^yMCJEJr Vfeflbeti NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT V erbeersomg evaHen. 2Öcï] NIEUWJAARSWENSCH De resultaten van het L. 0. Gm®rvz©NS) Amsterdsmsche Anthciet M Maandag 21 December 50ste Jaargang No. 16130 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad VRIJDAG A.S. GEEN ONTHOUDINGSDAG. Agenda 22 December Feest aan de suikerfabriek te Halfweg. Inbraak en diefstal te Nieuw-Vennep. DRIEHUIS. INWIJDING VAN HET NIEUWE ORGEL. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. IJ Let op den naam PRIM KWALITEIT VERZEGELDE ZAKKER Ook te Amsterdam - leiden - Bussum - Haerden Edele wraak. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS -- FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. LAATSTE NIEUWS. WEERBERICHT. Telegraphisch Weerbericht (t'SabfeSen. voor rookers BEVERWIJK. *»e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSCHE COURANT Bij contract belangrijke kortintt, Advertentiën 35 ceuts pS: regeL. Advertentiën tusschen den tekst, als mgeronoen tnededeeling, 60 ct. per regel, op de te pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fQflnfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7%fl ^ij een ongeval met-F^. O legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: vUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I """^doodelijken afloop: I bij verli es yan een fjan(j flOC een et of een oog: I luVt" bij verlies van een fEfi bij 'n breuk var f 1(1 bij verlies v. een duim oi wijsvinger: JU. been of arm: andere vinger- In eenige bladen kwam dezer dagen het volgende bericht voor: fn den raad der gemeente Delft zijn reeds meermalen stemmen opgegaan nopens het gering aantal leerlingen dat overgaat van bet eerste naar het tweede leerjaar van de Hoo- gere Burgerschool, of liever het grocte aan tal dat in de eerste klasse blijft zitten. De directeur van de H. B. S., ir. C, van Drooge, heeft thans de nieuwe leerlingen op de proef gesteld met het maken van een een voudig dictee. Van de 53 leerlingen was er niet één, die dit er zonder fouten afbracht. In sommige kwamen slechts enkele fouten voor, doch er waren er bij met een schrik barend aantal. De uitslag van dit onderzoek heeft den directeur aanleiding gegeven, den school hoofden mede te deelen, dat het niet aan gaat leerlingen hunner scholen een bewijs tot toelating der H. B. S. te geven, indien het niet te voorzien is, dat zij het onderwijs aan die school met vrucht kunnen volgen. De directeur heeft elk schoolhoofd een lijst verstrekt met het aantal fouten door eiken van zijn school afkomstigen leerling gemaakt, onder bijvoeging van een afschrift van het dictee. Ziedaar nu een krasse bevestiging van de zoo vaak gehoorde klacht over de magere resultaten van het lager onderwijs. Dat on derwijs kost millioenen en millioenen aan de schatkist en van de gemeentelijke budgetten slokt het een zesde of zevende gedeelte op. Wanneer eens becijferd werd, wat de mid den- en de groote inkomens alleen voor dat lager onderwijs opbrengen, zou menigeen schrikken en zich afvragen, of dat eigenlijk wel geoorlocfd is. Wij zouden die vraag niet ontkennend willen beantwoorden. Goed volksonderwijs is een levensbehoefte voor een land, dat een eervolle plaats in de we reld v.il innemen. Hoe dichter onze bevol king, hoe zwaarder de bestaansstrijd wordt, des te meer moet geijverd worden om het toekomstig geslacht te ontwikkelen. Maar we hebben het al zoo vaak betoogd men moet daarbij niet van de opvatting uitgaan: hoe meer geld aan het onderwijs besteed wordt, hoe beter de volksontwikkeling wordt. De feiten toonen dagelijks de onjuist heid van deze stelling aan. Er is en er wordt te veel aandacht aan het uiterlijke en aan onderdeden gewijd en de hoofdzaak wordt maar al te dikwijls uit het oog verloren. De afmetingen van een schoollokaal, een schuif- of een tuimelraam, schooltuinen en school zwemmen en honderden andere, dingen ne men de aandacht van de schoolautoriteitën en de belastingpenningen der burgers in be slag, terwijl toch het alies overheerschende is de vraag: hoe worden de kinderen het best voor het leven toegerust. Men breekt het hoofd over de afschaffing van het Fransch op de lagere school. In het afgelcopen zittingjaar zijn daarover opnieuw lange Kamerdebatten gevoerd. En uit boven staande kan men lezen, dat 53 pl.m. 13-jarige leerlingen der M.U.L.O. school nog niet in staat zijn om een eenvoudig Hollandsch dic taat zonder fouten op te nemen, En wie zelf van tijd tot tijd in de gelegenheid is om de taal en den stijl te controleeren van kinde ren, die uitgebreid lager onderwijs hebben genoten, staat verschrikt te kijken bij het lage peil van volksontwikkeling en vraagt zich af: hebben wij het in deze verlichte eeuw na het brengen van zocveel offers aan geld en inspanning nu niet verder kunnen bren gen dan tot deze magere resultaten? Wij hebben het indertijd al eens betreurd, dat de Minister om redenen van bezuiniging de voorgenomen verbeterde opleiding van onderwijzers uit zijn wet heeft geschrapt en wij vragen ons hoe langer hoe meer af, of dit geen zuinigheid is geweest, die de wijs heid heeft bedrogen. In ieder geval dwin gen feiten als het boven gesignaleerde om het vraagstuk van de onderwijsresultaten on der het oog te zien. Vroeger kenden wij vele onderwijzers, die tot hun zware maar mooie vak kwamen uit roeping, uit liefde voor het onderwijs, ondanks de zeer magere ën karige bezoldiging. Nog zijn de Neder- landsche onderwijzers geen rijkaards, maar in vergelijking tot hun onderwijzers is er in hun maatschappelijke positie toch een groote vooruitgang gekomen. Neemt de liefde voor het vak, de ambitie voer de taak bij de jonge onderwijzers nu ook toe met de meer dere geldelijke waardeering? Of ruimer ge vraagd: waaraan moet het toch geweten wor den, dat bij zooveel betere schoollokalen, zooveel rijker leermiddelen en leermethoden, in één woord een zooveel kostbaarder uit rusting van het onderwijs, de resultaten zacht gezegd niet beter zijn dan 25 jaar geleden? Wordt het geen tijd om die vraag eens ernstig onder de oogen te zien en al het andere op 't gebied van lager onderwijs te laten rusten totdat wij hierop eens een be vredigend antwoord hebben? Wij vestigen er de aandacht op, daf a.s. Vrijdag, den eersten Kerstdag, dispen satie verleend wordt in de Onthoudings- wet. Dien dag is het dus geoorloofd, vleesch- spijzen te gebruiken. Sociëteit „St, Bavo" Cursus Pastoor Wil- lenborg 8 uur Bestuur Arbeid Adelt 8 uur Propagandaclub Volksbond 8 uur Ledenvergadering Metaalbewer kers 8 uUr Regisseurs 9 uur Rechlskundig Bureau half 9 uur Be- volkings Bureau 8 uur. Stadsschouwburg .Het Schouwtooneel „Rijk.... en geen geld" 8 .uur. Gem. Concertgebouw Uitvoering Sym- phonie-Orkesi Euterpe'' 8 uur. SCHOTEN. Gemeenteraad half 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag van 8934 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9—hall 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 2634 en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en L. S. Evenals vorige jaren bieden wij ook dit jaar weder de gelegenheid tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Groote advertentiën elke regel meer, 15 cent extra. De abonné's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld met toevoeging van faan ons bureau Nassaulaan 49, te Haarlem te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de inge vulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onaerstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad fgaat hierbij). S. v. p. duidelijk met potlood invullen. aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch). R.-K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr. 1, Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 1—2. R.-K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten Cot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 3 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kermen aan bet zwart schild me. wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electriciteitsongevallen Telefoon 10231. Aanrijding op de Nieuwe Groenmarkt. Op de Nieuwe Groenmarkt werd Zater dagavond te 9 uur de 63-jarige L. H. H. door een motor aangereden, toen hij de straat overstak. Hij kwam te vallen en bekwam waar schijnlijk een beenfractuur. Door een lid van E. H. B. O. werd hij verbonden, waarna men hem per ziekenauto naar het gasthuis overbracht. Den motorrijder treft geen schuld. Auto tegen een boom. Op de Zijlvest nabij de Zijlbrug reed Zon dagavond te ongeveer 11 uur de heer 1h. A. v. H., wonende hier ter stede, met zijn auto. Zijn echtgenoot® zat naast hem. De automobilist reed, volgens zijn ver klaring door de duisternis misleid, tegen een boom. Door den schok viel zijn echtgenoote met het hoofd door het voorruit van den wagen, waarbij zij een snijwond boven het rechter oog bekwam. Na door een lid van E. H. B. O. te zijn verbonden, werd zij per auto naar het gasthuis overgebracht. Van de auto werd de linker-lantaarn en de bumper beschadigd. De Maximum-snelheid. Op den Zijlweg reed Zaterdag een auto mobilist met zijn auto een snelheid van 55 K.M. De motorbrigade wist den chauffeur te achterhalen en maakte proces-verbaal tegen hem op, wegens overschrijding der maxi mum-snelheid. EEN KREUPEL PAARD VOOR DEN WAGEN. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen W. K„ los-werkman, die Za terdag een paard voor een wagen werk liet verrichten, terwijl het dier "kreupel was. Vrijdag herdacht de heer A. J. van Ros som, dir'ecteur van de N'.V. Suikerfabriek „Holland", alhier, zijn 1214-jarige echtver- ceniging. 't Was feest aan de fabriek, waar de vaderlandsche driekleur wapperd. De jubilares kwam, vergezeld van zijn echtge noote en kinderen per auto aan de poort der fabriek, waar het personeel en het mu ziekcorps „Eensgezindheid" hun opwach ting maakten. Aldaar werd de familie ge complimenteerd door den heer C. Bree- baart, ingenieur en bedrijfsleider der fa briek, bij welke gelegenheid mevr. Van Rossum een fraai boquet werd aangebo den. Daarna zette „Eensgezindheid" een feestmarsch in en in optocht ging het naar het feestlokaal, welk lokaal in een ware bloemenwinkel was veranderd. Daar werd de familie het. eerst toegesproken door den heer Breebaart en overhandigde hen een prachtige electrische schemerlamp aan. Ver volgens complimenteerde de voorzitter van „Eensgezindheid", de heer H. A. de Graaff, de familie en bood hen namens de muziek- vereeniging een bloemenmand aan, voor stellende een harp. Tenslotte werd nog door bet losse personeel bij monde van de heeren J. Zoeteman en E. Kerkhoven een klein karpet aangeboden. Na afloop der toespra ken bedankte de heer Van Rossum de ver schillende personen voor hun blijken van be langstelling, waarna ieder de gelegenheid werd gegeven het bruidspaar te feliciteeren. Verschillende vooraanstaande personen uit de gemeente maakten hiervan' eveneens ge bruik Het personeel der fabriek kreeg dezen middag vrijaf. Zondagnacht is ingebroken ten huize van den landbouwer Th. C. S., wonende aan den Hoofdweg nabij den Bennebroekerweg te Nieuw-Vennep. Terwijl de bewoner te bed lag, hebben de inbrekers door openschuiving van een raam der aangrenzende kamer kans gezien, in het huis te komen. Uit een kleedingstuk, dat over een stoel hing, hebben zij een portefeuille met een belangrijk bedrag aan geld ontvreemd en medegenomen. Ook een rijwiel werd gestolen. De politie stelt een onderzoek in. In tegenwoordigheid van een zeer groot aantal parochianen en belangstellenden, waaronder verschillende Eerw. heeren gees telijken uit den omtrek, is gistermiddag! in onze parochiekerk het nieuwe orgel inge wijd. Hiermede is in vervulling gegaan eén vurige wensch van onzen Zeer Eerw. heer Pastoor, die er steeds op uit is zijn kerk te doen zijn een hqis van God in den waren zin des woords en die met de plaatsing van dit nieuwe orgel zijn parochiekerk in het bezit heeft gestel van een kunstwerk, niet bestemd voor uiteriijken luister, doch het welk zal worden dienstbaar gemaakt aan de eer van God en ter verinniging van de devotie der geloovigen, al dient hierbij gezegd te worden, dat de parochianen hun geestelijken herder bij zijn ijverige pogingen krachtdadig hebben gesteund. Terecht noemde de Eerw. heer Pastoor, in zijn toespraak, dewelke hij vóór den aan vang der plechtigheid tot zijn parochianen hield, dezen Zondag een historischen dag. Na de vele verbeteringen, welke in den laat- sten tijd in de kerk zijn aangebracht, is thans de kroon op het werk gezet door de plaat sing van het nieuwe orgel: een verbetering van het allerhoogste belang. Want alles in de kerk dient voor de eer van God, en daarbij neemt het orgel een voorname plaats in. De heer M. Uitendaal, directeur van het koor in de parochiekerk van den H. Engel- mundus, te Velsen-Driehuis, ontving het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De heer Uitendaal is 57 jaar aan het koor ver bonden geweest, waarvan 32 jaar als directeur. Z.Eerw. sprak hierna over de beteekenis van het orgel. Reeds in het oude testament verlangde de Heer, dat bij de offers, welke Hem werden gebracht, cymbels en bazuinen zouden klinken. Wij hebben nu een heerlijk orgel gekregen, dat met zijn klanken onze stemming zal vertolken, hetzij die van jubel, berouw of onderworpenheid. Het is voorts een stem -voor de zangers. Wij mogen tevreden zijn met onze zangers, aldus Z.Eerw. Bij hen is een ernstig streven om te zingen, zooals het een kerkzanger past en ik dank den goeden God, dat wij zangers hebben, die zich bewust zijn van de heer lijke geestelijke taak, welke wij te vervullen hebben. De Pastoor dankte hierna allen, die had den medegewerkt aan de verkrijging van dit mooie instrument en eindigde met een aan sporing tot de zangers, om overtuigd te zijn van hun heerlijke roeping. Het hangt van de zangers af om mét den priester den geest te brengen, die in de kerk past, opdat be reikt worde datgene, waarvoor de geloovi gen zich hier telkens verzamelen. Alsnu werd de wijding van het orgel ver richt. Toen deze plechtigheid geëindigd was, nam de Zeer Eerw. Zeer Gel. Heer J. C. v. d. Wiel, leeraar aan het Seminarie „Hage- veld" achter het klavier plaats en onmid dellijk daarna daverden de klanken van het prachtige instrument door de gewelven onzer kerk. Prof. v. d. Wiel speelde het Scherzo Symphonique in C, groot van Alez. Guilmant, gevolgd door „Cantabile 2 van César Franck en het 4e Concert van Hand cl. Het orgelspel riiaakte op allen een diepen indruk. De heer Jan Nelissen-, bariton, te Bloe- mendaal, die zijn medewerking verleende, zong daarna eenige liederen. Zijn machtig stemorgaan en de mooie begeleiding van het orgel deden de liederen volkomen tot hun recht komen. Nadat een kort Lof was gecelebreerd nam de Pastoor nogmaals het woord om mede te deelen, dat het aan Z. H. den Paus behaagd had, het gouden eerekruis „Pro Ecclesia en Pontifice" te verleenen aan den heer M. Uitendaal, den man, die 57 jaar lang de kerk als koorzanger heeft gediend en 32 jaar het directeurschap met voorbeeldigen trouw heeft bekleed. De heer Uitendaal heeft dit altijd gedaan met grooten godsdienstzin, zoo zeiden Z.Eerw. en hij deed het op een manier, zoo als men niet beter kon wenschen. Het is vandaag zijn gloriedag. Moge God hem de gelegenheid geven, zijn ambt nog lange jaren te vervullen. Nadat de zegen met het Allerheiligste was gegeven, zong de heer Nelissen nog een lied en deed Prof. v. d. Wiel het orgel nog eens zijn feestklanken hooren, waarna de kerke lijke plechtigheid was geëindigd. De koordirecteur en zijn zangers werden in de pastorie ontvangen, waar de Pastoor den heer Uitendaal het Pauselijke onder- scheidingsteeken op de borst hechte, een ceremonie, die den verdienstelijken koor directeur diep ontroerde. De Pastoor wees er dan den zangers op, dat de eer, het koorhoofd ten deel gevallen, als van zelf weer de leden treft. Eert dezen man, die steeds vervuld is geweest van den religieuzen geest, aldus Z.Eerw. Dat hij nog zeer lang uw leider moge zijn in den religieuzen zang, om aldus mee te werken aan de eer. van God en de stichting van uwen evenmensch. Een daverend „Lang zal hij leven" volgde op deze woorden. Nadat nog woorden van hulde waren ge bracht aan den orgelbouwer, den heer Ver meulen, te Alkmaar, keerden allen huis waarts. Omtrent het nieuwe orgel laten wij hier onder nog eenige bijzonderheden volgen: Het orgel is omgebouwd naar het buizen- pneumatiek systeem, voor twee klavieren en vrij pedaal en bevat de volgende re gisters: Hoofdmanuaal: 1. Bourdon 16'. 2. Prestant 8'. 3. Salicionaal 8'. 4. Prestant 4'. 5. Octaaf 2'. 6. Mixtuur 23, 7. Trompet 8'. Tweede Manuaal: 8. Gamba 8'. 9. Voix céleste 8'. 10. Bourdon 8'. 11. Roerfluit 4'. Vriioedaal 11. Sublas 16'. Nevenregisters: 1, Klavierkoppel III. 2. Supperoftaafkoppel I, 3. Suberoctaafkoppel III. 4. Pedaalkoppel I. 5. Pedaalkoppel II. 6. Automatische pedaalomschakeling. 810. Collectiefdrukknoppen T. F. M. F. P. en afstellen. 11. Tremolo. Het orgel is zoodanig samengesteld dat latere uitbreiding met een aantal registers mogelijk blijft. De gecomprimeerde lucht wordt aange voerd door een geruischlooze windraachine. Gemeenteraad. Zaterdag vergaderde de gemeenteraad. Na opening met gebed en voorlezing van eenige ingekomen stukken wordt op verzoek van den Min. van Binnen!. Zaken eenige wijziging aangebracht in de gewijzigde leger-verordening. Een adres- van de afd. Halfweg van den Algemeenen Nederlandschen Bouwvakar beidersbond en andere werknemersorgani satie hier ter plaatse om in de bestekken de bepalingen op te nemen van het landelijk collectief contract, alsmede tot het verstrek ken van productieven arbeid aan werkloozen en het vaststellen van een steunregeling voor werkloozen wordt behandeld bij punt 6 van de agenda (crediet voor werkverschaffing Het verzpek van de gemeente Spaarndam om, ter bevordering van de rust en goede orde in Spaarndam en Spaarnwoude, het sluitingsuur van de café's te Spaarnwoude een uur te vervroegen en vast te stellen op 10 uur, wordt op voorstel van B. en W. afge wezen. B. en W. merken op dat hen gebleken is dat de bezwaren, verbonden aan de ver schillende sluitingsuren, niet zoodanig zijn dat het noodig moet worden geacht het sluitingsuur voor de tapperijen te Spaarn woude met één uur te vervroegen. Ook achten zij het niet gewenscht dat voor Spaarn woude het sluitingsuur op 10 uur zou werden bepaald, terwijl dit voor het overige deel der gemeente, inzonderheid voor Halfweg, met het oog op het doorgaand verkeer, op 11 uur zou moeien worden gehandhaafd. Wethouder Biesheuvel bepleit sluiting der café's om 10 uur voor de geheele gemeente, uitgezonderd Halfweg en het stadskwartier, terwijl de heeren Stokman, Stork en Vink dergelijke regelingen hoogst onbillijk ach ten. Ook het verzoek van de Spaarndamsche Reddingsbrigade en Zwemvereeniging om subsidie ondergaat een zelfde lot. Gevraagd was een subsidie ad f 82.50 zijnde 1/4 ge deelte van het geraamde tekort voor 1926. B. en W. merken naar aanleiding hiervan op dat hen uit verkregen inlichtingen gebleken is, dat dit tekort een gevolg is van ver schillende herstellingen, welke het Bestuur voornemens is in 1926 uit te voeren. Derge lijke kosten behooren echter, naar de mee ning van B. en W., niet door subsidie te werden gedekt, maar moeten worden be- k stigd door den eigenaar, in dit geval de gemeente Spaarndam. Daar de exploitatie rekening dezer inrichting over het vorige jaar nog met een batig saldo sloot' en ook thans, zonder die buitengewone werken, de begrooting niet met een nadeelig saldo zou behoeven te sluiten, stellen B. en W. voor de gevraagde subsidie niet te verleenen. De heer Hoogerbeets is voor toekenning van de subsidie. De heer Stokman zegt dat de inrichting hoegenaamd niet bezocht wordt door in woners dezer gemeente, en acht de tarieven te hoog, waarop de heer Hoogerbeets vraagt of B. en W. bereid zijn de subsidie te verlee nen indien de tarieven worden verlaagd. De Voorzitter zegt dat het principieele bezwaar van B. en W. hierdoor niet wordt weggenomen. De eigenaar moet de onder houdskosten betalen en niet de huurder. Alleen GR. HOUTSTR. 187, Telef. 12504 Wethouder van den Berg zegt, ernstige overweging van een desbetreffend verzoek toe, indien de vereeniging op een goede fi- nancieele basis wordt geschoeid. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Vervolgens wordt vastgesteld de pensioen grondslag van den Gemeente-Ontvanger. Door Ged. Staten is om advies in handen van den Raad gesteld een ontworpen rege ling jaarwedden Burgemeester, Secretaris sen en Ontvangers. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten te adviseeren deze gemeente in de 7e klasse on der te brengen omdat naar hunne meening, voor deze gemeente niet enkel het bevol kingscijfer als maatstaf moet worden aan genomen, maar ook gelet dient te worden op tal van andere factoren, welke een gevolg zijn van de ligging der gemeente tusschen 2 groote steden, waardoor zij een gansch an der karakter en bijgevolg ook geheel andere bemoeiingen heeft aan plattelandsgemeen ten, met een ongeveer gelijk zielental, gele gen elders in deze provincie. De heer Hoogerbeets bevreemde het dat een dergelijk voorstel mede komt van een wethouder, die in een vorige vergadering heeft voorgesteld een f 300 te korten op de salarissen var, het gemeente-personeel. De heer de Graaft vraagt of hiermede niet kan worden gewacht tot na de totstandko ming van de annexatie. Ook de heeren Vriesekoop en Stork heeft dit voorstel bevreemd. Nadat nog langdurig gediscusseerd is over het voorstel wordt dit, na 2 stemmingen, aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. B. en W. verwachten in dezen winter een werkloosheid van vrij grooten omvang, en hebben zich afgevraagd welke werkzaam heden, geschikt voor werkverschaffing, voor uitvoering in aanmerking komen. Zij den ken daarbij aan het verbreeden van gemeen telijke landwegen, het dempen van een sloot langs den Amsterdamschen Straatweg en eenige andere werken. Zij vragen van den Raad machtiging tot uitvoering van een of meer werken alsmede het toestaan van een crediet daarvoor. Dit wordt z.h.s. toege staan en crediet verleend. Tegelijkertijd komt nu in behandeling vorenstaand verzoek van werklièden-orga- De laatste modder- en sneeuwpapdagen hebben ons duidelijk geleerd, dat er onder de auto-bestuurders, evenals onder alle categorieën van menschen, fatsoenlijke menschen zijn en heel fatsoenlijke. De eersten trokken zich van de opspat tende modder en sneeuwpap geen zier aan, reden met onverminderde vaart door en besmeurden alien, die niet uit den weg kon den, met een spatbad van vuile wegklod- ders. De laatsten, begrijpend, dat een voetgan ger geen spatscherm is, dat deze ook prijs stelt op schoone kleeren, verminderden eenigszins van vaart en weken, zoo moge lijk, wat uit. We hebben van de eersten eenige num mers vastgeprent in ons geheugen. En we zijn vast voornemens, bij aldien we ook eens een Ford hebben overgespaard, en bi; mod derig winterweer de modderspatters te voet tegenkomen, wraak te nemen. Niet door terug te klodderen, maar door in langzaam tempo zoo ver mogelijk uit te wijken. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand Licht op. De lantaarns moeten morgen opgestoken om 4.15. Geseind van De Bilt hedenmorgen aan alle posten: Wees op Uw hoede. Medegedeeld door het Kon. Metcorol. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 December 1925. Hoogste Barometerstand 762.1 m.M. ie Isafjord. Laagste Barometerstand 725.4 m.M. tt Blaavandshuk en Brest. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 December: Matige tot krachtigen zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbu en, zelfde temperatuur. nisaties tot opname in de bestekken van de bepalingen van het landelijk collectief con tract. B. en W. verklaren zich tegen opname van deze bepalingen, zoolang deze niet impera tief zijn voorgeschreven, daar de aangesloten patroons nu gebonden zijn aan die bepalin gen en de niet-aangeslotenen geheel vrij zijn. Ook de heer de Graaff wil de aannemers vrij laten. Nadat nog eenige besprekingen daarom trent zijn gevoerd, wordt dat gedeelte van het verzoek, op voorstel van B. en W. af gewezen Ten slotte wordt nog vastgesteld het sup- pletoire kohier Hondenbelasting 1925. In de rondvraag vraagt de heer de Graaff of hét niet mogelijk is dat de gemeente, bij eventueele volksfeesten op door de gemeen te aan particulieren verhuurde landerijen, een gedeelte van de bedongen som voor ge bruik van het land ontvangt. B. en W. zullen dit bij voorkomende ge legenheden onder de oogen zien. Voorts klaagt spreker over de straatver lichting bij het viaduct en op de groote nieu we brug. B. en W. zullen de toestand bij het viaduct opnemen, terwijl de verlichting van de brug nog in behandeling is bij B. en W. Hierna vergadering met gesloten deuren. Voor erme kinderen. Zooals ieder jaar hebben de meisjes der naaischool van de Eerw. Zusters aan de Peperstraat een collectie kleedingstukken vervaardigd, wel ke op den dag vóór Kerstmis aan arme kinderen zullen worden uitgereikt. Morgen, Dinsdag, zullen deze kleeren in de school voer een ieder ter bezichti ging worden gesteld. Behalve dat de klee ren onder de voortreffelijke leiding van de Eerw. Zusters gemaakt zijn en derhalve voor de ouders van de leerlingen en voor anderen de bezichtig ng ten volle waard zijn verwachten de Eerw. Zusters ook hierom een druk bezoek, omdat nameliik in de eentoonstellingszaal een schaal aanwezig zal zijn, waarin de bezoekers fsters) een gift kunnen deponeeren. Door deze giften worden de Zusters in staat gesteld, om het materiaal te koopem waarvan bet volgend jaar weer kleeren kunnen worden vervaar digd voor deze mooie jaarlijksche Kerst- uitdeeling. Wij vertrouwen, dat men de Eerw. Zus ters in staat zal stellen hun mooi liefde werk ook het volgend jaar voort te zet ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1