i M(j smaakt alléén I eenBROCHEScipret 1 Lüxe Doos v. Rossem's Taltak Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaroider het geïllustreerd Zondagsblad in llriiiu'in Leekepreeken. EFFECTEN, COUPONS, VREEMD GELD N. Z. H. T. M. LAATSTE NIEUWS. MARK TNIEUWS. St. Nicolaas-Cadeau iVSüoen Poorters Toeback Zaterdag 5 December 192t 50ste Jaargang No. 16117 VACANT Bureaux: NASSAULAAN 49. Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). - Postrekening Nummer 5970 De Bibliotheken der St. Vinceu- tlusvereeniging zijn geopend: Huldiging van de Jubilarissen der HA ARLEM. BEVERWIJK. Agenda 6 December Agenda 7 December Buitenge woon iriooge boiler prijzen. Personalia. Sint Nicolaas in het St. Jacobs- Godshuis. Personalia. Theater „De Kroon." Italiaansche Opera. De H. O. V. EEN ERNSTIG ONGEÏ UK OP DE KLEVERLAAN. Een trambestuurder van den wagen gevallen. Ernstig auto-ongeluk op de Amsterdamsche vaart. J. WEBER ZOON 10 Haarlem. FABRIKANTEN Koningstraat OPTtCfliNS VRAGENBUS. De vorst. De toestand in Syrië. Het drankverbod in de Ver. St. De strijd om macht. Inhoud Fl. 1.30 en Fl. 1.70 per d os. NIEUWE HAARLEMSCHE De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscnappem Per week °'25 Per kwartaal J 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3-58 Vraag- en aanood-advertentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elk^^rege^^ns zt 15 cents. bij vooruitbetaling Hclvertentitn 36 cents per regel bi) eontra-t oelan^irj^e por ting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deelind 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regeL "111<7 1.1 f, >1 in «-„M HrririVctl S Hts:: «Ui a 118 Van kle:*e en groote kinderen. Mijn Zondagspreek verschijnt heden op den avond vóór den lang verbe den nacht, Jen nacht, waarin de grijze Bisschop op zijn melkwit paard over de daken rijdt en de zwarte, knechten door dakvensters en schoorsteenen gluren, den avond en nacht, waarin duizenden k'nderharten kloppen in onzekere verwachting. Jeugdjaren en Sinterklaasgedachten be- hocren bij elkaar. Hebt ge er wel eens over nagedach1, hoe krachtig dat feest van b sschop Nicolaas, van den heiligen Nicolaas, stand houdt in deze protestant- sche streken? Daar ergert zich nu niemand aan, integendeel. Prentenboeken met den heiligen man vindt men in a'lp gezinnen Overal stapt de gemijterde prelaat b nnen, overal doet hij zijn triomftocht door dor pen en steden, in rijtuig en auto: in winkels zit hij plechtig ten troon; in scholen en ir .vergaderzalen schrijdt hij onder eerbied gc groeten b'nnen 't Is de een'ge Roomsche bisschop, de eenige heilige der katholieke kerk, die overal toegang heef', a'gemeenc vereenng gen et, Hij mag a'le teekenen van zijn waardigheid, mijter en kromstaf, in het openbaar vertoonen. Sint Nicolaas leeft in ■het hart van heel het volk. Waaraan heeft hij die zeldzame eer te danken? Aan niets anders, dan dat hij de vriend der jeugd is en zich door traditie het recht op die vriendschap en liefde ver overd heeft. En aan die kinderrechten durf' niemand raken. Wie zou het wagen een kind te storen m zijn moo ste droomen? Gaat er iets boven het popelend verlan gen van het kinderhart, wanneer he1, denkt aan de naderende eerste dagen van Decem ber? Is er iets in staat, om zoozeer op heel de kinderlijke fantasie beslag te leg gen,. als het schoone verhaal van den goe den bisschop, die u t het zonnige Spanje kom( met zijn zwarte knechten, veel lek kers en veel moois meevoerend voor de braven, maar gestreng in de roede van zijn volgeling tegenover de ondeugd. Geslacht na ges'acht heeft het bewezen en een ieder onderschrijft dit getuigenis uit e gen jeugd herinnering, dat de Sint Nico'aastraditie, met haar schoen onder den schoorsteen, met haar stroo'avond en haar gevulde ta le's op den ochtend van 6 December, on- overtreffelijk is in de kracht, waarmee ze de kinderverbeelding pakt. Wijsneuzige paedagogen hebben we! eens de vraag opgeworpen, of het wel goed is, het kind te „bedriegen" in zijn jeugd, met vertooningen en verhalen, welke het later als onwaarachtig moet erkennen. Ge lukkig is aan deze bolleboozen en nieuw lichters, door de ijzeren traditie het zwij gen opgelegd. Onbewust hebben onze voor ouders, van wie wij eeuw na eeuw de oude gebruiken hebben geërfd, geweten, dat zij met de viering van het St. Nicolaas- leest aan de kinderen een schat gaven voor hun heele leven. Sint Nicolaas leert het kind al vroeg hopen, verwachten en vree zen. Met die zoete hoop en dat heilig ont zag groeit het op; aan de vormen ontgroeit het op den duur. Niet plotseling vallen hem meestal de, schellen van de oogen. Het ge loof in het wezenlijke Sint Nicolaasbestaan versmelt met andere droomen van zijn kindsheid. Als hij op de schoolbanken, op de landkaart en in zijn land- en volkenkun de van Spanje leest, dan lacht hij zich zelf niet uit om de onware beelden, welke hij zich eens over het tend van den oranjeap pel had getooverd, In het tooverpaleis van rijn kinderjaren staat zooveel, dat aan de werkelijkheid niet beantwoordt en St. Ni colaas b 1 ij f t daarin de dierbaarste, de meest levende figuur. De St. Nicolaastraditie heeft ons allen hopen en vertrouwen geleerd. „Van verwach ting klopt ons hart". Lied van onze jeugd, hoe gelukkig zijn wij, wanneer wij het in latere jaren nog kunnen nazingen. Want wat is het leven, wat is de mensch zonder een hart kloppend van verwachting? De knaap en het meisje staan vol ver wachting aan de poort van het groote men- schenleven. Welk rijp menschenleven is volgroeid zonder jeugdillusies? De boom moet in de lente vol, ja wit staan van bloe sem. Want voorjaarsstormen en nachtvor sten komen zeker, hoe rijker de bloesem, hoe meer er gered zal worden uit koude nachten en regenvlagen. Laat de jeugd haar idealen: straks komt de harde werkelijk heid. Den een na den ander van haar droo men zal zij zien vervliegen; maar wat van den bloesem blijft zal gave vrucht worden. Wat is het leven van den volwassen mensch zonder hoop en verwachting op de toekomst? Koud egoïsme; marend voorttob ben van den eenen dag in den anderen. Een grijs bestaan, een zorgelooze atmosfeer, waarin slechts moerasplanten groeien. Wie in zijn jeugd de onverwoestbare kracht van hopen en vertrouwen geleerd heeft die zal voor zich en de zijnen ook in moeilijke tijden een perspectief weten aan te wijzen; die zal gelooven in het licht, ook al is er tijdelijk duisternis; die wacht met vastberadenheid op de zon, ook al hangt de lucht zwaar van donkere wolken. De hoop is het zout van ons leven; zon- der haar geen levensmoed en levenskracht, zonder haar geen edele durf en energie, maar slechts doffe berusting of vermetele waaghalzerij En wat geldt voor ons lichamelijk bestaan, weegt nog veel meer voor ons geestelijk. Een zieleleven zonder hoop is als een nacht in een lijkenhuis. Rampzalig hij, die achter de sterren geen land meer ziet. Schrikkelijk waar is het Schriftuurwoord; indien gij niet wordt als kleine kinderen, zult gij het Rijk der Heme len niet binnengaan Maar dan wel driemaal -ampzalig, wie den eenvoudigen van harten hun zoete hoop op een eeuwig leven be- j neemt! 't Is zoo gemakkelijk te spotten in waanwijsheid met de ongeziene dingen; om te wijzen op de stof die vergaat en twijfel 1 te wekken aan eeuwig loon en eeuwige j straf. Wie aan een kind moedwillig het geloof fn de helden van zijn droomen ontneemt en I het mooiste doodt in de verwachtingen, waarvan zijn hart klopt, dat is een wreedaard. Maar wie de hoop rooft aan een geloovig hart, dat is een dief en ziele-moor- denaar. Want uit zich zelf kan hij voor het geroofde niets in de plaats geven en het zal niet aan ham liggen of de ziel het le ven terug krijgt Er zijn van die cynici, die met spottende twijfel s'eeds bezig zijn te vragen, wie ons zeggen kan, hoe het zijn zal aan de andere zijde van het g-af. Over dat Rijk, waar het eeuwig licht of eeuwig duisternis zal zijn, waarvan Paulus zeide, dat geen oog heeft gezien en geen oor heeft gehoord, wat er voor de zaligen is weggelegd; waarvan de ziener van Pathmos zijn stoute verbeeldingen te boek stelde in taal, die gaat boven men- schenbegrip. over dat hemelrijk en die plaats van eeuwige straf hebben wij ons al len, al naar mate onze verbeeldingskracht mens^helijke voorstellingen gemaakt, waar van wij weten, dat zij ver en ver beneden de werkelijkheid blijven Wanneer wij niet meer zullen zien in spiegels en in raadsels, dan eerst zal ons geloof weten en onze hoop vervulling worden. Maar zóó lang moet ons hart blijven kloppen van verwachting, vurig en met onwankelbaar vertrouwen. En die zoete hoop, vervuld van eerbiedige en vruchtbare vrees kan slechts leven tegelijk met een kinderlijk geloof. Dat leeren ons de kloppende harten onzer kinderen in Sint Nicolaastijd. HOMO SAPIENS. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van TA9 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van TA9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van TA9 uur. Gen. de Ia Rcstraat 2 (Schoten): Dinsdag en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. toen hij den dolk reinigde waa-mee hij Gilda had gedood!); Cherubini (Monterone, vol waardigheid), Brega, Voltan en anderen. Koor wederom bijzonder goed (het wordt eentonig het steeds weer te herhalen). Or kest eveneens; hier onderscheidde zich de fluitist in de begeleiding van Gilda's colo- ratuu- aria Caro nome, en de hoboïst. Aankleeding te prijzen. Als geheel derhalve weer een pracht- opvoering. In het Brongebouw werd gisterenavond een feestavond door het personeel der N. Z. H T. M. aangeboden aan de jubilarissen der Maatschappij. Het uitgebreide en met zorg samengestel- Sociëteit „St. Bano" St. Nicolaasfeest „Willen is Kunnen", 3 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „Si. Bauo" Christelijk Orato- ruim, 8 uur. Haarl. Gemengd Koor „Eu terpe", 8 uur. Amicitia, 8 uur R.K. Raadsfractie, 8 uur. Stadsschouwburg Italiaansche Opera „Rigoletto", 8 uur, Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint fran- cisens Liefdewerk Zoetestraat 11 Elke" Donderdag van 89'4 uur R-K. Arbeidsbureau voor mannen en fongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uut s Zaterdags alleen van 92 en van 26H en avonds van hall 8 half 9 uur R. K Arbeidsbeurs voor Vrouwen Öloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur, en s avond» van 8— 9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. ft Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters! Aanbiedingen cd aanvragen voor verpleegster» aan net Bu reau BI weg 309 Üverveerf Idr C Bosch) R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek lansstraat 49 Eiken dag geopend van halve des Maandagsochtenas eu op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofstr 1, Zon dag? en Woensdags van 8 10 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R K Bevolkingsburean Gebouw Sint Bïvo - Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-. Woensdags- eD Vrijdag avond St FJisabetb's Vereeniging Jansstra-it - Aanvrageü om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van t2 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ordf - St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Grachl 74, óes Dinsdags van 23 uur Eerste Hulp bij Ongelukken iSoelverband) Centrale post Tel 11111 en verder bij de wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikkin", elect-iciteltsongevallen Te'eforn 10231 De Zondags en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljo- risstraat 11, Telefoon 10175; en de Park- Apothek. Kleverparkweg 13, Telefoon 11793. Als middel om c'e prijzen die de particu liere verbruikers in Engeland voor de Hol landsche hollen moeten heta'en te verlagen, prijst een schrijver van een ingezonden stuk :n het Engelsche dagblad de „Manchester Guardian", volgens het „Weekbl. van BI. C." het volgende aan; In den volgenden zo mer worden door de openbare parken slechts de helft van het aantal bollen^ dat zij ge woon zijn op te planten, besteld, en als dat geen voldoende succes zou hebben, zou het eenige zijn dat overbleef voor de Parker- Commissies, om een tijd lang in t geheel •'een bollen te bestellen en van de reden daarvoor de leden der Park-vereenig;ngen op de hoogte te brengen! De heer H. J, M. Kimman, gediplomeer de van de afdeeÜng Werktuigbouwkunde der Middelbare Technische School te Haarlem, is aangesteld tot werktuigbouwkundige bij de Caribbean Petroleum Company en zal 11. December a.s. per s.s. „Van Rensselaer" naar Venezuela vertrekken. Dè in ons blad verantwoordde inzameling voor het Sint Nicolaasfeest van onze eigen weesjes is een groot succes geworden. En onzen weesjes en allen bewoners van het Roomsche Huis is dan ook een schitterend Sint Nicolaasfeest verzekerd. In persoon zal de Heilige Man dit bezoek brengen Zondagmiddag. Wie hem rechtstreeks uit Spanje wil zien arriveeren, moet tusschen vier uur en half vijf in de nabijheid van de Groote Hout- brug zijn. Daar zal hij uit de richting den Hout over de Groote Houtbrug komen in een rijtuig met twee paarden bespannen era vergezeld van twee „Pietermannen." De tocht zal gaan door de Groote Houtstraat, Anegang en verder, om dan rond 5 uur in het St. Jacobs Godshuis aan de Hagestraat aan te komen. Op den lOden December hoopt de heer H. Koks, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als wagenmaker bij de firma Beijnes in dienst trad. Het zal den jubclaris wel niet aan belangstelling ontbreken. Het bioscoop-theater „De Kroon", komt deze week met een mooie gekleurde para mount-film „De Zwerver uit het Dorre land," waarin de hoofdrol vervuld wordt door Jack Holt. Een van de beste kwaliteiten van deze film is, dat het een echte speelfilm is en tevens den vervaardigers de gelegenheid heeft geboden om meer dan gewone natuur opnamen te maken van het dorre, heete land in Californië. Juist de kleuropname van het majestueuze landschap geeft deze film een buitengewone aantrekkelijkheid. Vóór de pauze gaat de traditioneele klucht in twee acten, die we wel eens aar diger gezien hebben, een mooie serie op namen van Stockholm en een voor de dames vooral interessant modejournaal. De muziek was heel goed. Het zou mis schien echter niet kwaad zijn als het oyk'.'st voor de volgende films hij een verliefde scene eens iets anders nam dan de andante uit de 5de symphonie van Beethoven. We zitten er tegenwoordig al op te wachtou. Maandagavond komt de Italiaansche Opera in Haarlem en als noviteit treedt op de soprano legero, signora Gentili. Ze is pas uit Italië in Holland aangekomen en debu teerde in den Haag. „Het Vaderland schreef over deze voorstelling o.m. als volgt; Het debuut van signora Gentili is schitte rend geweest. Zij is met groote warmte ontvangen, wat haar goed gedaan zal heb ben, nu zij zoo opeens uit le pays oü fleurit Toranger naar ons barre winterkli- maat is overgekomen. Signoa Gentili heeft een stem, die in alle registers van groote welluidendheid is, en die zij volkomen beheerscht. De zangtech niek is gaaf, de trillertjes, staccati en loop jes zijn zuiver als kristal, zoodat het een genot \vas naar deze Gilda te luisteren. Al dadelijk in het duo met Rigoletto en dat met den hertog viel het mooie geluid op en na de aria Caro nome had zij het publiek geheel gewonnen: het hartelijke applaus werd een ovatie en maestro Fratini wilde al een herhaling inzetten, die echter ach terwege bleef. Nadat het publiek eenmaal veroverd was, volgde het eere succes na het andere. Nu, het was schi'.te-end, de vox poouli was een zuivere reagens. De kleinere rollen waren ook wederom •ritstekend bezet door Je da^es Zapnata jgravin di Ceprano) en B^deschi fcen tem peramentvolle Maddalena); en de heeren MelniT J®p«rafueile. huiveringwekkend de programma wordt geopend door 't Haar lems Tramfanfarecorps' onder leiding van den heer Reinier van 't Hof, dat uitvoert „Festival", van F. Hendrichs en Wals Flo rida van Eenhaes. Nog is 't fpplaus niet bedaard of fdnfares weerklinken en onder een geestdriftige ova tie. terwil de muziek de Jubileum-marsch van S. Vlessing speelt, worden de 13 jubi larissen- met hun echtgenooten binnengeleid eii op het podium gebracht. De leden van de feestcommissie nemen eveneens op het podium plaats, waarna de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. IJzendijk het woord neemt en allen wel kom heet. Spr. memoreert, dat er het vo rig jaar 25 jubilarissen waren en nu 13. Men heeft nu besloten ddt 13-tal een blij vend souvenir aan te bieden. Spr, brengt ern woord van hulde en dank aan allen, die hebben medegewerkt om den avond te or- ganiseeren. Dank wordt gebracht aan den heer Bosch, die de zaal keurig versierde en aan den heer Bos, die auto's afstond om de jubilarissen van huis te halen. De heer W. J. Burgersdijk, directeur der N, Z. H. T. M., neemt dan het woord en spreekt ongeveer als volgt; Ik ben uitgenoodigd. een woordje te zeg gen, doch het zal niet gemakkelijk gaan. De jubilarissen hebben in den loop van het jaar hun dag al gehad en ik heb toen gemeend ze te moeten huldigen. Dit nu komt niet van de Maatschappij maar van de com missie, Zoovele jaren geleden waren het nog maar kleine bedrijven en leerde men elkaar begrijpen en waardeeren. Langzamer hand zijn deze kleine bedrijven uitgegroeid tot groote bedrijven. De band tusschen ka meraden en superieuren is sterk vermin derd. Uit dat gebrek aan waardeering kent men elkaar niet zoo goed en er k-intmn zelfs conflicten uit ontstaan. Zoo ziin vakbonden ontslaan, die werken voor de belangen der werknemers. Ik heb veel waardeering voor vakbonden, doch bij behandeling van zaken ontbreekt juist de waardeering. Bij ieder een bestaat behoefte tot waardeering en kameraadschap. Uit het gevoel van waardeering ontstaat meer medeleven, zooals in clubs en b.v. de 3-maandelijksche conferenties. Ik hoop. dat een avond zooals deze, nog vele jaren zal kunnen worden herhaald. (Spr. richt zich hierna tot de jubilarissen). Gij hebt 25 jaar de Maatschappij ggdiend en ervaring opgedaan in ons bedriif. Dat deze aangename indruk u moge leiden in 't verdere leven tot steun van jongere ka meraden en opdat gij de jongeren zult kun nen leiden tot veraangenaming bij de N. Z. H. T. M. Ten slotte hoop ik, dat deze avond sla gen zal. Hierna wordt aan ieder der jubilarissen een gouden horloge aangeboden. De heer C. Tromp, halte-chef, brengt na mens de jubilarissen dank aan de commissie voor de moeite, die zij zich getroost heeft, om den avond te doen slagen en om de jubilarissen te huldigen. Spr. schiet in zijn woorden te kort, om allen genoeg te bedanken. Als slot van dit oficieele gedeelte wordt een foto genomen van de jubilarissen met hun echtgenooten en den directeur in het midden, benevens de commissie en het fan farekorps. De heer Herman Smit deed zich thans als conferencier hooren, dat al direct een vroolijk cachet aan den avond gaf. Mej. Jo. Stam gaf niet onverdienstelijk eer.ige cabaretliedjes ten gehoore. Het vocaal kwartet „Euphonia", dir. de heer Nico Hoogerwcrf, voerde een aantal stukjes uit, waarvan „Der Apotheker" en „O. Peoita" wel het meest insloegen. Het fanfarekorps liet zich weer hooren waarna de heer Vreeswijk als humorist zijn best deed. Na een nummertie van het fanfarecorps werd opgevoerd ,,üe Hand", klucht in 1 hedrüf, van Joh. B-oedelct, waaririi de heer Jan Steerkist verdienstelijk spel leverde. Na afloop was er een „gezellig samen- ri'ri", onder leidin* van den heer R. v. d. Berg. en de muziek onder leiding van den heer Ernst van 't Hof. De begeleiding van de cabaretliedjes enz. was eveneens in handen van den heer Ernst van 't Hof. Het is een grootsche huldiging geweest die nog lang hij de aanwezigen in herinne ring zal blijven. Het we-kp-ogramma der Haarlems ene Drhest-ereeoiging voor December 1925, luidt als volgt: Donderdag 3 Dec., bdenooncert; Zondag i Dec., matinee (50 st.); Maandag 7 Dec., -one"-* te l eiden; Woensdag 9 Dec., con- -e-t (50 ct.) Zondag 13 Dcc., matinee (50 ct,): Donderdag 17 Dec,, ledenconcert; Zondag 20 Dec., matinee [50 ct.l; Dinsdag 22 Dec., concert te Leiden; Woensdag 23 Dec., con cert (50 ct.); Donderdag 24 Dec., Gen. repe titie „Weihnachts-Orato: ium"; Zaterdag 26 Dec., (2de Kerstdag) matinee voor de leden; Zondag 27 Dec., uitvoering „Weihnachts- Oratorium. Als solisten zullen optreden: Nico van der Stad, violoncel en Louise Wijngaarden, viool. Eerstgenoemde met het violoncelcon cert van Boccherini en „Kol Nidrei" van Max Bruch. Louis Wijngaarden zal het vioolconcert D.g'.t. van Mozart voordragen. Voorts zullen deze maand worden ten ge hoore gebracht: Eerste uitvoering: Symphonie G.g-.t. Leo pold Mozart. (Geschenk van den heer W. Dyserinck.); id. Symphonie C.gr.t., Jos. Haydn. (Geschenk van den heer W. Dyse rinck); id. „Printemps", Suite Symphonique, Cl. Debussy. (Geschenk van den heer J. van Dantzig); id. Rapsodie Bretonne, C. Saint- Saens. (Geschenk van den heer J. W. Ruinen.) In de Suite Symphonique van Debussy zal de pianopartij (4 handig) wórden gespeeld door de heer en J. van Dantzig (de schenker van het werk) en Ch. de MoL Omstreeks half zes gisteravond heeft op de Kleve-laan onder de gemeenta Blnemen- daal een ongeluk plaats gehad, dat ernstige gevolgen na zich sleepte, hoewel door tegenwoordigheid van geest van een jongen man nog erger voorkomen kon worden. Door toevallige samenloop van omstan digheden waren wij juist op de Kleverlaan aanwezig toen het ongeval gebeurde, dat rich als volgt toedroeg: Uit de richting Bloemendaal kwam de t-amwagen 40 van de E. N. E. T. Ongeveer ren twintigtal mete~s was de wagen de bocht gepasseerd en bevond zich in tame lijke snelheid rijdend, op de Kleverlaan, toen de conducteur, van mcening dat de beugel boven den wagen niet in.orde was of mis schien in verkeerden richting stond, zich daarvan wilde overtuigen. Daarvoor boog bij zich terzijde van het voorbalcon buiten den wagen met het noodlottig gevolg, dat zijn hoofd in aanraking kwam met een ijzeren paal der electrische bovengeleiding. De slag was zoo hevig, dat de conducteur van den n volle vaart zijnden wagen wed geslin gerd. Het geluk wilde nog, dat de man in zijn val niet onder den wagen terecht kwam. De tram reed zonder bestuurder door en wellicht zouden de gevolgen van deze on getemde vaart niet te overzien zijn geweest indien een der passagiers de 22-jarige Hen drik Waasdorp, wonende aan den Vogelen- zangschen weg te Bloemendaal niet de tegen woordigheid van geest had gehad, onmid dellijk de sluurinrichting te grijpen en den wagen tot stilstand te brengen. Zoo spoedig was de wagen niet stilgehou den of men toog op onderzoek naar den conducteur, J. M. S. Deze lag op eenigen afstand achter den' wagen, bloedend aan het hoofd. Men bracht hem naar den politiepost Bloemendaal, waar inmiddels de ontboden geneesheer het eerste verband legde. Pe' auto werd de ongelukkige naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar hij ondanks het feit dat hij sommige oogen- blikken buiten bewustzijn was, toch in staat was aan de politie verklaringen te doen om trent de toedracht van het ongeluk. Zijn toestand was hedenmorgen niet on gunstig. In dit verband is het typeerend er de aan dacht op te vestigen, dat de goede werking bij dit ongeluk is gebleken van de waar schuwingsbordjes door de tramdirectie in de wagens aangebracht, waarbij de passagiers er opmerkzaam op gemaakt ^vorden, dat zij bij ongesteldheid van den bestuurder naar het voorbalcon dienen te gaan en de rem- inrichting in werking moeten brengen, ware dit gisteravond niet het geval geweest, wellicht waren nog grootere ongelukken ge schiedt.. Echter mag volgens onze meening uit dit ongeluk geen wapen gesmeed worden tegen den eenmanswagen en wel om de vol gende redenen. Ten eerste verkeeren andere voertuigen rooals rijtuigen en vooral automobielen in hetzelfde geval, welke voertuigen ook zon der bestuurder zijn, wanneer koetsier of chauffeur door welke reden dan ook de macht over het. stuur heeft verloren. Ten tweede is het tegen de instructie van den conducteur zich onder het rijden zoo ver buiten den wagen te huigen. Ten derde zal een ongesteldheid van den bestuurder in vele gevallen niet van zulk een accuten aard zijn, dat de conducteur niet eerst in de gelegenheid is den wagen tot stilstand te brengen. 6 AUTO'S OP ELKAAR GEBOTST De zware nevel en de gladheid de oorzaak. Tegen 10 uur hing Donderdagmorgen op de Amsterdamsche Vaart een gordijn van mist. Men kon geen 10 M. voor zich uit zien, bovendien zag de weg er uit als een aantal ontzaggelijk groote stuiters, waar hier en laar stukken en brokken uitgebroken wa- -en. Vooral bij de Liedebrug moesten de chauffeurs zeer voorzichtig rijden. Met de grootste voorzichtigheid dienden hier de automobilisten op te treden en zoo deden ook, naar ze meenden, de chauffeurs van de auto's van Van 't Hooff en Vaassen, Te bekende bleekerijen hier in Haarlem. De auto van Vaassen volgde achter die van Van 't Hooff. Plotseling, aldus vertelt de ,0. H. Crt." bleek de auto van laatstge noemde defect te zijn en de heer Vaasser. Jr., die de auto zelf bestuurde, stapte af om zijn collega te helpen. Hij zeide later de auto van de trambaan afgezet te hebben, maar hoe het ook zij, de tram die van de richting Haarlem kwam, botste tegen de auto op. De trambestuurder remde uit alle macht, doch het mocht niet baten. De mist had hem belemmerd om het gevaar eerder te zien. De auto van.Vaassen werd over den weg geslingerd. De mist was echter zoo ondoorzichtelijk, dat hiermede de ongelukken nog niet afge- loopen waren. Inmiddels kwam van de zijde van Haarlem roowel als van Amsterdam een auto en ook 'e chauffeurs daarvan merkten eerst veel te laat dat er op den weg zoo'n consternatie vas. Toen ze uit alle macht remden, gle- len de wagens over het hobbele ijsveld en n elkaar. Het werd een ware chaos van automobielen. Toen nog twee automobilisten riachtoffer waren geworden van mist en 'ladheid, kwam men op de idee om wacht posten uit te zetten. tg) Barometerstand 9 uur v.m.: 782. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen en overmorgen worden opgestoken om 4.15, Op dat oogenblik was de ramp echter al geschied. Hier was de carosserie van een wagen in gedrukt, daar hing een kar op drie wielen oezijden den weg. Verderop stond weer een auto waarvan de heele kap in elkaar lag; zoo was het een toonbeeld van auto-ellen- !e. Gelukkig, wonder boven wonder, waren alle bestuurders er goed afgekomen en tonden natuurlijk druk te delebreeren op den weg. Langzamerhand trok nu de mist op en '.artend bescheen de winter-zon het tafe- eel. Dan werden hier en daar de wagens op aangerukte onderstellen geheschen en de verminkte deelen weggevoerd. De tram had slechts eenige lichte be- ichadigingen en kon den weg vervolgen. Nog steeds ziet de Amsterdamsche Vaart cr uit als een massa ontzaggelijke stuiters. Voor fietsers noch voor wandelaars is hij begaanbaar, 't Is maar goed dat de bolletjes niet bloeien. Vr. Op welke wijze kan ik een vlek van boteroüe uit een gabardine regenmantel verwijderen. Antw. Een schoon wit doekje doopt n in tetra chloor-koolstof en wrijf daarmee de vlekken af. Vraag uw drogist. Vr. Mijn poes heeft last van wormen. Wat is daaraan te doen? Antw. Geef uw kat een half grein San- tonine door een schoteltje lanwe melk. Herhaal dit tweemaal om de veertien da gen. Vr. Kan alsnog betaling van belasting worden geeischt verschuldigd in onze Kolo niën over 1921. Wanneer men te dien tijde aldaar nimmer den aanslag heeft ontvan gen? Antw.: Navordering is niet toegelaten wanneer na den aanvang van het belasting jaar drie jaar zijn verstreken. Deze termijn van 3 jaar geldt ook, meenen wij, voor Ned. Indië. Of dit geval voor u van toepassing is, kunnen wij ni»t beoordeelen. Zooals de vraag gesteld is, lijkt het ons van wel. Vr.: In welke landen is de Katholieke partij de meerderheid der Regeering? In welke regeeringen zijn de sociaal-demo craten de meerderheid? Antw.: Het is ons niet bekend dat in een Europeesch land de Katholieken aan het bewind zijn. Overigens is het voor vele lan den moeilijk uit te maken omdat men er geen R. K. Staatspartij kent zooals wij hier te lande. In Engeland en Frankrijk b.v. zijn er Katholieken in verschillende politieke partijen. Een regeering, waar. de sociaal democraten in de meerderheid zijn, bestaat, naar ons beste weten, op dit oogenblik al leen in Zweden en Tsjecho-Slowakije. Volgens berichten daalde de temperatuur te Stockholm in den nacht van Donderdag op Vrijdag tot 33 gr. onder nul. Ook in de Oostzee ligt hier en daar reeds een tamelijk dikke ijslaag. Vrijdag is de Zweedsche ijsbrekerdienst in de Oostzee begonn—, Droezen, die een poging deden om zich te verzetten tegen den opmarsch van een Fransche colonne naar Medjelsjama, leden zware verliezen. De Jouvenel heeft in een toepraak tot dte vertegenwoordigers van den Raad van de Groote Libanon verklaard, dat hun, als belooning voor hun loyauteit jegens Frank rijk, de uitwerking van een eigen constitu tie zou worden toevertrouwd. Andere sta ten konden, indien zij de vijandelijkheden staakten, dezelfde rechten verkrijgen. Een vereenigd comité voor de doorvoe ring van het drankverbod, de katholieke en protestantsche hervoriringsvereenigingen ver tegenwoordigend, heeft den Paus om zijn moreelen steun gevraagd voor de doorvoe ring van het drankverbod in de Vereenigd* Staten. In diplomatieke kringen te Londen maakt men zich ongerust over het feit, dat noch te Londen, noch te Tokio sedert Woensdag telegrafische berichten uit Peking zijn ont vangen. Gevreesd wordt, dat ernstige inci denten hebben plaats* gehad. IJMUIDEN, 4 Dec. Heden was aan de Rijksvischafslag Z Stoomtreiler. De prij zen waren 2ls volgt Tarbot f 1.701.50, Tongen f 2.352 per kg. gr. Schol f 46, md. id. f 50, Zetschol f 58—54, kl. Schol f 33— 1917, Scharren f 13.50—6.50, kund. Schelvisch f 39—37, kl. id. f 25—23, 15.50 —12.50, srr. Gullen f 39, kl. id. f 12—10.50, Wi'tine f 12.50—12 oer 50 kg. IJMUIDEN, 4 Dec. De zeilloeger IJM. 202 (Holbnd) kwam heden van Great-Yar- mcuth hier binnen met een aanvoer van 498 vaten gezouten hari—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1