Onze Gratis Onpelukken Verzekering Bill! VHF EN TWINTIG SOLOEN TWEE HONDERD GULDEN Verkeersoiifevalleih Kerstmisvervalsching. TÖONEEL. Woensdag 23 December 1925 50ste Jaargang No. 16132 Dit nummer bestaat uit 14 bladzijden, waaronder een geïllustreerd Kerstnummer. Onze zoo goed werkende Gratis Ongelukken Verzekering keerde in een tijdvak van slechts EEN WEEK uit, een bedrag van Dezer* dagen werden wederom VSER UITKEE- RINGEN gedaan tot een bedrag van VIJFTIG GULDEN VIJFTIG GULDEN VIJFTIG GULDEN VIJFTIG GULDEN Een abonnement op de NIEUWE HAARLËMSCHE COURANT, met haar hooge üitkeeringen, zai zonder twijfel door ieder Katholiek ten zeerste gewaardeerd worden, Wie nog niet geabonneerd is, geve zich dus TERSTOND op aan onze Bureaux of aan onze agenten. ADMINISTRATIE NIEUWE HAlARLEMSCHE COURANT Agenda 24 December Faillissementen. Onze Racers. Oproeping. Tentoonstelling Derde Orde. Amerika en de Narcisseninvoer. De Bloembollendiefstal te Noordwijkerhout. Het kampeeren en baden zonder koetsjes. Conversie van geldleeningen. Ontheffing Winkelsluiting. st. Franciscus van Asstë. Auto in den modder gezdkt. VERKOOPïNGEN. De Kerstboom in het St. Veronica- Gesticht. De Oosterkerk aanbesteed. Gevonden dieren en voorwerpen. Deftige bedelaars. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Teiegraphisch Weerbericht Ue abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per, week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. GOURAHT Advertenties 35 cents ps regel Bij contract belangrijke kortin£ Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aaabod-advtr- tentién 14 regels 60 ct. per plaatsing; eike regei meer 15 cV bij vooruitbetaling. fj!* abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringSvoorwaardcn MMj) Levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door f«ll bij een oageval metfO-.ll bij veris®:' e'n hanf f12-," f10 begen ongevallen verzekerd voor een der volgende üitkeeringen: 1 öUUverües van beide armen, beide been*. of beide oogen: /0U."dJOéeHikea aflooo: 1 Meen v«iet of eett 00g: d wijsvmger: bij 'n breuk van f ft bij verlies v. een been oi arm: andere vinger. Al dikwijls is op het feit gewezen, dat de hedendaagsche samenleving, hoezeer zij zich ook van het Christendom heeft afgewend, uiterlijk toch nog altijd van den christelijken zuurdesem doortrokken blijft. In revolutie- stormen moge men oenigen tijd gepoogd heb ben de Zondagviering en de herdenking der groote feesten van Paschen. Pinksteren en Kerstmis uit te drijven; de christelijke cultuur Was machtiger dan de revolutieleer. Wie er intusschen altijd het ergst verlegen zaten met die hoogfeesten, door de Katho lieke Kerk in den loop der eeuwen ingesteld en tot luister gebracht, dat waren de soci alisten. Zij hadden hun Meifeest, dat door de bittere, opstandige stemming voor de mee- tinggangers al heel weinig van een feest had; en _de groote christelijke feestdagen gebruik ten de roode pers en de roode woordvoer ders gemeenlijk om tegen het „kapitalisme" en tegen ,,de bourgeoisie" uit te pakken. Men herinnert zich fcpe Troelstra altijd "net Kerstfeest misbruikte om in Amsterdam zijn opruiende, groote politieke rede te houden. Maar het socialisme is er zoo'n beetje bo ven op. De rauWe toon voldoet niet meer; er zijn onder de leiders al zooveel mannen, die zich meer in salóns, aan officieele diners, in bezadigde commissievergaderngen, dan in berookte zalen en op meetings van proleta riërs thuis gevoelen. Het Meifeest verliest zijn protesteerend karakter bij gebrek aan inslaande leuzen; men laat de jeugd dansen op bloote voeten en zingt van licht en blau we toekomst. En waarom ook niet van die andere christelijke, feestdagen iets feestelijks gemaakt, in plaats van zuur te zitten kijken? „Het Volk" geeft een Kerstnummer tut. Natuurlijk niet een, waarin het groote feit van de geboorte des Zaligmakers herdacht Wordt, maar waarin de lezers met spelletjes en teekeningen en vertellingen worden bezig gehouden. Wat ons daarin het meest interesseert is de verklaring, welke gegeven wordt van het feit, waarom de socialisten het Kerstfeest kunnen en moeten vieren. Dat verklaart een der ethische paedagogen. in de partij, wiens artikelen in het wekelijksche wetenschappe lijke bijvoegsel al meer onze aandacht trok ken. Die medewerker, Koos Vorrink, heeft de oplossing gevonden. Bij een teekening van Halm Jr., waarop, een jeugdige bergbeklim mer het rijzende licht begroet, heeft hij een artikel geschreven: „Zonnewende". De schrij ver zet daarin uiteen de beteekenins van het licht voor den menschi' verhaalt dan, hoe de heidenen omstreeks 25 December het zonne- Wendefeest vierden, het overgaan van den kortsten dag en het weer lengen van de da gen; en hoe het Kerstfeest de oer-christe- lïjke vorm vata dit heidensche zonnewende- feest is. Wij begrijpen, hoe de schrijver tot deze Opvatting gekomen is. Maar zij is onjuist cn onopzettelijk, nemen wij aan mis leidend. De Katholieke Kerk heeft heel oienschkwndig vele heidensche vieringen en gebruiken van karakter veranderd en gehei ligd en zoodoende den overgang voor de be keerlingen gemakkelijker gemaakt. Met het Kerstfeest is dit niet het geval. De geboorte van Christus is oorspronkelijk op den ben Januari gevierd en later eerst naar den 25sten December verzet. Met ze kerheid is bekend, dat het Kerstfeest voor het eerst in 354 te Rome op 25 December is gevierd en daarna ook te Constantinopel, Antiochië enz. Toevalliger wijze werd in de Germaansche landen op 25 December het feest van de geboorte van den zonnegod ge vierd, zoodat voor de geloofspredikers in het noorden dit samenvallen van het groote hei densche en christelijke feest zeker een ge lukkige omstandigheid was. Maar wat hiervan zij, het is zeker teeke nend onze moderne socialisten pogingen te zien aanwenden, om langs een eigen gedachte evolutielijn aldus te redeneeren: de heide nen vierden in hun beromperJieid feesten ter eere der natuurverschijnselen, waarachter zij de goden waanden. De christelijke Kerk heeft er voor gezorgd aldus de schrijver in „Het Volk" dat „de Christuslegende(l)" aansloot bij de lichtvreugde en het licht- verlangen van de oude heidenen. En de 'so cialisten moeten nu weer verder gaan en het christelijke lichtfeest uitbouwen tot het feest van het licht-ideaal eener nieuwe mensch- heid. Het is de moeite waard eens te lezen, hoe de socialistische schrijver zich dat denkt. Feestvieren is. zegt hij, noodzakelijk, zeker voor het socialisme, want feestvieren is een uiting Van cultuur. Ook in dit opzicht, schrijft Vorrink' vormt de socialistische arbeidersbeweging de hoop onzer westersche kuituur. Door gemeenzamen strijd, om gemeenschappelijke - de gansche menschheid omvattende idealen, gedreven en gedragen ,door een vreugdevol en sterk geloof in de Tpakomst, vormt zij een min of meer hechte levens- en strijdgemeenschap, die haar diepste wezen zal pogen uit te drukken in het Feest. Gemeenschapszin als Zedelijk uitgangspunt en vreugde als leven wekkende krachtbron, zijn onontbeerlijk in den zwaren strijd voor het Socialisme. Zuur- pruimers, zwartkijkers en egoïsten kan onze beweging missen als kiespijn. Geheel in dezen gedachtengang verschijnt ons Meifeest als een onmisbaar element in ons aller werk- en strijdleven. En elke po ging dat feest luisterrijker, karaktervoller, meer doordrongen van onzen eigen geest te vieren, moet met vreugde worden begroet, want het'is in waarheid de hoogste uitdruk king, van het heiligste hopen en gelooven van de duizenden en tienduizenden vhn de millioenen over de gansche wereld, die ons vaandel volgen.* En evenzoo kunnen wij het Zonnewend- fecst vieren als socialisten, als dragers van het licht-ideaal eener nieuwe menschheid. Uit het duister naar het licht was de bezielende gedachte van het heiden sche feest, het was de bezielende gedachte van het christelijk Kerstfeest, het kan en moet de bezielende gedachte zijn van het socialistisch Zonnewendfeest. In de jeugd heelt deze gedachte reeds wortel geschoten, In grootere en kleinere 'groepen wordt buiten op het land het feest gevierd, op den Paaschheuvel, in kleine land huizen, op de ruime deel van den boer. Soms als het weer gunstig is„ staat de groene boom met brandende kaarsen in de open lucht en wórden gezamenlijk .liederen gezon gen. Meestal staat de boom binnenshuis en scharen allen zich ervoer of er omheen en wordt de avond met lezen, vertellen zang en muziek "doorgebracht. In de steden wor den gemeenschappelijke maaltijden aange richt. De boom staat als een brandend hart in het midden van hen, die zich als een klei ne levensgemeenschap hebben aaneenge sloten. En diep in de harten groeit het besef van saamhoorigheid dat de enkeling uitheft bo ven eigen kleinheid en den zedelijken grond slag legt van wat komende tijden zullen hee- ten: het Socialisme. Zie zoo, nu weten wij het.'Wij kunnen onze kerstklokken luiden en ter nachtmis gaan; wij kunnen opnieuw naar het ontroerend verhaal luisteren van den Evangelist, in een eenvoud en klaarte neergeschreven, dat het alle twijfel aan den goddelijken oorsprong uit sluit; wij kunnen weer. het groote mysterie van den heiligsten nacht overwegen, welke aan de menschheid het. heil der wereld, de hoop op verzoening en verlossing heeft ge bracht.... daar buiten staat men klaar om te glimlachen over dit onnoozele geloof van negentien eeuwen, In de „legende" van het Kerstkind zit we' iets mooi's, wat men gebruiken kan; en de kerstboom kan ook dienst doen als vrijheids boom! Over de negentien eeuwen heen rei ken oude barbaren en moderne heidenen el kaar de hand. Beiden hebben aan zich zelf, aan dit aardsche leven genoeg. Het socialis me heeft geen behoefte aan een eeuwigheid, aan een Verlosser, Die kwam om de zielen te louteren en te wijzen op het eeuw:'" einddoel van alle bestaan. Wanneer dat vage doel van een wer; gemeenschap 'maar bereikt wordt, geeft i heel het christelijke geloof cadeau. Met de, ouden heiden heeft het immers nu zijn Zon newendfeest en de roode heeren en dames zijn wel zoo vriendelijk, dit gelijk met ons Kerstfeest te vieren!- Aan den Heer J. J. VISSER, wonende Hoofdweg 27 Vijfhuizen, keerden wij uit een bedrag van wegens een aan hem overkomen ongeval aan zijn rechterarm. Aan den Heer Th. JUKES, wonende Westkolk Spaarn- dam, een bedrag van wegens een aan hem overkomen ongeval aan zijn linkerarm. Aan den Heer H. P. RUIJSENAARS, wonende Kastanje laan 37 Heemstede, een bedrag van; wegens aan hem overkomen ongeval aan zijn rechterarm, Aan den Heer J. LANGEVELD, wonende Zuid Brouwer straat 7 Haarlem, een bedrag van: wegens een aan hem overkomen ongeval aan zijn linkerarm Sociëteit „St, Bavo". Cursus in Esperan te, 8 uur. De Kroon Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsburéan van Sint Fran ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 Ei ken Donderdag, van 89 A uur R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 i, Alle werkdagen van 9—hall 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bioem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m, 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) •»- Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr. C Bosch); R.-K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uïtleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr. 1, Zon dags en Wopnsdags van 810 uur, n.m. gezellig sarqenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureaa. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten Cot Mevr Coebergh. Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2—3 uur Ferste Hulp bii Ongelukken. (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking, electricrteitsongevallen Telefoon 10231. 22 December 1925 werden in staat van faillissement verklaard: J. Maussen, winkelier in sigaren té V ei seroord, Zeeweg 31; curator Mr. Julius Hoog te Haarlem. W. C, Dielemans, garagehouder te Scho- ten, Billitonstraat 48; curator Mr, A. F. H. Schreurs te Haarlem. J. H. Heerooms Jr„ aannemer te Over veen, gem. Bloemendaal, Oranje Nassaulaan 143; curator Mr. B. Bouman te Haarlem, Opgeheven werd het faillissement van: S. Klijn, kruidenier te Volendam; curator Mr. Deenik; uitgesproken 6 October 1925. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeeüngslijst in de faillissementen van: M. de Rood, vroeger handelaar in Da- mes-Confectie te Haarlem; curator Mr. A'ii Cohen te Haarlem. De N.V. Handels en Industrie Mij. „Vic toria"'te Haarlem; curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haarlem. J. A. Vonk, vroeger kruidenier, thans schilder en timmerman, wonende te Half weg; curator Mr. F. A, Davidson te Haar lem.. 't Geval R. H. Men schrijft ons; Om aan tot haar gerichte verzoeken te voldoen, zal de Dirèctie van Het Schouw- tooneei, Adr. v. d. Horst en Jan Musch, a.s. Zaterdag 26 December (2en Kerrtd=g), in den Stadsschouwh»-g. V Haarlem,, 'een reprise vertaling van Mevrouw Anna van Gogh Kaulbach, In dit blijspel, onder regie van Jan Musch ingestudeerd, treden op de dames en heeren Jan Musch, Stine van der Gaag, Ko v. Dijk, Pine Beider, Ko Axnoldi, Rolien Numan. G. J. van Staalduvnen, Lena Klep en Willy Ritman. Gisteren reed op den Wagenweg 'n motor rijder. met een 65 K.M, snelheid. De motorbrigade stak er een stokje voor en bekrachtigde dit met een proces-verbaal. Toen reed de racer kalm. De. Commissaris van Politie te Haarlem roept de(n) eigenaar(esse), die in of om streeks Mei 1925 een bruin lederen porte- monnaie, inhoudende 36, heeft verloren, op, om zich aan zijn Bureau, aid. Recherche, te willen vervoegen. Deze, reeds door ons aangekondigde, ten toonstelling van de liefdewerken der Derde Orde, kan reeds in zooverre als geslaagd heeten, dat van alle kanten bijdragen in komen voor de aan de expositie verbonden verloting. Wederom ontving het bestuur een mooie collectie dameshandwerken, beneven-; 'n barometer van zeer kunstig houtsnijwerk. Ook vele firma's, zooals Droste Van Nelle, Gebr. Dobbelman, De Gruyter, enz., gaver- van hare belangstelling blijk door het schen ken van verschillende kwantums artikelen ;t hun zaken. Zooals gemeld en zooals ook advertentie in dit blad wordt medege- rid, is de tentoonstelling vanaf Tweedes 'stdag tot en met den Zondag d.a.v. ge- end en de toegang kosteloos. HET CARRILLON OP DE GROOTE KERK. Zorals men weet hebben B. en W. een r di :t van 2400 aangevraagd voor de res tauratie van het carrillon der groote of St. Bavo Kerk. De fa. B. Eijsbouts te Asten van wie even tueel de restauratie aal worden opgedragen heeft eenuitvoerig rapport samengesteld over den toestand waarin zich het carrillon bevindt. Wij ontleenen aan dit rapport het volgende: „Dit mooie en groote „Hemoify-carrillon is in zeer beperkte ruimte grond tussc en de torenstijlen opgehangen er kan voor de 12 grootste klokken zelfs niet aan gedacht worden deze in een meer gunstigen staat te plaatsen, terwijl de overige kleinere kfok- ken- wel in een ijzeren stelling bij elkaar op gehangen zouden kunnen worden, wat on getwijfeld een mooie verbetering zou wezen voor de verbinding der klepels, doch voor den klank der klokken van minder belang is. De bevestiging der klokken vooral van de kleinere laat veel te wenschen over en het is noodzakelijk dat dit afdoende wordt hersteld. Evenzoo is hét gesteld met de ha- merwerken, waarvan de draaipunten, veeren en hamers in orde gemaakt moeten worden om een goeden aanslag te krijgen die den zuiveren toon der klok doet hooren. De speeltrömmel met loopwerk voor het mechanisch spel is in vrij goeden staat de 40 stalen klavieren die op de speeltrc m- melwerken voor het lichten der hamers moeten door nieuwe vervangen worden om de muziek te kunnen steken, die mooi en regelmatig afvalt. Ook de nootjes moeten opgezuiverd worden en het verdient aanbe veling een zelfreguleerenden windvleugel aan te brengen, terwijl het dradennet geheel vernieuwd moet worden. De speeltafel (handclavier) verkeert m vervallen toestand en het is ten eenenmale uitgesloten om met deze inrichting behoor lijk carrillopspel te geven. Die moet dus geheel vernieuwd worden. De nieuwe speeltafel, voorzien van pedaal voor de zware klokken en gemaakt volgens standaard-model, terwijl een gedeelte der klepels door nieuwe moet worden vervangen en de andere vernieuwd moeten worden. De klepels moeten dan zoo aangebracht worden dat ze tremoleerend kunnen worden aange slagen en de afregeling daarbij zeer gemak kelijk is. De beslissing van Amerika nog niet bekend. Het „Wkbl. voor BI. C." wijst er op, dat nog geen besluit van den Amer. Minister van Landbouw hier bekend is. De oud-wethouder van Noordwijkerhout, de 40-jarige broodhakker P. L. J. M., die op 8 December door de Haagschc recht bank is veroordet'd tot 2 ja-ir gevangenis straf wegens diestal in den bekenden bloem bollendiefstal te Noordwijkerhout, is giste ren van dit vonnis in hooger beroep ge gaan- Overmeer, het getuigschrift van de Maat schappij tot bevordering der ioonkjm. voor zangonderwijs op de lagere scholen. In een gehouden vergadering der Zand- .voortsche Winkeliersvereemgmg werd be goten adhaesie te betuigen aan het adres van enkele raadsleden betreüende het voor stel tot wijziging in.])et/a,!f?ereetnkaa "pee- sirand. De vereeniging .acht het «an-pee ren aan het strand er. het baden zonder ge bruik maken van badkoetsjes met m het belang der gemeente. B en W. schrijven aan den Raad; Zooals reeds in onzen geleidebrief bi, de pntwerp- begrooting voor het dienstjaar 1926 w_rd medegedeeld, is met ingang van i Janua.i 1926 het restant der leemng yan 1920, ren tende 7 pet. aflosbaar. Tevens komt vooi conversie in aanmerking het res.ant der i qiq -entende 5A pet ,eNan8«'epteegd ove'rleg met de Commissie van bestand8 in. het beheer van Ue ge meente-financier., stellen wij u voor over te gaan tot algeheele aflossing van genoem de leeningen en hiervoor eene 4,2 pet 'eR»t totaal te8 leenen bedrag, waarbij zijn opgenomen eenige objecten van bednjven, zï\ bedragen 8.000.000. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis dat zi) ontheffing hebben verleend aan de ver- bodsbepaiéngen der Verordening op de Winkelsluiting ten aanzien van alle wmKe.„ op Woensdag 30 December 1923. De afd. Haarlem van den R-^- Bi Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Ass.s,e houdt een vergadering op Maandag f Dec^er a des avonds 8'A uur, in het gebouw M. B De' agenda vermeldt o.m.iMededeelriger. m zake -actie Winkelsluiting; Spaarnebank; Vaandelwac'nt; den stand der propaganda; den toestand van het bestuur; spreeitavoad voor de leden; beginseiverkla-mg van het R.K. Werkliedenverbond; verkiezing van een lid van den Bondsraad: bespreking over het onganiseeren van een lakschrift- Maandagavond kwam een auto, komende uit de richting Aalsmeer, op den Kruisweg in den Haarlemmermeer ter plaatse waar men bezig is met het uitgraven van den grond en het leggen van de transportbuizen voor de waterleiding zoover in den kant van den weg terecht, dat de wagen tot aan de assen in den mod der wegzakte. Niet dan met groote moeite kon het motorrijtuig weer op den beganen grond worden gebracht. Te Velseroord. Door Z. K.t koopman in galanteriën, is bij de politie aangifte gedaan, dat zijn wa gen op den IJmuiderstraatweg door een vierwielig motorrijtuig is aangereden. De chauffeur van den auto bekommerde zich niet om de mogelijke catastrophe, welke de aanrijding in den galanteriënwagen kon aanrichten en reed door. Deswege zal pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt worden. In den wagen werd nogal schade aange richt. c. xiauncui|. ocu ivpiiov Personalia. geven van het interessante Poqlsche blijspel Bij het examen, te Utrecht gehouden, ,,'t Geval R, H,", van Bruno Winawer, in de j behaalde onze stadgenoot de heer J, M. cursus. v Het bestuur heef; besloten om voor ae leden eiken' Vrijdagavond, behalve op feestdagen zitting te houden ten huize van den penningmeester: J- G. i auw, Emos- straat 37. Inlicht'ngen, klachten, enz., kunnen dan persoonlijk ter sprake worden gebracht. In verband met de belansrijkhmd van verschillende punten der agenda, wordt n flinke opkomst der leden verwacht. Slechts liet meeleven van alle leden met het wel en wee der vereeniging zal haar in bloei kunnen doen toenemen. Ten overstaan van Mr. J. A, de la Hayze. te Heemstede, werden gisteren pubhek ver kocht eenige perceclen uitmuntend Bouw land. benevens de daarbij beboerende opstal len, bestaande uit woonhuis, groote graan schuur, wagenschuur en loods, ter amotie vóór 31 Dec. 1927, een en ander gelegen in den Grooten IJpolder, aan den Kanaal- weg, langs het Noordzeekanaal, nabij den Spieringweg, onder de gemeenie Amster dam, ter totale grootte van 14.01.20 H.A. Kooper werd het R.K. Oude Armen Kan toor te Amsterdam voor de totale combi naties 63.100. „Aan Gods Zegen is alles gelegen, dit spreekwoord zien wij ook dit jaar bij den Kerstboom in het St. Veronica-gesticht bewaarheid, want hoeveel is, door Gods Zegen, door de edelmoedigheid van weldoe ners en weldoensters,bijeengebracht. Laten de ingezetenen van Haarlem eens een kijkje nemen, en zij zullen zien, wat liefde en offervaardigheid tot stand kun nen brengen. Op Tweeden Kerstdag is de tentoonstel ling geopend. Meer dan 300 kinderen zul len Dinsdag 29 December gelukkig gemaakt worden. Natuurlijk zijn er ook tal van vermake lijkheden, waaraan men heel veel pleizies zal beleven. Dus allen Tweeden Kerstdag naar het Veronica-gesticht, ingang Antho- niestraat- Door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente werd hedenmorgen aanbesteed: Het bouwen van een kerkgebouw met kostershuis en nevengebouwen, op door derden te ma ken cenment-ijzeren fundeermgen, gelegen op een terrein in het Amsterdamsche kwartier, te Haarlem Ingekomen waren 9 biljetten. Ingeschreven werd als volgt; G. Broertjes en J. Broertjes, Heemstede en Bloemendaal 90350 H. J. Chr. Höck, Haarlem 93125 W. van Genderen, Haarlem 91519 Jac. Klerk, Haarlem 90956 J. Kraay. Haarlem 90900 fa M. Joustra, Haarlem 91300 fa. Verwoest Lafeber, Amsterdam 94490 W. F. V. d. Wal Utrecht J. L. Woudenberg, Vlaardingen 82940 E, Korver. Amstelveen 93500 Terug te bekomen bij: G. Steenkist Hee rensingel 49, platen (diepdrukken); E. Hale wijn, da Costastraat 32. glacé heerenhand schoen; J. Bonfrer, KI. Houtstraat 91, wol len grijze handschoenen; G. Nilhuis, Graaf Willemstraat 19, handbeschermers; J. Broek man, Doelstraat 7, motorhandschoen; A Mentjox, Schepersstraat 37, grijze hand schoen: W Huiver, Papentorenvest 37, brui ne handschoen: J. de Ruiter, Bilderdijkstr. I. witte dameshandschoen: Trijsberg, Be- gijnesteeg 2, gele hond. Kennel „Fauna Spee, Kampervest 17, herdershond, idem; J. Hamersveld. Oosterstraat 11, zwart hondje, idem; Politiebureau, Smedestraat, trekhond, idem; Groen, Vrouw hekst raat .48, muts; N. Franken, Oranje Nassaulaan 55, knipmes; Directeur Postkantoor. Ged. Oudegracht, portemonnaie m. i.; P. Klugt, Emostraat 29, slgutel; A. van Dantzig, Eendrachtstraat 43, bril; H Prins; L. Heerenvest 36, reticule met schortje enz.; Kramer, KL Heiligland 31, reticule; M, Born, Olieslagerslaan 5, zak doeken. Ik heb er al eens meer op gewezen: ook het bedelaarsvak is men bezig te veredelen'. Ja, het bedelaars vak. het leuren met garen en band langs de huizen. Het is nog zoo lang niet geleden dat bi) den bedelaar, die met schoensmeer of post papier langs de huizen ventte, een broek hoorde met gatén en rafels aan de pijpen, een rooden zakdoek om den hais en afge- t apte schoenen aan de liefst misvormde v ceten. Het voortreffelijkste type was de zingende hrryton in de straten, vergezeld van een vróuw met 'n kind op d'r arm. Tegenwoordig gaat dat' soort ook niet meer en zooals men de ..echtezakkenrollers moet zoeken onder de tip-top gekleede dan dy's en de beste apachen zich niet meer tooien met den rooden stropdas maar ge kleed zijn als graven en baronnen, zoo heeft zich ook de bedelarij op een hooger plan gesteld. Ik heb u al eens verteld van den „artiest, zonder-werk", die u, netjes verpakt, niet on verdienstelijke kleuratdrukken of penteeke- ningetjes in de brievenbus stopt of aan het meisje afgeeft met de boodschap: „Kom mor gen zelf antwoord halen". Hij was zwierig in de kleeren en maakte goede zaken, ,,'t Is 00% zonde ont zoo'n knappen man honger te laten lijden," zeggen de menschen. Bij diezelfde gelegenheid mocht ik bij de lezers ook intro- dnceeren den knap gekleeden, rad van den tongriem gesneden „werklooze journalist", ex-uitgever zelfs van een eigen blad, die op uitnemende wijze de dames wist te bepraten, zoo zelfs dat de ioumalistenvereeTiigingen werden lastig gevallen door menschen, di» het „een schande" vonden, dat zoo'n man zonder werk is. De man was géén journalist, maar verdiende wel veel door zijn Geraffineerde bedelarij. Men sprak van 100 a 150 per week. Dezer dagen kreeg ik den doodgewonen „man-met-postpapier" aan m'n deur. maar hij had geen gelapte broek en geen neuslooze schoenen; hij was, naar zijn zeggen, werk loos kantoorbediende. Alleen verloochende hij zijn aard niet toen ik heusch, ik had er mijn reden voor aan zijn verhaal twijfelde. Eén dag later kwam een „mevrouw" aan mijn deur. zijden pluche hoedje op en keurig jasje met bont afgezet, vlaamsch accent, ver zorgd uiterlijk. Ze verkocht zeep. Doodge wone stukjes zeep. zooals vroeger de bede laars, maar nu keurig verpakt. En „mevrouw" stelde eischen. Ze verkocht niet minder dan per doos van een half doziin tegelijk. Ze laat zich niet afschepen door het dienstmeisje of door zusje. Ze heeft een boodschap a-en „me vrouw persoonliik". Een andere ..mevrouw", niet minder goed uitgedost en blijkbaar haar moeder, verkocht zakdoeken maar alleen per dozijn, gelijk. Minder ging niet. Ik hoorde van een jong mevrouwtje, die van haar af wiide komen, en zeide geen kleingeld te heb ben. Jawel, ze had wel terug van een briefje van honderd en netjes diepte ze een stapel tje bankjes van 25 uit haar zakken op. Maar bepaald geërgerd heb ik mij dezer dagen aan een jonge, struische meid van rond de twintig jaren, met wangen als van melk en bloed, recht van lijf en leden verzorgd kapsel, keurige groenwollen mantel aan, bruine schoentjes. Ze verkocht, ge raadt het niet in tien keer, ze verkochtgaren en band. „Schaam je, lui nest, en ga werken!" zei een mevrouw, die al eenige weken zonder dienstbode zat. Het was der bedelares haar verdiende loon Zoo wordt het bedelaarsvak veredeld. Het worden chioue tvpen maar eerlijk gezegd hou ik meer van de oude soort. Het nieuwe walgt me, Met de oude, sjofel gekleede zwervers kon je je tenminste nog sussen met de ver onderstelling en de hoop dat ze „het noodig" hebben, maar met het „chique type bede laars" voel ie te erg voor den mal gehouden ie worden. En dat wenscht niemand. En daarom is het de vraag of het nieuwe type'een lang leven zal hecben. Ik geloof het niet. Barometerstand 9 uur v.m.: 740. Vooruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.17. Medegedeeld door het Kon. MeteoroL Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 23 Dec. 1923. Hoogste Barometerstand 763.3 m.M. te Isafiord. Laagste Barometerstand 730.3 m.M. t« Blaavansbuk. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 December: Krachtige tot matigen, afnemende, noord westelijke tot zuidwestelijken of zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nof enkele regen of sneeuwbuien, temperatuui om het vriespunt, later iets zachter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1