Fen begin ran brand in hnlze ,.St. Bavo te He:msl?de Amsterdamsche Anthraciet tö!J emJS* Het tweede stadium. PATENT BAAL Een IJs-Zondag. PPIMè KWLIÏEIÏ VERZEGtLDE ZAüKtH Cok te Amsterdam - Leiden - Bassum - f4 0 Maandag 7 December 50ste Jaargang No. 16118 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad 8 December Er isveel genoten van de ijspret. De Ijsbaan aan de Kleverlaan. Zaadtelers en zaadhandelaars. J. j. WEBER ZOON Koningstraat 1G Haarlem. OPTICIENS - FABRIKANTEN Telegr&phisch Weerbericht Een zware uitslaande brand te Heemstede. Uit het gasthuis. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.2b Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 "(3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents £3 regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonaen mededeeling, 60 cL per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver* tentiën 1—4 regels 60 ct. pe» plaatsing; elke regel meer 15 cL bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden •«gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval metfQ, fl hij verlies van een hand, PM bij verli verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: l f «J'lfdoodelijken afloop: U, een voet of een oog: duim of verlies van een f50.- wijsvinger: bij 'n breuk van f h{hij verlies v. een been of arm: ltfcwi" andere vinger. Het komt dikwijls voor in het verkeer van menschen onderling, dat twee personen, op elkaar aangewezen, met den besten wil hun samengaan beginnen, maar al spoedig ont dekken, dat er verschillen in opvattingen en kraktereigenschappen zijn, welke ieder oogenblik wrijving dreigen te veroorzaken. Een tijd lang gaat uiterlijk alles goed, omdat aan beide kanten zelfbeheersching over kleine onaangenaamheden doet heenstap pen. Maar al spoedig voelen beide partijen de zwakke punten in de verhouding; wan neer daarover maar niet wordt gepraat, zoo lang die maar vermeden kunnen worden, be staat geen vrees voor een breuk. Tot op een goeden dag zich het ongewenschte conflict voordoet en wie vroeger vrienden waren, vergeten opeens jaren van gemeenschappe- lijken arbeid. Maar al te vaak komt het dan tot scherper woordenwisseling, dan tusscher. vreemden zou mogelijk zijn. Zulke botsingen eindigen op tweeërlei wijze: Of wel, men gaat voor goed uiteen, na elkander „de waarheid" te hebben gezegd; öf wel, wan neer de gemoederen de lang ingehouden bezwaren maar eens gelucht hebben, blijkt niet zelden, dat de gewaande meeningsver- schillen in werkelijkheid kleiner waren, dan men altijd bevroedde en de gevreesde en te lang vermeden gedachtenwisseling brengt opluchting en nieuwe gelegenheid voor een duurzamer vriendschap. Wat wij hier zeggen van particuliere ver houdingen geldt evenzeer voor politieke bongenootschappen. Het verloop in de coa litie der christelijke partijen, in het bijzon der de verhouding tusschcn de Katholieken en de Christelijk-Historischen, is in de laat ste jaren niet anders gewees.t dan wij hier boven schetsten. De stemming over het pau selijk gezantschap op 11 November heeft eindelijk het conflict gebracht, ofschoon dit niet het eenige wrijfpunt tusschen beide be vriende politieke partijen was. Ook voelt iedereen, dat wij thans staan voor de be slissing: voor goed, of althans voor vele jaren uit elkaar gaan, of wel duurzamer vriendschap op hechter grondslag sluiten, wanneer de mceningsverschillen, nu zij een maal voor beide en in het openbaar open liggen, minder groot en gemakkelijker te overbruggen zijn, dan altijd gevreesd is. Zóó hebben wij het conflict op 11 Novem ber'van. den beginne af aan gevoeld. Den dag na de befaamde stemming schreven wij dadelijk, dat door het gebeurde een fout in bet vernieuwde bondgenootschap onder pre mier Colijn aan den dag was getreden. En nu zullen er langzamerhand wel meerderen komen, die het ons toegeven: wanneer na den Iaatsten stembusuitslag de vorming van een nieuw kabinet minder geforceerd was, wanneer men toert openhartiger had ge praat en langer naar een oplossing voor de meeningsverschillen had gezocht, ware de breuk van 11 November vermoedelijk ver meden. Zoolang geen buitenstaanders zich met de geschillen van bevriende partijen bemoeien, komt men gemakkelijker tot el kaar. Wanneer de oneenigheid eenmaal in scherper vorm naar buiten is getreden, ko men de schuldvraag, de erkenning van ge lijk en ongelijk en meer menscheiijke over wegingen meespreken en houden maar al te vaak een door beide partijen gewenschte oplossing tegen. Deze gedachtengang deed ons ook dc aanwijzing van Mr. Marchant als kabinets formateur „tijdverlies" noemen: het conflict, betoogden wij en zeggen het nog, was er een en is er een in de coalitie. Daar moet allereerst naar een oplossing gezocht wor den. 1 Na drie weken is dit inzicht eindelijk doorgedrongen. Na de kwade woorden, komt men nu in het stadium der bezinning en zoekt naar een gelegenheid om weer met elkaar te praten. Merkwaardiger wijze ver schenen j.l. Zaterdagavond in „de Standaard" en in „de Nederlander" beiden, hoofdarti kelen, welke als het begin van dit tweede stadium zijn te beschouwen. Het anti-revo- lutionnaire hoofdorgaan zet heel helder en overtuigend uiteen, dat door h?t uitbreker: van het conflict het ware karakter der chris telijke coalitie beter dan ooit is gedemon streerd. Aan protestantsch-christelijken kant immers werd van het samengaan met de Katholieken altijd een versterking van dc macht van „Rome" gevreesd, waaruit zou moeten wordèn afgeleid, dat het „Rome in bet politieke bondgenootschap om de macht te doen was. Welnu, concludeert „de Standaard" te recht, wanneer dat waar was, bad de R. K. Staatspartij deze breuk in de coalitie gemakkelijk kunnen aangrijpen tot het scheppen van andere partijverhoudingen. Maar, dat heeft zij reeds te voren afgewe zen. Het is de R. K. Staatspartij in de poli tiek evenals den beiden anderen christelij- kën partijen niet om de macht, maar om het beginsel te doen. Dat hebben vele protes tanten tot nu toe voorbij gezien. Zal het dezen Protestanten nu niet duide lijk worden, dat zij zich vergissen? vraagt het blad. De R.-Kath. Partij antwoordde den z.g.n. Democraat: ik weiger de voordeelen, die gij mij biedt, omdat ik zie, hoe mijn begin selen lijnrecht staan tegenover de uwe. Niet den weg van dc macht, maar den weg van het beginsel wil ik bewandelen en daa-om wijs ik nogmaals op het groot be lang voor land en volk van een samenwer king met de andere Christelijke partijen. Dat is de beteekenis .van de beginselver klaring. Zij is van beteekenis voor den Sociaal- Democraat, maar die zal er niet door wor den bekeerd. Zij is vooral van beteekenis voor den man van goed Protestantsch beginsel, die, als hij nu goed wil zien, bemerkt, hoe ver keerd hij deed, door al maar te kijken naar Rome's macht en voorbij te zien het begin sel, dat hij met de R.-Katholieke Partij gemeen heeft, Hoe verkeerd hij deed, om niet een beroep op dat beginsel te doen, dat alleen in staat is om de zucht naar voor deel te doen wijken. Misleid door verkeerde voorstelling, volgde na zijn vreugd de groote schrik. Het program der „Democratie" deed hem zien hoe hij juist het tegendeel bereikte van hetgeen hij hoopte. Zal hij thans leeren, 'dat al zijn wijzen op de macht van Rome, die macht in geen enkel opzicht keert, njaar dat alleen het beroep op de beginselen, in den strijd tegen ongeloof en revolutie', de kracht ook der R.-Katholieke Partij ten goede doet komen van Land en Volk? Zoo ja, dan werkt hij van nu af aan voor het herstel der Coalitie. Daar moet het inderdaad heen. Zal dit betere inzicht nu al reeds bij de oplossing van deze regeeringscrisïs, worden bereikt? Er zijn nog niet voldoende teckenen, welke een bevestigend antwoord op deze vraag wettigen. Aan Ch'isteiijk-Historische zijde hangt men nog te vefel aan de schuldvraag van het gebeurde op 11 November. Het hoofdorgaan der chr. hist, partij be sloot zijn hoofdartikel van Zaterdagavond, hetwelk getiteld is: „het vraagstuk en zijn oplossing," aldus: En nu de oplossiög: Het waren drie groepen, die ter rechter zijde samenwerkten; en al werden ook fouten gemaakt deze samenwerking heelt zeer zeke- Nederland voor grootèr fouten behoed en heeft veel ten goede van ons' volk gewerkt. Eik der drie partijen heeft menigmaal, ter wille der samenwerking, een wensch, die haar lief was, onvervuld ter zi'de moeten leggen. Maar geen der drie heeft ooit van den ander geëischt iets tegen het geweten te doen noch heeft, om eenige teleur stelling, aan het doo- samenwerking ge vormde Kabinet den steun ontzegd. Op 11 November 1925 is één der drie par tijen, in beide opzichten, afgeweken van den regel, welks handhaving voor behoud der sarrenwe-king voorwaarde was. Daardoor ontstond het vraagstuk. Zijne oplossing moet dus komen van de zijde van hen, die het vraagstuk deden ontstaan. Ziedaar het misverstand, dat eerst uit de wereld moet. De schuld ligt niet bij ééne partij, bij de Roomsch Katholieke, alleen. Laten wij zeggen, dat alle drie de christelijke partijen beter hadden gedaan in Juli niét op zulk een onvast. accoord in zee te gaan. Maar dit is nu eenmaal gebeu-d; die kwestie kan in de historie wo~den bijgezet. Evenmin is waar, dat de R. K. Staatspartij van een der bondgenooten eischt, dat zij tegen hun geweten zullen handelen. Dat zou zij doen, wanneer zij eischte den Paus als hoofd der christenheid te erkennen. Die eisch is bij de stemming over het gezantschap nooit ge steld; dan immers had men er de anti revolutionaire stemmen en zeker niet de stem v. Lohman en zijn volgelingen van 1915 tot 1920 niet vóór gekregen. De vraag is alleen, of het Vaticaan als hooge zedelijke macht in de wereld, in de diplomatie, in de verhouding der volkeren zóó veel macht uit oefent, dat het voor de Nederlandsche regee- ring de moeite waard is, om daar vertegen woordigd te zijn. Een vraag dus van natio naal belang. Laat men tot dat oude stand punt temgkeeren. 't Is jammer, dat door bij komstigheden het pauselijk gezantschap in Katholieke kringen zeer begrijpelijk zekere gevoeligheid heeft verwekt. Maar wij mogen vertouwen, dat de Katholieke leiding het gevoel niet het zwaarst zal laten wegen, wanneer ze bij nieuw overleg het verstand moet laten spreken. Het gezond verstand moet beiden partijen zeggen, dat hier een oplossing kan en moet gevonden worden, zonder overwinnaars en zonder overwon nenen; een oplossing in 't belang van land cn volk! Sociëteit „St, Bavo" Rechtskundig Bu reau half 9 uur Knipcursus Vrouwen bond 8 uur Vertrouwensmannen Spoor en Tram 8 uur Bestuur Post en Telegraaf 8 uur Ledenvergadering Volksbond 8 uur. Gem. Concertgebouw. Toonkunst half 8 uur. Bovenzaal „De Kroon,, English Associa tion in Holland 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint fran- ciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Elke» .Dooderdao van 8—914 uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van half 9 uur s Zaterdags alleen van 9—2 en van 2654 en avonds vao half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vronwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 59 uur.- behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI weg 309 Üverveen (dr C Bosch) R K Leeszaal en oitleénbibliotheeb lansstraat 49 - Eiken dag geopend van halve des Maandagsochtenas eu op Zon en Feestdagen Uitleenen «au boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken SL Marthavereeniging. Bloemhofstr. 1. Zon- dagr en Woensdags van 810 uur, n.rn gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K, Bevolkingsbureau Gebouw Sinl Bavo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van I2 R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord« - St. Franciscus. Aanvragen, ook voor niet leden van de Derde Orde. te richten tot Mevr Coebergh. Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 en verdet bij de wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. Zondagmiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een begin van brand in huize „St. Bavo" aan de Kerk'aan te Heemstede. Een der laatste verbeteringen in dit huis aangebracht, was ook eene centrale ver warming. Daaraan mankeerde volgens het bestuur niets, doch men kon niet vermoe den dat de harde vorst uit het zuiden de watertoevoer zou doen bevriezen. Dit moet de oorzaak zijn geweest van eene hevige ontploisie aan de centrale ver warming, zóó erg, dat het vuur terecht kwam in de naastliggende keuken. Groote consternatie natuurlijk. Een der Eerw. Zusters had echter gelukkig de te genwoordigheid van géést, direct van de brandleiding gebruik te maken, en spoedig wist zij geassisteerd door twee heeren in woners van het huis, het vuur in den aan vang te stuiten. De brandweer, spoedig ter nlaatse, behoefde gelukkig geen dienst te doen. Een woörd van lof aan de Zuster voor haar kranig optreden is oo zijn plaats. Bij een uitbreiding der brand in dit huis waar vele ouden van dagen gehuisvest zijn, zou misschien de tamp een grooten omvang hebben kunnen krijgen. Ter geruststelling kan gemeld worden dat het eigen materiaal in prachtconditie is, waardoor elk gevaar, mits er tegenwoordig heid van geest is, als deze Zuster getoond 'heeft, tot een minimum beperkt kan woe fen. f' De banen om Haarlem. Ja, wie in Haarlem heeft gisteren niet op.de stalen ijzers gereden? Wie het gisteren of Zaterdagmiddag niet deed kent het n et of doet het nooit meer. Half Haarlem, ha'f Nederland heeft gis teren van de ijspret genoten. Het is een pret geweest van belang, niet aTeen op de ijsbanen, maar ook op grach- 'en en singels daarbuiten. Het eerste IJsieest. Zaterdag begon de pret. Nauwelijks was bekend, dat de banen der Haarlemsche IJsclub Zaterdagochtend zouden worden opengesteld of de Haarlemmers haalden de gladde ijzers van den zolder en begaven zich naar de Kleverlaan en slechts enkele minuten nadat de wachters de hekken hadden ontsloten kon men de eerste lief hebbers zich zien voortbewegen, de één zeilend in halve en nog gvootere cirkels, de ander mef forsche slagen en in een ste vig gangetje, 't Is wonderlijk hoe spoedig men met het ijs vertrouwd geraakt. De ijverige ijsclub had aan het in orde maken der banen de grootste zorg be- sfeed. Niettemin waren er nog enkele slechte plekken cn was het ijs van een niet zeer harde kwaliteit. Trouwens men maakt sneeuwijs niet hard en uit sneeuwijs bestaaf ditmaal jammer genoeg de heele vlakte. Beperkte het aantal ijsgangers zich in de morgenuren slechts tot een 50-tal, fegen den middag werd het drukker en toen we om 3 hur weer op de baan kwamen, was het daar weer als van ouds. Krabbelende jon gens en meisjes met ijsmutsjes op de van genofen koude glimmende kopjes; de dames in hel-roode, blauwe en gele truien en de heeren van wie het meerendeel zich fot de wollen vesten en overals bepaalde. Zoo was het weer de bekende bonte men geling en de gemoedelijke gezelligheid, zoo als men die slechts op het ijs kent. Slechts het bekende sfraatorgel ontbrak, doch de heeren Beccari c.s. zullen wel spoedig voor muziek zorgen. i Zaterdagavond 5 uur werden de banen ge sloten. 't Was goed gezien van het bestuur om de zaak tegen het donker te sluifen, want velen kwamen tot de ontdekking dat ze in verband met de ijsvreugde hef St. Nicolaasfeest hadden vergeten. Dus spoed de men zich stadwaarts om de laatste in- I koopen te doen. Zondag op de ijsbaan. Aan de Kleverlaan bij den ingang van t terrein heerschte Zondagochtend al vroeg een gezellige drukte van druk-doende jonge meisje, die alles „zalig"vinden, zelfs den deze winter wel een uitzondering op vele zijner - voorgangers. InCusschen, om tot de eigenlijke ijssport terug te keeren. druk was 't er niet, wat ook wel eenigszins begrijpelijk was met 't oog op 't St. Nicolaas-feesf, dat vele jon geren en bijgevolg ook ouderen, die deel genoot van de vreugde willen zijn, langer aan huis bond dan op een gewonen Zondag. Omstreeks een uur werd de drukte, voor zoover men van drukte kon spreken, gerin ger en werd de baan meer en meer verlaten. Liefhebbers van kunstrijden, die op druk ke uren een stil vak opzoeken voor hun fexperiment'en, konden nü naar hartelust zwieren en cirkelen, waar ze maar wilden. Tusschen een en twee uur slonk het aan tal bezoekers gaandeweg. De meesten wil den of moesten naar huis voor een kouden of warmen maaltijd. Hier en daar zag men nog enkele rijders. In de koffiekamer heersch te een geanimeerder stemming dan op 't ijs. De Haarlemmers kunnen thans genieten van het ijsvermaak. Behalve op de ijsbanen wordf er op den Schoter- en Kloppersingel druk schaatsen gereden. Reeds Zaterdag middag waren er al velen die een baantje maakten, doch de meesten vonden het nog wel wat te gewaagd. Doch een strenge nachtvorst in den nacht van Zaterdag op Zondag maakte dat het Zondag wel betrouw baar was. De zwakke plekken werden door stroohulzen afgezet en van weerszijden van de bruggen werden planken gespijkerd. Toch waren, er pog veel waaghalzen, die onder de bruggen doorgingen. Wat de kwa liteit van hef ijs betreft, was er niet zoo bijzónder te roemen. Het aantal scheuren was legio, doch voor de goede rijders was j het geen hinderpaal. De kraampjes van „heete melk en kouwe Jan" waren althans per slee weer aanwezig. Ook schaatsenslij- pers hadden weer druk werk. Een groot aantal werkioozen benutten het ijsvermaak om er een centje aan te ver dienen. Baanvegers waren er genoeg en „een cent voor den baanveger" was niet van de lucht." Een gevaarlijk vermaak is wel het sleetje varen vanaf het Bolwerk. Eenige opgescho ten lummels gingen boven op het Bolwerk op een slede zitten, en gingen vandaar met een groote vaart naar beneden het ijs op. Het is te begrijpen, dat een slee die dwars over de baan heenvlicgf, verschillende rij- ders onderstboven werpt. Het is een zeer gevaarlijk spelletje, waar de politie wel j st"eng op mag letten. Ook de Kerkhofsloot aan den Schoferweg i mocht zich.in een druk bezoek verheugep. Verschillende personen vermaakten zich op de gladde baan. Waaghalzen zijn er natuur lijk weer genoeg. Zoo waren er Zondagmiddag op de Nieu we Gracht een tweetal jongens op het ijs, Dit ijs as pas één nacht sferk, want daags te voren waren er nog schepen door ge varen. Gelukkig dat er menschen waren die hun op het gevaar wezen, zoodat zij toch zoo wijs waren om er af te gaan. Ook op de Leidsche Vaart vanaf de Sc-houwtjesbrug was het 'n gezellige drukte. We maakten een tochtje naar Vogelenzang. Mooi was de baan niet. Langs den walkant ging het, maar ook door Zilk werd de pret bedorven door een diepe scheur, die de baan telkens kruiste. Niet min'er groot was de drukte op de naastliggende slcoten, maar, daar was het Veelal sneeuwijs. Dat er op allerlei landslooten veel gere den- is geworden, behoeft wel geen betoog. Van ongelukken hoorden we gelukkig niet. Heemstede. Gisteren opende de ijsvereemg ng „De Volharding" haar banen cp de v. Mede vaart, bij de Molenbrug. Het^ ijs is docr de sneeuw niet mooi, doch het bestuur doet alles om de baan goed berijdbaar te maken. Ook het ijs tusschen v. Merlen- brug en Ringvaart is vrij goed, en zeer sterk. Getracht wordt reeds hedenavond de baan van „De Volharding" te verlichten. Zoo zij daarin slagen, zal dit nog per glasbiljet en op de electrische tram be kend gemaakt worden. Behalve in Haarlem en omstreken, wordt óok elders druk schaatsen gereden. Uit verschillende plaatsen komen al berichten binnen. Heemskerk. Wij kunnen ons geen jaar herinneren be halve tijdens den winter van 1890, dat in December de sterk stroomende duinbeek met een korst ijs bedekt is. Purmerend. Op de banen en grachten alhier werd heden druk schaatsen gereden. Op de ver lichte ijsbaan van „Purmersteijn" zwierden velen op dc ijzers. Weesp. Na de strenge vorst van het aigeloopen etmaal is het ijs zoodanig in dikte toege nomen, dat thans hier en in de omgeving druk worden gereden. De slooten zijn wel betrouwbaar; van de stadsgrachten, waarop ook wel hier en daar gereden wordt, kan dit niet zoozeer gezegd worden. De banen op de Nes, van de „Weesper IJsclub," waren hedenmiddag druk bezocht; het ijs was goed. Zaandam. In het Oostzijderveld te Zaandam krioelde Alleen GR. HOUTSTR. 187, Telef. 12504 het van schaatsenrijders. Zoowel op de Gouw als op de Watering zag men beoefenaars van de echt Holland sche sport over de ijsvlakte zwieren. Van prima kwaliteit mag echter niet ge sproken worden, 't Is meerendeels sneeuw ijs en nog niet van voldoende sterkte. Op passen is nog steeds de boodschap! De Oostzaner boeren gingen gisterenmor gen reeds met hun sleden naar de stad. 1 Een echt wintergezicht die wijde witte vlakte met de wit besneeuwde molens op den achtergrond. Uithoorn. Nu het eenige nachten flink gevroren heeft, begint de IJsclub „Zijdelmeer" alhier, er aan te denken, haar banen in orde te maken en wanneer het blijft vriezen, wed- i snerpenden wind, jongelui met overali's, de strijden te houden. - - i jDaar het ijs door de gevallen sneeuw met mooi was, heeft men Vrijdag met de in schaatsen bengelend over de schouders, ou deren, die meer bezadigd ijswaarfs schrij den en straks aan het opgroeiende geslacht eens zullen laten zien. hoe er omstreeks 1880 gereden werd. En bij het terrein het bindende en knoo- pendc en gespende menschdom, dat schrik- gillefjes slaakt bij de eerste aanraking met proefgebruik zijnde motorspuit-, de baan on dergespoten, zoodat zij heden spiegelglad is. Men ziet dus, dat alles in het werk gesteld wordt, om het 't schaatsenrijdend publiek naar den zin te maken. Aalsmeer. De groote plassen „de Groote en Kleine 1 i i het gladde ijs, maar o, zoo £?uw weer >en reeds geheel dicht en wanneer slag van de ongewone beweging te pakken doorvriezen, dan zal men hierop beeft. Zoo zien we dan op St. Nicolaasdag de bonte j spoedig kunnen ^atsenrijden E.uu zivii o "rj-. drom van menschen op het ijs. Op 6 De- - -- gevaarüjk. cember ijs! Met de reeks van kwakkelwin- no6 wal 8 ters, die we van de laatsfe jaren kennen, waarin 't precies op .den dag, waarop t ijs Z geschikt werd, weer begon te dooien, maakt Wel wordt er nu al gereden, doch dat lijkt Enkhuizen. Gisteravond is de veerdienst Enkhuizen- Stavoren storxtezet. Vanmoröen is de boot met een half uur vertraging hier aangeko men, daar men zich door een groot ijsveld, circa 20 minuten gaans, moest heenwerken. Alle verkeer op zee is thans onmogelijk. Vo'endam. Op de dorpsslooten wordt druk schaatsen- gereden. Het ijs is niet mooi, doch vooral de jeugd vermaakt zich. kostelijk. Verbinding naar andere plaatsen per schaats is nog uitgesloten. Monnikendam. Aan den Binnendijk is een ijsbaan gereed gebracht. Het ijs is niet schitterend. De vaart MonnikendamBroek in Waterland was Vrijdagavond nog open, doch zal spoe dig voor het verkeer te wa'.er gestremd zijn. Broek en Waterland. Op het Havenrak heeft de plaatselijke ijs- club een baan aangebracht, waarvan Vrij dagavond al min of meer druk gebruik werd gemaakt. De vaart naar 't Schouw was nog open. Gisteren werd er al flink schaatsen ge reden op de Leidsche- en Bennebroekervaart Als nu de ijsclub ook spoedig aan 'f werk gaat, bereikt men een dubbel doel. Men krijgt een mooie baan en bestrijdt de wer keloosheid, die ook hier zeer groot is. Noordwijkerhout. Gisterenmiddag geraakte alhier op de Leidsche Vaart, nabij de Guldemonasbrug, een schaatsenrijder, de zoon van den spoorwegarbeider Hooyakker, door het ijs. Op zijn hulpgeroep schoten de gebr. Par- ievliet ijlings toe, die er na zeer veel moeite en niet zonder e'gen levensgevaar, in slaagden de jongen, welke reeds bewus teloos raakte, te redden. De liefhebbers van schaatsenrijden mogen gewaarschuwd zija, dat bij de verschillende bruggen de Leidsche Vaart zeer slecht is. Dit in ver band met het trekkende polderwater. Van gemeentewege zul'en er dreggen geplaatst voróen, een bij de Hoogevcensche Molen bii H. Warmerdam en een aan aan Piet Gijzenbrug, bij Gooi. Bij eventueele ge vallen denke men er om. deze hier spoe dig te halen. EEN VEREENIGING OPGERICHT. Het is in vakkringen bekend, dat er meer malen moeilijkheden ontstaan tusschen zaad telers en zaadhandelaars over contractueel vastgestelde leveringen door de zaadtelers. De telers telen op contract en bij de afle vering van het zaad moet dus rekening ge houden worden met de contractueel vast gestelde voorwaarden. Daarbij komen drie factoren in aanmerking; kierrtkracht, voch tigheidsgraad en de zuiverheid van het zaad. INu ontstaat over de waardeering van deze factoren vaak oneenigheid. Zijn de prijzen, vastgesteld bij het sluiten van het contract, gunstig voor den handel, dan loo- pen de zaken vlot af, maar zijn ze niet gun- tig, dan bieden genoemde factoren gewoon lijk punten van wrijving. Nu is het streven in de kringen der zaadtelers om te geraken tot de instelling van een arbitragecommissie waarbij de geschillen, over genoemde fac toren ontstaan ter opheldering zullen moe ten worden voorgelegd. Om daartoe te geraken werd Zaterdag te Hoofddorp een vergadering gehouden van afgevaardigden van de Holl. Mij. van Landbouw, de Chr. Boerenbond en de R. K. Land- en Tuinbouwbond. Besloten werd een Vereeniging van Zaad telers op te richten'. Maar leden verbinden zich, slechts contracten met handelaren af te sluiten, waarin de bepaling is opgeno men, dat ingeval van geschillen de beslis sing zal worden overgedragen aan een ar bitragecommissie. De vergadering benoem de een commissie van afgevaardigden der drie yertegenwoordigende bonden, die het plan nog nader zal uitwerken. BOTERCONTROLESTATION „NOORD- ln de Vrijdag, onder voorzitterschap van den heer H. K. Koster, te Alkmaar, gehou den jaarvergadering van het Botercontróle- station „Noord-Holland" werd o.m. het vol gende medegedeeld: Op 1 Jan. 1925 bedroeg het ledental 72, n.l. 47 zuivelfabrieken, 8 melkinrichtingen en 17 handelaren; in den loop van het jaar bedankten zes leden. Tot dusver werden opgelegd 45 boeten, waaronder 36 wegens een te hoog water- gehalte in de boter en zeven wegens on regelmatigheden in het merkenverbruik. Voortaan zal boven 15)4 pCt. watergehalte de boete worden opgelegd en wel zoodanig, dat de afbriek er in ieder geval nadeel van heeft. HET MELKBESLUIT. De heeren M .de Hartogh, W. C. Bosman, J. J. ICorff, Martin van Creveld, G. C. Dek ker, P. Otto, A. Asscher en M. Boissevain- Pijnappel doen den Staten het volgende voorstel: Provinciale Staten van Noordholland ver zoeken Gedeputeerde Staten te overwegen, of in verband met het Melkbesluit van 23 Juni 1925 (Staatsblad no. 256) vanwege de Provincie aan de uitvoering van dat besluit kan worden medegewerkt en zoo noodig daaromtrent voorstellen te doen. HET TRAMVERKEER OP HET SOENDAPLEIN. Een nieuweiregeling voor in-en uitstap pen. Door de tramdirectie is een regeling vast gesteld voor het in-en uitstappen van tram- passagiers op hst Soendaplein. De aanko mende trams, mogen op het Soendaplein niet meer aan de rechterzijde worden verla ten, daar rangeerende trams op dat plein voor het uitstappen aan die zijde gevaar opleveren Het uitstappen gebeurt nu links. Als eenig punt van vertrek is nu aangewe zen het gedeelte van het plein voor het wacht huisje. De vertrekkende trams rangeeren met den volgwagen tot voor het wachthokje, zoodat de wachtende passagiers niet meer heen en weer behoeven te loopen tot midden op het plein zooals voorheen omdat men niet zeker was, vanwaar de tram vertrekken Zou. Een goede maatregel, die aan het publiek veel gerustheid geven zal en de gevafen door het rangeeren proportioneert. Aan het rijden de personeel is opgedragen het publiek in te lichten nopens de nieuwe rezelius. Wederin Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.14. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 7 Dec. 1925. Hoogste Barometerstand 773.3 m.M. te Weenen. Laagste Barometerstand 733.5 m.M. te Vcstmanoer. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Dec. 1925. Matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, toenemende bewolking, later kans op sneeuw of regen, aanvankelijk nog lichte tot matige vorst, later licht dooL voering van de sinds lang opgeheven halt- Soendastraat verdient echter thans wel overé weging. Vanmorgen m 10 min. voor 4 ging we derom het brandsignaal, nu voor een uif- slaanden brand in de kweekerij „Knapen- burg", Heerenweg 1C9, van den heer H. J. Draijer. Ook hier zal vermoedelijk cxploisie in de centrale verwarming wel de oorzaak zijn. In 12 r in. was de brandweer met eene volledig; bemanning aanwezig. Hiervoor ze ker onze hulde, daar de mannen zonder jas sen nog aan, kwamen aanstormen en dat in het hartje van een winternachf. Spoedig bleek echter dat er van orangeric en beide kassen, gisteren nog een sieraad in koude winterdagen, niets te reden was. Zware palmen en laurieren sTaan verkoold als stokjes in hun groote kuipen. Bloemen en groen zijn verschroeid of bevroren door het water en de koude temperatuur, nu, no de ketel uit is, en het glas gesprongen, overgeleverd aan den kouden winternacht. Even nog was er gevaar voor het woon huis, dat dicht in de nabijheid staat, Dif gpvaar wist de brandweer met 2 stralen op de waterleiding te voorkomen. Als men daarbij bedenkt dat elke plant die voor deze wintertemperatuur moet be waard blijven in orangeric of kassen is op geborgen, ook van pariculieren, kan men nagaan welk een schade door dezen brand is aangericht. Wel was de heer Drayer tegen brandscha de verzekerd, maar als men nagaat dat deze kassen het arbeidsveld zijn voor den eige naar in deze wintermaanden, kan zich in denken het enorme verlies voorden eigenaar. Zoowel dezen nacht als Zondagmiddag merkten wij op het terrein van den brand ook o.m. op behalve de staf der brandweer, Burgemeester Jhr. v. Doom en de inspec teur van Politie, den heer Kemper. ST. NICOLAASFEEST R. K. VOLKS BOND. Zaterdag, den dag vóór het feest van St Nicolaas, was voor de kinderen van de R. K. Volksbondleden een waren feestdag. In grooten getale waren 's middags om 2 uur opgekomen naar het gebouw „St. Bavo," ongeveer 250 a 270 kinderen. Onder het toe zicht van eenige Volksbonders verliep alles keurig en het was daaraan te danken dat geen wanklank werd gehoord. Het Jazz-band „Nut en Genoegen" dat in Haarlem reeds zoo'n bekendheid heeft ver worven, speelde er lustig op los. Was het won der dat de kleinen in een opgewekten stem ming waren? De Sinterklaasliedjes waren niet van de lucht. „Zie de maan schijnt door de boomer" en „Zie ginds komt de Stoomboot van Span je weer aan" werden geestdriftig gezongen. Tot groot vermaak van de kinderen trad ook professor Antonini op, die met zijn goo cheltoeren de bewondering van de kleuters wegdroeg. De manier van zoo gemakkelijk geld te krijgen, b.v. uit den neus, uit een pet, enz. wekte terecht ieders afgunst op. De kinderen werden getracteerd op koek, speculaas, borstplaat enz. en het was hen aan te zien, dat het smaakte. Professor Antonini trad ook nog met zijn sprekende August, terwijl ook nog een pop penkast vertoond werd. De clou van het feest, de spil waar alles om draaide, was de komst van St. Nicolaas, de goede, heilige man. Ongeveer te half 4 kwam de Sint, gezeten op een schimmel en verge zeld van twee knechts, de zaal binnenrijden. De kinderen zongen geestdriftig eenige St. Nicolaas liederen, waarna de Sint eenige korte woorden tot de kleinen sprak. Op het tooneel gekomen sprak de goede heilige ook nog eeni ge woorden. Bij het naar huis gaan kreeg elk kind een cadeautje' Het was een feest, dat de kleinen niet licht zullen vergeten. We vernemen, dat de toestand van het jongetje Zwart, dat op de Kampervest een voet werd afgereden door de tram, nog het zelfde is. Ook de toestand van den poetser v. d. Vaart, die op de Centrale We-kplaats een ongeluk kreeg, is onverande-d. De con ducteur Schrama, die van een tramwagen op de Kleverlaan was gevallen, maakt het best

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1