Stadsnieuws. Asthma P. 6. SMlT's Woning- en Exploitatiebureaux f 4." per M2. MODERNE LAMPEN GEBRs. BOSSE Het Groot Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfare korpsen op Zondag 25 Juli, 1 en 8 Augustus 1926 te Spaarndam. Mededeelingen aan den Raad d.d. 23 December 1925. KANTONGERECHT. Het Gemeentepersoneel. Hinderwet. GEMEENTERAAD. AKKER'» Het toeval moet maar willen. J In een dorp onder den rook van Haarlem {i Drukwerk is het zaad H goedgekeurd. Van onze Rechtbank. Kerstklokken voor „Berg en Bosch". De veiligheid in het moderne bedrijf. Lvoor Uw orders Tentoonstelling „De Wiekslag". Moet gij bouwterrein koopen om in 't voorjaar gereed te kunnen zijn met den bouw heeft prachtige terreinen beschikbaar in Aerdenhout, Heemstede, Schoten, Halfweg ENZ. ENZ. ENZ. Inlichtingen kosteloos te: Aerdenhout, Zandvoortschelaan Telefoon 26273 Heemstede, Binnenweg 74 - Telefoon 28078 GEVAARLIJKE WEGEN IN DEN HAARLEMMERMEER. Vanwege de directie der provinciale water leiding te Bloemendaal is men bezig om transportleidingbuizen in te graven in enkele wegen van den grooten Haarlemmermeer polder. Het werk geschiedt door twee aannemers, is met grooten spoed aangevat èn wordt met kracht voortgezet. Tijdens de strenge Vorst der laatste weken is het slechts even «topgeget. Het is nogal van beteekenis, want over een lengte van meer dan 100 kilometer moeten de buizen worden gelegd. Zij worden daartoe oO een diepte van meer dan een meter in den berm van de Wegen ingegraven. Op de meeste plaatsen moet dit geschieden vlak langs het verharde gedeelte van de openbare wegen, omdat de met gras begroeide kanten niet al te breed zijn of omdat men de wortels der langs-zij-staande boomen wil sparen. Nu levert een en ander voor het drukke openbare rijverkeer geen bezwaar op, zoo lang men nog ter plaatse bezig is, omdat roode vlaggetjes overdag en roode lampen s avonds den autorijder waarschuwen voor den pas opengebroken en nauwelijks weer dichtgewerkten gleuf. Maar bepaald gevaarlijk wordt het wan neer het werk is volbrachtdan is de sleuf Wel dichtgegooid, maar door de zware regens van de laatste weken is de uitgegraven grondspecie zóó modderig en slap, dat, ook al is het gegraven gat netjes dichtgewerkt, elke wagen, die met de wielen in het versch gevulde gat terecht komt, onherroepelij. Wegzakt. Tal van auto- en motorrijders hebben in de laatste weken al groote kosten gehad personenauto's, vrachtauto's en verhuis wagens, welke elkaar tegenkwamen en ge- Woon uithaalden om elkaar te laten pas seren, zijn in den losgegraven zijkant of grasberm verzonken en weggezakt. Zoo'n incident in den donkeren winter avond op een langen eenzamen weg in den uitgestrekte» Haarlemmermeerpolder is heusch geen buitenkansjehet geeft veel oponthoud en kost moeite en geld. Daarom heeft de burgemeester van Haar lemmermeer laten bekendmaken dat de Kruisweg vanaf Hoofddorp tot Aalsmeer, de wegen in Hoofddorp zelf en de IJweg vanaf den Spaarnwouderweg tot den Kruisweg bij het uitwijken van elkaar passeerende Voertuigen gevaar opleveren. Ieder autorijder zal goed doen ook op andere wegen voorzichtig te zijn, omdat momenteel nog wel alleen langs deze wegen gegraven is, maar "weldra het uitwijken op andere wegen ook gevaarlijk zal zijn ge- Worden, omdat het in de bedoeling ligt bijna de geheele gemeente Haarlemmermeer van duinwater te voorzien. V* v WAARSCHUWINGEN. De Minister van Justitie brengt ter kennis en waarschuswt dat volgens bericht van den Nederlandschen gezant te Madrid zich weder gevallen hebben voorgedaan, waarbij van uit Spanje pogingen tot oplichting van Neder- i landsche onderdanen gedaan zijn door het schrijven van brieven met bedriegelijke voor- Stellingen door z.g. Spaansche schatgravers. Ditmaal wordt aan de geadresseerden mede gedeeld, dat een d familielid in Spanje over leden is, wiens vrij belangrijke erfenis be schikbaar komt voor de afwikkeling van eenige formaliteiten is' echter nog een klein bedrag benoodigd hetgeen men wanneer men den eersten brief beantwoord heeft in een nader schrijven verzocht wordt over te maken. Gevallen zijn bekend uit de gemeenten Baescum en Beetgummemolen, terwijl de schatgravers ook een deel van Gelderland tot hun arbeidsveld gekozen hebben. De Commissaris van Politie, Afd. D. te Den Haag waarschuwt tegen het aangaan van relaties met S. H. Nyhuis (adres te Den Haag Was Rijswijkscheweg, doch hij is thans ver moedelijk naar Rotterdam verhuisd) en N. Av. d. Schouw, Noordwal 49 a te Den Haag. Zij doen groote bestellingen, hl. bij land bouwers betalingen blijven achterwege. Ook tracht Nyhuis waardelooze „Wabach" ftandeelen te verzilveren. De Commissaris van Politie Afd. te Den Haag waarschuwt tegen het aangaan van rela ties met de Naamlooze Vennootschap „Pal- lantis," Anna van Hauneverstr. 30 of Konin gin Sophiestraat 12 aldaar. Genoemde „on derneming" ontbiedt sollicitanten naar betrek kingen op briefpapier, waarop on. een groot •Fabrieksgebouw voorkomt, hetwelk echter slechts in de verbeelding van de „leiders" der vernootschap bestaat. Van de sollicitanten Wordt verlangd het nemen van f 1000.tot 5000,aandeelen hoewel het geheele ge storte kapitaal volgens eigen- opgave in het Handelsregister, slechts f 5000.bedraagt. Ai de zaak zijn betrokken de bekende E. D. De Munck en J. F. v. d. Boomen, tegen wien seeds herhaaldelijk is gewaarschuwd. NEDERL. NATUURHIST. vereeni- GING. Deze vereeniging houdt op Zondag 27 Dec. een „Kerstexcursie" naar de duinen van de Amsterdamsche waterleiding. Het gezelschap komt om 9.15 aan de tramhalte aan de Tem pelierstraat bijeen. Indien het weer niet al te slecht is wordt den geheelen dag doorge wandeld naar het strand, langs het strand naar Zandvoort en daar weer op de tram. Afstand ongeveer 15 K.M. Er is in de duinen geen gelegenheid iets te gebruiken, zoodat de deelnemers die den geheelen dag meegaan brood en drinken mee moeten nemen. Het doel van de excursie die onder leiding staat Van den heer C. Sipkes is te létten op winter- Swammen (aardsterren), verstuivingen, wa terstand, konijnenschade enz. Op Dinsdag 29 Dec. spreekt de heer J. G. Sloff, leeraar Natuurl. Historie in Bergen °P Zoom over: „De Schelde, een Natuur monument van den eersten rang" in de bo venzaal van „de Kroon." De heer Sloff sprak over dit onderwerp in Antwerpen, ter gelegenheid van de Schelde- tentoonstelling aldaar en in Middelburg voor bet Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen. Aan het verslag uit de Middelburgsche Grt. ontkenen we dat de heer S. een groot Bantal lichtbeelden liet zien van de Schel de- oevers met hun schorren en slikken waar de bodem bijeengehouden door de plantengroei en eeuwige strijd voert met water en drijfijs. Verder kan medegedeeld worden dat de heer Visser, die momenteel nog in Engelsch- Indië vertoeft, op 5 Maart een lezing zal houden voor deze Vereeniging en de Haarl. Volks-Universiteit in de Gem. Concertzaal °ver gijn hatste Karagor um-expeditie. Wie e prachtige foto's van den heer Visser ge- Sien heeft van zijn vorige expeditie in de schouwburg aan den Jansweg, zal daar zeker Weer van willen genieten. We hopen later h°g op deze lezing terug te komen. Wie deel wil r.emen aan bovenstaande excursie en de lezing van den heer Sloff en nog geen lid is kan zich aan het Secretariaat Zijlweg 82 (tel. 13409) opgeven voor 1926 en ontvangt dan nog een introductie voor deze bijeenkomsten. Ook voor de lezing van den heer Visser hebben leden v. U. en N. N. V. d voorrang. Zooals men weet heeft het fanfarekorps „Kunstkring" te Spaarndam (directeur de heer P. Wit Sr.) ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan een groot nationaal concours voor harmonie- en fanfarekorpsen uitge schreven op Zondag 25 Juli, 1 en 8 Augustus 1926. Het eere-comité, met als eere-voorzit- ter de waarn. burgemeester de heer S.C. de Haas van Dorsser en het uitvoerend comité hebben wij onlangs vermeld. Thans kunnen wij mededeelen, dat de uitnoodigingen aan de diverse vereenigingen zijn verzonden. Het uitvoerend comité zegt, dat geen moeite zal worden gespaard om het concours, zoo goed mogelijk te doen slagen. De samen stelling van de Jury zal een correcte beoor deeling waarborgen. Spaarndam, gelegen onder den rook van Haarlem, is een oud dorp, waarvan de geschiedenis terug gaat tot in het grijze verleden. De Kolk was een schitterend stuk Oud-Hollandsche bouw stijl, vele geveltjes, waaronder die van het ■ernieuwde Raadhuus, getuigen hier nog an. Het geheel biedt een schilderachtig ge- ieel. Het dorp is, door zijn gunstige ligging .an het groot vaarwater HaarlemAmster dam zeer gemakkelijk per boot te bereiken, terwijl de verbinding met station Haarlem wordt onderhouden door een autobusdienst. Zoo noodig zal op de concoursdagen gezorgd worden voor een specialen bootdienst tus- schen Haarlem en Spaarndam v.v. Het concoursterrein is gelegen midden in het dorp en wordt 's avonds schitterend electrisch verlicht. De concertwedstrijd zal worden ge houden in een speciaal daarvoor ingerichte nis. Verder deelt zij mede, dat de jury zal bestaan uit de heeren A.L. Hazebroek, Ge- pens Luitenant Kapelmeester der Koninklij ke Marine te Haarlem, Jos. de Klerk, Toon kunstenaar-Componist te Haarlem en Cor nells Dopper, Componist-Dirigent Con certgebouworkest te Amsterdan. Tenslotte kunnen wij nog mededeelen, dat behalve de diverse prijzen in de verschillende afd. een directeursprijs voor elke sectie beschik baar is gesteld een schilderstuk in keurige lijst vervaardigd door onzen plaatsgenoot en Nederlandschen kunstschilder de heer Cor Visser. Ingekomen zijn een brief van Gedepu teerde Staten, houdende bericht van ont vangst van de op 25 November. 1925 vast gestelde verordening tot wijziging der Al- gemeene Politieverordening brieven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 25 November 1925 No. 9, tot het aan gaan van een tijdelijke kasgeldleening, 12, tot verhuur van enkele lokalen van de Stads waag, 16, 17, 18, 19 en 20, tot verkoop van grond gelegen aan de Schoterveenstraaat, den Rijksstraatweg te Schoten, de geprojec teerde straat fen noorden van de stads-kwée- kerij, en aan de. Buitenrustlaan 25 November 1925 No. 23, tot verkoop van de boomen, genoemd in den staat van te vellen boomen. 32 menschen in een autobus voor 24. Voor den Kantonrechter stond gisteren middag de autobestuurder H. v. D., wonende te Wijk aan Zee en Duin, omdat hij in zijn autobus, die plaats bood voor 24 menschen, 32 personen had vervoerd. Op het Kenne- merplein werd hij geverbaliseerd. Bekl. beweerde dat de laatste menschen buiten zijn weten waren ingestapt toen hij al weggereden was, doch het O. M. vond dan maar dat bekl. beter op moest letten en eisch- te 20 subs 10 dagen. Uitspraak 15 of 15 dagen. Uit het orgaan van den Ned. Bond van Per soneel in Overheidsdienst blijkt dat het be stuur der afdeeling Haarlem een onderhoud heeft gehad met den wethouder van sociale zaken. Door het bestuur werd verzocht, $en Zaterdag, vallende tusschen Nieuwjaarsdag en den daaropvolgenden Zondag, bij uitzon dering als een halven verlofdag te doen tellen wanneer men dien dag verlof wil hebben. Het bestuur heeft goede hoop dat dit ver zoek wordt ingewilligd. Verder werd met den wethouder het ont slag aan Openbare Werken besproken, waar bij het bestuur de toezegging kreeg, dat de werkliedén zoo spoedig mogelijk weer aan het werk zullen worden gesteld. Ook de jeug dige werklieden zullen zco spoedig mogelijk weer aan het werk kunnen. VEREENIGING VOOR VREEMDELIN GENVERKEER. Een royale gift. Teneinde de kiosk aan den uitgang van het station meer volledig aan haar doel te doen beantwoorden, had het Bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer het plau opgevat deze kiosk belagiijk uit te brei den. Dit plan is thans uitgevoerd, doch hoe nuttig ook, de financieele consequenties daarvan drukten zwaar op de kas der Veree niging. Het bestuur is thans zoo gelukkig geweest een schrijven te ontvangen van den heer J.P. Kok te Heemstede met het ineer dan royale aanbod, de geheele kosten van de verbou wing der kiosk aan het station voor zijn re kening te nemen. Het bestuur heeft gemeend cat aanbod onder bijzondere dankzegging aan den heer Kok, te moeten aanvaarden en het hoopt, dat dit bijzondere voorbeeld van belangstel ling in de Vereeniging door anderen zal wor den nagevolgd, opdat de financieele toestand der Vereeniging krachtiger wordt en het be stuur dan gevolg zal 'kunnen geven aan de vele plannen, die het nog in het belang van de leden der Vereeniging en van Haarlem en Omgeving in het algemeen op zijn program heeft staan. B. en W. van Haarlem, doen weten, dat bij hunne beschikking van heden aan R. Smink, eene definitieve vergunning is ver leend tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbewerking (uitsluitend voor het vervaardigen van lijkkisten) in het meest noordelijk gedeelte van het perceel aan de Kinderhuisvest no, 31, door het daar in bezigen van twee electrornotoren met een gezamenlijk vermogen van 4 P. K. voor het aandrijven van verschillende werktuigen. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, aan P. Marrée te verkoopen ongeveer 222 M2 grond, gelegen aan de Dubbele Buurt, hoek Slachthuisstraat, j tegen 16,50 per M2. Goedgekeurd. Instructie directeur Stadsschouwburg. B. en W. bieden ter vaststelling aan een instructie voor den directeur-administrateur van den Stadsschouwburg. Vastgesteld. Bestrijding hoofdzeer. B. en W. bieden ter vaststelling aan een aanvulling der Algemeene Politieverorde ning, behelzende het treffen van maatrege len ter bestrijding van besmettelijk hoofd zeer. De heer PEPER gelooft niet, dat door het opleggen van straf de menschen verbeterd Zullen worden. De Geneeskundige Dienst moet volgens spr. bij machte zijn, den ouders het besef van de noodzakelijkheid van be strijding van hoofdzeer bij te brengen. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM acht den voorgestelden maatregel onvol doende. De kinderen kunnen met de handen aan het zieke hoofd komen en raken dan met de besmette handen weer allerlei voor werpen aan. Is er geen andere maatregel te nemen Mogen de kinderen van school ver wijderd gehouden worden of kunnen zij apart geplaatst worden De heer CASTRICUM vraagt, of ook een onderneming onder de bepaling valt. Spr. zou willen bepalen in art. 200ter het hoofd eener fabriek, werkplaats of on derneming. De heer KLEIN wijst op het preventieve van den voorgestelden maatregel. Een beter middel heeft spr. niet kunnen ontdekken. Mevr. MAARSCHALL weet niet, of de politiemaatregel wel zal helpen. In Am sterdam helpt hij wel en ook de school arts verwacht er veel nut van. Spr. hoopt niet, dat de kinderen, die aan hoofdzeer lijden, in een aparte klasse gezet zullen wórden, zooah mej. Berdenis wenscht. De heer J. H. VISSER (R.K.) zou het een radicalen maatregel noemen, indien de kinde ren van school gehouden konden worden. Spr. vraagt of dat niet mogelijk is. De heer WOLZAK vraagt, of ook een winkel zal vallen onder het besluit, volgens 't voorgestelde arnendement-Castricum. Daar moet spr. zich toch tegen verzetten. De winkelier zal wel in eigen belang zorgen, geen personeel niet besmettelijk hoofdzeer te hebben. En als er nu eens een klant komt De VOORZITTER merkt op, dat het niet gaat tegen klanten, die een winkel be zoeken, maar tegen bedienend personeel met besmettelijk hoofdzeer. Wethouder SLINGENBERG waarschuwt tegen het arnendement-Castricum. De be paling beoogt plaatsen, waar veel personen samen zijn. En daaronder kan men toch niet een winkel rekenen, waarin slechts enkele winkelbedienden zijn. Spr. ontwikkelt ook juridische bezwaren tegen het amendement. Dr. KUENEN komt ter vergadering. Dr. ADRIAN maakt bezwaar tegen het afleggen eener schrijftelijke verklaring. De huisarts is gebonden aan zijn beroeps geheim. Dat kan een bezwaar zijn. Spr. zou daarom willen, dat B. en W. zich hierover eerst trachten te verstaan met de geneeskun digen. De heer DE BRAAL wijst er op, dat ge neesheeren meermalen schriftelijke verkla ringen weigeren. De heer VAN LIEMT vraagt, hoe B. en W. de conti 61e willen laten uitoefenen. Hoe kan een statistiek van menschen met besmet telijk hoofdzeer aangelegd worden? En daarom zal heel dikwijls geen mededeeling door B. en W. gedaan kunnen worden aan hoofden van fabrieken e.d. Wethouder BRUCH merkt op dat hét niet-medewerken van véle ouders de oor zaak is, dat deze verordening ontworpen is. Spr. is zelf reeds werkzaam geweest in de richting, door den heer Peper gewenscht, maar zonder succes. Volgens art. 11 van het reglement op de scholen kan een kind van de school verwijderd gehouden worden. En ten slotte moet bij besmettelijk hoofdzeer die maat regel getroffen worden, want het is een hard nekkige infectie. Toepassing van art. 11 is geen "overmacht voor de ouders, dat zij hun kinderen niet naar school kunnen zenden, maar het is een gevolg van den onwil der ouders. Het bijeenlaten der gezonde en zieke kinderen moet aan de tact van het onder wijzend personeel overgelaten worden, vol gens spr. Het bezwaar van dr. Adrian begrijpt spr niet. De geneesheeren toch maken het mogelijk, dat de lieden overal kunnen komen. Daarom kunnen zij, desnoods tegen geld, wel zoo'n verklaring geven. De VOORZITTER heeft met waar deering het werk der reeds een jaar be staande kliniek aanschouwd. Een heelen tijd is de kat uit den boom gekeken, doch ondanks alle pogingen kan men de mede werking der ouders niet verkrijgen. Het aantal gevallen neemt toe en is thans 197. Daarom zijn thans maatregelen gevraagd en er zijn nu geen andere dan de voor gestelde. Men zal niet iedereen künnen bereiken, maar toch wel vast diegenen, die komen bij de schoolarts, kliniek en zuster van sociale zorg. En dat is reeds voldoende, als men de haarden van besmetting maar vast tegen kan gaan. Spr. vertrouwt, dat de geneesheeren wel zooveel mogelijk hun medewerking zullen verkenen. Waar bezwaren bestaan tegen het amen dement-Castricum, raadt spr. den heer Castricum aan, zijn amendement in te trekken. De heer CASTRICUM vraagt dan hoof delijke stemming over het voorstel van B. en W. Mevr. VAN LOOY vraagt, of geen film kan samengesteld worden, waarop de ernst der ziekte gedemonstreerd wordt. De VOORZITTER verwacht ook daar van weinig succes. De heer KLEIN wijst op het nut van het arnendement-Castricum, maar hij acht de in den raad opgeworpen bezwaren zoo miniem, dat hij hoopt, dat het voorstel van B. en W. aangenomen wordt. Het eerste artikel wordt aangenomen met -lleen de stem van den heer Peper tegen, het tweede met 293 stemmen, die van de heeren Castricum, Peper en Keesen. Het geheele voorstel wordt z.h.s. goed gekeurd. Herstelling klokkenspel. B. en W. vragen een crediet van ƒ2.400 aan voor herstel! nvan het klokkenspel in den toren der uroote of St. Bavo-kerk. De heer CASTRICUM vraagt, waarom 7 1 8 jaar met de herstelling gewacht is. Wethouder BRUCH. antwoordt, dat de Mechelsche beiaardier niet aan B. en W. verklaard heeft 7 k 8 jaren geleden, dat herstelling noodig was, maar aan den caril- lonneitr. Deze achtte de herstelling niet dadelijk noodzakelijk en deed ook geen voorstellen, omdat de kosten indertijd zoo hoog waren. De heer WOLZAK zou een deskundig onderzoek van het klokkenspel wenschen, opdat eerst daarna B. en W. met voorstellen komen. Wethouder BRUCH antwoordt, dat wel rapport gevraagd is, maar dat door aanne ming van dit voorstel nog niets geprejudi- ceerd is op het feit, wie herstelling zal ver- "ichten. Het crediet wordt verleend. Bestrating Zuider Bui- tenspaarne. B. en W. stellen voor. te bepalen, dat de gaat gepaard met verschillende verschijnselenbenauwdheid, kort-» •demigheid, beklemdheid op de borst bij de minste inspanning. Akker's Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat zij de borst Van de prikkelende slijm zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken van hoest, bronchitis,keelpijn. Alom T«tnj|(>u> in koten rjn 230 pam ƒ1.50 550 pan, 2.75 en 1000 ram ƒ4.50 bestrating van het Zuiuer Buitenspaarne zal bestaan uit keien, met behoud van een rijwielpad van klinkers van ongeveer 1 M reedte langs het trottoir. Goedgekeurd. Aanschaffing materieel. B. en W. vragen credieten aan voor de aanschaffing van materieel van a. 32.000 ten behoeve van de gemeenterei niging b. 4000 voor den gemeentelijken ontsmettingsdienst c. 12.000 voor centraal vervoer d. 2.600 voor Hout en Plantsoenen.- De verschillende voorstellen worden Uitbetaling loon. C. Verhoef, tremmer aan de gemeentelijke gasfabriek, verzoekt alsnog uitbetaling van een zestal door hem verzuimde werkdagen B. en W. hebben op een dergelijk schrijven, aan hen gericht, afwijzend beschikt en stel len voor, dit aan den raad gerichte adres in hun handen ter afdoening te stellen. De heer PEPER stelt voor, het gevraagde loon, ad. 31.95, wel uit te betalen. Spr licht zijn voorstel nader toe. De heer CASTRICUM merkt op, dat bij ernstige ziektegevallen extra verlof van enkele dagen gegeven wordt. Maar Verhoef bleef weg van 920 October en dat acht spr. misbruik maken van deze mooie bepa ling der gemeente. Spr. vraagt, of een of twee weken loon zijn ingehouden. De heer JOOSTEN deelt mede, dat de S.D.A.P. niet met het voorstel-Peper mee gaat. Het verlof wordt volgens art. 24 van het Werkliedenreglement voor een bepaalden tijd verleend gn Verhoef had zich niet op het standpunt mogen stellen, dat het verlof eerst eindigde na intrekking er van. Spr. meent, dat in dergelijke gevallen de aaad niet als commissie van beroep moet op treden, daar die kwestie geregeld zijn in art. 24 van het Werkliedenreglement. Spr. vraagt echter wel aan B. en W., de kwestie van het beroep nader onder de oo- gen te zien. Wethouder SLINGENBERG deelt mede, ,dat B. en W. in hoogste instantie deze zaak behandeld hebben, na den directeur gehoord te hebben. Spr. meent ook, dat de raad niet als commissie van beroep rpoet optreden, maar hij kan van het recht van interpellatie steeds gebruik maken. Het geval zelf besprekend, wijst spr. er op, dat het verlof eerst rechtmatig was, doch op den duur veranderde in onrechtmatig. Het verlof overschreed de 10 dagen en dat ging volgens B. en W, te ver. Op de vraag van den heer Castricüm deelt spr. mede, dat den man 6 dagen loon zijn gekort. De heer PEPER blijft er bij, dat de gren zen der redelijkheid niet zijn overschreden. De heer JOOSTEN is van oordeel, dat Verhoef zelf voelde, dat hij niet langer weg kon blijven en daarom ging hij schrijven, doch hij had beter naar Haarlem kunnen kón men, om even te praten. Spr. meent, dat dergelijke zaken in het Scheidsgerecht thuis hooren. Het voorstel-Peper wordt verworpen met slechts de stem van den voorsteller voor. Het voorstel van B. en W, wordt aange nomen. Verplaatsing Stads-Apo- theek. B. en W. stellen voor, op door hen te bepalen data over te plaatsen de Stads- Apotheek naar het Groote Gasthuis, de administratie van de waterleiding naar het tegenwoordige gebouw der Stads-Apotheek, den Keuringsdienst van Waren naar het tegenwoordige gebouw van den dienst der duinwaterleiding. Verder stellen zij voor, commissarissen der Stads-Apotheek op de meest eervolle wijze te ontheffen van hun beheer dier in stelling onder dankzegging voor de ver richtte diensten. Ten slotte stellen B. en W. voor, hen uit te noodigen, nadere voorstellen betreffende de financieele regelingen te doen. Dit voorstel wordt aangehouden, om eerst de commissarissen der Stads-Apotheek te hooren. De heer GERRITSZ zou ook nog de commissie, die het rapport heeft gemaakt, willen .hooren. De heer KEESEN merkt op, dat ook in het Ziekenhuis-rapport belangrijke opmer kingen zijn gemaakt over de Stads-Apotheek, zonder de commissarissen te hooren. Spr. dankt, dat dit nu alsnog gebeurt. Het verzoek-Gerritsz zal worden over wogen. Benoeming. De benoeming van een curator voor het gymnasium wordt aangehouden. Rondvraag. De heer MIEZéRUS vraagt, wat B. en W. denken te doen met perceel Jacob Geelstraat 33. Wethouder REINALDA zal in een vol gende vergadering antwoorden. De heer KLEIN dringt er op aan, dat een betere bestrating nabij de Pijlsla n aan gebracht wordt. De menschen, die veinuisd zijn, hebben dat nu in droevige omstandig heden moeten doen. Wethouder REINALDA' deelt mede, dat hierbij overmacht in het spel was. De ge meente heeft de menschen geholpen, zoo, veel zij kon. Spr. is van oordeel, dat de bestrating in orde moet zijn, voor dat de hui- bewoond zijn. neer GROENENDAAL vraagt nadere inlichtingen omtrent den bouw der 427 woningen en over het herstellen van asphalt. Wethouder REINALDA deelt mede, dat Géd. Staten nadere inlichtingen hebben gevraagd deze week omtrent den bouw der 427 woningen. Die inlichtingen zijn thans reeds verstrekt en spr. hoopt, dat nu binnen zeer afzienbaren tijd met den bouw zal kunnen begonnen worden. De gevraagde inlichtingen gingen in hoofdzaak over de exploitatie-rekening. Verder deelt spr. mede, dat herstelling van het asplialt in den daarvoor geëigenden tijd Zal geschieden. Hierna gaat de raad in geheime zitting. had een familie een nuttig wintermeubel gekocht, een meubelstuk, dat dienen moest, om in huis, in spijt van de winterkoude, een behaaglijke temperatuur te scheppen. Maar 't voldeed niet aan de gestelde verwach tingen. Bij de koude,van begin December zat de familie, zooals het hoofd van 't gezin 't uitdrukte te ver..kleumen van de kou. Er werd een kloek besluit genomen en lr nuttige meubel moest de deur uit. In een den Haarlemsche bladen werd 't ding te koo aangeboden voor ongeveer een derde va den oorspronkelijken prijs, 't Duurde nie lang of er kwam, uit een ander dorp onder den rook van Haarlem een kooper opdagen en weldra verhuisde de zwarte wintergast naar zijn nieuwe verblijfplaats. Maar ook daar stelde hij de verwachtingen teleur, in weerwil van alle gdnstigc getuigenissen, bij den ver- kcop van hem gegeven. „Neen," zei het hoofd van* 't tweede gezin „met dat (volgde de naam van een in ontbindir^ verkeerend die- renlijk) ga ik.den winter verder niet in. Als ik kou wil lijden, dan sluit ik me aan bij een poolexpeditie." En ook hier werd de adver tentie-rubriek van de courant te baat geno men, om 't ding weer van de hand te doen. Aangelokt door het gunstig getuigschrift, van hem verstrekt, kwam er al spoedig ook hier een koopster opdagen. Beieefd wordt mevrouw binnengelaten, om den mooi opge wreven zwarten huisvriend in oogenschouw te nemen. Mevrouw onderwerpt hem aan een nauwkeurig onderzoek en vindt dat hij veel gelijkenis heeft met haar vroegeren huisvriend, wien zij, wegens onbetamelijk gedrag, de deur uitgezet heeft. Maar ze zegt nog niets en eerst, als zij 't ontbreken van een klein stukje lofwerk opgemerkt heeft, wordt haar vermoeden tot zekerheid. Nog zegt ze niets en informeert naar zwart-jans gedrag of hij voor zijn taak berekend is. „O ja, me vrouw," is 't antwoord van de andere me vrouw, „veel te goed, maar ziet u, m'n man kan niet zoo erg best tegen de warmte." „En wat is de prijs," wordt er geïnfor meerd. De prijs wordt genoemd. Maar dan informeert de adspirant-koopster, waar sin jeur gekocht is. „Overgenomen van een kennis, die naar Indië vertrokken is," is 't antwoord. Dat wordt de dame nu toch al te kras. En zij repliceert met een r „Zoo mevrouw, voor zoover ik weet, ben ik geen kennis van u en ben ik ook niet naar Indië vertrokken, 't Toeval wil, dat uw man hém bij ons gekocht heeft en ik denk er niet aan, om 'm terug te koopen voor den dubbelen prijs, die uw man, die niet tegen de warmte kan, aan ons betaald heeft. Dag mevrouw En het andere me vrouwtje bleef met beschaamde kaken staan. En haar hoofd was warm, zonder dat er een schepje anthraciet op de kachel was bijge daan. U^spraken nan Donderdag 24 Dec, 1924, W. J. M. P., zonder bekende woon- of blijfplaats hier te lande, thans gedetineerd. Vrijgesproken met last tot invrijheidselling. A. K., schipper, wonende te Wormerveer, oplichting, zes maanden gev.straf voorw. proeftijd 3 jaren. M. M„ chauffeur, wonende te Beverwijk, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. P. J. v. H., winkelbediende, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal, zes maanden gev.straf met aftr, pr, hecht. o.v. D, S., varensgezel, gedomicilieerd te Am sterdam, thans gedetineerd, verduistering, vier maanden gev.straf m. a. pr. hecht, o.v, M. L., kleermaker, gedomicilieerd te As sen. thans gedetineerd, diefstal, vier maan den gev.straf m. a. pr. hecht, o.v. Men schrijft ons De mildadigheid voor de Kerstgave voor Berg en Bosch te Apel doorn, blijft nog steeds toenemen. Dat men hiervoor zeer dankbaar is, kan ieder zich indenken. Echter zijn er nog, die meenen, dat het reeds te laat is om een kleine Kerst- gave (versnaperingen) aan het adres van den heer Elligens Emostraat 1 te bezorgen. Den weldoeners wordt er evenwel de aan dacht op gevestigd, dat er nog gelegenheid bestaat op beide Kerstdagen. Alles zal in hartelij ken dank worden aangenomen. Het pakket Kerstgaven begint al een mooi vrachtjete worden, doch we durven er nog niet mee aan Berg en Bosch te komen. Daaróm nog eenmaal de klepel van de Kerstklokken in béwegi g gebracht. We zijn er van overtuigd, dat het galmen van de Kerstklokken zich nog wel zal doen hooren bij degenen, die nog een kleine Kerst- gave voor de patientjes van Berg en Bosch overhebben. Door den Raad van Arbeid te Haarlem is aan een belangrijk aantal organisaties in het gebied van den Raad van Arbeid te Haar lem een circulaire gezonden, waarin o. m. het volgende wordt gezegd: De toenemende industrialiseering van ons land en het steeds voortschrijdend gebruik maken van mechanischen arbeid, hebben ten gevolge dat het aantal bedrijfsongevallen in den laatsten tijd zeer is toegenomen. Het behoeft niet gezegd, welke nadeden hieraan, voor den arbeider op de eerste olaats, verbonden zijn. De Radén van Arbeid hebben dit ook ingezien en zijn daarom sinds geruimen tijd begonnen met een krachtige propaganda voor de bedrijfsveiligheid voor namelijk door de verspreiding der bekende veiligheidsplaten. De Raad van Arbeid te Haarlem heeft in verband hiermede besloten het initiatief te nemen tot een vergadering,"Welke gehouden zal worden op Dinsdag 23 Februari 1926, te Haarlem, in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, waar als spreker over de Bedrijfsveiligheid zal optreden de heer Ingenieur Gorter, Directeur van het Veilig- heirsmuseum, te Amsterdam. Het Bestuur van den Raad van Arbeid te Haarlem hecht er alle waarde aan, dat deze vergadering zoo volmaakt mogelijk zal sla gen en noodigt daarom afgevaardigden vim de oranisaties uit op Maandag 4 Januari e.k. des avonds te 71» uur; ten kantore van den Raad van Arbeid, Staten Bolwerk 1, alhier ten einde aldaar gezamenlijk van gedachten te wisselen over de maatregelen, welke zou den kunnen worden genomen, cm deze ver gadering zoo succesvol mogelijk te doen zijn. Er wordt den laatsten tijd in ons land veel meer aandacht gewijd aan het vraagstuk der veiligheid, dan zulks voor korten tijd terug nog het geval was. Hiervoor pleit enook de verschillende redenen. Verschillende Radan van Arbeid hebben dan ook reeds het ini tiatief genomen tot het heieggen van derge lijke vergaderingen en het het Bestuur van den Raad van Arbeid alhier, heeft gemeend dat dit goede voorbeeld moet worden ge volgd. Nu komt het er natuurlijk vooral op aan, om een dergelijke vergadering zoo goed mo gelijk te doen slager en voor dit welslagen is nu al de medewerking van werkgevers en werknemers en van al degenen, die op eenl- gtrlei wijze aan het publiek sociale leveo deelnemen, ingeroepen GOEDKOOPSTE Ef> GROOTSTE SORTEERIING ORANJESTRAAT I TELI262É I In zijn woonschip „De Wiekslag'" houdt Otto van Tussenbroek een kleine tentoon stelling van eenige door hem ontworpen meubelen, versierde stoffen en andere voor werpen op het gebied der toegepaste kunst. Tevens vinden w er eenig aardewerk, ont worpen door Muller van de Aardewerkfa briek „Gouda" en enkele meubelen door A. Siebers. De woonschuit, als het tehuis van den kunstenaar, heeft haar eigenaardige bekoring er is van het intérieur iets te maken, dat elders niet te bereiken valt. We herinneren ons de schuit „De Zwerver" van den beken den grafieker W. O. J. Nieuwenkamp, waar mede deze kunstenaar het land doortrok en op deze wijze gegevens vond voor zijn tsen en houtsneden. Nieuwenkamp had aan het inwendige der schuit heel veel zorg be steed. Oud-Hollandsche meubelen en betim mering oud porcelein en voorwerpen van Oostersche en Westersche kunstnijverheid maakten de verschillende vertrekken be koorlijk en allszins smaakvol. Aan de wan den vond de bezoeker menig ets en hout snede, door den varenden kunstenaar ge maakt. Ook het interieur van v. Tussenbroek's woonschip heeft z'n eigenaardige bekoring, echter van geheel anderen aard. Dat ligt echter vrijwel voor de hand, want niet al leen is de bestemming een geheel andere, doch ook varen we (om een scheepsterm te gebruiken) wat de intérieurkunst betreft, thans in een geheel ander schuitje. Van Tus senbroek, die, zooals we bekend achten de moderne kunst en kunstnijverheid sterk propageerde,, legt daarvan natuurlijk getui genis af in zijn eigen home. Dat dit zich niet kenmerkt door rust eü voornaamheid, zooals we die bij Nieuwenkamp aantroffen, zal wel niemand verwonderen dieden geest van den tijd aanvoelt. We zullen hierop verder niet ingaan, doch ons slechts bepalen tot enkele opmerkingen over het tentoonge- stelde- Van Tussenbroek behoort tot degenen die streven naar het aesthetisch massapro duct. Zijn verstelbare stoelen komen dat ideaal in meerdere opzichten nabij. Heeft de ontwerper echter wel overwogen, dat menschen met kleine beurzen in de mo derne huizen kleine kamers vinden? Van <£ractischen zin getuigen de banken, die niet alleen zitmeubel' zijn, maar tevens bergruim te bieden en door hun uitneerobaarheid nog andere mogelijkheden openen. We zagen er bijv. een, waarvan men zonder veel moeite een hoekbank kan maken. Vervaardigd van een niet-kostbare houtsoort en in een goede kleur geschilderd, vereenigen ze in zich dc eigenschappen goed en goedkoop. Aardig van vinding is hel doelmatige radiokastje, dat hier als modern meubelstukz n „joyeuse entrée" heelt gemaakt. Z'n lust tot orneeren spreekt van lus- broek uit in sierdoeken, kleedjes, kussen en papieren voor beplakking. Zoo nu en dan is het ornament wat schablomachtig, doch het meerendeel dezer werstukken is door kleur en motief aantrekkelijk. Mooi verzorgd drukwerk als affiches, ex libris, boekomsla gen, etiketten enz., getuigen van goeden smaak en juisten kijk op de eischen van deze soort gebruikskunst. Nog een enkel woord o.ver een tweetal schemerlampjes. Beide voornamelijk pro duct van den houtdraaier, is het eene (in gele kleur) een mislukking, terwijl het an dere heel prettig aandoet. Hier b.ijkt wel, hoe moeilijk het is, iets te ontwerpen, dat met weinig kosten is te maken en toen ^°Het 8 aardewerk van Muller heeft weinig pretentie, hetgeen hier als een deugd mag worden aangemerkt. Zijn pullen schotels e.d. zijn fraaie producten der hedendaagr tt» J-.i Noemen we ten slotte aardewerkindustrie. Noemen we ten slotte de stoelen van Siebers, waarin deugdelijk heid en schoonheid samengaan met een ook belangrijke eigenschap n.l, lagen prijs. Van een bezoek aan „de Wiekslag zal men geen spijt hebben. M. v. d. w BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 13—19 Decem ber kwamen de volgende gevallen van be smettelijke ziekte voor: Bloemendaal 2 van roodvonk, Haarlem 4 van roodvonk en 2 van diphtheritis, Schoten 1 van roodvonk. Velsen 1 van diphtheritis, Zandvoort 1 van buiktyphus en 1 van roodvonk. NU!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11