RECHTSZAKEN. De Brusselsche Bankzaak. BINNENLANDSCH NIEUWS. De uitkeering aan het Rijkspersoneel. FINANCIËN. UITLOTINGEN. VERKEER EN POSTERIJEN. De nieuwe weldadigheids zegels. LUCHTVERKEER. Den Haag een eigen Luchthaven. Het 3-motorige Koolhoven verkeersvliegtuig. UIT ONZE OOST. Weer een aanslag in Atjeh. De moord te Garoet. ORDE EN ARBEID. Tegen langer en werktijd in de T extiel-industrie. MARKTNÏEUWS. VISSCHERIJ. GEMENGD NIEUWS* Een reis om den sleutel. Hoenderziekte in Limburg. Dievenbende te Eindhoven gearresteerd. IJSBERÏCHTEN. GeVeïs te Rotterdam ingestort. Een juwelier bestolen. Als de koning komt eten. Kolendampvergiftiging op een schip. In de wieg verbrand. Levend verbrand. Door de stoomtram gedood. LAATSTE NIEUWS. Motor-visschersvaartuig in t ijs bekneld. Door 6 messteken vermoord. Tegen Briedé en de Jong 4 jaar gcëbcht. Zaterdag heeft de vierde kamer der Am- iterdamsche rechtbank de behandeling her at van de zaak tegen den 43-jarigen B. en ten 33-jarigen de J., destijds directeu-en ran de Brusselsche Bank, wien ten laste is Jelegd verduistering van effecten ten na- ieele van een groot aantal personen en valschheid in geschrifte, om zich aanmerke lijke bedragen wederrechtelijk toe te eige nen. Allereerst wordt opnieuw gehoord de p-o curatiehouder der Bank, get. S. Weel, die nog eenige inlichtingen gaf omtrent den gang van zaken bij de Bank. Volgende getuige is Karssemeijer, die voor de Brusselsche Bank klanten aanwierf. De verdediger, mr. Muller Massis, ver zet zich tegen het hooren van dezen getuige op g-ond van het feit, dat rechtsingang te gen hem is verleend. De officier van justitie zegt dat tegen leze getuige inderdaad rechtsingang is ver leend wegens verduistering van gelden, toe vertrouwd aan een beurssyndicaat. Die zaak staat echter geheel buiten die van de Brusselsche Bank. Daarom vindt spr. geen termen om Karssemeijer als getuige te we ren. Mr. Muller Massis vraagt get. dan toch buiten eede te hooren. Ook hiertoe vindt de rechtbank geen aanleiding. Get. Karssemeijer onder eede gehoord Zegt in de meening te verkeeren dat hij van al zijn cliënten schriftelijke volmacht had om namens hen te speculeeren. De president herinnert hem er aan dat get. Kleinjan toch geen schriftelijke volmacht heeft gegeven. Get. K. meende dat dat wel het geval was. Kij kan zich wel herinneren, dat hij een premie heeft gesloten voor de get. Kleinjan, Kooymans enz., welke op 13 Febr. buiten hem om is afgeloopen. Hij kan zich niet herinneren, dat hij die premie heeft hernieuwd op 15 Febr. Het woord was daarna aan den ambte naar van het O. M. mr. v. Heijnsbergen, tot bet nemen van zijn requisitoir. Hij gaf eerst een overzicht van de voorgeschiedenis der zaak. In September en October 1924 kwa men herhaaldelijk klachten in van cliënten van de Brusselsche Bank, waarvan zij de goede toevertrouwde effecten niet terugkre gen en die hen op andere wijzen benadeelde. Hoe langer hoe sterker werd het ve-moe- den dat er bedrog was gepleegd en dit het geval was bleek al bij de huiszoeking; de beide directeuren waren ontvlucht. Spr. her innerde aan de aanhouding van het tweetal in Duitschland, de ontvluchting van bekl. B. uit de strafgevangenis te Bonn ten ge volge van ernstig plichtsverzuim van be ambten bij het gevangeniswezen. De ver dachte de J. werd aangehouden en door Duitschland uitgeleverd; de verdachte B. week naar Engeland uit. Deze viel daar in handen van de politie, maar naar men zich herinnert moest ze hem vrijmaken ten ge volge hiervan, dat de stukken van de Ne- derlandsche justitie juist te laat aankwamen. Later is B. opnieuw in Ierland aangehouden en kon de uitlevering plaats hebben. Er moet een onderzoek worden ingesteld in niet minder dan 29 gevallen; bovendien kwamen er 'nog voortdurend nieuwe klach ten, welke het onderzoek buitengewoon moeilijk maakten. In totaal, aldus spr., heeft er een benadeeling plaats gevonden van 612.0(10, v.n. als gevolg hiervan, dat ver schillende personen te goeder trouw hun goede effecten aan de remisiers van de Bank toevertrouwden, waarvoor zij waardclooze effecten in de plaats kregen t.w. aandeelen Brusselsche Bank, Wasscherij de Spreng, Danuba Oil enz. In totaal moeten er voor een bedrag van 1.055.000 aau deze waar- delooze effecten zijn geplaatst. De dagvaar ding, aldus spr., strekt zich intusschen niet uit tot alle aangebrachte klacahten; ver schillende der gepleegde bedriegelijke han delingen vallen niet onder het Wetboek van Strafrecht. Er zit geen verduistering in, op grond van het feit, dat de gepleegde hande lingen gedekt waren door een acte van af stand, al was deze zeer zonderling geredi geerd. Intusschen kon het geheele bedrijf der Brusselsche Bank als een eerste klas zwendelzaak worden gekwalificeerd. Het was een bucketshop van de ergste soort. Spr. gaat dan na dat de dagvaarding aan de beklaagden ten laste legde: 1. verduis tering van de effecten van Deetman; 2. ver duistering van de effecten van Donker en 3. valschheid in geschrifte. Ten aanzien van het eerste punt is spr. niet ontvankelijk verklaard, bij interlocutoir vonnis van de rechtbank. Deze niet-ontvan- kelijk verklaring, aldus spr., is zeker te ver dedigen, maar intusschen hangt alles hier af van de uitlegging der dagvaarding. Ook de sub. 2 ten last gelegde verduistering moet spr. laten vervallen, omdat get Donker niet kon verklaren, dat hij geen opdracht had gegeven tot verkoop der effecten. Het derde ten laste gelegde feit is vol juridische, feitelijke en vakmoeilijkheden. Er heeft intusschen een vervalsching der koop mansboeken plaats gevonden. Premie-af faires, welke den 15den Februari afliepen, werden door de Bank op 13 Februari afge wikkeld, omdat dat voor de Bank voordee- liger uitkwam, wijl er den 14den en 15den Februari nog een belangrijke koersstijging in de aandeelen waarvoor de premie geslo ten was, heeft plaats gevonden. Een premie affaire is wel een spel, waaruit geen door de wet gesteunde aanspraken kunnen voort vloeien, maar dat neemt niet weg, dat er uit de valsche boekingen nadeel kon ont staan door het gebruik dat ervan gemaakt werd in het geding. De vervalschingen zijn gepleegd door den jongen Briedé, dit is vast komen te staan door buitengerechtelijke verklaringen van den jongen Briedé. Hij heeft het gedaan op last van de beide be klaagden, onder wie de jonge Briedé rechtstreeks stond, omdat zij zijn directeu ren waren. Spr. komt dan tot de straf, welke aan deze beklaagden moet worden opgelegd. Alles wat deze beklaagden hebben gedaan was gericht op zelfverrijking. Zij zijn met hun practijken jaren achtereen doorgegaan en juist deze voortgezette handelingen stel len hen gelijk met beroepsmisdadigers. Voor iemand, die in een opwelling van hartstocht een misdaad pleegt is nog een verontschul diging te vinden. Maar deze beklaagden zijn lange jaren doo-gegaan, waardoor zij gelijk zijn komen te staan met beroepsinbrekers, met beroepssaboteurs en beroepshelers. De Officier acht bzhfc bek azgden ten slotte schuldig aan valschheid in geschrifte en vraagt hun veroordeeling tot een ge vangenisstraf voor den tijd van 4 jaar. De verdediger van bekl. de J., mr. Fr. Kokosky, protesteert in den aanvang van zijn pleidooi tegen de strenge kwalificatie, welke de officier heeft gegeven van ver schillende feiten, waarvoor bekl. niet te rechtstaan of waarvoor hij zelf hun vrij spraak vraagt. De behandeling der vraag of er inderdaad valschheid in geschifte heeft plaats gevonden zal spr. overlaten aan mr. Muller Massis. Ook al wanneer deze moch ten hebben plaats gevonden dan betoogt spr. dat de opdracht daartoe niet is gegeven door bekl. de J. We hebben immers de disculpeerende verklaring van den jongen Briedé dat bekl. de J. het zeer waar schijnlijk niet is geweest, die henj de ge dachte heeft gegeven om de boeken te ver anderen. FL betoogt verder nog, dat de J. de op dracht niet kan hebben gegeven, omdat hij geen verstand had van effecten. PI. kent dezen bekl. heel goed, omdat hij 10 jaar op zijn kantoor is geweest; hij is overtuigd, dat hij niet zoo slecht is als hij wordt afgeschil derd, al zal pl. niet alle handelingen van de Brusselsche Bank ve-dedigen. Pl. zal thans niet vragen onmiddellijk ontslag uit de preventieve hechtenis al meent hij dat deze bekl. door zijn langdurige hechtenis vol doende is gestraft. Maar hij hoopt, dat de rechtbank ambtshalve termen zal kunnen vinden om bekl. de J. te ontslaan uit de preventieve hechtenis, Mr. Muller Massis, optredend als verdedi ger van bekl. B., sluit zich allereerst aan bij het profest van zijn ambtgennoot tegen de kwalificaties van den officier. Déze had zich, aldus pl., aan de wet behooren te houden. Hij had zich allereerst van maatre gelen tegen deze beklaagden moeten ont houden, zoolang er niet anders dan klachten tegen hen waren in een aantal dufcieuse ge vallen, waarin zelfs advies van deskundigen moest worden gevraagd of er verduistering had plaats evonden. Komend» tot de ten laste gelegde valsch heid in geschrifte betoogt pl. dat door de boeking op den 15en Febr. en later op den 13en Feb,r. geen valsche vermelding heeft plaats gevonden en er ook geen valsche koers is opgegeven. De cliënt had geen rech ten als hij niet opvroeg. Heeft de B. B. zich zelf niet op het standpunt geplaatst, dat zij er recht op hadden, bewijze de plaats ge vonden boeking? Pl. betoogt, dat hiervan niets is gebleken. Die boekingen hebben plaats gehad door een bediende eigenmachtig en kunnen niet strek ken tot bewijs. De nota alleen strekt tot be wijs en ten aanzien daarvan is geen valsch heid ten laste gelegd. De mogelijkheid van benadeeling kan niet wo:tlen bekeken los van de vraag of er valschheid is. Het karak ter nu van de boeking betoogt pl. brengt geen mogelijkheid van nadeel me. Ook al wanneer valschheid heeft plaats gevonden dan ontkent pl. nog, dat bewezen 's dat Briedé daar opdracht toe gegeven heeft. Na re- en dupliek van officier en verdedi gers wenschte bekl. de J. geen gebruik meer te maken van het woord. Bekl. B. zeide, naar aanleiding van de opmerking van den officie- dat de B -usselsche Bank alleen waardlooze effecten had uitgegeven, dat de Bank duizenden had gestoken in de Spreng en hij zelf zich alle moeite had gegeven voor een goed functioneeren der wasscherij. Er kwamen echter allerlei tegenslagen. De rechtbank bepaalde daarna de uit spraak in deze zaak op Vrijdag 18 Dec. WAT EEN DRIFTKOP. Een bakkersknecht, den O. genaamd, war te Nieuwleusen (O.) in dienst Met een jon gen knecht kreeg hij ruzie en liep hem met een beschuitmes achterna. Gelukkig voor hen beiden was de jongere hem echter te vlug af. Doch de ruzie liep zoo hoog, dat de baas, die uit was, moest worden naar huis geroepen. Toen den O. zijn collega niet zelf kon te pakken krijgen, ging hij naar boven en sneed op diens kamer de hem toebehoo- ren* e klee-en stuk. en vernielde ook diens horloge. Na op die wijze zijn drift te keb- gekoeld vertrok hij bij zijn baas, die hem toch reeds den dienst opgezegd had. Intusschen had dit mui-je nog een staartje, en den 29en September j.l. werd den O. we gens vernieling van een anders goed door den politierechter te Zwiolle veroordeeld tc tien dagen gevangenisstraf. Van c'eze uitspraak kwam de veroord eel- in appèl, en voor het Gerechtshof te' Arn hem bekende hij zijn euveldaad. Hij zeide zoo driftig te zijn geweest, dat hij zich niet meer had kunnen inhouden. Hij vroeg een geringe straf en beloofde de door hem aan gerichte schade ten bedrage van f 20, in we- kelijksche termijnen te zullen vergoeden. Het Hef heeft nu de opgelegde gevange nisstraf veranderd in boete, bij niet be taling te vervangen door tien dagen hechte nis. Het bestuur van den Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel Sint Petrus, heeft het volgende telegram aan den voorzitter van den ministerraad ge zonden; „Het is heden een maand geleden, dat de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg advies uitbracht óver dé voorstel len der regeering, tot wijziging van het Be zoldigingsbesluit 1925. Meerdere, zoo niet alle dienstcommissies zijn gereed gekomen met haren arbeid tot herziening van de ver schillende besluiten betreffende de salaris sen va-i de ambtenaren, werkzaam bij de verschillende dienstvakken. De uitbetaling der geldeii, die de betrok- keóen zullen toekomen als gevolg van de verschillende verbeteringen wacht slechts op de eindbeslissing der regeering. Het bestuur van den Ned. R. K. Bond van P. T. T.-personeel* St. Petrus, heeft de eer Uwe Excellentie eerbiedig te verzoeken alles in het werk te willen stellen, opdat de uitbetaling binnen den kortst mogelijken tijd kan geschieden." Het bestuur van genoemden bond heeft 'n afschrift van dit telegram gezonden aan mgr. Nolens, voorzitter der R. K. Kamer fractie, met verzoek, dat deze al zijn in vloed zal willen aanwenden, opdat de beta ling van de uitkeering ineens zoo spoedig mogelijk kan plaats hebben, opdat het per soneel, hetwelk in grooten financieelen nood verkeert, in deze dure tijden zoo spoedig mogelijk worde geholpen. N. V. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN In een commissarisvergadering der N. V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven is besloten over te gaan tot uitgifte van aandeelen, welke op deze wijze zal plaats vin:en, dat houders van vier gewone aan deelen Philips Gloeilampenfabrieken of ge meenschappelijk bezit, in de gelegenheid zullen worden gesteld in te schrijven op een gewoon aandeel gemeenschappelijk bezit en de houders van vier preferente aandeelen Fhilips Gloeilampenfabrieken op gemeen schappelijk bezit, op één preferent aandeel gemeenschappelijk bezit. De koers van uitgifte zal zijn voor de ge wone aandeelen 150 pCt. en voor de pre ferente aandeelen 110 pCt. Loten Panama Kanaal Mij. 1888. Trekking 16 November 1925. No. frs. No. frs. 'No. frs. 512200 5000 668981 2000 754632 2000 975124 2000 1056955 2009 1057017 250000 1352068 2000 1577116 10000 1989467 100000 a frs. 1000 Nos. 52383 73544 157444 273962 290903 295108 296817 319157 340654 379553 403922 603800 636462 659378 696652 738916 912811 919129 951127 951490 1102881 1153135 1197338 1235572 1244708 1261006 12691^7 1373855 1424193 1424970 1434346 1445130 1508831 1520751 1557169 1557640 1583175 1584289 1629651 1634658 1637258 1647414 1715451 1895954 Benevens een aantal frs. 500. Bet 16 Dec. 1925. Een piovinciale bioemenserie. Het hoofdbestuur der posteriyen en tele grafie zendt ons het volgende commun.qué: De wapens der provincies, den ontwerper opgegeven ais u.tgangspuni, hebben hem ge.eid. tot de volgende opvatting: Door het histor.sca wapensch.ld te ge bruiken als eenig metief oer zegels, meen: hij kwaiiyk te beantwoorden aan het jonge streven van het hoofdbestuur der poste rijen, dat immers door de laatste jaren ver- scfiiiièndè kunstenaarsontwerpen te vragen, het herboren goede inz.cht van toegepaste kunsten dient. Een wapenschild is eigenlijk noch m kleur, noen in vorm aesihetisch beter te geven dan zoo veel moo.e voorbee.den, die de vor.ge eeuwen ons nalieten al is dit ook door moderne kunstenaars vaak be proefd. Beier dan wederom zulk een poging te wagen, leek het den ontwerper de opdracht van het prov.nc.aal histor.sch motlei, meer naar den geest dan naar den le.ter te va-ten om dan te komen tol een nieuw ge zichtspunt. net historische wapenschild van versch.l- -ende landen wordt zoo vaak voorafgegaan of aangevu.d door eenig motief aan bloemen- of plantenwereld ontleend, dat een bepaaid land of gesiacht n.et minder eigen werd dan het erkende wapen. De roos der Tudors, de lei.es van Frankrijk, de distei der P-antagenet^ de groene k.aver van Ierland, de oranjeboom van iiol.and, de korenbloem der Fic-henzollern. zi,n even bekond a.s de lotus der Egyptenaren, de chrysant der Japanners of de dahlia der Perzen. Al zi,n nu onze provinc.a e mo tieven zooveei minder bekend, toch kunnen wij ais n.et minder typ.sch aanhalen de „groene inge" van Gron.ngen, te m.spel- bloem der Geiaerschen of de ijsbloem der it.ch.enai en. V: aar thans alleen de drie eerste zegels der ser.e verschijnen, cmsc'nriyven wij teze aldus: 2iu d-HoIland (10 cent) voert de roode roos: in rood en geel, dat is oranje; daai eigenlijk het Hollandsche blcementeeken is „de oranjebloesem" (voor Noord-holiandj nemen wij ajs aanvuling daarvan de konin gin oer b.oemen: d» roos, een midde.punt van een kon nkiijken b!oementu.n. Gelderland [T/'i cent) voer. de mispel- b.oem: paars en blauw, afgeleid van het a.oude zegel van Otto 1 van Ge.re. Noord-Brabant (2 cent) voert de lelie: afgele.d van de h.storische herinner.ng aan de blanke Genoveva: w.t groen en geel. Aldus komen wij tot een „bloemcnserie"; zouaen ook niet in abstract,e „bloemen- zegels passen bij „de liefdadigheid voor üet kind?" Een voorstel van alle fracties, In de Zaterdagavond gehouden vergade ring van den Haagschen Raad, heeft de heer Joëls een motie ingediend in zake een vliegveld bij Den Haag. Deze motie wordt door alle raadsfracties gesteund. Zij luidt als volgt: De Raad, yan oordcel, dat Den Haag als internationaal centrum als station in het internationaal luchtverkeer moet worden opgenomen: overwegende, dat het vliegveld Waalhaven ondanks in te stellen verkeers- verbeteringen ongunstig gelegen blijft voor je verbinding met Den Raag; noodigen B. en W. uit, zoodanige voor stellen in te dienen, dat in den kortst mo gelijken tijd een luchtvaartterrein in de onmiddellijke nabijheid van Den Haag wordt ingericht. Hiermede, en ook door de in den Raad gevoerde debatten is gebleken, zooals we destijds njddden dat de onderhande lingen tusscherx de gemeentebesturen van Rotterdam en Den Haag zonder resultaat zijn beëindigd. Naar de Msb. verneemt, ligt het in de bedoeling van de K. L. M. om de drie-motori- ge Kooihoven-verkeersmachine, welke on langs in de fabrieken van de Nationale Vlieg tuig-Industrie te s-Hage is gereed gekomen en in alle opzichten aan de gestelde eischen heeft voldaan, deze week' op haar lijnen in dienst te stellen. De montage van het toestel heeft eenigen tijd gevorderd, doordat men zich met bij zondere zorg heeft toegelegd op een zoo vol maakt mogelijke oplossing van het vraag stuk der bagageberging, een heel voorname zaak van een dergelijk groot toestel. Tevens heeft men van de gelegenheid gebruik ge maakt om de nieuwste vinding op radio- gebied aan te brengen, en tenslotte is het toestel orzien van een installatie, weke noodzakelijk is voor het vliegen bij nacht, met welker proeven men een volgend jaar hoopt te kunnen aanvangen. Deze installatie ontsteekt n.l. de verschillende gekleurde lich ten op de vleugeltippen en op het richtings roer op dezelfde wijze zooals dit bij de scheepvaart gebruikelijk is, en hetgeen in de luchtvaart ook internationaal is vastgesteld. Een onderopzichter ernstig gewond. De aanrander neergelegd. Naar de Sumatra-Post verneemt, heeft, precies een week nadat de commandant van Sigli werd vermoord, dus ook weer op Vrij dag, een nieuwe aanslag plaats gevonden op een Europeaan, en wel op een onder-op zichter van de B. O. W., die in de buurt van Sigli bezig was een brug op te meten. Hij werd daar van achteren plotseling door een amokmaker aangevallen en kreeg met een klewang een kap over den schou der. Toen hij opkeek, ontving hij nog een houw over zijn gezicht. Zijn koelies kwa men echter tusschenbeide, trachtten den Atjeher te pakken, doch deze wist te ont vluchten. Om hem te zoeken werd een militaire patrouille uitgezonden, terwijl ook nog uit trokken, de controleur, de contr. ter be schikking, een commies, een rechercheur en een mantri politie. Deze laatste „patrouille" nu slaagde er in, geholpen en voorgelicht door de bevolkingspatrouilles den man te ontdekken. In een kleinen kampong aan zee zat hij in een klein huisje op een graf. Hi; werd gesommeerd zich over te geven, döch antwoordde, dat hij dood wilde en dat de Kompenie maar moest komen. Er ontwik kelde zich toen een uitvoerige schermutse ling. Toen de menschen naderden, vloog hij op de Europeanen van het gezelschap toe. Door de revolverschoten op verren afstand werd hij niet getroffen. Het kostte bijna meerdere menschenle- vens om hem ten slotte neer te leggen. Het Soer. Handelsblad brengt berichten omtrent de rol welke door het Inlandsche personeel van Hotel Villa Dolce bij den moord op de Australische dame is gespeeld. Het blad kan thans de feiten als volgt construeeren.' De vermoorde dame heeft, volgens een af gelegde verklaring, jaren achtereen in rela tie gestaan met den Australiër X. De dame heeft, nog den middag van haar aankomst te Garoet dus den dag vóór den moord X in haar hotelkamer ontvangen. Zij heeft kort daarop een bediende geroepen om hem een bestelling op te dragen; toen hij naar de kamer kwam, zag de „djongos", om dat de-deuren waren opengegaan, X. en me vrouw samen. Ook op andere wijze is gebleken, dat bei den dien dag elkaar nog eens ontmoet heb ben. Mevrouw heeft meermalen Java bezocht, en X. vertoefde er reeds eenigen tijd. Blijkens het onderzoek heeft de moord t~. circa 2 uur 's nachts plaats gehad. Het li chaam was zwaar verminkt, er was zelfs in gekerfd. Het lijk lag met de handen gevouwen, zorg vuldig toegedekt met een deken. Het is vrij zeker, dat de gearresteerde mandoer en hot^ljcngens den moord hebben gepleegd en dat zij daartoe met bedragen van 20D tot ëOO zijn omgekocht door een Engelschman of Australiër, Grcote. omzichtigheid bij het onderzoek was geboden, omdat hij, die de moordenaars aan het werk zette, een zeer doortrapte schurk moet zijn. «in i «ai i a.1 In de Vrijdag j.l. in „Ons Kuis" te Enschede "ehouden druk bezochte vergadering van de 'ifdeeling Enschede van den Texliefarbeidcrs- 'ond „De Eendracht" werd het voorstel van het hoofdbestuur, om ''een medewerking te ver'eenen tot verlenging van. den werktijd met'algemeené stemmen aangenomen. LEIDEN, 5 Dec. Boter. Prima fabrieks- keter (cont'óle) f2.45, prima boerenboter f 2i2C2.35. Grcote aanvoer Turf. Am- veer 30 Nov. tot 5 Dec. nihil. Prijzen lr.nge turf f8 tot f 9 1CC0 stukr. AMSTERDAM, 5 Dec. (Bericht v. h. Gemeen'el. Veilinggebouw, expl. De Jon' Koene) Deuiven Alican'en f 70130, Gou ireinetten extra f2440, i'em I f 16 22, Tiie Queen f 2430, Orehoppen f IC 18, Graven-teiners f 2428, Notarisappe len f 2028, Zoete appelen f 1422, Ster- appelen f 2034, Jasappelen df 1218, clubb. bellefeleur f 20—30, Eellefleur f 14 20, Pre" ent van EngebnJ f 2244, To maten I f 2738 per 100 Kg. Bloemkool f 18—35, id. II f7—14 per 100 stuks. Sel derie f 1524, Prei f 1230 per 100 bor. Andijvie f 2.407 per 100 struik. Hclhndsch. witlof f 2232, Belvi ch witlof f 2844 ■oer -100 Kg. Uien f 3.2C4 per baal van 5C Kilogram. Bloemen, Pullings f 1520, Mont Blanc f 1821, Loui e Germ f 1420, Sax ex pert f 1521, Am. anje-s f 1015, Hac'ley f 1830, Golden Ophelia f916, Oohelr f 716, runburrt f 59, keizerin f 614, Columbia f 1220, per 100 stuks. Snijgrcen f 48 per 100 rsnk. Margrieten f 0.06 0.10, Frantche anjers f 0.400.70 oer do zijn. Pepers f 34.20, Euc2lipthus f 22.8C per mandje. ALKMAAR, 5 Dec. Eieren. (N.V. Eie-- veiling voor Holland's Noorderkwartier,) Aanvoer 15.500 kipeieren, 56/60 Kg. f 13.70 —15 60/64 Kg. f 14.90—15.80'; bruine f 15.5015.90 per 100 stuks. Aanvoer 500 eendeneieren, f 10.10 per 100 stuks. ALKMAAR, 5 Dec. Vee. Aanvoer 6 paar den, f120—300 7 koeien f 350—450"32 nuchtere kalveren f 1430 464 schapen f 3050 47 magc e varkens f 3448 63 biggen, f 2228 10 bokken en geiten f 6 —18. Boter, per 0.5 Kg. f 11-17 Va- Eieren per 100 stuks f 1115. BOVENKARSPÈL, (Station), 5 Decem ber. Uien groóte gelen f 3.15 per baal. Bloem kool le soort f 1115.50, 2e soort f4.60 5.40, 3e soort f 0.751.50, per 100 stuks. Aanvoer 3300 stuks. Rcoc e kool f 5.10 6.20, witte kool f 2.50 per 100 Kg. Aanvoer resp, 3200 Kg. en 1000 Kg. IJMUIDEN, 5 Dec. "eden waren aan de markt de vangsten van 8 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.73 1.35, tongen f2.301.80 per Kg.; griet f 49—26, gr. schol f 3933, md. schol f 43 —38, zetschol f 50—43, kl. schol f27—20, f 13—7.50, scharren f 198.90 per 50 Kg. roggen f 24 per hoop pieterman en poon f 1412, gr. schelvisch f5041, md. schel- visch f3830, k.m.o. schelvi ch f23 13.50, 1:1. schelvisch f 169, f 7.504.60, per 125 Kg.; kabeljauw f7160 per 125 Kg.gr. gullen f 22—19, kl. gullen f8—3.50 wijting f 8.403.60 per 50 Kg. IJMUIDEN, 5 December. Heden kwa men van de treilvisscherij hier aan den af slag de stoomtreilers IJM. 189 (Marry) met f4449 IJM. 165 (Martha) met f2500; IJM, 23 (Alcmaria) met f2611 IJM. 365 (Holland. VI) met f 1931 IJM. 179 (Hol land III) net f 2295 IJM. 64 (Penelope) met f 2574 IJM. 15 (Eveleine) met f 3679 en IJM. 103 (Dolfijn) met f 2253 aan be somming. IJMUIDEN, 5 Dec. Van de haringvis- scherij arriveerde heden hier de Britsche stoomdrifter Y.H. 479 (Young J tl) met een aanvoer van 123 manden ve.-sche haring. AMSTERDAM, 5 Dec. Aardappelen. (Be icht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte 4.505, id. blauwe 4.254.75, id. eigen heimers 44.50, id. blauwe eigenheimers 3.40—3.50, Frie:che borgers 44.50, IJpolder bravo's 44.25, Zeeuwsche eigen heimer poters ƒ2.20—2.60, id. blauwe po ters 2.252.40, id. bonte poters 2.30 2.40, Anna Paulowna zandaardappelen 6 6.50, Killeg'ommer zandaardappelen 6 6.50, Drentzche eigenheimers 2.603 per hl ELST (Bet.) 4 Dec. Fruitveiling V.V.O.B. Goudreinetten le soort 13-20, 2e soort 912, 3e soort 5%8, extra 2229, bellefleur le soort 1617, 2e soort 912, 3e soort 68, extra 1926, citroen-bellefleur 1314, no- tatarisappeb 9%1<>, lemoenappels 1520, court pendu 910, boschappels 1112, grauwe reinetten 8%10, ryscener klump- kes 14—19, bergamotteperen 2425, win- terlouwtjes 28, pomrr.e d'orange 1314, enkele benderzoet 1113, zoete bellefleur 1112, dubbele benderzoet 1415, huis mans 9'/211, gerrit rcelofs 9V211, rein- zcet 1112, jasappels 1112 ct. per kg. U TRACHT, 5 Dec. Vee. Aangevoerd waren 350 stuks. Handel redelijk. Prijzen waren stieren 130309, kalfvaarzen ƒ240 320, pinkvaarzen 120220, melkkoeien 260—420, kalfkoeien 280440, vaars- kceien 150320, magere kalveren 50 140, nuchtere kalveren 1823, magere varkens 2152, biggen 1021, magere schapen 3444, lammeren 2631 Boter 1.35 per kg- Eieren 1117. De brugwachter van de spoorbrug over de Zuid-Willemsvaart te Veghel had des avonds toen hij de brug voor het treinverkeer gere geld had, het ongeluk, door de gladtieid te vallen, waarbij hem de sleutel Jer brug ont schoot en in de vaart terecht kwam. Dit had een noodlottige uitwerking, meldt het ,.Vad." omdat de reservesleutel berust op het Station te Gennep Met den laatsten trein is toen de brug wachter naar Gennep gespoord om den re serve-sleutel te halen en hij heeft den terug tocht per fièts gemaakt wat allesbehalve een prettige reis moet geweest zijn in verband met den sneeuwval. Ook het scheepvaartverkeer ondervond stagnatie; een dertig vaartuigen wachtten in den vroegen morgen op de terugkomst van den man met den sleutel. De kwaal breidt zich uit. De gevreesde hoenderziekte, die, zooals .vij berichtten, zich te Sittard -voordeed, lieeft zich thans aanmerkelijk uitgebreid. Uit verschillende plaatsen in Zuid-Lim burg en Midden-Limburg komen berichten van toornen kippen, die door de ziekte aan- "etast zijn en sterven, o.a, in Koerisbroek, Susteren en Stcvensweert. De pluimvee- bond te Sitta-d heeft krasse maatregelen genomen om de ziekte tegen te gaan. In een vergadering heeft de Rijksveearts Cre- ners uitvoerig behandeld den aard van de ziekte, hoe de verspreiding der smetstcl- :sn geschiedt en welke bestrijdingsmidde len de pluimveehouders moeten aanwen den. Gewaarschuwd wordt tegen importee en van vreemde kippen, die smetstofdragers rijn, vooral de \reemde kuikens uit België. Om de verspreiding daadwerkelijk tegen ':e gaan wordt aangeraden dadelijk den vee arts te waarschuwen en de tusschenkomst van den Pluimveebond in te roepen, wan- ïeer zich verdachte verschijnselen bij de kippen voordoen. Hierdoor wordt voorko nen, dat pluimveehouders de dupe worden van de zorgeloosheid hunner buren. Veelal ■vordt dit verwaarloosd, waardoor de ziekte zich in sommige streken onrustbarend uit breidt. De Pluimveebond te Sittard heeft beslo ten, wegens het groote besmettingsgevaar, lezen winter geen dieren naar een pluim- vce-len'.oonstclling in Limburg te zenden. Vrijdag werd bij de recherche te 'Eindhoven aangifte gedaan van diefstal van een partij lood van 245 K.G., gepleegd ten nadeele van de gemeente gasfabriek aldaar. Onmiddellijk Vfetd 'n onderzoek ingesteld bij een der op- koOpcrs in deze gemeente waar de recher cheur Baken juist een persoon aantrof, die een bedrag van 78 in ontvangst nam voor geleverde goederen. Daar deze persoon nog oude relaties had met de politie, interesseer de de rechercheur zich zeer voor het geval en informeerde van wien het gestolen lood was. Natuurlijk werd de verkooper uitgenoo- digd mede te gaan naar het politiebureau, waar hij verklaarde hetl ood in samenwer king met een anderen opkooper, die hem daartoe het geld had verschaft, te hebben gekocht van vier personen voor den prijs van f 35, zoodat zij dus ruim de helft verdiend hadden. Onmiddellijk werd onder leiding van inspecteur Giezen een uitgebreid onderzoek ingesteld. Als gevolg daarvan werden vier personen gearresteerd. Uit he.' voo-loopf verhoor bleek, dat de politie hiermede een goede vangst had gedaan en dat door enke len van deze personen in samenwerking met anderen was ingebroken in de sigarenkiosk op het Stationsnlein en in de sigarenfabriek van de firma Wouters aan- de Paradiislaan en in de grossierde-ij van de firma Sol De Vries. Tn ve-bard met deze uitlating werden Vrijdagavond nog 3 personen ge arresteerd, waarvan twee ter zake van dief stal en één ter zake van het verbergen van 'estolen goederen. De geheele dievenbende bestaat uit negen personen, die den laat sten ti'd Eindhoven onveilig hebben ge naakt. Zij zijn op last van den commissa ris "au politie ter beschikking öesteld van de Justitie te Den Bnsch. De initialen der verdachten ziin: J. C. F., K. v. d. W„ W. G. F, P. M., J. R. L. v. D„ T. B. P. D., H. v. E., allen te Eindhoven wonende. Uit Heerenveen wordt gemeld, dat tal van stoombooten, die van Leeuwarden komen, op de thuisreis zijn ingevroren. De Drentsche Hoofdvaart en het Noord- Willemskanaal zijn door het ijs gestremd. Bij Kampen drijft over de volle breedte van den IJsel, ijs. De nachtboot is met 5 uur vertraging aangekomen. Er vertoont zich veel drijfijs op de Waal en in de Merwede. Het Merwede-Kanaal is voor de scheepvaart gestremd. Bootverbinding naar Marken gestaakt. In de Gouwzee en vooral in het Monni kendammergat bevindt zich zeer veel ijs. De bootverbinding met Marken is daardoor niet meer mogelijk. Per vlet worden thans di. passagiers de post enz. overgebracht Doordat de wind steeds verandert, heeft 't iis zich slechts op enkele plaatsen vastgeze). In de binnenwateren heeft de scheepvaart nog plaats. Schiermonnikoog geïsoleerd. Wegens het drijfijs konm en gisteren op Schiermonnikoog met de vlet de postboot niet bereiken. Deze heeft, den dienst met den vasten wal gestaakt. Ook de vrahtcino- torbooten van Groningen en Dokkum zijn wegens het ijs niet aangekomen, zoodat het eiland totaal geïsoleerd is. Skiloopen en bobsleeën in Zuid-Limburg. Door de hevige vorst kan men in Zuid- Limburg overal gebruik maken van de scahats. Veel gelegenheid tot schatsenrijden is hier echter niet, alleen een baantje op plassen of kasteelvijvers, of op een strook ondergeloopen land in de omgeving van de Maas. Kon men echter niet schaatsenrijden, dan kon men zich tóch kostelijk vermaken op de hard bevroren sneeuw, die op de talrijke heuvelen in Zuid-Limburg ligt. Heel de omgeving bood Zondag ook een zeer ge- zelligen aanblik en oud en jong vermaakten zich met bobslee en in een enkel geval zelfs met de ski. Op den Molenberg, Cauberg en hoe men de andere bergen en heuvelen ook moge noemen, overal trof - men. vroolijke men schen, die van de voor ons land zeldzame sport genoten. In de omgeving van Aken is heden de eer ste bobslee- en ski-wedstrijd gehouden. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur zijn de gevels van de perceelen aan den Hang 3335 en 37 te Rotterdam aan de achter zijde gedeeltelijk ingestort. Bedoelde panden komen aan de achter zijde op den Steiger uit en staan dus aan het wa'ter. Deze, aan het water gelegen hui zen behooren tot de oudste van Rotterdam. Een schuit was Zaterdag met groote kracht tegen den achtergevel opgebotst. Dat schijnt de genadestoot voor den wrak ken gevel te zijn geweest, want om drie uur hoorde men plotseling een hevig gekraak, en de achtergevel stoortte in het wafer, een gedeelte van het pakhuis meedenemend, zoodat een groot aantal vaten en doozen kruidenierswaren, te water geraakte. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor Onmiddellijk was de reddingsbrigade ter plaatse, die de kleermakerij van den heer K. Bruinsma, welke cfp no. 45 is gevestigd, liet ontruimen. Ook de bouwpolitie was spoedig tegenwoordig. Er viel echter niet veel meer te stuiten, daar men bevreesd was, door drukking een verdere instorting te bevorderen. Bij verdere zoek bleek, dat 't onder water gelegen ge deelte van den gevel zich begeven had.. De ijzeren binten, die de bovenlaag moesten stuiten, "waren daardoor geheel kromgetrok» ken.. Een juwelierswinkel op het Koningsplein te Amsterdam, kreeg Zaterdag onverwach' bezoek van twee heeren erf een dame, die sieraden» wenschten uit te zoeken. Zij had den een voorkeur voor gouden broches met diamanten bezet. Zonder dat iemand iets zag, pikten ze eenige broches ter waarde van 3000 weg. Hierna probeerden zij bij een juwelier in de Kalverstraat denzelfden truc. Men keek hun hier echter te veel op de vingers, zoo» dat ze hier niets konden wegnemen. Vermoedelijk zijn de daders Polen. Een nieuwe opliriiterstruc. Hoe slimmer de menschen worden, des te vindingrijker de oplichters in hun trucs om zich te verschaffen wat niet hunner is. Het nieuwste staaltje van listigheid wordt gemeld uit Frevent, een klein industrie plaatsje in het noorden van Frankrijk. De eenige hotelhouder aldaar ontving op zeke ren dag bezoek van een deftig heerschap, dat zich aandiende als intendant van een graaf uit de omgeving.. De koning van Bel gië was in gezelschap van den graaf en no; vele andere höoge hecren, die getrouwelijk met alle hun toekomende titels werden op gesomd, op jacht, en wenschte in Frevent ie dineeren. Vol eerbied noteerde de hote lier, wat de heeren geliefden te eten e. zijn geheele staf werd opgetrommeld, or met man en macht het diner gereed te ma ken. De pseudo-intendant had door het opnoe men van al die heerlijkheden blijkbaar nog meer honger gekregen dan hij voor het bin nentreden van het hotel wel zal hebben ge had, want hij liet zich een vooraf bestelden maaltijd goed smaken en verwaardigde zich zijn hooge goedkeuring te hechten aan de toebereiding der spijzen. Na afloop van zijn maaltijd verwijderde de intendant zich, om rapport uit te brengen over zijn bevin dingen, waarin hij blijkbaar nog niet is ge slaagd, daar de hotelhouder nog steeds op het hooge gezelschap wacht en op beta" van hetgeen al opgegeten is. Een 15-jarige jongen gestikt. Toen Vrijdagavond om elf uur de scbippei van de motorvr.achtboot onderneming te Dordrecht zijn knechtje wilde roepen om te varen, sloeg hem uit het vooronder een hevige kolendamp tegemoet. Bij onderzoek bleek dat de 15-jarige C. J. v. d. E., wonen de te Rotterdam, bewusteloos op den grond lag. Hij werd in een naburige tapperij ge dragen, waar de directeur van den genees kundigen dienst hem met een zuurstof ap paraat trachtte bij te brengen. Dit mocht helaas niet gelukken. Het lijk van den knaap is naar het gemeentelijk zie kenhuis vervoerd. Terwijl juffrouw H, L. te Meppel naar de markt was, voorzag het diens.'meisje het acht maanden oude kindje in de wieg van van een warme kruik. Ongelukkigerwijze ging de stop ervan los; het kindje werd door het uitstroomende water zóó ernsfig aan beenen en rug gebrand, dat 't des nacht» is overleden. Te Vijlen-Vaals (Limb.) is de ruim 70-ja- rige landbouwster wed. D. levend verbrand in haar woning. Blijkbaar zijn de kleederen der vrouw, die in haar leunstoel naast' de kachel zat, met het vuur in aanraking geko men. De ongelukkige wist zich niet te red den en heeft zoo hevige brandwonden be komen, daf ze zeer spoedig overleed. Vader op zee en moeder ziek. Een paar weken voor de sfoomtram Den HaagScheveningen opgeheven vvordt, heeft zij nog een ongeluk veroorzaakt.. Zaterdag morgen om kwart voor fwaalf is de 5-jari- ge Dirk den Heyer, wonende in de Winda- straat 4, Den Haag, op den overweg bij de Duinstraat gedood. Het kind kwam uit schooi. Daar was het Sf. Nicolaasfeest gevierd en nog op straat met zijn cadeautjes bij zich. stond hij op getogen aan een buurmeisje te ver (ellen hoe leuk het was geweest. Hij merkfe niet, dat de soomtram aankwam, en toen hij plotse ling de rails overstak, geraakte hij onder de wielen. Het jongentje was op slag dood, hef hoofd werd hem van den romp gere den. Tragisch is dat zijn moeder ziek tc bed ligt en zijn vader nog op zee is. Den machinist treft geen schuld, URK, 7 Dec. Zaterdagavond geraakte een 10-tal motorvisschersvaartuigen voor de kust in het ijs bekneld. Al spoedig za£ men aan wal het gevaar, waarin de vk>- schers verkeerden en onm'ddellijk werdeö maatregelen genomen; de reddingsvereeni- ging Hulp en Steun bemande een ijsvlet met een tiental visschers, welke ever ep door het ijs, niet zonder levensgevaar, ver binding met de visschers trachtte te krijgen- Toen deze tot stand gekomen was, pro beerde men de vaartuigen in de haven te brengen. De lijnen aan de vaartuigen ver bonden, waren honderden meters lang- Slecht® de vaartuigen de Urk Nos. 3997 en 3977 gelukte het binnen te komen. Een 7-tal vaartuigen geraakten door ebtij meer en meer tegen het strand. Hun positie is gevaarlijk. Doch gevaar voor menschens- :s er niet. Het personeel loopt over het ijs naar den wal. Men vreest dat meerdere vaartuigeil ver loren zijn. Heden is men bezig een gleuf door het ijs te maken en zal men trachten, de vaar tuigen alsnog te redden. Een vaartu.g i® reeds lek. OSS, 7 Dec. Zaterdagavond omstreeks 11 uur vonden voorbijgangers in Kazernestraat alhier, den 23-jarigen J. Hartog, badend m zijn bloed liggen. Hij' werd opgenomen en een woning binnen gebracht, waar hij spoedig overleed. Het bleek, dat hij niet minder dan 6 mes steken had gekregen, waardoor 2 slagader» waren doorgesneden. Een 4-tal vrienden van Hartog met wieIJ hij dien avond was uit geweest is in arrest gesteld en wordt ter besch kking van de Jutitie gehouden, voor het onderzoek naar den dader van dezen moord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8