UIT DE PERS. Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 24 December De Christ. Hist. Nederlander over het standpunt van Dr. De Visser. De vredesonderhandelingen in Syrië hebben een vlot verloop. Een Nederlander zal deel uitmaken van de Volkenbonds-commissie tot bestu deering van het privaatrecht voor de binnenscheepvaart. Noodweer In Spanje. Onder de radio-berichten: Vrees voor een hoogwater-catastrofe in West-Duitschland. Gravin Bothmer in vrijheid gesteld. Verklaring van Tsjitserin omtrent Rusland's standpunt inzake toetreding tot den Volkenbond. Een hevige storm teistert Noord-Japan. Frankrijk. Gem. buitenl. berichten, Hoog water in W est-Duitschland. De Duitsche commissaris te Koblenz. Een scheepsramp op den Rijn. De zaak-Bothmer. De verhouding van Rusland tot den Volkenbond. De toestand in China. Storm in Noord-Japan. De melkooorlog in de hoofdstad. De politieke crisis. Jhr. Mr. W. M. van Weede. f Onregelmatigheden te Hilversum. Steenkolenmijnveld bij Vlodrop. Vermindering der bewapeningen. De Portugeesche Gezant in den Haag. H. Hollenkamp Sr. t UIT ONZE OOST. Meer Europeesche onderwijzers noodig. Naar aanleiding van verschillende pers- heschouwmgen, zegt „De Nederlander" dat Ir. De Viss-J, de Kabinetsformateur, blijk baar uitgegaan is van de gedachte, da', 's lands belang eischt, de Roomsch-Katholie- ken, die ruim 30 pCt. der bevolking verte genwoordigen, zoo mogelijk, te bewegen, faun aandeel in de verantwoordelijkheid voor het Regeeringsbeleid te blijven dragen in samenwerking met andere groepen ter rechterzijde. Het blad vervolgt dan: Zijn voorstel, aanvaarding van de beslis- ving der Tweede Kamer, opheffing van den gezantschapspost bij het Vaticaan. accredi- teer.ng van den Nederlandschen gezant bij een der Europeesche regeeringen, ook bij den Hei'igen Stoel niet aangenomen door de Christelijk Historische Tweede Kamer- fract.e (bij de eerste poging van dr. De Visser) schijnt later verzet te hebben ontmoet (bij de tweede poging) bij de R.K. Ministers. Wij wenschen, zegt De Ned. in de voor onz •.•elastic bijzonder moeilijke omstan-" digheden, noch over het voorstel, noch over zijn afwijiz ng een oordeel uit te spreken. Slechts tweeërlei wil het blad opmerken. Ten eerste, dat wij het volkomen ver staan, dat de gedachte van dr. De Visser, bij de beide partijen, die hare bezwaren handhaafden, op verzet stuitte. Waar het uitgangspunt waarvan het bestaand confl.ct dcor Rcomschen en Christe'iik-Hislorischen wordt bezien, wortelt in tweeërlei grond gedachte Wer het wezen der Christelijke Kerk en haar taak tegenover de vo'ken grondgedachten, die niet met elkaar te ver zoenen zijn daar is reeds het begrijpen van elkanders handelingen uiterst moeilijk hoeveel meer het beëindigen van een conflict, dat naar aanleiding van zoo diep liggend verschi'punt in het leven trad. Onze tweede opmerk ng is een woord van blijdschap, dat uit het medegedeelde blijkt dat dr. De Visser, mochten de Roomsche ministers bij hun bezwaren volharden, geen stap verder zullen gaan in de tegemoet komende richting, dan waartoe hij, na ernstig beraad, besloot. Voor velen onzer vrienden, besluit het C.-H. orgaan, die zelfs den eersten stap niet begrijpen, zal de zekerheid, dat een tweede niet zal volgen, tot groote gerus- stelling zijn. Dc storm In Frankrijk De storm heeft Dinsdag te Parijs vrij aanzienlijke schade aangericht. Dinsdag avond is de a-itenne der draadlooze talegrafie van den Eifeltoren weggeslagen. Volgens de „Echo de P ris" sloeg in de omgeving van Rouaan een veerpont door een wind stoot om, Negen, passagiers zijn^ verdronken. Aan de kusten van den Atlantischen|Oceaan en het Kanaal verdubbelt de storm in hevig heid. Boven Parijs en de banlieue woedt een hevige orkaan. Er hebben verscheidene ongelukken plaats gehad, waarvan een met doodelijken afloop. De zee staat zeer hoog en men is zonder nieuws van verschillende schepen, zoodat voor rampen wordt gevreesd. Uit Havre wordt gemeld, dat de zuidwester storm in hevigheid toeneemt. De financieele crisis in De ministerrad heeft zich Dinsdag bezig gehouden met de financieele voorstellen van minister Doumer. Er werd geen be slissing genomen. Dit zal in de volgende zitting geschieden. Na afloop van den ministerraad werd aan den heer Doumer gevraagd, of de Raad het aanbod der industrieelen van het noorden had behandeld. De heer Doumer beant woordde deze vraag ontkennend en voegde er aan toe, dat hij nog geen omlijnd voorstel dienaangaande had ontvangen. De economische toestand te Danzig. Naar uit Danzig wordt gemeld, hebben eenige honderden vertegenwoordigers van den handel en den landbouw een bespreking gehouden over den toestand. Men meende, dat Danzig ook zonder medewerking van een vreemden commissaris de zaken zoo moest kunnen drijven, dat de hoogte van de openbare uitgaven werd vastgesteld en óok gehandhaafd. De economische nood van Danzig was het gevolg van het verband met Polende daling van de zloty was het grootste ongeluk voor Danzig. De binnenscheepvaart. De Nederlandsche rechtsgeleerde G. Nauta is uitgenoodigd, deel uit te maken van de commissie uit den Volkenbond tot bestu deering van het privaatrecht voor de binnen scheepvaart, die begin Januari te Straats burg samenkomt. Rusland is eveneens daar toe uitgenoodigd. De keuze van Straatsburg is waarschijnlijk een consessie aan de Rus sen, die sedert het incident Vorowski niet in Zwitserland willen komen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook de voorbereidende ontwapeningscom missie om die reden niet in Genève zal ver gaderen. Grensbewakers. Een Esthlandsche adjudant en een Tsjecho- Slowaaksche kolonel zijn aangewezen om generaal Laidoner op de hoogte te houden van incidenten, die zich aan de voorloopige grens van Mosoel mochten voordoen in afwachting van de zitting van den Raad van tien Volkenbond. Storm en regens in Spanje. Op de koude en sneeuw in Zuid-Spanje Zijn stormen en slagregens gevolgd. De Guadalquivir en andere rivieren zijn buiten haar oevers getreden. In Sevilla zijn de ka den ondergeloopen. De schade aan goederen is aanzienlijk. In de provincie Cordova zijn verschillende bruggen weggeslagen, waarbij een persoon verdronk. In Almeria ontbreken verschei dene visschertreilers op het appèl. Ove^| heel Spanje woedt een aanhoudende ■torm. De toestand in Syrië. De verkiezingen voor de vorming van een voorloopige regeering zullen in den staat Damascus op 8 Januari plaats hebben maar in de gebieden, waarvoor nog de staat van beleg geldt, zooals de stad Damascus, zullen deze eerst een maand na opheffing van dezen maatregel plaats hebben. In den staat Damas cus is het rustig. De Jouvenel ontving een delegatie van de bewoners van dezen staat. Uit Beiroet wordt gemeld De vredeson- derhanddlingen zijn tot dusver vlot verloo- pen. De leden der belangrijke Syrische dele gatie werden ieder afzonderlijk door de Jou venel ontvangen en des avonds gezamenlij! Dinsdagavond heeft de delegatie van de Jou venel antwoord gekregen op de vijf eischen der Syriërs-amnestie voor alle politieke mis drijven een grondwet voor Syrië op den grondslag van de souvereiniteit des lands vervanging van het mandaat door een ver drag naar het voorbeeld van Irak, waarbij de Volkenbond als scheidsrechter zou optreden in quaesties van interpretatie een plebisciet over de eenheid van Syrië benoeming van een voorloopige regeering door den hoogen commissaris uit de kringen der nationalisten, die zoo lang zal regeeren tot er een wet kan worden in het leven geroepen om verkiezin gen te houden en een wetgevende vergadering bijeen te roepen. De Jouvenel heeft daarop een algemeene amnestie beloofd voor allen, die binnen 14 dagen de wapens neerleggen. Hij waarborgt den leiders hun leven maar behoudt zich het recht voor minder strenge straffen op te leg gen. Inzake de punten 2, 3 en 5 was hij het met het standpunt der nationalisten eens. De mijnindustrie in Zuid Afrika. In een toespraak tot de Kamer voor de Mijnen gaf Anderson, de voorzitter, uiting aan zijn groote bezorgheid betreffende het tekort aan inlandsche arbeidskrachten, en wees er op dat daarvan inkrimping van de geschoolde Europeesche arbeiders het gevolg was. Hij weet het gebrek aan de weigering der regeering om het aantal inlanders, dat uit Portugeesch Oost-Afrika mocht worden ingevoerd, te verhoogen, en deed een beroep op de regeering om haar „blanke arbeid"- fetisch prijs te geven, die voor het geheele land een groote ramp zou zijn. Aan een bericht aan de „Times" uit Johannesburg ontleenen wij nog, dat de heer Anderson heeft voorspeld dat wanneer de regeering aan den eisch der Arbeiderspartij mocht toegeven van „an all White Rand", daarvan het onmiddellijk gevolg zou zijn de stopzetting van 25 van de 36 mijnen, die werden geëxploiteerdf de vermindering van het bestaande loon voor het Europeesche personeel tot een derde van het tegenwoordige gemiddelde en het ontslag van 14.000 Euro peesche werkkrachten, die overtollig zouden worden. Amerika cn het Wereldhqf. Uit Washington wordt aan de „Times" gemeld, dat bij de debatten in den Senaat over het voorstel om Amerika tot het Perma nente Hof van Internationale Justitie te doen toetreden senator Pepper een belangrijke re devoering heeft gehouden, waarin hij .drie voorwaarden voor deze toetreding heeft ge steld lo. dat het regel en gewoonte van het Hof moet zijn, dat het geen geheime of vertrou welijke adviseerende mededeelingen aan den Volkenbond omtrent zijn inzichten doet 2o. een verklaring, dat de Vereenigde Sta ten het standpunt der meerderheid van het Hof in de quaestie van Oost-Kirelië opvat ten als een permanente pclitiek, nl. dat het Hof zich niet competent verklaart, een be slissing te nemen in een quaestie tusschen een lid van den Volkenbond en een staat, die niet lid is van den Volkenbond, tenzij laatstgenoemde uitdrukkelijk toestemt in een uitspraak van het Hof. 3o. een bepaling, dat de Vereenigde Sta ten door geenerlei uitspraak in een quaestie gebonden kunnen worden, wanneer zij deze quaestie niet aan het Hof hebben voorgelegd, en voorts dat zonder toestemming van Ameri ka geen advies (aan den Volkenbond) over quaesties gegeven zal worden, die deVereenig- de Staten rechtstreeks betreffen. Een mijnongeluk in de V.S Acht mijnwerkers zijn omgekomen, die gis teravond in een mijn te Bellaire (Ohio) wer den bedolven tengevolge van een brand. De toestand in China. Een draadloos bericht uit Tientsin meldt, dat Feng Joe Hsinng's leger hedenmorgen na een zware artilleriebeschieting Li Tsing Li's leger aanviel, dat teruggedreven werd. Feng verwacht Tientsin spoedig te berei ken, ofschoon het leger van Li Tsing Li een laatste verzet zal bieden. Het bericht van gisteren van het slagveld vóór Tientsin was niet anders dan een Chi- aeesche krijgslist. De circulaire van Feng, die in heel China is verspreid, had ten doel, de tegenpartij op een dwaalspoor te brengen totdat Feng versterkingen zou hebben aan- 1 getrokken, hetgeen hem gelukte. Daarop heeft hij ten koste van groote verliezen een frontaanval uitgevoerd, het leger van Li Tsing Lin op zijn verdedigingslinie terugge worpen en is later door deze linie heenge broken, zoodat het leger van Sjihli op Tien tsin terug moest trekken. De verliezen waren aan beide zijden zeer groot. Men" gelooft niet dat dit succes van Feng aan eten oorlog een eind zal maken. Beide partijen zijn n.l. vastbesloten den strijd voort te zetten. Uit officieele bron wordt vernomen, dat het Kabinet het vraagstuk van Mandsjoerije heeft besproken, evenals de anti-Japansche gevoelens in China, en heeft uitgesproken, dat hoezeer Japan het ook betreurde, zijn tegenwoordige houding noodig was als be schermingsmaatregel. Opnieuw werd her haald, dat Japan een volstrekt neutrale hou ding aanneemt, niet het voornemen koestert, zijn invloed te vergrooten, of andere verderaf liggende motieven heeft en van plan is, Moekden zoo spoedig megelijk te verlaten. EEN AVONTUURLIJKE ONTVLUCH TING. Uit het tuchthuis te Brandenburg zijn twee gevangenen gevlucht, En dat onder zeer avontuurlijke omstandigheden. Deze gevangenis behoort t.iet tot de mo dernste inrichtingen op dit gebied in Duitsch- land, lezen we in de „Voss. Z.", en het is den laatsten tijd dan ook herhaaldelijk voorge komen, dat gevangenen ontvluchtten. Maandagmiddag werkten in de kleerma- kersafdeeling twee gevaarlijke inbrekers de variété-acrobaat Dassuy en de kleermaker Panske. Dassuy staat in zijn wereld bekend onder den bijnaam „der Flieger". Maandag- in ddag hing een zware mist en van het sche merachtig licht maakten beiden gebruik om tusschen 4.10 en 4.25 hun lang voorbereide vlucht te wagen. Zij verlieten hun zaal en be gaven zich naar de op de derde verdieping gelegen W.C.'s. Uit een nauw venster wisten zij op de buitenvensterbank te komen zij bevestigden een haak aan een ijzerdraad, waaraan een booglamp hing, gleden daar langs naar een plat dak en lieten zich van daar aaq een touw, dat zij heimelijk in de kleermakerswerkplaats vervaardigd hadden, neer in den tuin, werkten zich over den muur heen en waren vrij. Tijdens dezen levensgevaarlijken tocht der beide waaghal zen was de cipier even werkzaam op de bin nenplaats, zoodat hij niet den muur in het oog kon houden. Tien minuten na de ontsnapping werd alarm geslagen. Dadelijk liet de directeur het dak van de gevangenis afzoeken, daar men eerst nog niet het touw had gevonden. Tevens werden de Schuppopatrouilles bui ten de gevangenis gewaarschuwd. Toen nu de gevangenisbeambten op het dak aan het zoeken waren, meenden de Schupo's in het schemerdonker, dat dit de inbrekers waren en zij openden een levendig vuur, zonder echter een der bewakers te raken, die ter stond door geroep en teekenen de schutters uit hun dwaling hielpen. Per telefoon en telegram werden alle po litieposten gewaarschuwd, maar alles te ver geefs. De beide vluchtelingen waren spoor loos verdwenen. Vermoed wordt, dat zij hulp van buiten hebben gehad, zoodat zij zich dadelijk in andere kleeren hebben kunnen steken. TER EERE VAN LOCARNO. Zondag a.s. zal in het Trocadero een groote feestelijkheid plaats hebben ter eere van de verdragen van Locarno. Het feest is op touw gezet o.a. door de federatie van Volkenbondvereenigingen, de vereeniging Vrede door recht, en den Bond voor de Rechten van den Mensch. De heer Briand is uitgenoodigd er het woord te voeren. Er zullen voorts toepasselijke liederen worden gezongen en plastische spelen en dansen worden uitgevoerd. Een der organisatoren is de heer Génier, die zich naar men weet, veel moeite geeft voor een internationaal tooneel tot bevordering van de toenadering tusschen de volken. DE DOOD VAN LORD KITCHENER. De draadlooze dienst maakt melding van een uitvoerige uiteenzetting welke Bridge- man, de Eerste Lord der Admiraliteit, in het Lagerhuis over den dood van Lord Kitchener, in 1916, heeft gegeven. Wat de aanleiding tot deze verklaring was, wordt niet vermeld. Bridgeman sprak de verschillende ver halen, die over den dood van Kitchener de rond hebben gedaan, tegen en zeide „Het is niet waar, dat het vertrek van de „Hamps- shire" een openbaar geheim was, Pas tien dagen voor het vertrek naar Rijsland werd de kruiser door den opperbevelhebber voor dezen dienst uitgekozen. Het schip nam deel aan den slag bij Jutland van 30 Mei tot 2 Juni. Er is geen grond voor de bewering, dat het herstellen van het schip niet goed is geschied. Het weer zeewaardig maken was in Februari 1916 gereed. De koers, die voor de „Hampshire" werd vastgesteld, werd op het laatste oogenblik gekozen, met het oog op de weersgesteldheid. Wegens het slechte weer was het mijnvegen aan beide zijden der Orkney-eilanden gedurende eenige dagen vóór Kitchener's vertrek niet mogelijk ge weest, doch de korte zomernachten werden ongeschikt geacht voor het mijnleggen, en er was dan ook van te voren niet ontdekt, dat Duitsche duikbooten om en nabij de Orkney-eilanden mijnen hadden gelegd." De admiraliteit, zoo vervolgde Bridgeman, heeft den ongewonen weg gevolgd, om de verslagen van het Hof van Onderzoek niet te publiceeren, doch de verklaringen, welke zijn gepubliceerd en die als oorzaak van de ramp een verankerde mijn opgeven, zijn volgens het bezonken oordeel der Admi raliteit op bewijzen gebaseerd. Ik moge hier aan toevoegen, aldus Bridgeman, dat de bewering, dat spionnen bij een vroegeren gelegenheid op de „Hampshire" waren aan getroffen en doodgeschoten, een belachelijk verzinsel is. De admiraliteit twijfelt er niet aan, dat de „Hampshire" [op een Duitsche mijn is gestooten, die gelegd werd door de U 75, een mijnlegger-duikboot, welke was uitgezonden om de Orkney- eilanden te verspieden en mijnen te leggen voor een sortie der Duitsche vloot, die tot den slag bij Jutland leidde. In het rapport van admiraal Scheer over Jutland wordt melding gemaakt van een mededeeling aan duikbooten op verschillende punten, en 1 zijn plan No. II toont de koers aan van de U 75 naar en van dit gebied tusschen 26 Mei en 1 Juni 1916. Vijftien mijnen van het klaarblijkelijk door de Duitsche duikboor gelegde type werden in de nabijheid op geveegd, zoodra de weersgesteldheid het op vegen mogelijk maakte, en de mededeelingen welke Duitschland bij het einde van den oorlog inzake de mijnlegging heeft gedaan, ten einde het opruimingswerk te verge makkelijken, zoowel als de Duitsche offi cieele geschiedenis van den oorlog, beves tigen dat zulke mijnen werden gelegd. WOLVEN EN WILDE ZWIJNEN. Tengevolge van de r age kou en den hevigen sr.eiuwval zijn een groot aantal wol ven en wilde zwijnen uit de bergen afge dwaald en in verschillende deelen van het Oosten der provincie Venetië verschenen. Vrijdagnacht hebben wolven het station van PrestaneMattegna, bij Triest, bele gerd, waar de beambten het gebouw barri cadeerden en zich verdedigden. Eerst bij het aanbreken van den dag trokken de viervoetige belegeraars af. Te San Pietro del Carso werden twee groote wilde zwijnen gedood. In deproviti- cie Savona is langs de Rivièra een bende v. d zwijr.e.i verschenen. Twee er van wer- dc:. gedood. In Umbrië wordt het platte land door wolven geteisterd. Verschillende gemeentebesturen hebben een belooning van 400 lire uitgeloofd voor iederen doodgescho ten wolf. Het heeft er allen schijn van, dat West- Duitschland weer door een hoogwater-cata strofe bedreigd wordt. De Rijn is te Keulen sedert gisteren met 134 M. gestegen en stijgt ieder uur met 5 cM. Nog beangstigender is de toestand in het Moezeldal. De Moezel is bij Trier in de af- geloopen 24 uur van 1.93 M. tot 4 M. ge stegen, dus met niet minder dan 2.07 M. De Wupper is reeds op tal van plaatsen buiten zijn oevers getreden. Ook in Zuid-Duitscliland ziet de toestand er ernstig uit. De Nackar stijgt onrustbarend, terwijl voorts uit het Schwarzwald 'n sprong- gewijze stijging van de rivieren en beken als gevolg van den hevigen dooi wordt ge meld. Een later ontvangen bericht meldt, dat de Moezel de laatste uren weder daalt en bij afzending van het telegram reeds weder op 3.85 M. stond. Gisterenmiddag heeft de nieuwe rijkscom missaris voor de bezette gebieden, baron Lsngwerth son Simmern, een officieel bezoek gebracht bij den vooreitter der Rijnlandcom missie, den hoogen commissaris Tirard ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. De Rijnlandcommissie heeft baron Lang- werth gisteren officieel geïnstalleerd als rijkscommissaris voor de bezette gebieden en gevolmachtigde bij de Rijnlandcommissie. Tengevolge van den geweldigen storm zonk gisterenmorgen bij Bimmen, op den Rijn, in de nabijheid van de Nederlandsche grens, 'n kolenboot. De ramp speelde zich zoo snel af, dat dc bemanning zich slechts met groote moeite kon redden. Een kind van vijf maan den, dat niet meer in veiligheid kon worden gebracht, omdat het zich onder dek bevond, verdronk. Gravin Bothmer is gisterenmiddag int de hechtenis ontslagen. Nadat Dinsdagavond het vonnis was uit gesproken, zou zij volgens besluit van de rechtbank onmiddellijk op vrije voe ten worden gesteld doch op last van den officier van justitie werd zij op nieuw gearresteerd. Haar verdedigers pro testeerden hier tegen, doch tevergeefs. Eerst gisteren zijn zij er in geslaagd de intrekking van dit nieuwe bevel tot arrestatie te be werken. Naar de bladen melden, was dit bevel uit gevaardigd op aandringen van haar echtge noot, die den officier van justitie schriftelijk had verzocht zijn vrouw niet vrij te laten, daar hij vreesde, dat zij een ongunstigen in vloed ot> zün kinderen zou uitoefenen. Te-breuk, vens had graaf Bothmer er den officier voor gewaarschuwd, dat zijn vrouw waarschijnlijk van haar vrijheid gebruik zou maken om zoo spoedig mogelijk naar het buitenland te vluchten. De gravin heeft na haar invrijheid stelling haar intrek genomen in een pension te Berlijn, daar haar man hoor den toegang tot de gemeenschappelijke woning heeft ont zegd. Alvorens Duitschland te verlaten, heeft Tsjitsjerin nog gauw even een artikel voor de „Rote Fahne" geschreven, waarin hij nog veel scherper dan in zijn verschillende in terviews met de Berlijnsche bladen het Rus sische standpunt tegenover den Volkenbond definieert. Nadrukkelijk verklaart hij, dat de Sovjet- Unie in geen geval tot den Volkenbond zal toetreden. Verschillende interviews hadden hem de woorden „nog niet" in den mond gelegd. Hij heeft deze woorden echter niet gebezigd. Ruslands weigering om zich bij den Volkenbond aan te sluiten is van per manenten en niet van provisorischen aard. Verschillende berichten worden gemeld uit China. Zoo is in Tokio bevestiging ont vangen van het bericht, dat de troepen van generaal Feng in Tientsin zijn binnengerukt. De Japansche regeering is van oordeel, dat de 200 man geallieerde troepen, die zich te Tientsin bevinden, voldoende zijn om de buitenlanders te beschermen. Verwacht wordt, dat generaal Koeo Moekden binnen enkele dagen zal bereiken. Naar verluidt, zal men zijn troepen in de stad laten binnenrukken, omdat niet ver wacht woidt, dat Tsjang Tso Lin een aan val zal doen, zoodat het verbod, volgens hetwelk geen gevechten mogen plaats heb ben op een afstand van minder dan zes mijlen van de Japansche spoorlijnen, niet zou worden overtreden. Gisteren werd de internationale trein tus schen Tientsin en Sjangkoean beschoten, zoodat hij naar Tientsin meost werden te ruggebracht. Een telegram uit Moekden meldt, dat Tsjang Tso Lin Dinsdagochtend zijn voor naamste aanhangers om zich heen heeft verzameld en een afscheidsrede heeft ge houden, waarin hij zeide, dat de berichten van het front er op wezen, dat de vijand zoo juist een beslissenden aanval had ge opend. Hij verklaarde, dat als het leger van Moekden verslagen wordt, hij naar elders de wijk zal nemen. Dinsdag heeft boven Noord-Japan een storm gewoed. Het verlies van twintig vis- schersvaartuigen wordt gemeld, 150 vis- schers worden vermist. Een aantal huizen zijn vernield. Veertig schepen leden schip- De ventende boeren komen melk tekort. De secretaris van den Melkveehouders- bond deelt mede, dat de door de boeren uitgevente melk te Amsterdam op 't oogen blik niet voldoende is, om aan de groote vraag van het publiek naar deze melk te te voldoen. Zij moeten zich daarom tot enkele wijken beperken. Hij hoopt echter, dat hierin spoedig verandering zal komen door verdere uitbreiding van het aantal zelf-ventende veehouders. De hoeveelheid melk, die thans door heb wordt rondge- f bracht in Amsterdam,' bedraagt pl.m. 70.000 L. per dag, d.i. pl.m. 23 pet. van de totale consumptie. Bij den verkoop van melk voor 12 cent per Liter door een knecht van een veehou der, die anders de melk aan de fabriek levert, kwam het tot een botsing tusschen hem en een venter, diegeregeld uitvent tegen 17 cent de Liter. De twist liep zoo hoog, dat beiden handgemeen werden en een hunner met een blauw oog huiswaarts keerde zonder melk, daar de ander zijn melkemmers ledigde. In een dezer cfogen te Apeldoorn gehou den vergadering van den Kamerkring „Arn hem" van de Chr. Hist. Unie, heeft de heer J. R. Snoeck-Henkemans, lid der Tweede Kamer, meegedeeld, dat de heer De Vis ser op 1 Nov. j.l. bericht van den heei Colijn ontving, waarin hem als voorzitter Ier Christ. Hist. Kamerfractie, werd mede deeling gedaan van het voorgenomen al treden der 4 R. K. ministers. DR. DE VISSER EN DE ANTI-REVOLUTIONAIREN. In verband met het bericht der N. R. C., waarin werd meegedeeld, dat door Dr. De Visser pogingen zouden zijn aangewend om een parlementair minderheidskabinet te vormen bestaande uit christelijk-histori- schen en anti-revolutiopairen, welke po gingen op verzet van anti-revolutionaire zijde zijn afgestuit, meldt „de Standaard," dat dit bericht geheel uit de lucht is gegre pen. Den verantwoordelijken leiders dei A.-R., is althans, zoo werd aan „de Stan daard" meegedeeld, van zulk een poging niets bekend. Zij behoefden zich daartegen 'us ook niet te verzetten. Te Weenen is in den ouderdom van 77 jaar overleden de Nederlandsche gezant, aldaar, Jhr. Mr. W. M. van Wee de van Berenkamp. ONDERZOEK VAN DE RAADS COMMISSIE. I Verschenen is thans 't rapport van de Hil- versumscbe Raadscommissie ad hoe, welke een onderzoek had in te stellen naar de toestanden sa de gemeentebedrijven, dirt naar aanleiding van de beweerde fraudu leuze handelingen en onregelmatigheden. De commissie zegt in haar rapport o. a. het volgende: De hoofdadministratie van P. W. laat in opzet en uitwerking te wenschen. De de- central.satie in de administratie heeft tot ongewenschte toestanden geleid. De intieme controle heeft te wenschen overgelaten. Tusschen den technischen en administra tieven dienst, meent de commssie, moet consequent doorgevoerde scheiding plaats vinden. Het systeem der administratie is een der oorzaken van de gepleegde fraude en onregelmatigheden. De commissie onderschriift niet de ver- klar.ng van den directeur van P. W., dat de onder zijn leiding ressorteerende dien sten en bedrijven technisch organisatorisch en administrat.ef zóó zijn ingericht, dat zij aan behoorlijke eischen voldoen. Zij oor deelt, dat de directeur van publiek werken voor het administratieve deel van zijn taak n et die belangstell ng heeft getoond, we ke redelijkerwijs van hem mocht worden ver wacht. Ook bij andere takken zijn misstanden en lacunes geconstateerd. De commissie be treurt het dan ook, dat B. en W. niét on middellijk na het vaststel'en van de ge pleegde fraude alle, op de loonadministratie betrekking hebbende gegevens, m beslag hebben genomen. De ontslagen hoofdopzichter bij de Reini ging had z.oh de laatste jaren sterk ge ïnteresseerd voor zaken, zegt te commissie verder, die met zijn eigenlijke taak in geen of slechts in zeer verwijderd verband ston den. De overboek'ngen staan misschien met die bijzondere interesse in verband. 't Wordt een fout van B. en W. geacht, dat dezen aan den heer Roodvoets toestem ming verleenden, om adviezen. die niet door hen werden gecontroleerd, te geven aan andere gemeenten, inzake het Land bouwbedrijf. De directeur 'van P. W„ aldus wordt verklaard, is overladen met werk. Daar door komen leiding en toezicht bij P. W. niet tot hun recht. Landbouw en Reinig ng zullen daarom van P. W. dienen te worden gescheiden en onder een eigen directeur moeten worden gebracht. Bij de aanstelling van los en vast personeel voor de verschil lende diens'en roept de gemeente als re gel niet de bemiddeling in van de Arbeids beurs. Een scheidsgerecht voor ambtena ren wordt noodig geoordeeld. B. en W. beantwoorden dit rapport in een uitvoerige nota. Zij zeggen, dat uit het rapport blijkt, dat de toestand aan de gemeentebedrijven in verband met de malversaties van 1924 geen reden tot ongerustheid geeft. Het langdu rige onderzoek der commissie opent geen nieuw gezichts-punt. B. en W. mot/veeren dan uitvoerig, waar om zij aan de uitnoodiging der commissie, voor haar te verschijnen, geen gevolg heb ben gegeven. B, en W. duiten zich aan bij den zake- Hjken inhoud van de nota door den direw leur van P. W„ naar aanleiding van bet rapport ingediend. De directeur heeft geheel met medewer king van B. en W. er naar gestreefd, de admin stratie zoo goedkoop en zoo prac- tisch mogelijk te doen aansluiten aan de technische dienster.. Dezen hebben "voor miTioenen verwerkt. De directeur heeft daarbij een verantwoordelijkheid gedragen, waarvan de maat niet wordt gekend, zelfs niet door de commissie Behalve den verificatiedienst gaan B. en W. voort, zijn alle taken van dienst zwaar belast, dit mede ais gevolg van de bezuini gingen. L'e directeur %-an P. W. moet zich, zeggen B. en W. verder, gegriefd gevoelen door de conclusie, dat het systeem der gevoerde administratie bij den Woningienst wel aan leiding heeft kunnen geven tot misbruiken van betcekenis. Een dergelijke conclusie is voor iedere uitlegging vatbaar. Maar als dc commissie twee opzichter-uitvoerders had gehoord, dan zou de dubbelzinnige strekking van deze conclusie in de pen zijn gebleven. B. en W ontkennen ten s'ellgste, dat zij aan den heer Roodvoets onbegrensde toe stemming hebben verjeend tot het ver strekken van adviezen aan andere gemeenten Wat het aanstellen van een directeur over Landbouw en Reiniging aangaat. zeggen B. en W„ dat de directeur van P. W. daar over andere denkbeelden heeft, die B. en W. eerst willen verwerken Dit zijn de hoofdzaken. Dinsdag 29 Dec. komt het rapport in den Raad aan de orde. HET WETSONTWERP DOOR DE EERSTE KAMER AANGENOMEN. In de Woensdag gehouden Eerste Kamer zitting is o. a. aan de orde gekomen het wetsontwerp tot ontginning van het Steen kolenmijnveld bij Vlodrop. Beraadslagingen werden er niet over gevoerd, zoodat het ontwerp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Het Eerste Kamerlid, de heer Van Embden heeft aan den Minister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers, de volgende yragen gesteld: 1. Is de Regeering bereid, aan de leden der Staten-Generaal en aan de pers zoo spoedig mogelijk een afdruk te verstrekken van de tot Nederland gerichte uitnoodiging (met bijbehoorende stukken, als: reg'ement van orde, programma, vraagpunten e.d.) tot deelneming aan de voorbereidende conferen tie voor de vermindering en beperking def bewapeningen? 2. Is de Regeermg van maening, dat aan de te benoemen afvaard ging een instructie moet worden gegeven aangaande de hoofd gedachte, die haar, zoowel uit nationaal als internationaal oogpunt, bij het uitbrengen van haar adviezen te leiden hebben? 3. Zoo ja, is de Regeermg bereid, bet ontwerp voor zulk een instructie spoedig te publiceeren? 4. Is de Regeering niet van meening dat definitieve besluiten ten deze zoo lang mogelijk moeten worden uitgemaakt, opdat, indien mgoelijk, vermeden worde dat een aangelegenheid van zulk een gewicht, gepre- judicieerd zou worden door demissionaair» bewindslieden? De Portugeesche courant Dlario de No- ticias schrijfti „Onze gezant te Den Haag, de heer Antonio de Santos Bandeira. heeft er reeds tweemaal bij den Portugeeschen mi nister van Buitenlandsche Zaken op aan gedrongen, dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar het gedrag als particulier en als diplomaat met een loopbaan van meer dan 25 jaar, in verband met de valsche geruchten, die omtrent hem verspreid zijn naar aanleiding van de (kwestie van de Bank van Ankola." De Diario verneemt van de politie t« Lissabon officieus het .volgende: „De iustiticneele recherche maakt bekend dat het onjuist is. dat er een onderzoek zou zijn ingesteld naar.de handelwijze van den heer Antonio de Satcs Bandeira. Tegen hem bestaat geen enkele bewijs, zelfs geeH enkele beschuldiging. dat hij mede be trokken zou zijn in de zaken van de Bank van Angola, waaromtrent den laatster, tijd geruchten zijn opaedoken. De heer Bandeira heeft zich uit eigen verkiez ng na zijn aan komst te Lissabon ter beschikking van den minister van Justitie gesteld om al'e in lichtingen te verschaffen, die kunnen bij dragen tot het ontdekken der geheele waar heid. Te Arnhem is op 65-jarigen leeftijd over leden de heer H. A. Hollenkamp, oprichter van de bekende firma H. Hblienkamp Co» te Amsterdam. De Regeering dcet wat zij kan. In de Mem. van Antwoord bij het Hoofd stuk Onderwijs schrijft de Indische Regee ring Naar aanleiding van het betoog van ver schillende leden, dat het urgent is voorzie ningen te treffen tot het verkrijgen van meer leerkrachten met hoofdakte bij het Euro- peesch lager onderwijs wordt opgemerkt, dat de regeering geen middel ongebruikt laat, dat den toevloed van zulke leerkrachten kan bevorderen. Daartoe behoort de in het verslag aanbevolen indienstneming van on derwijzers op z.g. kort verband, welke wij2e van aanwerving reeds sedert jaren onafge broken wordt toegepast. Voorts is met het oog op de behoefte aan mannelijke hoofdaktebezitters, bij de begroo ting van 1926 gerekend op het verteenen van een studietoelage van 20 candidaten, die zich verbinden om na in Nederland de hoofdakte te hebben behaald, voor het openbaar In disch lager onderwijs te worden uitgezonden. Nadat der regeering gebleken was, dat zich ongeveer het dubbele aantal geschikte solli citanten had aangemeld, heeft zij niet ge aarzeld zich telegrafisch tot den minister van Koloniën te wenden met het verzoek de studietoelage 3an alle gescyikte candidaten toe te kennen. In dit verband verdient ook vermelding, dat kort geleden uit Nederland zijn aange vraagd 25 leerkrachten met de hoofdakte en een of meer bijakten, met bestemming voor het Mulo. Het aantal mannelijke Europeesche leer krachten aan de scholen van Westersch (la ger) onderwijs bedraagt thans 538. Hoe groot het tekort is bij „een normale bezetting" der bestaande scholen, zou pas becijferd kunnen worden, indien vaststond, wat onder „een normale bezetting" vatl te verstaan. Een te kort aan Europeesche leerkrachten in het al gemeen is er niet, zoodat er practisch geen enkele vacature is. Doch wel bestaat nog steeds groote behoefte aan mannelijke krach ten (inzonderheid hoofdaktebezitters) en stellig zou het zeer in het belang van het onderwijs zijn, indien de verbroken verhou ding tusschen de aantallen onderwijzeressen en mannelijke leerkrachten kon worden ver beterd-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5