VOO NUMMER 16. iJFDE JAARGANG 192#/ M!iii»MiiiiiiHiiiiiiHiiiiuiiiininiiiiiiti"'iiinunimmiiimHwitnm>HMi»)iiinmmn»MiMiiiim»iiiMHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimui'»iiiminiiiiiniiiiiniiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?^ 0 DE BRUIDSDIAMANTEN 0 Meek met opgewassen tegen-de ontzag- leven voort op het kasteel Ecuchout, pas geboreq «as, twee zijner pleegbroe- waren, w leven gebleven en zij hebben oo gelijke moeilijkheden, die hein wachtten, met tegujpend van wat er om haar heen ders uit het nest wierp. hunne nakomelingen de neigingen en den De keizerin stond hem trouw ter zijde, voorvalt en welke wereldgebeurtenissen „Hij was geheel kaal, geen enkel veer- bijzonderen bouw doen overgaan, die het in haar brieven bewondert men haar scher- zich rondom haar familie en in haar land tje, zelfs nog geen spoof van dons was op meest geschikt zijn om het teoogde coel te pen blik, haar juist oordeel, en vasten wil, hebben afgespeeld. zijn lichaam te zien, zijn oogen waren nog bereiken, het spreekt van zeil dat bii Zij was een waardige dochter van haar dicht en zijn hals scheen te zwak om het zulk een harden strijd bij de intrede'van dip. oma tie ken vader en zeker stondI zij gewicht van den k op te dragen. Eet ir eest het leven, de wijfjes, als 2ooveel zwak Ier, indolenten misscluen DË KOEKOEK. buitengewone echter was de volharding, gemeenlijk het onderspit dolven en dus indolenten gemaal. die dit kleine monster aan den dag legde de stammen, die de. meeste mannetjes Eerst schrijft zij brieven vol mbelende De blinde vooringenomenheid, waar- om zijn slachtoffers naar den kant van voortbrachten, alleen in leven ziin eeble- vreugde en verrukking aan haai groot- mede de koekoek de geleerden schijnt te de opening van het nest te duwen ten ven moeder en naai vriendinnen in Europa, bezielen, is moeilijk te rechtvaardigen, einde hen op den grond te doen vallen." En rest nu alleen nog, een verklaring te Alles gaat eoed zoo. het volk ziet in haai Ren zou een geheele bibliotheek kunnen Ook. hier belast de natuur zelve zich geven van de omstandigheid, waarom den cn Max hun redders, de Franschen, die vullen met de hem gewijde werken. Ter- mei de taak, de gruweldaden van dezen koekoek de zeldzame en zonderlinge hce- ond-r maarschalk Blaine Mexico^bezei- will de nuttige vogels geen geschiedenis vroegrijpen misdadiger re begunstigen danigheid is verleend, eieren van zoo veier- tcn, zijn hun trouwe vrienden. Zij geeft schijnen te Lebben, schrijft men ceelen Mij komt ter wereld met een woelig ge- lei vorm Cn kleur tc leppen Dit raadsel is Zich geheel aan de armen en ongeiukki- vol over het leven en de zeden van dezen stel, dat hem geen oogenblik rust ver- zooveel te moeilijker op te lossen, ome at gzn, sticht instellingen van liefdadigheid, roover. In de wereld dei vogels zoowel gunt. Hij slaat met de vleugels, hij tracht de zaak zelve feitelijk nog niet genoeg- houdt schitteiende recepties, tracht zich als in die der trenschen wordt de roem zich te ontslaan van alles dat zich om hem zaam in het licht gesteld is. zoo goed mogelijk ui het vreemde land te al zeer onrechtvaardig verdeeld en' toege- bevindt en hij hééft op den rug, iet of Volgens sommigen, zou de vogel in staat schikken en haar rol van keizerin te ver- kend de avonturen van zee- en struik- wat onder het begin van de vleugels, een zijn om, naar verkiezing, een ei te leggen vullen roovers schijnen altijd belangwekkender eigenaardig kuiltje, waarvan hij zich be- volkomen gelijk aan die, welke zich in het Maar dan pakken dé wolken zich dien- dan het vlekkeloos leven van brave lie- dienr om datgene op ie lichten, dat hij nest bevinden, waarop zijn keus is geval- ter rondom hen samen BaZaine en zijn den. uit het nest wil werpen. len dit wonderbaarlijke talent in Let leger worden teruggeroepen. Maximiliaan, Dat kuiltje verdwijnt later, wanneer namaken van eieren schimt wel wat on- die geen vaste politieke lijn volgde, vond Op het gebied der natuurlijke geschie- het geen reden van bestaan meer beeft, waarschijnlijk hulp nu eens bi) deze dan bij die partij, denis zijn de meeste populaire legenden, Van haar kant verzekeren de dames Shar- Anderen beweren cat ce koe Koek begint Zijn aanhang wordt steeds klemei Char- die de wetenschappelijke bagage der pe en Dresser dat de periode van onafge- met zijn et op den grond te leggen, zonder lotte begrijpt da» hij zich zonder Fransche Grieken en Romeinen vormden, tastbaar broken beweging niet langer dan veer- vooraf te weten welke kleur her zal krij- hulp met kan staande houden, zij ver- onwaar. De koekoek maakt op dezen re- tien dagen duurt gen, en vervolgens een nest gaat zoeken trekt naar Europa om den keizei dei gel bijna alleen een uitzondering. De Volgens de volgelingen van Darwin waar hij het door een gedienstigen vogel Franschen re smeeken hen met te verlaten, slechte naam, dien hij sedert de grijze heeft de koekoek, eeuwen en eeuwen ge- zal doen uitbroeden, wiens eieren ten De ontvangst stelt haar bitter te leur, er oudheid draagt, is maar al te zeer gerecht- leden, stellig een beter en braver leven naastenbij denzelfden vorm en kleur heb- was bijna niemand om haai te begroeten, vaardigd Ondanks hun vurig verlangen 'geleid Hij paarde behoorlijk, bouwde ben. Zij moest tn Parijs tn een hotel logeeren om het slachtoffer van een eeuwenoud zijn nest, broedde zijn eieren uit en Deze hypotnese schijnt ai even weinig Napoleon zoekt voorwendsels, om haar vooroordeel in zijn eer te herstellen, heb- bracht zijn jongen groot aanneembaar als de vorige, want zij sluit niet te ontvangen, maai zij blijft aan- ben de Engelsche ornithologen zich bij Duitsche ornithologen verklaren, oat een schranderheid m, die men moeilijk dringen. Zij wordt bij hem en de keizerin het onbetwistbare feit moeten neerleg- at en toe het oude, sedert voorhistorische aan vogelhersens kan toeschrijven toegelaten, smeekt, dreigt, alles tever- gen en eenstemmig verklaard, dat de tijden vergeten instinct opnieuw in hem Ten slotte schijnt de schrijver van het geefsNapoleon en Eugenie zuchten, koekoek de misdadige gewoonte heeft, ontwaakt en dat hij als andere vogels artikel over te hellen tot de meening, dat schreien, klagen, maar het is niet mogelijk zijn eieren in de nesten van andere vo- tracht te leven, doch dat die fraaie, deugd- iedere koekoek steeds eieren van hetzelfde hen te helpen, dooi hun troepen in gels te deponeeren. Verre van den bru- zame voornemens, bij toeval gerijpt in type legt, en wel altijd in nesten toetehoo- Mexico te laten. De regeering wü het taaisten der parasieten onschuldig te ver- her hart van een verstokten zondaar, van rende aan het geslacht der pleegouders in met klaren, hebben de Engelschen in hem een geen langen duur kunnen zijn. Een on- wier nest hij werd groot gebracht. Fik Nu vertoonen zich in de brieven dooi geraffineerde verdorvenheid opgemerkt, gelooflijk wreed noodlot doemt hem om der tweeën-negentig soorten van vogels, Charlotte aan haar man geschreven, de waarvan de ouden nog geen flauw ver- ten eeuwigen dage van roof te leven waarvan de engelsche ornithologen mét eerste sporen van haai geestes-verwarring. moeden hadden. Het geregeld paren, dat bij andere vo- zooveel zorg een lijst hebben opgemaakt, Haar omgevmg bemerkt echter nog niets Allereerst moeten wij echter begrij- gels tusschen het mannetje en het wijfje zou dus zijn vasten koekoek hebben, abnormaals tn haai optreden pen, dat de natuur zelve medeplichtig voorkomt, om te zamen een nest te bou- Dat is geen natuurlijke historie meer. Toen zij overtuigd was, dat Napoleon schijnt te zijn aan de euveldaden van de- wen en het broedsel groot te brengen, is het is zuiver roman. 'Nieuw Ned.) haar met wilde ol kon helpen, verliet zij zen roover dat mogelijk bij een geslacht, waar tus- Parijs en Degaf zich eerst naai Miromai „De eieren van iedere soort van vo- schen de beide seksen een wanverhou- en van daar naai Rome. Nu begonnen gels." vertoonen bijzondere kenteekenen, ding bestaat, zonder ander voorbeeld in VERKEERD MERK. zich reeds reekenen re vertoonen van waardoor het mogelijk is ze onmiddellijk de bezielde schepping? Een telling der Vcrkooper „In dezen wagen, meneer haar zenuwoverspanning. In Rome werd te herkennen. Het ei van de kip is wit, koekoeken zou zeer moeilijk te bewerk- voelt u zich alsof u thuis beat." de keizerin met vorstelijke eer ontvangen, dat van de eend blauwachtig groen, dat stelligen zijn, maar het is buiten eenigen Toekomstige kooper (pantoffelheld) Haar doei was een, godsdienst-vrede te van de zwaluw donkerbruin. En niet al- twijfel dat het aantal mannetjes minstens „Zoo zoo, maar.... kunt u me geen an- stichten russchen den H Stoel en Mexico, leen hebben de eieren van één zelfde vijf maal en, volgens sommiger schatting, der merk leveren door hei sluiten van een Concordaat soort vogels steeds dezelfde kleur, maar zelfs vijftien maal grooter is dan dat der Paus Pius IX stond haat een audiëntie ook hun groote levert gemeenlijk geen in wijfjes. Vandaar een ordelooze gemeen- HET BEEST, toe van ruim een uur. Zij verliet het 't oog loopend verschil op. schap en, als onvermijdelijk gevolg hier- Juffrouw „Wie van jelui weet welk pauselijk vertrek sombei en zwijgende. De koekoek beantwoordt met aan deze van, het gemis der belangstelling, die an- beest Eva in het paradijs heeft verleid van De Paus scheen haai slechts eemge vage algemeene wet. Zijn eieren hebben geen dere dieren voor de toekomst van hun de verboden vrucht te eten?" beloften te hebben gedaan, jen zij vreesde, bepaalde, geen eigen kleur. Nu eens zijn kroost toonen. Kleine Annie „Haar man juffrouw," dat het vurig verlangde Concordaat ze groen, dan grijs, dan blauw, dan grijs Veronderstellen wij echter eens dat niet tot stand zou komen of groen gespikkeld of geheel wit. Hun een paar koekoeken, teruggekeerd tot de EEN EGOIST. Den volgenden dag reeds vroeg begaf grootte levert met minder verscheiden- sedert eeuwen vergeten patriarchale ge- Gevangenbewaarder (tot misdadiger zij zich weer naar het Vatikaan en drong heid op dan hun kleur, soms zijn ze zoo woonten, tracht een nest te bouwen en na zijn terdoodveroordeeling) „Thans er op aan, dadelijk bij Pius IX te worden klein als zwaluweieren, soms hebben ze zijn jongen groot te brengen, dan r< g zal men tt spoedig vragen, of gij nog een toegelaten. Hij zat aan het ontbijt en de grootte van een duivenei. zou het dezen rnodel-ouders onmogelijk laatsten wensch hebt, en dan moet gij mij had een kop chocolade voor zich op Van deze zonderlinge omstandigheid zijn, hun broedsel van het noodige voed- het pleizier doen en zeggen, dat mijn trac- tafel staan Charlotte stak haar vingers maakt de koekoek gebruik om het nest sel te voorzien. De jonge koekoeken toch, tement moet verhoogd worden." in den kop en toen in de mond en uit te zoeken, waarin hij zijn nakomeling die nauwelijks den dop verlaten hebben, verklaarde, dat men haar, op bevel van 'zal doen opgroeien. Vroeger meende men onderscheiden zich van andere vogels DE VERRASSING. Napoleon, vergiftigde spijzen opdiende- dat hij zijn eigen eieren ging leggen in door hunne onverzadigbare vraatzucht. Dochter „Papa, nu heb ik me sinds en zij niets wilde eten, dan wat voor den een of ander nest, onverschillig welk, Ondanks den grootsten ijver, zouden drie maanden bekwaamd in het eten ko- Paus was toebereid. waarvan de eigenaar toevallig was opge- de vader en de moeder met in staat zijn ken, zooals u verlangde kom nu met de Vol medelijden trachtte Z. H. haar te vlogen. Van dit vooroordeel is men op te gelijkertijd vier of vijf van die vraten beloofde verrassing voor den dag bewegen, naar haar hotel terug te keeren, grond van zeer nauwkeurige onderzoe- ook maar eenigszins tevreden te stellen. Papa „Zeker, kindlief de volgende maar zij weigerde het Vaticaan te ver- kingen teruggekomen. Het is nu stellig Bovendien zouden deze kleine monsters maand zal ik de keukenmeid haar ont laten en dus was men verplicht, voor haar bewezen, dat hij bij het kiezen zijner wederkeerig al hun best doen om elkaar slag geven en haar hofdame twee ledikanten neer te slachtoffers met groot overleg te werk uit het nest te werpen. Het is een uiterst GEZOND, zetten in de bibliotheek, om er den nacht gaat. Bijna steeds legt hij zijn ei op den zeldzaam geval, maar toch komt het af „Dat varkenshok staat te dicht bij het door te brengen. Den volgenden avond grond, neemt het dan in zijn bek en en toe voor, dat een koekoek twee eieren woonhuis," zei het lid van de gezondheids- slaagde men er in, haar naar haar hotel brengt het in het nest van een vogel, in hetzelfde geleende nest legt. Onmid- commissie, „dat is ongezond." terug te brengen. wiens eieren denzelfden omvang en de- dellij k na hunne geboorte ontstaat er dan „Och kom, meneer," antwoordde de De nacht was nu voorgoed over haar zelfde kleur als het zijne hebben." steeds een verbitterde strijd tusschen de boerin, „het staat er al twaalf jaar en er is geest neergedaald. Haar broer, de graaf Twee geleerde Engelsche dames, Mrs. twee vijandige broeders, totdat ten slotte nog nooit een varken in doodgegaan." van Vlaanderen, kwam haar halen en Sharp en Dresser, hebben een lijst van een van beiden er in slaagt, zich van den bracht haai naar Miramar Hier werd twee-en-negentig soorten van Europee- ander te ontslaan. RAAK. haar toestand steeds slechter, totdat in sche vogels het licht doen zien, die de Men meent in de leer van Darwin eer. „Dat eeuwige opstaan is toch verve- Juli van het volgend jaar dus na den slachtoffers van deze gedwongen gast- verklaring te vinden, van al deze zaken, lend," knorde een ongehuwde juffrouw, dood van haar man, die 19 Juni 1867 in vrijheid zijn. Tevens merkten wij op, dat waaraan sedert jaren vele Engfelsche filo- toen eenige hceren in den schouwburg Queretoro werd doodgeschoten de de koekoek bijna altijd zijn keus vestigt sofen hun geest scherpten. Aan de gevol- langs hare plaats moesten gaan." koningin van België haar in Miramar op het nest van een insecten-etenden vo- gen van de wet der natuurlijke teeltkeus „Eeuwig blijven zitten is toch nog ver- bezocht en toen met zich mede nam naar gel, teneinde zijn kroost van pleegouders kan men zeer goed de ontwikkeling van velender." antwoordde een hunner, haar land. Eerst scheen Charlotte beter te voorzien, die hun het meest in hun die karaktertrekken en dien bouw van den te worden, uit dezen tijd dateeren nog smaak vallend voedsel verstrekken. jongen koekoek toeschrijven, die hem in JONGENSLOGICA, zeer verstandige brieven van haar. De staat stellen zich alleen meester te maken De onderwijzer „Veronderstel, dat ik dood van haar man werd haar mede- Nauwelijks heelt de kleine indringer van het nest, waar hij spoedig van honger de school verlaat, een man mij tegen komt, gedeeld door kardinaal Beschamps en den dop verlaten, of zijn booze neigingen zou moeten sterven, indien hij genood- die mij neerslaat op den grond, zoodat ik zij verdroeg de droeve tijding tamelijk treden aan dfen dag. Zijn eerste werk be- zaakt was zijn voedsel met zijn mede voor dood blijf liggen. Wat zou daar het kalm en in zeer godsdienstige stemming, staat daarin, het broedsel van den wetti- uitgebroede makkers te deelen. Geduren- gevolg van zijn Steeds meer omsluierde zich haar geest, gen eigenaar uit het nest te verdrijven, de een lange reeks van geslachten zijn Algemeene stilte. Eindelijk gaat er een en nu Wjna 60 jaar na den dood van haar Mrs. Blackburn heeft gezien hoe efti de- slechts zij, die de meeste beweging maak- vinger omhoog. Max, sleept zii 85 iaar oud, haar treurig zer jeugdige roovers, die den vorigen dag ten, die het best voor den striid eewaoend ..Een vrije dag, meester 1" hu: !U39Itt3»I9tlll!tt;ntiI8lll!!«IIISIIIt9lt!l>i2SIf:t9i;i99llll!!H!SI!iIlllttf3a{S8IIKt;HiHtsllE!9i3Iiil9eilline33J8eS;9li!9iettS3:ei3;!eSt(f99Ili9ii9y9!SEei3«IIIli>S!£S33!lliJ9SlitClCeiK989ee9n9tll9iiSE!ii -t -O-t -t-fc-9 Ot -fc -c -t L-t -t t, ■o-o-o-f -r--r 4 4 4 4 4 4. ■f /v -f--f -c-c-c-r -p^-rppppppcmw i 15 HOOFDSTUK XXXVIII. Was het ook zulk een vreemde, wonder lijke plaats in de dagen der Montecchi en Cappelletti, dit plein met paleizen deze Piazza delle Erbe m het oujde Verona Ik zou het wel eens willen weten. Was het toen evenals nu stampvol met schilder achtige kramen van gloeiende vruchten van het Zuiden Was het geheel over dekt met reusachtige, wit katoenen para sols, op reusachtige paddestoelen gelij kend Vleide Lady Julia haar man, des morgens dezen weg te nemen als zij uit de vroegmis thuiskwamen, en werd zij hier aoor Peter gevolgd, die met het gebeden boek zijner jonge meesteres en de waaier van mevr.ouw de min achter hen liep, met handen vol rozen en leliën, frisch van den ochtenddauw, van wie weet ho? Vele eeuwen geleden Opgevoed in de eenVouaige oegnppen van haar stand, geloofde Giulietta Beni niet slechts aan al de populaire overleve ringen van haar geboortestad, maar half onbewust veredelde zij ze en werkte ze uit, uit haar eigen droomen, uit haar eigen verbeelding. Zij had het verhaal van Romea en Julia honderd malen gelezen in een oud versleten, in perkament gebonden boek vol ezelsooren, dat zij jaren geleden had gevonden onder in een doosje, dat haar moeder voor haar huwelijk had toebe hoord. Zij had het als een Drama Tragi- co gezien in het Romeinsch amphithea- ater, opgevoerd door een reizenden troep, met geen andere decoraties en coulisses aan de marmeren banken en den blauwen hemel en het spelende zonlicht. Eens en dat was de grootste gebeurtenis van van haar leven had zij Rossini's Mon- tecchie Capuleti" gehoord van de galerij in het Theatro della Valle. En het spel, het verhaal, de opera, de overlevering, ae oude straten en pleinen en kerken van Verona waren alle in haar geest samen gesmolten en behoorden onafscheidelijk bij elkaar. Zij dacht, dat zij de juiste plek wist tegenover de Romeinsche poort waar Tybalt verslagen was. Julia's venster in het oude huis van de Via Capello kende zij zoo goed als haar eigen, en zij was er heel zeker van, dat een kleine in de rots uitgehouwen kapel, die eens aan het ver nielde klooster behoorde, tegen de ach terzijde der kerk der Heilige Nazzaro en Celso gebouwd,» geen ander was dan de Broeder Laurences Cel. En wat nu deze zelfde Piazza delle Erbe betreft, wat kon zekerder zijn, dan dat Romeo, de traag- kruipende uren telde, die hem dwongen van hefcbalkon zijner beminde dame ver wijderd te blijven, gewoon was deze zelf de stecnen op en neder te stappen en op de eigen wijzers van die eigen klok in gind- scnen ouden toren te staren? Toen de oude Scalchi, die het boekwinkeltje op den hoek hoek der Piazza del Signora hield, haar eens vertelde, dat de klokketorcn gebouwd was door Can Grande delle Scala, meer dan een halve eeuw na den tijd, waarin Romeo cn Julia heetten geleefd te heb ben .en gestorven te zijn, was zij daar over zoo verontwaardigd, alsof een scep ticus had durven twijfelen aan de won derdoende eigenschappen van het water in koning Pepijns urn, of aan de helden daden van San Zenone in de edele visch- kunst. Want van de lijn, die overlevering v^n verbeelding scheidt, wist zij niets. Voor haar was alles waar, alles geschiede nis, zoo goed een deel uitmakend van Ve rona als het amphitheater zelf. De marktgasten hadden slechts vrien delijke woorden cn glimlachjes voor het jonge meisje, terwijl zij haar weg zocht tusschen het uitgebreide winkelnet. Ie dereen wist, dat zij Stephano Beni's ver weesd nichtje was, dat zij in de Her berg „de Hoed" wcor.de, en den naam Giulietta droeg. Zij was altijd de kleine huishoudster geweest van haar oom se dert haar negende jaar, en was zoo gere geld ter markt gekomen, en had haar kleine inkoopen zoo voorzichtig gedaan als de oudste matrone. „Goeden morgen, La Giulietta zegt er een. „Hebt ge ook een stukje echte goede stracchinokaas noodig voor uw ooms avond-eten? Ik weet, dat hij van de Mi- laneesche stracchino houdt, en hield op zettelijk een stukje voor hem af, hoe wel Graaf Giovi's kok graag alles ge kocht had.' „Hier, Giulietta mia roept een an der. „Hebt ge ooit zulke geurige venkel gezien als deze Ik bracht ze van morgen mee van San Michele. Ge zult ze voor 2 cent de bos hebben, hoewel ik ze aan ieder ander voor drie verkoop." „Welke groenten'hebt ge voor het eten noodig, kleintje vraagt de derde. „Vf r- sche boonen, aardappelen, komkommers uien.... Niemand behandelt u billijker dan ik, denk er om Glimlach om glimlach, groet tegen groet gevend, doet La Giulietta intusschen haar bescheiden inkoopen latuw en wa terkers en geurige venkel voor salade, linzen en een-hand vol btuine kamperfoe lies voor soep een pakje versche bftter in moerbeziebladen gewikkeld cn het aangeboden stukje stracchino voor oom Stephano's avond-eten. Dit, met een scho tel pap en misschien een runderpoot, zal haar spijskast voor twee of drie dagen vullen. En nog, welken weg zij gaat, ont moet haar het een of ander welbekend gelaat. Hier zijn vrouw Giannetta's doch ters, Lotta en Lisa, buiten zich-zelven van pleizier. Want Tomaso, de timmer mansknecht aan het Theatro Nuovo, heeft haar juist drie galerij kaartjes gege ven voor de voorstelling van morgen avond „Lieve kleine Giulietta zeggen zij op beschermenden toon, „het is jammer, dat we u ook niet kunnen meenemen, gc gaat zoo weinig uit, en hebt zoo weinig pleizier Maar ziet ge, het derde kaartje is voor moeder, en zij wil ons nergens heen laten gaan zonder haar, alsof wij zuigelingen waren, en niet op elkander konden passen 1 Nu, dan een andere keer misschien, kleine Giulietta 1" „Lieve Giulietta, het was heel vriende lijk van u mijn Tito verleden avond dat kommetje soep te brengen," zegt de we duwe Marguerita, een andere buurvrouw!, die zich-zelf en haar zoontje onderhoudt niet het vlechten van stroo. „Hij hoestte daarna in 't geheel niet, en is van dat oo genblik af beter geweest." - „Zeg, kleintje lacht een goed geklee- de vrouw met een goedhartig uiterlijk en gevolgd door een man, die haar in koopen draagt. „Wat is dat voor een aar dig liedje, dat een vogeltje mij in het oor gezongen heeft 't Vertelde dat onze Giulietta een Romeo gevonden heeft „Uw klein vogeltje zingt valsch, Sig nora Donda „Neen, maar ge kijkt alsof men u van heiligschennis betichtte Maar een vrijer wel dat is zooals 't hoort, kind, als men jong is en er lief uitziet Het jonge meisje echter wendt zich snel om, en de Signora Donda, wier echtgenoot een koffiehuis met biljart houdt in de Via Leonana, haalt de schou ders op en lacht verachtelijk. „Che che 1 che dat zou denken, dat Tonio Moretti niet genoeg voor haar was!" „Op mijn woord, zij kan hooger op-, gaan en er echter slechter bij varen, Signo ra Donda," antwoordde de dikke kok uit het Hötel Colombo d'Oro, die aan hetzelfde kraampje koopt. „Hè, wat zoudt ge dan willen De hoofden der meisjes zijn tegenwoordig zoo vol met onzin als een meloen met pit ten. Ik wil er op wedden, dat de dwaze meid denkt, dat een echte heer niet te goed voor haar zou zijn Maar deze beoordeelingen gaan voor Giulietta Beni verloren, die op dit oogen blik ver genoeg verwijderd is, aangetrok ken door een boekenstalletje op den hoek der Piazza de Signori. Het is een boeken- kraampje van een mindere soort, waar losse balladen, sprookjesboeken in op zichtige papieren banden, misboeken uit de tweede hand, oude muziek, kookboe ken, levens van heiligen en dergelijken liggen uitgestald, en dat wordt gehouden door een éénoogig, kreupel man, alge meen om zijn eigenaardige stem bekend als II Grilo de krekel maar wiens eigen naam Scalchi is. Er zijn verschillende luiaards aan II Grilo's winkeltje dezen morgen, en zijn eene oog heeft genoeg te doen. „Goeden morgen, mia bellaroept hij in zijn schrillen falsettoon. „Ik heb iets heel aardigs voor u. Kijk eens een nieuwe ballade, geheel «ver u-zelfJa, kijk hierhet heet De noodlottige liefde van Romeo en Giulietta'een ballade in vier en twintig coupletten met een mooie houtsnee als lokvink La Giulietta dat zijt gij, lieve kind,'en het lijkt sterk op u La Giulietta op het balkon naar de maan starend Romeo achter de cypres- sen in den tuin Kom, ge zult u de vijf centen riet beklagen voor uw eigen ver haal, en uw eigen portret, om niet te spre ken van den vrijer in den tuin Wat, het plaatje alleen is het geld waard Twee centen Onmogelijk. Wel, ik gaf cr zelf drie voor Wel foeiWat een klein som metje is dat Nu, daar dan omdat ge een goed kind zijt en mij altijd bij mijn eigen naam noemt, zult ge de ballade heb ben, voor wat ze mij zelf kostte drie centen, zoo waar ik een zondaar ben Hef jonge meisje bloost en koopt, de omstanders luisteren en lachen. Een van hen, naar het uiterlijk een zeeman die aan het andere gedeelte van het kraant je een boek-doorbladert, blijft met zijn vinger op het blad staan en ziet haar met onverholen bewondering aan. „Het moet gezongen worden op de wijs van „Ti Toglio Beni Assaipiept II Grillo, zijn drie centen opstekende, haar na, terwijl La Giulietta met haar koop wegloopt. „Waarom zeidet ge dat het een liedje voor haar-zeif was vroeg de zeeman, met den vinger nog tusschen de bladeren. „He !hé Die vraag verraadt den vreem deling." „Nu ja, ik ben een vreemdeling. Wie is het jonge meisje „Zij heet Giulietta." „Dat dacht ik wel. En haar van De kraampjesman schudt achterdoch tig het hoofd. „Wat gaat u dat aan „Misschien niets, misschien iets.... Wie weetHoeveel vraagt ge voor dit boek „Vijf Oostenrijksche guldens." „Daar even hebt ge drie gezegd." „Als ik drie zeide, meende ik vijf," antwoordde II Grillo met een koelen star ren blik. De zeeiiian glimlachte en liet de losse aeldstukken in zijn broekzak rammelen. „En het jonge meisje Waar woont ze Hoe heet haar vader „Och, laat mij het boek nog eens even zien, Signore? Hé! hé! hé! Kijk nu eens wat een hoofd ik heb Daar staat mijn bijzonder merk, en dat merk be duidt zeven lire. Zeven lire, Signore Ge kunt het nemen of hten liggen geen cent minder Steeds glimlachend haalt de zeeman een door de zon gebruinde hand uit, vol geld zilver en koper, waartusschen een en kel goudstuk glanst. Hieruit kiest hij een Frar.sch tienfrancstuk. „Kunt ge mij drie lire teruggeven II Grilo's eene oog glinstert van be- geerigheid. „Stephano Bern is een wagenmaker. Ge zult zijn werkplaats vinden onder een der bogen op de Arena in de Piazza delle Bra," antwoordt hij, het tienfrancstuk vast tusschen zijn vingers klemmend. „Is La Giulittta zijn dochter?" „Zijn nichtje." „Maar zij wonen toch r.iet in de de werkplaats onder den boog, c'at is on mogelijk." II Grilo heeft uif de diepste schuilhoe ken zijn onderkleeren een klein vetti» zakje, met lederen riempjes toegehaali. te voorschijn gebracht, waarin hij oen halven Napoleon bergt. „Drie lire mompelt hij. „Corpo dï Dio heb ik zooveel als drie lire „Nu, verondersteld, dat g ni t genoeg wisselmunt hebt.... waar w ne i zij?" „Ge zoudt naar de Heroeig dei Capeüo gaan, indien ik het u zeide 1" „Wat, in het oude huis der Cappeiletti Woont ze daar „Waar anders zou men verwachten, dat La Giulietta woonde, daar ben ik benieuwd naar grinnikt de kreupele, terwijl hij het lederen zakje in de duister nis van zijn broekzakken terugbrengt. „In orde ge moogt de rest houden." En wegzeilend, met het duur gekochte boekdeel onder den arm, steekt de zee man naar de schaduwzijde over, juist bij tijds om op te merken, hoe het voorwerp van zijn onderzoek een vriendelijken handkus toewerpt aan, en blijkbaar den zegen ontvangt van een gezetten, kleinen, witharigen priester in een rossig zwarte soutane cn met een sjofelen hoed op aan liet andere einde van de Piazza. „Wie is dat vraagt een der omstan ders voor II Grilo's stalletje. „Hé hé Hoe zou ik dat weten de een of andere zour-water-man met meer geld dan hersenen 1 Tien franc voor die voddige oude copie van Guarini's Pastor Fido, die ongeveer vijftig cent waard is Dat noem ik een goed morgenwerk HOOFDSTUK XXXIX. Stefano Beni, bezig de spaken van een karrewiel te maken in de groote poort, die hem voor werkplaats diende, bemerk te dat er iets in 't licht kwam* en zeide zonder op te zien „Zijt gij daar, Matteo?" „Ik ben Matteo niet, oomlieve Tito beste Tito En Giulietta zette haar mandje neer, om de liefkoozingen van Tito te beant woorden, een prachtige zwarte kat, die in de werkplaats van oom Stefano leefde en werkte. „Gij hier, nichtje? Is er iets?" „Niets dan een karreweitje voor u, oom Stefano. Ik heb daareven Padre Anselmo gezien, en hij verzocht mij u te zeggen, dat de band bijna geheel van zijn wiel afsprong, toen hij van morgen uit Monto- rio terugkeerde, en hij wenschthetoogen- blikkelijk in orde gebracht te hebben." „Weer die band Bij 't lijf van Bacchus l Hij kan niet altijd weder gelapt worden. Luigi zeide de laatste maal dat het metaal zoo murw was als tonder. Hij moet een nieuw wiel hebben."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7