Sport- en wedstrijden 75 ct. Radio-omroep NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Maandag 21 December VOETBAL. AjaxE. D. O. 2. H. F. C. naar Alkmaar. Stormvogels naar Düsseldorf en Reidt. R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". R. K. V. „Zwaluwen". HOCKEY. Concordia IH.B.S.-comb. 42 GYMNASTIEK. BILJARTEN. Om den Wilhelminabeker. DAMMEN. ZWEMMEN. SCHIETEN. Nationale Competitie. RADIO LUIDSPREKERS RADIO - BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlemsche Competitie. VRAGENBUS. De uitslag is wel een teleurstelling voor de Amsterdammers, want hoog waren de verwachtingen omtrent het Ajax-elftal ge spannen; een Ajax-overwinning werd al gemeen verwacht. Het terrein was zeer slecht, doch on danks dat was het een verbazend vlugge wedstrijd en golfde het spel van doel tot doei. Ajax was volledig en E. D. O, miste Kuil, voor wien J. v. d, Laan inviel, v. d. Laan heeft schitterend voldaan en bleek 'n geducht struikelblok te-zijn. Onder scheids rechter Boekman, welke goed voldeed, tre den de volgende elftallen aan; Ajax. v. Heeswijk. Andriessen Sr. -v. Kol. Hordijk. Andriessen Jr. Martens Hamel. Iseger. Rutten. Volkers. Twelker. v.d. Hurk. Perucal Steffens. Tanis. Swart. v. d. Laan,. J. Dinkla. Perucal Sr. Boeré. J. v. d. Laan. E.D.O. Meenhorst. 't Is al ruim kwart over twee als Ster fens den bal aan het rollen brengt; direct gaat het op v. Heeswijk af, maar het schot faalt. Dan gaat Ajax ten aanval. Hamel brenjjt snel" op en zet voor, doch Perucal kopt weg.. Nu gaat v.d, Hurk er snel van door, zijn voorzet weet v. Heeswijk te be machtigen. Volkers krijgt een prachtkans, als hij een vrij veld voor zich heeft en op Meenhorst afgaat. Zijn schot gaat echter hopeloos naast. De Ajax-aanvallen zijn iets vlugger, maar die van E. D, 0, zijn mooier van opzet. Wel zet Dinkla met verre trap pen de vleugels aan het werk, maar de voorzetten zijn meestal te scherp, zoodat v. Heeswijk telkens kan ingrijpen. De gevaar lijksten in de Ajax-aanval zijn Hamel en Rutten en dikwijls brengen zij het E.D.O.- doel in gevaar. Dan neemt Ajax de leiding door Rutten; als deze n.l, van grooten af stand een schot inzendt, verdwijnt de bal via Meenhorst's handen in het doel, 1-0. E. D, O. is geenszins ontmoedigd en als Steffens v. Heeswijk uit zijn doel lokt, rolt paal en wordt door Ajax achter ge werkt. Het lijkt er veel op, dat de bal de doellijn gepasseerd is, maar Boek man geeft corner, deze levert niets op. Dan komt de gelijkmaker. Als Perucal een corner forceert, zet v. d. Hurk mooi voor, Tanis schiet in tegen een Ajax-been; de terugspringende bal wordt door Steffens in de touwen gejaagd. 11. Een prachtschot van Tanis houdt v. Heeswijk schitterend; Swart bemachtigd het leder'en schiet hard tegen den paal, dan is het rusten. Na de hervatting is de strijd zoo moge tijk nog vuriger als daarvoor; E. D, 0. is thans geenszins de mindere en het spel is het aanzien ten volle waard. Ondanks het slechte weer, geniet het publiek van dezen mooien spannenden kamp. De Ajax-trainer Is mild met zijn aanwijzingen en begeeft rich zelfs in het speelveld, wat Boekman aanleiding geeft, het spel even te onder breken. Nauwelijks is weer begonnen, of Steffens werkt zich op stevige wijze dooi de verdediging been, een center naar Ta nis en E. D. 0. heeft de leiding. Dat is Ajax wat te machtig en hard werkt zij voor den gelijkmaker. Zwaar krijgt de verdediging het te verantwoorden, maar dit is de E.D.O. achterhoede best toevertrouwd en elke aanval wordt gebroken. Als Perucal alleen voor v. Heeswijk komt, fluit Boekman bui tenspel. Nog enkele aanvallen, dan is het tijd een heeft E. D. 0. de kostbare punten binnen. Deze overwinning op de leiders geeft hun een mooie kans voor de bovenste plaats. De E.D.O.-back Kuil, welke in den wed strijd tegen Z. F. C. "een spieruitscheuring opdeed, wordt in de St, Johannes de Deo verpleegd, waar hij een operatie heeft on dergaan. We hopen, dat hij weer spoedig hersteld zal zijn. De H, F. C.'ers zullen deelnemen aan de serie-wedstrijden van Alcmaria-Victrix. Zaterdag a.s. (2en Kerstdag) spelen de H. F. C.'ers tegen Alcmaria van 2/4334 uur, terwijl daarvoor Ajax (A'dam) en 2. V. V. elkaar zullen ontmoeten. Stormvogels maakt met dc Kerstdagen een reisje naar onze Oostelijke naburen. Tweeden Kerstdag wordt de eerste wed strijd gespeeld n.l. tegen T. R. Union uit Düsseldorf. Deze vereeniging heeft, evenals de tegenpartij van Zondag 27 December de Rheidter Spielverein de leiding van haar afdeeling. Beide voorhoeden schijnen nog al productief te zijn, daar ze resp, scoorden 52 goals in 16 wedstrijden en 66 goals in 19 wedstrijden, 't Beloven een paai zware dagen te worden voor de IJmuide: verdediging. Secretaris; H. van Turnhout, Emmaplein 38. Van de vastgestelde wedstrijden is er gis teren geen enkele doorgegaan, daar de ter reinen waren afgekeurd. A.s, Donderdag is er geen clubavond. PIM. f Secretaris: J. C. Krmjver Jr. Tweede Zuidpolderstraat 16. OFFICIEEL NIEUWS. Dinsdag a.s. te acht uur bestuursvergade ring. Woensdag a.s. vergadering der elftal commissie, te acht uur. Beide vergaderingen worden gehouden in de St. Joz. Gez. Vereeniging Jansstraat 59. Door de onverwachte sneeuwval kon geen der vastgestelde wedstrijden doorgang vin den, hetgeen voor het mooie programma voor onze vereeniging ten zeerste valt te betreu ren. HOCKEY-PRAATJES No. 1. Een interview met den heer A. Broese van Groenou, lid der M, H. C„ over de Internationale en Hollandsche spelregels. Van den regen-Zondag gebruik makend, hadden wij het genoegen den heer A. Broese van Groenou eens te mogen interviewen, over de belangrijke kwestie in de hockéy- wereld; de internationale regels invoeren ja ol neen. Wij laten hier den heer Broese v. Groenou aan het woord: Toen voor jaren terug hef hockeyspel uit Engeland hier in Holland geïntroduceerd werd en door Haagsche en Ilaarlemsche clubs beoefend, speelde men dit volgens de Engelsche regels, die men sedert langen tijd de Internationale regels noemde. Al gauw me ende men, dat de harde cricketbal, welke bij internationaal spel gebruikt wordt op Je uit den aard der zaak ongelijke velden der jonge Hollandsche clubs, gevaar voor de spe lers opleverde en werd de bal door een grootore en zachtere vervangen, Evenzoo veranderde men de bepaling, dat slechts met een zijde van den stok geslagen mag worden, waardoor linksche spelers steeds gedupeerd zijn. Door het weinig internatio naal contact kreeg het Hollandsche hockey langzamerhand een geheel eigen karakter en. kwamen er ten slotte nog meerdere andere regels, dan in Engeland gebruikelijk waren. Het gevolg is, dat op het oogenblik inter nationaal hockey en Hollandsch hockey fei telijk geheel verschillende sporten zijn, zoo als b.v. hockey en bandy verschillend zijn. Tot voor een jaar of vijf, zes nam het hoc key voortdurend in bloei toe, doch sedert dien nam het aantal spelers eer af dan toe. (gelukkig niet in Haarlem waar Bloemendanl en M.H.C. en de beide damesclubs zich steeds uitbreiden) en het Bondsbestuur meende dit gebrek aan belangstelling te piocten toe schrijven aan het „onderonsje", dat de hoc- lceysport in ons land was. In de laatste drie jaren heelt het Bondsbestuur er voortdurend op gehamerd om lo. meer publiciteit te ge ven aan zaken betreffende hockey, waar door de belangstelling van spelers en buiten staanders meer opgewekt zou kunnen wor den; 2o, te komen tot internationaal contact een eventueele interlandwedstrijden. Het eer ste is volkomen gelukt, doch wat het twee de betreft is vooral mijn vereeniging, M.H.C. van meening, dat het bevorderen van inter nationaal contact, met als eerste voorwaar de het invoeren van de origineefe regels, te slap ter hand wordt genomen. Nadat de Van Tuyl-beker een jaar verspeeld was onder internationale regels, werd het volgend jaar als proef onder internationale regels inge steld (seizoen 1924/25), Inplaats van in het begin van dit seizoen 1925/26 de Algemeene Vergadering de vraag voor te leggen; Inter nationaal of Hollandsch, stelde het Bonds bestuur de regeling voor: een Hollandsche competitie en een internationale competitie, welke elk als officieel zouden gelden. Een scheuring in den Bond vreezende, nam het Bondsbestuur deze maatregel, welke de heer Broese van Groenou niet aarzelt als zwak te kwalificeeren en welke wijst op een poging om tusschen pro en contra internationale clubs door te zeilen. Een voorstel van de M.H.C. op de Algemeene Vergadering om uitsluitend, te beginnen met het loopende seizoen, volgens internationale regels ie spe len, werd met bijna algemeene stemmen ver worpen. De Bond staat nu voor de moeilijkheid uit de elftallen van Hilversum, Amsterdam, Bloemendaal, Victo- rit, M.H.C, en Arnhem 'n team op te kwee ken, dat in 1928 in Amsterdam partij kan geven. Zonder de medewerking dus van o. a. de Haagsche clubs, waar verscheidene prima krachten in te vinden zijn. De reden, waar om de Haagsche clubs niet mede spelen ligt m. i. daaraan, dat de leiding van deze ver- eenigingen in handen is van ouderen, die wijzen op de verschillende nadeelen van in ternationaalhockey, niet wenschen te ver anderen voor zichzelf en wat het betreu renswaardigste is, de jongere spelers ook niet de kans willen geven zich in het inter nationale spel te bekwamen. De a.s. Olym piade en het belang voor Nederland, daar een, goed figuur te slaan, laat hen koud!!! In elke vereeniging zijn natuurlijk spelers (vooral linksche), die niet aan het interna tionale hockey willen beginnen. Goed, geef hun een veld, waar zij het oude spel kunnen spelen, maar zorgt er voor, dat de jongeren, adspiranten en beginnelingen, 't nieuwe spel slechts spelen. Zoo is het in de M.H.C,, waar slechts enkele veteranen nog het oude spel spelen en zelfs nog aan de competitie mee doen, maar in onze geheele stad, die het brandpunt gaat worden van internationaal hockey, speelt men volgens de nieuwe re gels, Daarom is het jammer, dat op enkele scholen, waar hockey onder leiding van een leeraar beoefend wordt, den scholieren zoo'n jammerlijk idee wordt bijgebracht van het hockeyspel. Er zullen echter spoedig maat regelen genomen worden om dit euvel te roen verdwijnen.Wij vroegen,welke de voor deden dan wel waren van het Hollandsche en het internationale spel en de meeningen, pro en contra van beide „soorten" hockey. Zooals reeds gezegd, antwoordde de heer Broese van Groenou, het zijn twee verschil lende sporten. Het Engelsche is moeilijker, rustiger, kort gehouden, geen hooge ballen, weinig lange passes en geeft den indruk, in dien goed gespeeld, van een vlug schuiven met de stick met kleine zetjes van een spè- ler naar zijn buurman.' Daar het internatio nale spel zeer streng is tegenover forsch- heid in allerlei opzicht, opzettelijk hoogslaan enz., is het veel kalmer en verplaatst het zich niet zoo snel als het Hollandsche. Het is echter kunstiger, ook al door het af en toe moeten gebruiken van de omgekeerde punt van dc stok. De spelers van het Hol landsche spel mogen hard slaan en hoog spelen, dus long passing, kijken niet op een duw of een slag, daar het inloopen op den bal niet zoo gevaarlijk is. Het spel is dus forscher, sneller, meer open en misschien ook gemakkelijker, doordat de bal veel groo- ter is dan bij internationaal hockey. Willen de Hollandsche spelers dus Engelsch leeren spelen, dan moeten zij: lo. grootere vlugheid leeren (handigheid); 2o. stokvastheid oefe nen; 3o. zuiverder leeren aangeven; 4o. rus tiger en minder wild leeren spelen. De kwes ties van andere regels bij het slaan, bij cori ners, bij het haken van de stick, bij het aan vallen enz,, zijn alle reeds door en door be kend en wordt daar weinig meer tegen ge zondigd. De te volgen taktiek is bij het in ternationale spel, zooals reeds even aange duid, in beginsel anders dan bij het Hol landsche spel, lo, het short-passing, waar de verdediging zich „dementsprechend" tegen over moet stellen, respectievelijk moet lee ren zich aan tc passen; 2o. is de taalt van de verdedigers gemakkelijker, daar niet van buiten de strafcirkel een geldig doelpunt kan worden gemaakt en derhalve de keeper zich veelal op dezen cirkel opstelt en dus ge deeltelijk als derde back kan fungeeren; 3o kunnen de half backs meer naar voren <:aan om den aanval te steunen, hetgeen noo- dig is, daar de tegenpartij immers een ver sterkte achterhoede heeft; 4ö, dc voorhoede heeft het het moeilijkst; snelle uitvallen zijn niet makkelij met 'n 1 einen bal, steeds moet opgebracht worden tot binnen de strafcirkel en dan wacht haar nog een versterkte ach terhoede. D, wetsie van aanvallen (slechts van de rechterziide mag aangevallen worden) geeft een duideliik voordeel aan den rech tervleugel, afgezien van het feit nog, dat hij, in tegenstelling met den anderen vleugelman. •3e ballen alleen maar van links toegespeeld krijgt en dus met den vollen stick kan voor- -etten of opdriiven. Het is te honen voor het Nederlandsrhe hoe^ev, dat de kwestie inter nationaal of Hollandsch hockey spoedig wordt oorfelost. Zooals wü thans voortgaan s het zeker verkeerd. Het Bestuur van den Bond is bang voor dc consekwenties van drastische maatregelen (daarvoor kennen wij, hockeyers, elkaar waarschijnliik ook te lang en te goed), wenscht ieder zijn deel te ge ven en is wars van botsingen. Krachtiger dient er aangepakt te worden en als wij eenmaal ons Nedcrlandsch elftal in het veld zien tegen de buitenlandsche nationale ploe gen, dan zullen zij, die voor dit elftal geen kans maken, doordat zij volgens de isolee- rende regels spelen, zich nog wel eens be denken. Dc heer Broese van Groenou ein digde zijn helder vertoog met het verzoek in de pers ede te willen werken ter ver wezenlijking van den wensch van vele hoc keyers, dat deze interlandwedstrijden in 't Stadion gespeeld kunnen worden. H.B.S. benutte de eerste dag van een heele reeks vrije Zater- en Zondagen, door een friendly game tegen Conc. te spelen. Na een geanimeerde wedstrijd, waarin het spel op hoog peil stond hebben ze tegen het tech nisch beter spelende Conc. een verdiende nederlaag geleden, H. B. S. speelt met de volgende opstelling: v. d. Wal W. Hoppe Smits I. 'Mulder v. d. Aardweg v. d. Ham Nooy d. Borden Sr. Cornelisse v. d. Stadt A, Hoppe Daar de H. B, S.-spelers even aan el kaar moeten wennen, is Conc. direct in de meerderheid en weet dan ook de leiding te nemen 10. Nu komt H, B, S. opzetten. Nooy zet keer op keer goed voor, doch de Conc,-keeper weert zich geducht. Even voor rust brengt v, d. Borden Sr. met een hard schot de partijen op gelijken voet 1-1, Na rust is Conc, het eerst in de meerder heid en met nog al wat geluk maken ze er spoedig 31 van. Nu is de beurt weer aan H. B, S. en Cornelisse verkleint met een schitterend schot den achterstand. 32. Te gen de verhouding in maakt Conc. er 42 van, Hoe v, d. Stadt ook zwoegde, het gaf niets meer. Einde 42. Nog te vermelden valt, dat het veld in uitstekende conditie verkeerde. Bij H. B, S. speelde het heele elftal een goeden wedstrijd met v. d. Stadt als uitblinker. TWEEDE UITVOERING DER BLOEMEN- DAALSCHE GYMNASTIEK VEREENIGING De B, G. V. gaf Zaterdagavond haar 2e uitvoering, ditmaal voor genoodigden en voor haar Donateurs, een uitvoering welke in alle opzichten schitterend geslaagd mag heeten. Gingen wij vorige malen na een uit voering der B. G, V. wel eens onvoldaan naar huis. -thans zijn onze verwachtingen verre overtroffen, de geheele uitvoering was een pittige en krachtige demonstratie en mogen wij gerust zeggen dat dit de beste uitvoering was, welke wij ooit van de B. G. V. zagen. Hiervoor komt zeker in de eerste plaats den leider, den heer P. A. Kok, een woord van hulde toe. Precies half acht marcheerden alle deel nemers (14 meisjes, 35 jongens, 24 dames en 20 heeren), het tooncel op en toen zij zich aldaar hadden opgesteld, trad de heer J. Tames, vice-voorzitler der ^®j"ceniging, naar voren, om met eenige hartelijke woor den de aanwezigen, in het bijzonder de ver tegenwoordigers van Kring en zusterveree- nigingen welkom te heeten. Verder bracht hij eenige woorden van dank aan den heer P. C, Tak te Overveen, welke zoo vrien delijk geweest was, de B. G. V-marsch te harmonieeren. Als eerste nummer zagen wij toestellen (brug en paard) jongens, welke zeer goed uitgevoerd werden en voor de toekomst veel belooft. De vrije oefeningen der heeren wer den in een zeer goed tempo uitgevoerd, de halteroefeningen der jongens voldeden ons minder, hier was de gelijkheid der bewegin gen wel eens zoek. Voor de pauze kregen wij nog te zien toestellend turnen meisjes en heeren en eenige dansen, uitgevoerd door eenige damesleden, zeer verdienstelijk be geleid door Mevr, Huynink, welk na afloop een zeer verdiende bloemenhulde in ont vangst had te nemen. Toch lijken ons deze- volksdansen, uitgevoerd in nationaal cos- tuum, aardiger dan in de costuums welke de dames der B. G. V. voor deze gelegen heid gemaakt hadden. Ook was de uitvoe ring bij sommige wel wat stijl. Na de pauze strafoefeningen heeren en vrije oefeningen dames, twee mooie num mers. pittig- en correct uitgevoerd. Dit geldt ook voor de staafoefeningen jongens. Bij hef nummer hoogrek, waaraan ook d,e leider meewerkte, kregen wij den indruk, of het nieuwe keurkorps de N. T. K. hare me dewerking verleende, wat toch niet het ge val was. Bij dit nummer was te zien dat de B. G. V. beschikt over een stel turners dat er wezen mag. Hierbij vooral ondervond men dc last van het werken in een te enge ruim te. Vooral met de reuzenzwaai hadden zij daarvan veel te lijden. Het nummer klas sikaal brug dames getuigde eveneens van een vooruitgang, ook hier was alles af. De uitvoering werd besloten met eenige groepen, welke zeer goed tot zijn recht kwamen. Na afloop hiervan bleven de le den nog eenige uren gezellig bijeen, wat trouwens de B, G. V.'ers eigen is. Tot slot een tweetal opmerkingen, ten eerste aan de toestelcommissie om meer aandacht te schen ken aan het neerleggen en wegnemen der matrassen, stof is altijd hinderlijk en ten tweede kan van de muziek meer geprofiteerd worden, vooral tijdens het toestell'urnen, nu heerschte soms een benauwd stilzwijgen. JAARVERGADERING GEWEST NOORD HOLLAND VAN HET K. N. G. V. In Americain te Amsterdam werd Zon dag de jaarvergadering van hef Gewest Noord-Holland van het K N. G, V. gehou den. Deze vergadering was zeer druk bezocht uitgebracht werden 124 stemmen In zijn kort openingswoord betreurde de voorzitter, Mr, Groenewegen, de gedwon gen afwezigheid van den secretaris der Technische Commissie, den heer P. Rijs wijk, door een ernstige ngesteldheid, de hoop uitsprekend voor een spoedig en alge heel herstel. Het jaarverslag van den secretaris, welke thans voor de eerste maal de vereenigingen in druk was toegezonden, vormde bijna geen punt van bespreking. Aan dit jaarverslag ontleenen wij: Er bedankten 2 vereenigin gen, terwijl 4 vereenigingen toetraden, al- zoo een vooruitgang van 2 vereenigingen, zoodat hef Gewest thans telt 84 vereenigin gen met 2151 heeren, 192S dames, 2895 jon gens, 3273 meisjes en 3343 Donateurs, Hef heerenaantal verminderde met 29, daarente gen vermeerderde het aantal dames met 127, jongens met 355 en meisjes met 323. Verder gaf het verslag een uitvoorig over zicht van de verschillende, gebeurtenissen in het Gewest en de diverse Turnkringen. Het verslag van den penningmeester ging eveneens onder den hamer door. Dit ver slag sloot met een nadeelig saldo van 101.51, terwijl de begrooting werd vast gesteld tot, een bedrag van 2900 aan in komsten en uitgaven. Het verslag der Tech nische Commissie ontlokte echter een nogal uitvoerige bespreking, zoo werd b.v. hef da- mescostuum bij uitvoeringen in dé nieuwe richting aan ernstige critiek onderworpen. Tot leden der Kascommissie werden be noemd de dames Doesburg-Lanooy en Lam, beiden van Amsterdam en de heer Krijsman uit Heer Hugowaard, De leden van het Da- gelijksch Bestuur werden herkozen, zoodat het bestuur is samengesteld uit de heeren Mr, N. Groenewegen, voorzitter; L. J. A van Ekeren, secretaris en P Spaander, pen ningmeester met als commissarissen m/ej. J. Wessels. A. T. B; E. C. Theindert, Z. T. K.; J. Hof. K. T. K-; J. A. Echauzier, N.H. Zuiderkwartier; J, de Jong, Purerend en O.; T. Kemp, N.H. Noorderkwartier; P. G. J. Jung, Alkmaar en 0.; G. H. Luckens, West- Fr. T. K. en A. Ham, Gooische T. K. Na de Bestuursverkiezing werd de heer L. J. A. van Ekeren, ter gelegenheid van zijn 20- jarig jubileum als gewestelijk secretaris, bij monde van den voorzitter gehuldigd. Spr, bracht op zeer hartelijke wijze de groote verdienste van den heer van Ekeren als se cretaris naar voren en bood hem namens de vergadering een radio-toestel aan. Mevr. van Ekeren, welke met haar dochter mede aanwezig was, ontving bloemen. Van den Bondsvoorzitter was een huidetelegram in gekomen. terwijl namens het Bondsbestuur de heer Plümer en namens T. V. J., de vereeniging van van Ekeren, dc heer de Roos het woord voerde. De aftredened T. C.-leden mej, A. Schaap, de heeren W. A, J, Goeting, P. Rijswijk, A. de Jong, G. van Zoonen en S, Konijn werden herkozen als nieuwe leden mej. A. J. C. v, d. Heuvel en de heer R. Verwees, Mej. W Hartog, welke gedurende negen jaar de functie als T C.-lid had bekleed, wenschte thans niet meer voor eene benoeming in aanmerking te komen, zulks wegens drukke werkzaamhe den. Door den voorzitter werd haar op zeer waardeerende wijze dank gebracht en aan haar het eerespeldje K. N. G, V. aangebo den. Het voorstel van „de Halter' uit Alk maar om 30 pet. van de verhoogde Bonds- confributie aan de gewesten uit te keeren, werd verworpen. Met groote meerderheid van stemmen verklaarde de vergadering zich echter tegen het voorstel van het Bonds bestuur, om het aantal afgevaardigden ter Bondsvergadering vast te stellen naar de maatstaf 1 op de 500 leden, inplaats van 1 op de 250 leden, zooals thans het geval is. In het vervolg zullen de inleggelden voor wedstrijden niet meer aan de deelnemers worden terug betaald, terwijl eveneens be sloten werd dat alleen afgevaardigden ter gewestelijke vergadering buiten Amsterdam reis- en verblijfkosten mogen opgeven, ech ter zullen alle vereenigingen daarvoor hoof delijk worden aangeslagen. Het algemeen damescostuum ontlokte een breedvoerige discussie, men wcnscht ook voor de dames een uniformkleeding. Per motie werd het Bondsbestuur uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk over te gaan tot vast stellen van het furncostuum der dames, zoo dat in 1928 het Verbond ook voor de da mes een bondscostuum zal hebben. Tot af gevaardigden naar de Bondsvergadering wer den gekozen in volgorde naar het aantal uitgebrachte stemmen de ^volgende heeren en dames: W. A. J. Goeting, Haarlem; L. J. A. van Ekeren, IJmuiden; Dr. van Minden, Amsterdam; S. Konijn. A'dam; Mej. W. Hartog, Zaandam; K. H. Lam, A'dam; P. Spaander, A'dam; B. J. WeilandLos, Haar lem; J, Hop, Haarlem; E. C. Theindert, Zaandam: Mevr. Doesburg-Lanoy, A'darrt; R. Stuffers, A'dam en A. de Jong, A'dam. Gisteren zija de wedstrijden om boven genoemde beker, welke reeds Vrijdag in de hoofdstadvan het land onder leiding van de Biljartvereeniging K. R. A. S. begonnen zijn geëindigd. Werd de vorige maal Robijns winnaar van den beker door Dommering te slaan, thans slaagde de Arnhemmer er in het kostbare kleinood in de wacht te sleepen door den Bélg Moons, den huidigen wereldkampioen in de laatste partij van het tournooi met on geveer 100 punten te kloppen. Het heeft er in de drie dagen van den wed strijd in de zaal van K. R. A. S. duchtig fespannen tusschen de deelnemers den 'ranschman Faroux, de Belgen Moons en Baudart, de Nederlanders Robijns en Dom mering en den Zwitser Martenet. Er zijn vele schitterende partijen gespeeld, meermalen met een gemiddelde van meer dan 40.Moons maakte zelfs een partij uit met een moyenne van boven de 57. maar ook knoeipartijtjes werden er te zien ge geven. Zoo kon het soms gebeuren, dat Faroux na 10 beurten met ongeveer 5'/2 gemiddelde speelde om eenige beurten later plotsuit den hoek te komen, er een serie van boven de 100 uit te gooien. Zoo hooge series als ge maakt zijn in de wedstrijden om de Coupe l'Elite werden er ditmaal niet gescoord, hoewel het Wilhelminamateriaal, dat be schikbaar werkelijk zeer goed mag worden genoemd. Maar Dommering maakte een serie van 156, Robijns toevailig als hoogste een gelijk aantal punten en Moons slaagde er in 162 als hoogste serie te boeken, hoewel hij in zijn strijd tegen Dommering 158 maakte. Martenet is als zesde in dit tournooi geëin digd, doch de capaciteiten van den Zwitser zullen wellicht in eigen land beter zijn. Hij kent het spel buitengewoon goed even als Baudart die als vijfde eindigde, doch zeker in staat is Dommering te slaan, evenais hij dit deed met Moons in zijn eerste partij. Dat Zal voor d n wereldkampioen wel een mo- reele ontmoediging zijn geweest, wijl hij er slechts in slaagde in het geheele tournooi van de vijf te spelen partijen twee te winnen. De totaal-uitslag luidt gew. pnt. brt. H.S. gem. 1. Dommering 4 1959 84 163 23.32 2. Robijns 3 1664103 156 16.15 3. Faroux 3 1682 112 146 15.10 4. Moons 2 1383 81 162 23.24 5. Baudart 2 1599 127 76 12.59 6. Martenet 1 1698 87 130 19.57 De belangrijkste ontmoeting was onge twijfeld die tusschen Dommering en Moons. Dat de Arnhemmer van gelijke kracht is als de huidige wereldkampioen, heeft hij thans weer bewezen. In 17 beurten wist Dommering de partij te beeindigen. Moons bleef op 307 staan. De Belg maakte hierbij een fraaie serie van 158. De uitslag dezer partij luidt pnt. brt. H.S. gem. Dommering 400 17 156 23.52 Moons 307 16 158 19.18 COMPETITIE NEDERL. BILJARTBOND AFD. I D. E. S.—VRIENDENKRING. In café „Monopool" Stationsplein, vindt Dinsdag a.s. bovengenoemde ontmoeting plaats. De 2 sterkste 3-tallen van beide clubs zullen elkaar dan bekampen. De match vangt aan te 8 uur. KAMPIOENSCHAP 2e KLAS HAARLEM EN OMSTREKEN, De voorwedstrijden voor bovengenoemd Kampioenschap, welke in den afgeloopen week verspeeld zijn, hadden een spannend verloop. De finale wordt begin Januari ge houden. Hiervoor plaatsten zich de vol gende Heeren H. Geljow, P, Kobus, v. Tugt, Boerwinkel, N. Dieben. Timmer, v. Vliet en Brauchmann, terwijl niet geplaatst werden de Heeren J. Boerhoef, v. d. Burg, Copini Sr. en Copini Jr. In deze wedstrijden beslistte het behaalde moyenne MASSAKAMP HAARLEM-WEST FRIES LAND 46—14. Gistermiddag vond in het gebouw der St. Josephgezellenvereeniging aan 't Teyler- plein bovengenoemde, belangrijke massa kamp plaats, De eerste wedstrijd vond te Hoorn plaats, die door de Haarlemmers met 2220 werd verloren. Echter waren toen de sterkste Haarlemsche spelers niet verte genwoordigd en werd meerendeel door 2e en 3e klas spelers gespeeld. Niet minder dan 60 spelers bonden gisterenmiddag den strijd aan. Aanvankelijk zou de West-Friesche Dambond meerdere spelers afvaardigen, doch door verhindering enz., kon men maar 30 spelers zenden. De sterkste spelers van St. Joseph, Ons Genoegen, Sf. Bavo, Ge zellig Samenzijn, enz., namen aan den strijd deel. Vooraf heette de bondsvoorzitter de heer G. J. A. M. Roeland de West-Fricsche spelers van harte welkom in Haarlem's veste. Het spijt spreker dat de West-Frie sche Dambond het oogenblik nog niet ge komen acht, zich bij den Nederl. R.K Dambond aan te sluiten en hoopt dat dit binnen niet al te langen tijd mocht geschie den. Vervolgens werd met dezen kamp aan gevangen. De Haarlemsche borden 1 en 3, P. G. van Engelen en W. N. Stuifbergen waren door omstandigheden verhinderd te spelen, zoodat de Haarlemmers 2 borden moesten opschuiven. Over het algemeen werd er door de laatste 20 spelers tamelijk vlug gespeeld, dit kwam zeker dat door vrijwel alle spelers, vooral die van den Frie- schen bond, niet werd genoteerd. Het verdient o.i. zeer de aanbeveling de parfii te noteeren, deze kan dan later door den speler zelve geanalyseerd worden. M. v. d. Pavert (Ons Genoegep) maakte direct na den aanvang een mooien slagzet en kwam hierdoor in gewonnen stand te staan. E. G. Stolvoort die o.i. wel wat te laag zat, won gemakkelijk. Th. A. Kok (D. J. D) liep tot groote verwondering van vele Haarlemmers in den Haarlemsehen slag, waardoor zijn te genstander 2 schijven kwam voor te staan. Echter wist Kok zijn partij ten slotte nog te winnen. J. A. Stevens verloor zijn partij tegen A. Laan. Zeer waarschijnlijk heeft hij zijn tegenstander te licht opgenomen. D. Koster kon een schijf winnen tegen J. van Zutphen (Beverwijk) doch zag dit door te snel spelen over 't hoofd. De heer W. B. van Gastele (Ons Genoegen) won door den volgenden mooien slagzet: Zwart 16 schijven op 1 2 5 6 7 8 9 10 11 13 15 16 19 21 23 en 29. Wit 16 schijven op 27 28 30 31 32 35 36 37 38 40 43 45 46 47 48 en 49. Wit r speelde als lokzef 2722, Zwart vloog er in 2127? Wit x, zwart x, wit 4034 en won!! Een prachtige lokzetü L. C. Stevens (Ons Genoegen) won door een lokzet 2 schijven, en zijn tegenstander gal na enkele zetten op. C. Stijnman overspeel de zijn tegenstander geheel en won zooals hij wilde. De heer Van Kessel (St. Joseph; behaalde door een mooien damzet 3 schij ven winst en daarmee de partij, terwijl zijn clubgenoot Rump zich vergist in een dam zet. Hij had een schijf kunnen winnen en gewonnen stand gehad, doch dacht met den damzet onmiddellijk voordeel te behalen. De heer Van der Loo (Gezellig Samenzijn) speelde minder dan wij van hem gewoon zijn en verloer van den V/esl'-Frieschen bonds- kampioen P. Buis. Veen maakte na een goed eindspel evenals N. R. v. d Berg ge makkelijk remise De bekende problemist J. Wagenaar Jr., speelde met dén heer H. v. d. Geest (Gezellig Samenzijn) den lang- sten wedstrijd, die ook in remise eindigde. De districls-secretaris de heer J. Obdam, die de regeling van dezen wedstrijd op zich had genomen, mogen wij zeer zeker een woord van waardccring niet onthouden. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Haarlem. Friesland. 1. J. J. v. d. Loo Jnz.P. N. Buis 02 2. J. Veen—J. Kars/en Tnz. 11 3. H v d GeestJ. Wagenaar Jr, 11 4. H. RumpJ. Meester Wzn. 02 5. J. J. v d ZwanP. Hoogland 2—0 6. M v d PavertL Kors - 20 7. N. R, v d BergC. Haakman 11 8. L van KesselJ Straaten 20 9. C. Stijnman—J. Neuvel 20 10. Th. SchoutenJ Wage naar Cz., 20 11. J. A StevensA Laan 02 12. Th. A, KokA Pancras 20 13. J. Draijer—A Keeman 2—0 14. J, van ZiltC. Sijm 11 15. L, C. StevensN. Zuiker 20 16. N v d PoelW Ettcma 20 17. M. P. de HaasO, Stienstra 20 18. P C de JeuK Laan 02 19. W, v. GasteleP. Visser 20 20. A. G. de JeuC. Annes 20 21. G de HaasV Sijm 20 22. P. v d MeijJ Meester Pzn 11 23. C. KuiperC. Elders 20 24. M. v. LeuvenJ. Dekker 20 25. J, SmitJac. Boos 20 26. J. BruijnsNic Eleders 20 27. J. v ZutphenD. Koster 20 28. E. G StolvoortJ Jong 20 29. J. HuigslootG. Blom 2—0 30. H. v GastelD de Boer Kzn 11 Uitslag 4614 De lieer H. Wcenink speelde Woensdag avond 1.1. simultaan in de Driehuizcr Schaak club „Kijk Uit" te Santpoort, café „dc Weijman" en wel aan zestien borden. De heer Weenink slaagde er in vijftien oartijen te winnen. Do heer A. J. G. ter Haar maakte remise. Na afloop werd nog een partij blind ge speeld, welke door den heer Weenink werd gewonnen. Eenige nieuwe leden traden toe HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOS DRENKELINGEN, Het 1214-jarig bestaan. Zo,".als wi; reds meldden, geeft dc Haar lemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen een demonstratie in Stoop's Bad op Zater dag 26 December a.s. (2en Kerstdag) ter gelegenheid van haar 1214-jarig bestaan, Het keurige pregramma, da', wij dezer dagen ontvingen bevestigt volkomen onze veronderstelling dat dit zwemfeest iets bijzonders beloofd te worden. De volgende wedstrijden en demonstra ties worden vermeld: 1. Afvalwedsirijd voor' Junioren der Haarlemsche Reddingsbrigade: A. Heeren; B. Dames. 2. Wedstrijd om den wisselprijs der fam. Schrcuder, 60 M. gekleed, waarvan 20 M. met drenkeling (zwemccstuum) alleen voor leden der Haarl. Redd. Brig. v. Dr. 3. Estafette-wedstrijd. Wisselslagzwem- men 4 maal 40 M. (Rug-, School-, Zij- en Vrije slag) voor Dames, één ploeg per Brigade, 4. Wedstrijd om den Stads-Edltie Beker, 80 M. (gekieed volgens Bondseischen), waarvan 20 M. met gekleede drenkeling, open voor leden van aangesloten Brigades. a. Prijs voor den eerst aankomende. b. De beker voor het eerst aan komend lid der Haarlemsche Brigade. c. Prijs voor eerst aankomend lid der Haarlemsche Brigade, dat nog nooit den Beker won. d. Prijs voor eerst aankomende Dame. 5. Popduiken voor Heeren (zwem ccstuum) voor aangesloten Brigades (hoog stens 2 deelnemers per Brigade). 6. Figuurzwemmen voor dame®, onder leiding van den heer A. J, Meverink, Eiectrische beljchting. 7. Estafette voor heeren als No. 3. 8. Wedstrijd rugzwemmen 80 M. (aan gesloten Brigade). 9. Popduiken voor dames als No. 5. 10. Schoonsprmgen voor dames en heeren Een uitgebreid dcch bovendien zeer uit gelezen programma dat zeker niet zal na laten het sportminnend publiek in grooten getale naar Stoop's Bad te trekken. Voor dezen wedstrijd hebben alsnog in geschreven: V. K. en V. Apeldoorn (2), Gen. Cronje Schoten (2), Waterloo Berkel en Ro denrijs (1), Mapoor Bonier Hilversum (1), Vaz Diaz 2000 M. dagelijks Nieuws» en Beursberichten cnet tusscbfcnpoozea van 8.154.30 Tijdseinen 10.15 en 430 8 en 10 uur Zondags behoudens event, voetbalnieuws te 4—430 uur nog Pers berichten te 8 uur Engelsche stations 365—495 M. dage lijks concerten, lezingen, enz. van 7.20—i ca 11 uur Zondags ook van 3.50 uur Daventry 1600 M dagelijks. Tijdsein 10.50 en 7.20 uur Big-Ben en 1.20 en 4.20 uur van Greenwich van 7 tot ca. 1130 uur concert, zang, lezing, enz. Zondags van af 3.50 en 8.50 uur H. D. O. 1050 M dagelijks Poütiebc- berichten 12 en 7.30 uur Zondags niet Persberichten zie bij Vaz Dias Diner- concert (ongeregeld) 6 uur Kinderuurtje 's Maandags 5 uur Avondconcerten dage lijks 8.10 uur. zie verder event bijzonder heden hieronder Radio Paris 1750 M Dagelijks concert Avondberichten over de H. D. O. te zang of lezing 12 50 en 9 uur Brussel - 265 M dagelijks ci^icert 8.35 uur (Zondags 8.50 uur) Eilfeltoren 2650 M dagelijks (onder voorbehoud) 5.50 uur en Zondag, Woens dag. Vrijdag en laatste Zaterdag der maand op 2200 M concert te 7.50 uur Duitsahe stations 395443 M dage lijks concert, zang en lezing vanaf 3.50 uur - Zondags ook in de ochtenduren kerkdienst, enz De Bflt - 1100 M. Weerberichten 10.43 12.55, 835 uur. BIJZONDERHEDEN. Erusscl 8,35 „De Klokken van Corncvil- le",. operette van Planquette, Daventry C.05 Kamermuziek 10.50 Wilkie Bard. daarna Jazzband Kit Cat Club. H. D, O. 5 uur Kinderuurtje 6.45 voor de Huisvrouw 7.15 Radio-kwartiertje 8.10 Concert en zang van den Vlaam- schen zanger Hullebroeck. Königswüsterhausen 7.50 groot orkest. Radio Paris 8.50 gelegenheidsconcert. Zie verder boven. PER WEEK. COMPLETE 3 LAMPSTOESTELLEN VANAF f 1.85 PER WEEK. Claudius Ciciius Haarlem (1), terwijl Gen. Joubert tc Overveen in plaats van drie zes vijftallen laat deelnemen. In totaa! doen dus mee 23 vereenigingen met 58 vijf allen. DeCulemborgsche Schiet- club heeft dc vijftallen thans ingedeeld al- volgt: een vijftal le klas staand en een vijf tal 1 klas knielend. Dit jaar schijnt Gen. Joubert het beste beentje voor te zetten; reeds hebben 4 hee ren voor het le vijftal geschoten met een resul'aat dat klinkt als een klok n.m. J. Rijkens, 95 p.; J. Mulder 98 p.; W. Faase 99 p. en J. W. Fr. Fransoo 100 p. De heer A, Bos als vijfde schutter zal echter niet minder dan 95 p. behalen, zoodat dan een zeer hoog aantal punten zal worden be haald, Voor de eerste ronde heeft geschoten V. V. en K, Het eerste vijftal behaalde 924 p., waaronder nog een minder goede serie, dus een behoorlijk resultaat. Hoogste korpsschutter werd de heer T. v. Pelt met 95-96 p. Het tweede vijftal heeft minder goed ge schoten en had de heer D. Teekens, die door omstandigheden deze heer voor het 2e vijf tal uitkwam, niet zulke prachtige series ge schoten n.m. 9798 p„ het totaal zou nog belangrijk minder geweest zijn. Het eindto- taal is nu 879 p. De heer Teekens werd vanzelf hoogste korpsschutter. Een troost is het, dat geen ongelukjes zich hebben voor gedaan. Ook Gen. Joubert heeft de eerste ronde afgewerkt en met goede resultaten, Het eerste vijftal school 937 p. bijeen. De heer W. Frase werd met de mooie series 96-97 p. hoogste korpsschutter ofschoon dc ove rige heeren slechts met een klein verschil beneden hem bleven. Series als 180 180, 185, 186, 187 p, voor een tweede vijftal zijn goed. Met een totaal van 918 p. zal dit vijftal voorloopig wel aan den spits blijven. De heer C. E. Eldermar.s werd met 187 p. hoogste korpsschutter. De jonge schutjer H. Bos bereikt mooie resulta ten met 185 p. Zoo doorgaande, wordt hij een waardig opvolger van zijn vader. Vr.: Ik word met April a.s 19 jaar. Kunt u mij ook zeggen, of ik nog vooroefeningen voor den militairen dienst kan maken om daarna kort te dienen? Zoo ja, waar kan ik mij dan vervoegen? Anfw.: Wendt u om inlichtingen tot het garnisoensbureau, Koudenhorn, alhier. Vr.: Ik ben 31 j. en sinds 3 j. weduwe. Mijn mto heeft altijd zegels-geplakt. Heb ik nu recht op weduwen-rente? Ik heb al een paar malen geschreven, maar ik krijg geen antwoord. Ik ken een vrouw, die pas 2 maanden weduwe is en die krijgt wel weduwen-rente. Ik plak voor mezelf al drie jaar. Waarom krijgt zij hef wel en ik niet? Antw.: De weduwe heeft recht op een rente: le. Wanneer zij invalide is en er geen vooruitzicht bestaat op zoodanige toeneming der verloren arbeidskracht, dat zij ophoudt invaliede te zijn. 2e Wanneer zij den leeftijd van zesfig jaren bereikt heeft. U kunt dus zelf be- oordeclen of U al dan niet recht heeft op weduwenrente. Vr.: Zoudt u mij kunnen inlichten, om trent het adres van 't secretariaat van het R.-K Haarlemsch gymnastiek-verbond? Antw.: Ons is dat adres niet bekend. Wendt u eens tot den heer J. v, d. Horst, Oranjestraat 33, secretaris der gymnastiek- vcreeniging „Ursus". Vr.: Ik ben 2 jaar in 't buifenland ge weest. Hebben ze nu het rechf mij aan tc slaan in de belasting voor 1 ol 2 jaar? Antw. Wij vermoeden, dat u in Neder land gedomicilieerd bent gebleven. Zoo niet dan behoeft u natuurlijk in Nederland geen belasfing te betalen over die jaren. Vr.: Op welke wijze kan ik zelf van mijn handteckenmg een gummi of stalen stem pel maken? Antw: Om een gummi stempel te maken, wordt de handteekening gefotografeerd. Van de foto wordt een lijncliché gemaaki en door middel van dit cliché een matrijs, waarin dan vloeiende rubber wordt gegoten. Op deze wijze verkrijgt men het stempel. Voor Tiet stalen stempel wordt de handteekening eerst in zacht staal gegraveerd en dit zachte staal wordt dan gehard. Soms ook volgt men voor dit laatste procédé de elsmethode. U ziet dat 't maker, van 'n stempel voor een niet- vakman moeilijk i^ 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9