UTTÈffl EVENTJES LACHEN. UIT DE PERS. Alleen op de wereld. n Wat zal het einde van de crisis zijn? Het gezantschap bij den Paus De Fransche Senaat heeft het financleele' ontwerp-Loucheur aangeno men. Ernstige botsing tusschen een Amerikaanscb en een Britsch schip in de Schelde. De Duitsche rijksregeering afgetreden. De Amerikaan- sche miinwerkers, wien door brand in de mijn, den uitweg was afgesneden, zijn gered. Gem. huitenl. berichten- Onbewaakte Spoorweg overwegen. Commissariaat-Generaal voor Oostenrijk. De Zuiderzeewerken. Wilhelmina Drucker. f LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Rundveefokvereenigingen in Noord-Holland. fflSM swis «ftlfl De Duitsche tarieven. FEUILLETON. Oordeel van Chr.-Hist, zijde. Onder het opschrift „Het vraagstuk en f'jn^ oplossin;'", wijdt thans „De Nederlan der" een artikel aan de crisis. Wat is nu het vraagstuk? vraagt het blad, "et vraagstuk is: hoe de parlementaire Wagen weder in het spoor te brengen ware, opdat de arbeid van Regcering en Staten- Generaal. tot behartiging van 's lands za ken, onverwijld kan worden voortgezet. In engeren zin is het vraagstuk: hoe de 'recht- sche samenwerking weder te herstellen Ware. Want niemand kan ontkennen, dat de meerderheid van het Nederlandsche volk zii het een kleine meerderheid zich 'n Juli 1.1. uitsprak vóór een Kabinet uit de drie rechtsche groepen; en dat in de beide Kamers der Staten-Generaal een meerder heid is welke aan deze stembus-uitspraak beantwoordt. Wat nu de oplossing betreft, zegt het blad het volgende: Het waren drie groepen, die ter rechter zijde samenwerkten; en al werden ook fouten gemaakt deze samenwerking heeft zeer zeker Nederland voor grooter fouten behoed en heeft veel ten goede van ons volk gewerkt. Elk der drie partijen heeft menigmaal, ter wille der samenwerking een wensch, die baar lief was, onvervuld ter zijde moeten leggen. Maar geen der drie heeft ooit van den ander geëischt iets legen het geweten te doen noch heeft, om eenige teleur stelling, aan het door samenwerking ge vormde Kabinet den steun ontzegd. Op 11 November 1925. is één der drie Partijen, in beide opzichten afgeweken van den regel, welks handhaving voor behoud der samenwerking voorwaarde was. Daardoor ontstond het vraagstuk. Zijn op lossing moet dus komen, aldus besluit het blad. van de zijde van hen, die het vraag stuk deden ontstaan. Staatsraad mr. D. P. D. Fabius schrijft het volgende in het „Hbld": „Telkens hoort men dezer dagen zeggen, dat de Tweede Kamer den gezantschaps- post bij den Paus heeft verworpen. Formeel is die wijze van soreken onjuist. Op hoofdstuk III der Staatsbcgrooting wordt het bedrag der kosten van de gezant schappen in ééne som uitgedrukt. Er wordt niet gestemd over elk gezantschap afzon- <-'er!i:k. Het amendement van de heeren Kersten en Zandt hield dan ook in, het verminderen van den post voor de gezant- schapnen, geraamd op 1.262.000, met 28.000 9000 op de jaarwedden en 19.000 op de verblijfsvergoedingen en toe lagen). Weet de regeering uit het vermin derde bedrag ook den gezantschapspost bij den Paus te bekostigen, dan kan zij dii doen met volkomen recht. Maar zal men wellicht zeggen de bedoeling van de Tweede Kamer bij de stemming bij dat amendement,- was toch, dat die gezantschapspost vervallen zoude, zoodat de regeering door dien post te hand haven, waarschijnlijk met de Tweede Kamer in botsing geraakte. Is dit echter juist? De meerderheid voor 't amendement was een gemengde; slechts een deel dier meer derheid was tegen dat gezantschap gekant; net andere, dat bedoelde met hare stemmen de coalitie van de groepen der rechterzijde te breken. De meerderheid der Tweede Kamer is voor behoud van het gezantschap; althans niet daartegen. Daar het zuiver stellen van quaestiën steeds van belang is. achtte ik het wen- schelijk, op een en ander de aandacht te vestigen." t/y' - De ünancieele voorstellen In de Fransche Kamer. fn de nachtzitting van den Senaat ver zocht Briand met klem de voorstellen aan te nemen met groote meerderheid, waarvan het land de goede uitwerking zou onder vinden. Hij zeide een beslist tegenstander te zijn van consolidatie en inflatie, maar de inflatie was op het oogenblik noodza kelijk, omdat men onverwijld geldmidde len noodig had. De Senaat heeft met 196 tegen 59 stem men het voorstel aangenomen nopens het voorschot van zes milliard van de Banque de France aan den Staat. De Senaat heeft het financieele ontwerp Loucheur met 205. tegen 26 stemmen aan genomen. De regeling der Fransche schuld aan de Ver. Staten. De „Petit Parisien" verneemt uit Was hington, dat de mededeeling van Loucheur den Franschen minister van Financiën, aan Mellon, den Amerikaanschen staatssecre taris van Financiën, waarin hij de hoop uit spreekt dat de besprekingen over de schul den spoedig zullen worden hervat, in Ame rika goed is ontvangen. De Amerikaansche commissie waardeert de pogingen van de Fransche regeering om de begrooting in evenwicht te brengen en den franc te stabi- liseeren. Men is van oordeel, dat Briand zal slagen als hij nieuwe onderhandelingen opent. Botsing tusschen twee schepen. Zaterdagochtend heeft er in de Schelde, Ier hoogte van Oostruweel. een hevige bot sing plaats gehad tusschen het Amerikaan sche stoonschip „Federal" en het Britsche stoomschip „Ashton", die beiden Antwerpen verlieten. De „Ashton" zonk in enkele oogenblikken. Er zouden tal van slachtoffers zijn, o.a. de kapitein. Vijf man werden door de sloe pen gered. De botsing had ten gevolge van den dik ken mist plaats. De „Ashton" brak in twee ën en zonk. Vier personen verdronken, o.a. de loods Schrijvers, uit Vlissingen. Zes ge redden zijn naar het hospitaal overgebracht Het gezonken stoomschip „Ashton" be hoorde aan de Guernsey Coasters Line te Guernsey en mat 990 ton. Behalve de Ne derlandsche loods zijn ook de kapitein, ec#i officier en een matroos verdronken. Hel Amerikaansche schip meet 6868 ton. Inval in een Engelsche Bank.' Gewapende roovers drongen het gebouw Van de bank te Dublin binnen en haalde: onder" bedreiging met revolvers 1400 pond sterling weg. Tot nog toe werd geen der roovers gearresteerd. De ueroordeclde communisten in Engeland, De Labour-afgevaardigde Brqmley, die algemeen secretaris is van den bond van machinisten en stokers, is voornemens een actie te beginnen tot het verkrijgen van de vrijlating van de 12 veroordeelde commu nisten, althans van vermindering der straf fen. Men verwacht, dat deze beweging door de geheele Arbeiderspartij en door alle vak.vereenigingen zal worden gesteund. Het recht op gloeikousjes goedgekeurd. Het Lagerhuis heeft Donderdagavond hef invoerrecht op gloeikousjes met 175 tegen 87 stemmen goedgekeurd. Dc overeenkomst inzake de Iersche grenzen. Sir James Craig is te Belfast Terugge keerd. Hij werd door een aantal autoritei ten ontvangen en verklaarde: „Indien de volken van Noord- en Zuid-Ierland de nieu we overeenkomst aanvaarden in den geest, waarin zij werd geslofen, dan zal daardoor de welvaart van beide volken worden ver hoogd en de herinnering aan het verleden worden uitgewischt. Ik keer gelukkig en tevreden terug Alle beloften, die ik heb gc-. daan, zijn verwezenlijkt. De Valera keurt de overeenkomst af in een heden gepubliceerd manifest, waarin hij zegt dat de bevolking van het Noordelijk deel van den Vrijstaat voor haar vijanden heeft gecapituleerd, en daf hij hoopt, dat het volk de overeenkomst niet zal aan vaarden. Ik geloof niet, aldus De Valera, dat het volk thans zoo licht om den tuin kan worden geleid als in 1921. De regeeringscrisis in Duitschland. Zaterdagmiddag om 6 uur heeft rijkskanse lier dr. Luther den rijkspresident de demissie van het kabinet aangeboden. Hindenburg verzocht het kabinet de loopende zaken te blijven waarnemen tot er een nieuwe regee ring is gevormd. Hij heeft echter tot dusver dr. Luther nog geen opdracht gegeven eer. nicurve kabinetsformatie ter hand te nemen. Gisteren heeft hij een bespreking met den president van den rijksdag Löbe gehad. He den ontvangt hij de leiders van alle partijen, met uitzondering van die der communisten en Völkischen. Voor hedenavond is geen bc- sliss'ng te verwachten. Naar alle waar schijnlijkheid echter zal de keus andermaal op Luther vallen. Ge werkloosheid. Het aantaf werkloozen te Berlijn stijgt den laatsten tijd onrustbarend In de afgeloopen week is het met ruim 10.000 man toegeno men en bedraagt thans 101.758. Tegen 31 December hebben tal van fabrieken mass- on'.slagen aangekondigd, zoodat het werkloo- zencijfer dan nog aanzienlijk zal stijgen. Uit den Raad van den Volken bond. De Oostenrijksche rijkskanselier en zijn collega's werden Zaterdagmorgen door de financieele commissie van den Volkenbond gehoord, betreffende het vraagstuk van de verzachting van de financieele controle op Oostenrijk. Bij de behandeling is, behalve Nederland, ook Denemarken (die niet in den Raad ver tegenwoordigd zijn) uigenoodigd, Dinsdag aan de Raadsvergadering deel te nemen. Zooals men reeds weet, heeft Nederland de uitnoodiging aangenomen en zal het door mr. Patijn, lid van de commissie van garan- deerendc staten, worden vertegenwoordigd. Chamberlain en Amery naar Ge- rève. Austen Chamberlain en Amery (de minis ter van koloniën) zijn Zaterdagmorgen naar Genève vertrokken tot bijwoning van de vergadering op heden van den Raad van den Volkenbond. Amery gaat er heen in verband met de grensquaestie van Irak. Graal Volpi teruggekeerd. Dc delegatie die onder leiding'van graaf Volpi, den minister van financiën in de Ver. Staten, over de regeling der schulden heeft onderhandel'', is door een groote 'men"ite aan het station geestdriftig ontvangen. La ter hadden demonstraties plaats voor de woning van den graaf. In een .interview verklaarde een lid der Je!egat'e dat de Amerikaansche democa- 'ie als basis een nationalistische vaderlandc. 'ieverde geest bezat. De in^ividueele rech ten der Amerikanen worden stren* be- nerkt door den staat. Hierin ligt de geheime hand tusschen de twee verschillende lan den. De benerhirg der vakvereenl- gingsvrijheid in Italië. Mussolini heeft twee commisrarissen be noemd om de leiding van den Typografen bond op zich te nemen, waarvan eenige af- deelingen werden ontbonden. Storm. Sedert den nacht van IDec. heerscht eer torm van ongekende hevigheid op de Adriatische zee. Uit vele havenplaatsen wordt gemeld, dat aan talrijke gebouwen ernstigge schade aangericht is De crisis in Tsjecho-Slowaklje. Het bericht van den draaMoozen dienst -'at de leider van de clericale volkspartij Sramek heeft afgezien van de kabinetsfor matie, wordt door een telegram uit Praag bevestigd. President Maseryk heeft thans de vor ming van de regeering opgedragen aan den soc. leider Bechyne. De toestand in Syrië. Sedert hedenmorgen ontwikkelt zich een levendige actie in de omgeving van Hasj- baja. In den namiddag trok een gedeelte vin een Fransch bataljon zegevierend door de stad. De Jouvenel werd in den Raad van den Grooten Libanon met groote geestdrift ont vangen. Hi) verklaarde o.a., dat aan de regeering van den Grooten Libanon moest worden op gedragen den vertegenwoordigenden raad in buitengewone zitting bijeen te roepen, ten cirde den raad de taak toe te vertrouwen voor bet land een constitutie samen te stel len Indien andere staten willen deelen in de weldaden der vrije instellingen, voegde hij er bij, weten ze thans het middel. Het is doelloos, dat de rebellen mij voor waarden aanbieden en toezeggingen vragen. Ik zou hun antwoorden: Ik heb thans elke verontschuldiging voor een oorlog wegge nomen. Zij, die de vijandelijkheden tegen ons niet zullen staken, zullen de wereld het bewijs hebben geleverd, dat het noch de liefde tot het vaderland, noch die tot de vrijheid is, welke hen leidt, maar de lust tot plundering en moord, en dat de verant woordelijkheid voor den oorlog op hen zelf neerkomt. De brand in een Amerikaansche mijn. Men heeft de hoop nog niet opgegeven tot het redden der 19 arbeiders (het eerste bericht sprak van meer dan 14ó), die ten gevolge van een brand in een mijn in Colo rado van de buitenwereld zijn afgesloten. De redders werden door de dampen bevan gen; een werd gedood, verscheidene ande- -en zijn bewusteloos. De mijnwerkers, wien door een brand in een mijn de pas werd afgesneden, en de reddingsbrigades hebben zich een weg uit de mijn gebaand. Zij verkeeren thans in vei ligheid. FILM EN POLITIEK. De zoo hooggeroemde „geest van Locarno" heeft zijn invloed nog niet in de filmwereld doen gelden, Immers, er is een geschil ont staan tusschen de film-firma's Pathé Frères en Gaumont over dc verfilming van de plech tigheid der onderteekening van de pvereen- komsten van Locarno in het departement van buitenlandsche zaken te Londen, Maandag j.l. Tusschen het Foreign Office en de firma Gaumont was een overeenkomst gesloten, waarbij deze firma het uitsluitend opnemings- recht verkreeg. Pathé meent nu dat het ge ven van dit recht aan Gaumont in zooverre niet juist is geweest omdat dc film niet, zoo als in de bedoeling lag, in de Ver. Staten en over de geheele wereld door Gaumont kan worden vertoond, daar deze firma niet dit gebied bestrijkt. Gaumont heeft dan ook een extra contract moeten afsluiten, waarin bet vertooningsrecht buiten Engeland en Frank rijk speciaal wordt vastgelegd. Had het ons maar gegeven, zegt Pathé, dan had de film over de geheele wereld zonder extra kosteh kunnen draaien, want wij be heers* hen de wereld! GEEN STIERENGEVECHTEN IN PARIJS. De prefect van politie heeft verboden dat er voortaan binnen het ressort van de politie- prefectuur van Parijs stierengevechten wor den gehouden. Het besluit, dat reeds lang in het voorne men lag, is bespoedigd door het feit, dat er dezer dagen in de „Arena van Lutetia" een stierengevecht heeft plaats gehad, waarvan de opbrengst den gewonden in Marokko ten goede zou komen. De vertooning heeft even wel een deficit opgeleverd, waaruit de ge volgtrekking js gemaakt, dat het Parijsche publiek niet om dit soort vermaken geeft. DE VORST. Er wordt melding gemaakt van hevige vorst in verschillende deelen van het Duit sche rijk. Ten gevolge van den ijzel zijn ver schillende telegrafische verbindingen ge stoord,, o.a. van Miinchen naar Keulen, Pa rijs en Praag. Ook op de Boven-Elbc is het scheepvaartverkeer gestaakt. DE BIGAMIST. In de „Westminster Gazette" herinnert een medewerker, schrijvende over den Ier, die Donderdag fe Leeds werd veroor deeld wegens het plegen van elfvoudige bi gamie, aan een uitspraak van een vroegeren rechter, die de geestige opmerking maakte, dat de hoogste straf voor het plegen van bigamie diende fe zijn: twee schoonmoe ders. Dc schrijver voegt hier de even gees tige verzuchting aan toe: deze rechter had nog in het leven moeten zijn om zijn uit spraak te herzien. EEN REFERENDUM INZAKE HET VER ZEKERINGSWEZEN. Heden hebben de Zwitsers weer in refe rendum hun aandeel genomen in de wet geving, Gestemd is geworden over de vraag of het volk al of niet instemt met een regeeringsvoorstel tof wijziging van de grondwet, waardoor het mogelijk wordt de sociale wetgeving aan te vullen met een ouderdoms- en weduwen- en weczenverze- kering, later ook mcf een invaliditeitsver zekering. Het ligt in dc bedoeling bij aan neming van het regeeringsvoorstel de beide eerste taken van verzekering tegelijk in te voeren De. onfworpen grondwetswijziging houdt ook enkele algemeene voorschriften in voor dc financiering van die staatsver zekeringen, waaraan bond en kantons tot de helft van het fotaal bedrag, dat noodig is, moeten bijdragen van werkgevers enz. Met Jan, '26 worden de inkomsten uit de ta baksbelasting ter beschikking gesteld van de ouderdoms-en weduwe- en wcezenbe- lasting, terwül ook beschikt zal kunnen worden voor dat doeleinde over de inkom sten van een toekomstige hoogere alcohol- belas'ing. Het Zwitsersche parlement heeft het re geeringsvoorstel tot. grondwefwijziging met groote meerderheid goedgekeurd. De groo- tt partijen maken er propaganda voor. De communisten achten hef voorstel onvol doende. Voor aanneming van de grondwetwijziging is noodig, dat de meerderheid van het volk en van dc kantonszich en-oor verklaard heeft. R •BE&i Waarom de directie geen automatische waarschuwingstoestellen wensckt. De directie der Ned. Spoorwegen heeft naar aanleiding van het tweede adres van het R.K. Werkliedenverbond inzake de on bewaakte overwegen aan dezen bond het volgend schrijven gezonden: Uit uw schrijven blijkt, dat u ons schrij ven van 5 November niet begrepen heeft. De meerdere veiligheid, die u van auto matische waarschuwingstoestellen verwachf, wordt door ons op grond van onze ervaring ontkend. Het is dus niet zóó. dat wij eenvoudig, omdat zulke foestellen niet vol maakt kunnen zijn van de toepassing af zien, doch wij meenen en alweder op grond van onze ervaring, dat voor de onvermijde lijke onvolmaaktheid dezer toestellen bij het toepassen daarvan hef gevaar op onbe waakte overwegen wordt vergroot. Wanneer deze inrichtingen aanwezig zijn, gaal' het publiek uit den aard der zaak daarop vertrouwen en indien er dan storing optreedt en het waarschuwingssein niet ge geven wordt, zal men niet meer zelf uitzien en zijn ongelukken fe verwachten. Ter versterking van ons standpunt kan dienen, dat wij eene dergelijke inrichting hebben gehad ter waarschuwing van den wachter van een bewaakten overweg en daf, nadat door het laten openstaan der boomen een ongeluk op den overeg had plaats gevonden en de wachter zich, te recht of ten onrechte oj het niet goed werken van de waarshuwingsinrichfing be riep, deze inrichting mede op aandrang van het Rxjkstoezicnt werd opgebroken, omdat men van oordeel was, dat de waak zaamheid van den wachter, door de waar- schuwingsinrichtiug werd verzwakt. Waar dus een overeenkomsTige inrich ting, als door u gewenscht, aanwezig ge weest is en in het belang van de veiligheid werd verwijderd, zal het u duidelijk zijn, dat wij vooralsnog het ongewenscht achten zulke inrich fingen bij onbewaakte overwe gen te gaan toepassen. Ons zijn tal van die toestellen bekend, o.a. de veel besproken Amerikaansche wig wag, doch al mochten die een groote zeker heid van goede werking aanbieden, hetgeen vooral déér waar geen eltfctrische stroom ter beschiking is, vooralsnog twijfelachtig is, dan is er nog rekening te houden met de vcrnielzuchf van het Nederlandsche publiek. Waar thans reeds blijkf, dat de in de waarschuwingsborden vcor onbewaakte overwegen aangebrachte reflectoren voor een groot deel worden stukgeslagen (niet uit begeerte om de lenzen fe bezitten, want deze zijn er zonder speciale gereedschappen niet in hun geheel uit te nemen, doch uit bloote baldadigheid en vernielzucht), kan men aan waarschuwingstoestellen met licht seinen of beweegbare deelen op zulke on bewaakte punten zeker geen lang leven voorspellen, De Nederlandsche Spoorwegen zorgen voor duidelijke aanwijzing van de onbe- overwegen door waarschuwingskruisen, op veel door automobielen bereden wegen aan gevuld door vooruitgeschreven waarschu- wingsteckkens, terwijl de overwegen zelf door zwart en wit geblokfe palen nog nader zullen worden aangeduid. Verder wordt gezorgd voor behoorlijk uitzicht op den spoorweg waarvoor de Ne derlandsche Spoorwegen, dikwijls ten koste van groote bedragen, belemmeringen doen opruimen, zoodat wanneer alfhans door autobestuurders gevolg gegeven wordt aan het wettelijk voorschrift tof vermindering der snelheid bij het naderen van overwegen tot 10 K.M. per uur voldoende gelegen heid bestaat om de treinen te zien aan komen. Wij zijn van oordeel daf op deze wijze en door "het publiek te doordringen van de noodzakelijkheid om zelf op ie letten en voorzichtig te ziin, op de beste wijze de veiligheid wordt bevorderd. Mr. R. J. H. Patün naar de a.s. besprekingen. Naar aanleiding van een verzoek van den èecretaris-gencraal van den Volkenbond om een vertegenwoordiger aan te wijzen in den raad, wanneer overeenkomstig art. 4 van 't Volkenbondsverdrag, dc Nederlandsche re geering wordt uitgenoodigd deel te nemen aan de besprekingen nopens de beëindiging van de functie van den commissaris-gene raal voor Oostenrijk, heeft de regeeding als zoodanig aangewezen Mr. R. J. H. Patijn, oud secretaris-generaal van het Departe ment van Buitenlandsche Zaken, lid van de commissie van Controle voor Oostenrijk. Door de voltooiing van den afsluitdijk door het Amsteldiep en van de verhooging van den Molgerdijk heerscht op Wieringen thans eenige werkloosheid. Met het oog hierop heeft het gemeentebestuur aan den dienst der Zuiderzeewerken verzocht spoe dig over te gaan tot verdere verhooging van eenige dijken. Naar aanleiding hiervan heeft de direc teur-generaal der Zuiderzeewerken aan het gemeentebestuur bericht, dat binnenkort vermoedelijk zal worden aanbesteed de verhooging van verschillende zeeweringen, tezamen geraamd op ruim 600.000, door de uitvoering van welke werken, voors hands op ruime wijze in de behoefte aan werk zal worden voorzien. Te Amsterdam is Zondag op 78-jarigen leeftijd overleden de bekende Presidente der Vrije Vrouwenvereeniging, mevr. Wil helmina Drucker. EEN FAMILIE-DRAMA IN NEW-YORK. Te Hoorn vergaderde de Provinciale Bond van Rundveefokvereenigingen in Noord- Holland onder leiding van den heer D. Kley- ne Czn. te Assendelft. In zijn openingswoord heette de voorzit ter o.m. Prof. Dr. D. L. Bakker, uit Wage- ningen. Dr. Schey, rijkszuivelconsulent en de heeren Wibbelns en Swierstra, resp. hoofdinspecteur van het N.R.C. en rijksvee- teeltconsulent van Noord-Holland, welkom. Hij wees voorts op den moeilijk te bepalen algemeenen toestand, wat den landbouw be treft. De zuivelprijzen waren hoog, wat op zichzelf reden tot tevredenheid gaf, doch een minder gunstige factor was het voorkomend van het mond- en klauwzeer, dat de gunstige exploitatie zeer belemmerde. Prof. Dr. D. L. Bakker sprak over „Ver worven- eigenschappen, haar aard en betee- kenis voor de fokkerij". Hij behandelde uit voerig het verschil tusschen den erfelijken aanleg en de goede eigenschappen, ontstaan door de inklimaat en bodem, de voeding en verpleging inwendige omstandigheden t. w. de invloed van en de oefening en de training van de individuen. Dit laatste dan bedoeld in clen meest uitgebreiden zin, bijv. niet al leen gericht cp snelheid of krachtontwikke ling maar ook op melkwinning. Ten slotte kwam spr. tot deze vraag „Wat geeft het ons ten slotte als wij voor veel geld onze fok- dieren zoo nauwkeurig mogelijk onderzoe ken, als wij hun nakomelingen niet in de ge legenheid stellen levensvoorwaarden te krij gen, waarbij de uitstekende erfelijke aanleg der ouders bij hen tot rijpheid kon komen Erfelijke aanleg en uiterlijke omstandighe den moeten in harmonie met elkaar worden gebracht, om te komen tot fokdieren van de hoogste waarde. Tot lid van de commissie v. d. Coöpera tieven aankoop van den bond wordt her kozen de heer P. Jz. Eriks te Hoorn. Benoemd als afgevaardigde voor het Ne derlandsche Rundvee Stamboek voor 1926 de heer Ju. Blaauboer Kz. te Barsingerhorn. Benoemd tot afgevaardigden voor het Kon. Ned. Landbouwcomité voor 1920 de heer E. Koster Bz. te Berkhout. Bij de rondvraag komt het machinaal mel ken ter sprake, waarvoor de meeningen ver schillend zijn. Een stem uit de practijk zegt, dat een machine mits goed toegepast en schoongehouden, economisch is aan te be velen boven het handmelken. 3.232 'l ISesLüif ■jpgül Bewoner van de 26e etage: ,We zullen toch 's kijke wie 't meest geduld het. zij of ik ik ga vast nie naar huis zoolang 't licht nog aan is." DE „STER". „Waarom loopt onze „ster" rond met eefl gezicht als een oorworm?" vroeg de direc- teur. „Ze heeft maar negen bouquetten gekre gen vanavond," antwoordde de inspiciënt. „Goede hemel! En vindt ze dat nog n1 genoeg?" „Neen. Ze had er tien betaald." Hoe wordt de toestand na 15 Dec.? Reeds vele weken lang hebben verschil lende vakbladen op 't gebied van den tuin bouw en den handel in tuinbouwproducten, Duitsche zoowel als Nederlandsche, artike len gewijd aan de wijzigingen, in de handels verdragen tusschen Duitschland en de andere Europeesche staten. Eindelijk is wat betreft den handel in tuinbouwartikelen tusschen Duitschland en ons land meer klaarheid ge komen en weet men ten minste waar men aan toe is en het moet gezegd, dat de invoer rechten niet zoo hoog zijn, als aanvankelijk gevreesd werd. Inmiddels is echter tusschen Duitschland en Italië een handelsverdrag tot stand ge komen, dat vermoedelijk 15 December in werking zal treden. Voor verscheidene tuinbouw-producten zijn daarin nog reduc ties vastgelegd, die ve-der gaan. dan de aan Nederland toegestane. Ten gerieve van tuinbouwers en hande laars laten wij deze tarieven, die dus het zij herhaald eerst hali Decemeber van kracht worden, volgen, en wel in goud marken en per 100 K.G.: Aardappelen (versch), van 1 April tot 31'; Juli, 1.50; Groenten (versch): rhabarber 6. Asperges van 1 April tot 30 Juni 10. Tomaten: van 1 Mei tot 15 Juni 2.van 16 Juni tot 30 September 1.50; Bloemkool: van 1 Novemeber tot 31 Mei 2.50; van 1 Juni tot 31 Oct. 5.Peen en selderij 5; Erwten van 16 April tot 15 Juli 5.Boonen van 1 Mei tot 30 September 4Sla van 1 December tot 31 Maart 3.Komkommers en augurken van 16 April tot 15 Septemeber 5.—; Uien 1.Knoflook: van 1 Juli tot 31 Januari 2.van 1 Febr. tot 30 Juni 7. andere in het algemeene tarief en hiervoor niet afzonderlijk genoemd 6.Groenten, ingemaakt, gedroogd, enz., in pekel inge maakt, in vaten bij meer dan 10 K.G., Bloemkool 6.Komkommers en augurken 8.Snijbloemen van 1 December tot 30 April 100.Snijbloemen van 1 Mei tot 30 November 130.Snijgroen: Laurierblade ren en twijgen, magnoliabladeren 25,—j Ander, van 1 December tot 31 Maart 75.—t Tafeldruiven: in postzendingen tot een ge wicht van 5 K.G. bruto, van 1 Aug. tot 30 November 5.op andere wijze ingevoerd, in fust tot een gewicht van 15 K.G. of min der, van 1 Aug. tot 30 Nov. 7.Appelen, versch onverpakt, van 25 Sept. tot 31 Dec. 2.van 1 Jaanuari tot 24 September 4.50; in zakken van ten minste .50 K.G. bruto van 25 September tot 31 Dcc. 2.50; in an dere verpakking 7.Peren, versch: on verpakt, van 1 Juli tot 31 Augustus 4.50; van 1 Sept. tot 30 November 2.van 1 Dec, tot 30 Juni 6.verpakt: in zakken van ten minste 50 K.C-. bruto van 1 Sept. tot 30 November 2.50; in andere verpakking 7.Versche appelen en peren worden als onverpakt beschouwd, indien zij los in voer tuigen zijn gestort. Daarbij mogen die voer tuigen door loodrechte schuttingen fn af- deelingen zijn verdeeld; voor spoorwagons mogen die afdeelingen niet meer dan vijl bedfagen. Bodem en zijwanden der voertui gen mogen met strooi, papier of derge lijk verpakkingsmateriaal belegd zijn en de vruchten mogen daarmede ook zijn bedekt. Kersen, versch. 4.Abrikozen en perziken, versch, 55 24. Marie sidderde van schaamte en ver ontwaardiging. En zij kon de uitdrukking van haar afkeer niet langer .nhouden: „Lucien, je gedrag in deze kamer, op dezen avond us onbeschoft, en de beleedi- 8'ng die je me toewerpt, is laf. Het is tus schen ons uit, voor alüjd." Hij stiet een woesten vloek uit, het ge- Krul van een tijger. Hij richtte zich op, Waggelend dronken van alcohol, hartstoch! on woede. Marie beefde niet meer. Het dreigende Sevaar gaf haar krachten. Toen hij op haar afkwam, week zij achteruit. De tafel kwam tusschen hen beide in. Verscheidene malen "epen zij er om heen, hij met gebogen ooofd, woedende bl kken, de stoe'en en de Weubels omver s'ootend; zij met opgeheven gelaat, met stralende oogen, zwijgend en lo het diepst van haar hart biddend tot Uod. tot Maria, to! haar moeder, van «en allen hulp afsmeekend. Dit tooneel kon niet lang voortduren en Cr moest een oogenblik komen, waarop een *an beiden op zou houden. Marie voelde, "at zii vermoeid werd. Verschillende malen reeds had zij een blik geworpen op dc deur. Zij maakte gebruik van een oogen blik, dat Lucien aan den tegenovergestel- den kant van de tafel stond om het eenige licht uit te blazen en de. deur open te trekken. Een vlaag frissche lucht kwam het ver trek binnen. Een geweldig leven weerklonk: woedend gebrul van Lucien en gedreun van de zware, omvergestooten tafel. Groote wo ken bcsluierden de maan en de sterren. Over den nachtelijken weg vluchtte Mar.e, alleen. Langen tijd liep zij door, alüjd rechtuit; voortgejaagd door deze écne gedachte: vluchten, vluchten, zoo ver mogelijk - van dat doemwaard'ge huis, waarin dc woeste ling tusschen de vernielde meubels nog steeds brulde en bedreigingen uitstiet. Zij begaf zich naar de pastorie, naar den eenigen man, die nog aan haar was b'ijven denken in haar verlatenheid, den eenigen ir.an, die haar kon helpen en raad geven, den man, aan wiens bescherming haar moe der haar had toevertrouwd, pastoor Callot. Maar op 't midden van haar weg kreeg de vermoeidheid de overhand over haar vrees en zij bleef een oogenbl.k süktgan, buiten adem. Het was diep in den nacht. Man« "g niets van de duisternis. Maa; zij voelde de kille nachtlucht. Aan dc rechterzijde ver hief zich een hoogen muur van een parti culieren tuin en aan de linkerzijde lagen versch llendc kleine wijnheuvelen, afgeba kend door groote vierkante steenen. Mar:e wist dat. Zij deed eenige passen op zij en na een dier gregissteenen gevonden te heb ben, zette zij zich er op neer cm uit tc rusten. Zij kon weter nadenken. Op dit oogenblik begreep zij het smartelijke, het treurige van haar toestand. Zij beefde voor haar neef. Zij zou hem nooit meer kunnen terugzien. Hoe had zij tegen hem gezegd: „Tusschen ons is het uit, voor altijd!" Eu voor haar geest kwam een andere figuur, dc figuur van Frans, haar verloofde. „O, ais hij eens hier was!" Maar hij was heel ver weg, in Afrika. ,,'t Is nu bijna drie jaar, dat hij vertrokken is. Nog enkele maanden en hij zal terugko men!" zeide zij tot zich zelf. De liefde, sterker dan alle andere gevoe lens, sterker dan de vrees, dan de vermoeid heid. dan de zorg voor de toekomst, de lief de zegevierde in haar en zij zag den jongen Italiaan in een blinkende tuniek met goud gele sergeant-chevrons op de mouwen. Want hij had sedert zijn vertrek eenige brieven ge schreven en in den laatsten brief schreef hij met blrden trots, dat hij tot dien rang be vorderd was. Marie glimlachte. Een stralende ster wenkte haar. Achter de donkere onweers wolken lag een leven van geluk, vol helde ren zonneschijn. De hoop kuste haar op het voorhoofd. Frans was ver. ver weg, diep in de Ari- kaansche binnenlanden. Ja, maar voor kor ten tijd. Spoedig zou hij terug zijn, de goe de, zachte, edele, beminnende en beminde jongen. Helaas! In de Afrikaansche binnenlanden werd een kleine Fransche afdeeling overvallen door een bende Marokkanen. Woedend werd er gestreden. De kleine troep weerde zich met docdsverachtenden moed tegen de woeste bende. Het woestijnzand drenkte zich met hun warme, roode bloed. Een bleek, onver schillig maanlicht bescheen dit vreeselijke tooneel. De Fransche commandant viel, getroffen midden in dc borst. En toen de Arabieren zijn lijk wilden meesleuren, werd hun dit betwist met heldenmoedige toewijding door een sergeant van het vreemdelingen-legioen. Frans, de Italiaan, vocht voor Frankrijk, zijn vaderland. En op zijn voorbeeld vonden zijn afgematte kameraden nog 'n klein restje moed, om te sterven of te overwinnen. De Marokkanen vluchtten met een kleinen buil. Met- gekneusde hersenpan, op twintig plaatsen gewond en bloedend, stond F raps echtop in den helderen nacht, met hoog voorhoofd, den degen in de hand. midden tusschen de verminkte lijken." Zijn lippen glimlachten bij de gedachte aan het zoo lang verhoopte ridderkruis, dat hij zich nu had waardig gemaakt en dat hij misschien nooit zou dragen, want uit zijn hoofd, uit zijn hart, voelde hij het leven wegvlieden. Al zijn spieren trokken samen. Maar rechtop, met het gelaat naar den vijand gekeerd, bleef hij staan en verroerde zich niet en de over geblevenen zagen hem aan met verwonde ring; tusschen die liggende lijken geleek hij een rechtop staande doode. Een luitenant legde de hand op zijn schou- der: „Bravo! Frans Dapper!" Dapper was de bijnaam, dien de naam- looze wees in 't leger gekregen had. Bij het aanraken van den officier waggel de de dappere, als een standbeeld, dat zijn ovenwicht verliest. En zonder een woord, zonder eenige beweging, viel hij in al zijn zwaarte op het lijk van zijn commandant bewusteloos neer. Arme Marie! Gezeten op den mijlsteen kon zij zich het onheil, wat zich daar in Arika afspeelde, niet indenken. Maar haar glimlach stierf weg, een ang stige schrik greep haar aan. Daar kwam iemand op den weg, iemand, dien zij niet zag, maar dien zij hoorde; hij liep snel voort en stootte zich tegen de keisteenen. Zii verroerde zich niet. De onbekende was nu dicht bij haar, nog enkele stapp-n en hij was vlak voor de steen, waarop zii rustte. Buiten adem bleef hij een oogenblik staan om bii te komen, zooals ook zii een oogen blik van tevoren gedaan had. Hij wiesch zich het zweet van het voorhoofd met een zak- dcek en mompelde in zich zelf; „Ik zal ze krijgen!" Het jonge meisje was onbeweeglijk. Haar adem inhoudend, verscholen in de duister nis. smeekend tot haar moeder. Zij had haar neef herkend. Lucien vervolgde haar. Hii had gedacht,, dat zii naar de pastorie ge vlucht was en hoopte haar in te halen, voor zij daar zou aankomen. Twee minuten verliepen, minuten van on uitsprekelijke angst, die het jonge meisfe toeschenen uren te zi'n. De minste beweging kon haar verraden. En wat zou er dan ge beuren? O, alles was te vreezen van dien geweldigen woedenden woesteling. Hij mompelde een paar dreigende vloeken en zette zijn achtervolging weer voort. Marie hoorde het geluid van zijn voetstap- oen langs den weg steeds minder worden. Teen hij ver weg was, liet zij zich een zucht van verlichting ontglippen en richtte zich op_. Wat te doen? Waarheen zou ze gaan? Haar beslv.it was spoedig genomen. Zij kon r.iet den geheelen nacht buiten blijven. De kille koude drong door haar dunne kleeding cn haar haren waren geen voldoende hoofd bedekking. Overigers kon zij er niet meer aan denken, naar de pastorie te gaan, da weg naar dc pastorie was afgesneden. (Wordt vervolgd»!.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7