75 ct. Radio-omroep "radio- DE RIJKSMIDDELEN UIT DE PERS. de socialisten en de schunnige GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. Een motor met zijspan voor de Bloemendaalsche politie. De straatver lichting. Kan ze verbeterd en goedkooper worden? Een memorie- post voor een volksbadhuis. De losvaste gemeentearbeiders in vasten dienst gesteld^ De onhoudbare toestand van den Zijlweg. Verbete ring zal spoedig komen. De H.O.V. krijgt f 500.meer subsidie. VELSEN WIJKEROOG. LUIDSPREKERS RADIO - BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. HALFWEG VELSEROORD VIJFHUIZEN. De maand November heeft 2millioen gulden meer in de Schatkist gebracht dan November 1924, toen deze maand toch ook al ten opzichte van zijn gelijknamige voor gangers die van 1922 met de buitenspo rig hooge opbrengst van ruim 50 millioen buiten beschouwing gelaten een goed fi guur had gemaakt. Het effect had nu nog fraaier kunnen zijn, indien niet de succes sierechten de vergelijking moesten door staan met de ongewoon rijke baten van een jaar geleden, waartegenover zij een nadee- lig verschil van 1.298.000 vertoonen. Van den vóóruitgang ad ruim 3M mil lioen, dien de overige middelen met elkaar hebben aan te wijzen, komt vrijwel juist de helft op rekening van de invoerrechten, welke reeds sedert eenige maanden, doch vooral in de laatste drie, opmerkelijk hooge haten hebben afgeworpen. Voor laatstbe doeld tijdsverloop bedraagt het voordeelige Verschil tegenover verleden jaar ongeveer 5 millioen, uit welk bedrag men eenigszins kan nagaan, welk een zware last er door de tariefswijziging op de verbruikers van buitenlandsche waren, d.w.z. de geheele ge meenschap, is gelegd, waartegenover de grootere baten der schatkist slechts een vergoeding van twijfelachtige waarde vor men. Het statistiekrecht en de In financieel opzicht ongeveer even zwaar wegende loods gelden zijn over November resp, 19,200 en 6500 ten achter gebleven. Ook bij enkele directe belastingen was er een achteruitgang tegenover verleden jaar, in de eerste plaats bij het personeel, dat ca. 636.000 minder opbracht, nadat daaruit' een paar maanden geleden zulke belangrijke bedragen waren binnengekomen. Trouwens over de eerste elf maanden van het jaar maakt dit middel met een accres ruim 1 millioen nog geenszins een kwaad figuur. Hetzelfde geldt voor de grondbelasting, die weliswaar in November ƒ246.000 bij verleden jaar ten achter bleef, maar toch sedert 1 Januari nog een accres van nagenoeg IK millioen heeft aan te wijzen. En ook de divi dend- en tantième-belasting, belangrijke ba rometer voor den gang van zaken in het bedrijfsleven, heeft ondanks de verminde ring van ƒ471.000 in November nog een aan zienlijk (2.085.000) voor de eerste elf maan den aan te wijzen. De twee overige directe belastingen vertoonen voor de afgeloopen maand vrij belangrijke stijgingen: de vermo gensbelasting 447.800, de inkomstenbe lasting zelfs 723.300. Van grooten omvang is In November de stijging bij den suikeraccijns geweest. Het voordeelige verschil bedroeg niet minder dan 1.187.000; na de invoerrechten de grootste vooruitgang. Bij den accijns op het gedistilleerd blijkt de opbrengst tot dusver ruim 3K millioen beneden de raming te zijn gebleven, nadat November, ofschoon het aantal betaaldagen gelijk was aan dat van verleden jaar, na genoeg 2 ton bij de gelijknamige maand van 1924 was ten achter gekomen. En voor de eerste elf maanden bedraagt het nadee- lige verschil in opbrenst 1.688,000. Voorts zijn nog enkele noemenswaardige stijgingen te vermelden. In de eerste plaats de vooruitgang van 738.000 bij de zegel rechten. Daarbij dient echter naar voren te worden gebracht, dat de eigenlijke zegel rechten volstrekt niet zulk een bijzonder fraai figuur maken, doch dat het resultaat voor verreweg het grootste gedeelte te dan ken is aan de opbrengst van de z.g. beurs- belasting, die met 768.0CD (v. j. 261.000) de tot dusver hoogst bereikte baten in en kele maanden van 1920 aardig nabij is ge komen. De registratie-ontvangsten blijven vergeleken met de zeer hooge opbrengsten vpn 1919 en vooral van 1920, nog altijd van zeer bescheiden omvang. Niettemin werd in November de opbrengst van verleden jaar met 81.500 overtroffen, al valt er sedert het begin des jaars nog op 'n achterstand van 1,390.000 te wijzen tegenover de ba ten van verleden jaar. Bij den bieraccijns bedroeg in November bet voordeelige verschil nog 126.700, of- «choon het opbrengstcijfer ruim 148.000 'ager was dan in October j.l. Sedert het begin des jaars valt er een aanzienlijk voor- feelig verschil, n.l. van 3.353,000 te boe- ben, doordat over de eerste maanden van 1925 de vergelijking nog gemaakt werd met den nog niet verhoogden accijns. Zout en geslacht gaven in de afgeloopen maand resp. 27.000 en 61.500 meer; uit het recht op mijnen werd een baten ontvangen, hetgeen Voor het eindcijfer een nadeelig verschil van 94.300 tegenover verleden jaar beteekent; voorts bleven de baten uit de domeinen 48.200 ten achter, hoewel er voor elf maanden toch nog op een vooruitgang van 287.000 kan worden gewezen. In het geheel heeft de schatkist uit de ge wone bronnen van inkomsten in de tot dus ver verstreken elf maanden van het loo- pende jaar ruim 425 millioen ontvangen, hetgeen 19.67 millioen meer is dan in het zelfde tijdsverloop van 1924. Zooals reeds opgemerkt, bedroegen de invoerrechten daar toe ruim 7J4 millioen bij, terwijl ook de meeste andere voor- en nadeelige verschil len hierboven reeds werden opgesomd. Wat deze laatste betreft, zijn die bij de succes sierechten en bij de inkomstenbelasting ad resp. 4.16 millioen en 3.07 millioen het omvangrijkst. Van de voordeelige verschil len dient nog genoemd de vooruitgang van 1.227.600 bij de rijwielbelasting, waaruit overigens in November geen noemenswaar dig bedrag (slechts 249) meer is binnen gekomen. De inkomsten ten bate van het leenings- fonds, ofschoon in November ruim vloeien de (12.34 millioen, tegen 11.50 millioen), hebben voor de eerste 11 maanden bijna 1 millioen minder opgebracht. Doch dit ver schil zinkt in het niet tegenover den be langrijken vooruitgang bij de gewone bron nen, die een bevredigend eindresultaat aan nemelijk maakt. LECTUUR. De „Maasb." schrijft o. m.i ..De heer Moltmaker. sociaal-democra- tisch Eerste Kamerlid, heeft vragen gesteld aan den Minister van Waterstaat. Hij sput tert tegen den maatregel, die met ingang van 1 Januari a.s. genomen is door de directie der Nederlandsche 'Spoorwegen, om n.l. den verkoop in de stationskiosken te verbieden van een aantal vuile geïllustreerde f'ransche tijdschriftjes. De roode senator wil lezen, wat hem be- Left. En evenzoo moet het Nederlandsche volk kunnen lezen wat het belieft. Hoe smerig het ook zij. En ongeacht of die ectuur de zedelijkheid, de volkskracht en "et volk ten gronde richten zal." Na de handigheid" (huichelarij) van den heer Moltmaker, in 't licht gesteld te heb- ®.n> die in zijn vragen aan den Min ster a''een maar de kwestie opwerpt of het wel Secorioofd is, dat de stationskiosken ge schriften niet zouden mogen verkoopen, die blndTS Vr'' ver'c"'S'3aar z'in' vervolgt het j Wat overigens de ..kwestie" betreft, die e heer Moltmaker in zijn vragen poogt I n het leven te roepen: dit is natuurljik Koen kwestie. Het spreekt vanzelf, dat de regeering, die vooralsncg helaas den ver koop van pornografie in particuliere winkels niet absoluut kan beletten, kan de heer Moltmaker dat en wil hij het? daarom nog niet verplicht is om de verspreiding van drukvuil te begunstigen door den verkoop in stationskiosken, welke zij wel in haar macht heeft, toe te staan. Integen deel! De Staat heeft hier den positieven plicht om zedebeschermend op te treden. Weerzinwekkend is die verkapte, huiche lende ontzedelijkingsactie van de sociaal democraten. „De Voorwaarts" poseerde als zedelijk heidsapostel en trachtte abonné's te winnen door de pikante publicatie van roofholen- schandalen. Het blad was merkbaar meer begaan met de economische wantoestanden in de wereld der prostitutie. En minder met het zedelijk verderf, dat daar heerscht. Evenals het wel reclames voor Neo- Malthusiaansche middelen opneemt, als de verkoopers maar reëele handelaren en geen afzetters zijn. „Het Volk" vindt bij de onthulling van den Haagschen Officier van Justitie, dat een vaderlandsche industrie, waarop wij trotsch meenden te mogen zijn, de Vredestein- fabriek, zich schuldig maakt aan de fabri cage van die middelen, geen andere com mentaar dan: „een zonderlinge uitlating van Mr, Hermans". En nu weer de heer Moltmaker." „Wij zijn ten slotte den heer Moltmaker dankbaar zoo eindigt de „Maasb." dat hij op een oogenblik, waarop het zoozeer van belang is scherp de klove en den on- verzoenlijken strijd tusschen de Katholieke en de socialistische beginselen in het oog te houden, dien strijd nog eens even fel heeft willen belichten," (Vervolg.) Gemeentebegrootfng 1926. Dan wordt in behandeling genomen de begrooting 1926 der gemeente. Begonnen wordt met de algemeene be schouwingen. De heer Schulz opent de rij der sprekers, nadat de voorzitter op bekorting der bespre kingen aangedrongen heeft. De heer SCHULZ meent, dat bekorting der besprekingen slechts 'n schijnbaar voor deel :s. Spr. begint met op te merken, dat in Bloe- mendaal de begrooting altijd zoó laat be handeld wordt. Dit brengt zjin lasten mee. B. en W. zeggen, dat ze niet over vol doende gegevens alsnog beschikken, maar als spr. de begrootingen 1925 en 1926 ver gelijkt, ziet hii daarin niet zoo heel veel verschil. Spr. dringt op een spoediger indiening der begrooting aan. Dan beziet spr. den financieelen toestand der gemeente. Het batig saldo is thans gestegen tot 679,000. Moet dat steeds maar zoo door gaan? Spr. is niet tegen een batig saldo, maar zoo kan 't niet doorgaan. Zoudjen daar om de gemeentenaren niet te veel belasting betalen? Laat men dit eens ander het oog zien. De inkomstenbelasting wordt in op- brergst bij een percentage van 3 pet, ge schat op 750.000. Waar de rente 'der leeningen vermindert door daling van den rentevoet en waar men op gunstige ontwikkeling der kwestie van de gronden langs den Zeeweg mag rekenen, zou men geen slechten gooi doen door het heffingspercentage der belasting te verlagen. Deze kwestie is in de financieele commissie besproken en om verschillende redenen zal spr thans in dezen geen voorstel doen. Wel wil spr. voorstellen den kinderaftrek van 50 te brengen op 100, Minder aangenaam te bespreken is voor spr. de exploitatie der gemeentegronden. Ondanks een toezegging heeft den raad nog geen overzicht van deze exploitatie bereikt. Zoodoende blijft de raad daarvan onkundig. Spr. wil ten sterkste op het verstrekken van zulk een overzicht aandringen. Ten opzichte der begrooting in het alge meen zijn geen veranderingen bij de vorige begrooting te bespeuren. Van eenig initiatief ten opzichte van en kele posten van de zijde van het dagelijksch bestuur is geen .sprake. Dit was evenzoo bij de vorige begrootingen. Zoo is er geen spra ke van initiatief terzake de raadhuiskwestie, volksbadhuis, schoolbioscoop, enz. Aandacht verdient eveneens de perso neelskwestie, vooral in verband met de an nexatie. Waar jaar in jaar uit personeel in gere- gelden los-vasten dienst noodig is, is het volgens spr. toch tijd dat personeel in vas ten dienst te nemen en hun positie te be vestigen. Ook had er initiatief moeten uitgaan in zake het rioleeringsplan. Als men de plannen systematisch uitvoer de was men binnen afzienbaren tijd tot een goede oplossing gekomen. Maar men mist initiatief. Elke begrooting is als 't ware een copie van de vorige. Nog enkele woorden wil spr. wijden aan de verhoudingen in den raad. Spr. hoopt, dat, waar de verhouding thans goed is, deze bestendigd blijft. W aar een der fracties, n.l. die van den Vrijheidsbond, verandering heeft ondergaan, verzoekt spr. die fractie toch een evenredig deel te laten uitmaken van de verschillende commissies. De heer KREMER brengt B. en W. lof vcor den toestand der gemeente. De finan ciën zijn goed, evenals de lage belastingen. Het personeel van het politiecorps verdient een woord van lof, vooral voor hetgeen in den laatsten tijd is gepresteerd. Verder is spr. het niet eens met het prin cipe van weth. Laan, dat het belasting per centage niet hooger mag gaan dan 3 pet. Dit hangt af van de groote vermogens in de gemeente. De heer v. KESSEL kan zich aansluiten bij hetgeen de heer Kremer zeide als lof aan B. en W. voor hun werk. De begrooting verschilt niet veel van de vorige, daarom zag de katholieke fractie het nut er niet van in om algemeene be schouwingen te houden. In hoofdzaak is spr. het met den heer Schulz eens. Maar spr. wil nog wel even de aandacht vestigen op het door B. en W. opvolgen van wenschen van de raadsleden. Spr. heeft een geheele lijst van wenschen der raadsle den opgeteekend, welke wenschen B. en W. in overweging zouden nemen, maar waarvan nooit meer iets gehoord werd. Dat grieft den raadsleden en spr. zou daarom bij B. en W. er op aan wjllen dringen voortaan de wenschen der raadsleden op te volgen. De VOORZITTER brengt dank voor de woorden van lof aan de politie en aan hem als hoofd daarvan gebracht. Dezen lof wen telt spr. geheel af op het politiecorps, dat uitstekend is samengesteld. Hiermede stemt de raad met applaus in. Weth. LAAN beantwoordt de sprekers. Spr. is het er mee eens, dat de begrooting laat is ingediend en spr. hoopt, dat deze een volgend jaar vroeger zal verschijnen. Een overzicht van de exploitatie der ge meentegronden is mosterd na den aaltijd, want de gemeente heeft bijna geen gronden meer. Wat het raadhuis betreft, zoolang men nog zoo goed gehuisvest is, voelt spr. er nog niets voor zulk een groote uitgave aan de gemeente op te leggen. In totaal zou dit met rente en aflossing zeer veel kosten. Men becritiseert de rioleering. Deze rio- leering moet plaatselijk verbeterd worden. Overigens is de toestand niet geheel slecht te noemen, waarbij het niet aangaat tonnen geld uit te geven voor rioleering Het heffingspercentage moet niet hooger dan 3 pet. blijven, want -dit zal de aantrek kelijkheid der gemeente verhoogen. Als de raadsleden meer geduld zouden willen be trachten (algemeene hilariteit), zal de ge meente langzamerhand een model-gemeente worden. Langzamerhand moet alles in orde gebracht worden. In lage belasting moet men kunnen blij ven coucurreeren met andere gemeenten met lage belasting. Een saldo van 679.000 is voor spr. een groote geruststelling. Daar om is de post „onvoorziene uitgaven" zoo laag gesteld. Maar met dit al moet in het oog gehou den worden, dat de gemeente met 12000 in gezetenen een schuld van 3 millioen heeft. Daarom dient men een dergelijke reserve van eenige honderdduizenden te houden, want indien enkele der groote vermogens verdwenen uit de gemeente, dan zou' het heffingspercentage belangrijk verhoogd moe ten worden. Daarom wil spr. ageeren tegen een strooming in den raad om belasting in dien eenigszins noodig, te verhoogen. Ver hooging is niet noodig, want de gemeente staat er werkelijk goed voor. Men moet ook het groote voordeel in het oog houden, dat de groote vermogens aan de gemeente door de belastingen brengen. Weth. v. NEDERHASSELT merkt op, dat hij in B. en W. de minderheid vormt, die meent, dat het gemeentepersoneel in los- vasten dienst, in vasten dienst dient te moeten worden gesteld. Wat een badhuis betreft hiervoor zouden wel termen voor instelling aanwezig kunnen zijn. Intusschen zou de gemeente zich ook wel de luxe van een nieuw raadhuis kun nen veroorlooven. Een gemeente die zich zelf respecteert, mag wel een beter raadhuis hebben dan het tegenwoordige. De heer HOGENBIRK dringt alsnog aan op een overzicht van de exploitatie der gemeentegronden. Wat de belastingen be treft, staat spr. geheel aan de zijde van weth. Laan. Verhoogt men de belastinrf aan zienlijk, dan is de gemeente verforen» Terzake de uitbreiding der gemeente wil spr. er nogmaals op aandringen, dat het natuursohoon en het landelijk aspect der gemeente behouden dient te worden. Laat men de gemeente niet verkavelen door dichte bebouwing. De heer SCHULZ repliceert. Spr. weascht geen overzicht van de nog beschikbare ge meentegronden, maar van de reeds verkoch te gemeentegronden. Zoo iets is geen mos terd na den maaltijd. Betreffende de raad huiskwestie vormt weth, Laan de minder heid van B. en W. Reeds eerder kwam een voorstel om een bedrag voor raadhuis bouw te reserveeren, maar dit vond toen geen doorgang, omdat de zaak nog te onzeker was. Nu echter dringt de noodzaak des te meer. Het spijt spr. dat weth. Laan de kwestie van 3 millioen schuld der gemeente aan roerde. Dit wekt een verkeerden indruk naar buiten. Men moet hier onderscheiden productieven en inproductieven schuld. Spr. vraagt alsnog antwoordt op zijn voor stel voor verhooging van den Kinderaftrek. Als men ten opzichte van een badhuis een memoriepost op de begrooting kan brengen, kan spr, zich daarmede vereeni gen. Spr. hoopt, dat de kwestie der school bioscoop alsnog in overweging kan worden genomen. De heer LUDEN meent inzake den Kin deraftrek, dat de raad thans over het voor- stel-Schulz geen uitspraak kan doen. Daar voor dient eerst een prae-advies van B, en W. uit te gaan. Weth. LAAN dupliceert. Spr. vindt, dat men niet aldus moet redeneerei»; zooveel geld moet uitgegeven worden, dus zooveel geld moeten we ook maar zien binnen te krijgen. Inzake den kinderaftrekverhooging ziet spr. de urgentie daarvan niet in. Dit is wel urgent in die gemeenten, die hooge belastingen hebben, doch in Bloemendaal niet. De heer SCHULZ merkt nog op, dat de kwestie van kinderaftrekverhooging niet nieuw is. Wil men deze kwestie echter afzonderlijk behandelen, dan heeft spr. daartegen geen bezwaar. Echter is spr. het niet eens met weth. Laan dat deze kwestie niet urgent zou zijn. Hiermede zijp de algemeene beschouwin gen gesloten en wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling der begrooting. Bij den post verlichting en verwarming merkt de heer VAN KESSEL op, dat nu bij de algemeene beschouwingen zoozeer op bezuiniging is aangedrongen, hef wensche- lijk zou zijn dezen post met 300 te ver minderen, Spr. doet een voorstel daartoe. Na bespreking wordt hiertoe besloten. Bij posf 23: Archief, stellen de heeren de Waal Malefijt en dr, Bornwater voor dezen post te verhoogen tot 500. De heer v. KESSEL heeft het archief in de beste orde bevonden. Spr. zou in dif verband aanvulling, voor al der lantaarnplaatjes wenschen om ze ten dienste te stellen voor instellingen en ver- eenigingen in de gemeente. Daarom zou spr. den post willen verhoo gen fot 1000. De heer SCHULZ pleit voor handhaving van den post op 350. De heer LUDEN kan zich vereenigen met verhooging van den post tot 500. Echter zou spr. de lantaarnplaatjes nief willen be schikbaar stellen aan vereenigingen enz., doch spr. zou wenschen, dat een gemeen te-ambtenaar, die zich hiervoor interesseer de, een voorstelling gaf met bedoelde lan- faarnplaatjes. De heer v, KESSEL bepleit zijn voorsteL Spr. zou een dubbel stel lantaarnplaatjes wenschen. Het in bruikleen geven van de lantaarn plaatjes zal de gemeente minder kosten dan het voorstellingen te laten geven door een gemeente-ambtenaar. Na eenige bespreking wordt hef voorstel van verhooging tot 500 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij post 33: Kiezerslijsten en het uitoefe nen der kiesverrichtingen stelt de heer v. KESSEL voor, dezn post te schrappen, daar dit valt onder het gewoon salaris der ge meenteambtenaren. De heer SCHULZ ondersteunt dit voorstel In stemming wordt gebracht het voorstel v. Kessel om den post terug te brengen op 1. Dif voorstel wordt aangenomen. Bij post 45 Kosten van het uitbreidings plan, adviseert de financieele commissie dezen post terug te brengen op 2500. B. en W. geven in overweging den post te handhaven op 3500, aangezien de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat het uit breidingsplan vóór Mei 1926 niet gereed is, want de partieele ontwerpen moeten her haaldelijk weder worden omgewerkt. Na bespreking wordt de post op 3500 gehandhaafd. Door conversie van geldleeningen wordt post 54 verminderd van 178375 tot 175.405 en post 55 van 161.500 tot 159.500. In verband met genomen raadsbesluiten worden de posten 56 en 57 in verband met brandbluschtoestellen in particuliere ge bouwen van de begrooting afgevoerd. Bij post 60, salarieering polifie-personeel, is opnieuw in de financieele commissie de salarieering van het politie-personeel ter sprake gebracht. B, en W. zijn van oordeel dat partieele herziening der salarissen in geen geval ge- wenscht is en hebben geen voorstel tot algeheele herziening daarvan gedaan, met het oog op den finantieelen toestand van Bloemendaal. De heer SCHULZ is het er mee eens, dat de salarissen nief verlaagd dienen te wor den. De post wordt na eenige bespreking onveranderd gehandhaafd. Bij post 66, rijwieltoelage aan de agenten van politie, stelt de heer Kremer voor ten behoeve der politie een motor met zijspan aan te schaffen. Hij verdedigt dit voorstel. Het is in 't belang van het verkeer en ook van de politie zelf. Dus geen motorbrigade, maar wel een motor met zijspan ten dienste der politie. De VOORZITTER juicht dit voorstel van den heer Kremer zeer toe en beevelt het den raad aan. De heer v. JvESSEL meent nog steeds het voorsfel-Kremer te moeten bestrijden. Mocht de motorbrigade in andere gemeen ten voordeel brengen, de kosten zijn zeer hoog, ook voor een of twee motorrijwielen. Spr. gelooft niet, dat een motor aan de verwachtingen zal beantwoorden, die men ervan koestert. Bovendien zullen met het uitzenden van den motor niet één maar tweè agenten in dienst zijn. De heer LUDEN spreekt zijn sympathie uit jegens het voorstel-Kremer. Waf andere gemeenten betreft', de motorbrigade van Haarlem heeft door haar overdreven dienst ijver sprekers ergernis opgewekt. Een mo tor voor Bloemendaal is echter noodig, daar buitengewone toestanden het hier noodza kelijk maken. Juist voor de bewaking van afgelegen punten der gemeente, o.m. den Zeeweg, is dit zeer gewenscht. De heer SCHULZ ondersteunt hef voor- stel-Krmer. Het aanwezig zijn van een mo tor zal voor de overtreders reeds preven tief werken. De heer NUYENS sluit zich eveneens bij het voorstel-Kremer aan. De heer PRINSENBERG zal tegen het voorstel stemmen zoolang hem niet de ern stige wil van de politie duidelijk wordt om in de bebouwde kom de maximum snelheid te handhaven. Spr. bestrijdt verder het voorstel om de kosten. Het voorstel-Kremer wordt in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 3 stemmen. Daarna wordt de vergadering ge schorst. Te twee uur wordt zitting heropend en wórdt voortgegaan met de artikelsgewijze behandeling der gemeente-begrooting. Bij post 74: Kosten van straatverlichting, vraagt de commissie voor de financiën, hoe hét thans staat met de onderhandelingen te voeren met het P. E. N. inzake de kos ten van straatverlichting, B, en W, antwoorden, dat deze onderhan delingen op den tijdsduur van het contract zijn afgestuit. De heer v. KESSEL dringt op beterever- lichting van verschillende deelen der ge meente aan, of het plaatsen van lantaarns met grootere lichtsterkte. De heer DE WAAL MALEFIJT dringt aan op verlichting van de Elswoutslaan en op verbetering van de verlichting door de lantaarns in de geheele gemeente. De heer DE ROO vestigt de aandacht op nieuwe lamven. die in den handel gebracht worden. Verder zou het te overwegen zijn in hoeverre gasverlichting beter ware. De heer MOLLERUS meent dat de kosten dér straatverlichting veel te duur zijn, maar spr. meent, dal het P. E. N. hier niet de schuld aan heeft. Spr. zet dit met techni sche gegevens uiteen. Intusschen zou spr. wenschen dat B. en W. opnieuw onderhandelingen met het P. E. N. openden. Verder dringt spr. op ver betering der straatverlichting. Wat fraude met de lampen betreft, deze zou voorko men kunnen worden door het merken der lampen. De heer SCHULZ meent dat versterking van de verlichting door de lampen slechts geringe kosten zou meebrengen. Spr. vestigt er verder de aandacht op, dat de 40 cl', per K. W. niet te vergelijken zijn'met K. W. U. wat geheel iets anders is. Daarom kan men gerust weer onderhan delen met het P. E. N. De heer NUYENS bespreekt de slechte verlichting van den Vogelenzangschen straat weg, vooral daar daar ter plaatse veel ge bouwd wordt. Weth. LAAN zet het verloop der onder handelingen uiteen. Deze stuitten af op de verlenging van het contract met 5 jaar. Gasverlichting raadt spr. af. Nief alleen dat deze verlichting niet zoo verkieslijk is, maar verandering van de electrische lantaarns in gaslantaarns zou ongeveer 80.000 kosten. Spr. wil met hef P. E, N. gaarne onder handelingen heropenen, maar de raad zal moeten toestemmen in verlenging van het contract. Verbetering en verandering van de lantaarns zal, indien eenigszins mogelijk, worden aangebracht. De verbinding tusschen de verschillende deelen der gemeente, zooals Elswoutslaan en Vogelenzangschen straatweg is noodig, maar duur. De heer PRINSENBERG zou de aandacht willen vestigen op hetgeen na afloop van het contract moet geschieden. In dat ver band zouden B. en W. zich met onderhan delingen tot Gedep. Staten kunnen wen den om ook verlaging van den stroomprijs voor particulieren te vragen. Over deze kwestie worden nog enkele besprekingen gevoerd, B. en W. zullen nadere onderhandelingen met het P. E. N. omtrent een nieuw af te sluiten contract openen. Post 86 wordt met 146 verhoogd voor malariabestrijding. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid wordt een memoriepost gebracht voor een volks badhuis in de gemeente. Bij post 119 wordt voorgesteld het be drag van teruggaaf door particulieren voor de kosten van te hunnen behoeve door de gemeente verrichte werkzaamheden, van 10000 te brengen op 20.000. Daarte genover post 151; kosten voor bovenbe doelde werken van 8.000 te brengen op 16.000. Hierover wordt gediscussieerd. De heer SCHULZ vindt het onjuist naar buiten te laten uitkomen door een derge lijke wijze van boeken, dat de gemeente 20 pet, winst maakt. De heer HOGENBRIK zegt, dat van winst hier geen sprake is. Het zijn louter bedrijfsonkosten. De posten 119 en 151 worden verhoogd. Bij post 131, Kosten van onderhoud van wegen en voetpaden, wijst de heer SCHULZ er op, dat de bedragen uit den post werk- loozen in dezen post overgebracht, een onzuiveren toestand scheppen. Bovendien dringt spr, er op aan de losvaste arbeiders in vasten dienst te nemen. De heer v. KESSEL bestrijdt dit. De werkloozen, thans beschouwd als losse ar beiders zijn er op vooruitgegaan. Spr. zet dit nader uiteen. Aan de motie-Otto, indertijd aangenomen om de werkloozenzorg geleidelijk te ver minderen, is nu uitvoering gegeven, daar de werkloozen zijn overgegaan naar de positie van losse arbeiders. De heer HOGENBIRK onderschrijft dit. Weth. v. NEDERHASSELT meent dat aan den huidigen toestand toch een groot nadeel kleeft, vooral uit moreel oogpunt, daar degenen, die bij de werkloozen als losse arbeiders niet genoeg presfeeren, ten slotte bij armenzorg zullen terecht komen. De heer SCHULZ repliceert, waarin hij zijn standpunt handhaaft. Hierna wordt nog uitvoerig over het vraagstuk der werkloo zenzorg gesproken en ook over de wen- schelijkheid om de losvaste arbeiders in vasten dienst aan te stellen. De heer DE VISSER wijst er op, dat, wan neer de losvaste arbeiders in vasten dienst worden aangesteld, steeds, als een der werk lieden uitvalt, zijn plaats weder zal worden aangevuld. Na verdere discussie stelt de heer v. KESSEL voor, de losvaste arbeiders onder voorwaarden van keuring en geschiktheid in vasten dienst aan te nemen. De heer HOGENBIRK wil wel zijn stem geven aan een voorstel in dien geest, dat de raad in principe bereid is het corps van vaste gemeente-arbeiders uit te breiden. De heer SCHULZ kan zich hiermede niet vereenigen. Het voorstel-v. Kessel komf ten slotte in stemming en wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Dan verkrijgt Dr. Bornwater hef woord over zijn voorstel ter verbetering en restau ratie van den Zijlweg. Dr. BORNWATER licht zijn voorstel na der toe. De bestrating van den Zijlweg is in zeer deplorabelen toestand. Wel wordt hier en daar iets verbeterd, maar dit kan niet van blijvenden duur zijn. Spr. beveelt zijn voor stel dringend aan, opdat de Zijlweg ten minste voor rij- en voetgangersverkeer vei lig wordt. De heer LUDEN onderschrijft het, dat de Zijlweg in slechten toestand verkeert. Maar toch is spr, om redenen van tech- nischen aard voor het voorstel bevreesd. Voor een weg in dit polderland is de onder grond de hoofdzaak. Bovendien zou spr. willen vtagen of niet uitvoerbaar zou ztja den Zijlweg te verbeteren en aan de N. Z. H. T. te vragen, de rails uit den weg te nemen en in plaats van den tramdienst een geoutilleerden autobusdienst te stellen. Weth. LAAN as.Voordt. De hoofdoor zaak van de slechte bestrating is gelegen in de rails van de tram. Een afdoende verbe tering is niet anders te bereiken dan met groote kosten. En waar moet het geld van daan komen? Daarom wil spr. met de commissie voor publieke werken spreken. B. en W. hebben reeds een rechtskundig advies gevraagd, in hoeverre de tramweg maatschappij kan worden aangesproken in betaling der onkosten. Dit wordt door den raad goedgevonden, terwijl bij B. en W. op spoed wordt aan gedrongen. Bij post 135: rioleering, vraagt de heer SCHULZ dat Publieke Werken een over zicht zullen geven van de rioleering in de gemeente. Bij post 279 geeft de financieele commis sie in overweging de subsidie voor de H. O. V. van 1000 te brengen op 1500. B. en W. hebben hiertegen bezwaar, daar de subsidie in verhouding tot de overige subsidies reeds zeer hoog is. De heer SCHULZ en de heer KREMER verdedigen dit voorstel, dat instemming bij eenige raadsleden vindt. Het voorstel wordt met 8 tegen 7 st. aangenomen. Bij hoofdstuk XIII Gasbedrijf bespreekt de heer MOLLERUS het contract met het gasbedrijf te Haarlem, dat voor den tijd van 30 jaar werd gesloten. Indien van dit contract zou zijn af te komen, zou spr. willen vragen of geen voor- deeliger producent, in dit geval hef Hoog- ovenbedrijf zou kunnen worden genomen. Spr. vraagt verder een na4er onderzoek der geheele verordening op het Gasbedrijf en het systeem van in huurkoop geven van toestellen, welk systeem spr. gevaarlijk acht' De heer DE ROO antwoordt, dat het in huurkoop geven van toestellen in Bloemen daal vrijwel nief voorkomt. Inzake de ove rige vragen kan spr. den heer Mollerus niet op dit oogenblik antwoorden. In verband met het gasbedrijf worden nog enkele besprekingen gevoerd. Ten slotte dankte de heer LUDEN B. en W. voor de werkzaamheden met de samen stelling der begrooting en spr. wenschte de gemeente een voorspoedig jaar. De VOORZITTER dankte en uitte de beste wenschen voor Bloemendaal. Hierna wordt de begrooting 1926 zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de openbare vergadering gesloten wordf. EEN IJSBAAN, Naar wij vernemen is door een particu liere onderneming het plan opgevat een ijsbaan in te richten. Men s met de voor bereidende werkzaamheden reeds begon nen. Het voor het doel zeer gunstig gele gen stuk weiland, bij den hoek Rijksstraat wegDriehuizerkerkweg, wordt ervoor in gereedheid gebracht. Men brengt er een lage bedijking aan, waarna het terrein met leidingwater wordt blank gezet- Wanneer de vorst, nog eens terug komt, kan hier een uitstekende ijsbaan komen, die bovendien zeer gunstig aan groote ver keerswegen is gelegen. Het omringend geboomte en de huizen beschermen overigens de baan voor de voor schaatsenrijders hinderlijke winden. Uitkeering. Door de Directie van de firma Gelder Zonen is mededeeling ge daan aan het personeel, dat tegen Kerstmis een uitkeering zal worden gegeven, n.l. voor arbeiders in wisseldienst op Woensdag 23 en in dagdienst op Donderdag 24 December. Het vorig jaar bedroeg de hoogste uitkee ring 40. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Stoomsleepdienst „Woutrina 1", alhier. Aangehouden. Op verzoek van den Commissaris van Politie te Nijmegen is door de polite alher aangehouden de siga renmaker J. B., alhier, verdacht van op- Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws- en Beursberichten met tusschenpoozen van 8.154.30 Tijdseinen 10 15 en 430 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voetbalnieuws te 4430 uur nog Pers berichten te 8 uur. Ecgelsche stations 365495 M. ^dage- lijks concerten, lezingen, enz van 7 20 ca 11 uur Zondags ook van 3.50 uur Daventry 1600 M dagelijks, Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 1130 uur concert, zang, lezing, enz Zondags van af 3.50 en 8.50 uur. H. D. O. - 1050 M dagelijks Politiebe- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner concert (ongeregeld) 6 uur Kinderuurtje 's Maandags 5 uur Avondconcerten dage lijks 8.10 uur. zie verder event bijzonder heden hieronder Radio Paris 1750 M. Dagelijks, concert, Avondberichten over de H. D. O. te zang of lezing 12 50 en 9 uur Brussel 265 M dagelijks concert 8.3Ï uur (Zondags 8.50 uur) Eiffeltoren 2650 M dagelijks (cmder voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens dag. Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M concert te 7.50 uur Duitsche stations 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.5C uur Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz. De Bilt 1100 M. Weerberichten 10.45 12.55, 8.35 uur. BIJZONDERHEDEN. Brnssel 8.35 uur „Les Deux Billets" operette van Poise. Daventry 8.20 uur Britsche Helden gedicht afgewisseld door zang 10.50 u. Zangrecital, daarna Dansmuziek. H, D. O, 7.35 uur Kees Klare (humo rist) 8.10 uur Muziek Humor Lezing (over de krachten in de natuur) 9.30 uur Dansmuziek (Astra Strijkje), Konigswnsierhausen 6.50 uur „Hanf en Grietje", opera. Zie verder bovenstaande opgave, PER WEEK. COMPLETE 3 LAMPSTOESTELLEN VANAF f 1.85 PER WEEK, lichting van een bedrag van 50.te Nij megen gepleegd. Op stap. Gisternacht bleek het de politie, dat er herten van Velserbeek een uitstapje naar een stuk bouwland maak ten. De wachters werden gewaarschuwd ea deze maakten een end aan de excursie. Een reeks bekroningen. Op de te Hoofd dorp en Aalsmeer gehouden Pluimveeten toonstellingen behaalde de heer Jos. C. Pom- pe, wonende te Hoofddorp, met zijn inzen dingen de vele navolgende prijzen: te Hoofd dorp met een wit leghornhaan 1925 een le en eereprijs; met een wit leghomhen 1925 een le en eereprijs met verguld zilveren me daille van mr. A. Slob burgemeester v. Haar lemmermeer, voor de mooiste hen der ten toonstelling; met trio Duitsche petrijsleghornt een 3e prijs en et een R.I.R.hen eveneem een 2e prijs. Te Aalsmeer: met een wit Ieghomhaai 1925 een 2e prijs; met een wit leghomhen 1925 een le en eereprijs met verguld zilveren medaille van den burgemeester v. Aalsmeer voor moaiste hen der tentoonstelling; met een witte leghornhen een 2e prijs; met een Duitsche patrijs leghornhen een le en eere prijs; met een Duitsche patrijs leghomhen een 3e prijs; met een R.I.R.hen een 3e prijs en nog verschillende zeer eervolle vermeldin gen; in totaal dus 4 eerste, 2 tweede, 4 derde en 4 eereprijzen. G. de Ruiter, t Dinsdag is in een zie kenhuis te Haarlem op 60-jarigen leeftijd overleden de heer G. de Ruiter, wonende aan den Vijfhuizerdijk, alhier en brugwach ter aan de Nieuwebrug over de Ringvaart, aldaar. Ruim 20 jaren heeft hij deze betrek king met- iiver en nauwgezetheid vervuld. Dienstplicht Naar wij vernemen zal de aangifte voor de inschrijving voor den dienst plicht, voor jongelingen uit deze gemeente, die geboren zijn in 1907, plaats hebben op Dinsdag 5 Januari 1926 voor hen wier naam aanvangt met de letters A tot en met K en op Woensdag 6 Januari 1926 voor de. overigen, telkens des v.m. van 912 uur en des n.m. van 1.303 uur. in het bijgebouw van het raadhuis, alhier. Aan een beroerte overleden. De melk- slijter BI, wonende in de Meerstraat die Maandag j.l. bewusteloos gevonden is in de Molenstraat, is Donderdagmorgen, dood te bed gevonden. Bij onderzoek bleek hij ee® beroerte gehad te hebben. Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude op' Zater dag, den 19 December 1925, des voormid dags te 10 uren. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. In gekomen stukken. 2. Verzoek Gemeente Spaarndam om vervroeging sluitingsuur tappereijen te Spaarnwoude. 3. Verzoek Spaarndamsche Reddingsbrigade en Zwera- vereeniging om subsidie. 4. Vaststelling pen- sioensgrondslag van den Gemeente-ontvan ger. 5. Circulaire van Gedeputeerde Staten inzake jaarwedden Burgemeesters en Secre tarissen. 6. Crediet voor werkverschaffing. 7. Vaststelling suppletoif kohier hondenbe lasting 1925. De bruiloft kon niet doorgaan. Donder dag zou in deze gemeente een paartje het huwelijksbootje instappen. Alles was gereed en de auto's, waarin men naar het Raad huis zouden gaan, stonden gereed. Doch de bruidegom liet zich wachten en verscheet niet ten tooneele. Het ontroostbare bruidjf liet hij zitten. Hij is nog niet komen of dagen. Ongeluk. Woensdag is bij het leggen der buizen voor de waterleiding in den IJweg een ondergrondsche kabel van het electr. bedrijf, die voor een gedeelte was bloot gelegd, doordat er en buis op viel, stuk geraakt. Persoonlijke ongelukken kwa men hier niet bij voor. Spoedig was perso neel van de P. E. N. ter plaatse om de schade weer te herstellen. Brievenbus. De brievenbus die vóór den brand bij den heer G. aan den Lijnder- dijk aan diens huis hing en nu wegens plaatsgebrek is opgeborgen en naar men zei zou vervallen zal toch bij den opbouw van het café daar weer een plaatsje krijgen. Voor de bewoners daar is dit zeker een uit komst, daar ze nu steeds naar de brieven besteller moeten uitkijken om hun corres pondentie aan de post toe te vertrouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7