Uit de Pers. UIT ONZE OOST. GEMENGD NIEUWS. MARK TNIEUWS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 3 December 1925 UIT HET AND- t De besprekingen te Londen De afwijzing der R.-K. Kamerfractie. De politieke crisis. Mr. Marchant over de Kabinetscrisis. Baron van Wijnbergen en de vergadering der R.-K. Kamerfractie. Opgave van de sterkte bij de Gem. Politie gevraagd. De nieuwe rijwielplaatjes. Het nieuwe Stadion te Amsterdam. Belangen der Zuiderzee- visschers. De duikboot M. 1. Nederl. R. K. Bond van HandelsKantoor en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assisië". Animositeit tusschen leger en vloot. Een geschenk van Chamberlain aan Briand. De regeling met de Hokenzollerns. De toestand in Syrië. Amerikaansche destroyers naar Shanghai. Passen-contröïe. Ze vonden het weer te slecht. De vermiste loodsschoener. Geheime distilleerderij. s.s. „Westerdijk" aan den grond. Te dicht bij lamp en kachel gekomen. Doodelijk mijnongeval. Overeenstemming bereikt betreffende de schuldregeling van Roemenië ten opzichte van de V. S. De uitspraak der Volkenbond-commissie in zake het Grieksch-Bulgaarsche conflict. Aan Griekenland een boete opge legd. De motie van MacDonald inzake de vervolging der communisten door 't Engelsche Lagerhuis verworpen. Onder de Radio-berichten: De besprekingen te Londen tusschen En gelsche en buitenlandsche ministers duren voort. Het opsporingswerk van den verdwenen duikboot M 1 gestaakt. Henri de Jouvenel in Beieren aangekomen. Drie Amerikaansche destroyers naar Sjanghai. oorzaak van het vergaan van de duikboot ten volle was vastgesteld. Wij geven hier eenige niet-katholieke persstemmen weer over de unamine weige ring der R.K. Tweede Kamerfractie,' om met de V.D. en de S.D.A.P. een parlemen tair kabinet te vormen. De „anti-rev. Standaard" waarschuwt niet voorbij te zien, dat de afwijzing van de z.g. democratische samenwerking ifiet definitief is. Naar de meening der R.K. fractie zijn er nog andere wegen open voor oplossing van de crisis. De beste, de meest gewenschte weg, wordt nogmaals door haar aangegeven. Eerst als deze en andere wegen afgesloten zijn, dan Verschijnt de uiterste noodzaak. Ieder die met haar die uiterste noodzaak voor ons volk uiterst bedenkelijk vindt, weet dus, aldus de Standaard, welke verantwoor delijkheid hij op zich laadt, als hij meehelpt die uiterste noodzaak dichter bij te brengen. De „Rotterdammer" van dezelfi e poli tieke kleur is van meening dat het bescheid van de R.K. Kamerfractie een goede betee- kenis heeft in zijn negatieve en positieve strekking. Verblijdend is het in de negatieve strekking omdat de Roomsch-Katholieke Kamerclub een en onverdeeld samenwerking weigert „met de S.D.A.P., wier diepere beginselen met de Katholieke beginselen lijnrecht in strijd zijn." Te hooger waarde heeftdeze afwijzing waar den Roornsch-Katholieken zoo aanlok kelijke voorstellen gedaan werden. Verblijdend is het bescheid ook in zijn positieve strekking, waar de Katholieken weer een en onverdeeld verklaren, „dat een kabi net, steunende op de drie rechtsche partijen de meeste waarborgen geeft voor een alzijdi ge behartiging van 's lands belangen. Het orgaan concludeert, dat voo de Christe lijke partijen in dit stuk een krachtige aan sporing ligt thans al het mogelijke aan te Wenden om elkaar te vinden. De christ. hist. „Nederlander schrijft er het volgende over „Het besluit van de R.K. Kamerfractie correspondeert geheel met het advies, gege ven door „Het Centrum", (dat is door mr. Aalberse). Zij geeft boven alles de voorkeur aan een kabinet, steunende op de drie recht sche partijen, maar motiveert deze niet op principieele gronden, maar omdat zij zulk een kabinet de meeste waarborgen geeft voor een alzijdige behartiging van 's lands belangen Principieel kant het besluit van genoemde fractie zich alleen tegen de diepere beginselen der sociaal-democratische arbeiderspartij. De vrijzinnig-democraten mogen het er dus voor houden, dat dit te hunnen aanzien niet het geval is. Ook hier bemerken wij den geest van „Het Centrum", dat zich vinden liet voor een combinatie „R.-Katholieken, vrijz.-demo- craten en anti-revolutionnairen". Wat deze laatsten betreft, zeker altijd nog denkende aan den stempel van „Christen-democraat", dien Kuyper er eertijds op drukte. Het besluip komt overigens hierop neer, dat mr. Marchant met een toechietelijke houding aan het adres der vrijzinnig-demo craten, een weigering heeft ontvangen. De R.K. Kamerfractie, zoo besluit „De Nederlander" bleek als steeds, ook nu mees- teresse in wat wij noemen „Real-politiek." Het liberale „Handelsblad" zegt dat we door het besluit der katholieke Kamerfrac tie thans Stellig weten, dat voorshands van een meerderheids kabinet, zooals de heer Marchant dat nu al denkbaar achtte (R.K. Staatspartij, S.D.A.P. en» Vrijz.-Dem. Bond) niets komen kan. Van beteekenis acht het blad, dat het be sluit der fractie met algemeene stemmen is genomen. Inmiddels, definitief verworpen is de sa menwerking met de S.D.A.P. niet door de R(K>msch-katholieke fractie. Indien straks Zal blijken, dat op andere wijze een regeering niet te vormen zal zijn, dan kunnen de R.- De verhouding tot de Russische vakvereeni- gingen. De Dinsdag te Londen gehouden confe rentie tusschen vertegenwoordigers van het bestuur van het I. V. V. (de zgn. Amster- damsche Internationale) en den algemeenen raad van het Britsche Vakverbond over de quaestie der eenheid in de internationale vakbeweging en in het bijzonder over het daarin betrekken van de communistische Russische vakvereenigingen is niet tot een besluit gekomen. Het fundamenteele mee- ningsverschil tusschen de vakbeweging van het vasteland en de Britsche blijft bestaan. Het blijven staan door den algemeenen raad op zijn eisch van een samenkomst met ver tegenwoordigers der Russische vakbeweging en de bedreiging, dat als Amsterdam dit niet doet, de algemeene Raad zelf het initiatief Zal nemen en een dergelijke conferentie zal bijeenroepen, zal wellicht tot een wijziging in de tactiek van de tegenstanders der Brit sche politiek leiden. Het is thans waarschijn lijker dan zes maanden geleden, dat de vak vereenigingen van West-Europa een niet- officieele conferentie met de Russen zullen goedkeuren. Het bureau te Amsterdam zou een dergelijke conferentie als middel bezigen, en zoo mogelijk mondeling de goede trouw van Tomski op den proef te stellen. katholieken op hun besluit terugkomen. Maar dan zullen heel wat andere mogelijk heden onverwezenlijkbaar moeten zijn geble ken. Het blad noemt eenige van deze mogelijk heden de vorming van een nieuw „centrum" een minderheidsregeeung van vrijzinnig-en sociaal-democraten, een minderheidsregee- ring van katholieken en anti-revolutionairen. Het Hbld. besluit Dus stijgt door het besluit der Roomsch- katholieke fractie van heden, of men dat on- gewenscht acht of niet, de kans van een ka binet, dat niet of althans inden gewonen zin des woords „parlementair" is. De-„N. Rott. Crt." vindt, dat het eenige interessante van het geval was, welke formu leering aan de weigering zou worden gegeven En deze komt nu practisch hierop neer, dat de Roomsch Kath. heeren unaniem den politieken strijd in het oude coalitieverband blijven verkiezen, en slechts in uiterste nood zakelijkheid hunne medewerking tot eene andere partijgroepeering zouden kunnen ver kenen, welke uiterste noodzakelijkheid zij op het oogenblik nog niet aanwezig achten. Het antwoord lijkt ons in een vorm gege ven, die vooral er op gericht is, den democra tische partijen, die met de Roomsclf-katho- lieken wenschten samen te gaan, zoo min mogelijk wind in de zeilen t e blazen, maar voor outsiders, aan wie het onverschillig kan zijn, welke politieke munt de heeren Marchant en Albarda uit het Roomsche be scheid denken te slaan, rijst na dit ant woord toch wel de vraag waarom hebben dan de Roomsch-katholieken de coalitie ver broken Het antwoord lijkt het blad zoo volstrekt „in tegenspraak met de uitlokking van het conflict, dat onwillekeurig de gedachte rijst, dat deze laatste nog wel om andere redenen moet hebben plaats gehad, dan om het ge zantschap bij den Paus." „Het Vaderland" besluit een artikel onder het opschrift „Marchant af' als volgt „Resultaat van de crisis is dus voorshands, dat Katholieken en Anti-revolutionairen trouwer bondgenooten Zullen zijn dan ooit terwijl van de Christelijk-Historischen meer te hopen is dan vroeger, geen trouwer die naar dan hij, die door zijn dienst vroegeren misslag wil doen vergeten. En dat resultaat is door niemand van Links gewenscht, en hier wreekt zich, dat de crisis er eene was uit godsdienstig maar niet uit politiek verschil in de Rechterzijde geboren. Het zal eene les zijn voor Links. Zal de crisis nu haar einde naderen, of zullen wij nog onthaald worden op schijn- vertooningen als na de verwerping van de Vlootwet de opdracht aan Beelaerts van Blokland er eene was Wij hopen van niet, zegt het blad, want de tijd dringt en de begrooting wacht op hare afdoening. En de protagonist Colijn staat gereed achter de coulissen om voor den dag te komen hij trede voorwaatrs." Tenslotte iets van „Het Volk" „De conclusie ligt voor de hand, dat niet zoozeer onze „beginselen" een hinderpaal voor het regeerings-samengaan zijn, dan wel iets anders. De katholieke partij is trouwens, terwïlle van een kabinetsvorming, wel over nog heel andere „beginselen" heengestapt, o.a. over de anti-papistische beginselen der christe- lijk-historischen. Zelfs is zij heengestapt over haar eigen be ginselen, die haar een gezantschap bij den paus, processievrijheid hier te lande en zen dingsvrijheid in Indië onverbiddelijk moes ten doen eischen, terwijl die zaken haar door de rechtsche coalitie ontzegd werden, Het zijn dan ook niet onze „diepere be ginselen", die ditmaal'de samenstelling van en e tocratische regeering verhinderd heb- eben, maar het feit, dat in de katholieke Kamerclub zelve de reaktie nog te machtig is en de democratie te flauwhartig. De verdeeldheid in de Engelsche liberale partij. Aan het Dinsdag gehouden feestmaal der liberale partij dat wegens de verdeeldheid in de partij met groote belangstelling werd tegemoet gezien, verklaarde Lloyd George, dat hij, als een beletsel was voor de liberale eenheid, bereid was zich terug te trekken. Hij wilde niet de oorzaak zijn, dat de liberale partij eensgezind kan zijn. Ik zou, zoo ging hij voort, politieken zelfmoord kunnen ple-' gen maar ik zie niet in waarom ik dit zou doen. Ik zeg openlijk, dat ik niet voornemens ben dat te doen. Asquith sprak in verzoenenden geest en zeide, dat men het zich terugtrekken van niemand wenschte. De werkloosheid in En geland. Het aantal werkloozen bedroeg op 23 Nov. 1.174.500 of 21.737 minder dan een week vroeger. De vervolging der com munisten. Het Engelsche Lagerhuis verwierp met 351 tegen 127 stemmen de motie van Mac- Donald inzake de vervolging der communis ten. Een aantal liberalen onthielden zich van stemming. De nieuwe Fransche re geering voor de Kamer. Uit de door Lóucheur, den minister van financiën, tegenover de pers afgelegde ver klaring blijkt, dat zijn financieel program het volgende inhoudt le. de uitgifte, tus schen zes en acht milliard, van biljetten voor den vervaldag van eind December en de be hoeften van handel en industrie 2e, geen nieuwe uitgifte zonder krachtige sanerings maatregelen 3e. handel en industrie moeten alle noodige credieten erlangen 4e. de zui vering van het budget dient aan elke poging tot stabilisatie van den franc vooraf te gaan 5e. geen enkele buitenlandsche leening om de budgetaire behoeften te dekken 6e. de onmiddellijke regeling der intergeallieerde schulden 7e. de vorming van een grooten voorraad devisen tot stabiliseering van den franc. Ontbinding der controle commissie. Naar de „Reichsdienst der deutschen Pres- se" verneemt, zal a.s. week een begin wor den gemaakt met de ontbinding der inter- geall. militaire controle-commissie. Iedere week zal ongeveer 1/5 gedeelte van het aan tal contr öle-officieren Duitschland verlaten, zoodat de commissie omstreeks half Januari geheel zal zijn ontbonden. Het proces-Steiger. Uit Warschau wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat de Poolsche minister van buitenl. zaken Dinsdag het dossier-Olszanski aan het dept. van justitie heeft doen toekomen, dat het onmiddellijk aan de rechtbank te Lem- berg heeft doorgezonden. Het vergelijk tusschen Pruisen en de Hohenzol- lerns. Naar aanleiding van een bericht in de „B. Z. am M.", dat de soc.-dem. voornemens zijn omtrent de regeling met de Hohenzol- lerns een volksstemming te doen houden, deelt de „Vorwarts" mede, dat dit denkbeeld inderdaad wordt overwogen, maar dat eerst een beslissing kan worden genomen, wanneer het memorandum van het Pruisische mi nisterie van financiën is gepubliceerd en het standpunt der andere partijen bekend is. Roemenie en Amerika. De Roemeensche schuldencommissie aan vaardde de Amerikaansche voorwaarden in zake de consolidatie der Roemeensche schul den. Naar verluidt komt de regeling in hoofd zaken overeen met de Britsche. Alleen zijn de betalingsvoorwaarden voor de eerste jaren van het 62-jarig contract eenigszins-gemak kelijker. Het Grieksch-Bulgaar- sche geschil. Een telegram uit Athene meldt, dat de Volkenbondscommissie van oordeel is, dat het onmogelijk is de verantwoordelijkheid voor het Grieksch-Bulgaajsch incident vast te stellen, doch zij legt een boete van tien millioen leva aan Griekenland op wegens het bezetten van Bulgaarsch gebied zonder de interventie van den Bond in te roepen. Zij heeft voorts de aan Bulgarije te betalen schadeloosstelling op 20 millioen leva vast gesteld. Het proces-Matteotti. De afdeeling Beschuldiging van het Hof van Appel heeft Demini, Volpi, Viola, Pove- remo en Malacria naar het Assizenhof - te Rome verwezen wegens den moord op den afgevaardigde Matteotti of medeplichtigheid daaraan. Alle andere beklaagden zullen we gens gebrek aan bewijs op vrije voeten wor den gesteld. Oproer in een gevangenis in Birma. In de gevangenis van Pyapon heeft een op roer plaats gehad. De gevangenen vielen de bewaarders aan, waarbij 5 gevangenen en 4 bewaarders gedood en 20 gevangenen en 4 bewaarders gewond werden. De Chineesche minister van oorlog afgetreden. Oekwangsji, de minister van oorlog, is afgetreden. De burgeroorlog in China Een aantal vooraanstaande Chineezen heb ben er bij generaal Feng Joe Hsiang op aan gedrongen het hoofd van het uitvoerend be wind Toean Tsji Joei te overreden in functie te blijven. Zij verklaren, dat zijn heengaan er toe zou leiden, dat de mogendheden de er kenning van China zouden intrekken en de conferentie inzake de douanerechten en de exterritorialiteit werd ontwricht. Andere kringen trachten Toean Tsji Joei uit den zadel te lichten. Een opdracht aan Dr. De Visser? Naar de Tel. verneemt, schijnt in parle mentaire kringen de meening veld te win nen, dat H,ans de mogelijkheid bestaat, dat dr. De Visser, voo-zitter van de Chr. Hist. Kamerfractie met de Kabinetsformatie zal worden belast. avond heeft mr. Marchant te Am sterdam gesproken over de Kabinetscrisis. Spr. wees er op dat zoowel Anti Revolu- tionnairen als de Chr. Historischen kleine partijen zagen verrijzen welke haar dwongen steeds sterker roet deze te concurreeren in anti-papisme, waardoor de vriendschapsban den, welke A. R en C. H. met de katholie ken bonden, leden. Desondanks zijn de ge- coaliseerde partijen tegen de verkiezingen gaan dokteren aan het rechtsche program met de bedoeling, als er moeilijkheden moch ten komen, er omheen te loopen, hetgeen spreker in de staatkunde een dwaasheid noemde. Daarbij is gerekend op de welwil lendheid der andere partijen. De Chr. Hist, hebben beloofd geen amende ment tot afschaffing van het gezantschap bij den Paus te zullen indienen, hetgeen ze ge makkelijk konden doen wijl ze wisten dat ds. Lingbeek en ds. Kersten het wel zouden doen. Maar tot tegenstemmen in dat geval ver bonden ze zich niet Zoo bleven de recht sche ministers feitelijk bij onze gratie op het kussen aldus spr. Spr. betoogt dan dat op grond van dé ver kiezingen nimmer aan minister Colijn de functie van een kabinet had moeten worden toevertrouwd Dit is toch Geschied met medewerking van Mgr. Nolens, die steeds de deur op een kier had gehouden dm daardoor de vrijz.-demo- craten toe te lonken. Maar de vrijz.-democra- ten vertrouwden dat niet meer en hadden geen reden om het geharrewar in de coalitie mogelijk te maken zonder dat zij er nadeel van ondervonden Spr. betoogt dan nogmaals dat de stem ming der vrijz.-democraten er geen was voor" of tegen het gezantschap bij den Paus, maar voor of tegen Colijn. Nu wij, aldus spreker, zoo de mogelijkheid zagen van een democra tische regeering als we den Katholieken het gezantschap teruggaven, bestond daartegen bij ons geen bezwaar. Hij zegt dan te weten, dat d e hem opgegeven opdracht buikpijn heeft veroorzaakt bij degenen die bang wa ren voor het eindigen van de macht van den Indischen Ondernemingsraad. Nu is de buik pijn over, maar de duivel kan terugkomen. Spr. drukt dan de hoop uit dat de volgen de formateurs ook zijn voorbeeld zullen vol gen om de stukken te publiceeren. Wat zijn program betreft vraagt spr.: Heeft Mgr. Nolens ontkend dat er een meerderheid voor was? Er is over gezwegen omdat Mgr. Nolens wist dat vele Katholieken dachten: werd het maar uitgevoerd. Had het program niet gedeugd, dan had men er geen draad van heel gehouden. Het eenige antwoord was- Nu nog niét. Intusschen is het goed; spr heeft altijd gezegd:T,aat ons niet beginnen aan een nieu we meerderheid, voor de coalitie zoo dood is als een pier. Mocht de coalitie terug ko men, aldus spr., dan zullen we opnieuw trachten haar te doen bezwijken. Spr. zegt dan dat een regeering van A. R. en Chr. Hist., gelijk de ,.N. R. Crt.'' wil, na 14 dagen weer op straat zou staan. Spr. ziet uit deze crisis voortkomen con flict op conflict. De Katholieken, zegt spr., zullen gedwon gen worden maar op een andere manier dan ze zich nu schijnen voor te stellen. Zij heb ben deze crisis kunnen voorzien maar het was of zij er door overvallen werden. Reeds 25 jaar hangt de samenstelling van een nieu we meerderheid in de lucht. Toch zeggen de katholieken niet: 's lands belang voorop, maar: geen samenstelling met de soc. dem. Ze willen eerst eenige pogingen tot kabi netsformatie zien mislukken om dan toch met hen samen te werken maar onder katho lieke leiding. Maar daarvoor, aldus spr., zullen de soc. dem. zich niet laten vinden. De regeling ten slotte aldus spr„ welke mr. Aalberse aan de hand doet, zou een re geering geven geheel berustend op toeval ligheden. Hoe kan mr. Aalberse verwachten dat wij bij hem aan boord zullen stappen om het be leid van Colijn te continueeren. Als hij zoo iets betoogt, moet hij zich oriënteeren naar den Vrijheidsbond, misschien zijn daar za ken te doen. Wie niet inziet dat ons land niet geregeerd kan worden met de soc. dem. in de oppositie, is kortzichtig, eindigde spr. Naar het Corr.-Bureau meldt, had Mr. A. Baron van Wijnbergen, die Maandagmiddag de vergadering van den R.-K. Kamerfractie niet bijwoonde, vooraf bericht van verhinde ring gezonden, wegens de stichting van den Centralen, Raad van Beroep te Utrecht, on der toevoeging van zijn meening omtrent het aan de orde komende vraagpunt. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin verzocht van de burgemeesters te mogen ontvangen een opgave van de getalsterkte der gemeente politie in de verschillende rangen naar den toestand op 1 Januari 1925 (onbezoldigde in begrepen) benevens een opgave van het ge deelte der onder le, bedoelde politie, het welk bereden is en een opgave van dat. het welk uitsluitend met den recherchedienst is belast, HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. Naar de „Rsb." verneemt, zal voor de Rijksambtenaren met invoering van het ge wijzigd Bezoldigingsbesluit 1925 de maximum aftrek worden beperkt tot 400, HET WEER IN NOVEMBER. Het tKon, Ned. Metor, Instituut te De Bilt geeft 't volgend voorloopig overzicht van 't weer in November: Gemiddeld was de temperatuur ongeveer 2 graden Celsius te laag, in de eerste decade was zij 1 a 2 graden te hoog, in de laatste daarentegen 4 graden te laag, vooral door lage overdagtemperaturen. De regenval was langs de kust ongeveer normaal. In het mid den en Oosten ongeveer twee derden daar van. Het aantal uren van zonneschijn te De Bilt bedroeg 67 tegen 58 normaaL De vorm van het nieuwe rijwielplaatje, dat met ingang van 1 Jan. tegen 3.ver krijgbaar zal worden gesteld, is ditmaal sierlijker dan die van de vorige maaksels. Het is gemaakt van glanzend geel koper en doet eenigszins denken aan het model van een armbandhorloge, in het midden cir kelvormig. De ve-koop kan ditmaal door de najaars- drukte op de postkantoren niet eerder be ginnen dan op Nieuwjaarsdag. Om het wielrijdend publiek hiervan niet de dupe te laten worden is bepaald, dat van 17 Januari geen controle door de politie of belastingambtenaren zal worden uit geoefend. Naar de Nieuwe Rotterdamsche Courant verneemt is er spoedig een voorstel van B. en W. van Amsterdam aan den Raad te verwachten om behalve het bedrag van de Olympiade-leening voor den bouw van het nieuwe Stadion aan den Amstelveenjchen weg van gemeentewege een bijdrage te ver strekken van 2pO.OÖO. Met de voorbe~eiding van de ophooging Ier terreinen wordt zooveel mogelijk spoed betracht De bestekken daarvoor kunnen ieder oogenblik binnenkomen. Het geheele werk zal circa 4 maanden duren. Voorts meldt het blad, dat het Comité Olympische Spelen 1928 thans definitief be noemd heeft als a~chitect voor den bouw van het stadion, den heer J. Wils, die, zoo als men weet, reeds voorloopig deze functie waarnam. Verdeeling der visschersplaatsen in negen zones. Het Centraal Comité in zake de droogleg ging der Zuiderzee heeft, in verband met de nieuwe steunwet voor de Zuiderzeevisschcrs te Amsterdam, een algemeene vergadering gehouden, waarin 15 afdeelingea vertegen woordigd waren. Er werd besloten, een nieuw comité op te iebten. Ter verkiezing van de leden wer den de visschersplaatsen verdeeld in 9 zo nes of groepen, nl. groep I, Laaxum Stavo- ren, Molkwerum, Warns, Hindeloopen, Wor- kum en Makkum; kroep II. Lemmer, Kuinre, Blokzijl: groep III. Vollenhove, Genemuiden, Grafhorst en Kampen; groep IV. Elburg en Nadat Chamberlain, Briand, Luther en Stresemann Dinsdagavond op het Fore'gn Office niet-officieele besprekingen hadden gevoerd over internationale vraagstukken, werden déze beden zonder Briand, die naar Parijs terugkeerde, voortgezet. Luther had heden een kort onderhoud met Ba'dwin, terwijl Vandervelde. Benesj en Sc'aloja een bezoek brachten aan Cham berlain. Gistermiddag had een ontvangst p'aafs in de partlcu'iere woning van MacDonald en in het begin van den avond hield Benesj in het K'ngs' College van de Londensche universiteit een voordracht over de rechten der kleine naties. In deze bijeenkomst, die door Lord Oxford werd gep-esideerd sprak ook de gezan' van Tsjech'»-Slowakije, de zoon van president Masaryck. Gemeld wordt, dat de besprekingen, te Londen tusschen de Engelsche en buiten landsche m'nVters gevoerd liepen over de vermindering van de troepen m het bezet'e gebied, den datum van de voltooiing van de terugtrekking die thans in de Noorde- 1ijke zone plaats heeft en de kwes'ie der negen bepal'ngen, d e op het oogenbk'k de Duitsche luchtvaart beheerschen. Daar de ministers bij hun bezoek aan Londen niet vergezeld werden door deskundigen droe gen de besprekingen een algemepn karak ter. Geloofd wordt echter, dat zij zeer nuttig zijn geweest en uiterst vriend schappelijk zijn verloopen. De secretaris van de Admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het opsporingswerk,, der duikers, in verband met de duikboot M 1, die onlangs is vergaan, is gestaakt, daar geen positieve resultaten zijn ver kregen. Het werd niet nood g geacht het opsporingswerk voort te zetten, daar de Harderwijk; groep V. Huizen en Spaken burg; groep VI. Schellingwoude, Durgerdam, Uitdam, Monnikendam en Edam; groep VII. Marken; groep VIII. Hoorn, Broekershaven en Enkhuizen en groep IX. Medemfclik, Ewijcksluis, Kolhom en Wieringen. Aan de negen leden, zullen 2 leden wor den toegevoegd uit den St. Petrusbond. Alle plaatselijke acties in zake de tege moetkoming moeten uitsluitend over dit co mité loopen, dat de belangen der visschers bij Generale Commissie behartigt. HOOFDBESTUURSVERGADERING VAN DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Deze week vergaderde het voltallig hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem. De rechtskundig adviseur, Prof. Mr. P. J, M. Aalberse, was ditmaal ver hinderd, doch had zijn voornemen te ken nen gegeven de vergaderingen van het Hoofdbestuur wederom zooveel mogelijk bij te wonen. Aan de orde kwamen de onderhandelin gen niet de K. S. A. omtrent het distri- bueeren der K. S. A,-sigaren. waarbij voor het treffen van een definitieve regeling nog enkele bezwaren vallen op te lossen. Voorts werd in samenspreking tusschen de R, K. Rad.o-omroep en de organisaties van de Hanze m de Bisdommen Utrecht en Haarlem besloten tot het organiseeren van een Middenstands-radioavond op Dinsdag 19 Januari a. s. De afdeelingen dezer bon den zullen worden geanimeerd op dezen datum zoo eenigsz ns mogelijk een leden vergadering uit te schrijven, ten einde het gesprokene te Hilversum gemeenschappelijk te kunnen volgen, Bes'oten werd voorts een groote actie tot uitbreiding van het ledental over de ge heele linie. Alle afdeelingen zijn van de daartoe te ondernemen stappen onderricht. Van een dertigtal kwam reeds bericht van mede werking in. Tienduizend brochures zijn onder den titel „Het Roer om!" gratis ter verspreiding beschikbaar gesteld. In ernstige bespreking kwam de nood zakelijkheid en in grijpende wijziging der Zegelwet, welke herhaaldelijk voor even onlog.sche als kostbare verrassingen stelt, zoomede het voor den middenstand belang- belangrijke wetsontwerp betreffende de Naamlooze Vennootschap. In beide aange- 'egenheden zal gedocumenteerd bij de be treffende colleges worden opgetreden, In den namiddag werd geconfereerd met de Diocesane Jeugdcommissie en werden plannen opgesteld voor de organisatie van den R.K. jeugdigen Middenstand. Zondag hield de bondsraad zijn eerste vergadering. Bij de installatie zette de bonds voorzitter, A. v. Hamersveld, de beteekenis van dezen Raad uiteen. Belangrijke mededeeüngen werden ge daan, over den toestand van den bond, over den omvang van de werkloosheid enz. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de uitvoering van de besluiten der laat ste bondsvergadering, over de middelen, die kunnen worden aangewend tot verbetering van de arbeidstijden van de bedienden, over de te voeren acties die hiermede verband houden. De Rijkswettelijke regeling van de Winkel sluiting en de Zondagssluiting werd uitvoerig behandeld. Besluiten werden genomen in zake de be staande bondsvakgroepen wat betreft hun functionneering en de oprichting van een bondsvakgroep voor Manufacturenbedienden. Besloten werd een correspondentschap op te richten van de Internationale Federatie van Christelijke Vakbonden van Bedienden. Aan het eind der vergadering werden door den voorzitter nog mededeeüngen gedaan over de Retraitecommissie van den bond en haar werk en over de opgerichte vakgroep van Hoofdarbeiders in het R.-K. Werklieden verbond. In een zitting van den Volksraad te Ba tavia, wees de heer mr. dr. D. Talma op de animositeit, welke er tusschen het leger en de vloot in Nederland Indië bestaat, terwijl juist door de beperkte medewerking samen werking in de eerste plaats en vóór alles noodig is. Spr. verzocht den commandant in overleg te treden, hoe en op welke wijze de critiek van militaire zijde op de plannen der regeering kan worden voorkomen. De Engelsche draadlooze dienst meldt dat Briand bij zijn verblijf te Londen van Austen Chamberlain een fraaien zilveren beker ten geschenke heeft gekregen, waar in de volgende woorden staan gegraveerd: „A mon ami Aristide Briand. Souvenir dc Locarno. Austen Chamberlain." De „Amtliche Preussische Pressedienst", het officieele orgaan van de Pruisische re geering, deelde gisteren mede, dat het door het Pruisische ministerie van financiën uit gewerkte vergelijk betreffende de schade loosstellingen aan de Hohenzollerns over een waarde van ongeveer 180 a 200 mil lioen mark loopt. Daarbij zijn de 30 mil lioen in contanten, die aan de Hohenzol lerns worden uitbetaald, inbegrepen. Naar het „Berliner Tageblatt" verneemt, verlangden de Hohenzollerns aanvankelijk zelfs 50 millioen mark in contanten. Henry de Jouvenel, de nieuwe Fransche hooge Commissaris in Syrië, is in Beiroet aangekomen. Hij werd door de militaire en burgerlijke ambtenaren ontvangen en begaf zich naar het ambtsgebouw. Incidenten vie len niet voor. Drie destroyers van de V. S. zijn naar Sjanghai vertrokken wegens den dreigen den toestand in China. Uit Kerkrade wordt gemeld: De Belgische gendarmen houden nog voortdurend scherpe controle op de passen en visa van personen, die zich op Duiisch gebied in de nabijheid van Kerkrade bevin den. Ze contröleeren zelfs in de eiectrische tram naar Aken en op den weg. Wie niet in het bezit is van de vereischte papieren, moet aanstonds 50 francs betalen of wordt onverbiddelijk opgesloten. Naar vertrouwd wordt, houdt 1 Januari al die grensmisère op. Een veertigtal werkloozen te Zwolle was door de regeering te werk gesteld in het Ommerveld. Deze werkloozen vonden het Zaterdagmorgen onwerkbaar weer. Ergo bleven zij thuis. Dinsdagmorgen kwam een telegram van den minister van Arbeid, dat de werkloozen te Zwolle uitgesloten zijn vaa het werk in het Ommerveld. Dinsdag is nog door twee watervliegtui gen naar den vermisten loodsschoener in de omgeving van Terschelling gezocht) Er werd niets gevonden. Te Midwolda (Gr.) is bij den landbouwer E. v. d. W. een volledig distilleerloestel, verstopt in een schuur, in beslag genomen. Geen schade. Lloyds meldt uit Yokohama, dat het Hol- landsche stoomschip „Westerdijk" van de HollandAmerika-lijn bij het binnenkomen van de haven aan den grond is geraakt. Het schip Ugt op een moddrebodem zoodat men geen schade verwacht. Op een zolderkamertje van een huis in de Vechtstraat Amsterdam Zuid heeft zich, zonder dat de buren er iets van merkten, Woensdag een drama afgespeeld. Men heeft daar een 49-jarige vrouw dood aangetroffen. Haar lichaam vertoonde ver schillende ernstige brandwonden die ver- aanrakmg komen met een brandend petro- moedeüjk veroorzaakt waren door het in lcumsUl De buren vermoedden dat er iets niet in den haak was en nadat ze het lichaam hadden gevonden, werd de politie en geneeskundige dienst gewaarschuwd. Een andere vrouw, die 76 jaar was en in perceel Ridderstraat 50 woonde, kwam eveneens te dicht bij de kachel. Met ern stige brandwonden werd zij per ambulance auto naar het Binnengasthuis vervoerd. Een rechercheur van politie begaf zich, na het vernemen van het ongeval, naar de bewuste woning en sprak met een buurvrouw over het gebeurde. Onder het gespek vatten ook de kleeren van deze vrouw, ten ge volge van de kachelwarmte, vlam. De hulp was dicht in de buurt en het geval liep nog al goed af. In de staatsmijn „Wilhelmina" te Heer len, is de 20-jaiige ongehuwde sleeper J. B. Hofman uit Nieuwenhagen in een op braak tusschen een kooi en den wand be kneld geraakt. Zijn borstkas werd inge drukt, terwijl hij verschillende inwendige kneuzingen bekwam. Toen hij boven werd gebracht, bleek de ongelukkige reeds over leden te zijn. PURMEREND, 2 December 1925. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Zak aardappelen 0.87 1.03 per zak van 25 K.G.; Bloemkool J 9 14.40 per 100; Spruitkool 1.552.8Ö per 15 K.G.; Boerekool 1.40—3.50 per 100 struiken; Andijvie 1.105 per 100 krop Wortelen 0. 55—0.75 per 25 K.G.; UÜn 1.251.50 per 25 K.G.; Prei 14.40— 15.10 per 100 bos; Drielingen 1.451.70 per 25 K.G.; Nap 1.85—2.05 per 25 K.G. Appels: Present van Engeland 0.16 0.33 per K.G.; Reinette, goud 0.200.24 per kilo. Peren: St. Nicolaaspeer 0.37 per kilo, GOUDA, 3 December 1925. Kaas. Aan gevoerd 82 wagens, handel matig. Eerste kwaliteit 6365, tweede kwaliteit 60— 62, met Rijksmerk eerste soort 6567 idem tweede soort 6264; zwaardere Riiksmerk 68.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7