DE SPMmNEBüm HAARLEMMERMEER. leen gebroken sleutelbeen in lam geslagen BLOEMEND AAL. HALFWEG BLOEMENDAAL. HILLEGOM. ZANDVOORT. VELSEN. SCHOTEN. 'üi3/8 1ü13/8 iois/8 n0l/2 HEEMSTEDE HAARLEM. Malaria-bestrijding door de bevolking. KANTONGERECHT. Zielig en toch. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BURGERLIJKE STAND. Bsrlctiiesi uïft onze vorige Oplage. Generaal C. D. H. Schneider, f Een landingskoofd op Schiermonnikoog. Botsing tusschen auto's. Een uitgeversjubileum. Docdelijke mijnongelukken. Een uittocht van Joden. c» i- toestand thuis? Maar hoewel de pret dus Gemeenteraad.—Steunregeling voor niet zonder gevaar is, toch laten de lief- de werkloozen vastgesteld.De Raad van deze gemeente kwam in openbare ver gadering bijeen op Woensdag 16 December 1925 des namiddags te twee uur, Voorzitter de burgemeester Mr. A. Slob. Afwezig de heeren van den Heuvel en Buurman. Gelezen werd een adres van de Noord-Hol- landsche vereeniging „Het Witte Kruis" „waarin ook met betrekking tot den ont smettingsdienst" Haarlemmermeereen subsidie wordt gevraagd teneinde het in standhouden van de ovens te kunnen verzeke ren. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten deze zaak aan te houden totdat de exploi tatierekening van den ontsmettingsdienst over 1925, bekend zal zijn. Verder werd gelezen een adres van de com missie vöor malariabestrijding voor de bevol king in Noord-Holland, waarbij ter bestrij ding van de kosten verbonden aan de taak en de werkzaamheden der commissie een jaarlijksche bijdrage wordt gevraagd, bere kend naar 1 cent per inwoner. De voorzitter deelde mede dat reeds vroe ger op een dergelijk verzoek afwijzend werd beschikt en B. en W. geen termen kunnen vinden om nu wel gunstig te adviseeren op het thans ingekomen verzoek. Het voorstel van B. en W. om op het ver soek afwijzend te beschikken werd aangeno men. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van N. Smit aan den Vijfhuizerdijk al hier werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. om met de gemeente Haarlem een overeenkomst aan te gaan betreffende het bezoeken van leerlingen uit deze gemeente op de gemeentelijke avondscholen voor nij verheids-en handelsonderwijs te Haarlem. Hierna werd overgegaan tot benoeming van leden van de commissie van advies voor werkloosheidsverzekering, arbeidsbemidde ling en ter bestrijding van de werkloosheid. In de vacature-S- Silver, die wegens zijn be danken als Voorzitter van de Middenstands- vereeniging „Haarlemmermeer" niet meer voor een herbenoeming-werd voorgedragen werd benoemd de heer G. J. de Tello, secre taris-penningmeester van genoemde 'ver eeniging (werkgever.) Verder werden als werkgevers benoemd de aftredende leden C. Mienis en T. Haze- kamp en als werknemers de heeren C. J. Elshout en G. Cardol, terwijl wegens het be danken als werknemer door den heer J. van Soelen werd benoemd de heer D. v. d. Broek en wegens net bedanken als werkmanslid door den heer A. J. Moleman, de heer L. van Gu- lik. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van eenige wijzigingen in de regeling waarnaar uit de gemeentekas van Haarlemmermeer steun zal worden ver leend aan werkloozen. De Voorzitter deelde mede dat de regeling zooals die verleden jaar door den raad werd vastgesteld en onder leiding van wethouder Kistemaker in toepassing gebracht weinig reden tot ontevredenheid heeft gegeven en B. en W. ook niet met een voorstel tot wijzi ging zouden zijn gekomen als niet een paar brieven van den Rijkswerkloozendienst zou den zijn ontvangen, waarin werd verzocht de regeling op enkele punten aan te vullen en meer met de rijksregeling in overeenstem- ming.te brengen.Spr. merkte nog op dat de voorgespelde wijzigingen voor het rr.eeren- deel van formeelen en redactioneelen aard zijn verwachtte dat daartegen dan ook niet vesl bezwaren zouden rijzen en de zaak in een kort tempo zou kunnen worden afgehandeld. Nadat sommige leden in het algemeen enke le opmerkingen hadden gemaakt werd tot de artikelsgewijze behandeling van de regeling overgegaan. Door enkele leden werd bij sommige pun ten aangedrongen op een mildere toepassing, hetgeen de voorzitter echter niet mogelijk achtte, omdat hetgeen met deze regeling wordt voorgesteld een uitvloeisel van de rijksregeling en het meest beteikbare is. Wethouder Kistemaker stelde rret het oog op de ongunstige weersgesteldheid voor de eerste uitkeering op 24 December a.s. te doen ingaan hiertegen werden geene be zwaren gemaakt. De regeling, die in werking zal treden op een nader door B. en W. vast te stellen tijd stip en geldende zal zijn gedurende een door hen telkens te bepalen tijdvak, werd hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer Griek spoor of de toewijzing van de perceelen grond te Nieuw-Vennep spoedig is te verwachten, waarop de voorzitter toestemmend antwoord de. De heer Scheffer vroeg of het wel geoor loofd is dat bewoners van Zwanenburg de wegen voor hunne woningen met koolasch enz. bestrooien om de gladheid weg te nemen en of daartoe geen betere maatregelen kun nen wo-rden genomen. De Voorzitter ant woordde dat het strooien van koolasch op de mooie sneeuwvlakten wel niet zoo'n ge- zelligen aanblik oplevert, maar dat hier ten slotte' het praktische het winnen moet van het aesthetische. De heer Gerritse drong er ernstig op aan dat spoedig maatregelen zullen worden ge nomen tot het verschaffen van werkgelegen heid en hoopte dat bij de verdere uitvoering /an de werken voor de waterleiding het meest ran Haarlemmermeersche arbeiders zal wor den gedacht. Dr voorzitter stelde den heer Gerritse in dit opzicht gerust én zei dat de directie van de waterleiding buitengewoon actief is, binnen kort weer een nieuwe aanbesteding zal hou den en het er niet ongunstig voorstaat dat daaraan door een groot aantal arbeiders uit Haarlemmermeer kan worden gewerkt. De vergadering is hierop gesloten. DE SNEEUWPRET IN BLOEMENDAAL. Is de sneeuw voor velen een bron van ergernis en narigheid, niet alzoo voor de rij pere jeugd, die het geluk heeft er een slee op na te houden, zoo'n licht, gladgeijzerd ding, waarmee men zoo beerli.k van de Bloemendaalsche hoogten kan glijden. En als dan een vrije Woensdagmiddag er als ge lukkige bijkomstigheid mee gepaard gaat, dan begrijpt ieder, dat Hoog-Bloemenjjaai gisteren weer het gewone wintervermaak heeft te genieten gegeven. Ditmaal concen treerde de drukte zich voornamelijk op het gedeelte van den Hoogen Duin en Daal- schenweg tusschen de villa's Kijkduin en Beau Regard. Al heeit Bloemendaal geen bobsleebanen van 4 of 5 K.M. lengte zooals het buiten land, al loopt de baan niet tusschen twee wallen van sneeuw door en al vliegt de slee niet met een sneltreinvaart naar bene den, toch is Bloemendaal niet weinig trotsch op zijp bobslee-gelegenheid. En 't heeft in dit opzicht een zekere: reputatie in den lande. Maar ook vaak een min of meer .reurige reputatie. Want 't aantal ongelukjes is reed» groot ge weest'bij deze publieke ver makelijkheid. Ligt thans nog-niet een der Bloemendaalsche agenten van politie met hebbers er zich niet van afhouden. En het publiek, in wellicht nog ongunstiger positie verkeerende, blijft evenmin bij de kachel zitten op dagen, dat er gebobt" wordt. Gisteren was de politie op de baan flink vertegenwoordigd. Ze hield er streng de hand aan, dat de sleden door niet meer dan 2 personen bemand werden, dat er geen 2 sleden aan elkaar verbonden werden en dat de slederij stopgezet werd, als er wagens of auto's langs de baan naar boven moesten. Dank zij deze voorzorgsmaatregelen gebeur de er gisteren, tenminste voor zoover ons bekend, niets bijzonders. En zoo heeft de jeugd gisteren weer eens echt haar hart kun nen ophalen. Zelfs de geopende ijsbaan werd er om genegeerd. Over een ding moet men zich verwonderen dat bij 't bobsleeën allen gelijk zijn. Wordt in 't gewone leven vaak een spieringkje uitgeworpen, om een kabel jauw te vangen, m.a.w. is 't gewone leven in den regel er op gebaseerd, om voor wei nig veel terug te krijgen, bij 't bobsleeën is 't juist andersom. Daar getroost men zich een lange en ongemakkelijke wandeling te gen de hoogte op met een zeulende slee achter zich om in enkele tientallen seconden naar beneden te suizen. Maar vader Cats (en als hij 't niet was, dan was 't een ander) wist het wel, toen hij zei: Lust en liefde voor een ding, Maakt de moeite en 't wérk gering. Werkgelegenheid in Belgie en Frank rijk. Op initiatief van den Directeur der Arbeidsbeurs te Haarlem en de correspon denten der arbeidsbemiddeling te Haarlem mermeer en Halfweg, werd in café Cornelis- sen een vergadering belegd, waar als spreker optrad de heer Verweij, onder-directeur van den Rijksdienst der Werkeloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling, met boven staand onderwerp. De vergadering was druk bezocht, plus minus 300 personen hadden aan den oproep gehoor gegeven. De Burgemeester van Haarlemmerliede c.a„ de heer L. H. Sitnons, die zoo bereid willig was het presidum op zich te nemen, opende over zeven de vergadering. Spreker constateerde met genoegen, dat niettegen staande de minder gunstige weersgesteldheid de opkomst schitterend genoemd mag worden'. In de oproepingsbrief stond ver meld, dat de heer Van Lier zou komen spre ken, doch deze was op het laatste moment verhinderd. De heer Verweij een alles zins deskundig spreker zal de heer Van Lier vervangen. In dezen omtrek aldus spre ker, bestaat geen werkgelegenheid. De werk loosheid neemt buitengewoon toe en het is dan ook geen wonder dat Staat, Provinci: ~n Gemeente uitzien rtaar werkgelegenheid. De bevolking van ons land heeft zich in 95 jaar uitgebreid van 2 millioen 6 honderd duizend tot 7 millioen 3 honderdduizend zielen, dus een vermeerdering van 2.75, dat wil wat zeggen. De ontwikkeling der techniek is groot, zoowel op landbouwgebied als industrie. Zien wij maar eens naar de Suikerfabriek, waar een suikertransport band is aangebracht hetgeen vele arbeiders uitwint. En dit is nog maar een kleinigheid. Ik heet dan ook de heer Verweij van harte welkom, alsmede Mr. Slob, de Burgemees ter van Haarlemmermeer. De heer Verweij, daarna het woord ver krijgende, dankt den Voorzitter voor zijc inlcidjng. Het onderwerp van dezen avond is, aldus spr. van buitengewoon veel belang. De bevolking neemt geweldig toe, pl. m. 100.000 zielen per jaar. De bevolking moet gevoed worden van een bepaalde koe veelheid grond, de industrie en ook de land bouw mgeten meer menschen voeden. Vóór dejn oorlog werden velen geëmigreerd naar het buitenland, voornamelijk naar Duitsch- land. Door den oorlog echter is Duitsch- land verarmd. Wel worden verschillenden in Duitschland nog geplaatst/doch het afzet gebied wordt grootendeels afgesneden, door de groote werkloosheid. In Engeland worden bijna geen Nederlanders toegelaten. Wij moe ten daarom uitzien naar het Zuiden. In on ze koloniën, met een gemiddelde temperatuur van 80 tot 85 graden kan een blanke niet tegen een Indiër opwerken, wat handen arbeid betreft, ze beperken zich hoofd zakelijk tot hoofdarbeiders. In Australië, waar hoofdzakelijk Engelsch wordt gespro ken, zien ze niet graag een Nederlander. Een Engelschman heeft daar nog wel eenige kans van slagen. De Vereenigde Staten van N. Amerika was destijds het afzetgebied bij uitnemendheid. Daar zijn vele Nederlanders terechtgekomen, die een welvarend leven hebben. De Nederlander was daar graag ge zien, en vóór den oorlog was daaraan behoef te, thans niet meer zoo erg. Vóór den oor log bestond een onbeperkte toelating er ver trokken zoo gemiddeld 3000 Nederlanders per jaar, op 't moment worden slechts een beperkt aantal toegelaten, n.l. 1600 per jaar, welke beperking nog wel 2 of 3 jaar kan aan houden. Canada spreekt meerendeels En gelsch, het R.K. deel Fransch. Dat land heeft veel te weinig menschen. In zoo'n geweldig groot gebied is nog veel te doen. Het land is veel te dun bevolkt om b.v. de spoor wegen te kunnen doen rendeeren, daarvoor möet de bevolking dichter worden. Aan stad bewoners heeft dat land geen behoefte, wel aan landarbeiders en aan boerenzoons. Deze kunnen daar een welvarend leven hebben. Hét klimaat is daar harder dan hier, ofschoon niet ongezond, de temperatuur is daar tot eind Maart onder 0. Wanneer daar niet tegen wordt opgezien, dan is daar veel goeds te vinden. Om te beginnen moet men echter beschikken over tenminste f 450.en als men daar dan eenmaal is, dan zal men niet zoo gemakkelijk meer terugkeeren. In België en Frankrijk is voor ons ook nog wel een goed heenkomen te zoeken, in Duitschland niet meer. ïn 1921 is het Departement contact gaan zoeken met genoemde landen. Voor Frank rijk speciaal in den landbouw. In Elzas Lo tharingen kunnen ook nog wel vakkundige landarbeiders geplaatst worden. De arbeids voorwaarden zijn over het algemeen niet minder dan voor den Franschen arbeider. Men moet echter niet denken, dat daar rijk dom te vinden is, maar wel werk en brood en dat is ook al een voorname factor. Ook moet men zich daar aanpassen aan de zeden en gewoonten van den Franschman. Een Franschman, b.v. eet weinig stampot en veel soep, een Hollander juist andersom. Wenschelijk is het, wanneer men naar Frank rijk wil, zich een Fransch-Hollandsch woor denboekje te verschaffen, waarin de meest gebruikelijke Fransche woorden voorkomen, welke tegen de kosten van f0.20 bij de cor respondenten verkrijgbaar zijn. In België waar meer Nederlanders zijn dan in Frank rijk, zijn in 1922 en 1923 10 tot 20 duizend arbeiders geplaatst, meest grondwerkers, mijnwerkers en dergelijke. Landarbeiders komen daar niet zoozeer in aanmerking. In België zijn de loonen niet bijster hocg. Als jongmensch kan men daar vrij goed zijn brood veriienen, maar voor een getrouwd man is dit niet zoozeer het geval. Op het oogenblik is de werkgelegenheid daar zeer gering van wege de weersgesteldheid. Getracht wordt de menschen zooveel mogelijk binnenwerk te geven in fabrieken en werkplaatsen. Bij regenverzuim wordt geen loon uitbetaald. Wat het woningvraagstuk betreft in België,en Frankrijk, dat is nog nijpender dan hier te lande. Een woring is haast niet te krijgen, wel een kosthuis. Op, groote werken zijn op Hollandsche kosten barakken aangebracht, waarmede althans iets gedaan is om" het leven zoo aantrekkelijk mogelijk' te maken. In Brussel werkt het Consulaat-Generaal samen met de Arbeidsbeurs en in Parijs is een Cor respondent aan het Consulaat verbonden, speciaal om Nederlandsche arbeiders te hei pen. In het dun bevolkte frankrijk bestaat de mogelijkheid, dat men tegen zeer gemak kelijke betalingen eigenaar kan worden van landerijen. Hiermede was spreker aan het einde van zijn lezing en had in vogelvlucht en grove trekken geschetst de werkgelegenheid in verschillende landen. Hij eindigde met de mededeelingen, dat hij gaarne bereid was eventueele 'vragen te beantwoorden. De heer Seffer prees den heer Verweij voor de buitengewoon eerlijke wijze van be handeling van dit onderwerp. Hij was echter van meerung dat het Rijk meer gelegenheid moest geven de menschen in ons eigen land aan werk te helpen, zoodat ze niet, door den honger gedoemd, naar het buitenland be hoeven te gaan. Hét Rijk moet de nood leni gen met ruimer hand, hetgeen een weldaad zou zijn voor het Nederladsche volk. De heer Gerritsen was van, meening, dat hier ter plaatse geen werkloosheid behoeft te bestaan. 2. i. kunnen van gemeentewege meerdere werken worden uitgevoerd, ter be strijding van de werkloosheid, zooals ver betering Van de Haarlemmermeerstraat, aan leggen van straten enz. De heer Meegdes vroeg of hier te land'- overproductie is van landarbeiders. Nadat door den heer Verweij de verschil lende sprekers uitvoerig waren beantwoord, sloot de Voorzitter de vergadering, onder dankzegging aan den spreker van den avond en onder opmerking, dat d-ze vergadering niet is belegd met de bedoeling, een massa menschen naar Frankrijk te trekken, doch slechts om een k'ijkj te geven op de werk gelegenheid in genoemde landen. GEMEENTERAAD. De behandeling dit begrootin g!926 Donderdag vergaderde de raad der ge meente Bloemendaal on,der voorzitterschap van den burgemeester, jhr. A. Bas Backer, ter behandeling der gemeentebegrooting 1926, Aanwezig alle leden. Bouwverordening. Voora wfoiden nog enkele ontheffingen in zake bepalingen der Bouwverordening be handeld ,n.l. een verzoek van J. G. van cchaïk voor bouw van drie huizen aan de Julianalaan. B, en W. stellen voor h,et verzoek in te willigen. De heer DE ROO meent, dat dit verzoek geweigerd moet worden, omdat reeds eerder een dergelijk voorstel geweigerd werd door den raad. De heer PRINSENBERG meent, dat al leen dispensatie gevraagd wordt voor de ruimte achter een der huizen. In de andere opzichten voldoet de bouw aan de bepalin gen der Bouwverordening. Weth. LAAN is het niet eens met den heer Prinsenberg. Er dient voor gezorgd, dat geen te dichte bebouwing plaats heeft. Waar een dergelijk verzoek aan een ander vroeger -eeds geweigerd werd, is het onbillijk thans dit verzoek toe te staan. De heer DE ROO licht zijn standpunt nader toe. Een zelfde verzoek aan denzelf den persoon werd reeds eerder afgewezen. De heer DE WAAL MALEFIJT meent dat de heer Laan, vormend de minderheid der commissie van bijstand Publieke Wer ken, zich in zijn meening had moeten onder werpen aan de meerderheid der commissie. Deze eening wordt door de overige raads leden bestreden. Het voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. Rioolaanshiiting, Het kohier rioolaanslüiting wordt vervol gens vastgesteld. (Wordt vervolgd:) ven uitsluitend Vuui donateurs en kunst lievende leden, vrijgesteld worden van be- 'astng. fin banden van de financieele com missie gesteld om advies). Medegedeeld wordt, dat de bouw van 113 woningen te IJmutden, is gegund aan den laagsten inschrijver, M. Fokkens. te Gro- n n^en en dat' die gunn'ng is aanvaard. De aannem.'ngssom voer perceel A is in verband met enkelé ;n het plan aange brachte verbeteringen nader gesteld op 239.334. Voor een voorstel. *ot het ongedaan ma ken van de benoenr'ng van den heer N't- zacker tot onderwijzer, wiens schriftelijke aan.vaardng van zijn benoeming niet op den vastgestelden datum was b.nengekomen, staakten de stemmen. Na de rondvraag werd de vergadering gesleten. De gladheid, Woensdagmiddag onge veer 12 uur kwam een vrachtauto van de richting Leiden. Vanuit de Brouwersl-an kwam een fietsrijder, die vlak voor den vrachtauto slipte, zoodat hij kwam te val len. De chauffeur gooide direct zijn stuur om, zoodat de jongen niet werd aangere den. De vracht-uto kwam 4wars over den weg te staan. De jongen had eenige ont vellingen door den val, Sneeuwruimen. Met alle middelen werkt men aan het opruimen van het sneeuwlaagje. Met motor, bezemwagen en sneeuwploeg. Het gladde onderlaagje maakt hét echter niet gem-kkelrk een beter be gaanbaar pad te krijgen. Daarom is het maar goed, dat een veertigtal werkloozen aan den arbeid zijn gezet om door zand paadjes op het sneeuwdek een beetje be teren houvast op den Zandvoortschen bo dem té geven. Examennicuws. De heer H. Wesseling rijksveldwachter alhier, is gesFagd voor het examen van brigadier bij de rijksveldwacht. Een mooi succes. Politie. De heer M. B. A. Morck, re chercheur van politie, alhier, is benoemd tot inspecteur van politie te Weert. (L.) Verloting. Aan de gemengde zangver- eeniging ,,De Stem des Volks", alhier, is vergunning verleend tot het aanleggen van een loterij ten bate van de kas der veree niging. GEMEENTERAAD. In aansluiting op hetgeen wij g'steren reeds medegedeeld hebben, volgen hier de overige bijzonderheden van de vergade ring van Dinsdagavond. Vastgesteld werd plan II tot herzien'ng van het ocrsprokelijke, bij raadsbes'uit van 15 Juli 1924, no, 3 vaïgestelde uitbreidings plan en wijziging van de bij raadsbesluit van 27 Januari 1925, No. 3 aan de N, V. B nnenlandsche Explo.taliemaatschappij van onroerende goederen te Bloemendaal, ver- 'eende vergunning tot het in exploitatie brengen van de haar toebehoorende gronden. Over de aanvrage van I. Tiersen en H. Weernekers te Velsen. om verlenging van den termijn van besl ss'ng als bedoeld in art. 121, a'inea 4, der Bouw- en Woning verordening werd besloten overeenkomstig het advies van B. en W. Goedgekeurd werd het voors'el tot in trekking van een bepal ng op het beheer van 't gemeentelijk gasbedrijf en de ge meentelijke waterleiding. Benoemingen. Benoemd werden: tot l.d der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, de heer Ten Broeke; tot leden van de Algemeen Burgerlijke Insie ling van 'Maatschappelijk Hulpbetoon, de aftredenden, de heeren Visser en Meyer. tot lid van de R, K. Burger ijke instel ling van maatschappelijk hulpbetoon, de heer Uitendaal. Voor de volgende commisslën werden de aftredende leden herkozen: twee leden der commissie van overleg voor de ambtenaren: twee lecen der commissie van overleg voor de werklieden; twee leden der commissie van overleg, voor de politie; drie leden en twee plaatsvervangende leden van de reclamecomm^ssie in zake vergunningsrecht; acht leden der schouwcommissiën. Nog werden benoemd: het lid der commissie van toezicht op de R. H. B. S., de heer R ngers; tot lid der comir!°sie van toezicht op de V.sscherijschool de heer Kast. en tot leden der schattingscommissie voor het grondbedrijf, de neeren Bus, Dolleman,.Heeren, Nieborg en A. Nijssen, Ingekomen stukken. In handen van B, en W. om advies werd gesteld een schrijven van de Vereeniging „Zang Veredelt", betreffende een kwestie, of een u tvocring a' of n'et onder de ver- Een nieuwe Veereeniging „Koninginne dag." Aanstonds nadat de oude vereen- jjing „Koninginnedag" te Schoten was ont- jonden, zijn er pogingen in het werk ge steld om te komèn tot het stichten eener nieuwe (neutrale) Oranje-vereeniging. De bedoeling zat voor om thans een ver eeniging op breeder basis in het leven te roepen, welke alle groepen der bevolking zou omvatten, voorzoover er sympathie b'e- itond voor hetwerken der vereeniging. Algemeen werd het als een leemte ge roeid, dat vooral voor de jeugd tot dusvei zoo weinig werd georganiseerd. Om ver- :chillende redenen werd de gepaste viering van nationale feest- en gedenkdagen als een Joede gelegenheid beschouwd, om, den kin deren in 't bijzonder, wat vreugde te be reiden. Een voorloopig comité, dat zich gevormd had, om deze zaak aan te pakken, heeft dezer dagen onderlinge besprekingen ge voerd. Als resultaat van de besprekingen werd vastgelegd, dat zoo spoedig mogelijk een vergadering zou worden belegd mét be langstellenden, om de nieuwe vereeniging te stichten. Medegedeeld werd, dat de Burgemeester, Mr. J."N; J. E, Héerkens Thijssen, welwil lend het eere-voorzitterschap thans van voorloopig comité en eventueel later van de vereen/ging heeft aanvaard. Het voorloopig comité heeft een voorloo- rig bestuur aangewezen, n.l. de heeren S. G. de Haas van Dorsser, Rijksstraatweg 0, vioorl. voorzitter; W. F. Jansen, Ged- Schalkburgergracht 84, voorloopig secreta ris; P. Ëoxs, Paul Krugerstraat 82; J. F. H. Pruschen, Schoterweg 202; J. C. C. Voor- velt, Rijksstraatweg 117; B. Wiegel, Spion- kiopstraat 46; C. C, Wolff, Schotervoet- pad 1. Verdere leden van het comité zijn de heeren P. Adriaanse, Schalkburgergracht 79; R. A. Baas, Overtonstraat; W. F. ten Bosch, Van Olststraat 10; W. H, J. M. van Gekelen, Rijksstraatweg 25; F. Filippo, Rijkstraatweg 39; E. de Graaff, Soenda- rtraat 26; E. J. Haack, Beukenstraat 20; R„ Hoogland, Middenweg 82; J. Horsmeier, Celebesstraat 13; A. J.Loerakker, Billi- tdnstraat; E. J. Nieuwenhuizen, Scheepers- traat 25; L. P. Wassenaar, Timorstraat 24, D. de Wit, Timorstraat 35. Belangstellenden gelieven hun naamkaar tje in te zenden bij een der leden van het vonrioooi'S comité. Verkooping, Deze week zullen de boomen, die in het aanstaande voorjaar langs den Rijksstraatweg gerooid zullen worden, voor verbreeding van dien weg, worden verkocht. Ze zijn nu voorzien van de bekende witte „vlek". Men weet, dat de overige boomen tot aan de brug in den Rijksstraa "weg verwij derd zullen worden, daar dat weggedeelte van asfalt zal worden voorzien. Als de weergesteldheid het toelaat, zal met het boomen-roolen spoed'g begonnen worden. Het gedeelte tusschen de Schoter- boschstraat en de Soendastraat, langs het Soendaplein, zal ook geasfalteerd worden Niet echter tot de Kennemerstraat, dat zal uitgesteld moeten worden tot 1927. Wel echter zullen de veranderingen op- en van het Soendaplein doorgevoerd worden, op dat met de asfaltecring een geheel zal worden verkregen. Burgerlijke Stand, Week van 6 tot en met 12 December 1925. Geboren: J. L. C. S.tolvoórtvan Veggel, d.; T. Veldhuisvrn Leeuwen, dj; M. DuinKuijer, d.; H. A. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 103 103 04 Nederl 1917 9813/16 9813/ N-L 1921 A, H 5 m N -1 1923 D.. 1033/4 1ü33/4 t»oll Lloyd 43 Oude Vaart 631/2 lito Gem Eigend 503/4 vlij „Nederland" 170-1/2 icneepvaart-Uni» 1571/4 1571/2 Rotterd Lloyd 141 daketvaart 190 ÜLöe rioot 79 79 Roll Stoomboot 66 H V. A. 6021/2 öOSi/2 Java Cultuur 330 335 Jurgen» gew. 1201/2 l303/4 y oiuniale Bank 1841/2 185 1 discbe Batik 15 61/2 1571/2 Gert. Haadel Mij 433/4 145i/4 rtesc dito 146 145ö/s i'hoem* 97 Geconsolideerd» 193 194 icon. OU» 4l3i/2 413 U. S. Steel 1361/4 1361/2 Marine ".omm. lri/lfi ll3/4 vorstenlanden (58 158 Actions id. 146 1 8.50 dip. Merc. Arg 8 8 i oerworevljo iC6 Gude Deii 403 402 acnembab 485 490 Jeii Batavia 420 429 A dam Rubber 3781/2 367 oerbadjadi 401 396 205 200 WaiSumatra 375 377 Dordtscbe Petr. 391 390 jout bern Rail» 116 Union 1515/8 152 10l!/2 Wabash 41?/8 421/ 2 Comm. Maxwell 613/i6 '16 EtRSTE KO KS LATERE KOcR5 BERLIJN 39 35 PARIJS 9 10 BRUSSEL II 35 WEF.NEN 36.— LONDEN i 1 12.C8 STOCKHOLM 66 80 KOPENllAGFN 62 05 OSLO 50 65 BAZEL 1 1 48 15 JEW-YORK 2 491/2 TOME 1 1 it 1 10 10 Veldhuis—Slebos, z,; J. Hoefsmit—Je makelijkheidsbe'ast-lng valt. Voo t es njkk een chrijven van J. J. Wort, waarbij hij eervol o,..sia: verzoek, a.s lid van ce a'gemeen burgerlijke instelling van maa'- schappe'ijk hulpbetoon. Het gevraagde eervol ontslag werd verleend. Een verzoek van H. Zeilmaker, te Vel- seroord om een stukje gemeentegrond voor het' houden en 'eelen van va-kens zoo mo gelijk in de omgeving van den Engelmun- cusweg. (Aangez en ae gemeente m bedoel de omgeving geen grond beschikbaar heeft en overigens het doel der aanvrage het col- ege niet wenschelijk voorkomt, stellen zij voor, op het verzoek afwijzend te beschik- gen.) Aldus besloten. Een schrijven van B. G. Schuitenmaker, waarbij hij bedankt als lid van de comm s- s'e van a/vies voo- de werk'oosheidsver- zekering. Den heer C van der Sieen wordt benoemd. Een adres van den Besturenbond Eens gezindheid" te Santpoort, waar n verzocht wordt het daarheen te leiden, dat bona-"Op Maandag 21 December a.s. zal in de fide-vereenigingen, welke uitvoer.ngen ge- j gehoorzaal van Teyler's 'Sticht.ng, daartoe Wintre, z.; P. Schreuder-de Klerk, z.; J. de GeusMetselaar, d. Ondertrouwd: H. Schoo en C. J. Hooge- boom. K. Harting en H. Kniesij, Th. J, Groenëveld en E. M. van Geldcren. Ge'Youwd: H. J. Idzinga met T. E. van Amersfoort. Overleden: G. Roos, wed. G. J. Spekman, 66 jaar, wonende te Zaandam. W. F. Nie- berg, 35 jaar, wonende te Haarlem. F. W, Schmale, 82 jaar. De Historische Tolpoort neergehaald. Openbare Werken van Heemstede hebben dfiaaie Kls.orische To'poorl die eeuwen lang op den Leidschevaartweg, hoek Zand- voortschelaan, gestaan heeft, verwijderd, omdat zij in een zoodanigen sfaat van ver val verkeerde, dat er gevaar voor de voor bijgangers bestond. Deze poort, die de wapenschilden van Le'den en van Haarlem droeg, werd in 1659 gebouwd. Zij hield de herinnering levendig aan den tijd (1656), toen de Leidsche trek vaart gegreven werd. Het lig in de bedoeling om deze poort eventueel later weer op te bouwen. Daar toe worden dc stukken zorgvuldig bewaard door directeuren van Teyler's Genootschap welwil'end afgestaan, de malaria-film ver toond worden. Tot deze bijeenkomst heb ben, zools uit de m deze courant voorko mende advertentie blijkt, alle leden der af- deelingèn Haarlem en Omstreken van hef Witie- en het Roode Kruis toegang. De Inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid m Noord-Holland, Dr. Doyer, zal de film toejichten. Algemeen bekend is, dat besmett'r.g met malaria plaats heeft door de steek van de malaria-mug, de anopheles; volgens de nieuwere inzichten nu, heeft de bestrijding der malaria in hoofdzaak plaats door het verdelgen der volwassen muggen des win ters in hun schuilhoeken in stallen, schuren enz. en door het vernietigen der larven in de broedplaatsen gedurende het ontwik- kel'ngstijd'perk. Sedert 1920 wordj deze strijd in Noord- Hol and systematisch gevoerd; de kosten werden voorloopig gedragen door het Rijk, de Provincie en de Gemeenten met de vooropgezette bedoeling, dat deze centraal geleide onfmugging een opvoedend karak ter zou hebben en ten slotte overbod g zou worden, zoodra ieder inwoner van Noord- Ho'Iand zelf de muggen in zijn stal of wo ning ging dooden. In December 1923 is daarop op verzoek der Regeering door de hoofdbesturen van de N. H. Vereen ging „Het Witte Kruis" en van het „Nederlandsche Roode Kruis" een comrr.ssie voor de malaria-bestrijding door de bevo'king gevormd, onder wier leid ng thans de strijd wordt gevoerd. De provincie is daartoe verdeeld in 11 districten, waarvan Haarlem met oml ggen- de gemeenten er 1 vormt. In iedere ge meente van een district is een plaatselijk comité ingesteld, hetwelk voor Haarlem be staat uit een vertegenwoord'ger van de Afdee'ingsbesturen van Wit'.e- en Roode Kruis. Hoe nu.de bestrijding wordt gevoerd zal getoond worden in de f'.lm, welke geheel op kosten van het Nederlandsche Roode Kruis is vervaardigd. Opkoopen van gestolen goed. Voor den Kanton echter had zich heden morgen te verantwoorden een koopman, die van een 14-jarigen jongen 13 stukjes zeep had gekocht en van dezen koop geen aan- teekening in zijn register had gehouden. De zeep bleek later van diefstal afkomstig te zij'n. Beklaagde was zelf niet ve-schenen, doch zijn vrouw vroeg in deze zaak te wor den gehoord, wat toegestaan werd. Bekl.'s vrouw deelde mede, dat haar man de zeep had gekocht, in 't"geheel niet wetend, dat deze van diefstal a.komstig was, want de 'ongen had een zeer ve-klaarbare reden op gegeven. Bovendien verkeerde haar gezin in armoedi^en toestand, waarom zij clementie verzocht. Reche -cheur M. als getuige gehoord, ver klaart dat het gekochte goed van diefstal afkomstig was. De ambtenaar, van het O. M. wilde, waar anders voor dergelijke opkooperij st-engë straffen worden geëischt, om de aangevoerde 17 DECEMBER. Ik en weet niet, wat 'n vreemd gevoel ik kreeg, toen ik ze daar, de oude vrouw van 53 jaar, in den gevangeniswagen zag stap pen. De adem stokte me even in de keel én toch bewonder ik ze nu wel die oude vrouw. Toen wist ik niet, waarvoor ze daar on der politiegeleide werd weggebracht, nu weet ik het. Nooit had zé gedacht met de politie in aanraking te komen, nooit zeker ook, nog eenmaal in de gevangenis te belanden en '.och ging ze er nu hean met een zekere blijmoedigheid, hoezeer het onbekende haar afschrok. Het. was Maandagmorgen dat ik ze zag. hier aan het station. Veldwachters brach ten har aan uit Santpoort, waar ze woont. De celwagen stond klaar en bracht haar ■mar het Kuis van Bewaring. De donken- celwagen, met twee paarden bespannen. De reden? De vrouw had niet voldaan aan haar ;templicht in Juli, bij de verkiezing van ds Tweede Kamer. Zij stemde niet, omdat zij in den Bijbel meent te lezen dat vrouwen niet stemmen mogen. Zij stemde dus niet. omdat, volgens' haar, God zulks Verbood. Ik ga er niet verder op in. Ik zal hier niet nagaan of ze gelijk heeft met dat in den Bijbel te lezen; ik zal niet trachten haar verkeerd idéé hieromtrent in een juister' te veranderen en zeker zal ik mij niet vrooli'k maken over deze vrome Pro testante, die uit den Bijbel deze geloofs waarheid meent te mogen putten. Daar gaat het niet om, ik constateer al leen wat de reden was, dpt deze vrouw met de politie, met den rechter in aanra king kwam. Den SOsten September werd zij door den kantonrechter te Haarlem ver oordeeld tot hechtenis van 3 dagen of 3 gulden boete, wegens opzettelijk verzuim om op 1 Juli j.l. aan haar kiesplicht te vol doen. Maar ook die boete mocht de vrouw, volgens haar overtuiging, niet betalen. Ën dus, ging zij de gevangenis in. Wat dat beteekent voor een vrouw van 53 jaar, die nooit met de justitie in aanra king kwam, zullen de lezeressen van deze krant begrijpen. Ik ben het glad oneens met de vrouw, wat betreft haar opvatting over het vrou wenkiesrecht; ik vind het dwaasheid om het verbod van vrouwenkiesrecht uit den Bijbel te lezen, ik meen dat de wetten des lands gehandhaafd moeten worden, ik meen dat alles en men kan dat alles meenen, en toch bewondering gevoelen voor den moea der overtuiging, door dit vrouwtje aan den dag gelegd. Hoevele Katholieken kunnen hieraan dikwijls een voorbeeld nemen!! verzachtende omstandigheden, een lichtere straf eischen, n.l. een boete van 5 voor het koopen van de zeep en 3 voor het niet aanteekenen in het register. De kantonrechter ve-oordeelde bekl. tot twee geldboeten, n.l. van 4 en van 2, subsidiair 2 dagen hechtenis. Ondertrouwd: 16 Dec.. E. N. Selhorst en J C. M. Pijpers; G. Huijbens en A. H. Schol- fèn; P. A. Sparreboom en J. v. Straaten; J. Prinsen en C. S. v. Graas. ri Getrouwd; 16 P.ec.; A. Wildschut en J, •NI. W. v. d. Meii; P. v. Heems en H„; Krikke: H. J. W. v. Leen en C. J. Diepen- 'aal; W. Kleinendorst en H. S. Kloek; G. J. v. d. Putten en M. E, K. Rolf; F. Looijen en J. Cornet. Geboren: 14 Dec. d, van J. M. J. Zijp v. Deenen. 15 Dec. z. van M. Habben JansenNagtegaal. d. van A. Kalfde (Laauw 14 Dec. z v. A. Halewiinten Have. 16 Dec. d. van A. J. Spaan-Zwaai. Overleden: 15 Dec, P. H Burger, 60 jaar, Zuidèrstraat. DEN HAAG, 16 Dec. Alhier overleed 93 jaar oud, de gepensionneerde luitenant- generaal C. D. I-I. Schneider, oud-minister van Oorlog en adjudant, in buitengewonen, dienst van H. M. de Koningin. SCHIERMONNIKOOG 16 Dec. De Raad der gemeente besloot gisteravond met algemeene stemmen om een landingshoofd te bouwen op de veere van Schiermonni koog, dat 500 M. lang zal worden. De kosten worden geraamd op 145.000. BRIELLE, 16 Dec. Gistermiddag, circa 3 uur, kwam de heer D. Roelofs uit Nieuw- Helvoet met zijn vriend per auto naar Den Briel. Op den hoek van 't Maasland ge komen/ naderde daar een vrachtauto uit de richting vhn de aanlegplaa's der stoomboo- ten, bestuurd door den bode Toledo vatt Oostvoorne. Een aanrijding volgde. De per sonenauto werd van achter geheel inge drukt. De achterwielen werden versplinterd. Ook de vrachlauto werd aanmerkelijk be schadigd. De inzittenden kregen geen letsel. Na de aanrijding ontstond er tusschen beide partijen een woordenwisseling, welke slechts eindigde toen de politie arriveerde en pro» ces-verbaal opmaakte. Wij vernemen uit Leiden dat op 1 Jan 1926 door A. W. Sijthjfl's uitgeversmij. te Leiden, het feit herdach. zal worden, dat 75 jaar geleden, de uitgeverszaak en drukkerj/ werd opgericht. HEERLEN, 16 Dec. Op de Oranje-Nas- -aumijnen zijn gisteren weer 2 mijnongeval len gebeurd met doodelijken afloop. Op dc mijn 'Oranje-Nassau 3 is de gehuwde Pool- -che mijnwerker Zimmy uit Heerlèrheide door vallend gesteente gedood Fij laat een vrouw en 3 kinderen achter. Op de mijn Oranje-Nassau 4, werd de arbeider Raika door een steenstorting getroffen en op slag gedood. De arbeider Raab liep vleeschwonden op- Dezer daden is ook op de mijn Wilhelmina een arbeider L, door een steenstorting g®" troffen. Met inwendige kneuzingen is mj eaar het zièkenhuis vervoerd. LONDEN, 16 Dcc.' Uit Sidon wordt via.-; Beircrut gemeld,, dat talrijke joden in Pa lestina uit Mosoul aankomen, omdat zij nel uitbreken van den oorlog vreezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2