BINNENLANDSCH NIEUWS. De financiëele crisis in Frankrijk. De minister van Koloniën verklaarde in Je Kamer, dat er in geen enkele omstandig heid ooit sprake zou zijn van het afstaan van ook maar een duimbreeds koloniaal grondgebied om uit de financieele moeilijk heden te geraken. Uit Syrië. De „Rodney" van stapel geloopen. De kabinetscrisis in Daitschland. W est-F riesche Kanaalplannen. Geen pasvisum meer voor Daitschland. De politieke crisis. Geluidsproeven in Duitschland. Het proces-Steiger. De fraude der Banco di Angola. Het Turksche kabinet bijeengeroepen. R. K. Vereeniging van Nederl. Drukkerspatroons. De ongelukken in de Limburgsche mijnen. De rede van oud-minister Heemskerk. De arbeid aan de Zuiderzee werken. Vermoedelijk stillegging tot 1 Februari 1926. Zal de broodprijs te Amsterdam verhoogd worden? STATEN-GENERAAL. Het sabotage-geval op de „Java". Nederlandsche R.-K. Journalistenvereeniging. FINANCIËN. LUCHTVERKEER. De Koolhoven 33. KERK EN SCHOOL. Benoemingen in het Aartsbisdom. Een vereeniging Van wiskunde-leeraren. Prof. dr. W. Einthoven. Een Katholieke H. B. S. voor meisjes te Rotterdam. (Msb.) MARKTNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Fabrieksbrand te Helmond. Geval van hoenderpest te 's-Gravenzande. Kanon uiteen gesprongen, Uitslaande brand op het Rokin, Waarschuwing. Het vreeselijk ongeluk te Gaanderen. Motorboot tegen een brug gevaren. De brand bij de Nederl. Scheepsbouw-Mij. Een avontuurlijke reis. De groep der radicaal-socialisten nam en voorstel aan tot het instellen van een fiscale commissie uit de groepen der linker- tijde, belast met het uitwerken van een gemeenschappelijk financieel program. De groep der soc alisten hield zich bezig met een besoreking over een motie-Renau- del, welke groep verplicht alle vertrouwen aan de regeermg te weigeren, die niet krachtig genoeg zou zijn voor het finan cieel herstel en het onderdrukken van de fascistische praktijken. Bij tegen Damascus gevoerde operaties eerden den Droezen zware verliezen toe gebracht, terwijl de Franschen een tiental gewonden kregen. Het meerendeel der opgestane dorpen :n het zuiden van den Libanon, heeft zijn onderwerping aangeboden Prinses Mary heeft het slagschip „Rodney" van stapel doen loopen. Dit schip kost zeven millioen pond sterling en is het tweede nieuwe slagschip, waartoe onder het verdrag van Washington machtiging werd verleend. Een draadloos bericht meldt nog, dat de „Rcdney" in 1922 op stapel werd gezet en de plannen voor het schip ontworpen wer den door Sir Tennyson Deyncourt. Als zeker kan worden aangenomen, dat, nu dr. Kochs bemoeiingen tot vorming van een kabinet op de basis der groote coalitie zijn mislukt, de rijksprssident opnieuw aan dr. Luther opdracht zal geven tot vorming van een ministerie. Tot dusyer heeft von Hindenburg nog geen opdracht gegeven en het is zelfs de vraag of hij nog vóór de Kerstdagen er toe (al overgaan. Hoewel er van rechts pogingen worden Naar de TeL verneemt, hebben de door Gedep. Staten van Noord-Holland aan de Staten voorgestelde kanaalplannen bij het ononderzoek in de afdeelingen over het algemeen veel instemming gevonden. Al leen werd bezwaar geopperd tegen het kanaal langs de Streek en het kanaal door de Westerkoggen, waartegen in die streken zelve nogal actie is gevoerd. Met de verdeeling der kosten, n.l. 1/3 voor het Rijk, 14 voor de prvincie en 1/6 voor de belanghebbende streken kon men zich vrij algemeen vereenigen. Met Ingang van 1 Februari 1926, an 15 tot 17 December hebben te Osna- briick tusschen vertegenwoordigers der Ne derlandsche en der Duitsche regeeringen besprekingen plaats gehad over de afschai- fing der^ verplichte pasvisa, en de verge makkelijking van het kleine grensverkeer Deze besprekingen hebben tot een bevre digend resultaat geleid. Het voornemen be staat om de wederzijdsche afschaffing der verplichte pasvisa voor Nederlandsche en Duitsche onderdanen en de vergemakkelij king van het wederkeerige kleine grensver keer met 1 Februari 1926 te doen ingaan. DE KATHOLIEKE MINISTERS WEIGEREN HET AANBOD VAN DR. DE VISSER. Een voorstel van den Kabinetsformateur inzake het Gezantschap bij het Vaticaan. Zooals wij meldden heeft dr. De Visser verschillende leden van het demissionnaire kabinet, o.m. de Katholieke ministers, aan gezocht om zitting te nemen in het door hem te vormen ministerie. De „Msb." deelt thans mede, dat het schrijven, hetwelk aan deze ministers is verzonden, ook de mededeeling bevatte dat het in de bedoeling lag den Nederlandschen gezant te Bern tijdelijk te beiasten met de waarneming van den gezantschapspost bij den H. Stoel. Woensdagmiddag zijn de vier R. K. Mi nisters op het departement van Marine bij een gekomen om gezamenlijk overleg te plegen. Is het blad wel ingelicht, dan is het resultaat van deze bespreking geweest dat ie Katholieke ministers het aanbod niet aannemelijk hebben verklaard en dit aan den formateur hebben meegedeeld. Dit besluit zal wel niemand verwonderen, wanneer men bedenkt dat depvoorgesteldc oplossing geen rekening houdt met het ka rakter van het gezantschap bij het Vati caan, dat bedoeld is als een luisterpost Zulk een post brengt mee dat men niet zoo nu en dan eens luistert, maar gedurende 12 maanden in het jaar zijn oor te luisteren legt. Een Gezant te Bern, die daar ook andere dan zuiver politieke belangen heeft te behartigen, bovendien een consulaircn dienst onder zich heeft, zal uit den aard der zaak niet voldoende tijd en gelegenheid hebben om tegelijk het gezantschap bij den H. Stoel naar behooren te behartigen. Een oplossing zal, om aannemelijk te zijn. dan ook rekening moeten houden met het bijzonder karakter van het gezantschap bij den H. Stoel. Vandaag opgelet! Het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt deelt nede, dat heden, Vrijdag, wederom ont plofbare stoffen tot explosie zullen worden gebracht voor de studie van de voortplan ting van het geluid in de atmospheer. De ontploffing zal plaats vinden in Mid- den-Duitschland op 580 K.M. afstand van het midden van ons land. De Duitsche Meteorologische Dienst heeft d_c medewerking ingeroepen van het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt, om waarn«mlfs *n belangstellenden in Ne- gedaan om tot een extra-perlementair ka binet van ambtenaren en deskundigen te komen, verwacht men toch algemeen, dat Luther een parlementair kabinet uit de middenpartijen zal vormen. Gisterenmiddag is het lang «n met span ning verwachte vonnis in het proces te Lemberg uitgesproken. Reeds des morgens vroeg werd het ge rechtsgebouw door een menigte menschen belegerd, die allen wilden probeeren een plaatsje op de publeke trbune te verove ren. Vrijwel alle grccte winkels waren ge sloten. Van de jury antwoordden op de vraag, of Steiger een aanslag op den Poolschen staatspresident gepleegd had, 8 leden met neen" en 4 met „ja", waarop de recht bank Steiger vrijsprak. Hij werd onmid dellijk uit de hechtenis ontslagen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat een ver tegenwoordiger van de Engelsche firma Wa'.erlow Son die in opdracht van de Eank van Portugal de z.g. valsche bankno ten in Engeland heeft laten drukken, foto's heeft getoond van de documenten, waaruit blijkt, dat de Bank van Portugal inderdaad opdracht heeft gegeven tot het drukken van deze biljetten voor een bedrag van 3 mil lioen pond sterling. De gouverneur van de Bank van Por tugal, die zooals inmiddels bekend, is af getreden, spreekt de bewering van een der Gearresteerde directeuren van de Angola- Bank tegen, als zou er een geheime over eenkomst hebben bestaan, die ten doel had de inflatie te bevorderen. De firma Waterlow Son is voorne mens een eisch tot schadeloosstelling in te telle" tegen de Bank van Portugal, omdat zij do«r deze ten onrechte in het openbaar is genoemd in een verband dat haar goe den naam zou kunnen schaden. Bij ontvangst van het besluit van den Raad van den Volkenbond inzake Mosoel werd het kabinet bijeengeroepen. Moesta- fa Kemal was aanwezig. De beraadslagin gen duurden zangen tijd. derland te verzoeken, te luisteren of de explosie alhier gehoord kan worden. De ontplofbare stoffen worden tot ont ploffing gebracht te 11 uur M.E.T. v.m., dus te 10.20 uur Amst. Tijd. Daar het ge luid ongeveer 30 a 40 minuten noodig heeft om tot hier te komen, worden belangstel lenden dus verzocht tusschen 10.45 uur en 11.05 uur v.m. A.T. te luisteren en hun eventueele resultaten aan den hoofddirec teur van het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt schriftelijk mede te deelen. De R. K. Vereeniging van Ned. Drukkers patroons vergaderde Dinsdag in het Jaar beursgebouw te Utrecht. De zeer goed bezochte vergadering ken merkte zich door een bijzonder geanimeerde bespreking, speciaal ten aanzien van het voornaamste punt der agenda: Beantwoor ding van de vraag of het Prijstarief al dan niet zal worden gehandhaafd. De overweging dat deze tarieven een al leszins verdedigbare zeer minimale winst marge overlaten en de zekerheid dat bij af schaffing deze geheel zullen komen te ver vallen, had het gevolg dat met op één na algemeene stemmen werd besloten het prijs tarief te handhaven. Het bestuursvoorstel om toe te treden tot de Vereeniging tot bevordering van de vak opleiding in het typografisch bedrijf werd met de toelichting van het bestuur met al gemeene stemmen aanvaard. Voorts werden verschillende huishoude lijke punten behandeld en de desbetreffende bestuursvoorstellen aangenomen. Welke maatregelen zijn' genomen? Het Tweede Kamerlid de heer Hermans richtte.tot den minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen: Kan de minister mededeelen, hoeveel on gelukken dit jaar hebben plaats gevonden in de steenkolenmijnen van Z.-Limburg, hoe veel daarvan met dcodelijken afloop, en hoeveel bij iedere mijn afzonderlijk? Indien door deze cijfers bevestigd wordt de indruk, dat het aantal van die ongeval len belangrijk is toegenomen, kan de minis ter dan mededeelen, aan welke oorzaken dit valt toe te schrijven, en welke maatre gelen eventueel zijn genomen tot meerdere veiligheid? Het Haagsch Correspondentiebureau meldt: In een door de bladen uit de Rott. over genomen verslag van een rede, door den oud-minister, mr. Th. Heemskerk, leider van anti-revolutionaire Tweede Kamerfractie, in de anti-revolutionaire kiesvereeniging te Barendrecht gehouden, komt ten aanzien van het gezantschap bij den Paus de volgende zinsnede voor: „Nu wij dezen twistappel eenmaal kwijt zijn, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat Ie A.-R, er zich niet meer voor lieten vin den, het gezantschap opnieuw in te stellen." Naar wij vernemen is in deze zinsnede min der juist het gesprokene weergegeven. Ze had moeten luiden: „Wanneer wij dezen twistappel kwijt zou den zijn, zou het wel eens kunnen gebeuren dat de A. R. er zich niet meer voor lieten vinden, het gezantschap opnieuw in te stel len." Van Wieringen wordt gemeld: Door de vorst en de daarna ingevallen dooi zijn de Zuiderzeewerken stilgelegd; vermoedelijk zullen zij niet vóór Februari a.s. worden hervat. Door een en ander is veel werkloosheid op het eiland ontstaan, Nu in de laatste weken de Amerikaansche meelmarkt oploopende prijzen vertoont, ten gevolge waarvan de bloemprijs gestegen is van ongeveer 21 per 100 K.G. tot 22.25 a 22.50, schijnt het niet uitgesloten, dal binnen afzienbaren tijd de broodprijs hier ter stede met 2 cent zai worden verhoogd. In enkele stadsgedeelten, zooals de Dapper- buurt, de Kinkerbuurt en Wittenburg, waar de prijzen steeds een paar cent lager zijn dan elders, omdat men daar met z.g. afhaaldebiet te doen heeft, liepen de prijzen reeds op van 17 tot 19 cent. Naar ons door de voor zitter der Vereeniging van Werkgevers in het Isr. Bakkersbedrijf, de heer C. Snapper, mee deelde, zou thans de toestand in het bakkers bedrijf hachelijk zijn geworden, en een alge meene broodprijsverhooging voor de deur staan. Of deze reeds a.s. Maandag zou intre den, is echter nog niet te zeggen. Intusschen verneemt de Tel. van de zijde der broodbakkerspatroonsvereeniging „De Voorzorg", dat reeds verscheidene bakkers op prijsverhooging hebben aangedrongen ,doch dat het bestuur van oordeel is, dat eerst nog aan enkele voorwaarden waar omtrent geen nadere gegevens konden wor den verstrekt - moet zijn voldaan. 'De brood fabriek „Ceres" deelt nog mee, dat haar om trent plannen tot broodprijsverhooging niets bekend is. In de zitting van den Zeckrijgsraad werd uitspraak gedaan, in zake het sabotage-geval gepleegd aan boord van Hr. Ms. „Java" op 27 Juni van dit jaar. De marinier der le kl. H. J. ter St., tegen wien door den fiscaal rar. Tollenaar negen maanden gevangenisstraf geëischt was, met aftrek van de preventieve hechtenis (bc^.l. zit sedert 28 Juni in voorarrest) en ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid, om bij de gewapende macht te dienen, werd tot acht maanden gevan genisstraf veroordeeld. De marinier der le kl. v. d. BI. moest wegens gebrek aan bewijs worden vrijge sproken. Zondag 13 Dec. hield de Ned. R.K. Jour- nalisten-Vereeniging in Hotel „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht een goed bezochte en prettig geanimeerde vergadering. De voorzitter de heer J.B. Vesters opent met den christelijken groet en een bijzonder woord van welkom aan het eerste vrouwelijke lid der Vereeniging. Hij wijst erop, dat de Ver. is gekomen in een periode van actief werken in het belang der Vereeniging in het bijzonder en dat der katholieke journa listiek in het algemeen. De jaarverslagen van den secretaris, den heer Willem Galesloot Cornz. en den penningmeester den heer L. J. Stolwijk werden onder dank aan beide functionarissen goedgekeurd. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat het le dental steeds stijgende is waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat spoedig de tijd mo ge gekomen zijn, dat alle katholieke journa listen in de R.K. Vereeniging zijn saamge- bracht. De aftredende leden de heeren P.J.H. Steenhoff (vice-voorzitterl en L.J. Stolwijk (penningmeester), werden herkozen. Beiden namen hun herbenoeming aan. Na mededeelingen van den voorzitter over de gehouden vergadering van de Contact commissie op Zaterdag 21 Nov. 1.1. werd een bestuursvoorstel aangenomen om het be stuur van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties mee te deelen, de Contact-commissie op te heffen. Een levendige discussie ontspon zich naar aanleiding van een inleiding van den heer Weterings over de vraag of de R.K. Journa- listen-Vereeniging zich heeft te herzien en te reorganiseeren. Uit de zeer vriendschap pelijke gedachtenwisseling kwam de ernstige wil en medewerking van alle aanwezigen naar voren om aan te sturen op versterking der organisatie en verhoogde activiteit, op dat haar kracht en invloed naar buiten voel en tastbaar zoo krachtig mogelijk worde ge demonstreerd. Resultaat der besprekingen was dat een commissie werd benoemd bestaande uit de heeren Weterings, de Louw en Galesloot, met de taak een rapport saam te stellen, hoe in de besproken richting door de Vereeni ging kan worden gewerkt. De vergadering, waarin nog enkele huis houdelijke zaken waren besproken, werd met den christelijken groet gesloten. HET BELEID BIJ DE MIDDENSTANDS- BANK. Twee commissarissen nemen hun ontslag. Zooals dezer dagen in „De Winkelier", het officieel orgaan van de Algemeene Winkeliersvereeni^ng, i9 medegedeeld, hebben de lieer Bern. J. Gorris en L. J. G. van der Maesen te kennen gegeven, dat zij met ingang van 1 December j.l. ontslag hebben genomen als commissarissen, resp. van het hoofdkantoor en het kantoor- Amsterdam der Algemeene Centrale Bank- vereeniging voor den Middenstand. Omtrent deze ontslagneming hebben ge noemde heeren in een gehouden leden vergadering van de Algemeene Winkeliers vereniging te Amsterdam, een korte ver klaring afgelegd over de motieven dezer ontslagname. De beide afgetreden commis sarissen hebben in deze verklaring, naar wij vernemen het volgende beeischt: a 1. De publcatfe van een behoorlijke ba lans, die den juisten toestand van de bank weergeeft. 2. Het ontslag van dengene (degenen), die de oorzaak is (zijn) van de groote ver liezen, welke men meent, niet op rekening van do ma'aise, maar op die van hen, die voor het beleid aansprakelijk zijn, te moeten stellen. 3. Dat aan de nieuwe crédietnemens slechts aandeelen worden verstrekt, welke volwaardig zijn. (Tot dusverre was iedere credietnemer verplicht aandeelhouder van de bank te worden voor een bedrag van ten minste 20 pet. van zijn crediet). 4. Dat ten spoedigste een grondige reor ganisatie wordt aangevangen, waardoor groote bezuinigingen kunnen worden ver kregen. De beide heeren Gorris en Van der Maesen hebben, naar wij verder vernemen, vervolgens verklaard, dat zij, door hun ont slag als commissarissen te nemen, geheel vrij zijn om deze eischen met kracht op de a.s. jaarvergadering van de Bankver- eeniging te kunnen stellen. Veromen wordt, dat ook andere leden van den Raad van Commissarissen van het bijkantoor-Amsterdam inmiddels reeds hun ontslag hebb eningediend. Bliikens verdere verklaringen, die ter vergadering van de Winkeliersvereniging zijn afgelegd, bestaat er op het oogenbLk geen reden voor ongerustheid. De groote driemotorige vliegtuig der K.L.M. de FK 33, gebouwd door den heer Frits Koolhoven van de Nationale Vliegtuig Industrie te 's-Gravenhage, heeft heden zijn eersten tocht naar Parijs volbracht. Na de eerste proefvluchten, welke dit jaar met het toestel plaats hadden, heeft het nog eenige verbeteringen ondergaan, o.a. is de neus van het toestel verlengd, waardoor een groot bagageruim is ontstaan. Het toestel biedt thans plaats aan 10 passagiers, 2 be stuurders en één navigator. De buitenge woon groote, ruime kajuit is geventileerd en verwarmd; aan het eind van de gang bevindt zich een waschgelegenheid en de bergplaats voor de valiezen der reizigers. Bij elke zit plaats bevindt zich een kraan met beker, waaruit de reizigers sodawater kunnen aftap pen. Een van de belangrijkste verbeteringen wat het gerief van de passagiers betreft, is wel, dat het hinderlijke geraas der motoren vrijwel weggenomen is, zOodat de passagiers zonder inspanning samen kunnen spreken. Tusschen de bestuurders-zitplaatsen en de kajuit is een ruime deur; de besturing is dub bel, wat op lange vermoeiende trajecten on tegenzeggelijk voórdeelen meebrengt. Vóór in den neus van het toestel zit zit een navi gator, die speciaal let op de route en ook de draadlooze bedient. Het toestel is voorzien van 3 motoren Siddeley Puma, van 240 P,K. ieder, waarvan twee ter weerszijden van den romp opgesteld zijn en de derde, met een duwschroef voorzien, boven op den romp staat op de plaats waar de achterzijde van den vleugel met dezen romp samenvloeit. De voorwaarden van den bouw van het toestel waren, dat het zonder ook maar eenigszins zijn vliegeigenschappen in te boe len, geheel veilig en betrouwbaar moest kunnen vliegen op elke combinatie van twee motoren; bij motorstoringen kan het toestel dus ongehinderd zijn reis vervolgen. Men mag ook aannemen, dat het aantal dezer storin gen zeer gering, zal zijn, daar elk der moto ren slechts op 2/3 van zijn vermogen be hoeft te draaien, en cr dus lang niet de volle inspanning van gevergd wordt. De K. L. M. hoopt met dit toestel, dat eenig in zijn soort is en in het buitenland reeds de grootste belangstelling bezit, een nog hooger graad van veiligheid en betrouw, baarheid te bereiken. Wanneer het toestel op de route naar Parijs voldaan heelt, zal het op de route naar Londen worden ge plaatst. Met het bouwen van dit nieuwe toestel heeft Nederland wederom bewezen, over eenige buitengewoon knappe constructeurs te beschikken. Z.D.H, de Aartsbisschop van Utrecht heeft met ingang van 17 December, eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Pater G. Steins Bisschop en in diens plaats benoemd tot pastoor te Utrecht (H. AloySius) den Zeer eerw. Pater E. Schroder. Dezer dagen is een vereeniging opgericht van leeraren in wiskunde, mechanica en cos- mographie aan Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus en daarmede gelijk te stel len inrichtingen van onderwijs. De vereeni ging beoogt, verbeteringen aan te brengen in het onderwijs in deze vakken, leerplan en eindexamenprogramma, en de erkenning der groote propaedeutische waarde van deze vakken te bevordren. Het bestuur wordt voorloopig gevormd door dr. P. G. Tiddens, dr. N. G. W. P. Beeger en J. H. Schogt (se cretaris, Saxen Wcimarlaan 46 III, Amster dam). Uit Leiden wordt gemeld: Prof. dr. W. Einthoven, hoogleeraar in de physiologie aan de Leidsche Universiteit, zal 24 Februari a.s. zijn 40-jarig professoraat her denken. Naar wij vernemen zal hem op dier, dag een huldiging worden bereid. Voor eenige jaren werden reeds slappeh gedaan om in Rotterdam een Katholieke H. B. S. voor meisjes op te richten. Men slaagde er evenwel niet in de toen bestaan de plannen tot uitvoering te brengen. Nadien bleef echter de aandacht van onze kerkelijke en onderwijsautoriteiten voortdu rend op deze zaak gevestigd. En thans kun nen wij de ongetwijfeld heel Katholiek Rot terdam verheugende mededeeling doen, dat de stichting van 'n Roomsche meisjes-H.B.S. in de naaste toekomst hier is te verwachten. De plannen verkeeren reeds in een verge vorderd stadium en naar wij vernemen, zal deze H. B. S. onder leiding komen der Eerw. Zusters van het Gezelschap J. M. J. GOUDA, 17 December. Boter. Weiboter f 1.101.25 red. aanvoer, handel flauw; Veemarkt. Melkvee 325400, red. aan voer, handel red.; Vette varkens 42—45 ct. red. aanvoer, handel vlug: Magere varkens, 43—46 ct., beiden p. half K.G., red. aanvoer handel stug; M igere biggen 12—20 weinig aanvoer, handel stug; Zooglammeren 26-32 red. aanvoer, handel slecht; Nuchtere kalve ren 12l7, weinig aanvoer, handel slecht. Eieren, per 100 stuks 12—15, red, aan voer. Handel flauw. Een weverij verwoest. Een kolossale brand verwoestte Woens dagavond een gedeelte van de weverij en spinnerij van de firma Raymakers, te Hel mond. Bij het uitgaan der fabriek bemerkte het personeel, het liep tegen 5K uur, vuur in een vertrek op de vierde verdieping, dat gebruikt wordt als droogkamer. Met de eigen brandweer trachtte men het vuur te blusschen, maar voordat water ge geven kon worden, had het vuur zich al aan de gehecle verdieping medegedeeld, Welke als magazijn van garens dienst doet. De brandweer rukte met groot materiaal uit en was een kwartier na het uitbreken van den brand ter plaatse, maar middeler wijl had het vuur zich reeds aan de drie verdiepingen medegedeeld. Aan redding van het 80 meter lange ge bouw, van vier verdiepingen hoogte, kon niet meer gedacht worden. Men bepaalde zich er toe de aangrenzende gebouwen tegen 't vuur te beschermen. Om ongeveer 6Vi uur stortte met een don derend geweld de voorgevel over een lengte van 25 meter op straat en in de Zuid- Willemsvaart. Om half acht was men het vuur in zoo verre meester, dat voor uitbreiding niet meer gevreesd hehoefde te worden. De schade wordt geraamd op 200.000, gedekt door verzekering op beurspol's. Een enorme menigte sloeg van den over kant van de Zuid-Willemsvaart af 't schouw spel, dat zeldzaam imposant was, met hui vering gade. Schade van ongeveer een half millioen. Groote stagnatie in 't bedrijf. Aangaande den grooten brand, welke Woensdagavond de fabrieken der firma J. A. Raymakers Co., welke onder den firmanaam G. W. Kulen Co. haar weverij en plucheweverij voert, teisterde, kunnen wij nog het volgende melden: Bij het uitgaan der fabrieken omstreeks half 6, ontdekte personeel, dat 'n partij ka toen plotseling vuur gevat had. IJlings wer den brandslangen uitgerold. Het duurde drie minuten voordat water gegeven kon worden, daar de brandput bevroren was. Dit korte oponthoud was voldoende om de geheele derde verdieping in vuur te zetten. Het vuur vond 'n gretig voedsel in groote partijen nog onafgewerkte pluche. Een kwartier na het uitbreken van den brand was de brandweer reeds met groot materiaal aanwezig. Men vond een dergelijken uitgebreiden vuur haard, dat redding van het vier verdiepin gen hooge en 60 M. lange gebouw onmoge lijk bleek. Het vuur had zich r^zds over de geheele vierde verdieping verspreid, terwijl geweldige vlammen uit het dak sloegen. Nog trachtte men de tweede verdieping, waarin eveneens een groote voorraad afgewerkte pluche en uitrustings-machines der pluche- weverij zich bevond, te behouden. Plotse ling begaf zich evenwel de vloer der derde verdieping en kwamen groote stapels bran dend pluche naar beneden. Het gebouw bleek toen verloren. De brandweer slaagde om de aangebouw de kantoren en de achter gelegen garen pakhuizen en twijnerij te behouden. Tegen half zeven stortte met donderend geraas de voorgevel in zijn geheele lengte naar bene den. De brokken steen kwamen zelfs in de Zuidwillemsvaart terecht. Hierop begaf zich eveneens de vloer der tweeede verdieping en vielen de zware machines met donde rend geweld naar beneden. Een vonkenregen vermengd met stukken brandend pluche vlogen de lucht in, om zich honderden meters her- en derwaarts te verspreiden. De hitte was zoo hevig, dat de sneeuw op de straat aan de overzijde van de Zuidwillems vaart smolt. Tegen half acht kon de brandweer het vuur als bedwongen beschouwen. Gevear voor uitbreiding bestond toen niet meer. Het gehecle groote fabrieksgebouw is totaal uit gebrand. Eerst tegen half negen, dus nadat het vuur drie uur lang geweldig gewoed had, begon de brand in hevigheid af te nemen, 's Nachts om twaalf uur kon eindelijk de motorspuit inrukken. De totale schade bedraagt ongeveer een half millioen gulden. Verzekering op beurs- polis dekt de schade. Naar de Tel. verneemt, zal de brand een groote stagnatie in het bedrijf veroorzaken. De plucheweverij, welke volop van orders voorzien was, en met 'drie ploegen dag en nacht werkte, zal ongetwijfeld stil gezet moeten worden, daar alle verdere uitrus tingsmachines vernield zijn. De Turksch- roodververij is geheel en al vernield. Alleen de bontweverij, dekenweverij en spinnerij ondervinden geen stagnatie. Te 's-Gravezande is thans ook een ernstig geval van hoenderpest geconstateerd. De betreffende hoenders zijn door den veearts, den heer Van den Akker, voor een onder zoek opgezonden naar de Rijksseruminrich- ting te Rotterdam, alwaar pest geconsta teerd werd. Naar aanleiding van bovenstaand bericht uit 's-Gravezande, deeld dr. Te Hennepe, van do R-ksseruminrichting te R'dam mede, dat het hier werkelijk een zeer ernstig geval betrof, waarbij de betrokken eigenaar reeds duizend gulden schade ha.d Ook hier bleek import via Roosendaal uit België de oorzaak te zijn. Van 75 geimporteerde hoenders was er slechts één overgebleven. Dr. Te Hennepe zag den toestand, met het oog op den binnenlandschen handel en de tentoonstellingen niet rooskleurig in, doch hij kon zich niet uitlaten over de wensche- lijkheid van het sluiten van de grens, aan gezien deze zaak thans in behandeling is bij de regeering en hieraan volgens hem, veel meer vast zit dan de meeste menschen wel denken. Een werkman doodelijk getroffen. Men meldt uit de legerplaats bij Olde- broek aan de „Zw. Ct." d.d. 17 December: Bij het snelheidsmeten is heden een kanon uiteen gesprongen bij het afgaan van het schot. De werkman A. Dekker is levensge vaarlijk gewond. Hij is woonachtig te Heerde, is gehuwd en heeft twee kinderen. Per ziekenauto is hij naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Dr. Gual- therie van Weesel uit Elburg, die 20 minuten na het ongeluk ter plaatse aanwezig was, kon geen hulp meer verlecnen, daar de man toen reeds vervoerd was. Kort na aankomst in het ziekenhuis te Zwolle is de zwaargewonde overleden. Twee verdiepingen zwaar beschadigd. Donderdagavond omstreeks half acht rukte de hoofdwacht van de brandweer op de Prinsengracht te Amsterdam uit naar perceel Kalaverstraat 88, alwaar de bewo ners een brandlucht waarnamen. Er werd een onderzoek ingesteld en de bevelvoeren de brandmeester kwam tot de conclusie, dat een pas met hout aangemaakte haard de oorzaak van den verdachten reuk moest zijn, De wagens rukten weer in, doch nauwelijks waren zij de remise weer binnen of opnieuw klonk de alarmklok en liepen de wekker- schellen af. Ten tweeden male reden de voertuigen, benevens de koolzuurspuit van den post Marnixstraat uit, ditmaal naar het perceel Rokin 86 nabij de Enge Kapelsteeg. Dit pand is gelegen tusschen de gebouwen van de American Express en de Buiten- landsche Bankvereeniging, Het is geheel in gebruik bij de N.V. Almara, een firma, welke handel drijft in chirurgische artikelen. De vierde en vijfde étage, die van de straat af niet te zien zijn, omdat ze achter de gevel lijn zijn opgetrokken, hadden vlam gevat en een roode lucht verkondigde reeds, dat het vuur er terdege huishield. Spoedig waren twee motorspuiten, een ladderwagen, een koolzuurspuit en een man- schappenwagen aanwezig. Het vuur werd van verschillende kanten aangevallen. Zoo werden via de mechanische ladder één slang, door het bewuste perceel twee en door Perry Co., in de Kalverstraat één straal uitgelegd. Deze vier stralen werden deels door de Vechtleiding, deels door een der motorspuiten gevoed. Na een kwartier verminderde de roode gloed en een half uur later was de brand weer baas op het terrein. Het bleef daarna nog geruimen tijd doorbranden, maar het ge vaar voor uitbreiding was geweken. Uit de situatie kon worden opgemaakt, dat de brand is ontstaan in een groote kast onder de trap, welke van de vierde naar de vijfde verdieping leidt. Deze was inwendiG geheel verkoold, doch vertoonde aan de buitenzijde niet zooveel verkooling. Hoe daar brand kan zijn ontstaan, weet men niet; de directie verklaart, dat er gegoten ijzeren modellen in wa'-en opgeslagen. Op de vierde verdieping was tevens het magazijn van Röntgenapparaten, die nog in gepakt waren, gevestigd. De vijfde étage was in gebruik als werkplaats; hier werden draaibanken enz. aangetroffen. Beide ver diepingen brandden door en kregen zware schade. Ook de waterschade op de derde, tweede, eerste en gelijkstraatsche verdiepin gen is ernstig. Verzekering dekt de schade. Niettegenstaande het slechte weer was de belangstelling van het publiek op dit drukke punt heel groot. Het tramverkeer ondervond bijna geen vertraging. Door dezen brand is tevens opgelost, waar de brandlucht vandaan kwam, die men in t op vrij grooten afstand gelegen perceel Kal verstraat 88 waarnam, In verband met een in de dagbladen ge publiceerde mededeeling van de commissa rissen der .V. Discontobank voor Crediet- insteliingen, betreffende den directeur dier vennootschapSalomon Liebermann, wo nende Badhuisweg 90, en kantoor houdende Anna Paulownastraat 17 te's-Gravenhage, geeft de hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage een ieder in overweging bij het aanknoopen van relaties met Lieber mann voornoemd de grootst mogelijke voor zichtigheid te betrachten. Omtrent de vernieling der vrachtauto door een trein op den onbewaakten over weg bij den Elshof te Gaanderen (gemeente Doetinchem), vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: De vrachtauto van den heer Engels uit Dinxperlo werd gegrepen door den perso nentrein, die te Terborg om 8.35 uit Zevenaar binnen komt. De chauffeur werd bijna on middellijk gedood. Het H. Oliesel kon hem nog worden toegediend. De heer G. uit Dinx perlo, die was meegereden, verloor een arm en een hand. De H.H. SecTamenten der Ster venden werden hem toegediend, waarna hij naar het St. Antonius-gesticht alhier werd vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De auto werd eenige honderden meters mee gesleept en geheel vernield, terwijl de inhoud overal op en langs de spoorbaan verspreid lag. De trein kwam met ruim een half uur vertraging hier binnen. Volgens een uitlating van den gewonde, zou zich nog een derde persoon in den auto bevonden hebben. Bij afzending van dit be richt heeft men echter van dezen persoon nog niets gevonden. Vermoed wordt dan ook, dat deze uitlating aan fantasie moet worden toegeschreven. Vermelding verdient nog, dat deze over weg door gebrek aan uitzicht zeer gevaarlijk is. Nog dit jaar is in een rapport der Kamer van Koophandel op dit gevaarlijke kruispunt gewezen. Woensdagmiddag omstreeks half twee ïs de motorboot „Tijdgeest", schipper W, van G. van 's-Gravenhage, tegen de Koemarkt- brug te Schiedam gevaren. Toen de schipper de boot wilde laten stoppen en daartoe een hendel overhaalde, ging het vaartuig opeens met volle kracht vooruit, zoodat het tegen de brug botste. Brug en boot werden beide niet ernstig beschadigd. Het verkeer was eenigen tijd gestremd. Het vuur nu vrijwel geheel gebluscht. Er zijn, naar wij uit Amsterdam verne men, in totaal vijf gaten in de romp van de tankboot, op de Ned. Scheepsbouw Mij. ge maakt, waardoor het vuur in het in elkaar gedrukte hout onder het schip beter te be reiken is. Eenige dagen geleden is de motor spuit stopgezet. De waterlevering geschied de verder door de „Jan van der Heyde" er de Vechtleiding. Thans is ook Donderdag morgen de drijvende stoomspuit, na een on afgebroken arbeid van bijna een week waarin een kwantiteit water geleverd were van meer dan een half millioen Liter, stop gezet. Zij is naar haar ligplaats voor de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht terugge keerd. De verdere blussching heeft plaats met eenige stralen op de Vechtleiding. Van Tientsin naar Peking. De heer De Kat Angelino, de Indische ambtenaar, die als adviseur van den Ne derlandschen gezant te Peking, de tarie ven-conferentie aldaar bijwoont, heeft met zijn- cchtgenoote, naar wij in het „Bat. Nwsbl." lezen, een avontuurlijke reis naai die hoofdstad gehad. De heer en mevrouw De Kat Angelina kwamen te Tientsin aan, tegelijk met den heer Silas Strawn, den Amerikaanschen gedelegeerde naar de genoemde conferen tie, diens echtgenoote en dochter, Aan het centraal-station te Tientsin werden de ge delegeerden begroet door den heer Hsiung, commissaris van buitenl. aangelegenheden, terwijl consul-generaal Causs hen begroette aan het station Tientsin-Oost. Aan beide stations stond ook nog een eerewacht met een militair muziekkorps opgesteld ter be groeting van de gedelegeerden. De trein met de speciale rijtuigen, voor de gedelegeerden bestemd, kwam op tijd te Tientsin aan, doch... niet dan na heel wat moeilijkheden. Van 't begin af werd de reis telkenmale vertraagd door de bewegingen van troepen uit Sjanghai. De prikkeldraadversperringen welke de buitenlandsche nederzetting te Sjanghai van het station scheidden, moesten eerst geopend worden om den automobielen, waarin de gedelegeerden zaten den door gang vrij te geven en men moest bijna twee uur wachten voordat de extra-rijtuigen, wel ke voor hen bestemd waren, gekoppeld wa ren aan den trein, welke reeds vertraging ondervonden had vóór hij Sjanghai bereik- t. Nadat de trein aangekomen was te Nanh- siang, ongeveer veertien mijl van Sjanghai gelegen, werd hij gedurende ongeveer acht uur opgehouden, De telegraafverbinding met het eerstvolgend station was verbroken en vernomen werd, dat eenige rails uit de baan gelicht waren. Allerlei wilde geruchten deden de ronda en de locomotief, welke gebrek aan water had, werd eindelijk achter den trein gehaakt om naar Sjanghai terug te keeren, vanwaar besliste instructies ontvangen waren, om de gedelegeerden terug te brengen. Officieren van de Fengtien-troepen, die zich in den trein bevonden spraken echter hun veto uit ovor de bevelen der spoorwegautoriteiten en dwongen met de revolver in de hand, den machinist om door te rijden naar Nan king, wijl zij, de officieren, bevel gekregen hadden om den trein naar die plaats te ge leiden. Toen begon een lange en vermoeiende reis met 'n langdurig oponthoud op bijna elk station, vóórdat een bevredigende var- binding met het volgende station verkregen kon worden. Het was reeds donker, toen de trein aankwam te Nanking, waar hij begroet werd door een militaire eerewacht met een muziekkorps. De gedelegeerden bleven den nacht te Nanking over en vertrokken den volgenden morgen met de „Blauwe Express naar Peking, juist één dag na den vastgestel- den tijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2