UTltïH UIT DE PERS. Binnenlandsch Nieuws. Alleen op de wereld. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 9 December Een opdracht aan Drde Visser. Het betoog van Staatsraad Fabius. De financieele plannen van Loucheur omvatten zeven ontwerpen. De Jouvenel, de hooge commissaris van Syrië, heelt een onderhoud ge had met den patriarch der Maronieten. In een ziekenhuis in Westfalen zijn zeven kinderen gestikt door kolendamp. Onder de Radio-berichten: De financieele voorstellen van Loucheur door den Franschen ministerraad goedgekeurd. De overeenkomst in zake Ierland door het Engelsche Lagerhuis in tweede en derde lezing aan genomen. Protesten der rubberplanters op Malakka. Het Engelsche be- Tttfur troggelt hun hun koelies af. Leather, Fisher en Philips, kooplieden in Gem, buitenL berichten RECHTSZAKEN. De Lijster tot twee jaar veroordeeld De overeenkomst inzake Ierland in tweede en derde lezing aangenomen. Een invoerrecht op pakpapier in de volgende zitting. De financieele voorstellen van Loucheur. De werkloosheid in Duitschiand. Een nieuwe Landru. Betoogende Duitsche ambtenaren. De in beslag genomen Duitsche vermogens in de V. S. Een ontploffing van een electrische centrale. Ontstemminguonder de rubberplanters op Malakka. Geen Japansche troepen- versterkingen naar Mandsjoerye Dr. de Visser confereert. Een vergadering der R.-K. Kamerfractie. Vroedvrouwenschool te Heerlen. FEUILLETON. Niet veel succes verwacht. Over de opdracht aaa dr. De Visser tot -vorming van een parlementair kabinet, {schrijft „De Maasbode" het volgende: Met de opdracht aan dr. De Visser is de huidige crisis in 'een nieuw stadium ge komen. Als tweeden in de rij dergenen, die welbewust de breuk in de rechtsche sa menwerking hebben veroorzaakt en dus hare gevolgen voor hun verantwoording hebben te nemen, zijn na Marchant's échec de Christelijk-Historischen aange wezen voor een poging, aan ons land een levensvatbaar kabinet te bezorgen. Evenals voor Marchant luidt de op dracht, dat het een parlementair kabinet moet zijn. Of wij vooral met het oo'g op de persuitingen, onder verantwoordelijkheid van den nieuwen formateur zeiven in het licht gegeven erg optimistisch denken over de kansen van slagen dezer nieuwe poging? - „Vooralsnog," zoo beantwoordt het blad f'deze vraag, „zien wij den politieken toe s' stand steeds meer verwikkeld worden en veel succes durven wij ook van dr. De Vis- ser's ondernemen, bij de situatie van het oogenblik, ons niet beloven," „De Tijd" schrijft over oud-minister De (Visser's taak o.a. het volgende: De heer De Visser zal zelf hebben uit te maken tot welke groepen hij zich wil wenden om steun te krijgen; hij kan over leg plegen met de groepen der rechterzij de alléén, of zich richten bijvoorbeeld tot de Christ.-Historischen en Anti-Revolu- tionnairen, met uitschakeling van de Ka tholieken. Ook staat het hem volkomen vrij, de medewerking van linksche par tijen in te roepen. Slaagt de formateur er niet in een Kabinet uit een meerderheid in de Tweede Kamer te vormen, dan laat de opdracht hem voldoende ruimte om met een minderheidskabinet iö zee te gaan. Dr. De Visser kan dus alle richtingen uit. Toch zal de Christ.-Hist. formateur, als wij ons niet sterk vergissen, zegt het blad, in eerste instantie probeeren, de samenwer king der rechtsche partijen te herstellen. In dit geval past de katholieke pers groote be scheidenheid. Wanneer de dokter komt in de kamer, waar een zwaargewonde te zieltogen ligt, dan blijven de huisgenooten ernstig-stil en kijken zwijgend toe. Deze dokter heeft ons vertrouwen. Misschien weet hij ook het geneesmiddel aan de hand te doen, om de geslagen wond te heelen. Als mede voelende huisgenodten in het rechtsche gezin, wachten wij met vertrouwen op de boodschap, die de dokter ons zal brengen. Als menschelijke kracht hier nog iets ver mag zal dr. De Visser ons vertrouwen, be sluit „De Tijd", niet te leur stellen. „Niet uit te voeren". Het „Handelsblad" zegt over de opdracht aan dr. De Visser tot vorming van een par lementair kabinet: Het feit, dat de opdracht na het eerste bezoek van dr. De Visser op Het Loo niej en thans wel wordt gegeven, zou doen vermoeden, dat inderdaad onderling over leg tusschen de Roomsch-Kath. en de Christelijk-Historische fracties heeft ge leid tot overeenstemming. Men zal dat dan weldra vernemen, want in dat geval is natuurlijk de vorming van een evolutie kabinet 'n niet al te moeilijke taak na het voorbereidende werk, dqt dezen zomer is gedaan. Maar meer dan een onderstelling, waar voor eenige gronden zijn aan te voeren, is het niet, dat het overleg over de quaestie van het gezantschap tot resultaat heeft geleid. En de aanwijzingen, die de pers geeft over de stroomingen in de coalitie wijzen veeleer in tegenovergestelde rich ting. Maar dan beteekent dat ook, zegt het blad, dat van de vorming van een parlemen tair meerderheidskabinet geen sprake is en zou dr. De Visser, als hij de opdracht zoo opvat, al' zeer spoedig H, M. moeten ver wittigen, dat hij de opdracht niet kan uit voeren. Over blijft dan de mogelijkheid van een minderheidskabinet of van een nationaal kabinet, dus niet als zakenkabinet, maal ais een regeering met een nieuwe doel stelling, waarvoor de medewerking der (of van bijna alle) fracties van te voren moet zijn gewonnen. Een minderheidskabinet onder Christ- Hist. leiding zou een zeer kort leven heb ben. Wij behoeven niet opnieuw te zeg gen, waarom. Het zou bovendien naar alle waarschijnlijkheid de door dr. Marchant gewenschte meerderheidsvorming sterk in de hand werken. Voor een nationaal-kabinet, zooals wij dat zouden wenschen, is het tijdstip, mee- nen wij, nog niet gekomen. Het resultaat zal dus wel zijn,-want dat dr. De Visser de gevaren van een minder heidskabinet, door hem geformeerd, niet zou zien, lijkt ons ondenkbaar, zegt het blad, dat weldra ook de feitelijke leider der Cristelijk-historische partijfractie zal moe ten erkennen, dat hij de opdracht niet kan uitvoeren. Nog langer Lohman verloochenen? Het liberale „Utrechtsch Dagblad" schrijft o.m.: „De vraag is alleen, of een gedeelte der christelijk-historischen nog langer de staatsmanskunst van mr A. F, de Savor- nin Lohman zal verloochenen en 't lands belang zal blijven offeren aan inzichten en ambities, die van éen helder oordeel zich verwijderen. En of, indien de dissi dente christelijk-historischen voor toena dering gevonden worden met het nieuw (of opnieuw) optredend Kabinet te voren tegen nieuwe onverhoedsche aanvallen kan beveiligen." Bij het betoog van staatsraad Fabius inzake den gczantschapspost bij Z. H, den Paus, teekent „Het Centrum" het volgende aan: Naar aanleiding van deze beschouwing van prof, Fabius, en de geruchten, welke thans door de' pers gaan, zouden we er hier toch één opmerking aan willen toe voegen: Men zij voorzichtig. Formeel is het betoog van prof. Fa bius volkomen juist. Maar feitelijk staat we toch voor het votum der Tweede Kamer. Handhaaft de Kroon thans het Gezant schap, dan kan het, hoezeer de Kroon daartoe krachtens de Grondwet volko men bevoegd is, den schijn krijgen, dat er een conflict tusschen Kroon en Volks vertegenwoordiging is gerezen. En zelfs de schijn van zulk een con flict moet vermeden worden. Het mag zeker van de Rechterzijde niet verwacht worden, dat zij, om zelf uit een impasse te komen, de Kroon in een val- sche positie brengt. Prof. Fabius zegt wel: het votum van de Tweede Kamer beteekende niet, dat de meerderheid voor de opheffing van het Gezantschap was. Maar dit geldt alleen voor de Vrijzinnigdemocraten. Alle an dere stemmers voor het amendement- Ktrsten moeten geacht worden tegenstan ders van de handhaving van het Gezant schap te zijn, zij het op verschillende gronden. Al is het dus formeel juist, dat de Kroon, ook na de beslissing over het amendement-Kersten, bevoegd blijft, dit Gezantschap te handhaven, het is de plicht van hen, die dit thans wenschen, ervoor te zorgen, dat er iets geschiedde, vraardoor vast komt te staan vbgkkaqoj waardoor vast komt te staan dat hierbij dan van een conflict tusschen Kroon en Kamer geen sprake is. Zij die den wagen van Staat in de sloot hebben gereden, moeten hem er zelf weer uithalen. Daartoe de Kroon te gebruiken, ware Haar misbruiken. Een spionnagezaak. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd en Zaterdag is te Parijs een jonge vrouwelijke verklaard, dat zij sedert Maart 1.1. spionnage- gpion gearresteerd, Marthe Moreuil genaamd, diensten verrichtte voor drie Engelschen, rauio-artikelen. Deze drie zijn eveneens aan gehouden. Volgens de bladen, die groote beteekenic hechten aan de spionnagezaak, welke tot de arrestatie van Marthe Moreuil en drie En gelschen-heeft geleid, zouden twee van hen .lebben bekend tot den inlichtingsdienst te oehooren zij beweren dat de inlichtingen, die zij zochten slechts een commercieel doel hadden. In hun verklaringen tegenover den rechter van instructie is echter veel tegen strijdigs. De Fransche militaire problemen. Maandagavond had in het ministerie van buitenlandsch'e zaken een conferentie plaats nopens alle problemen van militairen aard, die op het oogenblik de aandacht der regee ring vragen, n.l. de militaire dienst, de her groepeering der bezettingstroepen tengevolge van de ontruiming van de Keulsche zone en de toestand in Syrië en Marokko. Havas meldt, dat aan de conferentie werd deelgenomen door Briand, Painlevé, Foch en Pétain, De Fransche financieele voorstellen. Loucheur heeft Maandag in den kabinets raad een uiteenzetting gegeven van zijn plan nen inzake de financieele saneering. Na vele gesprekken met specialisten uit allerlei bedrijven heeft Loucheur zijn finan cieele plannen in hoofdlijnen vastgesteld. Ze zullen heden in den ministerraad worden behandeld. De grondslag is het absoluut even wicht der begrooting. Daartoe, en tot sanee- ing, zal natuurlijk een nieuw beroep gedaan worden op de belastingbetalers. Immers het phs aangenomen wetsontwerp diende alleen om de regeering door een voor de schatkist buitengewoon moeilijke periode heen te hel pen. Niettemin zal rekening worden gehou den met de aanzienlijke betalingen, die de belastingschuldigen daarvoor hebben te dceri, zoodat de nieuwe belastingen, die Loucheur voorstelt, eerst in 1927 een volledige effect zouden berèiken. De nieuwe financieele maatregelen wor den samengevat in zeven ontwerpen, waar van voorloopig de beide eerste nog slechts in bijzonderheden zijn uitgewerkt. Ze be oogen lo. de invoering van acht milliard nieuwe belastingen 2o. de stichting eener amortisatiekas 3o. de verscherping der be lastingcontrole 4o. de toekenning van spe ciale voordeelen aan aandeelen op naam, bo ven die aan toonder 5o. een facultatieve telling van de inruiling stukken van staats- leeningen tegen voor den Staat voordeelige: typen 60. een verhooging van de tarieven der spoorwegen opdat de Staat niet langer behoeve bij te passen 7o. een wijziging van het mechanisme der inkomstenbelasting om- de opbrengst te verhoogen. De invoerrechten op mes sen, scharen e.d. De bij het Engelsche Lagerhuis ingedien de resoluties, die der regeering machtiging verleen en om invoerrec! en te heffen van messen, scharen e.d., handschoenen en gleeik u je:, wc-rden sjoien'wt ia een af zon'e lijk finrncioel wetsontwe p, genaamd „Safeguarding of Industries Customs du ties bill". Het wetsontwerp werd formeel in eerste lezing aangenomen. De overeenkomst inzake Ierland. Maandag is zekerheid verkregen, dat het parlement van den lerschen Vrijstaat de ïersche overeenkomst zal ratificeeren. De oppositie bracht slechts 26 afgevaardigden bijeen tot het steunen van een motie tot ver daging van het debat, terwijl vijf-en-twintig afgevaardigden vóór de regeering stemden President Cosgrave verklaarde, dat de Brit- :che regeering den Vrijstaat met de meest vriendschappelijke gevoelens was tegemoet getreden, en Wees op de beteekenis van de ratificatie van de overeenkomst om de on rust en de onzekerheid te doen luwen. Hij zeide dat de overeenkomst een keerpunt in de geschiedenis 'van Ierland zou beteeke- nen. Auto door een trein ver pletterd. Te Fenny Stratford (gr. Buckingham) reed een groote personen auto tegen een gesloten slagboom van een spoorwegover gang en verbrijzelde deze even voor het pas- seeren van een trein. Deze vernielde het voertuig, tengevolge waarvan zes personen werden gedood en acht zwaar gewond. Het Zwitsersche parle ment geopend. De 27e zittingsperiode van het Zwitser- :che parlement is Maandag geopend. De pas-visa.. Zwitserland heeft aan Duitschiand, Oos tenrijk en Italië voorgesteld wederkeerig de pasvisa Op te heffen voor reizigers, die zich naar een bepaalde plaats begeven voor het aanvaarden eener functie. De emigratie-conferentie in Italië. De internationale conferentie inzake de emigratie is Zondag door Mussolini geopend. Er zijn 45 staten vertegenwoordigd. De toestand in Syrië. De Jouvenel bracht Zondag een bezoek aan den patriarch der Maronieten, die he ien het bezoek te' Beiroet beantwoordde. Het bezoek van De Jouvenel aan den oa- triarch gaf overal langs den 30 K.M. langen weg aanleiding tot pro-Fransche betoogin- 2en. Het onderhoud was allerhartelijkst en werd bijgewoond door de geheele hooge geestelijkheid en eenige leden van den wet- gevenden raad. De patriarch hernieuwde de verzekering van eeuwige trouw aan Frankrijk en van dankbaarheid van zijn land voor de wel daden, die Frankrijk het tót op dit oogen blik bewijst. De reis van den patriarch naar Beiroet was een groote gebeurtenis. Een groote me nigte ging hem tegemoet, roepende „leve het mandaat Het bericht omtrent de nieuwe beschie ting van Damascus wordt tegengesproken Dc artillerie bepaalde zich tot het verdrij ven der benden, die zich in de omgeving der stad hadden verborgen. Belastingverlaging in de V.S. Alvorens te worden verdaagd, plaatste het Representantenhuis boven aan de agenda .iet nieuwe wetsontwerp inzake belasting verlaging, hetwelk de inkomsten van het volgende jaar met 325.736.000 dollar ver mindert. De inkomstenbelasting alleen wordt verlaagd met 193.575.000 dollar. De toestand in China. Uit Peking wordt gemeld, dat de Mands- joerijsche generaal'Tsjang Tso Lin van alle echten op het gouverneurschap afstand heeft gedaan. Dit is een rechtstreeksch ge volg van den flankaanval van Kwo Soeng Ling. De troepen van Tsjang Tso Lin trek ken in wanorde op Moekden terug. Tsjang Tso Lin heeft Moekden verlaten. Nu het terrein der vijandelijkheden de Japansche verdeaigingszóne in Mandsjoe- ije nadert maakt het departement van oor log den tekst bekend van c!e medec'eeling, die de Japansche opperbevelhebber in Kwan toeng naar men verwacht tegelijktijciig zal encen aan de elkaar bestrijdende generaals, waarin de nadtuk wordt gelegd op Japan's politiek van non-interventie, doch de waar schuwing wordtgegeven, dat zoo de vijan delijkheden leven en gced der Japanners in gevaar mochten brengen, de Japansche troe pen wel eens zouden kunnen worden opge roepen om handelend op te treden. DRIE NIEUWE STANDBEELDEN. In Parijs zullen drie nieuwe standbeelden worden opgericht een voor Emile Verhoe ren, dat door een FranschrBelgisch comité wordt aangeboden en in het Pare Monceau zal worden geplaatst een voor Paul Dé' ou- lède op de Square Laborde tegenover de Place Saint-Augustin, en een voor den Pool- schen dichter Adam Mickiewitsj, hetwelk door den Poolschen Landdag wordt geschon ken, maar welks bestemming nog niet geheel vaststaat. ZEVEN KINDEREN GESTIKJ. In het ziekenhuis te Lemgo in Westfalen, zoo wordt uit Berlijn gemeld, zijn zeven kin deren gestikt, doordat zich in het vertrjk naast hun slaapkamer kolendamp had ge vormd. DE VOORMALIGE LEGATIE IN PE TERSBURG; Uit Moskou is bericht ontvangen dat de Sovjetregeering het voormalige Belgische legatiegebouw te Petersburg wederom ter beschikking der Belgische ïegeering heeft gesteld. DÊ GROOTSTE ELECTRISCHE CEN TRALE. Te Sjatoerka bij Moskou heeft Trotsky volgen? een bericht uit Berlijn de grootste electrische centrale /Van Rusland geopend. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door vertegenwoordigers der Duitsche legatie en door den Finschen ambassadeur. DE CONCESSIES. Op 23 November 1925 was het vijf jaar dat de wet op de concessies in Rusland was ingevoerd. De „Izwestia" wijdt aan dit jubi leum een artikel, waarin de politiek van de regeering in deze gerechtvaardigd wordt. Wij ontleenen aan het bolsjewistische blad de volgende cijfers Tot het einde van 1922 ontving de rggee- ring der Unie 338 aanvragen om concessies, in 1923 607 aanvragen, in 1924 311 aanvra gen, in 1924 311 aanvragen, in 1925 (tot 1 Oc tober) 199 aanvragen. In het geheel hee'ft de regeering dus in de vijf jaren plm. 1500 aan vragen om concessies ontvangen. Volgens het blad gaat de daling van het aantal der aan vragen gepaard met een aanzienlijke stijging van de beteekenis er van. Hetzelfde zou gel den voor de toegestane concessies. Tot het einde van 1922 werden 18 concessies toege staan in 1923 44, in 1924—25, in 1925 (tot 1 October) 23. DE GROEI VAN DE INDUSTRIEELE COÖPERATIE. In de „Izwestia" komen de volgende bij zonderheden voor over den groeLvan de in dustrieele coöperatie in Sovjet-Rusland In 1924 waren er in de Unie 2466 indus- trieele „artjelj's" (soort van coöperatie) met 105.000 leden. Op 1 Januari 1925 is het aan tal artjelj's gestegen tot 2877 en het aantal leden tot 140.000 op 1 Juli 1925 waren er reeds 2945 artjelj's met 187.000 leden. De omzetten van den Wsekomprosojoez, de centrale van de industrieele coöperaties, be droegen het laatste jaar 14 millioen roebel tegen 4.7 millioen in het vorige jaar. DE NI'ET-BETAALDE BELASTINGEN. De „Ekonomitsjeskaja Zjiznj" klaagt er over, dat een aanzienlijk gedeelte van de be lastingen oninbaar is. Zoo was er op 1 Octo ber oninbaar gebleken aan accijnzen, bedrijfs- en inkomstenbelasting alleen in Rsfsr een totaal bedrag van 66.6 millioen roebel. Dit verschijnsel neemt steeds toe eênige maan den was de stijging voor de bedrijfsbelasting 212 voor de inkomstenbelasting 163 Bijzonder sterk is dit verschijnsel bij de rijks ondernemingen. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam deel Dinsdag uitspraak in de zaak tegen den beroepsoplichter A. de Lijster, die terecht stond omdat hij in het begin van dit jaar talrijke advocaten en bankiers in het het geheele land voor kleine geldbedra gen had opgelicht. De rechtbank veroor deelde hem tot 2 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 3 jaar. Dit is de 23ste veroor» deeling wegens oplichting van de Lijster. Het Lagerhuis heeft de wet inzake de ersche overeenkomst in tweede en derde lezing zonder stemming aangenomen. Baldwin deelde mede, dat de regeering voornemens is, in de volgende zitting een 'nvoerrecht van 16 2 3 pCt. voor te stel len op pakpapier, dat wegens de overla ding met werkzaamheden niet in deze zit ting kan behandeld worden. De ministerraad heeft de uiteenzetting van Loucheur nopens zijn financieele ont werpen goedgekeurd. Loucheur heeft gis- eravond bij de Kamer zijn ontwerp inge diend om de noodige inkomsten te verze keren voor het evenwicht der begrooting en zijn ontwerp betreffende de stichting en de inkomsten van een amortisatiekas. De rijkskanselier heelt gisterenavond de leiders van alle partijen als gewoonlijk met uitzondering van de communisten en de völkischen ontvangen, teneinde hen in te lichten omtrent de schrikwekkende stijging van het werkloozencijfer. Dr. Luther noemde den toestand op de arbeidsmarkt in vele opzichten hachelijk. Naar de „Ostdeutsche Morgenpost" meldt heeft men te Gleiwitz Zondagavond een ar beider gearresteerd, die een groot aantal vrouwen in zijn woning moet hebben ver moord. In enkele weken tijds zijn eenige vrouwen in zijn woning gestorven. Verschil lende getuigen hebben verklaard, dat de arbeider de vrouwen met geweld brand spiritus in den mond heett gegoten, teneinde den indruk te wekken, dat ze aan alcohol- vergiftiging waren gestorven. Gisterenavond hebben 30.000 latfere amb tenaren, ontevreden over hun sslarieering, op den Gendarmenmarkt te Berliin een protestmeeting gehouden, die zonder inci denten afliep. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de 'egeering en het parlement worden gewaar schuwd het geduld van de ambtenaren niet 'anger op proef te stellen. Van de zijde van de ambtenarenorganisa- ties werd ons medegedeeld, dat de stem ming, vooral onder het personeel van de rijkspost en de spoorwegen zoodanig is, dat men als de salarieering niet spoedig wordt verhoogd er niet meer voor kan instaan, dat het niet denzelfden kant zal uitgaan als in Oostenrijk. Vooral de regeling van de schadeloosstel ling aan de Hollenzollerns heet de ontevre. denheid onder de ambtenaren zeer doei toennemen. De particuliere onderhandelingen tus schen de Duitsche bezitters van in de Ver- Staten in beslag genomen vermogens en Amerikaansche staatsburgers, die oorlogs vorderingen op Duitschiand hebben, hebben onder medewerking van het Amerikaansche departement van Financiën tot een resul taat geleid, dat de oplossing van het pro bleem mogelijk maakt, te meer, daar zoo wel het Amerikaansche kabinet als de Duitsche regiering het beschouwt als een aannemelijken grondslag daarvoor. De overeenkomst moet door de belang hebbenden worden goedgekeurd en de be handeling zal zoozeer worden bespoedigd, dat zij reeds in de winterzitting van het Amerikaansche congres kan worden afge daan. Een ontploffing van de electrische cen trale van Vereeniging zette het meerendeel der goudmijnen aam den Rand tijdelijk stop. Door de groote ontploffing van het krachtstation van Victoria Falls te Vereeni ging zijn de werkzaamheden in de meeste goudmijnen aan den Rand tijdelijk stopge zet, ofschoon er pogingen worden gedaan om een hervatting hedenavond mogelijk te maken. Er hebben geen persoonlijke onge vallen plaats gehad. Een vergadering van het plantersverbond van Malakka protesteert tegen bet feit dat koelies worden onttrokken aan de rubber- plantages en te werk gesteld bij den bouw van de oorlógshaven. In de vergadering werd medegedeeld dat reds drie stakingen bij het werk aan de oorlogshaven hadden plaats gehad, waarvan loonsverhooging het gevolg was. De hooge loonen lokten de koelies van de rubberplantages naar het werk aan de ocrlogshaven. De dubberplan- ters drongen er bij de autoriteiten op aan 1200 koelies aan te werven, niet afkomstif van de plantages, zooals ook de andere re geeringsdepartementen doen, Het Japansche kabinet heeft besloten geen versterkingen naar Mandsjoerije tr zenden. Bijeenkomst der C. H. Kamerfractie. Dr. J. Th. de Visser, die door de Koningin is belast met de vorming van een parlemen tair kabinet, heeft reeds Dinsdagmiddag kort na het ontvangen van die opdracfit eenige conferenties gehouden. De C.H. Kamerfractie komt heden in het Tweede Kamergebouw bijeen in verband met den politieken toestand. Naar wij vernemen zal Donderdagmiddag na afloop van de vergadering der Tweede Kamer, in het Kamergebouw een bijeen komst plaats hebben van de R.K. Kamer fractie. Voldoende waarborgen voor een goede opleiding, In zijn Memorie van Antwoord merkt de Minister van A. H. en N. aangaande de Vroedvrouwenschool te Heerlen, o.m. op: Wordt het voorstel van den Minister aanvaard, dan zijn de moeilijkheden over wonnen en kan de school blijven voortbe staan. Met een beperking, zooals in de Me morie 'voor Toelichting is aangegeven, biedt zij naar zijn meening, voldoende waar borgen voor een goede opleiding. De bezuiniging van 22.000 (niet 32.000 zooals in het Voorloopig Verslag vermeld staat) is niet gebaseerd op een optimism^ bij den directeur maar op een zorgvuldig onder zoek. Een vergelijkend overzicht van de exploi tatiekosten van de beide Rijksscholen en van die te Heerlen, is om verscnillende re denen niet te maken. Ais voornaamste reden geldt wel dat het nieuwe gebouw te Heer len eerst in den loop van 1923 in gebruik ge nomen is. Maar bovendien zijn in 1925 maat- 'regelen tot zulke belangrijke bezuinigingen getroffen dat thans vergelijkingen een on juist beeld zouden geven. Eerst na verloop van enkele jaren zal een vergelijking gemaakt kunnen worden, die eenigszins deugdelijke gegevens verschaft en waarbij met voldoende nauwkeurigheid ge ëlimineerd kunnen worden de bijzondere factoren, we(ke voor de school te Heerlen gelden. Wat de toekomst zal brengen t.a.v. de aanmelding van leerlingen, valt moeilijk te voorspellen. Zeker is, dat tot dusver, on danks den strijd over de school gevoerd, het aantal gegadigden dat der toegelatenen ver overtrof. In welk stadium dc plannen, om te Breda een Vroedvrouwenschool te vestigen ver- keeren, is den minister niet bekend. Het zou evenwel naar zijn meening, niet van verstandig beleid getuigen, indien aan een oudere inrichting, die met Rijkssteun tot stand kwam, terwille van later opgekomen plannen bestaansrecht in zekere mate zou worden onzegd. De minister ziet geen reden om naar het verlangen van sommige leden de school ge heel tot Rijksinrichting te maken. Wordt het subsidie verleend, dan zal de regeeringsgedc.'.egeerde van zelf inzicht krij gen in het beleid van de adjunct-directrice. Tot dusver hebben de regeering of het be stuur daarover geen klachten bereikt. Zij is een hoogstaande vrouw die met veel tact haar moeilijke taak vervult. Wat den direc teur betreft moge worden verwezen naar hetgeen te zijnen aanzien in de Memorie van Toelichting is opgemerkt. 26 De eerste koude begon te heerschen in de kamertjes van de zesde etage. En evenals alle Parijzenaars, was de graaf d'Aultrec, de burgemeester van Sint Jan de Braye, naar Parijs gekomen en zijn vriendschap met de familie de Montvert, gedurende den zomer onderbroken, was weer aange knoopt. Zijn koetsier Edmond en Antoon de lakei, waren oude vrienden. Beiden waren even lichtzinnig van aard en gele ken op elkaar zoowel lichamelijk als gees telijk. Zij waren van die doortrapte schel men wier onverschilligheid in het kwaad de zielkundigen verstomd doet staan. Op zekeren dag nam Edmond Antoon ter zijde. „Er is bij jullie een meisje, Marie Picot. is 't niet?" „Ja, een dwaas, een trotsch ding, die nooit hierheen had moeten komen," „Zoo'" z „En die we graag kwijt zouden zijn.'" „Zoo! Er zijn er nog meer, die haar niet uitstaan kunnen. Je kunt vijf gulden ver dienen en dan kun je je wraak koelen," „Op wat vóór manier?" „Luister, de zaak is heel ernstig en je moet me eerst geheimhouding beloven," „Wees daar zeker van. Je kent me," De tuinknechten hadden toen met ge dempte stem een lang gesprek, waarin ver schillende malen de naam van Lucien Dol let voorkwam. Een maand verliep zonder eenig bijzon der voorval. Emma en Antoon schenen zelfs hun afkeer tegenover Marie te heb ben afgelegd en toonden zich seer voor komend voor haar. Maar dikwijls zei de kamenier onverschillig tot haar meeste- resse: ,,'t Is vervelefld. Nu is dit weer verdwe nen. Ik had 't toch stellig daar neergelegd". „Je zult je niet precies meer herinneren waar je het gelegd hebt, zoek maar en dan zul je 't wel vinden", antwoordde de markiezin zonder er verder acht op te slaan. Spoedig evenwel gebeurde er een ge wichtig feit. Mevrouw de Montvert, die 's-nachts thuis gekomen was uif 't theater, had haar juwcelen op den schoorsteen ge legd. Den volgenden morgen wilde zij ze opbergen en bemerkte, dat een gouden armband van kostbare bewerking Verdwe nen was. Zij vreesde, dat zij hem op den grond had laten vallen en zocht hem overal, maar tevergeefs. Het lag voor de hand, dat hij gestolen was. Alleen Emma en Marie waren in het vertrek geweest; Mevrouw de Montvert "ontbood eerst Emma. „Emma, ben je van morgen in deze ka mer geweest?" „Ja, Mevrouw." „Jij alleen en Marie bent erin geweest, is 't niet?" „Ja, Mevrouw." „Heb je mijn armband niet gezien?" „Zeker, mevrouw'.' „Hij is er niet meer." „Wat, mevrouw! Dat is onmogelijk! Hij j was er van morgen nog. Ik heb 'm gezien. „Ben je daar zeker van?" „Volkomen zeker, mevrouw." Mevrouw de Montvert dacht een oogen blik na, zij vónd 't vreeselijk vervelend. Die Emma boezemde haar in 't geheel geen vertrouwen in en toch was Jiaar toon oprecht; zeker, zij sprak de waarheid, „Roep Marie." Marie kwam, verwonderd dat zij zoo uit haar gewone doen gehaald was. Zij trad binnen, een weinig blozend, omdat zij zich gehaast had en vroeg: „Wat verlangt u, mevrouw?" „Je bent van morgen hier geweest, na Emma, is 't niet?" „Ja, mevrouw," antwoordde zij, steeds meer verontrust door den toon van haar meesteres en door de tegenwoordigheidvan Emma. „Heb je geen armband gezien?" „Neen, evrouw." De markiezin trok de wenkbrauwen op. Zij bleef in gedachten staan en toen Marie haar mef grogte vraag-oogen bleef aanzien, antwoordde zij: „Die armband is verdwenen en ik hoopte, dat je me inlichtingen zoudt kunnen ge ven." Marie had enkele oogenblikken noodig voor zij het begreep. Eensklaos steeg het bloed haar naar het voorhoofd. „Oh, mevrouw! U denkt tóch niet..." Maar de markiezin maakte aan dit too- neel een einde: ,,'t Is goed! 't )s goed! Je hoeft je niet te verdedigen. Men beschuldigt je niet. Gaat heen." Emma en Marie gingen heen. Emma, schijnbaar zeer opgewonden, stortte zich uit in geklaag en gehuil. „Ik ben zoo eerlijk als goud. God! Dat is al te erg! Wat een geschiedenis! Ik, die geen mug kwaad kan doen." Marie weende in stilte. Toen mevrouw de Montvert weer alleen was, geraakte zij in onoplosbaren twijfel. In het eerst, toen Marie zeide, dat zij den armband niet gezien had, terwijl Emma dadelijk bekende hem gezien te hebben, had zij gedacht: Marie is de schuldige. Maar nu was de twijfel weer gekomen, pijnlijk stekend als een puntige speld, die bij elke beweging dieper indringt. Mevrouw de Montvert had er een af schuw van, lastige zaken af te wikkelen. Na den raad van haar man ingewonnen te hebben, besloot zij tot de eenvoudigste op lossing. Opnieuw liet zij Emma en Marie bij zich komen. „Meisjes, de armband is nog niet gevon den. Het staat vast, dat een van u hem heeft weggenomen. Ik zou de politie kun nen waarschuwen, maar ik wil er liever geen poLcie inhalen en zal daarom mijn kostbare juweel aan de dievegge laten. Beiden zeg ik u mijn dienst op en de schuldige zal, buiten het bewustzijn van haar misdadige handelwijze, nog de wroe ging dragen, dat zij een onschuldige haar betrekking heeft doen verliezen." Marie stond sprakeloos van schande en wanhoop. Moest zij, zoo eerlijk, aldus be handeld worden? Zij vóelde zich bijna in zwijm vallen voor het schandelijke van zulk een aanklacht en zij had noch de kracht, noch het verlangen cm zich te verdedigen. Men had haar verdacht. Dat was genoeg. De verdenking alleen vond zij al vernede rend. Zij zou zich niet nog dieper vernederen door te trachten zich te verdedigen. Zij zou niet doen als de groote Emma. die haar gelaat bedekte met haar' schort en snikte en smeekte. „O mevrouw. Ik zweer u, dat ik onschul dig ben. Ik zweer het! Ik zweer het! Luis ter! Onderzoek mijn kamer u zult zien, dat er niets is. U zult overtuigd worden van mijn eerlijkheid, U kunt al miin koffers leeg maken. U kunt alles onderzoeken." De markiezin, die haar zenuwen bijna niet meer meester was, maakte een einde aan dit toonecl: „Gaat heen. Binnen acht dagen zulle» jullie beiden vertrokken zijn.' Maar toen zij alleen was, begon zij na te denken: Emma had toch eigenlijk gelijk, 't Was te probeeren. Waarom de kamers niet eens onderzocht? Misschien zou die onderzoe king een resultaat opleveren. Die kleine Marie, met haar openhartig uiterlijk, bad niet aangeboden om inzage te geven van haar toebehooren. Wie weet.... Maar de zesde verdieping was zoo hoog! Nog niet wetend wat te doen, verliet markiezin het vertrek. Anton was bezig in de voorkamer. Zij vroeg hem: „Is iemand van jullie na vanmorgen niet meer naar boven geweest, naar zijn kamer?" „Ik weet 't niet. Ja toch, ik geloof, dat Marie...." „Marie, 't k goed. Haal haar eens en Emma ook." De twee meisjes kwamen. „Emma, ik heb over je voorstel nage dacht en ik neem het aan. Breng me maar naar jullie kamers." Toen de markiezin, na verscheidene malen gerust te hebben om adem te halen, op de zesde verdieping was gekomen, kon zij een beweging vanafschuw niet onder drukken en ternauwernood kon zij een uit» roep onderdrukken: „Wat is 't hier vuil!" Nog nooit was zij er geweest. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5