UTIÏM UIT DE PERS. Mr. Th. Heemskerk over het gezantschap bij den Paus. De kabinetscrisis. Dr. Koch heeft voor de opdracht tot kabinetsformatie bedankt. De strenge order van de Britsche Admiraliteit tegen de communistische pro paganda. Het wetsontwerp betreffende invoerrechten op messen en scharen, handschoenen en gloeikousjes in derde lezing door het Engelsche Lagerhuis aangenomen. Onder de radio-berichten: De Fransche minister van Koloniën verklaart onder geen voorwaarde over te gaan tot verkoop van koloniaal grondbezit in verband met de financiëete moeilijkheden. Het Engelsche slagschip „Rodney" van stapel geloopen. Dr. Luther opnieuw kabinetsformateur? Beklaagde Steiger naar aanleiding van den moord op den Poolsche Staats president vrijgesproken. Gem. buitenl. berichten, KUNST EN KENNIS. Het klassieke drama. De a.s. studentenfeesten te Utrecht. Een nieuwe komeet. LEGER EN VLOOT. De oud-minister van Oorlog C. D. H. Schneider, t RECHTSZAKEN, De inbrekers te Ooltgensptaaf. Oom en neef. Verduistering van ll/z t°n- De leider der A.-R. Kamerfractie, oud- minister Th. Heemskerk heeft in de anti revolutionaire kiesvereeniging te Baren- drecht een merkwaardige rede gehouden, waarin hij uitvoerig over het gezantschap bij den Paus sprak. Wij ontleenen er het vol gende aan uit het verslag in de anti-rev. „Rotterdammer' „De oorzaak der crisis fs de verwerping van den post betreffende het gezantschap bij den paus. Men heeft het zelfs voorgesteld, alsof door de verwerping van deztn post het protestantisme in Nederland is gered. Het protestantisme wordt echter door het be staan van het gezantschap gebaat noch ge schaad. Met het oog op hen, die het air aan nemen alsof in het gezantschap een gevaar zou zijn gelegen is het nuttig daarop eens nader in te föan. Het zou gemakkelijker zijn geweest, indien het gezantschap er nooit was geweest. Kuy- per heeft er dan ook niet naar gestreefd. Het was te voorzien, dat het eene oorzaak van vele moeilijkheden zou worden. Nu het er is geweest, meent spr. te mogen zeggen, dat het zijn nut heeft gehad. Ds. Kersten zag er de erkenning in van de geestelijke macht van den paus. Dat gees telijk gezag is er echter onafhankelijk van het al of niet bestaan van het gezantschap. Ds. Kersten's bedoeling was dan ook, dat men op deze wijze den paus erkent als stedehouder van Christus en als hoofd der gcheele christenheid. Indien deze zienswijze juist ware, zou het gezantschap inderdaad onaannemelijk zijn. Volgens protestantsch besef is echter zulk een kwaliteit onbestaan baar. Daarom kan, wie niet krachtens be lijdenis die pauselijke autoriteit aanvaardt, in een bepaalde daad ook nooit de erkenning daarvan tot uitdrukking brengen. Zulk een bewering is tot dusver dan ook alleen in Nederland getut. Engeland, Duitsch- land en Frankrijk hebben ook een gezant bij den paus. Wie echter aan de Engelsche re geering zou vragen of deze daarmede den paus als hoofd der gansche christenheid wenscht te erkennen, zou verdacht worden niet wel bij het hoofd te zijn. Men mag in het gezantschap bij het vati- cean niet meer zien dan een der gevallen, waarin de staat in correspondentie treedt met de kerk. Ook de Geref. kerken hebben haar deputaten voor de correspondentie met de hooge overheid. Evenzeer treedt de over heid in voorkomende gevallen in correspon dentie met de synode der Herv. kerk, terwijl ook met de roomsche bisschoppen wordt ge correspondeerd. Als men voor de aanwijzing van een geestelijk, verzorger van een gevan gene het advies vraagt van den bisschop, dan erkent men dezen door zulk een daad Maar dat beteekent niet dat men den room- schen geestelijke als vertegenwoordiger der gansche christenheid erkent. Zoo kan er ook correspondentie zijn op internationaal gebied, omdat ook daar de paus een groote invloed uitoefent en die wel eens ten goede kan komen aan ons land; De minister van buitenlandsche zaken zou kunnen bevestigen, dat het geval zich heeft voorgedaan, dat door den paus op ons ver zoek in het belang van ons land invloed is uitgeoefend op de houding der roomsche geestelijkheid. Indien destijds vrijheid werd gevonden om in het belang van den vrede een tijdelijk gezant naar den paus te zenden, dan was het gemotiveerd om later voor vredes- en andere doeleinden een gezantschap bij het vaticaan in stand te houden. Het gaat er slechts om of zulk een gezantschap eenig nut kan opleveren. Toen in 1920 werd voorgesteld het tijde lijk gezantschap in een gewone missie om te zetten is Lohman daar tegen opgekomen. Spr. ziet daarin slechts een inconsequentie. Nu bedreigt de afstemming van den ge- zantschapspost niet alleen de samenwerking der rechterzijde, maar het geheele parlemen taire stelsel. Hoewel dft gevolg van te vo ren vast stond heeft de C.-H. groep in de Tweede Kamer er zijn er In die partij ook die beseffen hoe dol driftig de zaak van hun geestverwanten is geweest gemeend dat nu het oogenblik was aangebroken om te zeggen, dat er voor haar aan de handhaving van het gezantschap onoverkomelijke bezwa ren waren verbonden. Het gezantschap bij den paus heeft eenig nut, maar het mag niet de politiek beheer- schen. Het is denkbaar dat men een gezant heeft bij een regeering, met welke men zich overigens niet kan vereenigen. Zoo zou het geval zich kunnen voordoen, dat een gezant werd gezonden naar de Russische sovjet- regeering, welker geheele systeem is gebouwd op de ontkenning van God. Ook de Fransche revolutie ontkende het bestaan van God, maar in de practijk behield men toch nog altijd het idee, dat, bij terugdringing van het geloof van het publieke erf, zekere maatschappelijke zeden moesten worden ge ëerbiedigd. In Rusland tracht de regeering haar op de ontkenning van God gebouwde theorie ook in de practijk tot de uiterste consequenties te verwezenlijken, Toch zou het kunnen gebeuren, dat het noodig werd geoordeeld bij de sovjet-regee ring een gezant te hebben, om toe te zien dat onze belangen in Rusland goed worden behartigd. Daartegenover zou echter Rus land er aanspraak op maken ook naar hier een diplomatieke vertegenwoordiging te zen den en voor dezen alle rechten opeischen. Dat zou het gevaar meebrengen van een bolsjewistischen haard in ons land, Zulk een gevaar bestaat niet ten aanzien van een ge zantschap bij den paus. Hier betreft het al leen een rekening houden door de oVerheid met de Chr. Kerk, zooals deze zich in ver schillende vormen openbaart. Indien er een unie was van protestantsche kerken zou er geen enkel bezwaar zijn ook daarheen een gezant te sturen en voor de roomschen zou er geen enkele reden zijn zich daartegen te verzetten. Nu wij dezen twistappel eenmaal kwijt zijn, zou het wel eens kunnen gébeu- ren dat de A.-R. er zich niet meer voor lie ten vinden het gezantschap opnieuw in te stellen." Het „Centrum" bevat de volgende be schouwing uit parlementairen kring: „De nieuwe opdracht aan Dr. de Visser om een zij het ook niet-parlementair Kabinet te vormen, kwam onverwacht en wekte bij velen verwondering. Vooral ter Linkerzijde verwachtte men thans een opdracht aan Mgr. Nolens Vol komen ten onrechte. Na het duidelijke ant woord van de Kath Kamerfractie aan Mr. Marchant was er geen enkele reden, om thans nog een opdracht tot Kabinetsformatie aan den katholieken leider te geven. Dat na de mislukking van Dr. De Visser's po ging, om een parlemenair Kabinet te vor men, de Koningin aan iemand de opdracht zou geven, een extra-pari •m'">trir Kah;n te formeeren werd verwacht. Daarin school dus de verrassing niet; wèl hierin dat zij ge- gqven werd aan Dr. De Visser, Zal hij in deze taak slagen? Hij schijnt naar verschillende kanten zijn voelhorens uit te steken. Toch wordt door velen aan zijn mogelijk succes getwijfeld. En wel hierom: Hij kan niet slagen, of hij moet een voor Katholieken en Chr. Historischen aanneme lijke oplossing van de Gezantschaps-kwestie weten te vinden. Kon hij 'dat, dan had hij echter een parlementair Kabinet kunnen vormen, of juister nog: dan was de crisis op gelost en konden de betrokken ministers op hun verzoek om ontslag terugkomen. Maar blijkbaar is hij daarin niet geslaagd. Naar verluidt, was het hoofdbestuur der Chr.-Historische Unie wel geneigd tot een oplossing mee te werken, maar stuitte deze tenslotte af op den beslisten onwil der Chr.- Hist. Kamerfractie. Nu staat het echter toch zoo, dat. als er een extra-parlementair Kabinet optreedt dit ook terstond voor de Gezantschapskwestie komt te staan Stel. dat 't mei een opining komt, waar de katholieken zich bij kunnen neerleggen, dan kan dezelfde meerderheid, die op 11 November het amendement-Ker sten •annam. aanstonds weer een spaak in 't wiel steken. Ofwel het nieuwe Kabinet gaat met de meerderheid van 11 November mee. maar dan zal ook geen enkel katholiek erin zitting nemen, terwijl het dan in geen enkel opzicht op den steun der grootste Kamer fractie kan rekenen Daarom zijn we thans in deze zonderlinge situatie aangeland: slaagt dr. De Visser als nog in het vinden van een aannemelijke op lossing voor het Gezantschapsvraagstuk, dan is het onnoodig en dus ook absoluut ver keerd, een extra-parlementair kabinet te vormen, omdat dan het kabinet-Colijn rustig kan aanblijven, en slaagt hij daarin niet, dan is de positie aanstonds zóó zwak. dat hi niemand, die er geschikt voor is, bereid zal vinden om in dit wrakke kabinet zitting te nemen. Met eenige spanning wordt daarom tege moet gezien, wat er de eerste dagen gebeu ren zal. De finandeele crisis in Frankrijk. De bladen dringen er op aan dat het a.v plan tot herstel van den finandeelen toestand niet door den minister van financiën alleen zal worden opgesteld, maar door het geheele kabinet. De „Echo de Paris" verwacht dat Dou- mer ach allereerst zal bezighouden met het begrootingsevenwicht te verzekeren. In den kabinetsraad van Zaterdag zal hij zijn plannen uiteenzetten. Tsjitsjerin te Parijs. Tsjitsjerin heeft hedenmiddag een onder houd gehad met den secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken. De spionnagezaak. In de spionnagezaak heeft de Engelsch- man Leather bij zijn verhoor aHe schuld ont kend, terwijl Fisher zegt overtuigd te zijn, dat Martha Moreuil voor rekening van Lea ther heeft gespionneerd. De spoorwegongevallen in Frankrijk. Behalve de botsing bij Lieusaint-Moissy, 12 km. van Melun verwijderd, waarvan wij gisteren melding maakten, hebben er eer' gisteren nog twee spoorwegongevallen plaats gehad. Tusschen Vaires-Thoringny en Lag' ny-Thorigny, op de lijn ParijsChSteau- Thierry, reed een personentrein op drie wa gens van een goederentrein, die ten gevolge van het breken van een koppeling op de rails waren achtergebleven. De wagens werden uit de rails gelicht en kwamen dwars over den weg te staan met het gevolg dat de per sonentrein, die uit ChSteau-Thierry kwam, op deze wagens botste. Een remmer werd gewond. Voorts is de trein ParijsEstampes bij het station Vitry-sur-Seine gederailleerd. Een aantal wagens liepen uit de rails, waarbij zeven personen licht werden gewond. Een complot tegen Stre- semann. Inzake den verijdelden aanslag oc Strese- mann weet het „Berl. Tag." te melden, dat' Kaltdorf niet in Beieren maar bij Siemens te Berlijn als arbeider werkzaam was. Zijn vader was rechter in Beieren. Bij het uitbreken der revolutie was hij nog communist. We gens deelneming aan de radenregeering te München werd hij tot 1 y2 jaar gevangenis straf veroordeeld en na zijn straf te hebben uitgezeten werd hij als zooveel communisten nat.-socialist en gloeiend vereerder van Hitier. Nadat hij in Lorenz een bondgenoot had gevonden, trachtten beiden zich geld te ver schaffen om hun plan uit te voeren en te kunnen vluchten. In dit verband schreef Kaltdorf aan den Münchener advocaat, dien hij nog uit zijn studietijd kende. Het „Berl. Tag." citeert eenige passages u*t dezen brief. Over Stresemann zegt hij „Dit zwijn moet worden doodgestoken. Wat bij een internationaal sociailst als Hermann Müller nog vergeeflijk is, is bij een natio naal Duitsch man als Stresemann niet te verontschuldigen." Van belang is ook, dat Kaltdorf zich uit drukkelijk beroept op „Kirdorf van de „Lo- kal Anzeiger." De regeeringscrisis in Duitschland. De oud-minister dr. Koch heeft gister morgen elf uur den rijkspresident rapport u tgebrach' over de gevoerde besprekingen, waarbij bleek, dat de vorming van een groo te coalitie thans niet mogelijk is, zoodat hij voor de opdracht tot kabinetformatie be dankte. De rijkspresident dankte dr. Koch voor zijn moeitevollen arbeid, die, al heeft hij niet tot positief resultaat geleid, toch aan zienlijk heeft bijgedragen on meer licht in den politieken toestand te brengen. De communistische pro paganda bij de Engelsche vloot. De Britsche admiraliteit heeft als ant woord op de communistische propaganda op de vloot een .strenge order tot de vloot gericht. In deze order verklaart de admiraliteit: „Het is ter kennis van de Admiralitiet ge komen, dat pogingen worden gedaan onte vredenheid te doen ontstaan over de betaling door middel van het verspreiden van onjuis te en misleidende strooibiljetten, gericht tot de bemanning van Zr. Ms. schepen en mar- tieme instellingen". De mededeeling ver volgt: „De schrijvers van deze strooibiljetten hebben in werkelijkheid geen belang bij de betalingen aan of het welzijn van het lagere dekpersoneel. Hun voornaamste doel is onte vredenheid te veroorzaken om daardoor hun werkelijk doel te vergemakkelijken, dat niets anders is dan door revolutionair geweld een regeeringsvorm in het leven te roepen, ge lijk aan die, welke niets anders dan bloed verlies ellende en hongersnood aan Rusland gebracht heeft." De invoerrechten. Het wetsontwerp, waarbij ingevolge de safeguarding of Industries Act invoerrechten worden geheven van messen en scharen, handschoenen en gloeikousjes is Woensdag avond door het Lagerhuis in derde lezing aangenomen met 245 tegen 132 stemmen. Uit de Italiaansche Kamer De Kamer begon Woensdagmiddag met het debat inzake de regeling van de Italiaan sche oorlogsschuld aan de Vereenigde Staten. De afgevaardigde Jung gaf zijn voldoening te kennen over het totstandkomen van de overeenkomst. Hij betreurde evenwel, dat nog steeds geen regeling is gevonden voor de intergeallieerde oorlogsschulden en dat deze nog niet kunnen worden geannuleerd. Een voordeel van de overeenkomst voor Italië achtte hij het feit, dat Italië aan de geheele wereld het bewijs levert, dat dit land zijn financieele verplichtingen nakomt. De afgevaardigde Tamedi sprak zijn ver trouwen uit, dat ook Engeland aan Italië gunstige voorwaarden zou toestaan. Het debat werd gisteren voortgezet. Ver wacht wordt, dat de minister van financiën Volpi dan een belangrijke verklaring zal af leggen. Uit den Senaat. De Senaat heeft gisteren met 150 tegen 46 stemmen de wet op de persvrijheid aan genomen. Zij zal spoedig door den koning worden geteekend en onmiddellijk van kracht worden. Vóórdat het ontwerp werd aangenomen, betoogde Senator Tamassia dat, indien de wet zou worden aangenomen, Italië gevaar loopt door de wereld te worden geboycot. Had de wet een tijdelijk karakter gehad, dan zou hij vóór de wet hebben gestemd, doch nu dit niet het geval was zou hij tegen stemmen. De koningin-moeder ern stig ziek. Uit Bordighera wordt geseind: De toe stand der koningin-moeder (die aan influen za leed) heeft zich eenigermate gecompli ceerd, doordat zich in de rechterlong een ontsteking voordoet met een temperatuur van 39 gr. Men wacht op de komst van prof. Pes- carole. Na het consult van prof. Pescarole en de doktoren Quirico en Odello verklaarden de zen den toestand als vrij ernstig te beschou wen. De koninklijke familie zou gisteravond aankomen, tezamen met prof. Marchiafava, die dringend ontboden is. Het fascisme en de vak beweging. Het Algemeen Industrieel Vakverbond zal voortaan heeten Algemeen Fascistisch Vak verbond der Italiaansche Industrie. Een nieuwe instelling. Uit Madrid wordt gemeld: Bij decreet is een algemeene directie voor Marokko en de koloniën ingesteld. De fraude der Banco di Angola. In verband met de beschuldigingen der Portugeesche regeering inzake de Banco di Angola, is dr. Planas Suarez, de gezant van Venezuela, teruggeroepen. Het nieuwe Portugeesche kabinet. Antonia Maria Silva, leider der democra tische partij, die officieel met de vorming van een kabinet was belast, zal zich en zijn medewerkers heden aan de Kamer voorstel len. De oorlog in Marokko. De „Matin" verneemt uit Fez dat Abd el Krim een voorjaarscampagne over de geheele frontlinie voorbereidt, waar hij abris, barak ken, telegraaf- en telefoonlijnen aanleggen, Abd el Krim en zijn En gelsche vrienden. Herhaaldelijk reeds zijn in den loop der laatste maanden berichten gepubliceerd, vol gens welke Abd el Krim door Engelsche in- dustrieelen en groote ondernemingen, welke belangen in Marokko hebben, heimelijk zou worden gesteund. Thans vertelt de corres pondent van de „Paris Midi" te Fez een fan tastisch verhaal, nl. dat hij een contract heeft gezien, dat den 11 en Juni 1923 tusschen Abd el Krim en Charles Gardiner, een financier, scheepvaartmagnaat en ingenieur te Londep zou zijn gesloten. Er wordt in dit contract gezegd dat Gardiner voor een bedrag van 300.000 pd. str. in een Fransche bank ten bate van de Riff-regeering gedeponeerd, het recht krijgt een bank in het Riff-gebied op te richten en bankbiljetten ter hoogte van de gedeponeerde som uit te geven. Gardiner zou voorts alle petroleummijn- en bosch concessies erlangen. Een speciale pragraaf uit het contract zegt, dat de conssies onher roepelijk zijn, 99 jaren zullen gelden en door de wetten der „Riff-republiek" zullen wor den gesanctionneerd. In de omgeving van Gardiner, waar men eens is gaan polsen, verluidt dat de overeen- komsrt van zeer ouden datum is en door de gebeurtenissen reeds lang van nul en geener lei waarde is geworden. Gedurende de laat ste twee jaren is Charles Gardiner één van Abd el Krim's raadslieden geweest en als vredesboodschapper naar de Spanjaarden opgetreden. Wanneer men echter leest welk een be wogen loopbaan Gardiner achter zich heeft (in den Boerenoorlog commandeerde hij een compagnie Australische Boschjesmannen tijdens de Chileensche revolutie voerde hij bevel over een schip hij legde mijnen voor Port Arthur werd in den jongsten oorlog negen maal gewond 1) dan kan men zijn transacties met Abd el Krim niet heel ernstig opvatten. Uit Syrië. Er worden talrijke aanvallen der Droezen gesignaleerd op de dorpen, welke hun on derwerping aanboden, alsmede verplaatsin gen der benden. Een Fransche colonne, die naar Damas cus terugkeerde, werd ter hoogte van Ka- boen aangevallen. De Fransche verliezen zijn licht, die van den vijand ernstig. Het Hooggerechtshof van Hama heeft Dinsdag vijftien doodvonnissen geveld; zes opstandelingen werden tot drie jaar, één tot negen maanden en drie tot een week gevan genisstraf veroordeeld. De toestand in China. Het Japansche departement van buiten landsche zaken ontving berichten meldende, dat Chineesche bandieten, voordeel trek kend uit den toestand, optreden tot zelfs in het Japansche pachtgebied, hetgeen zeer on gewoon is. Honderd bandieten deden Woens dag een aanval bij Tsjintsjau enkele mijlen ten N. van Dairen, maar werden terugge dreven. Bij de bespreking van den toestand in Mandsjoerije werd meegedeeld dat 800.000 yen voldoende werden geacht tot dekking van de uitgaven voor de troepen, die voor politiedienst naar Moekden worden gezon den. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCH LAND. In een bespreking van het vraagstuk der werkloosheid waarschuwt de „Frankf. Z." zich niet er mede te troosten, dat in vroe gere perioden wel hoogere werkloozencijfers zijn bereikt. Alles wijst er op, dat dit keer het verschijnsel van zeer veel langeren duur zal zijn. Het geldt hier niet een noodtoestand, welke door tijdelijke maatregelen te verzach ten is, totdat zijn voorbijgaande oorzaken zijn overwonnen. De arbeidsnoodtoestand van thans heeft oorzaken, welke niet van voorbijgaanden aard zijn. Het verminderde kolenverbruik bijv. maakte een beperking van het mijnbedrijf noodzakelijk, zonder dat er voorloopig uitzicht bestaat, dat hieraan een einde zal komen. Tijdens de stabilisatiecrisis werd in vele bedrijven tijdelijk het aantal arbeiders be perkt, welk aantal later weer werd uitgebreid naar gelang van het inkomen van nieuwe be stellingen. Op die wijze kon het voorkomen, dat in die tijden snel zeer groote werkloozen cijfers ontstonden, die echter na enkele maan den weer geslonken waren. Dit keer kan de crisis echter niet meer zoo gunstig voor de arbeidsmarkt verloopen. Want een groot aantal bedrijven heeft niet alleen arbeiders ontslagen, maar is zelfs verdwenen of zal jaren lang moeten stil liggen.De arbeiders uit zulke bedrijven zijn het, die Duitschland voor de veel moeilijker taak stellen, niet om geduren de enkele maanden in hun levensonderhoud te voorzien, maar voor hem in of buiten Duitschland een geheel nieuwe arbeidsmo- gendheid te scheppen. Hierin kan zelfs de beste werkloozensteun niet voorzien. De kern van het huidige vraagstuk is het probleem van de verzorging en het onder dak brengen van de, waarschijnlijk voorgoed uit het Duit- sche productieproces uitgedreven arbeids krachten. Te Hamburg is het gisteren tot groote werkloozenbetoogingen gekomen. Een groote massa had zich voor het stadhuis verzameld en riepen telkens weer Wij hebben honger De politie greep tenslotte in en verspreidde de menschen, waarbij verschillende arresta ties werden gedaan. EEN VERKLARING TEGEN Dr. WIRTH. Onlangs heeft dr. Wirth te Freiburg in een rede betoogd, dat de vertegenwoordigers van de Kerk zich in de fabrieken moesten begeven, niet alleen om voor de armen te preeken, maar om het geweten wakker te schudden van hen, die zonder noodzaak dui zenden huisvaders op straat zetten. „Het drukken van gebedenboekjes is nog geen godsdienst." Deze uiting heeft volgens den correspon dent van de „Köln. Ztg." onder de katho lieke burgerij van Freiburg levendig mis noegen gewekt. De uitgeversfirma Herder Co. heeft zich de woorden speciaal aange trokken en heeft in het openbaar ertegen ge protesteerd. De firma verklaart, dat alge meen door het publiek de woorden geduld worden als op haar te slaan, daar zij den laat- sten tijd arbeiders had moeten ontslaan in verband met de afzetcrisis. Nooit echter heeft zij, aldus het protest, tot een ontslag besloten, hetwelk onvereenigbaar zou zijn geweest met de christelijke beginselen van haar onderneming. Steeds heeft zij een ont slagene zooveel mogelijk geholpen. Maar de verantwoordelijkheid voor het geheel schrijft zekere grenzen voor. Iedere kenner van den toestand weet dit, en zeer zeker een kenner van den Katholieken boekhandel. Neemt de crisis nog toe, dan zullen nog meer ontsla gen moeten volgen, maar niet ter bescher ming van „kapitalistische" particuliere be langen. DE WERVING VOOR HET VREEM DELINGENLEGIOEN. De rechtbank te Cassel heeft een merk waardig geval van desertie berecht. Verleden jaar had een rijksweersoldaat een paar jonge meisjes leeren kennen, die zich voor dochters van een „Rittergutsbezit- zer" hadden uitgegeven. Besloten werd, met een kameraad van den soldaat, die ook ver lof had, Oud en Nieuw te gaan vieren in Mainz. In een restaurant aldaar dronk de soldaat wat. Hetgeen daarna gebeurde, weet hij zich niet te herinneren. Alleen dat hij ontwaakte in een Fransche kazerne. Spoedig daarop bevond hij zich op weg naar het Fransche Vreemdelingenlegioen, waar hij ongeveer een jaar diende, tot hij onlangs naar het Spaansche Rifgebied wist te vluch ten, en via Spanje naar Duitschland was te ruggekeerd, waar hij gearresteerd werd en nu wegens desertie tot een jaar gevangenis straf werd veroordeeld. De „Rittergutzbesitzertöchter" waren niets anders geweest dan werfsters voor het Vreemdelingenlegioen. DE PAARDENFOKKERIJ. De bekende aanvoerder van de Russische cavallerie, de gewezen kozak Boedjennyj, heeft op een bijeenkomst een redevoering gehouden over den stand van de paarden fokkerij is Rusland. Wij ontleenen aan het verslag van deze redevoering de volgende bijzonderheden Voor den oorlog had Rusland 35 millioen paarden (volgens de telling van 1913). Twin tig andere belangrijke staten (Engeland, Frankrijk, Duitschland, Amerika, Oosten- rij k-Hongarije enz.) hadden plm. 40 millioen paarden. Er was echter een groot verschil van qualiteit tusschen de Russische paarden en de buitenlandsche in Rusland werd wei nig aan ras-veredeling gedaan. Van de 35 millioen Russische paarden waren er 16 mil lioen van pl.nm. 133 centimeter (Boedjennyj noemt dergelijke paarden „hondjes"), 12 millioen van 2 pl.m. 2 el, terwijl pl.m. 7 mil lioen waren van goed ras. In 1915 bezat Rus land in zijn 8714 stoeterijen, 7 millioen paar den van verschillende soorten. Sovjet-Rus land bezit nu echter slechts.... 15 stoe- ttrijen 1 Het paard degenereert steeds meer in Rusland, zei Boedjennyj, en dit brengt voor een landbouwstaat als Rusland groot gevaren mede. De Gosplan heeft besloten dat er in dezen handelend moet opgetreden worden en dat er nieuwe stoeterijen moeten worden opge richt, waaronder 23 voor rijpaarden. Boed jennyj begrijpt echter, dat dit onvoldoende is, en hij drong bij zijn toehoorders aan op particulier initiatiefhij wil, dat elke boer, vooral de kozakken, opnieuw paarden zou den gaan fokken. Hij Heeft echter een ding uit het oog verloren de sovjet-regeering beschouwt eiken boer, die meer dan 2 paar den bezit als een „koelak" en dit leidt voor den boer tot vele administratieve onaange naamheden. Zal de regeering in dezen haar houding wijzigen? Het groote succes, dat de opvoeringen van „De Vogels" van Aristohanes, met mu. ziek van Alphons Diepenbrock onlangs te Utrecht en te Amsterdam hebben gehad, is aanleiding geworden tot het vormen van een voorloopig comité, om te komen tot de op richting eener vereeniging, welke zich ten doel zal stellen, om door uitvoeringen, lezin gen, enz. de kennis en de belangstelling voor het klassieke drama te bevorderen. Men gaat daarbij van de gedachte uit, dat de tegenwoordige omstandigheden het niet waarschijnlijk maken, dat de producten van het antieke Grieksche en Latijnsche tooneel op het repertoire onzer beroepsgezelschap pen kunnen worden gebracht, aangezien daarvoor slechts bij een speciaal en vrij be perkt publiek belangstelling kan worden verwacht. Anderzijds echter hebben de op voeringen van „De Vogels" ruimschoots be wezen, dat er groepen van intellectueelen bestaan, die pogingen van dilettanten, welke door den aard van hunne studie den geest der oude dichters dichterbij zijn gekomen, om daar zorgvuldig voorbereide, eenvoudige opvoeringen dien geest te doen leven, zullen willen steunen en bevorderen Verschillende hslangrijke Grieksche en Latiinsche komedies en tragedies zouden daarvoor In aanmerking kunnen komen. Zoo maakte b.v. wijlen dr. Chr. Deknatel, behalve van „De Vogels vertalingen van verschillende andere bluspelen van Aris tophanes, ook van „Alkestls' van Euripides. Onder de blijspelen van Plautus en Te- rentius zijn er verschillende, die de moeite voor een opvoering ruimschoots loonen. Voor Sophokles .Elect ra ligt de muziek van Alphons Diepenbrock gereed. Willem Pijper componeerde muziek bij Sophokles' „Antigone" en bij „De Bacchan tenen „De Cycloop"' van Euripides, m de vertalingen van Balthazar Verhagen en zoo is er meer, dat als het ware voor opvoering gereed ligt en waarvoor de bedoelde ver eeniging belangstelling zal trachten te wek- ken. Het ligt ook in de bedoeling, om, wanneer het tot de opvoering van grootere en moei lijker drama's mocht komen, daarbij de hulp van beroepstooneelisten in te roepen. Het voorloopig comité bestaat uit d» heeren Balthazar Verhagen, Willem Pijper, Mr. N. R. H. van Essen mej. Johanna Die penbrock en Mr. J. den Tex, Joh. Verhulst- straat 68 (secretaris), die reeds nu gaarne bewijzen van instemming in hun pogingen zullen ontvangen. Binnenkort zullen nadere bijzonderheden per circulaire verspreid worden. Naar wij vernemen is de kunstschilder Frans Hesmans te Schoorl, aangezocht te zorgen voor de decoratieve aankleeding van demas- kerade en het spel „Ignaten" die ter gele genheid van de Studentenfeesten in den aanstaanden zomer te Utrecht zullen plaats hebben. Door mr. Ensor Is op het Union Obser vatorium te Johannesburg, naar de „Times' meldt, een nieuwe komeet waargenomen. Deze komeet, welke voor het bloote oog niet zichtbaar is, bevindt zich in het sterre- beeld „Het Net" nabij de Magallanische Wol ken, dus in den Zuidelijken sterrenhemel. De komeet beweegt zich snel, haar staart is 15 minuten lang. De gepensioneerde luitenant-generaal C. ,D. H. Schneider, die Woensdag, 93 jaai oud, in Den Haag overleed, heeft gedu rende 40 jaar deel uitgemaakt van het of ficierenkorps van het wapen der Artillerie. In 1853 werd hij n.l. bij dat wapen benoemd tot tweede luitenant en na de verschillen de rangen te hebben doorloopen in April 1884 in den rang van generaal-majoor als inspecteur aan het hoofd gesteld van dat wapen, waarna in 1890 zijn bevordering volgde tot luitenant-generaal. Toen in 1894 het ministerie-Röell optrad, zag generaal Schneider zich belast met de portefeuille van Oorlog. Zijn ministerschap eindigde in 1897, toen genoemd kabinet na de invoering van de ieuwe Kieswet aftrad en plaats maakte voor het ministerie- Pierson. Onder het bestuur van minister Schnei der werd de Geweren-wet aangenomen, waarbij het leger met het geweer „Model 95" werd bewapend en de Artillerie-In richtingen toen voor een groot deel reeds naar de Hembrug werden overgeplaatst. Voorts viel onder het ministerschap van generaal Schneider de beslissing omtrent de definitieve inrichting van de Stelling van Amsterdam, benevens de invoerig van h:S reserve-kader en de regeling der rechts positie daarvan .bij de wet. Een veldwachter mishandelcL Voor de rechtbank te Rotterdam hebben zich te verantwoorden gehad J, v. P., los werkman, 24 jaar, zonder vaste woonplaats, en P. H. W., koopman te Amsterdam, 33 jaar, beiden beklaagd van poging tot dief stal in vereeniging, gepleegd in den' nacht van 16 op 17 Juli in Ool.gensplaaL Ze zou den te 2 k 3 uur dien nacht getracht hebben in de woning van J. C, de R. in te breken, door in een vertrek van die woning te klimmen, in dat vertrek een kasf te openen en te doorzoeken. Hun plannen hebben ze niet kunnen volvoeren doordat een hond aansloeg. P. was bovendien beschuldigd van diefstal van een fiets ten nadeele van S. v. <L H. in den nacht van 16 op 17 Juni en van schoenen op 18 Juli fen nadeele van L. H. Voorts stonden beiden terecht wegens verzet tegen de politie. In den nacht van 18 op 19 Juli had de veldwachter L. Jordaan de mannen willen aanhouden die hij ver dacht van de poging tot diefstal, die in Ooltgensplaat had plaats gehad, en had daartoe de hulp ingeroepen van den nacht waker A. R. Paasse. Beklaagden hadden de veldwachters aangegrepen; v. P. had zich uit handen van J. losgerukt en toen ora W. los (e krijgen J. van achter vastgegrepen, den stok van P. ontrukt en hem gewelddadig metdien stok op het hoofd geslagen. De zelfde beklaagde had daarna den veld wachter J. met den stok op hef hoofd en den rechterarm geslagen. W, werd ten laste gelegd rukken, trekken en worstelen, ter wijl J. hem vast had. Jordaan heeft zwaar lichamelijk letsel bekomen, ontvellingen en builen aan het hoofd, bloeduitstortingen in den rechterarm zwelling van dien arm, alsmede een ber- senlaesie, ten gevolge waarvan hij maanden niet geschikt is geweest voor uitoefening van zijn ambt. Beklaagde v. P. bekende in de woning van de R. te zijn gegaan door het raam. W. ig de deur niet in geweest, hij heeft, nadat v. P. de deur had geopend, in de deur ge staan, maar toen blafte de hond al. W heeft het daarop op een loopen gezet; v. P. nam echter nog een fiets mee. Uit een gangetje naast de schuur was de fiets meegenomen. Samen zijn de mannen op die fiets weggereden. Zij hebben nog eeni ge dagen op het eiland vertoefd, totdat ze in den nacht van 18 op 19 Juli werden ge arresteerd. W. beweerde bij de vechtpartij eerst niet te hebben geweten, dat de mannen die hen aangrepen, politie-agenfen waren. Ze hadden een masker bij zich en een zakje zand, om bij hun inbraak een ruit in te drukken. Hun bedoeling was om met een motorboot, die in de haven ligt, het eiland te verlaten. De dokter, die den veldwachter heeft be handeld, verklaarde, dat de klachten over algemeene slapte blijven. De beleediging van de hersenweefsels is zoo ernstig, dat de veldwachter nooit weer geheel geschikt zal zijn voor zijn werk, omdat de man da innerlijke veerkracht mist. Met het door dr. van Londen uitgebrach te rapport, die wel geheel herstel mogelijk acht, was hij het niet geheel eens. Er zou den zich altijd nog epileptische verschijn selen kunnen voordoen. Dr. van Londen heeft den veldwachter eerst 15 Augustus onderzocht. Er was geen organische aandoening te constafeeren ge weest; alleen een neurose. De veldwachter L, Jordaan verklaarde, dat bij de worsteling v. P. op een oogen blik riep: Loopen, Piet. W. kon toen ech ter niet weg. v. P. Kwam toen terug en sprong op getuige. Getuige Jordaan heeft beklaagde zien slaan. Paasse was geslagen en kon Jordaan niet meer bijstaan, waar door deze door beide beklaagden werd aangevallen. Ik zou er bijna geweest zijn, zei hij en verklaarde, nog altijd last van duizeligheid te hebben. Eisch, nadat nog eenige getuigen waren gehoord, tegen v. P, 6 jaar gevangenisstraf en tegen W. 3 jaar gevangenisstraf, Een 32-jarige melkhandelaar te Breukelen- Nijenrode had een oom, met wien hij niet al te best op kon schieten. Er leefde tusschen beiden een stille haat, die groeide met de jaren. De melkhandelaar, de neef, bestuurde «en vrachtauto en het geviel, dat hij op zijn wa gen gezeten, op een avond oom tegen kwam, die per fiets was. Het einde van de ontmoeting was zóó: het rijwiel vernield aan den kant van den weg, en om 'n tegenwoordig geliefkoosd cliché te gebruiken:* „de automobilist reed door." De oom zeide dat het expres gebeurd was en klaagde dus zijn neef aan; de laatste ver klaarde echter voor den politierechter, dat oom zich links van den weg had bevon den, terwijl zijn wagen slipte. Het was dus eenvoudig een kwestie van een aanrijding. De beklaagde zeide doorgereden te zijn, om dat hij bang was, een pak slaag te zullen krijgen." Hij kende z'n oom. Oom stelde zich civiele partij en vroeg 45 schadevergoeding. De officier van justitie achtte den melk handelaar schuldig aan de opzettelijke ver nieling en eischte 50 boete subsidiair 25 Jagen hechtenis De politierechter, onmiddellijk mondeling vonnis wijzende, veroordeelde hem dien overeenkomstig en wees de vordering der ci viele partij toe. De rechtbank te Arnhem deed uitspraak in de zaak tegen den kaashandelaar J. A. v. E. uit Nijmegen, beschuldigd van ver duistering van 20.000 kazen, van verduiste ring van een bedrag van 148.897 en van iplichting door middel van onware order briefjes, alles ten nadeele der Producent landelsver. te Gouda. De rechtbank veroordeelde bekl. terzake verduistering van 148.897 tot een gevan genisstraf van één jaar en zes maanden. Van de overige hem ten laste gelegde feiten werd hii vrijgesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6