UIT DE PERS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Uit bewogen dagen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweeds Blad Donderdag 17 December, 1925 Ket gezantschap fcij den Fans, Doumer, de vermoedelijke opvolger van den Franschen minister van financin, zou allereerst in plaats van nieuwe, verhooging der bestaande belastingen voorsteken. Nadere bijzonderheden over den opstand der politie in Ulster. Betaling aan de V. S. door buifentandsche regeeringen inzake getroffen schuldregelingen, beloopende ruim 95 millioen dollar. Onder de radio-berichten: Inzake de regeling van Mosoel worden voor de toekomst ernstige gevolgen verwacht. Doumer tot minister van Financiën benoemd. De pogingen van Br. Kocli om een groote coalitie te vormen, zijn als mislukt te beschouwen. De complotten tegen de jouvenel in Syrië. Gem. buiten?, berichten BEVORDERING VAN DEN LANDBOUW. UIT HEJ AND— De kwestie van Mosoel. De financiëele crisis in Frankrijk. De benoemingen aan de Gentscke Hoogeschool. De Duitsche Luchtvaart. Een complot tegen Stresemann. Dr. Kochs pogingen tot vorming eener groote coalitie mislukt. Een geheimzinnige aanslag. De toestand in Syrië. De melkoorlog in de Hoofdstad. MARKTNIEUWS. VI3SCHERIJ. FEUILLETON. Het Anti-Revolutie"-i~<? lid v-s den "svii van State, Prof. nr. D. P. D. Fabius schrijft in het „Hbld.'': „Mij komt voor, dat ten aanzien van bo vengenoemde aangelegenheid van den kant der rechterzijde meer dan ééne fout is be gaan. En dat de laatste fout is voor rekening van de christelijk-historische groep in de Tweede Kamer der S. G. Haar standpunt bij de Kabinetsformatie van dezen zomer was naar ik meen behoud van de „coalitie", met vrijheid voor zich, om te stemmen tegen het gezantschap bij den Paus, Verkeerdelijk echter heeft zij gemeend ik stel mij op haar standpunt dat zij van die vrijheid gebruik kon maken bij de stem ming over het amendement van de lieeren Kersten en Zandt. Immers droeg eitèlijk die stemming een gemengd karakter; was zij, deels eene stem ming met de bedoeling, dat gezantschap t? doen ophouden, deels eene stemming ove het voortbestaan van de „coalitie". Echter is de christelijk-historische fractie te-werk-gegaan, als ware die stemming eene zuivere eene éénledige. Hierin school m.i. op haar standpunt eene fout van taktiek. Zij had moeten begrijpen en kunnen ver klaren, dat, gezien de stand van zrken, zij bij deze stemming de gelegenheid miste, om van de zich voorbehouden vrijheid in zake het gezantschap gebruik te maken. Hoedanig deze verklaring voor haar te ge makkelijker was geweest, gegeven het feit, dat die gezantschapsoost van 1913 tot 1925 gehandhaafd was onder me''e-verantwoorde- li'kheid van minister De Visser, en de be stendiging daarvan thans bedoeld werd on- «er mede-vernntwcordelijkhcid der ministers De Geer en Schokking. Aan een beantwoorden van de vraag, hoe alsnog deze fout van tactiek is te herstellen, waag ik mij niet; zij het al, dat ock dit wel licht mogelijk ware. los van eenig oordeel -ver het al dan niet wenscheliike van meer- 'er.oemd gezantschao; en naar het standpunt lat de christelijk-historische groep dezen zo- ner bij de Kabinetsformatie heeft ingenomen. De iinancieele crisis in Frankrijk. Loucheur is afget-eden. Doumer wordt als zijn opvolger genoemd. De nood begint meer en meer te dringen en technici als Romier wijzen er op, dat, zelfs al verandert men elke week van minister van financiën, de val van het staatscrediet nog sneller gaan zal. Toch schijnt men nog niet tot buitengewone middelen te willen overgaan. Van een verpachting van het tabaksmono polie is voorloopig nog evenmin sprake als van den verkoop eener kolonie; dit laatste zal Briand op aandrang van de koloniale groep in de Kamer bij behandeling de" kolo niale begrooting nog eens uitdrukkeiijk ver klaren. De plannen van Doumer bepalen zich tot ëen algemeene verbooging van alle belastin gen, omdat hij van oo-deel is, dat er geen tijd is om nieuwe te bedenken en het daar om maar 't beste is zooveel mogelijk uit de oude te halen. Hij wil echter de grootste vermeerdering halen uit de belasting op het zakencijfer, die verdubbeld zou worden en die juist in zakenkringen zoo bijzonder ge haat is, zoodat het niet te verwachten is, dat ook daar zijn plannen algemeen erg goed zouden worden ontvangen. Dit zal echter nader moeten blijken, indien Briand er in slaagt zijn benoeming door te zetten. Intus- schen vertraagt een en ander opnieuw vrij aanzienlijk de maatregelen, die toch geno men zullen moeten worden tegenover de steeds dreigende daling van de franc, de stijging der prijzen en de vlucht der kapita len. Doumer neemt in beginsel aan. Volgens een telegram uit Parijs heeft Doumeur in beginsel de portefeuille van financiën aanvaard; zijn aanvaa-ding zal pas definitief zijn na den kabinetsraad, giste renochtend gehouden. De Echo de Paris zegt, dat Briand, alvorens zijn keuze op Doumer te laten vallen, de instemming zij ner collega's v/enscht. Naast Doumer wor den nog andere namen genoemd, o.a. Boka- nowski. Tsjitsjsrin te Parijs. Tsjitsjerin verklaarde voldaan te zi;n over zijn besprekingen met de Fransche regee ring. Hij hoopte, dat de onderhandelingen een gunstig verloop zullen hebben. Hij con stateerde een geheele ommekeer in de pu blieke opinie jegens Rusland, dat geen vijand is van den vrede. Hij sp-ak ziin want-ou- wen uit in de bedoelingen van den Volken bond en het verdrag van Locarno. Een treinbotsing. Bij het station van Lieusaint Moissy bij Melun heeft op de lijn der P. L. M. een botsing tusschen twee passagierstreinen plaats gehad. Twee beambten werden licht gewond. De opstand der politie van Ulster. Volgens nadere mededeelingen protes teerden 35C0 leden der speciale politie te' Belfast tegen de ontbinding van het corps, ingevolge de voorwaarden der grensrege ling. Zij staakten, arresteerden eenige offi eieren, maakten zich meester van kazernes en opslagrlratscn en zonden een «ltimatuni aan de regeering, waarin zij 700.000 pd. st. schadevergoeding eischten. De regeering deed een lager aanbod, maar het is twijfel achtig of het zal aanvaard worden. Nader meldt men ons nog uit Londen, dai de stakende politiemannen in hun ultima tum verklaard hebben, dat zij zich zullen verweren als er geweld tegen hen wordt gebruikt. Het aanbod der regee'ring komt neer, op volledige uitbetaling voor twee maanden verlof of ongeveer 30^>ond per man. Namens de regcering werd verklaard dat ieder officier of mindere, die na dit aanbod insubordinatie pleegt, zich aan on middellijk ontslag blootstelt en van alk voordeelen van bet aanbod verstoken blijft De klasse A van deze speciale,, politie, wel ke thans het werk heeft gesta: kt, is eer. klasse, die in uniform dienst doet en wier taak het een paar jaar geleden was, de ord" te herstellen. Sir James Craig deelde dc. vorige week mede,dat deze gewapendi macht, evenals de speciale constabels var de klasse C 1, een corps dat niet voortdu rend bezigheid heeft, wat de klasse A wel heeft en dat 20.CO0 man telt, dadelijk zov worden ontbonden. Dit corps is intusschen nog niet bij dc zaak betrokken. De toelating van Dnitschland De „Manchester Guardian" meldt, dat hel waarschijnlijk is, dat de buitengewone ver gadering van den Volkenbond, bijeengeroe pen ter toelating van Duitschland tot den Volkenbond, tegen 4 Maart zal worden ge convoceerd, en dat Duitschland daarna on middellijk zal deelnemen aan de raadszif- ting, die op 8 Maart zal worden geopend Om deze reden zal de e.v. raadsvergadering niet te Madrid plaats hebben, gelijk in Sep tember was overeengekomen, maar we derom te Genève. De kabinetscrisis in Duitschland Naar de draadlooze dienst meldt, is bi de bespreking tusschen de voor de vorming van de groote coalitie in aanmerking ko mende partijen van het programontwerp van den formateur Koch, principieel over eenstemming bareikt. Het program bevat 21 punten. Volgens de bladen heeft de eco nomische partij (die tegen Locarno stemde) verklaard, dat zij aan de verdere onderhan delingen wenscht deel te nemen. Tot dusver had zij een eventueel kabinet-Koch neutra liteit toegezegd. Neg wordt gemeld, dat de partijleiders met Koch over enkele punten van zijn pro gram hebben beraadslaagd. Hem werd ver zocht zijn programpunten opnieuw te for- muleeren. De Facties hebben gisterenavond hierover beraadslaagd. Hedenochtend nieu we besprekingen. Ramp in een steengroeve Uit München wordt gemeld, dat Dinsdag 'n een steengroeve bij Fürstenstein nabij Jassau een ernstig ongeluk heeft plaats ge had. Een geweldige rotsmassa is onver- j .vachts in de groeve gestort, waardoor tl -"-bei-'e-s werden b-d^lven. Acht werden. er op slag gedood, drie zeer ernstig ge- vond. Tot dusver heeft men nog slecht 'rie lijken gevonden. De ontruiming Aan de „Voss. Zeitg" wordt gemeld, dal leef thans door de Belgen geheel is ent- uimd. Een ZwecdschTsjechisch har delsverdrag. Unden en Benesj hebben den tekst goed- keurd van een aibitrageverdrag, dat ge- leel gebaseerd is op de beginselen van he'. /ercrag van Locarno. De quaestie van Mosoel. Het besluit inzake Mosoel zou gisteren apenhaar worden medegedeeld op den '•vondslag van de status quo. De Britsche aanvaarding wordt gewaarborgd door Ame- y's vroegere verklaringen. De Turken steu nen. hv:i weigering tct e-kernnuj der a-briF- 'c bevoegdheid van den Raad op art. drie r.n het I uis-nner Verdrag, dat de 7"nct:e 'an den Raad in het midden laat. \olhar- 1en zji daarin dan zal het Raadsbesluit -ractisch geen verandering in den toestand brengen. Mochten de 'erken daa-oo met de wapenen antwoorden, dan zou Engeland -trier art. 14 van het Pact de hulp van den Volkenbond kunnen vragen. Een Deensch-Noorsch arbitrage verdrag. Er zijn onderhandelingen geonend om te omen tot een arbitrageverdrag tusschen ""enema-ken en Noorwegen, op denzelfden Grondslag als het dezer dagen tusschen Noo-we^en en Zweden gesloten verdrag. 'Vcderziids wo"dt de ^cnsch gekoesterd, 'at het verdrag dc verplichting zal oplegden -m geschillen van allej aard. die tusschen -'e regeeringen van beHe landen zouden V-nren rozen en die niet bi-gelegd kunnen worden op g-ond der bestaande verdragen ran bemiddeling, naar arbitrage te verwij- ren. Het Grieksch-Ealgaarsch conflict. De „Times" verneemt uit Athene, dat de Grieksche regeering bit ontvangst van het bericht omtrent de beslissing van den Raad "pn den Volkerbond inzake het Grieksch- Bulgaarsch conflict aanstonds haar ver- 'egenwoordiger Rentis instructie heeft ge geven Genève niet te verlaten, daar hem verdere instructies zullen worden toegezon- 'en. De Grieksche regeering heeft de beslis sing van den Raad in beginsel aan vaard ondanks haar gestrengheid, teneinde aldus het gezag van den Volkenbond te ver- 'toogen. Griekenland betwiifelt echter de juistheid der beslissing wat betreft de be taling van de tien millioen leva aan Bul garia om de militaire uitgaven te dekken welke het Grieksche ontreden noodig maakten. Griekenland beroept zich daar bij op het rapoort der commissie-Rumbold, hetwelk uitdrukkelijk Griekenlands goede trouw erkent en hoopt, dat de Raad van Ier. Volkenbond dit zal inzien. Voorts wordt de hoop uitgesnroken, dat bet bedrag der schadeloosstelling, hetwelk aan Bulgarije moet worden uitbetaald, ver rekend wordt op het bedrag dat Bulgarije aan Griekenland voor oorlogsschadevergoe- ling schuldig is. De zaak der Banco di Angola. De „Daily Mail" meldt uit Lissabon: N:euwe en verrassende ontwikkelingen hebben z.ch heden voorgedaan in zake de z.g. bankzwendel. Oorspronkelijk was ge meld, dat valsche bankbiljetten lot een bedrag van een millioen in. Portugal waren uitgegeven waarheen zij gesmokkeld zouden zijn door de directeuren van de Banco di Angola., De drecteuren zouden gereisd, hebben op v»lsche diplomatieke passen. Thans wordt gemeld, dat dit geen valsche bankbiljet'en waren. Een van de gearres teerde directeuren heeft verklaard, dat er een overeenkomst gesloten was met den gouverneur van de Bank van Portugal om iver te gaan tot de inflatie van pap.er, ten einde de fmancieele crisis in de Portugsesche kolon ën te bestrijden. De gouverneur, die afgetreden is, ontkent deze verklaring. Uit Syrië. Volgens een bericht uit Beiroet zoo wordt nog radiografisch gemeld, heeft de Droezenle der Hassan Kahrat een prijs gezet op het hoofd van De Jouvenel. Riza aanvaardt het bewind. Riza Sjah heeft Dinsdag den eed afgelegd ca het bewind aanvaard, in tegenwoordig heid van leden van het parlement en de magistratuur. In een toespraak beloofde hij zijn u'terste best te zul'en doen voor den voorspoed van Perzië. Hii werd luide toe gejuicht, teen hij m zijn koninklijk rijtuig wegreed. Betalingen aan de Ver. Staten. In verband met de haar getroffen schuld- regel ngen, hebben buitenlandsche regee ringen heden aan de schaikist 95.253.000 doLar betaald. De grootste betaling was zooals reeds gemeld die van Groot- Britannië, nl. 92,310.000 dollar. zijnde ue derde termijn van de schuldbetaling. Belg deed de eerste betaling van de rente zijner gefundeerde schuld ten bedrage van 677.000 do.iar, Tsjecho-Slowakije deed de eerste halfjaarlijksche betaling van 1.500.000 dollar, Finland betaa'de 180.000 dollar. Litauen 46.000, Polen 500.000 en Hongarije 40.000. De conferentie ever de exterritorialiteit. Uit Peking wordt gese.nd: De Nederlandsche gezant heeft als deken van het corps diplomatique namens de mogendheden een nota overhandigd, waarin Ch'na verzocht wordt de opening van de conferentie over de exterritor.aliteit enkele dagen ui' te stellen. China heeft h-erin toegestemd. De toestand in China. De groote slag 2 mijlen ten N. W. van Tientsin tusschen Li Sing Lin. den gouver neur van Tsj li en bondgenoot van Tsjang Tso Lin, en Feng Joe Hsiang duurt voort, ofschoon de verliezen reeds 10.000 man be dragen. Ieder uur komen er rfrco'e ver- sterlrngén aan het front aan. Feng poogt oen o-"'.rkken-'e bcwega" ipai'f en naar zijn getalsterkte te oordeelen zal hem -t cok wel gelukken. Blijkens mededeel ng van het departement van oorlog, is een deel der troepen uit "vorea reeds naar Mandsjoerije vertrokken, de overige zullen onmiddel'ijk vclgsn. Ver nomen werdt dat de troepen ui1 Korea a'leen u't infanterie en artdle-ie bestaan. Die uit Koerorke vertrekken later en be- s'aan uit een brigade van alle wapens. DE ZILVERVOSSENFOKKERIJ, De Fransche maatschappij tot het fokken van zilvervossen, is fai'Let verklaard. In verband daarmee wordt de president, prins Murat, beschuldigd van m sbruik van vertrouwen en oplichting. Uit Boedapest wordt gemeld: Op de begroot ng voor 1926 van het de- parlement van Landbouw komt een post voor van 26 millioen gcudkronen voor landbcuwkolomsatie. De minister deelde in zin begrootingsrede made. dat er ter be vordering van het landbouwonderwijs, vier landbcuwhcogescho'.en zullen worden opge richt. EEN VONNIS VERNIETIGD. Het hof van cassatie annuleerde het von nis, waarbij de communistische journalist Pija.de tot 20 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. VRIJGESPROKEN. Men hernlnert zich de geschieden.): van luitenant Moraresco, beschuldigd talloozc vluchthngen uit de Oekrajiene bij het overbrengen van den Dniester zonder meer te hebben laten doodschieten. De Roemeeensche legatie zend', ons thans een bericht ut Boekarest, waaruit blijkt, dat de Krijgsraad den officier en zijn sol daten heeft vrijgesproken. JOODSCUE VLUCHTELINGEN UIT MOSOEL. Blijkens een draadloos bericht uit Sidon via Be rc.ut gemeid. dat uit Mosoel een aantal Joden in Palestina aankomen, die bevreesd zijn voor oorlog en slachtingen. Volgens de algemeene verwachting heeft de Raad van den Volkenbond besloten de linie van Brussel als grens tusschen Turkije en Irak vast te stellen onder beding van ver lenging van het Britsche mandaat met 25 jaar bepaalde autonomie voor de Koerden en economische concessies aan Turkije. De 1 urken hieven weg van de zitting en deel den in een laatsten, korzeligen brief mede, dat zij 's Raads uitspraak niet konden er kennen en hun souvereine rechten op Mo soel intact handhaafden, 's Raads uitspraak werd door Engeland aanvaard, en een con flict rijst nu tusschen den Bond en Turkije, waarbij Engeland als uitvoerder yan het be sluit van den Raad recht heeft op den steun van den Volkenbond volgens artikel 15 en 16 van het Pact. De theoietische mo gelijkheid bestaat nog, dat Turkije het be sluit van den Raad zal opvatten als een recommandatie en het opnieuw zal voorleg gen aan het parlement te Angora. Toch heerscht vrees voor ernstiger gevolgen, ge lijk blijkt uit een door Scialoja voorgestelde motie waarbij hij Turkije en Engeland aan spoort, den gespannen toestand tot een vreedzame regeling te brengen. De Engelsche bereidverklaring om ondanks het besluit van den Raad in"rechistreeksche onderhan delingen met Turkije een gemeenschappe lijke basis voor overeenstemming te zoeken, is eveneens een poging tot vermijding van blijkbaar gevreesde ernstige gevolgen. Uit een draadloos bericht uit Londen blijkt nog, dat de beslissing van den Raad behelst, dat Groot-Brittannië binnen zes maanden aan den Raad een nieuw verdrag met Irak moet voorleggen, dat inhoudt dat Groot-Britannië het mandaat over Irak met 25 jaar verlengd. Zooals verwacht werd heeft Doumer de portefeuille van financiën aanvaard. De kabinetsraad onderzocht den toestand, door het ontslag van Loucheur ontstaan, «r betuigde hem zijn leedwezen. Doumer is tot minister van Financiën be noemd. De Kamer nam tot besluit van de interpel latie over de benoemingen van hoogieeraren aan de hoogeschool te Gent met 102 tegen 24 stemmen en 26 onthoudingen een door de socialisten gedaan voorstel aan om tot de orde van den dag over te gaan. De minis ter van Kunslen en Wetenschappen had verklaard dat hij wenschte dat de wet door allen werd geëerbiedigd en dat de eerste voorwaarde, waaraan een hoogleeraar van de hoogeschool te Gent moet voldoen om in het Vlaamsch te doceeren is, dat hij Vlaamsch kent. Gisterenavond is de Duitsche delegatie, die bij de Vrijdag te Parijs beginnende lucht vaartonderhandelingen de Duitsche belan gen zal verdedigen, naar Parijs vertrokken. Naar verluidt, heeft zij van het demissionaire kabinet instructie gekregen de algemeene opheffing van alle beperkende bepalingen voor het Duitsche luchtverkeer te eischen. De Berlijnsche politie heeft gisteren *wee nannen gearresteerd, die voornemens wa- en een aanslag op minister Stresemann te plegen. Het complot is uitgelëkt, doordat één van beiden, een zekere Kaltdorf, een briet had geschreven aan een advocaat te Mün chen, waarin hij hem mededeeling van zijn voornemen deed. Deze advocaat, die vroe ger een aanhanger van de völkische be weging was geweest maar inmiddels afval lig was geworden, gaf den brief van Kalt dorf aan de politie te München, die daarop een ambtenaar naar Berlijn zond. Beide ge arresteerden hebben een volledige bekente nis afgelegd. De bemoeiingen van den democratischen leider dr. Koch om de groote coalitie lot stand te brengen zijn mislukt. De sociaal-democratische fractie heeft gisterenavond na urenlange debatten een besluit genomen, waarin zij vaststelt, dat de resultaten van de tot dusver gevoerde onderhandelingen geen grondslag voor de groote coalitie vormen. Dit besluit zal he denochtend aan de andere partijen worden medegedeeld. Te Berlijn is gisterenavond een geheim zinnige aanslag gepieegd op een bekenc publicist, die zich den laatsten tijd veel met de opheldering van de veemmoorden haa bezig gehouden. Op weg naar zijn woning werd hij door eenige mannen overvallen die een schot op hem losten en er daarna ijlings van door gingen. De daders wisten te ontkomen. Uit nadere berichten over de samen zwering, welke tegen Henry de Jouvenel, den nieuwen Franschen hoogen commissa ris in Syrië, op touw was gezet, blijkt dat het twee afzonderlijke complotten betreft. Gedurende zijn bezoek aan Aleppo van waar hij Maandag te Beiroet is terugge keerd, vernam de hooge commissaris reeds door bemiddeling van het departement van buitenlandsche zaken te Parijs, dat extre mistische Syriërs in Kaïro een complot te gen hem op toilw hadden gezet. Denzelfden dag kwam de inlichtingsdienst te Aleppo met hetzelfde bericht, terwijl een opgevan gen telefoongesprek aan het licht bracht dat een bende Bedoeinen, die in de nabij heid van Hama opereerden, het voornemen hadden een aanslag te plegen op den extra- trein, welke de Jouvenel naar Beiroet zou terugbrengen. Dank zij de strenge bewa king der spoorlijn door infanterie-afdeelin- gen werd de reis zonder incidenten vol tooid. Dit plan staat in geen enkel verband met de aankondiging van den Droezen-leider Hassan Kahrat, die een prijs heeft gezet op het hoofd van den hoogen commissaris. -en de melk zelf uitventen, of ander? thnfs houden, om tot zuivel te verwerken. Bij ac- ilamatie wordt hiertoe besloten. Daarna sprak de inmiddels binnengeko men voorzitter, de heer Meerveld, de ver gadering toe, die zich verheugde over de ge nomen beslissing. Krachtig zullen de boe ren z.i. moeten pal staan om den strijd te winnen. Zij hebben te strijden tegen het melkkapitaal van Amste-dam en van het ge heele land. Als dit kapitaal zich schrap zet dreigt ontmoediging onder de boeren. Spr. wekte op, zich krachtig te weren. De melkprijs. Hierna werd van gedachten gewisseld over den verkoopsprijs van de melk. Men noemde uit de vergadering verschil lende prijzen tusschen 10 en i5 cent de liter. De voorzitter van den R. K. Bond, de heer Mcekel, vertelde, dat zijn bond be- cloten had de melk tegen 12 cent de liter uit te venten. Een lage prijs zal noodig zijn om den strijd te winnen. Na langdurige discussies wordt ten slotte besloten, met ingang van mc-gen de melk uit te venten tegen 10 cent de liter. De voorzitter wees er op, dat na den melkoorlog de kans bestaat, dat dc melk handelaren niet meer van dezelfde leveran ciers willen koopen. Hierin moeten de veehouders solidair zijn. Geen enkele mag uitgesloten worden, anders allen uitgesloten. Men moet niet alleen trappelen zei spr., maar ook doen. De boeren moeten solidair blij\ en. De be sturen der bonden zijn overeengekomen, zei spr., dat de Amsterdamsche burgerij, door zich aan een bepaald adres öp te geven, zich zal kunnen in verbinding stellen met de boeren, om de melk rechtstreeks van de boerderij te krijgen. De prijs zal dan 2 3 ct. de Liter lager kunnen zijn. Men zal dan ook flcsschenmelk kunnen betrekken. De boeren zullen voortaan zelf de melk rechtstreeks gaan verkoopen en anderen uitschakelen. Hiertoe moeten de boeren zich bij het bestuur opgeven, met het kwantum, dat zij dagelijks kunnen leveren. Bij acclamatie verklaarde de vergadering hiermede accoord te gaan. De veehouders gaan zelf venten. De melkprijs op tien cent per liter. De Bond van Melkveehouders hield Woensdag een druk bezochte vergadering In „Parkzicht". De bijeenkomst werd geleid door den vice-voorzitter, den heer Koster uit Bovenkerk. Het Woo d werd het eerst gevoerd door den heer Brinkman uit Zaan dam, lid van het bestuur, die het streng afkeurde dat de melkhandel gebroken had met het stelsel van overleg en men eenzijdig denprijs had vastgesteld. De boeren kun nen dit niet aanvaarden, evenmin de prijs- verl-ging. Al zou een melkoorlog geld kos ten, spr. had vertrouwen, dat de vergadering zou besluiten de melk thuis te houden of zelf uit te venten. Hierna deed de secretaris, de heer Woï- merstedt, mededeeling van de afwezigheid van den voorzitter, den heer Meerveld, we gens een conferentie met wethouder Vos over da hygiënische melkwinning. Hiervoor waren de veehouders bereid offers te bren gen, maar thans zullen zij hiertoe wel aar zelen, als de melkprijs beneden het normale komt. Dan zullen geen of.ers mogelijk zijn. Als de handelaars de melk van de kaas- hoeren gaan koopen, dan zal er van de hy mnische melkwinning niets komen. Het is (liet belang der boeren, maar ook van Am sterdam, dat de boeren dezen strijd winnen. De actie moet hierin bestaan, dat de boe- ASSEN, 16 Dec. V e e. Op de markt wa- en aangevoerd: 92 koeien, 15 kalveren, 1 Fr. schaap, 2 Dr. schapen, 6 drachtige var kens, 569 biggen, kalfkoeien 325lOO, melkkoeien 300375, guste koeien 225 300, vaarzen 225375. kalveren 75 150, Fr. schapen Dr. schapen 14, varkens 95115, biggen iceETAOóër drachtige varkens 95115, biggen 13 18, Londensche varkens 0.900.92 per ÏC G ENKHUIZEN, 16 Dec. Zaden en P e u I- vruchten. Wijker vale erwten 26 a 36, bruine boonen 20 a 25'per h l. Bruin mosterdzaad j 40—42 per 70 K.G. Maan zaad 3030.50, karwijzaad 1212.50, beide pe 50 K.G. HOORN, 16 Dec. Vee. Aanvoer 110 vette varkens J 0.900.93, Londensche varkens 0.900.96, zouters 0.860.88. Handel vlug. Eieren. Kipcieren wit 1012.10, bruin 11.5012. Aanvoer 5220 stuks. MAASTRICHT, 16 Dec, B' o t e r m ij n. Aanvoer 119.725 K.G, Hoogste prijs 2.23, middenprijs 2.14, laagste prijs J 2.06 AMSTERDAM, 16 Dec. Aardappelen. (Bericht v/d. makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 4.755, id. blauwe f 4.404.60, id. Eigenheimers f 3.753.90, id. blauwe Eigenheimers f 3.503.75, Friesche Borgers f 3.50—3.75, IJpolder Bravo's f 4—4.25, Zeeuws,he Eigenheimer poters f 2.202.90, id. blauwe Poters f 2.75, bonte poters f 2.75, Anna Paulowna Zandaardappelen f 5.50 6.50, Hillegommer Zandaardappelen i 5.50 6.50, Drentsche Eigenheimers f 3.15 3.50 per hl. AMSTERDAM, 16 Dec. Vee. Ter markt waren aangevoerd 240 vette kalveren, le qual. f 1.10—1.105, 2e qual. f D.96—1.08, 3e qual. f 0.750.95 p. kg. levend gewicht 48 nuchtere kalveren f 1424 per stuk 437 vette varkens, Holl. le qual. f 1.111.13, 2e qual. f 1.061.09, afloop flauw Over- zeesche en Geldersche le qual. f 1.111.13 per kg. slachtgewicht. ASSEN, 156 Dec. Eieren. Op de heden ge houden eisrenmarkt van de V. P. N. waren aangevoerd 17.850 stuks, Prijs f 1114 per 100 st. WOERDEN, 16 Dec. Kaas. Ter markt wa ren 225 partijen. Prijzen Goudsche le soo-1 f 6263, 2e soort f 5860, rijksmerk Ie soort f 6570, 2e soort f 6164. Handel matig. IJMUIDEN, 16 Dec. Heden kwamen van 'e treilvisscherij Tiier binnen dt stoomtrei- :ers. IJM 143 (Balder) met 4735; IJ M 10 (Jaqueline Clasina) met '125; IJ M 43 Nelly Gezina) ir.et f 466; IJ M 18 (Azalea met 3018; IJ M 39 (Petten) met 3804; IJ V 122 (Bertha) met 3190; IJ M 121 Louisa met f 2540; IJ M 180 (Holland IV) met 32Ó9 IJ M 26 (Witte Zee) met 2780; IJ M 64 (Penelope) met f 2916: IJ M 47 (Tubantia) met 2247; IJ M 8, (Annie) met f 1412; IJ M 41 (Cobi) met 1914; IJ M 94 (Peter D) met 3740: IJ M 6 (Eduarda) met 3359; IJ M 15 (Eveline) met .t 3878; IJ M 103 (Dolfijn) met 2318; IJ M 29 (Zeemeeuw) met 2096; IJ M 28 (Walrus! met 2459 aan besomming. IJMUIDEN, 16 Dec, Heden waren aar. den Rijksvischafslag: 20 stoomtrawlers, :9e prijzen waren als volgt: tarbot f 1.90— 1.40; tongen 1.90—140 per k.g.; griet 49 —21, gr, schol 36—31, n:d. svhol 41—31 zetschol J 5440; kl. schol J 39—19, 29 15; scharren 179.50 oer 50 K.G.; rog gen 2217 per hoop; vleet 2.5)0—1.70 per stuk; pieterman en poon J 1714; gr. schelvisch 5546, md. schelvisch 49— 34, kl.md. schelvisch 29-17: kl. schel visch 1614, 149.50; kabeljauw 72 40; gr. gullen 2115; kl. gullen 13o; wijting f 8.50—6 per 50 K.G. Na een oogenblik geaarzeld te hebben, boog de onbekende en sprak met zzekte stem „Indien ik ir.ij nier vr-gis, spreek ik met r ijn'ieer Dubief en u heeft een dochter, me- jm..cuw Ernestine? „Wie is u mijnheer U heeft een slecht coperfclik gekozen cm mij vrrgen te stellen." „Nicclas Ekdoff, cicr.stcfficicr van hare majesteit de leizerin ik ben bekst u zoo spoedig mogelijk een vertrouwelijk schrijven te bezorgen." „U doet mij verbaasd staan, mijnheer. Ik heb geen betrekkingen met het hof en uwe boodschap „Is volstrekt geheim.... mij is gezegd dat ik cp uwe rechtschapenheid kan rekenen Indien men wist, dat ik op mij gero- men heb u dezen tri:f te overhandige: v s ik morgen naar alle waarschijrlijkheic. e; weg naar Siberië. Er staat meer dan mijn vrijheid cp het spel, misschien mijn leven. U kunt mij gerust vertrouwen, wil mij voor al niet verraden." „Ik ben een Franschman, mijnheer, zon der twijfel is u cit bekend wijl u mij schijnt te kennen, en. dat moet u voldoende zijn." „Zeer zeker. Hier is hetgeen ik u moet overhandigen ik behoef niet op antwoord te wachten." Dutkf nam den brief aan, beantwoordde den groet van den officier en trad zijn huis binnen. Hij hoorde de sneeuw onder de voetstap pen van Nicclas Bkdoff kraken en toen alle geluid weggestorven was, sloot hij de huis deur. Zijn echtgenoote kwam naar hem toe. „Hoe gaat het met haar vroeg hij." „Zij slaapt rustig, ik heb het licht uitge draaid en slechts een nachtpit je laten bran den. Heb je geen keu geleden „Heelemaal riet. Waar is Jeanne." „Zij is in de kamer van Charles gaan sla pen om Ernestine stilletjes te laten rusten." „Kom eeris even mee naar mijn studeer vertrek ik heb daar juist een rare ontmoe ting gehad." „Een ontmoeting „Elijf maar bedaard het is heel eenvou dig, een officier welke in het winterpaleis dienst heeft en belast was met mij dit schrij ven ter hand te stellen." „Wat kan dat zijn „Wij zullen eens zien." Dubief had aan zijn schrijftafel plaats ge nomen hij las op de enveloppe Mijnheer Dubief Fransch leeraar van het instituut Pownos- hof. Kiefstraat 162. Om aan Ernestine Dubief ter hand te stellen. „Is dat voor Ernestine Wie kan haar schrijven Hij maakte de enveloppe open, en keek het eerst naar de onderteekening „Van Nath-'-a Warneska „Lees 1" ei m vrouw rg nieuwsgier ig. Donderdag, 15 December 1916. 10 uur 's avonds. Lieve Ernestine, „Een verschrikkelijke slag heeft ons ge troffen Mijne nicht was verontwaardigd over de schandelijke uitingen van dezen ge- meenen Gregory in tegenwoordigheid der groothertoginnen. Zij meende in geweten verplicht te zijn de tsarine te waarschuwen. Zij had het antwoord, dat zij ontving, heele maal niet verwacht „Gij belastert een heilige, heeft de keizerin gezegd, gij kunt heengaan ik onttrek u mijn gunst 1 „Mijne nicht kan nog niet tot zich zelf ko- „Men heeft haar gezegd het paleis te ver- j laten en naar hare familie terug te keeren zij is geheel buiten zich zelf hier gekomen ver gezeld door een officier, den luitenant colas Bladoff. j „Wil uw vader verzoeken morgen bij ons aan te komen mijne nicht waagt het niet zich buiten te vertoonen en zou gaarne zijne hulp inroepen om zich naar Frankrijk te be geven. Nicolaas Bladoff meent dat dit voor zichtig is. „Ik smeek u, lieve vriendin, bewijs mij dezen dienst en reken op onze eeuwige dankbaarheid." „Uwe Nathasa." „Dat jonge meisje wordt lastig," verklaar de Dubief en wendde zijn blik naar zijn echt- gehoote. „Wie is die Gregory, van wien zij spreekt." „Een kwaadaardige gek een sluwe boer, en het moet erkend, met buitengewoon ver stand begaafd, vooral als het er om gaat zijn slechte neigingen te voldoen. Hij heeft niets beters weten te doen dan een monnikspij aan te trekken, en zlc'i als een heilige te la ten doorgaan, die door God tot welzijn van het volk en zijne souverein gezonden is, die echter in werkelijkheid een handlanger van den duivel is zijn godsdienst en eenige uiterlijke vertooningen van vroomheid gaan j samen met betreurenswaardige uitspattingen van onzedelijkheid. Zijn heele theorie die overigens heel gemakkelijk is, kan terugge bracht worden tot deze stelling, dat de ver lossing het doel had de zonden uit te' wis- schen, en dat men bijgevolg des te meer voordeel uit de verlossing kon trekken, naar mate men meer zondigt. Dus, laten we zon digen zooveel we kunnen, om ook in dezelfde verhouding in de verdiensten van den Ver losser d.el te hebben. Hij vergeet slechts één zaak, indien hij ze tenminste ooit geweten heeft, dat de zonden slechts vergeven worden als men er een goed berouw over heeft, en dat het vaste voornemen om niet meer te zondigen noodzakelijkerwijze met het be rouw moet samengaan. „Maar hoe verdragen de popen, dat zoo'n leer verkondigd wordt „Ik weet niet of zij getracht hebben haar te bestrijden ik heb hooren zeggen dat hem strenge verwijten met betrekking tot zijn zedelijkheid door eén paar van zijn oude \riender, die tot de beter onderwezen gees telijkheid behooren, gedaan zijn, maar het is nog niet bekend of zij zijne leerstellingen bestreden hebben. Men zegt dat hij schuld bekend heeft omtrent de uitspattingen die men hem verweten heeft en dat hij zijn misdaden vermenigvuldigt en zich tegelijker tijd als een godsgezant uitgeeft „Hij is gek Zooals ik je reeds zei. hij spreekt hoofd zakelijk voor de vrouwen en hei getal van degenen welke hem gelooven, naar hem luisteren en hem vereeren, is grooter, dan je denkt. Volgens Nathasa zou hij tot het hof toegang hebben. Dat is toch niet aan le nemen. En toch is het zoo, hij laat er alles naar zijn oijoen dansen: de Czaar duldt hem, de Czarin bewondert hem en bewijst hem alle mogelijke attenties, zij laat hem toe bij haar zoon en hare dochters en verbeeldt zich dat de czarevitsch doodeli'k ziek zou worden als hij zich verwijderde. Zij verliest er het juiste begrip der zaken door. Het zou belachelijk zijn, ware het niet zoo walgelijk. Inderdaad. Hoe heet hij? Gregoire Novikh, geboortig nit Sibe rië, hij is bekend onder den spotnaam Ras- poutine. Maar waarom wordt hij niet door de geestelijke orthodoxe autoriteiten ontmas kerd? Hij heeft een witten voet bij den czaar en wordt gevreesd, want hij schrikt niet te rug voor laster en leugen, en daarom ver draagt en veracht men hem, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5