i Hoe de feiten zijn. Nederland en Duitschland. Nederland en Rusland. Dr. L. N. Deckers. Katholieke armenzorg in dezen tijd. Bevorderen van Redd ingspogingen. Meikoorlog in de Hoofdstad. „St. Christoffel''. Bioscoopwet en Eerste Kamer. UIT ONZE OOST. Boschbrand op den Tjerimai. ORDE EN ARBEID, Spoor-amhtenaren hij Minister Bongasrts. Verzet tegen de politie. Nog steeds ijs. De brand bij de Nederl. Scheepsbouw-mij. De brand te Durgerdam. De moord in bei Hang te Rotterdam. Met een vrijbiljet naar Amsterdam om te stelen. Smokkelen van speelkaarten. Een lang gezochte gearresteerd. Oneerlijke concurrentie. Vastzetting van drijfijs. De ontploffing in het Fransche tankschip. Een fabrikant van smokkelwaar gearresteerd. Hij wilde logies en kreeg bet. Doodelijk ongeval. Een bijzon. Een minderjarige zoek. Cordaat gehandeld. Voorzicht!^ gsrsden en toch een ongeïnk veroorzaakt. KERKNIEUWS. MARKTNIEUWS. In Engeland bestaat er geen katholieke partij. Waarom niet? Omdat er te weinig katholieken zijn. En de katholieken niet den prikkel heb ben gevoeld, welke hen in andere landen tot vorming van een eigen partij heeft gedre ven, die van het verweer, de verdediging en beveiliging der hoogst; geestelijke goederen. De ra tijen z'jn ervan oudsher minder fana tiek, meer gericht op de behartiging van alge- raeene -elingen, in godsdienstig opzicht meer neutraal dan bij ons. In vroeger jaren was het verschil nog veel scherper dan tegenwoordig. D katholieke werklieden hebben bijvoor beeld lange jaren lid van de Labour-partij kunnen zijn zonder dat hun godsdienstige ;evoelens, laat staan hun godsdienstige be- targ°n werden gekwetst. 11 den laatsten tijd is dat wel 'n beetje vera derd en bestaat er ook een beweging, die de katholieke werklie den uit de algetneene werklieden-organisatie wenscht te halen, rtjaar historisch zijn de poli- iek; verhoudingen in Engeland heel anders gegroeid dan hier. In Engeland bestaat ook de S. D. A. P. En het verbod om lid te zijn van dezeS. D. A. Pi geldt daar voor katholieke arbeiders even sterk als ten onzent. Maar ten opzichte der algemeene werklie denpartij., de Labourpartij, heeft het brit- sche Episkcpiat tot heden nog dezelfde hou ding aangenomen die van het lijdelijk aan vaarden van wat historisch is gegroeid als voorheen. Vraagt men nu aan een engelschen katho liek een gewonen leek of een Kardinaal of een katholiek lid mag zijn van de Labour partij, dan antwoordt hij ja. Vraagt men echter verder, of deze meening niet in strijd is met die van katholiek Neder land van den gewonen leek tot het Episko- paat dan antwoordt de Engelschman neen. Kardinaal Bourne, dezer dagen in een on zer grootste gemeenten aangeroepen, heeft het zoo beslist mogelijk verklaard neen. De geschiedenis dezer verklaring is de vol gende, zegt „de Gelderlander Kardinaal Bourne kreeg te Londen bezoek van een Nederlandschen journalist, die met Z. Em. wat kwam babbelen over de engei- iclie politiek. En hij kreeg vlotweg de ver- daring, welke hij scheen te wenschen, die amtrent de toelaatbaarheid van het lidmaat schap der Labourpartij voor Katholieken. De Kardinaal sprak alleen voor zijn land, wist niet, dat zijn uitspraak aan de overzijde der Noordzee door de socialisten ijverig zou worden uitgebuit, wat echter de Neder- landsche journalist had moeten voorzien. Maar 't is later goedgemaakt. Toen het misbruik, dat van de uitspraak van Kardinaal Bourne werd gemaakt, groot genoeg was, is men opnieuw naar het bis schoppelijk paleis te Londen getogen en heeft den Kardinaal opmerkzaam gemaakt op het verlengstuk, dat men aan zijn woor den had gebreid. Als een Engelsche Kardinaal verklaart, dat een Britsche arbeider lid mag zijn van de Labour-partij, dan mag een Hollandsche arbeider evengoed lid zijn van de S. D. A. P. in Nederland. Dat was het verlengstuk. En dat is er door den Kardinaal in zijn tweede onderhoud met een Nederlandschen journalist finaal afgekapt. De S. D. A. P. in Nederland staat op een geheel anderen grondslag dan de Labour partij in Engeland. De Engelsche partij on dergaat in den laatsten tijd weliswaar zeer sterk den invloed van socialistische tende.n- zen, maar zij is niet, als de Nederlandsche partij, van den aanvang af gegrond op de materialistische basis van de Duitsche so ciaal-democratie. De Nederlandsche S. D. A. P. heeft zich dadelijk gevestigd op het pro gram va Erfurt, dat het zuivere program van van Marx en van het historisch materialisme, anders gezegd van het ongeloof is. Maar juist omdat de S. D. A. P. in Neder land en de Labour-partij in Engeland, vooral in oorsprong, zoo scherp van elkaar verschil len, juist daarom geldt voor Nederland niet, wat ik voor Engeland heb verklaard, zoo heeft de Kardinaal zich in zijn tweede on derhoud uitgelaten. Mair als de socialisten hier te lande dat citaat van Kardinaal Bourne misbruiken, dan bedienen zij zich van het eerste deel alleen. Dat is pas in den Raad van Nijmegen weer gebleken. De woorden van den engel schen Kardinaal zijn echter niet het minst in tegenspraak en bedoelen dat natuurlijk ook niet te zijn met de herhaalde en drin gende verklaringen van het Nederlandsche Episkopaat. Het Nederlandsche Episkopaat kent hetlVe- ierlandsch socialisme in zijn aard en wezen. En het laat elk jaar van alle predikstoelen waarschuwen tegen den verderflijken geest /an het Nederlandsche socialisme. Omdat het ongodsdienstig is. In zijn aard en in zijn uitingen. Ook al zou er in Engeland iemand opstaan, noog of laag geplaatst, die verzekeren zou, dat een Katholiek gerust lid kon zijn van de S. D. A. P. dan zouden wij ons nóg houden aan ons eigen Episkopaat. Dat is onze rechtstreeksche geestelijke Overheid. Die kan beoordeelen, wat de sociaal-demo cratie in Nederland is en welk gevaar zij bergt voor de zielen. Al zou er in Engeland opstaan.... Leest nu niet, dat er iemand is opgestaan. Kardinaal Bourne heeft zich uitgelaten over het lidmaatschap der Britsche Labourpartij, maar dat dit zou beteekenen, dat een Katho liek gerustelijk lid zou kunnen zijn der S. D. A. P. in Nederland, kerft Z. Em. zoo beslist mogelijk tegengesproken.. Zóó zijn de feiten, al worden ze anders voorgesteld ten bate van de socialistische propaganda. Te Osnabrück beginnen Dinsdag a.s., de officieele Duitsch-Nederlandsche onderhan delingen over het afschafien van het pasvi sum. De Transportarbeiders en de Sovjet. ingevolge de door het Tweede Kamerlid, den heer J. Duvs, aan den Minister van Juitenlandsche Zaken gestelda v-agen, in zake de mededeeling, die de vertegenwoordi ger der Russische Sovjet-regeering aan de Belgische regee-ing zou hebber, gedaan, dat de Sovjct-regeering er de voorkeur aan zou geven van de haven van Antwerpen gebruik ta maken, liever dan dat Russische schepen Rotterdam aandoen, heeft het bestuur der Nederlandsche Federatie van Transport arbeiders aan het bestuur van den Centra- len Bond van Transportarbeiders voorgesteld een gemeenschappelijk schrijven te richten tot de Sovjet gezanten te Berlijn en Parijs, allereerst om zich er van te vergewissen in hoeverre het gevaar dreigt, dat de Hol landsche havens voor het Russisch verkeer uitgesloten zouden worden en welke redenen daartoe hebben geleid; in de tweede plaats den invloed der beide transportarbeiders organisaties aan te wenden alsnog de moge lijkheid te scheppen, dat Rotterdam en andere Hollandsche havens weder als vroe ger voor het Russisch verkeer in aanmer king komen. Naar de Msb. verneemt, is dr. L, N. Deckers, lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, Maandagmorgen te Leiden geslaagd voor het doctoraal-examen in de rechten. Dr, Deckers werd 14 Februari 1883 te Heeze (N.-B.) geboren en promoveerde op 3 Mei 1912 te Leuven tot doctor in de so ciale en politieke wetenschappen op het proefschrift, getiteld: „Landbouwers van den Noord-Brabantschen Zandgrond". Op uitnoodiging van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging te Roermond, heeft Mr. G. Kropman, van Am sterdam, Zondag te Roermond gesproken over Katholieke Armenzorg in dezen tijd. De bijeenkomst, waar Mr. Kropman sprak werd bijgewoond door Z. D. H. mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, door mgr. Mannens en door een groot aantal Eerw. heeren geestelijken. Nieuwe proefnemingen dar Zuid-Hollandsche Reddings Mij. De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen heeft bij s-Rijks Waterstaat een plan ingediend, om door een opening in de Zuiderpier te Hoek van Holland het naderen van een gestrand vaartuig te vergemakkelijken. Deze plannen zijn nog steeds bij het mi nisterie van Waterstaat in behandeling. Intusschen heeft de Zuid-Hollandsche Mij. weer iets nieuws bedacht om reddingspo gingen, die in den donkeren nacht moeten geschieden in de hand te werken. Daar toe werden voorloopige proeven genomen met een electrisch zoeklicht, dat op het pantserfort bediend wordt. De weeromstan digheden waren in den nacht, toen de proef gehouden werd, echter te gunstig. Het was volle maan zoodat men niet kon beoordee len in hoeverre het licht het gebeuren in den mond van den Waterweg tusschen de pieren belichtte. De proeven zullen nog eens worden her haald. Daartoe heeft het regiment genietroe pen te Utrecht een zoeklicht van nog groo- ter capaciteit dan de vorige maal gebruikt werd, ter beschikking gesteld. De handel verlaagt den prijs met 1 cent per liter. De veehouders nemen biermede geen gen'oegen. Naar de Tel. verneemt, is Maandag ochtend bij de besturen der beide melkvee houdersbonden, den R.-K. en den Algemee- nen, een schrijven binnengekomen van den Amsterdamschen melkhandel, waarin te hunner kennis wordt gebracht, dat de melk prijs Woensdag a.s. in ieder geval met een cent verlaagd zal worden, dit zonder vooraf gaande onderhandelingen en besprekingen tusschen boeren en handelaars. De ontstemming over deze houding was onder de veehouders-organisaties zeer groot aangezien het naar men van die zijde mededeelap de laatste jaren nooit meer was voorgekomen, dat de melkprijs door oen handel werd gedecreteerd, zonder dat de producenten daarin aan de conferentie- tafel gekend werden. Naar aanleiding hiervan hebben de hoofd- ocstuien der beide bonden een gecombi neerde vergadering gehouden, ten einde hun houding vast te stellen. Besioten werd, dat de Alg. Bond tegen '•/oensaag a.s. een algemeene ledenverga dering zal bijeenroepen en de R.-K. Bond heden, op Dinsdag. Alsdan zal door de nooidbesturen a^n de leden worden gead viseerd, óf de melklevering stop te zetten, ói hun waar zélf te gaan uitventen. Vergadering Handelsagenten. Zaterdag vergaderde te Utrecht de groep Agenten van de ver. „St. Christoffel". De vergadering, hoewel zeer belangrijk, was maar matig bezocht. Daar de voorzitter tusschentijds bedankt had en niet aanwezig was, werd de vergadering gepresideerd door den commissaris J. Belt uit Arnhem. Door den heer Witte, Baarn werd, na notulen en ingekomen stukken een overzicht gege ven van het verloop der behandeling van het Ondersteuningsfonds en het Ziekenfonds in het Hoofdbestuur. Na breedvoerige discussie werd besloten de door het Hoofdbestuur voorgestelde wij zigingen te accepteeren onder bepaalde te vragen waarborgen. Bepleit werd nog een cursus in Handels- recht. 1 ot voorzitter werd gekozen de heer J. Belt; tot commissaris de heer J. C. Meijer, Rotterdam, terwijl de secretaris-penning- meester, de heer L. Witte, bij acclamatie herkozen werd. Als candidaten-dubbeltal voor het hoofd bestuur werden gesteld 1, L. Witte aftr.- 2. Meijer Tilburg. Tot afgevaardigde naar de Alg. Jaarver gadering, welke in April—Mei te Amers foort wordt gehouden, werd benoemd de heer J. Huizing uit Utrecht. Na zeer geanimeerde rondvraag bracht de voorzitter hulde aan zijn voorganger en slcot de vergadering. Antwoord der Ministers op de geopperde bezwaren, In de Memorie van Antwpord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot bestrijding van dc zedelijke en maat schappelijke gevaren van de bioscoop, mer ken de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Jusitie op, dat de bedenking van die leden, die in hel toezicht op de bioscoop ten aanzien van volwassenen zagen een begin van censuur, welk» eenmaal be staande we! eens zou kunnen leiden tot tooneelcensuur" op een misverstand berust. Het wetsontwerp schept niet een nieuwe censuur, die besmettingsgevaar in het leven roept voor het tooneel, maar het bevat een juistere en meer doeltreffende regeling van wat allengs op het gebied van het bios coop avezen uit de aloude tooneelcensuur voortgekomen was. De ministers verdedigen voorts het instituut der gemeentelijke na keuring, o.m. door er op te wijzen, dat ten gevolg van de gemeentelijke nakeuring de centrale keuring, niet den allerstrengsten maatstaf behoeft aan te leggen, gelijk anders wellicht het geval zou zijn. Een ramp van grooten omvang. Een felle boschbrand heeft op de hellin gen van den vulkaan Tjerimai gewoed, waardoor duizenden H.A. in de asch zijn gelegd. Een correspondent van de Loc. bezocht het geteisterde gebied en schreef daarover aan zijn blad; De tocht naar den top van den Tjerimai is zeer moeilijk en gevaarlijk. Het levens gevaarlijke vindt zijn oorzaak in de vele groote en kleinere steenen, die in gloeien- den toestand vanuit den brand naar beneden komen rollen. Er waren steenen bij van' eenige kubieke meters inhoud, die in een heekje terecht kwamen en het water in kooktoestand brachten. De brand in de Mandiratjau-streek steeg snel naar boven, tot hij kwam aan de kale oadas-strook, die tot op een breedte van 500 a 600 meter den kraterrand omringt. Na een lengte van ongeveer een kilometer die onbegroeide strook gevolgd te hebben, be gon dc brand weer te dalen naar de zijde van het onderdistrict Tjigoegoer, afdeeling Koeningan, De bewoners van de hooggelegen dessa's in die streken verkeeren in grooten angst dat de brand nog lager zal komen en we! in hunne landbouwen. De brand is thans tot op eenige honderden meters een zwaar en dicht oerbosch, waarin duizenden reu zenstammen, genaderd. Valt er geen regen bui, dan kan dit prachtige woud als verlo ren worden beschouwd en de daaronder gelegen dessa's zullen ook reddeloos verlo ren zijn. Het blusschen lijkt een onmogelijkheid, juister uitgedrukt: zal wel onmogelijk zijn. Water is er niet en er waait een zeer sterke wind, die de vonken honderden meters ver voert. De brand daalt langzaam naar den voet van den Tjerimai.' Die langzame daling gaat echter nog veel te vlug. Als vaststaan de kan worden aangenomen, dat per etmaal ongeveer duizend bahoes in de asch worden gelegd en spoedig zal dit twee en drie dui zend bahoes zijn. De duizenden koelies daarboven doen niets als vrije ruimten kappen om het vuur te stuiten. Ongelukkig is dit monnikenwerk. Leiding is er feitelijk niet. De leiders en le werkers daarboven verkeeren in een min of meer zenuw-overspannen toestand. Dc aanwezige assistent-wedono kan slechts zorgen dat de helpende kampongbevolking geen ongelukken overkomt; de werkelijke leider van het blusschingswerk is de op zichter bij het boschwezen. Maandag, 9 November te 12 uur v.m. wa ren er naar raming reeds ongeveer 10.000 bahoes afgebrand. Een Aneta-tclegram van 11 Nov. meldde lat in 't geheel 18.000 bahoes zijn verbrand. De beslissing zal spoedig bekend worden. Maandag had het dagelijksch bestuur van len Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, een onderhoud met den minister van Waterstaat, Hierbij werden slechts de meest belangrijke kwes ties naar voren gebracht, n.l. hel verlangen om in het R.D.V. een bepaling op te nemen, dat binnen den in het Algemeen Reglement van den Dienst op de Spoorwegen vastge- stelden termijn, geen wijziging in de ar beidsvoorwaarden kan aangebracht worden, zonder geodkeuring door de organisaties; om een omschrijving op te nemen van het hegrip kostwinner; handhaving van hot ar tikel, waarin wordt omschreven, dat het personeel niet afgekeurd zal worden voor dat het één jaar ziek is geweest. Vervolgens de ernstige bezwaren tegen de verslechtering van het verlof; het in handen der directie leggen van de bevoegdheid om kleinere straffen al dan niet op te schorten, en ten slotte de ernstige grief tegen de fei telijke opheffing van het georganiseerd overleg. Nadat de B.A.N.S.-afgevaardigden hun -eeds schriftelijk ingediende bezwaren had den toegelicht, verklaarde de minister bij zijn beslissing daarmede rekening te zullen houden. Vervolgens werd nog besproken de clas sificatie der standplaatsen, en werd de wenschelijkheid verdedigd, om de ter zake voor het Rijkspersoneel bekend geworaer verbeteringen ook voor het spoorwegperso neel te doen gelden. De minister verklaar de, op een audiëntie geen beslissing te wilier: mededeelen, doch zeide dat deze spoedig bekend zou worden. Ten slotte werden de dienst- en rusttijden nog besproken De politie die Zaterdagavond een zestal Katwijksche jongelieden wilde arrestee-en omdat deze in verregaande staat van dron kenschap verkeerden, stuitte daarbij op ern stig verzet. Niet minder dan 8 a 900 personen keerden zich tegen de politie zoodat deze eenige charges moest uitvoe-en en gebruik maakte van revolvers. Het duurde langer dan een uur alvorens de rust teruggekeerd was. Zes jongelieden werden gearresteerd. De haven van Lemmer is nog steeds doo- het ijs gesloten. De stoomboofdienst Gronin gen via LemmerAmste-dam heeft voorloo- pig via Stavoren plaats. Uit Zwolle wordt gemeld: Als bewijs hoe zeer het ijs in de rivieren, nog lang na den ingevallen dooi, de scheepvaart kan be moeilijken, moge bet volgende dienen. Zaterdagmorgen om half elf vertrokken, komende van Amsterdam, over de Zuider zee, de s.s. „Zwolle" en „Meppel II" van Kampen naar Zwolle Der. middags t uur -aakten zij bij het dorpje Zalk in het ijs vast. Ook de „Kampen", die de rivie- afvoer naar de Zuiderzee kon bij Zalk niet verder. Na onafgebroken pogingen om het ijs te vernie len gelukte het den schepen ee-st Zondag morgen om half twaalf elkaar te bereiken waa-na de reis kon worden voortgezet. Aan het Katerveer is de overtocht ge stremd. Groote schotsen week ijs zetten de rivier vast over de geheele breedte. Het ijs drijft niet af. Aangaande den brand bij de Ned. Scheeps bouwmaatschappij kan nog het volgende worden gemeld: Maandagmorgen was de toestand nog vrij wel hetzelfde. Om twaalf uur daalden eenige brandwachts in den romp af en maakten van een, in den kiel gebrand gat, gebruik om zoo het vuur te bereiken, Oogenschijnlijk hielp dit op deze plaats. De kans bestaat, dat ook op andere punten op deze wijze gebluscht zal worden. Waar geen gaten gebrand zijn, zullen deze in het plaatijzer gemaakt wor den. De rook aan stuurboordzijde is sterk ver. minderd, in tegenstelling met den bakboords- kant, waar nog wolken opstijgen. Dat deze wijze van blussching succes zal hebben is nog niet van tevoren te zeggen en men zal de resultaten hebben af te wachten. Gewerkt wordt nog met de „Jan van der Heyde" en met een motorspuit. Omtrent het verbrande weeshuis te Dur- gerdam deelen wij hieronder nog eenige bijzonderheden mede. Het Armen- en Diaconieweeshuis, dat af brandde, was een goed onderhouden, houten gebouw met eiken balkenlagen en deuren met snijwerk, alles dateerde van 1655. Het diende vele jaren ter verpleging van oude menschen. De laatste jaren echter niet. Er werden vergaderingen gehouden door zang-, zendir.gs- en jongelingsvereenigingen en tijdens de watersnood-1916 ook predik diensten. Het gebouw was verzekerd voor 10.000, waarvoor natuurlijk geen herbouw mogelijk is. Door het vuur zijn verteerd: een bibliotheek van bijna 400 boeken, eenige aixhieven, vier avondmaalschotels, twee groote bekers en 2 wijnkannen, een en an der van massief zilver en eigendom van de Ned. Herv. Kerk. Voorts de inboedel van den koster, die het perceel bewoonde. Het gebouw was ingeschreven bij de Rijks commissie voor de Monumentenzorg. Bij den brand wed de electrische geleiding defect en het dorp in duisternis gehuld. Bij de blussching bleek, dat er bijna geen druk op de waterleiding stond, waardoor het werk zeer vertraagd werd. Zooals men zich herinnert heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag 8 Septem ber in hef logement Het Centrum in het Hang te Rotterdam de schipper J. S. de vrouw J. A. de M.D. neergeschoten en daarna zich zelf verwond. Hij moest in het groote ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen met een schotwond door den mond. In het ziekenhuis kon de politie niets uit hem krijgen en het scheen, da? de man zijn herinneringsvermogen verloren had. Tot deze conclusie waren zoowel medici als politie gekomen. Dezer dagen nu is de man genezen uit het groote ziekenhuis ontslagen en naar hef Huis van Bewaring overge bracht, waar hij ter beschiking van den Officier van Justitie is gesteld. De rechtbank zal alsnu klaarheid in deze zaak moeten brengen. Een echtpaar gearresteerd. Het was fe Zwolle bekend, dat men bij zekeren H. K., bankwerkeo bij de Neder landsche Spoorwegen, dikwijls zeer voor- deelig verschillende voorwerpen kon koo- pen. Met St. Nicolaas gingen hij en zijn vrouw met vrijbiljetten naar Amsterdam, wat herhaaldelijk gebeurde. Zij hadden dien dag reeds eenige bezoeken aan De Bijen korf gebracht. Den derden keer werd de vrouw betrapt bij 't wegnemen van een doos vulpennen. Beiden werden gearres teerd. De man werd in arrest gehouden, de vrouw werd den volgenden dag vrijgelaten. Men heeft den staaf van de' vrijbiljetten van K opgevraagd en daaruit is gegleken, dat telkens op die dagen diefstal in de Bijenkorf werd geconstateerd. De directie van de S.S. heeft K. onmiddellijk ontslagen. De daders niet gevonden. Bij het inspecl'eeren van een uit België té Roosendaal aangekomen trein, ontdekte de chef-verificateur P. in een der coupé's zes pakketten speelkaarten, die onder de banken verborgen waren. Dit gaf aanleiding tot een verder onder zoek. Het resultaat was verrassend, daar niet' minder dan een 3000-tal pakjes speel kaarten werden gevonden Dc smokkelaars waren echter niet te vinden. De gemeente-politie te Venlo heeft aan gehouden in een hofel aldaar zekeren H. J„ laatstelijk woonachtig te Goch Deze wordt verdacht van diefstal van kleeren te Heerlen. Bij verder vérhoor kwam uil' dat hij te Utrecht had ingebroken in het Spoor weg station en in een der Rijksklinieken. Bij zijn overbrenging naar de gevangenis te Utrechl is hij herkend door den nachtwaker van het station, uit wiens handen hij zich destijds had weten los te rukken. Tc Bathmen (O.) zijn Zaterdag door den gemeenteveldwachter H. Louwes, in samen werking met den marechaussee Klap van de brigade Deven'er, aangehouden H. M. en D. B., een tweetal kooplieden uit Zutphen, die oneerlijke concurrentie pleegden door zich bij verschillende inwoners van Bathmen val- schelijk uit te geven als vertegenwoordigers van de firma V. en D &ij trachtten op die wijze de menschen te bewegen linnen te koo- pen 'dat naar zij beweerden, afkorcsbg zou zijn van een groote partij lakens, welke ge noemde firma op bestelling uit België had ontvangen voor het Krankzinnigengesticht „Brinkgeven" te Deventer en het P. W. •Janssen-Ziekenhuis te Almen, doch die zij aan deze inrichtingen niet kon afleveren, omdat twee-persoons inplaats van één-p<w- soons lakens waren gezonden. De firma V. en D had zoo vertelde zij verder, hun opge dragen dezen ove-completen voorraad tegen ey*-a lagen p-iis on te ruimen. Eenige Bathmensche ingezetenen zijn er don- djt verhaal ingeloonen. Beide verdachten hebben aan de politie bekend. Men meldt uit Kampen: Ter Zoek bij Kam pen heeft het drijfijs in den IJsel zich tot een vasten ijsdam over een aantne-kelüke lengle vastgezet De salonboot „De Stad Kampen" van den dienst Zwollc-Kampen-Amsterdam s daar tusschen het ij? bekneld geraakt. He den zou een inbreker van Amsterdam komen om de boot door het ijs te helpen. Nader wordt gemeld: De salonboot ,,*'ad Kampen", is met behulp van den ijib-eker los gekomen en zal de reis naar Amsterdam noortzeiten. In het Keteldiep is ook een ijs- dam gevormd. Daar zitten thans vast de posboot naar Urk en de vrachtboot „Koop handel". In den Use! is veel zwaar drijfijs. Er moest een plaat van de tank worden afgebrand. Omtrent de ontploffing van de stook-olie- tank aan boord van het Fransche tankschip „President Sergent'' vernemen wij nog het volgende: De „President Sergent" een tankschip van 7000 ton d. w. was binnen door den Haven dienst hier ter stede in de Petroleum-haven op gastvrijheid onderzocht en gasvrij bevon den. Het schip is daarna naar de Amsterdam- sche Droogdok Maatschappij gesleept en in het „Juliana-dok" opgenomen, waar de schade zou worden hersteld, die de tankboot had opgeloopen door een botsing tegen de sluizen van Terneuzen In het voorschip bevond zich onder het kabelgat een 1500-tons tank, die met stook olie was gevuld. In deze tank was door de botsing een deuk ontstaan waardoor zij van een nieuwe plaat moest worden voorzien. De zich in de tank bevindende stock-olie is daarop door de Amsterd, Droogdok Maat schappij naar de achtertank op het schip ge pompt waarna de eerstgenoemde tank gedu rende vele uren werd uitgestoomd, teneinde haar te drogen. Nadat dit geschied was door eigen perso neel der Amsterd. Droogdok Maatschappii, heeft deze maatschappij permissie gegeven de gedeukte plaat van de tank af te branden. Dat er nog een gasmengsel in de tank was achtergebleven bewees de geweldige ontplof fing, waarvan de bijzonderheden reeds zijn tfemeld en die. over het geheel genomen, wonder boven wonder goed is afgeloonen Het herstel van dc averijen, die vocname- 'iik in het voorschip door de ontploffing zijn ontstaan, zal vermoedelijk vrij veel tijd in be slag nemen. Men meldt uit Termunterzijl (Gron.): Za terdagavond is gearresteerd de spriethan^e- laar H K.. afkomstig uit Bremerhaven, die sedert jaren reeds de leveancier was van de spriet (jenever) die uit Duitschland werd ge smokkeld en aan Nederlandsche smokkelaars in blazen, in blikken, zelfs per fust werd ver kocht. K.is voorloopig te Eemden gevangen gezet. Zekere M., uit Arnhem, heeft op verschil lende plaatsen, o,a, te Kesteren en te Tiel korter of langen tijd gratis gelogeerd. Boven dien heeft hij te Tiel onder bedriegelijke voorwendsels bij eenige ingezetenen geld weten los te krijgen. Voor den officier van 'ustitie geleid, is hij na verhoor, in het Huis van Bewaring te Tiel, wegens oplichting op gesloten. Een loodgieter, die op het dak van een huis aan de Rijnstraat te Amsterdam, aan het werk was, is daarvan in den tuin ge vallen. De ongelukkige was op slag dood. Naar wij vernemen was Maandagmiddag omstreeks 12.40 hier een hals om de zon te zien met een bijzon, zich bevindend op de plaats van den zonnestand van 3 uur. Van daar liep een klein stuk regenboog tot dc plaats van den zonnestand van 5 uur. De burgemeester van Stompwijk en Veur verzoekt ten spoedigste, namens den vader, bekend te worden gemaakt met het tegen woordige adres van de minderjarige Cornelia Vink geboren te Scherpenzeel op den 12en November 1906. Zij moet in Den Haag, Voorburg of Rijswijk als dienstbode in be trekking zijn. Bij een alleenwonende dame in het Boo- men- en Bloemenkwartier te 's-LIage, belde Zaterdag een rondtrekkende blikslager aan, met de vraag, of er ook iets te repareeren was. De dame gaf hem het dekselvan haar melkpannetje, waaraan een kleinigheid moest hersteld worden. Wat kost dat? O, niet veel, mevrouw, een kleinigheid. Een paar minuten later belt hij aan. Alsjeblieft, mevrouw, een gulden, Wablief? Een gulden? Man, met twee ;wartjes ben je al schitterend betaald! Neen, het kost een gulden en ik ga niet weg vóór ik mijn geld heb. De man dringt de gang binnen, hoewel me vrouw, na hem twee kwartjes in de hand geduwd te hebben, tracht de deur dicht te houden. Ze laat zich echter niet van haar stuk brengen en dreigt de politie te zullen -oepen. Als de man op onvriendelijke toon lijft aanhouden, neemt zij de telefoon van 'en haak, vraagt No, 22 en roept: Kan direct iemand bij me komen? {geeft naam en adres op). Er is iemand in mijn huis binnengedrongen, die niet weer weg .vil gaati. Maar gauw, alsjeblieft. Als zij de telefoon weer ophangt, keert zij rich omde man heeft stilletjes de plaat ^s-ïnptst. Blijkbaar is bii n:et zoo vast over tuigd van zijn goed recht, dat vreest voor een onderhoud rnet de politie. Viji minuten later verschijnt een agent pei iets. Mevrouw deel t hem het gebeurde mede, 'eeft hem het signalement van den indringei ;n daar deze vermoedelijk nog wel ergens ir 'e buurt is, stapt de agent weer op zijn rij- viel voer een onderzoekingstocht. Of hij den blikslager heeft kunnen opdie nen, weten wij niet, zegt de N. Crt. Het blad leeit het bovenstaande mede, omdat derge lijke praktijken geregeld door die rondzwer vende blikslagers worden in toepassing ge bracht. Niet ieder is- zoo flink als deze dame, niet ieder heeft bovendien een telefoon in huis en daarom zij bier de raad gegeven de- ,'ect huisraad liever aan een te goeder naam ;n faam bekend adres in reparatie te geven 'an aan zoon rondzwervenden knutselaar, die fantasieprijzen vraagt voor misschien nog ondeugdelijk werk. De burgemeester van Den Haag rijdt eenige fietsers aan. Zaterdagmiddag tegen vijf uur kwam in Den Haag de burgemeester der- residentie, mr. Patijn, met zijn auto uit de Kerkhoflaan. Hij ging in de richting van het Vredespaleis. Mr. Patijn zat zelf aan het stuur. Hij reed zeer langzaam, ook al, omdat het op ge noemd punt van den Scheveningschewcg erg druk is; tevens gaf hij voldoende signa len. Er zou dan ook hoogstwaarschijnlijk niets gebeurd zijn, indien de burgemeester niet, geheel volgens de ve keersvoorschriften, een groote bocht gemaakt had. De chauffeur, die naast hem zat, vreesde, dat de bocht te groot zou zijn en dat de auto in aanraking zou kunnen komen met de boomen langs den weg. Daarom greep hij 't stuur, maar hij haalde dit-te ver over, met het gevolg, dat de ouiu een Docnt beschreef over den weg en links daarvan te-echt kwam tusschen een groep wielrijders. Hiervan werd een tweetal aangereden, n.l. v. d T. en v. L., die slechts zeer lichte verwondingen olpiepen. Zekere V., die bij een der beide fietsers achterop zat, liep een iets ernstiger verwonding op aan den enkel. Hij werd door den Eerste Hulp dienst, die inmiddels door burgemeester Patijn gewaarschuwd was, verbonden. Hij zal eenige dagen rust moeten houden. De auto van den burgemeester is slechts licht, de bakfiets zwaar beschadigd. Na het onge val kon de burgemeester dadelijk verder rijden. Naar de Tel. verneemt, heeft mr. Patijn een bezoek geb-acht aan de slachtoffers van het ongeval, om hun zijn spijt te betuigen. Proces-verbaal, dat noch tegen den burge meester, noch tegen den chauffeur gericht is, we_d door commissaris Kramer in zijn kwaliteit van hulp-officier van justitie per soonlijk opgemaakt. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt.) den Welee-w. Heer A. H. P, Óleophas en tot Kapelaan te Hoek van Holland den Weleerw. Heer J. G. Verleun, die assistent was te Middelburg. PURMEREND, Maandag 14 Dec. 1925. Roode Kool 1.60-7.70 per 100; Savoye Kool 2.20 per 100; Sprmtkool 0.403,15 per 15 K.G.; Andijvie 1.502.60 per 100 krop; Selderij 10.40 per 100 bos; Rapen f 2.103.8(7 per 100; Wortelen 0.60 per 25 K.G.; Uien 1.40—1.50 per 25 K.G; Prei 13.60 per 100 bos. Appels: Zoete Be'lefleur 0.13 per K.G., Present of Engeland 0.280.30 per K.G., Reine'te. goud 0.17 per K.G.: AMSTERDAM, 14 Dec, Binnenland sche Granen. Tarwe f 1416 Tawe voer f 11—13 Rogge f 9—10 y2 Haver f 10—12; Wintergerst f ll1/213; Duiveboonen f 14 —17; KL Groene Erwten f 1618l/2; Kaapsche Erwten f 2429 Capucijners f 22 28 Geel Mosterdzaad f 5458 Bruin Mosterdzaad f 5660 Bruin Mosterdzaad f 5660 Blauw Maanzaad f 6466 Kat*- wijzaad f 2829. Alles per 100 K.G. AMSTERDAM/14 Dec. (Boerenno- teeringen. Tarwe nieuwe per 100 K.G. f 14 15 Rogge per 100 Kg. f 99.50 Gheval- lergerst per 100 K.G. f 11 5412 y2 Haver per 100 K.G. f 1011 Duiveboonen per 100 K.G. f 1416 Paardeboonen per 100 K.G. f 1212 y> Groene Erwten per 100 K.G. f 1519 Vale Erwten per 100 K.G. f 2026 Karwei per 50 K.G. f 1354Blau- maanzaad per 50 K.G. f 3131 y2. AMSTERDAM, 14 Dec. (Buitenland- sche gramnen). Stoomende La Plata-mais A'dam 208 Idem Golfox mais id. 98 id. witte Afr. id. 95 idem Gele Afr. id. 210. loco Malting gerst id. 190, loco Ponau idem 192. ROTTERDAM, 14 Dec. Lijnzaadvoer f 1920, Zaai f 2121.50, Blauwe maan zaad f 5862, Karwijzaad f 2526, Kanarie- zaad f 2022, Zonnebloempitten f 1516, Boekweit f 11.60. ROTTERDAM, 14 Dec. Buitenland- sche Granen. Rogge Western disp. f 11.50, 72-73 Kg. Zuid-Russische disp. f 11.15, 72-73 Kg. Conau Poolsche disp. f 9.30 Gerst 48 pond Malting aangekomen f 181 184, Zuid-Russische disp. f 194 Haver Ca nada No. 2 stoomend f 11.60, Canada Nr. 3 loco f 11, Pommersche stoomeend f 10.75 Maïs Amerikaansche Mixed oude oogst stoomend f 205, gele La Plata aangekomen en stoomend f 207, Donau'Galfox stoomend f 203200 naar aankomst, Zuid-Afrikaan- sche nr. 6 aangekomen f 205, idem no. 4 disp. f 206. R.K. Cöop. Tuindersvereeniging „Ken- nemerland", Prijsnoteering van 14 Dec. Spruiten 1323 ct.; witlof 2832 per Kg. Gele kool f 410; Roode kool f 46; Groen kool f 57 per 100 stuks. Wortelen 821 p. bos. Wortelen 24 p. Kg. Prei 1120 p. bos. Selderie 510 p. bos Aardappelen 36 p. Kg. Andijvie f 1.203.J0 p. kist; Boerekool 70—1.30 per kist. ALKMAAR, 14 Dec. Aanvoer 896 vette varkens t 0.900.92. ALKMAAR, 14 Dec. Aangevoerd29 koeien en ossen f 2405C0, 2 vette kalveren f 110120 per stuk, fl.401.70 per Ned pond. 16 nuchtere kalveren per stuk f 14 32. Varkens Zouters 8288 ct. Londen- sche 9296 ct. AMSTERDAM, 14 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 204 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 125135 ct., 2e kw. 100120 ct., 3e kw. 8595 ct., alles per Kg.80 melk- en kalfkoeien f 350 525 per stuk; 50 vette kalveren 2e kw. 94104 ct., id.' 3e kw. 8092 ct., beiden per Kg.; 80 Nuchtere kalveren f 1524 per stuk; 24 schapen; 585 vette varkens; Hol landsche le kw. 111113 ct. idem mindere 106109, afloop flauw, Overz. en Geld. le kw. 111113 ct., alles per Kg., 22 paar den f 150275 per stuk. ROTTERDAM, 14 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 515-vette runde ren, 306 vette kalveren, 433 schapen of lam meren, 1220 varkens. Prijzen per y2 Kg.: koeien 354054 1 i 6062y> ets., Ossen 485459 ets., Stieren 42 54465254 ets., Kalveren 67 77 y287 y2 ets., Schapen binnen land 28—34 ets., id. buitenlandsche 4244 46 ets., Lammeren f 2834 per stuk, Var kans 474848 54 ets. De aanvoer van koeien en ossen was flink: de handel was redelijk en de prijzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. Voor een enkel beste koe werd 154 cent boven de noteering besteed. Pink-oSsen gingen van 42 y>—45 cent. Stieren met goeden aanvoer, tamelij- ken handel de prijzen waren vrijwel gelijk aan die van de vorige week Dinsdag. Vette kalveren met grooten aanvoer; de handel was matig; de prijzen waren over het geheel iets lager. Voor een enkel puikbest kalf werd van 7 y2 tot 10 y2 ct. boven de noteering be steed. Schapen en lammeren met korten aanvoer, dientengevolge was de handel iets vlotter en de prijzen hooger. Voor een puik best beest werd vier cent boven de noteering besteed voor het buitenland. De aanvoer van varkens was goed; de handel was kalm; de prijzen iets flauwer; voor lichte soorten beneden de honderd Kilo was de meeste vraag. Voor het buitenland was ook uitslui tend vraag naar lichte soorten. Afloop ver moedelijk iets flauwer. AMSTERDAM, 14 Dec. De Centrale Bctarmijn noteert f2.232. v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6