DE KATHOLIEKE illustratie LOTTGERING Be Kieeren maken to man DEL GROOTE ATTRACTIE VOOR OUD EN JONG! Abdijsiroop DE SPAARNEBANK Ja, maar HET DRUKWERK maakt de zaak MUZIEK. Aranyi Grosz. Gem. Orgelconcert uitgesteld. Een auto in brand. Malarla-bestriiding door de bevolking. 110.000 ABONNÉ'S 440.000 LEZSEÜS LVRAAGT TARIEVEN AAN BIJ "WERFKRACHT' KANTONGERECHT. De heer C. J. Gonnet. Geloof en Wetenschap. Jaques Thibaud Sneeuwruimen. Hinderwet. Gevonden dieren en voorwerpen. SS® VOOR STOOMEN EN VERVEN - Zielig en toch BURGERLIJKE STAND. GEMEENTERAAD. ELOEMENDAAL. DRIEHUIS. Inwijding nieuw orgel. ioi3/8 iois/8 HALFWEG ZANDVOORT. BEVERWIJK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. Generaal C. D. H. Schneider, t Een landingskoofd op Schiermonnikoog. Botsing tussehen auto's. Een uitgevers jubileum. Docdeüjke mljnongeïukken. Een uittocht van Joden. VIERDE BACHCONCERT. Dat het geweldige werk, Bruckners ne gende symphonie, een maar matigen bijval vond bij het publiek, zal voor den dirigent, Dr. Peter van Anrooy zeker niet onverwacht zijn geweest. Evenmin zal het hem, die zijn publiek kent (ik denk ook aan Groningen) hebben bevreemd dat het geklungel met hooge, hoogste en allerhoogste sopraan- tonen dit publiek in extase zet. Zoo'n keel- ▼aardigheid, zeg zoo'n coloratuur als V2n Irene Eden, hoor je niet alle dagen. Wat zal men zich ook bekommeren om den sterven den Bruckner men liet toch ook Beethoven gaan, naar een Lento assai en de Trauerfeier- lichkeit van~ zijn laatste kwartet luisterden enkele kwartetspelers. Ook Bruckner slaat die tonen aan, m de taal van zijn orkest, in- stede van dié van het st ijkkwartet, doch in een ta2l van gelijke innigheid. De sym phonie, die geen finale heeft, althans vol gens den vorm, spreekt zonder de hulp van het woord zich uit over dingen, die hooger reiken, dan waarmee wij ons dagelijks be zighouden. Voor wie het hoofddeel der symphonie een opgaaf is om het als geheel te omvatten, geeft in het slotrclagio h:t zachte zingen der Wagnertuba's andere indrukken dan die hem *t grootste deel van zijn leven gevangen houden. Van Anrooy zegt het in het voo.woord tot Bruckners muziek zon der veel woorden.het mysterie hiervan kan door nóg zoo welgekoozen woorden ge makkelijk ontwijd worden. Men kan alleen herinneren aan de gewaarwording, die men onderging bij deze ongehoord schoone klanktegenstellingen in het koor der tuba's en dat der bazuinen, hoorns en tromben Zooals de koren der hemelingen, als boden en dienaren Gods, vereering gedoogen, die zich toch geheel in God uitstort, zoo schrij den deze klankenkoren, onderscheiden in wezen, doch één in het doel van hun bestaan het bezingen van het onzegbare, van 't Aller hoogste, naar het ééne midpunthier,» in de vereering der absolute klankschoonheid vindt Bruckner de taal, die hem nog waard dunkt te worden gesproken, en het was niet te ver wonderen dat hij, als men hem naar een sluitstuk vroeg der symphonie, verwees naar zijn „Te Deum", ja, in het onvoltooid ge bleven ontwerp voor dit slotdeel zijn de overgangsschetsea naar dit „uitzingen in woorden" heel duidelijk aan te wijzen. Aan wien 't werk zou worden opgedragen „Dzm lieben Gott". Dit zegt feitelijk alles. Onze oprechte bewondering ging terecht naar Van Anrooy, die zijn orkest hield in de groote spanning, die ook het schijnbaar abrupte maakte tot een geheele van logisch volgenden gedachtengang. Bovenal het scherzo was een specimen van orkestspel-en dirigeer kunst. Irene Eden, al gaf zij veelszins superieure zangkunst te hooren, vermocht tot niets te geven, waardoor wij getroffen worden. Daar voor is het klankkarakter der stem niet sym pathiek genoeg, en doet te veel aan de sou brette denken. De partij van Zerbinetta uit Strauss' „Ariadne auf Naxos" toch slaat diepere tonen aan dan deze zangeres ver mag te geven. En meermalen was de intonatie niet geheel vlekkeloos. Maar wat noodZij zette het publiek heen over „Not und Pein" eener negende symphonie, en daarvoor ver dient extra geapplaudiseerd. Ik meen ook zeker te weten, dat na deze schuimende champagne de voordracht van Wagners Tristanmuziek voor velen als een on gewenscht souper zal hebben gegolden, 't Is waar de waardeering voor zulke superienre orkestkunsr, zulk een liefdevol dirigeeren als in deze Wagnermuziek kan niet gevraagd worden op alle oogenblikken van den dag. Het Residentie-orkest en zijn dirigent in middels weten heel goed, dat door hun intens musiceeren de schare hunner bewonderaars staag groeiend is en dat de verwachtingen weken lang gespannen zijn, als ons de aan kondiging bereikt, dat wij 't Haagsch orkest zullen te gast gaan. G. J. K Het Concertbureau Vernout deelt ons mede, dat het, aangemoedigd door het groote succes dezer solisten j.l. Maandagavond in den Stadsschouwburg, er in geslaagd is, deze solisten voor een tweede concert alhier te engageeren. Dit concert zal plaats vinden Zondagmiddag 20 December a.s. in den Stads- schouwbu-g. Len geheel nieuw programma is samengesteld. Plaatsen kunnen nu reeds opgegeven wor den aan bovengenoemd Concertbureau. B. en W. verzoeken mede te deelen, dat bet Gem. Orgelconcert op 18 December, we gens ziekte van den beer Robert, niet plaats kan vinden. Reeds genomen plaatsbewijzen blijven voor een vojgend concert geldig of kunnen bij één der Concertbureaux ingewisseld worden. Gisteravond te half 8 werd brand gemeld fn de CHeslagerslaan. Bij nader onderzoek bleek, dat bij het aanslaan van den motor een auto in de Ölieslagerslaan in brand was geraakt, doordat uit den carburateur ben zine was gelekt, welke vlam vatte! Het vuur werd door den chauffeur met een snelbiusch- apparaat en water gebluscht. De staf van de brandv.-ecr was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. Op Maandag 21 December a.s. zal in de gehoorzaal van Tcyler's Sticht ng. daar'oe door directeuren van Tcyler's Genootschap welwil'end afgestaan, de malaria-film ver toond worden. To: deze bijeenkomst heb ben, zools uit de in deze courar.t voorko mende advertent e b"ijkt. alle leden der af- deelingen Haarlem en Omstreken van het Witte- en het Roode Kruis toegang. De Inspecteur van het S aa'stoez;cht op de Volksgezondheid in Noord-Holland, Dr. Dcyer. zal de film toelichten. Algemeen bekend is. dat besmett'ng met malaria plaats heeft door de steek var; de malara-mug. de anopheles; volgens de j nieuwere inz'chten nu, heeft de besirijd'ng der malaria in hoofdzaak plaats door het verdelgen der volwassen muggen des win ters in hun schuilhoeken in stallen, schuren enz. en door hef vernietigen der larven in de broedplaatsen gedurende het ontwik- keFngstijdperk. Sedert 1920 wordt deze strijd :'n NoVd- Hcl'and sys'ematisch gevoerd; de kosten werden vcorloopig gedragen door het Rijk, ADVERTEEREN IN DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELS PROPAGANDA MAURITSKADE 39 'S-GRAVENHAGE de Provincie en de Gemeenten met de vooropgezette bedoeling, dat deze centraal geleide entmugging een opvoedend karak ter zou hebben en ten slotte overbod g zou worden, zoodra ieder inwoner van Noord- Ho'land zelf de muggen in zijn stal of wo ning ging dood en. In December 1923 is daarop op verzoek der Regeering door de hoofdbesturen, van de N. H. Vereen ging ,,Het Witte Kruis" en van het „Nederlandsche Roode Kruis" een commssie voor de malaria-bestrijding door de bevolking gevormd, onder wier leid ng thans de strijd wordt gevoerd. De provincie is daartoe verdeeld in 11 districten, waarvan Haarlem met oml ggen- de gemeenten er 1 vormt. In iedere ge meente van een district is een plaatselijk comité ingesteld, hetwelk voor Haarlem be staat uit een vertegenwoord:ger van de Afdeelingsbesturen van Witte- en Roode Kruis. Hoe nu de bestrijding wordt gevoerd zal getoond worden in de film. welke geheel op kosten van het Nederlandsche Roode Kruis is vervaardigd. Opkoopen van gestolen goed. Voor den Kanton-echter had zich heden morgen te verantwoorden een koopman, die vaneen 14-jarigen jongen 13 stukjes zeep had gekocht en van dezen koop geen aan- teekening in zijn register had gehouden. De zeep bleek later van diefstal afkomstig te zijn. Beklaagde was zelf niet ve-schenen, doch zijn vrouw vroeg in deze zaak te wor. den gehoord, wat toegestaan werd. Bekl.'s vrouw deelde mede, dat haar man de zeep had gekocht, in 't geheel niet wetend, dat deze van diefstal afkomstig was, want de jongen had een zeer ve-klaarbare reden op gegeven. Bovendien verkeerde haar gezin in armoedigen toestand, waarom zij clementie verzocht Rechercheur M. als getuige gehoord, ver klaart dat het gekochte goet^ van diefstal afkomstig was. De ambtenaar van het O. M. wilde, waar anders voor dergelijke opkooperij st-enge straffen worden geëischt, om de aangevoerde verzachtende omstandigheden, een lichtere straf eischen, n.L een boete van 5 voor het koopen van de zeep en 3 voor het niet aanteekenen in het register. De kantonrechter ve-oordselde bekl. tot twee geldboeten, n.l. van 4 en van 2, subsidiair 2 dagen hechtenis. Naar wij vernemen is de toestand van den heer C. J. Gonnet langzaam vooruit gaande. Voor de vereeniging „Geloof en Weten schap" voor Haarlem en omstreken, houdt Pater L. Callewaerf O. P. uit Gent, op Donderdag 17 December a.s. des avonds te kwart over 8 uur in de groote zaal van St. Bavo, Smedestraat, een lezing over „Cyriel Verschaeve", De excursie naar Amsterdam, om daar, onder leiding van den heer OTto van Tus senbroek, in het Rijksmuseum voornamelijk werk van Rembrandt te bezichtigen, is vastgesteld op Zondag 10 Januari a.s. Onder de auspiciën van de Hollandsche Concertdirectie. Dr. G. de Koos zal de groo te Fransche violist Jacques Thibaud slechts een enkele recital geven op Vrijdag 18 De cember a.s. om 8 uur in de Stadsschouw burg Wilsonsplein. Op genoemde recital zal Thibaud o.a. uitvoeren Solo sonate no. 2 van Eugen Ysaye, opgedragen aan Thibaud. Louis Schnitzler zal hem aan den vleugel begeleiden. Door de vorst kan aan de snecuwruiming bijna niets worden gedaan. Bruggen en op ritten worden bewerkt met zand en zout, terwijl een motorsneeuwploeg in de stad rijdt om op de drukke verkeersplaatsen stuk gereden sneeuwlaag zooveel mogelijk te verwijderen. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat door hen is ontvangen een bekendmaking van B. en W. der gemeente Heemstede dat ter secretarie dier ge meente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Maatschappij Franco Egyp- tienne te Amsterdam om vergunning tot het oprichten van een benzine-pompinstalla- tie met ondergrondsche fank 2000 liter in houd aan den Leidschevaartweg, kadastraal bekend gemeente Heemstede in sectie B. no. 1744. Op Donderdag 24 December 1925, des voormiddags ten 10/4 uur, zal fen Raad- huize der gemeente Heemstede gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk foe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de Se cretarie der Gemeente Heemstede kennis nemen van de terzake ingekomen schriftu ren. Terug te bekomen bij: M. Koornstra, Leidschestraat 12, ceintuur; F. H. v. Schou wer. Raamsingri 14, doosje rret potloodstif- 133; G. Bo 'kelaar, v. O. de Bruynstraat 81, brilétui; C. Mars, Wouwermanstraat 41. nortierhzndvat van een auto; Venema, Z. B. Spaarne 34C, bruinzwarte hond; B. Woerd, Hagestraat 32, glacé bandschoen; J. Vink- slag, L. Heerenst-aat 24rd., hondenDennm-i; J. John, Lombardsteeg 6, grijs wollen kin derhandschoen; J. Paap. Zakstraat 4, werk- ias; Roos, Schotersingel 121, zwart wollen kous; D. Breeuwer, Nagtzaamstraat 46, zak mes; F. Donkerlo, L. Heerenvest 101b, ma trozenmuts; W. Brakel, Botermarkt 27, Zorg er altijd voor een flesc.k Abdijsiroop in huis te hebben zoodat ge die 's avonds bij de hand hebt als ge een verkoudheid voelt opkomen. Want als het eenmaal zoover is zijt ge wellicht te luste loos om nog uit te gaan en een flesch te halen. Ge behoeft niet ver kouden te worden als ge niet wilt. Akker's is een beroemd kruidenmiddel bij bronchitis influenza, kinkhoest en verouderden hoest. Per fl. van 230 gt. (in koker) f 1.50; 550 gr. f 2.75 knipmes; B. de Herder, KI. Houtstraat 90rd., Unie obligaties; J. B. Harman, le Zuidpol derstraat 26, kinderportemonnaie; W. Janes, Eikenstraat 37, Schoten, portemonnaie m. i.; B, Visser, Ted. v. Berckheydestraat 22, ta bakspijp; J. Molenkamp, Kampervest 45, damespantoffel; J. v. d. Horst, Gasthuis straat 3rd., damesportemonnaie m. i.; J. J. Sunter, 2e Vooruitgangstraat 2, scheeps- apparaat in étui; C. Schutter, Spoorweg- straat 12rd., sleutel; G. v. Twuyver, Kok straat 19, schrijfmachinelint; Vroom en Dreesman, Groote Houtstraat 70, school- tasch; F. v. Deursen, Ged. Oudekracht 107, idem; J. v. Dasten, Santpoorterstraat 1, damestasch m. i.; J. Nachtegaal, Busken Huetstraat 15, idem; W. H. Schouten, de Witstraat 26, rijwielbel.merk; S. Mijnders, L Margarethastraat 32rd., idem; J. J. v. Leeuwen, Rollandstraat 24, vulpenhouder. Ik en weet niet, wat 'n vreemd gevoel ik kreeg, toen ik ze daar, de oude vrouw van 53 jaar, in den gevangeniswagen zag stap pen. De adem stokte me even in de keel er- toch bewonder ik ze nu wel die oude vrouw. Toen wist ik niet, waarvoor ze daar on- ler politiegeleide werd weggebracht, m. weet ik het. Nooit had ze gedacht met de politie in aanraking te komen, nooit zeker ook, nog eenmaal in de gevangenis te belanden en och ging ze er nu heen met een zekere blijmoedigheid, hoezeer het onbekende haar afschrok. Het was Maandagmorgen dat ik ze zag, hier aan het station. Veldwachters brach ten har aan uit Santpoort, waar ze woont. De celwagen stond klaar en bracht haai naar het Huis van Bewaring. De donker', celwagen, met twee paarden bespannen. De reden? De vrouw had niet voldaan aan haar moedelijke verwekker van de kwaal en raad- stemplicht in Juli, bij de verkiezing van de aan, de onderste takken te onderzoeen. Tweede Kamer. Zij stemde niet, omdat zijDaarin omen de kevers hoofdzakelijk voor. GR. HOUTSTRAAT TEL 1077 5a Ondertrouwd: 16 Dec.. E. N. Selhorst en J. C. M. Pijpers; G. Huijbens en A. H. Schol ten; P. A. Sparreboom erv J. v. Straaten; J. Prinsen en C. S. v. Graas. Getrouwd; 16 Dec.: A. Wildschut en J. M. W. v. d. Meij; P. v. Heems en H. Krikke: H. J. W. v. Leen en C. .T. Diepen- daal; W. Kleinendorst en H. S. Kloek; G. J. v. d. Putten en M. E. K, Rolf; F. Looijen en J. Cornet. Geboren; 14 Dec. d. van J. M. J. Zijp v. Deenen. 15 Dec, z. van M. Habben JansenNagtegaal. d. van A. Kalfde Graauw -»■ 14 Dec. z. v, A. Halewijnten Have. 16 Dec. d. van A. J. SpaanZwaai. Overleden; 15 Dec. P. H Burger, 60 jaar, Zuiderstraat. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester, den heer C. Maarschalk. Afwezig de leden Kuenen en Van Vliet Eervol ontslag. Mej. K. van Oosterom wordt eervol ont slag verleend uit haar betrekking van tij delijk. onderwijzeres van vervolgcursussen no. 2 en wel met ingang van 1 Januari a.s Goedkeuring balans, enz. B. en W. stellen voor de balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 Decem ber 1924, betreffende de complexen van 21 en van 58 ééngezins-arbeiderswoninrfen van de Haarlemsche Woningstichting „Vooruit gang" goed te kehren, zooals deze stukken den 17en November 1925 bij B. en W. zijn ingekomen. Goedgekeurd. Toekenning voorschot. B. en W. stellen voor aan het bestuur der R.K. Schoolvcreeniging Cruquiustraal over het tijdvak van 1 September 1C25 tot en met 31 December 1925 toe te kennen een voorschot ad 80 pCt. op de gemeente lijke vergoeding voor de vakonderwijzers 'en bedrage van 192. Aldus besloten. A anschaffing gymnastiektoestellsn. B. en W. stellen voor, naar aanleiding van een verzoek van de „Vereeniging van vrouwen tot bevordering van huiselijk ge luk" te Haarlem, medewerking te verlee- nen tot toekenning eener vergoeding als bedoeld in art. 84 der Lager Onderwijswet 1920 voor de kosten van aanschaaffing van gymnastiektoestellen, natuurkundige in strumenten en andere lermiddelen voor de bijzondere school voor lager en uitgebreid lager onderwijs aan de Koningstraat 20. Goedgekeurd. Aanbrengen stopcontacten en gordijnen. B. en W. vragen een crediet van 712 aan voor het aanbrengen van stopcontac ten voor electrischen stroom en voor de aanschaffing van 10 stel lichtafsluitende gordijnen in een tweetal lokalen aan de rcnolen 1 en 2 aan de Nasaulaan. Het erudiet wordt verleend. Snbsidieering ooorbereiiend L, O. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van den Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeen'e te Schoten, om verhooging van het subsidie voor de bewaarschool in de Colensostraat. ir.et ingang van 1 Januari 1925 in te trekken zijn besluit van 26 November 1924 en hen te mach-'igen met het gemeentebe stuur van Schoten een over^enomst te slui ten volgens welke van 1 Januari 1926 af, door de gemeente Haarlem, aan Schoten wordf terugbetaald, een evenredig gedeelte van het aan de bewaarschool in de Colen sostraat toegekende subsidi", ge-ekend naar het aantal en den duur, dat Haarlïmsc'->e leerlingen in eenig jaar die school bezoch ten. Goedgekeurd. Bijdrage bijzonder vervolgonderwijs. B. en W. stellen voor, toe te kennen een bijdrage in de kosten van het bilzonder ver volgonderwijs over het jaar 1924 aan de bestaande biizond.ere vervolgcursussen 'Kleire Houtweg no. 12, Klarenbeekstraat no. 62 en Nieuwe G-acht no. 10) tot eec tot-al bsd-ag van 6,016,06. Goedgekeurd. Onbswcn-ba.a-vnrkla.r'rg oeroeelen. B. en W. s'e'len voor onbewoonbaar te verlr'a-en de pe-ceelen aan de Brouwers vaart nrs. 54, 56. 5". 43 en aan de Gasthu's- laan nrs. 1, 3 en 5, "De heer KLEIN SCHIPHORST is zich met den heer M'ezérus ter plaatse gaan overtuigen en zij zijn van meen'ng, dat n den Bijbel meent te lezen dat vrouwen •niet stemmen mogen. Zij stemde dus niet, omdat, volgens haar, God zulks verbood. Ik ga er niet verder op in. Ik zal hier niet nagaan of ze gelijk heeft met dat in den Bijbel te lezen; ik zal niet trachten haar verkeerd idéé hieromtrent in een 'uister te veranderen en zeker zal ik mi) niet vroolijk maken over deze vrome Pro testante, die uit den Bijbel deze geloofs waarheid meent te mogen putten. Daar gaat het niet om, ik constateer al leen wat de reden was, dat deze vrouw met de politie, met den rechter in aanra king kwam. Den 30sten September werd rij door den kantonrechter te Haarlem ver oordeeld tot hechtenis van 3 dagen of 3 gulden boete, wegens opzettelijk verzuim om op 1 Juli j.l. aan haar kiesplicht te vol doen. Maar ook die boete mocht de vrouw, volgens haar overtuiging, niet betalen. En dus, ging zij de gevangenis in. Wat dat beteekent voor een vrouw van 63 jaar, die nooit met de justitie in aanra king kwam, zullen de lezeressen van deze krant begrijpen. Ik ben het glad oneens met de vrouw, wat betreft haar opvatting over het vrou wenkiesrecht; ik vind het dwaasheid om het verbod van vrouwenkiesrecht uit den Bijbel te lezen, ik meen dat de wetten des lands gehandhaafd moeten worden, ik meen dat alles en men kan dat alles meenen, en toch bewondering gevoelen voor den moea der overtuiging, door dit vrouwtje aan den dag gelegd. Hoevele Katholieken kunnen hieraan dikwijls een voorbeeld nemen!! Haarlem zich niet de luxe kan veroorloven deze woningen onbewoonbaar te verk'aren. Zij zijn nog wel goed op te knappen. De bewoners kunnen gesommeerd worden tc-t de herstellingen, maar zij hebben noit zelfs een verzoek gekregen. De hu sjes aan de Gaslhu'slaan komen heelerraal niet voor ontruiming in aanmer king. Er zijn honderden woningen, welke veel slechter zijn en daar moet men mee beg nnen, als er won'ngen in Haarlem ge noeg zijn. Spr. verzoekt B. en W. daarom, dit voorstel in te trekker? Spr. geeft Ged. Staten geluk, dat zij hef -aadsbesluit betreffende den bouw van 427 woningen nog niet goedgekeurd hebben want eerst moet maar eens onderzocht worden, of er soms woningen genoeg zijn De beer JOH. VISSER (C.H.) verheugt zich over dit voorstel, omdat bierdoor ge legenheid wordt geopend, slechte wonin gen op te ruimen. Spr. vraagt, of de wonin gen ook afgebroken worden. De heer ADRIEN zegt, dat het eigenlijk zeer moeilijk is, de allerslechtste woningen! er uit te zoeken. De heer GERRITZ is voor het voorstel van B. en W. en betreurt de uitlating van -ten heer Klein Schiphorst betreffende den bouw van de 427 woningen. Als Ged. Sta ten een wijs besluit genomen hebben, moet daaruit de ccnsequentie getrokken worden dat die woningen niet gebouwd moeten worden. Wil de heer Schiphorst dat Als men bureaucratie wenscht, moet ge daan worden, wat Ged. Staten thans doen. Echter moet de zaak ook beschouwd wor den uit een oogount van werkverruiming. Spr, is van oordeel, dat de woorden van den heer Schiphorst veel schade hebben gedaan. (De zitt'*-* 4uiir{ voort (Ongecorrigeerd.) Vergadering Tuinbouw- en Plantkunde. Dinsdagavond hield de adeeling Bloemen- daalVelsen van de Kon. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde haar slotvergadering •n 1925 in hotel Vreeburg, alhier. Alleereerst hield de voorzitter, dr. W. nosthunius Meyer een voordracht met licht beelden over anatomischen bouw, voedings- en groeiwijze van planten. Deze lezing weid ntet groote belangstelling gevolgd en met applaus bewees de vergadering, dat èn 't ge sprokene èn de vertooonde lantaarnplaatjes zeer in den smaak waren evallen, Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van de irma Carlée, waarin deze een zilveren medaille beschikbaar stelde voor der- te houden Lztyrusavond. Dit aanbod werd met groote erkentelijkheid aanvaard. De Latyrusavond werd daarna op voorstel van 't bestuur bepaald op pl.m. 25 Juni. Als leden van de Verificatie-commissie voor de rekening 1925 werden benoemd de heeren prof. De Groot. A. Bos en J. Ende. Daarna had de verkiezing plaats van 2 nieuwe bestuursleden, in de plaats van de aftredende heeren Springer en Griffioen. (Door een abuis was ook de heer Van Dijk op de agenda vermeldt als aftredende.) Bii eerste stemming werd gekozen de heer J. Enc'e; bij tweede stemming de heer A. Eoegschoten. Beiden namen hun benoeming aan. De voorzitter sprak daarna eenige woor den van harteli'ke waardeering voor 't geen de beide aftredenden voor de afdeeling ge durende hun zittingsperiode hebben verricht. Ook de beide nieuwbenoemde bestuu-sleden. die al vroeger zitting hadden in het bestuur, werden op hartelijke wijze toegesproken en hun 't welkom aan de bestuurstafel toege roepen. Voor de puntenlijst was geen enkele in zending ingekomen. De vragenbus bevatte een 5-tal vragen: 1. Hoe denkt 't bestuur over de oprich ting van een excursiefonds? Deze zaak zal door 't bestuur in over weging worden genomen. 2. Wat is de oorzaak van 't geel worden van dennen tuss-hen gezonde exemplaren? De heer van Nederkasselt schreef dit toe aan 't voorkomen van zwammen in den gron en beveelt als bestrijdingsmiddel aan: een steek diep omspitten om de aangetaste hoo rnen. De heer Beunder bracht 't geel wor den in verband met het voorkomen van oer- banken en standwater in den grond. De UAnfviUa» J» 1'Lwa ■M«<Unr a1$ VCf» Is dit het "geval dan de aangetaste dennen uitgraven en verbranden. 3. Doet de rook uit fabrieksschoorsteenen schade aan de boomen? De heer Ende is van meening, dat het roet, hetwelk zich oo de hoornen vastzet, de assimilatie (ademhaling) zal belemmeren. De heer Van Nederhassela wijst op de schade lijke werking van koolmonoxyde (C.0.1, het welk in den rook voorkomt. Bij gasfabrie ken hebben we bovendien nog zwaveldioxyde en ammonia- en blauwzuurdampen, voegtde de voorzitter er aan toe. 4. Welke planten kan men beschouwen als weerprofeten? Daarover zal de heer A. Bos in een vol gende bijeenkomst 't een en ander mee- deelen. 5. Is pelorie erfelijk? Antwoord: ja. Hierna sloot de voorzitter met een door hem zelf vervaardigd gedicht, waarvan 't slot was, dat hij de vergadering een goed eindi gend oud- en een gelukkig nieuwjaar toe- wenschte, A.s. Zondag 20 Dec., 's middags te 2.30, zal in de parochiekerk van den H. Engelmundus alhier, een nieuw orgel worden ingewijd. Een plechtigheid, waarbij op de belangstel ling van a(le parochianen en van velen daar buiten mag gerekend worden. Het programma is als volgt; 1. Korte toespraak door den Zeereerw. Heer Pastoor. 2. Inwijding van het orgel. 3. Eerste bespeling van het orgel door den Zeereerw. Zeergel. Heer J. C. van der Wiel, leeraar aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. 4. Kort Lof 5. Slotwoord door den Pastoor. Er zal gespeeld worden: 1, Scherzo Symphonique in C, groot van Alex. Guilmant; 2. Cantabile 2 van Cesar Franck; 3. 4de Concert van Handl. Des smo'gens onder de H. Missen zal een extra schaalcollecte worden gehouden voor het nieuwe orgel. De pastoor hoopt, dat deze collecte eens bijzonder goed worde bedacht. Het geldt eene noodzakelijke verbetering, welke uit den aard der zaak veel kost. Er zijn nog rentelooze aandeelen van 10 over. Waarom blijven er nog zoovelen achterwege, om een aandeeltje te nemen, waarvan men het bedrag bij uitloting heusch weer terug krijgt? vraagt de pastoor zich af. Wie helpt mee, om hem er van af te hel pen? Ook niet-parochianen mogen mede doen! Nederland 191V 1013/8 a% Nederland 1923 103 103 IW Nederl 1917 9»13/16 9813/i6 1% N -1 1921 A I015/f N -t 1923 D.. I033/ 033/4 1 .oil Lloyd 43 Oude Vaart 631/a iito Gem Eigend 50 »/4 vlij „Nederland" 1701/2 ocneepvaart-Unie 1571/4 1571/2 Kutterd Lloyd 141 dakelvaart 190 79 79 doll Stoomboot 66 H V. A. 6021/a 608i/2 Java Cultuur 330 335 jurgen» gew 120l/2 1203/4 foromale Bank 1841/, 185 1 discne Bank 1561/2 '571/2 eert Handel Mij 1433/4 1451/4 itesc dito 44 1455/g i boenix 97 Geconsolideerde 193 194 4131/2 413 U- S. Steel .361/4 136l/2 Marine comm. 1 U/„ 113/4 Vorstenlanden .58 158 JVctions ld. .46 1 8.50 mp. Merc. Arg '8 8 r'oerworedjo 1O6 403 402 485«/j 490 Deli Batavia •«...- 420 429 A da ui Rubber 378l/2 367 Serbadjadi 401 396 205 200 \Vai Sumatra 375 377 Dordtscbe Petr. 391 390 Southern Rails 1101/ 116 l515/8 152 1011/, Wabasb 417/8 421/a Comm. Maxwell 6l3/l6 Personalia. De heer R. C, van den Bosch, rijksveldwachter brigadier-titulair, slaagde heden voor het brigadiers-examen. Personalia. Het raadslid, de heer J. Bramson heefl, naar wii vernemen, het plan, cm wegens gezondheidsredenen, ont slag als raadslid te nemen. Politienieuws. B. en W. stellen aan den raad voor aan den rijksveldwachter II. Wes- seling alhier voor het jaar 1925 een gratifi catie te verleenen van 150 voor bewezen diensten extra politiediensten gedurende het badseizoen. Daar de heer Wesseling wer kelijk veel politiediensten voor de gemeente verricht, is het voor hem te wenschen, dat zijn ac'.ieviteit met deze erkenning voor zijn werk beloond wordt door den raad. Personalia. De Commissaris der Konin gin in deze provincie heeft de heer J. W. ter Avest, volontair bij de politie alhier benoemd tot buitengewoon gemeente-veld wachter. Terer.rdcbe-Uiiir.g H, J, van Veen. Gistermorgen fyeeft op de begraafplaats ach ter de kerk van O. L. Vr. van Goeden Raad aan den Arendsweg de teraardebe stelling plaats gehad van het stoffelijk ove-- schot van wijlen den heer H. J. van Veen. die de vorige week aan de gevolgen van een ongeval ten zijnen huize is overleden. Des morgens waren de leerlingen der school, waarvan de overiedene hoofd was en de studenten der kweekschool, die in den overledene hun leeraar in opvoedkunde vefloren hebben, gezamenlijk tot de H. Ta- lel genacle-d. Later in den ochtend stelden de leerlin gen zich op voor het schoolgebouw aan den "omerke-kweg, waar de lijkstoet op weg naar de kerk, passee-de en waar allen zich bij den stoet aansloten onder leiding van hun onderwijzers. In de ke-k namen zij plaats in het middenschip, hetwelk gere- ■;ervee"d was. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Zeer Eerw. Heer C. N. Wouterloop, pastoor der parochie, ge- assistce-d door den Zeer Eerw. Heer J. B. J. M. Koppenner, regent van de Bisschop pelijke Kweekschool en den Wel Eerw. Heer A. Oudendijk, kapelaan. Na de H. Mis hield de Zeer Eerw. Re gent een toespraak, waarin hij de studenten en leeriingen aanspoorde steeds bereid te zijn om voor den Eeuwigen Rechter te ver schijnen. Hierna had de beg-afenis plaats. Studen ten en lee-linden vormden een kring om de groeve, terwijl de leeraren als slippendra- gc-s fungeerden. De droeve plechtigheid we'd overigens door een g oot aantal menschen bijgewoond. Wij merkten eenige autoriteiten op; o.a. de burgemeester Jhr. J. C. W. St ick van Lin- schoten, den Zeer Eerw. Heer Rector Vlaa-, voo'zitter van de Dioc. Vereeniging van R. K. bijzonder onderwijs in het b:sdom Haar lem, den h:er Sterringa, inspecteur van het Lager Onderwijs, ter standplaats Zaandam en enkele vertegenwoordigers van verce- nigingen. 16 DECEMBER. Et RSTE LATERE KO HS KOi RS BERLIJN 59 35 59.27 PARIJS 9 10 9.14 BRUSSEL 11.35 11 29 »EENEM 36.— 35.15 LONDEN 12.071/2 12.07®/12 STOCKHOLM 66 80 66 70 KOPENHAGFN 62 05 6195 DSLO 1 111 ui 50 75 50 65 BAZEL t s s 48 10 4 48.06 rbW-YORK 2 491/j 2 4815/M ROME 1 10 10 10.05 DEN HAAG, 16 Dec. Alhier overleed 93 jaar oud, de gepensionneerde luiterant- generaal C. D. H. Schneider, oud-minister van Oorlog en adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. SCHIERMONNIKOOG 16 Dec. fe Raad der gemeente besloot gisteravond met algemeene stemmen om een landingshoofd te bouwen op de veere van Schiermonni koog, dat 500 M. lang zal worden. De koster worden geraamd op 145.009. BRIELLE, 16 Dec. Gistermiddag, circa 3 uur, kwam de heer D. Roelofs uit Nieuw- Helvoet met zijn vriend per auto naar Den Briel. Op den hoek van 't Maasland ge komen, naderde daar een vrachtauto uit 4e richting van de aanlegplaa's der stoomboo- ten, bestuurd door den bode Toledo van Oostvoorne Een -aanrijding volgde. De per sonenauto werd van achter geheel inge drukt. De achterwielen werden versplinterd. Ook de vrach'auto werd aanmerkelijk be schadigd. De inzittenden kregen geen letsel. Na de aanrijding ontstond er tussehen beide part"en een woorden-risseling, welke slechjs eindigde toen de poutie arriveerde en pro ces-verbaal opmaakte. Wij vernemen uit Leiden dat op 1 Jan. 1926 door A. W. Sijthoff's uitgeversmij. te Leiden, het feit herdacht zal worden, dat 75 jaar geleden, de uitgeverszaak en drukkerij werd opgericht. HEERLEN, 16 Dec. Op de Oranje-Nas- ■aumijnen zijn gisteren weer 2 mijnongeval len gebeurd met doodelijken afloop. Op de mijn Oranje-Nassau 3 is de gehuwde Pool- sche mijnwerker Zimmy uit Heerlerheide door vallend gesteente gedood Hij laat een vrouw en 3 kinderen achter. Op de mijn Oranje-Nassau 4, werd de arbeider Raika •'oor een steenstorting getroffen en op slag gedood. De arbeider Raab liep vleeschwonden op. jDezer da^en is ook op de mijn Wilhelmina een arbeider L, door een steenstorting ge troffen. Met inwendige kneuzingen is hij -■aar het ziekenhuis vervoerd. LONDEN, 16 Dec. Uit Sidon wordt via Beirout gemeld, dat talrijke joden in Pa lestina uit Mosoul aankomen, omdat zij het uitbreken van den oorlog vreezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2