IN EN OM HAARLEM Onze Gratis Ongelukken Verzekering dmaakk allem Verkeersongevallen. 'M 'M Vrijdag December 192i 50ste Jaargang No. 16116 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Heden werd door ons uitgekeerd aan den heer TH. M. VAN DEN BERQ, Graaf Florislaan 20, Vogelenzang, de somma van VIJFTIG GULDEN wegens een aan hem overkomen ongeval, waardoor hij zijn onderarm heeft gebroken. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT. Uit den Gemeenteraad. Aanbesteding. Aanbesteding gebouw Nuts- Spaarbank. Een verzekering voor Ziekenhuis- verpleging. Agenda 5 December Jubilea. DE WONINGBOUW IN HAARLEM GEDURENDE 1919—1925. TOONEEL. N.V. Italiaansche Opera. J. i. WEBER ZOON Konluestraat 10 OPTICIENS - Haarlem FABRIKANTEN Telegraphisch Weerbericht De Commiezenhuisjes. Zandstrooien voor de huizen. l>ê abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970 Advertentiën 35 cents rêgeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod^adver» tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f *3 0 0 0 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fn ff O Wen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: oUUu. verlies van beide armen, beide beenen of heide oogen: t vU.' bij een ongeval met f9 doodelijkén afloop: bij verlies van een hand, f IOC een voet of een oog: a ICv." bij verlies van een PCft bij.'n breuk van f l f] bij verlies v. een duim of wijsvinger: I *»U. been of arm: IfïU» andere vinger. I V i 't In de zitting van gisterenmiddag waren de overige Wethoudets aan het woord. De algemeene beschouwingen hadden zich voor namelijk bepaald tot het financieele beleid, Zoodat de collega's van mr. Slingenbcrg lachts enkele graantjes uit de debatten «ehoefden op te pikken. Zoo nam mr. Heerkens Thijssen het verwijt op, hem door den heer Miezérus gedaan, dat verleden jaar de functie van Directeur van de Reini ging werd opgeheven en nog een man werd afgevoerd. Thans laat de begrooting wee zien zes man bij de reiniging, waaronder.... een directeur! Deze laatste is de hoofd inspecteur, welke buiten den Raad om, zoo maar tot directeur bevorderd werdt, terwijl de functie bij raadsbesluit is opgeheven Wethouder Thijssen deelde mee, dat het hiei maar ging om 'n vormkwestie. Hoe men den functionaris ook noemt, er moet een chef van dienst zijn. En nu heeft de practijk uit gewezen, dat de hoofd-inspecteur door directeuren buiten de stad en anderen niet op voet van gelijkheid behandeld wordt, wat schadelijk is voor den dienst. Daarom hebben B. en W. den titel van Directeur weer opgenomen, wat oogenbükkelijk geer vermeerdering van lasten geeft, enkel maar op den duur een verhooging van den betref- fenden salarispost met ten hoogste 700 De heeren Miezerus, Wolzak en Joh. Vis. Ser bleven zich ook later nog tegen deze bènóèming verzetten. Komt strains de post zelf aan de orde en vertelt de Wethouder nog eens gemoedelijk, dat hét toch eigenlijk te gek is een bedrijf te hebben zonder een* Directeur, dan zal de Zaak vermoedelijk we' in orde komen. Ook Wethouder Bruch had desgewenscht met enkele sobere opmerkingen kunnen vol, staan. Want wat tegen hem was aangevoeld was niet noemenswaardig. Inmiddels, we verstaan het, dat deze ijverige Wethouder van Onderwijs den blaam, dat hij niet veel meer is dan een administrateur of hoofd ambtenaar zoo maar niet langs zich heen wilde laten gaan en met aanhaling van een woord van Salomon op geestige wijze de be- teekenis van den luf van eigen en van vreemde lippen liet uitkomen. Overigens wees mr. B'uch evenals later ook de burge meester op het onzakelijke der manier van den heer Gerritsz om één Wethouder tegen anderen uit te spelen. Het college van B. en W. is wettelijk een collectiviteit;; alle voor stellen moeten collectief genomen en inge diend worden. Ministerieele verantwoorde lijkheid zei de voorzitter terecht be staat niet in het gemeentebestuur; wannee- partijen uil den Raad hun „eigen" Wethou der naar voren gaan schuiven en hem spe ciale eischen gaan stellen, dan loopt men ge vaar om het algemeen belang aan het poli tieke op te offe-en. De heer Gerritsz trachtte zich bij repliek aldus te rechtvaardigen: van het college van B. en W. gaaf weinig uit; het college .krijgt min of meer een administratief karakter. Een uitzondenng heeft spr. gemaakt voor de Volkshuisvesting en niet voor den Wethou der van Publieke Werken! Jammer, dat heel de Raad hem dan zoo verkeerd begrepen had! Om zijn meening te illustreeren, had de heer Gerritsz het uitstellen van den bouw eener 2de H B. S. genomen. Daarop is mr. Bruch uitvoerig met alle feiten, cijfers en jaartallen ingegaan, betoogende, dat hij zelf altijd voorstander van den bouw geweest is, maar dat colleges, samengesteld uit alle politieke richtingen, als die van Openbare Werken, van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en de Reorganisatiecommissie de zaak hebben opgehouden en ten slotte tot de conclusie zijn gekomen, dat ook moet onderzocht worden of op andere wijze dan door den bouw van een nieuwe school in het ruimte tekort van de 2de H. B. S. is te voorzien. Dat onderzoek is nu aan den gang en het resultaat daarvan kan in Januari tegemoet worden gezien. De Wethouder wendde zich ook nog met een uitvoerig be toog tot den heer Peper, maar, waar deze communist zich altijd plaatst op het stand punt, dat er in onze maatschappij niets deugt en geen enkel „burgerlijk" bestuur, ook met de beste bedoelingen, niets goeds kan doen, achten wij het onnoodig op de critiek van het communistische raadslid in te gaan Veel uitvoeriger nog maakte het Wethou der Reinalda in zijn repliek, ofschoon ook hem de raadsdebatten daartoe weinig aan leiding gaven. Met een enkel woord had de heer van Liemt gewaarschuwd tegen uitbrei ding van gemeentelijke bemoeiingen. De heer Reinalda trok dezen schoen aan, die hem scheen te passen. Heel sterk stond hij echter niet in zijn betoog; immers de heer van Liemt had gezinspeeld op de hangende plannen voor gemeentelijke autobussen, hangend dan in het socialistische brein. Wij hebben er zoo stil vermoeden van, dat B. en W. niet veel voor de riskante onder neming voelen en dat de heer Reinalda vrij .vel alleen slaat in het college te meer na de publicatie van de meening van den tram- directeur, welke wij in ons blad hebben uitgelokt.. Was het daarom, dat de heer Rei nalda er het trambeheer zoo smalend met de haren bij sleepte? Tegenover de meening van den burgemeester van Arnhem, dien de heer Reinalda als een niet-partijgenoot riümfantelijk citeerde, haalde de heer van Liemt aan wat de meening van het geheele college van B. en W. van Arnhem was en dat was mordicus tegen de gemeentelijke exploitatie! De heer Reinalda begaf zich ook nog op hét gebied der bezuiniging. Wanneer deze niet met groote getallen is aan te wijzen, diertt men te bedenken, dat er al reeds be zuinigd wordt, wanneer bij noodwendige uit breiding van de gemeentelijke lasten de uitgaven niet stijgen Dat is inderdaad waar; evenzeer, dat B. en W. van het overheids personeel voor het uitbetaalde loon een Apo groot mogelijk eifect voor de gemeen- WhaTp' eischen. Dit als excuse, dat Haarlem n afwijking van de meeste groote steden, nog altijd het loon van het gemeenteperso- neel op oorlogsbasis handhaaft en geen bij dragen in de pensioénkortingen vraagt. En wie toegeeft, dat het gemiddelde inkomen van het Haarlemsche gemeentepersoneel niet te hoog is, kan zich toch nog wel af vragen, of er niet te veel officieren in het eger zijn Dezen kant moet de Wethouder ook eens bekijken» wanneer hij angstvallig waakt over het nuttig effect van het belas tinggeld, uitbetaald in den vorm van loon aan overheidspersoneel. Bovendien gaf de heer Wolzak in de avondzitting cijfers over de stijging van loonen en pensioenen, die och wel een beetje tot nadenken stemmen, ooral wat de pensioenen bet-eft. Natuurlijk is de heer Reinalda breedvoe- ingegaan op de cijfers betreffende den voningbouw, door den heer Slingenberg ge leven. Hij stelde daartegenover dezelfde cijfers in een andere groepeering. Men vindt ze elders in dii blad. Er wordt daardoor zeker een gunstiger licht op de verhouding usschen den huizenbouw vóór en na 1923 geworpen. Maar dat bescheidenheid plicht blijft, dat zooals de heer Peper het zoo aardig zei men niet hemel en aarde be hoeft te bewegen, wanneer een soc. dem. Wethouder zijn best doet voor de volkshuis vesting, gedachtig de zwerm verkiezingsbe loften, welke men aan de stembus over het vollt uitstort, dat zal nu toch wel na dit debat tot de socialisten zijn doorgedrongen. Ten slotte heeft ook nog de burgemeester eenige korte opmerkingen gemaakt. Wat 's Raads voorzitter zeide over het collec- ieve karakter van het college van B. en W. daarvan gewaagden wij reeds boven. Aan den wensch van den Raad om iedere veertien dagen te vergderen, zal zooveel mogelijk worden voldaan, terwijl volledige toezegging werd gegeven in zake het ver zoek om den Raad te kennen bij bevorde ring van inspecteurs van politie tweede tot eerste klas. In de avondzitting is men weer lustig aan het repliceeren gegaan, alsof er jn eersten termijn nog niet gesproken was. Had het eerst den schijn als wilde de Raad zich dit jaar beperken wat logisch zou zijn, im mers 't is vermoedelijk de laatste begrooting van klein-Haarlem gisterenavond waren wij al een stuk bij verleden jaar achter ge raakt. Toen immers hadden wij na vier zit tingen de algemeene beschouwingen en één der hoofdstukken afgehandeld; nu moeten wij de volgende week opnieuw met de alge meene beschouwingen beginnen en wel met dupliek van drie Wethouders en den bur gemeester. Het eenige lichtpunt is, dat bij de bedrijven straks vermoedelijk niet veel gesproken zal worden. Immers de algemeene bedrijfspolitiek is nu nog eens bekeken. Er is een communis opinio, dat een redelijke winst geoo'loofd is ten bate van de gemeen tekas. Zelfs voor het waterleidingtarief dreigen geen gevaren, hoewel dr. Adrian gisterenavond een uitvoerig betoog hield om nog eens op levering van water tegen kost prijs aan te dringen En al de moties, welke aan het gastarief wilden knabbelen, zijn in- getrokken. De heeren Keesen en zijn vrien den hebben zich echter niet gemakkelijk overgegeven. Toen mt. Slingenberg had mee. gedeeld, dat de directie der gasfabrieken ernstig studie maakt van een geheel nieuw tarief, was de algemeene verwachting, dat de voorstellen uit den Raad betrekkelijk den gasprijs naar B en W. zouden 'gaan om praeadvies. De heeren Visser en Gerritsz deden dat dan ook gewillig. De heer-Keesen i echter hield een uitvoerig betoog, waarin l wel zeer sprekende cijfers voorkwamen, die er op wezen, dat zijn voorstel niet op log zand was gebouwd. Inderdaad is het vrceftid te hooren, dat het bestaande differentieel tarief, oorspronkelijk bedoeld om de gasver- bruikers met schrale beurs ter wille te zijn, niet aan zijn doel" beantwoordt. Immers het verbruik over den muntmeter is af-, dat over den gewonen meter toegenomen. Mr. Slin genberg kpn er niet anders op antwoorden, dan dat de propaganda voor het differen tieel tarief nog niet vér genoeg was door gedrongen! Intusschen, we hebben nu de belofte van den Wethouder, dat in het voorjaar de ge heele gasleverjngskwestie onder de oogen zal worden gezien, waarbij de geheele Raad zich heeft neergelegd. Uit de overige debatten pikken wij nog enkele losse punten op. Tegen de versnelde aflossing der crisisleeningen is zulk een krachtig verzet van alle kanten gekomen, ,'lat mr. Slingenberg bèloofde de zaak npg eens in het college van B en W. te zullen bepraten; dan hooren wij er de volgende week meer van. Over de boekhoudkundige vraagstukken is tusschen de heeren Joosten en Gerritsz eener- en mr. Slingenb.erg anderzijds gis terenavond een accoord gesloten. Eener- zijds beloofde de Wethouder, dat voor de toekomst zoo noodig nog nauwkeuriger zal worden toegezien, waarop de socialisten hun motie introkken, anderzijds ve-zocht de Wethouder eenige nog duister gebleven pun ten met hem persoonlijk te bepraten. Wij gelooven, dat dan wel blijken zal, dat de misverstanden schuilen in de redactie van de toelichtingen, welke van het Stadhuis uitgaan Stadhuistaal is nu eenmaal niet voor ieder verstaanbaar. De cijfers, door den heer Wolzak over de stijging van salaris- en pensioenlasten genoemd, hadden op den Wethouder toch wel eenigen indruk gemaakt Maar wat er aan te doen? Zeker, alleen de pensioenen vragen tusschen 6 en^OO.COO gulden jaar lijks. En dat klopt. Er wordt aan het ge meentepersoneel ongeveer 4 millioen loon uitbetaald; en in het pensioenfonds moet 15K pCt. gestort worden. Maar, zei de Wethouder, er is uit den Raad geen enkele stem gekomen om de loonen te verlagen de verzekering toe te treden en zulks, ten t ,7 einde zeke-heid te erlangen, of de toetre- of om de pensioenstortingen door de be- djng inderdaad veelzijdig genoeg zal zijn. trolcLpnpn tpII ft» laten hn'Hrarfor» MotnnrliiL- Ter voorlnopige toelichting deelen wij U Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint frran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag »an 89W uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23. leleloon 10049 Alle werkdagen van 4 half 9 uur s Zaterdags alleen van 92 en van 26% en avonds van half 8 balt 9 uur R K Arbeidsbeurs voor Vronwen fcfloem- hofstraal .l Alle werkdagen van v m 1012 tiur des middags van 24 uur, en s avond* van 5- 9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 R K Leeszaal en uitleenbibliothceb lansstraat 49 Eiken dag geopend van halve des Maandagsochtenas en op Zon en Feestdagen. Uitleenen vao boeken van 2 Jot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marihavereeniging. Bloemhofstr 1. Zon dags' en Woensdags van 8—10 uur. n.tn gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K Revolkingsburean Gebouw Sinl Bivo - Smedestraat 23 van 810 jui op Mèandag- Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen on' versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uut Donderdag van t2 R. K Kraamverzorging van de Derde Ordt - St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. Jes Dinsdags van 23 uur Eerste Hulp bij Ongelukken iSnelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de wil kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. Hedenmorgen werd in het Bureel var Jen hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat aanbesteed: „Het onderhoud van de Pettemer zeewe ing, gedurende de jaren 1926 en 1927." Raming 25C00 per jaar. Ingekomen wa en 5 bilietten. Laagste inschrijver was de Firma H. Voorhoeven, Den Haag, 23888. Aanbesteding ge&ouwen Nutsspaarbank Heden werd door den architect J. J. Noppen voor rekening van de Nutsspaar bank te Haarlem onderhands aanbesteed: „Het bouwen van een bankgebouw, met boven- en congiergewoning aan de Jans straat en hoek Korte Jansstraat." Ingeschreven werd door L. J. Winnubst te Haarlem voor 76.944; B. Groeneweger te Haarlem voor 76.300; Fa. J. W. var Santé te Haarlem voor 75.830; Gebr. A. M. en D. P. Joustra te Haarlem voor f 75.475; J. Teitsma te Bloemendaal voor 'f 74.956; Gebr. J. H. en P. J. v. d. Putter te Heemstede 72.989; N.V. Aannemers Mij. F. Broersma te Haarlem voor 72.600: Pa. Martens Zoon te Haarlem 71.400- N.V. Mij. tot aanneming van werken v.h. B Jagen 69.800. De gewapend betonconstructies zijn op gedragen aan de K. R. Betonijzer Mij. v. h Van Waning A Co., te Rotterdam. Vanaf 5 December zal gedurende den bouw het hoofdkantoor der Nuts-spaarbank zijn gevestigd in het perceel Nieuwe Grach' tl, te Haarlem. Aan de leden van een viertal zeikenfond sen werd de hieronder volgende circulaire jitgereikt: Gelijk reeds in een der dagbladen is be sproken, is er groote kans, dat de te Haar lem werkende ziekenfondsen met het be stuur dezer gemeente een overeenkomst kunnen aangaan, die den verzekerden der fondsen de gelegenheid opent, om zich oor ziekenhuis-verpleging te verzekeren. Indien de overeenkomst tot stand komt, zullen de verzekerden zich dus kunnen vrij waren tegen de geldelijke lasten, die uit een langdurig ziekbed met gasthuis-verpleging voo'tvloeien. Het welslagen hangt echter af van de deelneming in deze verzekering, die, of schoon vrijwillig, het overgroote meerendeel der ziekenfonds-verzekerden dient te om vatten. 1) DopI dezes is daarom, aan de verzeker den der ondergeteekende fondsen de vraag ter beantwoo-ding voor te leggen, of zij bereid zijn, bij totstandkoming der overeen komst met de gemeente, tot deze aanvullen- trokkenen zelf te laten bijdragen. Natuurlijk- niet! zouden wij willen zeggen B. en W maken de beg-ooting op Meenen zij zonde: loonsverlaging en aftrek voor pensioen hun begrooting te kunnen sluitend maken, geen raadslid zal daar tegen zijn. Wel verwach ten wij gezien wat in andere steden is gebeurd en gezien vooral de hooge be lastingen in Haarlem dat Gedeputeerde Staten te avond of morgen zullen ingrijpen en tot het doen meebetalen van het ge meentepersoneel in de pensioenstortingen zullen dwingen. Na de grensregeling zullen wij daar wel meer van hooren! De grensregeling! Juist hadden wij giste ren geschréven, dat niemand daarover sprak, terwijl de schaduw toch over heel de begrooting ligt. En nu gisterenavond zei mr. Slingenberg, dat wanneer er maar eenmaal Groot-Haarlem was, dan zou alles wel vlot ter gaan. Wij hopen het; maar ons vertrou wen zou sterker zijn, wanneer wij wisten, dat deze .uitspraak van den Wethouder ge grond is op nauwkeurige becijferingen. En het is juist onze grief, dat we daar nooit iets over te hooren krijgen! Sociëteit „St. Bavo". St. Nicolaasfeest R. K. Volksbond 2 uur Geel-Wit 5 uur Gewone zitt ngen 67 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atelier Meesterlottelaan 10. Tentoonstel ling van Batikwerk van Georges Gussen- hoven en van beeldhouwerk van verschil- ko-l-U, nuurova *n_,d mede. dat als contributie verschuldigd zal rijn 5 cents per week voor een volwassen verzekerde en 10 cent per week voor een paar, waarvoor dan inwonende kinderen onder de 16 jaar mede in de ziekenhuis verzekering beg -epen zijn. De opneming van patiënten in een zie kenhuis zal als voorheen door den huisarts schriftelijk moeten worden aangevraagd, terwijl zij afhankelijk zal zijn, gelijk ook tot dusver het geval was, van de goedkeuring van den gemeentelijken geneeskundigen dienst. In de keuze van ziekenhuis zal de verzekerde volkomen vrij zijn, voor zoover er althans ruimte beschikbaaris. Tot de ziekenhuis-verzekering kunnen ook toetreden verzekerden der fondsen, die bui ten de grens der gemeente Haarlem wonen. Aangezien het tot stand komen der over eenkomst met de gemeente, zooals hierbo ven gezegd, van de veelzijdige toetreding tot de ziekenhuis-verzekering afhangt, doen wij, in het belang van allen, een beroep op Uw medewerking en verzoeken wij U aan gehechte strook ingevuld en onderteekend met eenigen spoed aan Uw bode te willen ter hand stellen. Wij merken hierbij op, dat in de eerste weken na inwerking treden der overeen komst geen aanvragen in behandeling geno men zullen kunnen worden, wegens de om vattende administratie aan de nieuwe rege ling verbonden. Buitendien zal door uitstel het voordeel aan dadelijke toetreding ver bonden vervallen. 1) Niet echter dienstboden, die onder de betrokken wettelijke bepalingen vallen. Woensdag 9 December a. s. zal de heer Th. A. van Breugel den dag herdenken, waarop hij 50 jaar geleden lid werd van het zangkoor „Benedicamus Domino", der St. Anton uskerk. Tevens viert dienzelfden dag de heer G. M. Captein zijn 25-jarig jubileum als lid van genoemd koor. Deze beide herdenkingen zullen Woens dag a. s. feestelijk worden gevierd, met een gezongen H. Mis, welke te 8 uur in de St. Antoniuskerk zal worden opgedragen. AUTOBUSDIENST. Naar wij vernemen is de autobusdienst Nieuw-Vennep over Bennebrock naar Haarlem van den ondernemer Suidgeest, overgegaan aan de firma Klamthout en van Niel te Hoofddorp. De twee autobussen van den heer Suid geest, zullen door genoemde firma grondig worden hersteld en vernieuwd. De firma Kalmthcut en Van Niel is voor nemens dezen autobusdienst voort te zetten en hiervoor nieuwe autobussen in gebruik te nemen. Bij de verdediging van zijn beleid als wethouder der volkshuisvesting heeft wet houder Reinalda gisteren in de zitting van den gemeenteraad een overzicht gegeven van den woninghouw gedurende de jaren 1919-1925. Vanaf 2 September 191925 Juli 1923 was mr. Slingenberg wethouder der volks huisvesting, na laatstgenoemden datum de heer Reinalda. Op 2 September 1919 waren 321 arbeiderswoningen voltooid en betrok ken. l oen waren 434 arbeiderswoningen in uitvoering, welke thans alle zijn betrokken, terwijl er 459 in voorbereiding waren, wel ke thans alle zijn bewoond. Na 2 September 1919 zijn plannen voor bereid voor den bouw van 508 arbeiders woningen, welke ot> 25 Juli 1023 alle wa ren betrokken. Na 2 September 1919 zijn plannen voorbereid voor den bouw van 120 arbeiderswningen, welke op 25 Juli 1923 nog in aanbouw waren en plannen voor den bouw van 9 arbeiderswoningen, welke 25 Juli 1925 nog niet in aanbouw waren. A Na 25 Juli 1923 besloot de raad tot het verleenen van voorschot en/of garantie voor den bouw van 1229 arbeiderswonin gen. Na 2 September 1919 zijn plannen voor bereid voor den bouw van 402 midden- tandswoningen, welke op 25 Juli 1923 alle waren betr.okken. Na 2 September 1919 werden 244 woningen niet behoorende tot de hiervoor vermelde met premie gebouwd, waarvan 152 vóór en 92 na 25 luli 1923. Gebouwd en vóór 25 Juli 1923 betrok ken zijn 162 noodwoningen. Het aantal gereed gekomen woningen in de jareji 1919 tot 1 December 1925 (geen vereenigingen 2258 en door particulieren 736, totaal 2994. Maandag. 7 December a.s.. komt in den Stadsschouwburg de N.V. Italiaansche Ooe- ra met „Rigoletto", waarin de rol van Gil- da zal worden vervuld door Signorina Marie Gentile. Deze artiste is deze week uit Napels ge- rriveerd na een triumfriik tournee door talië. De persberichten vermelden eenpa rig, dat'zij binnenkort bekend zal zijn als :ene der grootste onder de vele groote Ita- 'i-.ansrhe artisten van den laatsten tijd. In Rigoletto zullen verder medewerken: Signorina Bedeschi, Zaopata; Si^nori Barra, ^arigi...Berin Brega, Cherubini, Parodi, Voi- tan, e.e. Dirigent Maëstro G. FratinL Aut"bots'ng. Op den Aalsmeerderweg in Haarlemmer meer had Donderdagmorgen een botsing plaats tusschen een au'o en een z.g. boe renwagen. Bij het passeeren slipten de achterwielen van de auto door de glad heid van den weg en hierdoor was 'n aan rijding onvermijdelijk. De auto werd deer lijk gehavend, doch de nzittende personen bekwamen wonder boven wonder geen letsel. De bestuurder van den boerenwagen viel op den grond en werd aan hoofd en handen licht gewond. Een irisch bad. Een tweetal wielrijders, dat Woensdag avond op den Kruisweg in den Haar'em- mermeer reed en vanwege den sneeuwval het middengedeelte van den weg had ge kozen, kwam bij het passeeren met elkaar in botsing. Een hunner werd, door de flinke snel- he.d, waarmede bij reed, zoodanig over den weg geslingerd, dat hij „ever den kop" in de wegsloot terecht kwam. Kalm wist hij zich uit het koude nat op het droge te brengen en alsof er niets ge beurd was, vervolgde hij te voet z'n reis huiswaarts. De andere wielrijder bekwam een vrij ernstige hoofdwonde, terwijl z'n f.ets deer lijk gehavend werd. Barometerstand 9 uur v.m.: 781. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.16. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 4 Dec. 1925. Hoogte Barometerstand 778.9 m. M. te Frankfort. Laagste Barometerstand 739.3 m. M. te Ingoe. Verwachting van den avond van 4 Dec tot den avond van 5 Dec 1925. Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind; helder tot lichtbewolkt; waarschijnlijk droog weer; matige tot strenge vorst 's nachts, overdag tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. Een vriend van oud-Haarle*i schrijft ons: De vergadering van Dinsdagavond, waar van de Nieuwe Haarl. Crt. van Woensdag een gedetailleerd verslag gaf, heeft een goeden indruk gemaakt. Ontegenzeggelijk! Daar waren bijeen, in groot getal, zij, die in Haarlem recht van spreken hebben in zake aesthetica in het algemeen en steden schoon in het bijzonder. Om enkele namen te noemen, zag men daar: den kunstschilder Buisman, conser vator van Teyler's Prentenkabinet, Grata- ma, den directeur van het Frans Halsmu seum, Grabijn, den kunstleeraar, den direc teur van Openbare Werken, Dumont en den heer Kruijff, directeur van Bouw- en Wo ningtoezicht, die beiden ook wel iets van stedenbouw afweten, v. Loghem, een archi tect van moderne allures, (hij leidde zeil deze vergadering tot behoud van het oude!), architecten en aannemers van den ouden stempel, den heer de Breuk, oud-wethouder, en kenner van Oud-Haarlem als weinig anderen, de Tadema's, die zich vooral ver dienstelijk' maken voor het behoud van Hol land's molenmooi, en last not least den heer Dr. Sterck, den kenner van en strijder voor mooi oud-Amsterdam. Zoo iemand dan weet hij wat vechten is voor 't behoud van oude monumenten. Hij heeft meer met dat bijltje gehakt in Amsterdam en zijn oordeel is ook, wat Haarlem's mooi antiek betreft, van belang. Die allen en nog meerdere tot oordeelen bevoegden waren op die vergadering en du» heeft niemand het recht die vergadering en quantité négligeable te behandelen zonder zichzelf te blameeren. En de toon, die er heerschte, was correct. Geen onvertogen woord, geen boon en geen spot aan het adres van den Raad oi van degenen, die 't niet met hen eens zijn, werd vernomen. En mochten de Commiezenhuisjes ver dwijnen, dan zullen zij daarover, dunkt ons, treuren maar niet mopperen. Die vergadering van Maandagavond maak te niet den indruk van een bijeenkomst van ziekelijke dweepers, dreinend om een oud geveltje te behouden. Rustig en zakelijk werden de argumenten tot behoud van de commiezenhuisjes naar voren gebracht. Hue wensch ging niet vgrder dan tot het ver- zoek: onderzoek eerst eens of het niet mo gelijk is een oplossing te vinden met be houd der commiezenhuisjes en hun grief was alleen deze. dat tot de amotie besloten was, alvorens alle bronnen om de huisjes te behouden, waren uitgeput. De argumenten voor het behoud der huisjes waren deze: le. - zijn ze historisch zeldzaam. Het zijn commiezenhuisjes die het Napoleontisch tijdvak met het daaraan verbonden belas tingstelsel typeeren. De barriére-hnisjes volgden in de historie de stadspoorten op. In Nederland zijn nog maar weinig, waar schijnlijk in geen enkele stad, commiezen huisjes te vinden. Met die huisjes bewaart Haarlem dus een stukje geschiedenis: 2e. zijn de architectonische proporties mooi. Ze typeeren een wel niet brillant, maar toch een uit cultuurhistorisch oog punt niet onbelangrijk tijdvak der bouw- kunde-historie. Het begin der 19e eeuw is ook een schakel in de kunstgeschiedenis; 3e. is de architect Suys geenszins onbe duidend. Hij was in zijn tijd beroemd en ook nu staan er van hem bouwwerken, die door iedereen gezien mogen worden: de Luthersche Kerk, de kerk Geloof. Hoop en Liefde en de Mozes en Aaron-kerk in Am sterdam. Wie dezen bouwer onbelangrijk noemt, kent hem niet; 4e. vormen zij een aardige afsluiting van het vast aaneengebouwde deel der stad naar de open bebouwing en stoffeeren zij den ingang van de Groote Houtstraat alleraar digst. Men denke zich de gebouwtjes weg en kan zich een idee vormen van hoe het wor den zal als men den toestand ziet aan de Kleine Houtbrug. 5e. vo-dert het verkeer de opruiming niet. De brug kan verbreed worden, ook zonder opruiming der huisjes. De vergadering van deskundigee men- schen heeft Maandagavond een voorbeeld gegeven van goeden burgerzin en meeleven met het wel en wee dezer stad. Dat hebben wij te waardeeren. Kunstenaars zijn menschen, die een stad een mooi aanzien geven en er het wonen aangenaam maken. Wat dan de oplossing zou zijn? De huisjes laten staan, zooals ze nu staan. Het verkeer langs de vesten zoo mógelijk ve-minderen door het te leiden, waar mo gelijk, langs de Kleine Houtbrug en Baan, en voorts wachten tot de gelegenheid komt om de rooilijn der hoekhuizen naar ach teren te brengen. Straatverbreeding op die hoeken. Dat is de oplossing. Trouwens die hoeken zijn in alle geval te scherp, ook al zouden de huisjes verdwijnen. Wat de Raad moet doen, nu het besluit tot amotie is gevallen? Het is een pijnlijk geval, maar niemand zal verlangen dat de Raad het besluit terug neemt, zelfs niet dat hij ongelijk bekent. Laat men rustig het verloop van de zaak afwachten en in stilte hopen dat de Kroon het raadsbesluit tot amotie der huisjes ver nietigt. Is dat eenmaal gebeurd, laat dan de Raad niet weer beginnen te zeuren om die huisjes weg te krijgen, maar naar een oplos sing streven met behoud der huisjes en het intusschen betreuren dat hij tot heden on der suggestie is gekomen van ondeskundi- gen en menschen zonder smaak. Nu vele straten en vooral trottoirs nog onder een spiegelgladde ijskost verborgen zijn is het voor de bewoners dezer stad (en ook omliggende gemeenten hebben derge lijke bepalingen), misschien niet van belang ontbloot er de aandacht op te vestigen, dat' artikel 58 van de Algemeene Politieveror dening het volgende bepaalt: De bewoners, huurders of gebruikers van huizen, pakhuizen stallen, tuinen of erven, zijn verplicht om bij gladheid van den open baren weg voor of langs hunne perceelen, deze ter breedte van tenminste 2 Meter met zand. asch of turfmolm te bestrooien. Worden de perceelen door verschillende gezinnen bewoond, dan wordt bij niet na koming van deze bepaling, de beneden- hoofdbewoner of zoo het benedengedeelte onbewoond is, de boven-hoofdbewoner ge» straft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1