Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht Leekepreeken. Verstrekt handelscredieten tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid, Zaterdag 12 December 1925 50ste Jaargang No. 16123 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No>'13866. (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 In de Oostersche kerk heeft deze ge woonte lang stand gehouden; in de Wes- tersche nam zij onder opkomende misbrui ken het eerst af en thans kennen wij de boetelingen nog alleen maar in de kloosters waar vrome mannen en vrouwen ook door uiterlijke versterving, door verzaking van alle uiterlijke ijdelheid, door bidden en vasten, maar ook door het dragen van een kleed, dat vloekt tegen alle wereldsche vertoon, boeten voor de schuld van ande ren. Die voorname waarde van het kloos terleven wordt meestal over het hoofd ge zien. Maar in onze wereld zelf is het boe tekleed „dat den man niet ontsiert", in vergetelheid geraakt, niet enkel naar den vorm, maar ook naar den geesf. En dit laatste is wel het ergste van al. HAARLEM. BEVERWIJK. De plaats, waar de nieuwe St. Jozefskerk te Hillegom zal verrijzen. Op den achtergrond dp noodkerk met pastorie. BINNENLANDSCH nieuws. De poging van Dr. de Visser mislukt i 13 December Agenda Agenda 14 December De Bibliotheken der St. Vincen- tiusvereeniging zijn geopend: Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van 714—9 uur. VERKOOP WELDADIGHEIDS- POSTZEGELS VOOR HET KIND 1925—1926. Een propaganda-comité voor den verkoop. Neder!. Natuurhistorische Vereeniging. Commissie van toezicht op het Lager onderwijs te Haarlem. Gemengd koor „Polyhymnia". Bioscoop-Theater „De Kroon". Haarlemsche Bachvereeniging. Verlof drankwet. Personalia. Douche-Badhuis. 3e Kamermuziekavond Mij. t. Bev. der Toonkunst. Een succes. De wonderen der telephoon- techniek. Gevonden dieren en voorwerpen. Kunstbericht. Gem. Orgel-Concert. a#iö^Vi/;a'l Tf.ëiiM V reemd elingenverkeer. J. J. WEBER ZOON Konhigstraat 10 Haarlem. OPTICIENS - FABRIKANTEN Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 59 35 PARIJS 9.25 BRUSSEL 11.35 WEENEN t 36 LONDEN 12.08 STOCKHOLM 66 70 KOPENHAGFN. 62 20 OSLO Minui 50 80 BAZEL t c 48 05 NEW-YORK 2-491/2 ROME i 10.10 VACANT Dc. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentscnappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en aanood-advertentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel m 15 cents, bij vooruitbetaling Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeiing 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regeL 119. HET KLEED, DAT NIET ONTSIERT. Van Sint Jan, den Dooper, wordt ver haald, dat hij gekleed ging in een ruig kleed van kemelshaar en een lederen riem als gordel droeg. Zoo leefde hij in de woestijn het leven van een boeteling, of schoon hij minder te boefen had dan wie ook zijner tijdgenooten. Een der eerste kerkvaders heeft hem den stichter van het kluizenaarsleven in de jonge Christen-kerk genoemd. Daf haren boetekleed trok de aandacht van de verwijfde wereld, welke rondom Joannes leefde. „Wie zacht: kleedcren dra gen, wonen in de huizen der koningen." Maar een wuft geslacht raakt ook op zijde en fluweel uitgekeken; daartusschen in trok het ruwe boetekleed de aandachf. „Wat zijt gij in de woestijn gaan zien?" vroeg Christus aan de Joden, wat er op duidt, dat men uitliep naar JoJtnnes als naar een merkwaardig verschijnsel van zijn tijd. 1 De belangstelling voor een man in een boetekleed zou verbazing kunnen wekken bij een volk, dat als geen ander de uiter lijke boeteteekenen in zijn wéf, in zijn ge schiedenis en traditie had leeren kennen. De groote profeten hadden het volk reeds geleerd, hoe het zich door uiterlijke boef- plegingen met Jehova moest verzoenen. Dat Joannes in de woestijn dan ook de aandacht frok om zijn verstorven uiterlijk wijst er meer dan iets anders op, hoe het Joodsche volk bij Christus' komst was ontaard. Het boetekleed en de uiterlijke teekenen van boetvaardigheid hebben ook na Chris tus nog lang in de Kerk stand gehouden. Niet enkel trokken edelmoedige zielen zich uit de wereld terug, het lichaam hullend ia een grove bedekking, ock nis straf werd vele eeuwen door, de openlijke boetpleging aan zondaars opgelegd. En wanneer deze tuchtiging niet heilzaam had gewerkt, de pausen en bisschoppen der eerste eeuwen zouden haar nief zoo lang in stand hebben gehouden. Men kan zich zonder veel moeite bp die heilzame werking indenken. Wie door moord of echtbreuk een openbare er gernis voor heel de christen gemeente was geweest, werd uitgebannen. Z'in welgemeend berouw kon hij niet 'beter foonen. dan door zooveel mogelijk tegenover diezelfde ge meente te herstellen, wat hij door openbare ergernis had misdaan. Daartoe diende zijn verschijnen als boeteling, zijn openbare be lijdenis van schuld en hef gewillig aanvaar den van opgelegde straf. Deze boetplegin- gen kostten zelfverloochening en strekten anderen tot heilzamen afkeer van het kwaad. Men behoeft den Joden niet te verwij ten, dat zij in Joannes' tijd het boetekleed niet zelf meer droegen, maar wel, dat zij het als een sensationeele nieuwheid aan gaapten. Zoo gaat het ook met onzen tijd. Nie mand verlangt den tijd terug der openbare bpetplegingen, maar dat het eerlijk en openlijk erkennen van schuld is geschrapt uit onze samenleving als een domheid, als een onbruikbare conventie, dat is wel een sterke veroordeeling van ons geslacht. Wij hebben een tijdperk van bloedige slachting en economische verwoesting ac£ ter den rug, (Jat wij kortweg „den grooten oorlog" noemen en dat zijn weerga in de geschiedenis niet kent. Het laat als gevol gen niet enkel een stoffelijk verarmd menschdom achter, maar heeft ook on noembaar veel stuk geslagen aan geestelij ke waarden, aan eerbied voor gezag en eigendom; aan- godsdienstzin en openbare eerbaarheid; aan gevoel voor plicht en trouw. De vredestichters hebben bij pro tocol vastgelegd, dat een bepaald volk „de schuldige" aan dien oorlog was. Maar dat volk laat geen gelegenheid voorbij gaan om te zeggen: wij hebben geen schuld. En tot op heden, na meer dan tien jaren, is er nog niemand opgestaan, die eerlijk en openlijk zijn mede-schuld aan die gruwelijke ver woesting heeft erkend. En toch zijn de schuldigen met tientallen en met onwraak bare zekerheid aan te wijzen: al die staats lieden, die voorheen met listige kuiperijen achter de gesloten deuren der kanselarijen hebben meegewerkt om de oorlogssfeef te scheppen, al die romanschrijvers, filosofen en professors, die den menschenhaat pre dikten, den oorlog heilig noemden, den Übermensch uitvonden, de naastenliefde belachelijk maakten, den geld- en landhon- ger prikkelden, zij allen staan schuldig, maar zij hebben hun naam en eer en voor een deel ook hun invloed behouden, som migen zelfs vermeerderd. Wie den oorlog leidden, eri tegen beter weten in voortzet ten, de ellende deden voortduren zonder redelijke kans op goede uitkomst, zij loo- pen met opgeheven hoofd, stellen zich aan het hoofd van politieke partijen en noe men zich de beste vaderlanders. Geen en kel denkt er aan, zich bescheiden terug te trekken, laat staan het boetekleed aan te doen, hetwelk hun schouders zou sieren, door de openlijke erkenning van valsch in zicht, van overmoed, lichtzinnigheid en laakbaren trots. Met verbazing leest men hoe een keizer, na het keeren van de oorlogskans, in ver plichte afzondering zijn dagen slijt met het opstellen van processen tot het herkrijgen van paleizen en goederen en millioenen aan goud, die hij achterliet in een land, dat on der zijn bewind en leiding ineen stortte; dat hij, niet tevreden het leven veilig uit den revolutiebrand gered te hebben, er niet aan denkt om een uitgeplunderd en onder zware lasten gebukt volk een deel te la ten van wat hij eens het zijne noemde. Hierin zou althans een bescheiden erkenning schuilen van de schuld van een valsch re giem, het vrijwillig aantrekken van 'n boe tekleed, wat stichtend en voorbeeldig zou werken in een van boete en schulderken ning vervreemde wereld. En.wat wij openlijk in bekende perso nen moeten misprijzen, is laakbare gewoon te van heel ons geslacht. Openlijke schuld erkenning wordt voor zwakheid en domheid uitgekreten. Niemand, die ze dan ook meer durft eischen. Vandaar dat heel ons open bare leven er een van compromissen is ge worden; men mag van den tegenstander niet vergen, dat hij ongelijk erkent; men moet slechts zoeken naar een middel om alle schuld te bedekken en de makelaars van de „modus vivendi" maken de beste zaken. 't Gaat er mee, als met de prëutschheid van 'n burgermeisje, wanneer zij de deur moet openmaken of 'n onverwachte gast zich aandient: vlug wordt 't werkschort af gelegd en alle sporen van huiselijke arbeid zaamheid moeten weggewischt, men mocht haar eens voor de dienstbode verslijten! Stel daartegenover de dame vanv werkelij ke afkomst; zij vertoont zich, zooals zij is, op ieder uur van den dag, al zou het zijn in een werkschort. Een ieder weet immers, wie zij is! Zoo gaat 't me de schulderken ning; ons ongelijk stoppen wij zorgvuldig weg, vreezend dat men ons voor wat an ders zal aanzien, dan wat wij zijn. Wie werkelijke' eigenwaarde heeft en zuiver zelfbewustzijn, die vreest voor geen open lijke erkenning van schuld of ongelijk. Hij weet, dat het boetekleed hem sieren, zal. In niets toont ons geslacht zóó zeer zijn gebrek aan groote mannen en groote ka rakters, dan in zijn afschuw en schrik voor het boetekleed. HOMO SAPIENS. hofstraat 1 Alle werkdagen van y.m, 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Aibe'dsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch). R.-K. Leeszaal en uitieenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van De waarden welke worden uitgegeven zijn: Frankeerswaarde: Verkoopprijs: O cent 4 cent 714 cent 11 cent 10 cent 12/4 cent De namen van de leden van het propa- ganda-comité zijn: Mr. Dr. W. P. Vis, voorzitter; Mr. FA. M. Westerwoudt, penningmeester; Mr, P. E. Barbars; C. ten Boom; Mr. A. Bruch; Mevr. Naar „De Morgen" verneemt, is de poging van Dr. J. Th, de Visser tot het formeeren van een Rechtsch parlementair kabinet mislukt. Wij kunnen deze mededeeling bevestigen; de zaak is hopeloos! Middagconcert Gem. Concertgebouw. H. O. V. half 3 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Sociëteit „St Bavo" Haarl. Gemengd Koor Euterpe 8 uur Waschindustrieelen 8 uur Gecombineerde besturen Kan toorbedienden 8 uur Ondersteunings fonds 8 uur Rederijkers 8 uur R.-K. Grafische Tooneelver „Amicitia" 8 uur. Stadsschouwburg 3de Kamermuziekavond 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. - De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 89/4 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9hali 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 2614 en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- 1012 van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen. van boeken van 2 tot 5 uur ,en van 7-^9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr. .1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureati. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 1—2. R.-K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2—3 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit-kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voer Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen De Zondags en Nachtdienst der apotheken "wordt deze week waargenomen door de firma Loomeyer en Zoon, Zijlweg 88, Tel. 12495' Firma P. Th. A. van Rijn KI. Hout wees 15. Tel. 10539 en de Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 35, Tel. 12711. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van 7549 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 7549 uur. Gen. de la Restraat 2 (Schoten): Dinsdag- j en Vrijdagavond van 8 tot 9 uur. Evenals in 1923 en 1924 zullen, zooals wij reeds meldden, dit jaar wederom Weldadig heidspostzegels worden uitgegeven van 17 December 1925 tot 16 Januari 1926. Na dien datum zijn ze aan de postkantoren niet meer verkrijgbaar, doch blijven wel geldig. De voorraden, welke 16 Januari nog onver kocht bij de Postadministratie aanwezig zijn, zullen worden vernietigd. De zegels zullen vertoonen de afbeeldin gen van provinciewapens, waarvan dit jaar voor het eerst, en voorts ieder jaar, er eenige zullen verschijnen. De zegels zijn ver vaardigd naar ontwerp van den heer Ant. H. J. Molkenboer, De verkoopsprijs zal hooger bedragen dan die van de gewone postzegels. Het prijsverschil komt ten bate van den ar beid voor het bescherming- en hulpbehoe vende kind, uitgezonderd de zuigelingenver zorging. Hieronder vallen dus die vereeni- gingen en instellingen, welke zich belasten met de zorg voor hetzij geestelijk, hetzi) lichamelijk-hulpbehoevende kinderen d.w.z. de verwaarloosde, zieke, zwakke en ge brekkige kinderen. Er buiten valt het gebied van de zorg voor het normale en gezonde kind o.a. weezen, gezonde en schoolgaande kinderen, kinderbewaarplaatsen. Op initiatief van den Armenraad is hier ter stede een propanda-comité gevormd, dat zich ten doel stelt den verkoop der Welda digheidspostzegels te bevorderen. Dit Comité doet een ernstig beroep op de medewerking van het publiek en noodigt een ieder vrien delijk uit in de komende dagen bij dc ver zending van brieven en drukwerken van de Weldadigheidspostzegels ten behoeve van het misdeelde kind gebruik te maken. A. Delbaere-Jiskoot; J. T. Baron van Heeckeren van Wahiën; H. Kylkema; W, P. Houtkamp; P. J. van Kessel; Mej. J. A, Lefebvre; F. H. Smit; P. J. M. van Tetering; G. van Tienhoven; Mr. P. Tjëenk Willink; ST Ph. de Vries en Mej. J. Wentholt. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Donderdagavond in de Kroon. De notulen van twee vorige vergaderingen werden goedgekeurd en de voorzitter, de heer G. Swanenburg de Veve deed mede deeling van enkele plannen van het be stuur o.a. tot het houden van een lezing van den heer Visser over de Karakorum, waar deze nog vertoeft, in Maart, in sa menwerking met de Volks-Universiteit, tot het houden van een hteratuuravond in Jan. en tot het houden van een lezing van den heer Loman uit Amersfoort over gallen. Daarna liet de heer Sipkes de kalender zien van den Ned. Jeugdbond voor Natuur studie en werd een filmpje op het doek gebracht, dat gemaakt was door de „Poly goon" in het kamp van die vereeniging. De heer Stoel liet daarna gedroogde planten z'en uit de omgeving van Montreux, die vier jaar geleden verzameld waren en hun natuurlijke kleuren nog goed behouden hadden wat vooral op het donkere papier goed uitkwam. Daarna kwam de „Kennemer Vogelfilm" van den heer Striibos op het doek. die de bewondering wekte van de aanwezigen. Niet aPeen de heer Strijbos maar ook de heer Gijsbertse uit de Tuchthuisstraat, die zoo welwillend was geweest een zeer practisch en uitstekend projectie-appa raat voor dit doel af te staan, oogstte den dank van de leden. De heer Rausch liet prachtige takken zien van een tropische Gesnerlaces, de Columna gloriosa en vertelde iets van proeven die men benomen had met vleermuizen en mug gen. Het bleek daarbij dat muggen hun gon zen staken wanneer een vleermuis in de auurt komt en plat tegen muren gaan zit ten. Omgekeerd bleek, dat de vleermuizen aangetrokken werden door de aanwezigheid van muggen zelfs in een afgesloten vertrek. De heer Swanenburg de Veve hield daarna een doorwrochte causerie o-ver „Symbiose Gewoonlijk verstaat men daaronder een samenleving van twee indiv duen van ver schillende soort, dat betrekking heeft op de voeding en gewoonlijk gebruikt met dit woo-rd a^s deze samenleving nut heeft voor beidér voeding. Spr. beschreef de verschillende vormen van symbiose en parasitisme, noemde voor beelden, korstmossen en wortel-bacterien van vlinderbioemen, de mycormza bij orchi deeën enz. In aansliiit'ng hiermede liet de heer Sip kes nog enkele plaatjes zien van orchideeën, en de zwam waarmede ze leven Deze Commissie houdt een vergadering op Woensdag 16 December 1925, des avonds ten 8 uur, ten Stadhuze. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Inge komen stukken. 3. Collecten en uitdeelingen. 4 Circulaire Delft. 5. Verslag 1925. 6. School bezoek 1926. 7. Periodieke verkiezing Com missieleden. Aan de beurt van aftreding: Groep A. W. Kraak; groep B. P, Kolbfleisch; groep C, Ls. van der Have; groen D. W. J. Speller', groep E. Mevr. M. F. Boes-Smith. 8. Rondvraag. Woensdag 16 December zal het Gemengd Koor „Polfhymnia", in de Gemeentelijke Concertzaal, haar jaarlijksch Invitatie-Con cert geven. Als solisten zullen hunne medewerking ver kenen Mevr. Noordewier—Reddingius, so praan; George Robert, orgel; mevr. Freuscl- Wegener aan den vleugel. Een met zorg samengesteld programma be- lood een genotvollen avond, Na een interessant journaal geeft de Kroon twee tweeacters die op zich wel aardig zijn, maar waarin herhaaldelijk de zelfde requisieten dienst doen, hetgeen na drukkelijk demonstreert dat ze van hetzelf de fabrikaat zijn. Na de pauze is er een heel mooi hoofd nummer „Vrouwenlist", waarin goede foto grafie is te zien en zoowel spel als hande ling boeien. Een voordeel is, dat van tijd tot tijd een komisch zetje het geheel komt ver levendigen. Laura la Plante geeft een bevredigende vertolking van het society-meisje, ofschoon haar spel kan het ook anders in society- play op de film wat vlak is, zoodat haar verschijning een en ander heeft te doen om haar als hoofdfiguur te handhaven. Een heel juiste typeering geeft de siga- renreiziger. De moeilijkheid van deze figuur is, dat hij zonder ordinair en onsympathiek te worden herhaaldelijk de sfeer der auto cratische familie komt verbreken en het heele gezelschap op een vfeeselijke manier benauwt. Over liet geheel genomen is het een pret tig programma dat we een ieder kunnen aanbevelen. Muzikale illustratie is goed. Naar ons wordt medegedeeld, zal op het a.s.. Dinsdag te houden Bach-concert in plaats van de liederen van Strawinsky ge zongen worden Aria uit Die Entführung aus dem Serail, van W. A. Mozart, terwijl de Aria van. Richard Strauss als no. 3 na de pauze zal volgen. B, en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van W. J. G. Wesselman, handelende onder den firmanaam Wesselman en Koop man, om verlof, tot het verkoop en van al coholhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel aan de Nas- saustraat No. 7. Aan de Holland Amerikalijn is benoemd tot 3en machinist, de heer C. Daalberg, van hier. In de afgeloopen week zijn *n het douche badhuis van den Schotersingel 890 baden genomen; in dat van den Koudenhorn 253; in dat aan het Leidscheplein 542 en in dat van het Hofdijkplein 437. Deze avond vindt plaats Maandag 14 De cember in den Stadsschouwburg. Solisten zijn: F. E. Arenyi, viool en W. Grosz, piano, die een „Wiener Abend" zullen ge ven. Het programma bevat werken van; Schubert en Johann Strauss. Abonné's op deze Kamermuziekavonden kunnen Maan dagochtend van 95412 uur plaatsen be spreken aan den Stadsschouwburg. Op de nationale tentoonstelling van pluimvee en konijnen gehouden te Heem stede op 12 en 13 December, behaalde onze stadgenoot P. Koster in de afdeeling konij nen met vijf inzendingen Haaskleurige Vlaamsche reuzen: 3 eere-, 2 eerste, 2 twee de en 1 derden prijs. Wat een vooruitgang bij de telefoontech niek Zoo dachten we ten minste gister middag, toen ons het volgende overkwam We namen den hoorn van den haak, wachtten op den zoemertoon en hoorden eensklaps een damesstem. Een dame in het toestel in plaats van den zoemer De stem vroeg, wie en waar wij waren. Natuurlijk lichtten wij de juffrouw gaarne in en toen stelde zij zich voor als een interlocale telefoonjuffuouw uitEindhoven. Het eenvoudig lichten van den hoorn van den haak had ons dus dadelijk met Eindhoven in verbinding ge steld. Wondertechniek De Eindhovensche juffrouw zeide, zeer verrast te zijn met Haarlem te spreken en wij haastten ons, haar met groote hoffelijk heid te verzekeren, het buitengewoon aan genaam te vinden, met haar verbonden te zijn geweest. Helaas konden wij haar niet meer verzekeringen geven, want de stemme was toen verdwenen. Terug te bekomen bij: J. Thotnes, Bus sen Huetstraat 33, achterklap van vracht auto. J. Dreek, J. Huygenstraat 10, kinder handschoen. Breeuwer, Teylerplein 3, idem, A. Heertjes, Javastraat 13, Schoten, witte dameshandschoen. M. Hoogkamer, Wester straat 41, wollen handschoen. D. Groskamp fïollandstraat 67, idem. P. Ebbing, Linscho- tenstraat 4, horloge. S. H. v. Es, Palm straat 3rd., zw. bruin hondje. R. Schuyer, Hasselaersplein 34, kinderschoen. A. Lod der, Hagelingerweg 209, hoes van autokap. Prinsen, J, Nieuwenh,straat 3rd., doeshond, K. Fauna. T. Beynes, Verspronckweg, grau we herder, K. Fauna. A. Gouken, Vogelen- zangscheweg 84, Vogelenzang, halsketting. J. Malefijt, Brouwersvaart 90, schoolkaart. G. Benraadt, Hoogstraat 4, potlood. G. van Es, Kinderhuissingel 62i, kinderschoentjes. Comaita, Velserstraat 19, damestasch; H. Roest, L. Vlamingstraat 19, tasch met koek; W. de Graaf, Esschilderstraat 46, rijwielbel. merk; C. Roosdorp, Baljuuwslaan 20, broche met steen, (gevonden op 20 Nov. j.L); Poli tiebureau, Smedestraat, vuilnisemmer; Faa- sen, KI, Houtweg 73, ijsbaankaart. Het tweede abonnementsconcert der Holl. Concertdirectie Dr. G. de Koos te Haarlem zal worden gegeven, op Vrijdag, 18 Dec. a.s. in den schouwburg, Wdsonsplein, om 8 uur. De groote Fransche violist Jacques Thibaud za. dien avond optreden. Louis Schnitzler zal hem aan den vleugel begeleiden. Op Vrijdag, 18 December a.s.. zal er we der een Gem. Orgel-Concert plaats vinden in de Gem. Concertzaal. Jo v. Yzer-Vincent zal hierbij hare medewerking verleenen. "L'- rutoooRCj HIEMEUER Men schrijft ons: Het is met onze plaatselijke Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer een lamentabele geschiedenis. Er is geen fut in te krijgen. Ja, als er een een feestje in den Schouwburg wordt gepresenteerd en dan moet het nog cabaret zijn of een voor stelling met bal na! dan komen er wel nieuwsgierigen. Maar om opbouwend werk te doen schijnt de animo zeer gering, Is een stad als Haarlem reeds te groot voor een vereeniging voor Vreemdelingen verkeer? Acht men zulk een club nog maar goed voor plaatsen als Zandvoort, hoogstens voor steden in de grootte van Amersfoort of Arnhem? Wij zouden het moeten denken en dan is het maar beter dat ook de bestuurs leden van V. V. V. hun ernst, hun tijd en bun moeiten beter besteden dan aan een organisatie, waarvan bijna niemand het wer ken appricieert. Misschien dat het beter zal gaan als een maal de annexatie van de baan is. Er heerschtmisschien nu eenige animositeit, eenige naijver tusschen de bewoners van de stad Haarlem en de bewoners van om liggende gemeenten en voor een vereeniging als V. V. V. is het moeilijk daarbij zoozeer het juiste midden ie houden, dat alle leden met enthousiasme voor de verfraaiing van Haarlem en omgeving ijveren. Niet dat wij zulk een dorpsche politiek goedkeuren of ze niet erg, heel erg klein vinden, maar al zoekende naar een motief om de weinige animo voor V. V. V. te ver duidelijken, komt men tot die hypothese als een der oorzaken. Zotials het nu gaat. is het te "vreezen dat er van de V. V. V. weinig terecht komt. Het ledental daalt gestadig en pogingen om nieuwe leden te werven slaagden al even min. Wij zijn bang dat de bestuursleden van de V. V. V. er echter weinig voor zullen voelen hun belangstelling aan een vereeni ging te blijven geven, waarop in 't algemeen blijkbaar zoo weinig prijs wordt gesteld en zoo is het niet onmogelijk dat het kwijnend besiaan een langzame dood zal blijken te zijn geweest. En toch, later wellicht, zal men in Haar lem het nut van een V. V. V. op waarde schatten! Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen en overmorgen worden opgestoken om 4.14. 12 DECEMBER. EERSTE KOtRS LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1