IN EN OM HAARLEM i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Verkeersongevallen. NIEUWJAARSWENSCH Vrijdag 11 December 1925 50ste Jaargang No. 16122 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Uit den Gemeenteraad. Evenals vorige jaren bieden wij ook dit jaar weder de gelegenheid tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Groote advertentiën elke regel meer, 15 cent extra. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau Nassauiaan 49, le Haarlem te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de inge vulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad f.gaat hierbij). S. v. p. duidelijk met potlood invullen. 3INNENLANDSCH NIEUWS, De Zomertijdregeling. I Agenda 12 December De arbeidsvoorwaarden in het bloembollenbedrijt. Holl. Mij der Wetenschappen. Van onze Rechtbank. Besmettelijke ziekte. Aanbesteding. Javaansehe dansen. Een gevaar waarop gelet moet worden. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. OPTICIENS - FABRIKANTEN Telegraphisch Weerbericht Oe abonnementsprijs bedraagt voof Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij ♦ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEWISCHE COURANT Advertentiën 35 ceflts fS regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonaen mededeeling, 60 ct- per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën l4 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0000 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyC/t bij een ongeval met f O 'O bij verlies van een hand, ^ij verlies san een f-fl m bij n - 3- Vgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: i öUUU.- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i/DU." doodelijken afloop: 1 een voet of een oog: 1 duim of wijsvinger: 1 been of arm: JU an_e* vin een vinger. Met een prijzenswaardig optimisme open- de de voorzitter gisterenmiddag de verga dering. den Raad smeekend zich te beper ken, opdat wij „heden" door de begroo ting zouden heenkomen. IJdele hoop! Gisterenavond moest de vergadering te half twaalf gesloten worden, terwijl de Hoofdstukken Werkloosheidsvoorziening, de Inkomsten en de Bedrijven nog restten. De volgende week gaan wij dus maar weer met nieuwen moed aan den gang! De Volkshuisvesting! Onuitputtelijke bron praatstof voor onze gemeenteraden! Bij de begrootingsdiscussies was het vraagstuk be keken vpn den algemeenen kant, hoeveel er p.m. in het belang der volkshuisvesting te Haarlem gedaan is en wordt; bij het betref fende hoofdstuk vond een groot aantal spre kers gelegenheid om nog eens in bijzonder heden op deze zaak in te gaan. Laten wij de anfwoordrede van wethouder Reinalda op den voet volgen, dan doen wij tevens den verschillenden sprekers niet al te veel onrecht. De heer Miezérus had een oude maar toch nog altijd belangrijke kwestie aange roerd, de vraag n.m. of het wel verantwoord is op betonplaten te bouwen. Een zuiver technische vraag natuurlijk en waarom zij zooveel animositeit kan verwekken is ons dan ook ten eenenmalc onverklaarbaar. De heer Miezérus toonde met pilfers en zelfs met een teekening aan, dat bepaalde hui zen we meenen in de Merovingcnstraat leelijk gezakt zijn. Dat kan op den duur de gemeente hnderdduizenden kosten, zei de heer "Miezérus, want de rioleering is onderstut, zakt dus niet mee. Wethouder Reinalda ontkende dat alles niet; zei alleen, dat het niet zoo erg was. We zijn in Haar lem bezig met een proefneming met beton platen. Dat de huizen zouden zakken, wist de directeur van Bouw- en Woningtoezicht vooruit. Dat ligt aan den grond. Er wordt volop aandacht aan de zaak gewijd! Wij vertrouwen, dat de heeren in de commissie van toezicht deze zaak in het oog houden, een zuiver technische zaak, die dus beter buiten den Raad behandeld wordt, maar niettemin van groot belang schijnt. De heer Klein Schiphorst, die over hef algemeen nogal tevreden over Bouw- en Woningtoezicht is, meent, dat de éene ar chitect overladen met werk is. De tweede is wegens bezuiniging afgeschaft, maar het wachtend publiek wordt daarvan de dupe. De heer Miezerus was het niet met hem eens. En de Wethouder beloofde een on derzoek. Dan hidden de heeren Klein Schip horst en van Liemt geklaagd over de eigen- jaardige toepassing van de Woningnoodwet, waardoor belangrijke verbouwingen worden tegengehouden, omdat hef gemeentebestuur bepaalde woningruimten niet aan de wo ningmarkt wil onttrekken. Dat is niet waar, zei wethouder Reinalda; wanneer een ver bouwing werkelijk verruiming van werkge legenheid kan brengen, wordt dispensatie vaö 'het betreffende wetsartikel gegeven. Op de verbaasde opmerking van den heer van Liemt, dat Bouw- en Woningtoezicht een verbouwing van 67,000 in de Groote Hout straat tegenhield op grond van de betref fende wetsbepaling, antwoordde dc Wet houder, dat hij als werkverruiming alleen beschouwde de uitvoering van werken op een vroeger tijdstip dan men aanvankelijk van plan was. Particuliere bouw dus uit philantropieü Daar zullen we maar niets van zeggen. De heer Peper had na een geweldige strafpredikatie over de langzaamheid in den woningbouw een motie ingediend, waarin B. en W. worden bezworen om den woning bouw met den meesica spoed uit te voeren. B. en W. kozen den verstandigsten weg cn namen de motie zonder eenig bezwaar over. Maar voegde de wethouder er toch nog moet men eerst eens naar de oorzaak zoe ken alvorens een schuldige aan te wijzen. Zoo werd 9 Januari door den Raad een besluit tot bouwen van een bepaald com plex genomen; 5 maanden later berichtten Gedeputeerden, dat de huren te hoog wa ren; na wijziging werd weer twee maanden later het voorstel goedgekeurd. Het belangrijkste deel der discussies werd bijgedragen door een voorstel van den heer Joh. Visser om B. en W. uit te noodigen. plannen in te dienen voor het bouwen van woningen met lager huren dan 5 per week en van een kleiner dan het gebruikel'ijce type. In zijn toelichting brak de heer Vis ser nogmaals een lans voor elagewoningen en zeide de mogelijkheid in te zien om met verdiepingswoningen meer menschen en op goedkooper wijze onder dak te brengen dan tot nu geschiedt. Hef voorstel dndervond veel bestrijding, omdat de meests raadsle den daarin het systeem van alcoofwoningen meenden te onfdekken. Wethouder Rejnalda. achtte het eerste deel van het voorstel overbodig; er zijn nu nog 500 woningen in aanbouw en 472 in voorbereiding. Van de laatste is de huur nog niet eens vastgesteld, de Raad heeft de bepaling daarvan dus nog in de hand; in zooverre tenminste Gedeputeerden geen spaak in het wiel steken. De opmerking lijkt ons niet geheel juist. Immers, het is den heer Visser te doen om kleinere woningen, waardoor de huurprijzen van zelf lager kun nen worden. Wat die kleine maat betreft, de Wethouder wil er niet van hooren, Wij moeten hier in Haarlem niet beneden 225 M3 inhoud gaan, zei hij; raet uitzondering misschien van afzonderlijke hofjeswoningen voor oude menschen; maar daarover pral'en we wel eens afzonderlijk. Van bovenwonin gen wil de Wethouder niet weten. Wanneer wij de menschen uit de krotwoningen, een andere huisvesting willen geven, dan moet dit een behoorlijke woning zijn. De oplos sing moet niet' in het type woning, maar in de bijdx-age gevonden worden. De heer Visser verduidelijkte zijn voor stel' nog door een meer aannemelijke ver klaring, dat er toch nog kleine gezinnen zijn anders dan bestaande uit man en vrouw; b.v. vader en dochter, moeder en zoon enz. Daarvoor is geen woning van 225 M3 noo- dig. En de beer Visser legde een plan over, waarbij het mogelijk is een bovenhuisje mef drie vertrekken te maken (vóór- achterka mer en keuken) voor lagen huur en klei ner dan 225 M3. 't Is toch beter den men schen zulk een bovenhuisje te geven dan niets of een krotwoning, ze! hij. Maar d,e Wethouder bleef hem bestrijden en het voorstel werd met 8 tegen 24 stemmen ver worpen. Wij gevoelen ook weinig voor fwcegezins- woningen in Haarlem, zoolang eensgezins woningen mogelijk blijven. Maar er is toch in heel de woningbouwgeschiedenis iets scheefs. Er wordt om al maar meer huizen geroepen en.de gemeente is volgebouwd. Bovendien is in het rapport van Bouw- en Woningtoezicht verteld, dat er nu genoeg huizen zijn. De wethouder zei zelf: we zul len binnenkort eens 'n gezinsfelling moeten gaan houden, want er is kans, dat we te veel huizen krijgen. En 't is daarnaast een feit, daf de woninghuren zóó hoog zijn, dat verscheidene gezinnen bij elkaar gaan in wonen om den huur te bestrijden. Tegen over dit alles klopt de opschuivingstheorie van den Wethouder niet, welke veronder stelt: wanneer je maar genoeg huizen zet, gaan de menschen van zelf van de slechte in de betere en daarnaast; je moet aan een bepaald type als minimum vasthouden Een logische lijn kunnen wij hier niet zien, tenzij men zegt'; geld speelt geen roi! Maar dat wil en kan men ook in Haarlem niet; want dan zou een hooger college daar al heel gauw een stokje voor steken. Ondanks de Bij het volgend hoofdstuk Openbare Werken, hield de heer Klein Schiphorst een frissche rede. Hij wees er allereerst op, dat de aanneming van zijn motie, welke verkoop van gemeentegrond heeft mogelijk gemaakt, een zegen voor de gemeente is geweest. Vervolgens schilderde hij op geestige ma nier, dat er een overcompleet aan perso neel bij den dienst is en dat de toepa.^5ng der precario-belasting een bespotting is van het publiek. Wanneer een dienstbode bui ten op een stoel gaat staan om een naam bordje op de deur fe poetsen, wordt de huiseigenaar aangeslagen voor betaling van zooveel M2 gebruikten gemeentegrond. Wan neer een schilder aan een gevel werkzaam is. wordt zijn schaduw op den grond uit gemeten en voor die plek moet precario- belasting worden betaald. Een en ander leidde nafüurlijk tot cén levendig debat, vooral over grondverkocg en erfpacht. Liet laatste stelsei werd nog eens op de oude, bekende gronden door den heer Gerritsz verdedigd, terwijl de heer Klein onmerkte, dat hii tusschen den heer Klein Schiphorst en den heer Gerritsz in stond. Men behoeft in erfpacht geen dogma te zien en kan er toch veel goeds in erken nen; wanneer de crfpachtsbepalmgen maar goed zijn. Doch daaraan ontbreekt in Haar lem nog veel. In dif verband stelde wethou der Reinalda een wijziging in de bepaling van. den erfpachtscanon in uitzicht, voor namelijk door een belangrijke.verlaging van het rentetype. Over de personeelsformatie bij Onenbare Werken werd men het ïiiet eens. Een mofie Klein Schiphorst om 6100 van de begrooting af te roeren om tot* be zuiniging in personeel te dwingen, werd verworpen met 11 sfemmen voor en 21 tégen. Een motie-Peper, om in de besfeksbeoalth- gen voor vervoer van vuilnis ten behoeve van de gemeente op te nemen, dat het mi- nimum loon van gemeente-werklieden moet worden uitgekeerd, werd mef 29 stemmen tegen en 3 voor verworpen. Verder kwam de gebruikelijke verlanglijst or> tafel van vei betering van bestrating en alies waartoe Openbare Werken gelegenheid biedt voor ge-o Jigenkouf; De heer. Van Liemt wensctite 2500 uit te. trekken voor stofbestrijding in den Hout en de 'Bolwer ken en vond daarbij veel sfeun Maar de Wethouder ve-k'aarde het geld niet noodig te hebben en toch voor de gewenschte sfof- fcestrijding te zullen zorgen. Eerst nadat, van de tafel van B. en W. voor de tweede maal een pertinente verklaring daar ïmtrent was afgelegd, trok de heer van Licit)f zijn voor stel in. In de avondzitting kwamen de longen los bij bet belangrijke hoofdstuk Onderwijs, Daarmee is nog niet gezegd, dat al de ge- maakfe opmerkingen belangrijk waren. Met zijn bekende manier van minutieus op alle critiek in te gaan, heeft mr. Bruch de spre kers in een aangename rede beantwoord. Hoewel noode, gevoelen wij ons toch door onze plaatsruimte gedwongen om de verdere discussies in telegramstijl te behandelen. De 2de H. ,B. S. de schoolgeldrcgeling; dé la aan toe wanneer er vertraging is, dan 1 lange debatten is er dus nog geen klaarheid. Mr Bruch liet ze gelaten op zich afkomen; streelde ze een voor één; sommigen kregen een klontje suiker en de parade was weer voorbij. De 2de H.B.S. geschiedenis haalde de Onderwijswethouder nog eens uitvoerig op en nu zal toch wel iedereen overtuigd zijn, dat, wanneer het nieuwe gebouw er nog niet is dat niet de schuld is van Mr. Bruch en dat er wel een bijzonder geschikte gelegenheid zal moeten worden gevonden om deze middelbare school onder te brengen of hij steunt straks een voorstel om den bouw van een nieuwe school te bevorderen. Een uitvoerige bespreking van tusschenschotten, van brandende en niet brandepde kachels, van lekkende kranen enz. besparen we onzen lezers. Voor de buitenschool zijn weer twee terreinen in optie. De eenheidsschool blijft een gevaar het onderwijs, zoolang men niét, zooals in den Haag een indeeling van wijken kan maken, waardoor kinderen uit eenzelfde milieu bij elkaar komen. Een betere school geldregeling wordt in studie genomen en de schoolbioscoop zal worden ingevoerd zoodra er een voorraad van goede films is bij de V. O. O. F., wat zeggen wil Vereeniging van Ontwikkeling en Onderwijsfilms, waarbij Haarlem is aangesloten. Onder pressie van den bezuinigingswet- houder was op den post gymnastiek-onder- wijs 5000 geschrapt, omdat, volgens Mr. Slingenberg, er wel eenjge kleine klassen bij elkaar gevoegd kunnen worden. De heer Boes was het daar niet geheel mee eens en halveerde de 5000 in een voorstel. Wethouder Bruch besprak het voorstel van B. en W. zoo, dat het eigenlijk een uitnoo- diging aan denheer Boes was om 2500 tot nut te raduceeren, zoodat dus in het geheel geen vermindering zou plaats hebben. De socialisten waren er als de kippen bij om aan dezen wenk gevolg te geven. Maar een daartoe strekkend voorstel-Scholl werd met 19 tegen 13 stemmen verworpen. Toen wij zigde de heer Boes zijn voorstel zoo, dat er slechts 1500 in plaats van 5000 op den post zou gekort worden. Hierover staakten de stemmen met 16 tegen 16 evenals later bij een stemming over een voorstel-Keerwolf om den post van 3000 voor het Boeken fonds der Openbare Gemeentelijke Biblio theek met 20CO te verhoogen. De subsidies namen als van ouds geruimen tijd in beslag. Opmerkelijk was hierbij het fanatieke verzet uit der sociaal-democrati- schen hoek, tegen alles, waar de naam R.-K. voor stond, B. en W. hadden voorgesteld om 4200 subsidie te geven aan de R.-K. School voor buitengewoon onderwijs; om het subsi die van de R.-K. Leeszaal met 1000 te ver hoogen en om aan het St. Franciscusliefde- werk 1000 te geven. Telkens moest mr. Bruch al zijn overwicht en welsprekendheid in de schaal werpen om die voorstellen te- redden. En hij deed het met een vuur en overtuiging als verdedigde hij zijn eigen dierbaarste goederen. Prachtig is daarbij altijd die sympathieke klank van een onwrikbaar geloof in het goed recht van vrije maatschappelijke ontwikkeling voor iedere groep der bevolking; de zuivere op vatting der overheidstaak. Gij p-rnat daar, zei mr. Bruch, dat wie iets bijzonders wil heb ben, het dan ook maar zelf betalen moet! Dat is de miskenning van de eerste en diep ste levensvragen in de maatschappij. Alle drie de subsidies werden ondanks het roode en ten deele ook liberale verzet over eenkomstig de voorstellen van B. en W. aangenomen, dank ongetwijfeld het optreden van mr. Bruch. In zulke oogenblikken voelt men het best, wie eigenlijk als politieke groepen bij elkaar behooren: de christelijke partijen werken met elkander uit overtuiging: van de socialisten kunt ge een brok toege worpen krijgen als ruil-object in den politie- ken handel; hoe zij echter over ons denken toonen zij-het bést wanneer zij vrij staan. Een voorstel van den heer Peper om het subsidié van de H. O. V. met 5000. te ver hoogen werd met 5 tegen 25 stemmen ver worpen. 't Is dan ook welletjes 30.000. Mr. Heerkens Thijssen zei, dat met 5000 meer het leven van de H, O. V. toch niet te redden zou zijn. Een tweetal amendementen ingediend. De. heer van Rappard c.s. hebben een amendement ingediend, op het voorstel van den heer Van der Waerden, in zake de tijds- regeling. - - De strekking van dit amendement is, dat de door den heer Van de Waerden voorge stelde afwijking van den weitelijken tijd niet za! plaats hebben tusschen 18 Maart en 9 October, (zooals voorgesteld wordt), doch tuschen den_ Zondag, volgende op den laats- sten Zaterdag in April, en op den Zondag volgende op den laatsten Zaterdag in Sep tember. De heeren Van Dijk c.s. hebben een amen dement ingediend op het wetsvoorstel be treffende den zomertijd van den heer Braat. Zij stellen voor in plaats van „tusschen 31 Mei en 1 September", te lezen: „tusschen 10 Mei en 9 October." gere huishoudschool, de buitenschool.J alle oude paardjes werden van stal gehaald., Arbèhisbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters Sociëteit „St. Bavo" „Willen is Kunnen" 8 uur zangles 2 uur viool- onderwijs 3 uur Gem. zittingen 7 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 Ei ken Donderdag van 8—914 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 26'4 en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf Alle werkdagen van v.m. 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr. C Bosch). R.-K. Leeszaal en uiileenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereenigingi Bloemhofsfr. 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 1—2. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. Te Hillegom. Gisteravond reed de autobus van Th. Mail, die 5.45 van Lisse vertrekt, tegen een handkar met kolen op van de N. Z. H. T. aan de Remise. Naar ons mededeelde, was de kolenkar niet van licht vorozien. De autobus werd zeer gehavend en moest bui ten werking worden gesteld; de passagiers moesten overstappen op een andere bus van den extra-disent. De politie maakte van het ongeval proces-verbaal op. Den chauffeur der autobus treft geen schuld. Auto te water. Tengevolge van de gladheid van den weg kwam Woensdagavond een luxe auto van den landbouwez D .in de Vennepertocht in Haarlemmermeer terecht. De inzittenden wisten er intijds uit te springen en kwaxfien met den schrik vrij. Den volgenden morgen werd het bescha digde motorrijwiel weer op het droge ge bracht. Goed afgeloopen. De heer V. uit Haarlem reed Woensdag met een auto langs den Ouden Weg. Daar de weg daar zeer smal is en bijzonder glad, gieed de wagen uit en kwam op het ijs in de wegsloot te staan. Gelukkig dat het ijs sterk genoeg was en het zware vrachtje dragen kon, zoo dat dit ongeval betrekkelijk goed is afgeloopen. Op een te Lisse gehouden conferentie heb ben de besturen van de drie patroonsbonden in het bloembollenbedrijf in de Bollenstreek aan die der werknemersorganisaties medege deeld, bereid te zijn voor 1926 bij hunne le den te willen verdedigen een loonsverhoo- ging van 1.per week, benevens de vor ming van een fonds voor steun aan de arbei ders met groot gezinnen. Verder wenschten de patroonsbesturen met hunne leden te be spreken de andere wenschen der arbeiders organisaties, als invoering vacantietoeslag, verbetering ziekteuifkeering, invoering ver lofdagen, losse arbeiders. Tegen de gevraagde arbeidsdagverkorting in de Maand Mei en in voering vrijen Zaterdagmiddag vanaf 1 uur, welke punten de werknemersbesturen als nummer één op hun program hadden gezet bleken de patroons groote bezwaren te heb ben. Na bespreking van het geheele program der arbeidersorganisaties in de ledenvergade ring van werkgeversbonden zal opnieuw een conferentie plaats vinden. Tot de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen zijn als directeur toegetre den de heeren J. M. Telders te Amsterdam; jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout te Bloemendaal; R. A. baron van Hardenbroek van Lookhorst, G. J. A. A. baron van Heem stra en jhr. mr. Id. C. van der Wijck te 's-Gravenbage; N. J. Hoefiake, dr. A. A. G. Land en N. Levenkamp te Haarlem. Uitspraken van Donderdag 10 Dec. 1925. M. D., caféhouder, wonende te Bever wijk; appèl overtreding Drankwet, vohnis Rechtbank Haarlem d.d. 12 Nov. 1925' be krachtigd. G. L., koopman, gedomicillieerd te Delft, thans gedetineerd; diefstal, vier maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. F. M„ los werkman, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, vrijgesproken met last tot invrijheidstelling. R. B., chauffeur, wonende te Amsterdam, appèl overtreding Motor en Rijwielwet, 10 boete, subs 10 dagen hecht. o.v. J. B., handelskweeker, wonende te Over veen; appèl overtreding, Motor- en Rijwiel- wet, vrijgesproken. Over de week van 29 November tot en met 5 December 1925, kwam in deze ge meente 1 geval voor van roodvonk; te Hoorn 1 geval ven roodvonk; te Velsen 2 gevallen vinroodvonk; te Wijk aan Zee 1 geval van roodvonk; te Wormerveer 1 ge val van roodvonk; te Zaandam 3 gevallen van roodvonk; te Zandvoort 1 geval van roodvonk en te Alphen a. d. Rijn 1 geval vait, buiktyphus. Hedenmorgen werd in het bureel van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat in de directie aanbesteed: Het opruimen van de drijfbruggen nos. 6 en 7 en het ter plaatse doortrekken van het jaagpad langs het Noordhollandsch kanaal, onder de gemeente Amsterdam (voormalig Buiksloot). Raming 3350. Laagste inschrijver was de N.V. Uitsta ters, Aanne'mersbedrijf te Amsterdam voor 2944. Voorts werd aanbesteed: Het maken van oeververdedigingen langs een gedeelte van den zuidelijken oever van de berghaven, langs deri kop van de berg- Tiaven, alsmede langs een gedeelte van den noordelijken oever van het buitentoclei- dingskanaal, behoorende tot de werken voor den bouw eener schutsluis c.a. te IJmuiden, ingevolge de wet van 2 Januari 1917. Raming 86.340. Laagste inschrijver voor Belgisch steen P. C.' Langeveld te Hardinxveld voor 70660, en volgens bestek, de zelfde firma voor 74.200. Gisteravond in den Stadsschouwburg. Het tooneei rondom behangen met zwart doek, aan de zoldering twee kleurige lampen. In het midden, klein, nietig in die groote leege ruimte, zittend op den grond, beweging loos, Raden Mas Jodjana, de Javaansehe danser, die hier te lande al zoovelen vol be wondering heeft doen staan voor zijn heerlijk schoone kunst. Dan opeens komt er leven in die ineen gedoken figuur, die oprijst en in sierlijke bewegingen, vol uitdrukking, meer met armen en lichaam nog, dan met beenen en voeten, ons de gevoelens vertolkt van den jongen man, die zich wil wijden aan het geestelijk leven (Tjantrik). Dan komen andere dansen, Handjali (opoffering), Krishna (herderdgod), die, anders weer, maar toch even onvergelijkelijk schoon van rhytmiek en plastiek, als een openbaring zijn van een eeuwen oude cul tuur, die in deze dansen vaag en zuiver is bewaard gebleven. Maar dan de Miroedho (opstanding)! Het is de uitbeelding van het onderdrukte wezen, dat in opstand komt tegen zijn lot, zijn boeien verbreekt en in den strijd om zijn vrijheid de overwinning behaalt. Dat was zeker wel een der schoonste momenten van dezen aan schoone momenten zoo rijken avond. Ineengedoken, worstelend met zijn boeien, zit daar de onderdrukte mensch, in wan hoop strijdend, zich even oprichtend en tel kens weer als geslagen neervallend tot ein-, delijk de boeien zijn verbroken. Dan rijst het slanke lichaam van den danser omhoog, schijnt onwaarschijnlijk lang te worden en in jubel van overwinning juicht hij het uit in de streng gestyleerde bewegingen van den dans. Hoe anders weer in Rasaksa (demon), waar woest en wild de sprongen, angstwek kend de bewegingen zijn, maar niettemin gaaf en zuiver, los en toch gebonden door het rhytme. Tot slot de dans van Vishnu, den god der wijsheid. Deze bestaat uit drie deelen: 1. De god die hei kwaad op de aarde aanschouwt; 2. de god die op de aarde neerdaalt, om de booze menschen te bestrijden en 3. dc god teruggekeerd in den hemel van waar hij een nieuwe leer uitzendt, die vreugde en vrede brengt over de bevrijde wereld. Alleen deze dans en van dezen nog alleen het slot, waar Vishnu zich op den Lotus- troon zet, is een gang naar den Schouwburg waard. Dat is geen mensch meer die daar neerzit, dit is een hooger wezen, dat wijsheid uit straalt en vrede. Dat rust stort in dé ziel en den toeschouwer gebannen houdt in adem- looze bewondering. En als dan het gordijn is gevallen, het visioen aan onze oogen is onttrokken, dan beseffen we welk een groot kunstenaar ons van zijn heerlijke gaven heeft doen genieten. En heel de zaal barst los in een niet te bedaren bijval. Raden ajoe Jodjana, sprak een kort in leidend woord over den Javaanschen dans in het algemeen en de dansen van het pro gramma in het bizonder en begeleidde den danser op den vleugel. En niet in het minst heelt het afbreuk gedaan aan den indruk, dat deze begeleiding niet bestond uit de gamelan-muziek, waarmee zij, in het land waar zij ontstonden, door eeuwen lang ge lang gebruikén als vereenzelvigd leken. A. T. Met belangstelling, zoo schrijft een lezer, heb ik uw beschouwingen gelezen over de gevaren, die centrale verwarming blijkt mede te brengen bij vriezend weer. Inderdaad is het aantal ontploffingen in de laatste dagen zeer groot geweest en, hoewel groote ongelukken zijn uitgebleven, was dit meer toeval dan wijsheid. Wat zou er gebeurd zijn indien b.v. het gesticht „Sint Bavo" te Heemstede in vlammen was op gegaan en wat al brandgevaar bestaat er voor belendende perceelerd Gij hebt een goed werk gedaan met de aandacht op deze kwestie te vestigen. Het aanleggen van centrale verwarwing heeft in de laatste 10 jaar een geweldige vlucht genomen en het blijkt nu dat nie mand eenig toezicht uitoefent op den aanleg der centrale verwarmingen. Deze aanleg wordt geheel overgelaten aan de technici, maar deze worden in het nemen van voor zorgsmaatregelen gehandicapt door de he- vige concurrentie, die in dit vak heerscht. Uit uw beschouwingen blijkt dat het vorstvrii maken van expansieketel, expan sieleidingen en toevoerkanalen van groot belang is. Neem b.v. de expansieketels en expansieleidingen der centrale verwarming. Deze moeten hooger aangebracht worden dan de buizen der centrale verwarming. In den regel beteekent dit dat deze ketels op zolder worden geplaatst. Op zolder, dus in den regel het meest koude gedeelte van het buis. Men begrijpt dat het gevaar voor be- vriezen zeer j*root is. En wanneer deze ke- tels bevriezen is daarvan het gevolg dat de circulatie niet geregeld plaats heeft, dat er een te hooge druk ontstaat en ten slotte de ontploffing volgt. Deze ketels moeten dus vorstvrij gemaakt zijn en dat kan door ze te isoleeren. Maar nu is het een feit dat dit isolceren bij verreweg de meeste installa ties niet plaats heeft gehad. Bij oudere in stallaties werd het nooit gedaan, bij nieu were wordt het zeer dikwijls achterwege gelaten om wille der concurrentie. Een in stallateur, wien ik mijn verwondering uit drukte over het groot getal ontploffingen lijdens de jongste vorstperiode, durfde zelfs zeggen dat men in Holland geen rekening houdt met een vorst zooals wij in de laat ste dagen beleefd hebben. Maar nu vraag ik toch in gemoede of een vorst van twintig graden Fahrenheit, zooals wij dezer dagen noteerden, dan iets zoo buitengewoon is in Holland dat wij die mo gelijkheid tot de groote uitzonderingen moe ten rekenen? Ik geloof dan ook dat de jongste vorst heeft aangetoond dat vele centrale verwar mingen niet voldoende bedrijfszekerheid hebben en dat brandgevaar hij die overi gens zeer mooie, zeer practische, zeer eco nomische en zeer moderne verwarmings methode niet xiitgesloten is. En waar dit brandgevaar zich niet uitsluitend bepaalt tot de huizen waar centrale verwarming gebe zigd wordt, maar ook gevaarlijk is voor de belendende huizen en, bij ontploffing, voor de voorbijgangers, meen ik dat hier een ta^k is weggelegd voor de autoriteiten. Mij dunkt dat de centrale verwarmingen onderworpen moeten zijn aan het toezicht van de Brand weer of van Bouw- en Woningtoezicht. De Brandweer dient bepalingen te geven waar aan een centrale verwarming moet voldoen. Met name dienen maatregelen genomen te worden dat de kans op bevriezen van ex pansieketels, expansieleidingen en toevoer kanalen zoo klein mogelijk is. Misschien is ook wel een verbetering aan te brengen in het alarmsysteem b.v. in den zin van een fluitketel, die bij te hoogen druk een schel geluid doet hooren. Om deze veiligheidsbe palingen te kunnen doen naleven zou be paald kunnen worden dat ook voor den aan leg van centrale verwarmingen vergunning noodig is van Bouw- en Woningtoezicht. Dit is, tot nu toe, naar ons beste weten, niet het geval. Het geven van deze vergunning zou dan aan de noodige voorwaarden kun nen worden onderworpen. Met het oog op de algemeene veiligheid en het verminderen van brandgevaar lijkt het wel noodig dat meer toezicht aan de centrale verwarmingen wordt gewijd. Baromeerstand 9 uur v.m.: 754. VooruK. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.14. Medegedeeld door het Kon, MeteoroL Instituut te De Bilt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 11 December 1925. Hoogste Barometerstand 771.2 m.M. te Akureyri. Laagste Barometerstand 742.7 m.M. te Blaavandshuk. Verwachting van den morgen van 11 tot den avond van 12 December. Krachtige tot matigen zuidwestelijke tot westelijken wind, aanvankelijk zwaarbewolkt tot betrokken, enkele regen of sneeuw buien en iets kouder, later opklarend en zelfde temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1