Binnenlandsch Nieuws. tEÏ16D =gf1tE.UWS STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. SPORT EN SPEL. MARKTNIEUWS. AND Groot-Britannië aanvaardt de door den Raad gestelde voorwaarden. De financiëele cTisis in Frankrijk. De handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk. Het tank-proces. Uit Syriën. Incident in den Pruisischen Landdag. De toestand in China. De opheffing der pasvisa met Duitschland. Onveilig verkeer in de hoofdstad. De Bank van Angola. Het NederlandschBelgisch verdrag. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De weelde- en verteringsbelasting. Verhooging der Taxi-tarieven, te Amsterdam. De Zomertijd. De Britsche gezant met verlof. Salaris-ontwerpen. Het huis „Amsterdam" te te Borculo. Mef zijn hand in een deegmachine. Tijdig en krachtig remmen. Zwendelfirma te Veghel. Moedige reddiag door een zee-officier. Twee vrachtauto's tegen elkaar gebotst. De wanordelijkheden in Den Haag. Treinontsporing te Blerik. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". 15 Dec. 12.50-13.25 12.50-13.50 8.50- 9.50 9.00-10.40 10.00-11.10 9.50-10.25 9.00-10.25 9.25-10A0 10.00-21.50 11.00-18.00 10*50-12175 10.50-12.75 13.00-17.40 18!oO-25!50 40.00-p2.00 16.00-20.00 8 Dec. 13.00-14.50 13.00-14.50 8.50- 9.50 9.00-10.40 10.00-11.25 9.50-10.60 9.00-10.75 9!25-lo!25 10.00-21.50 11.00-18.0C lo!50-12T5 10.50-12.75 13.00-18.25 18j)0-26Ï50 30.00-55.00 18.00-22.00 16.00-21.00 50.00-60.00 16.00-20.50 50.00-60.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 kg., rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle j haversoorten 10 ct. per kg. Sir AuSten Chamberlain deed den Raad den Volkenbond weten, dat een mede deling van zijn regeering uitdrukkelijk klaart, dat Groot-Britannieë bereid is, verlenging van het mandaat over Irak t 25 jaar te aanvaarden evenals het slui- met Turkije van de door den Raad nbevolen economische overeenkomsten, i de Engelsche regeering deze dubbele corwaarde heeft aanvaard, besloot de 'aad met algemeene stemmen tot goed- uring van de redactie van zijn besluiten e hedenmiddag zullen worden bekend ge- uikt. De commissie van financiën uit de Kamer :eft, nadat zij Lóucheur had gehoord, haar :sluit van gisteren bevestigd en den mi eter van Financiën uitgenoodigd, haar - uwe voorstellen voor te leggen betreffen de nieuwe belastingen en de amortisatie- s. De commissieleden, ie hun stem uit- uchten, stemden allen vóór, doch ver- :eidene leden onthielden zich van stem- iag. E»n telegram meldt nog, dat de kamer- mmissie van fianciën in haar opnieuw be- astigend besluit er ook op wijst, dat zij jor onmiddellijk onderzoek de wetsontwer- n betreffende het onderdrukken van fis- Ie fraudes en de kapitaalsvlucht behoudt, •it deel van het besluit werd, gelijk het el waarin zij den minister verzoekt aru cre voorstellen te doen nopens nieuwe elastinrfen en amortisatiekas, roet alge- een e stemmen en een groot aantal onthou- ngen aangenomen. Loucheur de minister van Financiën, -eft zijn ontslag ingediend. Trendelenburg, de president van de 'uitsc..e delegatie tot het voeren van on- erhandelingen over een handelsverdrag, is ter hedenmorgen aangekomen. Hij is thans staat de onderhandelingen over een eco- omische overeenkomst voort te zetten. De ■esprekingen zullen vanmiddag op het De- artement van Handel worden voortgezet. De minister van Handel ontving von rendelenburg, met wien hij in voeling trad aarbij de gedelegeerden commentaar le erden op, en een toelichting gaven tot ikele punten uit de laatstgewisselde do- umenten, die de voorstellen en tegen voorstellen der beide regeeringen behels den. De besprekingen zullen Donderdag worden voortgezet. De rechtbank heeft den eisch tot scha devergoeding van 300.000, door kapitein Bentley, die zich den uitvinder van de tank noemt, tegen de regeering ingesteld, afge wezen, voornamelijk op grond van de over weging, dat de tank de uitkomst was van een reeks uitvindingen en verbeteringen. Henry de Jouvenel, de Fransche hooge commissaris in Syrië, werd bij zijn verblijf te Aleppo gewaarschuwd, dat een uitge breide samenzwering tegen zijn leven en dat van andere hooggeplaatste personen werd gesmeed. De politie heeft de draden van het complot in handen. De voornaam ste organisators ervan zijn bekend. Bij de derde beraadslaging van de be grooting van justitie kwam het gisteren in den Pruisischen Landdag tot een incident. De afgevaardigde Lewerentz-Krefeld (soc.- dem.) legde namens zijn partij de volgende verklaring af: Er bevindt zich hier in de zaal steeds nog een man die onder sterke verdenking staat medeplichtig aan moord te zijn (Ge roep van links „aanstichter"). Het is on3 bekend geworden, dat deze man het thans toch nog gewaagd heeft het woord te vra gen, zoodat wij moeten zeggen, dat hij het waagt om ook van het spreekgestoelte van dit Huis, dit Huis te bezoedelen. (Storm achtig lawaai van links.) Toen de afgevaardigde Wulle (Völkisch) tegen wien deze verklaring was gericht, (in verband met den veemmoord op Dammers) het spreekgestoelte betrad, verlieten de soc. democraten de zaal. Wulles woorden gingen onmiddellijk door het groote lawaai uit de zaal verloren. Hem werden woorden als: „Lausbube," „Mordbube" en „Mörder" toegevoegd. Het lawaai hield minuten lang aan, en de vice-president Garnich kon het niet met zijn stem overschreeuwen, noch het met zijn schel de baas worden. Er bleef niets anders over dan de zitting eenige oogen- blikken te schorsen. Er bestaat nog steeds geen verbinding tusschen Peking en Tientsin. Zware sneeuwstormen verhinderen fn Mandsjoerije de militaire operaties. Besloten is om de Japansche garnizoenen m Mandsjoerije onverwijld op volle sterkte te brengen. De Japanners hebben de Chi- neesche generaals gewaarschuwd, dat in de nabijheid van den Mandsjoerijschen spooi- weg of de Japansche zone geen gevechten zullen worden gedoogd. Op de besprekingen die te Osnabrflck wor- en gehouden, treden als vertegenwoordigers an Nederland op de heeren: J. Wolff, con- ■ul-generaal te Berlijn; A. Folmer, direc teur van den dienst der We-kloosheidsver- zekering en Arbeidsbemiddeling; J. F. Boer, referendaris aan het Departement van Bui- tenlandsche Zaken; Th. van Lier, referendaris van Arbeid, Handel en Nijve-heid en F. C. L van der Mijne, luitenant-kolonel der ma rechaussee, administrateur van het Bureau Grensbewaking. Het verkeer te Amsterdam kostte in het 3e kwartaal van 1925 aan 15 menschen het leven. De voetgangers zijn niet de hoofdschuldigen. In weerwil van alle verkeersmaatregelen, ondanks het zich voortdurend uitbreidend po litietoezicht, blijft het aantal verkeersonge vallen in de Hoofdstad nog steeds toene men. Erger nog het tempo dier toeneming wordt nog aldoor sneller. Toch blijkt uit de dezer dagen door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam gepubliceerde cijfers over het 3e kwartaal van dit jaar, dat de stijging over die maanden voor het eerst wat geringer is dan de vorige malen. Immers ter wijl het aantal verkeersongevallen van het 2de op het 3de kwartaal van 1924 steeg van 1122 op 1201, dus met 12 pCt., over het zelfde tijdvak van dit jaar waren die cijfers resp. 1512 en 1591, zoodat een toeneming van slechts 5 pCt. valt te constateeren. Het verkeer in Amsterdam kostte over het 3de kwartaal van 1925 aan vijftien men schen het leven, terwijl voorts 125 personen ernstig en 328 licht gekwetst werden. In totaal waren er dus 468 slachtoffers, tegen 349 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Het is een veelverbreide meening, dat het met name de onvoorzichtigheid van voet gangers is waaraan het toenemen der ver keersongevallen zou zijn te wijten. De thans gepubliceerde statistiek bewijst echter dat die meening onjuist is. Het blijkt n.l., dat slechts 11.1 pCt. van het totaal der ver keersongevallen op rekening i3 te schrijven van verkeersfouten van voetgangers en tram passagiers, waaronder 3.5 pCt. veroorzaakt werd door spelende kinderen. Vergeleken met het 3de kwataal van 1924 nam het aan tal door voetgangers veroorzaakte ongevallen betrekkelijk weinig toe, n.l. van 150 tot 177. Anders staat het met motor-voertuigen en rijwielen. Waren over het 3e kwartaal van het vorige jaar845 rijwielen, 462 personen auto's en 318 vrachtauto's bij de verkeers ongevallen betrokken, die cijfers zijn thans gestegen tot 1046, 674 en 485. De beteekenis van cijfers als deze zou gelijk de sta tistiek opmerkt g-ooter zijn, zoo zij ver geleken konden worden met het totaal aan tal voertuigen, dat zich op den openbaren weg bevindt. Cijfers dienaangaande ontbre ken echter. Opvallend is intusschen, dat, wanneer men binnen- en buitenstad afzonderlijk be ziet, het aantal ongevallen zich in de bin nenstad meer en meer op de drukke ver keerswegen concentreert, terwijl daa-ente- gen in de buitenstad een toeneming van het aantal ongevallen valt waar te nemen op wegen, die niet tot de drukste worden gerekend. Van Portugeesche zijde verneemt het J/tdat de kwestie van de Bank van Angola in Portugal het gesprek van den dag is De couranten staan er vol van. De regee ring is zeer karig met berichten. De biljetten waarvan gezegd wordt, dat ze valsch zijn, zijn gedrukt bij Waterloo and Sons in Londen, de groote firma die o.m voor Engeland het bankpapier en de post zegels drukt, En de groote vraag is nu, vol gens de Diario de Noticias, de grootste Portugeesche courant, wie de order gegeven heeft tot drukken. Op verzoek van de Por tugeesche regeering zijn experts van Water loo op weg naar Portugal om een onder zoek in te stellen. Sommige couranten be schuldigen de regeering van fraude. Zooals bekend heeft de Minister van Handel reeds ontslag gevraagd naar aanleiding van deze beschuldigingen. De biljetten, waarvan gezegd wordt, dat ze valsch zijn, worden niet alleen door de Bank van Portugal maar door alle banken en groote zaken in Lissabon gehonoreerd. De Portugeesche gezant in den Haag is niet, zooals Havas seinde, ontslagen. De heer Santos Bandeira heeft hangende deze kwestie ontheffing van zijn post in Den Haag gevraagd om èn de Regeering èn zijn broer, die directeur van de Bank van An gola is, met inlichtingen en verklaringen ter zijde te kunnen staan. Die ontheffing is hem verleend. Fransche en Engelsche voorstellen. De „Voorwaarts" meldt: Aangaande de Hollandsche-Belgische on derhandelingen vernemen wij uit goede bron, dat in de laatste dagen de regee ringen van Parijs en Londen te Brussel en in Den Haag voorstellen hebben gedaan, die, indien zij werden .aangenomen aan de Hollandsch-Belgische overeenkomst een heel ander karakter zou geven. De Fransche en Engelsche regeering heb ben voorgesteld het tractaat van 1839, waarbij de Belgische onzijdigheid werd ge waarborgd te vervangen door een nieuw algemeen tractaat door al de groote Euro- peesche mogendheden te onderteekenen. In dit algemeen tractaat zou dan de Hol landsch-Belgische overeenkomst worden be grepen en zou dan door al de mogendheden worden gewaarborgd. Te Brussel en in Den Haag schijnt men nochtans weinig geneigd op net Fransche en Engelsche voorstel in te gaan, omdat men er tot de conclusie is gekomen dat het voor gesteld algemeen t'actaat eventueele ver anderingen aan de Hollandsch-Belgische overeenkomst onmogelijk zouden maken. Dit is het waarschijnlijke antwoord dat door de regeeringen van Brussel en Den Haag aan Parijs en Londen zal worden ge geven. In de Maandag gehouden vergadering der Provinciale Staten van Z.-Holland, werd al lereerst behandeld het voorstel om de pro vincie te doen toetreden als lid van de Nc- derlandsche vereeniging „Landverhuizing" op een jaarlijksche contributie van 50. Het werd na discussie aangenomen met 55 tegen 8 stemmen. Bij het voorstel tot toekenning van pen sioen aan de oud-leden van Ged. Staten, Mr. Rutgers en Schokking, merkt de heer Van Staveren (s.d.a.p.) op, afgescheiden van de personen, dat hij het niet redelijk acht, dat iemand boven zijn minister-salaris nog pen sioen als gedeputeerde ontvangt, Er is, vol gens spr., in ons land een cumulatie van pensioenen en salarissen, die meer dan er- j gerlijk is. Spr. vraagt of Ged. Staten in dezen met voorstellen zullen komen. Wanneer het ant woord hierop ontkennend luidt, dan zal spr. de Staten in de gelegenheid stellen zich over deze zaak uit te spreken. De heer De Visser (c.p.) en de heer Braat achten wijziging noodzakelijk. De voorzitter merkt op, dat ook in de pensioenverordening voor cumulatie wordt gewaakt 'door het voorschrijven van een maximum van 2000. De heeren Rutgers en Schokking hebben recht op het door hen gevraagde pensioen. Spr. geeft in overweging de pensioenen zonder stemming toe te staan. De even tueele wijziging der verordening is een kwestie, die door Ged. Staten nauwgezet zou kunnen worden overwogen. Misschien kunnen zij dan in de zomerzitting met een voorstel komen. De heer Van Staveren spreekt eveneens de hoop uit, dqt de thans voorgestelde pen sioenen zonder stemming zullen worden aan genomen, njaar dient tevens een voorstel in, dat de Staten een commissie zullen benoe men, met de opdracht na te gaan, in hoe verre de pensioefiverordening gewijzigd zou kunnen worden, waarbij rekening kon wor den gehouden, met inkomsten uit anderen hoofde. Na de pauze doet de voorzitter mededee- Iing, dat het voorstel Van Staveren inmid dels is gewijzigd. Volgens het voorstel, zooals het nu luidt, overwegen de Staten, dat het wenschelijk is, dat een "commissie uit hun midden zal nagaan, of en in hoeverre de verordening, regelend de pensionneering der leden van Ged. Staten, wijziging zou moeten onder gaan. Het voorstel betreffende de pensionnee ring wordt vervolgens z. h, s. aangenomen, waarbij de heer De Visser geacht wenschte te worden te hebben tegengestemd. De motie Van Staveren wordt eveneens z h. s. aangenomen, Bij de behandeling van de subsidie-aan vraag voor de openbare inrichtingen van handelsonderwijs te 's-Gravenhage bepleit de heer Warmenhoven meer subsidie voor de school te Rotterdam. De heer Van Zadelhoff dringt er op aan, dat de Staten ten opzichte van het handelsonderwijs iets meer zullen doen dan tot dusver. Spr. dient een desbetreffende motie in. De heer De Wilde beantwoordt tevens een reeds vroeger over dit onderwerp ge houden interpellatie-Rijsdijk. Het ligt heelemaal niet in de bedoeling van Ged, Staten om in het geheel geen sub sidie meer te geven. Wel zijn zij van mee ning, dat de eerst aangewezenen hiervoor mede in verband met de ministerieele be schikking, zijn de Kamers van Koophandel. Daarom hebben zij de scholen ook naar deze kamers verwezen. Na re- en dupliek wordt de motie-Van Zadelhoff in handen van Ged. Staten ge steld om praeadvies. Het voorstel om geen subsidie aan Den Haag te verleenen, wordt aangenomen met 39 tegen 17 stemmen. Een nieuw voor-ontwerp. Naar het „Hbld." verneemt, is aan den Nijverheidsraad ter beoordeeling toegezon den een nieuw voor-ontwerp weeide-met, ter vervanging van het bestaande wetsontwerp. Het nieuwe voor-ontwerp beoogt de vijf- en-twintig artikelen, welke als weelde-arti- kelen worden aangejierkt, te belasten bij de bron en wel roet 12 pet., voor zoover ze hier te lande worden gemaakt. Op ingevoer de artikelen zal een invoerrecht van 12 pet. worden geheven. De weelde-belasting ten aanzien van hotel verteringen blijft als in het oude ontwerp. Met ingang van 15 December hebben een aantal maatschappijen, welke haar wagens niet stationneeren op de gemeentelijke standplaatsen "en die daardoor buiten de be palingen vielen, welke ten aanzien van het stationneerend materiaal gelden, haar prijs per kilometer van 15 op 20 cent gebracht. Tot de maatschappijen behooren de Asta, Alto, Berliet en Meteor, Het eenige verschil met de door B. en W. vastgestelde tarieven is nu. dat „officieele" taxi's op de standplaatsen van waar zij ver trekken, hun meter in werking stellen, die met 60 cent per halve kilometer begint en na deze, 20 cent per kilometer. De z.g. „goedkoopere ondernemingen" stellen, na hun garage verlaten te hebben, hun klok in werking, wanneer zij de laatste standplaats op weg naar het opgegeven adres passeeren. Dan geldt 50 cent per volle kilometer en vervolgens (evenals bij de stationneerende maatschappijen) 20 cent per kilometer. Deze verhoogde kilometerprijs is te dan ken aan de banden, welke den laatsten tijd veel duurder zouden zijn geworden. Naar het „Vad." verneemt, heeft hei Ka merlid de heer Braat nog geen beslissing genomen inzake zijn wetsvoorstel tot in perking van den Zomertijd, Hij heeft, aldus deelde hij mede, de voor- en nadeelen van intrekken of verzoeken om de geschorste beraadslagingen weer voort te zetten, nog niet voldoende tegen elkaar afgewogen. Binnen een week denkt de heer Braat een besluit te nemen. De Britsche Gezant te 's-Gravenhage, Sir Charles Marling, is met verlof naar Enge land vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid zal het gezant schap worden beheerd door den gezant schapssecretaris, den heer Houston-Boswall, VERGADERING VAN DINSDAG 15 DEC., NAM. 1 UUR. Nadat verschillende kleine wetsontwerpen zijn aangenomen, stelt de heer BRAAT (Platt. Partij) voor de SALARIS-ONTWERPEN, die ook aan de orde zijn niet te behande len. Hij meent, dat een demissionair kabi net dergelijke belangrijke verhoos ngen niet kan laten behandelen. In het Voorloopig Verslag zijn spr.'s bezwaren niet opgenomen. De voorbereiding is te overhaast en onvol- led g gewees! en hij wil nu in elk geval uitstel van behandeling. Spr. heeft ook de nieuwe salarisreseling nog niet ontvangen. De VOORZITTER kan aan het verzoek niet voldoen. De zaak is voldoende voor bereid. De heer BRAAT blijft tegen behandeling, maar wenscht geen stemming. De ontwerpen worden dus aanstonds aan de erde gesteld. Aan de orde zijn de Wetsontwerpen. Wijziging, aanvulling en verhooging, verhoo ging en wijzig ng en verhooging van de hoofdstukken II, III, IV V, Va. VI, Vllb, VIII, IX, X, XI der Staatsbegrcotmg, van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsbedrijf der Algemeenc Lands drukkerij en van andere begrootingen, alle voor 1925 (Salarissen ambtenaren); Rege- 1 ng van de bezoldiging van den Raad van State; wijziging der wet van 5 October 1941, houdende instructie voor de Algemeene Rekenkamer, enz.; nadere wijziging van de wet van 5 Juli 1910 tot regeling van de samenstelt ng van den Hoogen Raad, enz.; nadere wijziging der wet van 20 Juni 1913 tot aanvu'ling van artikel 143 der Regts- pleging bij de Landmagt, enz. (Jaarwedden). De heer J. TER LAAN (s. d.) zal geen algemeene salarisbeschouwingen houden, maar slechts een ge opmerkingen maken, over de tegenstellingen tusschen het voor gestelde en spr.'s wenschen. Gladstrijken van de plooien is hier bij deze ontwerpen slechts het doel. Groote groepen ontvangen niets; de maand- en weeklooners ontvangen ook niets; de rijkswerklieden vallen er ook buiten. Het ongehuwde rijkspersoneel krijgt ook niets. Nog vele leemten zijn in deze regeling en voor velen zijn de plooien niet glad gestreken. De Regeer.ng moge niet doof zijn voor de klachten, die nog legio zijn. De methode van minister Colijn heeft tót gevolg, dat de aanslag van dien minister op het middel baar en lagere personeel nu een blijvend karakter krijgt. Voor het hoogere personeel wordt wel iets gedaan, zoodat de Regee ring met tweërlei maat meet. Spr. fractie aanvaardt, deze voorstellenals tijdelijk en behoud zich a'le rechtena voor. De heer KUIPER (R. K. wijst ook op eenige onbillijkheden en speciaal op de Rijkswerklieden, die buiten het R. B. B, val'en. (Door het rumoer is spr. niet te ver staan). De heer KETELAAR (V. D.) vindt dat de onderwijsmensclien er niet best afkomen. Overigens moet hij zich bij de voorstellen neerleggen z ch voorbehoudend later op de salarisregeling terug te komen. De heer BULTEN (R. K.) aanvaardt deze voorste'len, omdat zij alweer iets geven en ergsten nood lenigen. Toch zijn er nog vele gebreken gebleven, waarna spr. er eenige opnoemt. Hij wenscht toepassing der advie zen in de commissie-De Wilde voor de Rijkswerklieden. De heer DRESSELHUYS V. B. behoudt zich alle vrijheid voor ten aanzien van de salarisregeling. De Regeering verdeelt een bepaald verdrag onder hen die het het hardst noodig hebben. Daar moet spr. zich bij neerleggen. Hij verdedigf tegenover den heer Ter Laan de verbetering der salaris sen bij de rechterlijke macht De Regeering heeft de billijkheid daarvan erkend, maar zij bracht niets aan. Het is niet mogelijk goede jonge juristen fe krijgen voor de lage salarissen. De Hooge Raad heeft vaak beslag kun nen leggen op goede krachten, maar het stuitte af op de te lage salarissen. Spr. vraagt hoe de Regeering zal sfaan tegen over eventueele amendementen ter verbete ring van enkele salarissen, die z. i. onbil lijk zijn. Wijst de Regeering principieel ieder amendement af, dan zal hij zich bij deze voorstellen als provisioneel neerleggen. De Minister van Financiën, de heer CO- LUN, zegt dat hij niet over 't Bezol digingsbesluit spreekt, omdat dif punt niet aan de orde is en omdat daarvoor geen voorbereiding is geweest. Het karakter de zer herziening is niet het verbeteren van salarissen, maar wel het wegnemen der gebleken onjuistheden en onbillijkheden. Natuurlijk kan men verschillen van meening, dat deze fhans niet zijn weggenomen, maar de Regeering meent van wel. Er blijven waarschijnlijk fouten en gebreken bestaan, maar het werk is menschelijk en dus on volmaakt. Bij de bestaande regeling waren de salarissen fot 2600 met 116 pet. ver hoogd van 26005000 met 84 pet. pet en boven f 5000 59 pet. Wanneer er dus iets meer ten gunste van de hoogere wordt gedaan dan is dat foch waarlijk niet onbillijk, Ten aanzien van de rijkswerklicden kan spr, niets toezeggen omdat de commissie- de Wilde nog niet gereed is met haar rap port. Aan den heer DresseTnuys geeft spr. in overweging om zijn amendementen bij hst desbetreffend wetsontwerp nader in be spreking te brengen. De minister van Justitie, de heer SCHOK KING, meent dat er behalve ambtenaren van de rechterlijke macht nog vele zijn die hij graag meer salaris zag toebedeeld en hij vindt' het niet billijk dat de rechterlijke macht zou worden voorgetrokken, Naar spr.'s meening is in het kader van het ge heel zooveel mogelijk aan de behoefte voor deze groepen tegemoet gekomen. De me- dedeelingen van den heer Drcsselhuys wa ren niet alle juisf. Het salaris voor de le den van den Hoogen Raad is op 9000 gebracht in verband met eenige andere ca tegorieën. Een fout die er bestond is daar mede hersteld. Geheel terugkeeren fot den toestand van 1920—'21 is niet mogelijk. Amendementen zijn op deze ontwerpen zeer gevaarlijk, want ze kunnen de onderlinge verhoudin gen weer verstoren. De heer DRESSELHUYS V. B. zal bij het betrekkelijke wetsontwerp met zijn verdere voorstellen komen. De heer HEEMSKERK A. R, komt er tegen op dat de heer Dresselhuys de rech terlijke macht ter sprake breng'. Dit punt was niet aan de orde en bovendien waren zijn mededeclingen niet juist. Wel terdege zijn er thans sollicitanten te'over en al zijn de salarissen niet best, er zijn goede krach ten genoeg. Spr. beziet deze salarisregeling als één geheel en hij is dus tegen alle amen dementen die de heer Dresselhuys even tueel zal indienen. Minister COLIJN adviseert den heer Dresselhuys een beter moment te kiezen voor zijn amendementen dan thans, want hij verbreekt de verhoudingen. Achtereenvolgens werd goedgekeurd de aanvulling der begroofing voor hoofdstuk IIXI en de volgende ontwerpen. Bij het ontwerp voor de rechterlijke macht zegt de heer DRESSELHUYS V. B. een amendement voor te snellen waardoor de salarissen voor de substituut-griffiers, voor griffies en ambtenaar O. M. met ƒ200 worden verhoogd. De heer J. TER-LAAN S. D. zegt, dat hij de verhooging dezer salarissen op zich zelf billijk acht, maar op dit oogenblik gaat het niet aan juist deze categorie ambtena ren ter wille ^te- zijn, terwijl tal van andere groepen die er ook slecht aan foe zijn, niets krijgen. Hij is dus tegen dit amendement. Minister SCHOKKTNG betoogt dat dif amendement wel terdege de verhouding in de salarieering breekt en hij verzet er zich dus fegen. De heer BEUMER A. R. is altijd voor verbetering der salarissen van de rechter!, macht geweest, maar het amendement heeft fot gevolg dat nivelleering bij de Recht, macht verder wordt voortgezet. Dat gaat tegen spr.'s opvatfing in en hij stemt dus tegen het amendement. De heer DRESSELHUYS V. B. meent zijn plicht gedaan te hebben en frekt dus zijn amendement in. De overige ontwerpen w-orden goedge keurd, waarna de vergadering wordt ge sloten. BATTLING SIKI VERMOORD. In één der meest beruchte wijken van New York is de bekende nagerbokser Batt ling Siki doodgeschoten. Wij herinnren er aan, dat Siki eenige jaren geleden Carpefter zijn titels ontnam. Ook in Holland heeft deze neger veel ge bokst. Siki's vuisten bleken van betere kwaliteit dan zijn beenen, welke helaas niet vermochten de weelde fe draen. Na een meer avontuurlijk dan eervol be staan is hij in New York vermoord, nadat hem door de Amerikaansche auioriteiten hef verblijf in de Ver. Staten eigenlijk reeds was ontzegd. Maandag is door den heer G. J. Grieme- link, wethouder van Borculo, de eerste steen gelegd van een nieuw huis aan de Burge meester Bloemersstraat, dat uit Amsterdam- sch« giften, wordt opgebouwd, en gedoopt is „Amsterdam". Maandag had de bakker Ten K, te Win terswijk het ongeluk bij het kneden van deeg zijn hand in de machine te beknellen; dit li chaamsdeel werd totaal afgekneld. De bak ker is naar het ziekenhuis overgebracht. Aan een ongeluk ontsnapt. De houtwagen met autotractor van de fir ma Prins uit Nijkerk, passeerden Maandag middag den onbewaakten overweg bij de Ned Herv. school in Maanen, gemeente Ede, juist toen de trein van Utrecht die ongeveer 2 uur te Ede aankomt, naderde. Door tijdig krachtig te remmen, wist de machinist een ernstige aanrijding te voorkomen, doch kon niet beletten, dat het achtergedeelte van den wagen nog beschadigd werd. Tegen den chauffeur zal proces-verbaal worden opgemaakt. Waarschuwing van den Burgemeester. De burgemeester van Veghel waarschuwt een ieder, geen relatiën aan te knoopen met den z.g. „Algemeene Veghelsche Goederen handel'', hoofdkantoor Stationsstraat 196a (A. Jansen Co.), alvorens bij hem inlich tingen te hebben ingewonnen. De burge meester schrijft voorts het volgende: In sommige bladen verschijneif n.l, adver- tentiën van den z.g „Algemeene Veghelsche Goederenhandel", die alhier zou zijn geves tigd, onderteekend door A. Jansen en Co. Deze z.g. „Algemeene Veghelsche Goede, renhandel" heelt al verschillende slachtoffers gemaakt, door aan hem te doen afleveren goederen van allerlei soort, zonder dat eenige betaling volgt, terwijl eenig verhaal absoluut is uitgesloten. Het is een zwendel- zaak op groote schaal en de burgemeester acht bet noodig, om te voorkomen, dat men schen de dupe worden van oplichterspraktij ken, dat daartegen gewaarschuwd wordt. Naar Aneta verneemt, is aan den lu'te- nant ter zee 3de klasse C. J. W. van Wan- ningh de eere-penning voor mensch'ievend hulpbetoon toegekend met loffelijk getuig schrift, wegens het met levensgevaar red den van een drenkeling. Het gebeurde droeg zich eenig maanden geleden aan boord van de onderzeeërs K VIII en K IX, nabij het eiland Ceram, in volle zee, als volgt toe: Tegen 6 uur in den morgen werd er aan boord van de K VIII het geroep „man over boord", gehoord en zag men een inland- schen matroos achter de boot drijven waar op onmidde'lijk gestopt en de reddingsboel buiten boord geworpen werd. De K IX, die de K VIII op een afs'and van ongeveer 150 meter volgde, trachtte na ontvangen sein terstond door manoeuvree ren, den drenkeling op te v.'sschen. Een moment later zag men iemand van de K IX overboord springen en naar den drenkeling toe zwemmen. Deze, de matroos Wongkar, zou zonder de hulp van zijn redder, luite nant ter zee C. J. W. van Wannigh, zeker verdronken zijn; er stond een frissche bries met deining, zoodanig dat het voor- en achterdek van den onderzeëer geregeld door de zeetjes overspoeld werden, welke moeilijke omstandigheden voor den redder geen bezwaar bleken, cm zijn menschlievend wélk met eigen levensgevaar te volvoeren. Uit Dinxperlo wordt gemeld": Op weg naar Isselburg zijn Maandag twee vrachtauto's komende een uit Borken en een uit Emmerik met zooveel kracht tegen elkander gereden, dat beide zwaar bevrach te auto's geheel werden vernield. De be stuurders kwamen met den schrik vrij. De onruststokers gearresteerd. Maandagavond heeft de politie nog in verband met de wanordelijkheden bij „Maatschappelijk Hulpbetoon" te 's-Hage gearresteerd v. d. H. en diens vrouw, die beiden de relletjes veroorzaakt hadden. Eerstgenoemde is in bewaring gesteld, ter wijl zijn vrouw weer 'vrijgelaten is. Tegen haar wordt proces-verbaal opgemaakt. De toestand van den agent Coster is goed. Materieele schade. In den nacht van 14 op 15 Dec. ontstond te Blerik bij Venlo op het rangeerterrein nabij het overlaadperron een botsing. Door den schok zijn eenige wagens met goederen in en over elkander geworpen. Er werd nog al materieele schade veroorzaakt. Men is thans bezig met de opruiming. Het perso nenverkeer onderging geen stagnatie en persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Veiling van 15 December. Spruiten klein 1921; ld. Ie soort 9.70— 16,30; id. 2e soort 39,60; Witlof le soort 2731_id. 2e soort 1117.Uien 4.606.30, ajlles per 100 K.G. Groene savoyekool ƒ27; Gele idem 3 12.Roode kool 8.9012.Knolselder!» 2.407.50, alles per 100 stuks. Selderie-3.20—4.50 Prei 2.40—6.70, alles per 100 bos. Andijvie 0.351,03; iBoerekool 0.340.46, alles per kist. Eieren -per 100 stuks 13.1013.30. AMSTERDAM, 15 Dec. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 4.504.75, id. blauwe f 4.404.60, id. Eigenheimers f 3.753.90, id. blauwe Eigenheimers f 3.503.75, Spuische poters f 2.702.90, bonte poters f 2.202.40, blau we poters f 2.202.40, Friesche blauwe bor- gers f 3.75, id. borgers f 3.503.75, IJpolder bravo's f 44.25, N.-H. bravo's f 2.90, Drentsche Eigenheimers f 3.203.25 per hl- BODEGRAVEN, 15 Dec. Vee. Kaas. Tef markt waren 167 wagens Prijzen f 6064, rijksmerk le soort f 6568, 2e soort f 61 64. Handel flauw. GRONINGEN, 15 Dec. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 460500, 2e s. f 375 425, 3e s. f 275325 vroegmelkkoeien le s. f 325—375, 2e s. f 250300 kalfvaarzen le s. f 350—375, 2e s. f 2f 0 -300 varekoeien le s. f 300—3.25, 2e s. f 250—275 stieren le s. f 0.90—0.92, 2e s. f 0.76—0.80, slachtvee le s. f 1.14—1.16, 2e s. f 1.05—1.10 per kg. slachtgewichtmelkschapen f 4050 ette schapen le s. f 4652, 2e s. f 3842 ie- schapen le s. f 4050, 2e s. f 3038 ette kalveren le s. f 1.301.35, 2e s. f 1.201.25, vette lammeren f 3033, loopvarkens f 20 18, vette varkens f 0.870.89, 2e s. f 0.83— 0.84, Londensche varkens 0.880.90, zou ters le s. f 0.84—0.86, biggen f 11—17, f 1.502.50 per week. Aanvoer 114 vette koeien, 138 kalveren, 196 melk- en kalf koeien, - 44 stieren, 345 schapen, 817 vette en Londensche varkens, 274 magere varkens en biggen. De handel in kalf- en melkvee was traag. Slachtvee en stieren ruim zoo hoog. Vette en nuchtere kalveren traag en nauwelijks prijs houdend. Wegens kleinen aanvoer was de handel in wolvee iets beter. Vette lammeren waren daardoor iets hoo- ger. Vette varkens hooger. Londensche var kens en zouters ruim prijshoudend. Biggen als vorige week. HULST, 14 Dec. Granen. De aanvoer ter markt was heden ruim. Genoteerd werd voor: tarwe f 1214, rogge f 9.75, gerst f 12 erwten f 1316, bruine boonen f 14. PURMEREND, 15 Dec. Kaas Aanvoer 10 stapels fabrieks- f 52, met merk f 55, 7 stapels boeren- f 54, met merk f 56.50, 1 sta pel commissie met merk f 54. Boter. Aanvoer 815 Kg. f 2.102,20 per Kilogram. Handel in runderen, vette kalveren en schapen matig. Vette varkens vlug. 303 ganzen f46, 22 zwanen f 1011. Eieren. Kippen- f 1113, eenden- f9.50. PURMEREND, 15 Dec. Eieren. Aan de veilingen waren heden aangevoerd 500 een deneieren f 8.3Ó9.80 en 18.000 kippen eieren f 11.7013.20 per 100 stuks. ROERMOND, 14 Dec. Eieren. Aanvoer 250.000 stuks. Hoogste prijs f 14.60, mid den f 13.75, laagste f 12.50, Eenden- f 11 12.30, kleine eieren f 9.7012.70. SNEEK, 15 Dec. Vee. Ter markt waren 100 melk- en kalf koeien f 140440, 26 vette koeien f230415, 228 nuchtere kalveren f 12—22, 83 graskalveren f 60130, 245 schapen 3540, 600 lammeren f 2537. 398 varkens f 40145, 76 biggen f 1420. Men besteedde voor vette runderen 52% 62% cent, idem varkens 4144 ct., zou ters 4243% cent, Londensche varken: 44—45 cent. De handel in melkvee, vette koeien ec varkens was prijshoudend; gras kalveren met goeden handel; Wolvee iets beter; biggen kalm. VENLO, 14 Dec. Eieren. (Coöp.veiling) Aanvoer 25.000 kippen- f 13.70 15.10, kleine f 9.80 a 13.30, eenden- f 11.80 a f 11.90 ganzen- f 29.40. VOLE ND AM, 15 Dec. Eieren Aan de veiling waren heden aangevoerd 5000 een deneieren, f 9.809.90. ROTTERDAM, 15 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd 228 paarden, 5 veulens, 1540 magere runderen 550 vette runderen, 351 vette en grasklaveren, 888 nuchtere kal veren, 434 schapen of lammeren, 37 varkens, 129 biggen. De prijzen wafen als volgt: koeien le kw. 120125 ct., 2e kw. 110100 c., 3e kw. 9080 c., ossen le kw. 120122% ct., 2e kw. 10595 ct., 3e kw. 8575 ct., stie ren le kw. 100105 ct., 2e kw. 9080 ct., 3e kw. 7060 ct. per Kg.; vette kalveren lc kw. 175195 ct., 2e kw. 150125 ct., 3e kw. 11095 ct., melkkoeien f225430, kalf- koeien f 235440, stieren f 175375, pin ken f 155175, graskalveren f 60140, vaarzen f 170210, werkpaarden f 100 365, slachtpaarden f 95160, hitten f 95 180, nuchtere kalveren f 1421, fokkalve- ren f 1932, biggen f 1221, .overloopers f 22—40. Vet vee en vette kalveren in prima kwa liteit redelijk verhandeld; 2e en 3e saortea tot afwijkende prijzen matig verhandeld; melk- en kalf koeien met matigen handel; goede soorten met. hoogere vraagprijzen. Biggen en overloopers bij redelijken aanvoer matig verhandeld, goede soorten tot dure prijzen. Nuchtere en graskalveren matig verhindeld. Paarden, slachtbeesten met re delijken handel. Eieren. (Rott. Cons. Veiling). Aanvoer 25.000 stuks. Kipeieren f 813.50? (Rott. Veiling). Aanvoer 35.000 stuks Kipeieren f 1215.50, id. kleine f 7.6511 Eendeneieren f"9.6010.40., GRONINGEN 15 December Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe Zomertarwe Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zwanenb. gerst Zomergerst Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche boon. Koolzaad Karwijzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Blauw maanz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6