ImNEri lAhD J MEMGD KERK EN SCHOOL. ORDE EN ARBEID. MARKTNIEUWS. LANDB. EN VISSCHERU De Kabinetscrisis. de vorming van een rechts getint Motor- en Rywielwet. Emigratie naar Canada. Restauratie van den toren te Medemblik. Een redevoering van Prof. Veraart. Wat het Rijk aan salarissen uitbetaalt. Mensa Adalbertina te Budapest. Staatsbemoeiing mét zuivel. Een gewenschte benoeming. Geen gratis brandstof aan werkloozen. Spoorwegpersoneel. Geen Kerstuitkeering aan de mijnwerkers. Waarschuwing voor schoolbesturen. De uitsluiting in de manden industrie. Dr. Fedor Strotmann. De nieuwe kardinalen. Kieswet-vervolgingen. Weer een vrouw verkocht Het gevolg van de houding van een Kamerlid. Valsche munters gearresteerd. In de rechtszaal doodgeschoten. Een werkloozen- demonstratie. Huiszoeking bij een assuradeur. De weerprofeet Falb en de oude boer. Hoenderpest in Nederland. VISSCHERIJ. Druk varkensvervoer naar Engeland. r Naar „De Residentiebode" meldt, heelt dr. De Visser in verband met de crisis ook nog een nader onderhoud met minister Koo ien gehad over het weder optreden der ka tholieke ministers. EXTRA-PARLEMENTAIR KABINET, Naar het Haagsch Correspondentiebureau meldt betreffen de besprekingen over de Kabinetsformatie, door Dr. de Visser ge voerd nog steeds de vorming van een rechts getint extra-parlementair Kabinet. Verlenging van ontheifingsbewijzen. oed. Staten van Zuid-Holland hebben de aandacht van houders van vrachtauto's er op gevestigd, dat de in hun bezit zijnde ontheffingen (ingevolge art, 4, eerste lid sub. b. der Motor- en Rijwielwet) met in gang van 1 Februari 1926 hun geldigheid hebben verloren. Van 1 januari a.s. af kunnen de onthef- fingsbewijzen worden ingezonden aan het Prov. Bestuur van Zuid-Holland te 's-Gra- venhage, Kprte Voorhout 9, teneinde van een bewijs van verlenging te worden voor zien. De kosten van het verlengingsbewijs be- Irageni 1, De Emigratie Centrale Holland te 's-Gra- venhage, deelt het volgende mede: De emigratie naar Canada staat thans in het midden van de belangstelling van dege nen, welke zich in overzeesche landen wenschten te vestigen. De beste tijd voor het verkrijgen van een plaats in den land bouw in Canada, is de maand April. Ten einde de plaatsing goed voor te kunnen be reiden, wende men zich reeds thans tot de volgende instellingen of personen: Emigratie Centrale Holland, Den Haag; Ned. Vereeni- ging „Landverhuizing", den Haag; de ver schillende Emigratie-commissies; de direc teuren van District- of gemeentelijke Ar beidsbeurzen; de correspondenten van de Arbeidsbemiddeling; ten gemeentehuize van de plaats van inwoning. Naar aanleiding van de voordracht van Ged. Staten van N.-Holland tot restauratie van den gemeente-toren te Medemblik, is in de commissie van de Prov. Staten de vraag, gesteld, of het voorgestelde subsidie naar verhouding der overige bijdragen niet hoc- ger was dan gebruikelijk is. Anderzijds werd twijfel geopperd of bij het omvangrijke her stel, dat hier noodig is, wel een bouwwerk zal overblijven, dat inderdaad nog antiek kan worden geacht. Het aanwezige lid van Ged. Staten be aamde, dat het subsidie wat hoog was. Maar men had zich van te voren vergewist, dat ie betrokken gemeente tot het uiterste van liaar 'draagkracht aan het herstel bijdroeg, dat onafwijsbaar noodig was, wilde men het bouwwerk behouden. Het betreft hier inner lijk herstej^ dat, als het gelukt, het gebouw in zijn antieken bouwtrant geheel bewaard zal doen blijven. De commissie stelde daar op voor de voordracht te aanvaarden. Vrijdagavond heeft Prof. Veraart, lid der Tweede Kamer, een redevoering gehouden in Den Haag over den politieken toestand. Een klein incident deed zich voor, toen spr, zeide, dat de R. K. Staatspartij alle klassen der maatschappij omvat. Iemand uit het publiek interrumpeerde toen: „Dat liegt u!" Prof. Veraart zeide daarop, dat als de persoon, die dit geroepen heeft, nog .iets te zeggen heeft, hij onmiddellijk zijn rede afbreekt. Uit de vergadering gingen nu stemmen op, dat de interruptie zou worden herroepen, hetgeen de betrokkene dan ook deed. Prof. Veraart, daarop voortgaande, be toogde, dat als de uiterste noodzakelijkheid gekomen zal zijn, de politieke toestand zal zich moeten ontwikkelen onder katholieke leiding. Daarom zeide hij konden wij met Marchant niet meegaan. Eerst wanneer deze mogelijkheid ook zou zijn versperd, zal men het kunnen probeeren, met een extra-parlementair kabinet. „Maar nu niet!" Mededeeling van minister Colifn. it\ een brief aan de Tweede Kamer, be trekking hebbende op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting 1926, deelt de minister van Financiën mede, dat hij nog steeds niet in staat is, een volkomen juiste opgave te verstrekken van het bedrag, dat jaarlijks door het Rijk en door de Staatsbedrijven aan salarissen en loonen uitbetaald wordt, en van het bedrag der verlaging van die sa larissen en loonen, zulks in verband met de ingewikkelde berekeningen, die daarvoor moeten plaats hebben. Ten einde.de Kamer echter in staat te stellen, zich een voorloouig oordeel te vor men, geeft de minister eenige cijfers, die destijds door het Centraal Bureau voor Ambtenaarszaken verzameld zijn, en die gedeeltelijk steunen op door de betrokken departementen ingezonden opgaven. Volgens deze cijfers was het totaal sala risbedrag, berekend naar de personeelsbe zetting op 1 Januari 1925, en op de basis van de bezoldigingsregelingen van 1920, zonder pCt. korting 177.213.982. Een gelijk- cijfering maar op de basis van de bezo' .ngsregeling van 1925 wijst een totaa.-cijfer aan van 154.825.182, zoodat de verkregen besparing op 22,388.800 is te stellen. In deze bedragen zijn niet begrepen de salarissen en loonen van de tijdelijke amb tenaren wier salaris bij de wet wordt vast gesteld, de Rijkswerklieden en de leeraren bij het M. O. Het is ondoenlijk hieromtrent binnen korten tijd betrouwbare opgaven te verstrekken. Men verzoekt ons opname van het vol gende: In Hongarije, waar de algemeene toe stand nog steeds zeer treurig is, wordt veel geleden in dit koude jaargetijde. Zoovele arme hongerige studenten zou den o zoo gaarne hun plaatsje hebben in de „Mensa Adalbertina", maar helaas ont breekt het noodige geld, om nog meer maal tijden te verstrekken. Wie helpt ons, om nog aan eenige studen ten een warm maal te verschaffen gedu rende de wintermaanden? Het Comité der R. K. Studenten Hulpactie „Mensa Adal bertina" neemt gaarne giften in geld en m natura in ontvangst. Mgr. P. Stroomen, Deken van Amster dam, Eerevoorzitter; Baronesse M. van Wijnbergen, presidente, Arnhem; Jonkvr. J van Rijckevorsel, secr.-penningm.esse, Postrekening 116893, 25 Jansbuitensingel, Arnhem; Baronesse van Hövell tot Wes- terflier-de Kuyper, Eist; mevr. Heerkens Thijssen-v. d. Kun, Plein 13, Haarlem, Jonkvr. M. van Nispen tot Pannerden, Ze venaar; J. J. A. Kuilman, Kapelaan, Jac. van Lennepkade 211, Amsterdam. DE OUD-MINISTER DR. POSTHUMA AAN 'T WOORD. Naar aanleiding van een artikel van den heer Jonh. Ketjen te Baarn (over de hooge kosten van het levensonderhoud) in het vo rige nummer van het Tijdschrift der Ned. Maatsch. voor Nijv. en Handel, waarin de schr, o.m. voorstelt aan de Regeering, om door verstandige regeling leiding te geven bij den uitvoer van onze zuivelproducten, met het doel ervoor te zorgen dat een voldoende hoeveelheid voor de binnenlandsche con sumptie overblijft., schrijft de oud-minister Dr. F. E. Posthuma, in het pas verschenen Dec.-nummer van dit tijdschrift, het vol gende over dit denkbeeld „Ik stel er prijs op, te verklaren dat ik aan een dergelijke practische toepassing van Jiet communisme niet mede wensch te doen. Mocht de toekomst er toe leiden dat Neder land een communistische Staat wordt, dan zullen wij allen er ons bij hebben neder te leggen, dat de Staat over de voortgebrachte producten beschikt. Vóór het echter zoo ver is, heeft ieder ook de landbouwer, recht op de erkenning dat het door hem voortgebrachte zijn eigendom is, waarover hij vrijelijk mag beschikken. Oorlog of oorlogsgevaar kunjien tot bepaalde maatregelen leiden, doch in tijd van vrede heeft de landbouwer het recht te eischen dat de Staat aan de vrije beweging zijner producten niets in den weg legt. „Hoe iemand iets dergelijks aan de Regee ring kan vragen en eenige regels verder zelf de oorzaak aan kan geven, waarom het voor den landbouwer noodzakelijk is zijn produc ten zoo duur mogelijk te verkoopen, is mij een raadsel, doch mijn tijd laat niet toe hierop verder in te gaan. Slechts één opmerking. Alleen vermeerdering van productie ep elk gebied kan ons uit de tegenwoordige wereld- malrise redden. Elke belemmering van de productie brengt ons dieper in de ellende." Wij lezen in „Het Hbld." „Het bericht van de benoeming van den heer A. M. Hens tot lid van den raad van Nederlandsch Indië, in Indië reeds verwacht, zal daar ongetwijfeld met instemming zijn ontvangen. De heer Hens komt in de plaats van een W. Frijling, sedert in dit opzicht vervangen door den gouverneur van Sumatra's Oost kust L. C. Westenenk, die nu ook al is af getreden. Als kenner van de toestanden in de Buitenbezittingen heeft de nieuwbe noemde laatstelijk als gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, tevoren als resident van de Zuider en Oosterafdeeling van Bor neo en van Palembang, bewezen, als bestuur der de right man in the right place te zijn. Wel zijn in den laatsten tijd minder aan gename berichten uit Atjeh ontvangen, maar daaromtrent valt geenszins aan te nemen, dat de betreurenswaardige voorval len het gevolg zouden zijn van een minder juiste bestuursvoering. Atjeh is en blijft een moeilijk land, waar men steeds op> gebeurlijkheden voorbereid moet zijn, die in streken, waar de bevolking niet in de traditiën van een hardnekkigen strijd tegen den kafir opgegroeid, niet te Verwachten zijn. Een kenner van Atjehsche toestanden als de heer Hens zal zeker ook m den Raad uitnemende adviezen kunnen ge- ven. Wij kunnen slechts hopen, dat de Indi sche regeering zich ter dege rekenschap geve van de eischen, die aan een opvolger van den heer Hens te Koeta-Radja moéten worden gesteld." Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat de heer Hens, Katholiek is. (Red. N.H. Rrt.) De burgemeester van Amersfoort heeft besloten niet uit te voeren het raadsbesluit van 11 Dec. j.l„ om den werkloozen, die vallen in den crisissteun en hun, die zijn uitgetrokken en verwezen naar het Armbe stuur, gratis H.L. cokes per week te ver schaffen. Hij acht dit besluit in strijd met art. 29 Armenwet. Bepaald is, dat met ingang van 1 Januari a.s. voor het personeel der Ned. Spoorwegen dat den vrijen Zaterdagmiddag heeft, verlof op Zaterdag voor een geheelen dag geldt. In verband met 't door den Neutralen Bond ingediend verzzoek om met Kerstmis een uitkeering ineens aan. de arbeiders te verstrekken, is namens de directies der ge zamenlijke Limburgsche mijnen d.d. 18 De cember j.l. o.m. geantwoord, dat van een uitkeering ineens aan het personeel in ver band met de vracht-overeenkomst met de Nederlandsche Spoorwegen, hierom geen sprake kan zijn, omdat, zooals uit de notu len der contact-commissie blijkt, de directies bij de in September/October j.l. gevoerde Onderhandelingen haar voorstel om de loo nen met 5 pCt. te verlagen, hebben laten vallen, juist op grond van de haar toege zegde verlaging der spoorvrachten. Het over die verlaging gevoerde overleg is nog niet beëindid, doch ast staat reeds dat het re sultaat aanmerkelijk beneden d- rwach- ting blijft en bij lange niet opweegt tegen 5 pCt. loonsverlaging. de andere kardinalen, een dankrede, waarop de Paus met een toespraak antwoordde. De H. Vader prees de verdiensten van kardinaal Gasparri bij zijn werkzaamheid in verschillende nuntiaturen en sprak voorts over kardinaal O'Donnell's schitterende werkzaamheid als bisschop en staatsman en op sociaal gebied. Kard. Verde werd hulde gebracht voor zijn langdurige werkzaamheid in de congregatie der Riten, inzonderheid bij de vele zalig- en heiligverklaringen in het heilige 'aar. 1. Het R.K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding te é-Gravenhage zond in September 1924 aan de Besturen en hoofden van scholen een „Leiddraad voor de berekening van het aantal leerkrachten, wier salarissen van Rijkswege worden ver goed." Het Bureau wijst er ter voorkoming van schade met nadruk op, dat de eerste schaal van dien leiddraad met ingang van den eer sten Januari 1926 voor alle scholen vervalt De tweede schaal blijft gelden tot 1930 met dien verstande evenwel, dat met voor rijksvergoeding in aanmerking tornen de onderwijzers, die na 30 Juni 1924 aan de school in dienst zijn getreden boven het aan tal in de derde schaal genoemd. 2. De voortbestaande oude U.L.O.-scno- len worden gelijk gesteld met scholen voor gewoon lager onderwijs, op welke het sub I vermelde van toepassing is. De voortbestaande oude M.U.L.O.-scho- len worden geacht te bestaan uit een gewone lagere school en een U.L.O.-kopschool, die beide en elk op zich zelf van 1 Januari a.s. af vallen onder wat sub I is opgemerkt. Dezer dagen is door den Rijksbemidde- laar een voorstel geformuleerd en aan bei de partijen toegeionden. Dit voorstel houdt in, dat er eene com missie wordt benoemd van twee werkne mers,, twee werkgevers en een door deze vier aan te wijzen, onpartijdige voorzitter. Deze commissie zal tot taak hebben, binnen de door beide partijen gedane voor stellen, eene regeling te ontwerpen, die voor beide partijen bindend is. De uitspraak moet binnen vier weken plaats hebben. Daar geen uitspraak kan worden gedaan voor en aleer een voorzit ter is aangewezen, kunnen er zeer zeker méér dan vier wekenverloopen, eer er een oplossing komt. De vierhonderd mandenmakers hebben hierover vergaderd en niet dan met zeer veel moeite heeft het hoofdbestuur van^ den R.-K. Houtbewerkersbond deze arbeiders weten te bewegen, deze bemiddelingspoging te aanvaarden. Dat de abeiders zoo kooischuw staan te genover elke bemiddelingspoging, vindt zijn oorzaak in het verleden en in de verbitte ring van het oogenblik, dat in dit harde jaargetijde, zij zonder meer op straat zijn gezét, omdat ze hun karig loon nog niet wenschten te laten verminderen. Het feit, dat beide partijen zich onvoor waardelijk bereid moeten verklaren, de uit spraak te aanvaarden, heeft hen doen be sluiten, dit voorstel te accepteeren. In dezen geest is den Rijksbemiddelaar door de arbeiders geantwoord, waarbij is gevraagd, de al of niet aanvaarding van de werkgevers, spoedig te mogen vernemen, daar bij afwijzing door hen de noodige maat regelen zullen worden genomen. Z. H. de Paus heeft, naar „De Tijd" ver neemt, het voorstel goedgekeurd der „Com missie voor Russische aangelegenheden behoorende tot de „H. Congregatie voor de Oostersche Kerk", om onzen landgenoot den weleer^, zeergel. heer dr. Fedor Strotmann, te Leides, naar Praag te zenden ter uit oefening der zielzorg onder de vele Russen aldaar. Dr. Strotmann zal zich begin Januari a.s. op zijn bestemming bevinden. De baret-opzetting. Z. H. de Paus heeft Woensdagmiddag den nieuw-gecreëerden kardinalen Gasparri, O'Donnel en Vcrde de roode baret opgezet in de Scala del Consistorio. Kardinaal Gasparri hield, ook in naam van Liever hechtenis dan boete. De Hilversumsche kantonrechter had Vrijdag verschillende overtreders van de Kieswet te berechten, die met of zonder op zet niet ter stembus waren gegaan, waarvoor door den Burgemeester der respectieve ge meenten in het Kanon proces-verbaal was opgemaakt. Zoo verschenen er een zevental juffrouwen uit Kortenhoef, die, als ware het een afspraak, ongeveer alle hetzelfde ver klaarden, en met godsdienstige gemoedsbe zwaren aankwamen. De eerste, een moeder van vier kinderen, verklaarde dat zij wel wat anders te doen had dan te gaan stemmen, wat bovendien volgens haar geloofsovertui ging, volgens God en Zijn geboden verboden was, daar geschreven stond dat boven de aardsche rechters Hij stond, aan wien zij in de eerste plaats gehoorzaamheid verschul digd was want er stond geschreven dat: „De vrouw zal stille zijn!" ,De Kantonrechter kon beweren, dat de Bijbel hier niet bedoelde de burgerlijke ge meente, maar de kerkelijke, dat maakte voor haar geen verschil en zij wenschte ook niet overtuigd te worden. Een ander preciseerde nog, dat men Mat- theus en Thimotheus er maar op na moest slaan, doch daar zij de Eijbel niet meege bracht had, kon zij geen nadere tekstverkla ring geven. Zij werden met het oog op haar gemoedsbezwaren door den Kantonrechter, volgens den eisch van den openbaren amb tenaar, tot 50 cents boete (de laagste) ver oordeeld of één dag zitten. Unaniem verklaarden zij, dat zij, om de zelfde gemoedsbezwaren ook geen boeten zouden betalen en liever zouden gaan zitten. De laatste verklaarde nog, dat er maar en kele overtreders uitgepikt waren en de bur gemeester van Kortenhoef anderen, o.a. haar eigen schoonzuster, die gaarne hetzelf de had willen verklaren, niet geverbaliseerd was. De consequente houding van deze geloo- vige kiezeressen was opvallend, Het bleek bij haar hooge ernst te zijn/zóó zelfs, dat een der vrouwen den Kantonrechter beleefd verzocht, als familieleden soms voor haar de boete wilden betalen, dit te weigeren. Het geval van den man te Terborg, die zijn vrouw voor 40 overdeed aan een scharenslijper in Gendringen, staat niet op zich zélf. Ook te Arnhem schijnt zich, naar bewoners van de Agnietenwijk aldaar ver tellen, een dergelijk geval te zijn voorgeko men. Iemand, die in deze wijk woont, moet n.l. zijn vrouw aan een oud-Oost Indisch militair hebben afgestaan voor een bedrag van 35, onder voorwaarde, dat hij een 17-jarige dochter van dien oud-militair ten huwelijk zou krijgen. Deze laatste transac tie is nog niet in orde, omdat de Agnieten- wijkbewoner, die met het 17-jarig meisje naar België wil, niet de benoodigde papie ren voor haar kan krijgen. Zijn jonge kinderen, die met de moeder zijn meegegaan, werden schromelijk ver waarloosd, zoodat de Voogdijraad er in ge- mengd werd. Dit heeft den vader, die deze inmenging aan de buren wijt, aanleiding ge geven om een buurvrouw met een bijl te bedreigen en de heele buurt op stelten te zetten. (Hbld.) Volgens het „Eindh. Dagbl." is in een ver gadering der afd. Eindhoven van den Ned. Bond van Vergunninghouders besloten de afdeeling te ontbinden. Staande de verga dering werd daarna opgericht een R.-K. Ver, van Vergunninghouders. Deze omzetting houdt, naar het blad meldt, verband met de houding van het Kamerlid Staalman, hoofdbestuurslid van den Neutralen Bond voornoemd, inzake het amendement-Kersten betreffende de ophef fing van het gezantschap bij den H. Stoel. Voortien millioen aan valsche Fran- sche francs in beslag genomen, die in ons land en Scandinavië zou den worden uitgegeven. Maandag 14 Dec., werd de politie ge waarschuwd door den heer S., eigenaar van een bureau de change in de Passage, te 's Hage dat er vermoedelijk bij hem een valsch bankbiljet van 1000 Fransche francs, ter wisseling was aangeboden. Daar de heer S. reeds vroeger de dupe was geworden van ter wisseling aanbieden van valsch geld, was hij zeer op zijn hoede, en waarschuwde telefonisch de politie van het bureau Groenmarkt, Gedurende dien tijd hield hij den man in zijn winkel aan de praat. Toen een agent van politie ter plaatse kwam, werd de man gearresteerd, en naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Door per soneel van afdeeling D. werd hij gevisiteerd, en daarbij bleek, dat in een van zijn sokken nog een vlasch bankbiljet van 1000 francs was geborgen. Ook bleek hij in het bezit te zijn van twee bankbiljetten van 1000 frans, die echt waren. Op den man werden papieren gevonden, waaruit de politie concludeerde, dat de aangehoudene de 49-jarige Hongaar A. J. was, die in den laatsten tijd in Amster dam verblijf had gehouden. Den volgenden dag vertrok een inspecteur van de Haag- sche politie naar Amsterdam, en stelde zich daar in verbinding met het Centraal Bureau voor falsificatie, en met de Centrale Recher che. In nauwe samenwerking met ambtena ren van deze beide bureaux gelukte het den inspecteur te Amsterdam in een hotel aan het Damrak twee Hongaren te arresteeren, beidep verdacht van uitgifte van valsche Fransche bankbiljetten van 1000 francs. Huiszoekingen te Amsterdam. Aanvankelijk gaven de twee arrestanten een valschen naam op, doch de papieren wezen uit, dat zij beide genaamd waren G. M. Op de hotelkamer werd een bak gevonden waarin bleek te zitten een groot aantal val sche Fransche bankbiljetten van 1000 francs, tot een bedrag van 5.000.000 francs. Een ander gegeven deed de politie be sluiten, een onderzoek in te stellen in een kamer van een ander hotel, eveneens op het Damrak, waar de Hongaren ook eenigen tijd verblijf hadden gehouden. In die kamer werd eveneens een groote bak met Fransche bankbiljetten van 1000 francs gevonden. Ook in dit pak bevond zich voor een bedragsvan 5.000.000 francs aan Fransche bankbiljetten. De arrestanten weigerden te vertellen, waar zij deze Fransche bankbiljetten ge maakt hadden. De politie vermoedt, dat dit in Budapest gebeurd is. Uit het onderzoek bleek, dat het voornemen bestond, de eer ste vijf millioen francs hier te lande uit te geven, vervolgens naar Scandinavië te gaan, en daar het tweede pak aan den man trachten te brengen. De bankbiljetten zijn zeer nauwkeurig na gemaakt, en bijna niet van echte te onder scheiden. Ook de handteekeningen duiden niet op valschheid. Alleen het watermerk, is niet zoo duidelijk, als dit bij echte 1000 francs biljetten t geval is. De politie acht de zaak hiermede niet af- geloopen, en heeft zich in verbinding ge steld met de autoriteiten in Budapest. De drie gearresteerde Hongaren zullen ter be schikking van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage worden gesteld. Bij de behandeling van een bank-affaire (bankroet der firma J. P. Koch) door 'den onderzoekingsrechter te Saargemünd kwam het tot ernstige voorvallen, die 'n slachtoffer geëischt hebben. Verscheidene schuldeischers van de Saar- landische Bank, door bovengenoemde firma heheerd, hadden een aanklacht ingediend wegens frauduleus bankroet. Aangeklaagd waren een zekeren David Kahn en zijn zoon. Na het afnemen der verhooren en con frontatie van Kahn met zijn vroeger enassociëé Koch, wilde de onderzoekingsrechter tot de arrestatie van Kahn overgaan. Deze haalde echter een tot nu toe verborgen gehouden revolver voor dén dag en loste zes schoten op Koch en zijn advocaat Oschard, een voegeren Franschen officier. De laatste stierf binnen weinige minuten, terwijl Koch met den schrik vrij kwam. De dader sprong daarna, eer iemand het kon beletten, uit de tweede verdieping van het gerechtsgebouw en werd zwaar gewond opgenomen. De loco-burgemeester te Soest, de heer v. d. Berg werd na de jongste Raadsvergadering door een honderdtal werkloozen onder het zingen der Internationale naar huis bege leid. Men demonstreerde voor zijn woning door tot des morgens half 4. Een der werkloozen, die werk kon krijgen (kolen lossen) weigerde dit, daar hij deel moest nemen aande werkloozendemon- stratie PAPIEREN IN BESLAG GENOMEN. Vrijdagmiddag heeft de justitie en politie o.a. in tegenwoordigheid van den substi tuut-officier van Massink een huiszoeking gedaan bij een commissionnair in assuran tiën te Amsterdam, die zijn kantoren in de binnenstad gevestigd heeft. Deze firma richtte brieven tot verschil- lende andere firma's en tot personen, die elders een verzekering hadden afgesloten oi zulks wilden doen met prijsopgaven, welke vrij sterk beneden de gedane waren, liet gevolg was, dat de personen, die de brieven van de laatste firma hadden ontvangen, zich tot de eerste wendden en op de lage prijsopgave wezen. Dit wekte echter achterdocht bij de eers.- bedoelde firma en zij deed daarvan mede deeling aan de justitie. Er werd een onder zoek ingesteld, en hieruit bleek, dat een bediende, die in Augusius was heengegaan, in dienst was getreden bij den anderen com- missionnair. Bij zijn vertrek zou hij een aau- tal bescheiden van zijn patroon, bestaande uit prijsopgaven, correspondentie e.a. heb ben meegenomen. Hiervan profiteerden zijn nieuwe patroons en zij deden aan de cliën ten van den eersten opgaven, die beneden die van de anderen waren. Dit was, zooals de Tel. meldt, aanleiding tot het doen van een huiszoeking. Verschil lende bescheiden werden in beslag geno men. De vermoedelijke dader werd meege voerd naar het kabinet van den rechter commissaris. Ook ten huize van den jongen man werd een huizoeking gedaan. Het geldt hier een geval van oneerlijke lijke concurrentie. De beroemde weerprofeet Falb, die naar men zich nog wel zal herinneren, bekend was om de kritieke dagen die hij altijd „voor zag", maakte eens een reis door Mecklen burg en hoorde daar van een ouden boer, die om zijn bijna nooit falende weervoor spellingen hoogelijk geacht en geerd werd. „Dien man moet ik spreken," besloot Falb en hij rustte niet, voor hij met zijn „col lega" kennis had gemaakt. Het tweetal werd spoedig goede vrien den maar toch duurde het geruimen tijd, eer de oude boer zich over zijn weervoorspel lingen wilde uitlaten. „Maar ik doe er zélf ook aan," verklaar de Falb, die zijn waren naam niet had ge noemd. „En ik beloof je, dat ik niemand je geheim zal verraden. Maar zie je, als ik weer thuisben, zou ik daar zoo graag het zelfde vertrouwen willen genieten, dat gij hier hebt. En daarom verzoek ik u drin gend mij te vertellen, hoe ik dat moet aan leggen." „Nou kerel," zei de oude boér glim lachend, „als je er dan met niemand over spreekt en als je 't zoo heel graag wilt we ten, zal ik van wal steken. Och, de zaak is eigenlijk zoo doodeenvoudig. Je hebt niets anders te doen dan eiken ochtend in de krant het weerbericht van dien gekken Falb te lezen. Die kerel kalkt altijd wel wat op. Dat lees je, en als je den menschen dan later pre cies het tegenovergestelde vertelt, nou, dan moet het al heel gek loopen als je niet schoon gelijk krijgt." Dr. te Hennepe van'den Rijksserumdienst te Rotterdam deelt omtrent de hoenderpest eenige wetenswaardige dingen mede in „Het Vad." Vroeger kwan de pest in ons land niet voor, Ik heb haar aan de rijksresuminrichting het eerst geconstateerd in April 1924 in de om streken van Amersfoort. Het gelukte mij toen niet de herkomst vast te stellen, doch dr. Baudet te Utrecht ontdekte kort daarop dat de zieke aan uit België geïmporteerde hoen deren te wijten was. In Juli van dit jaar heb ben we pest geconstateerd, te Heerlen en dr. Büchli kon bij een plaatselijk onderzoek vast stellen dat ook hier weer het spoor der ziekte naar België wees. Eenige weken geleden trof ik een ernstig geval te Sittard aan, dat ik even eens in verband breng met import uit België, terwijl thans zich in 's Gravenzande, dus midden in ons land, weer een hoogst fataal geval voordoet. De ziekte wordt veroorzaakt door een Z.g. filtreerbare smetstof, evenals mond- en klauwzeer. De verschijnselen zijn niet typisch en lijken vaak op andere, snel verloopende ziekten, Binnen enkele dagen sterven soms 100200 dieren. Sommige vogels kunnen genezen en zijn dan als smetstofdragers bij zonder gevaarlijk. De zieke kippen komen via België uit Italië. Zij worden van uit Luik over Maastricht of Roosendaal in ons lang gebracht. Als deze kippen in den zomer in Holland aankomen hebben zij tijd om te acclimatiseeren en verdragen dan het slechte klimaat tamelijk goed. Komen ze echter later aan, dan hebben zij door den overgang van warm naar guur klimaat veel te lijden en heerscht er onder deze kippen veel diphthe- rie, Tevens zijn zij dan zeer gevoelig voor pest en cholera. Bevinden er zich dan onder zoo'n transport eenige smetdragers, dan wordt soms de geheele partij besmet en sterft uit. Reeds 20 jaar geleden vestigde ik op het le pluimveecongres van Avicultura in den Haag de aandacht op deze gevaren voor ons land. Na dien tijd heb ik dat nog herhaalde malen gedaan. Toch moet men ook het gevaar weer niet overdrijven.-Ondanks grooten invoer kan men niet zeggen dat er veel ziekte in ons land voorkomt, althans wat pest en cholera be treft. Bij een systeem zooals wij dat in ons land hebben, worden allerlei ziekten zeer spoedig herkend. Zoowel aan de Rijksserum- inrichting als bij het Instituut van prof. de Blieck, te Utrecht, bestaat gelegenheid tot gratis onderzoek van gestorven kippen en uit het feit, dat ik de laatste jaren ongeveer 3000 kippen per jaar onderzocht heb blijkt wel dat er veel gebruik gemaakt wordt van deze gelegenheid. Een ander gevaar vormen handel en ten toonstellingen. Met het veeatrsenij kundig toezicht en uitkomsten der tentoonstellings- kooien is het nog niet best gesteld. Gewenscht zou zijn dat de drie betrokken regeeringen, Nederland, België en Italië, samen werkten om deze zaak aan een diep gaand onderzoek te onderwerpen. In alle drie landen staan groote economische belan gen op het spel. M.i. zou Italië een dergelijk onderzoek moeten betalen daar dit land het grootste belang er bij heeft, de grenzen van het buitemland open te houden. Komt het tot sluiting der grenzen, dan ben ik bevreesd dat er een levendige smokkelhandel zal op bloeien met alle gevaren en bezwaren die daaraan verbonden zijn. AMSTERDAM, 19 Dec. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 4.50—4.75, id. blauwe f 4.25—4.50, id. Eigenheimers f 3.503.75, id. blauwe Eigenheimers f 3.503.75, Friesche bor- gers f 3.50, id. blauwe borgers f 3.503.75, IJpolder bravo's f 44.25, Zeeuwsche blauwe poters f 2.50—2.75, id. bonte f 2.50—2.75, Drentsche Eigenheimers f 3—3.25 p. hl. Alkmaar, 18 Dec. Kaas. Ter markt waren 120 stapels, wegende 115.000 kg. Fabrieks- kaas kleine f 55, commissie f 53 y2, mid delbare boerenkaas kleine f 56, commis sie f 54 Yi, middelbare Handel stug. ZWOLLE, 18 Dec. Boter. Aangevoerd 20/8 v., 15/6 en 100 stukken samen 630 kg., prijzen per 1/8 v. f 3841. Per. kg. f 2.40 2.60. Vee. Aangevoerd 628 runderen, 222 gras kalveren, 96 nuchtere kalveren, 22 schapen, lammeren 107 varkens en 492 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.80 1.15, idem kalveren f 1.201.70, id. var kens f 0.820.84 per kg., schapen f 2050. De handel in neurende, verschgekalfde koeien en vaarzen was traag vet vee vooral niets duurder stieren en kalveren flauwer, doch prijshoudend. LEEUWARDEN, 18 Dec. Vee. Aange voerd 98 stieren f 175—520, 260 vette koeien f 225480, per kg. f 0.951.22, 352 melk en kalfkoeien f 200—510, 32 vette kalveren f 45 pinken f 125—240, 296 graskalveren f 50130, 134 nuchtere kalveren f 1020, 400 vette schapen f 3550, 90 weideschapen f 30—45, 882 lammeren f 24—34, 9981 vette varkens f 50—160, per kg. f 0.80—0.88, 84 magere varkens f 30—68, 1038 vette biggen f 32—64, 225 kleine biggen f 8—18, 27 paar den, 22 bokken. De handel in gebruiksvee en vette koeien was stugger, in stieren minder, in graskal veren stil; in vette kalveren iets lager, m nuchtere kalveren flauw, in wolvee zeer slecht varkens lager, zouters 84 87 c., Lon- densche varkens 8691c. Eieren. Aanvoer 4000 kippen: 9%13 c. 250 eenden- 10)411. LEEUWARDEN, 18 Dec. Boter. Aan voer 18/3 en 70/6 v. Fabrieks- f 1.51—2. No teering van de commissie f 2.05. Kaas. Sleutelkaas f 0.550.71. Nagel- kaas f 0.310.43, Goudsche f 0.43—1.21, Edammer f 0.50-0.85Aanvoer 22.151 kg. UTRECHT, 18 Dec. Kaas. Aan de markt waren 57 partijen, tesamen 12.500 kg. Prij- zen le qual. f 5662, 2e qual. f 52 55, rijksmerk f 5762. Handel matig. ALKMAAR, 19 Dec. Eieren (N.V. Eier- veiling voor Hollands Noorderkwartier.) Aan voer 19000 kipeieren. 56/60 kg. f 11.20 12.90, 60/64 kg. f 12.90—14.60, bruine f 13— 14.10 per 100 stuks. Aanvoer 100 eendeieren f 9.40 per 100 stuks. ALKMAAR, 19 Dec. Vee. Aanvoer 20 paarden f 150—375, 13 koeien f 350—425, 35 nuchtere id. f 14—30, 326 schapen f 30 51, 36 magere varkens f 3043, 129 bigge» f 2430, 6 bokken en geiten f 718, Boter, per 0.5 kg. f 0.851.10. Eieren, per 100 stuks f 1013. BOVENKARSPEL, (Stat.) 19 Dec. Groen ten. Uien, groote gele, 2.90—2.95, drielin gen f 3.10, Nep f 3.55 per baal, aanvoer 40 baalroode kool, f 3.605.20, per 100 kg., aanvoer 15.700 kg., gele kool f 2.80—4.90 per 100 kg., aanvoer 20.300 kgwitte kool f 3.20—5.70 per 100 kg., aanvoer 14100 kg. CULEMBORG, 19 Dec. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken.) Goudreinetten le soort 16)4—18)4 ct-> courtpendu le b. 7)4 ct., blankzoet 12 ct., roodjesappelen 11 ct., zoete venen 11 ct., alles per kg. Hoorn, 19 Dec. Granen. (Beurs Parkzaal) Rogge f. 10—11, tarwe df 13—16, gerst f 12—13, haver f 11—12 per 100 kg; erw ten, grauwe, f 3038, vale (groote) f 2841, Wijker vale f 26—32, bruine boonen f 20— 24, witte boonen f 30 per hl; mosterdzaad f 4044 per 70 kg.; karwijzaad f 1314, maanzaad f 3031 per 50 kg. HOORN, 19 Dec. Vee. Aanvoer 8 schram men f 35—48, 138 biggen f 1628, 194 lammeren en schapen, prijs lammeren f 28 38, schapen f 3650, 2 paarden f 150200. Handel matig. LEIDEN, 19 Dec. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.05—2.15, prima boerenboter f 2— 2.15 met grooten aanvoer en vluggen handel. Turf., lange f 8—9 per 100 stuks. AMSTERDAM, 19 Dec, Aardappelen' (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 4.254.75, id. blauwe f 4.254.50, id., eigenheimers f 3.704, id. blauwe idem f3.50—3.75, Friesche borgers f3.50, idem blauwe id. f3.50—3.75, Zeeuwsche eigen heimer poters f2.20—2.90, id. blauwe po ters f2.50—2.75, id. bonte poters f2.50— 2.75, Drentsche eigenheimers f33.25 per Hl. ELST (Bet.) 18 Dec. Frait. (Veiling V. V.O.B.), Goudreinetten le soort 1418, 2e soort 813, 3e soort 3 7)4, extra 20 23, bellefleur le soort 18—20, 2e soort 11— 14, extra 22—23, Eysdener Klumpkes 18— 20, bellefleur 2e soort 5)4—6, wijnzuur 8)4 —12, Court pendu 11—14, zoete bellefleur 11—12, dubbele benderzoet 14—15, enkele benderzoet 1113, Gerrit Roelofs 12 13, Reinzoet 1112, Jasappelen 1213, Huis mans 1112, campagne zoet 1213 ct. per Kilogram. BREUKELEN, 18 Dec. Kaas. Aan de kaasmarkt waren heden aangevoerd 71 wa gens met tezamen 2792 stuks kazen. Gewicht pl.m. 19.544 Kg. Prijzen le soortf 6063, 2e soort f 5659, gestempelde f 6067 per 50 Kg. UTRECHT, 19 Dec. Vee. Aangevoerd waren 500 stuks. Handel redelijk. Prijzen waren: stieren f130—330, kalfvaarzen f240 —360, pinkvaarzen f 150—230, melkkoeien f 260450, kalfkoeien f 280—490, vaars koeien f150230, magere kalveren f50 140, nuchtere kalveren f 1622, magere varkens f2254, biggen f 1021, magere varkens f2254, biggen f 1021, lamme ren f 24—32. Boter f 1.30 per Kg. Eieren f 9.5015. IJMUIDEN, 18 Dec. Heden waren aan de markt de vangsten van 9 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgtTarbot 2.25 1.90, tongen 2.101.70 per kg griet 59— 26, gr. schol 4039, md. schol 4139, zetschol 4739, kl. schol 3616, 20 17, scharren 18—4 per 50 kg roggen 20 12 per hoop vleet 62.50 per stuk pie terman en poon 12, gr. schelvisch 50—42, md. schelvisch 4836, k. md. schelvisch 29—18.50, kl. schelvisch 22—14.50, 14— 8.50 per 50 kg kabeljeuw 6044 per 125 kg gr. gullen 2113 kl. gullen 13 5.50, wijting 7.504.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 19 Dec. Heden werd ge veild de vangst van den Britschen stoomha- ringdrifter IJH. 63 met een opbrengst van f3056. IJMUIDEN, 19 Dec. Van de treilvissche- rij kwamen heden hier binnen de stoom- treifers: IJM. 125 (Derika XII) met f3553; IJM. 203 (Derika XVI) met f2083; IJM. 53 (Derika VI) met f 2205; IJM. 136 (Cla- siana Luther) met f 2526; IJM. 190 (Henriet- te Jacoba) met f 2850; IJM. 40 (Calabria met f 2359; IJM. 108 (Clara Nicol) met f2208; IJM. 51 (Catarina) met f3477; IJM. 501 (Flora) met f2358; IJM. 2 (Christine) met f 2692; IJM. 133 (Catharina Duyvis) met f 2428; IJM. 176 (Holland II) met f 2527 IJM. 331 (Holland V) met f 1930; IJM. 503 (Holland VII) met f3109; IJM. 261 (Pan) met f 1251; IJM. 340 (Java) met f 2731; IJM 144 (Pieter) met f 22340; IJM. 93 (Dorothea) met f 3347; IJM. 56 (Johanna Nicoletta) met f 2190; IJM. 129 (Shamrock) met f2229; IJM. 177 (Emma), met f2826; IJM. 106 (Reiger) met f2097; IJM. 161 (Elie Cheve- viere) met f 1994; IJM. 37 (Maria Elisabeth) met f 2945; IJM. 44 (Plejaden) met f 3294; IJM. 481 (Amsteldijk) met f 2005 aan be somming. Speciale treinen uit het Oosten ingelegd. Het vervoer van geslachte varkens uit het Oosten des lands naar Engeland is in den laatsten tijd zóó groot, dat speciale ijlgoederen voor dat vervoer in dienst zijn gesteld. Deze treinen loopen van Leeuwar den via Zwolle. Deventer, Arnhem, Den Bosch en Roosendaal naar Vlissingen, van- waar het vleesch verder per boot naar En geland gaat,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7