IN EN OM HAARLEM BERICHT Nieuwe Haarl. Courant Ir. Felier over de cr.sis. STADSNI Donderdag 17 December 50ste Jaargang No. 16127 Bij contrac' belangrijke kortfaC Advertentièn 35 «.tuts regel. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. Agenda 18 December Degenen, die zich vanaf heden, ahonneeren op de ontvangen tot 1 JANUARI 1926, de nog te verschijnen - - nummers - - Het is moeilijk te zeggen wat er nu komt. Op één ding wil de spr. nog wijzen, n.l. op de anti-these tusschen Christelijk en niet-Chr'stelijk, welke tegenstelling stand houdt, ook al is de coalitie ingelost. TOONEEL. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht BILJARTEN. Prof. Koehof speelt 600 car. in 15 beurten. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën tusschen den tekst, als ingez moen mededeeling, 60 et per regel, op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OfTf|fl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door hij een ongeval met ■PO fl bij '«gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 «JUuU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 'i doodelijken afloop:*" een i; es van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf] bij 'n breuk van f l f] bij verin et of een oog: duim of wijsvinger: been of arm: andere verlies v. een vinger. De raadsleden, die wel eens klagen, dat er te weinig vergaderd wordt, hebben in de laatste weken niets te vertellen: gisteren is de negende en de tiende zitting in deze maand gehouden en vandaag gaat het rustig voort zonder einde in zicht! De begrootingsdiscussies werden bij het begin der zitting van gisterenmiddag even onderbroken voor een gewone agenda, waar op alleen belangrijk was het voorstel van B. en W. om over te gaan tot onbewoon baarverklaring van eenige woningen aan de Brouwersvaart en aan de Gasthuislaan. Sinds 1914 was dit weer het eerste voorstel om tot onbewoonbaarverklaring over te gaan; dus was het begrijpelijk, dat de Raad er aan dacht aan wijdde. Dhr. Klein Schiphorst was het er niet mee eens, dat deze woningen voor afbraak werden opgeschreven. Hij was ze gaan bekijken, met den heer Miezérus en was tot de conclusie gekomen, dat er met eenige kosten zóóveel verbeteringen in waren aan te brengen, dat ze nog bewoonbaar zou den zijn. De heer Miezérus onderschreef dit later voor wat betreft de woningen aan de Gasthuislaan, niet voor die aan de Brou wersvaart. En de Wethouder vond alle wo ningen onherstelbaar. Ten slotte is dan ook tot onbewoonbaarverklaring met algemeene stemmen besloten. De discussie was echter niet daarom en om dergelijke andere détails belangrijk,maar om de door den heer van Liemt opgeworpen vraag: welk systeem zal voortaan bij de onbewoonbaarverklaringen vorden toegepast? Het staat n.m. vast en de Raad is op dit punt eenstemmig: er moeten in Haarlem nog altijd eenige honderden woningen verdwijnen en door nieuwe vervangen worden, alvorens van een normale huisvesting der geheele be volking gesproken kan worden. Waarom, werd gevraagd, zijn nu deze woningen het eerst uitgepikt, terwijl er toch zooveel slech tere in de binnenstad zijn? Is het niet logi scher om te beginnen met de allerslechtste woningen, welke geen woning gênoemd mo, gen worden? De vrees, dat de onbewoon baarverklaring voortaan als systeem wijksge- wijs zal geschieden, is inmiddels ongegrond gebleken. Wethouder Reinalda heeft uit drukkelijk toegezegd, dat al naar mate de fi- nancieele omtandigheden het toelaten en al naar mate er voor de krotbewoners een be tere huisvesting is te vinden, overeenkomend met hun middelen om huur te betalen, naar die mate zullen ook de ontruimingen plaats hebben. Nadat de heer Peper nogmaals over de te werkstelling van de losse werklieden bij Openbare Werken had geinterpelleerd, werd opnieuw gestemd over twee voorstellen, waarover de vorige week dé stemmen staak ten: dat van den heer Keerwolf, om den post van 3000 voor het Boekenfonds der Open bare Leeszaal met 2000 te verhoogen, welk voorstel thans met 16 tegen 17 stemmen werd verworpen; en het voorstel van den heer Boes, om den post, uitgetrokken voor de vak (gymnastiek-) onderwijzers met 1500 te ver hoogen. Dit laatste voorstel werd thans aan genomen met 18 tegen 15 stemmen. Tóen zijn we opnieuw in de begrootingsdis cussies ondergedompeld. Het hoofdstuk: werkloosheidsvoorziening en steun aan arm lastigen", vroeg de aandacht en gaf aanleiding tot de jaarlijks herhaalde klachten. De heer Gerritsz vond hierbij gelegenheid om het ver- -vijt van zich af te schudden als zou hij bij zijn in gebreke stellen van het college van 3. en W. met uitzondering alleen van de af- deeling Openbare Werken met opzet zijn ..eigen" Wethouder hebben gespaard. Hij wenschte bij dit hoofdstuk opnieuw nalatig heid aan de zijde van B. en W. vast te leg gen en daarbij ook zijn partijgenoot, den heer Reinalda, niet te ontzien. Zijn voornaamste critiek ging tegen Wethouder Heerkens Thijs- sen, dien hij beschuldigde van „bewuste na latigheid" op het stuk van verzorging der beroepsopleiding en beroepskeuze. Haarlem, aldus de heer Gerritsz, heeft vroeger met zijn arbeidsbeurs en werkloosheidsvoorziening vooraan gestaan. Maar nu raakt het leelijk achter: alle verdere initiatief ontbreekt. In Rotterdam b.v. wordt van gemeentewege veel gedaan aan opleiding van werkloozen tot vaklieden voor een vak, waarin gebrek is aan geschoolde krachten En in verschillende plaatsen zijn gemeentelijke kantoren voor hulp bij beroepskeuze opgericht. Dat alles entbreekt hier. De heer Kecsen plaatste de rake opmerking, dat van Katholieke zijde voor de beroepskeuze al heel veel is gedaan, meer dan waar ook van gemeentewege. Daar is het zielkundig beroepskantoor te Utrecht; er zijn verschillende kantoren van Katholie ken in andere plaatsen. Ook in Haarlem wordt er een voorbereid; dat zou de taak van de gemeente al voor een groot deel ver lichten. Maar.... de Katholieken komen dan natuurlijk om een bijdrage van de gemeente vragen. En, dan wijzen de sociaal-democraten dat natuurlijk af! De spreker had dit bij voorbaat al goed geraden: want de heer Rei nalda betoogde later in zijn repliek, dat hij niet kon inzien, evenmin als de heer Ger ritsz, waarom ook hier weer splitsing naar religieuze opvatting moest plaats hebben Beroepskeuze heeft met godsdienst niets te maken, die taak kan men dus veilig aan de Overheid overlaten! Straks, zei de heer Ger ritsz, komt ook de christelijke vakbeweging en komen anderen met een eigen kantoor. Dan behoeft de gemeente in het geheel niets te doen, dat is goedkoop! interrumpeer de de heer Wolzak ondeugend. Wethouder Heerkens Thijssen zeide, als lid van het college van B. en W. op het stand punt te staan, dat de gemeentelijke overheid hier een taak te vervullen heeft. De stichting van een gemeentelijk beroepskantoor is dan ook al lang bestudeerd; de stukken hiervoor liggen gereed. Er is echter geen plaats om hef onder te brengen. Nu reeds is er een ongewenschte splitsing in den dienst, waar onder dit kantoor zal moeten ressorteeren: de dienst van de werkloosheidsvoorziening en de arbeidsbeurs zijn beide in een verschil lend gebouw. Beide takken zullen zoo spoe dig mogelijk onder één dak moeten komen en het beroepskantoor komt daar dan bij. Met den heer Keesen was spreker het overigens eens, dat de Katholieken hier een eigen taak hebben en terecht om gemeentelijke subsidie zullen vragen In het vervolg der discussies werd men het in zooverre eens, dat de ge meente de algemeene werkzaamheden voor zulk een kantoor kan verrichten en de Ka tholieken de eigen Roomsche belangen daar naast en in samenwerking daarmee kunnen behartigen. Wat het verder deel der critiek van den heer Gerritsz betreft, de gemeente Haar lem heeft indertijd een proef genomen met opleiding van werkloozen tot metselaars, zei mr. Heerkens Thijssen. Maar de proef is zóódanig uitgevallen, dat zij niet tot voort zetting uitnoodigt. Ook den héér Reinalda had de heer Ger ritsz nalatigheid verweten en wel op het gebied der werkverruiming. De sociaal-de mocratische woordvoerder nam het zijn Wet houder vooral kwalijk, dat deze niet gezorgd had, dat er meer gedaan was aan de uitwer king van het plan Noorder Hout onder Scho ten. Daar hadden al lang een paar honderd werklieden te werk kunnen zijn gesteld. De heer Reinalda bestreed dit. Het plan stuit op administratieve bezwaren. Schoten is nog altijd een eigen gemeente; er is een eigen uitbreidingsplan. Met dit alles is re kening te houden. De Haarlemsche en Scbo- tensche diensten werken broederlijk samen, maar daardoor kan alles nog niet slagen. Een berekening heeft verder aangetoond; dat de verwachting om bij den aanleg van een park aldaar een paar honderd werklieden te werk te stellen, erg tegen valt. De heer Gerritsz hield echter vol, dat de bezwaren vel overwonnen hadden kunnen worden; en de heeren werden het niet eens De heer Peper had bij dit hoofdstuk natuur lijk zijn gebruikelijke klachten over armlas tige zieken, die onmenschwaardig behandeld werden. Terecht zeiden de burgemeester en de heer J. Visser: noem gevallen en genera liseer niet! En zelfs de heer Keerwolf moest erkennen: op 1100 gevallen van armbedeeling want ook daarover had onze communist zijn oude grieven kunnen wel eens enkele gevallen van minder juiste behandeling voor komen; maar dat rechtvaardigt geen aanmer king op de gestie van het Burgerlijk Arm bestuur. Zonder motie kwamen wij er echter natuurlijk niet af. De Raad werd door den heer Peper uitgenoodigd om aan B. en W. op te dragen, zich tot het Burgerlijk Arm bestuur te wenden, ten einde den ondersteun den een minimum bestaan te verzekeren Nu zijn wij zulke moties van den heer Pe per gewend. Gewoonlijk stelt hij een grens tusschen 20.en 30.als noodzakelijk levensonderhoud en krijgt dan van niemand steun. Terecht vroeg dan ook nu de heer Gerritsz: wat verstaat gij onder „minimum bestaan En de heer Peper draaide er wat om heen. In stemming gebracht werd thans de motie met 23 tegen 10 stemmen verwor pen. De sociaal-democraten gingen, op en kele na, thans met den heer Peper mee, wat mr. Heerkens Thijssen verontwaardigd deed opspringen en den rooden heeren een ge duchte schrobeering deed geven over mee gaan met den communist, waarmee zij fei telijk hun wantrouwen in het beleid van het burgerlijk armbestuur uitspraken, zonder daartoe schijn noch schaduw van grond te hebben. Alleen Wethouder Reinalda had tegen de motie-Peper gestemd, omdat hij, naar hij zei, het standpunt van den heer Peper. uiterst conservatief vond! Hij wenschte geen „mini mum-bestaan", maar, in bepaalde gevallen daar iets boven uit te gaan En zoo kwam ter sprake of het niet gewenscht was, met het oog op den strengen winter en de komende feestdagen een extra uitkeering te geven. Het idee werd ook namens de Katholieke fractie, door den heer van Liemt bepleit. De heer Visser deelde echter mee, dat het denk-! beeld Dinsdagavond al reeds in het burger lijk armbestuur was ter sprake gekomen, bij afwezigheid van den voorzitter, mr. Heerkens Thijssen, (die in de Eerste Kamer moest zijn). Het was echter gebleken, dat een bescheiden extra uitkeering 3.000 zou kosten en het burgerlijk armbestuur zou maar nauwelijks met zijn crediet tot 1 Januari kunnen rondko men. Later vernamen wij nog, dat de groote moeilijkheid is een middel te bedenken, op welke wijze de extra uitkeering moet plaats hebben. Een motie-van Liemt, strekkende om het burgerlijk armbestuur in de gewenschte rich ting te drijven, werd ingetrokken, na de me dedeeling van B. en W., namens het geheele college, dat aan den wensch van den Raad zal worden voldaan. In de avondzitting vond de heer Joosten gelegenheid om een principieel debat over de gemeentelijke subisidieregeling op te zet ten. Er waren enkele aanvragen om subsi dies te verhoogen en ook B. en W. stelden voor, om het subsidie van den R-K. Vrou wenbond met 500 te verhoogen. Dat wilde de heer Joosten nief. Laten we de subsidies vaststellen op het bedrag van het vorig jaar en in tusschen B. en W. uitnoodigen om een systeem voor subsidieering te bedenken, waf ook al het vorig jaar is gevraagd, maar waarop wij nog altijd vergeefs wachten, toornde de heer Joo'.en. Mr. Slingenberg zei, dat er wel gestudeerd was, maar dat een bepaald systeem nog niet gevonden was. En over een en ander werd natuurlijk zonder eenig resultaat een flinke boom opgezet. Het gevolg was, dat het eene deel van het voorstel-Joosten, om n.m. alle sub sidies verder onveranderd fe laten, werd verworpen en he1 verzoek aan B. en W. om naar een systeem te zoeken, werd over genomen. Men make zich infusschen geen illusies! Nergens kan men het anders en beter dan tot nog toe hier is gebeurd; ook in Haarlem zal dus hef wonder van alge- heele bevrediging met de subsidieregeling wel niet worden bereikt! Het anders zoo onschuldige hoofdstuk „Handel en Nijverheid" zag ditmaal plotse ling veel belangstellende nieuwsgierigen voor de ruiten. Mr. Slingenberg diende n.m. mede namens zijn collega mr. Bruch een voorsfel in, om met Bloembollencultuur te gaan onderhandelen over de mogelijkheid, dat de zetel in Haarlem blijft en de Beurs gevestigd wordt in het Brongebouw. Er ont spon zich een uitvoerige discussie, welke het grootste deel van den avond in beslag nam. Belangstellenden verwijzen wij naar het uitvoerig verslag. Eén opmerking onzer zijds. Het was heel jammer, dat B. en W. niet eensgezind met deze zaak voor het fronf kwamen, maar dat een voorstel uitging van een minderheid van twee leden van het col lege. Dat is ongewenschf. Maar het kan noodig zijn. Was het dit inderdaad? Wij kre gen den indruk, dat de heeren Slingenberg en Bruch wel wat vlug van stal geloopen zijn. Er is voor B. en W. of voor individu- eele wethouders toch geen beletsel om de voelhorens in een bepaalde ncnnng uir te steken En wanneer nu eens eerst voorzich tig was gepolst, hadden B. en W, wellicht eenstemmig mef een voorstel voor den Raad kunnen komen. Terwijl de procedure over de exploifatie van het Brongebouw nog han gende is, gaat het toch kwalijk aan om'reeds over de toekomstige bestemming te beschik ken. Dat had wel binnenskamers, maar niet in het openbaar moeten gebeuren. Nu werd een motie, waarin vele goede dingen ston den, verworpen met groote meerderheid. Uit een oogpunt van tactiek en gemeentebelang kunnen wij dezen loop van zaken niet be wonderen, Ten slofte kwamen nog de Be drijven aan de beurt. Men had van de alge meene beschouwingen mogen verwachten, dat dit hoofdstuk er nu eens zonder veel praten zou doorgaan. Maar de inzet gis terenavond dreigt ons vandaag weer een accountantsdag te brengen. Er zijn zelfs pessimisten, die verwachten, dat de Raad ook van nachf nog niet met de begrooting klaar komt en in de Kerstweek moef terug komen, om het einde vóór 1 Januari te bereik*»*11 Sociëteit „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor, 8 uur. Wooingbouwvereeniging Bloemhof, 8 uur. Vervolgonderwijs, 8 uur. Rederijkers, 8 uur. Transport, 8 uur. Stadsschouwburg. Tweede Abonnements concert Jacques Thibaud, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Gymnastiekuitvoe- ring leerlingen Rijkskweek- en Leer school, 8 uur. Café Brinkmann. Groote Markt. Al gemeene Ledenvergadering LI. O. V., 8 uur De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 89'A uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 26 K en 's-avonds van half 8half 9 uur. R -K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur des middags van 2—4 uur, en 's avonds van 8—9 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bi.weg 309 Overveen (dr. C Bosch). R.-K. Leeszaal en urleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr. 1. Zon dags en Woensdags ven 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis- ies, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. DE ADMINISTRATIE St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 2-3 uur Donderdag van 12. R.-K. Kraan-verzorging van de De d Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot .Mevr. Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 3 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen versfikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. De Duitsche Herder, Azor van de Spaer- nestroom", eigenaar den heer G. J. Wicl- ders te Schoten, verwierf op de club match van de K. C. A. te Amsterdam, ge houden op 15 December j.l. in het gebouw „Beko" te Amsterdam, de hoogste qualiii- catie van de Duitsche Herdershonden, zoo mede de hoogste onderscheiding van alle rassen Herdershonden, volgens den leeftijd van 8 maanden, van de tentoonstelling. De R.-K; Kiesvereeniging „Recht en Plicht" had het oud-lid van de Tweede Kamer. Ir. L. J. M. Feber, uit den Haag, uitgenoodigd om in Heemstede te komen spreken over de Ministerieele crisis, in verband met het Ge zantschap bij het Vaticaan. Ir. Feber heeft aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en gisteravond voor een zeer talrijk publiek een rede over dit onderwerp gehouden. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer H. E. Everard, beklom Ir. Feber den katheder en behandelde zijn onderwerp met groot oratorisch talent en met een klaar heid van stijl, dewelke het luisteren naar zijn betoog tot een genot deed worden. Nu gebleken is, dat de coalitie inderdaad uit elkaar ligt, achtte spr. het goed om eens na te gaan, hoe wij, Katholieken, als Staats partij %n Kamerfractie in de coalitie hebben geleefd. En dan meende hij, dat de Katholie ken al dien tijd blijk hebben gegeven van het besef te bezitten, dat een regeeringscoalitie beteekent: het betrachten van de kunst van geven en nemen; dat wij hebben blijk gege ven van geduld, tegenover de overzijde, zoo wel als tegen onze bondgenooten. Wij zijn niet opgestormd in rechtmatigen toorn, wan neer de daden van de coalitiegenooten ons Katholiek bloed aan het koken maakten. Menigmaal, aldus spr., heb ik gewezen op wat ons scheidt van de anti-revolutionaire en christelijk-historischen, doch er dan te vens den nadruk op gelegd, dat wij deze coalitie moeten erkennen als de meest voor de hand liggende en meest begeerde. Spr herinnerde er hierna aan, op welke manier de coalitie tot stand gekomen is. Na tijden van achteruitzetting van onderdruk king deden de katholieken op het oogenblik dat de zielen hunner kinderen gevaar liepen in de neutrale school te worden besmet door Dr. Schaepman gemobiliseerd een tegen aanval en bonden den schoolstrijd aan. Toen deed zich het geval voor, dat aan hetzelfde front de Anti-Revolutionairen en Christelijk- Historischen streden voor de zelfde belangen en aldus kwam de coalitie tot stand. Het was geen monsterverbond, maar een verbond, dat worstelde in gemeenschap van diepen begin selen. En de anti-revolutionnairen en Chris- telijk-Historischen mogen den hemel dank baar zijn, dat zij destijds aan hunne zijde, geen talrijke, in onderlinge verdeeldheid levende secten vonden, maar het hecht aaneengeslo ten katholieke volk van Nederland. Wanneer ik de gebeurtenissen der laatste vijf weken naga, aldus spr., dan heb ik den indruk, dat de Christelijk-Historischen ver geten zijn, wat zij aan de Katholieken te danken hebben. Spr. herinnerde b.v. aan de revolutie-pogingen in 1919, welke gestrand zijn op de hechtheid van de aaneengesloten katholieken. Spr. wist niet wat er in de Christelijk His- torischen omgaat; zij zullen evenwel over tuigd zijn van het groote belang der coalitie op grond van de gemeenschap, welke er be staat tusschen de diepe beginselen der coa- litie-genooten. Het Pauselijk Gezantschap nu is 'n zakelijke historie. Spr. komt dan tot de conclusie, dat zij (de C. H.) het groote idéale coalitie-belang hebben laten vallen om een zakelijk incidenteel belang. Het gezantschap is een kwestie van een voudig zakelijken aard; het is een nationaal belang, dat door 26 andere staten wordt in gezien en door minister van Karnebeek wordt verdedigd. De instell'ng ervan wil niet zeggen dat de staat door dat gezantschap erkent de souvereiniteit van den Paus. Dit alles echter schijnt aan Ds. Kersten voorbij te gaan of hij is er niet van te overtuigen. Trouwens, als in een kwestie Rome, zij het .ook nog maar zeer vaag, zich op den den achtergrond vertoont, dan schijnt zulks den blik van Ds. Kersten alreeds te troubleeren. Hij is overigens met de indiening van zijn amendement volkomen consequent geweest. Evenmin kan men een verwijt richten tot de hnksche partijen. Immers, hun leuze was lang reeds „op tegen de coalitie Zij waren het aan hun kiezers verplicht. Men kan de wijze, waarop de heer Marchand optrad, minder fraai vinden, doch laten wij dit voorhij gaan. Zij deden wat zij aan hun politieke fractie, aan hun taktiek verplicht waren. Den Christelijk Histcrischen treft het ver wijt, dat zij het hoogste hebben laten vallen voor het mindere. Maar hebben wij zelf geen schuld door een zakelijk belang zwaarder te laten we gen? Op deze vraag antwoordde spr. in de eerste plaats dat voor ons katholieken het gezantschap een algemeen nationaal belang is. Maar er komt nog iets bij. De manier waarop het in de Kamer behandeld werd, stond in het teeken van het anti-papisme, wat wij, katholieken zoo vrij zijn, niet te verdragen. Het gevolg is dat voorhands een Christelijke regeering in Nederland naar menschelijke berekening onmogelijk is. Ne derland wordt beroofd van een luisterpost bij het Vaticaan een diplomatiek centrum, waardoor een gewichtig nationaal belang is geschaad. Tenslotte heeft Nederland zich, ten overstaan van de geheele wereld, be lachelijk gemaakt. Er is een dominee geweest, die van den kansel zijn toehoorders gelukwenschte met de woorden: De Paus is gevallen. Spr. meen de dit het best te kunnen vergelijken met den parabel van de mug, die tegen den „ïont-Blanc vloog en verdoold door den schok op den grond liggende, uitriep: er is geen Mont-Blanc meer! Overigens herinnerde spr. aan enkele aar- vallen, die de katholieke kerk in den loo der eeuwen heeft doorstaan. B.v. in de 4e eeuw die van Juliaan Apostata, de militaire machthebber van het grootste wereldrijk der historie. Hij zou het Christendom uitroeien. Doch op het oogenblik dat hij viel onder de pijlen der Perzen, moest hij uitroepen: Gij hbet overwonnen Galiër. Tegen de kerk van Rome is opgestaan de Reformatie die de menschen buiten de kerk om nader tot God zou brengen. Diezelfde Reformatie heeft niet kunnen verhinderen dat zij verloopen is in het moderne Poga- nisme. Dr. Kulturkampf van den krachtmensch der 19e eeuw bij uitnemendheid: Bismarck is bezweken. En nog waar zijn de woorden van zijn tegenstander Windhurst den leider van 't Centrum: De kerk en het Centrum zullen niet bezwijken wanneer de getrouwe haar niet verlaten. Vernieuwen wij daarom, juist op dit oogenblik, na wij alleen staan, onze belofte, dat zij de kracht van de R.-K. Staatspartij nimmer verlaten zullen. Na deze terugblik op het verleden is de raag van den dag aan de orde: wat nu! Er is van de coalitie een romp overgeble ven. Iedereen zal vinden dat deze romp gevormt wordt door de katholieken. Maar volgens de Nieuwe Rott. Crt. zijn het de A.-R. en C. H. Dezen nu moeten een minderheidskabi net vormen. En hiermede houdt het advies van het blad, op. Een dergelijke combinatie zou echter niet de minste kracht bezitten. In het verloop der crisis is niets onmogelijk. Het is gegaan zooals het moest gaan Ds .Kersten is het fei telijk, die de boel stuk gemaakt heeft en, volgens de gewoonte van: wie breekt be taalt zou hij 't eerst in aanmerking komen. Zonder nu bepaald te willen honen moest spr. zeggen, dat het Parlementaire stelsel niet in aanzien zou winnen, wanneer Kersten het eerst zou uitgenoodigd worden zen kabinet te vormen! Mr. Marchand ,die op zijn programa eenige lok-aazen had geplaatst, scheen te verwach ten, dat wij, na onze verklaring, gemakke lijk zouden omslaan. Hij werd teleurgesteld. Dr. de Visser was wel de meest aangewe zen man om te herstellen wat zijn partij- genooten stukgeslagen hadden. Hij is naar zijn partijgenooten gegaan en heeft getracht hen te bewegen een oplossing aan te bie den inzake het gezantschap b ijden Paus. Hij is niet geslaagd. Hieruit blijkt onom- stootelijk dat bij volharding de C. H. fractie het gezantschap zwaarder laat wegen dan het voortbestaan der coalitie der Partijen. Dr. de Visser is thans een tweede poging begonnen, waarbij is uitgesloten de verzoe ning der Rechtsche partijen. Hij heeft de opdracht, zonder meer, een kabinet te vor men. Het i? nog niet bekend in hoever deze Do^n* zal slagen. De C. H. moeten er zich van bewust zijn dat zij een gevaarlijk spel spelen, dat er een eind kan komen aan hun invloed op regeeringszaken. Zij hebben de waarschu wende verklaring gehoord. Voor Marchant zou zeker het mooiste succes zijn geweest, wanneer een deel der Katholieke partij aan zijn lokstem gevolg had gegeven. De katholieke kiezers mogen dan ook wel heel dankbaar zijn, da' <1e ■riek» karrrrfractie in zulke oogenblik- ken haar besluiten neemt in zoo groote eenstemmighe d. Laten wij dit schitterend voorbeeld opvolgen, door dezelfde eenheid i, n de weidsche gelederen van ons kiezersleger. Hierna besloot spr. zijn rede, welke her haalde malen door applaus onderbroken werd. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd gebruik gemaakt, waarna de vergade ring door den voorzitter, met een dank woord aan den spreker en aan de vergade ring voor de aangename stemming, werd gesloten. Lord Lister Legende (Vereenigd TocneeB Als 't waar is, dat A Defresne met dit stuk een parodie op de Lord Lister-verha- len bedoeld heeft, dan ,s die opzet .cm to aal mislukt. Maar wij gelóóven nie. dat 't waar is. De schrijver heeft vernult en tooneelvaardigheid genoeg om zijn bedoe lingen aan den dag te brengen, In ieder geval: wie niet kwaadaardig naar iets an ders zit te zoeken, vindt in dit stuk een voud^ de .ord-ï3ster-concept e gedrama- t'seerd; ziel in drijven en wrijven Jen gen- tleman-dief, die met zijn soort geweid het vnreebt dat hij gebeuren ziet, herstelt die niets voor zich zelf houdt, hij is trou wens rijk genoeg, maar wél anderen he'pt die zich wèl verlustigt in zijn sport en Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Achteruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken te 4.14. Naar waarnemingen in den morgen van 17 December. Hoogste Barometerstand 776.0 m.M., te Muchen. Laagste Barometerstand 744.3 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 December. Matige, tijdelijk krachtige wind uit wes- clijke richtingen, zwaarbewolkt tot betrok ken, regenbuien, later opklarend, aanvan kelijk veel zachter. zijn macht, maar toch tenslotte hunkert naar die gemoedsbevredigingen, waarzan z i' n natuur genoeg, maar dan ook groote behoefte heeft. Een figuur, die ons lief zou zijn, als een goed doel ooit het booze m'ddel heiligen kon. Toch al is de Lord Lister-conceptie een stukje volksromantiek toch geen ötuk speciaal voor de menigte. Er zit fijne geest en gemoeds-subt.liteit genoeg in om den planken van een groot tooneel waardig le zijn. Drie der hoofdpersonen Lord Lisier zelf. knap door Dirk Verbeek her leefd Charley, door Cees Laseur vocr- 'reffelijk tct krachtig-komische levenswaar heid gebracht en Fanny, aan welke fi guur Willy Haak de volle maat van haar niet gering speivermogen wijdde zijn waarlijk creaties van beteekenis. en er ware slechts een weinig meer verdieping, én door den auteur, èn door den acteur, ia de rol van Hardstone noodig geweest, om deze mede op eerste peil te brengen. Vooral de Charley van Gees Laseur draagt' tot het succes veel bij: èn wegens de tegenstelling met den rustigen, steeds den geheelen toestand beheerschenden Lord Lister. èn om 't eigen model, dat voor een niet gering deel aan 't goedgesle- pen taalvermogen van den auteur te dan ken is. Onze bezwaren, behoeven alleen voor onvolwassenen te wegen. FAILLISSEMENT P. TIBBE, WINKELIER EN GROSSIER IN CHOCOLADE EN SUIKERWERKEN DOELSTRAAT 20, HAARLEM. „Handelsbelangen" 1884 bevat de credi- teurenlijst in het faillissement van P. Tibbe te Haarlem. Zij telt 30 namen met een totaal passief van 4445.52. De baten zijn nog niet tolledig bekend. FAILLISSEMENT J. REINDERS. HOTELHOUDER, BLOEMENDAAL. „Handelsbelangen'' 1884 bevat de credi- teurenlijst in het faillissement van J. Rein- ders te Bloemendaal. Zij telt 49 namen met een totaal passief van 16.727.98. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. ARANYI—GROSZ. Het programma, dat Francis Aranyi en Dr. Wilhelm Grosz op Zondag 20 December te half 3 uur in den Schouwburg te Haarlem ten gehoore zullen brengen, luidt als volgt: Schubert Sonatine, op 137 no. 1, Deutsche Tanze. Duo voor viool en piano op 162 (op veelzijdig verzoek). Johann Strauss, ouverture uit „Indige und die 40 Rauber, Geschichten aus dem Wiener Wald, Pizricata, Polka, An der schünen blauen Donau. DE COMMIEZENHUISJES. In het gisteren afgekondigde Staatsblad no. 459 is opgenomen het Kon. besluit van den 3den December 1925, fot schorsing van het besluit van den gemeenteraad van 4 November 1925, waarbij is besloten tot af braak van de Kommiezenhuisjes bij de Hout brug alhier. Onder groote belangstelling speelde de heer Koehoff gisteravond een match van 600 car. Cadre tegen den heer R. v. Lunen burg, in café Lunenburg a. d, Smedestraat. Na een eenigszins weifelend begin scoorde de heer Koehoef in de 3e beurt reeds een serie van 66 caramboles. Al spoe dig bleek hij het masseeren en piqueeren ge heel onder de knie te hebben, terwijl zijn trekken eveneens „af*' was. De volgende vijf beurten leverden resp 1 21, 25, 5, 4 en 12 car. op, zoodat in 9 beur ten de heer Koehof 154 car. maakte tegen de heer R v. Lunenburg 66. Toen bleek de j Prof eerst pas in vorm te komen en dooi vlug, kiein spel rees de score in de 10e beurt verbazend snel. Onder applaus werd de 100 gepasseerd en met schitterende rappels ble ven de ballen steeds in gunstige positie ic het middenvak. Op 139 miste de heer Koehof een moeilijke stoot. Na de pauze beëindigde de heer Koehof de partij in slechts 5 beurten. De score be droeg resp. 15, 95, 28, 120 en 49 car., zoodai de laatste 6 beurten nie! minder dan 446 car opleverden Door deze fraaie prestatie voerde de heer Koehof zijn moyenne op tot 40. Het to'aal van de heer v, Lunenburg werd 103 in 14 beurten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1