BRIEVEN UIT FRANKRIJK. Alleen op de wereld. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 8 December 1925 Als protest tegen de gevangenzetting der Engelsche communisten had den vóór de gevangenis betoogingen plaats. Mr. Zimmerman door de Fransche regeering benoemd tot groot-oïfscier van het Legioen van Eer. Hevige strijd rondom en nieuwe, bedreiging van Damascus. Gem. buitenl, berichten Minister Colijn en de crisis. Hoofdbestuur Chr. Hist. Unie. Portret van Prins Hendrtk onthuld. Het nieuwe wetboek van strafvordering. Boring naar Delfstoffen. Herziening Bezoldigings besluit. Bioscoopwet en Eerste Kamer. Bezoldigingsbesluit. Waarschuwing van het Nat, Steuncomité „Stormramp". Herziening faillissementswet. De heer Braai en de Zomertija. FINANCIËN. Beursvacantie. VERKEER EN POSTERIJEN. Vervalschte postzegels. KERK FN SCHOOL, oor de bekeering der G od slasteraars. FEUI LL ETON. HET CONGRES DER PRIESTERROE PINGEN. De katholieke Kerk ia Frankrijk gaat ge- Dukt onder een tekort aan priesters. Meer malen hebben wij reeds de echo laten hooren Van den noodkreet, die sedert jaren in bijna alle diocesen van dit larld wordt aangeheven. Maar nooit is zoo openlijk dit gebrek met Zijn oorzaken in het licht gesteld, als op het driedaagsche congres, dat te Parijs is ge houden en waaraan onder presidium van den kardinaal Aartsbisschop van Parijs een groote schaar van prelaten en hoogwaar digheidsbekleders heeft deelgenomen. Men heeft in rapporten en redevoeringen de wonde plekken blootgelegd en tegelijkertijd de mid delen ter heling aangegeven. De verhevenheid van het Priesterschap is in alle toonaarden bezongen en ouders en kinderen is voorgeschreven, hoe zij allen moe ten medewerken, de zich meer en meer ont volkende seminaries opnieuw te vullen. Drie dagen lang hebben wij de droeve statistieken voor ons gezien, die ieder commentaar schier overbodig maken. In meer dan 5000 pa rochies brandt niet langer de Godslamp en klinkt hoogstens van tijd tot tijd het bede klokje op een Zondagmorgen. Nauwelijks 10 jaren zijn voldoende ge weest om het aantal onverzorgde gemeenten te doen verdubbelen. Het leger van pries ters is sedert 1903 met ruim 600 verminderd en het aantal dio.cesen is niet gering, waar hoogstens 15 pCt. der geestelijkheid jonger is dan 40 jaren. Wat dit beteekent voor de toekomst, is duidelijk. Het wil zeggen, dat de toestand, op dit oogenblik reeds verontrustend, binnen 20 jaren den vorm van een crisis zal hebben aangenomen, indien met God's hulp, met inspanning van alle menschelijke krachten geen wijziging intreedt. De thans reeds be jaarden zullen zijn heengegaan en de jonge ren zullen ontbreken om de leegten aan te vullen. Tot op een derde zal het priester korps zijn teruggebracht. De vijanden-van God en godsdienst verheugen zich over dit dreigend onheil, zich zelf de eer toekennend door een ongeloovig onderwijs in de open bare school tot dit tekort aan priesterroe pingen te "hebben bijgedragen. Zij verheime lijken hup vreugde niet en bekennen open hartig, met groote blijdschap het nieuws te vernemen dat de seminaries zich ontvolken' en de-jeugd in de toekomst de leidsmannen Zal ontberen om het geloof te prediken. Ver blind door hun haat tegen Rome willen zij niet inzien dat diezelfde jeugd des te los- b k er zal opgroeien, naarmate de kerk- gv i wen verlaten worden en de herders zullen ontbreken om de kudden te leiden. Zij droom en slechts van een absolute, over- wirining der rede, het einde van den gods dienstzin, hetgeen de bekroning moet wo"l den van de alom heerschende onverschil ligheid. Maar zij vergeten dat die droom nooit ver wezenlijkt zal worden, dat de rots van Pe trus onwankelbaar zal blijven, ook in Frank rijk, ondanks de groote stormen, ondanks hun stelselmatige ondermijning van iedere religieuze gedachte. Zij vergeten eveneens, dat God Zijn Kerk nooit zal verlaten, beproevingen kan dulden, maar nooit de allernoodzakelijkste priester- Zorg zal onthouden. Z.H. Pius XI heeft het onlangs nog verklaard, dat hieraan twijfelen aan niemand is geoorloofd. Hiervan spreekt ons ook het vertrouwen, dat op dit congres, waar gedurende drie dagen het gebed zich heeft gepaard aan wetenschap pelijke beschouwingen over het probleem van den priesternood, zich zoo heerlijk heeft geopenbaard. Ongetwijfeld er kan niet ge noeg op worden gewezen, dat een gevaar dreigt, maar een bouwen op de Goddelijke beloften is een lichtende baken temidden der duisternis. En bovendien, Frankrijk heeft op dit gebied neg moeilijker tijden doorleefd in het begin van de 20ste eeuw en gedurende de oorlogen van het keizerrijk. De groote beteekenis van dit congres is geweest de publieke opinie wakker te schudden en te doen begrijpen door een onomwonden bloot leggen van den toestand, dat ingrijpen nood zakelijk is. Een verklaring is gegeven van de oorzaken, die zóóvele jonge mannen huive rig; doen zijn, de roepstem te volgen, die evenmin ais te voren ontbreekt, maar waar aan door velen om maferieele redenen geen gehoor wordt geschonken. Want hiet alleen het feit, dat duizenden priesters door den oorlog zijn weggerukt dat steeds achteruit gaande geboortecijfers de daling van het se minaristenaantal beïnvloedt, is reden van het tekort, de ^rmoede die in vele gevallen de toekomstige priesters wacht, weerhoudt ve len den geestelijken loopbaan te kiezen en bevordert, dat ouders maar al te vaak hun toestemming weigeren. Zeer zeker, kardinaal Dubois heeft het juiste woord gesproken, toen hij zeide, dat dit geen beletsel mag zijn, zich aan de verheven taak van het Priesterschap te wij den, maar ook hij moest toegeven, dat onder de gegeven omstandigheden, een grootere heldhaftigheid wordt gevorderd. Verbetering van de materieeie omstandig heden is dan ook onmisbaar, een zoeken naar de financieele bronnen om de studie te bekostigen, geboden. Maar daarnaast en bovenal een aangrijpen van de bovennatuurlijke middelen, een strijd tegen de onrechtvaardige wetten en de ver volging, die de jeugdige geesten hebben af gekeerd van het verlangen, zich met het priesterkleed te omhangen. Dit Congres heeft reden gegeven, de toe komst hoopvoller tegemoet te treden, waar het niet alleen bij academische welsprekend heid is gebleven, maar ook practische maat regelen onder de oogen zijn gezien, om dit belangrijke vraagstuk van priesternood tot een oplossing te brengen. Moeilijk zal het zijn het tekort óp te hef fen, waar het ongeloof steeds toeneemt, waar in de 36.000 gemeenten van Frankrijk meer dan 80.000 onderwijzers, eens de steun der priesters, thans de socialistische en commu nistische beginselen zijn toegedaan, maar daartegenover staat een nieuw leger van pro pagandisten om arbeiders te zoeken voor den wijngaard des Heeren. De H.Pastoor van Ars heeft een£ gezegd, dat in een parochie, 2p jaren zon: er priester, de beesten worden aanbeten. Zijn voorspel lende geest dreigt slechts al te goed te'neb ben gezien. De aanbidding van het gouden kalf is al te zeer in de plaats getreden voor de waarachtige Godsvereering. Dit congres echter heeft de hoop verlevendigd, dat vóór die 20 jaren voorbij zijn, dit kwaad kan wor den gekeerd. De roepstem „Geef ons pries ters" heeft luider dan ooit weerklonken in deze dagen en allen, die op dit congres aan wezig zijn geweest, hebben met zich gedra gen de verplichting in eigen kring en ver daar buiten propagandisten te zijn, door woord en geschrift, door gebed in de allereerste plaats, voor het schoone werk der priester roepingen, dat voor alles is een geestelijke belang, maar eveneens een nationaal belang voor het ontredderde Frankrijk. Parijs 2 Dec. 1925. Mr. P. v. S. Het vonnis tegen de En gelsche communisten. Als protest tegen de opsluiting van de waalf communisten, verzamelden zich Zon dagavond verscheidene duizenden geestver wanten in de nabijheid van de gevangenis van Wandsworth, waarbij zich levendige tocneelen afspeelden. Een politiecordon ver sperde den weg naar de gevangenispoorten de demonstranten vergenoegden zich met het slaan op trommels, het luiden van bel len en het zingen van de „Roode Vlag". Een groep demonstranten droeg een doodkist op een der zijden waarvan stond geschilderd „Jix" de scheldnaam van Joynson Hicks, den minister van Binnenlandsche Zaken), terwijl een plakaat, een gedenksteen voor stellend, de woorden „In liefhebbende herinnering aan Jix" droeg. De demonstran ten verspreidden zich daarna ongeveer twee uren. Vernomen wordt, dat de regeering de po litie van Manchester, Liverpool en Glas gow instructies heeft gegeven, verdere maat regelen te nemen tegen de communisten. De vacantie van Austen Chamberlain, De bladen melden, dat Chamberlain, de minister van Buitenlandsche Zaken, wan neer hij te Genève als chef van de Engelsche delegatie naar den Volkenbond zijn taak zal hebben vervuld, naar Rapallo zal vertrkken, waar hij met zijn gezin de Kerstdagen zal doorbrengen. Van Rapallo zal hij naar Egyp te gaan, waar hij lord Lloyd, den hoogen commissaris zal bezoeken, terwijl hij op zijn terugreis zoo mogelijk Jerusalem zal be zoeken, waar hij zijn intrek zal nemen bij Sir Ronald Storrs, den gouverneur. De regeeringscrisis in Duitschland. Volgens de bladen heeft rijkspresident Hindenburg zich in een gedachtenwisseling met den voorzittervan den Rijksdag Löbe uitgesproken voor de vorming van de groote coalitie. De onderscheiding voor tnr. Zimmerman. Boncour, de vocrzi'ter van de ecoromi- sehe commissie van den Raad van den Vol kenbond, heeft Za'e dagavond een diner aange! o len sa de andere leden der com missie en mr. Zimmerman, waarbij onzen 1 idgenoot, die benoemd is !ot grcotofficier \an het Legioen van Eer namens de Fran sche regeering de onderscheiding voor zijn saneeringsarbeid in Oostenrijk werd over handigd. Briand komt niet naar Genève en wordt d ór Boncour vervangen. Het Zwitsersche Regee- ringsvoorstel intake ver zekering. Naar uit Bern gemeld wordt, is'het regee- ringsvoörstel tot wijziging van de gsondwet inzake het verzekeringswezen, waarover wij reeds het een 'en ander meedeelen, bij refe rendum met ongeveer 410.000 tegen 215.000 sterpmen en een groote meerderheid der kan tons aangenomen. Slechts 60der bevol king heeft gestemd, mede ten gevolge van de in bergstreken heerschende felle koude. De decoratie van Mus solini. Verleden week. hebben wij melding ge maakt van de decoratie van den Italiaan- schen premier met een hooge Hongaarsche Onderscheiding, welk feit aanleiding heeft gegeven tot scherpe critiek in het parlement van soc. zijde. Naar aanleiding van een en ander heeft thans de rechtsradicale fractie in de Natio nale Vergadering namens het Hongaarsche volk een telegram aan Musolini gezonden waarin zij hem als leider en als hun ideaal verheerlijken. Bij deze huldiging hebben zich ook verschillende regitimisten aange sloten. De terugkeer van Volpi. Bij zijn binnenkomen in de Kamer werd Volpi een warme ovatie gebracht. Mussolini dankte de onderhandelaars uit naam der regeering en hij wees er op, dat de vriendschappelijke atmosfeer, die zij te Was hington hadden gevonden, hun taak ten zeerste had verlicht. Hij eindigde met het brengen van een groet'aan de Amerikaansche regeering. Na te hebben bedankt voor de hartelijke ontvangst verklaarde Volpi, dat het welsla gen der onderhandelingen was te danken aan den ondervonden geest van broederlijke welwillendheid, waarbij hij den nadruk legde op het prestige, dat Mussolini in de Ver. Staten geniet. Vervolgens diende Mussolini het wetsont werp in ter ratificatie van het accoord van Washington. De toestand in Syrië. De Fransche troepen hebben Hasjbaja bezet. De benden, dié rondom de stad opereeren, hebben aaztékort'igd, dat zij op het oogen blik van De Jcuv.zels aankomst) een aanval .zullen doen. Het is niet buitengesloten, dat dit tneer is dan een theatrale bedreiging, aan gezien volgens niet officieeie berichten 2000 Droezen zich vlak bij de stad bevinden. Het doel zou zijn in de stad een ernstige gespan nen toestand in het leven te roepen. De Amerikaansche destroyers zullen on middellijk uit Beiroet terugkeeren. Het dept. van buitenl. zaken heeft vastgesteld, dat hun aanwezigheid aldaar onnoodig is. Volgens niet-officieele berichten heeft er Zondag in het dofp Kadem, even buiten Damascus, een hevige strijd plaats gehad. Een groote strijdmacht Droezen uit Djebel deed een aanval op een post, die in de oude cavalerie-kazerne was gevestigd. Sterke Fransche colonnes vergezeld door tanks, pantserauto's en vliegtuigen, werden uit Da mascus gezonden, gesteund door het geschut vuur uit het fort-Gouraud en kanonnen, die op den weg naar Beiroet zijn opgesteld. De strijd duurde den geheelen dag. Naar verluidt werden de opstandelingen ten slotte met zware verliezen teruggeworpen. Het Amerikaansche leger. Uit Washington wordt aan de „Times" ge meld Davis, de minister van oorlog, heeft aan president Coolidge zijn eerste jaarlijk- sche rapport uitgebracht. Hierin verklaart hij, dat het staande Amerikaansche leger in een zeer kritieken toestand verkeert en dat de 125.000, die zijn toegestaan, niet genoeg zijn om aan de eischen waaraan de natio nale verdediging dient te voldoen, volgens de wet te vervullen. Dienvolgens vraagt hij uitbreiding van het leger tot 150.000 man. Verder verklaart hij dat zich nog steeds 400.000 in uit den oorlog dateerende semi- permanente kazernes bevinden en dat de geest van deze troepen slecht is en het per- c ntage der deserteurs groot. Wa den voor raad munitie en andere voorraden betreft, verklaart Daves, dat het leger jarenlang van de oorlogsreserves heeft geleefd en dat de dag niet ver meer af is, dat deze voorraden uitgeput zijn. De behandeling van het vraag stuk van luchtvaart, munitie en reserve kan volgens den minister niet langer worden uit gesteld. Voorts verlangt hij uitbreiding van het aantal reserve-officieren-, het opleidings corps en van de nationale garde. De groote polemieken over de luchtver dediging worden in he't rapport nauwelijks vermeld. De „Lusitania". De Duitschs-Amerikransche gemengde o misrie voor de claims maakt bekend, dat zij in 194 gevallen in verband met het in den grond boren van de „Lusitania" een som van 2.409.413 dollars schadevergoeding heeft toegewezen. Zij heeft thans in alle gevallen uit-praak gedaan. De toestand in China. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Tsjanr Tso Lin naar aanleiding van de successen zijner tegenstanders Zondagmorgen te Moek- den zijn generaals bijeenriep, hun den toe stand voorlegde en hun vrijheid van hande len teruggaf, Als afscheidsgeschenk verdeel de hij onder hen een bedrag ter waarde van zeshonderdduizend gulden. Op het oogenblik bevindt het legevan Kwo Soeng Ling zich op ongeveer 120 K.M. van Moekden, terwijl in het leger van Tsjang Tso Lin de muiterij verder om zich heen grijpt. Kwo Soeng Lings troeoen deden, onder voorwendsel van capitulatie, een aanval op den linkervleugel van Tjang Tso. Lias ver dedigingslinie, met het gevolg dat Tsjangs verdediging volkomen ineenstortte. Zijn troepen zijn in vollen terugtocht naar Moek den en zullen misschien hun laatsten tegen stand bieden aan de Lhorivier. Overal om Moekden is de verdediging volkomen in eengestort, terwij! een algeraeene uittociit uit Tdcekcen is gevolgd. Trj~n~ Tso Lin heeftzijn voorne nen te kennen gegeven, zich in het particulier leven terug te trekken, en bereidt zich erop voor, Maekden te ver laten. Gemeld wordt, dat Matsjang een gevecht begonnen is tusschen Li tsjing Lin, den gouverneur van Sjihh, en Kwo Min Tsjoenr tweede, lege::. i Het departement van Buitenlandsche Za ken verneemt uit Moekden, dat de Japan- che bewoners van het spoorweggebied ern stige gebeurlijkheden vreegen. Vernomen wordt, dat een aantal hunner reeds dewijl' heeft genomen naar Korea, Sjiiehara, de mini-ter van Buitenlandsche Zaken, is opti mistisch gestemd en gelooft, dat de tegen woordige toestand waarschijnlijk de dage raad beteekent van een nieuw tijdperk in China. Waarschijnlijk zullen binnenkort Ja- pansche troepen worden uitgezonc en om e bezetting in Mandsjoerije te versterken. De generale staf echter verwacht geen zware ge vechten of ernstige gevaar voor het leven der Japanners, zoodat een militaire actie zich waarschijnlijk z?l bèperken tot het bren gen van de plaatselijke bezetting op nor male sterkte. EEN SPOORWEGONGEVAL. Toen Vrijdagochtend een reicigei^trein het statiën van Juvisy bad verlaten, op weg naar de Gare cl'Austerlitz te Parijs, haalde de wisselwachter den wissel reeds over ter wijl de trein nog niet geheel was gepasseerd. De drie achterste wagens derailleerden en één er van liep tegen een telegraafpaal aan, waardoor hij kantelde. Tien personen wer den licht gewond. DE NIEUWE FRANSCHE GEZANT IN WASHINGTON. Volgens het „Journal" zal de ministerraad morgen de benoeming van Henry Bérenge: tot' Fransch gezant te Washington onder teekenen. DE KOUDE. Gemeld wordt uit St. Etienne dat aldaar hevige koude heerscht, die reeds drie sterf gevallen heeft veroorzaakt. WA ARDEERING UITGESPROKEN. Naar der draadlooze dienst meldt, heeft de Duitsche ambassadeur in Washington Zaterdag generaal Allen, indertijd opperbe velhebber van het Amerikaansche bezet tingsleger jn het Rijnland, in opdracht van de. universiteit van Frankfort, ter waardee ring van diens verdiensten inzake hulpver leening aan Duitsche kinderen, het diploma van het eeredoctoraat in de medicijnen over handigd. DE RIJKSTENTOONSTELLING VAN WEMBLEY. Uit een accountantsverklaring blijkt, dat voor zooveel bekend het financieel verlies van de rijkstentoonstelling van Wembley niet onder de anderhalf millioen pond ster ling zal blijven. ERNSTIGE STATIONSBRAND. In een van de bureaux op c e eerste ver dieping van het station te St. Nicolaas, brak brand uit. In een oogenblik verkreeg het vuur groote uitbreiding, doch de brandweer -laagde er in het spoedig meester te worden. De geregelde treinenloop werd niet ernstig gestoord. De telefoon- en telegraafdienst on dervond eenige verstoring tengevolge van het breken van een draad. De oorzaak van den brand is onbekend. EEN AFSCHEIDSMAALTIJD. De Spaansche koning heeft aan de gene raals, clie cleel hebben uitgemaakt van het militaire Directorium, een déjeuner aange boden. IJSGANG OP DEN DONAU. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het ver keer op oen Donau is gestaakt wegens het ijs. HET COMMUNISTENPROCES. Het comm.unistenproces, dat eenige maan den geleden voor c.en krijgsraad teKisjenew is begonnen, is Woensdag geëindigd met de veroordeeling van 85 der 279 beklaagden. Een hunner, die een sovjet-agent bleek te zijn, kreeg levenslangen t wangarbeid, twee anderen vijftien jaar. De overigen kregen ge vangenisstraffen van zes jaar tot zes maan- c'em Ze werden'allen veroordeeld wegen deelneming aan den opstand van Tatar Boe- nar in September 1924. De burgemeester van deze plaats en een Bessarabisch senator, behoorence tot de boerenpartij, zullen als nog worden vervolgd. NATUURONDERZOEKER GEAR RESTEERD. In de jongste zitting van den ministerraad van Afghanistan is, naar de draadlooze diens meldt,een pretest voorgelezen van een Duitschen gezant over de arrestatie van den Dutschen natuuronderzoeker Sauer (ge vangen genomen wegens het dooden, in i noodweer, van een Afghaan). Fet protest werd ondersteund door de g bche, Fransche en Italiaansche gezan- mmm Naar aanleiding van een uitlating van mr. Marchant, dat de Minister-president zijn uiterste best doet, om de Coalitie weer bij een te brengen en de breuk te herstellen, zegt Dc Standaard het volgende: „Onze in lichtingen wijzen toch juist op het feit, dat de Minister-president van hei oogenblik af, dat het conflict is ontstaan, een volkomen passieve houding aanneemt, omdat hij van oordeel is, dat er in den grond der zaak slechts een geschil bestaat tusschen de Chr. istorischen en de Roomch-Katholieken en et herstel der breuk tusschen die twee al- .een op zijn weg zou kunnen liggen, indien hij daartoe uitgenoodigd mocht worden'." Het hoofdbestuur van de Christ. Histori sche Unie, waarin o,a. van rechtswege zit ting hebben de leden der v.ftrist. Historische acties in Eerste en Tweede Kamer, zal a.s. Woensdagavond ten half elf ure te Utrecht een vergadering houden, onder lei ding van prof. dr. Slotemaker de Bruine. Ie vice-voorzitler. Ofschoon deze bi'eenkomst niet speciaal is bijeengeroepen in verband met den poli- 'ieken en parlementairen toestand, zal de- •e ongetwijfeld bij de rondvraag tot bespre kingen leiden. Een hulde van de Binnenvaart. Zaterdag is ten kantore van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart te Amster dam, een groot portret vah Prins Hendrik, peet van het instructievaartuig „Prins Hen drik", wc'k portret geplaatst is in de ver gaderzaal an het onderwijsfonds en aange boden is or directeuren en leeraren der binnenval. .scholen, die in den afgeloopen zomer met het instructievaartuig „Prins Hendrik" den focht naar de Duitsche Rijn steden hebben gemaakt, onthuld. Tegenwoordig waren daarbij o.a. de hee ren M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van hel Nijverheidsonderwijs; M. H. Smeen- ge; W. N. v, d. Poll, havenmeester van Am sterdam; P. Haverkamp, gedelegeerde voor de examens van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; J. J. van Capelle, voorzit ter van de examen-commissie en vele ande ren. De heer D. Demmer uit Volendam droeg het portret aan dan voorzitter Van het Onderwijsfonds veer de Binnenvaart, den heer G. de Jong, over. Naar het Corr. Bureau mededeelt, is de datum van de inwerkingtreding van het Nieuwe Wetboek van Strafvordering be paald op 1 Jan. a.s. Te Medden bij Groenlo zal weer een boortoren verrijzen. Het moet wel vaststaan dat in den bodem der gemeenten Groenlo en Winterswijk zooveel delfstoffen aanwe zig zijn, dat de mogelijkheid voor ontgin ning hier aanwezig is. Anders toch zouden er geen duizenden guldens aan boortorens ten koste worden gelegd, zooals thans ge schiedt. Van deskundige zijde wordt mede gedeeld, dat de hier aangeboorde steenkool van uitstekende kwaliteit is. De uiilcecrirg over 1925. De Msb. verneemt uit zeer goede bron, Jat in den loop der volgende week mag tegemoet gezien worden de wijziging van het Bezold gingsbesluit, waarbij tevens ge regeld zal werden de uitkeering over 1925 aan de ambtenaren nog te doen. De Raad van State heert zijn advies over het ontwerp Koninklijk besluit reeds uitgebracht. Het is nu nog een kwestie van 'eekenen door Hare Majesie.t de Koningin. In den -loep van December kunnen de eventueele uitkeeringen dan ook neg plaats vinden. Over 't algemeen instemming. Met het wetsontwerp toC bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop, konden vele' leden der Eerste Kamer zich, blijkens het voorloopig verslag, vereenigen. Andere leden verklaarden evenwel, geen bewondering te kunnen koesteren voor dit wetsontwerp, dat voor een belangrijk deel een voogdij over volwassenen bevat, waar tegen zij ernstige bedenking hadden. Keu ring voor jeugdige personen, achtte men zeer wenschelijk; zelfs werd een leeftijds grens van 21 jaar in dit verband genoemd. Het wetsontwerp echter gaat volgens hen, in zijn bescherming van meerderjarige per- nen tegen zedelijke en maatschappelijke ge varen veel te ver, en maakf zich aan over drijving schuldig. Bovendien werd in dat opzicht op de bioscoop, ten aanzien van volwassenen het begin van censuur gezien, welke, eenmaal bestaande, wel eens zou kunnen leiden lot een tooneelcensuur. Daartegen meende men zich ernstig te moeten verzetten. Over de gemeentelijke nakeuring waren de meeningen der leden verdeeld. Bekrachtiging spoedig tegemoet gezien. Het comité van Neutraal Overheidsper soneel heeft in antwoord op zijn 3 Decem ber aan den voorzitter van den ministerraad gezonden adres, in zake de nooduitkeering aan het personeel, dateerende 7 December het volgende telegram ontvangen. „Na ontvangst advies centraal o- erleg zijn onverwijld stappen gedaan, om bezoldi gingsbesluit en wetsontwerpen vereischte stadia te doen doorloopen. Thans kan be krachtiging van het besluit spoedig tege moet gezien worden, terwijl ook indiening wetsontwerpen vermoedelijk eerstdaags zal volgen. Met het oog op crisis is afdoening van deze laatste onzeker, terwijl natuurlijk geen uitkeering kan volgen alvorens wet gevende macht gelden heeft toegestaan. Voorzitter ministerraad H. Colijn." Naar aanleiding van bovenstaande mede- deelinó heeft c dr1e<i->Fe van hef comité van Neutraal Overheidspersoneel een au diëntie bij den voorzitter van- den minis» terraad aangevraagd. Het Nationale Steuncomité „Stormramp" deelt het volgende mede: Uit verschillende gemeenten bereiken het Comité ambtelijke verzoeken om inlichtin- gan over het langs de huizen venten met prentbriefkaarten en dergelijke ten bate van de slachtoffers van de ramp van 10 Aug. '25 Het Nationaa! Steuncomité acht het noo- dig, nogmaals met klem er op te wijzen, at het in dezen geen enkele verantwoorde lijkheid wenscht te dragen en dat die in zamelingen niet met zijn goedkeuring ge schieden. Het adviseert dan ook, telkens als het geraadpleegd wordt, om deze soort inzame lingen zooveel mogelijk te beletten. Een ontwerp is ingediend tot herziening der faillissementswet, strekkende tot ver betering van eenige fouten, die geslopen zijn in de wet van 16 Mei 1925. De heer Braat spreekt in een nota, naar aanleiding van het verslag der Tweede Ka mer, over zijn wetsvoorstel inzake den Zo mertijd, als zijn meening uit, dat het ver zetten van den tijd met 40 in plaats van met 60 minuten, zoaals door anderen wordt voorgesteld, voor hel platteland, waar men den Amsterdamschen tijd niet kan ontbe ren, een hopelooze verwarring zal geven. De meening van eenige leden, dat dit wetsvoorstel overbodig is, omdat een ver korte Zomertijd ook met de thans bestaande wet verkregen kan worden is juist, aldus de heer Braat, doch hoewel op verkorting meermalen bij de betreffende ministers is aangedrongen heeft de ervaring in dezen ons slechts groote teleurstellingen bezorgd. In een bijgevoegde nota van wijziging stelt de heer Braat als tijdstip van inwerking treding in plaats van 15 Juli 1925, den dag van afkondiging voor. In een op 9 December te houden alge- meene vergadering van leden van de Ver- eeniging voor den ^Effectenhandel te Am sterdam zal aan de orde komen een voor stel van 92 leden om Zaterdag 2 Januari als beursvacantie te beshcouwen. De directeur-generaal der P. en T. ves tigt er de aandacht op, dat vermoed wordt, dat o.a. van België uit getracht wordt, postzegels van 2.50 (opdruk op zegels van 10 zoowel van de gewone als van de ju- bileumsuilgave), hier te lande in het ver keer te brengen als frankeerzegels van 10, nadat de opdruk van de zegels langs che- mischen weg is verwijderd. Ten gevolge van het toegepaste proces is de kleur der zegel iets gewijzigd (bruinachtig) de tee- kening is eenigszins flets doorgeloopen. Voorts zijn de zegels opnieuw gegomd, in een kleur afwijkende van de oorspronkelijk gebezigde. De H. Poenitentiarie. afdeeling afla' n, heeft naar de Msb. verneemt, een resc pt uitgegeven, gedateerd van 20 Novem er, waarbij door den H. Vader aflaten verleend worden aan degenen, die één der volgende schietgebeden godvruchtig zullen bidden: „Mijn God, ik bemin U; bekeer de arme, ongelukkige godslasteraars". „Hart van Jesus ik bemin U; bekeer de arme, ongelukkige godslasteraars". De aflaten zijn een gedeeltelijke van 300 dagen, te verdienen zoo dikwijls men één der gebeden zegt. 2. Een volle aflaat onder de gewone voorwaarden, voor hen, die één der gebeden een maand lang iederen dag gezegd hebben. Mgr. Heylen bij den Paus. De H. Vader heeft Zaterdag j.l. mgr. Hey len, bisshocp van Namen en den gezant van België bij den H. Stoel in audiëntie ontvan gen. 25 Maar dichtbij leidde een voetpad napr de Bionne, naar het huis van Felix Milon. De vrouw was een verre nicht van de Picots en zijn zoon was vriend geweest met Frans. Hij zou de ongelukkige zeker bij zich onder dak nemen en haar een onderkomen voor een nacht verschaffen. Marie ging het Pad af en klopte een kwar tiertje later aan de deur van Milon. Deze werd wakker gemaakt uit zijn eerste slaapje en liet enkele oogenblikken, op zich wachten voor hij opende. Eindelijk opende zich de deur en Maria Picot, binnengetreden, liet zich uitgeput op een stoel neervallen. Al haar zenuwen ontspanden zich, een voor een. en zij vertelde in het kort, met stukies en broK- jes, de gebeurtenis, die haar gedwongen had het huis van Dollet te verlaten. Den volgenden morgen begaf zij zich naar de pastorie. Heete tranen stortend, vertelde zij aan den goeden herder al haar lijden en maakte hem deelgenoot van haar plannen. Het zou nog een jaar duren, vóór Frans uit zijn regiment terugkeerde. En zij kon tot zijn terugkomst nie alleen blijven en zij wilde ook niet bij vreemden inwonen of bii verre bloedverwanten. Er bleef dus slechts één middel over, en daartoe was zij dan ook vast besloten, te gaan dienen. „Maar je bent niet prm," zeide pastoor Callot. Neen, maar ik ben ook niet trotsch en dienen is geen schande. Zoudt u een goede betrekking weten?" „Hier?" „O, neen! Liever ergens anders! „Mijnbeer de burgemeester heeft me juist gisteren geschreven, oi ik geen vertrouwbaar meisje kende voor een van zijn intiemste vrienden. Het gaat over een post van ver trouwen, schreef hij. Maar het is in Parijs. Ben je niet bang voor de hoofdstad? Marie had haar beslissing genomen en was j bereid tot alle .offers. Niets zou haar zwaar i vallen, meende ze. Het was maar om één kwaad jaartje te doen. En dan zou Frans terugkomen. En het geluk met hem. Zij nam met gilles genoegen en twee da gen later vertrok zij naar Parijs. „Bent u hel meisje, dat gestuurd is door den pastoor van Sint Jan de Braye?" „Ja, mevrouw." „U schijnt nog jong. Hoe oud is u?" „Twintig jaar." „Heet u Marie?" „Ja, mevrouw." „Goed. U bent voor vandaag vrij. Ik zal u morgen uw werk aanwijzen, Emma, breng Marie naar haar kamer." I En langs lange, eindelooze trappen, leidde Emma, de eerste kamenier, een lange, magere 1 vrouw, met doffe, grijze oogen, Marie Picot, het nieuwe dienstmeisje, naar 'n nauw vlie- ringkamertje, vlak onder .het dak, verlicht door een klein kijkvenstertje. Bfcftt u nooit in Parijs geweest?'.' vroeg Emma. - ...een." „Dat kan men merken. Men zal 't u wel leeren kennen." En Marie bleef alleen, eenzaam alleen, maar' toch nog minder eenzaam, scheen het haar. dan zoo straks, toen zij onder den on derzoeker-den blik stond van haar mevrouw, de markiezin de Mqntvert, en onder de spot tende. minachtende oogen van de eerste :a- menier. De muur was bedekt met namen en spreuken, die met messen in de witte kalk geschreven waren. Indrukken van vieze vin gers waren ongeveer overal ziclfibaar. Er was geen stof in het kamertje en het ruitje van het dakvenster was pas schoon gewas- scfeen, maar het geheel was treurig van aan zien. O Parijs, Parijs! Gij spuwt omhoog, napr Gods blauwen hemel, met den rook uwer schoo- °"i uw godslasteringen en uw verwenschingen. Gij hebt uw boulevard en langs dien bou levard uw groot aristocratisch huis. Beide zijn majestueus schoon en, gij zijt er trotsch op. Uw boulevard, breed en lang, die recht streeks naar een theater of naar een café- chantant leidt, tusschen t'wee rijen boomen, afgewisseld met gaspitten, onnatuurlijke boomen, die boven het asphalt schijnen ge plaatst te zijn, zoo geheel verschillend van die vrije, opene boomen, die hun wortels kunnen Indringen in vetten grond, en wier kruinen de weiden of korenvelden of wijn- aardranken overschaduwen! Uw boulevard! Wat een,vertoon van klatergoud, welk een v erwarde, rumoerige menigte, waarin niets de reine vrouw onderscheidt van de andere Uw boulevard! Hoe breed hij ook is, tus schen de hooge huizen lijkt hij een enge, bcnauwdfe steeg, waarin de lucht bedor ven is, waarin men stikt. En uw huis! Uw huis heeft zonder twij fel trotsche, patricische vormen. Maar het draagt uw stempel. Van boven tot bene den vindt men er uw zonde. Op de eerste verdiepingen de luxueuse vertrekken: men leeft er in verkwistende genieting, men spreidt een overdadigde weelde ten toon; men beeft er uiterst gedistingeerde vormen, men gaat naar het theater, naar het con cert en soms naar de kerk, want men heeft nog wel godsdienst en men veroor looft aan de ondergeschikten geen enkel onwelvoegelijk woerd; en bij gebrek aan goed voorbeeld, geeft men hun goeden raad. De groote Emma had tot Marie gezegd: „Gij zijt nooit in Pariis geweest. Men zal het u wel leeren kennen." Marie kon niet zoozeer haar oogen en hart sluiten, of zij leerde kennen o darijs, uw boulev ards, en uw huis. Marie had een sterk geloot en de liefde. Den eersten avond knielde zij neer aan den rand van haar bed. zooals zij gewoon was te doen, na zorgvuldig de deur van baar ka mertje gesloten te hebben. Zij smeekte met gevouwen handen, haar oogen gericht naar de sterren, die zij door het dakvenstertje aanschouwde, tot God, tot Maria, om haar te beschermen en te helpen. De eerste dagen waren zwaar voor haar. Zij had zich te verdedigen tegen allerlei be spottingen en beleedigingen. Meer dan eens bloosde zij, diep beleedigd in haar eerge voel. Maar zij verzette zich hardnekkig en wilde slechte raadgevingen en voorstellen niét begrijpen. Zij had vast besloten nooit te antwoorden. Op zekeren morgen walgde het haar van verontwaardiging. Ep toen de groolè Emma en een huisknecht Antoon haar lastig vielen, bedreigde zij hun: „Ik Waarschuw u, en alle anderen, dat ik niet aldijs wil behandeld worden. Laat mij met rust/Als u zoo doorgaat, zal ik mevrouw er van in kennis stellen." Vanaf dat oogenblik werd Marie ge schuwd. Allen beschouwden haar als ie mand, die men moesf wantrouwen. Geen enkele beleediging werd haar bespaard. En dikwijls, als zij des, avonds alleen was op haar kamertje, afgemat, met zware hoofd pijn van zorg en vermoeidheid, weende zij. Als zij nog maar eenigen troost, eenigen steun gevonden had, bij hwe meester en meesteres. Maar niettegenstaande haar toe leg om alles voor hen zoo stipt mogelijk te doen, bemoeiden zij zich alleen met haar om bevelen te geven en opmerkingen te maken. Nooit een woord van bemoediging om haar te beloonen voor haar moeite. Niets totaal niets. Tusschen haar, die zooveel be- behoefte had aan wat steun, en hen, die haar haast niet opmerkten, stond een muur van haat, die haar scheidde van het overige personeel. Want dezen allen haatten haar ommeer dan een reden. Vooreerst wantrouwden zij haar, maar vooral was haar waardige, reine levenswijze een beschuldiging van hun mis daden en dwaasheden. Zij haatten haar om haar eerlijkheid, haar kuischheid, haar zachtheid. Zij haatten haar om al die eigen schappen. En de brutaalsten onder hen hadden besloten haar ten val" te brengen. „Zij moet weg. die zottin!" had de groote Emma gezegd. En Antoon, de lakei, een groote, dikke jongen, onafscheidelijk van de kamenier, had er aan toegevoegd: „Zij zal niet altijd zoo preutsch zijn. Wij zullen haar wel leeren". (Wordt vervolgi.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5