Hoesten is gevaarlijk m ABdusïroOP WHIP Radio-nieuws MOCfRNE LAMPfN GEBRs.BOSSE Briedée en De Jong. UIT DEN OMTREK. tegen Pijnen RECHTSZAKEN. LEGER EN VLOOT. Land- en Tuinbouw. FINANCIËN. ORDE EN ARBEID. Hoofdzaak is kwaliteit GEMENGD NIEUWS. want het forceert de adem halingsorganen, hetgeen ern stige gevolgen kan hebben. Akker's Abdijsiroop is het hoeststillende middel bij uit nemendheid, doordat het de slijm oplost en de ademhaling ruimer maakt. Rijksdepöt. Zanguitvoering door leerlingen van Mevr. Sybrandi-Halberstadt. Ongestempelde speelkaarten. Rijwieldiefstal. H. J. van Veen t. Onze winkelstand. Prijsuitreiking Koningstraat wedstrijd. Ned, Reisvereeniglng. Harold Lloyd. Ingezonden mededeelingen 60 cents pet regel. Rheumatiek Influenza Verkoudheid Hoofd- en Zenuwpijn EEN GEVAL VAN GASVERGIFTIGING. Het ongeluk op de Kleverlaan. De. heer C. J. Gonnet. Het bezoek van Sint-Nicoiaas aan de Zeeuwsche vereeniging. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. IJMUIDEN. ZANDVOORT. De Burgemeester, die te hard reed. Het feest van het Marinierskorps. Kerkelijke leeningen. De Twentsche Bank. Schriftelijke cursus in Staatsinrichting. K. S. A.-examens. BINNENLANDSCH NIEUWS. Alcokolhestrijding by het snelverkeer. Telegraphisch Weerbericht VRIJGESPROKEN. Of de schrik er ook nog in zit! Eerbied voor de dooden. Verdronken. Neemt daarom voor Uw hoest, bronchitis, catarrh, kinkhoest of asthma. De directeur van het Postkantoor fe Haar lem maakt bekend, dat voor den verkoop van postwaarden een Rijksdepot is geves tigd in het perceel van den heer C. J. Hol leman, handel in tabak en sigaren, Rijks straatweg 37 te Schoten. Op verzoek geeft mevr. Sybrandi-Halber- .tadt op 16 December in het Diaconessen- huis, alhier, een herhaling van een gedeelte van de uitvoering van hare zangleerlingen op 21 Nov. j.1. gegeven in den Stadsschouw burg. De begeleiding berust weder in de banden vhn mevr. KoopmanPliester. Door een agent van politie werd gister avond te 6 uur van den Kruisweg aan het bureau gebracht een man uit Schoten, die volgens verklaringen van een burger op den Kruisweg ongestempelde speelkaarten ver kocht. De aangehoudene ontkende, waarom aij op vrije voeten gesteld werd. Ongeveer een uur later constateerde de zelfde agent, dat de man wel ongestempel de speelkaarten verkocht. Toen werd proces-verbaal tegen hem op gemaakt en een 5-tal spellen werd in be slag genomen. Bij de politie werd andermaal aangifte jjedaan van een rijwieldiefstal. Nu betrof het een karretje, dat de eige- aaar gistermiddag te ongeveer 12 uur een oogenblik onbeheerd voor het postkantooi had geplaatst. Toen hij terugkwam was zijn rijwiel spoorloos verdwenen. De heer H. J. v. Veen, hoofd der R.-K. School, te Beverwijk, die in zijn woning van de trap was gevallen, is gisteren in den na middag aan de gevolgen van dien val over leden. Elders in dit blad, onder de rubriek Be verwijk, wordt een in memoriam aan den averledene gewijd. De Brood- en Koekbakkerij van de firma K. v. Balen Zn. is verplaatst van Nagt- zaamstraat 1 naar Nagtzaamstraat 12, aan de overzijde. Een goed en alleszeggend tee- ken is, dat dezg uitbreiding noodig is ge worden door de groote uitbreiding van het lantal cliënten. De winkel ziet er keurig uit met frisch interieur mooie stellingen, glas werk en verlichting. Gisteravond tusschen 7 en 8 uur had in •et KSeedingmagazijn van den heer Beek man, in de Koningstraat, de uitdeeling der prijzen plaats, beschikbaar gesteld voor den 1.1. gehouden wedstrijd in die straat. Het ging er zeer lustig toe, wat voor de ievredenheid van de ciienten pleitte. Die het meest had gekoningstraat, haalde het tot ruim 600 bonnen. Voor een week een uit stekende prestatie. Deze had de eerste keus. die het volgend aantal bonnen had de twee de enz., enz., zoodat ieder kon uitkiezen wat hij wenschte. Een gezellig omvangrijke dame. met blo- rende wangen en gullen lach op het gelaat, Jcwam de trap op gewalst, vast besloten het oeste van wat er voorhanden was, uit te pikken. Alles negeerde ze. de winterjas, flesschen wijn, postpapier, beulingen, enz. en kuierde ten slotte met een grooten vrijer (van speculaas wel te verstaan) de trap af. Opmerkelijk is, dat de winterjas eerst als no. 10 wegging en artikelen van veel gerin ger waarde voorkeur genoten. Enfin, ook dit bleek een kwestie van appreciatie. De hoofdzaak is, voor de winkeliers al thans, dat het resultaat de verwachtingen verre heeit overtroffen, en de wedstrijd bij de clientèle in den smaak is gevallen. Voor de afdeeling Haarlem van de Ne derlandsche Reisvereeniging hield de heer j. G. Beurs te Utrecht gisteravond een lezing met lichtbeelden in den Schouwburg Jansweg, over het onderwerp: Voetreizen en Wintersport. Na een korte inleiding van den heer Bre mer werd het woord gegeven aan den heer Beurs, die voor de pauze de voetreizen be handelde. Spreker heeft reeds vele voet reizen in het buitenland gemaakt en merkte op dat er in ons land weinig aan dezen tak van sport gedaan wordt, terwijl in 't bui tenland de jeugd zeer vroeg de wandel sport beoefent. Het wandelen is zeer gezond voor het lichaam en voor den geest. Vele schoone natuurbeelden kan men zich gemakkelijker herinneren, als die bij wandeltochten ge zien zijn, aldus spreker. Belangrijke factoren voor een voetreis zijn het schoeisel en een rugzak. Hiervan deelde de heer Beurs eenige ervaringen mede. in 1924 is door de Nederlandsche Reis vereeniging een commissie benoemd ter be vordering van de voetreizen; 104 personen namen het eerste jaar aan 8 voetreizen deel, terwijl dit jaar 197 deelnemers voor 13 reizen waren. Opmerkelijk is het, dat bij de 197 personen niet minder dan 140 dames waren. Spreker zeide dat het doel der commissie reeds bereikt is. Hierna werden vele lichtbeelden vertoond ran eenige schoone plekjes van de Hartz, Zwitserland, Beieren en Italië. Met groote aandacht werden de opnamen aanschouwd. Na de causerie over voetreizen besprak de heer Beurs de wintersport. Vroeger dacht men er niet over om 's winters het buiten land te bezoeken. Thans echter wil men gaarne in den winter weer zien, van hetgeen men 's zomers genoot. Tot slot werden nog afbeeldingen van de verschillende wintersporten evenals eenige natuuropnamen op het doek gebracht. Een welgemeend applaus had de heer J. G Beurs in ontvangst te nemen. Het Luxor-Theater opent deze week haar programma met een keur-coliectie van zomer-toiletjes, waarvan de vroolijke tinte lende kleuren je den winter met zijn vele gemakken en dito ongemakken, doen ver geten. Wat het actueele nieuws aangaat blijkt zij ook verbazend bij de hand te zijn, daar de groote brand op een scheepswerf te Amsterdam, Donderdagavond vertoond, thans reeds in beeld gebracht is. Daar de Harold Lloyd-film, de hoofd schotel van den avond is en de sinjeur van dien naam steeds sollicieeert om zijn nek te breken, is het feitelijk overbodig om onzen lezers met al de toeren in deze film verricht, bekend te maken. De grinfassen- makende kop, geplakt op een steeds benge lende tody, is vaak in staat om een dave rend gelach, zelfs bij de meest antieke mummies te verwekken, laat staan bij men- schen, die voor lachen betaald hebben. Voorts heeft Harold nog de eigenschap, om de menschen, die kalm op hun stoelen zitten, duizelig te maken en tevens in den waan te brengen, dat hij in de orkest ruimte zal neerploffen, terwijl hij zelf in die hoogere regionen uitstekend blijkt thuis te zijn en duizeligheid een overbodig woord vindt. Als de film toevallig niet op zijn end liep, zou hij nog in de lucht getrouwd zijn. Zij die hun zorgen eens willen vergeten laten zich be-droomen in „Drooroen zijn bedrog". Ook het andere gedeelte van het pro gramma heeft aan een uitstekende ver zorging geleden, zoodat jong en oud zich eens kostelijk kan vermaken en.... lachen. ts Togai een nimmer verzakend middel. Sterk arinezuur-oplossend doen de Togal-tabletten de hevigste pijnen ver dwijnen. Verrassend snel werkend tegen Groote genees kracht. Pijnstil lende werking. Bij alle Apoth. enDrog.af0.80 en (3X gr.) f2.- Hedenmorgen kreeg de melkboer, toen hij aan de woning van de Gez. Keizer aan het Klein Heiligland aanbelde, geen gehoor. Hij verschafte zich toegang tot de woning en vond de beide zusters bewusteloos te bed liggen. Een gaskraanfje in de bedstede bleek open te staan. Onmiddellijk zette de melk boer ramen en deuren ooen en waarschuw de de politie en den Gem. Geneesk. Dienst. Deze laatste was spoedig met zuurstof-ap paraten aanwezig en trachtte de vrouwtjes, die 70 en 71 jaar oud zijn, bij te brengen. Dit gelukte. Een der vrouwtjes moest echter ter verpleging in de Mariastichting worden opge nomen. Haar toestand is naar omstandighe den redelijk. Wij vernemen, dat de wagenvoerder, die verleden week Vrijdag op de Kleverlaan uit een tramwagen viel en daarbij aan het hoofd werd verwond, vandaag het St. Elisabeth's gasthuis verlaat. Zijn toestand is van dien aard, dat verdere verpleging in het zieken huis niet meer noodig is. Naar wij vernemen, is de heer C. J. Gonnet wederom zeer ernstig ziek. Zijn toestand is zoo ernstig, dat hij van de laatste H.H. Sa cramenten der Stervenden is voorzien. Donderdagavond h^teft St. Nicolaas ook de kleine Zeeuwinnetjes en Zeeuwjes be dacht, en verrast in het gebouw „Olympia." Met groote belangstelling en verwachting stonden de kleintjes rondom de ballustrade geschaard. Dit alleen gaf al een aardig ge zicht. Vol ongeduld zooals de jeugd in die gevallen meestal is, stond ze daar het reeds van te voren geleerde liedje te neu riën van „vol verwachting klopt ons hart." Eindelijk kwam de lang verbeide. Met een auto reed hij zoo maar regelrecht in hun midden. Nauwelijks ontwaarden de wachtenden de auto, of uit volle borst zong jong en oud het toepasselijke liedje „Zie ginds komt de Stoomboot van Spanje" {lees auto.) Statig stapte hij met zijn gevolg, zwarte Piet, zijn auto uit en schreed de kindertjes tegemoet. Velen konden blijkbaar nog niet heel erg wennen aan dit ongewone schouw spel. Verschillende kindertjes moesten ten minste zoo nu en dan nog eens gerust ge steld worden, wat denkelijk wel aan hun kwaad geweten te wijten was, want nader hand bleek de goede Sint met al hun deug den en ondeugden goed op de hoogte te zijn. De eerste indruk blijft altijd het langst. Dat bleek ook hier wel het geval te zijn. De eerste, die bij de Sint genoodigd werd was een meisje. Zij hield zich flink, en ont ving zooals naderhand vele anderen, een cadeau, persoonlijk door den Sint ter hand gesteld. Zwarte Piet had zijn handen vol met uitdeelen, want toen hij eindelijk hier mede gereed was bleek de tijd intusschen flink doorgegaan te zijn. Het was tenminste reeds laat geworden, toen de kleintjes ver rast werden met een frisschen dronk. Toen kwam de bioscoop. Zeer verdienste lijk hebben eenige heeren zich hiervoor dis ponibel gesteld en het ging als van een leien dakje. Zoowel d? kleintjes als de grooten geno ten van het doek, dat zeer verdienstelijk opgeluisterd werd door jongelui welke zich gratis met hun Jazz-Band ter beschikking van de Zeeuwsche Vereeniging hadden ge steld. Het bestuur had een woord van lof en dank in ontvangst te nemen, voor haar fi nancieel beleid. Dit was verdiend als men weet met welke kleine middelen zij zulk een groot feest wist doen slagen- Burgerl. Stand. Geboren: C. Helder mande Koster, d. F. M. Weijersvan Marwijk, z. E. M. EversRocs d. G. de VriesBrossois, d. M. J. Uijtendaal Daans, d. Overleden: M. E, Beelen, 80 j. L. Klomp, 60 j. Biljartvereenig.ng W. I. K. In de laatst gehouden huishoudelijke vergadering, werd het definitief bestuur als volgt samen gesteld: voorzitter D. Abbink, secretaris: J. Zijlstra en penningmeester G. de Wit. Het correspondentie-adres blijft dë heer v. Egmond, Reitzstraat. Statuten, De „Staatscourant" bevat de statuten van de IJmuider Slagersvereeni- ging alhier. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Werklieden-Vereeniging „Onderling Hulpbetoon" alhier. Raadsagcnda. Er is een openbare ver gadering van den Raad dezer gemeente uit geschreven tegen Donderdag 17 December a.s., des avonds te half acht, ten raadhuize. 1. Ingekomen stukken, 2. Voorloopige vaststelling der gemeente- rekening en de rekeningen der bedrijven over 1924. 3. Aanbieding der gemeente-begrooting en de begrooting der bedrijven voor 1926. 4. Herziening van de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris. 5. Voorstel tot het in gebruik geven van gemeentegrond aan de Zandvoortsche Voet- balvereeniging „De Zeemeeuwen", 6. Verzoek van mej. S. BehrensHollen- berg om geen korting op haar pensioen toe te passen voor een aan wijlen haar echt genoot te veel uitbetaald bedrag. 7. Voorstel om niet in te gaan op de aan bieding tot converteering eener leening met de Centrale Arbeiders Verzekering en De posito Bank, te 's Gravenhage. 8. Voorstel tot wijziging der verordening regelende het beheer der gemeentebedrijven. 9. Voorstel tot uitstel van den verbouw van school C. 10. Verzoek van den heer D. de Clercq tot beperking van het aantal vergunningen in gevolge de Drankwet. 11. Vaststelling van een suppletoir kohier der rioolbelasting. 12. Benoeming van Hoofd van school B. 13. Voorstel tot verhuur van perceel Hal testraat 12, voor den prijs van 1200 per j. 14. Voorstel tot het koopen van een stukje grond tusschen Pakveldstraat en Kruisstraat. 15. Voorstel om niet tot openbare strand- verpachting over te gaan. Straten. De heeren W. Draayer, H, van Duyn en D. Zwemmer, allen wonende Pak veldstraat, hebben aan den Raad medege deeld, dat zij bereid zijn een gedeelte van hun grond, gelegen tusschen de Pakveldstr. en de Kruisstraat aan de gemeente af te staan, onder voorwaarden, dat de kosten van overdracht enz. voor rekening van de ge meente komen, dat de gemeente de gronden zal bestraten en rioleeren en dat hunne per- ceelen gratis aan de rioleering zullen wor den aangesloten. B. en W. stellen den raad voor op deze aanbieding in te gaan en dien grond te koo pen voor 1.en dan te bestemmen vobr openbaren weg. Jaarwedde Burgemeester en Secretaris. Gedeputeerde Staten van deze provincld' hebben het oordeel van den Raad gevraagd over de herziening van de jaarwedde van den Burgemeester en den Secretaris. Hun mee ning was, Zandvoort in de achtste klasse te plaatsen en aan den Burgemeester een jaar wedde toe te kennen van 4000 tot 5000, en aan den secretaris van 3600 tot 4600. In die zelfde klasse zijn geplaatst de gemeen ten Beverwijk, Enkhuizen, Nieuwer A'mstel en Wormerveer. B. en W. stellen echter aan den raad voor Gedeputeerde Staten te adviseeren, Zand voort op te nemen in een tabel en gelijk te stellen met de gemeenten Bloemendaal en Hoorn, zoodat de jaarwedde van den burge meester wordt gebracht op 4500 tot 5500 en van den secretaris van 4000 tot 5000. B. en W. wijzen er op, dat de be zoldiging door Gedeputeerde Staten geregeld wordt naar het zielenaantal. Voor de ge meenten, waarmede Gedeputeerde Staten deze gemeente gelijk stellen, kan die maat staf wellicht worden aangenomen, maar niet voor Zandvoort als Badplaats. De gemeente heeft pl.m. 8000 inwoners, maar in den zomer meer, dan is het aantal verblijf houdenden zeer groot. Met een ge lijkstelling van den levensstandaard in de genoemde gemeenten kan geen sprake zijn. Op een staatje van Gedeputeerde Staten wordt aangegeven, welk gedeelte in sommige gemeenten wordt ingehouden op salaris van burgemeester of secretaris, die in het genot is van een ambtswoning. In geen van die ge meenten, waarvan er zijn die veel grooter zijn dan Zandvoort, wordt een bedrag aan huishuur betaald, als hier ter plaatse voor een eenigszins behoorlijke woning moet wor den gegeven. Werkverschaffing. De afdeeling Zand voort van de Federatie van Bouwvakarbei ders heeft aan den Raad verzocht, zoo spoedig mogelijk een commissie van werk verschaffing saam te stellen,, bestaande uit leden van de plaatselijke vakbonden en die commissie op te dragen arbeiders te werk fe stellen, die aangesloten zijn bij een vak organisatie en geen productief werk te la ten verrichten, waarvoor geen productief loon wordt uitbetaald. Sfrandverpachting. Door de raadsleden J. Bramson en A. van den 'Bos was indertijd verzocht aan B. en W. om te komen met voorstellen tot openbare strandverpachting. B. en W. sfellen den raad voor daarop niet in te gaan, daar dit noch in het belang der gemeente, noch in het belang van de pach ters geacht kan worden. De mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat een lichaam buifen de gemeente het gehee- le strand zou pachten en personeel zou ne men van buiten de gemeente. Hierdoor zou den de verdiensten van het strand buiten de gemeente komen en zouden de sfrand- pachters en hun personeel broodcloos wor den. Al zou het waarschijnlijk zijn, dat het strand dan meer opbracht voor de gemeen tekas. Daar tegenover zou dan weer sfaan, dat de uitgaven veel grooter worden. Geldleening, De Centrale Arbeiders Verzekerings en Deposito Bank te 's-Gra- venhage heeft medegedeeld bereid te zijn, den rentevoet van de bij die Bank geplaat ste geldleening. oorspronkelijk groot f 150.000 te verlagen van 6 pet. op 5 pet. per ultimo Maart 1926 onder voorwaarden, dat geen verhoogde aflossing voor ultimo September 1939 zullen mogen plaats hebben en dat een premie voor conversie van 1 pet. ineens betaald wordt. Volgens het loopen- de contract mag voor 1 April 1929 niet ge converteerd worden en daarom was bij con versie voor 1 April 1934 1/4 pet. premie bepaald. S. en W. stellen den raad voor nu niet op die aanbieding in te gaan, daar op 1 April 1926 de rentevoet wel met 1 pet. zal worden verlaagd. Waar er voor premie 1 pet. verschuldigd zal zijn, komt verminde ring van rente pas 1 April 1927, Bïj niet aanneming van het voorstel zal de gemeente 2 jaar langer 6 pcL moeten betalen, maar dan met betaling van 1pet. boete de vrij heid hebben de leening te converteeren, te gen de dan geldende rente, die minder kan zijn dan 5 pet, In het algemeen zal er dus niet veel finantieel voordeel aanzitten, ter wijl de gemeente gebonden zal zijn tot 1 October 1939 aan een rentevoet van 5 pet. Inhouding van te veel betaald geld. In het begin van 1924 werd aan wijlen S. Bahrens tweemaal den toeslag op zijl/ pen sioen betaald, tot een bedrag van 33,33. Toen dit bleek, werd er elke maand een bedrag van 5 op den toeslag op het pen sioen van zijn weduwe ingehouden. De weduwe verzoekt nu aan den raad geen verdere kortingen meer toe te passen en het reeds ingehouden bedrag terug te be talen. B. en W. stellen den raad voor af wijzend op dit verzoek te besl.ssen, daar uit de boeken en het mandaat blijkt, dat het bedrag werkelijk tweemaal is uitbe taald. Drankwet Door den heer D. de Clerq alhier, is aan den raad het verzoek gericht om gebruik te maken van de gelegenheid ge boden bij art, 4, 2e lid 2 art. der Drankwet, door te bepalen, dat geen vergunningen meer verleend mogen werden voor deft verkoop van sterken drang in het klem B. en W. stellen den raad voor, om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar een dergelijk besluit niet in het belang van de badplaats is te achten. Het aantal vergunningen, dat verleend mag worden, houdt verband met het aantal inwoners op 1 Jauari, zoodat in verband met de aan wezigheid van de vele badgasten gedurende het seizoen. Het maximum aantal ver gunningen voor deze gemeente, tegenover andere plaatsen, werkelijk niet te hoog is. Tegen misbruik van sterken drank behoeft ook niet te worden opgetreden, daar dit over het algemeen genomen, niet voorkomt. Verbouw school C. In de laatste raads vergadering werd er op aangedrongen, dat na goedkeuring van het plan tot verbouw van School C. direct met de werkzaamheden zou worden aangevangen. B. en W. stellen aan den raad voor, dien verbouw uit te stellen tot einde Mei of begin Juni van het volgend jaar, vooral, daar nu nog niet is na te gaan, hoeveel leerlingen die school bij het stichten van een nieuwe bijzondere school zullen verlaten. Ook het belang van het onderwijs vordert, dat der. bouw wordt uitgesteld, daar verbouw het onderwijs zou hinderen. Vrijdagmiddag is in hooger beroep door de rechtbank te Middelburg behandeld de strafzaak tegen mr. baron van V. tot V., burgemeester van Gorssel, die door het kan tongerecht te Middelburg veroordeeld was tot een hechtenisstraf van één dag voor waardelijk, met één jaar proeftijd, wegens overtreding van de maximum-snelheid te Nieuw en St. Joostland. De Officier eischte bevestiging van het vonnis van het kantongerecht te Middelburg. De beklaagde was verschenen en werd bij gestaan door een advocaat uit Zutfen. Een geschenk van de Kon. Moeder. De Koningin-Moeder heeft bij gelegenheid van het herdenkingsfeest van het korps Ma riniers van hare belangstelling doen blijken. Zij stelde er prijs op om aan het korps, dat zoo dikwijls blijken gaf van hooge plichts opvatting, van discipline en van trouw aan Vorstenhuis en Vaderland, een blijvend aan denken ^te schenken. H. M. vereerde op den herdkingsdag haar portret (een ets) met eigenhandig geschreven onderschrift, aan de cantine van het korps, terwijl zij daaraan toevoegde een bijdrage voor het cantine- fonds, EEN PRACTISCH MIDDEL. In „De Kleinveeteelt" wordt melding ge maakt op welk een practische manier een landbouwer heeft nagegaan, welke van zijn 80 jonge, van een goeden legstam afkom stige hennen tot de vroeglegrijpe behooren. Dit te weten is n.l. van groot belang, daar deze eigenschap meestal gepaard gaat met goede legcapaciteiten. In October ving de leg aan en werden de kippen, die op de nesten zaten met een stipje verf achter op den kop gemerkt. Dit merken gebeurt heel voorzichtig; geen enkel dier werd er bang door. Deze behan deling werd gedurende eenige dagen voort gezet, totdat er een goede 25 waren getee- kend. Deze dieren, welke een genummer- den ring aan den poot kregen, zullen voor 1926 den foktoom vormen. De vraag zou misschien kunnen worden gesteld, waarom deze hennen niet dadelijk van een ring werden voorzien. Het voor- loopig merken op de boven aangegeven wijze heeft echter twee groote voordeelen, nl. dat men een pasbeginnende legster niei lastig valt (het storen is dan zeer nadeelig voor het verder verloop van den leg) en dai men nimmer dezelfde kip verschillende malen moet opnemen, want op het nest is niet te zien, welke kip reeds een ring aan heeft. VEZELIGE EN MALSCHE PEULEN, Het is bekend dat peulen soms vezelig zijn na het koken. Naar de oorzaak van dit verschijnsel heeft dr. S. J. Wellensiek, blijkens zijn artikel in het „Landbouwkundig Tijdschrift" een on derzoek ingesteld. Het was bekend, dat sommige van de ;n den tuinbouw gekweekte erwten aan de binnenzijde van den vruchtwand een hard, perkamentachtig vlies bezaten, dat andere rassen niet hadden. De eerste zijn de „dop erwten"^ of „doppers", terwijl de tweede „peulen" genoemd worden. Later heeft men gevonden, dat onder de talrijke rassen van oeulen twee typen te onderscheiden zijn. Sommige bezitten in het geheel geen per kamentachtig vlies in den vruchtwand, an dere daarentegen vertoonen een zeer dun vliesje dat bij eenige weken ouderdom van 'e vrucht duidelijk is waar te nemen, door de twee vruchtbladhelften te scheiden en ze vervolgens op bepaalde wijze door te oreken. Er kan dus nu een onderscheid ge maakt worden tusschen doppers met sterk ontwikkeld vlies, peulen met zwak ontwik keld vlies en peulen zonder vlies. Dr. W. heeft verschillende kruisingen tusschen de drie soorten verricht, waarmede een duide lijk inzicht is verkregen in de oorzaak der verschillen. Het lag nu voor de hand, verband te zoe ken tusschen de aanwezigheid van een zwak vlies en vezeligheid na het koken. Daartoe werden proeven genomen met een vijftal -assen, n.l.: Pois turc met een sterk vlies in de peul; oois turc (ontvliesd), groote grijze reuzen- peul en reuzenboterpeul met een zwak vlies, pols 4 cosse Jatme en sllepetfl zonaer vlies. De doppers en peulen werden vervolgens op dezelfde wijze gekookt uur met wei nig zout, met kokend water opzetten) en wel toen de peulen nog zeer jong, toen zij normaal en toen zij reeds vrij oud waren. In zeer jongen toestand werd geen ver schil opgemerkt tusschen de verschillende peulen, terwijl de pois turc ook goed eet baar was. (Wellicht hangt dit samen met de meening, dat peulen, jonge doppers zijn, hetgeen dus principieel onjuist is!) Prac tische beteekenis had dit koken niet, daar de peulen veel te klein waren om hun geld op te brengen. Tijdens de tweede proef was het vlies in de pois turc normaal ontwikkeld en dit maakte de vruchten geheel oneetbaar. Na vooraf verwijderen van het vlies, waren ze in het geheel niet vezelig. Dit ontvliezen kost echter veel tijd, zoodat deze handel wijze alleen in tijden van voedselschaarsch- GOEDtiOOPSTE E PN GROOTSTE SORTEERtNG ORANJESTRAAT-1 TEU12628I te in aanmerking kan komen. Verder bleek vezeligheid voor te komen bij de vormen met zwak vlies, niet bij de vormen zonder vlies. De reuzenboterpeul was veel minder vezelig dan de gr. gr. reuzenpeul; het vlies is bij de eerstgenoemde zeer zwak ontwik keld, terwijl de vruchtwand dik is en zeer malsch van smaak, waardoor de vezeligheid waarschijnlijk wordt onderdrukt. De derde proef leverde resultaten welke volkomen porallel loopen met die van de tweede. Bij alle vier rassen was de vezelig beid toegenomen, hetgeen samenhangt met den toenemenden ouderdom. Minder goede smaak ging meestal samen met vezeligheid, maar de ontvliesde pois turc was slecht van smaak, terwijl de iets vezelige reuzenboterpeul het beste van smaak was. Het bezit van een zwak vlies in peulen is :n ieder geval een ongewenschte eigenschap. Bij het kweeken moet men er dus op let ten dat de vruchtwand geheel zonder vlies Arnold Gliossen's Bank te Amsterdam en Rotterdam bericht de uitgifte eener 8% tien jarige le hypothecaire obligatie-leening, groot 200.000, in stukken van 500 en 1000, tegen den koers van 100%. ten bate der E.E. Zusters Franciscanessen van Nonnenwerth. Deze leenin<i wordt gesloten met goedkeu ring van Z. D. H. Mgrr-F. R. Bornenasser, bisschop van Trier. De leening zal op 1 November 1935 pari worden afgelost, doch hebben de Zusters Franciscanessen het recht na 1 November '930 de ieening geheel of gedeeltelijk af te lossen. De storting moet geschieden op of na 15 December met bijberekening der rente vanaf 1 November 1925. Arnold Gilissen's Bank te Amsterdam en Rotterdam berichten de uitgifte eener 5% le hypothecaire Obligatieleening ten laste der E.E. P.P. Jezuiten (Collegium Canisia- num) te Exaten (L.), groot 500.000 waar van thans uit te geven 250.000. De koers van uitgifte bedraagt 98%. De E.E, Paters Jezuiten van het Collegium Canisianum wenschen tot uitbreiding hunner bezettingen een leening aan te gaan, groot 500.090, waarvan thans 250.000 wordt aangeboden. Het Collegium Canisienum is gevestigd te Exaten (Limburg) en omvat als zoodanig de drie wei-bekende studiekloosters der Paters Jezuiten: te Valkenburg (Ignatius College) te Exaten (Canisius College) en te 's Heeren- berg (College St. Bonifatius). De Ieening zal geschieden in stukken van 1000 en 500. Elk jaar, te beginnen in 1930 zal minstens 15.000 worden afgelost, terwijl het Col legium Canisianum het recht behoudt deze aflossingen te vergrooten. De storting moet geschieden op of na '4 Januari 1926 met bijberekening der rente vanaf 2 Januari 1926, Naar wij vernemen, zal de Twentsche Bank met ingang van 1 Januari 1926 eigen bijkantoren openen te Enschedé, Almelo, Plengelo en Oïdenzaal, welke kantoren de engagementen zullen overnemen van de tot dusverre in samenwerking met de Twent- schen Bank gedreven firma's B. W. Blijden- stein Jr., te Enschedé, Ledeboer en Co. te Almelo, Bergsma Dikkers te Hengelo en C. H. Baurichter te Oïdenzaal. In dit verband zullen deze vier firma's per 31 December 1925 in liquidatie treden. Op 15 Februari a.s. begint aan het Cen traal Bureau der K, S. A. te Leiden weder om een schriftelijke cursus in Staatsinrich ting onder leiding van den heer J. H. van Sas, De cursus duurt 16 maanden en zal aan de deelnemers op bevattelijke en prac tische wijze de beginselen der Nederland sche Staatsinrichting bijbrengen. Het stu dieprogram is uiteraard zeer geschikt om in alle kringen tot deelname aan te lokken. Aan het einde van den cursus zal in ver schillende plaatsen des lands gelegenheid worden geboden om een mondeling examen af te leggen, waardoor het K. S, A.-diplo- ma „Staatsinrichting" kan worden behaald. Gedurende de maanden Juli en Augustus 1926 zal vanwege het Centraal Bureau voor de K. S. A, in Nederland te Leiden weder om gelegenheid gegeven om een mondeling examen af fe leggen ter verkrijging van het diploma „Sociale Economie". De examen commissie zal vermoedelijk zitting houden op Zaterdagmiddag te Leiden, Amsterdam, Utrecht en Eindhoven, Aan deze examens kan door een ieder worden deelgenomen. Een oproep tot inschrijving zal in de maand Juni worden gedaan. Gemeld wordt: Meer en meer begint de overtuiging veld te winnen, dat voor den regelmatigen en veiligen gang van het ook in ons land zoo snel opgekomen auto- en motorverkeer al coholgebruik van hen, die de motor of den wagen besturen, uit den booze is. Teneinde het doorbreken van de gedachte dat het alcoholgebruik een van de gevaar lijkste vijanden van het snelverkeer if, te ARDATH- LONDON Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 12 December 1925. Hoogste Barometerstand 770.3 m.M. t« Reykjavik. Laagste Barometerstand 743.3 m.M. t« Memel. Verwachting van den morgen van 12 tot den avond van 13 December. Krachtige tot matigen noordelijke tot westelijken wind, afwisselende bewolking, waarschijnlijk nog eenige neerslag, kans op nachtvorst, iets zachter later. bevorderen, is er uit de Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme (N.C.A.), waarbij vrijwel alle Nederlandsche drankbestrijders- vereenigingen aangesloten zijn, een com missie gevormd voor „alcoholbestrijding bij het snelverkeer". Na eene bespreking, waarbij verschillen de corporaties van werkgevers en werkne mers in het auto-bedrijf, alsmede die ter behartiging van de belangen van het auto- en motortoerisme vertegenwoordigd waren, stelde de commissie een werkplan samen, dat ze zich voorstelt op een omstreeks half Maart te Utrecht te houden congres te be handelen., Als uitvloeisel van de gehouden bespre kingen zond de Bond van Bedrijfsautohou ders bereids een adres aan Z. E, den Minis ter van Waterstaat, verzoekende in den algemeenen maatregel van bestuur, welke op grond van art. 15 sub 5 van de Motor en Rijwielwet zal worden uitgevaardigd, bepalingen op te nemen met het doel het alcoholgebruik bij het verkeer met motoren zooveel doenlijk uit te schakelen. Bij vervroegde uitspraak van de Amster- damsche Rechtbank zijn Briedée en De Jong vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid ge steld. EEN KONINGSGRAF IN UK SAHARA GEVONDEN. In de Sahara heeft een Fransch-Amert- kaansche expeditie een graf ontdekt, dat in rijkdom eenigszins kan wedijveren met dat van Toet-Ankh-Amen. De expeditie, bestaande uit graaf Byron de Prorok, den heer Reygasse én de pro< fessoren Denny en Tyrell, ondernamen 15 October een reis voor anthrcpologische studie naar de streek van Hoggar een woestijnplateau halverwege tusschen de Middellandsche Zee en de Golf van Genua. Ze Ontdekten onder het zand een heel groot graf, dat bleek te zijn van koningin Tinhanan, die duizend jaar geleden over Hoggar regeerde. Het lijk van koningin Tinhanan lag in een sarcofaag, het was in windselen gewikkeld, en buitengewoon goed bewaard gebleven. Haar hoofd was gekroond met een gou den diadeem. Verder werden op haar ge- vonden vijf halskettingen van kostbar! steenen en negen goeden en negen zilveren armbanden. In het graf bevonden zich prachtige meu belen van uitgesneden hout, alle uitstekend geconserveerd en een menigte toiletarti kelen en kostbaarheden. Merkwaardg is vooral een houten beeld, dat mischien al van 100.000 j. v. C. dateert. Het geeft een vrouw weer en verkeert nog in buitengewoon goeden toestand. Het beeld is waarschijnlijk in een zeer groot aantal geslachten van koningen van vader op zoon overgegaan, totdat het eindelijk in het graf werd geplaatst. De schatten zijn in 46 kisten verpakt. De onderzoekingsreizigers zuil endeze aan den gouverneur-generaal van Algiers aan bieden. Een reiziger in thee en koffie bood zijn waar aan bij een Friesche boerin. De goede vrouw moest hem echter teleur stellen, daar ze nog twee „veertigers" (melkbussen van 40 L. inhoud) vol thee en één dito vol koffie- boonen op zolder had staan. (Stand.) In het te Oosterbeek verschijnend week blad De Koerier, wordt melding gemaakt van een ingezonden stuk, dat wegens anonimiteit van den schrijver niet kon worden opgeno men, doch waaraan de redactie het bericht ontleent, dat tijdens een begrafenisplechtig heid te Heveadorp de oudere jeugd de lijk- di#gers met sneeuwballen gooide en een 20-jarige jongen op een mondharmonica speelde. De N. Arnh. Crt. teekent hierbij aan: „Over deze ontstellend schandelijke ga- beurtenis hebben wij nadere inlichtingen in gewonnen en het bericht werd ons van andere zijde bevestigd, „Toegestemd moet worden, dat een hoog- gehoede of steekdragende lijkbezorger wel eens een caricatuur kan zijn en een dank baar object voor een grap van kwajongens, doch hier gold het een begrafenisstoet, die voor een sterfhuis in het kleine dorp „Heveadorp" zich opstelde ,en waar ieder een wist, dat het een jonge, betreurde doode betrof, die zou begraven worden. „Het is te hopen, dat de politie dit schan delijke voorval zal onderzoeken en dat, wanneer werkelijk mocht blijken dat er sprake is van een verregaande oneerbiedig- heeid, dezen 2P-jarigen lummel en zijn con sorten een gevoelige straf zal worden toe gediend." Donderdagavond gleed de bejaarde sluis wachter H. van Beest, te Vianen, bij de sluis uit en viel in de kolk. Hij riep verscheidene malen om hulp, doch toen deze kwam was het te laat. Er was van hem niets meer te zien. De verslagenheid in de gemeente is groot. Zijn lijk is nog niet gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2