m. Verkeersongevallen. De nieuwe opdracht. December 1925 Woensdag 50ste Jaargang No. 16120 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De bloembollendiefstallen; te Noordwijkerhout. Agenda 10 December DE VACANTIETOESLAG VAN HET HAARLEMSCH GEMEENTEPERSONEEL. Vooreerst nog geen beslissing. Faillissementen. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. OPTICIENS - FABRIKANTEN Telegraphisch Weerbericht D. H. Mgr. A. J. Gallier verlaat zegenend huize „BethanieBloemendaal. na aldaar een bezoek te hebben gebracht ter gelegenheid van den zesden verjaardag der stichting. Bezoek van Z. D. H. Mgr. Gallier aan. „BeHmm®"* Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstr. Een ernstigo ngeluk voorkomen. Zeesterren op het strand te Zandvoort. TOONEEL. Voor Eer en Deugd. Gemeentezaken. De Zakelijke Belasting op het Bedrijf. De houding van de A. B. C. Klachten over hooge bollenprij- zen in Engeland. D« abonnementsprijs bedraagt voo* Haarlem en Agentschappen: Pér week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAÜLAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEHSCHE COURANT Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzckerings voor waar den l«gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: f Levenslangegeheeleongeschiktheid 'tot werken döör f7E(\ bij een ongeval met PO' fl -0 bij verlies var I vUUUa verlies van beide armen, beide beénen of belde oógen: ilU« doodélijken afloop: - een ~v a e Aavertentiën 35 ceats par rcgeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonaen mededeeling, 60 ct. per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag, en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van been of arm: P l fl m bij verlies v. een 1 l(J' andere vinger Met de benoeming van Dr. De Visser tot formateur van een parlementair kabinet komt er een weinig teekening in de op lossing van de crisis. Tijdens 'een kabinet demissionair is, heeft de Kroon de teugels in handen; en bij ervaring weten wij, dat onze regeer|ndè Vorstin met enkel het landsbelang voor bogen, afgaande op de adviezen van Haar raadslieden, vol toe wijding zoekt naar de oplossing, welke als Je beste voor land en volk te beschouwen tfc. Uiteraard zijn alle overwegingen en »*adgevmgen, welke de Koninklijke daden SÉ! dien tusschentijd bestieren. aan de Jtfblieke belangstelling onttrokken. Men kan slechts gissen en raden, welke bedoe ling voorzit, wanneer een bepaald persoon naar het Hof wordt geroepen en met of zonder opdracht tot kabinetsformatie terug keert. Zoo is de vorige week Woensdag mr, Cort van der Linden op Het Loo geweest en den dag daarop dr. De Visser. Was eerstgenoemde adviseur en werd op diens raad dr. De Visser ontboden, is men allicht geneigd te vragen? Het antwoord bleef uit; na Donderdag hoorde het wachtende Nederlandsche Volk niets meeV. Heeft dr. De Visser eenigen tijd respijt gevraagd, ten j einde te onderzoeken of een eventueele j opdracht tot kabinets-formatie door hem met eenigen kans op succes kon worden aanvaard? Zoo ja, dan is hij heel wat ver standiger geweest dan mr. Marchant. Hoe het zij, het feit, dat de cud-minister van Onderwijs gisteren opnieuw door H. M. de Koningin is ontboden en is teruggegaan met de opdracht tot vorming van een parlemen tair kabinet, wettigt in deze omstandigheden de veronderstelling, dat de nieuwe forma teur een ernstige poging wil wagen om den vastgeloopen wagen weer in het spoor te brengen. Na de aanvankelijke aarzeling mag worden verwacht, dat de christelijk-histori- sche leider voorstellen beeft te doen, zoo wel aan zijn eigen Kamerclub, alp aan die der R. K., welke naar zijn meening voor beiden te aanvaarden zijn. Dat daarbij dus een voor de R. K. Staatspartij te aanvaarden oplossing in zake het Pauselijk Gezant schap is verondersteld, spreekt vanzelf. Wij hebben nu maar af te wachten in hoeverre de vindingrijkheid van den christelijk- bistorischen leider gaat, of wat zijn over redingskracht op zijn volgelingen vermag. Wat de benoeming zelf betreft, zoolang er kant op overeenstemming tusschen dc katholieken en christelijk-historischen blijft bestaan, ligt zij geheel in de parlementaire lijn. Voor ons, die bijden aanvang van de crisis onmiddellijk hebben teruggewezen naar de o. i. m Juli begane fout, is de -pdracht aan dr. De Visser de meest logische Bij het op 11 November aan den dag tredende conflict in de coalitie, werd o i de fout van Juli gewroken. De jongste verkiezingen brachten aan de rechtscne partijen een meerderheid, doordat de R. K Staatspartij en de christelijk-historischen -i-.h vrijwel handhaafden. Maar de anti-revoluticnnaire partij leed een nederlaag, doordat zij, ver geleken bij de vorige verkiezingen elf pro cent in stemmen-aantal achteruitging. De benoeming van den heer Colijn. die boven aan op alle anti-rev. lijsten had gestaan, wiens naam een verkiezingsleus was ge weest, was na zulk een nederlaag o. i. dan ook een groote politieke fout. Het kabinet van den heer Colijn kwam dan ook, zooals nu duidelijk is gebleken. op geforceerde manier tot stand. Wanneer zulk een fout in de constructie blijkt, wat i9 er dan logischer dan dat jnen uitgaat op herstel "en tot de oorspronkelijke gegevens terugkeert? De uitslag van de stembus vroeg de aanwijzing van een Katholiek tot kabinetsformateur. Men kon het verstaan, dat de Katholieken na zeven jaren de leiding der regeering en de voorzittersstoelen in Eerste en Tweede Kamer bezet te hebben, een keer op zij gingen. Maar dan was ook toen al reeds dc beurt geweest aan een christelijk-historicus. Wanneer een staatsman van Lohman's richting aanstonds voor de vorming van een kabinet was gezet, dan had men in Juli alreeds de moeilijkheid van het Pauselijk Gezantschap niet uit den weg kunnen gaan. Kans op overeenstemming was toen zeker grooter geweest dan nu. Waar echter, zoowel van christelijk-historische als van Katho lieke zijde een kabinet, steunend op de drie rechter partijen, ook nu nog als de beste regeering voor het Nederlandsche volk wordt beschouwd, daar mogen wij aan de hernieuwing der coalitie niet wanhopen Dr. De Visser, die in het vorig kabinet een steunpunt van de coalitie-regeering was en die bij de befaamde stemming op 11 Nov. zjch onzijdig heeft gehouden, is zeker een der eerst aangewezenen, om in deze moeilijke oogenbhkken de drie partijen weer bij elkaar te brengen. Er is ook een andere mogelijkheid denk baar, dat dr. De Visser n.m uitgaat, in eerste of tweede instantie, op de vorming van een minderheidskabinet Ofschoon wij zulke regeeringen in óns lad gelukkig prac- tisch niet kennen, vallen zij toch onder het begrip „parlementair kabinet" Zoo had de heer Marchant kunnen trachten een min derheidskabinet van vrijzinig- en sociaal democraten te vormen. Hij was echter te zeer vergrijsd is het politike leven, om zulk een dwaze poging te beproeven. Voors hands gelooven wij ook niet, dat dr. De Visser zich zulk een taak heeft gesteld. Op de eerste plaats lijkt het ons, onwaarschijn lijk, dat hij den heer Colijn in zulk een combinatie zou 'meekrijgen en ook. dat de anti-revolutionnaire partij zich in den liberaal-conservatieven enanti-papistischen hoek zou laten dringen, wat noodzakelijk het gevolg zou zijn van het toetreden tot een minderheidskabinet-De Visser. O. i. hangt het welslagen van dr. De Visser's pogingen af van de mogelijkheid, om in zajie het pauselijk gezantschap een zoowel voor protestanten als voor katho lieken redelijke oplossing aan te geven. Is deze niet voorhanden dan is men gauw uitgepraat. Het beraad van dr. De Visser zal dan ook wel niet lang duren! Volgens „De Standaard" heeft het bezoek van mr. C. v. d. L. aan de Koningin wel, volgens „De Tijd" geen verband ge houden met de crisis. ElectriscKe Metaalbewerking en installatie Maatschappij voorheen C. Dirks te Haar lem; curator Mr. M. Slingenberg te Haar lem; J. Koning, winkelier te Zandvoort; curator Mr. A. Bruch te Haarlem. Abusievelijk is gisteren door een sein- fout uit den Haag gemeld, dat de öüd-wet- houder van Noordwijkerhout P. L, J. M„ door de Haagslhe rechtbank wegens heling in de zaak van den bloembollepdiefsial i". veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, dit moet zijn 2 jaar. de afsluitboomen van den spooroverweg nabij de halte IJmuiden-Oost voor een na derenden trein gesloten waren, kwam een autobus van J. G. aanrijden. De bestuurder, die vermoedelijk niet gezien heeft, dat de boomen gesloten waren reed door, botste met zijn bus tegen een der aisluitboomen aan, welke afknapte en 'aan het voorgedeelte van de autobus bleef hangen. Midden op de spoorlijn kwam de bus tot stilstand, juist toen een trein naderde. De overwegwachter, die de gevaarlijke situatie onmiddellijk overzag, spoedde zich in de richting van den trein en slaagde er in, deze door middel van signalen met een roode lan- len zij „hun tijd" wel halen. Vier mannen zijn daar aan de factorij, aan de eenzame Afrikaansche kust bijeen, vier blanke mannen, die slechts eens in de drie maanden, als de postboot de factorij aandoet, een krant, een brief uit het va derland krijgen, vier mannen met geheel verschillende karakters, die wel in botsing moéten komen, omdat ze veroordeeld zijn, hier, in -enge ruimte, met elkaar om te gaan. En als dan in het leven van een dier vier, dengene juist met de rijkste idealen, de vrouw komt, de inlandsche vrouw, met haar demonische oogen, de vrouw zonder Sociëteit „St. Bavo". Armbestuur St. Jozef 11 uur St. Nicolaasfeest Oos- ter Speeltuin half 6 uur Handels- en Kantoorbedienden kwart over 8 uur - Cursus Esperanto 8 uur - Jongevrou- wenbond 8 uur Kerkzangers 8 uur Spoor en Tram 8 uur - Ca- sano 8 uur Vioolonderwijs 8 uur. Oude Raadszaal Raadsvergadering half 2 uur. Statenzaal Prinsenhof. Vergadering Prov. Staten v. Noord-Holland half '11* uur. Bloemendaal. Gemeenteraad '2 uur. Dc Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf11 El- ken Donderdag van 8-9'A uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen cn jon gens Sociteit St. Bavo, Smedestraat 23, 1 elefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 26% en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K; Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.ra. 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van' 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aaiibièdingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr. C Bosch). R.-K. Leeszaal en ui !leenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12 van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uiir en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr. 1, Zon dags en Woensdags van 8—10 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R-K. Kraam verzorging van de Derd-> Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged, Oude Gracht 74, des Dinsdags van 3 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. Volgens door ons bij den Raad van State ingewonnen inlichtingen, zal de Koninklij ke beslissing, met betrekking tot het Haar- lemsche raadsbesluit, inzake den vacantie- toeslag voor het Haarlemsche gemeenteper- soneel, nog wel eenige maanden op zich la ten wachten Wij herinneren er aan dat het alweer eenige maanden geleden is, dat in deze zaak voor den Raad van State gepleit werd door den beer Mr. J. B. Bornans, namens Gedep Staten van Noord-Holland en door den heer M. A. Reinalda, namens het college van B en W. van Haarlem. Gisteren 8 December 1925, werden in staat van faillissement verklaard: W, F. On'kenhout, wonende te Haarlem mermeer, Nieuwe Meerdijk 29, van beroep opperman; curator Mr. W. de Rijke te Haarlem; C. Voogt, aardappelhandelaar te Haarlem Donkere Spaarne 36 rood; curator Mr. Silvain Groen te Haarlem; P. Zonne veld. aardappelenhandelaar,te Haarlem, met' de vorige zaak drijvende te Haarlem, Don kere Spaarne 36 rood, wonende te Scho ten Middenweg 36; curator Mr. Silvain Groen te Haarlem; de Naamlooze Vennoot schap H. Beekman's Dames- en Heeren- kleeding te Haarlem, Koningstraat 50; cu rator Mr. F. A. Davidson alhier; J. H. H. Beekman, koopman in dames en heeren- kleeding te Haarlem Koningstraat 50; cu rator Mr. F. A. Davidson te Haarlem; J. B. Zorner, winkelier in kruidenierswaren te Schoten, Reitzstraat 113; curator Mr. J. Deenik te Haarlem; Salomon Mok, koop man in huishoudelijke artikelen te Haar lem; Spaarnwouderstraat 4; curator Mr. A. Bruch te Haarlem; J. P Volwater, winke lier in kruidenierswaren te Oude Wetering, gem. Alkemade A. 29; curator Mr. G, W. C. Pliester te Haarlem. Opgeheven werd het faillissement van A. A. Booms, groentenhandelaar thans Timor- straat 107; curator Mr. F. J. D Theyse te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijsten van: P, Kruishaar te Heemstede; curator Mr W. de Gavere te Amsterdam; de N,V. de Baiometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.14. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te De Bilt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 9 December 1925. Hoogste barometerstand 768.6 m-M., te Memel. Laagste barometerstand 732.5 m-M., te Stornoway. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 December: Matige tot krachtige zuidelijke tot weste lijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, regenbuien, aanvankelijk zachter. Gisterenmorgen bracht Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, ter gelegenheid van den zesden verjaardag van de Kerkelijke goedkeuring aan het gezelschap der Vrouwen van Be thanie geschonken, een bezoek aan het Moederhuis dier stichting te Bloemendaal. Nadat Monseigneur de H. Mis had op gedragen, nam Z. D. H. deel aan het ge meenschappelijk feestontbijt, waaronder de Eerw. Overste Z. D. H. namens allen wel kom heette en dankte voor Zijn bezoek. Z. D. H. nam hierop zelf het woord en zei ongeveer als volgt'. „Uit geheel mijn hart druk ik er mijn blijdschap over uit, dat in mijn bisdom, waar nog zooveel verdwaalde schaapjes wonen, waarover ik toch ook Herder ben, uw Stichting zoo vruchtbaar werkt, om vele bekeerde kinderen in die schaapsstal te te voeren." Vol belangstelling informeerde Monseig neur naar de voortgang van het werk in de catechumenaten en eindigde ten laatste: ..U moet mij niet weer danken (dan blijven we aan den gang) maar ik ben u dankbaar voor wat u in deze zes jaren voor mijn bis dom hebt gedaan." Ten slotte werd aan allen gebed ver zocht voor de bekeering der Joden en voor meerdere priesterroepingen. Na afloop van het ontbijt verliet Mon seigneur zegenend de communauteit. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is inge komen een verzoek van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreflende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. J. C. Cramer, Haarlem, Nieuwe Gracht 1, als makelaar in onroerende goe deren, hypotheken, assurantiën, bouwma terialen en meubelen. 2. J. C. Schilling, Schoten, Ged. Schalk- burgergracht 75, als makelaar is automo bielen en motoren in den uitgebreidsten zin. Auto over den kop. Dinsdag reed de knecht van van S. van den Spaarnwouderweg met een auto met koeien naar de markt. Nabij de Overtoom weigerde plotseling het stuur, juist toen hij een brug af kwam, met gevolg dat de auto over den kop sloeg. De auto was geheel vernield. Onbegrijpelijk is het dat noch de knecht, noch de koeien eenig letsel kregen. EEN AUTOBUS OP DE RAILS TER WIJL DE TREIN NADERDE. Dinsdagavond is bij de halte IJmmden- Oost door het tijdig ingrijpen van den spoor wegwachter een ernstig ongeluk voorkomen. Een autobus van IJmuiden, op Egmond rijdende, is daar, hetzij door roekeloosheid, hetzij door gladheid van den weg door de Noordelijke gesloten spoorbaan gereden en kwam midden op de rails tot stilstand, iuist terwijl de trein naderde De spoorwegwachter had de tegenwoor digheid van geest den naderenden trein inet roode lantaarn tijdig tot stoppen te brengen, waardoor voorkomen werd, dat de volgeladen autobus door den trein vermorzeld werd. De autobus had een verkeerde verkeers- route genomen. Alle andere autobussen op Haarlem rijden echter dezelfde route, omdat de verkeersbrug voor veilig autoverkeer van te lichte constructie is. Nader vernemen wij nog het volgende: Gisteravond omstreeks kwart voor 7, toen taarn nog tijdig te doen stoppen. Hierdoor werd een ernstig ongeluk voorkomen. De bus, welke slechts licht beschadigd was, werd van den afsluitboom bevrijd en kon toen haar gevaarlijke standplaats verlaten, waardoor de trein, met slechts enkele minu ten vertraging, verder kon gaan. De politie onderzoekt de zaak. Gebruikt als mest. Op het strand spoelen thans in buiten gewoon groote getale de gewone zeesterren aan. ^'jna het heele strand is er mee be zaai 3ij karrevrachten vol worden deze die het duin ingereden om als mest te dienen. De zeester of vijfhoek (Asterias rubens), middellijn 1015 c.M. komt in verschillende kleuren voor. Zij hebben fijne zuigvoeties, waarmede zij zich aan klippen, rotse en palen kunnen vasthouden.Zij kunnen er zich ook mee voortbewegen. De zeester voedt zich met vleesch, zooals slakken en mossels, die zij vooraf door het afscheiden van gif gedood heeft. Voor velen is deze „stranding" een aardig extraatje. Per karrevracht brengen de dier tjes ongeveer zes gulden op. Een beetje ge lukkige „opschepper" kan het tot drie vrach ten daags brengen. BLANKE BALLAST. Een spel van de tropen, naar 'n roman van Vera Simontis, door de N. V. „Het Nieuwe Neder- landsch Tooneel", in den Stadsschouwburg. Dit is een stuk voor volwassenen, voor menschen met hersens, en die er gisteravond in den schouwburg om hebben zitten lachen hadden beter gedaan maar thuis te blijven. Want dit is geen stuk om te lachen geen woord wordt er in gezegd of het is ernst, bittere, droevige, schrijnende ernst veelal, maar ernst. Het is een verhaal van de wreedheid der zengende tropenzon en van den verlammen- den invloed der eenzaamheid, die trouwe bondgenooten in de tropische binnenlan den, die al zoo menigen jongen man, vol hoop, vol idealen uitgegaan, hebben ge knakt, hebben gebroken, hebben doen ten onder gaan. In 'schrille kleuren wordt in dit stuk ge schilderd, hoe daar in de kuststreken van Afrika alies gedoemd is te vergaan te verrotten. Niet alleen de dingen worden er door de vochtige warmte aangetast, door den schimmel, die ailes verteert en doet rotten, die er de schilderijen van den wand doet vallen, omdat de koorden, waaraan ze hangen vergaan, die er de kreesrieten gordijnendoet uiteenvallen en de balken waaruit de huizen zijn gebouwd doet ver molmen ook de mensch schimmelt er, verwordt er tot een schaduw van zich zelf. Idealen kunnen zich in dit verschrikke lijk tand niet handhaven, de geest gaat er ten onder, het hart spreekt er niet Wie er komt met idealen, wie er komt in het bezit van geestelijk goed, wie er komt met een warm voelend hart, hij gaat onverbiddelijk ten onder, omdat hij een voor-een die kostbare bezittingen, die hij zoo tang mogelijk tracht vast te houden, maar ten slotte toch moet loslaten, ziet vernietigen, ziet aantasten door den schim mel. Alleen de cynicus, of de man die reeds in het vaderland door eigen schuld zijn ide alen verloor houden het er uit. Ook zij lij den onder de zengende zonnestralen, die ook hun lichamen aantasten, maar als dat lichaam maar sterk en gezond is, dan zul- geweten die wil bezitten om te verwoesten, dan is de invloed van hitte en van een zaamheid, geholpen als ze worden door de ze derde macht, niet meer te keeren. Dan wordt ook bij, als weer het schip de haven aandoet, gebroken naar lichaam en geest, naar boord gedragen, om als blanke ballast naar het vaderland te worden te ruggebracht. Deze toestanden, uiterst scherp door den schrijver belicht, hebben de stof gele verd voor een schrijnend, maar aangrijpend tooneelwerk, dat ontroert en doet huiveren en dat zelfs het jachtende leven-van-allen dag niet gemakkelijk weer zal losrukken uit het denken van hen die er de opvoering van bijwoonden. Behalve dan van hen, die gisteravond hebben zitten lachen. Omdat die niet weten wat denken is! En nu hoort het er zoo bij, dat er ook wat gezegd wordt van de uitvoerenden. Maar dan wil ik slechts vragen: Zou ik over het stuk hebben kunnen schrijven zooals ik deed, wanneer het niet op niet te overtreffen wijze was uitgebeeld? Een stuk als dit verdraagt geen slecht spel, zelfs geen middelmatig een slechte bezetting van ook maar één der rollen zou het maken tot een karikatuur, die héél den schouwburg, ook de menschen met her sens zou hebben doen lachen. En daarom hoef ik bier eigenli;k niet te zeggen dat èn Julia Gruyter, als de In landsche èn Johan Gobau als de man met de idealen, èn Jack Hamel, als de zendeling, maar vooral Louis Saalborn als de dokter die zichzelf in het vaderland ontvluchtte en zich hier opsloot, èn Oscar Tourniaire als de cynicus, uitnemend spel te 'zien gaven Blanke Ballast is al over zijn 50ste voorstelling h^en en kwam toch gis teren pas voor de eerste maal in Haarlem De wijze waarop het door een volle zaal ontvangen is, lï'kt mij een waarborg dat het niet tevens de laatste maal is geweest. En zijt ge er gisteravond niet geweest, gaat er dan heen als het weer gegeven wordt, ge zult uw avond goed besteden. Maar neemt uw kinderen niet mee. ook niet die ik zou willen zeggen, voo ral niet die welke zichzelf al geen kind meer wanen, want hoeveel goeds er ook in het stuk is, het is een stuk voor volwassenen. En dan nog. Voor volwassenen met hersens. A. T. Dezen avond om 8 uur zal in de kerk aan de Jansstraat de opdracht en de her nieuwing der opdracht plaats hebben voor de leden der vereeniging van „Voor Eer en Deugd". De predicatie zal gehouden wor den door den Weleerw. Heer Pater B. de Waal, van hef Missiehuis te Velsen-Drie- huis. Aller opkomst wordt dringend ver zocht. B. en W vragen eer> crediet van 712 aan voor het aanbrengen van stopcontacten voor electriscben stroom en voor de aan schaffing van 10 stel lichtafsluitende gordij nen in een tweetal lokalen aan de scholen 1 en 2 aan de Nassaulaan. Ten gevolge van de wijziging in de functie van den directeur van den Stads schouwburg, die thans ook betast is met de administratie, bieden B. en W. ter vaststel ling aan een nieuwe instructie voor den di recteur-administrateur. De heeren W. Roodenburg, W. v. d. Kamp W v. Liemt en Johs. Visser stellen voor, de verordening op de zakelijke betasting op het bedrijf voor het belastingjaar 1925 alsnog zoo toe te passen, dat bij berekening van het aantal arbeiders rekeninjf gehouden wordt, „hoelang" de arbeiders, die slechts een gedeelte van een dag werkzaam zijn, in totaal hebben gearbeid en de naar deze berekening te hoog opgelegde aanslagen op verzoek van belanghebbenden te vermin deren. Het „Weekblad der BI. C." schrijft Eenige consternatie is in onze kringen ge wekt door het feit, dat de American Bulb Company, een der voornaamste importeurs in Amerika, op de conferentie te Washington zich vóór sluiting heeft uitgesproken. Tot nu toe werd de A.B.C. beschouwd als een der genen, op wie de Hollanders rekenen konden en pas bij gelegenheid van de hearing bleek, dat zij haar draai had genomen. In de Flo rist's Review van 12 Nov. komt een stukje voor, waarin deze firma tracht aan te toonen, waarom zij en andere import-firma's van tac tiek veranderden. „Drie jaar geleden," zoo staat in dit stukje, „toen de F.H.B. het besluit nam om den in voer van narcissen met 1 Jan. '26 te verbieden, hebben wij tegen dit besluit protest aange- teekend. Langzamerhand werd duidelijk, dat er geen verwachting bestond, dat dit besluit zou worden herzien en hebben wij talrijke proeven laten nemen met de cultuur van Narcissen, die naar ons oordeel, zeer bevre digende resultaten hebben opgeleverd. De zen zomer hebben wij daarom verschillende kweekers aangemoedigd om groote hoeveel heden plantmateriaal aan te koopen om in 1926 in staat te zijn aan de Amerikaansche vraag te voldoen. Voordat deze aankoopen geschiedden, hebben wij ons nog met Wash ington in verbinding gesteld en gevraagd of nog eenige wijziging in de bepaling kon wor den verwacht. Hierop is ontkennend geant woord en de orders zijn geplaatst. De American Bulb Company zal in 1926 in staat zijn 8.000.000 goede, in Amerika ge teelde narcissen te leveren. Het zou dus te genover ons onbillijk zijn als de Amer. Re geering nu van tactiek zou veranderen. In een in Augustus tot* den Minister van Land bouw .gericht adres werd een en ander be weerd en zelfs bericht, dat er op dat oogen- blik meer Narcissen in Amerika waren dan in geheel Europa. Commentaar overbodig, maar' treurig is het wel Wij schonken reeds de aandacht schrijf1 het „Weekblad der BI. C" aan een stukje dat onlangs in de „Manchester Guardian" ver scheen en dat een verzuchting bevatte van een Engelsche kleine kweeker van snijbloe men over de hooge bollenprijzen. De Hort. Advertiser meldt, dat men in het Manches- tersche dagblad voortgaat met dergelijke klachten van het publiek op te nemen en herinnert aan het overleg dat in April van dit jaar plaats had tusschen eenige afgevaar digden van de Hort. Trades Association en een Hollandsche commissie uit den Bond van Bloembollenhandelaren. In het officieele rapport van de gehouden besprekingen komt de volgende zinsnede voor „Een van de Engelsche afgevaardigden be weerde, dat de prijzen van het afgeloopen sei zoen een aantal Britsche koopers bevreesd hadden gemaakt, en wanneer de prijzen in 1925 meer zouden stijgen deze niet zouden koopen of slechts een kleine hoeveelheid voor de geregelde klanten, die de hooge prij zen kunnen betalen." De Hort. Advertiser meent dat deze be wering thans bevestigd is en haalt verschil lende ingezonden stukken in de Mancj. Guardian aan. In dit verband wijzen wij er op dat de uit- voercijfers over de eerste 10 maanden van 1925 in vergelijking met 1924 de juistheid van deze bewering schijnen te staven. Im mers gedurende de eerste 10 maanden van 1924 bedroeg de uitvoer naar Groot-Brit- tannië en Ierland 889.340 K.G. (waarde f 1.060.150). Gedurende hetzelfde tijdvaj (10 maanden) van 1925 waren deze cijfers 779.450 K.G. (waarde 1.077.900). Een ver mindering dus van ruim 100.000 K.G. (Red. Weekblad). De Hort. Advertiser voegt aan zijn opmer kingen nog het volgende toe misschien, dat de Hollandsche afgevaardigden deze bevestiging van de opmerkingen van hun Engelsche collega's willen noteeren en aan hun vereeniging en de geheele Hollandsch bollenexportwereld willen overbrengen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1