~r0. UIT ONZE OOST. ORDE EN ARBEID. GEMENGD NIEUWS. Echt vervelend. Gouverneur Hens over den toestand in Atjeh. Hat veiligheidsvraagstuk. De Weelde- en Verteringsbelasting. Bijeenkomst der R.-K. ministers. Stadsbestedelingenhuis te Amsterdam. Congres voor beroepskeuze. Prov. Staten van Zuid-Holland. De weldadigheidspostzegels voor het kind. Tegen schunnige lectuur. De socialisten en schunnige lectuur. Verkeerde conclusie^ recht gezet. LUCHTVERKEER. Vliegongeluk. Indisch-Hollandsch! Groote staking to Soerabaja. Ssmarang in Nederland. Arbeidswet 1919. De zeilvaart op de Zuiderzee weer gestremd. Geen opheldering in de zaak Wijsman. DoodeSijk ongeluk. Bloedig familiedrama. Kantonrechter en medicus. Verdacht van brandstichting. Aanvaring tusschen tvee schepen te Rotterdam. Diefstal van atsto-onderdeelen. Dansen in de raadszaal. Het ijsvermaak begint weer. De grot te Valkenburg. 800 Sollicitanten. Geen moderne dienstbode. Nieuws uit het aquarium te Amsterdam. £>e Zeereerw. Pater F. Hendrichs S.J. schrijft in de Msb.: Daar heeft me de Tribune" iets moois uitgehaald. In eens komt ze met een onthulling, die ik verschrikkelijk vervelend vind. Dat is ook makkelijk te begrijpen. Ze verklapt op het onverwachtst, dat er een nieuwe Gouverneur-Generaal noodig is in Indië. Nu, dat wisten we ongeveer. Maar nieuw is, dat die man absoluut Roomsch moet zijn. Dat schijnt dominee Kersten te eischen en anders begint hij dadelijk weer met de coalitie. Daar zaten ze dan in den Haag! Maar gelukkig was er een Roomsche candidaat. Dominee Kersten kon zijn zin krijgen. Wat een bof.... Toch waren ze er niet. Want Mijnheer Zimmerman uit Weenen kreeg trek in dat baantje. Waar dacht ie aani.... Was im mers niet Roomsch.... En zoo is 't nu een maal, als je niet Roomsch bent, wordt je geen G. G. in Ned. Indië. Spreekt van zelf. Ze waren immers allemaal Roomsch. van Adamr af. Maar die Zimmerman was een leukerd. Wist er raad op. In Rotterdam gaf pater Hendrix (vertelt „de Tribune" verder, hij bedoelt zeker pater Hendrichs) cursus. Ha, nu was ie gepiept. Natuurlijk, Zimmerman op. den cursus, afgeloopen, klaar. Doch hij woonde in Weenen. Klein bezwaar. Die slimmelingen. pater en ex-burgemeester wisten raad. Waar heb je anders Radio voor, wou ik wel eens weten!... Stiekum stuurden ze golven uit, tusschen Weenen en Rotterdam. En zoo werd Zim merman ongemerkt heel leuk Roomsch. Nu is ie klaaren alles liep op rolletjes en nu komt me die vervelende .Tribune" t zaakie verklappen. Heeft s'illetjes afgeluis terd. Dacht bij zich zelf „Wie zit me toch voortdurend in den weg alsik met Moskou redeneer?'' Aha, dat was die blikslagersche Jesuiet uit Rotterdam. Toen ging ie luisteren ....jawel.... proselieten makerij van de ergste soort.... Wat had die Hendrix met Zimmerman te maken, dien hij maar één keer in zijn heele leven ontmoette nu onge veer 17 jaar geleden op het groote feest van de Jozelfsgzellen-vereeniging?Een rilling liep de redactie van de „Tribune" over den rug.... die onverlaat van een Jesuiet gaf catechismus aan een mijnheer uit Weenen. Iedere week.... Wat een monster ....halsmisdaad.... Dat je scheldt, dat ie lastert, dat ie kankert en stookt, tot daaraan toe, maar dat je godsdienstonderricht geeft ophangen.... of krankzinnig verkla ren Eind aan maken, onmiddellijk. PubliceeTen dat Zimmerman Roomsch werd (langs de radio, hij te Weenen. Hendrix te Rotterdam). Zal ie wel weer afvallen. Word ie geen G. G. Slaapt dominee Kersten drie nachten niet. De „Tribune" komt er, schrijft hij, nog eens op terug. Moet bij eens vertellen, waar, wanneer, hoe enz. ik den heer Zimmerman sinds 1907 heb gesproken of de minste relatie met hem heb gehad. Echt vervelend dat die Tribune" zoo on berekenbaar op de hoogte is. Stuurt ie je heele slimmigheid reddeloos in de war. Breek ik mijn radio-installatie weer af. Een vertegenwoordiger van de „Deli Ct. had een onderhoud met den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, den heer A. M. Hens, naar aanleiding van de jongste gebeur tenissen in dat gewest. De gouverneur noemde den toestand in Atjeh gunstig, zelfs gunstiger dan ooit te voren omdat voortdurend de normale ont wikkeling van het bestuursbeginsel meer wordt toegepast, zooals ook elders in de buitengewesten, waar ons gezag is beves tigd. Het is zaak ons niet van den juisten weg te laten afbrengen door gebeurtenissen welke, hoe betreurenswaardig zij ook mo gen zijn, toch aanvaard moeten woeden. Het is onjuist aan het gebeurde te Bakongan meer dan een plaat3eli;ke beteekenis toe te kennen. Atjeh's Westkust is honderden kili- meterrlnng, met dertig landschappen, elkan der dikwijls viiandige zelfbesturen en nog meer onderhooiden; het is een conglome raat, waar dergelüke gebeurtenissen in de uithoeken zonder behoorlijke wegen en communicatiemiddelen en zonder verband, geenszins een bewijs van een verslechterden geest opleveren. Te meer waar zulke gebeurtenissen door gaans veroorzaakt worden door onderlinge veeten der zelfbestuurders, terwijl de bezwa ren tegen de Kompeni, slechts een factor van de tweede orde uitmaken en ten slotte slechts de Atjehsche mentaliteit domineert. De uitleg van de Moslimleer op onjuiste ba sis brengt een aantal volgelingen bijeen voor het ondernemen van een redeloos en gevaarlijk avontuur. Waar die gebeurtenissen niet in de eerste plaats tegen ons bestuur en ons gezag ge richt zijn, daar kan er geen politieke betee kenis aan gehecht worden, en, waar zii op zich zelf staan, zijn zij ook van geen alge- meene beteekenis voor de rust in Atjeh. Bij de toepassing van het gewone be stuursbeginsel in Atjeh volgt men een nioei- lijken weg. die stap voor stap dient te wor den afgel^d. Het mag niet overhaast noch vertraagd geschieden. De gouverneur sprak de bewering tegen, dat in korten tijd ter Westkust van Atjeh zes overvallen hebben plaats gehad. Indien wij de feiten goed onderscheiden, zijn al die feiten volkomen als pla.atseli'k te verklaren, terwijl de overval in Bakongan slechts de eenige ernstige overval is. De andere over vallen zijn eenvoudig verzet tegen de pa trouilles of een uiting van persoonliiken aanslag door ontoerekenbaren Hst is on'uist te concludeeren, dat de toestand ter West kust minder gunstig is. Verschillende dier overvallen en ook andere in de buitenge westen zi;n tiidens de bevestiging van ons gezag herhaaldelijk voorgekomen, zooal3 andere bestuursambtenaren en zooals ook de heer Hens persoonlijk ze aan den lijve hebben ervaren. Een veiligheidscongres. In verband met de door het R.-K. Werk liedenverbond gevoerde actie tegen de on bewaakte overwegen, een actie, welke in derdaad resultaat heeft gehad, is het vol gende van zeer groot belang. De Volkskrant verneemt n.l., dat aan de na te noemen organisaties en instellingen door het bestuur van het veiligheidsmuseum te Amsterdam het volgende schrijven is gezonden: Het toenemend aantal ongevallen, voor namelijk ongevallen op den weg en in het huisgezin heeft de belangstelling van het publiek in Je veiligheid" aanzienlijk ver hoogd. Wij juichen zulks natuurlijk van harte toe, al betreuren wij, dat juist deze oorzaak een van de redenen tot vermeerde ring dier belangstelling is. Het behoort im mers tot de taak van het Veiligheidsmuseum de publieke belangstelling voor de veilig heid in het algemeen op te wekken en gaande te houden. Het valt echter niet te ontkennen, dat nog heel wat ontbreekt aan de medewer king van het publiek ter bevordering der veiligheid. Het bewijs daarvan is o.m. in de verslagen der Arbeidsinspectie, in die van Gemeentelijke Diensten inzake het verkeer en in tal van berichten in couranten en tijdschriften te vinden. Wij zijn van meening, dat de onvoldoen de medewerking tot voorkoming van onge vallen voor een belangrijk deel geweten moet worden aan het gebrek aan kennis omtrent wat in het algemeen reeds is ver richt, ter bevordering der veiligheid en wat in dezen nog kan worden gedaan. Teneinde het publiek hiermede op de hoogte te brengen, achten wij het gewenscht de terzake vakkundigen bijeen te brengen, opdat het publiek van dezen vernemen wat reeds is geschied ter bevordering der vei ligheid en welke maatregelen ter .verminde ring van de kans op ongevallen alsnog ge nomen kunnen of moeten worden. Met dit overwegen wij een Nationaal Vei ligheidscongres te organiseeren, waar zoo juist geroemde onderwerpen behandeld zul len worden. Alvorens echter daartoe over te gaan, zouden wij gaarne willen weten, of zij daar bij op uw steun kunnen rekenen. Mocht dit het geval zijn dan hebben wij de eer U uit te noodigen als lid eener com missie tot het organiseeren van 't Nationaal Veiligheidscongres 1926, toe te treden. Te vens roepen wij uwen vertegenwoordiger op tot het bijwonen eener vergadering dezer commissie op Maandag, 28 December, des namiddags om 2 uur in het Veiligheidsmu seum, Hobbemastraat 22, Amsterdam. Dit schrijven werd gezonden aan: directie van den Arbeid, het bestuur der Rijksverze keringsbank, de directie der Centrale Werk gevers Risico-Bank, de 'Vereeniging van Ra den van Arbeid, de Algemeene R -K. Werk- gevers-Vereenirfing. de Vereeniging van Ne- derlandsche Werkgevers, de Vereeniging van Christelijke Werkgevers, het Neder- landsche verbond van vakvereenigingen, het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland, het Christelijk Nationaal Vakverbond, het Al- gemeen Nederlandsche Vakverbond, het Na tionaal Arbeiders Secretariaat, het Neder- landsch Syndicalistisch Arbeiders Secreta riaat, het Bureau der Verkeerspolitie, den Cer.tralen Bond van Transportarbeiders, het Ri;kstoezicht op de Spoor- en Tramwegen, de Koninklijke Nederl. Brandweervcreeni- ging, de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, de Tucht-Unie, het gemeente bestuur van Amsterdam, het departement van Binnenlandsche Zaken afd. Onderwijs de inspectie van het Nijverheidsonderwijs, de Vereeniging tot bevordering van vakop leiding enz., de Centrale Landbouw Onder linge, de R.-K. Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, het Koninklijk Nederlnn^sch Landbouw-Comité, de Algemeene Neder landsche Wiefriidersbond, de Ned. R.-K. Bond van Bloemist-, Tuin, Veen- en Land arbeiders, de Nederlandsche Christelijke Landarbeidersbond. Verder wordt vernomen, dat het in 't voornemen ligt, dit Congres in Maart in Amsterdam te houden. Het nieuwe voor-ontwerp. In aansluiting aan het bericht, over het nieuwe voorontwerp weeldeverteringsbelas- ting, meldt het „Hbld." nog, dat het de be doeling is van de regeering, om uit het be kende ontwerp alleen te behouden de be lasting op verteringen in hotels, restau-ants etc., terwijl sommige andere „weeldeverte- ringen" in een afzonderlijke wet belast zul ten worden. Het is het wetsontjverp voor deze laatste, dat thans om advies is gezonden aan den Nijverheidsraad. Het stelseL Het ontwerp verschilt met het eerste vooral hierdoor, dat de belasting wordt ge heven bij invoer of bij den producent, dat het aantal belastbare artikelen is terugge bracht, tot 29 groepen en dat het stelsel van zegelbelasting is verlaten; het wordt thans een accijns, resp. invoerrecht. De wijziging is gevolg van de klachten der belanghebbenden, dat heffing in den klein handel veel te veel lo-maliteiten met zich xau brengen, terwijl bovendien de controle zeer moeilijk zou worden. De „weeldeverteringsbelasting" houdt re kening met de vraag, of de belaste artikelen door onbelaste kunnen worden vervangen Devervaardiger wordt belast. Bij invuei komt de weeldeverteringsbelasting boven op het bestaande invoerrecht. De bedoeling is dat producenten en importeurs de belasting innen, maar die op de koopers afwentelen. Bij de betaling van het geleverde is de verkrijger tevens verplicht de belasting te voldoen aan den verkooper. Bij wanbetaling is ook deze vordering preferent, Vrijstelling. Vrij zijn exportartikelen, monsters, ge bruikte goederen (mits geen handelsinven taris) die door erfenis moeten worden ver kregen, uitzetten en bruiloftsgeschenken be stemd voor personen uit den vreemde, die met Nederlanders huwen, mits het betrok ken land in dat opzicht wéderkeerigheid toestaat, goederen bestemd voor den open baren dienst, musea, onherstelbaar bedor ven goederen enz. De controle. Het controlestelsel komt hie-op neer, dat de producent van belaste goede.en verplicht is zich bij den ontvanger der accijnzen be kend te maken. Hij moet in registers aan- teekening houden van de belaste goede en die inkomen en uitgaan en van de bedragen die hij int, moet hij aanteekening houden. Eens in de maand rekent hij met den Rijks ontvanger af. De registers moeten 2 jaar be waard blijven en de ambtenaren hebben het echt tusschen 9 en 6 uur de registers in te zien. Bovendien moeten de producenten hun hoeken, balansen en verdere bescheiden op aanvraag overleggen aan de Rijksaccoun tants. Nalatigheid of onvolledigheid in het bijhouden der registers kan behalve met een st-afvervolging gestraft worden door een aanslag tot het vijfvoud van het ver schuldigd bedrag. Er is hooger beroep op nen 4 directeur der invoerrechten en de minister van financiën kan den aanslag verlagen. Voor de belasting bij invoer zijn de direc teur der invoerrechten en Tariefcommissie heroepsinstanties. Het schijnt niet in de bedoeling der re- gcering te liggen deze werkzaamheden voor den belastingsdienst te honoree-en. Objecten van belasting. Er zijn 29 groepen van aan belasting on derworpen objecten. Per 100 van den ver koopsprijs of bij invoer van de waards wordt 6 geheven voor personenauto's en nnde-deelen en biljarten. Van alle andere wordt 12 pet. geheven. Wij vermeiden uit deze lijst: bont- en pels werk, brandkasten, kaviaar, kreeft, oesters, fonog-afen en onderdeden, fototoestellen, gekleurd of versierd aardewerk en porce- lein, gobelins, goudleder, en wat daarvan gemaakt is, haarden, haardstellen, vuur schermen, handschoenen (behalve wanten, wollen halfwollen, katoenen, asbest en gummi handschoenen), jachtwapens en muni tie, kant, karpetten, loopers, tafelkleeden etc. (behalve van cocosvezels of koehaar), leeren koffers, toiletgarnituren, daroestas- schen, portefeuilles, lijfsieraden, meubelen van palisander, mahonie wortelnoten of rozenhout en ingelegde meubelen, parasols, parketvloeren, rubbervloeren, inlaid-, gra niet- en houtne-f-linoleum, piano's etc.; schoenen etc. wanneer de schacht (met uit zondering van den schoenneus) bestaat uit nog andere bestanddeelen dan ongelakt, on verguld, onverzilverd, rund-, geiten-, schapen- of paardenleder, wol, vilt of touw; sigaren- en sigarettenkokers; smoking-, rok- en gala- kleeding, toiletveeren of andere modewaar van veeren, tooneelkijkers en dergelijke, voorwerpen samengesteld met agaat, barn steen, ivoor, jaspis, koraal, marmer, parel moer met uitzondering van instrumenten; waaiers en wandelstokken. Bijeenkomst der R. Kath. De „Tijd" meldt, dat de vier R. K. mi nisters, die van dr. De Visser een uitnoo- dig:ng ontvangen hebben om zitting te nemen in een door hef te vormen Kabinet, Woensdag zijn bijeengekomen om den poli- t.eken toestand te bespreken. Daar het de vorming van een extra parlementair Kabinet geldt, spreekt het vanzelf, zegt het blad, dat de R. K. Tweede Kamerfractie buiten de onderhandelingen staat, al mag men aannemen, dat alle katholieke voormannen, d in de onder- handel ngen worden betrokken, aan het bekende standpunt der fractie zullen vast houden. Naar in parlementaire kringen verluidt, verklaart het blad nog. zullen in het door dr. De Visser te vormen extra-parlemen tair Kabinet dan ook geen katholieke politici z.tling nemen, tenzij zekerheid is verkregen, dat de regeering den gezant- schapspost bij den H. 'Stoel handhaaf. De Gemeeneraad van Amserdam be noemde Woensdag o direceur van de In richting voor Stadsbestedel.ngen, den heer P. den Hollander, hoofd eener school te Amsterdam. In verschil'ende dag- en weekbladen ver schenen artikelen van zij nhand over kinder bescherming. Het aantal personen, dat uit persoonlijke belangstelling of namens een of andere organisatie het ongres voor Beroepskeuze, dat 29 en 30 December ajs. te Amsterdam wordt gehouden zal bezoeken heeft momen teel de 300 bereikt. Met het oog hierop heeft het Congres- bestuur moeten besluiten aan belang hebbenden medé te dee'en, dat uiterlijk 400 plaatsen beschikbaar zijn en het dus aan aanvragen, welke na 21 December e.k. 'nkomen, zeer waarschijnlijk niet kan vol doen. Het adres van het Secretariaat is; M. de Bruin, Bilderdijkstraat 132 III, Amsterdam. Zuigelingenzorg. Debat in de Staten-Zitting. In de middagzitting der Provinciale Sta ten kreeg de heer C. Wamaer gelegenheid tot het stellen van de vraag, in welk sta dium van voorbereiding zich de water-, •^as- en electriciteitsvoorziening van Flak- kee en in de eerste plaats de watervoor ziening op het eiland bevindt. De heer Limburg, lid van Gedeputeerde Staten, antwoordt dat de zaak die nog-ri moeilijk is, nog bij Gedeputeerde Staten in voorbereiding is. Wat de kwestie der wa terleiding betreft, hoopt spr. dat deze bin nenkort geregeld zal zijn. Aan de orde is dan het voorstel tot het verleenen van subsidies voor de oprichting cn instandhouding van consultatiebureaux voor zuigelingen- met de amendementen van den heer De Bruin. Mevr. Albarda-Brals noemt den eisch dat het aantal nieuw ingeschreven kinderen oer jaar niet kleiner mag zrn dan 250 voor kleine plaatsen zeer bezwaarlijk, Mej, Groeneweg vraagt of het niet mo- -Seli'k is, dat in het vervolg bii zaken als deze adviezen van de Zuid-Hollandsche commissie voor de hygiëne worden ge vraagd. De heer Crena "de Jong, die als voorzit ter der commissie optreedt, merkt op, dat de g'eheele rcg -ling is gemaakt in overleg •net de Zuid-Hollandsche commissie voor de hygiëne. Ten slotte werd het amendement-De Bruin (minstens één moede-cursus) verwor pen met 3117 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten (minstens twee moedercursus- -jenl is cVarmee aangenomen. Bij cle behandeling van het punt betref- 'ende ^et verleenen van een aandeel in de oprichtingskosten van consultatiebuTeaux, Jat Ged. Staten oo 50 willen stellen, •iringt mevr. Cohen Tervaert aan op meer- jcp vrijgev'gbo'd. De heer De Bruin verded'gf een amende ment om het hedrag op 250 te stellen. De heer Crena de Jongh zegt, dat de -omrrissie is gekomen, bij na-tere overwe ging tot een bod-a-1 vrn 100. Mevr. Albarda-Brals wenscht eveneens De heer Hoffman motiveert zün sten- voor het voorstel van Ged. Staten. Het ware -onselfatiebureau is bet spreekuur van der '•u-sa-ts. De heer De Bruin zegt ve-volgens. dat nu '-bleken is, wat den heer Hoffman bewoog Het is bekend, dat de gewone huisartsen ni-ts moeten hebben van specialisten. De heer Hoffman: Ik protesteer! De heer De R-vin: Er zijn betere, maar Is de heer Hoffman spreekt, zooals hij deed, toont hij, niet tot de betere te be boeren. De Voorzitter: Mijnheer De Bruin, u val) mij tegen. Een wethouder van een gemeen te moet niet insinueeren. Het amenderrent-De Bruin 250) wordt vc-worpen met 3016 stemmen. Daa-na is het voorstel van Ged. Staten •angenomen. Het geheele voorstel wordt aangenomen z. h, s. Na nog eenig debat over den weg Gouda Oudewater-Ut-echtsche grens werd de ver gadering gesloten. De voorzitter wenscht den leden een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. De heer A. Bosch, voo-zitter van den Ned. Bond tot Kinderbescherming, schrijft in het „Tijdschrift1 voor Armwezen, maat schappelijke hulp en k'nderbescherming: „De torkomst van ons volk zal voor een goed deel worden beheerscht door het ge middelde van het zedelijk peil, het gezond verstand en hef lichamelijk kunnen van de komende geslachten; is dit zoo, dan is ook de zorg voor de vorming ven die komende geslachten een eerste plicht, vooral ten aanzien van de duizendtallen kinderen in ons land, die door de omstandigheden waaron der zij leven gedoemd schijnen geestelijk of lichamelijk, dikwijls het een en het ander, ten onder te gaan en daardoor te dreigen, door het voortbrengen van nieuwe geslach ten, in steeds klimmende mate hun nood- lottigen invloed op het zedelijk peil en het kunnen van een volk uil te zullen oefenen. Gelukkig heeft de gemeenschapszin van velen dezen plicht jegens hef misdeelde kind onderkend; met groote toewijding en vooral liefde weten zij talrijke kinderen te redden, maar lang niet allen; voor sommigen is hef juiste middel niet Ce vinden; v. meerderen kan door geldgebrek niet worden gedaan wat noodig is; voor zeer velen schieten de de middelen om ook maar het hoogst noo- dige te doen te kort. Het is dan ook niet meer dan natuurlijk dat zij, die zich vol liefde wijden aan hef ongelukkige kind, in de meest onderschei den vormen beroep doen op de offervaar digheid van allen, ten einde in staat te geraken in de door hen zoo wel gekende behoefte te voorzien. Alfhans hier te lande is een der nieuw ste vormen, waarin zoodanig beroep ge daan wordt, het weldadigheidszegel, een ieder in staat stelt een klein offer voor de verwezenlijking van het groofe doel „de redding van het misdeelde kind" te bren gen. De overgroote meerderheid kan wel, zij het desnoods een enkel maal, voor zijn postzegel twaalf en een halve vent in plaats van tien centen betalen. Moge het voor een ieder duidelijk zijn, dat wie naar zijn vermogen weldadigheids zegels koopf, niet alleen gemeenschapszin toont, maar ook een daad van naastenliefde doet jegens het misdeelde kind, dat ook zijn hulp behoeft." De directie der Nederl. Spoorwegen heeft van 1 Januari af den verkoop van „Le Rire", „La Vie Parisienne", „Parisiana" en „La Sourire", in de stationsboekhandels ver boden. Door het socialistisch lid der Eerste Ka mer, den heer Moltmaker, zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van het bericht in de dagbladen, dat de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen den verkoop van een aantal Fransche tijdschrif ten, te weten: Le Rire, La vie Parisienne, Parisiana en Le Sourire in de kiosken op de spoorwegstations heeft verboden? Kan de Minister ook mededeelen op wel ken grond dit verbod is uitgevaardigd? Meent de Minister niet, dat het niet aan gaat, dat op spoorwegstations deze tijd- tijdschriften niet te verkrijgen zijn, terwijl overal elders in den boekhandel deze wel zullen worden verschaft? Is de Minister niet van oordeel, dat door den getroffen maatregel, welke 1 Janu - in werking zal treden, de Nederlandsche spoor wegen in deze te ver gaan? Is naar het inzicht van den Minister de directie niet ver buiten haar bevoegdheid getreden door het reizend publiek anders te behandelen dan de Regeering in het al gemeen tegenover het Nederlandsche volk toepast? Wil de Minister dan niet ten spoedigste die maatregelen nemen, waardoor het ver bod zal worden ingetrokken? Uit een artikel in een verslag in „Konin gin en Vaderland" had de „N. Rott Crt." de conclusie getrokken, dat Minister Colijn 'n ui Persoonlijk wél zekerheid zou hebben gehad omtrent het voornemen dei optredende Roomsch-Katholieke Ministers tot aftreden, in geval dat de post voor het gezantschap bij het Vaticaan mocht worden verworpen, doch dat hij deze wetenschap aan zijne medewerkers zou hebben onthou den. Nog kwam het liberale blad tot de con clusie, dat de heeren Schokking en De Geer ■ïetgcen zij dan omtrent deze zaak wisten niet zouden hebben medegedeeld aan hunne medeleden van de Christelijlc-historische Kamerfractie. De „Nederlander" komt met de meeste oeslistheid op tegen deze schecve voorstel- 'ing van zaken door de „N. R. Crt.": f'.'X0°r zoover onze met zorg verzamelde inlichtingen luiden, aldus het christ.-hist. orgaan, vroeg de heer Colijn in Juli 1925 van de vier optredende R.-K. Ministers geen besliste verklaring en verkreeg die dus ook niet aangaande hunne voornemens bi; mogelijke verwerping van den post voo; het gezantschap bij het Vaticaan, zoodat hij daaromtrent ook geen mededecling kon doen p„n zijne andere medewerkers, die dus ook hunne politieke vrienden niet kon den inlicliten. Wel echter is door den heer Colijn, bij het mondeling overleg, dc mogelijkheid op- gewornen van het uittreden der R.-K. Mi nisters en dit is zeker ock door de hee ren Schokking en De Geer met hunne frac- tie-genooten besproken. „De ^gedachte zoo eindigt de „Neder lander dat verzwegen zou zijn hetgeen men zelf wel wist, raakt aan' de goede trouw. En dit moet met de meeste beslist heid worden teruggewezen. Bolven het Mantsonvliegveld bij Ramsgate zijn twee éénpersoons vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van hel eene vlieg:uig werd gedood, die van Hel andere ernstig gewond, Als een staaltje van verwaarloozing van het onderwijs in de Nederalndsche taal op dc lagere school in Indië, ook bij Europee- sche kinderen, geeft de „Loc." de volgende bloemlezing uit het examenwerk van Hol- iandsche kinderen voor toelating tot de H. B. S., Mulo en Handelsschool...., kinderen die tot de geslaagden behoorden en zich door hun kennis nog gunstig onderscheiden. De matadors schreven o.a.: Ik sp-ak aan de heer des huizes. Wij kijken bioscoop. U wacht, omdat u wat opkomen moet voor adem. De zeil is cirkel. (Bedoeld werd: 't Zeil staat bol). De G. G. moet hun ontsla gen. Ze koopen snuifwaren. (Bedoeld werd snuisterijen). Dit vindt u bitter tegen. Die kreeg het geur van het kool in het neus. [k schiet te binnen, Jenever wordt van gra nen gesteken. Cclurrbus heeft Kaap de Goede Hoop omgezeild. Vasco de Gama had t Suezkanaal gegraven. Napoleon heeft op Nova Zerrbla gewoond. Daendels werd in !500 G. G. Singapore behoort aan Neder land. Maurits en Fr. Hendrik waren zoons van Karei V. De laatste zoon Fr. Hen drik is getrouwd met koningin Wilhel- vnina. Liverpool ligt langs de Italiaansche kust. Arrestatie der voornaamst* leiders. Op de marine-établissementen te Soera baja dreigt, naar Aneta meldt, een staking. Drie belhamels uit de besturen van de vak vereenigingen zijn in preventieve hechtenis gezet en zullen vermoedelijk gerechtelijk worden vervolgd wegens opruiing tot sta king. Het vergaderrecht van eenige vakver eenigingen zal worden beperkt. Een nader bericht meldt, dat het aantal stakers 2GOO bedraagt. Koesno, voorzitter van de vereeniging „Sarekat" personeel van de Marine-Etablissementen en tien an dere leiders zijn gearresteerd. Meer arres taties worden verwacht. Een huiszoeking in hun woningen leverde geen resultaat op. De politie legde beslag op de boeken en de ledenlijsten der communistische veree- nigingen. Volgens de „Nieuwe Soer. Cou rant" behoort de staking tot de grootste die Indië heeft gekend, en in economisch opzicht tot de belangrijkste, omdat ze is uit gebroken bij groote bedrijven, waarin groo te kapitalen zijn belegd. Ingrijpen door de overheid beteekent geen schade voor de oprechte vakvereenigingsactie, die streeft naar lotsverbetering van de werknemers, welke gemakkeli'k te onderscheiden is van het duister wroeten, dat thans op groote schaal is begonnen. De burgemeester van Semarang stelde den gemeenteraad voor den heer mr. Joekes tot vertegenwoordiger der gemeente Semarang in Nederland te benoemen en hem daarvoor een honorarium van 500 per jaar toe te kennen. De heer mr. Joekes is, naar men weet Vrijzinnig-Democratisch lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraaL Overwerk in broodbakkerijen op 5 Januari a.s. De Minister van A„ H. en N. heeft verg- gund dat in Broodbakkerijen in alle ge meenten des Rijks, waarin ter viering van den feestdag van Drie Koningen op Woens dag 6 Januari 1926 geen arbeid wordt ver richt: lo.door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Dinsdag 5 Januari 1926, in afwijking van hel bepaalde bij artikel 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919, bakkers- arbeid wordt verricht tusschen 4 u. en 6 u. des voormiddags of, wanneer ingevolge het bepaalde bij artikel 35, tweede lid onder f, der Arbeidswet 1919 om 5 uur des voormid dags met den bakkrsarbeid mag worden aan gevangen, tusschen 3 en 5 uur des voormid dags. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke eene vergun ning als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend op dien dag gedurende 2 uur vóór het tijdstip, waarop alsdan de bakkersarbeid mag aanvangen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden verricht; 2o, De werktijd van bakkersgezellen, in af wijk^ van het bepaalde bij artikel 40, eer ste lid, der Arbeidswet 1919 op dien dag met ten hoogste 2 uur wordt verlengd. Door de opnieuw ingevallen vorst is de zeilvaart op de Zuiderzee weder gestremd. Groote ijsvelden drijven om Enkhuizen, ter wijl de binnengekomen kapitein van de Urker boot mede vee! ijs in zijn koers rap porteerde. De eerste nadeelen hiervan on dervonden de visschers, van wie meerderen hun netten niet konden halen. In verband met gehuchten, die in de resi dentie loopen, dat de Haagsche politie op het spoor zou zijn van de(n) moo denaar(s) van Mr. Wijsman, verneemt de Tel. van be voegde zijde, dat deze geruchten op fantasie berusten. De Haagsche recherche is omtrent dezen moord nog even wijs als vier jaar geleden. Alle mededeelingen tot heden aan de Haag sche politie verstrekt, over vermoedelijke daders en motieven, bleken bij nader onder hoek gefantaseerd te zijn. Er is tot heden helaas nog geen enkel spoor van de(n) dader(s) te vinden. Men meldt uit Eiburg, aan de „Zw. Ct.", d.d. 15 December: Hedenmorgen had alhier een droevig on geluk plaats. Een lijkauio, komende uit de richting Nunspeet, gleed door de g!adhe:d op de brug vóór Eiburg een weinig uit naar de leuning. Ter plaatse bevond zich het 12- jarig meisje van H. J. Wissink. Deze ont ving zulk een slag van het spatbord tegen het hoofd, dat zij onmiddellijk overleed. Den chauffeur treft geen schuld. De gepensionneerde ritmeester der gen darmerie Julius Haidu, zoo wordt uit Boe dapest gemeld, die een bedrag, dat hij als borgstelling onder zijn berusting had, ten eigen bate had aangewend en daarom een vervolging vreesde, nam met zijn vrouw het besluit, tezamen met de kinderen den dood in te gaan. Hij loste schoten op zijn 5-jarig zoontje en zijn beide dochtertjes van resp. 10 en 15 jaar en sneed zich daarna met een scheer mes den hals af. Zijn vrouw sp-ong uit haar op de vierde verdieping gelegen woning, en was op slag dood. Haidu was niet onmiddellijk dood, doch overleed drie uren na zijn overbrenging naar bet gasthuis. Zijn drie kinde-en verkeeren in gevaar van sterven. De misdaad is des te tragischer, wijl de advocaat van Haidu een kwartier nadat het drama voltrokken was, het benoodigde be- d~ag had weten bijeen te krijgen om zijn cliënt uit den nood te redden. Men zal zich het i»:ident herinneren voor het kantongerecht te Terborg waarbij de kantonrechter dr. Ten Bosch, aldaar, die als getuige werd geboord, een vlegelachtig op treden verweet en hem op de wedervraag: Wie is hier de vlegel, u of ik? eenigen tijd om'er politiebewaking heeft gesteld. Dr. Ten Bosch heeft toen een aanklacht wegens beleediging ingediend bij den Offi cier van Justitie te Arnhem. Deze heeft thans ëantwoord, dat hl) deze zaak niet zoo ver volgen, en dat klager, zoo hij hiermee geeft genoegen nam, zich kon wenden tot den pre sident dttr rechtbank. Dr. Ten Bosch is voor- dtt te doen en tegelijk tegen dea Woton-cehter een aanklacht wegens smaad fa te dienen. Mocht de president der recht bank ditzelfde standpunt innemen, als de of ficier van justitie, dan zullen hoogere auto riteiten in deze zaak worden gemengd. Te Winschoten is gevankelijk binnenge bracht F. B., te Stadskanaal. Hij wordt er van verdacht zijn woning te hebben in brand gestoken. De opvarenden gered. Dinsdagavond om zes uur heeft ter hoogte van de Steenplaat te Rotterdam een aanva ring plaats gehad tusschen het met kolen geladen lichterschip „Wivina", schipper Lengbeek, en het motorvrachtschip „Vier Provinciën, kapitein H Vos, het laatste toe- behoorend aan de firma J. en A, v. d. Schuit. De lichter liep midscheeps onder de water lijn een groot gat op, terwijl het motorvracht- "chip aan den voorsteven eenige averij kreeg. Schipper Lengbeek, vrouw, kinderen en knecht konden zich aan boord va i de „Vier Provinciën" redden. De sleepboot „Ne derland" heeft hierna hulp verleend. Stee1* oompende werd de lichter drijver x gehour ien «n naar den oever gesleept. Vijf personen gearresteerd. Twee broeders, die op het Zeeburgerpad ta Amsterdam samen een zaak dreven, kregen ruzie, met het gevolg, dat de een den ander verwijten deed. Er kwam de politie van het bureau Kattenburg iets Ier oore over dief stal, die eenige leden van het personeel el ders zouden hebben gepleegd. Zoo zouden cr personen zijn, die vroeger in betrekking zijnde bij het filiaal van de Citrocnfabnekcn te Amsterdam, onderdeelen hadden wegge nomen. Er werd een uitgebreid onderzoek inge steld en cr kwam steeds meer aan het licht. Terzake de diefstallen bij het Citroënliliaal werden als vermoedelijke daders drie perso nen, twee chauffeurs en een monteur gearres teerd en wegens vermoedelijken diefstal op een fabriek elders twee personen, waarvan één op het Zeeburgerpad werkzaam was. 'oen hunner is reeds ter beschikking van de politie gesteld Bij den gemeenteraad te Bruinisse, is een verzoek ingekomen, waarin adressant ver gunning vroeg, in de Raadzaal een dans- cursus te mogen houden. Bij besprekingen bleek de raad eenparig van oordeel te zijn, dat de raadzaal niet de plaats is, die voor het gevraagde doel mag worden gebezigd. Gevolg: afwijziging van het verzoek. Uit meerdere plaatsen van ons land wordt ons bericht, dat de ijsbanen weder geopend zijn. Op die van Amersfoort, Baarn, Die- men, Nijmegen, Bussum, Heerenveen, Lel den, moet het ijs prachtig wezen. De geeenteraad van Valkenburg zal voor het aanstaande seizoen overgaan tot uit breiding van een gedeelte van het mergel, waardoor het vijvertje in de grot grooter wordt en geschikt za! zijn om er met een bootje in te varen, zooals dit in verschil lende grotten in het buitenland het geval is. Vermoedelijk zal door deze attractie het bezoek der toeristen aan de grot nog gtoo- ter worden dan tot dusver. Het aantal sollicitanten naar dc betrek, king van administrateur van de Psychia- trisch-Neurologische Kliniek te Utrecht bc. draagt meer dan800. Te Delft is overleden, mej. Jos. Beek, die gedurende 62 jaar onafgebroken in be trekking is geweest bij dc familie van der Heijden aan den Spoorsingel aldaar, waar zij als meisje van 16 jaar in betrekking kwam. In de donkere dagen voor, maar ook na iverstmis, zal het Artis-Aquarium te Am sterdam dagelijks in luister van licht staan. Van 16 December tot 13 Januari ga men er genieten van de wondermooie electrisch verlichte bassins. Van 3 tot half 6 uur heerscht een Rem- brandlick clair-obscur in de geheimzinnige waterwereld der van visschen wemelendo groote zaalbassins. Japansche goudkarpers, glijden er als levend louter goud door hun rots-bassin, haaien en roggen, zeebaarzen en flonkerroode poonen, reusachtige plat- visschen en kreeften op hooge, krakerige pooten en met sierlijk beweeg van voel sprieten, bier kolossale zeeschildpadden, e.cers af en aan zwenkende voornsoorten, ^en jdlversnoek als van doorschijnend blano de Lhine, gearami's van oud-goud, haringen riitsend aan licht uit de diepe donkerte van nun bassin aanzeilend, te veel om op t« noemen en tartend alle beschrijving. Men raakt er niet uitgegeken, weet niet wat meer te bewonderen is bij zooveel volheid van leven, onverwachts geheven in de spanning van het hoogste licht tegen het diepste donker. Maar dan wenkt van verre al de kleine zaal met haar velerlei smaakvol verzorgde tafel-aquaria, waaronder er zijn, die tin telen van ongedachte schoonheid, Hoe flon keren de gloeiend-roode, oranje en albas ten pauwblauwe en zilver-zwarte rifvis- scben der Oost-Indische koraalkusten. Als zachte juweelen, pralend en teeder hangen allerlei zee-anemonen zich hech tend aan algenoverwoekerde rotsen en blanke schelpen. Goudgroene schemerende waterplanten, waartusschen het bedrijvig spelevaren van ongelooflijk mooie tropen- vischjes, van de statig stille maanvisschen der Amazone-rivier tot de fonkelmooie rasbora s en danio's van Oost-Indië en de pracht-grondels van Australië, die er hun broed verzorgen. Dank zij de geyegelde medewerking van Artis-vrienden, als gezagvoerder G. Terwiel hoofdmachinist H. D. Onnes en K. Kuyt der Stoomvaart Mij. Nederland, eerste-officier J. Teekenbroek van den Rotterdamschen Lloyd, alsook van aquarium-liefhebbers als de heeren J. E, Sieveking, te Soerabaja, J. L. de Roever, te Batavia en J. J. van der Pauw, te Amsterdam, wint de collectie exotische visschen en vischjes afgezien van belangrijke aankoopingen voortdu rend aan schoonheid en wetenschappelijke belangrijkheid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6