UTTËiïl EVENTJES LACHEN. V UIT DE PERS. Uit bewogen dagen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Twee-,.Blad Dinsdag 15 December 925 De nieuwe opdracht van Dr. de Visser. Dr. Koch, democratisch afgevaardigde, heeft op verzoek van Hinden-- burg de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. De verdragen van Locarno bij den Volkenbond gedeponeerd. Griekenland en Bulgarije leggen zich inzake het grensconflict bij de beslissing van den Volkenbond neer. De leider der Spaansche conservatieve partij, Maura, plotseling overleden. Onder de radio-berichten: Doorgaand treinverkeer ParijsWladiwos- bok. Beperking van het Poolsche leger. Vier nieuwe kardinalen benoemd. FEUILLETON. Gem. buitenl. berichten. LANDS. EN VISSCHERIJ Slappe tuinbouwveilingen in de Streek. Uit den Raad van a en Volkenbond. De kabinetscrisis in Duitschland. De spoorwegconferentie te Moskou. Beperking van het Poolsche leger. Een geheim Consistorie. Uit Syrië. De uiterste noodzaak. In den zin van een rechts bewind zou, volgens „De Maasbode" thans alleen nog maar denkbaar zijn een minderheidskabi net van hét nog hecht aaneengesloten deel der coalitie: Anti-Rcv. en Roomsch-Kath., dat alsdan op weiwillenden steun der Chr. Hist. zou moeten kunnen rekenen. Hopen wij, dat zulk een combinatie niet wordt beproefd,, vóór dat de noodigc ze kerheid is verkregen voor de levenskansen. Trouwens, bekend is, dat van A. R.-zijde tegen zulk een kabinet nog al bezwarer bestaan. Intusschen zijn wij zoover nog niet en zal dr. De Visser de mogelijkheden peilen van een niet-parlementair kabinet Wij geven hem weinig kans. Of nu dr. De Visser een zakenkabinet beproeft van misschien rechtsche signatuur dan wel een ander, zegt bijv. de heer Dres- selhuys, dat alles is verloren moeite, ver lies van kostelijken, nationalen tijd, terwijl groote vraagstukken behandeling eischen Welke verwarringen wij aan de hardnek kigheid der christelijk-historische partij nog verder te danken zullen hebben, is nu nog niet te overzien, zegt de Msb. verder. Edoch, indien daarna een rechts-minder- heidskabinet niet zoude slagen, vreest hel blad „met groote vreeze, dat de crisis gaat voeren naar de weinig begeerlijke, ook door de christelijk-historischen niet gewenschte situatie, waarin een parlementair kabinet van uitersten noodzaak zal moeten worden beproefd. Twee mogelijkheden Naar aanleiding van de nieuwe opdracht aan minister De Visser, schrijft „De Resi dentiebode" De formuleering van deze nieuwe op dracht opent den weg voor twee mogelijk heden: een zaken-kabinet of een extra parlementair kabinet. Dat deze opdracht aan dr. De Visser is verleend, wijst ons in ziens naar de vorming van een extra-par lementair kabinet, maar dan rechts getint. Er zou meer dan één reden op te noemen zijn om dr. De Visser met de vorming van een dergelijk kabinet te belasten. Een der gelijk kabinet zou bovendien de voorkeur verdienen boven een zakenkabinet, wijl er ondanks alles een rechtsche meerderheid in de beide takken der volksvertegenwoor diging aanwezig blijft en dus op principieel *ebicd vruchtbaar werk verricht kan wor- 'en zonder dat het op bepaalde parlcmen aire groepen steunt." Welk program? ',,De Standaard", meent ook, dat dr. De Visser zich thans zal bewegen in dc rich ting van het „extra-parlementaire." Het blad zegt dan voorts: Zijn onze inlichtingen juist, dan heeft dr. De Visser inderdaad beproefd, om een ba sis te vinden voor het herstel der rechtsche samenwerking. Maar dit is hem blijkbaar aiet gelukt. Wanneer het dus thans niet mogelijk bleek, zulk een basis te vinden, nu aan iedereen de gevolgen duidelijk voor oogen stonden en men omtrent geen enkel punt in de situatie in het ongewisse behoefde te zijn, dan is daarmee het bewijs geleverd, 'at een poging, om op dit punt de partijen die in geschil waren, tot overeenstemming te brengen, ook in Juni niet zoude zijn ge slaagd. Het blad zegt verder, dat de formateur thans het voordeel heeft, dat hij niet meer behoeft te onderhandelen met de politieke partijen, welke niet tot elkaar te brengen waren, maar alleen met enkele personen 'ie aangezocht zullen worden. Als wij mogen aannemen, dat er niet aar, gedacht wordt buiten het in onze parle mentaire historie bekende kader van dc extra-parlementaire kabinetten te treden, dan volgt daaruit, dat er ook van een pro gram sorake zal moeten zijn. De formateur zal dus nu zelfstandig een urogram moeten ontwerpen en trachten op dat program eenige hecren bereid te vin den, om in het nieuwe Ministerie zitting te nemen. Het Anti-Rcv. Orgaan, dat ook meent 'at de mogelijkheid niet uitgesloten is, dal dr. De Visser zelf geen zitting zal nemei in het te vormen Kabinet, besluit met te verklaren, dat het nieuwe kabinet, wil het eenige levenskans hebben, op het stuk van het gezantschap bij het Vaticaan, de R.K.- Partij ter wille zal moeten zijn. Uit dc Fransche Kamer. Bij de discussie over de marinebegrooting verklaarde minister Leygues zich voor het behoud der duikbooten. Het vlootprogram, zeide hij, moet volledig worden uitgevoerd. De herstelbetalingen. De commissie van herstel hoorde Parker Gilbert, den algemeenen agent voor de her- stelbetalingen, die een overzicht gaf van de uitvoering van het plan der deskundigen ge durende het eerste jaar der toepassing. De Duitsche luchtvaart. Zaterdagmiddag had een bijeenkomst plaats van geallieerde deskundigen op lucht vaartgebied ter bespreking der tusschen Frankrijk en Duitschland hangende quaesties. Zij kwamen op alle punten tot overeenstem ming en zullen hun conclusies voorleggen aan de Duitsche deskundigen, met wie zij op 18 dezer zullen confereeren. De werking van het plan- Dawes. In het rapport over het eerste jaar van de functioneering ,van het plan-Dawes, hetwelk aan de Commissie van Herstel is gericht, zegt Parker Gilbert, de agent-generaal der schade vergoedingsbetalingen, dat het plan de twee essentieele doeleinden, welke er de voor waarden van waren, heeft verwezenlijkt het evenwicht in de begrooting en de stabi liteit van het muntwezen in Duitschland. Het budget toont zelfs een overschot voor het oogenblik moet de Duitsche regeering 't probleem van een wijs beheer der openbare gelden oplossen. De betalingen en leverin gen aan de schuldeischers-staten geschieder regelmatig. De aanvaring op de Schelde. Eenige scheepvaartdeskundigen, alsmede de gep. loods Sadelaer, hebben Zaterdag enkele getuigen gehoord inzake de aanvaring tusschen het Amerikaansche s.s. „Federal" en het Britsche s.s. „Ashton" (waarbij de „Ashton" zonk). Binnenkort zal het verslag der deskundigen worden overgelegd. De kabinetscrisis in Duitschland. President Von Hindenburg heeft den de- mocratischen afgevaardige dr. Koch opge dragen een regeering te vormen op den grond slag der groote coalitie. Dr. Koch nam de opdracht aan. I De Duitsche ministers pensioenen. j De Duitsch-nationale rijksdagfractie ver langt de indiening van een memorandum nopens het aantal, de hoogte en de wijze van berekening der sedert de omwenteling voor rijkskanselier en rijksministers vastgestelde pensioenen, alsmede de indiening van een wetsontwerp, waarbij de pensioenregeling voor den rijkskanselier en de ministers over eenkomstig den thans bestaanden toestand worden vastgesteld. De verdragen van Locar no geregistreerd. De verdragen van Locarno werden gis teren door Chamberlain en Boncour in be waring van den Bond gegeven. Alle leden van den Raad spraken vervolgens lovende woorden over Locarno, met bijzondere vrien delijkheden aan het adres van Duitschland, dat ook een proces-verbaal dezer Raadszit- Duitschlands aanvrage tot lidmaatschap te bevorderen. Het Grieksch-Bulgaarsch conflict. De Ra d van den Volkenbond heef cp voorstel van Chamberlain de conclussies bev'igd v. n het rapport der enquête-com- mr ie inzake het Grieksci - lulgaarsch ge schil. Hij was van oordeel, dat de commissie binnen net kader der vooruit geaccepteerde instructies was gebleven en dat Griekenland door de bezetting van Bulgaarsch gebied in de raad een fout had begaan. Griekenland en Bulgarije accepteerden dit oordeel, hetgeen Boncour toejuichte en een gelukkig precedent noemde. Mr. Droogleever Fortuyn, het Neder- landsch lid der enquete-commissie, keerde gisteravond naar Holland terug. De quaestie van Mosoel. De V. B. R. ontving het rapport van het comité inzake Mosoel. De eindbeslissing wordt niet voor Dinsdag of Woensdag, ver wacht. De bladen melden dat Roesjdi bey uit Genève is vertrokken zonder nog een onder houd met de leden der Fransche delegatie te hebben gehad. Aan een vertegenwoordiger van het „Petit Journal" verklaarde Roesjdi bey dat de toe stand ernstig is voor het oogenblik ziet hij geen enkele oplossing. Turkije wil gaarne een'conflict vermijden, doch er is geen rege ling mogelijk indien Engeland niet eeniger- mate van zijn aanspraken afziet. Turkije weigert zijn rechten op Moesoel prijs te geven. Tot de „Matin" heeft Roesjdi bey ver klaard dat hij tot het uiterste der concessies is gegaan en zelfs besloten was zijn mandaat te overschrijden teneinde elk conflict te vermijden. De ontwapeningsconfe rentie. President Coolidge zou vólgens de laatste berichten (aldus wordt uit Washington aan de „Paris Times" gemeld) nog wel bereid zijn Amerikaansche vertegenwoordigers te zend n riaar de ontwapeningsconferentie van den Volkenbond, maar een poging om de goedkeuring van den Senaat hiervoor te ver krijgen zou hevigen strijd uitlokken. Tot de senatoren, die zich waarschijnlijk tegen de deelneming van ce V.S. zullen verzetten, behoort Frederick Hale, de voorzitter der senaatscommissie voer de vloot. Hij is van oordeel, dat het niet waarschijnlijk is, dat de deelneming van Amerika in dit tijdsge wricht een goeden invloed zou hebben op de ontwapening ter zee. Andere senatoren en ook leden van het kabinet deelen, naar bekend is, zijn standpunt. De regeering heeft er den nadruk op gelegd, dat er geen reden is om zich-te h-- en. Ket is niet waarschijnlijk, dat de V.B. met de conferentie voor eind 1926 of begin 1927 zal aanvangen. Aldus heeft het congres tijd te.over om over de zaak te debatteeren. Amerika en de Volkenbond. DeVereenigde Staten hebben officieel bij het Secretariaat-Generaal van den Vol kenbond ingediend de gegevens over de Amerikaansche bewapening ter opneming in het Jaarboek over 1925 van den Volken bond. Deze gegevens hebben ook betrekking op de industrieele en andere hulpbronnen in de Vereenigde Staten, die in tijden van oprlog gemobiliseerd kunnen worden. Het Jaarboek van den Volkenbond óver 1925 zal gegevens bevatten over de bewape ning van 52 landen en zal dienen als basis voor de voorbereiding der Ontwapenings conferentie. Maura overleden. Antonio Maura, de leider der conserva tieve Spaansche partij, is plotseling over leden. De fraude bij de Banco di Angola. Wij hebben reeds melding gemaakt van de fraude, welke bij de Banco di Angola Metropole zou zijn gepleegd, zulks in ver band met het feit dat de Portugeesche ge zant te 's-Gravenhage, wiens broeder tot de medeoprichters dezer bank zo,u behooren (ook een Nederlander zou er bij zijn geïn teresseerd), door zijn regeering naar Lisa- bon is ontboden. De leiders der bank wor den beschuldigd valsche bankbiljetten te hebben uitgegeven. Het B.T.A. meldt thans uit Lisabon dat de politie in de woning van den heer Alves Reis, den directeur der bank, 15000 conto's in biljetten van 500 escoedo's in beslag heeft genomen. In het Venezuelaansche gezantschap leg de de politie beslag op drie groote valiezen van den directeur der bank. Deze had den gezant van Venezuela verzocht ze eenige maanden voor hem te bewaren. De valiezen waren vol met biljetten der Bank van Por tugal. (Draadloos wordt gemeld dat de gezant, dr. C. Planas Suaraz, verklaart niets met de zaak te hebben uit te staan. Hij kende den inhoud der valiezen niet). De presidentswisseling in Portugal. Na achttien maanden van stormachtig be wind is president Teixeira Gomes dezer da gen, zooals gemeld is, afgetreden om door Bernardo Machado te worden vervangen. Gomes was destijds Antonio Almeida opge volgd, de eenige president in den loop der fing zrl ontvangen, wellicht met het doe/vijfti-n j^ren van het b'Staan der Portugee- 2. „Gij zijt gek 1" riep mijnheer Dubief woedend uit. „Ik heb aan hun moeder gezegd," vervolgde .hij, zich tot den priester wendend, „dat de omgang met de o.tho- doxen hun noodlottig zou worden zij hebben mij niet willen gelooven en nu heef' u hier de bewijzen." „Hadt ge dan uw verstand verloren, mijn arme kinderen zeide de eerwaarde heer Robert met zachte stem. „Ik heb u honderdmaal gezegd, dat men te gronde gaat wanneer men met ketters omgaat naarmate het geloof zwakker wordt, neemt de bijgeloovigheid toe. Wat gij gedaan hebt is ernstig, zeer ernstig, want gij hadt den uitarukkelijken wil van een doel te bereiken tot hetwelk natuurlijke middelen u niet konden brengen. Want ge hadt God toch niet gevraagd om uwe nieuwsgierigheid te voldoen „Neen, dat is zoo 1" „Tot waar hebt gij u dan gewend „Ik weet het niet 1" „Ge weet het niet?.,.. Ik zal het u zeggen alleen de duivel kon en wilde u antwoorden enGoed verstaan 1 Hij is de vader der logen 1 Dergelijke handelwij e is diep te betreuren Geeft haar een naam welken gij wilt, spiritisme, occultisme, de naam doet niets ter zake. Denkt na over hetgeen ge gedaan hebt, lieve kinderen, betreurt het van ganscher harte en begint niet opnieuw. „O, ik zal me niet meer laten vangen," verklaarde het jonge meisje, „Evenmin als ik 1" zeide Ernestine treurig, „maar ik zou dien angst en de benauwdheid welke mij drukt wel kwijt willen zijn." „Dat is heel eenvoudig uw geweten is niet in orde spreek een goede biecht en het heilig sacrament zal u den vrede geven." „Ik kom morgen bij u." „Wacht niet tot morgen ik ben nu toch hier, maak er gebruik van." De priester gaf een teeken aan de ouders, waarop zij zich verwijderden. Toen de eerw. heer Robert weer bij hen kwam, deelde hij hun mede dat hunne dochter heel kalm was geworden gelukkig was en goed zou ri°nen. Zij gingen nog v naar hare a ne en zagen dat zij teeu; mimede. „Maak haar niet wakker," zeide de pries ter „ik zal morgen nog eens komen kijken. Wel te rusten 1" Men bedankte hem van ganscher harte. „Ik zal met u meegaan," zeide mijnheer Dubief. „Waartoe zou het dienen Ik dank laat mij maar stil alleen gaan," „Het is laat, dit gedeelte van Petrograd is zeer verlaten en ik wil niet dat u aan minder prettige ontmo tingen blootgesteld wordt." „Maar u zelf dan," zeide de priester la chend, „u moet toch alleen terugkomen." „O, voor mij - teekent dat niets, maar u, als priester, tp zulk een laat uur en dan nog ongewapend „W 1, ik zie dat ik er aan moet gelooven, maar ik ben beschaamd dat ik het u zoo las tig maak." f „Blijf met lang," zeide mevrouw Dubief zacht tot haar echtgenoot. „Wees zonder zorg, ik ga heen en kom terstond terug." Toen zij in de straat waren, bleef de pries ter na eenige schreden stil staan. „Wie is die Nathasa, waarover uwe dochter sprak „Z" is pen verwante van de onderwijzeres dei g'ohertoginnen. Zij is van zeer achtens- wa,„ _i6 familie mijne dochters hebben haar in de salonsjvan kolonel Briant ontmoet, waar de hoogere klasse der Russische maat schappij, sedert het verbond met Frankrijk gesloten is. bij alle gelegenheden .vrijen toe- sche republiek, die zijn volle vier jaren heeft uitgediend. De nieuwe president beKlee t zijn luncue eis voor de tweede maal. In Augustus 1915 werd hij met 134 tegen 45 stemmen gekozen dit keer was de meerderheid nog veel groo- ter (148 tegen 12). Bernardino Machado, die in Rio de Janeiro werd geboren, maakte sinds 1882 deel uit van de Kamer was her haaldelijk minister en trad in 1897 openlijk tot de republikeinsche partij toe, die de mo narchie omv-r wierp. Als minister van bui- tenlandsche za ken in de voorloopige regee ring van Braga bewerkte hij in korten tijd, dat de Portugeesche republiek door dé mo gendheden werd erkend. Hij verkharde zich tijdens den wereldoorlog voorstander van de interventie van Portugal aan de zijde der ge allieerden en bezocht in 1917 tezamen met Poincaré het front in Frankrijk, waar de Por tugeesche troepen streden. Den llen December van dat jaar wierp Sidonio Paes het kabinet-Costa omver en noodigde Machado uit als president af te treden. Deze weigerde, werd daarop gearres teerd en eenige dagen later verbannen. Hij trok naar Parijs, waar hij verbleef tot den moord op Sidonio Paes en hij veilig kon terug- keeren. In 1921 werd hij premier en hield zich langer staande dan eenig ander van de zes premiers, die Portugal in den loop van dat jaar versleet 1 Draadloos wordt gemeld, dat president Gomez gisteren naar Oran is vertrokken vcor herstel van gezondheid en dat de nieuwe president den ministerraad heeft gepresi deerd. Het kabinet zou formeel zijn ontslag in dienen, doch heeft dit opgeschort zoolang de zaak der Banco di Angelo nog niet is opge lost. De toestand in Syrië. De spoorweg van Damascus naar Beiroet, die was opgebroken, is hersteld Het „Journal" verneemt dat het ministerie van buitenlandsche zaken aan de Quai d'Orsay het bericht uit Engelsche bron dat een Fransch bataljon bij Damascus in de pan zou zijn gehakt, tegenspreekt. Generaal Duport, die Zondag uit Syrië is aangekomen, verklaarde dat de toestand aan merkelijk is verbeterd. Hij voegde er aan toe, dat de- berichten uit Sy ië, welke uit andere bron komen dan van de Fransche autoriteiten, met de grootste reserve moeten worden aan vaard. Het Veteranenbureau in de V. S. Volgens het rapport van Generaal Hines, directeur van het Veteranen-Bureau, heeft de regeering in het afgeloopen fiscale jaar 393.755.857 dollar besteed voor de verminkte oorlogsveteranen. Er zijn 211.644 veteranen ongeschikt voor den arbeid terwijl 27.000 ve teranen sedert de oprichting van het bureau zijn gestorven. Er zijn thans meer veteranen in de ziekenhuizen dan op eenig ander tijd stip sedert den oorlog. De toestand in China. De regeering heeft op verzoek honderd man politie uit Seoel naar Moekden ge zonden. Uit Moekden wordt gemeld, dat de troe pen van Kwo Soeng Lin zonder strijd Nioe Tsjwang zijn binnengerukt. DE BIBLIOTHEEK VAN LEUVEN. Gemeld wordt, dat de commissie te New York, welke zich het herstel der Leuvensche bibliotheek tot taak heeft gesteld en waar van Hoover voorzitter is, mededeelt, dat het fonds van een millioen dollar bijeen is. Er zijn telegrafische instructies gegeven om den wederopbouw te hervatten. DE PARIJSCHE SPIONNAGEZAAK. Fisher, een der van spionnage verdachte Engelschen, heeft bij zijn verhoor door den rechter van instructie zijn onschuld betuigd. VERLOREN POSTZAKKEN. Vrijdagavond zijn bij Nauen op de spooi- rails twee postzakken, elk met 20 aangetee- kende brieven van de Berliner Hanaelgesell- schaft en voor Amerika bestemd, gevonden. Daar de inhoud der brieven een hooge waar de vertegenwoordigde, meende men aan vankelijk met een treinroof te doen te heb ben, doch zooals uit Berlijn wordt gemeld, is bij het onderzoek gebleken, dat zij uit den D.-trein BerlijnHamburg waren gevallen, doordat onder het rijden een der deuren van den postwagen was opengegaan. De inhoud der zakken bleek dan ook volkomen intact te zijn. PAUL LOBE VIJFTIG JAAR. Gisteren werd de president van den rijks dag, Paul Löbe, vijftig jaar, Löbe is in Sile- zië geboren hij is de zoon van een meubel maker, werd opgeleid voor zetter en tot zijn 23ste jaar was hij als zoodanig werkzaam. In 1899 kwam hij aan de redactie van de 30c.-dem. „Volkswacht", die door zijn me dewerking een blad werd, dat ver buiten de grenzen van Breslau bekend werd. Vóór den oorlog was Löbe lid van den gemeenteraad van Breslau en tijdens den oorlog had hij zitting in den provincialen Sile- zischen landdag. Hij werd na *de revolutie eerst lid van de Nat. Vergadering en daarna lid van den rijksdag. De eerste rijksdag van die republiek koos hem tot presidentvoor het presidentschip van het rijk was hij niet te vnden. Zijn groote onpartijdigheid, zijn tact gang hebben er is een groote vertrouwelijk heid door ontstaan, welke ik niet ophoud te betreuren. De omgang met dien deftigen stand, die erg veel van weelde houdt, is een groot gevaar, wanneer men een zeer beschei den plaats bekleedt, zooals wij. Daarenboven leeft men daar in een atmosfeer welke ver pest is door valsch mysticisme, bijgeloovig heid en ongelooflijke praktijken, welke de genen, die er zich aan overgeven, zonder den minsten twijfel tot krankzinnigheid brengen." „Helaas, tot erger dan krankzinnigheid, tot ongeloof en tot heiligschennis van de ver- hevenste goddelijke dingen." „Hoe komt het dat de orthodoxe geestelijk heid dien stroom niet tracht tegen te hou den „U kent die mannen zoo goed als ik de hoogere rangen worden beheerscht door de Heilige Synode de gewone geestelijken hebben geen onderricht genoten zij zijn op goed geluk door de bewoners van hun dorp aangenomen, men geeft hun twee maanden om een weinig liturgie te studeeren en zij worden zonder verdere voorbereiding gewijd. Wat de monniken betreft, zij zijn klooster lingen welke gemeenschappelijk leven en trachten zich te heiligen, of wel zij zijn vage bonden, welke slechts het kleed van den monnik dragen, waaronder zij de meest ver nederende ondeugden verbergen. Wat kan ei zakelijkheid heb! ei hem het vertrouwen /an alle pa. tijen gege/en. In Mei 1924 koos de Rij.s at een nieuwen voorzitter, maar deze moest ieeds in December 1924 plaats- naken voor Löbe, in wiens handen president Hindenburg den eed op den grondwet af legde Löbe is een voorvechter van de Groot- Duitsche gedachte, hij heeft Oostenrijk in zijn jonge jaren leeren kennen en hij staat ïan het hoofd van den Oostenrijksch-Duit- schen Volksbond. De Duitsche bladen brengen zonder onder- ;cheid hulde aan dezen president, die door zijn onpartijdigheid en fair optreden zich bij :11e partijen bemind heeft weten te maken .•EN CONCERT VAf^ GEVANGENEN. In Diez aód Lahn heeft het gevangenen tor bestaande uit dertig leden, een openbaar concert gegeven, dat door ruim vierhonderd toekoorderr werd bijgewoond. De opbrengst was bestemd om een Kerstfeest in de gevan genis te kunnen vieren. Een der gevangenen droeg op een door hem zelf gemaakte viool een stuk van Gounod voor, terwijl eenige zangers als solisten optraden. De namen der gevangenen waren op het programma niet vermeld. De meesten van hen ondergaan een langen straftijd en oefenen zich geregeld, daarin gesteund door de autoriteiten. De in vloed, die dit geregelde muziekmaken op de gevangenen heeft, is in elk opzicht gunstig. Veel sluitkool beschadigd door de koollu.s Ten gevolge van den vroegen winter is naar uit Bovenkarspel werdt gemeld, aan dc veilingen op het oogenblik wemig vertier meer. Het water ligt nog toegevroren, wat let gevolg heeft, dat de nog te verhandelen .uinbcuwproducten met wagens moeten werden aangeveerd, wat natuurlijk grooten invloed op de aan te voeren hoeveelheden heeft. Daar«komt nog bij, dat de bloemkool voorhands wel kan worden uitgeschakeld daar de winter alles, wat nog te velde stond, grondig heeft vernietigd. Ook de winteraardappelen zijn hier geheel opge ruimd, terwijl het aangeboden kwantum bieten mede zeer klem bliift. Dit laatste vindt meer in het bijzonder zijn oorzaak hierin, dat de neg aanwezige hoeveelheden vrijwel reeds geheel in he: bezit der hande laren zijn, die beducht vcor de vorst, alles hebben ingekuild. Alleen sluitkool komt nog n vrij groote hoeveelheden ter markt en bedingt bovendien met 3.905,20 voor rcode en met J 3.904.60 per 100 K.. voor gele een goeden prijs. Jammer is het, dat ten gevolge van het dit najaar vee! optreden van de koolluis, be langrijke kwan'.ums voor de consumptie on geschikt blijken te zijn. Ock in uien is dit jaar veel uitschot, terwijl de momenteel EEN GEZELLIGE BRUIDEGOM. „Hé, kerel! Op de huwelijksreis? „Ja. „Zoo stel me even aan je vrouw voor. ,,'t Spijt me, maar die heb ik niet bij me. Een van ons tweeën moest thuis blijven o» op de zaak te passen." HET SPOOK. Mevrouw Meijer wil haar man die eiken avond laat zwaar aangeladen thuis komt, rens intimideren. Als hij weer in 't donker dc trap o~>- komt, gooit zij zich een beddeiaken om en wil voor spook spelen. Wie zijt gij stamelt Meijer. Ik ben een geest, antwoordt het spook. God zij dank, riep Meijer ik dacht al, dat je m'n vrouw was. weder te bedingen prijs van pl.m. 2.50 per baal zeker te laag genoemd mag wor den. Met den verbouw van zaadboonen, welker teelt hier eveneens van zeer groot belang is, heeft het dit jaar in het geheel nie willen vlotten. Mochten den vorigen winter voor de Heinrich Riesenboonen meermalen prijzen besteed zijn van 5 en voor dubbele princessebconen 1 per K.G., thans maakt men voor de Heinrich Riesen hoogstens 0.80 en voor de dubbele prin- cesseboonen hoogstens 0.40 per K.G., wat zoowel e'en greoten schadepost beteekent voor den bouwer als voor den handelaar. De He'nrich Riesenboonen toch worden vrijwel geheel alleen voor het buitenland geteeld, doch momenteel bestaat er da: r vcor dat artikel niet de minste vraag. Ook de vraag naar andere tuinzaden blijft door het buitenland tot nog toe zeer gering. De quaestie van Mosoel. Dc Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Roesjdi Bey, heeft na zijn 'terugkeer uit Parijs te Genève verklaard, dat de be sprekingen met Fothy Bey, den Turkschen gezant, tot volledige overeenstemming heb ben geleid in zake de Turksche houding m dt Mosoel-quaestie. Turkije zal een uitspraak van den Volken- bondsraad, welke in 't voordeel van Groot- Britannië uitvalt, niet erkennen. De olken- bond zou door een dergelijke daad een groo te verantwoordelijkheid op zich laden, die hem wellicht later berouwen zou. Over een samenkomst met Tsjitsjerin weigerde hij zich rit te later,. Uit Spanje wordt gemeld, dat op 't oogen blik onderhandelingen met Frankrijk, Enge land, Portugal en Zwitserland over verdragen tot verplichte arbitrage worden gevoerd, gelijk aan die te Locarno gesloten tusschen Frankrijk, Duitschland, Polen en Tsjecho- Slowakije. Vernomen wordt, dat de commissie tot oorbereiding van een economische interna tionale conferentie tenminste 28 leden zal tellen, waaronder ook Nederlanders en Duit- schers. De conferentie zou tot taak hebben, de bcstudeering van de economische invloe den van internationalen aard en de moge lijkheid van de leiding daarvan in algemeen- oroductieve banen Dr. Koch ontving gisterenmiddag de afgc- aardigden Fehrenbach en Marx; voorts ook dc vertegenwoordigers der soc.-democraten, Ie afgevaardigden MüllerFranken, Wels en Dittman. Daarna zou hij een onderhoud heb- %en met dr. Scholz 'Duitsche Volksnartij). Uit Moskou wordt gemeld, dat de spoor wegconferentie, die daar ter stede op het oogenblik wordt gehouden, het project voor een doorgaand treinverkeer ParijsWladi- wostok heeft goedgekeurd. Deze internatio nale trein zal iederen Donderdag om drie uur van Parijs vertrekken, te Moskou des Zaterdagsavonds om 9 uur en te Wladi.o- stok den daaropvolgenden Woensdag i er een week om 1 uur aankomen. De reis duurt in het geheel 13' dagen. De tarieven worden in dollars berekend. In verband met de reductie'der begrooting ter saneering van den financieelen toestand, heeft de Poolsche regeering volgens een be richt uit Warschau besloten 40.000 man van het staande leger tot nader order naar huis te zenden en de oproeping der lichting 1904 voor onbepaalden tijd te verdagen. Ook aan 2000 officieren zal voorloopig verlof worde» verleend. Z. H. de Paus hield een geheim Consisto rie en benoemde Ceretti, nuntius te Parijs, Gaspari, nuntius in Brazilië, Verde, secreta ris van de Congregatie der Riten, en 0'Don- nell, aartsbisschop ïan Connagh, tot kardi naal. De Paus hield een allocutie waarin Hij verklaarde zich te verheugen over het suc ces van het Heilige Jaar, de canonisatie v.:n nieuwe heiligen en den honderdjarigen go- denkdag van het concilie van Nice. De intocht van den nieuwen patriarch te Beiroeth, Melsjito Kyrillos, ga aanleiding tot nieuwe grootsche manifestaties voor Frank rijk dan van Rusland worden met een regeering van autocratische zenuwlijders, welke ge diend wordt door een omkoopbaar ambte- naarspersoneel ten nadeele van het volk, van wiens geloovigheid men misbruik maakt. Voeg hierbij nog dat Duitschland, dat de rijkdommen van het land begeert, tót in het centrum van het hof heeft weten door te dringen, waar het wordt gesteund door de keizerin zelf. „Ongelukkigerwijs is dat maar al te waar, maar er moet toch bijgevoegd worden, dat naast dit kwaad ook veel goeds bestaat. Wan neer de regeering de ernstige menschen, die hard werken, verwaarloost en slechts met vleiers, sluwe indringers en oogendienaars te doen wil hebben, is het ook waar dat er in het land een partij bestaat, die heel anders denkt. Deze bestaat uit echte Russen, uit een dapper leger dat zijn vaderland lief heefter bestaat te Moscou, dat de ziel is van het land, de tegenpartij van Petrograd. Toegegeven, maar dc kwestie is thans maat wie de macht zal behouden, het officieele Rusland of het anderedat is het geheim van God." „En wie is Jein, Cloutier, wiens naam bij u genoemd werd „Hij is een van mijn landgenooten, die, evenals wij, eenige jaren geleden in Rusland gekomen is. Zijn vader heeft goede zaken gemaakt, hij staat in handelsbetrekkingen met een huis te Tobolsk, van hetwelk hij hout koopt en naar Parijs verzendt. In het begin van den oorlog heeft hij gedaan wat ook weldra mijn zoon zal moeten doen hij heeft Petrograd verlaten en zich ter beschik king der Fransche militaire autoriteiten ge steld. Sedert drie maanden heeft men niets meer van hem vernomen. Die kleine gekkin Nathasa had niets beters te doen dan berich ten omtrent hem aan haar te vragen l" „Arme stakker!.... zij beminde hem misschien 1" „Ik meen, dat zij verloofd waren, maar hier is u thuis, wel te rusten en nogmaals mijn dank." „Uwe vriendelijkheid maakt mij be schaamd 1 Goeden avond." De eerwaarde heer Robert trad zijn huis binnen, begaf zich te bed en trachtte tever geefs den slaap te vatten Als Fransch priester was hij naar Rusland gekomen, bezield met het verlangen om aan de bekeering der orthodoxen te arbeiden, had hij welhaast ondervonden, welke die pe klove de orthodoxe van het katholicisme scheidt." Onder het gezag van den bisschop van Petrograd was hij in de belangrijkste parochie aaneesteld als kapelaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5