BÜIÏEPjLAMDSCHE m Jk IlllgJmm wmmm a a s SPECTATOR Tweede Blad Maandag 21 December VOETBAL-UITSLAGEN Competitiestanden. H. F. C.—Blauw Wit 1—4. U. V. V.Haarlem 5—2. llliWii! De wedstrijd H. F. C.Blauw Wit, welke door de bezoekers met 4-1 werd gewonnen. Ondanks het donkere weer maakte onze fotograaf deze beide kieken, waaruit duidelijk blijkt, dat v. d. Meulen in het H. F. C.-doel er niet alleen viermaal den bal door liet rollen, doch ook diverse keeren het leder er uit hield. ui u v.v. u ui N E E 1-1 E Lj 1 I SchotenD. W. S. 33. S a z 1 B E E E E - 1 E E E Groote Massa-kamp HaarlemWest Friesland. Deze kamp werd door Haarlem met 46-14 gewonnen. Zittend eerste rij van voren naar achteren: J. J. v. d. Loo Jzn.: J. Veen; H. v. d. Geest; 2e rij zittend van links naar rechts: J. Wagenaar Jr.; J. Karsten Tnz. Staande van links naar rechts: W. N. Stuifbergen; A. Schiering; Jos. Obdam (wed strijdleider.); J. van Buuren: P. Hoogland; P. Hollenberg; J. v. d. Zwan: H. Rumps en J. Meester Wnz. I A' DOORJl Het einde van een fameus bokser. Schaffer, Zijn Majesteit de Voetbal koning. De Cechen in Spanje. Het Fransche voetbal. Pierre Chay- rigues, de keeper van het Fransche elftal, ernstig geblesseerd. De F.I.F.A.-vergadering te Parijs. De beteekenis van onzen landgenoot Hirschinan. AFDEELING I. I ctn 1/lfl SCP Haarlem: H. F. C.—Blauw Wit 1-4 2de klasse. Haarlem: SchotenD. W. S3—3 B Amsterdam: A, F. C.V. V, A34 Reserve 3e klasse. EBussum: A. W. II—U. V. V. IV 5—6 AFDEELING II. lste klasse. Utrecht: U. V. V.Haarlem 52 Amsterdam: AjaxE. D. 012 AFDEELING III. lste klasse. Wageningen: Wageningen— Enschede 22 AFDEELING IV. lste klasse. Breda: BredaniaWilhelmina 01 's-Bosch: B. V. V.—N. A. C. 1—5 Maastricht: M. V. V.Eindhoven 31 Valkenswaard: De ValkRoermond 13 AFDEELING I le klasse. Stormvogels 10 7 2 1 16 26—11 1.60 Sparta 9 6 1 2 13 28—11 1.44 V.O.C. 10 4 4 2 12 23—27 1.20 H.F.C. 10 4 3 3 11 19—17 1.10 Blauw-Wit 11 5 1 5 11 27—22 1.— R.C.H. 9 3 3 3 9 22—22 1.— H.V.V. 9 3 1 5 7 26—24 0.77 D.F.C. 8 2 2 4 6 22—29 0;75 't Gooi 8 1 3 4 5 16—24 0.62 Unitas 8 0 2 6 2 4—26 0 25 2e klasse A. D.E.C. 13 12 0 1 24 45—10 1.84 Hollandia 12 7 2 3 16 26—18 1.33 West-Frisia 10 4 3 3ell 25—22 1.10 Alc. Victrix 12 6 0 6 12 20—23 1.— Schoten 12 5 2 5 12 20—25 1.— Zandvoort 13 4 4 5 12 20—29 0.92 K.F.C. 12 3 4 5 10 12—19 0.83 Bloemendaal 9 2 2 5 6 10—17 0.66 D.W.S. 13 3 2 8 8 20—32 0.61 W.F.C. 12 2 3 7 7 15—19 0.59 AFDEELING le klasse. II Ajax 10 6 2 2 14 25—12 1.40 Spartaan 10 6 1 3 13 24—15 1.30 H.B.S. 10 5 3 2 13 25—19 1.30 E.D.O. 11 6 2 3 14 22—10 1.27 Feijenoord 8 4 2 2 10 19—13 1.25 Excelsior 9 4 3 2 11 21—13 1.22 Z.F.C. 9 2 3 4 7 18—28 0.77 U.V.V. 11 3 2 6 8 23—34 0.73 A.S.C. 9 1 2 6 4 14—31 0.44 Haarlem 13 1 2 8 4 20—36 0.36 Wal wel weinige zullen vermoed hebben, dat de wedstrijd H.F.C.-Blauw-Wit doorgang zou vinden, bleek door actief optreden der H. F. C.-bestuurders wel het geval. Wij ver namen dat in de morgenuren de H. F. C.-ers zeiven, waarbij enkele bestuursleden het goede voorbeeld gaven, het terrein keurig sneeuwvrij hadden gemaakt. Jammer dan ook was het, dat hun harde werken beloond werd met een nederlaag hunner club. De regen rad het veld uiterst glad gemaakt, waarmede •ooral de H. F. C.-ers het zeer te kwaad .ïadden. Vooral in de eerste helft bracht H. F. C. er dan niet veel van terecht. Een tweede handicap voor H. F. C. was, dat na een klein kwartier spelens Weber moest uit vallen. Waar de Blauw-Wit-aanval uiterst vlug en gevaarlijk optrad, kreeg de H. F. C.- achterhoede het dan ook voortdurend hard te verantwoorden. De leiding berustte bij scheidsrechter Vrugt. Van Beekum trapt voor H. F. C. af en even is de thuisclub in den aanval. Dit is echter zeer kort va,n duur want al dadelijk blijkt, dat de Haarlemmers de grootste moeite hebben zich staande te houden. De Blauw-Witters ondervinden blijkbaar weinig last van de gladheid. Groot verschil vooral bestaat er in het spei der middenlinie van beide ploegen. Is het plaatsen bij Blauw-Wit goed en berekend, bij H. F.'C. is dit andersom. Wanneer op een gegeven oogenblik de Haarlemsche doelverdediger door gladheid den bal uit zijn handen laat glipp2". 's Smit er voor Blauw-Wit vlug bij en geeft van der Meulen geen kans. 1-0. Even later is H. F. C. zoo ongelukkig We ber te zien uitvallen. Wel komt Engel het elftal versterken, doch in de achterhoede werd het er niet beter op. Gelukkig was Ko ning nogal op dreef. Wanneer de H. F. C.-backs eens de Am sterdammers maar vrij spel laten, is het we derom Smit, die onhoudbaar voor Blauw- Wit doelpunt. 2-0. Wel doen de H. F. C.-ers enkele uitvallen, doch bijzonder gevaarlijk zijn deze niet. Even had er een niet onver makelijke worstelling voor het H. F. C.-doel plaats, die ten slotte op een doelpunt voor H. F. C. uitliep, doch buitenspel deed dit an- nuleeren. Het begon er zelfs op uit te zien, dat H. F. C. met flinke cijfers zou verliezen toen nog voor rust Blauw-Wit een derde doelpunt behaalde. Dit was al heel fraai, Dc linksbuiten bracht vlug op en zette fraai voo en de middenvoor zette keurig in. 3-0. Rust kwam tenslotte met 3-0. Toen wederom hervat werd, dachten V aanvankelijk dat de Haarlemmers zouden op halen. Het lukte haar echter maar niet t doelpunten. Eindelijk echter had Sigmoni succes, toen hij een voorzet van rechts fraai inzette. H. F. C. deed nog vele goede uit vallen, maar doortastend optreden der Blauw-Wit-backs voorkwam onheil. Ook de Amsterdamsche aanval zat niet stil en circa tien minuten voor tijd wist Blauw-Wit met een kopbal er 4-1 van te maken. De Haarlemmers deden nog wanhopige po gingen op te halen, maar Blauw-Wit wist van geen wijken. De laatste minuten werden in reeds vrij groote duisternis gespeeld. Er kwam geen verandering meer in den stand, zoodat ten slotte Blauw-Wit met 4-1 revanche heeft genomen, van den destijds in het Stadion ge leden nederlaag. De overwinning was voor de Amsterdam mers zeer zeker verdiend. De namen der spelers, die elkaar lieden bestreden, luidden: Blauw-Wit: Schindeler Litzen, v. Asvelt Mazurel, Gerriise, Stoltekamp Vergunst, Vega, Smit, Ferwerda, Homburg, li F. C.: v. d. Menulen Koning, Weber Reuvekamp Gille, v. Houten, Eysvogel Besoeki, Miezerus, v. Beekum, Sigmond, v. d. Berg Na het bericht Zondagmorgen, dat het U. V, V.-terrein niet was afgekeurd, trok Haarlem met het vooruitzicht op een ver- geefsche reis of een modderballet naar de Bisschopstad, Het U. V. V.-bestuur was reeds aan het station in afwachting van rie komst van ProL Snapper en gaf voor de kans van niet spelen 99 K' pet. Edoch, de Hooggeleerde vond het terrein bespeelbaar en nadat eenige balen turfmolm waren verwerkt stelden 22 spelers zich op, die echter al spoedig on herkenbaar onder de modder zaten. Ondanks deze voor het Haarlem-elftal ongewone om standigheden heeft het geheele elftal gewel dig gezwoegd, maar het is alsof er momen teel niets mag en kan gelukken en vooral de .vijze waarop eenige doelpunten van U'. V. V. ontstonden was wel het toppunt van tégen- spoed. Wanneer met 1925 echter ook de te genspoed wil verdwijnen, kunnen de nog te spelen wedstrijden toch wel voldoende pun ten opleveren om althans A. S. C. er onder te houden. Onder een voortdurende regen komen de volgende elftallen in het veld; U. V. V.: Balt Krooshof Vos V an Gelder, Van Zijl, Gips Hannema, Van Doorn, Buitenweg, Huyzer, v. d. Hemel v; Eysker, Dankelman, Bieshaar, Brakel, Houtkooper Schotsman, Houtkooper Jr., Dii Maas van Daalen Stern HAARLEM. Na den aftrap door U. V. V. gaat Haarlem rl spoedig op Balt af en een hoekschop is het resultaat van goed doorzetten van Hout kooper. Het blijkt al spoedig dat vooral de I zwaardere spelers moeite hebben om te blij- ven staan en te draaien. Houtkooper is in de voorhoede zeer actief en geeft eenige goede voorzetten, waaruit Brakel eenmaal hard naast schiet. Het U. V. V.-elftal blijkt heel wat sterker dan destijds in Haarlem en Bui tenweg voelt zich op 't zware veld goed op zijn plaats. Maas en Van Daalen zetten de voorhoede van U. V. V. een enkele maal buitenspel wat bij Snapper gèvaarlijk blijkt te zijn, want hij laat rustig doorspelen. Wel geeft hij tegen Brakel enkele ongemotiveerde vrije schoppen, De middenlinie van Haarlem speelt 'n goed spel, maar ondanks het harde werken van de voorhoede korften er geen doelounten al ontkomt het U.-V. V -'oei en kele malen gelukkig aan eeij doorboring, als de binnenspelers in de moii. er blijven ste ken en een goed aangegeven bal niet kunnen bereiken. Buitenweg ziet kans na goede aanvallen van de U. V. V.-Voorhoede, enkele fraaie schoten in te zenden, waarbij hij tot twee maal de bovenlat treft. Haarlem is dan sterker, maar Dankelman die zich goed aanpast, geeft een bal af, wan neer een schot vrij zeker succes had gehad en Brakel schiet hard' over de bovenlat. U.V.V. komt dan meer in den aanval en na een half uur spelens gaat een zacht schot .van v. d. Hemel juist tusschen de beenen van Van Daalen, die niet los kan komen, over de doellijn. 1-0. Huyser mist een kans voor 'n tweede doelpunt, maar Buitenweg benut een center om Stern met een hard schot te passeeren. 2-0. Houtkooper schiet hard over het doel, en na een schot van Bieshaar, dat Balt niet kan wegwerken, is er niemand om den bal in het doel te plaatsen. Rust 2-0 Na de rust begint Haarlem vol moed, maar wanneer een schot van Hannema naast het doel zal gaan maar door een Haarlemspeler wordt gestópt schiet Hannema in 3—0, Haar lem is .dan geruimen tijd sterker. Houtkooper Sr. speelt als schakel tusscben voor- en ach terhoede en doet dit uitstekend en ook de middenlinie dwingt de voorhoede steeds tol aanvallen maar voor het U. V. V.-doel loo- pen de aanvallen vast in dc modder. Eindelijk wordt ook Balt gepasseerd, wanneer hij op een center van Dankelman te vroeg uitloopt en Eysker scoort 31. Een geweldig hard schot van Houtkooper gaat juist naast. De AFD. II. Vereemgingen AJAX A. S. C. Q EXCELS 1 FEIEN -4 X 2 H.B.S SPART AJAX A.S.C E.D. O EXCELSIOR FEIJENOORD HAARLEM H. B. S. 3-0 1-2 1-0 5-3 1—5 0-4 6—5 2-2 1 - 2-1 4-1 2-0 4-0 1-1 1-1 1-0 2-2 1-2 7-1 2-0 2-3 2-2 0-5 1-4 2-3 4-5 0-1 2-0 3-2 4-1 2-2 1-2 3-1 DE SPARTAAN.... U. V. V Z. F. C 2-0 2-3 4- 1 7-1 6-1 1—3 1-1 5-2' 1 i 1 1 t 1 1 1 1 2-8 0-5 1-1 3-2 2—2 U.V.V.-aanvallen hebben in dez,e periode wei nig te beteekenen en een vierde doelpunt is dan ook zéker niet verdiend wanneer een ver schot van Huyser via de schoen van Van Daalen van richting verandert en daardoor langs de verraste Stern gaat. 41. Bieshaar geeft Brakel een fraaie kans maar door den gladden bal gaat ook deze kans verloren. Bui tenweg kan zich niet bedwingen en trapt na, maar mag in strijd met de thans geldende ge bruiken toch doorspelen. Steeds komt de Haarlera»Voorhoede terug en een fraaie voor zet van Brakel wordt door Dankelman langs Balt gekopt. 24. Van Doorn is intusschcn bij U. V. V. door een invaller vervangen, die Huyser in de gelegenheid stelt een schot recht op Stern aan in te zenden maar juist als deze den bal wil grijpen komt de bal op een kluit molm en gaat over de handen van Stern in het doel. 52. Met dezen stand kemt het einde. Het Haarle: -elftal komt een pluim toe voor het op een dergelijk veld nog vertoonde spel en het ondanks de tegenspeod, volhardend zwoegen. In een aanhoudenden regen, doch op een uitstekend bespeelbaar terrein, is deze strijd in een gelijk spel geë.ndigd, wat vól kernen de verhouding weergeeft. Beide elf tallen stellen zich volledig op en D. W. S. doei den aftrap. Schoten, dat tegen regen en wind m speelt, wordt n den aanvang even teruggedrongen. D.W.S. in degradatie gevaar verkeerende, begint een enthousiast spel te ontplooien, waarmede zij de thuis club overrompelt. Na tien minuten spelen, moet Radsma uitlcopen, wérkt den bal weg, doch voer hij zich kan herstellen, heeft de D. W. S.-rechtsbinnen met een schitterend schot gescoord: 01. Neg voor de Schote- nar envan den schr k bekomen zijn, heeft de rechtsbuiten der bezoekers met een AFD. I. 'VIT ui C O O F.C. 2 H X X O t/3 H Vereenigingen h 2 2 X rr H rri 2 BLAUW WIT i i - 1-2 2-1 2-3 3-2 3-4 D. F. C 5-2 2-2 2-8 1-1 T GOOI 1-1 - 3-0 H.F.C 1-4 2—2 0-2 H. V. V..' 2-1 7-3 3-4 1—2 R. C. H 4-6 1-1 6-4 ,0-0 4-1 SPARTA 5—7 0-1 3-2 5-0' STORMVOGELS 4-0 2—2 2-1 .3-0 3-3 2-0 V. O. C 3—3 4-3 3-2 2-2 3-2 nNITAS 0—4 0-5 1-4 1-3 Oj-6 1-1 schot vanaf de zijlijn vcor de tweede maa'. het net doen trillen, 02. Twee doelpunten binnen vijf minuten. De Geel-Zwarten thans wakker geschud komen gevaarlijk opzetten en het D. W. S.-dcel wordt onder schot genomen. Na vele vergeefsche aanvallen, is het Jacobs, die met een schol den achter stand verkleint: 12. De strijd wordt steeds vinniger en de beide voorhoeden mr'ssen eenige kansen. De Schoten mid-half De Wrt speelt een keurigen wedstrijd en zet steeds met goede centers de Scholer-vo.orhoede aan het werk. Toch spelen de D. W. S.'ers vuriger en na cenigen tijd weten zij wederom te doel punten. Door dezen tegenslag niet ont moedigd, blijven de Geel-Zwarten door zwoegen, om den achtestand m te halen. Voor doel gekomen wil Het maar niet lukken en eenige schoten gaan hoog over. Dan begaat een D. W. S.-back een over treding en Dalmeijer wijst naar de witte stip. Metzelaar neemt de strafschop en be- baat geen fout. Doch de penaly moet over genomen worden. Mêtzelaar laat zich erhici met van de wijs brengen en geeft ten tweede male den keeper geen kans 23 Spoedig hierna treedt de rust in. Van de thee schijnt niet zoo'n merkbare kracht te zijn uitgegaan, want het spelpei is in de tweede helf aanmcrkelitk gedaald. De gestadig neerplassende regen, zal hier ock wel niet vreemd aan zijn. De Scnoten- voorhoede speelt onsamenhangend en tracht met verre scheten het doel te vinden wat niet lukt. Dan valt D. W. S. een penalty te beurt. Zij laten dezen prachtkans on gebruikt deer rakelings naast te schieten. Nu komt Schoten steeds meer in den aan val. Bij een scrimage op het D. \XS.-doe! wordt de bal na eenig heen en weer getrap in de touwen gewerkt, 33. Dan moe', otn der D.W.S.ers wegens 'n blessuur het veld verlaten en wordt onmiddellijk vervanger. Den resteerenden tijd heeft de stnid noofd- zakelijk in het midden van het veld plaats en spelers, zoowel als toeschouwers zijn blij als het eindignaal klinkt. "V Men heeft Battling Siki de knock-out toegebracht, niet de eenigste, maar wel de laatste, die hij in zijn pugilisten-loopbaan kreeg te incasseeren. In een der donkerste, een der guurste hoeken van de United Sta tes heeft een,kogel van een lafhartige hem verrast. Hij, Battling Siki. die zich onver slaanbaar achtte, hij, die eenmaal het prachtig athleten-geslalte van Georg Carpen- tier dusdanig beukte, dat hem den titel van wereld-kampioen gewerd. Er zijn echter nog sterker machten, stekker dan hij wel waan de. Want niettegenstaande zijn panterach tige kwiekheid; niettegenstaande zijn ijze ren vuist, hebben die sterkere machten zijn jong leven afgesneden. Is hij gevallen door de laagste instincten van het menschdom, In de kringen van boks- en worstelmen- scben; bij de dweepers met de pugilistische sport heeft het New-Yorksche telegram na tuurlijk groote sensatie verwekt 'ïn begrij pelijk, want met hem is een Hercules heen gegaan; een figuur, wiens kracht en vlug heid aan het ondenkbare grensde. Jammer, dubbel jammer, dat hij, de prach tige athleet niet de tucht gevoeld heeft welke de sportbeoefening eischt. De kracht miste om zich te verdedigen tegen elke ver leiding. Het leelijke willen wij vergeten, doch van hem in herinnering houden, hetgeen hij als bokser heeft gepresteerd. En dat is niet weinig. Doch onze sportwereld telt nog meer van die eigena&'dige exemplaren. Vooraf wil ik echter medcdeelen, dat de persoon, welke ik hier op het oog heb, wat zijn particulier leven aangaat, niets gemeen heeft met den Senegalees. Echter laat ik U mei hem ken nis maken, opdat U weet, hoe sommigs menschen over sport denken. De bedoelde voetballer is als middenvoor van „het Praagsche Sparta, Schaffer, bij genaamd „Zijn Majesteit de Voetbalkoning Hoewel Schaffer Hongaar van geboorte is, heeft hij zich als Cech laten neutraliseeren. Zulks deed hij niet uit overtuiging of om dat hij de Cechen zulke lieve menschen vond, maar uitsluitend om de dubbeltjes. Want hij is een voetballer van mee dan buitengewnoe kwaliteit en vermeent met zijn uitstekend spel ook eischen te mogen stellen, welke zijns inziens evenredig zijn aan zijn capaciteiten. Het ongeluk wil ech ter, dat de financieele positie der voetbal clubs in Praag al even belabberd is als die in Weenen en elders zag pok Sparta zich gedwongen aan de tractementen der spelers te gaan tornen. Ook Schaffer kreeg aanzeg ging. Hierover ontstak hij in zulk 'n woede, dat hij den leiders kort en goed mededeelde, dat wanneer zij hem niet zijn oude gage ver- zeerden, men niet meer op hem behoefde te rekenen. Natuurlijk geloofde hij stellig, dat het Bestuur met hangende pootjes ex cuses zou komen vragen voor deze euvel daad en op zijn minst het oude tractement handhaafde. Doch hij rekende buiten den waard, alias dootastendheid van het Sparta- bestuur. Want het toonde geen toenadering en na een paar weken koos Schaffer eieren voor zijn geld en trok het voetbalshirt weer aan. De opstandige was getemd. Nu is alles weer koek en ei en toert Schaffer met zijn elftal momenteel in Span je. De eerste wedstrijd, die Sparta op Spaanschen bodem speelde, werd een neder laag. Te Barcelona ging de strijd tegen het vertegenwoordigende elftal van die plaats, waarin de wereldberoemde keeper Zamorra het doel verdedigde en Samitier de mid denvoor-plaats bezette. Er bestond in een woord enorme belangstelling voor deze match en'zelfs de voortdurende regen vorni- de geen beletsel. De warmbloedige Span jaarden speelden met een kolossale geest drift, betgeen den Cechen aanvankelijk min of meer vcrastte. Toen hij zich wat aan de omstandigheden hadden aangepast, ontwik kelden zij een technisch, hoogstaand spel en waren in het veld verre superieur. Elke aanval liep echter te pletter op de krach tige achterhoede van Barcelona, welke met Zamorra aan bet hoofd geen enkele kans gaf. Voor de rust hadden beide ploegen eenmaal gescoord, beiden uit een strafschop. In de tweede helft bezorgde Samitier zijn stad met een fraaie kopbal de zege. Vermel denswaard is nog, dat Schaffer van Sparta en Pierra van de tegenpartij wegens al te vurig spel van het veld werden verwijderd. Intusschcn bestond ook te Frankrijk groote belangstelling voor dezen wedstrijd, hetgeen U duidelijk zal worden, afs ik meid, dat Parijs in April a.s. Sparta te Praag zal ontmoeten, om in Juni d.a.v. in Spanje ook Barcelona den strijd aan te binden. Even eens voor het Fransche voetbal is gepas- seerden ondag een uiterst belang ijken dag geweest. Waren de verwachtingen ten op zichte der Parijsche baltrappers hoog ge spannen, ten deele zijn deze verwachtingen den bodem ingesl rte- Zooals U zich hcr- nneren zult, stonden twee wedstrijden het programma. - -,s w versus Noord- Frankijk te Roubaix en Parijs B versus de Elsas in de Fransche hoofdstad. Wel bracht dc tweede kamp een overtuigende overwin ning {62), doch de eerste daarentegen de enklassieke ontmoeting, welke jaarlijks Sinds 1905 al gespeeld wordt werd tegen aller verwachting met 30 verlo-en. Ter verduidelijking der groote teleurstelling be- schouwe men de resultaten in onderstaande lijstje vervat: 1905 - Parijs wint van Noord 4t 1906 - Parijs wint van Noord 30 1907 - Noord wint v?in Parijs 41 1908 - oord wint van Parijs 10 1909 - Parijs wint van Noord 21 1910 - Noord wint van Parijs 53 1911 - Noord wint vat. Parijs 31 1912 - Noord en Parijs 22 1913 - Parijs wint van Noord 53 1914 - Parijs wint van Noord 8—3 1919 - Parijs wint van Noord 53 1921 - Parijs wint van Noord 42 1922 - Noord en Pari's 22 1923 - Parijs wint van Noord 51 1924 - Parijs wint van Noord42 1925 - Noord wint van Parijs 30 En als was deze nederlaag nog niet vol doende, kwam ook de treurige mededeeling, dat de trouwe doelwachter van het Fran sche elftal, Pierre Chayrigues, wegens een dubbele been-fractuur te Roubaix moest achterblijven. Voorloopig is dus deze favo riet van het Parijsche publiek van het sport- tooneel verdwenen. Gelukkig was dc sprekende overwinning op de Elzas een zalfje op de wonde, maar toch, als gij 't den Parijzenaars op den man af vraagt, zult ge stellig ten antwoord krij gen, dat zij deze zege gaarne gegeven had den voor een beter resultaat op Noord. Dat wil de traditie nu eenmaal! Overigens eischt Frankrijk ditmaal wel het leeuwendeel van onze sport-feulleton, want behalve al deze kampen met de daar op betrekking hebbende bijzonderheden, zouden wij onvolledig zijn, wanneer wij tersloops ook niet even wezen op de F. I. F. A,-vergadering, welke op 17 December te Parijs gehouden werd. Zooals reeds eerder door mij werd medegedeeld, heerschte er verschil van meening omtrent een destijds te Praag aangenomen resolutie, met betrek king lot de hoogste macht in internationale voetbalaangelegenheden. Deze resolutie is in Engeland alles behalve vriendelijk ont vangen. Men distilleerde hieruit, dal de macht van Old Engeland geknot zou wor den, waarmede men niet accoord ging en dreigde het lidmaatschap van de F. I. F. A. op te zeggen, als deze resolutie niet werd vernietigd. Bedoelde vergadering nu diende om deze kwestie tot klaarheid te brengen. Aanwezig waren de heeren Jules, presi dent, graaf d'Oultremont (België), vice- meester, benevens de heeren Fischer (Hon- gaije), Oestrupp (Denemarken). Op deze bijeenkomst vormde de kwestie met Engeland een der voornaamste punten van het programma en is thans gebleken, na gehouden correspondentie, dat de Praag sche resolutie door de Engelschc voetbal autoriteiten verkecd was uitgelegd. Thans is de zaak lot klaarheid gekomen en de vrede hersteld. Bovendien werd aangaande de amateurs-bepalingen besloten deze defi nitief te regelen op het a.s. F. I. F. A.-con- gres, dat in Mei 1926 te Rome zal plaats vinden. Zonder in het minst op de groote verdien sten der andere F. I. F, A.-bestuursleden iets te willen afdingen, achten wij het her stel der betrekkingen tusschen beide licha men voor een goed deel het gevolg van den nuttigen arbeid van onzen Nederlander, den lieer C. A. W, Hirschman. Dit zal on getwijfeld weer een groote voldoening voor onzer, landgenoot zijn, want de bond van continentale landen ligt hem na aan bet hart. Hoe is 't ook anders mogelijk, aange zien hij de geestelijke vader van de F. I. F. A. is. Feitelijk te weinig Hollanders kennen zijn groole verdiensten en weten niet, dat hij het initiatief tot de sliching daarvan heeft genomen. Reeds in 1902 liep Hirschman met plannen vond een bond in het leven te roe pen. welke dc voetbal-aangelegenheden van alle landen zou hebben te regelen. Daartoe wendde hij zich allereerst tot Engeland, doch zijn plannen werden hier botweg van de hand gewezen. Later ontving hi; van rankrijk sympathie-betuigingen met zijn streven en kwam men overeen een congres te houden. Doch ook deze poging mislukte; Hirschman despereerde echter niet en zag tenslotte op 21 Mei 1904 zijn wenschen in vervulling Komen. Op dien datum werd de F. I. F. A. gesticht. Bij de Engelscben zat echter de meening voor, dat men met op richting van dezen Bond inbreuk wilde ple gen op de Engelsche rechten en om verder een oogje in het zeil te houden accepteerde men de aangeboden plaats in het bestuur. De heer V, oolfall werd tot president be noemd en de heer Hirschman tot een vice- voorzitter. Pas in 1906, koos men hem als secretaris-penningmeester, welke omvang rijke functie hij tot het huidige oogenblik nog vervult. Meer bijzonderheden zouden ons te ver voeren en willen wij volstaan met de mededeeling, dat de heer Hirschman als scriba van de F. I. F. A. een wereldreputa tie heeft verworven Deze onderscheiding heeft hij ten volle verdiend! Haarlem, 19-12-25. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5