IN EN OM HAARLEM V erkeersongevallen. f51 141 Donderdag 10 December i925 50ste Jaargang No. 16121 - Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Agenda 11 December De verduistering bij Het Witte Kruis". Eisch 2 jaar gevangenisstraf. Een droevig ongeval Het gouden doctoraat van prof. Dr. H. A. Lorentz. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 OPTICIENS Haarlem. FABRIKANTEN Aanhouding. Telegraphisch Weerbericht Ziekenhuis in China. De School voor Bouwkunde en Versierende Kunsten. De salarissen van nieuw aan te stellen gemeentepersoneel. De abonnementsprijs bedraagt vooï Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal ƒ3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]; Postrekening No. 5970. lEifE Adveftentïën 35 cents £31 regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden tnededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling Alleabonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QfjOf *egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: IOUU- Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door hij een ongeval metfO -fl verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: -• OU. djjodehjken afloop-, l 0 hij verb es van e én hand, f een v» 0f een oog: IOC bij verlies van een iLO." duim of wijsvinger: hij 'n breidt van 1 been of arm: bij verlies r. een andere vinger. Gisterenmiddag zijn we weer in de oude raadzaal samengekomen, bij gelijktijdige vergadering van de Provinciale Staten, ter Voortzetting van de behandeling der Ge- meentebegrooting. Nog drie Wethouders en de Burgemeester moesten bef woord heb ben voor dupliek. Wethouder Heerkens Tbijssen had de juiste opvatting van dupliek dpor te volstaan met het afleggen van een zakelijke verklaring over een bepaald om streden punt, n.m. de benoeming van een directeur van de Reiniging. De Wethouder zei: laten wij loyaal erkennen, daf wij an derhalf jaar geleden een fout begaan heb ben door de functie van directeur op te heffen. Die fout is in dien tijd gebleken: een dergelijke tak van dienst zonder direc teur is onhoudbaar. Formeel had wellicht geëischt kunnen worden een voorstel van 8. en W. tot instellen van den post van Directeur. Dit gebeurt nu minder formeel bij de begroofing. Financieele gevolgen heeft de gestie van B. en W. zoo goed als niet. Wethouder Reinalda was minder sober. Hij hield weer een lange rede, waarin de politieke en economische democratie, de woning- en grondpoliliek nogmaals behan deld werden. Nieuws was ér natuurlijk niet bjj. Het langst stond de heer Reinalda stil bij de beschuldiging aan zijn adres door den heer Peper gericht, als zou hij onvoldoende zorg hebben betoond voor. den woningbouw. Het viel den heer Reinalda niet moeilijk aan te toonen, dat dë stopzetting der voorschot ten van Rijkswege belemmerend heeft ge werkt op den woningbouw. ?Ja die stopzet ting moest immers de gemeente zelf optre den met eigen bouw en steun aan particu lieren. Dat is ook geschied, zooals de cij fers, de vorige week gepubliceerd, hebben aangetoond. Nu kan men wel zeggen, dat de huurprijzen niet laag genoeg, of wel de ge meentelijke bijdragen niet hoog genoeg zijn, maar dat kan men alleen, wanneer men, zooals de heer Peper eischt, dat bij de nu nog te bouwen woningen dezelfde bijslag bij de huur wordt gegeven als in de duurste jaren tijdens en onmiddellijk na den oorlog. En daf is een, economische dwaasheid. Ten slotte wees de Wethouder het voorstel tot benoeming van een raadscommissie tot her ziening van de Ioonen voor nieuw aan fe stellen personeel af,-omdat er reeds zulk een voorstel van B. en W. is, hetwelk nu in onderzoek is bij de commissie voor de arbeidszaken. Een nieuwe commissie is du? minstens overbodig. Wethouder Bruch kwam nog juist op tijd uit de Provinciale Staten stappen om yan zijn recht van dupliek gebruik te maken. Ik zou niet graag zwijgen zei mr. Bruch want het heet immers, dat, je dan toestemt! Het zal wel als grapje bedoeld zijn. Waf zouden anders die ingetogen en zwijgzame raadsleden niet op hun gewefen nemen, die zoo wijs zijn veel van het onnoodige gepraat van loslippige collega's te laten passeeren! Wethouder Bruch kwam nogmaals terug op het verwijt van den heer Gerrifsz, dat het college van B. en W. uit eigen initiatief niets doet, met uitzondering dan van daf deel van het college, hetwelk de volkshuisves ting verzorgt. Aanvankelijk had de heer Gerritsz als bewijs aangehaald het nief tot stand komen van een nieuw gebouw voor de 2de H. B. S. Na de repliek van mr. Bruch had de leider der soc.-dem. fractie dit voor beeld teruggenomen, maar zijn verwijt in bet algemeen gehandhaafd. Daarop mag ik niet zwijgen, zei de Wethouder van Onder wijs. En hij somde een aantal zaken op, waarin B. en W. het initiatief genomen hebben en waardoor Haarlem aan de spits is komen te staan: zoo het instellen van een dienst voor delichamelijke opvoeding; het inrichten van sportterreinen; het schoolzwemmen; de nazorg voor achterlijke kinderen; de heilgymnastiek enz. Is dit nu jets om op te roemen? Neen; B. en W. doen niet anders dan hun plicht; zij worden er voor betaald en krijgen er pensioen voor, zei de Wethouder eerlijk. Maar dan moet men ook nief zeggen, dat zij niets uitvoe ren. Het is natuurlijk gemakkelijk in den Raad aan B. en W. een verlanglijstje voor te leggen van alles wat nog gedaan zou kunnen worden. Maar iets anders is zaken voor te bereiden en tot uitvoering te bren gen, welke gegroeid zijn uit de behoefte en wier verwezenlijking ook practisch mogelijk as gebleken. Én hiermee had deze beste spreker van den Raad weer eens een staaltje van over tuigende welsprekendheid geleverd. De algemeene beschouwingen zijn hierna gesloten. Alleen moest nog over enkele voorstellen gestemd worden. Na eenig ge haspel werd in stemming gebracht het voor stel van B. en W. om den prijs van electri- schen sfroom met 3 cent te verlagen. De sociaal-democraten wilden er 4 centen van maken, zonder eenig houdbaar motief aan te voeren. Wethouder Slingenberg hekelde deze methode van „vraag en aanbod" met een paar korte zinnen, waarna het soc.- dem.' voorsfel werd afgewezen en dat van B; en W. werd aangenomen. Op een vraag van den heer Castricum zegde de Wethou der nog toe te zullen overwegen, of de kleine inkomens niet wat meer van de gun stige bepalingen van het tarief en van hef aangekondigde nieuwe gastarief kunnen pro fiteered Daarna werd aan de hoofdstukken be gonnen. De heeren Wolzak en Joosten had den eenige algemeene opmerkingen over het ambtenarencorps. De eerste kon van ver mindering van het aantal ambtenaren niet veel bespeuren: in 1919 waren er 52 aan dc secretarie werkzaam, in 1925 86. Dat is geen vermindering. Wel zijn er in de tusschen liggende jaren 95 en 97 werkzaam geweest; maar het verschil van 52 en 86 is fpch nog groot. Waartégenover wethouder Slingen berg opmerkte, dat er ook een post van 30.000 aan schrijfloonen voor tijdelijke ambtenaren is geweest en deze is geheel verdwenen. De heer Joosten maakte de o.i. juiste opmerking, dat in Haarlem veel te veel „Wooge" ambtenaren zijn bij een zucht naar Chronische bevordering. Daartegen wordt nu gewaakt, zei wethouder Reinalda. We hopen het! De heer van Liemt vroeg de aandacht Voor een delicaat onderwerp, n.m. hef uit betalen van presentiegeld aan raadsleden. Het is voorgekomen, dat een raadslid te vier uur vertrekken moest voor het houden van èen redevoering in den Bosch, terwijl de raadszitting te vijf uur eindigde. Aan dat raadslid werd presentiegeld onthouden. De heer van Liemt waarschuwde tegen het me ten met twee maten. Wethouder Slingenberg wees dit verwijt met kracht af. B. en W, zijn soepel op dit punt en kijkem niet op vijf minuten. Méar aan hef reglement van orde moet worden vastgehouden, dat n.m. voor het innen van presentiegeld een geheele raadszitting moet worden bijgewoond. Tegen meten met fwee maten zouden B. en W. met kracht opko men. Daarbij bleef het. Het leek ons de moeite waard eens te informeeren, hoe hef met die betaling van presentiegeld staat. En daarbij bleelf ons, dat ook de wethouders presen tiegeld ontvangen. Men kan de vraag sfel- len of dit juist is. Er zijn groote gemeenten, waar dit o.i. terecht nief h.et geval is. Maar toegegeven dat ook wethouders pre sentiegeld voor raadszittingen 'moeten heb ben, vallen zij dan niet onder het reglement van orde voor de uitbetaling daarvan? Uit onze informaties konden wij, enkel vaststel len, dat de wethouders wel voor geheel ver zuimde zittingen worden gekort, maar voor gedeeltelijk bijgewoonde vergaderingen schijnt dit niet vasf te staan. Misschien vin den B. en W. nog wel eens aanleiding om den bpstaanden twijfel op dit punt weg te nemen. Haarlem gaat reclame maken voor 1000 per jaar! De heer Joh. Visser acht de ge meente daarvoor niet erg geschikt, dat moe ten particulieren doen. En de heer Boes zou de beste reclame vinden het samenstellen van een klein, ha'ndig" boekje mef alle Voor deden er in, welke de gemeente biedt. Ook kan men tpeloop.van.Indische kinderen be vorderen, wanneer het schoolgeld voor het middelbaar, onderwijs maar lager wordt ge steld, Bij een mededeeling van mr. Slingenberg, dat B, en W. besloten hebben hef voorstel tot extra aflossing van 100.000 op de crisisleeningén terug te nemen, ontspon zich weer een boekhoudkundig debat, waarvan de waarde moeilijk kan worden ingezien. Men kan er alleen maar een sfreven in ontdekken aan den kant der sociaal-demo craten om hét eindcijfer der begrooting minder florisant te maken. Zoo kwamen de heeren Joosten en Gerritsz o mef een voorstel óm ten behoeve van het befaam de „wetenschappelijk tekort" in het pen sioenfonds, 26.000 in dat fonds fe storten. Js het den heeren soms te doen om met alle geweld de vermindering van het belasting! percentage tegen te hóuden? Men zou het bijna zeggen! Zelfs bij eigen pdrtijgenooten kregen zij geen volledigen steun. Het voor. stel Werd met 28 tegen 5 steminen ver worpen. Toen kwam de thee met de koekjes en begon de Raad een gemoedelijk theepraafje met den gastheer over de politie. Van alles en nog wat werd opgehaald, zooals dit op een theekransje behoort. Mej. Berdenis heeft blijkbaar de gewoon- fe van mevr. Macdonald geërfd om bij iede re begroofing naar de aanstelling van een inspectrice bij de politie te vragen. Zij werd ditmaal door mevr. Maarschall en den heer v. d. Kamp gesteund. Deze laatste zei, daf de commissaris van politie, die blijkbaar te gen een vrouwelijke politiebeambte is, maar eens de vergaderingen van het Burgerlijk Armbestuur moet' komen bijwonen; daar wordt men wel een voorstander van vrou welijke hulp bij de politie. De burgeeester zegt nog altijd: ik ben er niet op tegen, wanneer de Raad mij maar geld geeff. Zoo lang er echter maar 11 inspecteurs worden toegestaan, valt er aan een inspectrice niet te denken. Tegenover het zeer beperkte politiekorps is dan een vrouwelijke beambte luxe! De heer' Castricum bracht, later gesteund door mevr. van Looy, nog eens de vraag t*s sprake of nief beter dient te worden opge treden tegen sprekers in de gemeentelijke concertzaal, die beleedigende uitdrukkingen voor andere gezindten gebruiken. Het ka tholieke raadslid doelde op zijn interpella tie over de anti-Katholieke betooging van een afvalligen priester. De burgemeester kon niet anders dan waakzaamheid toezeggen met een verwijzing naar de moeilijkheid, dat men te voren niet weet, wal' iemand zeggen gaat. Ook het oude onderwerp over het verbod van het houden van optochten óp Zondag werd nog eens opgehaald. De heer CasCri- cum vroeg den burgemeester nogmaals dringend zijn afwijzend standpunt dienaan gaande toch eens te herzien, makr eerbie digde ten slotte de beslissing van den voor zitter. toen deze verklaarde daartegen prin- cipieele bezwaren te hebben. Niet zoo de heer Kingma, die al weer een moti? indien de om den burgemeester tot andere gedach ten te brengen. De motie werd ook ditmaal aangenomen; maar de burgemeester legt ze natuurlijk naast zich neer. Wat nut heeft zulk spel? Alle verkeerswenschen en verlangens voor uitbreiding van den brandweer vindt men in het verslag. Laten wij nog memoree- ren, dat de voorzitter op aandrang van tal van raadsleden beloofde een regeling te treffen om een eind te maken aan de on verkwikkelijke fooneelen aan het Spaarne. waarbij een zeker soort publiek zich te goed doet aan de resten, welke in de biervaten blijven. De heer Joosten deed „mede namens den heer Peper" bet. voorstel om de gemeente voor straatverlichting 5 cent in plaats van 4 qent per M3 gas in rekening te brengen, waarbij een debat- ontstond, dat weinigen zal interesseeren. 't (s zoo iets van rechfer- en linkerbroekzak! Het socialistisch-commu- nistisch eenheidsfront de eerste maal bij deze motie had weinig succes. De mofie- Joosten kreeg maar 8 stemmen; de roode fractie viel daarbij zelf uit elkaar! Het laatste kwartiertje van de middagzit ting werd in beslag genomen door den heer Koppen, die algemeene beschouwingen hield over het hoofdstuk Volksgezondheid. We kregen een lar.ge litanie van klachten fe hooren over allerlei, wat aan dien dienst ontbreekt: er moet komen een commissie van bijstand; een betere huisvesting voor den geneeskundigen dienst; B. en W. moe ten den Raad meer cijfermateriaal geven enz. Vooral de wijze, waarop B. en W. te spr. geenszins. Men krijgt den indruk, dat alles maar blijft liggen. Wat komt er verder terecht' van de vrije ziekenhuiskeuze? Bij besmettelijke ziekten bestaat zij niet. In de avondzitting werden de klachten voortgezet, de heer Castricum gaf nog eens uitvoerig zfjïi ontstemming te kennen over de behandeling van hef Zieken- en Onder steuningsfonds vanwege de gemeente en de heer Klein ondersteunde de klacht van den heer Koppen over dén onhoudbaTen toe stand van den geneeskundigen dienst in hei tegenwoordige gebouw. Later sloot de heef Visser zich daarbij aan en adviseerde bet gebouw van de Waterleiding aan het Spaar ne voor den Geneeskundigen dienst in te richfen, terwijl mr. Slingenberg meer bet oog heeft op den linkervleugel van het mn litair hospitaal aan den KinderhuissingeE Het streven is echter 'om eën behoorlijke huisvesting te vinden zonder veel kosfen. Er werd nog lang en totaal onnoodig ge praat over de Johanna van Lyndenstichti'flg, over de commissie van ondersteuning uit het Burgerlijk Armbestuur, over zweminrichtin gen, sportterreinen er. wat al niet meer» Wanneer de Raad op deze manier doorgaat de heer Peper begonr zelfs een polemiek fegen „het Volk" te voeren! dan koniefi wij niet eens voor Kerstmis 'klaar. Op één punt van belang willen wij nog wijzen. Er werd druk gesproken over de vrije ziekenhuiskeuze, maar op een wel wat zonderlinge manier. Men zóu zoo veronder stellen, dat de voorstanders van confessio- neele ziekënverplegihgen telkens moeite inoefen doen om die, vrije' keuze te verdé digen. Maar nu was het een soeiaal-denio- craat, de heer'Koppen en een libéraal, dr. Adrian, die vroegen om uitbreiding yan bet Groote Gasthuis, omdat er zieken zijn, die in bepaalde gevallen gedwongen Vorden om naar de Mariastichting of hef Diaconessen- huis te gaan! Wat is het geval? Voor besmettelijke ziekten is de volgen de regeling getroffen: diphferie wordt in het Groote Gasthuis, typhus in de Diacones- seninrichting- en roodvonk in de Mariastich ting behandeld. Nu vroegen de heeren Kop pen en Adrian om in het Groot'e Gasthuis ook barakken te maken voor typhus én roodvonk, anders kwam de vrije ziekenhuis keuze in hét gedrang! De burgemeester wees er terecht op, dat daaraan niet fe denken valt. i De particuliere ziekenhuizen hebben onder moreele pressie der gemeente dure barakken gebouwd en men kan dezö au niet leeg laten st'aan. En dan de kosten zouden wij willen vragen. Zou het niet onveranti Woordelijk zijn in dezen tijd, nu er Voor de meest noodige dingen geen geld is, duizen den te gaan besteden voor overbodige barak- kenbouw? Hpeveel rppdvpnk en ernstige ty- phusge vallen komen er pér jaar voor! 't Getal- loont niet meer kosten dan nu al gemaakt zijn. Tenslotte is het hoofdstuk Volkshuisves ting aan de orde gekomen. Onze aanteeke- ningen hierop bewaren wij, tot de wethou der aan het woord is .geweest. Sociëteit „St. Bavo". Haarl. Gemengd Koor 8 uur Bestuur Vrouwenbond 3 uur „Willen is Kunnen" 8 uuf Rederijkers' 8 uur Bev. Bureau 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 89Vi uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 9—2 en van 2en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hófstraaf 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbe'dsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters! Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen fdr. C Bosch). R.-K. Leeszaal en mtleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochterids en óp Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging, Bloemhofsfr. 1, Zon dags en Woensdags van 8-10 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw bint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenigicg Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 1—2. R, TL Kraamverzorging van de Derde Or-e St. Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr. Coebergb, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bi; de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade ™or Drenkelingen -- verstikking, electriciteitsongevahen -r Telefoon 10231 Het O. M. bij de Haagsche Rechtbank eische béden wegens verduistering, 2 laar gevangen sstraf met aftrek der preventieve hech'.ernis tegen den vroegeren directeur, der Obligaaie-Mij. „Het Witter Kruis A. C. M. B., die bekende, ten nadeele van genoemde maatschappij 180.000 te hebben verduisterd. Hedenmorgen is den heer H. J. van Veen, hoofd der R. K. Leerschool, Romcrkerkwe^, te Beverwijk, 'n ernstig ongeluk overkomen. De heer v. Veen, die licht ongesteld was, wil- de zich omstreeks 7 uur naar t benedenger genover het zickenhuisraDoort staan bevalfdeelte van zijn woning begeven, boven aan de trap gekomen is hij vermoedelijk door een 'duizeling overvallen.Hij stortte naar beneden en werd- in zorgwekkecden toe- sian4 opgenomen. Het bleek dat hij een schedelbreuk had bekomen en een bloed uitstorting in de hersenen. Onmiddellijk wérd hij van' de H, H. Sacramenten voor zien. Zijn toestand wordt hopeloos geacht. VEREENIGING VAN OUD-LEERLIN GEN DER TUINBOUWCURSUSSEN. De afd. Haarlem van dén Bond van Ver- eenigingén van oudleerlingen der Tuinbouw- cursussen, hield gisterenavond haar 6de jaarvergadering in „De Korenbeurs" alhier. De Voorzitter, de heer W. v.d. Hoek open de, de .vergadering en heette allen welkom. Dé 2e secretaris, de heer Kloet, las de notulen voor, die onveranderd werden vast gesteld. Eenige nieuwe leden werden geïn stalleerd. Medegedeeld werd dat de jaarver gadering van den Bond gehouden wordt op den 2den Dinsdag van Januari te Amsterdam. Be ingezonden1 planten, werden door de heeren Kelderman, v.d. Hoek en Post be sproken.. Verschillende personen maakten van de gelegenheid tot vragen stellen gebruik. De secretaris las hierna het jaarverslag voor dat onder applaus werd goedgekeurd. Aan de orde was bestuursverkiezing we gens hét periodiek aftreden van den heer W. v.d. Hoek en G.J. van Orden. Op voorstel van een der leden werd de voorzitter, de heer W. v.d. Hoek. bij accla matie herkozen. De heer v. Orden had zich niet meer herkiesbaar gesteld. De voorzitter dankte voor het .vertrouwen in hem gesteld en hoopte dat hij het voorzit terschap 1 wederom naar genoegen zou ver vullen. Na. gehouden stemming werd in de plaats van dén heer van Orden gekozen, de heer Kelderman. De' Voorzitter heet den heer Kelderman welkom als bestuurslid, en wijdt tevens eeni ge woorden van waardeering aan den heer v. Orden, die zich alsbestuurslid wel ver dienstelijk heeft gemaakt. Tot afgevaardigde .naar de algemeene jaarvergadering, werd benoemd de heer v.d. Spiégèl. De penningmeester, de heer Bou wer las hierna het jaarverslag voor, waaruit bleek dat er een batig saldo was van 20.67. Benoemd werd een commissie tot het na zien van de bescheiden van den penning meester. Benoemd werden de heeren Spij ker, v. Wieveren en de Jong. In behandeling kwam een voorstel van het bestuur omtrent den te houden feestavond in „Bloemhof" op 19 December a.s. Het bestuur stelde voor om in afwijking van vorige jaren .een klein, entrëe te heffen. Na .langdurige discussies werd het voorstel aangenomen. Naar aanleiding hiervan volgden nog ver schillende besprekingen. De heer R.M. ^.d. Hart lichtte het een en ander nader toe. Na behandeling van de vragenbus. sloót de voorzitter de vergadering. VEREENIGING „KINDERVREUGD." De afd. Leidschekwartier van de vereeni ging „Kindervreugd" hield gisterenmiddag haar 21ste St. Nicolaasfeest in het gebouw „Bloemhof" aan de Bloemhofstraat. Hoewel de straten er niet naar uitzagen om „St. Nicolaas" waardig binnen Haarlem's veste te voerenj had de hooge bezoeker zich toch gewaardigd om te paard vanaf het Leid- sche plein te vertrekken. Het was een formee- le optocht, waaraan eenige honderden deel namen. In het feestgebouw aangekomen werden de kinderen direct getracteerd op chocolade melk, terwijl verschillende versnaperingen den geheelen middag werden uitgedeeld. Er waren ongeveer 300 kinderen aanwezig en bijna evenzooveel ouders en familieleden. De voorzitter van „Kindervreugd", de heer F. M. Serné, opende het feest en heette de kinderen en verdere aanwezigen van harte welkom. Spr. meende ook een woord van dank te moeten spreken tot donateurs en begunstigers die aanwezig waren. Hierna werd uit volle borst het Bondslied gezongen. Het programma vertoonde dan een aantal vraagteekens. Spoedig bleek wat het was.'De heer H.Vellinga, die den oprich ter en. daarna 20 jaar voorzitter geweest is werd gehuldigd. De tegenwoordige voorzitter de heer Serné sprak den heer Vellinga toe en benoemde hem tot eere-voorzitter. Spr. hechtte hem een medaille ter herinnering op de borst. Tevens werd hem een fraai diploma in lijst aangeboden. De heer Vellinga dankte voor de huldiging. Eeri spontaan „Lang zal hij leven" door 300 kinderkelen voortgebracht, brak bs Dan werd begonnen .aan de afwerking van het programma. Prof. Antonini trad het eerst op en liet de kinderen een half uurtje ver toeven in het land der onbegrensde mogelijk heden. Op zijn vraag wat of goochelen was, antwoordde een kleuter „bedriegen". Een' tweede half uurtje in het land der ge- heimzinnigheidjes volgde weldra. Een mut senpromenade werd niet vergeten. Het Haar- lemsche komische trio N. E. D. hield de kin deren aangenaam bezig met voordrachten, pantomime, enz. Verder trad Prof. Antonini nog met zijn poppekast en August op. Tenslotte volgde de intocht van St. Nico laas. Ieder kind kreeg een cadeautje. De St. Nicolaas-liedjes waren natuurlijk niet van de luchf. De muziek stond onder leiding van den heer H. v. d. Broek. Auto door de gladheid van den weg te water. De landbouwer J. V. wonende aan den Sloterweg te Haarlemmermeer reed Dins dagavond met zijn luxen auto op genoemden weg, 'Vanwege het dooiweer was de weg wielen van den auto zoodanig slipten dat de wielen van de auto zoodanig slipten dat de bestuurder tenslotte de macht over z'n stuur kwijt raakte en de auto met den kop in de wegsloot terechtkwam. Het mag een won der heeten dat de heer V. er met een paar lichte ontvellingen afkwam. De auto werd echter deerlijk gehavend en is w oensdag- morgen op het droge gebracht. Autobus defect. Dinsdagavond raakte een autobus van de firma Kalmtbout en van Niel op weg naar Nieuw-Vennep nabij den Bennebroekerweg in den Haarlemmermeer defect. Direct werd om een andere autobus ge telefoneerd, die spoedig daarna arriveerde. De passagiers konden hierin overstappen, zoodat de reis met eenige vertraging kon worden voortgezet. Emstig Motorongeluk. Dinsdagavond raakte op den Lisserweg de bestuurder van een motorrijwiel bij het passeeren van een auto de macht over het stuur kwijt, met het gevolg dat de motor eerst in een grinthoop terechtkwam en daarna tegen een boom botste. De bestuur der liep hierbij verschillende kwetsuren op en werd per auto gebracht naar zijn wo ning, waarheen ook het gehavende motor rijwiel later werd vervoerd. k Auto tegen een boom. Gistermorgen reed een vracht auto te Bennebrcek tegen een boom, doordat een wielrijder een tceken gaf naar links uit te wijkenen op het laatste oogenblik rechts uithaalde. De chauffeur kon door de glad heid van den weg niet spoedig genoeg remmen en reed tegen een boom om den wielrijder te ontwijken. .Zonder schade kwam hij er gelukkig af. Aanrijding op de Gasthuisvest. Op de Gasthuisvest in de richting Groote Houtbrug reed gisteravond 8 uur een ge neesheer per rijwiel. Voor het gasthuis zwenkte de wielrijder naar rechts zonder signalen te geven, juist toen een auto van deZelfde richting kwam, die den wielrijder aanreed. Deze kwam te vallen, waarbij hij zijn kleeding scheurde en een schaafwonde bekwam aan het linkerbeen. Het rijwiel werd beschadigd. Morgen, Vrijdag 11 December herdenkt Prof. H. A. Lorentz, den dag dat het 50 jaar geleden is, dat hij den doctorstitel verwierf op het proefschrift: Over de theorie der terugkaatsing en breking van het licht. Wel zelden zal een gouden doctoraat zoo Barometerstand 9 nur v.m.: 754. Achteruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.14. luisterrijk, met zóóveel enthousiasme en deelnemig uit buitenland, zoowel als van binnen de landsgrenzen gevierd worden, als dit. Het is niet mogelijk de beteekenis van eene figuur als Lorentz in een kleine plaats ruimte naar waarde te schetsen. Er zijn daaraan zoovele zijden, die men zou moeten in het licht stellen. Men zou hem moeten schetsen als baan brekend en overal wegwijzend wetenschap pelijk onderzoeker, als docent van buitenge wone qualiteiten, we zouden in het licht moeten stellen zijne verdiensten voor de verbroedering der wetenschappelijke wer kers van de verschillende naties, zijn werk zaamheden in het belang van het land in tal van hoedanigheden, om slechts te herinne ren aan Onderwijsraad en Zuiderzeeraad. Vanzelf gaan dan op een dag als dezen de gedachten terug naar de dissertatie, waarop de nog slechts 22 jaren tellende geleerde promoveerde. Een rijk arbeidsveld, waarin toen nog maar de eerste schreden gezet waren. „Maar juist hierin zoo eindigt Lorentz zijn ge schrift is voor een deel het nut van elke uitbreiding onzer natuurkennis gelegen, dat zij ons duidelijke*" voor oogen stelt, wat er nog te doen overblijft, en de richting aan geeft, waarin men zich met goed gevolg bij verder onderzoek zal kunnen bewegen." Verheugend is, dat hem zoo spoedig daar na de beste gelegenheid wordt gegeven Jan. 1878 zien wij hem, op 24-jarigen leeitijd, te Leiden als hoogleeraar optreden zich aan de uitwerking van zijn programma te wijden. Gewacht daarop, heeft hij intusschen blijkbaar niet. Reeds in hetzelfde jaar ver schijnt een werk. dat een nieuwe uitkomst bevat, waaraan zijn naam voor goed verbon den is (verband tusschen brekingsindex en dichtheid van de stof). Het hoofdwerk van Lorentz was het scheppen van de moderne theorie der elec- triciteit, daarnevens van het voorbereiden der relativiteits- en moderne gravitatie- theorie. Zooals in den aanvang gezegd, eene edequate schildering van de persoon en de beteekenis van Lorentz is daarmede niet gegeven, we moeten daarvan hier afzien. Dit dient opgemerkt: hadden we Lorentz niet gehad, ongetwijfeld zou de wetenschap haar weg wel gevonden hebben, de elec.ro- nen zouden ontdekt, de electromentheorie opgesteld geworden ziin. Maar even onge twijfeld later, belangrijk, wellicht een kwart eeuw later. Daarmede zouden veel der mo derne toepassingen der electriciteit waar schijnlijk even zoo veel jaren verschoven geworden ziin. Wat dit aan gemis van kost- bare waarden zou beteekend nebben, kan ieder voor zich beter beoordeelen, dan dat het voor de geheele gemeenschap kan wor den overzien. Waarmee we intusschen met willen zeg- gen. dat in deze dingen, die de materieele welvaart hebben helpen bevorderen, de eenige, of de voornaamste beteekenis van een man als Lo'-entz is gelegen. Van veel meer belang is het voorbeeld van enthou siasme, belrngUoze, rustelooze werkzaam heid in het belang van .de wetenschap, en van de menschheid in het altffmeen, dat hij ons, jongeren, gegeven heeft en nog geeft, en de sfeer van liefdevolle, steeds bereid gevonden hulpvaardigheid, die van hem uit gaat. Ten verzoeke van de politie te Beverwijk is te Haarlem door de Haarlemsche in sa- Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 10 December 1925. Hoogste Barometerstand 765.4 m.M. te Weenen. Laagste Barometerstand 739.9 m.M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 December,: 1 Krachtige, later afnemende westelijke tot 1 zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt tot be trokken, aanvankelijk nog regen of hagel buien, later opklarend en iets zachter. menwerking met de Beverwijksche recher che aangehouden F. G. koopman, zonder vaste woonplaats, die in Beverwijk een acte- tasch had ontvreemd. Bij zijn aanhouding was hij nog in het bezit van de actetasch. Ingekomen is van N. J. F. te H. Ter eere van de H. Maagd en op hoop van een goeden uitslag in een kwestie j 1. Gisterenavond vond een vergadering van het Bestuur der Vereenitfing tot Beheer van het Museum van Kunstnijverheid en dé school voer Bouwkunde. Versierende Kun sten en Kuntambachtefl plaats, waarin be sloten werd in verband met de uit ver schillende kringen van belanghebbende ge bleken buitengewone belangstelling de be moeiingen tot behoud ^van Museum en School voor Bouwkunde, Versierende Kun sten en Kunstambachten voor Haarlem voort te zetten. ANTI-ZONDAGSSLUITINGS DWANG Men schrijft ons Dinsdag vergaderde wederom de Commissie, gekozen uit de te genstanders van Zondagssluitingsdwang, om den stand van zaken te bespreken. Het ligt in de bedoeling een definitieve vereemgii.g te stichten met het doel den Zondagsslui tingsdwang te voorkomen en den kleinhan del te beschermen tégen allerlei wetten, ver ordeningen en bepalingen, welke hen in hun broodwinning bemoeielijken. De animo om tot deze nieuwe vereeniging toe te treden is zeer groot. Allerlei zaken- menschen, vooral de consumptie zaken ia de buurten zien door de verplichte Zondags sluiting hun broodwinning bedreigd, Van daar dat de Commissie in de laatste 10 dagen ruim 70 bewijzen van instemming mocht ontvangen. De plannen, voor zoover nu ge reed, werden besproken en goedgekeurd, terwijl nog tal van punten werden belicht om de verdere actie te bespoedigen en uit te werken. Binnenkort zullen diegenen, die hun sym pathie met het streven hebben betuigd, wor den opgeroepen ter vergadering, waar alsdan verslag zal worden uitgebracht en tevens de oprichting van de vereeniging een feit zal worden. De 'Commissie houdt zich terdege op de hoogte van de plannen der voorstanders van Overheidsbemoeiingen en bemoeilijking van den kleinhandel, en is reeds zoover klaar met haar actie, dat zij op het eerste teeken van dien kant kan optreden. De Commissie zal ook de voorbereiding tot het stichten van deze Winkeliersvereni ging ter hand nemen. Enkele personen werden aangewezen om de dagbladen en verder Vak- en Tijdschrif ten na te gaan om goed op de hoogte te blijven. Alle werkzaamheden moeten geheel be langloos geschieden. Zij, die met het streven sympathiseeren, worden verzocht hun naam en adres schriftelijk op te geven aan het voorl. Secretariaat J.P.Schaafsma, Staringstraat 27 Deze vereeniging zal ook leden kunnen be vatten van buiten Haarlem. Het bestuur der afdeeling Haarlem van het Nationaal Verbond van Gemeente-amb tenaren, zond aan den raad onderstaand adres: ij Met bevreemding nam ons bestuur uit de dagbladen kennis van het voorstel aan uwen Raad van de heeren Miezerus c.s, hou dende uitnoodiging aan heeren Burgemeester en Wethouders tot instelling eencr Raads commissie tot herziening en regeling van de salarissen van nieuw aan te stellen gemeen tepersoneel. Wij meenen niet te mogen nalaten er de aandacht van uwen Raad op te vestgen dat instelling van eene dergelijke raadscom missie niet in overeenstemming zou zijn met het amtenarenreglement en de verorde ning tot regeling van het Georganiseerd Overleg voor ambtenaren en werkleiden dezer gemeente aangezien de voorbereiding van de regelingen omtrent arbeids- en dienstvoorwaarden is opgedragen aan hee ren Burgemeester en Wethouders na voor lichting door de Centrale Commissie van Overleg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1