VAN BOITEHUflDSCllE SPECTATO De prestaties der Haarlemsche le klasse clubs. Nog twee kiekjes van de ijsbaan te Haarlem. Tweede Blad Maandag 7 December De ijspret op den Schotersingef. DOOR Nog eens onze Indische persbroeder. Gaan wij binnenkort „overdekt voetballen? De avonturen van deit Argentiniër Antonio Fabaiio. De massa-opzegging van profs in Oostenrijk. Districts- en Steden- wedstrijden. Wannéér sneeuw en ijs hun intrede ge daan hebben en de voetbal allerwege plaats heeft moeten maken voor schaats en bob slee zitten de sportbladen slecht in hun co- pie. Dit is waarschnlijk ook wel de reden dat er'onder onze voetbalschrijvers zooveel worden aangetroffen die willen trappen onder alle weersomstandigheden en op alle soort van velden. 't Meerendeel der voetballers zelf denkt er gelukkig heel anders over en zij hebben met vreugde kennis genomen van het be sluit der diverse bonden die alle wedstrijden Zonder meer aflastten. Hoewel het geenszins in onze bedoeling ligt om na dezen voetballoozen Zondag heele pagina's aan het bruine monster te wijden achten wij thans niettemin de gelegenheid geschiktom de prestaties onzer Haarlem sche le klasse clubs eens wat nader te be schouwen. Beginnen we met de prestaties onzer Haarlemsche le klassers onderling te verge lijken dan komen we tot het onderstaande fCSllltcldt* Stormvogels 9 6 2 1 14 2411 1.55 H. F. C. 8 3 3 2 9 17—13 1.12 E. D. O. 9 4 2 3 10 16—9 1.11 R. C. H. 9 3 3 3 9 22—22 1.— Haarlem 9 1 2 6 4 17—27 0.44 Stormvogels gaat dus aan den kop en de ÏJmuidensche club kan behalve deze pres tatie bogen op kampioenskansen in hare afdeeling, waarover echter straks iets meèf. De Stormvogels maken volkomen aan spraak op de plaats welke zij hier innemen. De IJmuidenaren zijn in hun tegenwoordige» vorm in staat om niet alleen H. F. C. en R. C. H., te kloppen, hetgeen zij ook reeds deden, doch evenmin E. D. O. of Haarlem geven wij tegen dit elftal geen kans. H. F. C., E. D. O. en R. C. H. hebben alle drie een behoorlijk gemiddelde. De kranige verrichtingen van het verjongde H.F.G.-elftal vallen hier wel het meest op. Dit had waarschijnlijk de meest vurige H. F C.-enthousiast niet kunnen droomen. Met 9 punten uit 8 wedstrijden bezetten de H.F.C.-ers momenteel de 4e plaats en hoewel we heel goed weten dat de blauw- witten nog geen aanspraak kunnen maken op den kampioenstitel, beschikken de Span- jaardslaanmenschen toch over een elftal, dat in staat is den sterksten tegenstandere behoorlijk partij te geven en waarmede elk \e: eenicing in Afd. I terdege rekening heeft te houden. En waar, zooals wij reeds ter loops zeiden, het K.F.C.-elftal thans nog bijna uitsluitend uit jonge spelers bestaat, jonger zelfs dan alle andere le klassers, be looft deze combinatie heel veel voor den toe komst. Kan de Good Old er in slagen de thans uitkomende spelers voor het grootste deel bijeen te houden, dan zijn de magere jaren voor haar voorbij en verheugen we ons reeds op hetgeen dit elftal in den naasten toekomst kan presteeren. In onze be-ekcning volgt E.D.O. de H.F.C. ers op den voet. Van E.D.O. wordt beweerd dit dit elftal iets van haar kracht heeft ingeboet. Wanneer men nagaat dat de rood-zwdrten met bijna dezelfde spelers van het vorige seizoen aan de competitie deelnamen, zou dit eenigszins bevreemding kunnen wekken. Echter sijn de cijfers van E.D.O. nog bijzonder fraai. Uit c'e 9 gespeelde wedstrijden werden 10 pun ten behaald. Zeggen deze cijfers op zichzelf al iets de doelcijfers, 16 voor en 9 tegen, spreken van kleine nederlagen en groote overwinningen. Ook R.C.H. komt niet onder het gemid delde van 1. De R. C. H.-ers spelen dit seizoen met een opvallende wisselvalligheid. Veronder stelden wii bij den aanvang van het seizoen dat de Racing zelfs tot de kampioenspre tendenten zou behooren en werd in den be ginne die meening nog versterkt c.oor een eclatante 41-oveiwinning op Stormvogels, al spoedig kwam de desillussie en hoev.el wij R.C.H. thans nog in staat achten de -terkste vereeniging te kloppen, eveneens ach ten wij het mogeiijkdat tegen de meestzwak- ke clubs slechte resultaten worden geboekt. Waaraan deze wisselvalligheid is toe te schrij ven? Een positief antwoord durven wij op deze vraag niet te geven. Gesukkel met spe lers is er niet geheel vreemd aan. De goede wil is er in den regel wel bij de club van den Middenweg, 't Geluk is ook niet altijd met de R.C.K.-ers. Wij achten de Racing nog wel een tikje sterker dan haar tegen-woor dige plaats op de ranglijst aangeeft. Aar. Harlem dat in onze ranglijst met pvallend Icchte cijfers onderaanben geit, zullen wij straks nog eens in het bijzonder onze aandacht schenken. Haarlem is hier de eenige vereeniging, welke beduidend-ver onder het gemiddelde van 1.blijft. Hoewel wij de rood-broeken- ploeg inderdaad de zwakste onder de Haar lemsche le klassers achten kunnen de Scho- terwegmenschen toch wel beter dan zij tot op heden deden. Wij vernamen dezer dagen dat het Haar lem-elftal indien eenigszins mogelijk in pezelfde opstelling zal blijven spelen als waarmede van H.B.S. met 3—0 werd ver loren. Gelukkig! Dit is waarschijnlijk de eerste stap in de goede richting. Nu kan er tenminste wat homogeniters in het elftal komen. Dit elftal of een ander, 't Is misschien om. het even doch laten de Haarlemmers het vooral niet elke week met andere „krach ten" probeeren. 't Degradeerspook dreigt De kans op de onderste plaats is nier meer denkbeeldig en het komt er nu maar op aan punten te ver zamelen, opdat de gevaarlijke zóne zoo spoe- dig mogelijk uit het zicht is. gaderd en tal van clubs hebben hun jaar» vergaderingen aangekondigd. In Frankrijk slaan eenige steden- en district-wedstrijden op. het programma. Op 31 December dus tegelijk wanneer Bel gië en Oostenrijk elkander in. Luik ont moeten zullen twee Parijsche elftallen in het veld treden. Het A-elftal-waarin Ch ayriguès het doel verded.gt en Denis en Stuttler, zich een plaats in den aanvai zagen toegewezen, speelt te Roubaix tegen Noord-Frankrijk. De B-combinatie, waar voor Baroux, Nicolas, Darques uitkomen, bindt te Parijs den st.üd.aan tegen het Elsessche elftal. Intusschen heeft Parijs ook onderhandelingen met Berlijn gevoerd op» tot een krachtmeting te komen, hetgeen tot gevolg heelt gehad, dat belcie s.eden elkan der cp 14 Februari in Frankrijk zul'en ont moeten. Reeds vier maal hebben de ver. tegenwoordigende teams, van beide metro- pe en elkander ontmoet. Dg eerste kamp dateert al van 169S te Parijs, toer Je Du t- schers met 70 zegevierden. De returu- match bracht weer een Duitsche zege, doch een 21-overwinning duidt wel een aan- merkelijkcn vooruitgang van het Fransche voetbal aan. De derde strijd bracht pas de eerste Fransche victorie en met 'n 19 nederlaag verl e en de Duitschers de Se ne- stad. 'n Jaar later namen onze buren met 2-0 revanche. Thans 6taat. de 5e kamp voo de deur, waarbij neg opgemerkt dient, dat de Berlijnsche vereenigingen nog niet ten volle hun medewerking hebben toegezegd. Meer sympathie schijnt men te koesteren voor den stedenwedstrijd Berlijn-Rome in het Berlijnche stadion te Griinewald, waar van de datum echter nog niet is vast gesteld. De groote vraag is thans, zoowel wat den interlandwedtrijd betreft, als de beide steden-kampen: wat doet het weer op 13-December? Ieder weet, dat men een winter voorspelt als in '90, terwijl ook de bijen hun huisjes extra verzorgd hebben. Een veeg teeken voor de bal-trappers! Laat ons echter geduldig afwachten. Haarlem, 512'25. In aansluiting op het bovenstaande zullen wii in afd. I de kampioenskansen en in afd. II de degradatiekansen eens wat nader be schouwen. In beid,' gevallen is er één onzer clubs bij betrokken. Stormvogels verkeert in het eer ste- en gelukkigste geval. Behalve de IJmui denaren is het vooreerst Sparta dat aansprraak maakt en verder nog het eveneens Rotter- Sparta speelt thuis tegen Blauw-Wit, D.F 1 C., H.F.C., R.C.H., Stormvogels en Unitas Verleden week deelde ik u in deze ru briek mede, welk de'ictum de Indische pers verr.cht om scheidsrechters te beoordeelen. Thans krijg ik van denzelfden verslaggever Weer een bericht onder de oogen, hetgeen ik u niet onthouden w 1. Was vorige keer een referee het slachtoffer, thans wordt de eerste klasse-vereeniging Hercules, u.t Batavia, onder handen genomen. Ter ver duidelijking van des verslaggevers betoog, zij vooraf medegedeeld, dat de kwé's'.ie gaat om den back Alcuwi, die wat ruw gespec'd schijnt te hebben. ,,.!..Naar aanleiding van dit voorval, (het ruwe spelen) dienen wij een ernstige vraag te stellen aan het Hercules-bes uur. Het Zal er van overtuigd zijn, dal het gen grove fout beding, een taxi-chauffeur, Aloewl, als lid en speler van Hercules aan te nemen, daarmede de standing van d.e c'ub een gevoelige klap toebrengend. Die fout is evenwel begaan en niet gemakkelijk te .herstellen. Maar wat moet het Hercules- bestuur thans doen met Alcewi als speler? Zal men het hem andermaal toestaan, den ®aam van Hercu'es te bekladden? Zal men het andermaal gedoogen, dat een niets en Memand onlz'ende fanatist los gelaten ^ordt op argelooze spelers? Of zal 't den cynsf der zaak volkomen beseffend, uit eigener beweging dien speler aan den kant Zetten, of als lid der vereeniging schrappen? Het zal ons nteresseeren. wat in deze «oor de rood-witlen wordt gedaan. •Het bestuur van Hercules zal zich met óns afvragen, waar bêmoe,it die mijnheer zich feitelijk mee! Want voor een ieder Is het duidelijk, dat het ruwe spel van den Bataz'iaaschen back hetgeen ik geens- zins weerleggen w.l meer als een ezeiü- bruggetje gebruikt wordt om tot het crite rium van de zaak door te dringen: - de taxi-cbaufi'eur en de „standing" n Hercu les, Hoezeer een dergelijke opinie ook ge grond moge zijn of welk standpunt men M deze ook innemen wil, I gt 't niet op den weg van een pers-vertegenwoordiger een zuivere club-aangelegenheid op zich zelf bovendien van ondergesch kt belang m het openbaar aan te roeren. En thans: Schwamm darüber! Want er is belangrijker nieuws aan den horizon van onze sport-wereld. Tot nu toe was ons voetbalspel vaak afhankelijk van het weer, hetgeen wij op den laatsten wed strijddag van 'Slacht-maand nog onder vonden hebben. Doch bedriegen de voor teekenen niet, dan zaf ook dit b.nnenkort tot het verleden behooren. In Duitschiand heeft men een geweldig gebouw gecon strueerd een sport-hal De afmetingen zijn 110 Meter lang, 95 Meter breed en 35 Meter hoog. Dat kan wel schikken, vindt u net? Tevens heeft men er 51 kleed kamers m aangebracht en een naar de e'schen des tijds ingericht bassin. Er zi,n niet minder dan 6000 z.tp aaten en van de 3COO tot 40C0 staanplaatsen, waarna er nog een arena overblijft van 86 bij 68 Meter. Dit sport-paleis, dat te Dortmund staat en pas is geopend, zal voorloop;# alleen boks- wieler- en athleilek-wedstrijden binnen zijn muren kunnen aanschouwen. Doch nu, pas ingewijd, en de eerste kampen een vol ledig succes zijn gebleken, is tegelijkertijd de vraag gerezen of een soortgelijk gebouw ook voor voetbal-matches geen kans van slagen heeft. Hiervoor zullen de afmetingen nog gewe'diger moeten zijn. Deze bezwaren acht men niet onoverko melijk, hetgeen tegelijktijdig een mooi beeld geeft van de vorderingen in het construc tie-bedrijf. Voorlpopig zal men op dit te kleine veld alleen maar eenige proeven nemen en mochten deze slagen waar in tusschen niet aangetwijfeld wordt wor den verdere plannen uitgewerkt, Alzoo lijkt de tijd niet verre meer, dat ook de elementen ons spel niet meer kunnen be ïnvloeden. Hot aanlokkelijk deze plannen ook schijnen moge, rijst toch dc vraag krij gen wij op die manier niet te veel van hei goede. Want wat staat er dan nog ip den weg om des Zondagsavonds, wedstrijden te spelen of in de week, omdat een behoor lijke verlichting feitelijk een ondergeschik te rol vervult. Terwijl wij ook niet mo gen vergeten, dat met het oog op de hooge exploitatiekosten er heel wat geld zal moe ten binner.stroomen, om een dergelijke on derneming readable te maken Maar overdaad heeft tot nu toe steeds geschaad! Na dit staaltje van Duitsche onderne- mingsgeést, willen wij ons feuilleton vervol gen met oen beschrijving van dezelfde hoe danigheid, maar nu van Amerikannsohe zijde. Een jongmensch. welke in '?n Bur gerlijken Stand van Argentinië ingeschre ven staat als Antonio Fabaiio, is nog niet lang geleden naar Duitschiand vertrokken om. zooals hij zeide architectuur te gaan studeeren. Noode zag men hem in Zuid-Amerika vertrekken, wani Fabaillo is een iameus voetballer, die Argentinië destijds mede gehclpcn heeft de overwin ning op Uruguay te bevechten. Naast zi'n architectonische studies wilde Fabaiio ook blijven voetbal spelen, wat natuurlijk de gewoonste zaak van de wereld is. Maar wat niet gewoon is, -hij wilde daarvoor ook beloond worden, want zeide hij, mijn studies kosten veel geld en dat heb ik niet. In Duitschiand liet men zich niet om den tuin leiden, weshalve hij Ludwigshafen zijn eerste aanlegplaats spoedigst verliet Doch ook te Frankfort stootte bij zijn neus, daarna te Stuttgart en Staatsburg. Ten ein de raad, want zijn portemonnaie was fai die tusschenbedrijvenal aanmerkelijk lichter geworden, .spoorde, hij naar. het voetbal- Waihalla-Oostenrijk. Te Weenen slaagde hij contact, te krijgen met de bekende ver eeniging de Vienna, doch alvorens men on derhandelingen met hem wenschte aan te knoopen, moest hij eerst p~oeven van be kwaamheid afleggen. Inmiddels is geble ken, dat Antonio nog slechts 21 jaar telt en zijn moederland den rug heeft toege keerd om aan den militairen dienst te ont komen. Fortuinlijk is de Argentiniër overigens «iet, omdat in Oostenrijk momenteel dras tische maatregelen genomen worden door de verschillende vereenigingen om de deficiten waarover wij reeds eerder uitvoerig heb ben bericht uit den weg te ruimen. Den 15en November is voor de Oosten- rijksche profs steeds een bijzondere datum geweest, omdat op dien dag de contracten die per 1 Januari d.a.v. eindigden, óf ver lengd, óf opgezegd werden. Tof pu toe verliep die datum meesten tijds onopgemerkt, omdat de finaneleele po sitie tot dusver gunstig genoemd kon wor den en, geen aanleiding gaf tot ingrijpen, of 't moest zijn voor interne aangelegenheden. Uit den aard der zaak was *t' ditmaal ge heel anders en de betreurenswaardige po sities der vereenigingen dwongen hen tot massa-opzegging hunner spelers. Hat ver rassendst is t evenwel, dat onder diegenen, voetballers zijn met een bijzondere reputa tie, waarvan men zulks in geen enkel op zicht durfde voorspellen. Spelers, die om zoo te zeggen het Oostenri.'ksche voetbal hebben helpen opbouwen; die steeds dc steunpilaren van de groote clubs zijn ge weest en met en door wie die vereenigingen groot en invloedrijk zijn geworden. Doch de club-kassen zijn ledig en de belasting ambtenaren onverbiddelijk; aan d« tourni quets tellen zij de toeschouwers en voordat de recette naar de Bank wordf getranspor teerd, hebben zij hun portie binnen. De grootst mogelijke zuinigheid is geboden, terwijl de ontvangsten, doordat het aan tal prof-clubs al tot 40, zegge veertig ge groeid is, begrijpelijk verre onder de ra ming blijven. Thans dient echter de vraag, wat moet er van die spelers komen? Natuurlijk is de 15e November niet voor alle profs noodlottig geweest. Niet voor de categorie, welke in het glorie-tijdperk de inkomsten zorgvuldig hebben belegd. Die zich het oude spreekwoord bewust waren, dat al het aard- sche vergankelijk is en thans met hun spaarduitjes het moment kunnen afwach ten tot zich nieuwe perspectieven openen, hetzij in de sport of in het particuliere leven. And err is 't evenwel met de twee de categorie gesteld, degenen dus. die geen zuinigheid kenden. Zij, die het geld er door gelapt hebben; zwelgpartijen ep touw zet ten en een leven leiden als een prins. Bo vendien ontbreekt 't' dien menschen vaak aan initiatief; aan lust om te werken en het slóf van het Heche is. gevallen tot den bedelstaf) Heeft Engeland ook die be wijzen niet geleverd. Heeft men daar ook niet destijds schitterende voetballers aan getroffen, die met hun comoetitie- of be ker-medailles ot> hun borst door bedelen in hun noodzakelijk levensonderhoud moesten voorzien. Zoover is 't in Oostendijk nog niet, doch de mogelijkheid bestaat toch immers. Dat zijn tot nu toe de consequenties van het professionalisme op het vasteland. In Zweden is de gedwongen rust in de voe'bal-competitie ingetreden. En thans heeft men weer te wachten tot het milde voorjaar de eneeuw- en ijs-periode heeft verdreven Behalve een'ge elfLa len die zich voorbereiden cm de groote tcurnées waarvan wij reeds eerder me'ding hebben gemaakt aan te vangen. Anderen daaren tegen leggen zich met ijver op de winter sporten toe, waaronder ijs-hockey wel sterk favoriet is. Ook wordt natuurlijk ferm ver- damsche V.O.C. Dit drie-manschap wordt gevolgd door H.F.C., doch hoe gaarne wij dit elftal onder de uitverkorenen zouden rang schikken, wij meenen dat de H.F.C-ers practisch geen kans hebben. Ditzelfde kan eigenlijk ook van V.O.C. worden gezegd, doch de positie, welke deze Rotterdammers thans innnemen rechtvaardigt onze uiteenzetting. De stand der leidende clubs is Sparta 8 6 1 1 13 28—10 1.60 Stormvogels 9 6 2 1 14 24—11 1.55 V. O. C. 9 4 4 1 12 23—24 1.33 vit tegen 't Gooi, H.V.V., Stormvogels en V.O.C. Totaal dus 6 maal thuis en 4 maal uit. Stormvogels speelt thuis tegen H.V.V., Sparta, Unitas uit tegen Blauw-Wit, D.F.C., *t Gooi, H.F.C., Sparta en V.O.C. Totaal dus 3 thuis en 6 uit. V. O. C. speelt thuis tegen H.V.V., Spar ta, Stormvogels, Unitas uit tegen D.F.C., 't Gooi, H.F.C., H.V.V. en R.C.H. Totaal 4 thuis en 5 uit. Wat de te spelen wedstrijden betreft staat Sparta er ongetwijfeld het beste voor. De Spartanen hebben niet minder dan 6 thuis wedstrijden op hun programma en moeten nog 4 keer naar buiten. Merkwaardig is het bovendien dat nog tweemaal tegen Storm vogels moet worden gespeeld. Deze wed strijden kunnen ons een eind in de richting brengen. Wij achten Sparta in staat om alle nog te spelen thuiswedstrijden te winnen, in clusief die tegen Stormvogels, 't Ligt er dus maar aan wat de Rotterdammers de restee- rende uitwedstrijden zullen presteeren. De ontmoetingen tegen H.V.VStormvogels en V.O.C. zullen niet zoo gemakkelijk wor den gewonnen. Stormvogels staat voor een zeer zware taak. Thuis zal het nog wel gaan. Van H.V.V. en Unitas en zei s van Sparta kan in IJ- muiden worden gewonnen. Dit is trouwens wel haast noodzakelijk. Doch dan dat zware uit-programma. Naar Spafta, F'ruw-Wit V.O.C., H.F.C., 't Zijn geen van alle wed strijden, waarvan de uitslag met eenige zekerheid is te bepalen. Gelukkig beschikken de IJmuidenaren over een stelletje stoere knapen, die voor geen klein geruchtje vervaard zijn. We hopen dus het beste doch op papier heeft Sparta on- twijfeld de beste kansen. Rest dan nog V.O.C., dat zoowel Sparta als Stormvogels nog thuis krijgt. Deze Rot terdammers hebben echter ook nog heel wat zware uit-wedstrijden op hun programma, zoodat er vooralsnog geen reden is om te veronderstellen dat hier het bekende spreek woord van de beide honden die om een been vechten, bewaarheid zal worden. Haarlem behoort bij het minder gelukkig» drietal dat men momenteel als degradatie gegadigden kan aanwijzen. Dit drietal bestaat uit U.V.V., Haarlem en A.S.C.. De stand is hier A. S. C. 8 1 2 5 4 13—26 0.5C Haarlem 9. 1. 2. 6. 4. 1727 0.44 U. V. V. 9 1 2 6 4 16—31 0.44 A. S. C. speelt huis tegen Ajax, E.D.O., Excelsior, H.B.S., Spartaan en U.V.V. uit tegen Feyenoord, Haarlem, De Sp.y taan en Z.F.C. Haarlem speelt huis tegen A.S.C., Excel sior en Z.F.C. uit tegen Ajax, E.D.O., Feyenoord, D< Spartaan, U.V.V. en Z.F.C. U. V. V. speelt thuis tegen Ajax, E.D.O-, Haarlem en De Spartaan uit tegen A.S.C., Excelsior, Feyenoord, H.B.S. en Z.F.C. Het programma dat de roodbroeken nog voor den boeg hebben is zwaar, vooral voor zoover het de uitwedstrijden betreft. De ontmoetingen aan den Schoterweg tegen A.S.C., Excelsior en Z.F.C. kunnen wor den gewonnen, doch dit is niet voldoende. Met een totaal van 10 punten komen de roodbroeken er niet. De uitwedstrijden zijn op U.V.V. en Z. F. C. na bijzonder zwaar. Hiermede is nog niet eens gezegd dat uit van U. V.V. en Z.F.C gemakkelijk kan worden gewonnen. Uur wordt het dubbel oppassen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5