gflIEUWS ORDE EN ARBEID. LEGER EN VLOOT. MARKTNIEUWS. KERK EN SCHOOL. Na het ongeluk op de mijn „Hendrik". Drie menschen over boord. Brand te Amersfoort. Een goede vangst door Alphen's politie. Gevolgen van den storm. Inbraak te Wassenaar. Inbraak op de Binnen Rotte te Rotterdam. Twee motorvaartuigen gezonken. Autobus van een dijk gereden. De valsche Fransche bankbiljetten. Een prijsvraag voor Radio amateurs. Een spoorwegmuseum. Ongewenschte belangstelling. Een vos geschoten. Kolendampvergiftiging in een'kerk. De noodlottige twist te Hilligersberg. Door een postduif gered. Niet tegen werkloosheid verzekerde veenarbeiders. PERSONEEL MET GROOT VERLOF. Gewestelijke Landstorm commissiestelling van Amsterdam. VÏSSCHERIJ. RECHTSZAKEN. Inbraak in een goudsmids winkel te Arnhem. Protestantsche pelgrims te Rome. Een gift van f 12.000 voor de Internationale Basiliek. Eerw. Paters Franciscanen. HANDEL EN NIJVERHEID. De Nederl. handel in November. KUNST EN KENNIS. Een nieuwe mis van Hubert Cuypers. nnoua van tijasc Auto in brand gestoken. De verduistering te Weesp. Soldaten en de Juhïlé-aflaat. ANDBÓUW EN VÏSSCHERIJ. Ziekten en beschadigingen van tuinbouw gewassen. Angst onder de gezinnen. Het ernstige mijnongeval, dat Dinsdag in de mijn „Hendrik" te Heerlen heeft plaats gevonden, is, naar de Tel. verneemt, door de bij-omstandigheden nog tragischer ge worden dan het al was. Ruim twee tfur Dins dagmiddag waren eenige mijnwerkers in de afdeeling bezig een opbraak te maken („een schachtje", dat verbinding moest geven tot een hoogere galerij). Bij het boren werd, zoo als gemeld, op een waterader gestooten, die men ter plaatse onmogelijk vermoeden kon. Massa's water, steenen en zand stortten op de wroetende menschen. Men wilde vluch ten. Eén van hen, de 21-jarige ongehuwde H.J. Budde, geraakte bekneld tusschen de steenen. Twee van zijn kameraden, T. Ko- lotzey en O. Zielke, beiden gehuwd, het ge vaar niet tellende, waarin zij verkeerden, sprongen toe en trachtten, terwijl de slijke- rige massa bleef neervallen, hun kameraad los te werken. De andere arbeiders ijlden weg om hulpt te halen. Toen er hulp kwam vond men den weg versperd, door de groote water-, steen- en zandmassa's. Kolotzey kon men spoedig bevrijden. De ze gaf nog teeken van leven, doch stierf bij het naar boven brengen. Met bovenmensche- lijke kracht is men, zooals gemeld, onmiddel- Jijk begonnen te trachten de beide andere arbeiders te redden. De neervallende steenen en het water, welke de galerij instroomde, beletten echter iederen voortgang. Naar het blad nader verneemt, zijn de beide andere personen, waarvan het onom- stootelijk vaststaat, dat zij dood moeten zijn, aog niet gevonden. Men was Woensdagmorgen bezig den weg vrij te maken om zoodoende te kunnen zoeken naar de beide lichamen, die zich on- der het gesteente en het zand moeten bevin den. Het voortdurend instroomende water belet uit den aard der zaak het levensgevaar lijke werk. Vanzelfsprekend heeft het ongeval zeer grooten indruk gemaakt in deze streek. Met angst en vreeze zien de mijnwerkersgezinnen hun mannen en vaders de mijn in gaan. Hoe veel dooden zijn deze maand niet reeds in de Limburgsche mijnen gevallen. Nog nim mer heeft het Limburgsche mijnbedrijf een dergelijk aantal dooden gekend. Reeds 41 personen zijn dit jaar slachtoffer van hun beroep geworden, waarvan 13 in de staats mijn „Hendrik". Percentsgewijs, in verband met het grootere aantal werklieden, is het doodelijk-ongevalcijfer echter geringer dan b.v. in de jaren 1913, 1914 en in den oor logstijd. Volgens deskundigen is hier slechts van een bedrijfsongeval sprake. Het aanwezig zijn van een waterader kan men vooraf on mogelijk weten. IN VOLLE ZEE VERDRONKEN. Het Duitsche motorschip „Frithjof", dat Dinsdagavond geladen met kolen van Rotter dam naar Odense in Denemarken vertrok,»: is V/oensdag te Rotterdam teruggekeerd en heeft ligplaats genomen onder Schiedam. Ten gevolge van den storm zijn drie leden der bemanning, onder wie de eerste en tweede stuurman, over boord geslagen, terwijl een matroos zwaar gewond werd. Daarop besloot de gezagvoerder, de heer Heinrich Baumgarten uit Altona, uit zee terug te keeren, om zijn bemanning aan te vullen. Naar thans wordt vernomen, heeft het motorschip „Frithjof", groot 2100 ton, en eigendom der reederij Arnold Bernstein te Hamburg, gisteravond op 25 mijl Z.W. van het Haaks vuurschip en 15 mijl uit de kust met zwaar stormweer te kampen gehad. Eenige leden van de 18 man sterke bemanning waren bezig op het dek planken vast te sjorren, toen door een stortzee plotse ling de le stuurman, de 2e stuurman en een matroos tegelijk over boord werden ge slingerd. Het waren de eerste officier Christoph Heinrich Martin Heydom, te Hamburg, cud 42 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen de tweede stuurman, de 29-jarige Willem Hensmans uit Wets Grauderveen, bij Emden„ ongehuwd en de 29-jarige matroos Walter Wenck, uit Koningsbergen. Zooals gemeld, sloegen alle drie tegelijk over boord en daar er een zwaar stormweer heerschte, was het onmogelijk reddings pogingen in het werk te stellen. Tegelijk werd de 26-jarige matroos, Gustaph Kluge van Walga in Oost-Pruisen, tegen de verschansing geslingerd, ten ge volge waarvan hij het rechterdijbeen brak. De Rotterdamsche rivierpolitie heeft den gewonde van boord gehaald en per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel doen vervoeren, alwaar hij ter verpleging is opgenomen. De gezagvoerder wacht de komst van :wee andere stuurlieden af, om zijn reis te -ervolgen. Woensdagavond omstreeks zeven uur brak in het wapen- en munitiemagazijn van den heer Van Ruivenbrand te Amersfoort, een brand uit, welke zich ernstig liet aanzien. Im mers, pet gevaar voor ontploffing van het aan wezige buskruit was groot. De politie was spoedig met bluschmate- riaal ter plaatse, terwijl dadelijk daarop de geheele brandweer met al het materiaal arri veerde. Om acht uur was het gevaar geweken, na dat men van alle kanten de vlammen had aangevallen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Verzek|ring dekt de schade. it effectendieven achter slot en grendel. Het is thans gebleken, dat de dader van de insluiping met effectendiefstal, bij den melk handelaar De Kw., te Alphen a. d. Rijn, meer op zijn geweten heeft. Zooals destijds gemeld is, werd eenige we ken geleden bij de wed. N., alhier, ingebro ken. De politie vermoedde, dat de niet-gun- ;tig bekend staande melkknecht V., wonende te Bodegraven, ook hier de hand in had, te meer, waar de insluiping op dezelfde wijze geschiedde. Aanvankelijk ontkende V., doch bij onderzoek kwamen eenige gouden en zilveren voorwerpen terecht en toen viel hij door de mand. V. is pas 20 jaar oud en heeft vroeger reeds voor andere delicten terecht gestaan. Hij ging brutaal, doch allesbehalve geraffineerd te werk. V.'s handlanger, G. de H., alhier woonach tig, heeft thans eveneens bekend. Voor de politie dus een ongedacht succes. Scheepsongevallen te Sliedrecht. Tengevolge van den hevigen storm, wel ke Woensdagmiddag woedde, werd een af komende sleep zoodanig tegen den Fop Smit-booten legger te Sliedrecht aangeduwd dat de legger, benevens de brug naar de diep te verdwenen. Ook de Rijnschepen liepen door deze botsing belangrijke schade op. Dijkdoorbraak gevreesd. Het water in den Amstel is tengevolge van den Noord-westen wind dermate gestegen, dat het buiten zijn oevers is getreden. Door braak van den dijk, nabij de openbare school van den heer Hofland, buurt Over-Ouder- kerk (gem. Nieuwer-Amstel) dreigt. Het wa ter heeft ter plaatse reeds zooveel grond weg gespoeld, dat de gasleidingen bloot zijn ko men te liggen. Onmiddellijk zijn door het ge meentebestuur maatregelen genomen voor versterking van den dijk, ter voorkoming, dat de -Middelpolder zou overstroomen. STORMSCHADE IN LIMBURG. Omgewaaide boomen en weggeslagen dakpannen. Uit Heerlen wordt d.d. 23 Dec. gemeld Een hevige storm heeft in den afgeloopen nacht in Z. Limburg gewoed. Van verschil lende plaatsen komen berichten van omge waaide boomen, weggeslagen dakpannen e.a. kleine accidenten. Het telefoonverkeer werd hier en daar gestoord door het afknappen van draden. Te Spekholzerheide is een boom omge waaid en terecht gekomen op de bovengrond- sche tramleiding. Een mijnwerker, zekere L. P., die van de mijn af kwam én juist zijn huis binnen wilde gaan, werd door den zwaren draad getroffen en ernstig gewond. Hij schreeuwde om hulp, waarop men hem van den draad is komen bevrijden. Door de maréchaussé's werd de weg afgezet. Door een en ander was in den vroegen morgen het verkeer met de tram op de lijn Heerlen-Kerk- rade gestremd. In de buurt van Nieuwenhage werd een ge deelte van het dak van een woning afgerukt. Op den weg Maastricht-Vaals had het verkeer door omgewaaide boomen eenige belemme ring. Dinsdagnacht is door uitsnijding van een ruit ingebroken in de villa Beukenhog te Wassenaar aan den Rijksstraatweg, bewoond door Mr. van Gils. Tafelzilver ter waarde van ruim f 1000 werd ontvreemd. Door een openstaande deur van een naas gelegen pand heeft men zich via het dak toegang verschaft tot de magazijnen van de firma W. aan de Binnen Rotte te Rotterdam. Alle lessenaars op de eerste- en tweede étage werden opengebroken. Een bedrag van f 300 werd ontvreemd. Ten gevolge van het hooge water zijn Woensdagmorgen twee motorvaartuigen on der bruggen bekneld te Rotterdam geraakt en gezonken. De motorboot „Adrians" van de firma Van der Rest, geraakte onder dc Reggentessebrug bekneld. Het water rees en de motor liep vol water, zoodat het schip zonk. Het vaartuig kwam met den kop om laag te liggen zoo bleef het drijven op de waterdichte schotten, waarna het met kabels aan de brug bevestig^ werd, ten einde het drijvende te houden. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Het tweede geval deed zich voor ,met een motorboot van de firma van Sillevold, welke beklemd geraakte onder de brug van de Admiraliteitskade. Bij opkomend water zonk het vaartuig al spoedig. Ook hier kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. Ten gevolge van diepe moddersporen kwam de autobus GenemuidenZwolle tusschen Geenemuiden en Hasselt in een grinthoop, met het gevolg, dat de bus van den Zwartewater-dijk naar beneden reed. De chauffeur wist kantelen van de bus te voorkomen en den wagen aan den voet van den dijk in het water tot stilstand te brengen. De zenuwachtige passagiers sloegen de rui ten in, waardoor een viertal door glasscher ven aan hoofd verwond werd. Van een hun ner werd de polsslagader doorgesneden. Hij werd naar het ziekenhuis te Zwolle overge bracht. Men meldt uit Budapest Inzake de drie gearresteerde Hongaren, die in Nederland valsche frankbiljetten in omloop brachten heeft noch het Hongaar- sche ministerie van buitenlandsche zake noch de politie een officieele mededeeling ontvangen. Desondanks wordt een onder zoek ingesteld om vast te stellen of werkelijk het namaken te Boedapest geschied is. Tot dusverre is geen enkele valsche munters- centrale gearresteerd. Op de hoogte van de 20ste verdieping op de Union Trust, in 't hartje van Cleve land, op een half uurtje afstand van de stad Akron, waarde Goodyear-fabrieken geves tigd zijn, ligt „W.E.A.R.", het station voor draadlooze telegrafie, kortgeleden gevest- tigd door Goodyear, waarvan de beide mas ten een hoogte hebben van 121,6 M. bo ven de straat. De golflengte van Goodyear's radio station is 390 M. Het is sterk genoeg om de woorden over te brengen van de toestel len in Cleveland naar de toestellen in Enge land, Ierland en Frankrijk. In Engeland is de stem van W.E.A.R. reeds herhaaldelijk gehoord. Tot op heden hoorde men nog niet, dat dit ook in Nederland gebeurd is en daarom noo- digt de hoofdvertegenwoordiger voor Neder land, de fa. van Russum en Co. (Mauritskade) 57 den Haag, en Spuistraat 210, Amsterdam) iederen bezitter van een radio-ontvangtoestel in ons land uit, zijn oor te luisteren te leggen en te trachten te geluidsgolven van W.E.A.R. op te vangen. Zij loven een prijs van f 250 uit voor hem of haar, die het eerst in Holland het radio station van Goodyear hoort en een prijs van f 100 en één van f 50 voor de(n) tweede(n) en der(n) gelukkige. Wie voor één van deze prijzen in aanmer king meent te komen, wordt verzocht schrif telijk naam en adres op te geven aan de fa. van Rossum, onder mededeeling van wat gehoord is en nauwkeurige opgavee van den tijd, waarop dit plaats heeft gehad. Verder gelieve men te vermelden, den naam van het muziekstuk, het bespeelde instrument en eventueel verdere biizondernheden, alles zoo uitvoerig mogelijk, opdat dezegeg evens ter controle kunnen worden opgestuurd aan de fabriek. De directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft met medewerking van dn heer G. W. van Vloten te Utrecht een verzameling van voorwerpen en bescheiden, voor dc ge schiedenis van het spoorwegwezen van be lang, bijeengebracht. Zij heeft ten behoeve van deze verzameling die in een lokaal op het hoofdbureau te Utrecht wordt bewaard, reeds verschillende zaken in bruikleen afge staan. De bedoeling is, dat hiermede de grondslag zal zijn gelegd voor een spoorwegmuseum. Het personeel is aangespoord, ter aanvul ling modellen, foto's platen en andere voor werpen op te zenden. Zaterdagavond had de bierhandelaar H. uit Doetinchem het ongeluk te Gaanderen met zijn expeditie-auto tegen een boom te rijden, H. liet dezen auto in den steek om te Terborg hulp te halen. Bij zijn terugkomst bleken de belangstellende omstanders zijn voorraad te hebben opgedronken. Door Baron Taets van Amerongen van Woudenberg is in de gemeente Maarn (Utrecht) een vos geschoten. Het dier richt te den laatsten tijd zeer veel schade aan. Door het ontdekken v-u zijn spoor in de sneeuw, wist men het c.T-r te achtervolgen, Tijdens de Godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk te Werkendam ontsnapte door een defect aan de buizenleiding een hoe veelheid steenkolengas. De gevolgen bleven niet uit. Kort na den aanvang van den dienst werd deze reeds verstoord, doordat enkele kinderen zich minder wel begonnen te ge voelen en de kerk moesten verlaten. Feitelijk had niemand het idee wat er aan haperde. Langzamerhand echter begonnen steeds meerderen zich onwel te gevoelen en zij die nog konden, verlieten haastig het kerk gebouw. Voor de deuren ontstond een gedrang om zoo gauw mogelijk in de open lucht te kunnen komen. Eenige kinderen benevens een aantal ouderen zakten ineen, zij moesten haastig huiswaarts worden gebracht. De twee doktoren ter plaatsen hadden Wel dra de handen vol werk. Gelukkig heeft nie mand nadeelige gevolgen ondervonden. Omtrent de vechtpartij in het café van B. aan den Kleiweg te Hillegersberg, kan nader worden gemeld, dat hoewel de kostbaas H. C. hevig verzwakt is door bloedverlies, er toch nog kans bestaat, dat hij in leven blijft. Woensdagmorgen was zijn toestand, hoewel ernstig, niet hopeloos. Aan een postduif heeft de bemanning van een Fransch watervliegtuig het te danken ge had, dat zij nog juist bijtijds van een wissen dood kon worden gered, na negen en twintig uur zonder proviand op zee te hebben rond gedreven. Woensdagmiddag verliet het wa tervliegtuig zijn basis te Contan Hourtuis bij Bordeaux, met een bestuurder en zes waarnemers voor het houden van oefeningen ongeveer een mijl buiten de kust. Tijdens deze oefeningen echter kreeg het water vliegtuig een motordefect en een daling in volle zee was hiervan het gevolg. Verschei dene postduiven werden door den bestuurder losgelaten, maar slechts één van haar be reikte het vliegkamp. Een hulpexpeditie werd onmiddellijk uitgerust en na eenigen tijd zoeken mocht men het genoegen smaken de drenkelingen op te sporen en in behouden haven te brengen. In den loop der negen en twintig uren was het watervliegtuig reeds vijftig mijlen uit den koers gedreven. DIEFSTALLEN. ïgebroken is in de grossierden! van de firpia S. W. van V. en Zoon, importeurs van comestibles te Rotterdam. De inbrekers heb ben zich toegang verschaft door een glazen lantaarn, zich bevindende op het dak van de zaak, onder de viaduct van de electrische spoor. Met een touw hebben zij zich in de zaak laten zakken. Uit een brandkast en een bureau, die opengebroken zijn, zijn onge veer f 400 en een aantal post- en rentezegel-' gestolen. De politie te Alphen aan den Rijn is de daders op het spoor van de inbraak.bij de wed van N. aldaar, waarbij geld en gouden siera den zijn gestolen. Een gouden halsketting, van dezen diefstal afkomstig, is in beslag ge nomen. UITSLUITING MANDENINDUSTRIE VLIJMEN, NIEUWKUIK EN HAAR STEEG. Naar de Bossche Crt. verneemt, heeft de Rijksbemiddelaar in zake het conflict in de mandenindustrie, waarbij ongeveer 300 werk lieden zijn betrokken, de medewerking in geroepen van den burgemeester van Vlijmen ten einde te geraken tot arbitrage. Deze heeft alle fabrikanten opgeroepen tot en vergade ring ten Raadhuize. Moeilijkheden gerezen In verschillende gemeenten van Drente ontvangen de niet tegen werkloosheid ver zekerde land- en veenarbeiders in de weken, waarin zij niet kunnen werken in de werk verschaffingen, steun van de Burgerlijke Armbesturen. In de gemeente Emmen zijn voor dien steun bedragen vastgesteld, welke naar gelang van de grootte der gezinnen va- rieeren van 2.50 tot 5.per*week. De verzekerde arbeiders ontvangen uit de werk- loozenkas 1.20 per dag, maar moeten een wachtweek doormaken terwijl zij geen aan spraak hebben op uitkeering, van minder dan drie werklooze dagen per week. Ten opzichte van de verzekerde arbeiders ont staan hier en daar onbillijkheden. In verband daarmee besloot het Hoofdbestuur van den Nederl. Landarbeidersbond een bespreking aan te vraken met de Regeering, ten einde voor de verzekerde arbeiders verbetering te verkrijgen, alsmede de invoering eener uni forme steunregeling voor de reeds na' 6 we ken „uitgetrokken" leden. In een te verwachten legerorde betreffende de registratie van het met groot verlof zijnd personeel, wordt bepaald, dat de registratie van al het met groot verlof zijnde personeel plaats moet hebben bii de mobilisatiebureaux. NIEUWE BEZOLDIGINGSREGELING VOOR DE LANDMACHT. Een binnenkort te verwachten legerorder zal bevatten een nieuwe regeling van de be zoldigingen enz. van het militairepersoneel der landmacht, waarbij onder intrekking van de K.B. van 30 Dec. 1924 en van 28 Sept. 1925, o.m. is bepaald, dat aan de be roepsmilitairen (o.w. begrepen de reserve officieren vlieger-en-waarnemer, en de mi litairen, die behooren tot het verlofsperso- neel, dienst doen bij de Politietroepen), die op 1 Juli 1925 in dienst waren, of aan hun rechtverkrijgenden, zoomede aan hen, die na genoemden datum in dienst zijn getreden en op 1 Jan. 1926 nog in dienst zijn, voor éénmaal zal worden uitgekeerd ten laste van het hoofdstuk Oorlog der Staatsbegroo- ting voor 1925 een bedrag, gelijk aan het verschil tusschen a. hetgeen zij in 1925 zouden hebben ont vangen aan jaarwedden en toelagen (met uit zondering van die vermeld in punt VIII van de overgangsbepalingen van de bij dit be sluit behoorende regeling), indien de inge volge dit besluit daarvoor vastgestelde be dragen en bepalingen nopens het genot daar van reeds op 1 Jan. 1925 hadden gegolden (waar bij het gestelde in punt XI der Over gangsbepalingen van de bij dit besluit behoo rende regeling buiten aanmerking wordt ge laten en voorts zal worden gehandeld alsof voor gehuwden voor wie het maximum hun ner bezoldigingsschaal hooger was dan 2000 de tot dusver bestaande bepalingen nopens het genot eener huwelijkstoelage van 300 waren gehandhaafd), alsmede aan toelage, als bedoeld in punt IV der Overgangsbepa lingen van bijlage A. van het K.B. van 30 Dec. 1924 no. 130, tot het bedrag, waarop de toelage zou genoten zijn, indien voor melde jaarwedden en toelagen reeds op vo- renaangehaalden datum van kracht waren geweest, en b. hetgeen waarop zij over gemeld fyu recht hebben kunnen doen gelden aan de hand van het gestelde in het K.B. van 30 Dec. 1924 no. 130 en de daarbij behoorende re geling zooals een en ander sedert herhaalde lijk isgewijzigd en aangevuld inhoudingen voor eigen- en voor wedu wen en weezenpensioen worden bij deze be rekening niet, de tegemoetkoming in woning- huur, ad 3% der bezoldiging, toegekend aan alle gehuwden bij het korps Politietroe pen en aan de gehuwden bij het wapen der marechaussée die zelf in hun huisvesting voorzien, wèl in beschouwingen komen. Naar men ons bericht, is de Gewestelijke Landstorm-Commissie voor het gebied der voormalige Stelling van Amsterdam thans als volgt saengesteld: Voorzitter: Mr. H. Verkouteren, Lid Eerste Kamer S. G, te Amsterdam. Secretaris: K. L. Schell, Res.- Kapitein Korps Luchtdoel-Artillerie te Am sterdam. Leden: Dr. I. H. J. Vos, Wethou der van Arasterdam te Amsterdam. Wal- rave Boissevain, Lid Tweede'Kamer S. G. te Amsterdam. Mr, A. Slob, Burgemeester van Haarlemmermeer te Hoofddorp. Jhr. Mr. C. Dedel, Burgemeester van Abcoude: Proostdij en Abcoude-Baambrugge te Ab| coude. J. Versteeg Jr., Burgemeester va: Monnikendam en Katwoude te Monniken dam. Mr. D. F. Pont, Burgemeester va: Uithoorn te Amsterdam. J, F. A. Strama: Burgemeester van Ouder-Amstel te Ouder: kerk a. d. Amstel, terwijl in de commissi ambtshalve zitting hebben, de Commandanj van het Landstormkorps' „Stelling van Am sterdam" Majoor C. de Veer en de Dis, trictscommandant van het Vrijw. Motor| korps, Res.-Kapitein voor Speciale Dienste: H. W. Duykers, AMSTERDAM, 23 Dec. Vee. Ter marl waren aangevoerd 121 vette kalveren, 1| qual. f 1.10—1.20, 2e qual. f 0.90—1.10, 3| qual, f 0.800.90 p. kg. levënd gewicht41 nuchtere kalveren f 1524 per stuk j 29j vette varkens, Holl. Ie qual. f 1.091.1( 2e qual. f 1.061.09 per kg. slachtgewicht| afloop slecht. AMSTERDAM, 23 Dec. Aardappcler (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwscl Bonte f 44.40, id. 41auwe f 44.30, ic Eigenheimers f 3.403.50, id. Blauwe Eigei heimers f 3.103.40, Friesche Borgers f 3.2j 3.50, id. Blauwe Borgers f 3.403.5C Zeeuwsche Eigenheimer poters f 2.80, ic blauwe Poters f 2.402.50, id. bonte Poter f 2.402.50, Drentsche Eigenheimers f 2.8ij 3, p. hl. LEIDEN, 23 Dec. Vee. Aangevoerd stieren 49 kalf- en melkkoeien f 230- 485, 159 varekoeien f 170350, 71 vettj ossen en koeien f 275625, f 0.621.21 pe kg. schoon, 42 nuchtere kalveren f 614, 7<| vette schapen f 3446, f 1.381.78 per kg. schoon, 113 weide schapen f 2635, 76 varkens voor Londen f 2370, f 0.860.90 per kg. schoon, 242 biggen f 918. Kaas Aangevoerd 25 partijen Goudsche le s. f 6265, 2e s. f 5061, Leidsche geen noteering. Handel flauw. WOERDEN, 23 Dec. Kaas. Ter markt waren 113 partijen. Prijzen Goudsche le soort f 6164, 2e soort f 5659, rijksmerk le soort f 6166, 2e soort f 5760. Handel traag. ZWOLLE 23 Dec. Boter. Aangevoerd 15/8 v., 10/6 en 80 stukken samen 440 kg. prijzen per 1/8 v. f 38—41, per kg. f 2.30— 2.50. Vee. Aangevoerd 282 runderen, 60 gras kalveren, 50 nuchtere kalveren, 7 schapen, hmmeren, 42 varkens en 159 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.80 1,14, idem kalveren f 1.201.70, id. var kens f 0.820.84 per kg., schapen f 2050. In verband met de feestdagen en den ver zetten marktdag was de handel, bij kleinen aanvoer, over het algemeen slecht. Alleen pinken iets beter. PURMEREND, Woensdag 23 Dec. Witlof 9.280.35 per K.G.; Bloemkool 1420 per 100; Roode kool 2.8011.50 per 100; Savoye kool 29.10 per 100; Spruitkool 0.453.15 per 15 K.G.; Boerekoo] 0,90 2.10 per 100 struiken; Selderij 1216 pr 100; U en 1.051.45 per 25 K.G.; Prei 3.509.90 per 100 bos; Goudreinet 0,09; Braml. Seedling 0.07014; Notarisappel 0.070.11; Bismarck 0.15 Lunt. Pippe ling 0,090,12; Present van Engeland ƒ0,18 0 35; Winterjannen 0,180,42, alles per Kilo. BEVERWIJK. Prijsnoteering van de R.K. Tuindersvereeniging „Kennemerland" van 23 Dec. Spruiten 1026 ct. Witlof 818 ct. Uien 56 ct., alles per K.G. Gele kool f 58. Roode kool 47. Groene kool f 35, alles per 100 stuks. Wortelen 21 ct. per bos. Wortelen 45 ct. per K.G. Prei 1226 ct. Selderie 310 ct. Knol- selderie 25 ct. per bos. Aardappelen 46 ct. per K.G. Schorseneeren 1214 ct, pei K.G. Andijvie 1.55—4 per kist. Boeren kool 0.601 per kist IJMUIDEN, 23 Dec. Heden waren aan de Rijksvischafslag 9 stoomtrawlers. De prij zen waren als volgt: Tarbot f 2.702.15, tongen f 2.502.10 per Kg.; griet f 8030, gr. schol f 3032, md. schol f 4236, zet- schol f43—36, kl. schol f37—32, f27—13, scharren f 208 per 50 Kg.; roggen f 32 15 per hoop; vleet f2.901.80 per stuk; makreel f 2928, pieterman en poon f 19 1.85 gr. schelvisch f 4637, md. schel- visch f3824, k.md. schelvisch f2813.50 kl. schelvisch f 1510, f 12.509, kabel jauw f 6342, gr. gullen M711, kl. gullen f 8—4.60, wijting f 72.90 per 50 Kg. IJMUIDEN, 23 Dec. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoom- treilers IJM. 150 (Kamperduin) met f 3607; IJM. 130 (Eendracht I) met f 3755; IJM. 151 (Hilda) met f 2745; IJM. 54 (Insulinde) met f2324; IJM. 19 (E.T.) met f2666; 195 Azimuth) met f 2493 K.W. 14 (Urania) met f 1763 en T.S. 30 (Texel) met f 2232 aan be somming. IJMUIDEN, 23 Dec. De zeillogger K.W. 135 (Margaretha Cornelia) is heden van Great-Yarmouth hier aangekomen met 675 vaten gezouten haring. DIEVEN EN HELERS VOOR DE RECHTBANK. Dinsdag werd te Arnhem behandeld de zaak tegen S. en v. H., beschuldigd, dat zij in den nacht van 24 op 25 Oct. j.l. in een juwelierswinkel aan den Sonsbeeksingel te Arnhem hebben ingebroken en zich vele gouden sieraden hebben toegeëigend. Honderden belangstellenden voor deze zaak stonden lang te wachten op een plaats Tot de tribune werd echter slechts een be perkt aantal personen toegelaten. Bekl. S. werd het eerst gehoord. Volmon dig bekende hij het feit. Hij had den dieftsal begaan, omdat hij werkloos was en in armoede verkeerde. Samen hadden zij het feit gepleegd. Bekl. was het eerst naar binnen gegaan en toen zij samen binnen waren, zijn ze aan 't grijpen gegaan waarna ze den winkel weer hadden verlaten. Pres. Wist u de waarde van het gestolene Bekl. In de krant stond f 800 1 Na den inbraak waren zij naar het huis van v. H. gegaan, waar de buit werd verdeeld. Pres. Hoe bent u tot het feit gekomen Bekl. Net als hij. Door armoede. Alles stond in den lommerd en ik ben, met een vrouw en twee kinderen. En als je dan op straat loopt.en je ziet alles zoo staan. en de gelegenheid is zoo mooi Rechter mr. Boeles Door je ouders ben je toch herhaaldelijk gewaarschuwd om geregelder te leven, maar je hebt dien raad in den wind geslagen 1 Bekl.: Dat was daar niet voor. Dat snapt u toch wel f Rechter mr. Boeles Neen, dat snap ik niet. Vervolgens nam het O.M. waargenomen door Jhr. mr. Nahuys, requisitoir. Allereerst bracht spr. hulde aan de recherche. Van verschillende personen had spr. brieven ont vangen met verzoek beiden voor een voor zagen de H, Hart-kerk van de Paters had ook de algemeene Communie der soldaten plaats. De herinneringsmedaüles van het heilig jaar werden hun namens den H. Vader door den militairen aalmoezenier uitgereikt. Op het oogenblik vertoeven te Rome nog tamelijk veel pelgrims. Zoo bevindt zich daar een fweede pelgrimsscbare uit Scan dinavië, waaraan meer Protestanten dan Katholieken deelnemen. Eerstgenoemden bezoeken zeer eerbiedig met de Katholieken de basilieken en wer den ook door den H. Vader zeer welwil lend ontvangen. Verder bevonden zich nog verscheidene Duitsche pelgrimsfroepen met verscheidene honderden deelnemers hier. En voorts een groot aantal Italiaansche pelgrims. Msb. Het bestuur der Basiliek-stichting deelt roet groote ingenomenheid mee, dat onder het motto „ïn den geest van wereldhulde aan den Goddelijken Verlosser" een gift van 12.000 is ingekomen als bijdrage voor de Internationale Basiliek ter eere van het Goddelijk Hart in Nederland. Men meldt uit Nijmegen Naar wij vernemen zal vermoedelijk bin nenkort de parochie Megen aan de Eérw. Paters Franciscanen overgaan, die daarvoor in ruil een thans Franciscaansche parochie zullen afstaan aan de seculiere priesters het bisdom 's Hertogenbosch. Het Centraal Bureau vobr de Statistiek deelt mee, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in November 1925: 199; in October 1925; 255; in November 1924: 218; in Jan. t/m. 1925: 2.250 en in Jan. t/m. Nov. 1924: 2.144 mil- lioen gulden. De waarde van den uitvoer bedroeg in No vember 1925: 148; in October 1925: 163; in Nov. 1924:159; in Jan. t/m. Nov. 1925:1.666 en in Jan. t/m. Nov. 1924: 1.524 millioen gulden. Het saldo-invoer had in de maanden Janu ari t/m. November 1925 een waarde van resp. 70.6, 60.5, 5.7.5, 49.4, 47.6, 59.1, 62, 18.2, 16.8, 91.6 en 50.7 millioen gulden; totaal voor Januari t/m. November 1925: 583.9; voo. Jan. t/m. November 1924: 619.6 mil lioen gulden. Deze gevierde componist heeft dezer da gen in het licht gegeven de Missa „Lauda- Sion" in hon. S. Thomae Aquin. heer Ol Koop schrijft daarover als iuiverlhuis" te ^Lrravennaoe. ue airec teur dezer melkinrichting verklaarde ech ter als getuige onder eede, dat hij de bote had verkocht tegen 1.60 per K.G. Nadat de botercontróleur, de heer Geel hoed, uit den Haag het procesverbaal onde eede had bevestigd, eischte de ambtenaa tegen J.J. en A.C.L. ieder 100 boete, subs 25 dagen en tegen J.J.L. bovendien 25 subs 10 dagen. De Rechtbank te Rotterdam deed Dinsda uitspraak in de zaak van den 31-jarigen P1 R., mecanicien, wien ten laste was gelegd het opzettelijk in brand steken van 'n auto om zich op deze wijze wederrechtelijk te| bevoordeelen, ten nadeele van de assurantie mij. „The Excess Company Ltd.", bii welke maatschappij de auto voor driemaal de waar de was verzekerd tegen brandgevaar. De Rechtbank veroordeelde bekl. tot vier maanden gevangenisstraf. De eisch was zes maanden. De rechtbank te Amsterdam heeft den 33- jarigen bouwkundige uit Weesp, die als voorzitter van de Woningbouwve-eeniring St. Lauzentius ten nSdeele dier vereeniging ruim f 6000 verduisterd heeft, veroordeeld tot 8 maanden voo-waardelijke gevangenis straf en den gewezen secretaris dier vereni ging, die eveneens gelden verduisterd heeft, tot 4 maanden gevangenisstraf. Tweeduizend soldaten van het garnizoen Rome hebben, naar de Msb. verneemt, de zer dagen met toesfemming van hun over sten de voor het verdienen van den jubilé- afiaat noodige godsdienst-akten verricht en alle vereischte basiliekbezoeken afgelegd. De H. Vader had voor de soldafen het verdienen van den aflaat vergemakkelijkt. De Paters Saksianen hadden zich met de geestelijke leiding der soldaten belast en in BoekzaalIn memoriam M. A. P. A Poelhekke door dr. H. v. d. Mark. Hen- riette Roland Holst van der Schalk door Gerard Knuvelder. De Rijke Jongeling door Fr. H. Rongen. Moderne Duitse Ly riek door Henri Bruning. Kroniek der Spaansche Literatuur. Boekbesprekingen. Uit Boek en Blad. Verscheidenheden. Boekenschouw: Mooie KareiKaraktëris tieken Fransche Boeken Heinrich Mann, de SteenwerperDuitsche Boeken De Vader der Sherlock HolmesEngelsche Boeken Wat Anderen SchrijvenHet Roode SeinRomans en VerhalenVan menschen en dingen Brievenbus Openbare Leeszaal. Tegen den prijs van 15 ets. franco p. p. ii bij d en Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen beschikbaar gesteld een nieuwe uitgave, getiteld: „Deugdelijke middelen te gen plantenziekten en schadelijke insecten in den tuinbouw". Men kan daarin vinden tal van bespuitings-, bestulvlngs- strooi., beroo- kings-, ontsmettings-, afweer- en lokmiddelen. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10