NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NIEUWJAARSWENSCH ió ku;alüeib TA5AK Encycliek van Z. H. Paus Pius XI over de Instelling van het tëest van Jezus Christus Koningschap. Amsterdamsciie Anthracie! !IJ üeLnetn^m Maandag 28 December 1925 50ste Jaargang No. 16134 nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad PIIMUIHllAGIET VERZEGELDE ZAKKEN Ooi! te Amsterdam - Leiden - Bussum - Haarden Agenda 29 December NIEUWJAARSDAG GEEN VASTENDAG. HET BISDOM HAARLEM IN 1924. Een driejarig kind verbrand. N.V. JDrukkerij voorheen De Erven Loosjes. KATHOLIEKE MIDDENSTANDERS van Haarlem' Bloemendaal, Overveen en Schoten! DE HEER P. J. VAN KESSEL 40 JAAR VINCENTIAAN. R. K. Middenstandsvereeniging. Inbraak. Geen brandbluschapparaat in den wagen. De Maximumsnelheid. Personalia. R. K. Buitengewone Lagere School. Tentoonstelling Handenarbeid. Pluim vee-T entoonstelling. Bioscoop-Theater „de Kroon." J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De hongerlijdende Studenten in Hongarije. Wild-Wedstrijd in den H. K. B. Kerstmorgen in de strafgevangenis. De knapen van het Spaamekoor in de Deo. Statuten. De duizendste uitspraak. Import-Veiling. Beëediging Makelaar. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Her week 0.25 Her kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij 'ooruitbetaling ƒ3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. -- a Advertentie»: 35 ceats fsr regeL Bij contract oelangrijke kortmt .Advertentiën tusschen den ■tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel, op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adv, tentiën 14 regels 60 ct. per plaatsing: elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Wabo°nTv!l?P d!t bko T' ingevolge de verzekeringsvoorwdarden fOMf) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door. f 7Rn bij een .e» ongevallen verzekerd voor een der volgende mtkeermgen: 1 0UUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: J ^U.'dLZui aelijken 1 rn n es van een hand' - bi' ver,i van een fCO bij 'n breuk van f ZO 'nijveriies igeval met f O ffl bij verb et 0{ een o0d: 1 l&d, duim of wijsvinger I 3w. been of arm: I*J» andere :n afloop: t w l>« een vis v. een vinger. 'n zijn Encycliek, die Vrijdagavond ver scheen, herinnert onze H. Vader aan de ver maning, in Zijn eerste encycliek gegeven, n.l. den vrede van Christus te zoeken in het Rijk van Christus, Wij laten hier volgen een aan Msb. ontleende uitweiding over den in houd der magistrale Encycliek: Wat gebeurde in het jubeljaar," scheen do verwezenlijking hiervan te verhaasten. Het is voldoende te wijzen op de missie- 'eiUoonstelling, op de menigte pelgrims, op do plechtige heiligverklaringen, op het eeuw- 'oost van het Concilie van Nicea, dat in het syniboIum de formule inlaschte „cujus regni Jjon erit finis", aldus de koninklijke waardig- heid van Christus proclameerend. Wijl dit jubeljaar derhalve niet op één, JOaar op meer wijzen heeft meegewerkt om het Rijk van Christus toe te lichten, betaamt hot aan Ons Apostolisch Ambtovereenkom stig het verlangen van zeer vele kardinalen, bisschoppen en geloovigen dit jaar te sluiten ®8t het instellen van een speciaal feest ter oere van den ChristusrKoning in de gewijde hturgie. Christus, als mensch geboren, is tot Ko- m"g gekozen om Zijn uitmuntendheid tus- schen de geschapen wezens én om de heer schappij, welke Hij uitoefent op het verstand, den wil en het hart. Koning wordt Hij ge noemd in het Oude Testament door den Psalmist, door Isaias, Jeremias en Daniel en jn het Nieuwe Testament door de Evange- hsten, die ons ook de woorden overleverden, jvaarmede Christus Zelf Zich dien titel toe kende. Vandaar, dat de Latijnsché" en Ooster- sche Kerk eendrachtig de leering van Chris- [Us koningschap Ontleenden aan de gewijde hoeken, deze invoerend in de schoone vari- eerend vormen der liturgie. Dit koningschap is gebaseerd, zooals Cyril- 'us van Alexandria opmerkt, op de twee "aturen in Christus, maar ook op een zeker veroveringsrecht krachtens de verlossing, daardoor 'onze lichamen zelf ieden van Chistus zijn geworden. - Een drievoudige macht derhalve, n.l. de Wetgevende, de rechterlijke en de uitvoe rende macht is vervat in dat koningschap, zoodanig, dat, indien een zou komèn te ont breken, men niet meer een waar en eigen lijk koningschap zou hebben Een ander karakter van dit rijk is, dat het geestelijk is en gebonden aan geestelijke dingen, zooals vele teksten uit de Schriftuur aantoonen. Wijl Christus van den Vader een absoluut recht over alle geschapen dingen ontvangen 'leeft, strekt Zijn macht zich, ook uit tot alle burgerlijke aangelegenheden. Zoolang Chis- ius op aarde was, oefende Hij dit koning schap niet uit en gelijk Hij eens verachtte het bezit en de zorg voor de aardsche din gen, zoo veroorloofde en veroorlooft Hij, dat die bezitters er een behoorlijk gebuik van maken. De macht van den Velosser omvat alle menschen, zooals Leo XIII bevestigde, zeg gende: de heerschappij van Christus strekt zich niet alleen uit tot de Katholieke volken en tot hen, die herboren door het Doopsel, tot de Kerk behooren, inaar tot allen zonder uitzondering, zoodat hét menschelijk geslacht staat onder de macht van Jesus Christus. Hier wordt geen onderscheicf tusschen de individuen en de huiselijke en burgerlijke maatschappij gemaakt, omdat de menschen, 'n een maatschappij vereenigd, evenals de individuen onder de heerschappij staan van Christus. Eén is de bron van het privaat en publiek heil en van het ware geluk zoowel voor de individuen als voor Staten. Dat derhalve de hoofden der naties niet Weigeren publieke getuigenis af 'te leggen van hun eerbied en gehoorzaamheid aan de heerschappij van Christus, incjien zij ten minste verlangen den voorspoed van hun Vaderland. Indien de wettig gekozen vorsten en magistraten overtuigd zullen zijn, dat zij niet krachtens een mandaat van den Goddelij- ken Koning, dan begrijpt men gemakkelijk, welk een heilig en wijs gebruik zij van hun gezag zullen maken. Het belang van het al gemeen welzijn en de waardigheid der on derdanen zullen voorzitten bij het maken en het uitvoeren der wetten. Anderzijds zullen de onderdanen zich niet onttrekken aan hun bevel, wanneer zij in het gezag het beeld en het gezag van Chris tus, God en mensch erkennen. Hoe uitgestrekter het rijk is, des te meer worden de menschen zich bewust van dien band van broederschap, die hen vereenigt. Gelijk deze band de veelvuldige conflicten wegneemt, zoo verzoet en vermindert hij de bitterheden. Opdat de zoo verlangde vruchten over vloediger en duurzamer mogen zijn, is het noodig, dat de kennis van de Koniklijke waardigheid verspreid worde. Ter verwe zenlijking van dit doel schijnt Ons niets nut tiger toe, dan de instelling van een bijzon der feest ter eere van Christus-Koning, om dat, terwijl de documenten slechts meeren- deel worden bestudeerd door enkele ge leerde mannen, de feesten daarentegen ieder jaar en voortdurend de geloovigen onder wijzen en ontroeren en niet alleen den geest, maar ook het hart treffen. Overigens leert de geschiedenis dat in den loop der eeuwen zoodanige feesten wer den ingevoerd al naar gelang de noodzake lijkheid of het nut van het Christen volk zulks eischte, zooals de eeredienst der Hei lige Maagd en van het H. Sacrament. Indien Wij bevelen, dat Christus-Koning door alle Katholieken der wereld worde vereerd, komen Wij hiermee tegemoet aan de noodzakelijkheid der tegenwoordige tij den, aanbrengend een krachtdadig genees middel voor dien pest, welke de mensche- lijke maatschappij doordringt. De pest van onzen tijd is het z.g. laicisme met al zijn dwalingen. Gij weet het, eerbiedwaardige broeders, dat die goddeloosheid niet in een dag rijpte maar sedert langen tijd in de ingewanden der maatschappij brdéide. Allereerst begon men de heerschappij van Christus over alle volken te ontkennen, vervolgens ontkende men aan de Kerk het recht, dat voortvloeit uit het recht van Jezus Christus, n.l. de volken te onderwijzen, wetten voor te schrijven en de volken te bestüren, tenein de hen tot het eeuwig geluk te leiden. Langzaam werd de Christelijke godsdienst gelijk gesteld met andere, valsche gods diensten en tot het niveau van deze ver laagd. Vervolgens onderwierp men de Kerk aan de civiele macht en was zij overgele verd aan den willekeur der vorsten en ma gistraten. Men ging nog verder; er waren er, die .den godsdienst van Christus wilden vervangen door een religieus natuurlijk sen timent. Het ontbrak niet aan staten, die meenden liet zonder God te kunnen doen en hun godsdienst stelden in ongeloof en in verachting van God zelf. De gevolgen hiervan waren, zooals waar over de encycliek Ubi Arcano klaagt, de toenemende tweedracht onder de volken, het losbranden der hartstóchten, dikwijls onder schijn van vaderlandsliefde, de zucht naar aardsche goederen, het'verachten der huiselijke plichten, de instabiliteit van het familieleven en de ruïne der maatschappij. Wij hopen, dat het jaarlijksch feest van Christus-Koning de maatschappij moge aan zetten, zooals allen verlangen, terug te keeren tot Onzen Allerbeminnelijksten Verlosser. Het behoorden de Katholieken te zijn door hun actie en activiteit om dien terug keer tè verhaasten, maar het schijnt, dat velen van dezen in de burgerlijke samen leving niet die plaats innemen en dat gezag bckleeden, dat toekomt aan diegenen, die voor zich uitdragen den fakkel der waar heid, Dit wordt misschien toegeschreven aan de apathie en vreesachtigheid der goeden, die zich onthouden van strijd of laf zijn in .het Weerstand bieden, waardoor de vijan- 1 den der kerk nog stoutmoediger worden. Evenals vorige jaren bieden wij ook dit jaar weder de gelegenheid tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARSGROET in onze te plaatsen, welke 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Groote advertentiën elke regel meer, 15 cent extra. De abonné's welke van deze meer en meer geijruikelijke wijze van „wenschen aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk ingevuld-met toevoeging van faan ons bureau Nassaulaan 49, te Haarlem te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kar de inge vulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad f,gaat hierbij). S. v. p. duidelijk met potlood invullen. Doch wanneer alle geloovigen zullen be grijpen, dat zij moeten strijden met moed en onder het teeken van Christus-Kor.ing, dan zullen zij met apostolischen ijver alles in het werk stellen om de opstandelingen en onwetenden tot God terug te voeren cn trachten de rechten Gods ongeschonden te handhaven. Zou de viering van de jaarlijksche plech tigheid van Christus-Koning bij alle volken er niet veel toe bijdragen, om de publieke dwalingen van het laïcisme te ,veroordec- len en te herstellen. Inderdaad hoe meer men in schandelijk stilzwijgen den allerzoetsten Naam van Onzen Verlosser op de internationale bij eenkomsten en in de parlementen voor gaat, des te meer is het noodzakelijk de zen toe te juichen en overal de réchten van zijn koninklijke waardigheid en macht te verkondigen. Ondertusschen krachtens Onze Aposto lische macht.stellen Wij het feest van Chris tus-Koning in, vaststellend, dat het gevierd worde in alle deelen der wereld den laat- sten Zondag' van October n.l. den Zondag, het feest van Allerheiligen voorafgaande. Eveneens bevelen Wij, .dat op dienzelf den dag ieder jaar de toewijding hernieuwd worde van het menschelijk geslacht aan het H. Hart, welke Paus Pius X voorgeschreven heeft jaarliiks te herhalen. In dit jaar echterwillen Wij, dat liet her nieuwd worde den 31sten van deze maand, waarop Wij Zelf ter eere van Christus- Koning zullen pontificeeren en waarop bo vengenoemde toewijding in Onze tegen woordigheid zal geschieden," Na de liturgische en herderlijke beweeg redenen aangetoond te hebben, waarom dit eest op dien datum is vastgesteld, gaat de Paus voort: ,,Met het toekennen van die eer aan de koninklijke waardigheid van Christus- Koning, willen Wij allen er op wijzen, dat de Kerk, die djoor Christus is gesticht als een. volmaakte maatschappij krachtens eigen recht, waarvan het geen afstand kan. doen, volle vrijheid en onafhankelijkheid van de civiele macht opeischt en dat Zij in de uit oefening van haar Goddelijk ambt van on derwijzen, besturen en alleen, die tot het rijk van Christus behooreó, tot het eeuwig geluk voeren, geenszins van een anders willekeur kan afhangen. Gelijke vrijheid moet de civiele maat schappij ook toestaan aan die orden en reli gieuze congregaties van beider geslacht, welke grootelijks meewerken tot de uitbrei ding en. bloei van het rijk van Christus, hetzij omdat zij door de drie geloften de drievoudige begeerlijkheid dér wereld be strijden, hetzij omdat zij door eenvolmaak ter leven de heiligheid, die Christus als een van de kenmerken der kerk aanwees, steeds meer en meer voor de oogen van allen doen schitteren. De viering van dit feest, dat ieder jaar wordt hernieuwd,zal ook een vermaning zijn voor de naties, omdat de plicht om Christus pulbiek te vereeren niet alleen de individuen aangaat maar ook de magistra ten en de bestuurders. Het zal hun herinne ren aan het laatste oordeel, waarin Christus, veracht door de maatschappij, de ontvangen beleedigingen wreken zal, wijl zijn konink lijke bevelen en aan de Christelijke begin selen zal gehoorzamen hetzij in het uitoefe nen der" gerechtigheid,-hetzij ten laatste in het vormen van het gemoed der jeugdige personen overeenkomstig de heiligheid der zeden. Alleen GR. HOUTSTR. 187, Tei ee 12504 Sociëteit „St. Bavo". Collectanten St. Jozef 8 uur Mensa Adalbertina 8 uur Afdracht Graf. Bond 8 uur Bestuur Ursus 8 uur Gecombineer de besturen Post en Telegraaf 8 uur Knipcursus Vrouwenbond 8 uur Liefdcbeurs 8 uur Bevolkings Bu reau 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur. Stadsschouwburg N.V. „Het Schouwtoo- neel" „Inkwartiering" 8 uur. R. K. Kring. Algemeene ledenvergade ring half 9 uur, Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling, 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraaf 11 El- ken Donderdag vaii 89uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens Sociteit St. Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9—half 9 uur. 's-Zaterdags alleen van 9—2 en van 2—6% en 's-avonds van half 8half 9 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraaf 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur des middags van 2—4 uur, en 's avonds van 8—9 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R.-K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen ïdr. C Bosch). R.-K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Janssirsat 49 Eiken dag geopend van 1012 van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofsfr. 1. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraaf Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet leden van de Derde Orde te richten fot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Eerste Hulp bij Ongelukken. (Snelverhand) Centrale post Tel, 11111 en verder bij de leden te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor Drenkelingen verstikking! electriciteitsongevallen Telefoon 10231. Op 1 Januari (Vrijdag a.s.) is dispensatie verleend in dc Onthoudingswet voor het Bisdom Haarlem. Wij ontleenen aan 'het „Wkbld. Sint Bavo"; Daar wij de jaarlijksche cijfers over den kerkdijken toestknd van het bisdom Haar lem dit jaar wilden aanvullen met gegevens snel uit. het Let zich zeer angstig aanzien, over de voornaamste godsdienstige werken, hebben wij onze jaarlijksche piiblicatie lan ger uitgesteld dan gewoonlijk. Nu 'net ons echter door verschillende omstandigheden niet mogelijk was, de noodige gegevens daarvoor te verzamelen, geven wij hier onze gewone lijsf. Wij zijn nog juist binnen het raam van het jaar. Om alle vergissingen te voorkomen, wijs ik er met nadruk op, dat het de cijfers zijn over 1924, zooals die op 31 Dec. van dat jaar, of op 1 Jan. 1925 konden worden gegeven. Het verschil met hef vorig jaar wordt aangegeven tusschen haakjes met een of Priesters: gewijd in 1924 (saeculierèn) 24 3); overleden (dienstdoende) 9 5); eervol ontslagen 3; in bediening (sacculie- ren) 621 16); in bediening (regulieren) 5); tofaal 852 11). (De priesters bij het onderwijs (uitgenomen de Bissch. Seminaries) werkzaam ol die al léén belast zijn met missie-werk of socialen arbeid zijn hier niet meegeteld. Dit getal is belangrijk meer dan 100). Parochiën: totaal 279 (van welke in 1924 opgericht 4). Openbare kerken: totaal 312. Communicanten: 520.241 15.733) d.i. per dienstdoenden priester 611 11). Katholieken: 766.840 27.013) dat is per dienstdoenden priesfer 900 201. Bekeerlingen: volwassenen 1021 (van wie 272 ongedoopt waren) 144), kinderen 351 8). Gedoopfen: 22.149. Eerste Communicanten: 17.034. Gevormden- 12.401 (het totaal aantal door Mgr. Callier gevormd bedraagt nu 344.51), H.H. Communiën: 21.539.701 {-r 1.876.296) d.i gemiddeld per communicant 41.4 2.5). Katholieke huwelijken: 4474 104). Veel verklaring vragen de cijfers niet: wie ze goed leest vindt er veel verheugends in, en ontdekt toch ook veel wat heel-zorg- wekkend is. Om dit laatste voorop te zetten: aller eerst valt in het oog dat het aangroeien van het aantal communicanten geen gelijken tred houdt met het aangroeien van het aantal katholieken, wat niet zeggen wil dat het geta katholieken, die hun plichten verzuimen, aangroeit; als men over de laatste tien jaren de cijfers vergelijkt, ziet men dat dit eer constant verschijnsel is; en als men -steu nend op de gewone gegevens over de ver deeling der verschillende leeftijden in een groote groep een schafting maakt, dan komt men tot de bevinding, dat het aantal communicanten ruim 100.000 te klein is. Bij dit droeve feit voegt zich dan het andere, dat ook het aantal priesters niet in vol doende mate stijgt; in 1923 bijv. kwamen per dienstdoende priester 600 communicanten of 88Ó katholieken, in 1924 waren die getallen 611 en 9Ó9. Een klein verschil zult gij zeg gen, maar toch in ieder geval zoo groot, dat er, vergeleken bij 1923, in 1924 niet min der dhn 20 priesters te weinig waren. En dan zijn dpze getallen slechts gemiddelden, m. a. w. in vele plaatsen zijn de verhou dingen veel en veel ongunstiger, en komen er veel meer dan 1000 katholieken per pries ter. Met dit feit hangt nauw samen, de ge middelde groote der parochies: in 1923 be droeg deze comm. 1840 en kath. 2700, in 1924 'comm. 1865 en kath. 2750. Ook hot getal katholieke huwelijken is wederom achteruitgegaan. Wij véijzèn op deze feiten, zonder op het oogenblik in te gaan op de verklaring. Tot onzen troost staan hiertegenover an dere zeer verblijdende cijfers; de toename van bet aantal H. Communies, ook van het gemiddeld aanlal (2.5 per communicant) ge tuigt van den gelukkigen invloed, welke het Eucharistisch Congres te Amsterdam heelt gehad op het godsdienstig leven; ook dc voortdurende aangroei van het aanlal derge nen, die de waarheid der katholieke leer er kennen bóven dwaling en ongeloof, is een gelukkig feit. Hef is goed beide feiten naast elkaar te stellen: de vooruitgang om ons te bemoe digen, maar ook de achteruitgang om ons te waarschuwen, om ons aan te sporen tof bidden, werken en persoonlijke waak zaamheid. Aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag waren de kinderen van den broodbakker S., te Hoofddorp, in de keuken aan het spelen. Op een petroleum kachel stond een pot met soep. Een drie- iarig jongetje kwam te dicht in de nabij heid van de kachel en door onbekende oor zaak heeft de pot soep een schommelende beweging gekregen, waardoor er plotseling een gedeelte overheen stortte en juist op hoofd van het driejarig kind terecht kwam, waardoor het hoogst ernstige brandwon den bekwam. Een 15-jarig zusje schoot te huip en bekwam daarbij brandwonden aan beide beenen. Onmiddellijk werd geneesgur.dige hulp ingeroepen, doch deze mocht niet baten. Zondagmorgen is het ventje aan de gevol gen overleden. De toestand van het me.sje is bevredigend, Door de buitengewone, algemeene ver gadering van aandeelhouders der N. Drukkerij voorheen de erven Loosjes, ge houden op 24 Dec. j.l. is aan den heer Denkt Gij aan Uwe Vergadering HEDEN, MAANDAGAVOND in de Kroonzalen, precies 8 uur? HUISH. ZAKEN: Begrooting 1926 - Statuten-wijziging. REDE van Jhr. J. C. Mollerus. DAARNA: Kienwedstrijden om wild en gevogelte. Niet-leden kunnen zich vóór de Ver gadering alsnog opgeven bij den Secretaris. Mr. A. M. Bos P.Az. op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als directeur der Ven nootschap. Naar wij vernemen zal de heer P. J. van Kessel 13 Januari a.s. zijn 40-jarig ju bileum els Vincentiaan herdenken. Het zal den volijvengen president van den Bijzon deren Raad dien dag niet aan warme blij ken van belangstelling ontbreken. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in dit nummer bereffende de verga dering der R.K. Middenstandsvereeniging op hedenavond. Gaarne wekken wij nog eens op tot bijwoning van dezen nutLgen en tevens aangenamen avond, welke even als den vorigen keer zeker weer interes sant zal worden.. Niet-leden kunnen zich vóór de bijeen komst als lid opgeven en hebben dan het recht de vergadering bij te wonen. Terwijl de bewoners afwezig waren, is Vrijdagavond tusschen 4 en 8 uur ingebro ken in het perceel Gaelstraat 10, bewoond door de familie C. Door het raampje van de voordeur te forceeren was het den inbre ker gelukt de deur te openen. Uit een kast, die in de voorkamer stond, wordt een doos je met 250 vermist. De politie heeft gistermorgen van de standplaats Julianastraat een autobus zon der passagiers laten vertrekken, daar deze aan verschillende eischen niet voldeed. O.m. was geen brandbluschapparaat in den wagen aanwezig. De i]jotorbrigade achterhaalde gistermid dag een auto die in de Wilhelminastraat met een snelheid van 59 K.M. reed. Tegen den autobestuurder werd proces verbaal opgemaakt. Voor het examen geschiedenis M. O. slaagde te Amsterdam mej. E. M. H. Duijns, alhier. Voor het examen Duitsch M. O. akte B. slaagde te Groningen mej. A. A. A. Ra telband, alhier. -Voor het examen Engelsch M. O. akte B. slaagde te Leiden de heer A. J. A. Hos- man, alhier. Na«gehouden examens vanwege de ver eeniging van Leeraren in het boekhouden te A'dam, slaagde o.m. onze sadgenoot Mej. M. Hokkeling, candidaat van den heer C. C. G. J. Hezemans, leeraar boekhouden, alhier. Na gehouden examens te A'dam slaagde voor het examen leeraar Duitsche Handels correspondentie de heer C. C .G. J. Heze mans, alhier. Voor 't j.l. gehouden examen voor de Vereeniging van Leeraren in t Boekhouden, slaagde de heer B. Walenkamp alhier, leer ling van den heer Th. v. Westerhoven, Bloemendaa. In ons nummer van Donderdag j.l. is de aandacht gevestigd op de Tentoonstelling van Handenarbeid in hel Pand Witte Kee- renstraat 15. Pastoor Reynenberg heeft in aansluiting op ons verslag het groote belang van deze tentoonstelling op verschillende gronden aangetoond. Wat het bestuur vermoedde, is bewaar heid geworden: het succes was buiten ver wachting groot. Het bestuur heeft daarin aanleiding gevonden de tentoonstelling he denavond van 79 uur en morgen Dins- dag van 35 uur en 79 uur namiddag" open le stellen, om dengenen, die nog neen kijkje genomen hebben alsnog in de gele genheid te stellen de 'inzendingen te be zichtigen. Door de Pluimvee- en Konïjnenfokveree- niging voor Haarlem en Omstreken „Nut en Sport" wordt Zaterdag, 16 en Zondag 17 Ja nuari a.s. in gebouw „St. Bavo'' de ge wone nationale tentoonstelling van pluimvee, konijnen, duiven enz., gehouden. Als iets nieuws voor Haarlem wordt aan deze pluimveetentoonstelling ook een ten toonstelling van katten verbonden. Een groot aantal prijzen is wederom uitge loofd. De inschrijving voor de tentoonstelling wordt Woensdag 30 December gesloten. De Kroon brengt deze week een bijzonder aardig programma. We doelen hier in het bijzonder op het hoofdnummer „Waar was ik ook weer", een buitengewoon geestig en amusant gespeeld blijspel. Opvallend is hier de pittige Engelsche humor, die van de meest onbeteekenende situatie nog iets weet te maken. De regie is bijzonder geestig. Daarbij komt dan nog, dat de inhoud ook werkelijk aardig gevonden is, zoodat' niemand die een goede film wil zien er zich eens een avond wil amuseeren, deze film behoeft te vermijden. Men al het theater niet verlaten met het onvoldaan en onpleizierig gev-sel een avond verloren te hebben. Dat zegt al veel. Barometerstand 9 uur v.m.: 749. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen woiden opgestoken om 4.21. Medegedeeld door het Kon. Meteorol. Instituut te Dc Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 28 December. Hoogste Barometerstand 767.1 m.M. te Toulouse. Laagste Barometerstand 735.2 m.M. te Janmayen, Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 December 1925. Matige tot krachige meest zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met tijde, lijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Morgen, Dinsdag, is de avond voor die arme jongens! Opent uwe beurzen nog eens op een kiertje: 60 cent toegang vertegenwoordigd twee heerlijke warme porties middageten. 't Begint om 8 uur in het gebouw „St Bavo". Vorige week Woensdagavond had de prijs uitreiking plaats van den onderlingen wild- wedstrijd in het H. K. B.-Gebouw aan de Tempelierstraaf. Menigeen ging met een prijs (meest haas of konijn) naar huis. Voor velen zal dit een echte Kerstversnapering geweest zijn. Zoo n prijsuitreiking is in bet algemeen zeer aardig en amusant, doch waar zoovele prijzen moeten uitgereikt worden, schijnt in liet laatste stadium de animo er wel een beetje al te gaan. Het begin van den avond sloeg aardig in. Er werd genoten van de uitstekende muziek van Stoeken's Jazzband. Zij verrasten het publiek door ieder op zijn beurt een solo ten beste te geven, het geen zeer in den smaak viel. Ook dé zan ger, die het bekende Kerstliedje zong. wist een oogenblik de echte kerststemming om zich heen te scheppen. De H. K. B.'ers zullen met genoegen aan deezen welgeslaagden avond terugdenken. Tijdens en na de H. Mis, die op Kerst ochtend voor de alhier gedetineerden werd opgedragen, heeft het knapenkoor der Spaarnekerk een reeks kerstliederen uitge voerd, die een zeer afwisselend program vormden. De gedetineerden werden in staat gesteld zelf ook eenige bekende liederen mee te zingen, welk gelegenheid gretig werd aanvaard. Eersten Kerstdag voerde bovengenoemd knapenkoor om drie uur in de kapel een drietal liederen uit voor de „loopende pa- tiënten" en de inwonende ouden. Daarna ga ven zij gedurende ruim een half uur een aantal liederen te hooren bij de" zieken. Bij zonder frisch klonken de jongensstemmen door de ruime corridors, 'f Was bezoekuur, zoodal men begrijpen kon, dat de belang stelling zeer groot was; ze was trouwens verdiend. Ook de eerw. broeders vonden blijkbaar de uitvoering een stichtende af wisseling onder hun inspannend werk vao barmhartigheid. De Staatscourant bevat de statuten van dg Handclsmij. Gebr. Jacobson, alhier. Dezer dagen is gepubliceerd de duizendste uitspraak van het Scheidsgerecht. Het Hoofdbestuur van de Algemeene Ver eeniging heeft deze gelegenheid aangegrepen om de leden van het Scheidsgerecht te hul digen, door hen ten diner aan te bieden in het Restaurant „Hildebrand" te Haarlem. Men schrijft ons: Dinsdagavond 29 Dec. van 810 uur en Woensdagochtend 30 Dec. van 91c-1 uur, zal in het Brongebouw te Haarlem een bij zondere Importveiling worden gehouden 'an een fraaie partij' Perzische Tapijten, Kleeden, enz., van Hadji Ali Sada Bradar Constantinopel. Zéér zeldzame exemplaren zullen wor den geveild, o.a. een collectie Aziatische Tabris; Zijden Brousa's; Hatsli Bochara's; Royal Bochara's en vele anderen. De kijk dagen zijn bepaald op Maandag en Dins dag van 104 uur, terwijl Maandagavond van 79 uur de collectie voor belangstel lenden ook te bezichtigen is. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de ad vertentie voorkomende in dit nummer. Bij de Kamer voor Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken is in gekomen een verzoek van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem, .om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun namen 'vermeldende vakken: 1. J. A, Zur Mühlen, te Heemstede, Leid- schevaartweg 135, als makelaar in schepen 2. A. Koreman. te Schoten, Rijksstraat weg 86B, als makelaar in roerende ea on roerende goederen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1