UIT DE PERS. ORDE EN ARBEID. 'Jit bewogen dagen. öe Kabinetscrisis. Rood en Roomsch. 's'J De saneering der Fransche financiën en het voorstel der industrieeien uit het Noorden. Besprekingen tusschen Chamberlain en Tsjitsjerin te Rapalio? De opstand der politiemannen van Ulster beëindigd. De Dultsche begrooting voor 1926. Verlaging der Amerikaansche belastin- en met 325 millioen dollar. Gem. buitenl. berichten. FEUILLETON. Zoo Ter nog niet. Over het samengaan der R. K. en S. D. A. P. schrijft het „Huisgezin": Professor Veraart is, als „aile leerlingen van professor Stnrycken", tegen een extra parlementair kabinet. Indien de katholieke Kamerfractie onder alle omstandigheden dit oordeel van den hooglecraar deelt, doet dr. De Visser verstandig alle verdere pogin gen tot vorming van een extra-parlemen tair kabinet onmiddellijk te staken. Onder ons is de heer Veraart allicht het minst afkcerig van een samengaan met de S. D. A. P. Sn dan houdt hij ons een Neder- iatldsche sociaal-democratie voor, zooals zijn phantasie die aanschouwt. De heer Veraart erkent, dat het katho lieke volk zoolang mogelijk een regeering op christelijken grondslag wenschte te be houden, en nu vreezen wij, dat een groot deel van. het katholieke volk den omzwaai naar een katholiek-socialistisch kabinet niet zal begrijpen, noch zal kunnen volgen. Ook daarom ware een extra-parlemen tair of welk ander kabinet gewenscht, ten einde niet reeds nu tot een definitieve breuk met de christelijke coalitie te moeten komen. t Diende dit kabinet zijn tijd uit of kwam het tot tusschentijdsche verkiezingen, dan zou men den stand van zaken opnieuw kun nen overzien en ten aanzien van het al of niet samengaan met de S. D. A. P. een beslissing kunnen nemen. De Katholieke Kamerfractie, zoo besluit het blad, staat voor een moeilijk en van verantwoordelijkheid zwaar besluit, en wij twijfelen nog. „Geknutsel met den gezantschapsposl." In verband met de vruchtelooze' pogingen cm tot een compromis inzake het Gezant schap bij het Vaticaan te geraken, schrijft het kaholieke Bossche orgaan o.m: „Hetgeen we nu op 10 November en later ervaren hebben, doet telkens sterker twijfel rijzen, of in Juli wel met het vereischte be leid is opgetreden, of al het overleg, dat thans onder den drang der gebeurtenissen is fevoerd, niet met meer kans op resul taat toen had kunnen zijn gepleegd. Voor zoover men toen op een gelukkige cans speculeerde, is de speculatie verkeerd ïitgekomen. Waren de Christelijk Historischen_ voor ien schikking in geen geval te vinden ge weest. en was daarmee het vormen van a coalitie-kabinet verijdeld, dan had toen het optreden van een vooruitstrevend rechts getint zakenkabinet (links was en is on machtig een ministerie te vormen) aan de linkerzijde de noodige stemmen voor den gezantschapspost kunnen vinden. Wat we nu hebben bereikt is de meest hopelooze verwarring met - ten aanzien van len gezantschapspost een onwaardig ge knutsel, tenzij we uit handen der sociaal democraten een tijdelijke verlenging van Sen post wfllen aannemen. Uit de rede door den oud-minister Th. Heemskerk, leider der A. R. Kamerfractie, dezer dagen ia de anti-revolutionaire Kies- vereeniging te Barendrëcht gehouden, knip pen wij nog het volgende De uiterste noodzaak, waarvan in de ver klaring der roomsche Kamerfractie sprake is, ziet spr. voor de R. K. nog niet aanbreken. Intusschen kan het zijn dat voorloopig de coalitie is verbroken. Tweeërlei meerderheid schijnt mogelijkeen rechtsche en een roomsch-roode coalitie. De laatste is er ech ter voorloopig nog niet. Men moet zich daarover niet verwonderen. Niet alleen doen zich, zoodra het over ar beidersbelangen gaat, tusschen de roomsche en de linksche democraten geregeld allerjei conflicten voor, maar ook het program oer roomsche staatspartij neemt vierkant stel ling tegen het socialisme. Met de encycliek Rerum Novarum verwerpt de roomsche staatspartij blijkens haar program het socia lisme als waanzinnig, onrechtvaardig en lei dend tot vernietiging van alle recht en orde enz. Wie dit bedenkt kan zich waarlijk niet verwonderen, dat de roomschen niet klaar staan, om, met verlating van de A. R. zich te gaan verbroederen met de socialisten. De vraag mag echter gesteld of het christelijk is de roomschen in de verzoeking te brengen een weg op te gaan, welke zoo klaarblijkelijk met hun beginselen strijdt. Men spreekt van bijzondere wenschen, die tijdens de coalitie onvervuld zijn geble ven. Dat geldt echter het meest voor de R. K. en de A. R. en het minst voor de C. H. Zou men dan denken, dat die onvervulde wen schen beter bevrediging zullen vinden on der een z.g. democratisch bewind Van minister Aalberse ligt er nog een wetsont werp der tegemoetkoming aan gewetensbe zwaren tegen de vaccinatie, van minister Ruys een ontwerp-Zondagswet. Zouden deze za ken beter behartiging vinden onder een roomsch-rood dan onder een rechtsch bewind? Indien er eens een z.g. democratische meerderheid kwam, is het dan zoo voor de hand liggend dat de R.K. daarvan deel zouden uitmaken? In de roomsche staatspartij zijn evenals bij de andere rechtsche groepen ook meer behoudende elementen. Rechts be staat uit verticale partijen, die elementen be vatten uit alle rangen en lagen der maatschap pij. Dat komt omdat men welbewust van oordeel is dank zij vooral het opvoedend werk door dr. Kuyper ook in dit opzicht ver richt dat er naar dient gestreefd de be langstellingen zooveel mogelijk op te heffen door broederlijke samenwerking onderling en verder door in de wet de daartoe strek kende correcties aan te brengen. Als het dr. Nolens e.a. roomschen te doen is om de eenheid in hun kring te handhaven dan hebben zij groot gelijk, want daarin openbaart zich juist het streven om de be langstellingen weg te krijgen. Tusschen hen en ons is alleen dit verschil dat zij dit doen op de basis van hun kerk en wij op den grondslag van Godswoord en onze consciën tie. De C. H. willen dit ook, maar het won derlijke is, dat zij tegelijkertijd de coalitie willen en niet willen zij dragen vuur en wa ter in één hand. Het voorstel der Fran sche industrieeien. Het is merkwaardig hoeveel bedenkingen het plan der industrieeien uit het Noor den wekt, nadat het Vrijdag tot zoo'n groote geestdrift heeft geleid en zoo een enormen invloed heeft gehad op den stand van den franc. Thans komen van alle kanten tegen werpingen en bezwaren, die de aanvanke lijke vervoering zeker aanmerkelijk zullen bekoelen. De stemming is zeer veranderd bij die, welke Vrijdag aan de Parijsche Beurs zoo'n geweldigen ommekeer veroorzaakte en het voorstel heeft zijn magisch karakter verlo ren en is een gewoner feit geworden, waar van nog slechts erkend wordt, dat het strek ken kan om Doumer zijn saneeringsarbeid nogal te vergemakkelijken. Omtrent de practische organisatie van hun plannen, die den industrieeien uit het Noor den voor den geest gestaan heeft, wordt ge meld, dat verschillende plannen besproken zijn. Zoo is gepraat over de vorming van een geheel autonome amortisatiekas, waarvan dan de verwachte tien milliard grondslag zou vormen, over de oprichting van een par ticuliere maatschappij, die obligaties zou uitgeven, gewaarborgd door het crediet der industrieeien en alle uitstaande bons zou te rugbetalen, over een gewone vrijwillige bij drage aan den Staat, evenals in Italië, over het ter beschikking stellen aan den Staat van de noodige waarborgen voor de regee ring om deze in staat te stellen in Amerika zelf een leening af te sluiten enz. Een en an der moet thans zorgvuldig bestudeerd wor den, alvorens een beslissing wordt genomen. De regeering heeft daarmee reeds in den mi nisterraad van Zaterdagmorgen een begin gemaakt. Naar aanleiding van het voorstel der in dustrieeien nopens een leening van 10 mil liard met hun fabrieken als onderpand ver klaarde de onderstaatssecretaris van het mi- nisterprèsidentschap, dat het, voorstel ern stig is en waard om te worden onderzocht en aanvaard, De minister van financiën Doumer heeft Zaterdag zijn voorstellen aan den minister raad voorgelegd. De linksche groepen werken een eigen program uit, dat in de Kamer-commissie tegenover de voorstellen van Doumer zal worden gesteld. Doumer heeft verklaard dat hij alle voor stellen, die voordeel voor het land zullen opleveren, zal aannemen. Economische overeen komst FrankrijkDuitsch- land. Minister Doumer besprak met von Tren delenburg een protocol, dat steunt op de besprekingen, gevoerd om te komen tot het sluiten van een algemeene economische overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitsch- land. De onderhandelingen worden onder onder zeer gunstige omstandigheden voort gezet. iHet a.s. debat in het Lagerhuis over Mosoel. Het debat in het parlement over de quaestie van Mosoel zal heden beginnen. Het wordt j ingeleid door een resolutie der regeering, I welke door den minister van koloniën Atr.ery zal worden ingediend en waarbij het Lager- j huis het optreden goedkeurt van de regee- ringsvertegenwoordigers te Genève door de beslissing van den Volkenbond over de grens van Irak te aanvaarden. Het bestuur der Labourfractie zal vóór het debat bijeen komen om het standpunt der partij vast te stellen. Er valt evenwel niet aan te nemen, dat de resolutie bij de stemming moeilijk heden van de zijde der Labour Party zal ondervinden wegens het principieele stand punt van deze partij ten aanzien van den V. B.. Thomas zal de voornaamste spreker van Labour zijn, daar MacDonald op reis gaat naar Ceylon. Terwijl het dus vaststaat, dat de regee- ringspolitiek bij de stemming zal worden goedgekeurd, zal juist de conservatieve partij in deze aangelegenheid zeer verdeeld zijn en alleen door de sterke principieele sympathie van de Labour Party met de algemeene actie van den V. B. is de regee ring in dit geval bij voorbaat zeker van de aanneming. Bij het debat zullen vooral door conservatieve sprekers hevige aanvallen op de houding der regeering worden gedaan. Het verblijf van Cham berlain te Rapalio. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te Rome verwachten eenige Italiaansche bladen in verband met de aan komst van den heer en mevrouw Chamber lain te Rapalio een ontmoeting tusschen Chamberlain en Tsjitsjerin ter bespreking van de toetreding van Rusland tot den Vol kenbond. De bladen drukken een telegram af, dat Tsjitsjerin aldaar vertoeft voor een onderhoud met den minister van buiten- landsche zaken Stresemann vóór zijn ver trek naar Rapalio. Volgens andere berichten uit Rome zou Chamberlain met Tjitsjerin overleg plegen in verband met het oorlogsgevaar inzake Mosoel, opdat Rusland niet aan de zijde van Turkije zal gaan strijden. De woningbouw in Engeland. Zooais te verwachten was, protesteeren de vakvereenigingen der Engelsche bouwvak arbeiders tegen het voornemen der regee ring om 2000 stalen huizen van het Weir- type te doen bouwen. De vakvereenigingen eischen ook thans gelijk vroeger, dat bij den bouw van Weir-huizen even hooge loonen als bij den gewonen bouw zullen worden be taald, terwijl de minister voor Volksgezond heid verklaard heeft, dat dit onmogelijk is, Inmiddels verklaart Lord Weir, dat het voornemen bestaat, voor dit werk halfge- schoolde arbeiders te gebruiken en dezen volgens de bepalingen van de commissie- Bradbury te betalen. In deze commissie had o.a. één der leiders der spoorwegarbei ders, Cramp, zitting. In regeeringskringen wordt gezegd, dat de regeering vastbesloten is, alle beschikbare middelen aan te wen den om den bouw der Weir-huizen mogelijk te maken, d.w.z. dat zij zoo noodig tot dwang maatregelen zal overgaan. De regeering ver wacht, dat na Nieuwjaar met den bouw van de eerste duizend Weir-huizen kan worden begonnen. Dc opstandige politie mannen in Ulster. Naar verluidt is te Londonderry een con ferentie gehouden van vertegenwoordigers der politiemannen van geheel Noord-Ier- land. Zij hadden de vergaderplaats met draad versperringen omgeven. Besloten werd de voorwaarden der regeering te aanvaarden, doch zij benoemden een deputatie welke zai trachten drie maanden tractement te ver krijgen in plaats van twee. Aile 'barricades worden thans verwijderd, alle wachtposten bij de magazijnen teruggetrokken en alle manschappen volgen de orders hunner su perieuren weder op. De toestand is dus weer normaal. De financieele toestand in het Duitsche Rijk. De rijksdag heeft Zaterdagmiddag het ont werp van de rijksbegrooting voor 1926 goed gekeurd. Vóór de stemming werd van regeerings- wege een uitvoerige verklaring afgelegd, die hoofdzakelijk betrekking had op de moeilijk heden, waarmee de uitvoering van het plan- Dawes gepaard gaat. De betalingen op het herstelconto stijgen van jaar tot jaar op ge weldige. wijze. In 1927 moet Duitschland 362 millioen meer betalen, dan in 1926, in 1928 bedraagt het verschil 375 millioen, ter wijl van 1929 af per jaar 900 millioen meer zal moeten worden betaald. Voor deze enorme sommen zijn geen reserves voorhanden. Uit belastingen kunnen ze in geen geval opgebracht worden. De belasting van het bedrijfsleven is en zijn sociale lasten zijn thans reeds tweemaal zoo hoog als voor den oorlog en kunnen onmogelijk nog verder worden verhoogd. Men heeft evenmin hoop op een verhooging van de export, waardoor een betaling van het^erstel, althans ten deele, mogelijk zou worden gemaakt. De Duitsche industrie kan op de buitenlandsohe markten niet concutreeren zoolang ze gebukt gaat onder zoo hooge belastingen. Alleen door een verlaging der belastingen zal het con currentievermogen der industrie en de koop kracht van den landbouw kunnen worden hersteld. Men staat dus voor de onmogelijke taak, de belastingen te verlagen en tegelijker tijd de inkomsten geweldig te verhoogen. Een trein ingesneeuwd. De avondtrein van Belgrado naar Kalberg is onderweg in de sneeuw blijven steken. De passagiers moesten den geheelen nacht in den trein'doorbrengen en konden eerst den volgenden morgen worden bevrijd. De werkloosheid in Berlijn. In de afgeloopen week is het aantal werk- loozen te Berlijn met ruim 22.000 man ge stegen. Het bedraagt op het oogenblik 141.000 man tegen 119.000 verleden week. De Rijksbond der Duit sche industrie. De rijksbond der Duitsche industrie ver klaart niets te maken te hebben met,, de ge melde particuliere besprekingen van Duit sche industrieeien te Parijs en noemt deze een ongewenschte storing der loopende on derhandelingen. Sneeuw. In Pommeren heeft de groote hoeveelheid sneeuw, welke er is gevallen, ernstige sto ring in het verkeer aangericht. Eenige treinen zijn in de sneeuw blijven steken, verschil lende dorpen zijn tengevolge van de op hoo- pen gewaaide sneeuw van alle verkeer afge sneden. De koningin-moeder van Italië. Een bulletin over den gezondheidstoestand van den koningin-moeder zegt, dat de pleu risachtige ontsteking aanhoudt, dat de adem haling soms benauwd is, dat haar krachten vrij goed zijn en dat zij bij volle bewustzijn is. Een vlootbasis op Rhodes. Aan de „Westminster Gazette" wordt uit Angora gemeld, dat de Italianen bezig zijn met den bouw van een moderne vlootbasis op het eiland Rhodes, en dat de Italiaansche regeering al het beschikbare land aan de Middellandsche Zeekust van Turkije in de nabijheid van Adalië (in Klein-Azië) op koopt om er kaden aan te leggen. Het blad herinnert er aan dat de Grieken den laatsten tijd al bizondere aandacht schonken aan de activiteit der Italianen in den Levant, doch dat de buitenwereld, in verband met de bekende achterdocht der Grieken ten opzichte van Italië, geen bizon dere beteekenis hechtte aan de Grieksche be richten, dat Italië het oogmerk had, zijn in vloedssfeer in Klein-Azië uit te breiden. In verband'met den oorsprong van bovenstaand telegram echter krijgen de Grieksche be richten, merkt de „Westminster" op, meer kleur. De economische onder handelingen tusschen Spanje en Duitschland. Men verwacht, dat de diplomatieke on derhandelingen nopens het Duitsch-Spaan- sche handelsverdrag kort na Kerstmis zullen worden hervat. De beslissing van den V. B. Raad inzake Mosoel. Een telegram uit Mosoel meldt, dat het be richt omtrent de beslissing van den Raad overal met een gevoel van goote verlichting is ontvangen. Er is reeds een verbetering in den handel ingetreden. Dc beslissing heeft te Bagdad geen verwondering gewekt, daar iedere andere beslissing onmogelijk werd ge acht. Koning Feisoel was er zeer mingeno- men mede en voorspelt een groote ontwik keling van den handel als gevolg van de vei ligheid, door de beslissing gebodenhij voorzag de mogelijkheid van een rechtstreek- sche. spoorwegverbinding dwars door de woestijn, die Bagdad met de Middellandsche zeehavens zal verbinden. Een incident in Somali land. Blijkens een draadloos bericht uit Rome zijn in Italiaansch Somaliland twee Italiaan sche officieren vermoord. Italiaansche troepen hebben eenige be langrijke posities bezetde marine blok keert de kust. Omtrent de jongste gebeurtenissen in Somaliland meldt een radiogram uit Ber lijn nog, dat de Italianen in het noordelijk gedeelte van het protectoraat bij hun maat regelen op verzet stuitten, dat door den sul tan zelf werd georganiseerd. Er werden aan vallen gedaan "op de Italiaansche troepen, waarbij manschappen en officieren werden gedood. Als represaillemaatregel verwoestten de Itgliaanen de kustplaats Bagal. De oorlog in Marokko. De toestand aan het noordelijk front is de laatste veertien dagen aanmerkelijk verbe terd. Ten Oosten van Goemiers deden wij krachtige aanvallen, waarbij wij El-Mali, El- Berabel en Ben Daoed bereikten. De opera ties maakten grooten indruk en leidden tot de onderwerping van tien groepen van Sen- hadja Gheeddo, of ongeveer 500 families. Aan de Boven-Werga werden sedert 1 De cember 120 families onderworpen, waarbij totnogtoe onverzoenlijke Benioe Riaghels, Abdel Krim, die voornemens was in dit ge bied een offensief te ondernemen, moest hiervan afzien, Ten Westen van het gebied van Wezzan is de toestand zeer gunstig. Achthonderd families aanvaardden officieel onze voorwaarden van onderwerping- In ge heel Marokko heerscht rust in weerwil van pogingen van Abdel Krim om agitatie te ver wekken. Amerika en wereldhof. De republikeinsche senator Borah heeft in den Senaat op krachtige wijze uiting gegeven aan zijn bezwaren tegen de voorgestelde toetreding van Amerika tot het Wereldhof. Het Hof, zoo verklaarde hij, is gebonden aan den Volkenbond. Engeland heeft de macht den Bond bijeen te roepen en de be sluiten van het Hof gewapenderhand uit te voeren. Hij maakte nog verschillende andere reserves, waaronder deze, dat er geen geweld of economische sanctris mogen worden ge bruikt om de besluiten van het Hof te doen uitvoeren. De democraat Walsh antwoordde, dat de Ver. Staten door tot het Hof toe te treden zich tot niets anders bonden dan tot mede werking om het Hof in stand te houden. Amerika en de a.s. ont wapeningsconferentie. Uit New York wordt gemeld Het schijnt dat de beslissing van de Amerikaansche re geering omtrent de uitnoodiging van den Volkenbond om deel te nemen aan dc voor- loopige bespreking van den Raad van den Volkenbond' ter voorbereiding van een ont wapeningsconferentie, door Coolidge per soonlijk zal worden genomen. Coolidgè zal zijn houding echter eerst vaststellen na over leg te hebben gepleegd met zijn staatsecre tarissen en met het Congres, en zoolang dit niet is geschied, blijft het twijfelachtig of de uitnoodiging zal worden aanvaard. Het Hui? van Afgevaardigden zal zich in ieder geval met den wensch van den president vereeni- gen, maar de houding van den Staat is nog onzeker. Senator Bcrah, die er vijf jaar gele den de conferentie van Washington door kreeg, confereerde vandaag met Kellogg en met andere autoriteiten, doch op verzoek van Coolidge wordt het resultaat dezer bespre kingen geheim gehouden. De Amerikaansche belastingen. Het Representantenhuis heeft de wet tot verlaging der belastingen met 325 millioen dollar aangenomen. Het weerstandsvermogen der duikboot. Uit New York wordt gemeld, dat nabij New Londen experimenten hebben plaats gehad met de duikboot S 19, die met oO man aan boord met succes gedaald is tot een diepte van 200 voet, waarbij o.a. onder zoekingen zijn gedaan omtrent den water druk. De V. S. en het verdrag van Lausanne. Senator Borah heeft den wensch uitgespro ken, dat het verdrag van Lausanne zoo spoedig mogelijk zal worden geratificeerd ondanks het verzet der andere senatoren. Een aardbeving in Australië. In Sydney en op vele andere meer land waarts gelegen plaatsen werden hevige aard schokken waargenomen, die 5 tot 20 se conden duurden en groote ontsteltenis te weegbrachten. Tot dusver werd niets ge meld nopens aangerichte schade. De toestand in China. Volgens Zaterdagavond te Londen ont vangen telegrammen wordt een nieuwe strijd verwacht ten Z.-W. van Moekden tus schen de troepen van maarschalk Tsjang Tso Lin, den gouverneur-generaal van Mandsjoerije en die van zijn generaals, die tegen hem zijn opgestaan. De stilstand in de gevechten wordt in hoofdzaak toegeschreven aan de felle koude, die er op het oogenblik heerscht. Onder de Chineeschestudenten te Kan ton, waar een bolsjewistische regeering is en te Swatow wordt een hevige anti-Christelijke agitatie gevoerd.. Te Kanton is een beweging gaande om gedurende Kerstmis groote de monstraties te houden. Te Swatow trachten de bolsjewisten zich meester te maken van de missie-scholen. Deze beweging culmi neerde in een poging van het gepeupel de Engelsche school cn het Engelsch-Chinee- sche college te verwoesten. De schade wordt geraamd op 25.000 pond sterling. Een der bekendste Chineesche arbeiders- agitators zou in het geheim te Shanghai zijn terechtgesteld. Uit officieele berichten blijkt, dat de ope raties in Mandsjoerije worden tegengehou den tengevolge van de strenge koude. Tele grammen uit Moekden melden, dat vorst- blaren veel ellende veroorzaken onder de le gers, die buiten Moekden tegenover elkaar staan en dat de bevelhebbers een wapenstil stand zijn overeengekomen, doch laatstge noemd bericht wordt niet bevestigd. EEN MERKWAARDIG PROCES. Te Leipzig heeft op het oogenblik een pro ces plaats,dat,ofschoon de beklaagden slechts van diefstal beschuldigd worden, een in teressanten politiekcn achtergrond heeft. Te verantwoorden hebben zien een zekere Hartmaan, die leider van de communisti sche partij is, en twee andere arbeiders, die met hun drieën een groot aantll diefstallen te Leipzig en in de omgeving hebben ge pleegd. Het doel er van was, geldmiddelen ter bevrijding van politieke gevangenen bij een te brengen. Hartmann zou het voor nemen hebben gekoesterd verschillende rech ters, die tot de veroordeeling van tal van communisten hebben meegewerkt, in de eerste plaats de president van het staatsge- rechtshof ter bescherming der republiek en den Berliinschen rechter van instructie dr. Vogt uit den weg te ruimen. EEN VERZOEK OM MEER LIJF STRAF. Een butler en zijn vrouw te Londen waren onlangs wegens diefstal met geweldpleging veroordeeld, de man tot zeven jaar dwang arbeid en twintig slagen met de „cat" (kar wats), de vrouw tot drie jaar. Het tweetal was bij een bejaard echtpaar in dienst en had bij afwezigheid van den heer des huizes, de vrouw gebonden cn met een revolver be dreigd en diefstal gepleegd. De veroordeelden gingen in beroep bij het hof van appèl in strafzaken, doch dit rechts college bevestigde het vonnis. Hoe merk waardige geval deed zich hierbij voor, dat de butler om méér lijfstraf had gevraagd ten einde tot minder dwangarbeid te worden veroordeeld. De Lord Chief Justice, hiervan melding makend, gaf dit verzoek ter over denking aan degenen, die het betreuren, dat in gevallen als deze lijfstraffen worden opge legd. EEN DICTATOR GEWENSCHT! Toen enkele dagen geleden de film „Ma dame Sans-Gëne" met Gloria Swanson in de hoofdrol in een der Parijsche bioscopen draaide, en de figuur van den kleinen kor poraal op het doek verscheen, ging er eens klaps een electrische schok door het publiek, dat als 't ware als één man opstond en riep „Leve Napoleon," een Dictator, een Dic tator"... Deze kreet ora een „sterken man" wordt als een uiting beschouwd van de mentaliteit der menigte op dit oogenblik. DE „ETOILE BELGE". Na dc „Peuple" is thans de „Etoile Beige aan de beurt om feest te vieren. Maar terwijl net socialistisch orgaan slechts veertig jaar bestond, herdacht het orgaan der liberale oartij gisteren den dag, waarop het 75 jaar geleden werd opgericht. Het eerste nummer verscheen den 20en December 1850. De „Etoile" werd gesticht door een Fransch man, Marcellin Faure, die naar België was gekomen en met de opstelling van het offi cieele Kamerverslag in de „Moniteur" was belast. De eigenlijke eigenaren waren echter de prinsen van Orléans, een geheim, dat ge durende lange jaren werd bewaard. In 1858 werd het blad, na den dood van Faure, geheel gereorganiseerd en trad de heer Denis Madoux als directeur op. Drie ge neraties dezer familie beheerden het achter eenvolgens de tegenwoordige directeur is Alfred Madoux. Tot de hoofdredacteuren heeft ook Louis Hymans, de vader van|oud- minister Paul Hymans, behoord. Thans zijn nog vier redacteuren met meer dan 25 dienst jaren aan de courant verbonden. HET COMMUNISME OP DE VLOOT Er heerscht een oproerige geest onder de. bemanning van het Engelsche, te Plymouth liggend, oorlogsschip „Vindictive", die zich merk blijkt te interesseeren voor communis tische propagandalectuur en in de eetzaal van het schip „The Red Flag" zong. Thans meldt dc „Westminster Gazette", dat de „Vindic tive", „het Bolsjewistisch schip van de vloct", last heeft gekregen „on foreign service" te gaan. Het blad voegt aan deze mededeehng toe, dat de communisten den laatsten tijd op de vloot te Chatham, Portsmouth, Devonport en Plymouth in groote mate opruiende ge schriften onder de bemanningen hebben ver» spreid. EEN GENERAAL GEFUSILLEERD. Volgens een bericht uit Moskou is te Tasj- kent de bevelhebber van het militaire dis trict, generaal Bogdanitzki met zijn wouw en adjudant standrechtelijk doodgeschoten wegens het onderhouden van betrekkingen met het witte leger der Russische emigranten" EEN CROSSWORD-ENTHOUSIAST. Theodore Körner, een crossword-enthousiast te Brooklyn, werd doordat hij een crossword- puzzle niet kon oplossen, overspannen. Hij vroeg zijn vrouw hem te helpen, doch deze voldeed hier niet aan. De man nam toen een revolver en loste twee schoten op zijn vrouw, waardoor zij gewond werd, Daarop pleegde hij zelfmoord door zich een kogel door he' hart te jagen. De gele rivier en het Nederlandsche voorstel. In de '„North-China Herald" de week- editie van de „North-China Daily News", komt een artikel voor naar aanleiding van het onlangs door de Nederlandsche regee ring in beginsel aanvaardde besluit om de nog aan ons land verschuldigde termijnen van de Boxer schadevergoeding te gebruiken voor het bestudeeren van het Gele Rivier probleem, onder leiding van Nederlandsche waterbouwkundigen. Genoemd Chineesch blad schrijft „Nu het juiste gebruik van het verschot der Boxer schadevergoeding voortdurend verschillende regeeringen veel hoofdbrekens kost en even eens aan haar vele raadgevers met hun uit stekende, maar uitcenloopende bedoelingen, komt de Nederlandsche regeering alle lof toe voor haar practische beslissing. De behoefte aan een veelomvattend plan voor de ver betering van de Gele Rivier is voor vele jaren het onderwerp van tallooze geschriften. De laatste dijkdoorbraak en overstroommgen hebben deze quaestie wederom brandend gemaakt. Want hoe groot de veroorzaakte schade ook moge zijn, het belangrijkste punt is wel, meenen wij, dat naar alle waarschijn lijkheid deze doorbraak ten gevolge zal heb ben, dat de Gele Rivier meer en meer de neiging zal krijgen om buiten haar oevers te treden en telkens met erger gevolgen. De Nederlandsche regeering heeft thans, oo grond van deze feiten, het besluit genomen om het resteerende deel van de haar toeko mende Boxer-schadevergoeding te gebrui ken om de rivier binnen haar oevers te hou- den. Zij heeft daarom aan de Chineesche regee ring het aanbod gedaan, dat deze heelt aan genomen, om volledige wetenschappelijke studie van de Gele Rivier met een denniturf plan voor hare normaliseering met behulp van Nederlandsche ingenieurs uit te laten werken. Hiertoe zou de Neder ndsche re- peering een zeer vooraanstaand ingenieur aanwijzen. Aldus zou niet alleen "het overige gedeelte der Boxer-schadevergoeding be steed worden op een wijze, waardoor het Chineesche volk nog in vele eeuwen de voor deden ervan kan genieten, doch ook zou de practische ondervinding op waterbouwkun dig gebied, welke Holland in zijn strijd tegen de elementen heeft verworven, ten dienste van China worden gesteld. En het voor beeld van de Hceangpoe-rivier bewijst op welke bewonderenswaardige wijze Neder landsche ingenieurs voor zulk soort werk berekend zijn. WERKLOOSHEID, Blijkens de gegevens verstrekt door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering waren in de week van 914 November 25 van de 270076 verzekerde leden 18492 per sonen geheel en 4414 gedeeltelijk werkloos. Het percentage is dus 7,3 en 1.7, In de overeenkomstige week van 1.-4 was dit -espectievelijk 8.3 en 2. officier liet haar geen tijd om hem te ondervragen, boog diep en sprak: U bad mij van avond zeker niet ver wacht, mevrouw. De eischen van den dienst brengen mij bij u terug... Weest niet bang. Ik ben overtuigd, dat mijne opdracht u de rust en de vrede zal teruggeven. Hare Ma jesteit vraagt mejuffrouw Anna. De groot hertoginnen waren zoo bedroefd over hare ongenade dat zij hunne dooluchtige moeder gesmeekt hebben op een besluit, dat al te vlug genomen was, terug te komen; zij heeft er in toegestemd en mij is opgedragen haar mede te deelen dat zij morgen vroeg in het paleis wordt verwacht. Als me iemand anders dan u dit bevel gebracht had, zou ik hef als een valstrik beschouwd hebben. En indien ik u ant woordde dat Anna uit Petrograd vertrok ken is, wat zou u dan zeggen? Dat haar vertrek van morgen voor zichtig er. van avond betreurenswaardig zou zijn. In het paleis gebeuren buitengewone dingen Hare Majesteit is doodelijk onge rust, zij is verschrikkelijk zenuwachtig.... dc reden dezer onrust is de verdwijning van dengene, welken zij den zeer heiligen vader noemt en dien wij betitelen met den naam van schurk Raspoutine. Is Gregory weg? Gode zij dank. Ja mevrouw, Gode zij dank. Hij was de slechte geest van de familie Romanoff. Waar is hij heen? Men maakt veronderstellingen. Men denkt aan een moord, men beschuldigt.... Moet ik het u zeggen? Men gaat zoover, dat men zelfs den broeder van den Czaar verdenktWie zal niet beschuldigd worden? Raspoutine was dezer dagen nog in het paleis, want om zijnentwille viel mijne nicht in ongenade. Dat is zoo, maar sedert twee dagen heeft men hem niet meer gezien, men weet niet waarheen hij is: dat is meer dan ge noeg om hem of haar vooral, die slechts door zijne oogen zien, het verstand te doen verliezen. U moet bekennen, luitenant, dat de te rugkeer van Anna naar hare leerlingen op zulk een oogenblik wel in staat is om ons opnieuw ongerust te maken. Veroorloof mij u te zeggen, dat ik meen. dat men op het oogenblik het hoofd te "vol heeft om op de aanleiding van de ontevredenheid der keizerin terug te ko men. De meening, welke de leerares harer dochters aan de keizerin heeft meenen te 1 moeten mededeelen, is alleen uitgesproken ter wille der belangstelling van hare lecr- I lingen. Ik geloof dat u thans niets meer te vreczen heeft. Hier is de dienstorder. De ofji'cier gaf aan mevrouw Warneska een gezegeld stuk en nam afscheid. Den volgenden dag ging Anna weer naar het paleis en zond tegen den avond hare tante het volgende briefje „Wees gerust de groothertoginnen onthalen mij feestelijk -en zijn in de wolken. Ik heb hare Majesteit niet gezien, maar ik weet dat zij zeer verontwaardigd is. R.zou vermoord zijn De feesten van Kerstmis zujlen akelig zijn. Uwe „Anna". HOOFDSTUK III. De dagen, welke na deze gebeurtenissen verliepen, waren voor de familie Dubief bijzonder treurig. Met al de fijngevoeligheid waartoe een moeder in staat is ten opzichte van een kind dat zij meent dat ongelukkig is, had mevrouw Elubief pogingen in het werk gesteld, om, volgens den raad van haar echtgenoot, Ernestine de bekentenis van haar geheim te ontlokken. Het was haar juist wel niet mislukt, maar zij had toch een zeker wantrouwen ontmoet, dat haar leed gedaan had. Haar kind beminde haar dus niet zoo zeer als zij meende, omdat het tegenover haar eene stilzwijgendheid in acht nam welke zij niet scheen te willen verbreken. Zonder heelemaal te ontkennen wat Nathasa aan haar vader medegedeeld had, verklaarde het jonge meisje dat de gevoelens, welke men aan Jeah Cloutier toeschreef, niet ernstig waren. Als bewijs haalde zij aan dat hij zoo terughoudend was geweest, aivorens naar zijn regiment te vertrekken. Indien hij haar werkelijk beminde, zou hijfjhet bewijs er van geleverd hebben door haar vader te verzoeken een stap te doen welke in hare toekomst zou in gegrepen hebben. Hij was treurig vertrokken, maar had niet gesproken. Mevrouw Dubief antwoordde op deze bemerking harer dochter, met een glim lachend gestelde vraag „En jij, liefste, wat zeg jij er van? Bevalt je mijnheer Cloutier Ernestine weifelde, kleurde, liet haar hoofd zakken en antwoordde „Dat vraag ik me ook afen ronduit gezegd, ik weetler niets van. Mijnheer Dubief werd door zijn vrouw op de hoogte gebracht van de houding hunner dochter, hij had gezucht en geant woord „Laten we afwachten." Voor den oorlog waren er bij de jaar wisseling feesten welke thans niet meer schenen te bestaan te Petrograd, evenals in geheel Europa, zag de toekomst somber uit, veel donkerder dan waar oök, want iedereen voelde de revolutie komen en vroeg zich af hoever zij zou gaan. De eerste dagen van Februari, ontving de familie Dubief bezoek van den eerwaarden heer Robert. Hij verontschuldigde zich dat hij den eersten dag van het jaar had laten voorbijgaan en. zijn landgenooten zijn wen schen niet aangeboden had hij voegde er bij dat, afgezien van deze kwestie van be leefdheid, een andere reden hem had moeten aantrekken hen te bezoeken. Sedert bijna twee maanden had hij Ernestine niet gezien gewoonlijk toch bezocht zij erg trouw de kerkelijke diensten, en nu had hij zich afge vraagd of hare gezindheid niet te zeer ge schokt was door die ontroerende gebeurte nissen in December. Hij voelde als een wroeging, dat hij geen inlichtingen gewonnen had. „Gelukkig zie ik," zeidc hij, „dat mijne or gerustheid geen reden van bestaan heeft u schijnt het uitstekend te maken, mejuf frouw." Ernestine kleurde even en antwoordde niet. Mevrouw Dubief deed het in hare plaa*s „2 L niet ziek geweest cn heeft geen last meer gehad van de crisis, die u bekend is, zij is niet meer zoo opgeruimd als vroeger, en ik vraag me dikwijls af, of zij niet lijdend P zonder het te willen bekennen. „Maar neen, moeder", kwam plotseling over de lippen van Ernestine „ik maak het best en dank u, eerwaarde heer, voor uwe bezorgdheid." „Mijne bezorgdheid is zeer natuurlijk, me juffrouw u maakt deel uit van de kleine kudde, welke ik moet bewaken en dat is de reden welke mij verplicht om al mijne aan dacht te schenken aan allen welke tot die kudde behooren. Weet u ook wat mij het genoegen bezorgd heeft u heden te bezoeken? U kunt het niet raden, daarom zal ik het maar zeggen i kent u een orthodox priester, welke aalmoezenier is bij de Russen aan het front?" „Heelemaal niet." „Denk eens goed naSerge Warnes ka. „Ik ken hem slechts bij naam.... Is hi) een broer der leerares van de groothert» ginnen, de neef van mevrouw Warneska „Juist"./ „Zijn tante en Nathasa zeggen dat hij eea heilig priester is, maar ik heb hem persoon» lijk nooit gezien." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6