EVENTJES LACHEN. UIT DE PERS. fft LI Uit bewogen dagen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag IS December 192S Een leerazma voorbeeld. Onomwonden erkend. De wankele positie van het Fransche ministerie. Loucheur's aftreden /erwacht. Het geheim Consistorie en de aliacntie van Z. H. den Paus. Het Portugeesche kabinet afgetreden. Onder de Radio-berichten: Groot-Brittannië besluit de voorwaarden van den Volkenbond betreffende toewijzing van Mosoel aan Irak te aan vaarden. De fransche minister van Financiën dient zijn ontslag in. Een samenzwering tegen het leven van Jouvenel. Incident in den Pnii- sischen landdag. Gem. buiten!berichten. RECHTSZAKEN. Voor den Amsterdamschen Politierechter. Jf Moord op een rijksveldwachter. KUNST EN KENNIS. Enquete over misstanden op muziek- en concertgebied. ORDE EN ARBEID De uitsluiting FEUILLETON. In België zitten tegenwoordig katholieken -tl socialisten in één Ministerie, maar dat verandert niets aan de tegenstelling tusschen de katholieken en socialistische beginselen. Die beginselen verhouden zich tot elkaar, als water en vuur, heeft Bebel indertijd al geschreven en dat blijft waar zoolang de aard der sociaal-democratie niet verandert. In België heeft een ministeriëele crisis nog nooit zóó lang geduurd, als na den uit slag der laatste verkiezingen. Als de twee sterksten waren uit het strijdperk getreden de katholieken en de sociaal-democraten, doch een neiging om met elkander samen te werken, was er niet Men heeft maanden lang gezocht naar een andere oplossing, doch er geene gevonden. Ten slotte heeft men 'n Ministerie van katholieken en socia listen noodgedwongen, als uiterste noodzaak, moeten aanvaarden, doch onder twee voor waarden Kardinaal Mercier heeft ze onlangs nog genoemd: lo. dat de samenwerking tijde lijk zou zijn op een vooraf vastgesteld pro gram, 2o. dat de partijen principiëel elk op haar tigen beginselen zouden blijven staan en elkander principiëel niet het minst zouden toegeven. Kan men uit deze samenwerking, waarbij de partijen absoluut zich zelf blijven, waarbij dus niet het minste sprake is van samen- voeging of samenstelling, zelfs niet van eenige principiëele toenadering of concessie kan men daaruit nu het besluit trekken, dat er in andere landen anders over de vereenig- baarheid van katholieken en socialisten wordt gedacht, dat ten onzent, vraagt de ,,Geldenlander" en het blad geeft meteen het antwoord: België is onder één opzicht leerzaam, dat heeft de heer Schaper dezer dagen eer lijk in Het Volk geschreven. Het grootkapi taal, schreef hij, „grijpt steeds brutaler om zich heen: Amerikaansche geldwolven schrij ven in België voor, hoe mén de Begrooting moet inrichten''^ Ja, nadat de socialistische Ministers hun om geld hadden gevraagd. De amerikaansche geldwolven wilden wel geld geven, maar op voorwaarde, dat er op de Belgische Begrooting zooveel millioen zou worden bezuinigd! De socialistische Ministers hebben deze voorwaarde moeten aanvaarden schoon gelijk hadden ze, doch hiermee verdwijnen van hun program alle mooie pun ten, die geld kosten. In België nijpt de nood voor velen, is al les peperduur, zouden tal van helpende maatregelen zeer welkom zijn, Kan niet. Beter gezegd: mag niet. De buifenlandsche geldwolven beslissen in laatste instantie over de uitvoering van het socialistisch program De Belgische frank moet van den rand des afgronds worden weggehaald door de hulp van het buitenland. En daarom moet men aan het buitenland invloed laten op de politiek van het binnen land. Wij hebben den gulden zelf gered. En als de socialisten straks aan het roer mochten komen, dan danken zij het aan den heer Colijn en aan de medewerking welke deze van heel de Rechterzijde heeft onder vonden, dat zij geen vrees behoeven te ge voelen voor de geldwolven van het buiten land. In dit opzicht is het voorbeeld van België leerzaam. Wij lezen in „Het Huisgezin": Volgens de leer der S. D. A, P. kan men goed katholiek en sociaal-democraat tege lijkertijd zijn. De S. D .A. P. bemoeit zich immers niet met hetgeen men gelooft of niet gelooft. Soms wordt zelfs te verstaan gegeven, dat men voor sommige vArnen en uitingen van vrijdenkerij, minder dan matigs sym pathie heeft, en meer dan eens wordt met nadruk verzekërd, dat ook in de gelederen der S. D. A. P. religieuze stroomingen wor den aangetroffen. Maar speciaal aan de katholieken wordt, al dan niet om politieke redenen, voorge houden, dat het lidmaatschap der S D.A.P. geen beletsel is, om zich als katholieken^ge- heel uit te leven. Maar nu trof»ons, in dit verband dezer dagen, een bericht in Het Volk Bit Heeler- heide. Hierin werd letterlijk gezegd: „Daar het onderwijs aan de openbare scholen toch minstens zoo goed is als aan de bijzon dere, is het de plicht van alle moderne ouders, hun kinderen naar de openbare school te sturen. De plicht.... Moderne ouders, d, w, z., met de sociaal democratische vakbeweging en de S.D.A.P. sympathiseerende ouders, in dit verband uiteraard katholieke ouders, zijn. verplicht hun kinderen op de openbare school te doen. Past dit nu in het kader van de vrijheid, waarvan 'de S.D.A.P. zoo hoog opgeeft? Past dit ook in het kader van de loyali teit, welke men tegenover de katholieken voorwendt? Een katholiek, die niet de katholieke school bezoekt, .schiet in zijn plicht als ka tholiek te kort. Als een sociaal-democraat nu redeneert: moderne ouders behooren hun kinderen niet naar de katholieke school te sturen, dan is hij in zooverre niet onlogisch, dat katholiek onderwijs voor de kinderen moei lijk past bij een „moderne" organisatie, voor de ouders maar, er zit tevens de erkenning in, dat, wie zich modem orga niseert, in de vakbeweging of in de poli tiek, daarmee te kort schiet ten opzichte van het volop katholiek zijn. Als men zegt en erkent: kinderen van moderne ouders passen niet op een katho lieke school, dan is daarmee de tegenstel ling tusschen katholiek en sociaal-demo craat aanvaard. Voor ons stond dit al lang vast, maar het kan, om wie te goeder trouw dolen, de oogen te openen, nuttig zijn. dat dit nu ook eens van sociaal-democratische zij de onomwonden wordt gezegd. Dc positie van den Fran- schen' minister van Fi nanciën. Toen minister Loucheur minister werd en zijn zeven ontwerpen gereed had, sprak hij schertsend van „mijn zeven hoofdzon den". Een lang ministerschap schijnt Lou cheur niet beschoren te zijn. Het is niet meer de vraag, of Loucheur zal vallen. Dat wordt vrijwel als vaststaand beschouwd. De vraag is, of met Loucheur het heele ministerie zal \f treden. De spionnage. De „Echo de Paris" meldt dat er op de spoo.lijn bij Bédarrides Vaucluse een pakket documenten is gevonden betrekking heb bende op Fransche luchtvaart. Op het om slag zat een Engelsche postzegel. De docu menten, uit meer dan 200 bladzijdenbe staande, zouden van groot gewicht zijn. Het is waarschijnlijk dat de ontdekking verband houdt met de onlangs aan het licht ■*ekomen spionnzgezaak. Uit het Engelsche Lager huis. Betterton, onder-secretaris van Arbeid, deelde in het Lagerhuis mde, dat de Minis ter van Arbeid zich met bepaalde buitenland- sche regeeingen in verbinding had gesteld tot het overwegen van de mogelijkheid om gemeenschappelijk op te treden tot het ver krijgen van een regeling van den arbeidstijd bij internationale overeenkomst. De bezuiniging bij de En gelsche Marine. Van bevoegde zijde wordt, naar de Brit- sche draadlooze dienst meldt, tegengespro ken, dat het in het voornemen der adminali- teit zou liggen de marinewerf van Chatham op te heffen. Ofschoon het wellicht mogelijk is een zekere mate van bezuiniging te be werkstellingen in alle havens, bestaat er geen plan tot het verkleinen van de werven van Portsmouth, Devonport of Chatham, die als centra voor de bemanning der vloot wor den geoordeeld een integreerend deel van het marine-apparaat te zijn. Ten aanzien,van oheerness daarentegen is het algemeen bekend dat de werf al sinds eenigen tijd te koop is. De bezuinigingen ten aanzien der werven ver tegenwoordigen intusschen naar vernomen wordt slechts een klein deel van de totale bezuiniging, die naar men hoopt zullen wor den verwezenlijkt voor in het begin van het volgende jaar de marinebegrooting wordt ingediend. De Duitsche luchtvaart. De door den Gezantenraad benoemde ge- I mengde geallieerde commissie van onderzoek j'nnke het verzoek der Duitsche regeering ot opheffing der beperkingen ten aanzien V-u den Duitschen vliegtuigen- en lucht- scheepsbouw heeft Maandag haar eerste zit ting gehouden onder voorzitterschap van Laroche. De commissie is samengesteld uit de oude commissie inzake de luchtvaart- clausules en vertegenwoordigers van de Belgische, Britsche, Italiaansche en Japan- sche ambassade. De Duitsche regeering is uitgenoodigd des kundigen te zenden naar een op a.s. Vrijdag te houden zitting der commissie. Opstand der politie van Ulster. De „Daily Chronicle" meldt dat er een opstand is uitgebroken onder de politie macht in Ulster, die zal ontbonden worden als gevolg .van de Londensche overeenkomst. De opstand draagt een ordelijk, maar beslist karakter. In een vergadering van vertegen woordigers der speciale politie voor Ulster (met uitzondering van Belfast) werd beslo ten een ultimatum te zenden aan den pre mier, waarin de voorwaarden voor de ont binding worden voorgeschreven. Zonder dat men het antwoord van den premier heeft afgewacht, zijn stappen gedaan om in het gebied van Derry positie der politie te ver sterken en zijn gewapende wachten geplaatst bij wapenmagazijnen en opslagplaatsen ten einde verwijdering van het materiaal te voorkomen. De grens- en andere diensten worden normaal voortgezet. De Belgische gezant bij het Vaticaan. Baron Beyens, die België lange jaren bij het Vatikaan heeft vertegenwoordigd, zal in Januari a.s. aftreden, daar hij dan de leef tijdsgrens heeft bereikt. Het geheim Consistorie. In det Consistorie benoemde Z.H. de Paus, Mgr. Munozy Izquierdo tot patriarch van West-Indië met de waardigheid van eer sten aalmoezenier des konings van Spanje en pro-vicaris van het Spaansche leger. Hij benoemde voorts Mgr. Frutes Valiente tot bisschop van Salamanca en Bilbao, Mgr. Ugarriza tot bisschop van Tortosa en Mgr. Villa Martinez tot bisschop van Gerona. In zijn allocutie maakt Z.H. melding van de activiteit in de katholieke beweging, het 50-jarig bestaan van het Katholiek Instituut te Parijs en het samenvallen daarvan met het Heilig Jaar, waarna hij verklaarde: Het schijnt dat na 50 jaren leekenschool de stem Gods aan de geestelijken en geloovigen wil zeggen, dat van de gebieden, die het meest van de leekenwetgeving te lijden hebben ge had, dat van de school en het onderwijs juist datgene is, waar de katholieke actie altijd het uitgebreidst is geweest, waar zij de mees te st'ijc'.eis telce cn leiceis vzn hooge be schaving. Zij r oeten eensgezinde, en vaster aaneengesloten blijven dan ooit voor de krachtige veidediging der hoogste belangen van den godsdienst, der gezinnen en-des lands. Donderdag zal een openbaar consistorie gehouden worden, waarin de nieuwe kardi nalen uitgezonderd Mgr. Cerretti, de Roode Hoed van den Paus zullen ontvangen. Cer retti ontvangt, naar men weet, den kardi naalshoed te Parijs, welke ceremonie bijge woond zal worden door den president der Fransche Republiek. In zijn allocutie sprak Z.H. de Paus voorts zijn vreugde uit over het groote succes van het Heilige Jaar en vooral over de stappen, die gedaan zijn om te komen tot de interna tionale pacificatie. Over het verdrag van Locarno liet hij zich als volgt uit: „Het is duidelijk dat er een in nige harmonie zal heerschen wanneer aan den eenen kant het Heilige Jaar alle volken vereenigt in de kerk, terwijl aan den anderen kant overeenkomsten gesloten worden op den weg van de pacificatie, welke de Heilige Vader herhaaldelijk heeft aanbevolen." De Paus veroordeelde vervolgens de po ging om Mussolini te vermoorden. Hij pro testeerde tegen de bezetting van Rome door de Italianen in 1870, welke den Heiligen Stoel beroofde van zijn wereldlijke macht en den Paus verplichte in vrijwillige gevan genschap te blijven binnen het Vatikaan. Betreffende in het Italiaansche Parle ment aangenomen sociale hervormingen be treurde Z.H. de Paus het, dat niet meer aan dacht is besteed aan de christelijke doctrines „Er zijn vrijheden, welke de Katholieke Kerk niet verdedigen kan, omdat de Kerk hoewel gekant tegen de anarchie, waartoe liberalisme en socialisme onafwendbaar lei den, eveneens gekant is tegen iedere politie ke conceptie, welke, de maatschappij te gronde richt en de individueele rechten op offert. Z.H. de Paus eindigde zijn allocutie met Zijn leedwezen uit te spreken over de ge spannen verhoudingen tusschen den Heili gen Stoel en Chili, Mexico en Argentinië, alsmede Tsjecho-Slowakije. Hij verheugde zich daarentegen over den verbeterden toe stand in Frankrijk en de concordaten, ge sloten met Beieren en Polen. De bevolking van Dene marken. Blijkens de vijfjaarlijksche volkstelling, op 5 November gehouden, is de bevolking sedert Februari 1921 met 151.825 zielen toegenomen en bedraagt zij thans 3.419.656. De bevolking van Kopenhagen bedraagt thans 729.214 zielen tegenover 700.610 in 1921. Het Portugeesche kabinet afgetreden. Uit Lissabon wordt gemeld, dat dr. Do mingo Pe-eira is afgetreden. De nieuwe president der republiek, Ma- ch-do, belastte de Salva met de vorming van een nieuw kabinet. De V. S. en het wereldhof. De „Times" meldt uit Washington dat de debatten over het wereldhof Donderdag in den Senaat zullen beginnen. Dadelijk bij den aanvang zuilen de republikeinen een nieuwe reserve voorstellen bij de reeds door Coolidge in zijn boodschap aan het Congres geformu leerde vijf reserves. Bij deze zesde reserves wordt van de jurisdictie van het wereldhof iedere quaestie uitgesloten, welke de Mon- roeleer raakt. Afgezien van het feit, dat de republiekeinen de zaak zoo samengesteld mogelijk willen maken, is de actueele reden deze, dat men blijkbaar arbitrage wil inzake de quaestie van Tacna en Arica. Men heeft den indruk gekregen, dat het plebisciet, het welk Coolidge als arbiter gedecreteerd heeft, zonder gevaar voor de rust in Latijnsch Amerika niet kan worden ten uitvoer gelegd, terwijl anderzijds een regeling der quaestie zonder volksstemming door Peru nooit zou worden aanvaard, daar Per.u reeds zeker is van de overwinning bij een volksstemming. De staking in de Amerikaan sche anthfacietmijnen. De onderhandelingen tusschen 'de mijn werkers en de mijneigenaars in de anthra- cietmijnen zijn mislukt. De gouverneur van Pennsylvanië heeft tegen 13 Januari een bui tengewone zitting van de wetgevende licha men bijeengeroepen en deelt in een procla matie mee, dat de mijnwerkers zijn uitnoo- diging om de onderhandelingen te hervatten hebben aangenomen, doch de mijneigenaars niet en dus gaat om een strijd van de mijn eigenaars tegen de verbruikers. De Canadeesche Immi gratiepolitiek. De waarnemende minister voor immigra tie Charles Stewart heeft medegedeeld/ dat er plannen worden overwogen voor een krachtige immigratiepolitiek, welke geldt voor inwoners uit de V.S. Britannië en de overige landen van Europa. Hij zeide, dat Canada jaarlijks 200.000 landbouw-kolonis- ten kan opnemen. Het volledige program zal worden meegedeeld, als het parlement in Januari bijeenkomt. Het doel der regeering is, 90 der immigranten zich op het'land te doen vestigen. De heer Stewart gaf te kennen, dat de spoorwegen en de stoom vaartlijnen krachtig meewerken. De toestand in China. Gemeld wordt, dat Woe Pei Foe op Sjang hai aanrukt. Gemeld wordt, dat Kwo Soeng Lin bereid is, aan Tsjang Tso Lin toe te staan veilig te rug te trekken en zijn persoonlijke bezittin gen te behouden, O ruler beding dat hij zijn troepen zonder vechten uit Hsin Mintoen, op veertig mijlen afstand ten N.W. van Moekden terugtrekt. HÉT GEHEIM VAN HET KRAAIEN NEST. Eergisteren is voor het Assizenhof te Lewes het proces begonnen tegen den ongeveer 38- jarigen eigenaar van het buiten „The Crow's Nest" te Pippingford, Hayley Morriss en zijn 20-jarige vrouw, die vroeger als huis houdster bij hem was in dienst geweest. Men herinnert zich, dat Morris per advertentie dienstboden vroeg tegen betaling van een pond in de week. Zij moésten jong fijnen er aardig uitzien ervaring was niet noodig. Het werk dezer meisjes heette te zijn voor den kennel op het buiten te zorgen. Volgens de tenlastelegging, zou Morris zich aan ongeoorloofde voorstellen tegenover de meisjes hebben schuldig gemaakt. Zaterdag werd namens de vrouw, met het oog op haar gezondheidstoestand, uitstel der behandeling gevraagd. De rechter benoemde daarop een dokter om haar te onderzoeken en na te gaan of uitstel gewettigd was. Eer gisteren was de vrouw van Morris intusschen toch ter zitting verschenen, zoodat de rech ter het niet noodig vond, het verslag van den door hem benoemden dokter aan te hooren. In de rechtzaal waren alle plaatsen bezet tal van goedgekleede vrouwen woonden het proces bij. Het aantal tenlasteleggingen bédraagt een en twintig. Bij een er van is een jongere zus ter van Morris' vrouw betrokken, die des tijds nog geen 15 jaar was. In het geheel wa ren drie meisjes onder de 16 jaar bij de zaak betrokken. De anderen waren ouder. Morriss had, naar eergisteren ter zitting werd medegedeeld, aan de postkantoorhoud ster van het district waar hij woonde, ver boden, gehoor te geven aan aanvragen om een verbinding, die met een vrouwenstem werden gedaan. Verschillende meisjes had den n.l. met bekenden in Londen getelefo neerd om te klagen over de ondervonden be handeling. Een dezer meisjes was gevlucht en werd door een politiebeambte, die door de bekenden van het meisje uitgezonden werd om haar te zoeken, uitgeput aan den kant van den weg gevonden. DE „GRIJZE LANDHEEREN." Onder deze titel wijdt de „Ekonomitsjes- kaja Zjiznj" een uitvoerige beschouwing aan de wolven-plaag in Rusland. Het is overi gens geen plaag meer, maar een groot ge vaar. Prof. Solowj ow heeft een brochure uit gegeven „De wolven en de noodzakelijk heid van hun uitroeiing," waarin hij ontstel lende cijfers geeft over de schade, die de wol ven het land berokkenen. Het blijkt, dat al leen in de Basjkiren-republiek (een zeer klein gedeelte van Ruslind) door de wolven' in den loop van een jaar volgens officieele ge gevens voor vijf millioen roebel aan vee is gedood. De sch'de, die de wolven in de ge heels Unie ja. 'üks veroorzaken, wordt op tientellen rr.i' o .ten roebels geschat. Zoo b.v. hebben zij den winter van 1924 25 rl- hen in het gouvernement Nisjni Nowgoiod 9C00 siuks vee verscheurd. De driestheid der wolven neemt steeds toe. Het is al zoo ver gekozen, dat de beesten treinen aan vallen. Zoo bijv. hebben ze een station in het gouvernement Nisjni Nowgo. od over vallen, waar een trein met varkens stond te' wachten totdat de weg vrij zou komen. Het grootste deel der varkens viel den wolven tot slachtoffer. CREDIETVERLEENING AAN DE ON DERNEMINGEN. De rijksondernemingen in Rusland wer ken, zoorls bekend, met verlies en eischen steeds nieuwe credieten van de staatskas Daar de staat niét over voldoende middelen beschikt om aan al deze aanvragen te vol doen, worden de aanvragen en zelfs de reeds toegestane credieten verminderd. Zoo bijv. deelt de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj" mede, dat de toegestane credieten voor het eerste kwartaal met 80 mil, roeb. zijn verminderd. Bij de bespreking van dezen maatregel door het praesidum van den raad van con gressen van handel en industrie verklaarde de voorzitter van het bestuur van de Rijks bank, "Joemanow, dat de schattingen der banken van de te verwachten middelen voor het financieren van de industrie onjuist ble ken te zijn. Toemanow verklaarde boven dien, dat een deficit dit jaar onvermijdelijk is, Indien de ondernemingen desalniettemin tot uitbreiding overgaan, dan zullen zij zelf de nadeelen er van ondervinden, want zij zullen geen middelen krijgen voor deze uit breiding. Volgens de meening van de sovjet-des kundigen is het crediet-probleem nu neg belangrijker en baart den leiders nog meer zorg dan de handelscrisis. HOE DE BOEREN VAN LANDBOUW MACHINES WORDEN VOORZIEN. Er heerscht in Rusland nijpend gebrek aan landbouwmachines en werktuigen. De regeering verklaart telkens, dat zij het be lang begrijpt van de voorziening van de be volking van landbouwmachines en zij dringt bij de verschillende sovjet-instellingen aan op spoed in dezen, maar deze instellingen denken meer aan winstbehaling dan aan de belangen van het platteland. Zoo bijv. ver telt de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj" dat er nu tusschen de Gossklad (Rijksmagazijn) en den Seljmasjsyndicaat (Syndicaat van land bouwmachines) een hevige' concurrentie wordt gevoerd. In de Russische omstandig heden van „georganiseerde staathuishouding" beteekent een dergelijke concurrentie stop zetting van den handel. Verleden jaar, aldus het officieele bolsjewistische economische blad, konden de boeren daarom eenige maan den geen landbouwmachines krijgen, want eerst in Februari lukte het de twee strijdende instellingen tot het sluiten vart een overeen komst, te dwingen. Intusschen lagen de ma chines op de opslagplaatsen te roesten. Nu is weer een strijd tusschen deze twee instel lingen ontbrand en alle pogingen, de bestu ren te verzoenen, zijn mislukt. Hoe dergelijke berichten op de Russische boeren moeten werken, is niet moeilijk te begrijpen. TRACTORS VERSCHEEPT. Een draadloos bericht uit New York meldt* dat lO.OOöf Ford tractors naar Rusland ver scheept zijn om aldaar over het land verdeeld te worden. Drie klappen met een kolenschop. Op het Krugerplein fe Amsterdam ging bet den 22en October j.l. des morgens 11 uur, nogal hard toe: Er scheen oneenigheid te zijn ontstaan tusschen een kolenhande laar. die daar èen van zijn klanten kwam bezoeken en een schillenrijder, die aan he. slot van de woordenwisseling drie fiksche klappen met een kolenschop incasseerde. Een der klappen kwam zoo goed aan, dat het slachtoffer bloedend aan het oor ver wond weid. Natuurlijk bleef deze kortstondige ruzie toch niet onopgemerkt. Daar zorgde trou wens de mishandelde schillenboer wel voor, met het gevolg, dat de driftige kolenhande laar zich hedenmiddeg voor den Politierech ter, Mr. Servatius, te verantwoorden heeft. Beklaagde doet' een omstandig verhaal van de gebeurtenissen op het Krugerplein. „Ja, Edelachtbare, ik stond daar voor het huis om briketten af fe leveren toen heb ben die schillenboer en zijn knechf mij ge sard. Ik maakte me toen zóó kwaad, dat ik hem met de kolenschop een paar klappen om zijn ooren gaf. Maar ik heb er later reuze spijt van gehad." Mr. Servatius: Ja, maar heeft u dan niet hef paard van den schillenboer geplaagd?" Bekl.: Ik heb geen paard gezien Edelacht bare. Mr. S.: Die klappen zijn toch wel leelijk aangekomen. Bekl.: Ja, maar ik heb er heusch later zwaar berouw van gehad. De mishandelde schillenboer vertelt, dat de kolenhandelaar begonnen is met het paard te fergen. Toen ik hem zei, dat hij dit moest laten, riep hij: „Je kunt nog altijd wel een pak slaag van mij krijgenen Bekl. (luid): „Dat is niet waar!" VERDACHT TEEKEN. Uitgever: „Heb. je die humoristische tee- keningen ook al aan een ander blad aan geboden?" Artist: „Nee, iN'nheer." Uitgever: „Hoe kom je dan aan dat blauw» oog?" Gef.: Nou, toen kreeg ik met de kolen schop, die hij in zijn hand hield, een lik om mijn hoofd. Mr. S.: Deed het erg pijn? Get.: Jawel, maar enfin, dat is nou al voorbij en dat scheelt een hoop. De 20-jarige knecht van den schillenboer zegt, dat hij den driftigen kolenbaas een groofe bus nagegooid heeft. .„Of ie 'm ge laakt heeft, weet ik niet." Een derde getuige weet te vertellen.dat Veer. de kolenman, nooif iemand kwaad deed; maar de Vries, de schillenber en zijn knecht waren ook nooit lastig, alleen heb ben'die den naam. dat zij nog al plagerig aangelegd zijn. De Officier, Mr. Hassink, acht de ten laste gelegde mishandeling wettig en overtui gend bewezen. Spr. meent, dat, al ontken nen de getuigen dit, er tpch wel sprake ge weest zal zijn van uitlokken. De mishande ling is - tamelijk ernstig. Spr. vraagt ten slotte een geldboete van 25, bij niet be taling te vervangen door 10 dagen hechte nis. Mr. Servatius, uitspraak doerde, kan zich geheel vereenigen met dè conclusie van den Officier. Ook spr. neemt aan, dat de getuigen, die als plaaggeesten bekend staan, bekl. het eerst' gesard hebben. Beklaagde had zijn drift echter moeten bedwingen. „Ik veroordeel u dus overeenkomstig den eisch van den Officier van Justitie tot een geldboete van 25, subs. 10 dagen hech tenis. U kunt nu gaan, maar u moet zorgen dat u zich niet meer zoo driftig maakt." Wegens moord op den rijksveldwachter Verkennis uit Nederweert eischte de Offi cier van Justitie bij de rechtbank te Roer mond Dinsdag tegen beklaagde P. C. uit Nederweert 10 jaar gevangenisstraf. Op voorstel van het bestuur is ter jongste algemeene vergadering der Ned. Org. van Toonkunstenaars besloten. een onderzoek in te stellen naar verschillende misstanden op muziek-, speciaal op concertgebied,- als mede middelen te beramen om aan die •nisstanden een eind te maken, althans ver beteringen aan te brengen. Met deze taak zou een door het bestuur te benoemen com missie worden belast. Alvorens tot de samenstelling eener zoo danige commissie over te gaan, lijkt het, naar het bestuur oordeelt, practisch, zelf eerst het noodige materiaal te verzamelen, hetgeen de taak der commissie belangrijk vereenvoudigen en verlichten kan. En wel door het houden van een enquete onder de musici hier te lande. Mitsdien heeft het bestuur een vragenlijstsamengesteld. Om een juiste, volledige, openhartige be antwoording der vragen zooveel mogeli:k te herkomst der antwoorden als strikt geheim bevorderen, is bepaald, dat het bestuur de beschouwt, en dat dus niemand eemge vrees behoeft te koesteren, dat uit de be antwoording van haar of hem eenig per soonlijk nadeel zal voortvloeien. Het bestuur spreekt dan ook dc verwach ting uit, dat niemand het formulier zal ter zijde leggen, maar dat iedereen de vragen zal beantwoorden eq verder alle gegevens verstrekken, welke het onderzoek der com missie kan vergemakkelijken en bevorde- -en. Aangezien het bestuur1 niet over alle adressen beschikt, verzoekt het vriendelijk hen, die geen iijst ontvingen, daarvan me- dedeeüng te doen aan den len secretaris den heer Maarten Dijk, Hobbemakade 104, Amsterdam, bij wien ook op aanvrage nieuwe exemplaren te verkrijgen zijn. Gemeldt wordt: Zaterdag heeft er een bespreking plaats gehad met den Rijksbemiddelaar aangaande de dreigende uitsluiting. Deze bespreking heeft de uitsluiting niet kunnen verhinde ren, met het gevolg, dat er momenteel 85 procent van den" mandenmakers op straat staan. Dit beteekent voor den R. K. Hout bewerkersband, die alléén in dit conflict betrokken is, een driehonderd vijftig leden, die door de weerstandskas zullen moeten worden gesteund. Toen het dag werd en de weldoende slaap hem een weir.ig rust zou schenken, waar schuwde hem zijn onverbiddelijke wekker dat het tijd werd om zich ter kerke te be geven en de heilige mis op te dragen. HOOFDSTUK II. De familie Dubief, waar de eerwaarde neer Robert geroepen werd om op zoo onvoorziene, wijze zijn ambt uit te oefenen, was :fkom: tig uit de omstreken van Fontainebleau op den rand van het woud, den kant uit van Gretz, hadden zij een klein goed het was lang vol doende geweest om de familie, welke uit drie personen bestond, *te onderhoudeji. De va der was een stevige boer, 'n goede katholiek, en een werkezel, voor zijn taak berekend. Zijne vrouw, welke zwak van gezondheid was, had hem vier kinderen geschonken de drie eerste waren gestorven voor hun tiende jaar, die vierde was gemakkelijker opgegroeid, maar inplaats van de liefde tot den grond, welke de vader zoo gaarne in hem zou gezien hebben, beheerschte hem de liefde tot de sta die zoodanig, dat dé ouders er van afzagen om hem tot het ruwe boerenleven op te voe den na vier jaar de school te G tbezoc' 11 hebben, zonden zij hem naar Fontainebleau, vanwaar hij zich naar de kweekschool begaf. Na zijn studies beëindigd te hebben, werd hij als onderwijzer aangesteld in het kleine dorpje, waar hij geboren en opgegroeid was en waar hij zijn eerste heilige Communie gedaan had. Ofschoon men in het algemeen geen pro feet is in zijn eigen land, w. s de nieuwe on derwijzer door zijn medeburgers met vreug de ontvangen en verheugden zich in. de hoog achting van allen. Hij verdiende het. Schrander, toegewijd en nauwgezet, be schouwde hij zijn taak met recht als een apos tolaat. De kinderen beminden en eerbiedig den hem. De ouders hadden volstrekt ver trouwen in hem. Door zijn ouders vroom op gevoed, had hij te midden der gevaren, aan de scholen welke hij bezocht had, verbon den, zijn geloof en zijn godsdienst: e ge woonten ongerept bewaard. Van af zijne komt had hij zich trouw getoond aan zijn plichten, zonder op te snijden maar ook zon der menschelijk opzicht, en daar ten slotte elke oprechte overtuiging geëerbiedigd wordt en men zag dat hij onwrikbaar bleef, had men de gewoonte aangenomen hem te beschouwen als iemand tegen wien alle aanvallen en alle spotternij schipbreuk leden. Hij was in het huwelijk getreden met een jong mep'sje van Nemours, dat goed opgevoed was en zeer ontwikkeld, maar geen fortuin bezat. Zij had zonder spijt de hoofdplaats van het kanton verlaten om de huishouding van haar echtgenoot op zich te nemen in het kleine dorp, waar hij onderwijzer was. Zij hadden twee dochters. De oudste had den naam van Ernestine ontvangen en de tweede dien van Jeanne. Deze kinderen verheugden zich, Gode zij dank, in een goede gezondheid de wande lingen in het woud, de gezonde lucht en de moederlijke zorg hadden de meeste kinder ziekten weten te voorkomen. Wanneer op Donderdag a liidag^dejouders en de twee dochters miid-n in het woud de koffie gingen gebruiken, waren de kunst schilders, welke van de hoofdstad gekomen waren om een stuk van het boseh, een scha duwrijke laan, of zelfs de nerberg, welke schilderachtig gelegen was op het doek te brengen, verbaasd over hun schitterend uiterlijk en de tevredenheid der oud-rs, welke cp hun gelaat te zien was. Een brave familie, dachten zij, gelukkige menschen. j Dat waren zij inderdaad, maar hun geluk was van korten duur. Het werd gestoord door een inspecteur welke vrijmetselaar was. Bij gelegenheid van een bezoek aan de school, gaf hij zijae verwondering te kennen dat hij geen handboeken aantrof welke door de regeering goedgekeurd waren, in welke, onder voorwendsel van neutraliteit, met geen woord over God gesproken wordt. Dubief antwoordde op het verwijt, dat hem gemaakt werd, ronduit dat zijn geweten hem het gebruik dezer boeken verbood. Hij be schouwde het als een misdaad den geest zijner leerlingen op een verkeerd n weg te brengen door hun dingen te onderwijzen, welke hij afkeurde. De bekrachtiging liet niet lang op zich wachten. Dubief ontving het bevel, onder bedreiging met ontslag, aan zijne leerlingen de goedgekeurde handboeken te bezorgen. Hij weifelde geen oogenblik, >.cht zijne echt gemote op de hoogst; n t :en er omging, zij keurde zijne hind-lw g >ed, en hij n m zijn ontslag, verliet de school en vertrok naar Nemours. Dit gebeurde op het tijdstip dat er een ver bond tusschen Rusland en Frankrijk gesloten was, hetwelk men hoopte dat onverbreek baar zou zijn. De Czaar was te Parijs geweest, er hadden prachtige militaire feesten plaats gehad, evenals uitstapjes naar de omstreken der hoofdstad. Bij een dezer gelegenheden had Dubief die nog geen plaats had en bijgevolg van zijn vrijheid volop kon genieten, kennis gemaakt met een officier van de keizerlijke garde, dien hij toevallig te Fontainebleau ontmoette en wiens leidsman hij geweest was. De ontslagen onderwijzer had een goe den indruk op den officier gemaakt, zijn karakter was hem bevallen, zoodat deze toe vallige ontmoeting de gelegenheid was ge weest naar eene algeheels verandering in het leven van den bescheiden onderwijzer. Eenige weken waren verloopen toen Du bief een prachtig voorstel van generaal Gras- con ontving. Deze verzocht hem de Fran sche taal aan zijne kinderen te onderwijzen en zich tot dat doel te Sint-Petersburg te vestigen. Zijn honorarium was schitterend om zijn woning behoefde hij niet bezorgd te zijn men zou hem en de zijnen een der vl -ugels van het hote dat de generaal be woonde, geven. Zoo nam hij dan afscheid van zijn vader en moeder, en Dubief vertrok narr Rusland. Hij was er vier jaar toen h' t "derde kind ge boren werd, een jongen, die den naam van Charles ontving. Toen de kinderen van den generaal voldoende onderwezen wiren, had Dubief een zeer goede plaats gekregen in een groot college van Sint-Petersburg hij had de kleine villa, welke hij bewoonde ge huurd toen hij den laatsten post aanvaardde. De kinderen waren groot geworden. Er nestine, een heel aardig meisje, had door ha re uitstekende opvoeding betrekkingen aan geknoopt met eenige jonge dames van den hoogeren standJeanne was hare zuster in de wereld gevolgd, waar de beide meisjes steeds vergezeld werden van hunne ouders, hetgeen deze laatsten als hun plicht beschouw den. Charles werd door ziine studies in be slag genomen en zijn werkzaam leven beviel hem veel beter dan de wereldsche samen komsten. Regelmatig ontvingen zij tijding van Gretz de oude vader Dubief en zijne echtgenoote, wier gezondheid veel verbeterd was, namen toe in jaren maar hielden zich goed. Zij had den hun eigendom verpacht en waren dicht bij de kerk gaan wonen dezer versiering nam hun tijd nog al in beslag en hun eer- biedwaar.'i re pastoer was er erg mee in zijn schik. Ncdit Dubief den tv. he.r Robert ver laten had, haastte hij z en huiswaarts. De nacht was helder, hij had bijna de huisdeur bereikt, toen hij zich plotseling tegenover een man van groote gestalte bevond hij was gehuld in een dikken bontmantel ea Dubief kon nauwelijks zijn trekken onder scheiden. Beiden waren blijven staan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5