De politieke crisis. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. MARKTNIEUWS. ORDE EN ARBEID. Loucheur, de Fransche minister van Financiën, heeft een wetsontwerp ingediend betreffende fiscale fraude en kapitaalvlucht. De lersche re geling door het parlement te Dublin aangenomen. Een aanval van Stre- semann op de Duitsch-Nationalen. Abd-el-Krim dient vredesvoorstellen in. Medina, de heilige stad der Muzelmannen, in handen der Wahabieten. De mijngasontploffing in Alabama eischt een-en-zestig siachtoffers. Gem. buiten!, berichten. DE VERKOOP VAN HET DIAMANTEN FONDS. Ter waarschuwing van ouders en voogden. Patrinionium vijftig jaar. 25 Jaren belastingdruk. 1921 584.40 1922 518.06 1923 462.96 Nederl. Vereeniging van Kaashandelaren. Een voordracht over „Democratie" Overwerk op den Vrijen Zaterdag 2 Januari. VISSCHERIJ. De Fransche flnancieele voorstellen. De regeering hééft hij dé Kamer twee fi- nandeele wetsontwerpen ingediend. Het eerste betreft de onderdrukking van fiscale fraude en de kapitaalvlucht. Zij, die zich hieraan schuldig maken worden be dreigd, behalve met de bestaande fiscale boeten, met gevangenisstraffen van twee tot vijf jaar en boeten van 500 tot 10.000 frs. Het ontwerp voorziet in de eventueele con fiscatie van de eigendommen der overtre ders en het verlies van hun burgerlijke rech ten en stelt de instelling voor van een „car net" voor de coupons, waardoor het moge lijk wordt eên billijke verdeeling dér lasten over alle contribuabelen tot stand te brengen. Het tweede wetsontwerp betreft een rege ling van aandeeles op naam en aan toonder. De positie van het Fran sche kabinet. De verkiezing van Raoul Péret tot presi dent van de groep der Gauche Radicale is een nieuw symptoom van de toenemende on tevredenheid tegenover het nieuwe minis terie, met name tegen Loucheur, wiens-plan nen nagenoeg unaniem worden veroordeeld. Men meent zelfs, dat de veelvuldige critiek, te verwachten in de commissie van financiën en later m de Kamer, wel eens spoedig tot zijn val zou kunnen leiden. De betrekkingen van Frankrijk met Rusland. Rakofsky, de nieuwe Russische gezant te Parijs, heeft in een interview met de „Oeuvre" verklaard dat Tsjitsjerin, de volkscommissa ris van buitenlandsche zaken, wanneer hij uit het zuiden terugkeert, Briand wederom zal ontmoeten en zich wat langer dan de eerste keer in Parijs zal ophouden. Rakofsky zal de door Krassin ingeleide onderhandelingen over een regeling de rschul- den voortzetten. Het vliegen over Duitsch gebied. De „Petit Parisien" meldt dat tegelijkertijd met de beraadslagingen van den Raad van Ambassadeurs de besprekingen voortduren tusschen de Quai d' Orsay en het Duitsche gezantschap over het vliegen over Duitsch ge bied door civiele Fransche vliegers. Indien, zooais waarschijnlijk is, de goede bedoelingen aan beide zijden verder blijken, zal de quaestie vóór begin 1926 op gunstige wijze kunnen worden opgelost. De lersche regeling. Het parlement van den Vrijstaat heeft het wetsontwerp nopens de lersche regeling met 71 tegen 2Q stemmen aangenomen. De Duitsche Kabinets crisis. £ea bericht uit Berlijn meldt, dat dr. Scholz heden aan den rijkspresident heeft verklaard, dat de Duitsche Volkspartij ook na kennis te hebben genomen van het program ma der sociaal-democraten, bereid blijft aan de verdere onderhandelingen deel te nemen. De economische toestand in Duitschland. Rijkspresident Schacht heeft gisteravond op uitnoodiging van de Berlijnsche I dus- trie- en Handelskamer voor dee erste maal na zijn terugkeer uit Amerika gesproken over zija reisindrukken in de Ver. Staten. Hij verklaarde dat de buitenlandsche schul den van Duitschland op het oogenblik 3 a 3 Y2 milliard mark bedragen. De hoogte van dit bedrag behoeft zi. geen zorgen te baren. Indien de Duitsche productiviteit er mee ge baat wordt, bestaat er zelfs geen bezwaar, dat er nog wat bijkomt Sedert 1 October 1.1. heeft Duitschland leeningen opgenomen tot een totaal vair 32 millioen. Overal ia Amerika had Schacht geconsta teerd dat het vertrouwen in de levensvat baarheid der Duitsche industrie ongeschokt is en dat met name de organische verbinding tusschen industrie en wetenschap in Duitsch land buitengewoon hoog wordt gewaar deerd. Gedurende al den tijd, dat Schacht in Amerika heeft vertoefd, heeft hij nimmer «enigen twijfel aan de toekomst der Duitsche valuta hooren uiten. De Amerikanen zijn overtuigd, dat de mark stabiel zal blijven. Omtrent de vele geruchten nopens de in ternationale plannen der citculatiefabrieken deelde Schacht mede, dat alle circulatieban ken in de landen met stabiele valuta leven dig geïnteresseerd zijn bij die landen, waar in de valuta niet stabiel is. Het kan hun niet onverschillig zijn, indien rondom hen een op inflatie gebaseerd bedrijfsleven zijn ziekte kiemen verspreidt. De Duitsche rijksbank zal met het oog op dit gemeenschappelijk be lang niet ophouden haar positie zoo sterk en gezond mogelijk te maken. Alleen dan zal Zij kunnen bijdragen tot de internationale toöperatie der circulatiebanken. Een rede van Stresemann. in een vergadering van de afd. Berlijn der D. V. P. heeft minister Stresemann gister avond een rede gehouden, waarin hij zich buitengewoon scherp tegen de D. nationalen keerde, die zijn pogingen om hen voor posi tieven arbeid in de regeering te winnen met ondank hebben beloond. De D. V. P. heeft thans meer dan genoeg van samenwerking met de D.nationalen en als leider der D. V. P. zal Stresemann zich met de D. nat. niet eer aan één tafel zetten, alvorens zij hun onfat soenlijke strijdwijze hebben gestaakt. Wan neer iemand door zijn vrienden in den steek wordt gelaten is hij gedwongen zich anderen te zoeken. Met name keerde Streaemann zich tegen graaf Westarp, die in zijn rijksdagrede had verklaard, dat de verdragen van Locamo voor tde D. nationalen niet bestonden. De conservatieven hadden vroeger de grootste waarde gehecht aan de instandhouding van het staatsgezag, thans echter trachten ze dit met alle middelen te ondermijnen. Na de rede bracht het gehoor Stresemann een stormachtige ovatie. Het Heilige Jaar. Het Heiliga Jaar eindigt definitief met Kerstmis. De Missie-Tentoonstelling zal echter ook na het Heilige Jaar voorfduren, hetgeen niet beteekent dat da Paus het Heilige Jaar wil la ten voortduren. Voor den slotdienst worden 50.000 pelgrims verwacht. De Australische zeelieden staking. Het Hooggerechtshof heeft de invrijheids- stelling gelast van de leiders der jongste zee liedenstaking, Walsh en Johf.nnsen. In arbeiderskringen juicht men over de hou ding van het Hooggerechtshof, dat met alge- meene stemmen de invrijheidstelling heeft gelast van Wals en Johannsen, de leiders van de jongste zeeliedenstaking, tot wier verban ning de regeering last had gegeven. Walsh en Johannsen zijn voornemens een actie tegen de regeering in te stellen tot schadeloosstel ling wegens onrechtmatige opsluiting. 3 INVOERRECHTEN OP BEZEMS EN BORSTELS. De „Daily Telegraph" meldt volgens een draadloos bericht dat een commissie, door de Board of Trade ingesteld, om rapport uit te brengen over de toepassing van de „Safeguarding Industries Act." op inge voerde bezems en borstels, tot een beves tigende conclusie komt. Het blad voorspelt dat binnenkort eenzelfde lot zal ten deel Vallen aan superfosfaten en aluminium keu kengerei. Italië en de quaestie der ontwapening. Het probleem der ontwapening wordt in Italië met groote belangstelling in officieeie kringen gevolgd, doch tevens met reserve. Alle pogingen om een overeenkomst te be vorderen tusschen de verschillende landen j om een vermindering der bewapening te verkrijgen, zullen den steun hebben van Italië, dat het eénige land in Europa is, het welk, in vergelijking met de vóór-oorlogsche tijden, de begrooting van oorlog verminderd heeft. Alvorens echter dergelijke pogingen prac- tisch resultaten kunnen hebben moet Italië eenige punten duidelijk maken. De des kundigen zijn van meening, dat de Britsche campagne om het aantal duikbooten en vlieg tuigen te verminderen, niet beantwoordt aan de belangen van Italië, dat zijn verde digingsplan baseert op de duikbooten en de luchtmacht. De Portugeesche minis ter van Handel afgetreden De Minister van Handel is afgetreden in verband met de beschuldiging, in eenige bladen tegen hem gericht, dat hij in relatie met de Banco d'Angola zou staan. De toestand in Marokko. In gezaghebbende kringen te Parijs vraagt men zich af in hoeverre Gordon Clunning bevoegd is uitnaam van Abd el Krim te spre ken. Volgens goede inlichtingen zou- Abd el Krim, ofschoon de geestelijke souvereiniteit van den sultan erkennende, de volkomen politieke autonomie van het Rif eischen, o.a. het recht inhoudende om een leger op de been te houden. Zoowel de heer Violette, de onlangs op getreden gouverneur-generaal van Algiers, als de heer Steeg, de nieuwe resident-gene- traal van Marokko, bevinden zich wederom te Parijs om aan de regeering rapport uit te brengen over hun eerste bevindingen. Ook zullen Steeg en Violette tezamen overleg plegen. Tegenover de pers heeft de heer Steeg zich zeer gunstig ever den toestand in Marokko uitgelaten. Over het geheel is het thans in Marokko rustig, landbouw en handel nemen hun normalen loop, en het gebied dat niet met het oorloggebeuren in verbinding staat bevindt zich'in volle activiteit. Overal wordt hard gewerkt en de inlander is overtuigd van de kracht van het Fransche bewind. Dank zij de door 'maarschalk Lyautey en Pétain ontplooide krachtsinspanning is de Fransche noordgrens van Marokko thans stevig ver sterkt en onaantastbaar. Het zou echter een dwaling zijn te meenen dat de periode van stabilisatie een werkelijke stilstand in de militaire actie beduidt. De moeilijkheden van den winter in een bergland beletten de Franschen op vele punten beschermings- posten te plaatsen, die de nog door Abd el Krim beheerschte stammen naar Fransche zijde moeten terugbrengen, en het Fransche leger voor verrassingen moeten vrijwaren Dc toestand in Syrië. Plunderende benden hebben twee invallen in Damascus gedaan, die met verliezen hunner zijds werden afgeslagen. De actie der Wahabieten Een telegram uit Jeruzalem meldt, dat Sultan Ibn Saud, de leider der Wahabieten, Dinsdag, na een langdurige belegering, Medina, de heilige stad der Muzelmannen, veroverd heeft. Ibn Saud, die reeds sedert maanden heer en meester was te Mekka, is thans practisch de baas in heel Arabïë, waar hij ook den spoorweg van Medina naar Damas cus beheerscht. De troonbestijging van Riza Khan. De officieeie troonsbestijging in Perzië van Riza Khan is bepaalsd op 14 December. Vóór dien datum zal de Constitueerende Vergadering bepaalde artikelen vatj de grondwet amendeeren. Een spoorwegongeluk in Indie. Bij een ongeluk met een passagierstrein op de lijn MajavaramAvanthangi, in het Zuiden van Indië, werden verscheidene personen gedood en 'zeventien gewond. De locomotief en vijf wagens stortten omver. Aardbeving op Jamaica. Een hevige aardschok, die vier seconden duurde, is waargenomen. Vele kleine ge bouwen zijn ingestort. Een paniek maakte zich van de bevolking meester. De Duitsche eigendommen in de V.S. Borah heeft bij den Senaat het wets ontwerp ingediend inzake de onmiddellijke teruggaaf van Duitsche en Oostenrijksche eigendommen, die tijdens den oorlog in beslag zijn genomen en nopens de compen satie voor in beslag genomen schepen. De mijngasontploffing. Tengevolge van de mijngasontploffing, die gisteren in Alubama plaats had, werden 61 mijnwerkers gedood en vijf ernstig gewond. Vijftien mijnwerkers ontsnapten. De betrekkingen tusschen de V. S. en de Sovjets. Senator Borah heeft een resolutie inge diend, beoogende de erkenning van de Sovjet- regeering door de Vereenigde Staten. EX-KEIZERIN ZITA EN OTTO TE WEENEN Het gerucht gaat, dat keizerin Zita en Otto zich incognito te Weenen bevinden en van daar naar Hongarije willen reizen. De politie heeft strenge maatregelen genomen en be waakt alle stations. EEN NIEUWE SPOORWEG. De Russische bladen vertellen, dat de nieuwe spoorweg in Midden-Azië van Sam- sonowo naar Terbez op plechtige wijze is geopend. De spoorweg doorsnijdt Midden- Aziatisch-Rusland van West naar Oost. Zooals bekend is, werd kort geleden het beroemde diamanten-fonds van de regeering aan de vertegenwoordigers van de vreemde mogendheden getoond om te bewijzen, dat de kostbaarheden nog vrijwel intact zijn. Nu wil de sovjet-regeering van de vermaard heid, die het fonds dank zij deze tentoon stelling heeft verkregen, gebruik maken om de kostbaarheden voor goede prijzen te ver- koopen. De „Krasnaja Gazeta" deelt mede," dat te Moskou een bekend Amsterdamsch juwelier, de heer Van Dam, is aangekomen, die'ver klaarde alle kostbaarheden van den gewezen tsaar te willen koopen. BffiB J Alleenreizende Meisjes, Het Bestuur der Federatie van de R. K. Vereeniging ter Bescherming van Meisjes in Nederland, acht het zich ten plicht, krachtens haar taak bij het Stationswerk, dringend uw geëerde aandacht te vragen voor het volgende; Het zal u niet onbekend zijn, dat in on zen tijd van zedenbederf, jonge meisjes en kinderen (onbeschermd zonder betrouwba re geleide) vaak aan zeer groote gevaren op zedelijk gebied zijn blootgesteld. öp grond van feiten en ondervinding, veroor looft het bestuur der Federatie van de R.K. Vereenigingen ter Bescherming van Meisjes in Nederland, u in overweging te geven: a. Bij aanvang en einde der vacantietij- den, uw leerlingen niet alleen tc laten rei zen, doch onder geleide van Religieuzen, Ouders of betrouwbare familieleden; b. Gedurende de reis gebruik te maken van de reisafdeelingen, uitsluitend voor vrouwen best'emd. c. Ds Meisjes op gepaste wijze te waar schuwen voor de gevaren die haar dreigen; d. Indien betrouwbare geleide niet mo gelijk is, tijdig hiervoor de hulp in te roe pen der R.K. Meisjesbescherming ter plaat se of der Stations-controle. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Patrimonium wordt 13 Januari in de groote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam een feestvergadering gehouden, waarin als sprekers zullen optreden minis ter H. Colijn en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruyne. brengt vijf en twintig in beeld in een reeks De „Werkgever" jaren belastingdruk van grafieken. De 31 bronneh, waaruit de schatkist haar inkomsten trekt (in 1900 waren er, 22) zijn tot zes groepen samengebracht en de teekenaar heeft in de verschillend gear ceerde vakjes den loop der opbrengst weer gegeven, zooals men die in de Jaarcijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek in getallen uitgedrukt vindt. Voorop gaat een grafiek, waarin al die zes groepen bij elkaar zijn geplaatst, dan volgen de groepen afzonderlijk met splitsing in de verschillende middelen. De toeneming is zeer aanzienlijk. De ge zamenlijke opbrengst der Rijksmiddelen steeg van 129.296.000 in het tijdvak 19C0 1904 tot 673.419.000 in het tijdvak 1920 1922. Dan volgt een sterke daling tot 537.114.0Q0 in 1923 en hierop weer een verheffing tot 542.211.000 in 1924. Houdt men bij deze cijfers rekening met de toeneming der bevolking, dan komt toch zegt het blad, de verzwaring van den druk duidelijk uit. In de Jaarcijfers zijn deze verhoudingsgetallen met den toestand van 18411850 (deze op 100 gesteld) vergele ken. De opbrengst per hoofd der gemiddel de bevolking bedroeg dan: 1901—1910 152.97 1911—1920 328.37 M.a.w,: in 1921 bad elk Nederlander een bijna zesmaal zoo zwaren belastingdruk He dragen als in de jaren 1841 tot 1850. In de Donderdag te Gouda gehouden ver gadering van de Ned. Ver. van Kaashande laren heeft hef bestuurslid, de heer A. J. Schilt, verslag uitgebracht betreffende een met den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw gehouden conferentie inzake het uitvoerverbod en de daarna plaats gehad heb bende verrichtingen. Minister De Geer ver klaarde aan de commissie, dat hij op de kwestie inzake het uitvoerverbod thans een geheel anderen kijk gekregen had. Van het onderhoud meende de commissie de beste verwachfingen te mogen koesteren, hoewel de hangende Kabinetscrisis de kwestie thans weder op een wat lange baan had geschoven. Ingekomen was een verzoek van den Ned. Middenstandsbond om toe te treden als lid van die organisatie. De heer Batelaan uit Bodegraven verzette zich hiertegen en wees er op dat naast dien neutralen bond ook nog een katholieke en een Christelijke organisatie bestaan. Daarom zal hst 't beste zijn dat de vereeniging zich niet aansluit' bij den Middenstandsbond. Voor verschillenden zou het anders een bezwaar zijn langer lid van de vereeniging te biijven. De voorzitter, de heer Withoff Keus uit Gouda, was het met deze zienswijze nief eens. Hij meende dat deze neutrale Midden standsbond juist de aangewezen vereeniging voor de Ned. Ver. van Kaashandelaren waar van het grootste deel der leden noch Chris telijk noch Katholiek is, zou zijn. De vergadering verwierp echter het voor stel tot aansluiting, waarvoor slechts 5 stem men werden uitgebracht. De .heer van Zwet heeft daarin ingeleid de bespreking van het voorstel over het a contant stellen van leveringen aan Duifsch- land! We zijn, zegt spr., langzamerhand weer tot den vóóroorlogschen toestand teruggekeerd, van groot'en en kleinen uit Duitschland ko men bestellingen binnen, helaas echter met buitengewoon slechte betalingen. Daarin moet verandering gebracht worden, hoewel het niet' de bedoeling is, na aanneming van een besluit direct maar tot de Duitsche koopers te zeggen: contant betalen. Indien het principe van contante afdoening door deze vergadering werd aangenomen, dan zou het bestuur zich in verbinding moefen stél len met andere corporaties en vereenigin gen om eenzelfde uitspraak te verkrijgen, terwijl daarna aan een toepassing van hef beslotene ware te denken. Medegedeeld werd dat de kaashandelaren van Noord-Holland zeer sympathiek tegen over dit voorsfel staan. Zonder verdere discussie werd daarop principieel beslot'en tot het a contant stel len van leveringen aan Duifschland, met machtiging aan het bestuur om zich in ver binding te stellen met andere corporaties teneinde een regeling dienaangaande te krijgen. Hierna werd de vergadering gesloten. DR. DE VISSER DRIE MAAL TEN PALE1ZE. Naar de Tel. verneemt, heeft Dr. de Vis ser Vrijdag 3 conferenties met H. M. de Koningin gehad. Hef onderhoud van Vrijdag avond duurde bijna een uur. Vrijdagavond had Dr. de Visser nog niet voor de opdracht tot kabinctsformoteur be dankt. MR. MARCHANT EN DE CRISIS. Mr. H. P. Marchant heeft Vrijdagavond voor de vrijz.-dem, kiesvereeniging te 'sGravenhage gesproken over de politieke crisis. Op een vraag aan den heer Marchant, wat de vrijzinnig-democraten zullen doen als straks wellicht een Katholiek met de formatie zal worden belasf, zeide de heer Marchant, dat hij op die vraag alleen per soonlijk voor zich kan antwoorden. De om standigheden zouden aannemelijk kunnen maken, dat men zijn opdracht vooraf had doen mislukken, ten einde later zelf de lei ding fe kunnen nemen. Hij gevoelde er niet voor, zich daarvoor beschikbaar te stelleh. In de tweede plaats kwam het hem niet wenschelijk voor, nu een anti-katholieke beweging niet is fe ontkennen, ook in het belang van de katholieken zelf, aan 'n ka tholiek de leiding te geven. Eindelijk merk te iiir. Marchant op, dat ook zonder de vrij zinnig-democraten, de katholieken met de sociaal-democraten de meerderheid zouden hebben. Zij hebben dus de vrijzinnig-demo craten niet noodig. Daarom zou er veel voor te zeggen zijn, dat deze op het groene bankje bleven zitten om, met welwillende steunverleening aan het kabinet, te cóntro- leeren of hun beginselen in toepassing wor den gebrachf. DR. DE VISSER EN HET EVENTUEEL DOOR HEM TE VORMEN KABINET. Naar de Msb. verneemt, ligt het niet in de bedoeling van dr. de Visser om zelf in een eventueel door hem te vormen Kabinet zitfing te nemen. PROF. J. A. VAN HAMEL EN DANZIG, Zijn benoeming zoo goed ais zeker geacht. De benoeming van den directeur der ju ridische afdeeling van den Volkenbond, prof. J. A. van Hamel, tot Volkenbonds commissaris te Danzig, kan thans naar in goed ingelichte Volkenbondskringen uif Ge neve verluidt, zoo goed als zeker worden beschouwd. Naar wij vernemen, zal op Woensdag 16 Dec. a.s., 314 uur n.m. in restaurant „Riche" te Arnhem, door Dr. L. G. Kortenhorst, lid der Tweede Kamer, een voordracht worden gehouden over „Democratie"! Deze voordracht zal plaats vinden in een Ledenvergadering van den „Kring Gelder land" der Algemeene R. K. Werkgevers Vereeniging voor leden en genoodigden van dezen Kring. VERGADERING VAN VRIJDAG 11 DEC. NAM. 1 UUR. DE ZOMERTIJD. Aan de orde zijn het voorstel van wet van den heer Van der Waerden o.s., tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918, gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922, tot tijdelijke, afwijking van de wet van 23 Juli 1903, tot invoering van een wettelijken tijd, en het voorstel van wet van den heer Braat tot wijziging van die wet van 23 Maart 1918, gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922, tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908, tot invoering van een wette lijken tijd. De heer VAN RAPPARD (V. B.l is tegen den zomertijd, maar ziet in, dat de strijd daar tegen hopeloos is. Pacificatie is noodig en de vraag is hoe dit het best te bereiken. In het wetsvoorstel-v. d. Waeïden zit veel goeds. Van 60 wordt de' tijd met 40 minuten vervroegd. Het zwaarst geldt de zomertijd in den aanvang en aan het einde van zijn duur. Daaromwil spr. die beide data nog iets verschuiven n.I. tusschen den Zondag volgende op den laatsten Zaterdag in April en den Zondag volgende op den laatsten Zaterdag in September. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) zegt, dat uit al de pogingen om tot een compromis te geraken blijkt, hoe moei lijk het is af te wijken van den zonnetijd. Het beste is dus den zomertijd af te schaf fen. Hij wil echter aan een compromis wel meewerken. De voorgestelde ontwerpen acht hij echter niet gelukkig, want zij zullen allerlei moei lijkheden veroorzaken. Het wetsvoorStel- v. .d Waerden zou z, i. moeten gelden voor het geheele jaar, zoodat wij dus volledig midden-Europeeschen tijd krijgen. Hij raadt dus de voorstellers aan hun voorstellen in te trekken en de Regeering te ver zoeken een voorstel voor midden-Euro peeschen tijd in te dienen. De heer EBELS (V. D.) gelooft dat de plattelandsbevolking ook een zomertijd van 40 minuten niet zal aanvaarden, maar 'zal vasthouden aan den zonnetijd. De heer v. d. HEUVEL (A. R.) sluit zich aan bij den heer Van Voorst tot Voorst. Het voorstel-v. d. Waerden acht hij onaan nemelijk, dat van den heer Braat is wel iets beter. De heer HEEMSTRA (S. D.) gedooft dat als er eenmaal rust is en de regeling defi nitief is, het platteland zich er bij zal aan sluiten. Hij acht het voorstel v. d. Waerden daarom het beste. De liepr HEEMSKERK (A. R.) is niet voor een midden-Europeeschen tijd ge durende het gansche jaar. Het verstandigst is misschien het voorstel-Braat eenigsz ns gewijzigd over te nemen. D'e data moeten in overleg met de spoorwegen worden vast gesteld. De heer LINGBEEK (Herv. Ger. Partij) is vóór het voonstel-Braat, dat het minst schadelijk is, voor het platteland en het eenvoudigst is. De heer v. d. WAERDEN (S. D.) verdedigt zijn voorstel. Zijn bedoeling is geweest een compromis. De bezwaren van den heer van Rappard acht spr. niet gewichtig. Belangrijker zijn die van de spoorwegen, maar tegen het voorstel-Braat zette zij overwegende be zwaren en dat is niet het geval tegen het voorstel van spr. Midden-Europeeschen tijd acht spr. on- gewenscht, omdat daardoor een groot deel van het voordcel van den zomertijd ver loren zou gaan. Het compromis-voorstel heeft de minste bezwaren en past dus het best als middel tot pacificatie. De heer BRAAT (Platt. Partij) acht 40 minuten verschil nog moeilijker dan een uur. Spr/s voorstel is eenvoudig en schaadt minst het platteland. Na eeii.ge replieken *komen de voor stéllen in stemming. Het Jmendement-Van Rappard wordt verworpen met 41 tegen 33 stemmen. De heer MARCHANT (V. D.) zegt dat na de ervaring met initiatief-voorstellen in deze zaak opgedaan, spr. niet vóór deze voorstellen kan stemmen. Hij hoopt, Jat het demissionaire kabinet deze urgente zaak als loopende zaak zal beschouwen. (Gelach). Het voonstel-v, d. Waerden wordt ver worpen met 50 tegen 27 stemmen. Thans is nog een amendement op het ycorstel-Braat ingediend door den hepr BIJLEVELT (A. R.) om tien aanvangsdatum vcor den zomertijd op 10 Mei te stellen, den eindigingsdatum op 9 October. De hemr v. d. WAERDEN (S. D.) zal zijn stem aam dit amendement geven, omdat het alsnog iets van den zomertijd redt. De heer BRAAT (Platt. Partij) bestrijdt het ameridement, dat den zomertijd van 165 op 150 dagen brengt, dat is de moeite niet waard. Het amendement-Bijleveld wordt aange nomen met 46 tegen: 30 stemmen. De heer BRAAT (Platt. Partij) verzoek! in verband mét de aanneming van dit amendement, schorsing der beraadslaging (Daverend gelach). De VOORZITTER stelt voor de beraad slaging te schorsen. De heer DRESSELHUYS (V. D.) stelt nu voor een motie, waarin de Kamer uit spreekt, dat de zomertijd niet vóór 10 Mei zal aanvangen en waarin de Regeering wordt uitgenoodigd met dien wensch reke ning te houden. De heer KÈTELAAR (V. D.) begrijpt niet dat een motie in behandeling kan komen, terwijl de beraadslaging is geschorst. Hij wil die motie later behandelen. De heer VAN VUUREN (R. K.) vraagt stemming over het voorstel om de d.s- cussie over het voorstel-Braat te schorsen. De heer OUD (V. D.) wil weten wat de regeering over zoo n motie denkt. De heer BEUMËR (A. R.) wenscht schor sing van het voorstel-Braat, omdat als dit voorstel wordt aangenomen het moeilijk aan den heer Braat ter verdediging kan worden overgelaten in de Eerste Kamer. Waarschijnlijk is de heer Braat niet meer voor zijn voorstel. Het voorstel tot schorsing der beraad slaging over het voorstel-Braat wordt met 46 tegen 31 stemmen aangenomen. Het voorstel van den Voorzitter om de motie-Dresselhuys thans te behandelen, wordt verworpen met 47 tegen 29 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. gunning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid wordt verricht op 25 Dec. en 1 Jan.; b. op 26 December de arbeidstijd in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur voorm. en 1 uur nam. De Minister van Arbeid heeft aan hoof den of bestuurders van ondernemingen in werkplaatsen of onderdeelen daarvan op Za- alle gemeenten des rijks, wier abriekeri of terdag 2 Januari 1926 geen arbeid wordt verricht, in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, vergund het aantal daardoor verzuimde uren (ten hoogste 5J4) op de eerste vijf werkdagen van ^eP' hoogste twee achtereenvolgende weken, val lende in het tijdvak van 14 December 1925 tot en met 9 Januari 1926 in te halen, met dien verstande dat bij het inhalen van dat verzuim in geen geval langer arbeid mag worden verricht dan 9lA uur per dag; een en hnder onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen tusschen 7 uur des voor middags eri 7 uur des namiddags, of, in de gevallen, waarin krachtens het Werktijden besluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 ruimere tijdgrenzen zijn toegestaan, tusschen dé daar aangegeven tijdgrenzen en alsdan met dien verstande, dat de arbeid van jeug dige personen en vrouwen op twee achter eenvolgende dagen moet zijn afgewisseld door een rusttijd van ten minste elf uren achtereen. Poeliersbe drijf. Verder is aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin het poeliersbedrijf wordt' uitgeoefend, in alle gemeenten des Rijks overwerkvergunning verleend van 14 Dec. tot en met 2 Jan. Slagerijen. Verder is aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks ver gund, dat van 21 Dec. tot en met 2 Jan: in hun onderneming door arbeiders van 16 jaar of ouder- arbeid wordt verricht vol gens onderstaande arbeidsregeling (I da tum; II maximum aantal werkuren per dag voor mannen; III maximum aantal werkuren per dag voor vrouwen en voor jeugdige personen van 16 en 17 ^j.): 8/4 uren I 21 Dec. II 8 Vi uren 22 8M 814 23 10 10 24 11 10 26 5 5 28 8 8 29 9 9 H 30 10 10 31 9 9 2 Jan. 11 ,i 10 wordt gewerkt, onder voorwaarde, dat, a, in de onderneming, waar van deze ver- ALKMAAiR, 11 Dec. Granen. Aan gevoerd 646 H.L. als: 240 H.L. tarwe 14:50 —16, 146 H.L. gerst 14.50, id. chev. 12.25 —13, 108 H.L. haver 11.50—13. 81 H.L. boonen; bruine 2023. citroen- 36, duiven- 15.75, witte- 40—47.50, 3 H.L. geel mosterdzaad 50, 100 H.L. erwten: groene (groote) 43—45, id. (kleine) 16.50 17.50, grauwe 4448, alles per 100 K.G. BREI!KELEN, 11 Dec, Kaas. Aan da kaasmarkt waren aangevoerd 48 wagens, met te zamen 1729 stuks kazen. Gewicht pl.m. 12103 K.G. Prijs le soort 6366.50 2e soort 6062, gestempelde 6068 per 50 K.G. GELDERMALSBN, 11 Dec. Fruit. Ter veilingver. „Geldermalsen en Omstreken" bestede men heden voor: goudreinetlen extra 1926, bellefleur le soort 18ks19, zoete id. 1114, Jan Willems 10%11%, Jasappels 1234—1314, armgaten 1314 ct. alles per K.G. 's-RBRTÖGENBOSCH, 11 Dec. Boter. Bericht van de Coöp, Roomboterfabriek. Aangevoerd 32.100 K.G. Googste prijs 2.26, laagste prijs 2.10, middelprijs 2,21 LEEUWARDEN, 11 Dec. Granen. Tarwe witte puike 1414.75, roode puike 13.75 —14.25, Haver Witte Puike 12. idem min dere 1111,25, Kanariezaad Fneseh puik 2224, idem mindere 2021, Boonen platte 1617.50, erwten groene schok kers 1427, id. kleine kook 1317.50, alles per 100 K.G. Aardappelen. Borger 2,50, roodstar 2,30—2.40 per H.L. BEEMSTER, 11 Dec. „Afslag vereen! ging Becmster, Purmerend en Omstreken". Wit lof 0.180.30 per Kg,; bloemkool 1.30 15; roade kool 4.308.3Ó; savoye kool 1.808.60 per 100; spruitkool 0.503.10 per 15 Kg.; boerenkool 0.803 per 100 struiken; andijvie 1.403.50 per 100 króp; selderij 2.609 40 per 100 bos; uien 1.10 1.45 per 25 Kg.; prei 8.5013 p. 100 bos. Westlandsche Bellefleur 0.08—0.14; Bra- bantsche 0.090.19; Bramley Seedling 0.100.14; Notaris-appel 0.130.20; Rei- nette, goud 0.070.18 per Kg. R. K. Coöp. Tuinders vereeniging „Ken- nemerland". Prijsnoteering van 11 Dee. Spruiten 10—23, Witlof 20—36, Witlof 6, alles per K.G.Gele kool 4 7, Roode kool 3—6, groene kool 3—7, ajles per 100 stuks Wortelen 12—30 per bos Wortelen 3—5 per K.G.Prei 1230, Seldetié 911, Knoi- selderie 3—8 alles per bos Aardappelen 5, Sehorseneeren 16, alles per Ifcilo Andijvie 1.15—2.30, Boerenkool 75—1.20, alles per kist. GOUDA. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van U Dec. '25. Spruiten, klein 15—20, idem le soort ƒ7.50 14.50, idem 2e soort 2.70—8.60; witlof le soort 19—31, idem 2e soort 10—17; uien 5.90—7.10; kroten 1.10-14.40 per 100 Kg.; and vie 1.70—2; kropsla 4.10— 6.60; groene savoyekool 0.905.10; gele idem 7.40—8; roode kool 8—13.80; knoi- selderie 0.70—5.90 per 100 stuks; selderie 2.40—3.40; prei 0.60—5.30 per 100 bos; andijvie 0.310.75; boerenkoal 0.19— 0.37 per kist; kipeieren 13.30—13.90; kui keneieren 11.10—11.70 per 100 stuks. AMSTERDAM, 11 Dec. Aardappelen. fBericht v. d. mak. Jac. Knoop.) ZeeuWscke Bonte 4.254.50, id. Blauwe 44.25; id. Eigenheimers 3.50—3.60; id. Blauwe Eigenheimers 3U0—3.25; id. Frieschc Borgers 3.50; IJpolder Bravo's 44.25;, Zeeuwsche Eigenheimer Poters 2.802.90 id. Blauwe Poters 2.20—2.40, id. Bonte Poters 2.202.40; Drentsche Eigenhei mers 2.703.p. h.l. ALKMAAR, 11 Deo, Kaas. Ter markt wa ren 110 stapels, wegende 104.00 k.g. Fa- briekskaas, kleine 55, commissie 56, middelbare boerenkaas, kleine 56, commissie 57, middelbare Handel goed. LEEUWARDEN, 11 Dec, Vee. Aange voerd 60 stieren 175500, 175 vette koei en 225—480; per k.g. 0.95—1.22; 354 melk- en kalfkoeien 200520, 7 vette kalveren 40 pinken 125250, 308 graskalveren 50—130, 117 nuchtere kal veren 1119, 79 vette schapen 3550, 30 weideschapen 3045, 200 lammeren 2434, 732 vette varkens 60165, per k.g, 0.800.90, 78 magere varkens 30 —68, 71 vette biggen 32—64, 229 kleine biggen 8—18, 16 paarden, 34 bokken. De handel in gebruiksvee was stil; in vet te koeien kalmer; in stieren stug; in gra^- kalveren langzfeam;in nuchtere kalveren minder; varkens lager, (zouters 8588 ct., Londensche varkens 86—90 ct. per k.g.) wolvee stil. x Eieren. Aanvoer 3000 kippen- 10K014 ct. 100 eenden- 1112 ct. per stuk. LEEUWARDEN, 11 Dec. Boter. Aanvoer 12/3 en 105/6 v. Fabrieks/ 1.802.16. Noteering van de commissie 2.25. Kaas. Sleutelkaas 0.330.72, Nagel kaas 0.390.54, Goudsche 0.381.07, Edammer 0.301.09. Aanvoer 21.873 k.g. UTRECHT, 11 Dec. Kaas. Aan de markt waren 45 partijen, tezamen 11.700 k.g. Prij zen le kwal. 6163, 2e kwal. 5860, rijksmerk 6065. Handel gedrukt. ZWOLLE, 11 Dec. Boter. Aangevoerd 20/8 v., 15/6 en 150 stukken samen 625 k.g. prijzen per 1/8 v. 4448. Per k.g. 2.50 2.70. Vee. Aangevoerd 621 runderen, 217 gras kalveren, 116 nuchtere kalveren, 39 scha pen, lammereii, 137 varkens en 517 ^big gen. Men besteedde voor vette koeien 0.82 1.16, idem kalveren 1.301.90, id. var kens 0.820.86 per k.g., schapen 22— 52, De handel in neurende koeien, versch- gekaifde koeien en vaarzen was traag; best vee prijshoudend; mindere soorten iets la ger; handel in stieren en kalveren slecht; schapen flauw. ENKHUIZEN, 10 Dec. - Heden kwam liier 1 haringvaartuig binnen met 600 stuks reepharing. Prijs f 20.40 per tal. Er was ge- vischt ten N. van Enkhuizen, Ook andere visschers maken zich gereed de haringnet ten irf zee te brengen. SPAKENBURG, II Dec. Aangevoerd aan den vischafslag 295 pond polderaal, 30 35 ct. p. p. Hoewel de dooi is ingetreden en de haven vrij is van ijs, is nog geen schip uit gevaren. IJMUIDEN, 10 Dec. Heden waren aan den .Rijksvischafslag 17 stpomtreilers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.50 1, tongen f 1.70—1.50 per Kg. griet f 49 21, gr. schol f 3327, md. schol f 3530, zetschol f 4134, kl. schol f 24-18, f 15 9.50, scharren f 2220 per 50 Kg. roggen f 229.50 per hoop vleet f 2.400.90 per stuk gr. schelvisch f4736,-md. id. f35 —30, k.md. id. f 17.50—12.50, kl. id. f 11.50 9, f 75, kabeljauw f 5142, gr. gullen f 14—10.50, kl. gullen f 7.50—3, wijting f3.90—1.70 per 50 Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10