksstraatweg HaarlemAmsterdam: de weg van Heemstede langs den Meerweg, voorts lands den Kruisweg over Hoofddorp naar Aansmeer; de weg langs de Hoofdvaart van den Haarlemmermeer; de weg Haarlem SpaarndamBuitenhuizen, richting West- zaan; de weg AmsterdamIJmuiden, langs de Zuidzijde van het Noordzeekanaal. De heer KLERCQ vraagt nog in de me dedeeling aan tê dringen op verbetering van de verbinding IJmuidenHaarlem. De VOORZITTER noemt dan de wegen af zonderlijk. Aangedrongen wordt op verbetering van den Sloterweg en den Spaarnwouderweg door den Haarlemmermeer. De heer HOOY stelt voor met het verzen den van de genoemde mededeeiingen nog te wachten en te verzoeken de kwestie nog maals in studie tc nemen, vooral met het oog op de behandeling van het wegenplan. in de provincie door de Prt>vincia!e Staten van Noord-Holland. Hiermede gaat de Kamer accoord, waar om aldus besloten wordt. Het belastingkantoor. Goedgekeurd wordt het concept-schrijven aan den directeur der directe belastingen te Amsterdam inzake de sluiting van hef kan toor op Zaterdag. De buitenlandsche kooper. Goedgekeurd wordt een schrijven van het bureau aan tien Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, inzake bescherming van den buitenlandschen kooper. De postbestelling op Zondag. Door den Inspecteur der Posterijen te Amsterdam werd in de vorige vergadering besproken de door de directie der Poste rijen voorgenomen inkrimping van het aantal postbestellingen van 4 op 3 en de afschaffing van de Zondagbestelling. Hieromtrent wordt thans het advies van de Kamer van Koophandel gevraagd, De bestellingen zullen geschieden om 7 uur, 12.30 uur en 7 uur, elke bestelling durende ongeveer anderhalf uur. De heer TÈDING v. BERKHOUT zou bij de vermindering der bestellingen het een com pensatie vinden als houders van postboxes ook tusschentijds hun post in hun boxes vonden, vooral de post uit het buitenland. De heer WEYBURG moet ernstig bezwaa- maken tegen het feit, 3at de laatste post eerst te 7 uur aanvangt. Men dient niet al leen de groote bedrijven maar ook de mid denbedrijven in het oog te houden. De heer v. LIEMT merkt op, dat de termijn van 1H uur toch alleen voor de buitenwij ken geldt en de zakenmenschen vóór 8 uur hun post binnen hebben. De heer COHEN vraagt er op aan te drin gen, dat tusschen 12.30 en 5 uur ook de boxes gelicht kunnen worden. Behoudens de opmerking omtrent de boxes vereenigt de Kamer zich met de verminde ring der brievenbtstcllingen. Dan komt in behandeling de Zondagsbestel- iing. De Inspecteur wil het uur voor koste loos afhalen der brieven stellen van half 9 tot half 10. De Kamer wil adviseeren van half 12 tot half 1, waarmede de meeste leden zich kun nen vereenigen. Rondvraag. De rondvraag levert geen belangrijke be sprekingen op, waarna aan het eind der vergadering de voorzitter woorden van dank richt tot de aftredende leden, de heeren Jonkheer, Land, Slis en Weber. De heer de Klercq voegt daaraan nog een hijzonder woord van dank toe tot den heer Slis, die met spr. de belangen van IJmuiden had te behartigen. De heer Slis dankt voor deze woorden, ook voor de steeds vriendschappelijke samen werking met bestuur en leden en uit de beste wenschen voor de Kamer. Daarna sluit de voorzitter de openbare ver gadering. Gisermorgen werd de zitting van de Prov. Staten van Noord-Holland voortgezet. Voortgedaan wordt met de behandeling van het Wegennlan. De heer HENDRIX (lid van Ged. Stalen) noemt de geleverde critiek welwillend en opbouwend. Spr. brengt hulde aan- den hoofd-ingenieur-directeur van de Prov. Wa terstaat, den heer Reygersman, omdat zijn werk teekent groote kennis van locale toe standen, omdat het werk zeer zorgvuldig is samengesteld, (applaus.) Spr. komt dan tot de verdediging van de voordracht en gaat daarbij de geschiedenis van de totstandkoming der voordracht na. Na overneming van de motie-Miranda,. 2 jaar geleden, is den heer Reygersman op dracht gegeven tot voorbereiding van het ontwerp. Alle belangstellenden zijn in de ge legenheid geweest, bezwaren in te brengen De heer Reygersman heeft er een voor dracht over gehouden; alle mogelijke be kendheid is er aan gegeven. Ook aan dit ontwerp zit een minder mooie kant en wel de financieele. Bij de financiering dacht men aanvankelijk de kosten te bestrijden door middel van f 500.000 uit de gewone middelen en f 500.000 uit een wegbelasting. In dit 'aatste was ook begrepen een Provinciale belasting op de rijwielen. Een wegbelasting mag slechts dienen voor onderhoud der we gen. De regeering meende, dat de wegbe lasting aan het Rijk moest worden gehou den. Bekend was niet welk deel van die opbrengst de Provincie zou kriigen. Thans wordt voorgesteld een Wegenfonds te stichten en het maken der wegen zal ko men op de Provinciale begrooting, waarop ook gebracht zal worden een cventueele opbrengst uit de Rijksv.'egenbelasting. In het Wegenfonds wordt gestort 2Yt oullioen en verder jaarlijks millioen. De verdere opbrengst moet dus komen uit de provinciale begrooting. De totale belas ting-opbrengst in de provincie bedraagt thans rond 3 millioen. En Ged. Stalen hebben zich afgevraagd, of de nieuwe lasten op de provincie alleen moesten drukken. Zij hebben onderzocht, of nieuwe schuld- olichtigen waren te vinden. Ged. Staten hebben deze idéé ten slotte los gelaten voor wat het onderhoud der primaire wegen be treft. Deze vormen een algemeen belang en nu moeten ook algemeen de kosten gedekt worden. De provincie mag echter geen ca deautjes geven. Als werken, tot de taak der gemeenten behoorend, thans door de provin cie uitgevoerd worden, zal aangedrongen moeten worden op dragen -der kosten door de gemeente. Noodig is ook de moreele me dewerking van polders en waterschappen. Door de Staten is gevraagd, deze voor dracht als een schema te behandelen. Doch spr. vraagt zich af. of, wanneer de zaak ernst is, dan werkelijk de kwestie gped af gewerkt kan worden. Als elke weg in détails door de Staten behandeld moet worden, kan het werk dan uitgevoerd worden? Spr. acht dat een onmogelijkheid. Wil men spoed bij de zaak betrachten, dan. moet aan Ged. Staten vertrouwen geschonken worden. Spr. kan zich echter begrijpen, dat de Statenleden het niet prettig vinden, niets meer na de voteering der 22 millioen van de zaak te hooren. Maar daarin is voorzien, doordat Ged, Staten elk iaar een rapport over den stand der uitvoering van het werk zullen overleggen. Aan de hand van de vervaardigde kaart bespreekt spr. enkele wegen, waarbij hij den heer Bosman bestrijdt. Spr. behandelt we gen in „De Streek" en uit ziin bevreemding over het feit, dat gevraagd is een weg ten Zuiden van Venhuizen. Het is niet noodig, nog een derden weg in West-Friesland te maken, welke ten slotte slechts een secun daire wég zou zijn. Verder was gevraagd, een primairen weg naar Hoorn over Edam te leiden. Een pri maire weg zou over Purmerend gelegd moe ten worden. Edam is daar niet het juiste punt voor. Spr. gaat nog na de wegen in 't Gooi en deelt mede, dat Ged. Staten zullen trach ten, een vlugger verbinding te maken tus schen Weesp en Muiden. Spr. komt dan tot een eventueelen ver bindingsweg AmsterdamIJmuiden. Voorheen, bij de stichting, had men van 'Jmuiden groote verwachtingen, doch dat 's wel wat tegengevallen. De meeste sche pen gaan door naar Amsterdam en dienten- volge wordt het Noordzeekanaal verbreed, waarvoor ook dé provincie geld geeft, hoe wel het een Amsterdamsch belang is. Ge zorgd zal ook worden voor een breeden verbindingsweg langs de oevers van het ka naal. Afgewacht moet echter worden, wat de toekomst in deze zal brengen. Niet on mogelijk is het, dat er een weg Halfweg Velsen mettertijd moet komen, maar dan moet de provincie niet alleen de kosten dragen. Over de financiering moet dan ern stig gesproken worden met Amsterdam. Deze stad heeft enorm belang bij den Zes- Stedenweg, wat spr. nader schetst. Wat den Sloterstraatweg betreft, aan deze zijde zal rekening gehouden worden ;net de wenschen van Amsterdam. Spr, komt dan tot de breedte der wegen. Inderdaad moet 4H M. het minimum zijn. Dat is het uiterste minimum en het zal dan ook wel weinig gebruikt worden. Elke ver breeding meer kost meer geld en er moet en grens zijn. De primaire wegen zullen niet het ge schiktst zijn voor de voetgangers, Hierna wordt gepauzeerd. In de namiddag-zitting werden de replie ken over het voorstel gehouden. Bij den aanvang der vergadering leest de voorzitter een telegram voor van het ge meentebestuur van Haarlemmerliede c.a. dat aandringt op opname in het wegenplan van een verbinding AmsterdamVelsen IJmuiden over Halfweg. Dit telegram wordt voor kennisgeving aangenomen. ftDe heer BOSMAN wijst er in zijn repliek op dat Gedep. Staten geen toezegging heb ben gedaan, dat de Prov. Staten nog nader omtrent de uitwerking der plannen zullen gehoord worden. Waar deze toezegging niet is geschied, stelt spr. voor een amendement op het sub 1 en 2 bepaalde in het ontwerp-besluit: Sub 1. De Prov. Staten verklaren in be ginsel hun instemming met het net van pri maire wegen, zooals in het ontwerp-besluit ontworpen. Sub II. De Prov. Staten machtigen Gedep. Staten tot de verdere uitvoering der plan nen en noodigen hen uit zoowel omtrent overneming van bij andere lichamen in be heer zijnde wegen, als omtrent onteigeningen met uitgewerkte voorstellen bij de Prov. Stalen te komen. De heer DE MIRANDA bespreekt de kwestie van de toegangswegen naar Am sterdam en het pleidooi van den heer Bos man, Een uitstel echter, zooals de heer Bosman voorstelt, zou volgens spr. zeer uit den booze zijn. Men moet Gedep. Staten in dit opzicht vertrouwen omtrent de uitvoering der plannen. Spr. is, wat enkele toezeggingen door den heer Hendrix op spr.'s pleidooi betreft daarvoor erkentelijk, vooral wat het uitbrei dingsplan betreft en de aansluiting met de Provinciale wegen. Echter blijft spr. het be treuren dat het Zandpad tot een primairen weg wordt vervormd. De omgeving van dezen weg zal daardoor zeer lijden, waarom het beter zou zijn een aparten weg voor het autoverkeer te ma ken. Spr. behandelt ook de breedte der wegen en spr. gaat accoord met de meening van Gedep. Staten omtrent de breedte der eerste twee aan te leggen wegen. Wat den weg AmsterdamIJmuiden be treft, daaromtrent heeft het betoog van Ged. Staten niet bevredigd. Spr. had een andere meening van Ged. Staten hieromtrent ge dacht. De verbinding AmsterdamIJmuiden is zuiver provinciaal. Als men hier van een Amsterdamsch belang spreekt en daarvoor een uitzondering maakt, dient men ook voor andere steden uitzonderingen te maken en dat doet men thans niet. Spr. zou het een mooie geste van de pro vincie vinden, als Gedep. Staten tegenover het breede standpunt van Amsterdam een even breed 6tandpunt innamen. De verbinding tusschen stad en land mag niet verbroken worden en Amsterdam mag hier niet in een uitzonderingspositie ge plaatst worden. Spr. wijst nog op zijn voorstel omtrent het ontwerpen van een tracé ten Noorden en ten Zuiden van het Noordzeekanaal, over Half weg, wat hij aanbeveelt en waarvan hij vraagt, dat Gedep, Staten dit voorstel zul len overnemen. Een kwestie van 800.000 op een plan van 22 millioen, gezien de groote belangen van Amsterdam mag geen doorslaand ge wicht voor een afwijzing hiervan zijn. Blij ven Ged. Staten weigerachtig in hun hou ding, dan zal spr. zijn voorstel toch hand haven. De heer THOMASSEN spreekt zijn sym pathie uit met het vervormen van het zand pad tot een primairen weg. Spr. vertrouwt, dat het zandpad een uitstekende weg zal worden door het Gooi. De heer TER HAAR spreekt zijn teleur stelling uit over het feit, dat de heer Hen drix over Amsterdam heeft gesproken als zou deze stad niet bij de Provincie behooren. Dit kan zoo niet bedoeld zijn. Verder vraagt spr. enkele inlichtingen, ook omtrent een verbinding AmsterdamIJmui den. De heer BEST hoopt, dat de .voordracht van Ged. Staten wordt aangenomen, tevens zijn voorstel tot het aanleggen van een pri mairen weg over Hoorn naar Enkhuizen over den Hout en het Kanaal langs de kust in verband met de Zuiderzeewerken. De heer DE JONG-SCHOUWENBURG vraagt enkele inlichtingen. De heer SPIER komt nog eens terug op de kwestie van de voetgangers op den primai ren weg en vraagt of het voetgangers geoor loofd zal zijn op den primairen weg te loo- pen of niet. Spr vraagt voetpaden op de primaire wegen, zoo mogelijk buiten de boo- menrijen. 21 Toulon was niet meer dan een blinkende stip. Achter in de baai, waar de groote oorlogschepen rus'ten als logge, met staal geharnaste monsters, tusschen de groene heuvelen, die hun steile voorgebergten naar voren staken, schitterde het, helder en blank, in het goud van het hemelsblauw aan den voet der grauwe bergen. Als een rustige, met regelmatigen wiek slag voortzwevende vogel, klieft het schip met zijn voorsteven het doorschijnende wa ter. Het was de haven reeds uit en steven de trotsch den eindeloozen horizon tege moet. Frans, leunende op de verschansing, had geen oog voor de uitgestrektheid van de volle zee, hij zag de lange streep verder ver wijderen en breeder worden Ten wasten lag Kaap Cepet, het schilder achtige verlegstuk van het hooge schier eiland van Cicié Daarachter volgden in on afzienbare rij de kapen en golven tot aan de landtong Bec de l'Aiglé, een monster achtige rots, die het grondgebied van Au- bagne aangaf. Ten oosten strekten zich uit de goud eilanden, schitterend in zonnelicht, weelde rig als omhangen met guirlandes van aller lei bloemen en planten. En daarachter lag. een reusachtige reede, groot en sierlijk van vorm. Overal, diep in de kloven, op de toppen der voorgebergten, hoog op de naaate rot sen of verscholen in het gebladerte, lagen forten en kleine veldschansen. En de Moorenkust, met wild houtgewas, was gehuld in dikken nevel, vlammend rood gekleurd door de rijzende zon. Naar dien kant richten zich Frans' blik ken en gedachten. Daar, achter die gouden nevel, legt Ita lië, Italië, zijn vaderland. En Frans verwonderde zich, dat hij zijn hart niet sneller voelde kloppen. Als om het idee goed in zijn weerspanning hoofd te prenten,' herhaalde hij verschef- dene malen. „Italië! Italië! Mijn vaderland!" Maar niettegenstaande al zijn pogingen, wekte dat woord niets geen ontroering in z'n ziel, dat woord bleef voor hem een woord, de naam \an een landstreek,-die hij niet kende, die hij zich vruchteloos voor den geest trachtte te brengen, waaraan hij, in wearwil van zijn afkomst, volkomen v eemd was. Italië! Zijn vaderland? Zijn vaderland was ginder, ver weg, on der den grijzen hemel, aan de oe-ers van den schoenen stroom, welks wateren de heuvelen, versierd met wijnranken, hespoel- den, in dat welbekende, geliefde land, waar zijn herinneringen leefden, waar, aan een, venster blond, bevallig, te naaien zat de gene, voor wie hij in de Afrikaansche re gimenten, de dapperste, de eervolste wilde zijn, degene, die hij liefhad. Marie Picot was op den leeftijd, waarop het hart zich opent voor de liefde en het geluk, als een rozenknop voor de lentezon. Zij was op den leeftijd, waarop de geest in blijde verrassing, het leven ontdekt, een onbekend terrein, dat door de onbekend heid met duizenderlei aantrekkelijkheden is gesierd. Zij .was op den leeftijd, waarop de ver beelding niet besloten blijft binften beperk te grenzen, waarop jenge meisjes alles te genlacht, waarop men liefheeft, zingt en geestdriftig is, den leeftijd waarop men h-,r>pi 4„a i,<eftijd, dii de ouden zoo gaar- Marie was schitterend schoon. Haar blin kend blauwe oogen Schenen een wereld van jonge, zuivere gedachten te weerkaatsen. Haar welgevormd lichaam was even vol maakt, even rein als de ziel, die er in woonde. In de gehecle streek werd Marie be schouwd als een werkzaam, degelijk, huis houdelijk meisje. Eiken dag van de week naaide zij, als weleer, voor het venster. De menschen, die voorhij gingen, zeiden haar goeden dag. Mpar niemand bleef langer stil staan. dan pastle, Men wist. dat zij schoon t en beminnelijk was, maar tegelijk van stren ge zeden, en de brutaalsten eerbiedigden naar. Als zij de naald door het goed haalde, zong zij. De woorden ontvloden haar lippen metwelluidenden klank als van zuiver stal. Zij zong, omdat het haar toescheen, dat het leven schoon en gelukkig moest zijn: zij zong, omdat zij bemind werd. Maar dat wist niemand, behalve pastoor Callot, wien zij haar hartsgeheim had toe vertrouwd, niemand, zelfs niet Lucien Dol let die haar onophoudelijk bespiedde en met jaloerschen blik haar gadesloeg. Want Lu cien Dollet was de schoonheid en de uit muntende- eigenschappen zijner nicht niet ontgaan, en hij zag in, dat zij een uitste kende partij zou vermen. Het was waar, hij beminde haar niet en kon haar niet beminnen. Liefde is de edel ste der gevoelens, omdat zij ons aanzet ons zdven op te offeren voor degenen, die wij liefhebben. De liefde, de zuivere liefde, die de eenig ware is, is een goddelijke licht straal, weggeroofd ui Ij de engelen-wereld; maar helaas, niettegenstaande haar goddc- liiken oorsprong, draagt de liefde het stem pel der menschelijkheid. De liefde, hoe edel moedig, hoe hartgrondig gemeend, vraagt wederliefde. De liefde is zelfzuchtig en daarom zal de sperwer met kromme klau wen nooit den leeuwerik kunnen liefheb ben, die zingende in lichtblauwe ochtenden Bij Apoth. en Drogisten De heer VERSCHURE gelooft dat het onderwerp thans genoeg besproken fs en men tot een resultaat kan komen. Spr. beveelt nog de verbinding aan van AfnsterdamIJmuiden althans in principe, dit ook met het oog op IJmuiden als bad plaats, die thans in opkomst is. Nog wordt het woord gevoercf door de heeren LudenAsscher en Binnendijk. De heer BINNENDIJK acht da directe verbinding AmsterdamIJmuiden een pro vinciaal belang. De heer v. d WAARDÉN verzet zich te gen het amendement Bosma. Wanneer men nu weer begint met slechts een principe-besluit tc nemen, wordt de zaak weer op de lange baan geschowen. De verbinding Amsterdam over lialfweg naar IJmuiden komt volgens spr. slechts neer op verbinding van Halfweg tot Drie huis, desnoods dan niet tot IJmuiden. Spr. hoopt, dat Gedep. Staten tot den aanleg van die verbinding alsnog zullen willen overgegaan. De heer HENDRIX lid van Gedep. Sta ten beantwoordt de sprekers in tv^gte in stantie. Spr. memoreert, dat Gedep. Staten met den meesten spoed het aanleggen der we gen in voorbereiding willen nemen. Den heer Best antwoordt spr. dat Ge dep. Staten geen aanleiding vinden om nog een derden weg door West-Friesland te maken. Wat het voetgangers-verkeer betrcfl, ook daarvoor zal bij het aanleggen der we gen gezorgd worden. Het voorstel Bosman ontraden Gedep Staten ten sterkste. Gedep. Staten zijn intusschen bereid een verbinding Amsterdam—IJmuiden nog eens te overwegen, maar daarover met Amster dam nog eens te overleggen, (applaus) Hiermede nemen dus Gedep. Staten het voorstel over. De heer Spier c.s. stelt voor de vostpa- den waar mogelijk aan te brengen br^m de boomenrijën op de primaire wegen. Het amendement Bosman komt in stem ming en wordt verworpen met 51 tegen 15 stemmen. Het voorstel Spier komt dan in behande ling. De heer Hendrix (Gedep. Staten) kan niet inzien, dat met het leggen der voetpa den buiten de boomenrij den voetgangers een-voordeel zou zijn gedaan. De heer SPIER verdedigt zijn voorstel, waarbij hij gesteund wordt door den heer Hendels. Het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met 35 tegen 29 stemmen. De heer HENDRIX. Da* zal de staten mil- lioenen kosten. De heer Keetelaar protesteert hiertegen. De voordrachten van Gedep. Staten wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De wegen en vaarten tus schen de zes Noord-Hol- landsche steden. Aan de orde komt thans de voordracht van Gedep. Staten betreffende overneming in beheer en onderhoud van de wegen en vaar ten tusschen de zes Noord-Hollandsche stedenAmsterdam, Purmerend, Monni kendam, Edam, Hoorn en Enkhuizen. Hier bij zet de heer Ketelaar c.s. het voorstel uit een om geen nieuwe onderhoudsplichtigen te schaden maar het onderhoud der wegen en vaarten te laten betalen door degenen, die van ouds reeds onderhoudplichtig waren. De heer G. C. DEKKER vestigt er de aandacht op, dat vele boeren tegen een pri mairen weg gekant zijn, daar het autoverkeer zeer hinderlijk is voor vervoer van vee. Daar voor begeeren zij liever een weg, buiten den primairen weg, dit betreffende het gedeelte PurmerendBeemster. De heer KERNKAMP houdt een histo risch pleidooi omtrent het ontstaan van den Zes Stedenweg en stelt als conclusie, dat hij het voorstel Ketelaar na eenige onderge schikte wijziging kan steunen. De heer N. DEKKER wijst er op, dat ten opzichte van het onderhoud een tekort tot een groot bedrag is ontstaan wat Gedep. Sta ten thans voorstellen door de provincie te doen overnemen. Hiermede kan spr. zich wel vereenigen. Hij geeft Gedep. Staten echter in overweging het besluit sub. b. terug te nemen, anders zou spr. zijn stem moeten bepalen in de richting van het amendement van den heer Ketelaar. De heer v. d. WAERDEN is tegen het voorstel van de meerderheid van Gedep. Staten omdat hij daarin een principieel voor stel ziet, wat hij een gevaar voor de toekomst acht. De heer HENDRIX, lid van Gedep. Sta ten, beantwoordt de sprekers. Sinds den oor log is het vrachtautoverkeer zoozeer toege nomen. dat het gewone onderhoud van den Zesstedenweg niet kon worden volgehouden. Vaz Diaz 2000 M dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen van 8 15—4.30 Tijdseinen 10 15 en 4.30 8 en 10 uur Zondags behoudens event voetbalnieuws te 44 30 uur nog Pers berichten te 8 uur Engelsche stations 365495 M dage lijks concerten, lezingen, enz van 7 20 ,ca 11 uur Zondags ook van 3.50 uur Daventry 1600 M dagelijks. Tijdsein 10 50 en 7 20 uur Big-Ben en 120 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca 11 -30 uur concert, zang. lezing, enz Zondags van af 3 50 en 8.50 uur H. D. O. - 1050 M dagelijks PotiMebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner- concert (ongeregeld) 6 uur Kinderuurtje s Maandags 5 uur Avondconcerten dage lijks 8 10 uur. zie verder event bijzonder heden hieronder Radio Paris - 1750 M - Dagelijks concert - Avondberichten over de H D te zang of lezing 12 50 en 9 uur Brussel 265 M dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur) Eiffeltoren - 2650 M dagelijks (onder voorbehoud) 5 50 uur en Zondag, Woens dag. Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M concert te 7 50 uur Duitsche stations - 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur - Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz De Bilt 1100 M Weerberichten 10.45 12.55, 8 35 uur BIJZONDERHEDEN. Daventry. 8.20 „A border fordy", daarna tooneelstukje en Jazzband. H. D. O, 6 uur Dinerconcert. 6.45 over Recepten voor St. Nicolaas. 7.20 Letterkunde door Dr. P. H. Ritter. 8.15 Abonnementsconcert uit Amsterdam (Concertgebouw) Munster. 8.20 Spaansch Allerlei. Koningswmterhausen. -8.50 Gemengd Programma Toen werd een versoek tot de Provincie ge richt om overname van het beheer. Met de jaren stegen de tekorten op het onderhoud. Hierna bespreekt spr. het ontstaan van de voordracht. Gedep. Staten zijn bereid het voorgestelde sub. b terug te nemen, indien het eerste bepaalde blijft. De heer KETELAAR verzet zich hierte gen en handhaaft zijn voorstel. Na toelichting van den voorzitter neemt de heer Ketelaar zijn voorstel terug. Dan wordt de voordracht aangenomen met de stem van den heer v. d. Waerden tegen. De zitting wordt verdaagd tot Dinsdag 8 December. Vr.: Ik wil bijen gaan houden (lielheb- berij). Kunt u mij inlichtingen verstrekken, waar en bij wie ik 't best mijn licht kan op steken, om zoover te komen dat ik in be zit kom van korven, bijen en gegevens voor het onderhoud? Antw.: Wendt u eens tot den heer N. C. Wefers Bettink, Wilhelminapark 25, Haar lem of tot den heer C. E. Abspoel, Banka- straat 25, Schoten. Vr.: Hoe maakt men fondant-borstplaat? Antw.: Bostplaat maakt men als volgt: In een verhouding van drie op één (b.v. drie afgestreken eetiepels suiker tegen 1 lepel water) mengt u suiker en water, welk mengsel u op een zacht-vuurtje laat oplos sen totdat alles helder is. Dan laten inko ken tot de vereischte dikte. Dit kunt u zien door een druppel van de lepel waarmee ge (zacht) roert te laten vallen. Kunt ge hier van een draad trekken dan is het goed. Om fondantborstplaat te maken moet u echter eerst fondant maken. Dit doet u als volgt; Hiervoor hebt u noodig witte stroop. U neemt een mengsel als bovenvermeld (suiker en water in verhouding 1 op 3) en doe daarbij, in de verhouding van 1 afge streken lepel op twee lepels van bovenge noemd mengsel, witte stroop ook wel glu- cosestroop genaamd. Breng dat aan de kook, juist als hierboven is omschreven; laat dan het mengsel onder voortdurend roeren of kloppen afkoelen totdat zich een vaste droge massa heeft gevormd. Dat is fondant. Maak dan weer borstplaat, zooals in het begin van het antwoord is omschreven. Doe er, als het mengsel stijf genoeg is, (zoodat U er een draad van kunt trekken) iets min der dan de helft van het fondant bij en de door u verlangde essence. Eén theelepel. Al roerend laat u het mengsel afkoelen. Laat nog een poosje staan tot het vrij stijf is en giet dan in ringen, die een poosje in koud water hebben gestaan en daarna op glad wit papier gezet zijn. Keer de borstplaat, als de bovenkant stijf is, om en laat dan den onderkant, stijf worden. Daarna de ringen er afnemen. van de gouden korenvelden de heldere lucht invliegt. De sperwer achtervolgt den leeuwerik, maar hij bemint haar niet. Ook Lucien be minde Marie niet. Die plompe boer wilde een vrpuw, jong, schoon en rijk, maar tegelijk toch ook deugdzaam en van goed gedrag. Dat was Marie. En omdat zij dat was, kon Lucien haar begeeren tot zijn vrouw, maar hij kon haar niet beminnen. Die hartstocht was ook gedeeltelijk oor zaak geweest van zijn haat tegen Frans, Hij was jaloersch op de genegenheid, die zijn nicht hem betoonde. Hij was blij om het vertrek van den Italiaan en wenschte zich geluk met de aanklacht, die de veroordee ling van zijn tegenstander tengevolge had gehad en hem zoo bevrijd had van een las- tigen mededinger. En daar Marie zeker geen andere vrien den meer had, veranderde hij tegenover haar geheel en al van gedragswijze. Tot nu toe bits en uitdagend, was hij nu allerbe minnelijkst en voorkomend. Buitengewoon ingenomen met zich zelf en gewend aan gemakkelijk succes, twijfelde hij geen oogenblik een partii te zullen vr. liezen, waarin hij de eenige mededinger was. Hij verwenderde zich dan ook een weinig over het geringe succes van zijn eerste pogingen, maar hij verontrustte er zich niet om en dacht: „De kleine dwaas merkt niets." Daarom begon hij zich nog overmoediger te toonen en maakte haar allerlei verliefde complimentjes en voor stellen; maar degene, tot wie ze gericht waren, scheen ze niet eens te hooren. Op zekeren dag echter ging hij alle per ken te buiten. Zonder toornig te worden, stak Marie de naald in het kleedingstuk. wat zij aan 't herstellen was en terwijl zij Lucien scherp aanzag met haar helder stra lende oogen, zeide zij kalm enx zacht, maar met ernstige waardigheid: „Ik wensch niet, dat u aldus tegen me spreekt." Hij dacht, dat zij gekscheerde of hem op de proef wilde stellen. Hij antwoordde on der een ruwen lach, terwijl hij zijn hand op haar schouder legde: „Bah! 't Zou wat. Tusschen neef en nicht." Zij keerde zich verontwaardigd om. ,,lk meen, wat ik zeg. En daar nu de ge legenheid zich voordoet, wil ik u meteen zeggen, wat ik u al lang onder het oog had moeten brengen. Ik verbied u zoo vrijpos tig tegenover me te zijn. Ik wil gerespec teerd worden ook door mijn neef. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6