erkeersoige vallen. BOORDEN, OVERHEMDEN ZIJDEN ONDERGOEDEREN Centrale Wasscherij GEMENGD NIEUWS. „Kunst zij Ons Doei." De ledenvergadering der H. O. V. Luxor Theater. Personalia. Nachtelijk bezoek in het bureau van Hout en Piantsoenen. Dispensatie op 1 Januari? Goed afgeloopen. De postzegelbeurs. Opheffing Winkelsluiting. Middenstands Hypotheekbank. Bons voor brandstoffen. Mr. E. J. Dorhout Mees t. DRAIS A-van-VALKEMBUR1 v ;-|LE.V£RTR. De zetel van „Bloembollencultuur". AMSTERDAMSCHE VAART No. 30a Telefoon 11561 SCHOTEN. HEEMSKERK Wanneer gij mei Kerstmis op Kerstbrood tracteert, is 'izaak dit bij Franken ie halen, want Kerstbrood van Franken wordt steeds gewaardeerd en zal ais tracfafie nooit falen. En zoekt gij een smakelijk Kerstmis-cadeau Ga 'n Kerst-krans bij Franken bestellen. Van Kerstkrans en Kerstbrood bij Franken gekocht, zal elk iets voorfreff'lijks vertellen. Drie paarden tijdens het transport omgekomen. Aan nekkramp overleden. Na den brand te Venray. Brand te Arnhem. Jammerlijk verdronken. Een dure'liefhebberij. Chinees aan boord van een Ned. schip gearresteerd. Inval in een speelhol te Rotterdam. Begrafenis van een ridder der Mil. Willemsorde. De „opgesloten" kinderen te Ede. Inbraak te Diemen. TENTOONSTELLING VAN TEE- KENINGEN IN HET WAAG GEBOUW. Dat ook een tentoonstelling van uit sluitend teekeningen haar waarde kan heb ben, zien we thans in het Waaggebouw,waar door de leden van K.Z.O.D. een vrij omvang rijke collectie teekenwerk is bijijeengebracht. Het meer dan een eeuw-oude teeken college is wel in den loop der tijden meer be kend geworden als een vereeniging van beel dende kunstenaars, doch feitelijk is het be oefenen van de teekenkunst haar voornaamste _doel. Twee avonden per week bestijgen de leden de trappen van de aloude Waag, om daar, in de bovenzaal, zich te bekwamen in het teekenen naar het levend model.- Dat deden reeds de schilders, gra veurs e. d. van voor honderd jaar terug en vrijwel onafgebroken is dat zoo doorgegaan. Daar, in dezelfde zaal en op dezelfde banken hebben kunstenaars gezeten, wier namen thans met eere genoemd worden en dat die teekenavonden resultaten afwierpen, daar van kan men o. m. de b'ewijzen vinden in Teijler's prentencabines, dat vele teekenin gen rijk is, die op „De Waag" zijn gewrocht. Het was dan ook een aardig e gedachte van het bestuur van K. Z. O. D. om een tentoon stelling te organiseeren van teekeningen en wet op de eerste plaats van teekeningen, die op de teekenavonden werden gemaakt. Van het nut dezer teekenavonden treedt daardoor dok eens iets naar buiten. Hoewel deze tentoonstelling zich niet di rect eigent voor een kritische beschouwing zij heeft niet de pretensie van een kunstten toonstelling meenen we toch wel een en kele opmerking te mogen maken en enkele namen te moeten noemen. Vermelden we van H. F. Boot een paar knappe penseeiteekeningen, van den, voor kort overleden W. J. Dingemans de teeke- ning .„Kaarters" en van Mevrouw Dinge mans een mooie en gevoelige teekening naar een oud boerenvrouwtje. Vermeldens waard zijn ook zeker de forsche figuurstu dies van A. Mioléé, van wien we ook een voortreffelijke boomenstudie zien. Bijzonder trof ons het werk van Jos. Rovers, die in zijn beste werk aan den grooten Zweed Anders Zorn doet denken. Aantrekkelijk en ver dienstelijk is „Een teekenavond op de Waag" door Jan Wiegman, waarop we verschillende kunstbroeders heel gemakkelijk kunnen vin den. Noemen we nog de teekeningen van H. J. Wesseling, van J. P. van den Berg, die in z'n aquarellen wel wat hard is, van Wolff en W. Stern, van wien we o.m. een mooie aqua rel zagen. Dat er ook enkele middelmatige en zelfs gebrekkige werken zijn, ligt haast voor de hand. Voor de makers daarvan kan het leerzaam zijn zich te toesten aan hen, die zooveel meer weten te bereiken. Het zal heri wellicht de noodige zelfkritiek geven met de daaraan gewoonlijk gepaard gaande be scheidenheid. M. v. d. W. Nieuw bloed in het bestuur. De heer S. W. de Clercq, voorzitter. t Vrijdagavond werd in de bovenzaal van De Kroon een ledenvergadering der Haarlem- sche Orkestvereeniging gehouden, onder voorzitterschap van den heer M. C. van Zanten, die, hoewel hij als bestuurslid had bedankt, toch bereid gevonden was deze vergadering te leiden. Ongeveer 25- personen waren aanwezig. Aan de bestuurstafel zaten behalve de wn. voorzitter, de heeren J. A. J. Sybrandi en Ph. K. Schouw. Te kwart over 8 opende de heer Van Zanten, die zeide dit in veel vroolijker toon te doen dan den vorigen keer Dat komt om dat de vereeniging voorloopig gered is door het bekende werken der commissie. Heel de wereld verheugt zich hierover, dank zij de radio, die zoo schitterend werkt. Nogmaals brengt spr. dank aan de commissie. Een andere opdracht aan de commissie was eenige heeren te vinden, die bereid waren in het bestuur zitting te nemen. De commissieleden zelf hebben nadrukkelijk ver klaard geen bestuursfuncties te willen aan nemen. Het is nu de commissie gelukt een viertal heeren bijeen te brengen, 'die vol gaarne bun krachten aan de vereeniging wil len geven. Deze heeren zijn: S. W. de Clereq. van Bloemendaal, Ir. B. F., van Nievelt, D. J. Sanders en M. P. Blonker Herny. De voor zitter stelt voor deze heeren bij _acclamatie te benoemen, hetgeen dadelijk onder luid applaus "geschiedt. Behalve genoemde heeren hebben nog de volgende heeren zitting in het bestuur: J A. J. Sybrandy Ph. K. Schouw, A. H. Weij- burg en W. Alphenaar. De heer Van Zanten deelde mede, dat de heer S. W. de Clercq bereid is gevon den het voorzitterschap te aanvaarden. (Langdurig applaus.) Met enkele woorden vertolkte de heer Van Zanten zijn ingeno menheid hiermede en wijdje een korte lof rede op den heer De Clercq. In de eerstvol gende bestuursvergadering zullen de be stuursfuncties verdeeld worden en zal de heer De Clercq officieel als voorzitter wor den benoemd. Verder wees de voorzitter er op, dat er( nog veel propaganda moet worden gemaakt om leden te werven, wan veel is en blijft nog noodig. Er zijn tal van oude leden, die aog niet zijn teruggekeerd. Van de commissie waren alleen aanwezig de heeren Stir.is, Van de Kamp en dr, ft^e- nalda van Schouwenburg. De beer Stinis leest hierna het financieel verslag der commissie voor. 10.448.623^ werd in het geheel ontvangen, dank zij aller medewerking eft steun. Slechts een klein be drag bleek oninbaar. De onkosten beliepen 409.10, zoodat aan de H. O, V kon wor den afgedragen de som van 10.039.523». Het rapport brengt hulde aan allen, die de lommissie hebben geholpen. Met applaus werd ,het rapport ontvangen. De voorzitter brengt warmen dank aan den heer Stinis voor zijn verslag. Dc heer Van de Kamp merkt op. dat het werk hoofdzakelijk is verricht door den heer Stinis. De heer Tadcma noch de andere le- hefaben er iets aan willen doen. Verder stelt spr voor om de rekening der commissie te laten nazien door den ac countant der H. O. V. en den penning meester. Zonder bespreking werd dit goedgekeurd. De heer Sybrandi bracht vervolgens in waardeerende bewoordingen dank aan den heer Van Zanten voor de vele werkzaam heden, door hem in het belang der H. O. V. verricht. Spr. zeide. dat de vereeniging dit op hoogen priis stelt en zich erover verheugt dat de heer Van Zanten zijn gewaardeerde adviezen. o. ra. over het afsluiten van con tracten, zal blijven geven. Hij wenschte den heer Van Zanten verder alle goeds. De heer Van Zanten bracht zijn dank aan den heer Sybrandi voor diens vrien delijke woorden. De heer Stinis brengt ,in herinnering, dat de firma Jacobson 35.000 sluitzegels gratis voor de H O V. beschikbaar heeft gesteld di- reeds voor een gedeelte verdeeld zfin De voorzitter zegir—dat-.bet - bestuur den heer Jacobson zijn dank zal brengen. Verder betuigt spr. zijn dank aan het gemeente bestuur van Bloemendaal voor de verhoo ging der subsidie. De heer Bitter betuigt den heer Van Zanten dank namens de leden voor hetgeen hij gedaan heeft voor dc H. O. V. Spr. be treurt het echter, dat geen der commissie leden zitting in het bestuur heeft gekregen en daarom stelt spr. voor om de commissie als commissie van bijstand aan der vereeni ging te verbinden. Spr. brengt ook dank aan de Pers. doch 't verwonderd hem, dat „Haar lem's Dagblad" in de laatste weken geen verslagen van de concerten der H.O.V. heeft opgenomen. De voorzitter antwoordt, dat hierover met de redactie van het blad corresponden tie wordt gevoerd. Hierna wordt de vergadering, die ruim 20 minuten heeft geduurd, gesloten. Over hel voorstel van den heer Bitter, inzake een commissie van bijstand, was niet meer gerept. De hoofdfilm van het Luxor Theater is thans getiteld „De Boschduivel", en stelt voor een drama uit de Amerikaansche goud velden, althans zoo vermeldt het program ma, want wij hebben met den besten wil van de wereld, in het gegeven'geen drama kunnen ontdekken. Er is n.l. meer gelachen als in menige klucht. De boschduivel is een jonge man, die op een eenigszins ongewone manier naar d- hand van een meisje dingt en omdat het in Amerika is, natuurlijk ook krijgt. Dat er eenige kloppartij aan vooraf gaat, vóór het zoover is, zal aan ieder die eenigszins met de Amerikaansche manier van werken op de hoogte is, wel duidelijk zijn. De menschen moeten daar wel van een bijzondere constructie zijn, want de krachtige wijze van aanpakken zou in staat zijn om een heel Hollandsch dorpje van den aardbodem te doen verdwijnen, terwijl slechts bij de kloppenden, alleen hun dasje een beetje verschoven is, en vette vingers op hun boordje. Er is echter wel spanning in, die tot het laatste moment voortduurt. De hoofdfilm wordt volgens aloud gebruik door eenige kluchten voorafgegaan, waarin vooral de klucht „Mag dat Bagdad?" een bijzonder sterk en fraai staaltje van dres suur en filmtechniek te zien geeft. Luxor- en Fox-nieuws zijn ook deze week buiten gewoon interessant, zoodat het, over het geheel, een bijzonder programma is. Voor sommige détails zouden wij wel eenige reserve willen maken. Te Leiden is bevorderd tot art^ onze stad- genoot, de heer F. B. H. H. Erpenbeek. In den afgeloopen nacht hebben ongc- wenschte bezoekers een bezoek gebracht aan het kantoor van Hout en Plantsoenen, aan de Kleverlaan. Door het uitsnijden van een ruit zijn zij binnengekomen en hebben in het kantoor van den boekhouder en in het tegenoverliggend schaftlokaal op ruwe wijze de kasten opengebroken. Er is ech ter niets ontvreemd. Naar „St. Bavo" verneemt, bestaat er groote kans, dat op 1 Januari a.s. dispen satie zal worden verleend in de onthou- dingswet. Donderdag ging mei. C. L., uit Vijfhuizen, op de fiets naar Haarlem. Op de Zomefvaart slipte, tengevolge van de gladheid vaii den weg, haar rijwiel, waardoor ze zoodanig kwam te vallen, dat ze bewusteloos werd. Juist kwam de landbouwer N. S. met paard en wagen aanrijden, doch gelukkig kon hij nog intijds zijn paard tot stilstand brengen, waardpor grootere ongelukken voorkomen werden. Mej. L. werd in een nabijzijnden woning bi-nengedragen, doch het duurde geruimen tijd, eer ze weer tot bewustzijn kwam. Ock des Zaterdagsmiddags, De tweede avond der postzegelbeurs is buitengewcon goed geslaagd. Het aantal beursbezoekers overtrof dat van den eer sten avond. Alle kleine tafeltjes waren spoedig bezet en het was recht gezellig de groote en kleine verzamelaars om de groote tafel te zien zitten ruilen, koopen of ver- koopen. Op verzoek van het grootste deel der bezoekers werd besloten Zaterdagmiddag beurs te houden van 1 tot 5 uur en Dins- dagavends van 711 uur in de bovenzaal van café „De Korenbeurs", Spaarne bij de Damstraat. Gedurende de week vóór Kerstmis, van 17 December tot en met 24 December, op 30 December en op den Oudejaarsavond, mogen de winkels onbeperkt open blijven. (Herplaatsing wegens misstelling). In de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders der Nederlandschc Middenstands Hypotheekbank wrd besloten de administratieve zetel der vennootschap te vrplaatsen naar Haarlem. In de plaats van het oude bestuur werden tot commissaris gekozen de heeren: J. Wolt- marr Jr., te Hilversum; A. Kuiper, te Haar lem: J. Funke, te Winterswijk; J. P. Kok, te Aerdcr.hout, terwijl dr. J. Nanninga Hzn. commissaris is gebleven en als directeur werd benoemd de heer S. van Dam te Haar lem. Door het Burgerlijk Armbestuur zijn aan verschillende gezinshoofden bons verstrekt waarvoor brandstoffen worden verstrekt. Gezinnen zonder kinderen ontvangen 100 harde turven en gezinnen met kinderen 200 harde turven, Op 64-jarigen leeftijd is te Aerdenhout Vrijdagnacht plotseling overleden de heer mr. E. J. Dorhout Mees, sedert 15 Juni 1907 rechter in de arrondissements-rechlbank te dezer stede. De overledene promoveerde, na de Uni versiteit. te Groningen te hebben bezocht, in 1889 op den lOen Mei tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift geti teld „Over beschikkingen van den niet ge- autoriseerden voogd" en werd op 24 Dcc. 1894 benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Leeuwarden. Op 12 Juli 1899 werd hij rechter te Heerenveen, 2 Juli 1901 rechter te Zutfen en was daar tot zijn be noeming le Haarlem. De heer Dorhout Mees was voorzitter van den Raad van Beroep der directe be lastingen ie Haarlem; einde 1924 of begin 1925 werd hij wegens een 25-jarig voorzit terschap van dien Raad hier in Haarlem en elders gedecoreerd met de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Op zijn verzoek kreeg hij met ingang van 1 Julieervol ontslag als rechter. In den laatsten "tijd had de heer Derhout Mees veelal instructies waargenomen LEEUWARDEN Wij lezen in het „Alg. Handelsblad": In de raadsvergadering van Woensdag avond is dan eindelijk eens openlijk gespro ken over de verhouding van het gemeente bestuur van Haarlem en de „Alg. Vereeni ging voor Bloembollencultuur." Het is een langdurig zoeken naar contact geweest. De leiding van „Bloembollencultuur" wil het gebouw der vereeniging te Haarlem stichten en het gemeentebestuur erkent volkomen het belang dézer vestiging voor deze ge meente. Maar er is een zekere stroefheid, die belet, dat men tot elkander komt. Nu zijn in de raadsvergadering van Woensdag de wethouders Slingcnberg en Bruch met een motie gekomen, waarin wordt uitgesproken de wenschelijkheid, dat B. en W. zullen trachten tot besprekingen te komen met „Bloembollencultuur" over de vraag of het Brongebouw voor zetel de» Vereeniging zou zijn geschikt te maken. Dit gebouw is nog niét het eigendom dei gemeente men weet, dat thans met de Maatschappij tot Exploitatie van Slaalwater- bronnen een proces wordt gevoerd over de nakoming der erfpachtsvoorwaarden van den grond maar die Maatschappij heelt bij monde van notaris Slingenberg doen we ten, dat zij bereid is tot een overdracht aan „Bloembollencultuur" mee te werken. Het bezwaar van de meerderheid van B. en W. dat ten slotte ook het bezwaar van de meerderheid van den raad bleek te zijn was, dat het Brongebouw met zijn grooten tuin niet aan een bepaalde vereeni ging mag worden afgestaan, omdat het voor oublieke doeleinden beter kan worden ge bruikt, en omdat de tuin daar behouden moet blijven als ontspanningstuin. Uit de gehouden beschouwingen bleek voldoende, dat deze raad er niet voor te vinden zal zijn het Brongebouw af te staan. Men weet, dat het denkbeld van een ves tiging van „Bloembollencultuur" in dat ge bouw al eerder buiten den raad is ter sprake gekomen en dat het toen in bollen- kringen als onbruikbaar is afgewezen. Niet ten onrechte maakte dan ook de burge meester de opmerking, dat als het zeer mooie en mooi gelegen „Spaarnhout" dooi de Vereeniging als ongeschikt is afgewezen, het onbegrijpelijk is, dat men het Bronge bouw begeert. Er was echter nog een element, dat de discussies in een bepaalde richting dreef en dat op den uitslag der stemming niet zon der invloed zal zijn geweest. Zoowel de bur gemeester als wethouder Reinalda vroegen: Wat wil „Bloembollencultuur" eigenlijk"? Er zijn van links en rechts aanbiedingen gedaan, Hillegom biedt grond en geld; men weigert. Heemstede biedt een groot terrein aan bii „Gronendaal"; men weigert. Heem stede koopt voor een veel te hoog bedrag Spaarenhout" in de verwachting, dat „Bloembollencultuur" zich daar zal vesttl- gen. De,vereeniging besluit dat niet te doen en laat Heemstede zitten met een pijnlijk figuur en een moeilijk verkoopbare bezit ting. VerWacht men nu, vroeg de burge meester, dat ook Haarlem een groot gebaat zal maken, en dan vandaag of morgen zal mogen vernemen, dat de vereeniging er niet op wenscht in te gaan? Inderdaad mag men, met de ervaring van anderen voor oogen, van het gemeentebe stuur niet verlangen, dat het ook Haarlem den kans van een mal figuur laat loopen. Er is, zei de heer Reinalda niet ten on rechte, een groote onzekerheid in het zetel verlangen van „Bloembollencultuur"; een onzekerheid, die hieraan waarschijnlijk is toe te schrijven, dat er een zeer belangrijke 'trooming in de vereeniging is vóór de ves tiging van een gebouw te Hillegom. Dat dit een juiste oplossing zou zijn, mag men mderdaad betwijfelen; het hoofdbestuur 'racht die oplossing dan ook te ontgaan ''oor in Haarlem een goede zetel te zoeken Want niet vestiging in een ander dorp maar alleen een vestiging te Haarlem zal, het verzet der Hillegom-voorstanders kun nen breken. In dit stadium ligt bet voor de hand, dat 4e meerderheid van B. en W. zegt; laat de vereeniging zich nu eersht duidelijk uitspre ken. Weten wij, dat zij in Haarlem wenscht te blijven en hoeveel rüimte zij noodig heeft dan is het gemeentebestuur bereid tot me dewerking en zoo noodig tot het doen van een voorstel aan den Raad om een offer te brengen. Dit li'kt ons de iuiste loop van za ken. Het zal niet moeiliik zijn in de ver gadering van „Bloembollencultuur" op 21 dezer door een molie uit te spreken, wat door B. en W. gewenscht wordt, opdat ein delijk aan deze zetel-geschiedenis een einde knmt. Is de uitspraak gevallen dan lijkt ons de beste oplossing, dat „Bloembollencultuur'' zich vestigt op het terrein aan den Kinder- hissingel, waartoe de Raad zonder twijfel zijn medwerking zal willen verlcenen. Er is dan de mogelijkheid van stichting van een nieuw gebouw, waarmee men ontkomt aan alle bezwaren aan verbouwingen en uitbrei dingen van bestaande gebouwen verbonden. Moge men in vrede tot een oplossing ko men, nu eindelijk ook door het gemeentebe stuur is uitgesproken wat het op het hart bad! WONINGBOUWVFRFF.NIGWG Sf. BAVO. DE HEER C. HUYBOOM HERKOZEN. Vrijdagavond hield de bouwveteeniging „St. Bavo", haar jaarvergadering in het ge bouw van den R K. Volksbond. Op de ver gadering was aanwezig de heer André. De heer Chr. Huyboom, voorzitter, opende de vergadering met den christelijker, groet en heette alle aanwezigen welkom. De voorge lezen notulen werden onveranderd goedge keurd. Het keurig verzorgd jaarverslag door den administrateur, hetwelk een juist inzicht gaf van de gedane werkzaamheden, wérd met applaus en een dankwoord beloond. Evenzoo het jaarverslag van den penning meester. Bij punt 5 der agenda, geeft de heer André, gemeente-controleur der volkshuis vesting, een financieel verslag over het ge- heele boekjaar. Allereerst wordt behandeld de exploitatie van de 37 woningen achtpr het R. K. kerkhof. Deze berekening sluit met een nadeelig saldo van 1700. Echter is dit niet een direct bezwaar, daar de diverse kosten, waarvan sommigen groot zijn, moeten gerekend worden vanaf den aanbouw, welke in de volgende jaren natuurlijk niet meer voorkoTnen. Daarna behandelde de heer André de exploitatie van de 52 woningen aan de jHaitsma Mulierstraat e.o, De exploitatie I was daar zeer moeilijk, mede in verband J met het zeer dikwijls leeg staan der wonin- I gen, wat natuurlijk direct zeer zwaar drukt op de exploitatie. Het resultaat der ex- I ploitatie mag echter zeer gunstig genoemd worden. i Bij de bespreking der exploitatie der 19 j woningen aan den Vergierdeweg, kan, in verband "met de korte exploitatie nog niet een verslag worden uitgebracht. Dc voorzitter brengt daarna dank aan den heer André voor het gegeven verslag. Aan de orde is het verkrijgen van een machtiging der leden, tot het sluiten van een nieuwe hypotheek, ongeveer 1 procent lager voor den bouw van de 99 woningen. Bij acclamatie wordt dit aangenomen. Aan de orde is het verkiezen van een voorzitter. De heer Huyboom brengt in de allereerste plaats dank aan den administrateur voor de zeer vele werkzaamheden door hem ver richt. De zeer drukke werkzaamheden welke den voorzitter heeft, nopen hem heen te gaan. De heer André, die zich gevoelt vertegen woordiger in deze van de gemeente te zijn, meent, dat in de huidige situatie het toch niet mogelijk is nu heen te gaan. Hij doet een beroep op de leden, toch zeker aan stonds bij de verkiezing, den heer Huyboom te kiezen als voorzitter. De heer Telman, administrateur, deelt mede, dat op het oogenblik .niet de tijd daar is Voor den voorzitter, om heen te gaan, wat ook bpaamd wordt door den heer Van Kolk, die er op aandringt bij dc a.s. stem ming eenparig te stemmen op den heer Chr. Huyboom. Na verschillende besprekingen over dit onderwerp, besluit de voorzitter, met voilé instemming van de vergadering te; blijven. Medegedeeld wordt, dat in eene verga dering welke Donderdagavond werd gehou den voor de 19 bewoners, besloten is ge worden een huurverhooging van 10 ct. per week. Dit in verband met eene tegemoet koming van een bedrag ten genoege van de aannemers. Bij de vacature wegens aftreden van den heer D Beers, die herkiesbaar is, werd ge kozen de heer D, Beers, met 21 stemmen van de 27. Punt 9, herziening boetestelsel, wordt toe gelicht door den administrateur, den heer G. Telman- Door verschillende achterstal lige betalingen, waardoor een renteverlies wordt verkregen, is het bestuur veplicht in deze eene andere maatregel te treffen. Besloten wordt bij de eerste week huur schuld een boete te heffen van 10 ct., voor de tweede week 25 ct., voor de derde week 50 ct., voor de vierde week 1. Vóór de rondvraag bespreekt de voorzit ter de wenschelijkheid, ja zelfs de nood zakelijkheid volgens het reglement, dat allen lid moeten zijn van den Ned. R. K. Volks bond. De rondvraag lokte verschillende bespre kingen uit. O.m. de rentekweeking van de gestorte 25 waarborgsom. De huur opha ling van ide bewoners der 19 woningen. Het Verkrijgen van een reglement. Een schrijven bij het bestuur ingezonden, verzoek onder de leden een fonds op te richten tot steun bij ziekte. De voorzitter deelt mede, dat voortaan de jaarvergaderingen het eene jaar te Oud- Schoten, het volgende jaar in het kwartier zullen gehouden worden. De voorzitter brengt dank voor de mede werking hedenavond betoond en brengt een bijzonder woord van dank aan den heer André, voor zijn aanwezigheid alhier, Raadsvergadering, Onder een voor onze gemeente reusachtige belangstelling van het publiek (7 man) vergaderde Woensdagmiddag de Raad onzer gemeente- Afwezig was Dr. v. d, Bergh. Voorzitter dc burgemeester. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Uit 't piócersverbaal Van kasopname blijkt dat dc kas in orde is bevonden. De schuld bij de Bank van Ned. gemeen ten bedroeg 30.000. In kas was 1400. De vereeniging Glascultuur dankt voor de toegestane donatie. De lieer v. Benthem, gemeente-secreta ris, betuigt zijn dank voor 't bloemstuk, hetwelk hem is aangeboden bij z'n 12M ja rig huwelijksfeest. Ged. Staten deelen mee, dat het Wijk aan Duinpad blijft bestaan, aangezien be doeld pad in 'i belang is voor aanwonen- den. De Voorzitter merkt op, dat tegen dit besluit van Gedeput, Staten geen beroep bestaat. Dc heer Beentjes ontkent 't belang van dit pad en vindt 't 'n last voor de aanlig gende gronden. Deze meening wojdt door bijna alle leden gedeeld. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. God. Staten geven nog den Raad in over weging, aangezien onze gemeente door 't stijgen van het inwonertal in de vijfde sa larisklasse is gerangschikt, 'f salaris van burgemeester en secretaris en ontvanger op 't peil van die klas te brengen. Deze verhooging bedraagt voor den eerst genoemde 500, voor de beide laatsten samen 600. B. en W. stellen vóór, aldus te besluiten. De heer Wcntink vindt deze verhooging, gezien de financieelc toestand der gëmeen- te, te bezwaarlijk. De heer de Vries spreekt zich in denzelf den geest uit. De voorzitter acht 't verkeerd de sala rissen van de ambtenaren te koppelen aan de min of meer gunstige financieele toe stand der gemeente, 't Rijk doet zooiets ook niet, tenminste volgens de meening des voorzitters. De heer de Vries vindt de salarissen voldoende. Het voorstel van B. en W. om de ver hooging te aanvaarden wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren de Wildt, Schuyt en van Duivenvoorde. Besloten wordt aan Gcd. Staten te ver zoeken de salarissen te laten op 't tegen woordig peil, met 't oog op den buitenge woon slechten toestand der gemeentekas. Verbreeding van den KI, Houtweg. Met 't oog op 't steeds drukker wordend verkeer langs bovengenoemden weg, gelet op 't groote belang der aanwonenden, stel len B. en W. vóór in princiep te besluiten bovengenoemden weg te verbreeden; wannee de gemeente Wijk aan Zee en Duin mede werking verleent, ontstaat er bovendien 'n kortere verbinding met Wijk aan Zee. De voorloopige bedoeling is een weg te maken van 4 M. breedte, met aan elke kant een fietspad van 1 M. De grond hiervoor noodig, wordt door de aanwonenden geschonken. De heer de Vries heeft 'n onderzoek in gesteld. De wég is thans met de bïrmen mee ongeveer 5 M. Wordt deze breedte verhard, dan is er ruimte genoeg, E)e voorzitter trekt deze afmeting van 5 M. in twijfel. De heer Beentjes wil eerst afwachten of de gemeente Wijk aan Zee en Duin wil medewerken. De voorzitter zegt, dat dit ook de be doeling is. Later komen wel de nadere voorstellen. De heer Wentink vindt 't verkeer langs de Houtweg niet van dien aard, dat met 't oog op de schrale gemeentekas, nu reed? tot verbrecding wordt ovërgegaan. Dit ligt ook niet in 't plan van B. en W. Z. li. Jt. wordt 't voorstel van B. en W. aangenomen. Opheffing Openbare Lagere School. Deze school wordt thans bezocht door 11 leerlingen. Hoogstwaarschijnlijk zal dit pan- tal met April 1926 dalen tot 9, Volgens Koninklijk Besluit voldoet de ge meente aan hare verplichtingen inzake haar zorg voor 'f openbaar onderwijs, als ze voor deze weinige leerlingen een regeling treft met 'n naburige gemeente, waardoor 't mogelijk wordt dat bedoelde leerlingen aldoor de gemeentescholen kunnen bezoe ken. Over vergoeding van reiskosten voor dit schoolbezoek kan later nog gesproken worden. De reden, waarom B, en W. met dit voor stel komen, is, dat 't college bang is, dat de vergoeding, welke aan de bijzondere "schoolbesturen per kind moet worden uit gekeerd en welke berekend wordt naar de kosten per leerling, die de openbare school bezocht, tot 'n schrikbarend bedrag zal stij gen, De openbare schoolgebouwen moeten noodig een reparatie ondergaan. Bij een kostenbedrag van 200, wordt dit per leerling ongeveer 20. Dit zou dan even eens per leerling aan de bijz. schoolbestu ren kunnen moeten worden uitgekeerd, wat een bedrag zou uitmaken van 12,000. Vandaar 't voorstel tot opheffing. B. en W. willen deze opheffing laten in gaan op 't tijdstip, waarop een regeling met een naburige gemeente, hier Beverwijk, tot stand is gekomen. B. en W. van Be verwijk hebben hun medewerking reeds toegezegd; De heer de Wilde ziet in opheffing een nadeel voor 't bijzonder onderwijs, aange zien de vergoeding nu laag blijft. Ofschoon de heer de Wilde de financiee le bezwaren voelt, is hij jegens z'n kiezers verplicht tegen 't voorstel te stemmen. De heer de Vries vindt, dat de oorzaak van de mogelijk hooge vergoeding ligt bij de bijzondere schoolbesturen, door 't oprich ten dier scholen. Die zijn dan ook verant woordelijk voor deze hooge bedragen De heer Wentink, ofschoon 'f hem spijt enkele ouders te moeten teleurstellen, zal voor 't voorstel van B. en W. stemmen. Wat de heer de Vries zegt, vindt spre ker geen motief, 't Algemeen belang moet hier voorgaan. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen-2 stemmen, die van de heeren de Vries en de Wilde, Behoudens goedkeuring van Ged. Staten zal de openbare school verdwijnen. Rondvraag. De heer de Wilde wil van de puinrijkdom onzer gemeente gaarne iets ge bruikt zien voor den Molenweg. Zal gebeuren. De heer Henneman vraagt inlichtingen over het artikel in de politieverordening, waarbij aan de gebruikers van perceelen de verplichting opgelegd wordt bij gladden weg zand fe strooien op den openbaren weg,„vooe..zoover hunne perceelen hieraan grenzen. - De voorzitter, antwoordt, dat aan dit ar tikel de laatste jaren niet de hand is ge houden. Bedoeld is vooral de kom der ge meente, De- heer Wentink vraagf aandacht voor den Oosterweg, de heer Baltus voor de Noorderlaan, De heer Klaassen vraagf publicaties van gemeentebesluiten (schouw, etc.) aan een bord op Noorddorp. Hierna volgt sluiting. St. Nicolaasfeest. Woensdagavond hebben de leden der St. Joseph-gezellen en van het Patronaat hun St, Nicolaasfeest gevierd. Met 't oog op den vastendag bleef de gebruikelijke speculaas etc. achterwege. Hiervoor werden de jongens echter schade- locs gesteld en de meesten waren met dien ruil hoogst tevreden. De Patronaats-commissie had voor dezen avond beslag gelegd op den heer Peelen van Beverwijk, die allen den geheelen avond, door voordrachten en spelletjes op aangehame wijze wist bezig te houden. Alle jongens zullen dan ook ingestemd hebben met den wensch van den eerw, directeur kap. Van den Berg, dat de heer Peelen noa meermalen voor het Patronaat mag optreden. K. S, A. Zaterdag, 26 December, 2en Kerstdag, zal in het K. S. A.-gebouw, alhier door 't Amsterdamsche schouwtooneel op gevoerd worden: „De Pastoor van Neu- villette." een romantisch tooneelspel in 3 bedrijven. De naam van den leider van boven genoemd gezelschap, nl. Vincent Berghegge, staat ons er borg voor, dat we werkelijk iets moois te zien krijgen. De prijzen zijn zoo laag mogelijk gehou den, terwijl een ieder aangeraden wordt, met het oog op 't te verwachten druk be zoek. tijdig plaatsen te bespreken. Den 3en Kers'dag geeft de K. S. A. een bioscoop-voorstelling, zoodat niemand ge durende de .Kerstdagen naar andere plaat sen behoeft te gaan, cm daar misschien minder goede voorstellingen bij te wonen. Deze goede bedoeling van het K. S. A. Comité verdient dus zeker aller waar deering en steun. Van Rotterdam naar Amsterdam in 9 utir. Vrijdagmorgen om half zes Js te Amster dam aangekomen een wagon, waarin zestien paarden waren geladen. Bij aankomst bleken drie dieren tijdens het vervoer gestorven te zijn. Het transport was Donderdagavond om 8 u. 23 min. uit Rotterdam vertrokken. Te Beek (gem. Bergh) is-het~'tTvaalfjang dochtertje van den landbouwer Jansen aan nekkramp overleden. Wederopbouw van het klooster. Naar wij vernemen, zal het afgebrande klooster van de Paters Franciscanen te Ven ray ten spoedigste weer werden opgebouwd. Het zal verrijzen op dezelfde plaats waar het tot heden stona. De bedoeling is het aanmerkelijk uit te breiden. Tot dezen bou,w bestonden reeds plannen, vóór dat de brand plaats greep. Ook de kerk zal ongeveer op de zelfde plaats weer. worden gebouwd. Onder meer zal vermoedelijk aan het Klooster verbonden worden een studiehuis voor fhe-ilogantei|. Donderdagmiddag is brand uitgebroken in het oude telegraafkantoor aan het Willems- plein te Arnhem, waarin gevestigd is de'in spectie van de indirecte belastingen, invoer rechten en accijnzen, tweedè afdeeling. De brand, die op den zolder ontstond ten gevolge van het vallen van vonken uit een schoorsteen, liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. De brandweer rukte met groot materiaal uit. De autospuit slipte tijdens den rit naai den brand en botste tegen een particulieren auto, die ernstig beschadigd werd. Ook de brandauto liep aan de voorzijde schade op. Het kantoorpersoneel was intusschen zelfs al aan het blusschén gegaan. Hoewel een deel van den zolder uitbrand de, was men het vuur vrij spoedig meester, nog voordat de vlammen het bovengelegen archief bereikten. Er is echter vrij veel waterschade. De sleepboot Lijntje Johanna, komende van het Maasstation te Rotterdam, voer Donder dagmiddag onder de Willemsbrug door, De 15-jarige dekjongen W. G. B. streek de pijp van de sleepboot en bleef op het contra gewicht staan. Daarna trok hij de pijp te vroeg op, zoodat deze den kant van de brug raakte en een schok kreeg, waardoor de jongen van het gewicht wipte en in de Maas viel. Hij werd direct door den sterken stroom gegrepen zonk in de diepte en verdronk. De rivierpolitie heeft zijn lijk opgehaald. Te Kerkrade moest gestemd worden voc. een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid-Limburgsche mijn streek. De vier heeren van het stembureau, geassisteerd door een secretarie-ambtenaar, wachtten ruim 3 uren op de komende kie zers, Eén kiezer ontfermde zich over hen en kwam een biljet in de bus stoppen. Toen de stembus gesloten was, werd het proces verbaal opgemaakt en daarna werd alles, zorgvuldig ingepakt, zooals de wet dat eischt naar het hoofdstembureau te Heerlen ge-, bracht. Als men nu nog weet, dat gemeen telijke werklieden eenige uren gewerkt heb ben aan het opzetten en afbreken van het stemhokje, kanmen zelf concludeeren of bovenstaand opschrift gerechtvaardigd is Men meldt uit Hamburg i Onder ernstigt verdenking op 19 November j.l. te Mon- tereau (Frankrijk) een Chinees te hebben vermoord is Donderdag aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Abbekerk" in de haven van Hamburg, de Chinees Wang- Koem-stou gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd het slachtoffer met twee hamer slagen en tien messteken te hebben vermoord Een exploitant gearresteerd- De politie te Rotterdam heeft Donderdag een inval gedaan in perceel No. 1 aan de Binnenrotte. Sinds geruimen tijd bestond het vermoeden, dat hier een speelhol geëx ploiteerd werd, toegankelijk voor het pu bliek. Reeds vroeger waren hier al eenige in vallen gedaan. De exploitant, de 30-jarige W. L. F. T. is in bewaring gesteld. T. ont kent tot nu toé alles. Er zijn echter eenige getuigen in deze zaak gehoord, die verklaar den dat er wel degelijk gelegenheid tot ha zardspel werd gegeven. Dit spel bestond uit een combinatie van kaart- en dobbelsteenen- spel, Wrijving tusschen bondsleden en mili taire autoriteiten. Te Amsterdam heeft Donderdag de ter aardebestelling plaats gehad van den oud sergeant-zeilmaker van de Marine, N. R. Christodoulos,, o.a. ridder in de Militaire Willemsorde. Toen de kist uit het sterfhuis werd gedragen, stond een vuurpeloton van mariniers en een ongewapend detachement matrozen opgesteld. Voorts verschillende collega's-ridders, alsmede leden van den Bond voor Pensioenactie voor de zeemacht. Op de begraafplaats hadden de gebruike lijke plechtighr den plaats en nadat de mili tairen waren ii gerukt, sprak de heer H. J. Hendriksen, algemeen voorzitter van ge noemden bond, eenige woorden. Het feit, dat deze redevoering niet tijdens, doch na de plechtigheid plaats moest vinden, heeft ontstemming in de kringen van den bond gewekt. Ook dat den leden niet werd toegestaan in den stoet mede te loopen. De Tel. heeft vernomen, dat de officier, die met de regeling belast was, den voorzitter van den bond bij zich had laten komen en medegedeeld had, dat het den leden verboden was op de begraafplaats het woord te voeren. Indien dit toch zou gebeuren, zouden de militairen oogenblikkelijk afmarcheeren. En verder moesten ze achter de bereden agenten loopen, welke den stoet sloten. In verband met even- tueele 'moeilijkheden was het detachement politie op de begraafplaats versterkt en wer den de bondsleden buiten de afzetting ge houden. Zoo kwam het, dat nadat de militai ren den doodenakker hadden verlaten, de leden zich om het graf schaarden. Na afloop van deze tweede plechtigheid wierpen verscheiden oud-ge dienden bij wijze va tl protest hun ridderorden op de kist. Geen schuld bij de onderwijzers. Het blijkt dat het schoolpersoneel geen schuld treft, dat de jongens in de Ned. Herv. school te Ede zijn ingesloten. Een der jon gens heeft thans verklaard, dat ze een doosje kleursel vergeten hadden en dit wa ren gaan halen. Om 3 uur gaat- de school uit en tegen 5 uur heeft het Hoofd de school gesloten en toen de jongens, die zich stil gehouden hebben, niet bemerkt. Vrijdagmiddag circa 12 uur was het per soneel van den coöperatieve Boerenbond ,Ons Belang" te Diemen als gewoonlijk gaan koffiedrinken. Tijdens hun afwezigheid hebben zich per sonen toegang tot het kantoor verschaft en uit een bureau een bedrag van 600 ge stolen. Het onderzoek, dat door de gemeente politie in samenwerking met dc marechaus- sée is ingesteld, leverde tot nog toe geen resultaat op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2