EVEMTJES LACHEN. Radio-omroep De Koningin en Prins Hendrik in Den Haag. Het Nederlandsck-Belgisch verdrag Commissie wegenvervoer van reizigers en goederen. LUCHTVERKEER. 1 Noodlanding van een vliegtuig. VERKEER EN POSTERIJEN Treinen Amsterdam-Rotterdam over Gouda. UIT ONZE WEST. Opzichter overrompeld. KERK EN SCHOOL. De Eucharistische Congressen. Het comité der Intern. Eucharistische congressen. Schoolexamens en Zielebeschaving. Een parochie te Hoogkarspel. Benoemingen in het Aartsbisdom. Prof. J. G. de Jong. f R.-K. Korenband. GEMENGD NIEUWS Brand te Tilburg. Tragische gebeurtenissen te Groningen. In de koude in een hutje aan de Waal. Een zware zeereis van de Rotterdam". Onder een auto geraakt. De ijspret geëindigd. De moord te Oss. AutoBandieten te Oosterbeek. W aarschuwingen. LAATSTE NIEUWS. Zes van de zeven vaartuigen in veiligheid. Een Poolsche delegatie naar Praag. De koude in Italië. Een lage temperatuur. Een houtkoning overleden. De Morgan-leening in Italië. MARKTNIEUWS. Coöperatieve Tuindersver. „Gouda en Omstreken VISSCHERIJ. saastaft; RADIO- 7K pf LUIDSPREKERS ld U' per week. omplete 3 lampstoestellen vanaf f 1.8,3 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 KUNST EN KENNIS. Descartes en Constantijn Huygens. De totale zonsverduistering op 14 Januari Ontwerp-tegeltableau. De Koningin en Prins Hendrik ziin Maan dagochtend per Staatsspoor omstreeks elf uur in de residentie aangekomen. In een landauer begaf H. M. zich naar het paleis aan het Oosteinde. De Prins reeds naar iet Roede Kruis. Het Koninklijk echtpaar zal de dagèn van haar aanwezigheid in de i esidentie bij H. M. de Koningin-Moeder middagmalen. De Groepsraad van Groep Nederland van net Alg. Ned. Verbond heeft de volgende erklaring afgelegd in zake het aanhangig Ned. Belgische Verdrag: De Groepsraad van Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond, be- taande uit vertegenwoordigers van plaat selijke afdeelingen uit geheel Nederland, verklaart geheel in te stemmen met de motie van het Hoofdbestuur inzake het aanhangigeNederlandschBelgisch Ver drag. De Motie van het Hoofdbestuur luidde: Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het Verdrag tusschen Nederland en België van 3 April 1925 door ziin groote eenzijdigheid /an den Nederlandschen Stam en acht het Verdrag daarom in zijn tegenwoordigen vorm onaannemelijk. Bij Koninklijk Besluit van 30 November '25 zijn benoemd tot lid van de Staatscommis sie tot het instellen van een onderzoek aan gaande de vraag of en in hoever maatregelen noodig zijn om te bevorderen, dat de land en waterwegen en de spoor- en de intercom munale tramwegen op de meest economische wijze dienstbaar worden gemaakt aan het vervoer van reizigers en goederen: ir. F. K. Th. van Iterson lid van de Directie der Staatsmijnen te Heerlen; ir. J. H. Ringers, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, te IJmuiden en Th. M. Th. van Weideren baron Rengers, te Oenkerk. Dinsdagmiddag daalde te Baarn ter plaatse bij de Eem een militair vliegtuig van Soes- terberg. Bij de landing werd het toestel twaar beschadigd; de schroef en de wielen werden vernield, terwijl ook de beide vleu gels deerlijk werden gehavend. De eenige inzittende, eerste luitenant Krab, die won der boven wonder geheel ongedeerd bleef, was door motordefect gedwongen een nood landing te maken. De Rotterdamsche Kamer van Koophan del heeft bij de directie van de Nederland- sche Spoorwegen aangedrongen op het in leggen van meer treinen tusschen Amster dam en Rotterdam over Gouda, en op ver korting van den looptijd van deze treinen door inkrimping van het aantal tusschen- stations. De spoorwegdirectie heeft hierop geant woord, dat zij niet voldoende reizigers voor meer treinen op dit traject verwacht en dus niet tot het inleggen daarvan kan over gaan. Tot opheffing van stopplaatsen kan evenmin worden besloten, omdat te Gouda en Woerden van de bestaande treinen een druk gebruik wordt gemaakt, en het stil houden te Nieuwersluis verband houdt met bet verplichte aantal stoppingen aldaar. De aanvallers ontvlucht. Drie gestraften bij de werkzaamheden in de buurt van Suzannasdaal (Suriname) heb ben den opzichter Boyd overrompeld, zijn karabijn afgenomen en hem aan een boom vastgebonden. Dit drietal bestond uit Amelo..'een beken den deugniet; Berens, die eenige jaren ge leden een Javaansche vrouw vermoordde in Saramacca; en Sarip, moordenaar van be roep, vriend en geestverwant van Saramin, in wiens gezelschap hij zich bevond toen deze den laatsten keer uitbrak. „De West" vertelt het volgende, omtrent de bijzonderheden van deze overrompeling: Om half 10 Dinsdagmorgen, verzocht de gestrafte Amelo aan den opzichter Boyd, of hij wat water mocht drinken. Hij vond daardoor gelegenheid den opzichter te ^na deren en viel dezen onverhoeds aan. Ter zelfder tijd sprong Sarip als een tijger op den opzichter af en greep hem bij de keel. De opzichter verweerde zich, om hulp roe pend, doch werd na een lange worsteling overmand. Sarip stak op een gegeven oogenblik zijn vingers in den mond van den opzichter, vermoedelijk om zijn wang uit te scheuren. Boyd bezit echter een goed gebit en maakte daarvan gebruik, waarop Sarip haastig zijn vingers terugtrok. Toen de op zichter machteloos was geworden, stopte men hem zand en een doek in den mond. Hij werd op den grond geworpen, waarna Amelo en Berens hem vastbonden, terwijl Sarip nog steeds pogingen deed om hem te wurgen; De opzichter paste nu een list toe Hij liet zich voorover vallen en hield zich dood. Toen de heeren klaar waren metj het bin den van hun slachtoffer, braken zij het slot van hun ketting met behulp van een hou wer. Berens scheen plezier te hebben om de scherpte van de houwer ook nog te probee- ren op den opzichter, doch Sarip, die in een goede bui verkeerde, zeide: „och, laat hem maar, hij is niet zoo'n groot beest, al laat hij ons te veel werken." De opzichter, die dit alles aanhoorde, had den boef wel willen omhelzen, maar hield zich om begrijpelijke redenen koest. Toen koos het edele drietal het hazenpad en is sedert niet weergezien. Toen zijn belagers weg waren, zag Boyd kans zich van zijn boeien te ontdoen en op zijn geroep om hulp kwamen ditmaal eenige andere gestraften (dië tijdens den aanval zich uit de voeten hadden gemaakt) aan- loopen, zooook eenige dienaren der politie. Terstond is een militaire patroillc van 10 man, onder leiding van sergeant Seute, naar Nieuw Amsterdam vertrokken. Deze zou de velden van Voorburg afzoe ken, terwijl een patrouille van 4 agenten on der den hoofdinspecteur Buillab, in de lichting van Mcerzorg zou zoeken. De permanente commissie voor de inter nationale Eucharistische congressen heeft Maandag op het Vaticaan vergaderd en het vraagstuk van de reisgelegenheid besproken naar het congres van 1926, dat in Juni te Chicago wordt gehouden. Het congres van 1927 zal te Sydney gehouden worden. De Paus heeft vervolgens de leden der commis sie ontvangen. De audiëntie bij den H. Vader. Over de ten Vaticane gehouden zitting van het permanente comité der Internatio nale Eucharistische Congressen, verneemt de Msb. nog het volgende: Dc vergadering vond plaats in de Sala degli Arazzi. Er werden zes nieuwe comité leden gekozen, o.a. mgr. Eras. Zooals gemeld, werd in beginsel beslo ten, het Eucharistisch Congres van 1928 te Sydney (Australië) te doen plaats hebben. Na de vergadering werd het comité in de troonzaal door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. Heijlen hield een toespraak, waarin hij den H. Vader dankte voor de hulp en de belangstelling, welke het comité altijd van den Paus ondervond. Mgr. bood daarop den H. Vader het Congres boek aan, bevattende de verslagen en be scheiden betreffende het Eucharistisch Con gres vah Amsterdam. De Paus hield een rede, waarin Hij uiting gaf aan Zijn vreugde een zoo uitgelezen ver gadering van Katholieken om zich heen -te zien. Hij dankte allen voor hun werken voor het welslagen der Eucharistische Congressen en moedigde hen aan, dien verheven arbeid voort te zetten. Tenslotte verleende de H. Vader alien Zijn Apostolischen zegen. Dr. H. Moller schrijft o.m. in „Roeping'; Ons voortgezet onderwijs van elke soort lijdt inderdaad aan bijna misdadige overla ding van vakken, die vooral geleerd moeten worden. En door al dat leeren, door al dat moeten kennen, d.w. z onmiddellijk gereed hebben van 'n massa weetjes in alle mogelijke vakken, is er geen tijd voor de eigenlijke zielecultuur. Wat kemt er terecht van de diepere men- schelijke en christelijke beschaving en de liefderijke bestudeering en bepeinzing van 't beste, wat de menschheid hebben voort gebracht? Zelfs dat heele kleine beetje uren, dat op de scholen daarvoor is uitgetrokken op de lesrooster, bijv. voor taal- en letter kunde, worden misbruikt, ja misdadig mis bruikt, hoofdzakelijk om alweer te laten van buiten leeren van namen en feiten en jaren en boektitels. Waarom niet die zoo ontvankelijke ge moederen met warme genegenheid ingeleid en ingewijd in enkele van de beste ook voor hen bevattelijke schrijvers, en 't zoo innig verlangen gewekt om ook later, wat hun werkkring ook zal zijn, nog diwijls in gees telijk verkeer te komen met die menschcn uit alle tijden, die de diepere geesten ge weest zijn en ook ons leven zullen ver diepen. Dat kan en dat moet zelfs gebeuren op de gewone lagere school» Nu staan niet alleen de niet-intellectueelen daar heel vreemd tegenover, maar ook de z.g. hooger ontwikkelden, omdat ze beu zijn van al die wetenschap van 't niet-wetens- waardige en geen liefde hebben kunnen krij gen voor wat alleen past meenen ze, bij de menschen, wier „vak" dat is geworden, om welke reden dan ook. Ons onderwijs moet ernstig herzien wor den, willen we werkelijk onze geestelijke cultuur verdiepen." In opdracht van het R.K. Kerkbestuur te Westwoud is aangekocht een boeren-woon- huis met 4.5 H.A. landerijen van den heer Visser, gelegen tegenover het gemeentehuis te Hoogkarspel (N.H.) Naar de Msb. verneemt, geschiedde deze aankoop in verband met de in de toekomst tc stichten R.K. Kerk in die gemeente. Tot nu toe behooren de katholieken van Hoogkarspel tot de parochie Westwoud. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemd tot kapelaan te Zutphen. den Weleerw. heer J. 1. Veeger en tot as sistent te Groenlo den Weleerw. heer J. A, van den Hoven (16 Aug. 1.1 .priester gewijd.) Dinsdag is op 58-jarigen leeftijd over leden prof. J. G. de Jongh, hoogleeraar aan dc Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam. Maandagavond had te Castricum een bij eenkomst plaats van vertegenwoordigers van R.K. Kerkkoren uit de omgeving dier plaats, om plannen te bespreken tot stichting van een Korenbond of althans van een cursus voor Gregoriaansche Zang. Aanwezig waren afgevaardigden van de parochies Castricum, Heilo, Heemskerk, Rinnegom, Egmond a. d. Hoef en Egmond aan Zee. De heer Van Westen opende de bijeenkomst met den Chr. Groet en een welkom aan de aanwe- z.gen, waarna hij het woord gaf aan den heer Theo van der Bijl van Amsterdam om de plannen nader toe te lichten. Op het eerste plan zou staan beoefe ning van den Greg. Zang, waaraan een be ter begrijpen van het gezongene en een inniger meeleven met de godsdienstige plechtigheden zou gepaard gaan. Daarnaast kon komen het zingen van meerstemmige kerkmuziek, om deze even eens op hooger peil te brengen en in over eenstemming te doen zijn -met den geest der gregoriaansche muziek. Deze zang zou tevens eenige attractie zijn voor den cursus doch van zeer ondergeschikte beteeken.® blijven. Na de vrij uitvoerige uiteenzetting be stond er gelegenheid tot gedachtenwisse- ling, waarbij al aanstonds bleek, dat de aanwezigen een cursus onder le.ding van den heer v, d. Bijl zeer op oriis zouden stellen. Geruimen tijd werd gediscuteerd over de plaats waar de cursus gegeven zou worden. De Eerw. Heer van Meeuwen bood het Bruno.gebouw te Hello aan. Egmond aan Zee voelde veel voor deze plaats of voor Alkmaar. Toen echter het Koor van Castri cum aanbood dc zaal-huur voer zijn reke ning te nemen, werd beslist ten gunste van laatst genoemde plaat®. Vervolgens werden de kosten' van een cursus nagegaan, die begroo't werden op ruim 200 gulden, behalve de zaalhuir. Voor gesteld werd deze kosten door de deel nemende koren gelijkélijk te doen dragen. Daar tegen maakten Egmond aan Zee be zwaar, wijl dan de kleine koren voor te hoogc lasten zouden komen, terwijl toch ook Egmond aan Zee hooge reiskosten zou hebben. Besloten werd, dat de cursus-kosten gedragen zou worden in evenredigheid van het aantal werkende leden, dat ieder der deelnemende koren telde, waardoor volgens globale berekening deze ongeveer 2 gld. per lid zouden bedragen. Een paar vertegenwoordigers konden reeds verklaren, dat in hunne parochie de kosten door hun kerkbesturen zouden gedragen worden. De andere koren zullen tot hunne besturen het verzoek richten om een ver goeding te ontvangen en de aanwezigen twijfelden er met aan of d; kerkbesturen zullen hierin gaarne ter wille zijn. De ge meenschappelijke onkosten zullen nog ver minderd worden, zoo meer koren toetreden, wat zeer v;el mogcli.k is. Aan Akersloot was bericht ontvangen, dat het koor wegens den staat van weer en wegen niet kan aanwe zig zijn. Een groote moeilijkheid werd geacht de vervoerkosten en het middel van vervoer. Daarin zullen de verschillende koren ge meenschappelijk trachten te voorz.en. Een afgevaardigde van Rinnegom vroeg, of het wel noodig was, een bond te stich ten, waar voor de aanwezige koren een cursus hoofdzaak was. Aan een bond wa ren verschillende administratieve werk zaamheden verbonden. De heer v. d. Bijl antwoordde, dat zulk een bond meer in overeenstemming was met de wenschen van de Gregorius Vereenigmg en van het Ep.s- copaat. Éindelijk werd vastgesteld, dat de cursus zal gehouden worden op Dinsdagavond om 8 uur, doch zal aanvangen op 4 Januari 1926, Daarbij zullen de deelnemers een gra duale hebben mee te brengen. Voor muziek mis werd vcorlooplg aangenomen de Mis van Kuypers, die wel op alle koren aanwe zig zal zijn. De heer Van Westen stelde daarna voor den heer Venheggen, directeur van het koor te Rinnegom tot voorzitter van de commissie tot verdere regel.ng te benoe men. "Hoewel het applaus der vergadering bewijs van instemming was, meende dc aangewezene te moeten bedanken, omdat hij over te weinig tijd beschikte, en het beter vond, dat de leid.ng bleef m de plaats, waar de cursus gegeven wordt. Daarop wordt de heer Van Westen en met hem het bestuur van het Koor te Castricum met de verdere regeling belast. Tot ge noemde heer kan dus alle correspondentie gericht worden. Indien wij ons niet vergissen, zal een ver edeling van den Kerkzang in Castricums omgev.ng het gevolg zijn van de gehouden bespreking. Verwacht wordt toch, dat zoo veel mogelijk alle leden, zeker directeur en organist, van de deelnemende koren den cursus bijwonen, en dat nog eenige koren van de gunstige gelegenheid om op hooger peil te komen, zul'en gebruik maken. De cursus wordt zoo pract.sch mogelijk inge richt, zal in drie maanden afloopen, en waarschijnlijk besloten worden met een gemeenschappelijke uitvoering. Men meldt uit Tilburg: Maandagavond is de smederij erf rijwiel- herstelplaats der firma Philips en Smeckens aan de Lange schijfstraat alhier door brand vernield. De brandweer dje met een motor spuit spoedig ter plaatse was, slaagde er in het vuur tot de werkplaatsen te beperken, doch kon niet beletten dat deze geheel uit brandden. -Het aangrenzende woonhuis en de pastorie der parochie Noordhoek kregen geen schade. Twee jongelieden dood te bed gevonden. Een tragische» gebeurtenis viel in den nacht van 7 op 8 Dec. te Groningen voor, ten huize van de familie H. Gorter, wonende in de Kleine Badstraat 13. Maandagavond waren de beide zoons, de 18-jarige J., van beroep barbier en de 22-jarige E., magazijnbediende op gewonen tijd naar bed gegaan. Zij sliepen beneden in de keuken in een bedstede, welke zich be vindt op een afstand van een Meter van een kookkachel, waarnaast een kolomkacheltic staat. Dit laatste was voor het naar bed gaan geheel met eierkolen gevuld. Toen de moeder des morgens om acht uur bemerkte dat de jongelieden nog niet waren opgestaan haar man had nachtdienst gehad en sliep nog begaf zij zich dadelijk naar de keu ken. 'n Vers'ikkende kolendamp kwam haar tegemoet. Men kan zich haar 'ontzettenden schrik voorstellen toen zij, bij de bedstede gekomen, haar beide jongens dood vond. Zij waren gestikt door den kolendamp. Een politieagent die even later toevallig passeerde, werd door dc buren gewaar schuwd en stelde een onderzoek ter plaatse in. Een werkmansgezin, te Herwijnen (Geld.) bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, werd gedwongen hun woning te verlaten en kon geen andere woning bekomen. Om nu niet bij 16 graden vorst te bivakkeeren, heeft hij een hut gebouwd van vie.r palen en eenige rieten matten. Een blikken zeepbus prijkt op het huisje als schoorsteen. Men kan zich een denkbeeld vormen van de koude, die de bewoners lijden als men nagaat, dat de hut zonder eenige beschu'ting van huizen of boomen aan den Waaldijk is opgetrokken 'n Ander terrein werd niet be schikbaar gesteld. Het verblijf heeft iets van de door Tollens' bezongen hut op Nova Zembla, echter de hut bij de Waal is inwen dig niet voor den sneeuwval en veel minder nog tegen sneeuwstorm beschermd. Uit Londen wordt gemeld, dat het s. s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika lijn 24 uur te laat te Plymouth is gearriveerd. Kapi tein Van den Heuvel verklaarde, dat hij in den Atlantischen Oceaan gedurende vijf da gen een hevigen storm had gehad. De wind ha4 op sommige oogenblikken een snelheid van 90 mijl in het uur. Den geheelen Vrijdagnacht kon hij de brug niet verlaten. Nooit had hij zulk slecht weder op zijn reizen over den Atlantischen Oceaan gehad. Eigenaardig rvas de hooge temperatuur van 68 graden welke hij toeschreef aan lucht- stroomingen van de Afrikaansche kust. Een bakker gedood. Toen Maandagavond de bakker L. v. K. te Tilburg met zijn handkarretje over den Korvelschen weg reed is deze, door verkeerd uitwijken, in botsing gekomen met een auto. bestuurd door A. v, S. De bakker bekwam ernstige verwondingen en een schedelfrac tuur. Hij is heden in het gasthuis aldaar aan de gevolgen overleden. Uit verschillende plaatsen van ons land bereiken ons dooiberichten. Dc ijspret is, althans vooreerst, geëindigd. Nadat Dinsdag de vier verdachten van den moord te Oss, namelijk de l?-jarige v. V., de 21-jarige B., de 24-jarige O. O. en de 18-jarige v. in tegenwoordigheid van het parket uit 's-Bosch met het lijk zijn geconfronteefd, zijn ze zwaar geboeid naar de gevangenis te 's-Hcrtoger.eosch overge bracht. Een werkelijk Amerikaansche roovers- geschiedenis schijnt zich Maandagmiddag in dc gemeente Oosterbeek te hebben afge speeld. Omstreeks fwaalf uur Maandagmiddag vervoegden zich aan een sigarenwinkel op een druk punt twee heeren, die per auto waren gekomen. Terwijl de auto bleef wachten, kochten beiden in den winkel een paar kistjes sigaren en betaalden ieder met een bankbiljet van 300. Toen de winkelierster het wisselgeld had gehaald en dit op de toonbank wilde uit tellen, werd zij plotseling door een der mannen aangevallen en met een hard voor werp op het hoofd geslagen, zoodat zij be wusteloos ineen zakte. De autobandieten verzamelden daarop al het geld bijeen en poetsten met die buit de plaats. Aldus luidt het verhaal van de winkerlier- ster, die even later door een kennis in den winkel, gevonden werd. De politie stelt een ijverig onderzoek in. De commissaris van politie te Eindhoven geeft ieder in zijn eigen belang in over weging om, alvorens handelsrelaties aan te knoopen met P. van Brakel, koopman, wo nende te Eindhoven, Laagstraat 25, zich eerst tot hem te wenden om inlichtingen. De commissaris van politie, afdeeling D, te 's-Gravenhage, waarschuwt tegen het aangaan van relaties met S. H. Nijhuis adres aldaar was Rijswijksche weg, doch hij is thans vermoedelijk naar Rotterdam verhuisd) en N. A. v. d. Schouw, Noordwal 49a, te 's-Gravenhage. Zij doen groote be stellingen, voornamelijk bij landbouwers; betalingen blijven achterwege. Ook trach ten zij waardelooze ,,\Vabash"-aandeelen te verzilveren. De commissaris van politie der af deeling D te 's-Gravenhage waarschuwt te gen het aangaan van relaties met de N.V. „Pallantis", Anna van Hannoverstraat 30 of Koningin Sophiestraat 12, Den Haag. Ge noemde „onderneming" ontbiedt sollicitan ten naar betrekkingen op briefpapier, waarop o.a. een groot fabrieksgebouw voorkomt, hetwelk echter slechts in de ver beelding van de „leiders" der Vennoot schap bestaat. Van de sollicitanten wordt verlangd het nemen van 1C00 tot 5000 aandeelen, hoewel het geheele gestorte ka pitaal, volgens eigen opgave in het Han delsregister, slechts 5000 bedraagt. In de zaak zijn betrokken de bekende E. D. de Munck en J. F. v. d. Boomen, te gen wien reeds herhaaldelijk is gewaar schuwd. URK, 9 Dec. Plet is de bevolking van Urk gelukt na een inspannenden arbeid van verscheidene etmalen, 6 van de T schip- persvaartuigen in de Urkerhaven te bren gen. i Van de vereeniging Hulp en Steun is veel materiaal verloren gegaan. De Urk 58 zit nog in 't ijs. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat dit de zelfde schipper is, die in 1923 z'n vaartuig in de Noorzec verloor en in 1925 op 't strand geraakte. PRAAG, 9 Dec. Deze week komt hier een Poolsche delegatie aan tot het voeren van onderhandelingen over de uitvoering van het in het voorjaar tusschen Tsjecho- Slowakije en Polen gesloten handelsver drag. Polen eischt de opheffing van de voorschriften in zake den invoer van Pool sche naphta-fabrikaten ten bhoeve van de Poolsche naphta-industrie. ROME, 9 Dec. Gisteren hield in Italië, de strenge koude nog aan; vooral in Sicilië heerscht die koude. De dienst van den Abruzzu-spoorweg moest wegens de sneeuw worden stopgezet. In de Campagnadus was de temperatuur 7 gr. en te Milaan en Florence 5 gr. bene den het vriespunt. PARIJS, 9 Dec. In Santo-Stefano was de temperatuur 32 gr. beneden het vriespunt. OTTAWA, 9 Dec. De hout-koning van Canada Bous is op 98-jarigen leeftijd over leden, zijn vermogen wordt geschat op 18 millioen p.s. ROME, 8 Dec. De Senaat heeft met 154 tegen 9 stemmen dc Morgan-leening van 100 millioen dollar goedgekeurd. ROTTERDAM, 8 Dec. Eieren. (Rotterd- Cons. Veiling.) Prijzen kippen- f 1054 eenden- f 9.5010. Vee. Ter markt waren aangevoerd 20.3 paarden, 23 veulens, 849 magere runderen, 525 vette runderen, 312 vette en gras kalve ren, 831 nuchtere kalveren, 290 schapen of lammeren, 44 varkens, 222 biggen. De prij zen waren als volgt koeien le qual. 122 125 c., 2e qual. 112—100 c., 3e qual. 90—80 c., ossen le qual. 117)4122)4 c., 2e qual. 107)495 c., 3e qual. 8575 c., stieren le qual. 100105 c., 2e qual. 9080 c., 3e qual. 7060 c. per kg. vette kalveren le qual. 175—200 c., 2e qual. 155—125 c„ 3e qual. 115—100 c., melkkoeien f 230425, kalfkoeien f 240445, stieren f 180385, pinken f 155175, graskalveren f 60125, vaarzen f 155200, werkpaarden f 100 325, slachtpaarden f 95160, hitten f 95 175, nuchtere kalveren f 1421, fokkal- veren f 17—30, biggen f 13—20, overloopers f 20—40. Vet vee en vette kalveren in alle qualiteiten redelijk verhandeld. Vette kalveren met groo- ten aanvoer, melk- en kalfkoeien in goede soorten redelijk verhandeld tot duurdere prijzen nuchtere en graskalveren met rede lijken handel. Biggen en overloopers bij rede lijken aanvoer matig verhandeld tot dure prijzen. Paarden met matigen handel. BOVENKARSPEL (Station), 8 Dec. Aan gevoerd 36 baal uien, groote gele 2.45; drielingen 2.95; nep 3.50 per baal; 985 stuks bloemkool, le s. 5.2010.10; 2e s. f 3—4.20; 3e s. 0.75—2.30 per 100 stuks; 16110 kg, roode kool 4.1Q6.80 per 100 Kg.; 2100 Kg. gele kool f 3.20—4 per 100 Kg.; 2200 Kg. witte kool 3.90 per 100 Kg.; 26 zak spruitkool 1.903.25 per 15 Kg. GELDERMALSEN, 8 Dec. Fruit Ter Vei- lingsvereeniging „Geldermalsen en Omstre— besteedde men voor: Goudreinetten 1427 et., bellefleur 1518 ct., alles per Kg. GRONINGEN, 8 Dec. Eieren lager. In den groothandel 11.2512,25 per 109 st„ in den kleinhandel f 2.60 per 20 stuks. 's HERTOGENBOSCH, 8 Dec Boter, Ee- richt van de Coöp. Roomboterfabriek. Aan gevoerd: 21.500 Kg. Hoogste prijs 2.3S, laagste prijs 2.30, middelprijs 2.35, HOOGEVEEN, 8 Dec. Eieren Aanvoer 21000 stpks, 11—15 per 100 stuks. Handel tamelijk ROOSENDAAL, 8 £>ec. Botermijn, Aan voer 31.675 Kg. Prijzen: hoogste 2.40, mid den 2.35, laagste 2.30. VÉENENDAAL, 8 Dec. Weekmarkt. Eie ren 141550 per 100. Aanvoar 40.000 stuks. Handel trager. Biggen 14—20 per stuk. Aanvoer slechts 125 wegens den har den winter en handel flauw. PURMEREND, 8 Dec. Kaas. Aanvoer 10 stapels fabrieks- f 53, met merk f 60, 8 stapels boeren- f 54, njet merk f 57, 1 stapel Goudsche met merk f 60. Boter. Aanvoer 796 Kg. f 2.202.30 per Kilogram. Eieren, Kippen- f 1214 eenden f 9.50, PURMEREND, 8 Dec. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 500 eenden eieren f910.40 en 15.000 kippeneieren f 12.60—14.05. ROERMOND, 7 Dec. Eieren. Aanvoer 200.000 stuks. Hoogste prijs f 16, middel- prijs f 15.35, laagste f 14.70, Eendeneieren f 11.8012.20, kleine eieren f 1013.50. SNEEK, 8 Dec. Vee. Ter markt waren 117 melk- en kalfkoeien f 140440, 68 vet te koeien f 230415, vette kalveren 188 nuchtere kalveren f 12—22, 103 graskalve ren f 60130, 560 schapen 3540, 953 lammeren f 2525, 420 varkens f 40145, 76 biggen f 1421. Men besteedde voor vet te runderen 50—62 ct., idem kalveren idem varkens 4144 ct., zouters 4245 ct., Londensche varkens 44'45 ct., De handel in melkvee, vette koeien, nuch tere kalveren, varkens en biggen was prijs houdend in wolvee zeer traag in graskal veren kalm. VENLO, 7 Dec. Eierveiling. Aanvoer 42.500 kippen-, f 14.90—15.90, kleine 11.50 —14; eenden- f 11.80—12.20; ganzen f29. AMSTERDAM, 8 Dec. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 5.255.50, blauwe f 55.25, Eigen heimers f 44.50, blauwe Eigenheimers f 44.50 Friesche Borgers f 44.50, blau we Borgers f44.50; Zeeuwsche Eigen heimer poters f2.40—2.60, blauwe poters f 2.402.60, bonte poters f 2.402.60; An na Pauwlowna zandaardappelen f 5.506, Hillegommer zandaardappelen f 5.506; Drentsche Eigenheimers f 2.803.75 per HL BODEGRAVEN, 8 Dec. Kaas. Ter markt waren 194 wagens. Prijzen f 6065, rijksmerk le soort f 6679, 2e soort f 62 65. Handel matig. ELST, (Bet.), 7 Dec. Fruit. (Veiling V.V. C.B.) Dubbele benderzoet le soort 14, 2e soort 8y2 Gerrit Roelofs le soort 11, 2e soort 5 cent per Kg. GRONINGEN, 8 Dec. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f460500, 2e f375 425, 3e f 275325 vroegmelkkoeien le soort f325—375, 2e soort f250—300 kalfvaarzen le soort f 350375, 2e soort f250300; varekoeien le soort f300325. 2e soort f250275; stieren le soort f 0.90 0.92, 2e soort f 0.760.80, slachtvee le soort f 1.141.16, 2e soort f0.760.80, slachtvee le soort f 1.141.16,2e soort 1.041.08, per Kg. slachtgewicht; melk- schapen f 4050 vette schapen le soort f46—52, 2e soort f30—38; vette kalveren le soort f 1.30—1.35, 2e soort f 1.20—1.25, vette lammeren f29—32, loopvarkens f20 18, vette varkens f 0.860.88, 2e soort f 0.820.84, Londerïsche varkens f 0.88 0.90, zouters le soort f 0.840.86, big gen f 11—17, f 1.502.50 per week. Aanvoer 115 vette koeien, 186 kalveren, 294 melk- en kalfkoeien, 35 stieren, 735 schapen, 996 vette en Londensche varkens, 264 magere varkens en biggen. De handel in kalf- en melkvee was we derom traag, prijzen hieldên zich met moei te staande. Voor het slachtvee, stieren en vette kalveren liepen prijzen wegens min der vluggen handel terug. Nuchtere stier kalveren prijshoudend, deze werden ver handeld ad f 1017. De wolveehandel had weder een zeer traag verloop. Vette lamme ren lager. Vette varkens en Zouters wegens grooten aanvoer lager, Londensche varkens hooger, Biggen prijshoudend. GRONINGEN, 7 Dec. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: 8 Dec. 1 Dec, Zomertarwe - Roode tarwe 13.00—14.50 12.00—134.0 Witte tarwe 13.00—14.50 12.00—13.60 Tnl. rogge 8.50— 9.50 8.00— 9.25 Wintergerst 9.00—10.40 9.00—10.25 Zwanenh, gerst 10.0011.25 9.0010,c0 Zomergerst 9.5010.60 9.009.75 Witte haver 9.0010.75 8.7510.00 Zwarte' haver 9.2510.25 8.759.75 BI. pculerwten 10.0021.50 10.0021.50 j Gr, erwten 11.0018.00 10.5017.00 Schokkers Paardeboonen 10.5012.75 10,5012,75 Wierboonen 10.5012.75 10.5012.75 Waalsche boen 13,0018.25 13.0018.00 Karwijzaad 18.0026,50 18.0026,50 Geel raosterdz. 40.00—55.00 38.00—54.00 Kanariezaad 18.0022.00 16,0020.00 Lijnz, blauwbl, Idem witbl16.00—21.00 16.00—21.00 Blauw maanz. 50,0060.00 48,0058.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe naluurgewicht 7 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per K.G, Veiling van 8 Dec. 1925. Spruiten ls soort 8.80—17.90; id. 2e soort 3.60— 6.50; Witlof le soort 2629, ld. 2e soort 1217; Uien 4.906.30, per 100 K.G. Knolselderie 0.406.10, per 100 stuks; Selderie 0.50—4.20; Prei 0.30—5.30, per 100 bos; Andijvie 0.06-0.78; Boerekool 0.370.46,, per kist. IJMUIDEN, 8 Dec. Heden waren aan de Rijksvischafslag 28 stoomtrawlers, ©e prij zen waren als volgt Tarbot 1.600.70, tongen 1.801.50 per kg., griet 5024, gr. schol 3328, md. schol 3932, zet- schol 47—36, kl. schol 24—19, 12.50— 6, scharren 1815 per kg roggen 2210 per hoop, vleet 2.20p0.90 per stuk, pie terman en poon 112 gr. schelvisch 50 41, md. schelvisch 4029, kl. md. schel visch/2311, kl. schelvisch/138, 7.50 2.50, kabeljauw 5338, gr. gullen 17 10.50, kl. gullden 6.502.40, wijting 4.90 0.80 per 50.kg. IJMUIDEN, 8 Dec. Heden kwamen van de treilvisscherij hier binnen de stoomtrei- lers IJM 108 (Clara Nicol) met 354c 1 IJM 40 (Calabria) met 1762 IJM 501 (Flo ra) met 1721 IJM 272 (Derika XV) met 2246IJM 133 (Catharina Duyvis) met WAT 'N KNUL!! „Wat zie ik,' u draagt tegenwoordig een monocle, mijnheer Quast?" „Ja zeker, juffrouw van Slierum. Dat komt, ik ben een beetje bijziende, begrijpt u? En ik draag de monocle ook als ik slaap, aflders zou ik onmogelijk de menschen kunnen her kennen waarvan ik droom.... 2517IJM 34 (Anna) met 2290 IJM 109 (John Brown) met 2841 IJM 136 (Clasina Luther) met 2151 IJM 9 (Nelly) met 2125 IJM 129 (Shamrock) met 2588 IJM 2 (Christine) met 3281 IJM 47 (Tu- bantia) met 1931 IJM 8 (Annie) met/851 IJM 94 (Peter D.) met 2116 IJM 13 (Chris tina Catharina) met 2795 IJM 16 (Bergen) met 4339 IJM 176 (Heiland) met 2294^. IJM 503 (Holland VII) met 2263 IJM 12 (Johanna) met 2295 IJM 106 (Reiger) met 2024 IJM 161 (Elie Cheneviere) met 2316 IJM 29 (Zeeleeuw) met 1824 IJM 177 (Emmqa) met 2567 aan besom ming. IJMUIDEN, 8 Dec. Maandag kwam we derom een groot aantal stoomtreilers van de Noordzeevisscherij aan de markt. Door de 4 Duitsche en 29 Nederlandsche stoomtrei lers werd te samen voor ruim 92.000 aan versche visch aangevoerd. De vangsten van 4 Nederlandsche loggers en van 2 Britsche stoomdrifters, welke van de haringvisscherij terugkeerden, werden voor te zamen 9004 geveild. Vaz Diaz - 2000 M - dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen vaD 8 15—4-30 Tijdseinen 10 15 en 4.30 8 en 10 uur Zondags behoudens even^. voetbalnieuws te 44.30 uur nog Pers berichten te 8 uur Engelsche stations 365495 M _dage- lijks concerten, lezingen, enz van 20— ca 11 uur Zondags ook van 3.50 uur Daventry - 1600 M - dagelijks. Tijdsein 10.50 en 7 20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greènwich van 7 tot ca 11.30 uur concert, zang, lezing, enz Zondags van af 3.50 en 8.50 uur H. D. O. - 1050 M dagelijks PotiUebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner concert (ongeregeld) 6 uur KindeTUjrtte s Maandags 5 uur Avondconcerten dage lijks 8 10 uur zie verder event bijzonder heden hieronder Radio Paris - 1750 M - Dagelijks concert, Avondberichten over de H D O. te zang of lezing 12 50 en 9 uur Brussel 265 M - dagelijks concert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur) Eifieltoren - 2650 M - dagelijks .onder voorbehoud) 5 50 uur en Zondag. Woens dag. Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M concert te 7 50 uur Duitsche stations 395443 M lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur - Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz Da Bilt 1100 M. Weerberichten 10,4? 12.55, 8 35 uur. BIJZONDERHEDEN. Brussel 8.35 „Madame Butterlly", van Puccini. Daventry 8.20 Orgelrecital 9.20 orkest daarna Jazzband Savoy Hotel. H. D. O. 8.10 Christ. Radio Omroep. Zie verder boven. De Tel. verneemt uit Parijs: Een collectie van 33 brieven door Descar tes gericht aan Huygens, die gedateerd zijn tusschen 1634 en 1649 en door prof. Brux- ton uit Oxford gevonden werden onder pa pieren yan zijn grootvader, zijn door hem aangeboden aan de Bibliothèque Nationale. Zij zullen binnenkort gepubliceerd worden, g t Men meldt uit Londen: De .totale zonsverduistering welke 14 Jan. in het zuidelijk halfrond zal plaats vinden, zal waargenomen worden door 'n speciale Britsche expeditie, welke reeds vertrokken is naar dc nederzetting te Bengkoelen op de westkust van Sumatra. Bengkoelen ligt praclisch in het centrum van dc baan der zonsverduistering en indien het weder gunstig vis kan verwacht worden dat de observatoren een periode van drie minuten en 13 seconden met de zon op een hoogte van 54 graden beschikbaar zullei hebben om photo's te nemen en hun experl menten uit 'te voeren. Wij ontvingen het inderdaad zeer fraai ontwerp-tegeltableau, dat door den Vrijwil- ligen Landstorm zal worden aangeboden aan H. M. de Koningin en Z. K H den Prins, ter gelegepheid van het zilveren huwelijks feest van liet Kon. echtpaar op 7 Febr. '26

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6