n o.-k;sn*arfc«s T5B^rerf40--isihsg V erkeersonpwallen. De logische volgorde. Dinsdag 15 December 1925^ 50ste Jaargang No. 16125 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 16 December DE LAATSTE WEKEN. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Liedertafel Haarlem's Zanggenot. Geen vrouwelijk personeel meer aan c het station. NEDERLANDSCHE ROOMS CH- KATHOLIEKE TOONEELBOND. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. OPTICIENS - FABRIKANTEN Telegraphisch Weerbericht Tentoonstelling kunsthandel Leo H. de Nie. liet Stoomgemaal „De Crucquius." De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week ol.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No 5970. Bij contract belangrijke korting, Advertentiën 35 ceuts regeL Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonoen mededeeling, 60 cL per regel, op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag, en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Vt«en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide öogèn: Wij hebben gisteren nogmaals getracht uit een te zetten, dat de nieuwe opdracht aan dr. de Visser de meest logische stap is, welke na de mislukking van de Eerste poging tot dadelijk herstel der coalitie, moest volgen. Het verheugt ons te zien, dat nu ook „De Standaard" dit schijnt te verstaan. Het blad voegt er aan toe, dat nu ook wel vast staat, dat OGk in Juli een poging om partijen tot overeenstemming te brengen, r.iet zou zijn geslaagd; dat dus minister Colijn vrij uit gaat; maar men moet gevoelen, hoe deze re deneering niet opgaat. Thans moest getracht worden een verzoening te brengen, nadat het openlijk op 11 November tot een breuk was gekomen. Toen, in Juli, was er geen breuk; zouden dus de onderhandelingen veel gemakkelijker geweest zijn. En zelfs al was men toen niet tot overeenstemming geko men, en was toen, onmiddellijk na de ver kiezingen een nationaal kabinet opgetreden, dan was aan ons volk een toespitsing der godsdienstgeschillen gespaard, had het par lementaire werk geregeld voortgang kunnen hebben en zou ook in de toekomst herstel der coalitie gemakkelijker zijn geweest. Wij zijn er van overtuigd, dat, hoe pieer over de vorming van het ministerie in Juli j.I, bekend «rordt, hoe meer zij gelijk krijgen, die tegen een kabinet-Colijn, als schadelijk voor de coalitie, gewaarschuwd hebben. Maar dit in het voorbijgaan. Uit het feit,' dat aan dr. de Visser dadelijk Ba het mislukken van zijn eerste opdracht een tweede werd gegeven tot vorming van een kabinet zonder meer, volgt, zegt „De Standaard", dat de adviseurs van de Kroon van meening waren, dat die derde mogelijk heid (een democratisch kabinet onder Ka tholieke leiding), niet als mogelijk moest wor den aangenomen. „Dit zoude ook niemand vreemd voorkomen en uit allerlei wat men hieromtrent vernam, mocht zulke conclusie ook zeer wel volgen", schrijft het anti-revo lutionaire hoofdorgaan. Wij hebben gisteren met citaten aange toond,, dat „De Standaard" op 2 en 7 De cember nog van andere meening was, dat n.m. „de uiterste noodzaak" van mgr. Nolens vóór de opdracht tot vorming van een extra parlementair kabinet moest gaan. Hst ver heugt ons, dat het anti-revolutionaire orgaan nu tot de volgorde, welke wij veel logischer achten, is bekeerd, vooral hierom, omdat bij de anti-revolutionairen pers en partij één Zijn en dus na het artikel van „De Standaard" van gisteravond een loyale medewerking van die zijde aan de nieuwe poging van dr. de Visser mag worden verwacht. En uit de Vlootwetcrisis weten wij nog wel, wat mee- of tegenwerking van dien kant beteekent. Wie minder meegaand is, dat is „Het Volk". Het roode hoofdorgaan spuwt vuur en vlam over de thans gekozen volgorde. Op deze wijze wordt het parlementaire stelsel vermoord, dreigt „Het Volk". De Katholie ken dragen hiervan de schuld, beweert het blad; de „conservatieve machten" hebben een ongewenscht overwicht op de beslissin gen der Kroon uitgeoefend. Maar, komt dit kabinet tot stand, het kan „bij de sociaal democratie slechts den sterksten tegenstand vinden!" Dit weten wij dus al reeds. Uit de woede van „Het Volk" zou men bijna opmaken, dat dr. de Visser een goede kans maakt met zijn tweede poging. Reden voor de ergernis van het roode orgaan behoefde er inmiddels niet te zijn. Zoolang de mogelijkheid tot vorming van een nationaal-kabinet bestaat; is immers „de uiterste noodzaak" niet aanwezig. En dat die mogelijkheid er is bewijst de woede van „Het Volk" ruimschoots. Wat hebben wij nu van de kansen van dr. de Visser te denken? Met opzet hebben wij gisteren in onze bespreking over de derde phase van de crisis gesproken van 'n natio naal en extra-parlementair en niet van 'n za kenkabinet. Ofschoon men gewoon is deze begrippen nogal eens door elkaar te halen, is er, goed beschouwd, nog wel eenig ver schil. Een zakenkabinet naar ons weten is er geen zuiver voorbeeld van aanwezig in onze geschiedenis en zou misschien nog het best het derde ministerie-Ruys (na de Vloot wetcrisis) daarvoor in aanmerking komen zulk een Zakenkabinet kan niet anders dan loopende zaken afhandelen; begrootingen en dergelijke. En voor een bijna vierjarige pe riode is dat wel wat erg. 't Zou inderdaad een ondermijning van het parlementaire stel sel kunnen brengen. Maar een extra-parlementair kabinet als dat van Heemskerk, hetwelk een grondwets herziening bracht, of het nog belangrijker mi- nisterie-Cort van der Linden, met een grond- wets- en kiesrechtherziening en de onder- wijspacificatie, hebben wel getoond, dat ook extra-parlementaire kabinetten goed werk kunnen doen, al moeten zij dan ook liefst uitzonderingen blijven. De vraag is nu maar, of dr. de Visser kans ziet een program op te stellen, dat voor zulk een kabinet past en of hij daarvoor medewerkers kan vinden Een technische herziening der lager onder wijswet, de regeling der financiën tusschen Rijk en Gemeenten en dergelijke onderwer pen zouden allicht in zulk een program passen. Maar in zulk een kabinet raet een rechtsch signatuur verwacht men ook Katholieke mi nisters, zoodat dr. de Visser ook bij zijn nieuwe opdracht o.i. moeilijk een oplossing voor de kwestie van het pauselijk gezant schap kan ontgaan. Met belangstelling mogen daarom de resultaten van deze tweede on derneming van dr. de Visser worden afge wacht. Socfeteft ,.St. Bavo", Woningbouwver- eeniging „St. Bavo", 8 uur. Cursus Franscbe les Vrouwenbond, 8 uur. Veehouders v.m. 10 uur en n.m. half 8. Haarlemsche Inkoop Combinatie, half 9. Vioolonderwijs, 3 uur. Overheids personeel, 8 uur, Fabrieksarbeiders, 8 uur. - Metaalbewerkers. 8 uur. Stadsschouwburg. Vereenigd Tooneel Lord Lister Legende, 8 uur. Gem. Concertgebouw. Invitatie-concert Gemengd Kooi „Polyhymnia", 8 uur, Café Brinkmann. - Jaarvergadering van de Middenstandscemtrcte voor Haarlem en Omliggende Gemeenten, half 9. Raadhuis (Oude Raadzaal) Vergadering van de Commissie van ToezichC op het Lager Onderwijs te Haarlem, 's av. 8 uur. Statenzaal (Prinsenhof) Gemeenteraads vergadering, half 2. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxer Theater. Bioscoopvoorstelling. 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 89Ys uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 2—6K> en 's-avonds van half 8half 9 uur. E X. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Zieken verpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BÏ.weg 309 Overveen (dr. C Bosch). R.-K. Leeszaalen uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloembofsfr. 1. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen >iehüis hebben *—r Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Pavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieïten der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 1—2. R.-K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr. Coebergh, Ged, Oude Gracht 74, des Dinsdags van 3 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bi; de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Gisteravond heeft het Tweede Kamerlid, Mr. J. B. Bomans, voor een stampvolle zaal te Velseroord een rede gehouden over de parlementscrisis, welke getiteld was: „De laatste weken". Alvorens te spreken over de historische dagen, die ons land en de R.-K. Staatspartij beleeft, wilde spr. niet verzwijgen, dat hij slechts onder herhaalden aandrang zwicht voor het bestuur van deze Kiesvereeniging, om te midden der zich afrollenden feiten over die feiten het woord te voeren en zoo ging Mr. Bomans voort ik betracht daarom de noodige voorzichtigheid door tegen mijn gewoonte in mijne woorden op schrift te brengen, omdat ik niet wil, dat mij iets anders in den mond gelegd wordt, dan wat ik gezegd heb. Dan, tot zijn onderwerp komende, wees spr. on den ernst van deze tijden. Zij kunnen een omzwaai beduiden in de richting der Nederlandsche politiek. Zij kun nen ook machtige wiiziring brengen aan inhoud en vorm der R.-K. Staatspartij. Tientallen van jaren leefden wij, Room- schen. onder de overkoepeling der coalitie. Sinds Schaeoman, Kuyper en Lohman hunne oprtijen voerden in de richting der gezamen lijke Christelijke politiek hebben wij den opgang medegemaakt, besloten met de over winning van 1901 en het ministerie-Kuyper. Dan, soms teruggedrongen, maar altijd leidintf gevend, hebben wij gedurende twintig jaren de Nederlandsche politiek gedragen, mede in zeer zorgvolle tijden en zoo zijn wij geraakt tot da.t punt, hetwelk elke beweging kent, dat der verzwakking, verwording of deca dentie en dit oogenblik baart de meest zorgelijke dagen van allen. In eene samenvoeging van zelfstandige partijen in een samengaan van zelfstandige minderheden ter verkriiging van eene meer- derheidswil, moet men kunnen geven en ne men. Aldus in de Coalitie. Schijnbaar zwak, maar jegens het nationale helams zéér sterk staat die partij, die het in „het geven en plooien" het verst gebracht heeft. Van de Coalitie muntte in dit opzicht de Katholieke Staatspartij uit. Spr. bracht in herinnering de stembusdagen uit de periode der hoofdstemdistricten. Hoe hebben wij gesteund en kloek geholpen onze Coalitiegenooten in onze groote steden en hen ter overwinning gebracht. En in ons parlementaire leven, dit eischt spr. als een verdienste van de R.-K. Staats partij op, zijn wij het geweest, die lieve wenschen begraven of achtergesteld hebben, omdat het Coalitiebelang samenvallend met 's lands belang, het vorderde. Spr. noemde enkele zaken zooals proces sie-verbod, Art. 123 van het Indisch Regee- ringsbesluit e. a., terwijl veel talrijker nog zijn die gevallen, waarin de R.-K. Staats partij offers btachi ter wille van de Regee- ringsmogelijkheid, niet het minst op het ge bied der Defensie. Al het voorafgaande geeft ons, Katholie ken, recht op de verwachting, dat zij. Chr.- Historischen. op hun beurt eér.ige inschikke lijkheid zuilen toonen ter wille van 't waar achtig nationale belang. Wij hebben ons jaren lang neergelegd bij hunne vijandige houding, zoolang deze geen practisch politieke gevolgen had. Wij heb ben ons daarom niet minder gegriefd gevoeld door hunne houding, noch hen over het ge wicht van hun afwiizing in het onzekere, ge laten, maar de Coalitie ging ons zóózeer Ier harte, dat wij de zaak aanvaardden zelis met bijsmaak. Doch de oppositievan dat deel onzer qrotestantsChe broeders nam met dë jaren toe. in kracht en beteekenis. In betèekenis vooral hierdoor, 'omdat „het verzet tegen Rome" een der krachtigste propagandamid delen werd bij den stembusstrijd. Daafdoor werd een onmogelijke toestand geschapen. Onder de zweèp der predikanten, die zoo zeer los van Rome-wilden, dat zij los vier den. van. hunne partijen omdat deze Coali- seerden onder den druk van een Kersten en LingbeeW, trad bij de Chris.-Historiscnen een mentaliteit in tegen de inderdaad groote Roomsche bondgenoot, die tot verwording der coalitie moest leiden. Dit bedoelde sp- met de Coalitie-decadentie. Spr. was 'er heilig van overtuigd, dat deze mentaliteit vroeg of laat tot de coalitiedood moest voeren. Thans gaapt de' klove zonder kans van overgang. Want zóó' star weigeren de Chr.- Historischen elke overbruggingsgedachte te aanvaarden, dat hun eigen leider, Dr. de Visser, in arren moede de Poging tot een Christelük parlementair kabinet móef op geven. Let wel; niét wij weigeren, maar zij. De geschiedenis zal hiervan de onweerspre- lijke bewijzen léveren. Het is niet mijne taak reeds nu die feiten te verzamelen, zij ont wikkelen zich nog maar als één van hen, die in deze bange dagen voor land en volk mede de verantwoordelijkheid dragen,, ver klaar ik dat alle halstarrigheid vreemd is aan de Roomsche fractie en dat wij'immer en nog steeds de handhaving der Coalitie en derzelver parlementaire regeeringsmoge- Iijkheid een groot nationaal belang achten, waarvoor wij in het verleden offers brachten en ook nu offers willen brenger en in dé toekomst zullen moéten brengen. Men eische niet het onmogelijke. Onmogelijk nu is" het ons een nationaal belang te offeren op het altaar van een ar.ti-Romediens't eener geringe meerderheid, Want dit is het merkwaardige: er is een meerderheid, dit blijkt zonneklaar uit Mar- chant's concept-program en de houding der Anti-Revolutionaire en R.-K. fractie's, er is een groote meerderheid in de Kamer, die het gezantschap van Nederland bij den H. Stoel wi] handhaven en wel zuiver uit het r^mpunt van nationaal belang. Spr. g.'ng hierop nader in, memoreerde daarna in het kort den loop der dingen in jongste Novemberdagen en vervolgde dan: Indien nu vermoed mocht worden, dat een groot deel der tegenstemmers hun houding hadden bepaald bij het amende ment-Kersten door de zucht om de eoali- tiere geering onmogelijk te maken (en Je houding dierzcKde partijen in het verleden gaf tot dit vermoeden aanleiding) dan was het niet meer dan natuurlijk en staatkun dig volkomen juist, ca! gepoogd moest wjriéc aour d c partijen naar een andere duurzame parlementaire meerderheid en rcgeeringsmojjekjkhtid, eu hij, die namens zijn fractie onomwonden bovenbedoeld doelwit gesteld fiac, Mr. Marchant, vooi- zitter der Vrijz. Den,. fractie kwam van zelf in aanmerking die fogng te bep-ocven. Hij heeft het beproefd en is teleur gesteld. De vorming zijner nieuwe meerderheid als parlementaire grondslag van een parle mentair kabinet, ging uit van de gedachte hen te vereenigen die zich welden steden op een democratisch grondvlak van denken en doen. De democratie zou de chr.stelijke beginselgedachtr vervang.en Daartoe wendde hij zich tot twee partijen de Katholieken en 'Sociaal-Democratische, die met zijn, Marchant's kleine partij van zeven te zamen een meerderhe d van ruim 60 tegenover 40 zouden vormen. Rondom Marchant's pogingen is veel geschreven. Wij gaan daarop niet in. Ieder tracht op zijn wijze en hoewel de manier van optreden van Marchant. vooral in zijn program-publicatie, zeker wel d:e van Mgr. Nolens zou zijn, zoo lijkt het ons toch on juist smalend te spreken over de pogingen van Marchant, nu eenmaal door H. M. de Koningin met een bepaalde opdracht werd belast en met namen kunnen wij gelet op de reeds gedane fouten begrijpen, dat Marchant het gezantschap bij den H. Stoel toch moest handhaven in zijn concept program. Veeleer raakt het ons te wijzen op hét optreden der katholieken in dit tusschen- stadium. Het is in mijn cog een der mooi ste momenten in deze geheele, nog n.et geeindigde historie. Want toen Marchant zich tot ons wend de met de vraag, of wij met de Vrijz,- en Sociaal-democraten wilden samenwerken op een gemeenschappeüjken demoert schen bsis, waarbij hierbij een programmatische proeve, vcor wijziging vatbaar,, hadden wij ons kunnen bepalen tot een eenvoudig: neen. Weliswaar vroeg zoo blijkt uit de ge publiceerde correspondentie de heer Marchant ook naar de redenen der even- tueele afwijzing, maar men behoeft ook in de politiek, niet op elke gestelde vraag antwoord te geven. De Katholieke fractie heeft niet geschroomd een klaar politiek entweerd te geven en zij deed meer dan dat: zij gaf daarnaast een poltieke getui genis van christelijken inhoud, die als een proclamatie kan gelden aan het kathol.eke en et gehee e Nederiandsche volk., van te meer waarde, wijl men ons veel bood aan in te willigen verlangens en aan machts invloed, die de Protestantsche orthodoxie zon overschaduwen. Drieled.g is het ant woord en ik vraag daarvoor uw aandacht, aldus spr., want de kath. fractie heeft in korte zinnen scherp haar meening gezegd in deze lastige tijden van staatsbeleid en staatstoekomst. Ten eerste antwoordde zi» wat niet ge vraagd was maar dit beduidt reeds, hoe groote waarde de kath. fractie, na al het gebeurde hechtte aan deze getuigenis van Marchant: „Dé Kathol.eke fractie. onverzwakt handhavende hare meening, dat eèn ka binet steunende op de drie rechtsche partijen de meeste waarborgen geeft voor een alzijdige behartiging van 's lands be lang." Nu' nog, na de grievende bejegening ons aangedaan van de zijde der Chr.-Historischen, handhaven wij onverzwakt deze meening. Niet ter eigen glorie, niet ter verovering van partijmachi, zoo vervolgt dé fractie, neen, ter wille van de alzijdige behartiging van 's. i-ands belangen. En na deze 'getuigenis en proclamatie aan het Kath. volk, vervolgtde verklaring aan Marchant: (De Kath. fractie) „heeft tegen de gevraagde medewerking „o.m. het bezwaar dat zij haar tot samen- „werking zou brengen met de Soc. Dem. .,Arb. Partij, wier diepere beginselen met „de Katholiekebeginselen lijnrecht in „strijd zijn." Dit tweetjegedeelte sluit niet aiieen in zins vei band met het eerste aan, ook door den inhoud. Ais hei ware in één adem wordt de gteuigenis van Christus God en God in het Staatsherstel gesteld tegenover het mate rialisme, de stofvergoding der coc.-democra tie. „Lijnrecht in 'strijd", zoo wordt het ver klaard. En wij aarzelen niet deze getuigenis en afwijzing, deze duidelijke verklaring af te leggen onder de lekkende omstandigheden eener aangeboden machtspositie die de Ling- beeken en Keistens en Snoeck Henkemans zou maken en breken. Juist nu ligt er iets helchaitigs in de verklaring onzer daden, die tientallen van jaren voor ons ge.uigden. Maar in alle nuchterheid en met kennis van, de practisch politieke noodwenligheden volgt het derde deel der historisch merk waardige verklaring, dit derde deel, even eens éénstemmig en op één na voltallig af gelegd d.o.or de ira :iie. „Alleen bij uiterste noodzaak zou de Kath. „Kamerfractie tot deze, om verschillende re- Oenen -door haar zeer onge .venscht geachte „samenwerking kunnen overgaan. De Kath. „Kamerfractie ziet niet in, dat deze nood haak thans reeds aanwezig is," Hoort gij het Christel!,k-Hislorischen? al dus ^pr. Nog een,s -herhalen wij het: die de mocratische samenwerking achten wij „om verschillende redenen zeer ongewenscht". Wij willen' niet mede ter wille van u, die onsHiep beleedigt door uwe motieven, waar om gij een landsbelang schaadt. Zelfs nu willen wij er niet. Maar er is een Grond wet, een parlement een volk, een Konin gin, die ook u Bef is. Wij kunnen het land niet onbestuurd la ten, wij laten den politieken chaos niet ko men als deerde het ons niet. Wij zijn Ka tholieken en dus 'oprechte Vaderlanders en zelfs de steunpilaren van een protestantsche Vorstin, onze Koningin, wij laten geen vrij spel aan roerige elementen noch ook laten wij het parlement trappen door dictatoriale macht. W'ij zijn nu eenmaal te sterk om toe te zien wij. puiten uit ons aantal en onze kracht en machtig gevoel van verantwoorde lijkheid. Wij willen niet samengaan met vrijz. of soc.-dem., maar gij, Protestanten, zoudt een ioqstand kunnen scheppen van zóó uiterste noodzaak, dat wij verplicht zijn te doen in "s lands waarachtig belang, wat wij niet willen doen als er ons nog een uitweg blijft! De toegestoken hand van uw eigen partij leiders hebt gij versmaad. Maar wij wasschen onze handen in onschuld. Indien gij dan de uitsterste noodzaak wilt scheppen door uw' hardnekkigheid, dan zullen wij onzen moei lijken plicht doen onder die door ons onge wilde omstandigheden, maar al wat gij, Pro testanten nu niet, wilt en waarom gij alles opgeeft, zal ons dan als 'n stuk reclri toege wezen worden. Ook datgene, dat wij van u niet, verlangen. Maar als gij,niet wilt. baat ons willen niet. En in yiterste noodzaak zul len wij liet ongewilde op ons laden, ter wille van 's ands belang, niet om ons partijbe lang, dat wii uit eenzelfde beginsel steeds verknocht zullen voelen met het uwe, met dat van verdwaasd ,,protestantsch" Neder land. Is er dan geen tusschenweg mogelijk, die ons weliswaar scheidt van de voorbije coali tie, maar ons ook niet vastkoppelt aan de Soc. Democratie? Zonder twijfel kunnen wij aan dp waardig heid en hoogheid van ons parlement slagen toebrengen, die onze volksvertegenwoordi ging kunnen verwüzen naar de zj eken 1»air er van steunende zakenkabinetten snakkende naar adem, of kreupel*, extra-pariementaire ministeries, die op zich het tegenbeeld vor men van een gezond parlementarisme en hoe oolf genaamd, slechts overgangsvormen kun nen zijn. Mea- men kan van oordeel zijn dat ook dezen lijdensweg moet afgestroriipeld wor den alvorens men komt op het terrein van „de uiterste noodzaak", in de veri-laring der Kath. Kamerfractie gewezen. Het is niet aan mij over het al of niet juiste van deze opvatting in deze vergadering een meening te geven. Maar dat het een lijdensweg zal zijn staat bij mij vast. De vraag is of we hem óp moeten. Zij, die meenen, dat wii er spoe diger toe moeten komen een benarden toe stand voor „uiterste noodzaak" aan te zien, -negen zich de verkiezingen van dit jaar herinneren. De uitspraak aan het volk was er eene van Christelijke getuigenis. De wending der feiten ,door ons niet te voorkomen, zal ons tevens kunnen stellen voor groote inwendige partijmoeilijkheden. Wij mogen u dit niet verhelen. Indien een organisch kiesrecht overeen komstig de belangen der maatschappelijke standen wettig erkend ware reeds jaren ge- Itd enpleitte ik in die richting en steeds op nieuw) de opdoemende moeilikheden zou onze partij niet in zoo groot gevaar bren gen als het individueele kiesrecht dreigt te doen. Maar daarom juist vraag ik u: hebt allen den vasten wil bij elkaar te blijven, wat er ook gebeurc. Uw vertegenwoordiging, dit zal u gebleken zijn, kent haar duren plicht. Zij, de Kath. Kamerfractie, is uw aangewe zen leiding en gij hebt die te volgen zelfs al zou u niet ales even duideijlk zijn. Ik heb hed enegpoogd u den toestand alweder duidelijker te maken. Ik deed dit op gevaar af veel critiek te ontmoeten. Maar dring niet te veel aan, Roomsche kiezer, op voorlich ting van hen, die vóór alles vertrouwen, schier blindelings vertrouwen noodig heb ben. Dring zeker niet te veel aan op vlammen de betoogen tegen uwe protestantsche land- genooten. In dit opzicht zal ik u hedenavond wel ten zeerste teleurgesteld hebben. Zeker, wij kunnen ook anders spreken, maar God egve, dat de tijd niet komen mag, waarin Ropmsch en on-Roomsch de volksvergader zalen benutten om van leer te trekken Rust en vrede >n het land kunnen gauw ver stoord maar minder gauw hersteld worden. Spr. eindigde met een peroratie waarin hij krachtig aanspoorde tot vertrouwen in de leiding; vertrouw enook in onze beginselen en in onze Katholieke Partij. Toen bij geëindigd had, klonk er een da verend applaus, dat langen tiid aanhield (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande), bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen. Maandags, Woensdags, Vrij dags' van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59H uur en in het St. Joseph- gêbouw te Halfweg de 2e Dinsdag van iedere maand, van 56'A uur TE HEEMSTEDE. Gisterenmorgen reed de heer S„ wonende te Haarlem, met zijn auto op de Raadhuis straat alhier. Voor hem uit reed een wielrij der waarvoor de heer S. signaleerde. Om een aanrijding met dien wielrijder te voorko men, remde de heer S. zeer krachtig, waar door de auto fiegon te glijden doo- de glad heid van. den weg, een hoek van 90 graden maakte en over het trottoir recht op den winkel van den heer van R. aan reed. De auto verbrijzelde de spiegelruit, het hout werk en de hardsteenen onderpui van dien winkel. Gelukkig bevonden zich geen voet gangers voor den winkel op het trottoir, an ders zo uhet ongeval niet zonder persoon lijke ongelukken zijn afgeloopen. Ook de heer S. bekwam geen verwondingen, zoodat het ongeval zich alleen tot materieele schade bepaalde. In de bovenzaal var. het Gemeentelijk Concertgebouw hield deze liedertafel onder leiding van den bekenden dirigent L. C. Kiereweer een gecombineerde repetitie met „Kunst en Vriendschap" uit Amsterdam. Zooals men weet zullen deze 250 zangers op Zondagavond 20 December in onze Con certzaal uitvoeren het groote koorwerk van Hubert Cuypers „Roncevaux" of „De Hoorn." Bijna niemand in de zangerswereld of hij heeft over dit werk een en ander hooren vertellen. Weinigen evenwel zijn in de gelegenheid geweest om het door een dergelijk ensemble te hooren uitvoeren. Geen moeite is gespaard om een mooi geheel' te krijgen -en beurtelings waren het Haarlemsche koor en het Amsterdamsche eikaars gast om gezamenlijk te kunnen repe- teeren. Met ingang van 11 Januari heeft de laatste vrouwelijke klerk in dienst der Nederland sche Spoorwegen (plaatskaartenkantoor) te Haarlem, m-ej. E. von Stein, eervol ontslag aangevraagd. Deze bond, gevestigd te Haarlem, houdt de twaalfde algemeene vergadering op Zon dag 27 December 1925 (3e Kerstdag) in het Patronaatsgebouw aan de Hammerstraat hoek Eerste Pijnackerstraat te Rotterdam. Aanvang 12% uur n-m- De agenda vermeldt o.m. Installatie nieuwe afdeelingen Mede- deelingen Jaarverslag van den Penning meester, Benoeming verificateurs Behande ling Begrooting 1925/26 Jaarverslag van den secretaris Uitreiking der in de Compe titie 1924/25 behaalde prijzen. Voorstel van de Rederijkerskamer „J. A. Alberdingk Thym" te Haarlem Het Bestuur van den R.-K. Tooneelbond stelt vast het soort van stukken voor iederen kring, b.v. Kring A. drama's, Kring B. tooneelspelen, Kring C. blijspelen, enz. In elk geval worde echter voor de kampioens competitie een bepaald soort stukken voor geschreven. Toelichting Het spelen van verschillende soort stukken brengt verwarring en werkt na- deelig voor een juisten maatstaf. Prae-advies van het Bondsbestuur Al heeft het Bondsbestuur reeds meermalen de bezwaren kenbaar gemaakt, die het opdringen van e,en bepaald genre van stukken met zich biengt (iedere club moet immers rekening houden met den aanleg van haar spelers), heeft het tegen aanneming van dit voorstel als proef geen bezwaar. Alleen wenscht het nadere toelichting, hoe de practische toe passing mogelijk kan zijn, daar een zeer groot percentage stukken naar hun inhoud niet zijn, wat de benaming zou kunnen doen verwachten, zoodat een als „treurspel" be titeld stuk dikwijls een tooneelespel is, een bijlspel vaak een klucht, enz. Voorstel van de Rederijkerskamer „J. A. Alberdingk Thym" te Haarlem. Alle offi- cieele stukken worden rechtstreeks naar de afdeelingen gezonden. Toelichting Officieele mededeelingen, ge daan in „Tooneelgids" bereiken ons dik wijls niet tijdig, zoo b.v. de inschrijving voor de competitie. Prae-advies Een overbodig voorstel. Het hier gevraagde wordt steeds gedaan. Het in- schrijvingsbiljet voor de competitie was aan de afdeelingen reeds lang tevoren toege zonden, de herhalingen in Tooneelgids ge schieden slechts pro forma. Voorstel van de Rederijkerskamer „J. A. Alberdingk Thym" te Haarlem. De deel nemende afdeelingen worden ondergebracht in twee klassen. In de eersle klas zijn de clubs, die minstens eenmaal het kampioen schap van Nederland hebben behaald aan tal eerste klassers 6 a 8. De overige clubs spelen in de tweede klas. De club, die in de tweede klas het hoogst aantal punten heeft behaald dingt bij een volgende competitie mee in de eerste klas. Wie bij de competitie in de le klas het laagst aantal punten be haalt, degradeert naar de tweede klas. In de eerste klas, onverschillig waar er gespeeld wordt, treedt steeds dezelfde jury op. Toelichting De kampioenscompetities, die we tot nu toe hadden, vervallen hierdoor. Alzoo hesoarine iurykosten. Bovendien wordt Barometerstand 9 uur v.m.: 764. X ooruil. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken te 4.14. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Verricht naar v aarneminaen in den mor gen van 15 December. Hoogste Barometerstand 771.3 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 754.3 m.M. te Memel. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 December 1925: Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, toenemende bewolking, waar schijnlijk met sneeuwbuien, aanvankelijk zachter. opgeheven het bezwaar voor sommige kringkampioenen, om weer spoedig met een ander stuk voor de kampioenscompetitie te komen. Vooral is echter de afdeeling Haarlem tot dit voorstel gekomen, omdat zij heeft ondervonden, dat in een kring, waar een club is gevestigd, die een of meermalen het kampioenschap behaalde, bij nog niet aan gesloten vereenigingen weinig of geen animo bestaat om tot den bond toe te treden. Kun nen die vereenigingen in een andere klas spelen (in casu> bedoelde tweede klas), dan hebben zij kans nog een goed figuur te ma ken en langzamerhand haar prestaties op een hooger niveau te brengen. Prae-advies van het Bondsbestuur Zoo als het voorstel er staat, varklaart het bond- bestuur zich er tegen. De kansen voor d clubs zouden er in plaats van beter, slechter op worden. Want tot nu toe zijn er slechts drie clubs (geen 6 a 8 die eens het kampi oenschap van Nederland behaalden, zoodat bij een normale deelname van 16 clubs, er voor dertien hunner slechts één kans zou bestaan, die dan nog slechts daarin bestond over te gaan naar de eerste klas, zonder voor dat jaar eenige kans op het kampioenschap te hebben. Voor die dertien vereenigingen zou dan, eerlijkheidshalve, ook een er, de zelfde jury worden aangewezen. Niet alleen in dit practisch onmogelijk, omdat juryleden die over zoodanigen vrijen tijd beschikken, niet te vinden zullen zijn, maar daarenboven zouden de lasten voor den bond zoo hoog worden, dat binnen afzienbaren tijd een fi- nancieele catastrofe zou moeten volgen. Wat zou er overigens moeten geschieden alss van de drie kampioenen er een of twee piet inschreven De kans op den begeerden titel zou vcor den overblijvende al heel ge makkelijk zijn. Voorts is de kwaliteit der .opvoeringen nog niet zoodanig met alle respect voor som mige keurige prestaties dat zij de instel ling van een eerste klas rechtvaardigt. Als er bezwaren zijn voor sommige kring kampioenen, om spoedig weer met een an der stuk voor de kampioenscompetitie te ko men, is dit meestal aan hen zelf te wijten. Waarom moet de eerste opvoering altijc uitgesteld worden tot Januari of Februari Om evenwel aan de principieele gedachte van de voorstellende club een kans te bieden, is het bondsbestuur bereid, het volgensd sei zoen.een proef te nemen met het instellen van twee verschillende klassen in iederen kring, b.v. een tweede in de kringcompetitie is geweest, mag dan alleen voor de tweede klasse inschrijven. Voor de clubs, die nog geen kring kampioenschap behaalden, noch ooit nummer twee waren staat de derde klasse open. De kampioen der derde klasse pro moveert dan automatisch naar de tweede klasse, terwijl de laagste der tweede klasse degradeert. Het is een prettig verschijnsel dat er steeds meer zaken ontslaan, die trachten datgene te brengen en te laten zien, wat werkelijk mooi is. Zoo brengt de kunsthandel Leo H. de Nic Zijlstraat 87, een aantal glaswerken van .Co- pier uit Leerdam die uitstekende kwalitei ten bezitten was vormgeving als wat het gekozen materiaal cangaat. Copier weet zijn glaswerken zuivere vormen bij te brengen, hier en daar geraffineerd met een fijn zetie en herhaaldelijk profiteert hij van een voor uit berekend toevalligheidje. Zeer mooi zijn de glazen vazen met opaarl- glas. welke door het materiaal heen ver werkt is en de teere cracquclure geeft juist deze vazen zen heel bijzondere charme. Heel goed ook zijn de geëxposeerde wer ken, waarin hij de toevallige luchtblazen laat meespreken. De teer-groene en blauwe tinten der an dere vazen hebben een buitengemeene be koring. De tentoonstelling is vastgesteld van 14 21 December. Wegens den sneeuwval van den laatsten tijd is het waterpeil in den Haarlemmer- meerpolder zoo gestegen dat het polderbe stuur het weer noodig geacht heeft de Crucquiusmachine in werking te stellen. Zijn er wel eens ernstige plannen geweest ge noemde machine te doen sloopen, gelukkig dat dit niet is geschied, want in tijd van nood verricht deze nog uitmuntende dien- •ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1