R.-K. V. „Zwaluwen". ATHLETIEK. Haarlemsche R.-K. Athletiek- vereeniging „Holland". GYMNASTIEK. Haarl. R.-K. Gymn. Vereen. „Ursus". DUIVENSPORT. SCHAATSENRIJDEN. De wedstrijden te Veendam. WIELRENNEN. SCHAKEN. BILJARTEN. INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. 400 12 79 33.33 238 12 77 19.83 HET VERGAAN VAN DEN LOODS- £CHCENER No. 2 „TERSCHELLING EN VLIE". Inbraak te Rotterdam. KUNST EN KENNIS. T-lfev t -riiïr Journalistiek. Woordenboek der Ned. taal. Een Rubens ontdekt. KERK EN SCHOOL. Pauselijk sckrijvcn aan het R.'K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. ORDE EN ARBEID. Internationaal verband van Christelijke Fabrieks- en T ransportarbeiders. Resolutie. De arbeidsvoorwaarden der huisarbeiders. LANDB. EN VISSCHERL' LUCHTVERKEER. De militaire luchtvaart in Rusland. 1 .S.C. heeft al meer de eigenaardige ge ënte getoond om tegen het eind van het oen een geweldige spurt in te zetten en U.V.V. komt er steeds beter in. )e A.S.C.'ers hebben niet minder dm huiswedstrijden. Ze zijn weliswaar niet nakkelijk doch allicht weten de Leidena- er eenig voordeel uit te trekken. )ok U.V.V. wacht nog een zwaar pro- nma. De strijd om de laatste plaats zal minder scannend zijn dan die om den :erden titel. Want behalve de drie clubs :e wij hierboven noemden is er ook nog '.C. dat in aanmerking komt voor de fa- plaats. "oor Haarlem is het zaak zich zoo spoedig gelijk uit de gevaarlijke streek te werken. _n den aanvang van dit stukje hebben er reeds op gewezen dat het elftal der Ibroeken zeker niet tot één der sterkste :nze Spaarnestad behoort. Dit houden we doch eveneens beweren we dat dit geen :g is om onderaan te komen. Hiervoor is roodgebroekte elftal te goed en waaneer niettemin zou geschieden hebben de .zrlemmers slechts zichzelf ernstige ver sten te maken. We willen deze beschouwingen eindigen er op te wijzen dat bij één der N.V.B.- luiten is bepaald dat de bovenste plaats in n afdeeling niet slechts wordt beslist door :t aantal behaalde punten doch dat zoo aodig hier het doelgemiddelde een woordje respreekt. Hebben dus b.v. Sparta en irmvogels elk 30 punten dan beslist het jjI gemiddelde, niet te verwarren met de 'aalcijfers. Voor de laatste plaats geld deze regeling liter niet. Hier moet ingeval van een gelijk mtal punten door de betrokken clubs een üssingswedstrijd worden gespeeld Secretaris: J. C. Kruijver Jr., 2de Znidpolderstr. 16. OFFICIEEL NIEUWS.è Dinsdag a.s. te 8 uur precies Bestuursver- iering in de St. Joz. Gez. Vereeniging. oensdag a.s. vergadering der elftalcom- issie te 8 uur ten huize van den heer A. n Wees, Bellamystraat 24. Vrijdag a.s. vergadering der kascommis- vio te 8 uur in ons Gezellenhuis. Leden worden verzocht de vergadering c'.j te wonen. Aan de leden wordt nogmaals bekend maakt, dat de indoor-training eiken oensdagavond van 8341034 uur gegeven ordt, in de St. Joseph-school aan de :uwe Gracht. We zien daar steeds de- :!fde gezichte, terwijl een belangrijk deel cr leden haast niet komt. Kan dat nu et veranderen? De meesten hebben deze mtertraining hard noodig en 't zijn juist die iden, welke wegblijven, 't Is toch niet te oud soms? Of zijn jullie geen „Holland"- sche jongens? „Een lid", Nat. Wegwedstrijd over 20 K.M. te Rotterdam. De veiraan Sprong winnaar De Haarlemmer Klaase op de 3e plaats. Gisteren werd te Rotterdam de jaari. egwedstrijd piuats over een afstand van -0 K. M., om den zilveren wisselbeker, uil- geloofd door den Ned. Bond van Lich. Op voeding, afd. Wagemngen en Omstreken. Houoer 1923 en 1924-, T. Sprong, Rotter dam. Als voorzitter-kamprech'.er trad op de heer D. van Krevelen. secretaris van ei en Z. H. A. B„ terwijl eenige bekende i. A. U.-officia^, o. w. de heeren Büss, Brcnkhorst, v. d. Kolk e. a. als tijdopnemer -ungeerden. Evenals in Wassenaar bij het veldloop kampioenschap in Nov. j.l., ontbrak ook hans medische hulp, hetgeen we ais een out in de organisatie meenen te moe.en anmerken. Wei echter had men de be- chikk-ng over „Eerste Hulp", die gelukkig geen dienst behoefde te doen. De wegcontrole berustte bij de Rotler- damsche Wielrennersvereen^ing Apollo, die zich op correcte wijze van haar taak kweet. De verzorging bij aankomst der deel nemers l.et mets te wenschen over, de kleedkamers waren goed. Hel parcours l.ep over een afstand van 10 K.M. in de richting van Nieuwerkerk en teiug. Wanneer om 1 uur het stratschot klinkt, blijken er van de 16 \ngeschreven deel nemers 10 aanwezig te zijn. De weg was door sneeuw en vorst bij zonder giad, terwijl op den terugweg de deememers gehmderd werden «oor den scherpen wmd. Gedurende de eersle 10 Kilometers gaan bprong,- Klaase. en van Buuren aan den kop en bereiken tegelijker tijd bet keerpunt. nta 12 K.M. loopt Sprong iets uit om langzamerhand zijn voorsprong te vergrooten. in.usschen neet. Klaase z.c., van van Buuren los weten te maken en loopt K.M. na K.M. op de tweede plaats, tctdat 1000 M. vóór he. eindpunt de riage- naar Peters hem weet te passecren. Sprong passeert onder enorme belang- steLmg als eerste de e.ndstreep, waarrneae deze sympath.eke ve.eraan voor goed be slag op het klemood legt. Peters met een acn.erstand van 600 M. eindigt als tweede, die op zijn beurt Klaase pi.m. 30 M. achter zich iaat. Het is voor den Haarlemmer, d.e nog nimmer op een uergen.ken aisianu heeft geloopen, ongetwijfeld een fraai suc ces, vooral de omstand.gheden als tegen standers, weg enz. in aanmerking genomen. De voorzitter van den Koüeroamscnen Athl. Krmg, de heer Brandt, reikte na af loop de prijzen uit en wenschte o. m. de ve.cemg.ng D. O. S. geluk èn met de orga- nisatie van dezen wedstrijd èn mei „e. bebaa.de resukaat harer leden, Sprong en Hartman. Hieronder volgt de uitslag. 20 K.M. hardioopen liNed. Rcctwd 1 uur 12 ruim 18.8 sec., ten name van T. Sprong.) 1. 1". Sprong, D. O. S., Rotterdam, 1 uur 13 m.n. 39 sec. 2. C. Peters, H. A. V., Den Haag, 1 uur 15 m.n. 39 sec. 3. A. Klaase, „Haarlem", 1 uur, 15 min, 45 sec. 4. C. Bcinema, Zwaluwen, Den Haag, 1 uur 16 min. 26 sec. 5. J. van Buuren, D. H. C.. Delft, 1 uur 19 mm. 28 sec. 6. G. hartman Jr., D. O, S., Rotterdam, 1 uur 22 min. 6 sec. Secretaris: W. L. de Zwager, Vooruitgangstraat 79, Haarlem. De penningmeester onzer vereeniging, de heer R. Kramer, heeft zich genoodzaakt gezien, wegens overdrukke werkzaamhe den, als zoodanig te bedanken. Zijn functie zal tot de eerstvolgende jaarvergadering worden waargenomen door den heer J. van der Horst, Oranjestraat 35. Voorts moeten wij mededcclen, dat onze directeur, de heer S. Hooy, ook door drukke bezigheden als zoodanig is afgetreden. Dit beteekent voor „Ursus" een geweldig Ver- des, daar genoemde heer in het vijftal jaren, dat hij als leider onzer wereenigiing werk zaam was, zijn uiterste krachten heeft inge- -pannen om „Ursus" tot bloei te brengen. iVij behoeven slechts te wijzen op de fraaie successen, op de verschillende wed strijden behaald, welke toch zeker voor een belangrijk, zeer groot deel, aan den heer Hooy zijn te danken. Het doet ons echter genoegen, dat de heer Hooy zich bereid heeft verklaard, om de vereeniging met raad en daad zooveel als het in zijn vermogen is, te blijven steunen. Tot directeur is nu benoemd de heer H. van Rijn, die zeker niet minder zijn krachten zal geven, om „Ursus" nog meer vooruit te helpen. Dan zijn de voorbereidingen begonnen voor de jaarlijksche uitvoering, welke in Januari zal worden gegeven. Na de uitvoering zullen de onderlinge wedstrijden voor dames en heeren worden gehouden. In verband hiermede is het na tuurlijk van zeer groot belang, dat de oefen avonden geregeld worden meegemaakt. Een kleine aansporing hiervoor is niet overbodig, want er moet hard gewerkt worden. Dan zijn wij er in geslaagd om voor Za- terdagmiddag's, van 45 uur de beschikking te krijgen over de St. Josephschool aan de Nieuwe Gracht. De heerenafdeeling wordt dus eens extra aangespoord van deze ge legenheid gebruik te maken. POSTDUIVENTENTOONSTELLING VAN DE POSTDUIVENVEREENIGING HAARLEM AMSTERDAMSCH KWARTIER. Zaterdag 12 December en Zondag 13 De cember houdt bovengenoemde vereeniging een onderlingen tentoonstelling in het ge bouw „de Korenbeurs" aan het Spaarne. Voor dezen tentoonstelling zijn ongeveer honderdvijftig duiven ingeschreven in ver schillende klassen, hieraan toegevoegd een aparte Dax klasse, dus voor liefhebbers van lange afstandvogels valt hier heel wat te genieten. De zaal is opengesteld voor het publiek van Zaterdagmiddag een uur tot 's avonds 10 uur en van Zondagmorgen half 10 uur tot 's avonds 7 uur. Een keur fraaie eereprijzen zijn van verschillende zijden be schikbaar gesteld. Gekeurt wordt door de Haarlemsche keurmeester P. v, Daalen. Entreé bedraagt 10 cent, MISLUKTE PROEFWEDSTRIJDEN VAN DEN KON. NED. SCHAATSENRIJDERS- BOND. De Nationale proefwedstrijden van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond zijn volgens de „Crt." niet doorgegaan. Toen de officieele afgevaardigde van den bond, jhr. Laman Trip, op het ijs verscheen, in gezelschap van den secretaris-penning meester, den heer J. van Laer. bleek, dat er geen baan was uitgezet met inachtneming van par. 41 van het wedstrijd-reglement van den Bond, waarin o. a. is bepaald, dat een officieele verklaring van een landmeter aan wezig moet zijn betreffende de juistheid van de vereischte afmetingen. Het was ook niet mogelijk, alsnog een officieele wedstrijdbaan uit te zetten, daar er stukken in het ijs waren, die gevaar opleverden voor het rijden van een wedstrijd op Noorsche schaatsen. Het was een groote teleurstelling voor het talrijk opgekomen publiek, maar bovenal voor de rijders, van wie enkele een verre reis hadden gemaakt. Wij merkten o. m. op J. Blaisse en Lex Haag, uit Amsterdam, Wildervanck de Blécourt, uit Zutphen, Hooft- man, urt IJsselmonde, G. Sipman, uit Scher- penzeel, Roelfsema, uit Leiden en J. de Jager, uit Wolfaartsdijk, en nog een jongeren zoon van dr. Blaisse, uit Amsterdam. Voorts zagen wij, behalve onzen oud-kampioen J. J. de Koning, eenige goede oude bekenden op ijssportgebied, als dr. Blaisse en ir. Haar Sr. Ten einde rijders en supoorters niet ge heel te leur te stellen, besloot*het bestuur van de Nijmeegsche IJsclub in den namiddag niet-officieele wedstrijden over 500 en 1500 M. uit te schrijven, in één klasse met vrije deelneming. De uitslagen hiervan waren: 500 M.: 1. J. Blaisse. Amsterdam, 52.1 sec.; 2. Roelfsema. Leiden, 54.9; 3. L. Hoag, Amsterdam, 55; 4. Wildervanck de Blécourt, Zutphen, 55.6. 1500 M.: 1. Roelfsema, Leiden, 2 min. 58.3 sec.; 2. L. Haag, Amsterdam. 3-01.9; 3. C. Jongers. Edam, 3 min. 7 sec.: 4. Wilder vanck de Blécourt. Zutphen 3.12.7. Er werd vrij goed gereden en de wedstrij den hadden een spannend verloop. Vooral sec.; 2. Roelfsema, Leiden, 54.9; 3. L. Haag, trok algemeen de aandacht, In den eindstrijd over 1500 M. kwam bij het ingaan van de laatste ronde, Haag, toen hij 15 M. achter Roelfsema reed, te vallen, waardoor hij Roelfsema in den eindspurt geen partij kon geven. De prijzen werden na afloop door den heer J. v. Laer uitgereikt. De fout der mislukking ligt geheel bij het bestuur van de Nijmeegsche IJsclub, die in haar al te groote voortvarendheid verzuim de zich tijdig de hulp van desundigen bij het organiseeren der wedstrijden te ver zekeren. Onder ideaal winterweer een heerlijk zennetje, zette het winterlandschap in blijden luister werden gisterenmorgen om 11 uur reeds begonnen hetgeen niet bele'.te dat de ze eerste nat ona'e wedstrijden voor ama teurs reeds legen kwart voor vijf eindigden. De belangstelling was m verge'ijking met vorige jaren bedroevend klein. Gelijk over als elders in het Noorden is het ijs slechts meerendeels sneeuwijs, waarvoor de Noor sche schaats niet aanbevelenswaardig is. Verder stond het meerendeel der rijders voor het eerst op de chaat, hetgeen zich in de gemaakte tijden afspiegelde. Onder de deelnemers bevonden zich o. m. vier van de het vorige jaar naar St. Moritz uitgezon den rijders, t.w. Kuipers, Bommel van Vloten, Sissingh en Teen6tra. Hoewel de dezen middag gemaakte tijden nogal ver- sch lden met die in Zwitserland gemaakt, viel uit hun stijl toch te zien dat ze daar iets geleerd hadden. Op de 500 en 1500 M. bleek Kuipers de snelste. Op de 15C0 M. kwam Toxopeus hem na aan de hielen, door over dezen afs'and slechts 0.8 ec. langer te doen. De tijd, door laatstgenoemde gemaakt, werd dan ook door verchiilende aanwezigen in twijfel getrokken, doch op de 5000 M., waarin Toxopeus en Ku.pers tegen eikaar uitkwamen, klopte eerstgenoemde Kuipers gedecideerd, terwijl hij daarmede tevens bewees, dat zijn gemaakte tijd op 1500 M. geenszins onjust behoefde te zijn. Toxo peus is dan ook een rijder, waarop de aan dacht van den K. N. S. B. dient te worden gevestigd. Hij is 19 jaar oud, tenger va* bcuw, maar met een uitstekenden regel- mat.'gen slag en veel uithoudingsvermogen. Het ijs en de ongetraindhe d in aanmerking genomen; is zijn tijd van 11 min. 15 sec. op de 5COO Meter niet slecht te noemen. Op de 500 meter bleven s'echts 6 rijders onder de minuut, t. w. H. C. J, Krul, Gro ningen, 56.2 sec; D, Oldenziel, Stadskanaal, 53.3 sec.; G. Slss ngh, Groningen. 58.2 sec,; J. Kuipers, Stadskanaal, 55.6 seconden G. Elema, Bierum, 59.4 sec,; H. Toxopeus, Gierum. 59.2 sec., terwijl van de jongeren D. de Koe, Sappemeer, den besten tijd maakte met 1 min. 2 sec. In de beslissing plaatsten zich Krul, Oldenziel, Sissingh en Kuipers. Kuipers maakte vrijwel een-zelfden tijd als in z'n serie, doch Sissing kwam te vallen, Krul en Oldenziel gaven blijk van ongetraindheid, door er resp. 59 en 60 sec. over te doen. Toch was het van den 42-jarigen veteraan Krul kran'g werk zich tusschen al deze jongeren te handhaven en op den tweeden prijs beslag te leggen. De 1500 meter was direct beslisend en het had, zooals we hierboven reeds vermel den, met veel gescheeld, of Kuipers was hier door Toxopeus geklopt. Sissingh en Elema maakten Bier denzelfden tijd, n.l. 13 min. 12.8 sec. De 5000 Meter, die bij electrisch licht moest werden verreden, leverde een mooien strijd tusschen Toxopeus en Kuipers. Alge meen rekende men onzen provincialen kampioen als de sterksten, doch Toxopeus wist na drie banen reeds zooveel uit te loopen, dat men begon te twijfelen en met 17 sec. voorsprong klopte hij Kuipers in fraaien stijl. De gedetailleerde uilslagen luidden: 500 M.: 1. J. Kuipers, Stadskanaa', 55.8 sec.: 2. H. J. C. Krul,Groningen, 59 sec,; 3. D. Olc'enziel, 'Stadskanaal, 60 sec.; 4, G. Sissingh, Groningen, gevallen. 1500 M.; 1, J. Kuipers in 3 min. 11 sec.; 2. H. Toxopeus, Bierum; 3 min. 11.8 sec.; 3. G. Sissingh 3 min. 12.8 sec. en G. Elema Bierum, zelfden tijd; 4. C. Bommel van Vleten, Groningen, 3 min. 24.4 sec.; 5. D. Oldenziel 3 min, 25 sec. 5000 M,: 1. Toxopeus in 11 min, 15 sec.; 2. Elema 11 min. 25.8 sec.; 3. Kuipers 11 min. 32.4 sec.; 4, Bommel v. Vloten 12 min. 33 sec. DE BELGEN DEBAETS EN GOOSSENS WINNEN DE ZESDAAGSCHE TE NEW-YORK. Het Belgische koppel heeft een buiten gewone prestatie geleverd door dezen zes- daagschen wielerwedstrijd te winnen. Alleen reeds het feit dat zij er in slaagden een achterstand van niet minder dan 5 ronden in te loopen is een speciale vermelding waard. Naar de Crt. meldt hadden na 133 uur rijden de leidende koppels 2080 mijl en 6 ronden afgelegd. Debaets-Goossens gingen toen nog steeds aan het hoofd met 217 p.; 2. MacNamaraGiorgetti 203 p.; op 2 ron den; 3. WalthourF. Spencer 277 p.; 4. JoranHorden 203 p., op 3 ronden; 5. CoburnPetri 134 p.; 6. KocklerStock holm 130 p. op 4 ronden; 7. LinariBene- zatto 210 p. op 6 ronden; 8. Girardengo Belloni 143 p,, 9. CroleyWinter 118 p.; 10. WambstLacquehay 75 p. op 10 ronden; 11. Goullet—Walker. Na 140 uur was er in den stand geen noe menswaardige verandering gekomen. Er wa ren toen afgelegd 2244 mijl. De totaaluitslag luidt: 1. DebaetsGoossens 309 p. Op 1 rogde: 2. MacNamaraGiorgetti 341 p. Op 2 ronden; 3. WalthourF. Spencer 996 p.; 4, HoranHorden 531 p.; 5. Co"burn- Petri 226 p.; 6. KocklerStockholm 138 p. Op 5 ronden: 7. LinariBenezatto 316 p.; 8. WambstLacquehay 316 p. Op 7 ronden: 9. BelloniGiardengo 185 p.; 10. CroleyWinter 171 p. In totaal werden afgelegd 2270 mijl en 9 ronden. HET SCHAAKTOURNOOI TE MOSKOU. BOGOLJUBOW DOOR CAPABLANCA 'GESLAGEN. De talrijke aanhangers van den grooten schaakmeester Capablanca kunnen tevreden zijn. Capa is er inderdaad in geslaagd den leider van het tournooi een nederlaag toe te brengen. Lasker speelde remise met Samisch. De meeste belangstelling bestaat nu nog voor de ontmoeting LaskerBogoljubow. Voor ^en Rus wegen de laatste loodjes wel het zwaarst. De stand is thans: 1. Bogoljubouw 1414 (uit 18), 2. Lasker 13 (uit 18); 3. Capablanca 12/4 (uit 19); 4. Marshall 11/4 (uit 18), 5. Romanowski 10 'A fl hangpartij); 6. Torre 10 (1 hangpartij); 7, Tartakower 10; 8 en 9 Reti en Bogatirt- schuk 914 (ieder 2 hangpartijen); 10 en 11 Griinfcld en Rubinstein 914; 12, Gencwski 9 (1 hangpartij); 13. Rabinowitsch 814; 14. Werlinski,, 754 (2 hangpartijsn); 15. Spicl- raann 7 (1 hémgpartij); 16. Löwenfisch 7; 17. Gotthilf; 18 en 19 Scomirski en Samisch, ieder 5>4; 20, Yates, 5*; 21. Subarew 4. Competitiestanden Haarl. Biljartbond. Bijgewerkt tot 30 Nov. 1925. Klasse B. T. Vriendenkring gesp. gew. verl. car. 2 2 0 1197 D.O.S. 2 1 1 1075 Olympia 2 0 2 877 Klasse C. D.V.S. 2 2 0 768 Olympia 2 1 1 561 D.O.S. 1 1 362 Vriendenkring 1 0 1 277 Klasse D. Olympia 2 2 0 495 Vrienc enkring 2 1 1 494 D.O.S. 1 1 293 D.V.S. 1 0 1 248 Klasse E. Vriendenkring I 2 2 0 393 D.V.S. 1 0 1 170 D.O.S. 1 0 1 133 Vriencenkr. II Olympia Robijns 400 v. Belle 173 13 115 13 59 30.77" 13.30 (Voor den inbond van deze Rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk» MARTELAREN. Geachte H er Redacteur. In uw courant van Woensdag vinden wij een klacht uit „De Ambtenaren" waarin het mirtelaarschap van c'e Haarlemsche beamb ten op hartroerende wijze wcrit geschilderd. Ik wil me alleen bepalen tot hetgeen er in dat stukje gezegd wordt. Men heeft het over de combineering van de loketten zegel verkoop en pakketpost en degenen die dit thans moeten behandelen worden hierdoor zr-o afgebeeld dat zij 's avends te vermoei zijn om een vergadering bij te wonen vrn c.en bond a la bonne heure. Het woordje „ze" deugt nis*, maar laten we nu eens zien of uit dat stukje uitgezonderd de jeremiade, werkelijk valt op te maken of het woordje „ze" de hoofdtoon voert. Laat ik voorop zetten c'at het mij (en velen met mij) neg nooit is opgevallen dat de ze- gelverkcopende ambtenaren zulk een zware taak te vervullen hadden. Integendeel ik heb vaak als ik zegels kwam h'len, verwonderd gestaan over de ontzaglijke.... stilte en bovencien betrekkelijk onfcelangrijken ar beid van dezen ambfenaar. Hetzelfde geldt voor de pakketpost. Dat er natuurlijk pakjes voor verzending gebracht worc'en is logisch, daarvoor is toch zoo'n bket? Anders was het lokaal overbodig. Nu wordt er verder in dat stukje gezegd dat de drukte 's middags al? begint, en dat daarom nog vroeger dan 5 uur ce zegelverkoop aan dat loket moet worden stop gezet. Hieruit valt op te maken dat het de3 morgens in het geheel niet druk is, dus dat men dan ruimschoots krachten kan verzamelen voor den middag. Trouwens op welk particulier kantoor, werkt men niet hard? en vooral de handelskantoren? Daar wordt eveneens gewerkt met een gangetje dat men 's avonds neg eens gezellig naar een vergadering kan gaan, of liever gezegd „lust heeft om te gaan." Hoevele kantoren zijn er waar 8-urige arbeidsdag alleen nog maar van hooren zeggen bestaat en men des avonds nog het hardste werkt (scheepskantoren, exportkantoren enz) Heusch daar staan ook geen schommelstoelen om van tijd tot tijd eens een „uiltje" te knappen. Doch daar is men gewend om te vverken en steeds hard te werken, wat misschien met den genoemden ambtenaar (postzegels en pakketpost) niet het geval is geweest. Ook is het heel verstan dig dat de conferentie van georganiseerd over leg met dc posterijen, juist in het drukste ge- eclte van het jaar piaats vond (St. Iriicolaas, Kerstmis, Nieuwjaar) want als er nu een on derzoek ingesteld wordt is het begrijpelijk, dat er-wel eens sterke drukte geconsu teeru zal worden. Zoo zijn er meer grieven o.a. niet vol doende etenstijd en dan nog op een tijd (tus schen 3 en 5 uur) dat niemand het in zijn hoofd zal halen zijn middagmaal te gebruiken, heet het. Laten we eerst even zeggen, dat als men bedoelt van 3 tot 5 te moeten eten, dat er genoeg menschen zullen zijn die één uur lang eten al een voldoende prestatie vin den maar twee uur lang, daar kan men heel wat in verorberen. Is er mee bedoeld dat men tusschen dien tijd moet eten, dan zij dit op gemerkt onverschillig welke zaak richt zich naar zijn cliënten; zoo zal een winkelier c ie het in de middaguren het drukste heeft zijn personeel heusch niet naar huls sturen zoo zal een exportkantoor zijn orders heusch niet laten verloop en omdat het etenstijd is enz. omdat een zaak nU eenmaal opgerici t wordt met de bedoeling om te verkoop en, voor de menschen. En is het niet een Rijks instelling niet hetzelfde? of wordt ciat op gericht om meer personeel te kunnen plaat- ren? Een gewoonte is een tweede natuur. Een nachtwacht een politieagent, verplegers en verpleegsters die een nachtdienst hebben, eten wel als andere menschen slapen, en die sterven er ook niet aan. Nee mijnheer de Redacteur, ik geloof, dat ik gerust kan refereeren aan het „Damiaat- je" van eenige dagen terug, waarbij eens ter dege uiteen werd gezet ce „vermoedelijke" bedoeling welke iren had aan ons Postkan toor zoo iets van een sabotage tegen de be zuiniging van perscnecl. Toen waren het weer andere loketten en niet zegelver koop en pakketpost. In het genoemde blad zo Hen echter zeker ook die loketten wel een beu- k ijgen. Dankend Uw e:er. Kastanjeboom—D. O. K, Dinsdagavond wordt in café V.an Trlgt, te Heemstede, gespeeld tusschen de 3e vijf tallen. Dommering wint zijn 2 partijen. In de Zondag voortgezette wedstrijden om Jen Coupe l'Elite, won Dommering zijn beide partijen tegen Robijns en Faroux, Robijns zelf trof Moons in een geweldige conditie. De Belg speelde de 400 caramboles met een moyenne van 33.33. In de partij tegen v. Belle speelde Robijns schitterend. Hij liet van Belle op 173 en speelde met een gem. van 30.77. De uitslagen van de tot en met Zondag gespeelde partijen zijn: Roudil 400 23 147 15.39 Robijns 278 22 49 12.66 Faroux Robijns 400 25 126 307 24 83 16.— 12.79 Moons 400 23 77 17.39 Roudil 293 22 73 13.33 Robijns 400 22 199 18.18 Luypaerts 378 21 97 18. Dommering 400 20 90 20. Robijns 266 20 50 13.30 Moon» Robijn* Dommering 400 16 88 24.37 Faroux 377 15 131 24.44 Het lijdt geen twijfelde Loodsschoener No. 2 „Terschelling en Vlie" is in den storm van 25 November vergaan. Iede-en dag klinkt opnieuw de treurmare over Terschel ling wederom een reddingsboei, een stuk van den gaffel of een kleedingstuk gevonden. Wie omgekomen z;jn. De omgekomenen zijn d: Loods.chippér le klas Jan Zeijlemaker, 50 jaren, gehuwd (1 mindeij. kind)de zeeloodsen Tjebbe Ree, 50 jaar, gehuwd (3 kinderen, waarvan 2 rn.j.) Jelle Smit, 47 jaar, weduwnaar (2 kind., w.v. 1 rn.j.) Hariren de Jong, 45 jaar, re'niwd (7 kind., w.v. 5 m.j.)Johannes Lodewijk, 55 jaar, gehuwd (4 kind., w.v. 4 m.j.) Willem Klijn, 46 j:ar, gehuwd (1 m.j. i :d) de hulpelooze Jan de Jong, 37 jaar, weduwnaar (2 m.j. kind.) de kweekeling le kl. Jan v n Keulen, 35 jaar, gehuwd (3 m.j. kind.) de kweekelingen 2e kl. Gerrit Bakker, 29 jaar, gehuwd (1 m.j. kind)Mein- dert Schroor, 28 jaar, gehuwd (2 m.j. kind.) Pieter Vuurer, 48 jaar, gehuwd (2 kind. w.v. 1 m.j.) de matroos kok Albert Klijn, 52 jaar, gehuwd (7 kind. w.v. 5 m.j.)de ma- chinist-rrotordrijver W. Strikwerda, 30 jaar, gehuwd (2 minderj. kind.) Strikv.e.da was onlangs tot raadslid ge kozen en heeft, vlak vóór den 25sten Novem ber zijn eerste raadzitting (en teven zijn laatste) gehad. Een bijzonderheid is vervolgens, dat de zoon van den grijsaard Smit, die in den zelfden storm zeventien irenschenlevens heeft gered, een mijl westelijker zijn graf in de golven vond. Terwijl de kranige oude man boven Oosterend zijn leven nogmaals in de waagschaal stelde, rroest boven Mid- slr.nd (dit wordt algemeen als de plaats 'aan genomen, waar de schoener is vergaan) zijn zoon Jelle in den strijd met de golven ten ondergaan. Sommigen beweren, dat de schoener moet zijn overvaren door het s£, „Milton Star". Dit zou voor de hand liggen, nu bekend we: d, dat geen enkel Nederlandsch schip wordt vermist. Op het eiland, en vooral in loods- kringen, deelt r en deze meening niet. Daar gelooft men met stcl'igheid, dat de schoener zich noordoostwaart boven de kust bevond, niet zeewaardig was om buitengaats te gadn en er moet zijn „onder gezeild". In loods- kringen bevoegd geachte zeelieden verklaar den ons, dat, zelfs al zou de schoener zij n j overvaren, dan daarmee toch het feit bewezen I 's, dat het schip niet zeewaardig was om van de kust af te komen. Een paar mannen hebben Vrijdagavond, gebruik makend'. ,an de St. NicolaasdrukL ingebroken op het kantoor van de Turmac, Turkish-Macedonian Tobacco Company in de Hoogstraat te Rotterdam. Ui? een geld kistje, staande in een opengeb-oken schrijf bureau, werd ongeveer 600 gestolen en uit op hef kantoor staande vitrines eenige gouden en zilveren horloges. De heer Krijgsman, die in betrekking is bij de firma J. J. Harte, in kristal en por selein, welke firma het benedenhuis en de andere verdiepingen van het pand in gebruik heeft, en die met het oog op de St. Nico- laasdmkie laat in de zaak 'was, heeft de inbrekers betrapt, toen zij na het plegen van de inbraak omstreeks half een door de zaak van de firma Harte de straat tracht ten te bereiken. Hij maakte alarm, liep de vluchtende inbrekers na en waarschuwde een paar politie-agenfen. De agenten maak ten daarop van hun signaalfluiten gebruik. Dit boorde een waker van den gecontroleer- den particulieren nachtveiligheidsdienst, die op den Visschersdijk liep en zith in de rich ting van het alarmsignaal naar de GrooCe Markt spoedde, waar hij een vluchtenden man zag, dien hij tot staan bracht en aan politie-agenien overleverde. Het was een der inbrekers, die naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat werd gebracht en in het bezit bleek te zijn van hef gestolen geld en eenige horloges. De tweede inbreker is ontkomen. Twee gouden en een zilveren horloge worden nog vermist. Naar In de „Nieuwe Koerier" wordt mede gedeeld, zal dit blad, dat tot nu toe driemaal per week verscheen van 12 December af als dagblad verschijnen. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van de Rijkscommissie van Bijstand voor het Woor denboek der Nederlandsche taal, P. Visser, referendaris, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen aan het Departemen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De Heilige Theresia. Een Duitsch geleerde, de Rubens-kenner dr. Ludwig Burchard, te Berlijn, heeft een tot dusverre a's verloren beschouwde schil derij van Rubens ontdekt. Het is een voor stelling der H. Theresia. de, in de 16e eeuw levende groote Spaansche Heilige. Klaar blijkelijk heeft Rubens het schilderij te Antwerpen gemaakt in 1614. enkele jaren na zijn terugkeer uit Italië. Het heeft een portretgelijkenis, zoodat voor de eerste maal een authentieke voorstelling van de persoonlijkheid der Heilige Theresia is ge geven. Reeds aan het einde der 17e eeuw vindt men het schilderij .vermeld in de verzame- ling van Schwarzenberg te Weenen, doch daarna werd het, als te zijn verloren gegaa® beschouwd. Eerst onlangs is het nu door Burchard in het buitenland in een verzame- 'ing^ terug gevonden. De au'hent'ci'eit van het schilderij Is ook %evestigd door prol. Wilhelm Bode, FINLAND, staatkundig, econo misch en technisch, door J. i Moorman. Uitgave N. V. Moor- "'h man's Periodieke pers, Den Haag 1925. In een kloek boekwerk van 140 pagina's, keurig uitgevoerd op kunstdrukpapier, ver lucht met 88 foto's heeft de heer Moorman de indrukken van zijn studiereis naar Fin- 'and verzameld, en dit boekwerk opgedra gen aan het Finsche volk. Daarmede heeft Ie heer Moorman en zeer verdienstelijk werk verricht. Want al is waar, dat in de afgeloopen maanden in vak, week- en dag bladen veel te lezen is geweest over Fin land en men gerust mag zeggen, dat de pers er in geslaagd is, de aandacht in zeer ster ke mate op dit rijke en voor de toekomst zooveel belofte inhoudende land te vest- gen, dan mag toch niet vergeten worden, dat een artikel een artikel blijft, terwijl 'n 'ooek langer dan een dag of een week zijn waarde behoudt en opgeborgen na lezing, weer eens wordt ter hand genomen te ceni- gcr tijd, of als het gesprek er toe leidt, wordt geraadpleegd. Slaan we de inhoudsopgave ^p, dan vin- Jen we daarin vermeld de volgende hoofd- -lukken: Land en Volk; Staatsbestuur en Politiek; Industrie, handel en landbouw, Houthandel en houtindustrie; Scheepvaart in havens; Bouwkunst en bouwwezen; Elec- triciteitsvoorziening. Veel handeldrijvenden in Nederland was het reeds bekend, dat Finland voor Hol land meerdere belangrijke producten heeft af te staan. De bestaande Fnisch-Holland- sche handelsrelaties zijn daarvan het bewijs. Het boek van den heer Moorman zal er toe bijdragen, de belangrijkheid van Finland voor ons land in ruimer kring bekend te maken en.... te benutten. Het is ongetwij feld het doel geweest van den schrijver bi.' de samenstelling van dit werk, hoezeer naast deze zakelijke waardcering, Finland ook „om zijn verleden, zijn karakters en zijn even nobele als gevaarlijke positie van uitersten voorpost der westelijke cultuur, recht heeft op de sympathie, de bewonde ring en de broederschap van West-Europa, 'owaarmede het geestelijk één is." Diegenen, die uit welke beweegredenen ook, nader willen kennismaken met Fin land, kunnen wij het werk van den heer Moorman warm aanbevelen. Door bemiddeling van Zijne Exc. Mgr. L. Schioppa Apostolisch Internuntius, ontving het Bureau onderstaand schrijven: Van het Vatiaacn 24 Nov. 1925. Mijnheer de Directeur, De Heilige Vader aanvaardde zeer gaarne het exemplaar van het Jaarboek betreffende den vooruitgang van het Katholieke onder wijs in Holland alsmede het aanhankelijk schrijven, dat met de zending gepaard ging. Zijne Heiligheid dankt U voor dat bewijs van vereering en kan U slechts geluk wenschen met de successen, die dit nobel werk in den loop van dit jaar op zijn actief heeft kunnen boeken. Zonder eenigen twijfel zullen voor U en al Uwe medehelpers in dat Heilig werk deze troostrijke overwinningen een nieuwe prikkel zijn, om een steeds grooter vertrouwen te stellen in de hulp van Boven en zoo mogelijk mei nog meer ijver te werken aan de heilige zaak van het Katholieke onderwijs in Uw land. Jegens U aan deze wenschen en Vaderlüke aanmoedigingen uiting gevende, acht do Op perherder ziéh gelukkig, als onderpand van Zijne bijzondere welwillendheid, aan u, Uwe medewerkers en aan de geheele katho lieke studeerende jeugd in Holland den ge- vraagden Apostolischen Zegen te schenken. Ik maak volgaarne van deze nieuwe gele genheid gebruik, om U, Mijnheer de Direc teur, bij herhaling de verzekering te geven van mijn religieuse toewijding. w.g. P. Card. GASPARET Aan den Zeereerwaarde heer Dr. Th. Verhoeve Directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Holland. Op 1 December werd te Berlijn de negenn® bestuursvergadering van de Christelijke Fa- brieks-en Transportarbeiders-Internationale gehouden. De voo-zitter, het Rijksdaglid Tremmel, wees bij de opening op de beteekenis en de omvangrijkheid van den internationalen ar beid op het terrein der vakbeweging. Ook gaf hij uiting aan zijn tevredenheid over het wel slagen van het onlangs te Milnchen gehouden internationaal congres. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot den heer H. Henseler uit Genève, die als vertegenwoordiger van het Internationaal Arbeidsbureau, en tot den heer P. J. S. Ser- rarens, uit Utrecht die namens het Interna tionaal Ch'istelijk Vakverbond de vergade ring bijwoonde. Nadat de door den secretaris, den heer F. Brussel uit 's-Gravenhage, uitgebrachte no tulen der vorige bestuursvergadering wam goedgekeurd, werd door den heer Roscati uit Antwerpen, verslag uitgebracht over den stand der geldmiddelen! Vervolgens werd over de uitvoering der congresbesluiten van gedachten gewissel^ waarbij in het bijzonder de aandacht werq gewijd aan een internationale actie, te voeret in de suikerindustrie. In verband hiermede werd de volgende ut solutie aangenomen „Het Bestuur van het Internationaal Ver band van Christelijke Fabrieks-en Transport arbeiders stelt vast, dat het voor de doorvoe ring van het ten aanzien van den arbeidstijd in de suikerindustrie door het te Mtinchen ge houden internationaal congres genomen be sluit noodzakelijk is, de bestaande gegevens over de wezenlijke verhoudingen in de ver schillende landen beduidend te vervolledigen. „Het verzoekt derhalve het Internationaal Arbeidsbureau een nauwkeurig onderzoek daarnaar in te stellen, opdat de grondslag ge legd worde voor een internationale actie, waarvan het hoofddoel is, algeheele afschaf fing van het tweeploegenstelsel." Daarna werden dc vakgroepsvergaderin gen voor 1926 vastgesteld, waarbij in het bij zonder rekening werd gehouden met de nood« zakelijkheid, om de havenarbeiders en zee lieden voor de christelijke beweging te bewer ken en daardoor ook op dit terrein den in vloed te versterken. Hetzelfde geldt ten aan zien van de groep motorbestuurders, welke bij de huidige ontwikkeling van het verkeers* vraagstuk dagelijks in beteekenis toeneemt. Tenslotte werd gum ig beschikt op een verzoek tot toelating van een christelijke fa brieksarbeidersorganisatie in Tsjecho-Slo- wakyë. Als plaats voor de volgende bestuursver gadering werd voorloopig Praag aangewezen De Minister van Arbeid, H. en N. heelt naar aanleiding van een op verzoek van den Minister opgemaakte uitvoerige uiteenzetting der toestanden in die industre de hoofdhe. sturen der vakboden n dc kleeding-industrie tot een bespreking over de toestanden in die industrie uitgenooigd en wel op Donderdag 17 Dec. a.s. LAGE WATERSTAND OP DE NOORP' VELUWE. DE WATERLEIDINGEN VAN HARDER WIJK EN AMERSFOORT DE OOR ZAAK? Wij lezen in het Tijdschrift der Ned. Heide-Maatschappij „Den lagen waterstand op de Noord- Veluwe een verschijnsel misschien ook in andere streken van Nederland waarneem baar zal menigeen met belangstelling, wellicht, indien hij aldaar belanghebbende is, met om ust-gadeslaan. Afvoerslooten, die uitsluitend in droge jaren des zomers schoon gemaakt konden worden, zijn nu van Mei tot November droog. Diepe putten bij boerderijen, die eertijds volop water gaven, zijn 't zij droog, 't zij ten naaste bij. De beroemde Echoput in de Soe- rensche bosschen, de diepste put in dezen omtrek, heeft een ongekend lagen water stand. De Leuvenumsche beek, die door de Leu- venumsrhe bosschen stroomt, ontlast zich in de vijvers van den Essenburg en mondt uit in de Zuiderzee. Voor het station Huls horst is deze beek dezen zomer geheel op gedroogd een lange wandeling kan men droogvoets door haar bedding maken, een verschijnsel, dat ieder jaar in meerdere mate terugkeert. Menige vijver, vroeger een sieraad bij een huis, is nu een ergernis voor den bewoner. Een oude schaapherder vertelde mij, dat het houden van schapen onmogelijk werd, aangezien de drinkkolkjes op de heide op gedroogd waren, een verschijnsel, in vtoe- gere jaren onbekend. Meerdere bewijzen liggen voor het grijpen. Algemeen geeft men de schuld aan de prise-d'eau van de waterleiding van Apel doorn en Harderwijk. Eenige verbetering zal wel niet mogelijk zijn. Menige bewone' moet in zijn beurs tasten en een motorpomf laten slaan." Op 1 Juli van dit jaar bezaten de Sovjet® 987 luchtwaardige oorlogsvliegtuigen. Dit aan tal bestaat uit 625 verkenners, 2% jacht vliegtuigen en 66 bombardementsvliegtuigen. Deze vloot is verdeeld in escadrilles, waar van er 32 geïnstalleerd in Oekrajine, 17 ia Kaukasus, 17 in de provincie Moskou en in de omgeving van Leningrad. Het bovengenoemd aantal oorlogsvllegtul. gen door de door Duitsche technici geleide fabrieken in Rusland zelf. Nederland leverde aan Rusland 73 vliegtuigen in 1922, 74 in 1923 166 in 1924 en 60 vliegtuigen in 192§.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6